[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog


Česká protipirátská unie šla do sebe a spustila propirátskou kampaň ;)

zdroj: ..:. FilmyNejsouZadarmo.cz :.

2006-10-31, 23:35:00 • Z vesela ;) 
..:. DIY Fest, 28. října 2006, Praha – Letná :.
2006-10-31, 21:42:00 • Alternativní kultura Paroubek se zlobí...

zdroj: ..:. Euro.cz :.

2006-10-31, 21:41:00 • Z vesela ;) 
Pořadatel techna je nevinný
(Jaroslav Veselý, Plzeňský deník, 30. října 2006)


Tachov – Dvě nelegální technoparty se konaly na Tachovsku, v roce 2004 u Boněnova, a o rok později v Mlýnci.
A ani v jednom případě neprokázaly soudy vinu údajným organizátorům. Bez trestu vyvázl nejprve šestadvacetiletý Václav Šroub, který stál před soudem kvůli údajnému pořádání party v Mlýnci. Oháněl se souhlasem majitele pozemku, přestože účastníci napáchali škody i na jiných polích a loukách.

Letos sedmadvacátého října tachovský soud osvobodil i 37letého Romana Tomáše Vainera, jediného obžalovaného z organizování předloňské nelegální technoparty CzechTek v Boněnově.
Za poškozování cizí věci, které se dopustilo na 15 tisíc účastníků této akce, hrozily údajnému pořadateli tři roky kriminálu. "Je zřejmé, že se obžalovaný nějakým způsobem podílel na přípravě této akce, soudu ale chyběly důkazy, které by nade vší pochybnost prokázaly, že byl opravdu pořadatelem," řekl tachovský soudce Jan Kříž.
Státní zástupce Milan Pózel, který pro Vainera navrhoval podmíněný trest, se proti rozsudku na místě odvolal. "Myslím, že vina obžalovaného byla prokázána dostatečně," argumentoval. Případ nyní bude posuzovat Krajský soud v Plzni.
2006-10-31, 20:20:54 • CzechTek 

Drahá nečinnost

(Jaroslav Veselý, Tachovský deník, 30. října 2006)

K věci

Při všem tom pachtění za spravedlností a snahou odsoudit údajné organizátory Czech Teku nějak zapadla prvotní příčina, proč se akce vůbec mohla v Boněnově uskutečnit.

Na místě jsem byl. A můžu si stokrát myslet, že technaři přijížděli na základě Vainerových zvacích eSeMeSek. Byla to však policie, která stála u vjezdu na pozemky a dovolila každému projet na soukromé louky a pole. Proto chtěl také původně soukromý zemědělec Libor Lúdik žalovat policajty, protože nijak nebránili jeho pronajaté pastviny a umožnili na ně vjezd dodávkám i náklaďákům. Až když bylo technařů u Boněnova patnáct tisíc, někoho napadlo je vyhnat. Jsem zvědav, jestli i tohle zazní u soudu, až dojde v občansko-právním řízení na vymáhání 780 tisícové škody...


2006-10-31, 20:12:00 • CzechTek 
Soud neměl důkazy
(Jaroslav Veselý, Tachovský deník, 30. října 2006)


Za pořádání Czech Teku nepadl trest

Tachov – Okresní soud v Tachově v pátek zprostil obžaloby 37letého Romana Tomáše Vainera.
Byl to jediný obžalovaný z organizování předloňské nelegální technoparty Czech Tek v Boněnově. Za poškozování cizí věci, kterého se dopustilo na 15 tisíc účastníků Czech Teku, hrozily údajnému pořadateli tři roky kriminálu.

..:. více zde :.

2006-10-31, 19:57:09 • CzechTek 
Z rozhovoru s Paroubkem pro Nedělní svět, 31. prosince 2005:

Řekl jste si někdy za dobu, co jste premiérem, "tak tohle jsem zvoral"? Co třeba kauza CzechTek?
Řadu věcí jsem mohl udělat jinak, ale nebyly to podstatné záležitosti. Pokud jde o CzechTek, mohl jsem buď podpořit policii, anebo se připojit k populismu a demagogii prezidenta a řady jiných lidí. Jiná věc jsou jednotlivé excesy, ty je potřeba potrestat. Takže jsem nemusel uhnout ze svého stanoviska ani o píď. Celou věc jsem podcenil, kdybych se na CzechTek čtrnáct dní předem připravoval, tak bych zřejmě zajistil, aby byl vyměněn policejní prezident, aby se nestalo, že odjel na dovolenou a tak dále.

2006-10-31, 4:30:00 • Média 
CZECHPOINT

..:. více zde :.

2006-10-30, 9:08:00 • Alternativní kultura 

Když policista spáchá trestný čin

Je vyšetřování trestné činnosti českých policistů opravdu nezávislé?
scénář: J. Koláčková
režie: L. Pavlovič

Systém vyšetřování trestné činnosti policistů podle odborníků porušuje právo na spravedlivý proces a je už dlouhou dobu kritizován ze strany nevládních organizací dohlížejících na dodržování lidských práv. Na případu romské rodiny, kterou v roce 2003 napadla skupina podnapilých policistů, a na nepřiměřeném zásahu proti mladíkovi na Uherskohradišťsku dokument rozkrývá celý systém vyšetřování a ukazuje na jeho slabá místa. Dokument vznikl ve spolupráci s nevládní organizací Liga lidských práv.

zdroj: ..:. ČeskáTelevize.cz :.


2006-10-30, 7:59:00 • Média 

Fantom Bristolu přijde draho

(Petr Třešňák, Respekt, 29. října 2006, 16:10)

Nikdo nezná jeho pravou identitu, mívá problémy se zákonem a stále je v centru pozornosti. Britský grafiťák a pouliční umělec s přezdívkou Banksy se v minulých týdnech dostal na stránky novin hned několikrát. Nejprve svým posledním partyzánským kouskem, kdy do panteonu postaviček v kalifornském Disneylandu přidal realistickou sochu vězně z Guantanáma, a pak hlavně zprávami o strmě rostoucích prodejních cenách jeho děl: minulý týden si soukromý sběratel odnášel z aukční síně Bonhams jeho dílko za rekordních 62 tisíc...

více na ..:. Respekt.cz :.


2006-10-29, 22:11:00 • Alternativní kultura 
V éře technofašismu?
(Tomáš Matras, Literárky.cz, 13. října 2006)


Italský básník, novinář, spisovatel, filmový teoretik a kritik a scénárista – Pier Paolo Pasolini (1922–1975) – publikuje svá díla s bytostným zápalem angažovaného nezávislého levicového intelektuála, vyvolává skandály a nutí tak čtenáře k zamyšlení. Tón jeho esejů je prorocký a úpěnlivý. Pasolini provokuje a přímo volá po reakci.


„Protože klasický fašismus, i přes svou rétorickou degeneraci, rozlišoval: ale nový fašismus – který je něco úplně jiného – už nerozlišuje: není humanisticky rétorický, je americky pragmatický. Jeho cílem je brutálně totalitní reorganizace a homologace světa,“ píše v závěru jednom ze svých esejů Pier Paolo Pasolini. V posledních letech svého života, ukončeného v roce 1975 násilnou smrtí, autor napsal řadu společenskokritických esejů, které byly později vydány ve sbírkách Korzárské spisy a Luteránské listy. Tyto sbírky nebyly nikdy, ani částečně, přeloženy do češtiny. Autor eseje publikoval na stránkách různých celonárodních novin, nejčastěji v milánském Corriere della sera. Obsahem sbírek je Pasoliniho plamenná kritika současné společnosti, která je namířená proti prakticky všem aspektům skutečnosti. Autorovy závěry jsou natolik originální, znepokojivé a alarmující, že kritické zhodnocení všech Pasoliniho myšlenek, mezi kterými jsou některé silně abstraktní teze, je krajně obtížné.


