[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
Osvobozovali zahradní trpaslíky
(ČTK, Lidové noviny, 30. září 2006)


Paříž – U francouzského města Limoges řádí Fronta za osvobození zahradních trpaslíků. Osmdesát šest pidimužíků ze sádry bylo objeveno na dvoře jedné tamní základní školy. Trpaslíci byli ukradeni ze zahrádek ve městě a přilehlých vesnicích. K akci se podle policie přihlásila dosud neznámá Fronta za osvobození zahradních trpaslíků. Identifikace trpaslíků byla snadná, neboť únosci přiložili seznam vlastníků.

Další info:

Front de Libération des Nains de Jardin (flnjfrance.com)
Garden Gnome Liberation Front (Wikipedia.org)
Houbař našel stovku „osvobozených“ trpaslíků (iDNES.cz 8.7.2005)


2006-09-30, 19:31:10 • Z vesela ;) 
Langer rozprášil vedení inspekce ministra vnitra
( Pavel Blažek, Jakub Troníček, Právo, 30. září 2006)


Langrův krok byl pro poslance překvapivý, protože ve středu na jednání bezpečnostního výboru o odvolání vedení IMV neinformoval. Vyslovil pouze nespokojenost, že vedení IMV ještě nevypracovalo zprávu o policejním zásahu při CzechTek 2005.

Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer včera odvolal ředitele Inspekce ministra vnitra (IMV) Miroslava Borníka a jeho zástupce Jiřího Červenku a Luďka Zajíce z funkcí.
Podle informací Práva tak učinil v souvislosti se zprávou ředitele útvaru zvláštních činností policejního prezidia, která hovoří o použití odposlechů při šetření úniku tzv. Kubicovy zprávy. IMV má přitom na starosti šetření trestné činnosti policistů.
Oficiálně Langer k odvolání Borníka pouze uvedl, že tento krok podnikl, aby se „minimalizovala rizika manipulace se spisy“. Další podrobnosti odmítl sdělit. Právo má informace také o tom, že Langer odvolal z funkce i důstojníka Nesvadbu, který vedl jedno z oddělení IMV.
Borník, který je už delší dobu v pracovní neschopnosti, se přitom z prověřování kauzy úniku Kubicovy zprávy hned od počátku vyčlenil. Učinil tak proto, že se účastnil onoho zasedání výboru pro obranu a bezpečnost, po kterém se utajovaná zpráva objevila na internetu.


Novým šéfem má být Pelc

Novým šéfem IMV by měl být dosavadní policejní ředitel okresu Praha-západ Zdeněk Pelc. Ten již na IMV působil. Odešel z ní do funkce ředitele Úřadu vyšetřování ČR, odtud pak odešel na post šéfa policie Praha-západ. Jeho zástupcem má být Leo Salvet.
Ten již tuto funkci nějakou dobu vykonával v době, kdy byl šéfem IMV Mikuláš Tomin. Salvet s Tominem čelili obvinění za šikanu podřízeného. Vyšetřující žalobce Michal Zachystal letos v březnu stíhání zastavil, „protože skutek není trestním činem“.

Bublan: špatný signál

Bývalý ministr vnitra a předseda poslaneckého bezpečnostního výboru František Bublan (za ČSSD) označil Borníkovo odvolání za špatný signál. „Budeme se v bezpečnostním výboru pana ministra ptát, proč to udělal a jestli to není jen vyřizování osobních účtů. Odvolání pana Borníka a jeho náměstků považuji za velký zásah do této instituce,“ prohlásil Bublan.
Langrův krok byl pro poslance překvapivý, protože ve středu na jednání bezpečnostního výboru o odvolání vedení IMV neinformoval. Vyslovil pouze nespokojenost, že vedení IMV ještě nevypracovalo zprávu o policejním zásahu při CzechTek 2005.
Expert pro trestní právo Langrovy personální zásahy označil za možnou přípravu odložení trestního stíhání šéfa ÚOOZ Jana Kubice pro podezření z úniku informací z jeho tajné zprávy.

„Do zahájení trestního stíhání případ odkládají pracovníci Inspekce ministra vnitra. Poškození si sice mohou podat proti tomu stížnost, ale osobně jim moc šancí na úspěch nedávám. Ukazuje se, že v kauze Kubice je politika nadřazena orgánům činným v trestním řízení,“ míní expert. Kromě odvolání vedení byly zahájeny úkony trestního řízení proti nynějšímu řadovému komisaři IMV Jaroslavu Hlaváčovi, který vedl vyšetřování dvou detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podezřelých z finančních machinací.

2006-09-30, 16:55:56 • Média 
Změny v inspekci pokračují – končí další tři vysocí důstojníci
(ČTK, ČT24.cz, 30. září 2006, 15:06)


Personální změny v Inspekci ministra vnitra pokračují. Ministr Ivan Langer (ODS) v pátek vedle šéfa inspekce Miroslava Borníka a jeho dvou náměstků odvolal i další tři vysoké důstojníky, kteří vedli různá oddělení inspekce. ČTK to dnes potvrdila mluvčí ministerstva Marie Masaříková, důvody ale neuvedla. Podle opozice Langer vážně porušil principy právního řádu, neboť je v konfliktu zájmů.

Ze svých funkcí musejí vedle Borníka odejít i jeho dva náměstci Jiří Červenka a Luděk Zajíc. O jejich novém pracovním zařazení má podle ministerstva rozhodnout policejní prezident Vladislav Husák. Mezi třemi dalšími odvolanými vedoucími činiteli inspekce je také důstojník Vladimír Nesvadba, o němž dnes informoval deník Právo. Jeho jméno ČTK potvrdila mluvčí Masaříková.


(…)

Odvolaný Borník je v pracovní neschopnosti a ještě nejméně do listopadu bude mít nohu v sádře. "Ministr mi to oznámil v pátek telefonicky, nic oficiálního nevím. Neznám ani žádný důvod odvolání, ještě mně nic neřekl," popsal dnes ČTK Borník, který však nemíní ani po takovém odchodu z funkce řady policie opustit. "Proč bych odcházel, já jsem nic neudělal," podotkl.

(…)

Borník nepřemýšlí ani o případném návratu do vedení inspekce, pokud by se k vládě dostala opět ČSSD. "Já se asi těžko můžu vrátit, když už je tam někdo nový. Pana Pelce znám, na inspekci už jednou byl. Dále nebudu změny v tomto úřadu komentovat," dodal Borník.

Jeho pozdější dosazení do funkce si ale dokáže představit Bublan, který by v případě opětovného návratu kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD) zřejmě znovu dostal zpět své ministerské křeslo. "Přemýšlel bych o tom, ale mám pocit, že pan Borník je z toho všeho hodně zklamán. Nevím, jestli by ještě vůbec chtěl se vrátit, přece jen se již blíží důchodovému věku," řekl.

Působení Borníka ve vedení inspekce si exministr pochvaloval. "Za poslední dva roky se práce inspekce hodně zlepšila, je profesionální. Souvisí to s nástupem pana Borníka," myslí si Bublan.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.Bublan: Za Borníka se to u policie hodně zlepšilo
2006-09-30, 16:33:18 • Média 
Hnutí protestuje proti odběru orgánů vězňům
(iHNed.cz, 30. září 2006, 12:44)


Přívrženci duchovního hnutí Fa-lun-kung v sobotu uspořádali demonstraci v centru Prahy, na níž v tichosti protestovali proti praktikám v čínských pracovních táborech.

Členům tohoto hnutí jsou podel jeho představitelů v čínských táborech zaživa odebírány orgány a následně prodávány k transplantaci. Zabito takto bylo prý na 3000 lidí.


Petici, v níž hnutí žádá českého prezidenta a premiéra, aby vyzvali čínské představitele k okamžitému propuštění vyznavačů Fa-lun-kung, podle internetových stránek www.falungong.cz podepsalo už téměř 1200 lidí.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.

Související:

V Číně si Respekt.cz nepřečtete
Čínský pokrok – místo soudců budou soudit počítače (SvětHardware.cz)
Česko není Čína. Paroubek není Wen Ťia-pao (G-bombs v MF DNES)
Velká čínská digitální zeď (Aktuálně.cz)

2006-09-30, 15:11:00 • Protestní akce 
Mobilní "autobusy smrti" – kvůli lidským právům?
(Denis Charleton, Velka Epocha, 18. července 2006)


Každý autobus je vybaven popravčí postelí, digitální kamerou, záznamovým zařízením a přihrádkou na ostatky popravených vězňů


Během sedmnácti let, které uběhly od nechvalně známého masakru na náměstí Tchien-an-men, Čínská komunistická strana (ČKS) pracovala přesčas na veřejné "image" svých představitelů a způsobů vlády.

Přestože má režim na svědomí 80 milionů nepřirozených úmrtí za jen něco málo přes půl století své vlády, dnes bývá obecně považován za "normální" vládu. Zde bychom ale měli zpozornět, jelikož ČKS nikdy neuznala mezinárodní pojetí lidských práv a tvrdí, že její režim, nebo řečeno jejími slovy "Čína", je "jiná". Jisté je, že etické zásady ČKS skutečně jsou "jiné" než ty západních politických stran.

Výborně to ilustruje například rozhodnutí Pekingu vyměnit popravčí čety s puškami za vozový park takzvaných "autobusů smrti", které jezdí od města k městu a popravují odsouzené injekcemi.

celý článek plus foto na: ..:. VelkáEpocha.sk :.
2006-09-30, 15:10:03 • Vládní lži a jiná svinstva 
Ministr vnitra odvolal ředitele Inspekce ministra vnitra
( Odbor tisku a public relations, MVČR.cz, 29. září 2006)


Ministr vnitra Ivan Langer dnes odvolal z funkce ředitele Inspekce ministra vnitra plk. Miroslava Borníka a na základě organizační změny také jeho dva náměstky – plk. Jiřího Červenku a plk. Luďka Zajíce. Další služební zařazení bývalého ředitele i bývalých náměstků bude po dohodě s nimi v personální pravomoci policejního prezidenta plk. Vladislava Husáka.


Výkonem funkce ředitele Inspekce ministra vnitra (IMV) byl pověřen plk. Zdeněk Pelc, který v současnosti vykonával funkci ředitele Okresního ředitelství PČR Praha – západ. Plk. Zdeněk Pelc funkci ředitele IMV již vykonával v letech 1997 – 1998, od roku 1998 do roku 2001 byl ředitelem Úřadu vyšetřování pro ČR. S chodem IMV i jejím postavením je tedy dobře obeznámen.

Po dohodě s dozorujícím státním zástupcem byly zajištěny a zabezpečeny dokumenty vedené v režimu utajení "vyhrazené" a "důvěrné". Důvodem k zajištění je vyloučení možnosti jakéhokoliv neoprávněného manipulování s těmito dokumenty.

Marie Masaříková
tisková mluvčí MV

zdroj: ..:. mvcr.cz :.
2006-09-30, 9:32:06 • Média 
Zelená Kateřina
(Na vlastní oči, TV Nova, 27. září 2006, 21:20)


Jak nová poslankyně možná zničila jednou lží jednomu policistovi celý život.

videostream: ..:. Nova.cz :.

2006-09-30, 8:45:00 • Média 
Komik si vzal na mušku setkání Bushe s Kazachem
(iDNES.cz, 29. září 2006, 16:19)


Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev přijel na návštěvu do Bílého domu. Ve Washingtonu si na něj ale počkal zdatný protivník. Britský komik Sacha Baron Cohen, který se vydává za kazašského novináře a na postsovětskou republiku útočí.


"Jak se máš, jmenuji se Borat Sagdijev. Rád bych se vyjádřil k současným reklamám v médiích na mou zemi Kazachstán, podle kterých se se ženami zachází jako s rovnoprávnými a všechna náboženství jsou tolerována – jsou to sprosté výmysly," prohlásil Cohen alias Borat na tiskové konferenci před kazašskou ambasádou ve Washingtonu.

Novináře poté odvedl před Bílý dům, do kterého ho ale stráž nevpustila. "Řekli mi, ať se vrátím později. Teď zajdu koupit kávu pro premiéra (Bushe) a lentilky pro ministra obrany," sdělil své další plány.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2006-09-29, 19:18:35 • Z vesela ;) 
Kazachstáne, boj se! Borat je tady
(Roman Staněk, Aktuálně.cz, 29. září 2006)


New York – Americký prezident Bush pozval do Bílého domu kazašského prezidenta Nazarbajeva. Ale kde je sprostý a rasistický reportér Borat?

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, který Kazachstánu vládne tvrdou rukou už od roku 1989, přijel na návštěvu Spojených států a právě dnes jedná se svým americkým protějškem Georgem Bushem v Bílém domě. Jestli dojde i na diskutovaná lidská práva, ale není stále jasné.

Díky Boratovi však celý svět ví, jak to v Kazachstánu "opravdu" vypadá. A nejen s lidskými právy.


(…)

Největší rozruch vzbudil Borat těsně před zahájením živého vysílání evropských cen MTV, které v loňském roce uváděl. Přítomné novináře v Lisabonu šokoval, když jim jako dárek přinesl pytel mrtvých ptáků z Rumunska (Rumunsko bylo první evropskou zemí, kde byla zaznamenána ptačí chřipka).

A opřel se i do kazašské vlády, která prostřednictvím svého mluvčího, ministra zahraničí, vydala téměř okamžitě následující prohlášení: "Považujeme chování pana Cohena za naprosto nepřijatelné a neslučující se s etikou a civilizovaným chováním kazašského lidu."

Cohen se ale ničeho nezalekl a zašel ještě dál. Využil špatné formulace kazašského mluvčího a legraci si udělal také sám ze sebe a svého židovského původu. Na videonahrávce kazašské vládě odpovídá: "Chtěl bych oznámit, že nemám nic společného s panem Cohenem, a plně podporuji stanovisko naší vlády žalovat toho Žida."

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2006-09-29, 18:51:00 • Z vesela ;) 
Co obsahovala Pospíšilova zpráva:
(Novinky.cz, 29. září 2006, 17:17)


4. 8. 2006 nařídil soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 nainstalování odposlouchávací zařízení do místností Českého rozhlasu v Poslanecké sněmovně. Mělo tu být do 4.12. 2006 Nainstalováno nakonec nebylo, protože policie nenašla způsob, jak instalaci utajit.

4. 9.2006 nařídil soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 odposlech 46 telefonních čísel celkem u osmi lidí, tří policistů, dvou politiků, dvou novinářů a jednoho lékaře.

Politici – u jednoho celkem 19 stanic (telefon politika, šest registrováno na jiné fyzické osoby, další na magistráty, sedm dalších jsou anonymní předplacené karty), u druhého policisté sledovali deset telefonů.

Novináři – u jednoho sledován jeden telefon, u druhého dva – registrovány na zaměstnavatele

Policisté – U jednoho sledováno sedm telefonů, u druhého čtyři a jednoho jedno číslo. Šest čísel patří ministerstvu vnitra, jiné pak lidem z okolí policistů.

Lékař – sledovány dva telefony

20. září nechala Inspekce ministra vnitra odposlechy 31 telefonů zrušit.

zdroj: ..:. Novinky.cz :.

2006-09-29, 18:02:52 • Média 
Langer kvůli odposlechům odvolal vedení inspekce
(Radek Bartoníček, iDNES.cz, 29. září 2006, 15:58)


Ministr vnitra Ivan Langer odvolal šéfa své inspekce Miroslava Borníka a jeho dva náměstky. Inspekce mimo jiné vedla vyšetřování úniku takzvaného Kubiceho zprávy, při němž odposlechy nasadila. Mezi podezřelými z úniku je přitom i Langer.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-09-29, 17:49:23 • Média 
Sněmovna jedná tajně o odposleších
(Aktuálně.cz, 29. září 2006, 11:20)


Ráno se mimořádně sešla vláda. Premiér Topolánek poté na schůzi sněmovny prosadil, aby poslanci neveřejně jednali o nových faktech souvisejících s odposlechy.

Aktuálně.cz zjistilo, že nová fakta podle ministrů ODS dokazují, že novináři i politici byli odposloucháváni.

Kauzu vyvolalo minulý týden vystoupení ministra vnitra Ivana Langera, který veřejnosti sdělil podezření, že v souvislosti s kauzou Kubice je odposloucháváno na dvacet politiků a novinářů.

Aktuálně cz. ráno zjistilo, že nová fakta obsahuje materiál, který ve vládě předložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

zdroj: ..:. Aktuálně.cz :.

aktuální vývoj ve sněmovně sleduje: ..:. iDNES.cz :.
přímý přenos z jednání Sněmovny na: ..:. ČT24.cz :.

2006-09-29, 11:56:00 • Média 
Policemani vs. Modrak
(Modrak, 27. září 2006)


Protoze jak jiz vsichni mozna vite, Modrak je strasny pako, foti vsechno co vidi a rika si fotobloger :)))
A shodou nahod najednou nema zadnej fotak. P200 sel dat panu Skodovi na reklamaci, D70s jakbysmet a starej Canon co se nejvejde do kapsy ma pucenej sousedka. Takze zbejva mobil – nic moc Nokia 6280 :)

Jdu po ulici a vidim policajty jak se hrabou na zemi v necem plochym a bilim a cumi na ne z vrchu takova duchodkyne, celkem slusne vypadajici (nevypada jak zadnej homeless). Asi papiry zejo :D
"Zase nekdo neco vyhodil, osobni udaje..." rikam si a saham po mobilu, cvak jedna...jeden policajt na me divne kouka a hrabe se pak dal.
Zastavim se za nima, beru z druhy strany a to uz jeden startuje.


P1: "Tady nemate co fotit. Okamzite ty fotky smazte ! Tady predemnou je smazte !"
M: "Nic mazat nebudu...Na to je nejakej zakon ? Zakaz foceni policajtu ?"
P1: "Ano, foceni pri zasahu. Okamzite ty fotky smazte !"
Prihlizejci holohlavej opilec: "Jo, to je tak, presne, kdybys fotil me tak ti to vemu a rozdupu"
M: "Tak to by tady pan straznik jiste zakrocil, ze ano :) ?"
P1: "Mlcte ! Okamzite to smazte...nebo si vas predvedu"
M: "Tak prosim, ja mam casu dost..."
Jdeme k autu...
P1: "Takze vy ty fotky nesmazete"
M: "Ja nemam co bych mazal, to byste pak zaviral pana Tunu z TV Nova kdyz by vas tocil ? Predpokladam ze kdyz jste nechtel videt ani novinarskej prukaz ze by mi byl k nicemu...Kolik za to od nich bezne chcete ?
P1: "MLCTE ! Okamzite ty fotky smazte a dejte mi obcanku a ten mobil"
M: "Proc ten mobil, to je moje vec...tady mate obcanku ale mobil vam nedam"
P1: "To je dukazni material...okamzite mi ho dejte nebo si ho vezmu nasilim !!!!"
....zatim ma modrak ruku v kapse s mobilem a nejak se z nej zahadne vypada karta do kapsy :)
P1: "A ten batoh taky, to je vsecho dukazni material, okamzite mi to dejte" – saha po obusku a modrak mu dava krasnej prazdnej mobil :)
Nasleduje lekce oblbovani a rychle instruktazni manipulace s mobilem bez karty, tvrzeni ze je fotky potreba ulozit coz sem neudelal atd atd, overeni totoznosti...
Policajti "vedi ze nic nemam" a hrajou si na kamose, tak si hraju taky :)
tak se policajtu vyptavam co jim na tom bezi, jestli CE 3.0 nebo 4.2...jestli to ma uz ARM procak nebo jeste SH3 a kam vede ten seriovej kabel zezadu...
Nakonec mi policajt rekl ze ta pani vyndala z auta ktere melo "udajne otevrene okynko" (nikde zadny sklo) ty veci na zemi a ze to vsechno mela v kabelce a ze ten plesoun je zavolal. Pak jeste rikaj ze kdyz se jich zeptam ze klidne muzem udelat spolecnou fotku atd...a at si vyfotim to auto s otevrenym oknem...tak rikam sbohem a jdu ;)

Skoda ze me nesvezli, aspon bych jak <> necekal na tramvaj 15 minut :/

ten co vypada ze mluvi tak je P1, P2 stal a cumel, porad kontroloval hodinky a ocividne ho to moc nebavilo protoze bylo 16:03 (pak me s nechuti overoval a porad se ptal P1 jestli to staci :)

zdroj: jedno forum
2006-09-29, 11:13:00 • Z vesela ;) 
Tuna: Bránil jsem sebe a redakci
(Lidovky.cz, 29. září 2006, 9:40)


Šéfreportér televize Nova Jan Tuna vyzval expremiéra, ať odstoupí, pokud se mu neomluví za urážku. Ředitel zpravodajství Novy Tunu načas odvolal – neměl prý vstupovat na politické kolbiště.


(...)
LN Expremiér Paroubek se pak omlouval, nestačilo vám to?
Byla to omluva-neomluva, spojená s další lží a zastrašováním. Byl poučen právníky, že „žoldáky“ by u soudu neobhájil. Zas hodil špínu, ale udělal to tak, aby to bylo právně těžko napadnutelné.

LN Proč myslíte, že vás ředitel Ondráček stáhl z obrazovky?
Může mi být vyčítáno, že jsem o dopisu nejdřív neřekl, ale v životě by mě nenapadlo, že to bude tak zásadní problém, když budu bránit redakci proti naprosté lži.

LN Nediskvalifikuje vás to?
To naprosto odmítám, je zaměňován pachatel a oběť. Kdokoliv, o kom novinář píše nebo točí, by ho pak mohl takto lživě obvinit. Novinář může mlčet a tím to jako přiznat, anebo se bránit. Pak zas všichni řeknou, že není nestranný. Obě možnosti jsou špatné, obě likvidují, morálně, profesně.

celý rozhovor na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-09-29, 11:03:00 • Média 
V kauze Kubice padla první „hlava“
(Jan Mates, iDNES.cz, 29. září 2006, 1:00)


V nejsledovanějším policejním a politickém skandálu posledních měsíců, v takzvané kauze Kubice, byl postižen první vysoce postavený policista. Ministr vnitra Ivan Langer nechal postavit mimo službu vedoucího odboru své inspekce Jaroslava Hlaváče.

"Je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu," zdůvodnil Langer MF DNES stručně svůj krok. Sám Hlaváč pak upřesnil, že ho jeho nadřízení viní z úniku informací. Jakékoli porušení zákona popírá.


(…) Židle se třese také pod ředitelem Langerovy inspekce Borníkem.

Server Aktuálně.cz napsal, že Borník vyzradil jména tří policistů, které chtěla inspekce stíhat, a jednoho tajného informátora. Stíhání policistů zastavil státní zástupce jako neodůvodněné.

Jeden z nich podal na Borníka trestní oznámení pro účelový postup. "Seznamuji se se stanoviskem státního zástupce a pana Borníka," odpověděl Langer na otázku MF DNES, jak bude případ řešit.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.
2006-09-29, 8:50:00 • Média 


Uncontrolled arms end up on the streets in this streetart inspired commercial for Amnesty International's Control Arms campaign. Directed by Kaza Razat

..:. www.controlarms.org :.

2006-09-28, 13:46:00 • Alternativní kultura 
Právníkům platila strana, hájí se ČSSD
(Lidovky.cz, 27. září 2006, 21:18)


Sociální demokracie zareagovala na informace dnešních Lidových novin, podle nichž si úřad vlády nechal proplácet služby právníků i v případech, kdy část případů nesouvisela s agendou vlády.

"Právní úkony, jež poskytoval úřad vlády za premiéra Jiřího Paroubka a které se týkaly jeho osoby, byly automaticky přefakturovány České straně sociálně demokratické," sdělila dnes mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-28, 13:25:36 • Média 
Roko versus Tuna
(ModerníBrno.cz, 27. září 2006)


Jiří Paroubek ve svém působivém povolebním projevu řekl o šéfreportérovi Novy Tunovi, že pracuje v žoldu ODS. Tuna mu následně poslal otevřený dopis, v němž jej vyzýval k odstoupení (asi z funkce premiéra...).
Paroubek nakonec skutečně odstoupil, i když ne kvůli Tunově výzvě. Odstoupil však i Tuna, kterého Nova za trest za otevřený dopis stáhla z vysílání.
Může se tak postavit třeba do fronty na Úřad práce, hned vedle Přikryla z pořadu Bez obalu a novináře Cibulky, který dostal vyhazov pro změnu proto, že připustil, aby rozhlasovém pořadu Host do domu řekla o Paroubkovi ošklivé věci Yvonne Přenosilová.
Tak to končí, když sdělovací prostředky přijmou kultůru Restaurací a jídelen.

celý komentář na: ..:. ModerníBrno.cz :.

2006-09-28, 11:36:53 • Komentáře / názory 
Proč odcházím z Respektu
(Tomáš Pavlíček, pavlicek.blog.respekt.cz, 27. září 2006, 20:30)


Dlouho jsem měl za to, že krizi v Respektu je lepší nerozpitvávat, nenechat se vtáhnout do diskusí, že kterých má nezúčastněný pozorovatel jenom zmatek v hlavě a všechno se zužuje na mocenský boj dvou vzájemně znepřátelených skupin. Z reakcí našich čtenářů jsem ale vyčetl jakýsi hlad po vysvětlení, a nutno dodat, že jsme ho jako redakce zůstali dlužni. Proto nabízím svůj ryze osobní pohled, zaujatý, nevyvážený a myslím, že správný.


(…)

A je tu ještě jedna zásadní věc, která k mému rozhodování přispěla. Jedním z poradců Zdeňka Bakaly, kteří vybírali Miloše Čermáka do funkce, byl i tiskový mluvčí Agrofertu Andreje Babiše. Toho Babiše, o němž Respekt mnohokrát kriticky psal a který s Respektem vedl několik soudních sporů. Samotný fakt, že by na rozhodování v časopise měl – byť zprostředkovaný – vliv takový člověk, budí oprávněné obavy o nezávislost novin.

celý článek na: ..:. pavlicek.blog.respekt.cz :.

Podle Adama Javůrka se věc má následovně:

Pokud jsem dobre pochopil Tomase a pokud dobre gugluju, tak jde o to, ze o PR Agrofertu i firem Bakaly se stara firma Bison&Rose, kde pracuje Vladimir Bystrov, ktery byl u vyberoveho rizeni na reditele strategie Respektu. Ve vedeni pusobit nebude. Tomas snad osvetli...

28.9.2006 9:30:26, Adam Javůrek

viz. diskuze pod článkem
2006-09-28, 10:04:58 • Média 
Tuna zmizí z obrazovky, kvůli dopisu Paroubkovi
(iHNed.cz, 27. září 2006, 14:14)


Reportér soukromé televize vyzval šéfa ČSSD k rezignaci. Zaměstnavatel jej dočasně stáhl z obrazovky.