(…)

V rovině světa moci je v centru Pasoliniho pozornosti fašismus, který je autorem spatřován v uspořádání nové společnosti. Autor věří, že pravý fašismus je to, co sociologové příliš laskavě nazvali konzumní společností, a tvrdí, že „pokud slovo fašismus znamená přemíru moci, ‚konzumní společnost‘‚ velmi dobře fašismus realizovala“. Autor v této souvislosti mluví dokonce o techno-fašismu, ve kterém by byly veškeré sociální vztahy dokonale neměnné. Tento fašismus by měl vzniknout „druhou buržoazní revolucí“, jejíž projevy je možné sledovat ve snaze současné společnosti o „…vznik neměnných ‚sociálních vztahů‘, to znamená vytvoření, v nejhorším případě, namísto starého klero-fašismu nového techno-fašismu (který by se mohl realizovat, pouze pokud by se nazýval antifašismem) nebo, jak je pravděpodobnější, vytvoření kontextu falešné tolerance a falešné světskosti: tj. falešného uskutečnění lidských práv v rámci hédonistické ideologie“.

Jiným tématem jsou četné teroristické útoky, které Itálii sužovaly od roku 1969 a které byly nejdříve připisovány levicovým aktivistům. Jak se později ukázalo a jak tvrdil Pasolini, šlo o státem řízené provokace tajných služeb s pomocí neofašistických kruhů. Církev jako tradiční figurka na italské šachovnici moci je pro nový systém zcela nepotřebná, ztrácí svou moc a podporu obyvatel. Pro Pasoliniho je ztělesněním zpátečnictví a zkostnatělosti.

Pokud se týká hédonismu a neoliberálního zaměření současného světa, v Pasoliniho pojetí žije více hédonistický huxleyovský model antiutopické společnosti spíše než ponurý orwellovský. Autor nicméně neztrácí naději: „Jistě, apokalyptická vize, ta moje. Ale jestliže spolu s ní a s úzkostí, kterou vyvolává, by nebylo ani trochu optimismu, tj. myšlenka, že existuje možnost proti tomu všemu bojovat, jednoduše bych tu nebyl mezi vámi a nemluvil bych.“

více na: ..:. Literárky.cz :.
2006-10-29, 19:18:11 • Média 
Zakazované potěšení z kouření
(Jiří Srstka, Aktuálně.cz, 25. října 2006, 10:00)


Já tedy nechci nikoho ani náhodou pobízet, aby začal kouřit nebo v kouření tabáku pokračoval, toho jsem dalek. Ale musím říci, že to, co se dnes děje ohledně kouření tabáku, je hodné zaznamenání a alespoň miniaturní analýzy.

Upřímně uvádím, že jsem přiměřený spotřebitel cigaret, abych nebyl nařčen z nepodjatosti, ale zároveň musím dodat, že jsem se narodil na Žižkově, kde kouřili všichni jinoši již od 15 let, takže jsem v tom trochu nevinně. Z pohledu dnešní společnosti vinně vtahuji kouř a činí mi to požitek, někdy též ve spojitosti se vzpomínkou na proslulá slova klasikova: "Žena je žena, ale cigáro, to je pokouřeníčko".


(...)

Obávám se, že tento protikuřácký trend je pouhým počátkem tažení proti hříchům člověka v rámci hesla, že lidstvo musí usilovat o své zdraví, nekazit si ho a že okolí papežovo je papežtější než on sám. Terč je přímo nabízen, je jednouchý a může svést pozornost od čehokoli jiného a daleko ďábelštějšího, od výfukových zplodin, od kuřat ládovaných antibiotiky, přepálených olejů, až po jiné výsledky bohulibé lidské činnosti, o kterých můžeme pouze tušit neblahý vliv na lidské fýzis i psýché. Hlavně s tou odpovědností je to u kuřáků jednoduché, protože je odvozena od jednání každé osoby zvlášť a výlučně. U výfuků automobilů to tak jednoznačně asi není. Lámání chleba odpovědnosti je nekonečné a neurčité.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2006-10-29, 17:48:00 • Komentáře / názory 
Řekněte co, Wikipedia to koupí
(MadInBlack.com, 28. října 2006)


Wikipedia možná odkoupí obsah, podléhající autorským zákonům; chce ho poskytnou zdarma. „Zatím to není projekt, ale nápad,“ říká spoluzakladatel Wikipedie Jimmy Wales, který nedávno obeslal členy tamní komunity e-mailem, vyzívajícímu ke snění. Co by prý dělali, kdyby měli 100 milionů dolarů. Velký sen.

více na: ..:. MadInBlack.com :.

viz: Wikipedia Mulls Copyright Purchase Plan (PCWorld.com)
případně: Spolehni se na nespolehnutelné. Wikipedii bylo 5 let. (Respekt 23.1.2006)

2006-10-29, 12:30:00 • Komentáře / názory 
Musím ti to říct / I´ve Got to Tell You
(Režie: Kateřina Krusová, Rok: 2006)


Filmový dokument o souboji Stanislava Pence s trutnovskou radnici po jeho slavném telefonátu bývalému premiéru Paroubkovi je možné stáhnout z webu produkční firmy Da Ska Records. Film byl ve čtvrtek uveden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
V dokumentu je zachycen i celý telefonát z podia trutnovského festivalu, následně pokračuje neuvěřitelnou tahanicí s „úředníkem“, který se všemi silami snaží zabránit Pencovi v nahlédnutí do spisu.
Stojí za podívanou, poslouží i jako vhodný nácvik pro jednání se zpupným českým úřednictvem.

film ke stažení (46 MB) zde: ..:. DaSkaRecords.com :.anotace:

V červenci 2005 zasáhla policie proti technoparty CzechTek. Představitelé státní moci ale nebyli schopni přesvědčivě zdůvodnit, proč k násilnému ukončení vůbec došlo. Z akce se stala politická událost, která na několik týdnů ovládla veřejné mínění. _ V srpnu se konal trutnovský hudební festival, jehož pořadatelé přímo z pódia zatelefonovali českému premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Bývalý disident, chovatel koz (a kandidát Strany zelených) Stanislav Penc se Paroubka zeptal, co by publiku vzkázal. Premiér divákům popřál příjemnou zábavu a zavěsil. Vzápětí Penc návštěvníkům nadiktoval číslo Paroubkova mobilu. _ Premiér dostal tisíce SMS zpráv a obratem podal na Pence stížnost. Spor projednávala trutnovská radnice. Její úředník se na setkání s Pencem připravil víc než důkladně. Dokonce požádal kolegu, aby celé jednání zaznamenal videokamerou. _ Zpočátku vše vypadá na nevzrušivou událost, ale výřečný, ve spleti zákonů zběhlý a mimořádně asertivní Penc se rozhodne bojovat a nakonec vítězí, když úředníka donutí sepsat zápis z jednání, jímž v podstatě sám sebe obviní z nedodržení úředních postupů. _ Režisérka Kateřina Krusová poprvé v českém dokumentu využila záznamu úřední kamery a groteskní found footage dokázala dát dramatický tvar.

zdroj: ..:. Dokument-festival.cz :.

podrobné info ke kauze na: ..:. Kozy.cz :.
2006-10-28, 20:21:00 • Si děláš kozy... 