Televize Nova dočasně stáhne z obrazovky svého šéfreportéra Jana Tunu. Důvodem je dopis, který Tuna napsal bývalému premiérovi a šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi s výzvou k jeho odstoupení, a zejména to, že o tomto svém kroku dopředu neinformoval vedení Novy. Sdělil to šéfredaktor zpravodajství Novy Martin Ondráček. Tuna byl mimo jiné jeden z novinářů, které Paroubek ve svém projevu k výsledkům voleb v sobotu 3. června večer označil za pracující "v žoldu ODS".

více na: ..:. iHNed.cz :.

Další informace a odkazy v komentářích:

2006-09-27, 16:09:00 • Média 
Stát jsem já
(Martin Weiss, sloupek Lidových novin, 27. září 2006)


Je to až směšně trapné. Jiří Paroubek si jako premiér nechal ze státní kasy platit právní služby v záležitostech, které se týkaly jen a jen jeho. To si opravdu nemohl dovolit právníka? Anebo si myslí, že „stát jsem já“? V občanskoprávní při jsou si však obě strany rovny a neexistuje žádný „státní zájem“ na tom, aby premiér porážel u soudu své spoluobčany. Tím méně je přijatelné, aby se advokát zaštítěný premiérovým jménem snažil na někoho poštvat státní úřady. Právě o to se pokoušel advokát Topinka vůči Stanislavu Pencovi.

Je to, pravda, jisté zjemnění taktiky oproti dobám, kdy majitelku pozemku, na němž měla stát vládou favorizovaná investice, přijel přemlouvat k prodeji náměstek policejního prezidenta.

Ale to je slabá útěcha.

Proč Paroubek tak malicherné věci podnikal a proč je pak zatloukal před novináři i sněmovnou? O malicherné částky se v každém případě jedná z pohledu právníků typu Miroslava Jansty. Jejich řemeslem také už dávno není právo. Klientům jsou schopni poskytnout něco víc: umějí zařídit, co je třeba. Jednou premiérovi, podruhé třeba ČSOB. Vzájemně výhodně. A teprve tyto souvislosti ukazují, proč asi expremiér nechtěl, aby vyšlo najevo, jaké právníky si platí. Že ne ze svého, je pak už skoro detail.

zdroj: ..:. Lidovky.cz :.Kdyby ste to nevěděli, tak stát sem já

2006-09-27, 15:38:00 • Komentáře / názory 
Právní služby pro Paroubka
(Petr Kolář, Lidovky.cz, 27. září 2006, 10:55)


Za Jiřího Paroubka si úřad vlády přizval ke spolupráci několik předních českých advokátů. Šlo například o Miroslava Janstu, Petra Topinku, Petra Šrámka nebo Miroslava Bělinu. Advokáti dostávali od státu statisíce korun, ale z jejich smluv s úřadem vlády, které mají LN k dispozici, plyne, že některé případy Jansty a Topinky se týkaly spíš zájmů sociální demokracie nebo expremiéra než vládní agendy.

Advokát Miroslav Jansta zastupoval úřad vlády od června 2005 do března 2006 a vydělal si 455 175 Kč. Opakovaně se angažoval v případu podnikatele Tomáše Pitra, kterého Paroubek nazval „nepřítelem státu“. Například 9. ledna 2006 se Janstova advokátní kancelář věnovala tři hodiny právnímu úkonu s názvem Příprava stanoviska ve věci vyžádání informací o trestních věcech p. Pitra.


Jen o den později si Paroubek nechal od Janstovy kanceláře vyrobit dokument, který je ve smlouvě pojmenovaný jako Příprava stanovisek ve věci Michal Kraus. Dlouholetý šéf parlamentního klubu ČSSD tehdy čelil své „kakaové aféře“, která nakonec vedla k jeho odchodu z politiky.

Advokát Petr Topinka poskytoval služby úřadu vlády od května 2005 do dubna 2006. Za tu dobu od státu vyinkasoval 481 323,50 Kč. V prosinci 2005 vyhrál Topinka za státní peníze pro Paroubka u Krajského soudu v Českých Budějovicích spor s deníkem Šíp, který v květnu kritizoval vzhled premiérského páru. Topinka případu „Večerník“ věnoval přes 10 hodin ze svého času. Za každou dostal 2975 Kč.
Mnoho hodin Topinka obětoval sporu se Stanislavem Pencem, který v létě zveřejnil číslo Paroubkova mobilu. Jednal také s Městským úřadem v Trutnově, který ovšem Pence odmítl potrestat.
Loni 1. srpna Topinka absolvoval „opakovaný rozhovor s šéfredaktorem LN“. Deník psal o tvrdém zásahu na CzechTeku a v titulku jednoho článku byl Paroubek nepřímo označen za „populárního xenofoba“.

celý článek na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-09-27, 15:37:00 • Média 
Paroubek prý řešil aféry penězi od státu
(ČTK, ČT24.cz, 27. září 2006, 7:45)


Praha – Úřad vlády si za premiérování Jiřího Paroubka platil služby právníků Miroslava Jansty a Petra Topinky, třebaže část jejich úkolů zaplacená ze státních peněz s agendou vlády přímo nesouvisela. Píšou to dnešní Lidové noviny s odvoláním na smlouvy právníků s úřadem vlády, které má list k dispozici. Stát jim za jejich služby včetně těch, které se týkaly úzce Paroubka osobně či ČSSD, zaplatil celkem přes 900.000 korun.

Najatí advokáti za státní peníze podle LN například řešili aféru okolo zveřejnění Paroubkova mobilu nebo to, že Večerník Praha kritizoval vzezření premiérského páru. Pro Paroubka také prý zjišťovali informace o "nepříteli státu" Tomáši Pitrovi nebo o "kakaové aféře" exšéfa poslaneckého klubu ČSSD Michala Krause. Podle Michala Štičky z Transparency International se takové jednání nazývá "zneužití administrativních zdrojů".

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.

2006-09-27, 9:29:00 • Média 
Policejní inkvizitor míří ve Varech do politiky
(Právo – Karlovarský kraj, 26. září 2006)


KARLOVY VARY, PLZEŇ – Do politiky zamířil bývalý šéf regionálního pracoviště Inspekce ministra vnitra Miroslav Šoulej. Policejní inkvizitor, jak se 46letému Šoulejovi přezdívalo, kandiduje jako nezávislý za stranu Nezávislých demokratů do karlovarského zastupitelstva.


„Oslovili mne jako člověka, který je znám svým nekompromisním postojem vůči korupčnímu jednání. Základnu této politické strany tvoří mladí podnikatelé, u kterých mám záruku, že nechtějí vydělávat na politice, ale skutečně jen na podnikání. V jejich programu je mimo jiné i snaha více zprůhlednit prodeje majetku města, kde vidí korupční prostředí. Já bych jim měl pomoci tento nešvar eliminovat,“ uvedl Šoulej, který do civilu odešel letos na jaře poté, co čelil palbě kritiky bývalého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) za to, že odložil případ čtyři policistů, kteří na loňském CzechTeku tvrdě zasáhli proti jednomu z technařů. Šoulej nejprve vedl detašované pracoviště inspekce ve Varech, později po sloučení s pracovištěm v Plzni se stal regionálním šéfem. Za jeho působení ve funkci se podařilo odhalit celou řadu závažných kriminálních případů, ve kterých figurovali policisté na druhé straně barikády.
Snad nejznámější kauzou bylo stíhání téměř kompletního vedení karlovarské policie za to, že zmařili vyšetřování poštovní loupeže, ze které byl podezřelý syn náměstka policejního ředitele Jan Budík. Rozruch způsobil také odhalením případ rozsáhlé korupce na karlovarském oddělení cizinecké policie, kde jeho podřízení přišli na systém podvodného udělování pobytů cizincům, za což dva tamní zaměstnanci měli brát miliónové úplatky. Šoulej zažil peripetie také s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) kvůli údajnému poznatku tajných služeb, že se zapletl s lidmi napojenými na ruské špióny. NBÚ mu nejprve odebral osvědčení na to, aby se mohl seznamovat s utajovanými skutečnostmi, později mu ho zase vráti.

(pab)

Regionální mutace| Právo – Karlovarský kraj
2006-09-27, 8:20:00 • CzechTek 
Langer neví, kdo ohlídá jeho inspekci
(Sabina Slonková, Aktuálně.cz, 27. září 2006)


Praha – Ministr vnitra musí vyřešit klíčový spor o fungování inspekce ministra vnitra. Úřadu, který dohlíží na "čistotu" policejního sboru.

Inspekce má vyšetřovat zločiny policistů. Pokud se ale v podezření z nepravostí ocitne pracovník inspekce, řeší jeho delikt opět inspekce. A to včetně jejího ředitele Miroslava Borníka. Podřízení tak vyšetřují svého šéfa.


(…) Jeden z policistů pak podal na Borníka trestní oznámení.

"Vzhledem k tomu, že státní zástupce důvody ke stíhání neshledal, a jaké okolnosti vyšetřování inspekce provázely, existuje tu důvodné podezření, že to celé bylo účelově vymyšlené," zdůvodnil zcela neobvyklý krok Zbyněk Čermák, advokát detektiva.

Trestní oznámení poslal na státní zastupitelství, nakonec ale skončilo opět na inspekci. Jeho pracovníci případ vyšetřili během několika dnů. Verdikt zní: Borník se ničeho nedopustil.

A z čeho vycházeli? V oficiálním zdůvodnění, do něhož redakce Aktuálně.cz nahlédla, stojí: Zeptali jsme se Borníka a ten řekl, že to není pravda.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.Miroslav Borník – Vyšetřím se sám ...
2006-09-27, 6:41:06 • Média 
Estébáci dostanou „odchodné“
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 26. září 2006)


Bývalí příslušníci StB mají do konce roku čas, aby se s policejním sborem rozloučili sami

Pokud se ministrovi vnitra Ivanu Langrovi podaří prosadit jeho záměr a stanovit na některá místa v policii vyšší kvalifikační předpoklady, bude muset odejít většina z bývalých estébáků, kteří dosud v policii slouží. Ti mají ale možnost, jak od policie odejít s veškerými výsluhami.


Nový služební zákon by měl platit od 1. ledna příštího roku. Estébáci, kteří mají po více než 16 letech služby demokratickému režimu a dalších letech služby komunistům odsloužena potřebná léta, mají dost času se s policií rozloučit sami. „Myslím, že většina skutečně odejde sama. Od ministra Langra nejde ani tak o nějaký radikální tah, který zamýšlel, ale spíše o jakési pohlazení,“ říká Langrův předchůdce František Bublan.

Podle něho se ministerstvo vnitra chová k bývalým estébákům nefér, když je chce ze služby vyhodit nyní, téměř sedmnáct let po převratu. „Občanské komise i následné prověrky byly přísné, pokud někdo mohl zůstat, pak to byli hlavně lidé v technických profesích,“ řekl LN Bublan.

(…)

Současné vedení resortu se sice připravuje na to, že se s bývalými příslušníky StB rozloučí, jejich seznamy ale zveřejňovat nehodlá. Podle mluvčí ministerstva Marie Masaříkové mu to ani neumožňuje zákon. „Všichni lidé, kteří nyní v policii působí, v ní působí v souladu s lustračním zákonem i zákonem na ochranu utajovaných skutečností,“ vysvětluje Masaříková.

Problémy naopak mohou mít lidé, kteří se pokusí na minulost některých aktivních policistů poukázat. Po loňském CzechTeku se o tom přesvědčil občanský aktivista a bývalý disident Stanislav Penc. Na tiskové konferenci tehdejšího ministra vnitra Bublana položil následující otázku: „Můžete potvrdit nebo vyvrátit, že jeden z řídících důstojníků policie František Pachl spolupracoval nebo byl kmenovým příslušníkem StB?“ Následovalo trestní oznámení, které na Pence policisté podali pro pomluvu. Později byl Penc dokonce obviněn, státní zástupkyně však stíhání letos v lednu zastavila.

Ověřit samotnou otázku, tedy zda Pachl, který z pozice zástupce ředitele tachovské policie zodpovídal za zásah na CzechTeku, skutečně patřil k StB, se ale nepodařilo. Neuspěl ani senátor Jaromír Štětina, který stejnou otázku jako Penc položil na Policejním prezidiu. Důvodem pro zamítnutí žádosti o odpověď na otázku byla ochrana Pachlových osobních údajů.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-09-26, 15:26:00 • Média 
Osm set estébáků mezi policisty
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 26. září 2006, 7:55)


Ministerstvo vnitra poprvé přiznalo, kolik pracuje u policie bývalých pracovníků komunistické Státní bezpečnosti. Číslo je daleko vyšší, než se dosud odhadovalo: mezi policisty je osm stovek bývalých estébáků.

„U Policie ČR je k dnešnímu dni ve služebním poměru necelých 800 osob, které jsou považovány za příslušníky Sboru národní bezpečnosti zařazeného ve složce Státní bezpečnosti,“ uvedla na dotaz LN tisková mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. Ministerstvo ale podle ní nemá žádné zákonné možnosti, jak zveřejnit jména konkrétních osob.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-26, 14:14:00 • Média 
Ptali jste se ministra vnitra Ivana Langera
(iHNed.cz, 26. září 2006, 9:55)


Byl jste jedním z kritiků zasahu policie na CzechTeku. Jak se hodláte vypořádat se skutečností, že i pres tak rozsáhle selháni policie a desítky zbytečně zranených nebyla vyvozena žádná personální zodpovědnost v policejních řadách. (O zodpovědnosti politiků ovlivňujicí policii ani nemluvě). Naopak zodpovědní velitelé byli ještě povýšeni (Husák, Brázda, Moltaš). Právě před 6 lety se policie při protestech proti MMF také skvěle projevila. Brutálně zmlátila či jinak nezákonně ponižovala desítky zadržených. Tehdy se z toho vylhala stejně jako z CzechTeku, politici ji také podrželi. Následky sklízíme dodnes. Nemyslite, že je jen otázkou času, kdy opět projeví ve vhodnou chvíli svoje nadání k porušování zakoná a i k tak odporným činům jako mlácení žen?

Ivan Langer:
1. BUdu trvat na důsledném došetření toho zákoroku Inspekcí Ministra vnitra. Zatím mám bohužel pocit, že k mému úkolu přistupují až příliš liknavě. To nebudu tolerovat a budu chtít jasné závěry! 2. Setrvávám na svém přesvědčení, že by měla vzniknout tzv. Generální inspekce policie, mimo resort MV.

všechny otázky a odpovědi na: ..:. iHNed.cz :.

2006-09-26, 12:59:44 • CzechTek 
Crystal_Distortion_Hoho_Wto_Has_Gotta_Go


2006-09-26, 8:31:00 • Retro 
Motorkáři z Pekelných jeskyní
(Případ pro reportérku, Česká televize, 21. září 2006, 17:00)

Jana LORENCOVÁ, moderátorka

V jeskyních u České Lípy, které známe třeba z pohádky o čertech, s nimiž nejsou žerty, se usídlil motorkářský klub Pekelné doly. Řev motorů, hlasitá hudba a chlapácké projevy motorkářů vedly místní obyvatele k sepsání petice, v níž proti setrvání klubu v unikátní lokalitě protestují. Lidé ze Svitavy, Velenice a Lindavy se nyní bojí jejich odvety.

celý přepis na ..:. Ochránce.cz :.

video stream cca 10. minuta ..:. ČeskáTelevize.cz :.

2006-09-25, 23:32:35 • Média 
Motejl kandiduje znovu, Ruml by chtěl zastupovat
(Jitka Götzová, Právo, 25. září 2006)

Dosavadního veřejného ochránce Otakara Motejla, kterému 18. prosince vyprší mandát, znovu navrhují do funkce soc. demokraté a senátní Klub otevřené demokracie, sdružující zejména nestraníky. Jsou totiž s jeho prací spokojeni.

Druhou kandidátkou je senátorka Jitka Seitlová (nestr.) nominovaná klubem SNK. Seitlová je zároveň navrhována také na post zástupkyně ombudsmana.
Senátoři ODS nenavrhli nikoho, protože funkci veřejného ochránce „neberou dramaticky politicky“, jak se nechal slyšet předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).
Bývalého ministra vnitra a exsenátora Jana Rumla (US-DEU) nominoval senátní Klub otevřené demokracie na zástupce veřejného ochránce práv.

..:. více zde :.

2006-09-25, 23:08:31 • Média 
Kozí loučení s létem

V Milkovicích se uskuteční Loučení s létem. To proběhne ode dne svátku sv. Václava tj.čtvrtka 28. září do neděle 1. října 2006.

Hudebníci a všichni co máte co předvést přijeďte a zahrajte. Aparatůra ve stole i zvukař zajištěn.

další info na: ..:. Kozy.cz :.

2006-09-25, 22:50:50 • Si děláš kozy... 
První masivní pražská cyklojízda den poté
(xChaos, Tečkacz.cz, 23. září 2006, 12:38)

Oficiální média ještě v sobotu 23.9. prakticky naprosto ignorují, že v pátek 22.9.2006 proběhla v Praze menší cyklorevoluce. Skutečně včera jelo po magistrále přes Nuselský most tam a zase spátky 3-5 tisíc cyklistů – nebo se mi to celé jenom zdálo ?


Včerejší pražská cyklojízda byla pro mě zatím naprosto nejpřevratnějším zážitkem svého druhu. Neučastním se těchto akcí pravidelně – nicméně včerejší jízdy Prahou se nejspíš účastnilo dost možná 10x – 20x více cyklistů, než poslední podobné akce, které jsem se zúčastnil. Účast odhaduju na 3 – 5 tisíc cyklistů. Pro představu: představte zcela zaplněnou polovinu čtyřproudého Nuselského mostu, a to minimálně v celé délce (půl kilometru). A za půl hodiny to opět to samé, tentokrát cestou zpět (po otočce u paláce kultury).

celý komentář na ..:. Tečkacz.cz :.fotozdroj a další foto na ..:. cyklojízdy.cz :.

2006-09-25, 18:32:30 • Komentáře / názory 
Kupte si plechovou peněženku a děkujte za mýtné Kapsch
( Patrik Zandl, zandl.blog.respekt.cz, 25. září 2006, 12:24)


S RFID čipy si ještě užijeme hodně legrace. Na slevové karty je budou cpát České Dráhy a hodlají s jejich využitím nejenom zjednodušit odbavení u pokladen, ale – a to je kontroverznější – také monitorovat pohyb cestujících. Dráhy nejsou jediné, kdo RFID nasadí. Čipy, které každé dotěrné čtečce prozradí vaši totožnost, najdete záhy v cestovních dokladech i občanském průkazu. A k tomu si do auta dobrovolně pořídíte GPS...


(…)

Nebezpečné je to postupné utahování smyčky kolem svobod občanů. Systém, původně výhradně pro výběr dálničního mýtného, láká k využití pro další funkce. Velké koncerny jsou pro, protože to je business. A dávaji miliony euro na propagaci toho, že to vlastně nebude nebezpečné, ale žádoucí. Je to jako s vařením žáby. Dejte žábu do vařící vody a vyskočí. Dejte ji do vody normální teploty a začněte ji pomalu ohřívat. Nechá se uvařit.

Teď jsme těmi žábami my. Naše práva a svobody jsou pod nejrůznějšími líbivými slogany okrajována, aniž by nám to něco přinášelo, kromě velmi relativního pocitu bezpečí.

celý komentář na: ..:. zandl.blog.respekt.cz :.
2006-09-25, 14:27:59 • Komentáře / názory 
Uzavření klubu vyvolalo v Kodani pouliční nepokoje
(iDNES.cz, 25. září 2006, 9:03)


Dánská policie zadržela v centru Kodaně na 263 účastníků pouličních nepokojů. Demonstranti protestovali proti rozhodnutí uzavřít mládežnické centrum, které řada z nich nezákonně obývala. V ulicích zapalovali popelnice a na policisty házeli dlažební kostky a vajíčka.

Kodaňský soud potvrdil letos v srpnu nařízení o jejich vystěhování. Objekt v městské čtvrti Norrebro měl být následně předán do rukou místní katolické kongregace, která ho před pěti lety koupila.

Původně pokojná demonstrace osmi set převážně mladých lidí přerostla v otevřený konflikt s policejními silami. Protestující lidé je zasypali dlažebními kostkami, lahvemi a vajíčky. Kromě toho zapalovali lavičky v parcích a popelnice a na ulicích stavěli barikády. Někteří z nich navíc údajně porušili zákon, který v Dánsku zakazuje zakrývat si při demonstracích tvář.

Mezi zadrženými, které policie obvinila z násilí, vandalismu a neuposlechnutí policejního nařízení, bylo prý i několik Švédů a Němců. Kromě šesti lidí byli všichni předběžně zadržení během noci propuštěni. K žádným vážným zraněním údajně nedošlo.

zdroj: ..:. iDNES.cz :.

Další info:
video ze zatýkaní: ..:. infocats.dk :.
fotografie: ..:. ekstrabladet.dk :.
info v angličtině a další odkazy: ..:. IndyMedia.org :.
Info o klubu Ungdomshuset: ..:. en.wikipedia.org :.2006-09-25, 10:58:00 • Squatting 
Aktivisty zavřou do klece
(Bleskově.cz, 25. září 2006, 7:14)


Praha – Skupina lidí dnes bude na Václavském náměstí sedět v klecích. Své počínání nazývají Dva metry krychlové lidských práv a chtějí jím upozornit na nutnost dodržování lidských práv. Současně také chtějí dát do souvztažnosti lidská práva a umění.

více na: ..:. Bleskově.cz :.

2006-09-25, 10:05:17 • Protestní akce 
Ministr spravedlnosti chce přebrat kontrolu policie
(CzechTek WebLog, 25. září 2006, 8:57)


Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v rozhovoru pro sobotní deník Právo uvedl, že souhlasí s návrhem ministra vnitra Ivana Langera, aby kontrola policie přešla pod ministerstvo spravedlnosti. Oba politici, tak zcela ignorují rozhodnutí Rady vlády pro lidská práva, která letos v květnu uložila ministerstvu vnitra, aby do března 2007 vypracovalo materiál pro vznik zcela nezávislé instituce kontroly policejních složek. Kontrolní instituce měla mít podobný statut jako současný úřad ombudsmana.


Přesná citace Jiřího Pospíšila z rozhovoru pro deník Právo ze dne 23. září 2006:

ODS v minulosti často kritizovala práci Inspekce ministerstva vnitra a navrhovala její větší nezávislost. Plánuje se, že by současná inspekce spadala pod ministerstvo spravedlnosti. Kteří lidé by v ní pracovali?

Prvotní impulz převedení byl z ministerstva vnitra. My jsem připraveni to přebrat a spolupracovat na úpravě.S tou myšlenkou souhlasím. Zatím ale v této fázi nejsme. Mluvil jsem o tom s nejvyšší státní zástupkyní a poprosil jsem ji o seriózní analýzu. Pak uskutečníme další kroky, ale prvotní aktivitu očekávám ze strany ministerstva vnitra, které nám chce část své působnosti předat.
2006-09-25, 9:06:42 • Média 
Politici se naučili pracovat s aférami
(Radek Kedroň, iHNed.cz, 25. září 2006)


Pět dnů stačilo, aby se senzace kolem "fízlování" nepohodlných politiků a novinářů proměnila v blamáž. Dalo se to čekat. Kauza vykazovala všechny znaky mediální pseudoaféry: vznikla za nejasných okolností, chyběly důkazy a zastínila jiný politický spor.


(…)

Jen celostátní deníky použily v letošním roce slovo aféra v souvislosti s českými politiky 395krát. Každý pracovní den na něj tedy čtenář narazil minimálně dvakrát.
Suchá čísla tak potvrzují známý fakt: politické kauzy se v posledních měsících vzájemně překrývají a vytlačují jedna druhou.

(…)

Politici se aféry nenaučili používat pouze k pošpinění protivníka, umějí se už i proti nim efektivně bránit. Učebnicovou ukázku předvedl Jiří Paroubek, když pár dnů před volbami musel vysvětlovat obvinění z Kubiceho zprávy. Z utajovaného dokumentu si vybral pouze pasáž o svých údajných sexuálních deliktech, u níž bylo výslovně napsáno, že vychází z naprosto neověřených kompromitujících materiálů. Snadno tato nařčení vyvrátil a současně tak zpochybnil celou zprávu, která se v ostatních pasážích opírala o těžko napadnutelné odposlechy.
"Byl to velice chytrý tah, protože této informaci málokdo věřil. Všiml jsem si také, že Právo bylo prvními novinami, které se o tom zmínily," uvádí americký žurnalista Eric Best, který českou politiku dlouhodobě sleduje. O deníku Právo je přitom známo, že je ČSSD názorově blízký.
Stejně tak bylo známo, že Paroubkovi ve volbách pomáhala renomovaná americká mediální agentura. Právě práce profesionálních mediálních odborníků a lobbistů je patrná z mnohých afér. "Většina afér je vyrobená na zakázku," míní politolog Mlejnek.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2006-09-25, 8:29:08 • Média 

Teknival 1995 Fontainebleau
Uploaded by Bens

2006-09-24, 14:12:53 • Retro 
Zahul si a volně dýchej
(Michal Ruman, Literárky.cz, 6. září 2006)


S konopnou paní Bushkou Bryndovou o bylině krásné, pozapomenuté, posvátné, léčivé i nepřátele usmiřující.

Jak dlouho už znáš konopí?

Už od mládí v sedmdesátých letech, kdy ještě doznívalo hnutí hippies a konopí se kouřilo – ať už tráva nebo hašiš. Nebylo sice zdaleka tak rozšířené jako dneska, ale v kruzích hippies to i tenkrát byla běžná věc. A navíc, v šestnácti jsem navštívila Mexiko a ochutnala tamější trávu, která byla skutečně bezkonkurenční. Asi bych ale řekla, že v té době jsem konopí znala výhradně jako trávu na hulení a nikdy jsem netušila, jaký může mít tahle rostlina další potenciál.

zdroj: ..:. Literárky.cz :.

2006-09-24, 12:49:18 • Drogy 
Tak potřebujeme ten stát? : Somálsko jako svět podle Nozicka
(David Mervart, mervart.blog.respekt.cz, 21. září 2006,17:10)


"Jednotlivci mají práva. A existují věci, kterých se na nich žádná osoba či skupina nesmí dopustit (aniž by tato jejich práva porušila). Tato práva jsou tak silná a dalekosáhlá, že vnucují otázku, co – jestli vůbec něco – stát a jeho úředníci smějí. Kolik prostoru ponechávají individuální práva pro stát?" –– Anarchie, stát a utopie

Snad není cynické, s ohledem na mnohé tamní nešťastné lidské osudy, říci, že Somálsko je zároveň fascinující laboratoří politických věd. Máme zde před očima skutečný příklad lidského společenství, jehož řád a fungování hodnou dobu nebyl udržován žádnou strukturou, kterou bychom mohli nazvat "stát". Jak lze tedy popsat společenost, kde vláda zanikla někdy počátkem 90. let? Je to návrat do Hobbesova přirozeného stavu boje všech proti všem, kde život je "nasty, brutish, and short", ohavný, krutý a krátký? Nebo jde o k dokonalosti dovedený ideál minimálního státu?


V práci Anarchy, State, and Utopia v roce 1974 Robert Nozick formuloval provokativně jasně svůj myšlenkový experiment vedoucí k jednoznačnému závěru, že, zhruba řečeno, jiný než naprosto minimální stát je vždy neobhajitelný, neboť narušuje svobodu jednotlivců. To, že mnoho teoretických i praktických stoupenců malé vlády a omezení působení státu používá dnes ve své argumentaci Nozickovy postupy, aniž by ho nutně někdy četli, snad ani znali, jen dokládá hloubku jeho vlivu.

"Naším nejdůležitějším závěrem, co se státu týče, je to, že minimální stát, úzce omezený na funkce obrany proti násilí, krádeži a podvodu, zajištění dodržení smluv, atd., je ospravedlnitelný; že jakýkoli obsažnější stát bude porušovat práva osob, aby nebyly k určitým věcem donucovány, a je proto neospravedlnitelný; a že minimální stát je inspirující, krom toho, že je správný." –– Anarchie, Stát a Utopie

více na: ..:. mervart.blog.respekt.cz :.

Další info:
Somálci musí žít bez filmu a hudby (Islám Info)
Somálská vláda vytvoří armádu s povstalci (iHNed.cz)
2006-09-24, 12:17:00 • Komentáře / názory 

Hlavní hosté:
Ivan Langer (ODS), ministr vnitra vlády ČR;
František Bublan, stínový ministr vnitra za ČSSD


..:. více zde :.

2006-09-24, 10:01:00 • Média 
Google vrací úder (belgickým novinám)
(František Fuka, FFLOG, 22. září 2006, 13:42)


Belgické noviny Le Soir podaly u (belgického) soudu žalobu na Google.com a žádaly, aby se texty a fotografie z jejich webu lesoir.be již neobjevovaly v Google Cache a Google News.

Kupodivu, Le Soir tento soudní spor vyhrál a Google dostal nařízeno "odstranit články a fotografie novin lesoir.be ze všech svých serverů (Google News, "cache" a jakýchkoliv dalších)".

více na: ..:. fflog.blog.lupa.cz :.

2006-09-23, 18:05:56 • Z vesela ;) 
Nemoc zvaná odposlech
(Martin Weiss, Lidovky.cz, 23. září 2006, 15:55)


Mobilní telefon má sice u nás téměř každý, zároveň je ale div, že do nich ještě někdo něco říká. Přinejmenším mezi lidmi, kteří něco znamenají v politice či ve vysokém byznysu, patří již pár let k dobrému tónu nic podstatného v blízkosti telefonního přístroje neprobírat.

Ale jak říkali radikálové v 60. letech, to, že jste paranoik, ještě neznamená, že po vás nejdou. O tom, že se o nás policejní odposlechy povolují jak na běžícím pásu, existují čísla. A odposlechy, které evidentně pocházejí z policejního vyšetřování, se dostávají na veřejnost.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-23, 16:52:53 • Komentáře / názory 
Torpark: webový prohlížeč vymyšlený hackery
(Novinky.cz, 22. září 2006, 10:02)


Odborníci na bezpečnost počítačových programů z organizace Haktivisimo uvedli nový webový prohlížeč postavený na jádře Mozilla Firefox. Torpark je unikátní browser, který nevyžaduje instalaci.

(…) "Torpark je pokračováním snahy organizace Hacktivisimo chránit lidská práva na internetu. A tou nejlepší věcí je, že je zcela zdarma. Nikdo by neměl platit za dodržování základních lidských práv, zvláště za své soukromí," řekli programátoři Torparku.

více na: ..:. Novinky.cz :.

Další info:

Uvedení anomyního prohlížeč je možná reakcí na zásah policie proti síti Tor
Klon Firefoxu umožní anonymné surfovanie (ItNews.sk)

Síť Tor je oficiálně podporovaná Electronic Frontier Foundation a využívají i novináři z nedemokratických zemí
V Nemecku bolo zabavených viacero serverov anonymizačnej Tor siete (DSL.sk 11.9.2006)

Jak používat anonymní Torpark
Torpark, prehliadač pre instantnú anonymitu a ochranu súkromia (DSL.sk)

2006-09-23, 15:53:29 • Odkazy 
V Číně si Respekt.cz nepřečtete

Český blogger Shanghai.bloguje.cz ve svém článku z 20. září 2006 popisuje, jak čínská policie blokuje přímý přístup na web českého týdeníku Respekt. Adam Javůrek dnes na svém respekťáckém blogu vyzývá k podpoře finty, která obchází Velký čínský firewall:

Pokud máte někdo počítač připojený 24hod na internet, a chtělo by se vám něco udělat pro svobodu slova, můžete na něj nainstalovat třeba program Circumventor, čili "Obcházeč", který umožňuje třeba to, že si člověk může přečíst Respekt zrovna z Číny. Moc by to potěšilo nejen mě, ale i další čtenáře Respektu – hlavně v těch zemích, jejiž vládci mají mnohem více nežli z pádu těžkého Jumba na střechu svého paláce strach z nepozorovaného přistání lehoulinké vločky necenzurované myšlenky. Pomůžete...?

O podobně povedé cenzurní akci, při které americký deník New York Times zablokoval všechny čtenáře z Británie, psal začátkem září Miloš Čermák.

2006-09-23, 12:43:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

Tady bude alternativa

(Jan Kovalík, Respekt, 18. září 2006)

Kde se tady něco děje? To je možná úplně první otázka každého, kdo přijede na návštěvu do cizího města a chce si užít jinou kulturu, než co nabízí místní kulturáky nebo televize. Přitom v zemi rockfestů a undergroundových rebelů se zdálo, že rozvoji alternativní kultury nejen v Praze nestojí nic v cestě. Stačí jen odhodlání a trocha podnikavosti. Po patnácti letech se ale ukazuje, že je to všechno mnohem složitější.

Teplice jsou výkladní skříní severu a možná i celého Česka. To dojde každému, kdo tudy projíždí a narazí na uklizené město, opravené centrum, multikulturně promíchané lázeňské hosty. K tomu je třeba připočítat i fakt, že město se od devadesátých let nezadlužilo a téměř veškerý rozvoj financuje z vlastní kapsy. A kdo před víkendem pomyslí na kulturu, může navštívit zdejší Severočeskou filharmonii, Krušnohorské divadlo nebo koncert dechovky. A něco pro mladé lidi, kteří nechtějí trávit čas na ohlupujících diskotékách? To už je trochu problém. Přitom v severních Čechách a v Teplicích speciálně se alternativní kultuře tradičně dařilo. Punkeři z Teplic vždycky strčili do kapsy všechny pražské a zdejší porevoluční klub Knak, později Velvet patřil k vyhlášeným centrům českých milovníků alternativní hudby. Jenže teď člověk na jeho místě na periferii Teplic najde jenom prázdný barák.

Jeho bývalý majitel Petr Růžička dnes zase jako v osmdesátých letech dělá manažera zdejším punkerům, tentokrát pražské skupině SPS (Snížená pracovní schopnost). Na zlaté časy svého klubu vzpomíná s trpkostí v hlase. "Je to strašnej pocit, ale po patnácti letech svobody si hledám práci. Všechno se tu vrací do stavu, jako to bylo za bolševika. Kulturu tu organizujou kulturní domy a na náměstích zpívá Vondráčková," naříká padesátník Růžička a vzpomíná na zlaté časy svého kulturního podnikání. Jako organizátor přivezl do Česka třeba B. B. Kinga a uspořádal stovky koncertů. Teď se chce vrátit ke své původní práci elektrikáře, kulturou se už prý neuživí.


..:. více zde :.

2006-09-23, 11:11:00 • Alternativní kultura 
Právo: Vláda odvolala Karáska z funkce zmocněnce pro lidská práva
(ČTK, ČT24.cz, 23. září 2006, 8:10)


Praha – Vláda ve středu odvolala Svatopluka Karáska z funkce vládního zmocněnce pro lidská práva. Jeho nástupcem se stal bývalý poslanec Jan Litomiský (ODS). Píše to dnešní Právo. Karásek listu řekl, že byl odvolán bez udání důvodu. Právo poukazuje na to, že kabinet o tomto kroku neinformoval na pravidelné tiskové konferenci.

"Každá vláda má právo si určit svého zmocněnce. Vzhledem k tomu, že ale nemá ještě mandát, tak se divím, že se pouští do takových změn," řekl deníku Karásek.

Třiašedesátiletý Litomiský byl signatářem Charty 77 a angažoval se ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, za což byl odsouzen ke tříletému vězení. Po roce 1989 byl poslancem České národní rady a později Poslanecké sněmovny.

Karásek byl jmenován vládním zmocněncem pro lidská práva v listopadu 2004. Předtím tuto funkci zastával Jan Jařab.

zdroj: ..:. ČT24.cz :.

2006-09-23, 10:43:51 • Média 
Policisté zaplatí, že tajili obsah spisu
(Tomáš Fránek, Aktuálně.cz, 22. září 2006, 15:55)


Brno – Odpůrci působení mexické společnosti Nemak v zóně u Mostu znovu uspěli u soudu. Verdikt potěší bojovníky za svobodný přístup k informacím.

Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil – pro nezákonnost – dvě rozhodnutí policistů z krajského a okresního ředitelství v Ústí nad Labem a Mostě, kteří právníkům Ekologického právního servisu odmítali dát informace z ukončeného vyšetřovacího spisu.

Policie navíc musí zaplatit přes pět tisíc korun jako náhradu soudních výdajů.


(…)

Nejnovější verdikt o nezákonném postupu policie navíc může těšit bojovníky za svobodný přístup k informacím.

Soud dal totiž v tomto případě také návod, jak mají úřady postupovat při žádostech o informace z policejních spisů.

Policisté argumentovali tím, že není možné poskytovat každému a v každé trestní věci celé trestní spisy. Soud však řekl, že v případech, kdy je řízení ukončeno, není důvod spisy tajit.

Tabu mohou zůstat pouze informace podléhající utajení vyplývajícímu ze zákonů. Nečitelné by měly být také osobní údaje lidí, kteří jsou ve spisu zmiňováni.

zdroj: ..:. Aktuálně.cz :.
2006-09-23, 8:56:48 • Média 
Poľská justícia obvinila roľníčku, ktorá krave dávala do jedla marihuanu
(Orangeportal.sk, 22. září 2006, 19:31)


Varšava (TASR) – Poľská polícia obvinila z nedovolenej výroby narkotík ženu zo západopoľského mesta Lobez, ktorá pestovala marihuanu a dávala ju svojej krave do jedla.

Krava bola vrtošivá a neovládateľná, raz dokonca zlomila človeku ruku. Poľskej roľníčke vtedy niekto poradil, aby namiešala do krmiva pre kravu trochu marihuany. "Krava sa stala pokojná ako jahniatko," vyhlásila 55-ročná žena.

Polícia tvrdí, že rastliny vypestované zo semien, ktoré žena kúpila na trhu, boli vysoké tri metre a mali veľký účinok.

Výroba a držanie marihuany je v Poľsku trestným činom a žena môže ísť v prípade odsúdenia do väzenia na tri roky.

zdroj: ..:. Orangeportal.sk :.

2006-09-23, 8:14:01 • Drogy 
..:. Rath se neodolá :.
2006-09-22, 15:42:00 • Z vesela ;) 
Začíná sklizeň marihuany, policie má pohotovost
(Petr Knötig, Právo, 20. září 2006, 16:21)


Pro pěstování konopí pro výrobu marihuany a následně i prodej této drogy stíhají kriminalisté na Brněnsku čtveřici pachatelů ve věku od 20 do 27 let. Výrobci a dealeři této drogy nezávisle na sobě na třech místech pěstovali konopí, které dosahovalo výšky až tři metry. Šlo o malá políčka v Nedvědici, Tišnově a Újezdu u Brna, kde se podařilo kriminalistům zajistit 24 rostlin.


Tyto rostliny pěstovali podezřelí na dvorku a v místech u rodinných domků, která nejsou vidět. Podařilo se je odhalit díky místní znalosti policistů a nyní prověřujeme, kdo se na výrobě marihuany podílel a kdo ji komu prodával. Také zajištěné rostliny jsou nyní na expertíze, která má odhalit, jaké množství omamné látky THC obsahují," uvedl kriminalista z ředitelství pro Brno-venkov Vladimír Surovčík.

více na: ..:. Novinky.cz :.
2006-09-22, 12:03:13 • Drogy 
Farmári kŕmili dobytok marihuanou
(TASR, Aktuality.sk, 21. září 2006, 18:43)


Romanesti – Rumunská polícia vyšetruje päť farmárov, ktorí kŕmili svoj dobytok marihuanou, uvádza spravodajský server Ananova. Farmári z mesta Romanesti pri vypočúvaní tvrdili, že marihuana pomáha ich kravám vyprodukovať viacej mlieka.

Muži vo veku od 57 do 82 rokov na svoju obhajobu uviedli, že nevedeli, že pestovanie marihuany je nezákonné.

Podľa vyjadrenia jedného z pätice vyšetrovaných, Iona Astarastoaieho, marihuanu pestovali preto, lebo sa zdalo, že kravám chutí a šťastné kravy dávajú predsa viacej mlieka.

zdroj: ..:. Aktuality.sk :.

2006-09-22, 12:02:10 • Drogy 

Mladík nadýchal marihuanu, v autě jí vezl téměř kilogram

PRACHATICE – Sedmadvacetiletého mladíka s téměř kilogramem marihuany zajistili v úterý při kontrolní akci celníci v obci Kosmo na Prachaticku. Dali mu také dýchnout do speciálního přístroje NIK, který u něj v dechu odhalil THC. To potvrdilo, že marihuanu kouřil.

Kriminalisté sedmadvacetiletého muže obvinili z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. „Obviněný se skutku dopustil tím, že u něj byla zajištěna ve dvou igelitových sáčcích marihuana o celkové hmotnosti 925 gramů,“ sdělila Právu mluvčí policie Dagmar Vymětalová.

Zdroj: Právo Datum: 21.09.2006Strana: 13

Pes objevil kilogram marihuany

Kosmo – Zásilku sušeného konopí setého o váze téměř jednoho kilogramu se podařilo objevit v úterý večer smíšené hlídce prachatických policistů a celníků ze Strakonic. Ti zastavili u obce Kosmo na Prachaticku dodávkové auto značky Ford Tranzit. Při prohlídce vozu označil drogu služební pes.

„Kontrolní akce na silnici byla zaměřená na nelegální přepravu cigaret a alkoholu. V kabině řidiče jsme našli u nohou spolujezdkyně igelitovou tašku se dvěma sáčky marihuany o celkové hmotnosti 937 gramů,“ uvedl mluvčí českobudějovického celního ředitelství Vladimír Pešek.

Sedmadvacetiletý řidič nejdřív tvrdil, že nepřeváží žádný tabák ani alkohol. Nakonec přiznal, že taška s marihuanou je pro jeho osobní potřebu. Celníci na místě testem zjistili obsah drogy v sušeném konopí a navíc zjistili, že pod vlivem drogy je i řidič. Podle odborníků by zabavené množství marihuany vystačilo nejméně na tisíc dávek, ze kterých se ubalí až čtyři cigarety takzvané jointy. Gram marihuany se prodává za cenu kolem dvou set korun.

Zadržené množsví tak má na černém trhu hodnotu kolem dvou set tisíc korun. Muže policisté obvinili z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Hrozí mu až deset let vězení.

Zdroj: Haló noviny Datum: 21.09.2006Strana: 12

zdroj: ..:. drogy-info.cz :.

2006-09-22, 11:48:32 • Drogy 
Známe jména odposlouchávaných!
(deník Šíp, 22. září 2006)


Skandál pokračuje! Aféra s odposlechy politiků a novinářů hýbe celou zemí. Zatímco ministr vnitra Ivan Langer od středečního večera zjemňoval své výroky, předseda ČSSD Jiří Paroubek chce věc přenést na půdu sněmovny.


(…)

"Pokud jsme byli odposloucháváni, je to největší nehoráznost minulé vlády. Považuji to za největší zásah do nezávislosti novinářů od roku 1989," řekl Šípu redaktor MF Dnes Jaroslav Kmenta.

Jan Hrbáček z Radiožurnálu se k věci včera odmítl vyjadřovat. "Hrbáček měl indicie, že je odposloucháván. Jestli to je legální a povolil to soud, tak nemáme nic proti odposlechu," sdělil šéf Radiožurnálu Jan Pokorný.

Kdo je údajně cílem policejního fízlování
Mirek Topolánek (premiér)
Marek Dalík (asistent Topolánka)
Ivan Langer (ministr vnitra)
Petr Nečas (ministr práce)
Jan Kubice (šéf ÚOOZ)
Jan Hrbáček (redaktor Radiožurnálu)
Jaroslav Kmenta (redaktor MF Dnes)
Sabina Slonková (redaktorka Aktuálně.cz)

zdroj: ..:. DeníkŠíp.cz :.
2006-09-22, 9:14:35 • Média 
Za Prahu zvláštnější
(Martina Overstreet, Metro, 20. září 2006)


„Děti i dospělí lepí nosy na masivní plexiskla, aby hleděli do očí přírodním úkazům, nad nimiž se tají dech. V sedmimetrové hloubce hlavní nádrže se vznášejí rejnoci, hejna blyštivých tuňáků, ostré barakudy i žraloci…
Mořský koník se tu sune houpavými pohyby, pomalu jako ve snu…“ popisuje v Reflexu č.44/2005 Martina Zikmundová zážitky z lisabonského oceanária a na závěr se toužebně ptá: „A tak mě napadá: Budeme mít jednou podobné oceanárium u nás, třeba v Praze, na místě Stalinova expomníku na Letné? Bylo by to krásné.“

Rok se s rokem sešel a autorka článku se může těšit – její přání bude splněno. A mě napadá, kolikrát tak asi do toho našeho divukrásného oceanáriana konec zajde? Jednou určitě s dětmi (vlastními nebo vypůjčenými), podruhé s tetou, co přijela na návštěvu, potřetí sama (neb je nadšenou příznivkyní oceanárií), a dál? Hm, a kolikrát ročně do toho jejich oceanária zajdou sami Lisaboňané? A kolikrát za rok navštíví průměrný dospělý Pražan zoologickou zahradu nebo planetárium?
Ne, tak já vím, o to přece nejde. Plac u Stalina je jedním z posledních dosud komerčně nevyužitých zákoutí Prahy, což je radním „sedmičky“ pro ostudu. Taky chtějí turisty. Jsou z toho dobrý prachy. Na kopec je budou – to se ví – vozit autobusy, zřídí pro ně restauraci s „killer“ výhledem a kafem za šedesát, prodejnu suvenýrů a co… za pár let možná i nějaký ten hotel. Turisti mají rádi všechno zvláštní. Čím zvláštnější zážitky jim dopřejeme, tím víc se k nám pohrnou a pověst o zvláštním městě v srdci Evropy roznesou do celého světa.
Některým místním obyvatelům to však na rozdíl od australské vlády, Evropské banky a dalších institucí, které jsou s představou žraloků na Letné zcela ztotožněny, stále jakoby není jasné. Že prý to území má nějakou „historickou paměť“ a „vysokou společenskou prestiž“ a že taková „atrakce“ by je mohla připravit o „důstojnost“. No, tak od Klubu za starou Prahu se to dalo čekat, že? Ale pak ti skejťáci! Že prý je to taky jejich místo.Že tam každý den skejtují, a protože pod pomníkem kdysi vznikl nějaký klub nebo rádio, je to svým způsobem symbol nezávislé kultury. Jako dobrý, ale ptal se jich někdo na něco?!

zdroj: ..:. Metroppoint.com pdf :.Já bych tam vrátil to Rádijo Stalin …
2006-09-21, 19:49:00 • Komentáře / názory 
Pravidla policejních odposlechů upravuje zákon
(ČTK, ČT24.cz, 20. září 2006, 14:41)


Praha – Rozhodující slovo při povolování policejních odposlechů má podle platného trestního řádu vždy soudce. V přípravném řízení a nejedná-li se například o zásah do nedotknutelnosti obydlí či do listovního tajemství, může o povolení k odposlechu rozhodovat i státní zástupce.

celý článek na: ..:. ČT24.cz:.

2006-09-21, 17:32:52 • Média 
Aféra Odposlechy … po kolikáte už?

výběr ze zpravodjaství

Redakce Aktuálně cz. se včera ihned pokusila Jiřího Paroubka zeptat, jak myslel svá slova, že důkazy určitě neexistují. Znamená to, že pan předseda o podezření věděl a že ho prošetřoval? zněla otázka zaslaná e-mailem mluvčí sociální demokracie Lucii Orgoníkové.

Bývalý premiér na otázku neodpověděl. Jeho mluvčí deníku Aktuálně cz. odepsala, ať se obrátí na nejvyšší státní zástupkyni.
Odposlechy: ČSSD svolává sněmovnu (Aktuálně.cz)


Stejně tak jsem nepochyboval, že má v dobách, kdy psal o LTO či červené rtuti, nabodlý telefon Martin Mrnka, a nepochyboval jsem v dobách, kdy jsem začínal psát o drogách či když jsem psal o neonacistech, ani o telefonu svém.

Stejně tak každý příčetný politik v opozici musí počítat s tím, že jeho telefonáty si večer poslouchá z CD ministr vnitra ze strany, která je monetálně u koryta. Nemusí jít nutně jen o zneužití pravomocí policie, na českém trhu je dostatek komerčních subjektů, které při dostatečné platbě kýžené nahrávky zajistí. Pro nejprimitivnější formy odposlechu, kdy vyměníte své oběti baterii v mobilu za jinou, speciální, která vám pak jeho hovory zaznamenává a posílá, jsou technologie dostupné i za občansky přijatelnou cenu přes internet a může si je pořídit na manželku kdokoliv.
Odposlechy? To je ale novinka... (JXD, Reflex.cz)

Jak je vůbec možné, aby se v Česku našel soudce či státní zástupce, který by na základě žádosti z Inspekce ministra vnitra vyšetřující únik informací, povolil odposlech novinářů, kteří z logiky věci nemohou být stíháni? Minimálně to bychom se měli dovědět.

Že Česko je zemí, kde se odposlechů enormně nadužívá, je fakt doložený statistikami. Zda tato místní zvláštnost nějak výrazně zvyšuje objasněnost trestných činů, není známo. Odposlechy jsou užitečné především pro některé politiky. Je na čase tento stav radikálně změnit.
Politické výsledky odposlechů (Lidovky.cz)

Odpovědní lidé ani nemusí vědět, že schválili odposlech vysoce postaveného politika. Kriminalisté totiž často žádají povolit napíchnutí hned několika čísel jedné osoby. "Představa, že soudce má šanci zjistit, zda telefonní číslo používá údajný pachatel trestného činu, je lichá," potvrdil předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra.
„Napíchnout“ politika není složité, shodují se odborníci (iDNES.cz)

Skandál navíc může přerůst ve vysoce odbornou diskusi: při jakých podezřeních mohou policisté používat odposlechy, které jsou považovány za jeden z nejhrubších zásahů do soukromí. Zákon sice už dnes uvádí, že soud může odposlechy povolit jen ve "zvláště závažných trestných činech". Zda je mezi takové možné zařadit únik Kubiceho zprávy, může být sporné. Řada policistů v neformálních rozhovorech ovšem už dřív připouštěla, že povolení k odposlechu je možné získat i v méně závažných zločinech. Důležité je prý "správně" naformulovat žádost o odposlechy.
Langer: skandál bez důkazů (iHNed.cz)

2006-09-21, 15:13:13 • Média 
DOKUMENT: Odposlechy na tiskové konferenci vlády
(iDNES.cz, 21. září 2006, 18:44)


Přinášíme doslovný přepis části tiskové konference, na které vládní politici vystoupili s podezřením, že ČSSD mohla využívat policii k odposlechu novinářů a politiků.

přepis TK na: ..:. iDNES.cz :.

2006-09-21, 13:15:25 • Média 
Opět bude přejíždět policajta?
(Blesk – Čechy, 19. září 2006)


TACHOV – Frézař Škody Auto Tomáš Matoušek (25) z Mladé Boleslavi měl na loňském CzechTeku v Mlýnci na Tachovsku přejet policistu. Tachovský soud ho letos v zimě zprostil obžaloby z útoku na veřejného činitele. Při čtení rozsudku tehdy mladík zářil štěstím. Vzápětí ale přišla ledová sprcha. Státní zástupkyně se odvolala a Krajský soud v Plzni vrátil kauzu zpět do Tachova. Matouškovi tak opět hrozí až 5 let vězení. Včera začalo první líčení. „Otvorem v plotě chtěl vjet z dálnice na louku, kde se technopárty konala. Přitom najel na 4 policisty. Tři uskočili, ale jednoho srazil,“ tvrdí obžaloba. „Nikoho jsem neviděl a nikoho jsem nepřejel,“ hájí se Matoušek. I jeden z policistů u minulého soudu připustil, že je Matoušek nemusel vidět.


„Opravdu nás nemusel vidět. Měli jsme černé uniformy,“ uvedl policista Robert Rezeš (27), kterého měl Matoušek přejet. Tohoto strážce zákona škrtl Matoušek blatníkem o koleno. Policista neměl roztržené kalhoty, neměl žádnou modřinu a nic ho prý nebolelo.
Kvůli nejasnostem ve výpovědích policistů i Matouška soudce Josef Junek kauzu odročil. „Budu žádat, aby policie provedla rekonstrukci na místě činu,“ řekl Junek. Rekonstrukce by měla ukázat, co který z účastníků incidentu mohl v noci ve tmě vidět.
2006-09-21, 11:49:16 • CzechTek 
Soud chce rekonstrukci události při CzechTeku
(Mladá fronta DNES – plzeňský kraj, 19. září 2006)


Tachov – Incident z loňské technoparty CzechTek, při kterém měl technař najet autem do skupiny policistů, se bude opakovat. Rekonstrukci více než rok starých událostí z Mlýnce na Tachovsku si včera vyžádal tamní okresní soud.