2006-10-28, 15:37:20 • Drogy 
Ústřední drogový výbor OSN
(MUDr. Tomáš Zábranský, Ph.D., Adiktologie.cz, 27. října 2006)


V červnu 1998 se v New Yorku sešly delegace členských zemí Organizace spojených národů na XX. Valném shromáždění. Za Českou republiku se zúčastnili mj. tehdejší premiér Josef Tošovský a sekretář Meziresortní protidrogové komise Pavel Bém. Spolu s generálním tajemníkem OSN Koffi Annanem, ředitelem Agentury OSN pro drogy a zločin (UNODC) Pino Arlacchim a se zástupci dalších 184 států se za Českou republiku připojili k deklaraci, která světovému společenství vytýčila jednoznačný a ambiciózní cíl: do roku 2008 podstatně snížit užívání nelegálních drog a v témže termínu rovněž podstatně snížit jejich pěstování a výrobu.


Pino Arlacchi byl v roce 2001 po několika korupčních skandálech přinucen k rezignaci a v UNODC na něj nevzpomínají v dobrém. Ne kvůli korupci – kvůli tomu, že po sobě mezinárodnímu režimu kontroly nezákonných drog zanechal jednoduše měřitelné ukazatele (ne)úspěchu; to pro UNODC znamená tíživou hrozbu. Agentura OSN pro drogy se proto pod vedením dalšího Itala Antonia M. Costy usilovně snaží odvést pozornost od cílů z roku 1998.

Tvrdá data totiž hovoří nepříjemně jasnou řečí: počet uživatelů drog se za osm let od roku 1998 celosvětově zvýšil nejméně o pětinu, sklizeň opiového máku a kokových listů dosahuje bezprecedentních rozměrů a konzumenti nestačí heroin či kokain, které chrlí primitivní středoasijské a jihoamerické laboratoře, už ani spotřebovávat.

celý článke i s odkazy na: ..:. Adiktologie.cz :.

2006-10-28, 15:25:36 • Drogy 
Na Ostravsko útočí Růžový panter
(Karel Balcar, Právo – Severní Morava a Slezsko, 27. října 2006)


Policisté jsou v pohotovosti * Nová droga má zahltit trh s narkotiky

Protidrogoví policisté jsou v pohotovosti. Podle jejich zpráv má na Ostravsko každým dnem proniknout zcela nová droga pod názvem Růžový panter. Odborníci se obávají, že zahltí trh s narkotiky stejně jako před sedmi lety extáze.

„Droga tady zatím ještě není, ale už se o ní hodně mluví. Mám slíbeno, že jakmile se objeví, tak ji dostanu. Musíme ji nechat chemicky prozkoumat,“ tvrdí vysoce postavený policejní důstojník operující v protidrogovém týmu na severu Moravy.
Zatím neví, co od Růžového pantera může čekat. Složení, účinky na lidský organismus či distribuční cesty – to vše pomohou odhalit až důkladné expertizy. Jak se nová droga na trhu uchytí, závisí především na tom, jak náročná je její výroba a kolik bude stát.

..:. více zde :.

2006-10-28, 12:33:00 • Drogy 
Americký soud uvěznil majitele bittorrent serveru

… 23letý mladík Grant Stanley si totiž právě začíná odpykávat pětiměsíční trest odnětí svobody ve vězení následovaný pětiměsíčním domácím vězením, to vše spojeno ještě s pokutou 3 000 USD právě za to, že provozovat tracker Elitetorrents. Obviněn byl jako jedna ze tří osob stojících za Elitetorrents z „konspirace za účelem porušování copyrightu“ a „porušování copyrightu“ obecně a za totéž odsouzen, podobný osud tak možná čeká i jeho kolegy.
Vyšetřováni přitom byli samotnou FBI, jednalo se tedy (logicky) o federální přečin. (…) pro úplnost dodejme, že paradox je v tom, že tracker sám o sobě neshomažďuje žádný nelegální obsah, ani tento nenabízí, pouze „zprotředkovává kontakt“ (pomocí .torrent souborů) mezi lidmi, kteří si jej vyměňují.

Provozovatel bittorrent serveru ve vězení (CDR.cz)


… Na webovej stránke http://www.elitetorrents.org/ teraz svieti iba typická červená tabuľa s výstražným textom FBI. Stanleyho odsúdenie nasledovalo po spoločnej akcii FBI, MPAA a imigračného úradu, veľkolepo označovanej ako "Operation D-Elite". Jeho kolega, Scott McCausland, sa už takisto priznal k vine a svoj trest si vypočuje na súdnom konaní 12. decembra. Torrentfreak vyzýva priaznivcov šírenia obsahu pomocou torrentov, aby sa ozvali sudcovi a orodovali za McCauslandovo oslobodenie.

Ďalšou správou z podobného súdka je odstavenie stránky allofmp3.com v Dánsku. Napriek tomu, že známa webová stránka podľa všetkého neporušuje nijaké práva (alebo to aspoň nahrávacie spoločnosti nie sú schopné dokázať), dal dánsky súd rozkaz zneprístupniť prístup na tento server.

Ďalšie dve víťazstvá nad nelegálnym sťahovaním hudby (ITNews.sk)


Související info:
Ústavní soud: Autorské svazy by měly řešit spory občanskoprávní cestou

2006-10-28, 9:05:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Na poslední chvíli bylo magistrátem zamítnuto povolení ke konání doprovodné akce shromáždění, proto DIY fest proběhne v omezeném rozsahu tak, aby bylo možno akci realizovat i bez oficiálního záboru prostranstvi.

zdroj: ..:. DiYfest.cz :.

2006-10-27, 23:48:00 • FreeTekno akce 
Soud osvobodil údajného organizátora CzechTeku 2004
(ČTK, ČT24.cz, 27. října 2006, 15:27)


Tachov – Tachovský okresní soud zprostil viny údajného organizátora předloňské technoparty na Tachovsku Romana Vainera.

(…)

Škoda byla vyčíslena téměř na 790.000 korun. Podle spisu Vainer jako organizátor vybral peníze na úklid luk.

Vainer ale tvrdil, že na technoparty přijel jako běžný účastník. Nic prý neorganizoval a žádnou škodu nezpůsobil. K soudu dnes nedorazil, soud vynesl verdikt v jeho nepřítomnosti.


Soud neměl dostatek důkazů. "Nebylo prokázáno, že Vainer byl organizátorem technoparty. Vybíral sice peníze na úklid a vyjednával s policisty, ale to nedokazuje, že akci zorganizoval a způsobil tak uvedenou škodu. Škodu způsobil člověk, který účastníky na technoparty pozval. Podle soudu to obžalovaný Vainer nebyl," uvedl soudce Jan Kříž.

Technoparty začala na louce u Boněnova 30. července 2004, během víkendu se tam podle odhadu sjelo 15.000 až 20.000 příznivců technohudby. Party ukončila policie v úterý 3. srpna, když nastoupila ve velkém počtu a začala zabavovat zvukové aparatury. Vainera zadržela několik dní po ukončení technoparty. "Angažoval jsem se pouze tím, že jsem se snažil, aby byly pozemky uvedeny do původního stavu. Žádné organizátory neznám, na internetové stránky technařů nemám přístup," řekl ve své původní výpovědi Vainer v přípravném řízení. Před soudem už nevypovídal.