Na lavici obžalovaných včera znovu usedl čtyřiadvacetiletý Tomáš Matoušek z Mladé Boleslavi. Podle obžaloby „nabral“ autem jednoho z policistů. Sice ho nezranil, ale byl obžalován z útoku na veřejného činitele. Tachovský soud už ho jednou zprostil obžaloby, krajský soud ale na základě odvolání státní zástupkyně vrátil případ k opětovnému projednání.
„Případ jsem odročil na neurčito. Vyžádal jsem si rekonstrukci událostí za stejných světelných podmínek, jaké tehdy panovaly,“ uvedl včera soudce Josef Junek.
Tomáš Matoušek popírá, že chtěl policisty zranit. „Nejsem blázen. Chtěl jsem jenom sjet z dálnice v místě, kde byla vyjetá cesta přes plot. Autem jsem se ale zapíchl v příkopu. Policisty, kteří mě ve tři hodiny ráno údajně zastavovali, jsem ve tmě vůbec neviděl,“ tvrdil.
Tachovský soud v lednu konstatoval, že důkazy obžaloby nebyly dostatečně průkazné. „Místo s poškozeným plotem u dálnice nebylo řádně zajištěné, nebyla tam ani natažená páska. Policisté v černých uniformách neměli reflexní vesty. Nebyla vyvrácena verze obžalovaného, že policisty neviděl,“ řekl tehdy soudce Junek.
2006-09-21, 11:42:00 • CzechTek 
Kopance byly chybou
(Jaroslav Veselý, Tachovský deník, 19. září 2006)


Uběhl rok od loňské ilegální technoparty v Mlýnci. Dávno odezněly všechny emoce a někteří policisté, kteří se tehdy zúčastnili zásahu proti technařům, leccos přehodnocují.
"Dnes už vím, že někteří policisté do toho šli zbytečně agresivně. Naše renomé i všechna dobrá práce byly znehodnoceny v okamžiku, kdy se k technaři ležícímu na zemi rozběhli čtyři těžkooděnci a zkopali ho," říká jihočeský policista Radek Nejedlý.


Jako příslušník pořádkové policie, neboli korytnačka, jak opancéřovaným policistům nadávají technaři, stál v kordonu, který měl technařům zabránit v zabírání dalších pozemků. "Bylo tam plno kluků, kteří byli napadáni technaři a drželi se, i když na ně létaly kameny a lahve," popisuje.
"Já jsem rád, že těžkooděnci proti technařům zasáhli," říká Nejedlého kolega Pavel Barda. "Nebýt toho, tak jsme byli kritizovaní z nečinnosti a že situaci jen monitorujeme," říká.
Oba policisté souhlasí, že v Mlýnci panovala vypjatá atmosféra, na kterou je nemohlo připravit ani školení. "Když třeba trénujeme zásah proti demonstrantům, víme, že nás naoko ohrožují kolegové. V Mlýnci to bylo úplně jiné, daleko horší," shodují se.
Během tří dnů si policie užila nesnesitelného horka, nočního chladu, mnoha urážek, výpadů, strachu i stresu. "Když se na nás třicátého v noci rozjel kluk v autě, opravdu jsme se báli, že nám něco udělá. My ho přitom jen chtěli donutit, aby nevjížděl někam, kam nesměl," říká Nejedlý.
Někteří technaři prý hnali své chování až do krajnosti. "Viděli jsme kluka, který se pořezal od střepů na noze. Když viděl kamery, naplácal si rukou krev na obličej," říkají. Nejedlý ani Barda nemají od Czech Teku pokoj ani dnes. V úterý svědčili u tachovského soudu proti jednomu z technařů.
2006-09-21, 11:35:51 • CzechTek 
Hledají se svědci z Mlýnce

LIDICKY PROSÍME MOC PROSÍME POMOZTE

HLEDÁME NĚKOHO KDO 30.6.2005 KOLEM TŘETÍ RÁNO NA CZTEKU V MLÝNCI U TACHOVA VIDĚL OPEROVAT POLICII V MÍSTECH POBOŘENÉHO PLOTU DOLE U DÁLNICE HNED POD MÍSTY KONÁNÍ TEKU
K BLIŽŠÍMU UPŘESNĚNÍ TAM STÁL POROUCHANÝ KAMION A POZDĚJI TAKÉ VYBOURANÉ AUTO S MODRÝM VOZEJKEM

PROSÍME VÁS POMOZTE NÁM S ČÍMKOLI CO JSTE VIDĚLI

TEL. 728273257 STAČÍ JEN PROZVONIT

PS. JEN VÁŽNĚ!
PŘEDEM DĚKUJEME VŠEM KTEŘÍ SI VZPOMENOU
A NENECHAJÍ POLICII ABY DÍKY SVÉ SOUDRŽNOSTI VYHRÁLA
I TY POSLEDNÍ BITVY KTERÉ SE JEŠTĚ KONAJÍ.

FREEDOOM FOR ALL POEPLE

HUMBUK sound


Podrobnosti k případu

Pro upřesnění, jedná se o kauzu Tomaše Matouška, který je obžalován z útoku na veřejného činitele. Tachovský soud ho sice dne 25. ledna 2006 osvobodil v plném rozsahu, ale plzeňský odvolací soud nařídíl nové projednání, jehož součástí je i rekonstrukce na místě incidentu. Ta se má konat začátkem října.
Svědci z řad příslušníků policie ČR vypovídají samozřejmě v neprospěch obžalovaného. Pokud nepotvrdí verzi obhajoby další svědci, hrozí že se soud přikloní k tvrzení státního zástupce.

Obtížně a především se zpožděním se sháněli svědci i k incidentu italského demonstranta. Soudy je navíc nakonec v dalších stáních odmítli vyslechnout. I tento fakt přispěl k výslednému rozsudku, který Luca Barbicha uznal vinným.
Nezbývá než doufat, že se zpráva dostane k tomu kdo tam byl a že to dotyčný nenechá plavat.

Po rozsudku popsala nevládní organizace IuRe situaci kolem incidentu následovně:

K situaci došlo tak, že Tomáš Matoušek jel s kamarády na CzechTek a poté, co byla dálnice zablokována volil cestu na louku provizorní cestou, kterou těsně před ním již projížděla jiné vozy. Těsně před vjezdem vozu na louku před něj nastoupili policisté, kteří se snažili zabránit jeho průjezdu, což řidič respektoval, ihned jakmile si jich všiml.

Případ odhalil nejen rozpory ve výpovědích policistů, zmatek v práci policie na místě, ale i obecněji snahu kriminalizovat účastníka CzechTeku za jednání, které by maximálně mohlo být hodnoceno jako přestupek (sjezd z komunikace), avšak v dané situaci bylo jednáním v krajní nouzi. „Vyrobit“ z tohoto jednání útok na policisty, kteří vběhli před vůz a neutrpěli žádné poškození zdraví se nepodařilo.

zdroj:
Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby (Britské listy, 1.2.2006)

2006-09-21, 9:20:00 • CzechTek 
Obvinění účastníci CzechTeku 2005 – Přehled článků k případu Tomáše Matouška

Blesk: Matouškovi hrozí až 5 let vězení
Opět bude přejíždět policajta? (Blesk 19.9.2006)

Tomáš Matoušek: Nejsem blázen, abych najížděl do policistů
Soud chce rekonstrukci události při CzechTeku (MF DNES 19.9.2006)

Policista: Když se na nás rozjel kluk v autě, báli jsme se, že nám něco udělá
Kopance byly chybou (Tachovský deník, 19.9.2006)

Tachovský soud nařídil rekonstrukci na místě údajného napadení policistů
Vinu technaře ověří na místě (PlzeňskýDeník.cz 19.9.2006)

Dnešní soud s obviněným Tomášem Matouškem byl odročen
Soud s Tomášem Matouškem odročen (CzTk WbLg 29.9.2006)

Tachovský soud znovu řeší incident z loňského Czechteku
Tachovský soud znovu řeší incident z loňského Czechteku (iHNed.cz 28.8.2006)

Iuridicum remedium: Zmatek v práci policie, za to snaha kriminalizovat
Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby
(Blisty.cz 1.2.2006)


Soud: Policisté mladíka obvinili pět hodin po zadržení a ani na místě činu neudělali rekonstrukci
Soud očistil mladíka z technoparty (MF DNES 26.1.2006)

Soudce k včerejšímu osvobozujícímu rozsudku: Policie nesplnila zákonné povinnosti
Soud technaře nepotrestal (Plzeňský deník 26.1.2006)

Soud teknaře osvobodil. Státní zástupkyně se ihned odvolala.
Technař najel na policisty podle soudu neúmyslně (iDNES.cz 25.1.2006)

Policista vypovídal ve prospěch obviněného účastníka CzechTeku
Policajta na CzechTeku prý nepřejel (Blesk 24.1.2006)

Tachovský soud by měl zítra vynést rozsudek nad obviněným účastníkem CzechTeku
Technař prý policisty neviděl (Chebský deník 24.1.2006)


2006-09-21, 9:19:00 • CzechTek 
Langer: Policie odposlouchává politiky i novináře
(Radek Bartoníček, iDNES.cz, 20. září 2006, 13:23)


Ministr vnitra oznámil, že kvůli vyšetřování úniků z Kubiceho zprávy policie odposlouchává asi dvacítku politiků a novinářů. Odposlouchávány jsou podle něj prostory ve Sněmovně, na ministerstvu vnitra či v Českém rozhlase i některé soukromé objekty.


(...)

Informaci o odposleších se podle svých slov dozvěděl dnes ráno z novinářských kruhů a nechtěl ji původně zveřejňovat. Otázku týkající se odposlechů však položil na tiskové konferenci po jednání kabinetu novinář Českého rozhlasu, který je údajně také odposloucháván.

zdroj: ..:. iDNES.cz :.

"Ministr vnitra Langer je hnusný lhář, ze kterého se mi chce opravdu zvracet," uvedl pro Právo expremiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

více na: ..:. Novinky.cz :.

Deník Aktuálně cz. pak ze zdrojů blízkých vládě zjistil, že příkaz k těmto odpolechům vydala Inspekce ministra vnitra. Její ředitel Milan Borník však zetím nezvedá telefon, aby se k případu vyjádřil.

Zdroj z vlády dále aktuálně cz. řekl, že mezi odposlouchávanými byl nynější ministr vnitra Ivan Langer, poslanec ODS Jan Vidím a samotný policista Jan Kubice.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

Vláda odvolala šéfa civilní rozvědky Randáka (iHNed.cz)
2006-09-20, 14:32:00 • Média 

…naštěstí pálili maďarští težkooděnci jen do vzduchu.

videostream: ..:. Televizní noviny Nova.cz :.

2006-09-20, 13:57:00 • Média 
Milovníci opery uprednostňujú "magické huby"
(ČTK, Sme.sk, 19. září 2006)


Viac ako štvrtina milovníkov klasickej hudby niekedy vyskúšala marihuanu, zatiaľ čo tamojší milovníci opery dávajú prednosť halucinogénnym hubám. Tento výskum závislosti životného štýlu od hudobného vkusu uskutočnili vedci v Leicestri. Zistili tiež, že vlastne všetci priaznivci hudby berú drogy, najviac vyznávači modernej elektronickej hudby. Takisto vyšlo najavo, že milovníci blues majú najvyšší počet dopravných pokút. Vyznávači hip-hopu a tanečnej hudby majú najväčší sklon k striedaniu partnerov a umiestnili sa aj na popredných miestach v rebríčku konzumentov drog.

zdroj: ..:. Sme.sk :.A nějaké houbičky by nebyly?
(Operní Diva Plavalaguna v Bessonově sci-fi Pátý element.)

2006-09-20, 10:32:00 • Drogy 
Hip-hop přeje drogám, jazz dobrému jídlu
(Josef Tuček, Aktuálně.cz, 19. září 2006, 23:00)


Leicester/Praha – Vědci zjistili, že existuje souvislost mezi tím, jak se chováme a jakou hudbu posloucháme.

U fanoušků hip-hopu a také současné taneční hudby je pravděpodobnější než u jiných, že poruší zákon. Polovina z nich dokonce připustila, že nějaký nezákonný čin už udělali. Oproti tomu mezi milovníky muzikálů přiznalo nepovolené jednání jen 18 procent dotazovaných.

To je jeden z výsledků výzkumu, který uskutečnil britský psycholog Adrian North z Leicesterské univerzity se svými kolegy. Zjišťovali u více než 2500 osob, zatím jen z britských ostrovů, jaká hudba se jim líbí. K tomu ovšem dotazovaní vyplňovali obsáhlý osobní dotazník. Northova studie naznačuje, že podle hudebního vkusu se skutečně dá do určité míry předpovídat, jaký člověk je.


(...)

"Je překvapivé, že existuje jen málo studií o tom, jací lidé poslouchají kterou hudbu," uvedl Adrian North ve zprávě pro média. Jeho výzkumy se to snaží změnit.

Zatím však má k dispozici jen data z Británie, která se samozřejmě mohou lišit od hudebního vkusu obyvatel jiných zemí. Proto se rozhodl připravit dosud největší akademické výzkum mezi posluchači hudby. Prostřednictvím internetu se jej mohou anonymně zúčastnit lidé z celého světa.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

Výzkumu se můžete zúčastnit prostřednictvím dotazníku zde: ..:. www.musicaltastetest.com :.
web Adriana Northa zde: ..:. University of Leicester www.le.ac.uk :.
2006-09-20, 10:30:00 • Média 
Langer chce vyčistit policii
(Robert Malecký, Josef Kolina, Lidovky.cz, 20. září 2006, 7:40)


Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) má plán, jak očistit policii od bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). Navrhuje, aby o míře spolupráce jednotlivých policejních důstojníků rozhodoval Národní bezpečnostní úřad.


Langer svůj plán naznačil včera po jednání s policejním prezidentem Vladislavem Husákem a šéfy krajských policejních správ a celostátních policejních útvarů. „Budeme definovat okruh služebních míst v policii, pro které bude stanoven další kvalifikační předpoklad,“ uvedl Langer. Podle něho může být takovým kvalifikačním předpokladem pro výkon určitých funkcí například bezpečnostní prověrka na stupeň utajení „důvěrné“, kterou by policistovi musel vystavit Národní bezpečnostní úřad.

V současné době upravuje jmenování bývalých estébáků do funkcí vnitřní policejní předpis. Ten stanoví, že by příslušníci StB neměli zastávat řídící funkce od úrovně vedoucího obvodního oddělení. Praxe je ale taková, že na mnoha místech příslušníci bývalé StB působí na základě udělených výjimek.

celá zpráva na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-09-20, 8:39:06 • Média 
Pirátska strana vo Švédsku 3. najsilnejšou neparlamentnou stranou
(Digitálny Svet pod Lupou, 19X. září 2006)


Podľa predbežných výsledkov švédskych parlamentných volieb sa strana Piratpartiet založená na začiatku roka 2006 do parlamentu napriek výsledkom niektorých predvolebných najmä internetových prieskumov nedostala.

(…)

Pre neparlamentné strany sú zatiaľ k dispozícii len čiastočné výsledky po sčítaní niečo menej ako tretiny obvodov, zisk Piratpartiet sa pohybuje počas sčítavania stabilne na úrovni 0.62 – 0.63%.

Pri známej volebnej účasti 80.4% a 6,892,009 registrovaných voličov v 9-miliónovej krajine to pre Piratpartiet predstavuje zisk približne 34,500 hlasov. Udávaný počet členov strany je niečo viac ako 9,000

celá zpráva na: ..:. DSL.sk :.

Další info:
Piratpartiet.se
Piráti zakladajú v USA politickú stranu (Živé.sk 21.6.2006)
Politická strana brání zájmy digitálních pirátů (Technet.cz 9.1.2006)
2006-09-19, 23:52:00 • Média 

Banksy ordered to clean up his elephant act

(Dan Glaister, Guardian, September 19th, 2006)

The elephant may have been in the room, but by the end of its stay it had lost its sheen. Tai, the 38-year-old painted pachyderm that was the centrepiece of the first major US show by the British graffiti artist Banksy, was scrubbed down on Sunday on the orders of the Los Angeles department of animal services.

more: ..:. Guardian.co.uk :.

Banksy's Elephant Act

foto-zdroj a další fotografie Banksyho výtvorů na ..:. Flickr.com :.


2006-09-19, 16:36:00 • Alternativní kultura 
Líbejte se proti Paroubkovi, vyzývá aktivista
(Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz, 19. září 2006, 1:00)


Po internetu koluje výzva k protestní akci zvané Paroubkův týden. Její iniciátoři chtějí bojovat navýsost mírovými prostředky. Lidé mají dát najevo svou případnou nelibost vůči bývalému premiérovi polibky.
"Každý, kdo si nepřeje, aby pan Jiří Paroubek dál spravoval naše věci veřejné, ať každý první týden v měsíci políbí pod sochou svatého Václava a dále pak na kterékoliv autobusové nebo vlakové zastávce osobu jemu nejbližší," píše se ve výzvě.

více na: ..:. iDNES.cz :.

dodatek – následující věta výzvy zní:
Tímto gestem můžete dát panu Paroubkovi jasně najevo, že on bude jediný v téhle zemi nepolíbený.Kdo mi dá pusu?

2006-09-19, 12:36:00 • Protestní akce 
Vinu technaře ověří na místě
(PlzeňskýDeník.cz, 19. září 2006)


Tachov – Pořádkoví policisté z Písecka si udělají výlet na Tachovsko. Na 136. kilometru dálnice D-5 u Mlýnce na Tachovsku při rekonstrukci předvedou, jak je na loňské technoparty ohrozil svým vozem technař Tomáš Matoušek (na snímku). Rozhodl o tom včera tachovský soud a odročil na neurčito projednávání případu, v němž Matoušek čelí obvinění z útoku na veřejného činitele. Matoušek, který na CzechTeku loni 30. července najel autem do policisty, tvrdí, že ho ve tmě neviděl. Soudce Josef Junek si proto vyžádal rekonstrukci incidentu za stejných světelných podmínek, jaké byly v době události.

zdroj: ..:. PlzeňskýDeník.cz :.

2006-09-19, 11:21:00 • CzechTek 
Vláda řeší, co s pošramocenou reputací policejní inspekce
(Vojtěch Blažek, Radek Kedroň, iHNed.cz, 19. září 2006, 10:55)


Noví ministři vnitra a spravedlnosti přemýšlejí, jak napravit pověst inspekce – jednotky, která má vyhledávat zločin v policejních řadách. Na stole jim leží tři varianty: přesun inspekce pod Ministerstvo spravedlnosti, rozpuštění celé jednotky, anebo přinejmenším výměna současného šéfa.
Současného ředitele Miroslava Borníka do čele klíčového útvaru dosadil ještě Stanislav Gross. Do funkce jej jmenoval bez ohledu na námitky, že Borník coby vyšetřovatel před listopadem 89 legalizoval svým podpisem výpovědi vynucené estébáky při výsleších demonstrantů během Palachova týdne.


(…)

Podle neoficiálních informací HN má největší naději na úspěch nejméně složitá varianta: Langer sesadí Borníka a vymění vedení inspekce. Podle zdrojů blízkých Ministerstvu vnitra vše brzdí jen jedna věc: zatím se nenašel vhodný kandidát, který by Borníka nahradil.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.

Další info k inspekci:
Proč ODS nechce skutečně nezávislou kontrolu policie? (CzTk WbLg 16.9.2006)
Novinář Jaroslav Spurný a ministr spravedlnosti o budoucnosti Inspekce MV
(Události, komentáře 15.9.2006)

Bublan: Kontrola inspekce by neškodila (iHNed.cz 18.5.2006)
Kdo vyšetřuje delikty policistů ve světě (iHNed.cz 18.5.2006)
Zabití na útěku, další prosím (Respekt 22.5.2006)Miroslav Borník – správný muž na správném místě
(protestní leták po zásahu proti CzechTeku 2005)

2006-09-19, 9:48:00 • Média 
Langer dal Husákovi ultimátum
(Jakub Troníček, Jan Chmelíček, Právo, 19. září 2006, 4:12)


Nový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) dal policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi čas do konce roku na to, aby zajistil modernizaci 300 policejních služeben. Pokud to nestihne, je Langer připraven policejního šéfa odvolat. Na rekonstrukci jedné služebny přitom ministerstvo vyčlení dva milióny korun.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2006-09-19, 9:13:39 • Média 
Nova: Policistka ukradla brýle, Langer ji vyrazil
(iDNES.cz, 18. září 2006, 20:52)


V České Lípě přistihli v jednom obchodě policistku při krádeži slunečních brýlí. Členka cizinecké policie přišla za tento přestupek o nejen práci, ale také o takzvané odchodné. A to na přímý pokyn ministra vnitra Ivana Langera. O případu informovala televize Nova.

zdroj: ..:. iDNES.cz :.

2006-09-18, 23:08:55 • Média 
Policista dostal podmínku za bití podezřelého
(Aleš Honus, Právo, 18. září 2006, 19:49)


Kvůli bití vyslýchaného muže, podezřelého z krádeže fotoaparátu, dostal novojičínský policista Zbyněk Bulava jeden a čtvrt roku vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Jednání druhého obžalovaného policisty Jaroslava Šedy, který proti bití na služebně nezasáhl, soudce označil za pouhý přestupek. Žalobce však podal odvolání, chce vyšší trest.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2006-09-18, 22:59:45 • Média 
Radním ve Slaném došla trpělivost
(Zpravodajský deník, TV Prima, 16. září 2006, 19:00)


Hezký sobotní večer, vítejte u Zpravodajského deníku. Chcete žít ve městě, kde bují kriminalita? Určitě odpovíte, že ne. Mnohým nám ale nic jiného nezbývá, protože radnice si často s takovými problémy neumějí dost dobře poradit. Trpělivost došla radním ve Slaném. Za program nulové tolerance sice bylo město v minulosti tvrdě kritizováno, ale vyplatilo se. Ostatní města se však podobných metod zatím obávají.


(…)

David FRANK, redaktor
Ulice Slaného navíc hlídá propracovaný kamerový systém s ozvučením. Třeba tady rvačku ukončí strážník výzvou přes reproduktor.

strážník
Okamžitě zanechte svého protiprávního jednání nebo bude na místo vyslána hlídka městské policie.

zdroj: ..:. Ochránce.cz :.

Celá reportáž TV Prima (o kamerách a buzeračních tlampačích úplně na závěr): ..:. iPrima.cz :.
2006-09-18, 20:04:00 • Média 
Advokát obviněného policisty se obrátil na ministra Langra
(ČTK, ČT24.cz, 17. září 2006, 18:18)


Praha – Jaroslav Janeček, advokát policisty Tomáše Čermáka obviněného z útoku na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques, požádal nového ministra vnitra Ivana Langra o nové prošetření incidentu. "V pátek jsem odeslal dopis, ve kterém pana ministra žádám, aby vzhledem k novým důkazům a pohledům na věc zvážil všechny okolnosti trestního oznámení, která jsou na pana Čermáka podána," sdělil dnes Janeček ČTK.


Sporný zákrok se odehrál při prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. Tehdejší ředitelka sekce lidských právu Úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Čermák byl následně propuštěn od policie a čelí obvinění ze tří trestných činů.

Janeček v srpnu podal na Jacques a jejího kolegu Petra Slunéčka trestní oznámení pro podezření z útoku na státní orgán. Čermák podle advokáta na demonstraci Jacques třikrát vyzval, aby nevstupovala do míst, kde by se mohla dostat do kontaktu s průvodem neonacistů. Politička zelených údajně ale policistu "záměrně a účelově" neuposlechla. Podle advokáta na sebe chtěla upozornit před blížícími se volbami. Při incidentu Slunéčko Čermáka fyzicky napadl.

Janeček se také s žádostí o milost pro svého klienta obrátil na prezidenta republiky. Další policista, který údajně při incidentu zasahoval proti reportérovi Britských listů Michalu Vlkovi, byl nejdříve obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody. Žalobce ale případ předal ke kázeňskému projednání jeho policejnímu nadřízenému. Údajně se nejedná o trestný čin.

zdroj: ..:. ČT24.cz :.
2006-09-18, 14:50:00 • Média 
Tachovský soud znovu projedná loňský CzechTek
(iHNed.cz, 18. září 2006, 9:28)


Tachovský soud znovu otevře případ z loňské technoparty CzechTek na Tachovsku. Jednoho z účastníků Tomáše Matouška policie obvinila z útoku na veřejného činitele. Tachovský soud jej osvobodil, ale státní zástupkyně se odvolala. Krajský soud případ vrátil do Tachova k novému projednání.


Státní zástupkyně vinila mladíka z toho, že 30. července 2005 v noci na louce u Mlýnce najel do skupinky policistů a jednoho z nich autem "nabral". Policistu ale nezranil. Byl obžalován z útoku na veřejného činitele. Hrozilo mu až pět let vězení. Čtyřiadvacetiletý muž to popíral. Policisty prý ve tmě neviděl.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.

Soud měl pokračovat původně 29. srpna 2006, ale byl odročen na dnešní den.


Další info:
Soud s Tomášem Matouškem odročen
Tachovský soud znovu řeší incident z loňského Czechteku (iHNed.cz)
Přehled článků k případu Tomaše Matouška
2006-09-18, 13:05:00 • CzechTek 
Lupa.cz dnes přinesla informaci o hodně podivném rozsudku belgického soudu… více na: ..:. Lupa.cz :.
2006-09-18, 12:49:00 • Média 
Still We Ride!

Pražské kino Světozor dnes uvede dva dokumenty o vzniku cyklistického hnutí a policejní represi proti cyklojízdě v New Yorku v srpnu 2004. Začátek ve 20:30.


Still We Ride!
Režie: Christopher Ryan – Andrew Lynn – Elizabeth Press, USA, 2004, anglicky / české titulky, 37 min

V pátek 27. srpna 2004, několik dní před zahájením Národního sjezdu Republikánské strany, se uskutečnila jedna z nejrozsáhlejších policejních operací v historii New Yorku. Během jedné noci bylo zatčeno 264 lidí, ačkoliv nikdo z nich nepřekročil zákon. Still We Ride! je dokument, který zachycuje bezstarostnou atmosféru této srpnové cyklojízdy a chaos, který následoval po masovém zatýkání jejích účastníků.

Snímek dokumentuje zrození cyklojízd před více než deseti lety v San Franciscu a zároveň tvrdý zásah newyorské policie proti cyklistům a následné soudní spory, které se mezi oběma stranami vlečou již více než rok. Tematicky se snímek věnuje občanským právům, problematice sledovacích systémů ve veřejném prostoru, moci velkých médií a také výhodám trvale udržitelné dopravy.

web dokumentu (ke stažení i trailer) zde: ..:. StillWeRideTheMovie.com .:.

No a kdo se nedostanete do kina, tak desetiminutová reportáž o statečných policistech zatýkající cyklisty je k vidění zde: ..:. blip.tv :.


We Are the Traffic!
(We Are the Traffic!) Režie: Ted White, USA, 1999, anglicky / české titulky, 50 min

Snímek We Are The Traffic! dokumentuje vznik a rozvoj cyklistického hnutí známého pod názvem „Critical Mass“. Navzdory apatickým devadesátým létům se „Critical Mass“ stalo jedním z nejodvážnějších a nejdynamičtějších sociálně/politických hnutí své doby. Ve více než dvou set městech ve čtrnácti různých zemích se cyklojízdy „Critical Mass“ staly pravidelným rituálem, při kterém účastníci cyklojízdy demonstrují svůj nárok na veřejný prostor a trvale udržitelnou dopravu.

zdroj: ..:. KinoSvětozor.cz :.

2006-09-18, 10:59:00 • Přišlo e-mailem 

Druhá úvaha pomatené budhistky

(CzechTek WebLog, 18. září 2006, 10:23)

Tak naše pomatená dáma Taťána Kuncová splnila svou hrozbu a znovu zveřejnila na Liter.cz i svou druhou 'hirošimskou úvahu'. Ta je možná ještě kvalitnější než předchozí.

Jen pro představu malá ukázka:
...tančili, hráli, řádili a dováděli po celých Čechách, jako pověstní Cimrmanovy trpaslíci, ale navíc zrovna dnes 'exportovali' svůj vztek spolu s podivně vyhlížejícími ksichty proděravěnými různými ozdůbkami, kde se dá i kde se nedá, k budovám velvyslanectví své rodné vlasti v několika evropských městech. Tančili jakoby se nechumelilo – obvyklé komíhání naprosro postrádající jakoukoliv kreativitu a alespoň náznak pohybového nadání. V zarudlých, zamlžených postalkoholovou acidózou řízlou éčkovým vzrušením očích tatáž tupost. Úsměvy, které mne připoměli zážitky z mých stáží v psychiatrické léčebně v Brně-Černovicích.


Abych obhájil své tvrzení o pomatené dámě, ocituji její vlastní slova, která byla připojena pod zmiňovaný text v únoru letošního roku, kdy ho asi nějakým omylem zveřejnil opět Liter.cz.

Napsala o sobě: Zivot je kouzlo. Uspechy někdy jsou, jindy ne. Zaliby? Je jich tolik... Prekladat knihy, co stojí za to prelozit. Tancit. Varit skvela jidla. Delat kvetinove instalace. Sit pekne saty. Vyrabet koralkove sperky. Obcas si vymalovat byt. 'Ztracet cas' filosoficko-psychologickymi diskusemi s kamarady a kamaradky, se synem a jeho prateli... Oblibeny autor? Hm... Jsem neortodoxni buddhistka a z toho vyplyva i zaliba v nekterych knihach. Nestavim si ale mantinely. Hesse, Dzilbram, Richard Bach, M. Scott Peck, Marina Cvětajevova, básně mého dědečka, profesor Oldřich Nečas, Tolkien a dokonce i 'Harry Potter' a jeho ruská parodie 'Tanja Grotter'. Jan Weiss, Nezval, Keller... Texty raperů, zvlaste meho syna.

To snad ani nepotřebuje komentář...

2006-09-18, 10:18:00 • Komentáře / názory 

Ještě jednou o CzechTeku, pravdě, svobodě, lidských právech a jejich politizaci

(MUDr. Taťána Kuncová, Liter.cz, 17. září 2006)

Politici a veřejnost v posledních dnech konečně přestali přežvýkávat 'účtenky nad 50 korun' a byt ex-premiéra a s o to větší vervou se vrhli do 'sporu' o událostech kolem ChechTeku. Všichni účastníci této téměř celonárodní diskuze se ohánějí svojí 'apolitičností' – i když zároveň zastřešují svůj pohled na věc pojmy ryze politickými: svoboda a její omezování, právo na ochranu majetku, na svobodu shromažďování, svobodu projevu apod.

Moje úvaha není úvahou politika, ani voliče a dokonce ani občana. Leč žiji v Brně plných třicet let, jsem cizinka, mám pas jiné země, proto tady nemám volební právo a je prakticky vyloučeno, abych byla – proboha, nikoliv pro diskriminaci, nýbrž pro moje osobní přesvědčení – politicky činná. Proto nenazývejte mne "slušným, poctivým, rozhořčeným a loajálním občanem" – nesedí to.


..:. více zde :.

2006-09-17, 23:42:00 • Komentáře / názory 
Dokument nejen o poprsí našich babiček
(Irena Hejdová, Aktuálně.cz, 16. září 2006)

..:. více zde :.

2006-09-17, 16:40:00 • Retro 
Angažované výtvarné umění
(Erika Hníková, Nový Prostor č.265, září 2006)


Vzhledem k tomu, že toto číslo Nového Prostoru se věnuje převážně politické situaci v České republice, rozhodli jsme se udělat rozhovor s výtvarným uskupením Pode Bal. Jeho tři členové, Michal Šiml, Antonín Kopp a Petr Motyčka, totiž často upozorňují na problémy v naší zemi.

Jak byste se představili?

Michal Šiml: Pode Bal vznikl v roce 1998 a od té doby jsme udělali třicet šest výtvarných projektů jak u nás, tak v zahraničí. A zabýváme se zejména politickým a sociálním uměním.


Antonin Kopp: Každá firma má nějakou pozici, kterou můžete shrnout do jednoduché věty. A tu my máme taky: Podebal More Than Only Art, Pode Bal je víc než jen umění. Anebo můžeme říct, že jsme sochaři informací.

Vnímám vás jako angažované umělce a nemyslím to v pejorativním smyslu slova. Jste v Čechách ojedinělí?

MŠ: Nejsme. A v naší tvorbě nejde jenom o angažovanost, ale i o další témata, práci s informací, manipulaci s lidmi, a tak podobně. Po nás vznikly další skupiny jako Rafani, Guma Guar… a před námi byla Kamera Skura. Důležité je ale zmínit, že když v roce 1998 naše skupina vznikla a začali jsme se zabývat sociálním a angažovaným uměním, tak to byla také naše reakce na situaci na umělecké scéně. V té době se vůbec nedělaly podobné věci, je tu živá taková ta lyricky rozostřená tradice umění.

(…)

Zajímalo by mě, jestli jste někdy pocítili strach v souvislosti s těmi věcmi, co děláte?

AK: Při „Malík urvi“ určitě. To bylo tak, že když jsme to večer před vernisáží všechno nainstalovali a když jsme tam mezi těmi portréty chodili, tak to bylo skutečně hnusné. Pak galerií procházeli i kurátoři výstavy a ti z toho byli zděšení. V souvislosti s touhle výstavou jsme čekali nějaké útoky na nás, nevím jestli bombové, ale zlost těch mocipánů se nakonec neobrátila proti nám, ale proti galeristovi Jaroslavu Krbůškovi, který měl odvahu „Malík urvi“ vystavit. A bylo to vyřešeno velice taktně, byla stopnutá sponzorská podpora galerie.

MŠ: Mělo to dopad, chodila spousta lidí. A my jsme čekali a docela se těšili, že nás někdo z těch politiků zažaluje, že to bude opravdu zajímavá kauza. To by byl určitě zajímavý precedens, umění v galerii se ocitá v soudním mechanismu. To by zase dostalo nový rozměr. Ale to se právě nestalo, protože, podle našich informací, poradci politikům poradili, aby nás nežalovali, že se akorát zesměšní. A tak, opět podle našich informací, to probíhalo tak, že Grégr, tehdejší ministr průmyslu a obchodu, telefonátem prostě „domluvil“ Budějovickému Budvaru, aby dál nepodporoval galerii. To vlastně byl takový ten komunistický způsob – po telefonu…. Ovšem bylo to už v demokratické společnosti a byl to nátlak na hospodářský subjekt, který ovšem je do určité míry závislý na politicích.

celý rozhvor na: ..:. NovýProstor.cz :.
2006-09-17, 10:03:34 • Alternativní kultura 

Spiral Tribe na MySpace


..:. více zde :.

2006-09-16, 18:23:00 • Odkazy 

Nechoďte o víkendu do ZOO

(Tobiáš Jirous, EX – kulturní průvodce časopisu Reflex, 14. září 2006)

Starý mýval zemřel a vůbec, i bez vás je tam lidí už moc. Pan Fejk udělal ze zahrady prosperující podnik, ale nějak mu ušlo, že nešéfuje Disneylandu. Tvářit se, že ZOO není doživotní kriminál, je pokrytectví. Udělat z utrpení vystresovaných zvířat atrakci je tak trochu zvrácenost. Budeme muset počkat na ufony, až začnou lovit homo sapiens do galaktické ZOO, aby si toho někdo všiml?

Tobiáš Jirous
Myš, která řvala


2006-09-16, 15:38:00 • Animal Rights 
Radostná extáze za pošmourné doby
(Petr Vizina, Lidovky.cz, 15. září 2006)


Svazek vzpomínkových textů undergroundového hudebníka Josefa Vondrušky vyšel pod názvem Chlastej a modli se.

Rokenrol vpadl do vydýchaného poklidu Československa nenápadně, ale s razancí nenávratně měnící životy těch, kteří mu propadli. „Je to název nové americké hudby, která je tak divoká, že dostává lidi do extáze,“ vysvětluje na začátku otec autora Josefa Vondrušky (nar. 1952), malíře pokojů a undergroundového hudebníka. Jako pokus o celoživotní rokenrolovou extázi vyznívají nakonec hlavně Vondruškovy vzpomínky na život v Československu 70. let, v „radostném ghettu“ undergroundu za pošmourných dob.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-16, 15:25:22 • Retro 
Hrátky s kontrolou policie
(CzechTek WebLog, 16. září 2006, 11:23)


Politici z ODS hodlají přesunout kontrolu policie pod ministerstvo spravedlnosti. Zajímavé je, že přitom zcela ignorují rozhodnutí Rady vlády pro lidská práva z letošního května, které uložilo ministerstvu vnitra, aby do března 2007 připravilo vznik zcela samostatného a nezávislého orgánu na kontrolu policie.


Přesun kontrolního orgánu pod ministerstvo spravedlnosti povede jen ke koncentraci moci pod jiným ministerstvem, které má navíc stejně másla na hlavě jako slavná Inspekce. Odpovědnost za nevyšetřování policejních zločinů padá stejnou měrou i na státní zástupce, kteří „vyšetřování“ často sabotují stejně úspěšně jako policejní inspektoři.
Je jasné, že ODS prostě nestojí o vznik skutečně nezávislé kontrolní instituce, protože by tak výrazně ztratila možnost politického ovlivňování. Vzhledem k nestabilní politické situaci sice nelze předpokládat, že by se jí pokus o přesun Inspekce pod ministerstvo spravedlnosti v blízké době podařil, každopádně jde o nebezpečnou tendenci. Vytrvale neřešený problém účinné kontroly policie by se jen klamným manévrem opět odsunul . Zvolilo by se polovičaté, ne-li horší řešení. Zjednodušeně řečeno: Banda státních zástupců by získala větší moc nad bandou policejní.
Pokud to tedy ODS myslí se změnami vážně, měla by tento záměr rychle opustit a zasadit se vznik skutečně nezávislé instituce, která dokáže udržet policejní hydru na uzdě.

Další info k inspekci:

Bublan: Kontrola inspekce by neškodila (iHNed.cz 18.5.2006)
Kdo vyšetřuje delikty policistů ve světě (iHNed.cz 18.5.2006)
Zabití na útěku, další prosím (Respekt 22.5.2006)zdroj: ..:. iHNed.cz :.
2006-09-16, 12:18:00 • Komentáře / názory 
Kam s pochybnou Inspekcí ministra vnitra
(Události, komentáře, Česká televize, 15. září 2006, 22:30)


Policejní inspekce
Inspekce ministra vnitra by mohla do jednoho roku přejít pod resort spravedlnosti.

Quantely o inspekci
Inspekce se stala terčem kritiky například za to, že odložila případ policistů bijících a kopajících ležícího mladíka.

videostream na: ..:. ČT24.cz :.

2006-09-16, 12:17:00 • Média 
NÁCKOVÉ NA STALINU
(Hugo from Stalin, Grind.cz, 11. září 2006, 15:23)


přemýšlel jsem, zda vůbec má cenu něco napsat, ale hlodající svědomí a tak trochu pocit beznaděje udělal své. Proto musím napsat pár řádek o tom, co se stále děje a nikdo není schopný s tím nic udělat. Myslel jsem, že už je ta doba dávno pryč, kdy jsme se museli strachovat jít se sk8tem v ruce do města a koukat se pořád okolo sebe, kdy se přiřítí nějaké to plešaté individum, aby svůj postoj vůči něčemu a někomu co se mu nelíbí řešilo silou svých pěstí a kopaček.

více na: ..:. Grind.cz :.

2006-09-15, 19:03:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Útočí na nás skini, tvrdí skateboardisté z Letné
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 15. září 2006, 15:33)


Pražská Letná začíná být po letech opět nebezpečným místem pro vyznavače skateboardingu. V posledních měsících bývají terčem nájezdů skinheadů, kteří na ně útočí a okrádají je o osobní věci. Letos už se tak stalo minimálně třikrát. Poslední incident se odehrál minulý víkend.

(…)

V posledních několika měsících si ale musí dávat velký pozor. Zvlášť během fotbalových utkání pražské Sparty se množí útoky ze strany ultrapravicových skinheads. Naposledy extrémisté zaútočili minulý víkend.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-09-15, 19:03:00 • Média SOCIETY GETS THE KIND OF VANDALISM IT DESERVES zdroj: ..:. WoosterCollective.com :.

2006-09-15, 12:23:00 • Alternativní kultura 

Mamutem nebudu

(Renata Kalenská, Lidovky.cz, 15. září 2006)

Nový šéf diplomacie Alexandr Vondra o těžkých obdobích, svých ambicích, nafukujícím se Paroubkovi a jedné tragické nehodě


..:. více zde :.

2006-09-15, 10:23:00 • Média 
Zaveďte cenzuru, doporučují radní České televizi
(Jindřich Šídlo, iHNed.cz, 15. září 2006)


Česká televize už přesně ví, kolik ji bude stát nápad vtáhnout diváky do svého nového "interaktivního" pořadu Vedlejší efekty.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jej ve středu ohodnotila stotisícovou pokutou. A pokud bude chtít ČT názory svých diváků i tak dál pouštět na obrazovku, nezbude jí, než je předem řádně kontrolovat a pro jistotu hned vyřazovat ty "nevyvážené".

(…) Podle Žáka je řešení několik. Například zavést "zpožďovací linky": "V Americe kvůli tomu, aby se do televize nedostalo něco nepředloženého, dokonce zrušili přímé přenosy," říká Žák.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.

2006-09-15, 9:31:00 • Média 
Očima Cyrila Höschla
(Reflex.cz, 7. září 2006)


Vážený pane Höschle, již dlouhou dobu se připravuji na požití psychedelika LSD-25. Vzhledem k tomu, že má babička (z matčiny strany) je schizofrenička a otec má maniodepresívní psychózu, obávám se následných psychických problémů. Již jsem vyzkoušel cannabis (marihuana, hašiš) a psilocybin (lysohlávky), účastnil se holotropního dýchání i buddhistických meditací. PETR K., 18 LET

odpověď naleznete zde: ..:. Reflex.cz :.

2006-09-14, 20:25:00 • Drogy 

Czech Tekno

a film by Jazmine Ulloa (2006)

A journey through the fusion of lights, sounds, and loud music. Exploring the places where people listen to Tekno in the Czech Republic. Don't fight the impulse to dance... Czech Tekno – film by Jazmine Ulloa


..:. více zde :.

2006-09-14, 15:23:00 • Video a filmy 
Hysteria.sk končí

tak po osmich rokoch rusim hysterku. myslim ze uz ju netreba. ak hladas prielom, alebo cosi z obsahu webu hysterky, da sa to vygooglit na mirroroch. server nam zhabala policia kvoli veciam okolo nbu, da sa o tom docitat na hell.sk/onyx. ludom co prisli o data sa ospravedlnujem.
kto chce vratit peniaze za shell konto, nastavit forward na maily alebo poslat subory zo starej zalohy, nech sa ozve mne alebo niekomu z adminov alebo na fwrequest(at)hysteria.sk

pajkus

zdroj: ..:. Hysteria.cz :. ... na konec Hysterie.sk dnes upozornil web: ..:. Security – News :.

Souvisejici info:
Hysteria.sk: jménem zákona se zabavuje (Root.cz 27.7.2006)

2006-09-14, 13:19:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Číňani nechají rozhodovat o trestech počítače
(Jan Vítek, SvětHardware.cz, 14. září 2006, 10:15)


V Číně se přislo na to, že bude lepší, aby o trestu pro zločince rozhodovaly 'nezaujaté' počítače. Ovšem přeci jen pro tento účel nevyvinuli zbrusu novou umělou inteligenci, ale pouze databázi obsahující již uskutečněná soudní rozhodnutí a celé čínské trestní právo.

celá zpráva na: ..:. SvětHardware.cz :.

původní anglický zdroj: ..:. DailyMail.co.uk :.

2006-09-14, 11:23:38 • Média 
Pohrdám…
(František Janouch, Právo, 13. září 2006)


Přesně před dvanácti lety, o půlnoci mezi 13 a 14. zářím 1994 desítky po zuby ozbrojených policistů zatkly kurdského lékaře, publicistu a podnikatele MUDr. Yektu Uzunoglu a tři další Kurdy. MUDr. Uzunoglu strávil následně ve vazbě dva a půl roku – poslední prodloužení vyšetřovací vazby musel schválit Nejvyšší soud ČR.

..:. více zde :.

2006-09-14, 10:56:52 • Vládní lži a jiná svinstva 
Dnes v 18:05 bude hostem Pressklubu Frekvence 1 Renáta Vesecká – nejvyšší státní zástupkyně.

zdroj: ..:. Frekvence1.cz :.

2006-09-14, 10:20:27 • Média 
Národní soutěž o Zlatý Decibel
(EnviWeb.cz, 13. září 2006)


V pátek 8. září proběhlo v Praze zasedání poroty prvního ročníku otevřené „Národní soutěže o ZLATÝ DECIBEL 2006“.

Přihlášeno bylo 16 projektů z České republiky, Polska, Dánska a Německa, hodnoceno bylo 9 projektů, splňujících kritéria soutěže.


(…)

Do evropského finále pro svou originalitu postoupily následující exponáty:

A) v kategorii „Vnímavost a výchova“

- Osvětový protihlukový program Zabiják hluk, Zdravotní ústav v Brně,

(…)

Ostatní hodnocené projekty budou po doplnění předkladateli posouzeny porotou dne 6. října t.r., kdy budou vítězné exponáty oceněny Zlatým decibelem 2006.

celá zpráva na: ..:. EnviWeb.cz :.

Hluk jako odpadní produkt činnosti člověka ;)

Z úvodního textu soutěže:

Je důležité zdůraznit, že hluk v životním prostředí je v naprosté většině případů odpadní produkt z nějaké činnosti člověka. Hluk v životním prostředí je odpad, někdy velmi nebezpečný odpad, s nímž je nezbytné nakládat podle zákonů o odpadech.

zdroj: ..:. nho.cz :.
2006-09-14, 10:04:00 • Média 
Timur a jeho parta
(Martina Overstreet, Metro, 6. září 2006)


Je hluboká noc. Ztichlou pražskou periferií se míhají stíny několika postav. Kradmo se rozhlížejí a rychle přecházejí opuštěnou silnici směrem k zahrádkářské kolonii. Obličeje skryté v hlubinách kapucí nevidět. Po cestě lemované vysokým křovím z jedné a drátěnými ploty z druhé strany se pohybují stále ještě obezřele a bez hlesu, leč po několika minutách napětí polevuje. Tady už to znají, tady jsou v bezpečí. 2.38, co by tady teď kdo hledal? „Je to tady, že jo?“ Ujišťuje se šeptem nejvyšší postava. Šustění, krátké cinknutí kovu o kov, postavy se přehupují přes skřípající drátěná oka.


„Fuj, mně je vedro,“ ulevuje si po třiceti minutách ten s rýčem v ruce a odkládá bombra do zbytků loňské trávy. „Dáme cígo, ne?“ „Až potom!“ syčí v odpověď ten, jenž v podřepu něco kutí u chatrných dveří. Maličká baterka osvítí pracovní pole – ještě tak deset minut a je to… Než se rýč znovu zaboří do vlhké jarní země, žluté světlo na okamžik škádlivě zatančí po obličeji třetího, soustředěně hledícího do kamery. „Nedělej, vole…“ brání se vyčítavě. „Nechceš mě třeba ystřídat, abys byl taky v záběru?“ nabízí se rýč. „Ani ne…“ odtuší kamera dobře vědouc, že nízká kvalita záznamu stejně žádnou identifikaci neumožní. „Sakra…, se mi zlomila štětka!“ ozve se přidušeně od dveří. „Ale už to mám skoro hotový, takže dobrý. Co vy?“ Kamera opouští stanoviště a chvátá zdokumentovat nenadálý skon štětky. „Taky dobrý…“ sípe rýč do tmy.

Nějak takto vypadá nejnovější akční zábava pražských writerů. Několikaminutové video sestříhané do rytmu dramatické hudby zachycuje úhledné rytí záhonků, vyhrabávání starého listí či natírání oprýskaných vrat v cizích zahradách. Není určeno pro veřejnost, chlapci si je pouštějí pouze pro sebe a obveselení svých kámošů. Na místě činu po sobě nezanechávají nic než nenápadně umístěný podpis „Timur a jeho parta“, který však mnoho z užaslých majitelů pozemků ani neobjeví. Otevřená ústa a výkřiky typu „Mámo, pocem, to si eště neviděla!“ v závěru dokumentu pochopitelně nejsou, stačí však už jen ta představa. To prostě takhle jednou v sobotu odpoledne dorazíte na zahrádku a co nevidíte…!!!

zdroj: ..:. Metro pdf str.8 :.
2006-09-14, 8:59:10 • Média 


případně bez českých titulků zde: ..:. CattleShow.net :.

2006-09-13, 23:02:00 • Neověřené 
Šéfy výborů jsou i Rujbrová, Bublan, Benda a Papež
(ČTK, Novinky.cz, 13. září 2006, 17:52)


Sněmovna si ve středu zvolila všechny předsedy sněmovních výborů, které poslanci během dne navrhli. Sněmovna bude mít celkem 18 výborů. Šest výborů povedou občanští demokraté, šest sociální demokraté, dva budou mít komunisté a po jednom lidovci a zelení. Předsedou organizačního výboru se ze zákona stal předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Volební výbor zůstane nenaplněn.


Všichni navržení předsedové získali při hlasování drtivou většinu hlasů. Výjimkou byl jen bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) navržený na předsedu zdravotního výboru, byl zvolen až ve druhém kole. Výhrady proti Rathovi mají především poslanci ODS.

celá zpráva na: ..:. Novinky.cz :.

Komunistka bude dohlížet na lidská práva
… Zuzka Bebarová-Rujbrová má zůstat v čele petičního výboru, který sleduje třeba dodržování lidských práv
Poslanci si dělí funkce. S penězi si polepší všichni (iDNES.cz)

Odpor byl jen proti Rathovi
Rath je zatím jediný, kdo má ve Sněmovně problémy. Nebýt jeho osoby, probíhalo by dosazování šéfů jednotlivých výborů značně poklidně. Mezi největšími stranami totiž existuje dohoda, kdo by měl jaký výbor vést.
ODS nechce Ratha v čele zdravotního výboru (iDNES.cz)
2006-09-13, 22:39:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Vylízat všechno! Lízej, dobytku!"
(Lidové noviny, 13. září 2006, 10:21)


Krátce po svém návratu z vězení v Minkovicích sepsal disident Jiří Wolf spolu s Janem Litomiským „moták“ o tamějších poměrech. V textu vzpomíná především na „strážmistra Josefa“ – tedy dnešního poslance KSČM Josefa Vondrušku. Z dokumentu, který LN poskytl týdeník A2, otiskujeme krátkou ukázku.


Zpráva o poměrech v Nápravněvýchovném ústavu Minkovice byla vypracována v roce 1981. Výroba skleněné bižuterie v tomto vězení pokračuje dál a nedozvěděli jsme se o žádných pozitivních změnách, které by tam nastaly od té doby. V současné době je tam vězněn a pracuje na šatonech ing. Petr Hauptmann (viz sdělení VONS č. 632).

(…)

Ve dveřích stojí dobře živený bachař s přiblblým výrazem v ksichtě. Za ním druhý v hodnosti strážmistra. Ten první je po lágru proslavený tím, že bije vězně s rozkoší. Činí mu to nesmírné potěšení. Ten druhý zas při osobních prohlídkách vášnivě ohmatává zadnice a genitálie vězňů. Každý tu má nějakou zálibu. Stojí tu přede mnou a připadají mi jako dravci. Obětí tu budu samozřejmě já. Nadstrážmistr se ke mně potácí s koženými rukavicemi na rukou, celými potřísněnými krví. Náhle zařve: „Tys tu, dobytku, kouřil, co?“ Z huby mu táhne alkohol a oči se mu lesknou. Ten druhý netvor je taky opilý. Musím se držet, abych do těch hnusných ksichtů neplivl.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-09-13, 12:24:35 • Média 
Co znamenalo být vychovatel
(Jiří Wolf, týdeník A2, 12. září 2006)


„Nikomu jsem v Nápravném ústavu (1972–89) Minkovice u Liberce neublížil, moje svědomí je čisté, nikoho jsem nešikanoval a vždy jsem dodržoval jen zákon a jeho literu tak, jak byla stanovena. Po morální stránce se právem cítím bezúhonný a neklidné spaní kvůli své minulosti v žádném případě nemám. Já byl jen pan vychovatel!“

Peklo v Minkovicích nevytvářel jen komunistický fanatik, náčelník Šimek a jeho podřízení: náčelníci výchovy, práce, psycholog Sochůrek atd. Na to by sami nestačili. Velkou měrou se na zločinu – a to dobrovolně – spolupodíleli jejich poskokové, páni vychovatelé, kterým jsme říkali „převychovatelé“. Jedním z nich byl také Josef Vondruška.