Vainerovi hrozilo za poškozování cizí věci až tři roky vězení. Státní zástupce požadoval podmíněný trest. S osvobozujícím rozsudkem nebyl spokojen, a proto se odvolal.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.
2006-10-27, 16:41:54 • CzechTek 
Soud osvobodil údajného organizátora technoparty CzechTek 2004
(Aktuálně.cz, 27. října 2006, 15:26)


Tachovský okresní soud dnes zprostil viny údajného organizátora předloňské technoparty na Tachovsku Romana Vainera. Nedokázal mu, že zorganizoval technoparty, jejíž účastníci způsobili na soukromých pozemcích statisícové škody. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-10-27, 15:41:22 • CzechTek 
Cross Club
(Milan Mikuláštík, Reflex, příloha EX, 16. října 2006)


Uběhne týden čtrnáct dní a při příští návštěvě se vám může docela dobře stát, že klub málem nepoznáte – nemění se jen dekorace. Ale přibývají a mění se celé místnosti, vznikají přepážky, rampy, schůdky, konstrukce nové svítící a hýbající se atrakce. Klub je v neustálém dynamickém fyzickém i mentálním procesu.

NA TAHU S MILÁNKEM

Cestující v tramvaji mezi nádražím Holešovice a Ortenovým náměstím bývají překvapeni. Na rohu Plynární a Argentinské ulice se zmítá a lomozí třímetrová železná nestvůra – mobilni socha složená ze stovek ozubených koleček, hřídelí, válečků, pístů ... téměř všechny součásti skulptury se nějakým způsobem pohybují – rotují, kývají se, vibrují, nestvůra občas pustí páru, zachrastí nebo zacinká. Industriální obluda je nepřehlédnutelnou pozvánkou do holešovického klubu Cross.

..:. více zde :.

2006-10-27, 12:37:30 • Cross Club 
EU možná bude "čipovat" letecké pasažéry
(RFIDportal.cz, 18. října 2006)


Zatímco ve Spojených státech probíhá diskuze na téma RFID cestovních pasů, Evropská unie přichází s návrh čipovat cestující v letadlech. Unie zavádění RFID podporuje a toto je další krok. Cestující by byli vybaveni RFID náramky na letišti a personál by tak mohl sledovat jejich pohyb v rámci letiště. První letiště, které se do projektu zapojí je maďarský Debrecín. Již dnes je však jisté, že rozhodně nebude poslední.

zdroj: ..:. RFIDportal.cz :.… původní anglický zdroj: ..:. Engadget.com :.

2006-10-27, 9:54:42 • Média 
Zatím není jasné, zda se technaři sejdou
(Mladá fronta DNES – Střední čechy, 26. října 2006)


Na tři stovky technařů se měly sjet o tomto víkendu na louku v Malém Hubenově, místní část obce Želízy na Mělnicku. Zatím ale není jasné, zda technoparty, kterou tanečníkům povolila Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko až v tomto termínu, na louce skutečně bude. „Organizátoři nám sem sice přinesli ohlášku o akci, ale jestli party bude nebo ne, nám nebyli schopni říct,“ řekl starosta Želíz Tomáš Bastl. Technaři se totiž obávají, že v chladné noci by o zábavu pod širým nebem měl zájem málokdo. Technaři původně chtěli party zorganizovat nejprve na jaře a pak později v létě. To jim ale nepovolila Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko kvůli vzácným ptákům, kteří tu na jaře hnízdí.

2006-10-26, 16:24:18 • Média 
ÚS: Autorské svazy by měly řešit spory občanskoprávní cestou
(ČTK, ČT24.cz, 26. října 2006, 13:45)


Brno – Ochranné autorské svazy by měly řešit spory s neplatiči poplatků občanskoprávní cestou. Trestní právo v podobných situacích připadá v úvahu jen výjimečně. Konstatoval to dnes Ústavní soud (ÚS), když zrušil rozsudky nad provozovatelem restaurace, který neměl licenční smlouvy pro pouštění televize a rádia v lokále. Ochranný svaz autorský (OSA) názor soudu respektuje, snaží se tak prý postupovat již několik let.

Prostředky trestního práva slouží k řešení nejzávažnějších kolizí v mezilidských vztazích a přicházejí na řadu až na poslední chvíli. Případy, pro které připadá v úvahu cesta občanskoprávní, nelze řešit využíváním trestního práva," řekl dnes ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil. Ústavní soud zdůraznil, že autorské svazy jsou profesionálními organizacemi zřízenými k odbornému hájení práv autorů, proto by se při vymáhání poplatků neměly spoléhat na trestní oznámení a následnou činnost policie.

více na: ..:. ČT24.cz :.

2006-10-26, 16:19:58 • Média 
Mlátička“ opět na magistrátu
(Martina Jelínková, Lidovky.cz, 26. října 2006, 11:06)


Kariéra bývalého velitele Pohotovostního pluku SNB a sociálního demokrata Jana Slezáka bude v zastupitelstvu pražského magistrátu pokračovat další čtyři roky.

A to hlavně díky vedení pražské ČSSD, která ho umístila na kandidátce na osmé místo.

Už nyní se podle informací LN množí mezi sociálními demokraty názory, že právě složení kandidátky bylo jedním z důvodů, které vedly k volebnímu debaklu strany v Praze.

(…)

Vyjádření Slezáka se nepodařilo získat. Kauza Jana Slezáka není žádnou novinkou. Po volbách v roce 2002, kdy si vládu na radnici rozdělila ČSSD a ODS, usedl Slezák v křesle radního. To ale sám opustil před dvěma lety. Tehdy vyšlo najevo, že velel pluku během protikomunistické demonstrace 28. října 1989, v lednu téhož roku pak řídil pluk při tzv. Palachově týdnu.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-10-26, 13:21:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Další dva šéfové strážníků byli u StB
(Oldřich Tichý, MF DNES – Praha, 26. října 2006)


Praha – Řediteli strážníků v Praze 11 Miroslavu Růžičkovi a jeho kolegovi z Prahy 13 Leonidu Legnavskému šlape na paty minulost.

Podle informací MF DNES jsou oba obvodní ředitelé na čerstvě vytvořeném seznamu pracovníků městské policie, kteří se před rokem 1989 zapletli s StB. Spolu s nimi je na seznamu jeden zástupce obvodního ředitele a dalších dvanáct řadových strážníků.

..:. více zde :.

2006-10-26, 12:44:39 • Média 
Maďarský jezuita obětí útoku pořádkových sil
(RadioVaticana.cz, 25. října 2006)


Budapešť. Mluvčí maďarského episkopátu obvinil vládu a policii z provokace při nepokojích, ke kterým došlo v pondělí 23. října v centru Budapeště. Jak uvedl Csongor Szerdahelyi pro agenturu CNS, vláda chce vyvolat dojem, že netrpělivá opozice sahá k násilí a nechce čekat na nejbližší volby. Podle mluvčího maďarských biskupů zvláštní jednotky dosadily provokatéry mezi pokojně manifestující protivníky vlády Ference Gyurcsanyho. „Místo toho, aby obě skupiny byly odděleny, policie je promíchala a následně užila síly“ – uvedl mluvčí biskupské konference. Jednou z obětí útoku pořádkových sil je maďarský jezuita, o. László Vértesaljai, kterého policie dvakrát zbila. Zatímco vláda tvrdí, že při pondělních intervencích nedošlo k překročení předpisů, opozice se domáhá zřízení zvláštní vyšetřovací komise u Evropského parlamentu a žádá o pomoc mezinárodní instituce.

zdroj: ..:. RadioVaticana.cz :.

2006-10-26, 11:01:00 • Média 
Maďarům nevadí policejní zásah proti demonstrantům
(iHNed.cz, 25. října 2006)


Plných šedesát procent oslovených Maďarů souhlasí s pondělním použitím policejní síly a násilí proti demonstrujícímu davu v Budapešti. Většina dotázaných sice zásah označila za dobře odvedenou práci, 31 procent respondentů a také opozice v zemi zásah kritizuje pro přílišnou brutalitu.

Při protivládních demonstracích u příležitosti padesátého výročí maďarského povstání bylo v pondělí v noci zraněno téměř 170 osob z řad policistů i demonstrantů.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.

2006-10-26, 10:59:15 • Média 
Tanku v Budapešti došla nafta
(Ivan Drábek, Pravda, 25. října 2006, 7:32)


Bol to výjav ako z revolučnej Budapešti roku 1956. Tank s povstaleckým kossuthovským erbom na veži spravil v pondelok okolo štvrtej popoludní oblúk pred jasajúcim davom a ovešaný strapcom rebelov sa širokým bulvárom valil smerom k nepriateľskému postaveniu.

Policajní ťažkoodenci mohli len s hrôzou sledovať, ako sa tridsať ton ocele rúti priamo ku krížom postavenému vodnému delu, ich jedinej ochrane pred nečakaným protivníkom. Iba niekoľko desiatok metrov chýbalo a zo staručkého sovietskeho tanku T-34 mohla byť nie tragikomická rekvizita pokazených osláv polstoročnice revolúcie, ale smrtiaca zbraň.

(…)

Šéf budapeštianskej polície včera zdôvodnil tvrdý pondelňajší zásah strážcov poriadku práve šokom z toho, že demonštranti nasadili ťažkú vojenskú techniku. ,,Len si to predstavte," citovala Pétera Gergényiho televízia HírTV. "Ako mierumilovný policajt idete po ulici a zrazu sa proti vám rúti tank, ktorý vás chce zadláviť. Tak to rozhodne nie je maličkosť!"

více na: ..:. Pravda.sk :.

Další info:
Maďarsko: demonstrant rozjel historický tank, hrozí mu vězení (Novinky.cz)

2006-10-26, 10:55:00 • Média 

2006-10-26, 10:54:22 • Média 
Co způsobil telefonát Paroubkovi
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 26. října 2006, 7:49)


Úřednická detektivka. Tak by se dal ve stručnosti popsat dokumentární snímek, který popisuje pozadí vyšetřování občanského aktivisty Stanislava Pence.

Může občan přicházející na úřad uspět v souboji s nepřejícím úředníkem? Může, pokud se důkladně připraví, je zběhlý v zákonech a vybavený mimořádnou dávkou asertivity.

Právě o tom pojednává snímek „Musím ti to říct“, který dnes mladá režisérka Kateřina Kursová představí na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Bývalý disident, dnes občanský aktivista a chovatel koz Stanislav Penc v něm svádí „souboj nervů“ s vedoucím správního odboru trutnovské radnice Jiřím Ratajíkem.

Časová osa snímku začíná loni 30. července, kdy policie brutálně rozehnala technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku. Penc pak v srpnu z pódia festivalu v Trutnově zatelefonoval před desetitisíci návštěvníků tehdejšímu premiérovi Jiřímu Paroubkovi a následně zveřejnil i jeho telefonní číslo. Paroubek ho proto udal za přestupek proti občanskému soužití.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

Rozhovor se Stanislavem Pence o kauze trutnovské radnice najdete také v aktuálním čísle časopisu Nový prostor společně s recenzí zmíněného dokumentu.
Street-paper Nový prostor koupíte u všech aktivních bezdomovců.

2006-10-26, 8:52:00 • Si děláš kozy... 
Zakažme bibli a Platóna
(Ondřej Slačálek, Britské listy, 24. října 2006)


příspěvek k diskuzi o rozpuštění Komunistického svazu mládeže

V minulém režimu, založeném na myšlenkách komunismu, ať už jakkoli překroucených, byl extremistou Václav Havel. V tomto režimu, založeném na myšlenkách Václava Havla, ať už jakkoli překroucených, jsou za extremisty komunističtí mládežníci. Za extremisty jistě můžeme označit katany a vrahy, kterými se to v západních dějinách jen hemží. Z hlediska našeho chápání jistojistě představují extrém. Většina z nich však byla ve své době chápána jako ctihodné ozbrojené paže toho, co je normální, za institucionalizované násilí potírající zlé extremisty. A naopak – extremistovi Sokratovi podali číši bolehlavu, extremistu Ježíše ukřižovali. Ostatně, kritéria pro to, co je extremismus, se moc nelišila.


(…)

Aby bylo jasno, zastávat se Komunistického svazu mládeže je nevděčná činnost a sama tato organizace dělá vše pro to, aby svým zastáncům jejich činnost ztížila a ztrpčila.

Jedná se skutečně o dogmatiky a nostalgiky po ortodoxním bolševismu. Opravdoví antikomunisté mohou jejich činnost jen vítat: jako živý skanzen určitého typu uvažování mohou výrazně diskreditovat levicové myšlenky svou ideologickou jednostranností. Ostatně, právě jejich působnost může být jedním z kamínků v mozaice toho, proč jsou levicové myšlenky pro velkou část mladé generace stále těžko přijatelné: kdo by se chtěl ztotožnit s Paroubkem, který rozehnal Czechtek, s nacionalistickou a do minulosti obrácenou komunistickou stranou a s mládežníky horlivě papouškujícími minulorežimní fráze? Z tohoto hlediska je třeba činnost Komunistického svazu mládeže skutečně hodnotit velice negativně.

Jenže ani skutečná nevábnost této organizace nemůže být důvodem k tomu, abychom se smířili s jejím zákazem. Svoboda slova je jen jedna. Zákaz by snad byl z hlediska ústavního práva ospravedlnitelný, kdyby Komunistický svaz mládeže skutečně představoval hrozbu pro ústavou domněle chráněná práva, kdyby chystal revoluci a shromažďoval zbraně. Pak by se jednalo o boj, jako se o něj jedná v případě neonacistů, kteří napadají a vraždí lidi jiné barvy pleti či sexuální orientace. Zákaz je však sotva přijatelný v případě, že o revoluci organizace leninistických mládežníků pouze mluví a píše. Pak je přeci v zájmu všech je motivovat, aby o svých cílech psali co možná nejupřímněji, a ne je zákazy tlačit k hledání verbálních fíkových listů.

(…)

I dnes by měl Langer zakázat bibli a Platonovu Ústavu
, protože se jasně vyslovují proti právům na majetek, které garantuje ústava České republiky. Rozhodnutí podzimního ministerstva vnitra nás dostalo na šikmou plochu zákazů. Bude-li potvrzeno, můžeme sotva čekat, že se represe zastaví u jednoho málo vábného spolku.

Máme v zásadě jen dvě chmurné vyhlídky: buď berou páni z ministerstva své záminky vážně, a pak nás čeká velkolepé zakazování, které by mohlo skončit klidně až u sociální demokracie. Nebo se bude zakazovat jen výběrově a na tapetě budou jen ti, kdo jsou slabí a neumí se bránit.