(…)

Vychovatelé-dozorci měli za úkol soustřeďovat se na politické vězně, trestat je, mučit fyzicky i duševně. Nepřátel státu v Minkovicích ale nebylo mnoho. Pavel Wonka, Petr Cibulka, Jaroslav Havelka, Vladimír Hučín, Jiří Gruntorád... Do Minkovic nebyla k výkonu trestu umisťována elita a šlechta chartistů ani bývalí komunisté, ale jen nepřátelé socialismu, kteří byli soudy označeni za militantní antikomunisty.

více na: ..:. týdeníkA2.cz :.
2006-09-13, 12:12:00 • Média 
Artist Banksy targets Disneyland
(BBC.co.uk, 11. září 2006, 16:53)


A life-size replica of a Guantanamo Bay detainee has been placed in Disneyland by "guerrilla artist" Banksy.

The hooded figure was placed inside the Big Thunder Mountain Railroad ride at the California theme park last weekend.

It is understood to have remained in place for 90 minutes before the ride was closed down and the figure removed.

more: ..:. bbc.co.uk :.

2006-09-13, 10:12:00 • Média 
České dráhy začínají s Velkým bratrem
(Michal Najman, Aktuálně.cz, 11. září 2006)


Praha – Chystané čipové In-karty umožňují přesně sledovat, kdo kam jel, a vytvářet tak cennou databázi. Dráhy nyní začínají sbírat údaje, postupně je získají od milionu lidí.

České dráhy budou první firmou, která takzvané RFID čipy strčí do kapes svých zákazníků. Obsahují je zmíněné In-karty, které se prvním cestujícím dostanou do rukou už koncem září. Ten, kdo bude chtít na železnici slevu, se jim nevyhne. Ale s tím ani nebezpečí, že může být sledován na každém kilometru železnice.


(...)

Advokát Zdeněk Hromádka upozorňuje na největší slabinu nového drážního systému – evidenci pohybu lidí. Na to podle advokáta České dráhy nemají právo. "Minimálně je to na hranici mravnosti a obchodních zvyklostí," dodává Hromádka.

Upozorňuje i na další úskalí: databáze by byla lákavým cílem mnohých internetových pirátů.

České dráhy by o informace o pohybu lidí mohla žádat policie nebo tajné služby. "Policejní orgány s Českými drahami kvůli využití informací z čipových karet nespolupracují. Pokud však dráhy tento systém spustí, ze strany bezpečnostních složek patrně vzroste o databázi zájem," řekl ředitel bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Michal Mazel a potvrdil: "Ve výjimečných případech by policie mohla tyto informace využít."

Úřad na ochranu osobních údajů se tímto případem dosud nezabývá, protože čipové karty se teprve připravují: vyjádří se, až v případě reálného podezření na porušení zákona.

celá zpráva na: ..:. Aktuálně.cz :.
2006-09-13, 8:40:43 • Média 
RFID: vše o vašem soukromí?
(Lukáš Palatinus, Nedělní svět, 10. září 2006)


Kdykoli se v rušné letištní hale přiblížíte k jedné z mnoha rozmístěných obrazovek, objeví se na ní nápis označený vaším jménem a informace: vaše letadlo odlétá z brány číslo A58 za patnáct minut. Tento scénář je zatím pořád sci-fi. Ale technologie, která by ho umožňovala, už existuje. Jmenuje se RFID neboli identifikace na rádiové frekvenci.


(…) Pokud bude mít každá věc a každý člověk svůj jednoznačný identifikační kód, který bude možné přečíst bez jeho vědomí na dálku, nebude před kontrolou úniku. Jakýkoli váš nákup bude zaznamenán a uložen do databáze. Kdykoli vstoupíte do budovy vybavené RFID čtečkou u vchodu, budete zaznamenáni a každý váš krok bude moci být sledován. A co víc! Kdokoli s přenosnou čtečkou bude moci zjistit, co si nesete v nákupní tašce z obchodu, jakou značku spodního prádla nosíte a jaký mobilní telefon máte v kabelce.

celý článek na: ..:. NedělníSvět.cz :.
2006-09-13, 8:30:00 • Média 
Nominace na anticenu Velkého bratra

Prudký rozvoj moderních technologií nám mnohdy ulehčuje a zpříjemňuje život. Tento pokrok má ale i svoji odvrácenou tvář.
Komerční společnosti i státní úřady mají každého z nás čím dál víc na

očích. Firmy nebo úřady vědí o našich zvycích, potřebách a vztazích více než naši nejbližší přátelé. Již dnes se tyto informace sbíhají v nejrůznějších databázích, které nejsou dostatečně chráněny proti zneužití. Mnohé firmy jsou ochotny za tyto údaje dobře zaplatit a státy si čile vyměňují údaje o svých občanech. Legislativa se rychlému tempu technologií přizpůsobuje jen velmi pomalu.

Prostřednictvím tohoto formuláře můžete navrhnout své kandidáty do soutěže Ceny pro Velkého bratra. Z vámi zaslaných návrhů vybere odborná porota 28. října 2006 vítěze – Největší slídily.

formulář zde: ..:. Nominace BigBrotherAwards.cz :.Big Brother Awards (ceny pro Velkého bratra) nazvané podle postavy z románu George Orwella 1984 byly v České republice předávány poprvé 28. října 2005 v divadle Na zábradlí.

Ceny byly uděleny v sedmi kategoriích:

Dlouhodobé porušování lidského soukromí (pro soukromé firmy nebo státní instituce)
Největší firemní slídil (pro komerční firmy)
Největší úřední slídil (pro státní instituce)
Nebezpečná nová technologie
Právní norma Velkého bratra
Slídil mezi národy
Výrok Velkého bratra

Kladná cena: Ocenění za ochranu soukromí

Kandidáty na ocenění ve všech těchto kategoriích může navrhovat každý – nominujte svého Velkého bratra do dalšího ročníku. Z navržených kandidátů vybere výherce porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů. Ceny druhého ročníku budou vítězům předány na veřejném slavnostním večeru 31. října 2006 v divadle Alfred ve dvoře.

zdroj: ..:. BigBrotherAwards.cz :.

2006-09-13, 8:29:00 • Protestní akce 
Zrušené výběrové řízení na ředitele elitní protikorupční policie
Policejní prezídium chce nové vyhlásit neprodleně.

video stream zde: ..:. Televizní noviny TV Nova :.

2006-09-12, 22:57:00 • Média 
Magistrát otočil, skate park na Štvanici zůstane
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 12. září 2006, 17:41)


Pražský Mystic Skate Park na Štvanici bude zachován minimálně na dalších pět let. Úřady v přístupu k parku otočily o sto osmdesát stupňů. Magistrát nyní navíc slíbil, že zaplatí jeho zastřešení a zateplení, aby byl plně využitelný po celý rok.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

Související info:

Policejní auto se skejťáckými samolepkami a s železným ježkem v kole
Zpátky na ulici! (Reflex.cz 24.8.2006)

Rozhovor zástupce skate parku Tomáše Rejmana a radního Pavla Klegy plus další info
Skate park na Štvanici bude, akce jsou stále ohroženy (Radio Wave 15.8.2006)

Letná: Místo Stalina akvárium? Skejťáci jsou proti.
Radní vyjednávají se „skejťáky“ (Lidovky.cz 14.3.2006)


2006-09-12, 22:15:06 • Média 
Naše milá sadomaso slečna z povedené anticzechtek koláže oživla a vydala se do světa.

A takhle to dopadlo …
další varianty s jiným hudebním doprovodem: ..:. ravehead youtube.com:.

2006-09-12, 18:09:00 • Z vesela ;) 
Policista dostal za prodej drog podmínku
(ČTK, Lidovky.cz, 12. září 2006, 15:40)


Bývalý policista Jiří Hynek z Orlové, který svým kamarádům nakupoval a prodával pervitin a marihuanu vyvázl u Okresního soudu v Havířově s dvouletým trestem s podmínkou na 3,5 roku.


Navíc tvrdil, že netušil, že se dopouští trestného činu. Po vynesení rozsudku se státní zástupce vzdal práva na odvolání. Obžalovaný, který trest nechtěl komentovat, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. V minulosti byl už potrestán soudním rozkazem, který byl o

polovinu mírnější.

celá zpráva: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-12, 17:21:00 • Drogy 
Policista nesmí krást. Ani ve svém volnu
(Václav Drchal, Lidovky.cz, 12. září 2006, 7:57)


Franek před třemi lety ukradl v hypermarketu otvírák na konzervy za 499 korun a jeho nadřízení ho za to bez milosti propustili. Franek ovšem nelenil a obrátil se na soud, kde argumentoval tím, že kradl mimo službu, a neměl by být proto trestán.


(...)

Ústavní soudce František Duchoň proto Franekovu stížnost včera smetl ze stolu. „Podle služební přísahy musí podle našeho názoru policista postupovat nejen při výkonu služebních povinností, ale také ve svém soukromém životě,“ zdůvodnil verdikt pro ČTK Duchoň. Opačný výklad by podle něj mohl vážně ohrozit autoritu a vážnost policejního sboru a mohl by „vytvořit prostor pro vydíratelnost a korumpovatelnost policisty“. Přísaha totiž podle Duchoňova názoru zavazuje mimo jiné i k čestnému, ukázněnému a statečnému chování.

celá zpráva na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-09-12, 17:14:46 • Média 
Pamětí proti sviním
(Petr Holec, Reflex.cz, 11. září 2006)


Zase mě svrbí prsty na rukou. V LN se dívám na poťouchle hledícího muže, jemuž ztékají po spáncích i tvářích čůrky potu, jak se zalyká vztekem. Expremiér Jiří Paroubek oznamuje, že mu někdo předal diskreditační kufřík. Sakra! Proč diskreditovat někoho, kdo se diskredituje sám každým svým slovem i činem? Potlačím proto autorské puzení: blázni si zaslouží pavilon v Bohnicích, ne sloupky. Radši se podívám na Ústav paměti národa, který chce na podnět ODS zřídit nová vláda.

(…)

Je vlastně otázka, proč se dnes šťourat v komunistické minulosti, když už zase máme komunistickou současnost. Demokraticky zvolené poslanecké sněmovně téměř velí šéf komunistů a bývalý agent Vojtěch Filip. Sekunduje mu vězeňský bachař. Expremiér pronáší po prohraných volbách gottwaldovské projevy. Koho zajímá, že byl někdo totalitní svině před třiceti lety, když si dnes svině volíme demokraticky?

celý komentář na: ..:. Reflex.cz :.

2006-09-12, 14:38:21 • Média 
Kdopak to panu poslanci Paroubkovi asi dal?
(Tomáš Haas, ČeskáMedia.cz), 11. září 2006)


Dokument Jiřímu Paroubkovi napřed přišel poštou, nyní se to stalo jinak. Nějaký jemu neznámý pán mu dal do ruky obálku, v ní cosi bylo. Možná, že v tom není rozpor, třeba pan Paroubek pošťáka Ondru nezná. V každém případě Jiřího Paroubka tajemný doručovatel nepřekvapil, on o tom, že se takový dokument připravuje věděl už několik týdnů, ohlašoval jeho očekávaný příchod v posledních týdnech v každé své řeči a v každém svém článku a každého koho potkal se ptal, jestli mu náhodou nenese psaní. Už tím byl téměř pro legraci, ale úplnou náhodou najednou někdo zazvonil, a čtyřstránkový plán útoku ODS kontrolovaných medii přistál v jeho kapse. Ne na stole, to bylo u Mečiarů. Kdo byl ten pán, to se už asi nikdy nedovíme. Na každý pád dnes už všichni víme, že Jiří Paroubek měl zase pravdu. Jak to ten Paroubek dělá, že co slíbí, to udělá, je ve hvězdách. Pardon, co slíbí, to se stane. Aby nebyly nějaké dohady vzniklé z nedorozumění.


(…)

Emotivní, vykřičníky naplněný text dokumentu sice obsahem a stylem nijak nepřipomíná ani scénář autorů mediálních kampaní, ani strohý sloh zpráv pracovníků bezpečnostních služeb, zato je ale jeho styl nápadně podobný vyjadřování pana Paroubka. Tedy (abych to slůvko také použil), vypadá to, jako by svůj návod pro jeho likvidaci anonymní autoři opsali z nějakého jeho vlastního rozepsaného projevu.

celý komentář a stylistický rozbor textu na: ..:. ČeskáMedia.cz :.
2006-09-12, 13:06:00 • Média 
Paroubka měly údajně zničit celkem známé kauzy
(Jaroslav Kmenta, iDNES.cz, 12. září 2006, 1:00)

Buď se šéf ČSSD Jiří Paroubek stal obětí provokace, nebo jeho političtí konkurenti skutečně připravovali podivný plán na jeho diskreditaci. Ale v takovém případě to jsou nesoudní diletanti. Tak by se dala charakterizovat nová aféra, kterou šéf ČSSD vyvolal v sobotu.

..:. více zde :.

2006-09-12, 9:07:00 • Média 
Není Kubice jako „Kubice“
(Jaroslav Spurný, Lidovky.cz, 11. září 2006, 13:05)


Psát o dokumentu, který vytáhl Jiří Paroubek na světlo světa v sobotu a nazval Kubice II, je pro novináře opravdu nesnadný úkol. Paroubkovy komentáře dokumentu i materiál samotný nabízejí hodně podezřelých indicií o jeho vzniku i účelu.

Tolik a takové úrovně, že zkritizovat Paroubka i dokument se rovná námaze vynaložené při kritice šestiletého dítěte, které dělá pravopisné chyby.

Nemá smysl na dítě křičet, je mu nutné trpělivě vysvětlovat rozdíl mezi i a y. Stejně je to se zprávou Kubice II a Paroubkem.


(…)

Ať napsal falzifikát kdokoli, ať už Paroubek o jeho vzniku předem věděl nebo ne, zveřejnil jej taky ze strachu. Prostě se bojí, co vše ještě může přinést vyšetřování aféry bilolíh, vraždy Františka Mrázka nebo podvodů ve státním podniku Čepro. Třeba nepovede až k němu, ale k současným nebo bývalým špičkám ČSSD velmi pravděpodobně. Obava jej přinutila k protiútoku, ze kterého trčí jasná snaha rozmazat ještě víc už tak nepřehledné vyšetřování možné korupce politiků a státních úředníků. Paroubek – stejně jako kdysi KGB – prostě ví, že na dezinformaci se někdo chytí.

celý komentář na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-09-12, 8:59:34 • Média 
Paroubkův nový puč
(Erik Tabery, Respekt.cz, 9. září 2006, 20:58)


Jiří Paroubek nedá spoluobčanům vydechnout. Poté co parlamentní volby označil za puč srovnatelný s rokem 1948, přišel nyní s další teorii spiknutí. Prý se nejmenované kruhy blízké ODS rozhodly vypracovat plán, jak Jiřího Paroubka v médiích diskreditovat. Dalo by se namítnout, že nikdo nevede lepší diskreditační kampaň proti šéfovi ČSSD než on sám, ale vezměme jeho slova vážně a nahlédněme do onoho plánu, který nechal zveřejnit na internetu.


(…) A jestli si někdo myslí, že by politikovi, kterému ze všeho nejvíce chybí sexappeal, ublížila v očích veřejnosti milenka, tak snad skutečně spadl z Marsu. Copak by takhle někdo chtěl někoho zničit?

Dokument je směšný, nikoli však postup Jiřího Paroubka. Dokazuje to, že jeho zoufalství ze ztráty moci v něm vyvolává odhodlání zneužít cokoli. Opět straší veřejnost temnými a neidentifikovanými silami, navíc se v dokumentu uvádí, že MF Dnes a internetový deník Aktuálně kooperují spiknutí proti němu. Je to další útok na nezávislá média a má to u lidí vytvořit dojem, že jim nesmí věřit. Doufejme, že se stane přesný opak a všechny zmiňované kauzy se dobře prošetří.

celý komentář na: ..:. Respekt.cz :.
2006-09-12, 8:47:13 • Média 

1 Megakokot (1 MKk)

Jiří Paroubek = 1 Megakokot (1 MKk)

zdroj: ..:. Kirjat Kartinki.cz :.


2006-09-12, 8:42:00 • Z vesela ;) 

nemám nejmenší potuchy, jak je to možné (anžto robots.txt je stále na místě v nezměněné podobě), nicméně Google bomba "namyšlenej buran" je zpět... ;*) a je tu v té původní podobě, kdy mířila na www.paroubek.cz

kuk na burana: ..:. největší buran opět na Googlu :.


2006-09-10, 14:42:00 • Z vesela ;) 
Konopné drogy pod lupou
(Pavel Houser, Osel.cz, 5. září 2006, 0:53)


Psychoaktivní konopí je nejoblíbenější ze všech ilegálních drog. I když v Asii a na Blízkém východě sloužilo jako droga i lék už před tisícovkami let, na Západě se jeho rekreační užívání rozšířilo až v 60. a 70. letech minulého století. Asi třetina populace západních zemí ve věku 15 až 50 let připouští, že konopné drogy zkusila aspoň jednou, a 10 až 15 procent populace patří mezi jejich pravidelné uživatele. Termín pravidelný uživatel přitom ale zahrnuje široké rozpětí frekvencí dávek od každodenní konzumace až po jednu dávku měsíčně.

(…)

Oficiální postoje ke konopným drogám se příliš neměnily od 30. let minulého století, kdy noviny v několika velkých amerických městech otiskly články o „nové zabijácké droze“. Tyto poplašné zprávy vedly v roce 1937 americký Kongres ke schválení zákona Marijuana Tax Act, který zakázal další medicínské aplikace této rostliny a klasifikoval ji jako nebezpečné narkotikum. Později byl zákaz ještě zostřen tím, že se konopí na základě mezinárodních smluv zařadilo do třídy nejnebezpečnějších drog bez lékařského využití. Do této kategorie přitom nepatřil dokonce ani kokain, heroin nebo amfetaminy, protože všechny tyto drogy jisté uznávané lékařské aplikace měly.

více na: ..:. Osel.cz :.

2006-09-10, 11:18:00 • Drogy 
Marihuana zakázaná a tolerovaná
(Lenka Sedláková, Literárky.cz, 4. září 2006)

Zdraví nám víc ničí alkohol a tabák, marihuany se ale víc bojíme. Vždyť malá troška stačí, aby našince odnesla za hranice – běžného vnímání i platných zákonů. Lahodné zakázané ovoce. A polovina naší dospívající populace jednou nohou ve vězení.

..:. více zde :.

2006-09-10, 11:03:00 • Drogy 


Banksy – Paris Hilton Punked

Drop lifting Paris Hilton CD's – That's Hot

Další info:
Paris Hiltonová je obětí art teroristy (Aktuálně.cz 5.9.2006)
Vtipálek pašoval svá díla do muzeí (Bleskově.cz 28.3.2005)
Banksy.co.uk


2006-09-10, 9:18:00 • Alternativní kultura 
Protestní pochod
Skinheadi protestovali proti komunistickému starostovi.

zdroj: ..:. Televizní noviny TV Nova 10.9.2006 :.

2006-09-10, 8:47:16 • Média 
Hlavní hosté 2. části: Ivan Langer (ODS), místopředseda strany, ministr vnitra vlády ČR; František Bublan, poslanec za ČSSD, bývalý ministr vnitra

Témata:
- nová koncepce fungování ministerstva vnitra, změny ve struktuře a řízení
- modernizace policie versus omezování finančních prostředků z rozpočtu
- boj proti terorismu, možný vznik protiteroristického centra
- zánik ministerstva informatiky
- zhodnocení a změny v "silničním zákonu"
- vyhodnocení tzv. Kubiceho zprávy

zdroj: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

2006-09-10, 8:35:00 • Média 
Paroubek zveřejnil zprávu, která ho měla diskreditovat
(iDNES.cz, 9. září 2006, 14:49)

Předseda ČSSD Paroubek zveřejnil dokument, který popisuje diskreditační kampaň proti jeho osobě. Materiál ho má podle něj ukázat jako člověka, který je spojen s organizovaným zločinem. Paroubek k tomu řekl, že neví, zda nejde jen o provokaci. Hanopis podle něj může, ale také nemusí být pravdivý.

více na: ..:. iDNES.cz :.

..:. více zde :.

2006-09-9, 17:20:00 • Média 
Cenzura na Lupě.cz
(Czechtek WebLog, 9. září 2006, 10:50)
zdroj: ..:. fflog.lupa.cz :.
Ani stránka s plnou verzí hry, již stažení nenabízí. viz: ..:. totalburnout.50webs.com :.

k tématu: Klamavá reklama na vypálení Lidic (Fflog)

2006-09-9, 11:10:00 • Média 
Počtvrté na Letné – "Rodinné odpoledne s Policií ČR"
(mvcr.cz, 7. září 2006)


Dne 10. září 2006 ve 13.00 hodin již počtvrté představí Policie České republiky svoji specifickou činnost veřejnosti na Letenské pláni v Praze. Jak jinak než poutavou formou se zajímavým doprovodným programem. Prostřednictvím expozic i praktických ukázek se tak, mezi jednotlivými hudebními produkcemi, budou prezentovat téměř všechny policejní složky. Návštěvníci však nemusí jen pasivně přihlížet, mohou se aktivně do programu zapojit a mnohé z předváděných činností si i vyzkoušet.

Na Letné uvidíte službu pořádkové, dopravní, cizinecké a pohraniční policie, policejní potápěče a pyrotechniky, zásahovou jednotku a speciální pořádkovou jednotku. Nový policejní vrtulník představí i letecká služba a nově se připojí s prezentací i útvar pro ochranu ústavních činitelů. Specialista z Kriminalistického ústavu Praha vám za pomocí techniky pomůže vytvořit počítačový portrét pachatele a kriminalisté vám předvedou snímání otisků prstů. Nebudou zde chybět ani zástupci policie ze zvířecí říše – uvidíte hlídku jízdní policie na koních a výcvik policejních psů.

zdroj: ..:. mvcr.cz :.

P.S. Případným návštěvníkům doporučujeme především nacvičit snímání otisků prstů. Za dva roky bude osnímáno celé obyvatelstvo (otisky budou součastí čipových pasů), a nebudete tak společně s recedivisty za nezkušené zelenáče.
Oficiální informace také neuvádějí, že na Letné proběhne soutěž „O největší policejní zvíře“. Soutěžit mají nejvyšší pohlaváři i řadový policisté. Velkou šanci na úspěch mají i příslušnicí pořádkových jednotek. Vítěz soutěže bude okamžitě povýšen prezidentem Klausem do hodnosti Obergruppenführer.Až budu velká, bude ze mě mlátička … zdroj a další foto na: ..:. CajtoTek 2005 wolf.n.cz :.
2006-09-9, 8:51:00 • Z vesela ;) 
Češi udávají své šéfy kvůli pirátství
(Michal Najman, Aktuálůně.cz, 6. září 2006, 15:30)


Praha – Nejvíce udání na nelegální software ve firmách podají jejich vlastní zaměstnanci. Dalšími "práskači" bývají často konkurenční firmy.

Z dnes zveřejněných dat společnosti BSA vyplývá, že více než šedesát procent dotazů na legálnost softwaru, zpracovaných jejich informačním centrem, bylo iniciováno právě zaměstnanci firem. Počet takových volání se oproti loňskému roku zdvojnásobil.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-09-9, 8:04:06 • Média 
piráti nejen v karibiku?
(anjin-san.net, 8. září 2006, 17:27)


v týdnu jsem si při čekání na začátek schůzky krátil čas svou oblíbenou zábavou – čtením aktuálně.cz na mobilu. a to jsem neměl dělat. mohly my zůstat alespoň ty zbytky iluzí o kvalitě české novinářské obce, potažmo o aktuálně, které jsem považoval v té naší mediální bídě za přeci jen přiměřeně seriózní informační zdroj.

článek o počítačovém pirátství mne však z této iluze rychle vyvedl. taková agitka bsa převzatá bez sebemenšího kritického pohledu na téma mi doslova vyrazila dech.

více na: ..:. anjin-san.net :.

2006-09-9, 8:02:28 • Vládní lži a jiná svinstva 
Když přijde policie, je už pozdě
(Miroslav Melichar, Lucie Marková, iHNed.cz, 7. září 2006)


Je ráno, brzy po začátku pracovní doby. Do omšelé budovy – sídla nejmenované malé firmy – vchází bez ohlášení zhruba desítka mužů v policejních uniformách i v civilu a ihned obsazuje jednotlivé kanceláře a provozy. Tak začíná policejní razie, která má potvrdit další nahlášený případ nelegálního užívání softwaru v podniku.

Policisté okamžitě začnou označovat čísly jednotlivé počítače a zvláštním programem skenují veškerý software, který je na nich nainstalován.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.

2006-09-9, 8:02:06 • Vládní lži a jiná svinstva 
Na straně režimu
(Jiří Suk, týdeník A2, 6. září 2006)


Státní bezpečnost poznamenala životy mnoha konkrétních lidí – odpůrců režimu, policejních agentů, loajálních občanů – a své špinavé poslání realizovala pod silnou clonou normality a rutiny. Dodržuji zákony, vykonávám rozkazy, sloužím socialismu a vlasti, těmito maximy se řídil také příkladně pečlivý podplukovník Chovanec. Z neúnavné práce na „úseku vnitřního nepřítele“ ho nevytrhla ani revoluce, byl to opravdový profesionál.

Faktograficky velmi pestrou knihu, pečlivě editovanou znalcem komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavlem Žáčkem, vydal slovenský Ústav paměti národa. Skládá se ze tří částí – editorova rozsáhlého úvodu, úředního deníku podplukovníka politické policie Miroslava Chovance (od 2. listopadu 1989 do 2. února 1990) a velmi bohatého poznámkového a ilustračního aparátu. Rozšiřuje základnu pro poznání okolností pádu komunistického režimu na přelomu let 1989–1990, má ale i své nedostatky.


Tvůrčí aktivita StB

Písemnosti z provenience StB představují velký interpretační potenciál – jednak se dá samozřejmě zkoumat, jak důležitou roli politická policie hrála z hlediska udržování stability režimu, ale také je možné rekonstruovat estébácký svět jako takový: popis každodennosti důstojníka StB by byl velmi záslužný. Hlídací psi komunistické strany a jejího socialistického režimu typu podplukovníka Chovance si zřejmě připadali jako nepostradatelní „lékaři“ odstraňující z těla socialismu „vředy“ a „sněti“. Své „diagnózy“ a „recepty“ psali svérázným jazykem, v němž se neopakovatelně mísí rutinní profesionalita s etickou a estetickou pokleslostí.