Buď jak buď, znamená přijetí onoho rozhodnutí vstup do doby, kdy se pánem nad našimi svobodami stane úředník a policista.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2006-10-25, 18:43:35 • Komentáře / názory 
Údajný „hráč“ Pohanka odešel od poslanců ČSSD
(Radek Bartoníček, Lucie Jánská, iDNES.cz, 25. října 2006, 10:47)


Poslanec Michal Pohanka vystoupil ze sněmovního klubu ČSSD. O jeho setrvání ve straně teprve budeme jednat, řekl iDNES.cz předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Pohankovo jméno se objevilo v souvislosti s kauzou Doležel. Jeho krok může zásadně změnit rozložení politických sil ve Sněmovně.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-10-25, 11:14:00 • Média navázat kontakt můžete zde: ..:.gaydar.co.uk/paroubek :.

2006-10-25, 10:55:28 • Z vesela ;) 
Czech Republic

The Czech Republic (Absurdistán, alternatively Kocourkov in Czech language) is a landlocked country in Central Europe. In fact, nobody lives here, because the Czech is in the mail. Instead, all citizens are from Germany (Germandia).

more: ..:. http://uncyclopedia.org/wiki/Czech :.


Prague

Prague (Praha in Czech, Prágl or Cajzlograd in Moravistani) is a city roughly in the middle of the part of Cheque Republic that is not called Moravistan. It is also the seat of the government, which reduces its appeal a bit. However, Prague is ideal for depicting poor, unfortunate, bulletworthy towns in first-person shooters, so it may have some redeeming quality after all.

more: ..:. http://uncyclopedia.org/wiki/Prague :.

2006-10-25, 10:38:00 • Z vesela ;) 
Exministr Němec si funkci užil
(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 25. října 2006)


Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) musel být loni v lednu opravdu zavalen prací.
Projevilo se to na účtech za mobilní telefony. Zatímco jeho předchůdce Karel Čermák provolal měsíčně kolem pěti tisíc korun, Němcovi se v lednu povedl rekord: 130 tisíc. A to není všechno. Němcův sekretariát také nakupoval za statisíce luxusní alkohol, drahé květiny a pořádal rauty, aniž je jasné pro koho. Nebo vyplácel o milióny víc – než bylo do té doby obvyklé – za služby externích právníků.


(…) Za dárkové kytice a vánoční stromky platilo ministerstvo za bývalého vedení kolem 24 tisíc korun ročně. Loni to bylo už 130 tisíc. O tom, kdo květiny dostal, kontroloři nenašli jedinou zmínku. Péči o živé květiny v úřadu a výzdobu kanceláří pak ministerstvo loni pořídilo o 250 tisíc dráž než dříve. (…) A pak zmíněné telefony. Sám Němec měl pět mobilů, z jednoho dokázal loni v lednu provolat 93 tisíc, z dalších 37 tisíc. Jen za mobily ministerstvo loni utratilo skoro 3,5 miliónu, kdežto dva roky před tím to bylo asi 900 tisíc

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.

K tématu:
Fuck off It´s Legal (CzechTek WebLog 23.4.2006)
Fialové mládí (CzechTek WebLog 16.3.2006)
2006-10-25, 8:57:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Policejní prezident Vladislav Husák už má řidičský průkaz, který si před třemi měsíci "uložil" na pražském magistrátu. Dobrovolně se tak potrestal za nepřiměřenou rychlost … Na otázku, co říká zvěstem, že Paroubek má tři lidovce, které využije při hlasování o důvěře své vládě, premiér řekl: "Tak, to jsou ti, o kterých já říkám, že mají tu osmatřicítku na spánku a jsou buď vydíráni, nebo korumpováni".… „Vím to asi hodinu a půl. Zjistíme si, co to je za lidi a s kým jsou provázáni. Ať tam ale stojí kordon policistů a vytlačí odboráře pryč. Už se na to těším," prohlásil Středula.
2006-10-24, 18:46:00 • Média 

BONOM – Etterbeek Station
Uploaded by michaeluyttersp


zdroj: ..:. Woostercollective.com :.

2006-10-24, 18:24:47 • Alternativní kultura 
IuRe: Cestování musí být anonymní
(IuRe.org, 13. října 2006)


Otevřený dopis společnosti České Dráhy a.s.

Věc: Nová In-Karta ČD má potenciál narušit právo na soukromí milionu občanů v ČR

Vážení,

jménem organizace Iuridicum Remedium, zabývající se otázkami ochrany soukromí, chci vyjádřit znepokojení nad zavedením bezkontaktní čipové In-Karty jako jediného způsobu prokázání nároků na slevu jízdného v síti ČD.

Karta je vydávána proti předložení občanského průkazu. Odečítáním jednoznačného identifikátoru karty při každé kontrole ve vlaku a v budoucnu i při prodeji lístku tak prakticky mizí možnost cestovat vlakem anonymně. O tomto aspektu nejsou cestující dostatečně informováni, ani jim není nabídnuta „anonymní“ alternativa, jak je to běžné v podobných systémech v zahraničí (např Oyster Card ve Velké Británii).

..:. více zde :.

2006-10-24, 18:15:04 • Média 
Policie chce využít mýtné brány ke sledování aut
(Právo, 24. října 2006)


PRAHA – Policie chce využít systém mýtných bran, které v těchto dnech buduje na českých dálnicích společnost Kapsch, ke sledování aut. Podle televize Prima tak má vzniknout největší a nejdokonalejší systém ke sledování aut.
To se nepochybně stane předmětem vášnivých debat o možném porušování lidských práv, ale i dosavadního českého právního řádu.

„Předpokládám, že by se dal takový systém využít třeba k měření úsekové rychlosti, nebo k pátrání po odcizených vozidlech,“ řekl TV Prima Zdeněk Bambas, šéf dopravní policie.
Systém by měl fungovat tak, že laserové skenery určí typ auta, poté kamera zachytí a uloží registrační značku. Získané údaje pak bude možné porovnat například s databází kradených vozidel. Počítáme s tím, že po nás budou tyto služby požadovány,“ řekl Karel Feix, ředitel firmy Kapsch.
„Tak účinný a masívní systém, který rozeznává vozidla, policie dosud nemá,“ zdůraznil šéf dopravních policistů Bambas.
Proti záměru policie se ale staví organizace za lidská práva s odkazem na to, že je takový systém nejen nemorální, ale také proto, že nemá oporu v českém právním řádu. „Případná nová právní úprava by se velmi reálně mohla dostat do střetu s dosud platnými ústavními a mezinárodně právními, lidskoprávními závazky,“ řekl TV Prima Pavel Bílek z Českého helsinského výboru.
2006-10-24, 16:52:51 • Média 
Otázky naší doby: Teosofické počátky nacismu
(Josef Mlejnek, Virtually.cz, 19. října 2006)

Francouzský filozof, teolog a biblista Claude Tresmontant (1925-1997) měl veliký dar vysvětlovat obtížné filozofické otázky velice srozumitelným jazykem. O tom se můžou přesvědčit i čeští čtenáři, dostane-li se jim do rukou některá z půltuctu jeho u nás přeložených knih, počínaje studiemi Bible a antická tradice (česky 1970) a konče díly jako Výklad učení rabiho Ješuy z Nazaretu (česky 1996) nebo Hebrejský Kristus (česky 2004), kterým předběhl svou dobu o desítky let.

..:. více zde :.

2006-10-24, 14:27:00 • Retro 
Vědec chce dát robotům svobodu
(Robert Zelenka, 24hodin.cz, 17. října 2006)


Japonský kybernetik navrhuje zrušit zákony robotiky

Další vývoj robotů narazil na bariéru. Jsou jí zákony robotiky, které již v roce 1942 zformuloval spisovatel Isaac Asimov. Japonský vědec Shuji ashimoto je chce zrušit. Nebo alespoň omezit.

Robot nesmí ublížit člověku nebo dopustit, aby mu někdo nebo něco ublížilo. To je první ze tří základních zákonů robotiky.

Shuji Hashimoto, ředitel centra humanoidních robotů, na tokijské univerzitě Waseda v polovině září navrhl vědecké obci jejich zrušení. Bez nich by se prý umělá inteligence vyvíjela mnohem rychleji. Budou naši potomci jednou válčit s kyborgy?

více na: ..:. 24hodin.cz :.

2006-10-24, 11:28:59 • Média 
Zrůda v parlamentu nikomu nevadí
(Jan Šinágl, 24. října 2006)


V těchto dnech vzpomínáme 50. výročí statečného odporu maďarského národa proti sovětské okupaci v roce 1956. Proti přesile 150.000 ruských vojáků s tanky, se postavilo 10.000 ozbrojených povstalců, převážně civilistů. Neměli šanci. 4000 jich v krvavých jatkách padlo. Ruská vojska střílela i bezbranné děti! 200.000 obyvatel MLR opustilo zemi, 30.000 odpůrců režimu bylo pozavíráno, 200 statečných bylo popraveno, osudy milionů lidí se vydaly jinou cestou …Komunistická ideologie opět ukázala svoji „lidskou“ tvář.


U nás stále sedí za KSČM ve Sněmovně Josef Vondruška, totalitní bachař, komunistické prase (čtenáři prominou, ale nemohu nalézt vhodnější výraz), zrůda, která si ve Sněmovně spokojeně žije na náš účet a spolurozhoduje o naší zemi! Tento komunistický zločinec je názornou ukázkou jak „upřímně“ se komunisté vyrovnávají se svoji zločinnou minulostí. Doporučuji, hlavně mládeži, aby si celý přiložený text o Vondruškovi přečetla! Jedna z jeho obětí, Jiří Gruntorád, těžce shání každý rok peníze na udržení provozu hodnotné a potřebné knihovny LIBRI PROHIBITI. Jsou zde zdokumentovány zločiny totality a otřesné osudy skvělých lidí z této doby – na nehorázný plat tohoto „poslance“ Vondrušky peníze nechybějí! Jak se vůbec ostatní nekomunističtí poslanci mohou vůbec pohybovat za přítomnosti tohoto zločince ve Sněmovně? Budou s ním společně v klidu stolovat, v klidu jej poslouchat z řečnického pultu a mlčet?! Každý poslanec, který toho je schopen a nic proti změně tohoto amorálního stavu nekoná, není ani poslancem, ani skutečným demokratem, ale jen zbabělým a ubohým pokrytcem, vymlouvajícím se na demokracii. Zřejmě by si i dnes mnozí naši zákonodárci nechali provést Vondruškovu oblíbenou „hloubkovou vizitu“, bez odporu, pokud by jim ovšem byla i nadále zachována poslanecká trafika?! Jejich dosavadní ostudné chování a mlčení tomu jen nasvědčuje. Nedivme se, že veřejnost vnímá jako nejprestižnější povolání lékaře, na předposledním místě nacházíme poslance – poslední jsou uklízečky. To si uklízečky opravdu nezasluhují – za nimi je vidět alespoň kus poctivé a čisté práce! Mravní svědomí národa, političtí vězni, jako vždy, v čele s MUDr. Naďou Kavalírovou v podobných situacích „důstojně“ mlčí, místo aby vyjádřili jasný nesouhlas s děním na Vítkově, ve Sněmovně a v celé společnosti. Chovali by se na jejich místech takto hanebně ti, kteří komunistické lágry nepřežili a které likvidovali Vondruškové, Grebeníčkové a jim podobní? Určitě ne! Jejich charaktery nám dnes zoufale chybí a nejenom ve vedení KPV...

Jan Šinágl, 24.10.2006

zdroj: ..:. Šinágl.cz :.
2006-10-24, 10:48:11 • Vládní lži a jiná svinstva 
Já, JUDr. Josef Vondruška, provozní zámečník aneb Zrůda v parlamentu
( Josef Mlejnek jr, iBabylon.cz, 3. října 2006)


Z denního tisku, z osobního spisu Josefa Vondrušky a z těsnopiseckého záznamu jednání Federálního shromáždění, který je přístupný na internetové stránce PS PČR, připravil Josef Mlejnek jr.


(…)

„Nebylo by asi na škodu pozvat sem paní Kubišovou, aby zase někomu svou písní připomněla, ke komu se moc navrátila. (Potlesk.)“

Poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění Josef Vondruška, řeč ve sněmovně, 22. 9. 1992.

více na: ..:. iBabylon.cz :.

2006-10-24, 10:46:31 • Vládní lži a jiná svinstva 
Vojáky v Afghánistánu trápí marihuana
(Korzo, 23. října 2006)


V porostech rostlin se totiž skrývají příslušníci Talibanu

Kanadské jednotky, které bojují v Afghánistánu s povstalci Talibanu, narazily na neočekávaného nepřítele: takřka neproniknutelné porosty třímetrových rostlin marihuany.


Generál Rick Hillier, velitel kanadské mise, uvedl, že povstalci se schovávají v marihuanových lesech a jeho jednotky musejí na tuto situaci nějakým způsobem reagovat.

Například tím, že své tanky maskují rostlinami marihuany. A blízké poznání této rostliny způsobilo ještě něco – ve vojácích k ní výrazně vzrostl respekt. A odpor.

"Problém je v tom, že rostliny marihuany absorbují hodně energie," vysvětluje generál Hilier. "Naše tepelné senzory skrze její porosty pronikají jen velmi těžko.

Proto si na Taliban schovaný v těchto porostech musíme dávat zvláštní pozor. Snažili jsme se spálit rostliny bílým fosforem – a nešlo to.

Snažili jsme se podpálit je benzínem – ani to nefungovalo. Ty rostliny jsou teď tak plné vody, že se prostě spálit nedají." A bez problémů nejsou ani případy, kdy se pálení částečně daří.

"Několik zahnědlých rostlin na kraji plantáže se nám nakonec podařilo podpálit," připustil generál.

"Ale jednotka vojáků, která stála po větru, se toho kouře nadýchala a nebylo jim dobře. Rozhodli se proto, že ani tudy cesta nevede."

Jeden z vojáků se generálovi prý později svěřil: "Pane, před třemi lety, než jsem vstoupil do armády, bych nikdy nevěřil, že jednou řeknu: ´Ta zatracená marihuana!' "

zdroj: ..:. Volný.cz :.
2006-10-24, 8:58:27 • Drogy Oslavy se ale změnily v protivládní demonstraci. Při zasáhu byl pobodán jeden policista a zraněno pět protestujících. Několik demonstrantů dokonce ukradlo z výstavy tank a jelo s ním proti policii.

Ta jejich akci ale zastavila – do cesty vozidlu postavila vodní dělo. Skupina tank ukradla na akci, při níž je v jedné u ulic předváděna technika, která v roce 1956 při povstání zasahovala.

Policie v Maďarsku rozhání demonstranty plynem a projektily (Novinky.cz)

"Kolem půl šesté, když na jednom z náměstí skončil projev předáka opoziční strany Fidesz Viktora Orbána, se proti demonstrantům najednou rozjeli policisté na koních. Další z vodních děl do davu stříkali modře a zeleně zabarvenou tekutinu," poskytl iDNES.cz svědectví přímo z centra Budapešti Čech Pavel Pluháček, který v maďarské metropoli zrovna tráví dovolenou.