(…)

Co se týče dění rozpoutaného 17. listopadem, tak podle mého čtení nevyplývá z deníku žádný přímý důkaz, že by struktury StB, v nichž se Chovanec pohyboval a které řídil, chystaly nějaký vnitrostranický puč. Pokračuje snaha rutinně mapovat dění v nezávislých strukturách, v Občanském fóru a Verejnosti proti násiliu a informovat o tom stranické vedení. Pro StB se vlastně nic zvláštního nezměnilo, Chovancovi byly věci už dlouho jasné: opozice usiluje o státní převrat (od října 1989 o jeho východoněmeckou variantu) – vyvolává masové nepokoje, chce svrhnout socialismus a nastolit kapitalismus. 20. listopadu formuluje Chovanec aktuální úkoly: důkladně sledovat a hodnotit všechny opoziční aktivity, monitorovat situaci v politických stranách, v závodech, krajích. To ovšem StB dělala odjakživa, plukovník Chovanec i ve změněných podmínkách pracuje s obvyklou rutinou (i plánované školení řidičů musí proběhnout v řádném termínu, jak upozorňuje vykřičník za záznamem). Hořce si postěžuje na „naprostý diletantismus“ pracovníků aparátu ÚV KSČ. To jeho aparát, zdá se, funguje dobře – jak dokládá záznam z 21. listopadu: nezávislá strana Československá demokratická iniciativa svolala poradu, StB na ní bude mít dva agenty; dále se StB pokouší v rámci dlouhodobé akce VLNA ovládnout média; ve čtvrtek 23. listopadu si Chovanec z porady u nadřízeného plukovníka Vykypěla odnáší rozkaz „zjistit, kdo je ve stávkových výborech, jaké máme pozice a co děláme pro rozšíření“.

V neděli 26. listopadu, kdy Občanské fórum podruhé úspěšně osloví milionové shromáždění na Letenské pláni, uvažují šéfové politické policie o spuštění chytré kontraagitace („inteligentního ovlivňování“) pomocí tisku, distribuce letáků, přesvědčováním v závodech. Její součástí má zřejmě být i diskreditace organizátorů studentské stávky – proč by si jinak Chovanec zapsal, že je třeba zjistit jejich vysokoškolský prospěch? V den generální stávky 27. listopadu, která zasadila starému režimu jednu z dalších citelných ran, zruší StB akci VLNA III a pravděpodobně se zcela vzdá možností přímo ovlivňovat a řídit média. Ale vzápětí si Chovanec poznamená nový úkol pro následující dny a týdny, který má dikci rozkazu: „Prostory OF. Odposlechy. Archivujte všechny kazety OF.“ Chtěl bych jednou vědět, zda StB účinně odposlouchávala porady Havlova krizového štábu Občanského fóra a zda je hroutící se státní moc využívala při jednáních s demokratickým hnutím. Některé zápisy v deníku svědčí o tom, že tomu tak mohlo být; svědčí o tom i suverenita Adamcova týmu vedeného poradcem Oskarem Krejčím při vyjednávání s delegacemi OF a VPN.

Od 8. prosince se množí poznámky, které dávají tušit, že ve vedení StB dozrálo rozhodnutí zamést za sebou co nejvíce stop. Začala likvidace registratur a skartace. Za epilog lze považovat zbývající prosincové dny a celý leden 1990. Šéf StB se připravuje na změny, opatřuje si informace o přicházejících politicích a odhaduje možnosti svého působení v měnícím se aparátu. Začíná adaptace na nový režim a nese se nadále ve zcela věcném a profesionálním duchu. Z té samozřejmosti až mrazí. Jsme svědky jednoho z projevů právní kontinuity v praxi. Před tajnou policií stojí nové úkoly: ochrana práva, demokracie, politické plurality a občanských svobod.

více na: ..:. tydeníkA2.cz :.
2006-09-8, 19:47:00 • Média 
Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů
(Jaroslav Krejčí, Britské listy, 6. září 2006)


Harmonická osobnost netrpí „nepomstěným utrpením“ zapomíná na ty, kteří mají podíl na utrpení jiných. Špatní lidé však neočekávají utrpení od těch, kterým škodili. Rosseau připouští, že člověk nemůže přetrpět zlo zlých zcela neutrálně. Co dělat, když ve špatných lidech chybí touha s snaha splatit spáchané zlo dobrem, když chtějí zlo činit, ale zlem netrpět?

Konflikt se sovětským libido dominandi po roce 1968 nebyl způsoben jen vnější represí, ale i osudným spoluběženstvím, mnozí byli nejen kývalové, ale i aktivními podporovateli, udavači, denuncianty a konfidenty. Jejich počet dosahoval sedmdesáti tisíc.

Konfidentství a udavačství je od nepaměti.


V životopise císaře Marca Aurelia se uvádí: „…udělal konec obžalobám placených udavačů a nechal jim vypálit viditelné znamení. “ Placený udavač obdržel od doby Nerona jednu čtvrtinu žalob. Udavač byl vždy utajen, i později v procesích s čarodějnicemi. Dnes bychom se měli vrátit k určité viditelnosti udavačů také jinak než jen seznamy spolupracovníků s StB. Dostávali „díl z udání“, byli honorováni penězi, preferováním dětí na studium, lepším pracovním místem a podobně. Rozkaz ministra vnitra ČSSR ze dne 25. ledna 1978 vymezuje výhody spolupracovníků s StB takto: „Mezi hmotné výhody může patřit pravidelný plat, hmotné zajištění rodiny tajného spolupracovníka, ukládání předem stanovených částek na vkladní knížku, cílové prémie a jiné formy hmotných odměn nebo jiných výhod…. “ (Článek 39/1).

více na: ..:. Blisty.cz :.StB – stále populární, stále aktuální
2006-09-8, 19:26:03 • Média 
Penc na tiskovce ministra vnitra

Tisková konference ministra vnitra Ivana Langera, která se konala dne 7. září 2006 k prezentaci nové koncepce vedení rezortu

Odpovědi ministra vnitra Ivana Langera na dotazy účastníka tiskové konference Stanislava Pence, které se týkají bývalých příslušníků StB sloužících u Policie ČR, prošetřování zásahu policie na CzechTeku 2005 a Inspekce ministra vnitra audio zde: ..:. mvcr.cz :.

Odpovědi ministra vnitra Ivana Langera a jeho náměstka Jaroslava Salivara na dotazy reportérky ČT Kateřiny Eliášové k setrvání policejního prezidenta plk. Husáka ve funkci a k obnovení dobrého jména Policie ČR audio zde: ..:. mvcr.cz :.

Názor policejního prezidenta na prosazování změn v rámci Policie ČR audio zde: ..:. mvcr.cz :.

všechny audio záznamy zde: ..:. mvcr.cz :.
2006-09-8, 12:25:00 • Si děláš kozy... 
Langer podržel Husáka, otevře CzechTek
(Jakub Troníček, Právo, 8. září 2006)


Dva z pěti dotazů na tiskové konferenci položili aktivisté Stanislav Penc, který Langera pochválil za postoj k CzechTeku, a Jan Šinágl. Tomu ministr pogratuloval k soudnímu vítězství nad „jedním politikem“ (M. Grebeníčkem) v jejich konfliktu na loňském 1. máji na Letné.

Počet svých náměstků snížil na tři, z Bublanových zástupců zůstal jen Zeman

Nový ministr vnitra a informatiky Ivan Langer (ODS) včera provedl první změny v resortu. Potvrdil však, že policejní prezident Vladislav Husák zatím ve funkci zůstane.
„Pokud bude sdílet mé vize a pokud bude chtít dosáhnout stejných cílů, nevidím důvod, proč bych ho měl odvolávat,“ poznamenal Langer.
Husák s tím podle svých slov problém nemá. „Jeho priority odpovídají z velké části mému programu na reformu policie. Bude pro mě ale důležité, abych cítil ministrovu podporu, bez ní se totiž některé změny udělat nedají,“ řekl Právu Husák.
Langer dal také najevo, že se nehodlá zbavovat ani ředitele rozvědky Karla Randáka. „Nevylučuji, že taková situace nastane, ale v tuto chvíli nic takového neplánuji,“ uvedl Langer.
V rámci snahy o zeštíhlení organizační struktury ministerstva snížil Langer počet svých náměstků z dosavadních sedmi na tři.
Mezi jeho další priority, které včera představil na své první tiskové konferenci v roli ministra, patří také provedení nezávislých auditů nebo zavádění internetu do všech policejních služeben.

..:. více zde :.

2006-09-8, 12:08:00 • Média 
Ministr dobytého území?
(Jiří Hanák, Právo, 8. září 2006)


Proti tomu otevření a provětrání samozřejmě vůbec nic. Jen kdyby Ivan Langer jedním dechem a s jistou pýchou nepřiznal, že on je člověk myšlení konzistentního, že názory opozičního poslance Langera jsou stejné jako názory ministra Langera. Co tedy má pan ministr na mysli tím otevřením a provětráním, když má názor už dávno předem hotový? Nevytýkal snad Langer svému předchůdci Bublanovi, že se příliš „montuje“ do jednotlivých kauz? A otevření CzechTeku novým ministrem s hotovým názorem je co?

Dobrá zpráva pro všechny cestující pražskou tramvají číslo dvaadvacet.
Už vbrzku totiž budou minulostí plakátky doporučující pasažérům, aby si zvláště pečlivě hlídali své doklady a peněženky. Neboť do čela českého vnitra konečně nastoupil chlap a skutečný profesionál. Ivan Langer, druhdy stínový, nyní zimní ministr vnitra.

..:. více zde :.

2006-09-8, 11:53:54 • Média 


..:. více zde :.

2006-09-8, 10:15:00 • FreeTekno akce 
Hérakles Langer v kurníku
(Bleskově.cz, 8. září 2006)

Není žádným tajemstvím, že ze všech stínových ministrů ODS ležel v žaludku Jiřímu Paroubkovi nejvíce ministr vnitra Ivan Langer. Jeho obavy se potvrdily, Ivan Langer vtrhnul na vnitro jako liška do kurníku a včera začalo lítat peří.


(...) Poměrně překvapivé je, že zatím nechává ve funkci policejního prezidenta Vladimíra Husáka, kterého dosadil Bublan (Paroubek) a sám ho několikrát vyzýval k demisi. Noví kámoši, nebo účelová spolupráce? Bývalý ministr František Bublan, tvárný v Paroubkových rukách jako rozměklý vosk, si s důležitým resortem vnitra příliš rady nevěděl. Dokáže to Hérakles Langer?

Centrák

celý komentář na: ..:. Bleskově.cz :.

2006-09-8, 9:59:25 • Média 
Langer chce pryč estébáky
(Jiří Reichl, Lidovky.cz, 8. září 2006)

Nový ministr vnitra se chystá na několik set policistů, kteří se zapletli s StB

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se chce zbavit policistů, kteří spolupracovali s komunistickou Státní bezpečností (StB). „Už jsem pověřil policejního prezidenta Vladislava Husáka a další členy vedení policie, aby připravili návrhy, jak problém bývalých příslušníků StB, kteří stále ještě slouží v policii, vyřešit,“ řekl včera Langer.


Návrh má být hotový 19. září, kdy se Langer sejde s krajskými policejními řediteli. „Chceme definovat okruh lidí, kteří nemají v policii co dělat,“ řekl ministr.

Langer připravuje změny v koncepci ministerstva s tím, že bude stát v čele resortu jeden rok. Mnoho odborníků však vládě dává nanejvýš měsíc.

Podle zákonů upravujících působení bývalých příslušníků StB u policie, musí mít negativní lustrační osvědčení všichni, kteří působí na pozicích vedoucích oddělení a výše. „Oddělením se rozumí skupina od 16 osob nahoru,“ vysvětluje ředitel brněnské policie Jaroslav Vaněk. „Vím i o skupinách, které měly třeba 40 osob. Je otázka, jestli jejich vedoucí mají negativní lustrační osvědčení,“ upozorňuje na možnost obcházení zákona Vaněk.

Otázkou však podle Vaňka zůstává, kdo policisty, kteří by museli ze služby odejít, nahradí. „Samozřejmě, hodně příslušníků StB bylo až nadprůměrně schopných. Troufám si tvrdit, že to jsou dobří policejní dělníci, kteří mají neocenitelné zkušenosti a budeme je těžko nahrazovat,“ upozorňuje na možné důsledky Langrových kroků Vaněk. Podle hrubých odhadů by se nové opatření mohlo v celé zemi týkat stovky až několika set policistů. Na počátku devadesátých let kvůli lustracím odešlo několik tisíc policistů.

Langer nyní zadává několik auditů – procesní, majetkový, ekonomický a právní. Mají podrobně zmapovat stav ministerstva. Nový šéf vnitra také včera oznámil, že se bude znovu zabývat zásahem policie na loňském CzechTeku.

zdroj: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-8, 9:50:23 • Média 
Rozhovor s Ivanem Langerem a Františkem Bublanem.

videostream zde: ..:. ČT24.cz:.

2006-09-8, 9:37:00 • Média 
Nový ministr vnitra Ivan Langer bude dnes hostem Událostí, komentářů na Čt 1.
2006-09-7, 20:06:00 • Média 
Ministr Langer zeštíhlil vedení vnitra
(ČTK, ČT24.cz, 7. září 2006, 16:10)

Praha – Ministerstvo vnitra bude mít ode dneška jen tři náměstky namísto dosavadních sedmi. Noví náměstci se budou starat o vnitřní bezpečnost, ekonomiku a provoz a veřejnou správu. Zeštíhlení organizační struktury ministerstva vnitra patří k prvním krokům, které ve funkci ministra provedl Ivan Langer (ODS).


(...)

Langer také uvedl, že do 19. září by mělo být na ministerstvu připraveno řešení toho, jak naložit s lidmi, kteří dříve působili v komunistické Státní bezpečnosti a ještě nyní v bezpečnostních silách pracují. Na dalším postupu podle něj pracují Salivar a policejní prezident Vladislav Husák. Ministr se bude zpětně věnovat také kauze CzechTek, tedy loňské technoparty u Tachova, kde byly při zásahu policistů proti účastníkům zraněny desítky technařů i policistů.

Ministr řekl, že svolá jednání, kde si nechá k uvedené kauze předložit závěry šetření odboru vnitřní kontroly a Inspekce ministra vnitra. "Na základě takto definovaných závěrů si já udělám svůj závěr, zda je to dostačující, či nikoli," řekl.

Langer dnes také naznačil, že na dalších významných postech, jako je funkce policejního prezidenta a ředitele české zahraniční rozvědky (Úřad pro zahraniční styky a informace – ÚZSI), změny neplánuje. "Myslím, že přítomnost pana policejního prezidenta (Vladislava Husáka na tiskové konferenci) je důkazem naší oboustranné snahy dosáhnout toho, o čem jsem mluvil," řekl.

K řediteli ÚZSI Karlu Randákovi Langer poznamenal, že nezná konkrétní důvod, proč by se s ním měl loučit. "Nevylučuji, že taková situace nastane, ale v tuto chvíli nic takového neplánuji," prohlásil.

Husák novinářům řekl, že sdílí Langerovy představy o tom, jak má policie vypadat, a nevidí proto důvod, proč by měl odstupovat. "To, co vyhlašuje ministr vnitra, osloví všechny policisty," míní. V policii je podle něj nutné "přitlačit" a vyvozovat odpovědnost za selhání i u vysoko postavených policistů.

celá zpráva na:..:. ČT24.cz:.

Další info:
Zatím nemám důvod odvolat Husáka, řekl Langer (iDNES.cz)

2006-09-7, 17:14:00 • Média 


zdroj a podrobnosti na: ..:. Paroubek.píše.cz :.

2006-09-7, 11:28:00 • Z vesela ;) 
Dotaz Úřadu vlády ČR: Vrátíme se před rok 1998?
(Milan Šmíd, Louč.cz, 6. září 2006)


Vzpomínám na dobu, kdy do úřadu nastoupila dočasná, tzv. "úřednická“ vláda premiéra Tošovského. Tehdy v lednu 1998 její ministr a tiskový mluvčí Vladimír Mlynář oznámil, že veřejnost získá prostřednictvím internetu přístup ke všem usnesením vlády od roku 1993. Od té doby měla webová stránka www.vláda.cz vyhledávací okénka – nejprve pro hledání v dokumentech vlády, později i na celém serveru.

Od pondělka však tento informační zdroj zcela vyschl.

více na: ..:. Louč.cz :.

2006-09-7, 8:40:07 • Média 
Novely posilují pravomoci strážníků
(Martin Netolický, ModerníObec.iHNed.cz, 6. září 2006)


Letošního 1. července nabyla účinnosti novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (dále jen zákon o silničním provozu) a zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, která mj. posiluje pravomoci obecní policie na úseku dopravy.

Nová ustanovení zákona o silničním provozu, která se dotýkají činnosti obecní policie, lze rozdělit do následujících oblastí: povinnosti řidiče a oprávnění strážníků obecní policie.

(…)
Snad největší změnou v zákoně o přestupcích je rozšíření pravomocí obecní policie projednávat dopravní přestupky v blokovém řízení, tj. v situaci, kdy je přestupek spolehlivě zjištěn, pro nápravu nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten zaplatit pokutu. V takových případech městská policie v oblasti dopravy projednává přestupky:

(…)
nedovolený způsob použití lyží, kolečkových bruslí a jiných obdobných prostředků na chodníku,

více na: ..:. ModerníObec.iHNed.cz :.

2006-09-7, 8:35:35 • Média 
Bush přiznal tajné věznice CIA
(ČTK, Lidovky.cz, 6. září 2006, 10:55)


Americký prezident George Bush vůbec poprvé přiznal existenci tajných věznic CIA. Bush se o věznicích zmínil v prohlášení o převozu 14 důležitých teroristických vůdců.

Americký prezident George Bush dnes oznámil, že rozhodl převézt 14 klíčových teroristických vůdců z tajných věznic CIA na základnu Guantánamo, kde mají být postaveni před soud. Již dříve o věznicích informovala americká média, ale Washington se k těmto informacím oficiálně nikdy nevyjádřil.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-7, 8:34:35 • Média 
Obžalovaný technař z CzechTeku je nevinný
(Blesk – Čechy, 6. září 2006)


Tachov – S úsměvem a slovy díků odcházel včera od tachovského soudu vyznavač techna Ondřej Syrovátko (22) z Prahy. S nadšením nad svým osvobozujícím rozsudkem dokonce srdečně potřásl rukou soudci Miroslavu Vajgantovi. A měl proč. Za ublížení na zdraví mu totiž hrozilo až pět let vězení.

Syrovátko se při loňském CzechTeku stal účastníkem rvačky technařů a místních mladíků v Boru u Tachova při níž tekla krev. Jeden z místních bodl na chodbě bytovky technaře. Ti pak zorganizovali komando mstitelů a vyrazili. „Vykopli dveře bytu ve 2. patře a napadli Ladislava M. (18) a Ludovíka S. (18) a zmlátili je. Ludovík pak skončil se zraněním v nemocnici ve Stodě,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Milan Pózl.
„Já je nemlátil. Do bytu jsem přišel až po rvačce. Ptal jsem se jich, zdali nepotřebují pomoc,“ hájil se Syrovátko. Jeho verzi potvrdili i zmlácení mladíci. Soud proto Syrovátku osvobodil.
2006-09-6, 16:43:57 • Média 
… zábavná komunikace několika lhářů

(…) Premiér Paroubek v pondělí po třech měsících přesluhování přestal být premiérem. V tento pro něj zřejmě smutný den dostal nečekaný dárek. Dle Paroubkových vlastních slov dárek „hezký“.

Napsal mu nejmocnější muž světa, americký prezident George W. Bush. „Pod Vaším vedením Česká republika významně přispívala k dosahování našich společných cílů v boji proti terorismu a prosazování lidských práv a zákonnosti,“ napsal Bush. Důvodem takovýchto děkovných slov nebyl smutek amerického prezidenta nad tím, že Paroubek v Praze končí. Kdoví jestli Bush ví, že Paroubek není ten šedovlasý běžec, kterého k sobě pozval, když chtěl před pár lety naštvat Václava Klause. Tedy že Paroubek není Špidla.

Ostatně nebyl by jediný, kdo by to nestíhal sledovat.

Důvodem dopisu je eminentní zájem USA, aby v Česku byla umístěna část obranného protiraketového systému, kterému se nepřesně a zavádějícím způsobem říká „raketová základna“.

S Paroubkem „hezký dopis“ od amerického prezidenta, který mu americká ambasáda záměrně předávala ještě jako premiérovi, nepohnul. Předseda ČSSD balvanovitě prohlásil, že sociální demokracie, čti já Paroubek, je proti základně. Následně nevěděl nic lepšího, než napadnout nového ministra zahraničí a zastánce účasti na protiraketovém systému Alexandra Vondru. Bývalého velvyslance v USA, šéfa summitu NATO v Praze, člověka, který se ve Washingtonu těší mimořádné důvěře. „Měl by nejdříve najít v Iráku zbraně hromadného ničení, o nichž před časem tak plamenně hovořil jako o důvodu, pro nějž musejí USA vojensky zasáhnout v této zemi,“ útočil Paroubek na Vondru.

zdroj: Základna vadí. Komunistům (Lidovky.cz)fotozdroj: DIY Karneval 2006

2006-09-6, 13:14:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Disidenti? Ne, paraziti, píše poslanec KSČM
(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 5. září 2006)


Když dostane komunistický poslanec Josef Vondruška otázku, jak se choval v 80. letech, když pracoval jako dozorce ve vězení, seriózně odpovídá: Mám čisté svědomí, držel jsem se zákona.

Jenže mezi "svými" osmapadesátiletý politik z Liberecka používá úplně jiný slovník. Například na disidenty vzpomíná jako na parazity, tlučhuby a příživníky. A chlubí se vyznamenáními za vzorné služby totalitnímu režimu.

více na: ..:. iHNed.cz :.


Další info:
Článek Josefa Vondrušky: Kdo je vyvrhel? Z Haló novin 4.9.2006 ke stažení (jpg)

Vondruška parazity rád
Páteční zamyšlení JUDr. Josefa Vondrušky (Halonoviny 13.10.2000)

Hučín: Bachař Vondruška byl mimořádně agresivní (iDNES.cz 5.9.2006)
Slibme, soudruzi, lidu cokoliv. Jsme na tahu (Karel Steigerwald, MF DNES, 4.9.2006)
Poslanec za KSČM se choval k vězňům nepřiměřeně tvrdě (TV Nova 1.9.2006)

2006-09-6, 10:28:00 • Média 
Kupte nám PC s internetem, žadoní policisté na radnici
(Ondřej Tolar, iDNES.cz, 6. září 2006, 1:00)


Někteří policisté se stydí, za nedostatečné vybavení služeben. Vadí jim, že nemohou s úřady komunikovat po internetu. Kvůli odeslání pár e-mailů proto poslali prosebný dopis na radnici, aby jim počítač s internetem pořídila. Ta si na ostudnou situaci stěžovala na ministerstvu vnitra.


(...)

Žádost jsme byli nuceni zamítnout, protože je dle našeho názoru principiálně nepřijatelné, aby město touto cestou suplovalo povinnosti ministerstva vnitra a charitativně zajišťovalo činnost tak důležité organizace, jako je Policie České republiky," uvedl starosta Michael Canov.

"Situaci považujeme v roce 2006 za alarmující, neuvěřitelnou, tragikomickou a skandální zároveň. Tím spíše, že internetovým připojením disponují v současnosti nejen všechny ostatní úřady státní správy či samosprávy, ale i každá škola včetně školiček malotřídních," napsal starosta do dopisu adresovanému ministerstvu vnitra i vedení policie.

celý článek na: ..:. iDNES.cz :.
2006-09-6, 7:49:00 • Média 
Langer: Na Kubiceho nesahejte
(Sabina Slonková, Aktuálně.cz, 5. září 2006, 13:50)

Praha – Ivan Langer první den řídil ministerstvo vnitra. Vzkazy pro resort jsou jasné: udržet Jana Kubiceho a zastavit konkurs na šéfa protikorupční služby.

..:. více zde :.

2006-09-6, 7:40:00 • Média 


další video zde: Czechgabbber crossclub.cz 040906 n.1

2006-09-5, 20:31:00 • Cross Club 
Tobiáš odchází od městské policie dohodou
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 5. září 2006)


28. 8. 2006 podepsal strážmistr specialista Milan Tobiáš, kterého policie zadržela v souvislosti s demonstrací Národního odporu před izraelskou ambasádou, dohodu o rozvázání pracovního poměru. V současné době čerpá dovolenou. Britskýcm listům to sdělila vedoucí oddělení pro styk s věřejností Městské policie Praha.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2006-09-5, 20:24:10 • Média 
Někteří policejní šéfové asi skončí, hrozí Langer
(Lidovky.cz, 5. září 2006)


Nový ministr vnitra Ivan Langer nechá provést personální audit, který má odhalit nadbytečné posty. Začne u svých náměstků, jejichž počet zredukuje ze stávajících sedmi na tři.

LN Kromě redukce náměstků chystáte také změny u policejních důstojníků, zejména na postech ředitelů okresních a krajských policejních správ?

V úterý mám schůzku s vedením Policie České republiky, kde budeme probírat moje představy o fungování policie, a pokud z ní vyplynou některá konkrétní personální opatření, potom budeme jednat. Myslím si, že někteří důstojníci už mají svůj vrchol za sebou.

LN Můžete říct, s kým konkrétně do budoucna nepočítáte?

V tuto chvíli nemohu, považoval bych to za neslušné, aby se někdo z podřízených a kolegů dozvěděl z médií, že se s ním nepočítá.

celý rozhovor na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-5, 13:57:00 • Média 
Kapitán Langer
(Lidové noviny, 5. září 2006)


CITÁT DNE

„Jdu opravit loď, dát jí směr i cíl a nadchnout posádku pro plavbu.“

Ivan Langer
Ministr vnitra za ODS ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že jeho cílem je služba a profesionalita. Ministerstvo dnes podle jeho slov připomíná poškozenou loď bez kapitána.

MOTTO DNE

Chcete-li pobavit Pána Boha, seznamte ho se svými plány do budoucna.

Woody Allen
Americký režisér, herec, scenárista, spisovatel a kabaretiér
2006-09-5, 13:56:46 • Média 

Po Nemaku jde do sporné zóny další firma

(Tomáš Fránek, Aktuálně.cz, 4. září 2006, 14:23)

Do průmyslové zóny Joseph u Mostu, kvůli níž a jejímu nájemníkovi, mexickému Nemaku, padlo už 200 žalob, míří další firma – Ebel.

...

Z dokumentů, které jsou potřebné k tomu, aby ministerstvo životního prostředí posoudilo vliv továrny na životní prostředí, plyne, že továrna vyroste na úrodné a kvalitní půdě, které je na Mostecku málo. Právě na tento fakt dlouhodobě upozorňují odpůrci zmíněné průmyslové zóny.


..:. více zde :.

2006-09-5, 11:59:00 • Média 
Neonacisté hledali nejžhavější Němku, vybrali však Češku
(Novinky.cz, 5. září 2006, 8:04)


Série snímků smyslné blondýnky měla udělat radost čtenářům neonacistického časopisu Objektiv vycházejícího v Kolíně nad Rýnem. Nepotěšila ale samotnou redakci, neboť ta udělala hned několik chyb. Místo Němky vybrala Češku a porušila autorská práva.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2006-09-5, 9:47:24 • Média 
Americký katolický antisemita bude přednášet českým neonacistům v Muzeu policie
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 30. srpna 2006)


Server českých extremních nacionalistů, "Národní tisková agentura", zveřejnil pozvánku na přednášku vydavatele amerického katolického časopisu Culture Wars E. Michaela Jonese , o vlivu judaismu na husitské hnutí. Druhým přednášejícím bude profesor historie na St. John's University v New Yorku John C. Rao. Ohlášen je ze spolku Roman Forum / Dietrich von Hildebrand Institute a jako bývalý prezident Una Voce America. Téma přednášky – Novus Ordo Seclorum a „válka proti terorismu“.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2006-09-5, 9:40:51 • Média 
I komerce říka: FUCK THE POLICE!!!!!
(Hi-tech, Techno.cz, 4. záři 2006)


V pátek jsem absolvoval dloooouhý výlet z Plzně až do Opavy na Babylon Open Air. Super akce, jejímž hlavním tahounem byl bezesporu Mario Ranieri. Do Opavy jsme dorazili az kolem 23:00 a pomalu se rozkoukávali. Na Ranieriho už se opravdu pořádně pařilo! ;-) Jaké bylo ale naše velké překvapení, když ke konci jeho setu městská policie party nekompromisně ukončila, prý pro překročení zvuku o 8dB!!!!! Opravdu mě udivuje arogance těchto rádoby strážců veřejného pořádku! Ve 2 hodiny v noci nám nezbylo tedy nic jiného než jet zpět 500km! Děkujeme městu Opava a její městské policii!!!!

zdroj: ..:. Techno.cz :.Někde se ovšem nerušeně hrálo ;)

2006-09-4, 14:19:00 • Média 
Nepovolená technoparty trvala pouhých pár hodin
(Kladenský Deník, 4. září 2006)

Slaný – Noc hrůzy prožili z pátku na sobotu obyvatelé Žižic u Slaného. Důvodem byl hluk z nepovolené technoparty na obecním pozemku u nedalekého Drnova.

..:. více zde :.

2006-09-4, 14:04:00 • Média 
Nejtěžší bylo odvolání policejního prezidenta Koláře
(Jakub Troníček, Právo, 2. září 2006)

Co loňský CzechTek?

To bylo pro mě velmi nepříjemné, ale do dneška jsem přesvědčen o tom, že ta prvotní vina byla na straně těch technařů. Je ale pravda, že policie posléze tu situaci nezvládla a došlo zbytečně k vyhrocení, to přiznávám. Musíme se ale ptát, kdo to vyvolal, a u toho musím trvat na tom, že příčina byla určitě na straně technařů, letošní ročník ostatně dokázal, že to lze udělat bezkonflikntně.

celý rozhovor:

..:. více zde :.

2006-09-4, 10:50:00 • Média 
Jak se pomstít Kubicovi
(Martin Fendrych, Týden, 4. září 2006)


Paroubkův ministr vnitra Bublan naplánoval rozbití ÚOOZ

Plukovník Jan Kubice, šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), to nemá lehké. Na krku mu visí třináct žalob za zprávu, kterou před volbami předložil poslancům výboru pro obranu a bezpečnost. Jiří Paroubek Kubice nenávidí. Podporu vládnutí Mirka Topolánka stavěl na jeho vyhnání z policie. František Bublan, Paroubkův ministr vnitra, řekl, že Kubice „řídí útvar příliš dlouho“ (vskutku závažná chyba) a měl by odejít. Nejlepší nakonec: ministerstvo vnitra spolu s vedením policie již několik týdnů tiše chystá „reorganizaci“ Kubicova útvaru: demontáž, omezení přísunu informací, oslabení.


(...)

Bublan ze zákona neměl právo Jana Kubice odvolat. To může jen policejní prezident. Vladislav Husák to ale neudělal. Možná si uvědomil, že podezření, s nimiž přišel ÚOOZ, nejsou vycucaná z prstu. Možná má zkušenosti s tím, jak na něho politici tlačili a nutili ho, aby policie dejme tomu začala stíhat Mirka Topolánka. Možná ho štve, že mu mezi vysokými šéfy a v inspekci šmejdí lidé bývalého premiéra Stanislava Grosse. Nebo je to jednodušší. Husák ví, že přijde jiný ministr, a chce zůstat prezidentem. Cenou za neodstavení Kubice je zjevně ona reorganizace ÚOOZ. Vychází z nejpopulističtější záminky dneška – z terorismu.

více na: ..:. Týden.cz :.
2006-09-4, 9:25:01 • Média 
Štítivost
(Jiří Peňás , Týden, 4. srpna 2006)


Proč jsou vlastně ti naši komunisté tak hrozní, že o ně nelze opřít ani kolo, natož vládu? Za patnáct let, co je komunistická strana skutečně jenom stranou, a nikoli masovou mafií ovládající stát, z ní přece žádný velký strach nejde. To se jen tak říká, že představují hrozbu pro demokracii. Pro tuhle? Proč by si ji nechali brát? Vždyť jim vyhovuje.


(...)

Český komunismus není strašlivý v tom násilném slova smyslu. Jeho hlavním rysem od roku 1970 je zbabělé fotrovství. Kdysi snad krvelačný patetický elán se tehdy přizpůsobil v malou podlou službu okupantům. Předpokladem byl konformismus, touhou plné břicho a radostí ubohá družba. Normalizace byla normální prašivá reakční diktatura, jež se uplatnila na mírném, nebojovném, a televizí zpohodlnělém lidu.

celý komentář: ..:. Týden.cz :.
2006-09-4, 9:23:37 • Média 

No, Bouchač má na YouTube kromě starých reklam i tuhle šílenost.
Na začátek školního roku docela dobrej rozjezd ;)

DJ Major Zeman – nejschopnější policista tohoto státu


..:. více zde :.

2006-09-4, 7:39:00 • Z vesela ;) 

Haluz jak hovado – předlistopadová reklama na mlíko ;)


..:. více zde :.

2006-09-3, 23:23:00 • Z vesela ;) 


..:. více zde :.

2006-09-3, 20:47:00 • FreeTekno akce 
Spory o cofee shopy

Nizozemsko se dostalo do sporu s Belgií kvůli obchodům s lehkými drogami, tzv. coffeeshopům.

videostream zde: ..:. ČT24.cz :.

2006-09-3, 20:18:00 • Média 


..:. více zde :.

2006-09-3, 20:09:00 • FreeTekno akce 
Google o vás ví všechno
(Britské listy, 28. srpna 2006)


Skutečnou mocí pro totalitní vládu už není jen cenzura. Je to schopnost dovolit svým občanům, aby si hledali, co chtějí – a pak si to zapamatovat.

Pokaždé, když používáte internetový vyhledávač, vaše hledání je uloženo v obří databázi. Chtěli byste, aby byly informace o tom, co zrovna vy, jmenovitě, vyhledáváte, zveřejněny? Pro tisíce zákazníků americké firmy AOL se toto právě stalo realitou.


(...) Všechny informace o tom, co vyhledáváte, se ukládají. Google identifikuje každý počítač, který se s ním spojí, svým cookie. Ten zůstane aktivní do roku 2038. Pokud používáte Gmail, Google také zná vaši emailovou adresu – a samozřejmě, umožňuje prohledávání veškeré vaší pošty. Pokud přijmete na své stránky reklamy firmy Google, pak Google zná podrobnosti vašeho bankovního konta a vaši domácí adresu. Google také zná, jaké trasy jste si vyhledali na Google maps.

Všechny tyto informace předáváme vyhledávačům, jako je Google, zcela dobrovolně. Je to základem bohatství firmy Google, protože dokáže velmi přesně specifikovat reklamu, kterou posílá naším směrem.

celý článek na: ..:. Blisty.cz :.
2006-09-3, 18:29:30 • Média 
Žumpa
(David Shorf, Lidové noviny, 2. září 2006, 10:38)

Takže se do sněmovny dostal bývalý bachař, který za minulého režimu trýznil vězně. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že do své lavice zasedne za komunisty.

..:. více zde :.

2006-09-3, 10:53:00 • Média 
Bachař hlasuje v Poslanecké sněmovně
(Lenka Střihavková, Mojenoviny.cz, 2. září 2006)


Liberec – Kovaný komunista Josef Vondruška byl podle některých vězňů i k politování. Doma zřejmě pod pantoflem a v práci takový křičící gumový čertík. Za totality omezoval lidská práva a šlapal po důstojnosti politických vězňů v lágru Minkovice na Liberecku. Dnes zvedá ruku v Poslanecké sněmovně a hlásá demokratické principy. Neuvěřitelná kombinace? Ne. To je skutečnost sedmnáct let po sametové revoluci.

(...)

"Kde vzal tu odvahu vůbec kandidovat, že se nestydí," doplnil Jiří Wolf, další politický vězeň z Minkovic. Má otřesné zkušenosti. "On miloval především filcunky, což byly osobní prohlídky," pokračuje Wolf. Navlékal si gumovou rukavici a odsouzeným strkal ukazováček do řitních otvorů, aby se přesvědčil, zda v zadnicích něco nepašují z práce do tábora na baráky. "I já jsem prošel jeho důkladnými prohlídkami. Pana Vondrušky jsem si v Minkovicích užil dost," popsal otřesné zážitky degradující lidskou důstojnost bývalý vězeň. Zmínil se také o bití na samovazbě.

více na: ..:. MojeNoviny.cz :."Vážení poslanci, pokud nevíte, co všechno máte v řiti, rád se vám do ní podívám."
Josef Vondruška, poslance za KSČM

2006-09-3, 10:50:00 • Média 
Wolf: z muklů si dělal boxovací pytel
(Lenka Střihavková, Mojenoviny.cz, 2. září 2006)


Dvacet měsíců si společně s Petrem Cibulkou v minkovickém táboře vytrpěl na rozmezí let 1978 až 1980 za podvracení republiky Jiří Wolf (na snímku dole). Pak jej poslali dosedět trest do Valdic. Na bití, šikanování a bezdůvodné trestání v Minkovicích zapomenout nemůže a na rozdíl od jiných ani nechce.

"Vondruška všude čenichal. Koho nachytal při hraní karet, ležení na lůžku v nepovolené době a podobně, na toho žaloval. Přísné kázeňské tresty na sebe nenechaly čekat. A proto také pěkně rychle postupoval výš," vzpomíná na bachaře Filipsa vězeň Jiří Wolf. Jedno potrestání si díky Jiřímu Wolfovi vysloužili všichni, ale výsledný efekt stál prý opravdu za to.

více na: ..:. MojeNoviny.cz :.

2006-09-3, 10:40:36 • Média 
O souměrně zdvižených pravicích a právu na život
(Andrea Cerqueirová, Halo noviny, 31. srpna 2006)

Již dlouhou dobu se všeobecně ví, že někteří policisté sympatizují s neonacisty.

Dokazuje to především jejich chování při skinheadských pochodech, kdy mlčky přihlížejí spořádanému hajlování.

..:. více zde :.

2006-09-3, 9:47:00 • Média 
Odstoupení D. Klíchy
(Televizní noviny, TV Nova, 1. září 2006, 19:30)


Jihočeský policejní mluvčí aktivně spolupracoval s StB.

video stream zde: ..:. Nova.cz :.

Komunistická mlátička má vyházet estébáky
A zábava pokračuje … novopečený ministr vnitra Ivan Langer vyzývá bývalého člena Pohotovostního pluku – komunistických mlátiček toho času ve funkci policejního prezidenta Vladislava Husáka, aby vyházel bývalé agenty Státní bezpečnosti od policie. Hmmm … pikantní.

2006-09-2, 21:49:45 • Média 
Ukončení nelegální technopárty
Už podruhé v průběhu jednoho týdne na Kladensku.

TV reportáž zde: ..:. Nova.cz :.

2006-09-2, 21:48:00 • Média 
Na Kladensku policie ukončila nepovolenou technoparty
(Novinky.cz, 2. září 2006, 16:58)


Policie ukončila v sobotu po dohodě s pořadateli nepovolenou technoparty v obci Drnov nedaleko Slaného na Kladensku. Na technoparty se sjelo kolem 150 lidí. Lidé z nedaleké obce Žižice si stěžovali na hlasitou hudbu a rušení nočního klidu.


NERATOVICE/KLADNO – Starosta obce Žižice v sobotu ráno požádal policii o zákrok. Policisté sice byli připraveni použít zákonné prostředky v případě, že by technoparty dále pokračovala, ale podle kladenské policejní mluvčí to nebylo potřeba.

"Policie je sice ještě na místě, ale akce je u konce a účastníci odjíždějí pryč," řekla mluvčí v sobotu odpoledne. Policie podle ní nezaznamenala žádné vážné porušení zákona.

Ve středních Čechách ukončila policie nelegální technoparty i před týdnem. V lesích u obce Doubek se jí účastnilo asi 200 lidí.

zdroj: ..:. Novinky.cz :.

Související:

Technaři byli drzí a rušili hlukem okolí
Technoparty nedovolila lidem z okolních obcí vůbec usnout (Kladenský deník 29.8.2006)

Ukončená freeparty v bývalých kasárnách okolí nerušila
Nepovolenou technoparty ukončili policisté(DeníkŠíp.cz 28.8.2006)

Černá a lesní zvěř v akci
Čtyři fotky ze zatáhnuté akce u Kladna
2006-09-2, 17:15:00 • Média 
Langer v MfD: Odvolání Husáka nechystám
(ČTK, ČT24.cz, 2. září 2006, 8:01)

Praha – Ivan Langer, který bude v menšinové vládě ODS a nestraníků ministrem vnitra, nechystá odvolání policejního prezidenta Vladislava Husáka. Řekl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Současně ale upozornil, že bude záležet na tom, jak bude Husák schopen realizovat ministrovy úmysly.

..:. více zde :.

2006-09-2, 16:52:00 • Média 
Odstupující premiér: Já se vrátím
(Deník Šíp,2. září 2006)


Odstupující premiér Jiří Paroubek šel včera naposledy na Hrad jako ministerský předseda. Nepůsobil však nijak smutně, naopak hýřil dobrou náladou.


(...)

Jiří Paroubek (ČSSD)
 – premiér

Populistický předseda vlády. Jeho chování záviselo na žebříčcích popularity. Svou sociální politikou zadlužil ČR. Schvaloval bití technařů na CzechTeku, přehlížel skandály v ČSSD. Neustál porážku ve volbách. Zesměšňoval protivníky. Naopak se mu podařilo protlačit zákon o registrovaném partnerství.

František Bublan – ministr vnitra

Schválil zásah na CzechTeku. Potlačoval Kubiceho úřad. Přehlížel problémy v policii. Slabý ministr.

zdroj: ..:. DeníkŠíp.cz :.
2006-09-2, 14:22:00 • Média 
Nové pasy: Vyšší cena i bezpečnost?
(iHNed.cz, 30. srpna 2006, 11:52)


Česká republika od 1. září začne vydávat nové pasy se zalisovaným čipem obsahujícím biometrické údaje. Co to občanům přinese?


(…)

Ne všichni jsou ale z pasů s čipy s biometrickými údaji nadšeni. Na možná rizika spojená s jejich užíváním v minulosti opakovaně upozornila nevládní organizace Iuridicum Remedium, která je organizátorem anticen Big Brother Awards udělovaných za počiny nejvíce ohrožující ochranu soukromí. Její obavy se týkají hlavně možnosti napadení databáze viry nebo hackery, klonování RFID čipů zalisovaných v dokladech, a vytváření databází citlivých údajů nedemokratickými režimy. Kontrola nebo zamezení zneužití dat by totiž v takovém případě byla prakticky nemožná.

celý článek na: ..:. iHNed.cz :.
2006-09-2, 11:57:06 • Média 
Bezčipový luxus na 6 měsíců
(CzechTek WebLog, 2. září 2006, 11:23)


Pas bez biometrických údajů tzv. bleskový pas budou úřady i nadále vydávat. Ovšem jeho cena je razantně zvýšena (ze současných 600 Kč na 1500 Kč) a platnost omezena z 1 roku na 6 měsíců.

Viz. informace ministerstva vnitra:


Bude možné i nadále získat tzv. "blesk", tedy cestovní doklad bez strojově čitelných údajů, vystavený přímo na obci s rozšířenou působností?

Ano, tato možnost zůstane zachována. Cestovní pas bez strojově čitelných údajů bude možno nadále získat, pouze doba platnosti takového cestovního pasu bude omezena na 6 měsíců (nyní 12 měsíců). Nově byla stanovena rozdílná lhůta pro vydání tohoto cestovního pasu, který se od 1. září 2006 bude vydáván ve lhůtě do 15 dnů (v současné době ve lhůtě do 30 dnů). Pokud občan bude žádat o vydání tohoto cestovního pasu na zastupitelském úřadě, je lhůta pro jeho vydání stanovena do 60 dnů.
Pořízení cestovního pasu bez strojově čitelných údajů bude také dražší, neboť s účinností od 1. září 2006 byla provedena změna zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, kterou se kromě jiného mění výše správního poplatku za vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů, a to z dosavadních 600 Kč na 1 500 Kč.

zdroj: ..:. mvcr.cz :.
2006-09-2, 11:57:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Úřady vydávají už jen pasy s biometrickými údaji
(Lidovky.cz, 1. září 2006, 9:14)


Kdo od dnešního dne požádá o cestovní pas, bude v něm mít strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji. Čip bude v první vlně obsahovat digitální fotografie, do poloviny roku 2008 pak i otisky prstů.

celá zpráva: ..:. Lidovky.cz :.

2006-09-2, 11:57:00 • Média 
Svoboda nemá čárový kód
(Ondřej Horák, Lidovky.cz, 31. srpna 2006)


Další román britského prozaika JG Ballarda s názvem Lidé milénia líčí „povstání“ střední třídy.

Nejnovějším počinem velmi plodného britského autora JG Ballarda (1930), jenž má na svém kontě již téměř čtyři desítky knih, je román Lidé milénia (2005). Z jeho děl nejvíce prosluly – i díky filmovému zpracování -prózy Bouračka (1973) a Říše slunce (1984).


(…)

„Všechna zlepšení životního stylu vedou k týmž letištím, velkolepým hotelům, k týmž hovadinám, jako je piňakoláda. Turisti mají radost ze svého opálení a zářivého úsměvu a myslí si, že jsou šťastní. Ovšem opálení zakrývá, kým vlastně ve skutečnosti jsou – otroky výplat, s hlavou plnou amerických kravin.“

(…)

Ballard používá pro prezentaci „sociologické prognózy“ románovou formu, byť tím riskuje, že rozvíjení osudů postav odvede pozornost od podstaty zamýšleného sdělení. Vedle samotné příběhové konstrukce funguje jakožto Ballardova „hlásná trouba“ právě Kay Churchillová: „Pamatujte si, Davide, střední vrstva musí být pod kontrolou. Chápou to a policie taky. Nikoli zbraněmi nebo gulagy, nýbrž sociálními kódy. Náležitým způsobem souložit, chovat se ke své ženě, flirtovat na tenisových večírcích či začít poměr. Existují nevyslovená pravidla, kterým se musíme všichni naučit.“

zdroj: ..:. Lidovky.cz :.

Další recenze:

Nový román provokatéra-veterána J. G. Ballarda
Když se střední třída naštve (Pavel Mandys, Týden.cz)
James Graham Ballard na Kyber Wiki

2006-09-2, 10:44:00 • Média 
Keseye propustili. Naše okovy zůstávají
(Jan Jandourek, Aktuálně.cz, 31. srpna 2006)


Recenze – Autor kultovní knihy Vyhoďme ho z kola ven se po desítkách let dočkal vydání záznamů z vězení.

Tedy vlastně nedočkal. Soubor z poznámkových bloků – který vznikl až po zásadní knize, kterou už nikdy nepřekonal – nejprve upravoval, přepisoval a dotvářel, pak vydání oddalovaly jeho nároky na technologické možnosti tisku.

Kesey's Jail Journal – Let the M************ Loose (hvězdičky pochopitelně zakrývají slovo motherfuckers) se objevil až předloni, tři roky po jeho smrti. Teď vyšly česky jako Zápisky z lochu – Nechte ty k****y běžet.


(…)

Kesey patří ke generaci, která se držela zásady, již hlásal už Rousseau: "Člověk se rodí svobodný, ale všude je v okovech." Kesey a 60. léta jsou mrtví a okovy pořád zde. Výzva, nebo nezměnitelná realita?

celá recenze na: ..:. Aktuálně.cz :.V létě roku 1964 zakoupil Ken Kesey školní autobus International z roku 1939, kameru Aeroflex a další výzbroj pro natáčení opravdových filmů, shromáždil u sebe v kalifornské la Hondě partu starých i nových přátel a vyrazil na Světovou výstavu do New Yorku se záměrem natočit cestou film s poněkud těžkopádným názvem Neohrožený cestovatel a jeho rozjetá banda Šibalů hledají pohodárnu. Autobus – nesoucí jméno "VOKROK" (Further), pilotovaný idolem generace beatniků Nealem Cassadym projel křížem krážem zemí, přičemž neustále vyvolával pobouření u místních lidí a neuvěřitelným způsobem na sebe poutal pozornost. Nakonec povědomí o tomto podniku dosáhlo celonárodních rozměrů a Keseyho spisovatelská dráha ustoupila do pozadí, protože začal být všeobecně vnímán jako kulturní fenomén.

zdroj a ukázka z knihy Ken Kesey: Zápisky z lochu na: ..:. iHNed.cz :.
2006-09-2, 10:00:39 • Média 
Tisková oprava

Včera jsme v našem deníku omylem uvedli, že Paroubek je z Brd. Správně mělo být, že Paroubek je zmrd.
Všem obyvatelům brdského polesí se hluboce omlouváme.

(text z nejmenovaných regionálních novin)

thx H.

2006-09-1, 16:44:47 • Z vesela ;) 
Policejní mluvčí s minulostí v StB složil funkci
(iDNES.cz, 1. září 2006, 10:32)


Mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha odstoupil z funkce. Jeho jméno je na seznamu agentů komunistické Státní bezpečnosti. Vedený je na oficiálním seznamu ministerstva ve svazku StB jako rezident – tedy v nejvyšší funkci, kdy už pod sebou měl i další spolupracovníky.

více na: ..:. iDNES.cz :.zdroj: ..:. mvcr.cz/vozidla/stb :.
a vyhledávání zde: ..:. mvcr.cz :.
(pikantní je ta adresa /vozidla/stb … členové StB jako vozidla? stroje? roboti?)

2006-09-1, 11:48:51 • Média thx F1

2006-09-1, 8:51:19 • Z vesela ;) 
Senát navrhl na ombudsmana Motejla
(Lidovky.cz, 31. srpna 2006, 20:51)


Senátoři navrhli na úřad ombudsmana jeho nynějšího šéfa Otakara Motejla a senátorku Jitku Seitlovou. Informovala o tom Česká televize. Motejlovi končí funkční období 18. prosince.

Motejl má podle České televize (ČT) podporu senátorů sociální demokracie a Klubu tevřené demokracie, který tvoří hlavně nestraníci. Zástupci obou klubů televizi řekli, že dosavadní ombudsman dělá svou práci dobře, a měl by proto dál pokračovat.

celá zpráva: ..:. Lidovky.cz :.

reportáž o nominaci kandidátů na ombudsmana v Událostech na ČT1: ..:. ČT24.cz :.

Ombudsman Motejl a Czechtek 2005:

Kdo bude novým ombudsmanem?
Trafikant, který chrání naše práva (Lidovky.cz 19.8.2006)

Ombudsman s nasazeným bodákem
Prazvláštní ombudsman (Ondřej Slačálek, týdeník A2 2.3.2006)

rozhovor s Otakarem Motejlem o šetření Czechteku 2005
Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky
(Britské listy 21.2.2006)


Motejlova zpráva o CzechTeku jen zastírá protiústavní zneužití policie proti občanům
Jsem blbej já nebo ty okolo? (Jindřich Tichý, Virtually.cz, 3.2.2006)

2006-09-1, 8:34:00 • Média 
Znásilnění na CzechTeku expertiza vyloučila
(iDNES.cz, 31. srpna 2006, 19:48)


Policisté po měsíci ukončili vyšetřování nejzávažnějšího trestného činu letošního CzechTeku. Podezření ze znásilnění nahlášené 17letou dívkou, která si ale nic nepamatovala, se nepotvrdilo. Pohlavní styk definitivně vyloučila policejní expertiza.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-09-1, 8:22:36 • Média 
DB: Poslanec KSČM pracoval ve věznici, kde byli i disidenti
(ČTK, ČT24.cz, 1. září 2006, 7:32)


Praha – Poslanec za KSČM Josef Vondruška začínal svoji kariéru jako vychovatel v dnes ji zrušeném II. nápravně výchovném ústavu Minkovice na Liberecku, kde si za komunismu odpykávali tresty nejen násilníci či defraudanti, ale i disidenti. Byl tam vychovatelem v letech 1972 až 1990. Píší to Deníky Bohemia.


Na pobyt v minkovickém zařízení nechtějí vězni podle listu příliš vzpomínat. "Pokud existuje peklo na zemi, pak bylo v Minkovicích," řekl Jiří Gruntorád z Libri prohibiti.

Vondruška řekl, že v minkovickém ústavu rozhodně neseděli "žádní beránci". "Vrahů tam bylo nemálo. I pár za trestné činy proti republice. Nedělali jsme mezi nimi rozdíly. Ke všem stejný přístup," řekl. Tvrdě se ohradil proti tvrzení o trestech, porušování lidských práv, šikaně či bití vězňů.

"Zapřáhli nás do sněžného pluhu, pohonné hmoty se prostě musely ušetřit," popsal situaci v ústavu Gruntorád. Na adresu Vondrušky dodal: "Záznamy o nespočetných kázeňských trestech, kterými zostřoval již tak nesnesitelné podmínky, jsou uloženy v mém spise."

zdroj: ..:. ČT24.cz :.Co se dá napsat komunistickému bachařovi? vondruskaj@psp.cz
2006-09-1, 8:11:00 • Média