Oslavy výročí v Budapešti provázejí boje v ulicích (iDNES.cz)

2006-10-23, 20:30:46 • Média 
EU chce regulovat i prodej hudby po internetu
(ČTK, Novinky.cz, 23. října 2006, 13:36)


Brusel bych chtěl regulovat prodej hudby po internetu. Zatím však naráží na tvrdý odpor muzikantů. Evropský komisař pro vnitřní trh Charles McCreevy uvažuje o zavedení jakýchsi evropských licencí na digitální prodej hudby. Kritici se však obávají, že podobný postup by vedl k vytvoření monopolu několika velkých nadnárodních společností a zcela by zlikvidoval malé firmy. První český internetový hudební obchod startuje už v listopadu.

Likvidace malých společností však není jedinou hrozbou. "Nebezpečné je rovněž to, že těch několik málo nadnárodních společností by se soustředilo jenom na hudbu, která jim vydělává velké peníze," řekl pro server EUobserver Mike Hanrahan, zástupce irské organizace, která se zabývá autorskými právy v hudební branži.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2006-10-23, 14:45:57 • Média 
FBI se snaží dostat do vašeho počítače. Braňte se
(Lubor Jarkovský, Technet.cz, 23. října 2006)


Nejen FBI, ale stovky a tisíce společností spolupracujících s různými vládami i organizacemi jako MPAA, monitorují nepřetržitě internetovou síť. Krást filmy z P2P se nemusí vyplatit. Nejste anonymní, vaše IP adresa vás odhalí.


(…)

V zahraničí je však síť společností, které monitoring vykonávají pro různé protipirátské organizace, mnohem rozsáhlejší.
Už dávno opustili ideu rozsévání falešných souborů po síti, které byly jen zbytečným plácnutím do vody, jelikož pirátská komunita odpověděla novými technickými vychytávkami posílajícími takzvané „fake files“ do velmi předčasného důchodu. Nyní se snaží tyto organizace spíše zapisovat údaje o jednotlivých uživatelích včetně jejich internetového podpisu, IP adresy.
Jelikož RIAA a další příliš neuspěli ani s hromadnými žalobami, přičemž situaci si neulehčili ani takovými excesy jako žalobou matky, která snad ani neměla počítač, zatím jen tiše vyčkávají.
Zákony se pomalu mění, aniž by si toho většina lidí všimla a úder protipirátských společností může ještě přijít. Nemusí, ale může. Vždyť už i třeba taková FBI učí své agenty, jak se pohybovat po P2P, dokonce si již delší dobu bere na „brigádu“ americké teenagery a vysokoškolské studenty, aby mužům zákona předvedli, kde se dnešní mladý člověk na internetu pohybuje a jak ve virtuálním světě přemýšlí.

více na: ..:. Technet.cz :.
2006-10-23, 10:34:36 • Média 
Cenzura po polsku
(Zuzana Štefková, Respekt, 14. října 2006, 20:52)


Co spojuje papeže Jana Pavla II. zasaženého meteoritem, kříž s fotografií penisu, snímek automobilky Volkswagen, papeže Benedikta XVI. s uťatou hlavou Eltona Johna a Saddáma Husajna v akváriu? Jsou to umělecká díla, která během posledních šesti let vyvolala v polských galeriích kontroverzní zásahy cenzury.

První případ se odehrál ve varšavské galerii Zacheta v roce 2000, kde se dva poslanci Národní katolické strany pokusili zdvihnout meteorit, pod kterým ležela hyperrealistická socha Jana Pavla II. Zatímco Mauricio Cattelan považoval incident za svého druhu komunikaci se svým výtvorem, ředitelka galerie Anda Rottenbergová čelila útokům s antisemitským podtextem, a nakonec musela opustit svůj ředitelský post. V případě Doroty Nieznalské a ukřižovaného údu nazvaného Pašije to byla sama umělkyně, kdo pocítil sílu hněvu Ligy polských rodin. V procesu, který liga iniciovala, byla Nieznalská odsouzena k trestu veřejně prospěšných prací za urážku náboženského cítění.

více na: ..:. Respekt.cz :.

2006-10-22, 22:35:06 • Vládní lži a jiná svinstva 
Myšlenková policie a svoboda projevu
(Timothy Garton Ash, Britské listy, 20. října 2006)

Jakou obrovskou ránu ve prospěch pravdy, spravedlnosti a lidskosti vydalo francouzské Národní shromáždění. Minulý týden přijalo zákon, podle něhož je trestným činem popírat, že Turci spáchali za první světové války genocidu proti Arménům. Bravo! Klobouk dolů! Ať žije Francie! Nechť je toto však teprve začátkem v nové, hrdinné kapitole evropské historie. Nechť nyní učiní britský parlament trestným činem popírat, že to byli Rusové, kdo zavraždili v Katynu v roce 1940 polské důstojníky. Nechť turecký parlament učiní trestným činem pokus popírat, že Francie používala proti povstalcům v Alžírsku mučení, napsal ve čtvrtek konzervativní oxfordský historik Timothy Garton Ash a pokračoval:

Nechť německý parlament přijme zákon, podle něhož bude trestným činem popírat existenci sovětského gulagu. Ať irský parlament učiní trestným činem popírat hrůzy španělské inkvizice. Nechť španělský parlament potrestá deseti lety vězení každého, kdo tvrdí, že se Srbové nepokusili v Kosovu o genocidu Albánců. A Evropský parlament by měl okamžitě přijmout zákon, podle něhož bude povinné označovat zacházení amerických kolonistů s původním obyvatelstvem Ameriky za genocidu. Je jenom taková škoda, že my v Evropské unii nemůžeme tyto hrůzné verbální trestné činy trestat smrtí. Ale možná, že časem se změní i to.


(...)

Neměli bychom vytvářet nová, zákonem podporovaná tabu o historii, národní totožnosti ani náboženství. Měli bychom naopak rušit ta, která stále ještě zůstávají v našich zákonech. Ty evropské země, které takové zákony ještě mají, by měly zrušit zákony proti rouhání i proti popírání holocaustu. Jinak je nemožné přesvědčivě odmítnout kritiku, že praktikujeme dvojí měřítko.

Dnes, chceme-li bránit svobodu projevu v našich vlastních zemích a povzbuzovat ji na místech, kde je v současnosti omezována, bychom měli všichni požadovat propuštění Davida Irvinga z rakouského vězení.

Teprve až bude ochotni dovolit, aby lidé útočili na naše nejsvětější svaté krávy, můžeme důvěryhodně požadovat, aby islamisté, Turci a ostatní činili totéž. Musíme dělat to, co kážeme.

celý komentář na: ..:. Blisty.cz:.

2006-10-22, 18:09:08 • Komentáře / názory 
Být mladým komunistou zakázáno, rasistickým skinem povoleno
(Andrea Cerqueirová, Haló noviny, 21. října 2006)

V České republice je z nejvyšších míst v současné době zakázáno být mladým radikálním komunistou.

Naproti tomu rasistickým skinheadem, publikujícím texty o etnické čistotě , je přinejmenším tolerováno.

..:. více zde :.

2006-10-22, 18:07:39 • Komentáře / názory 

Server www.ksm.cz je mimo provoz. Nevíme, zda již je to důsledek zákazu KSM od MV ČR, nebo se mladí komunisté stali cílem hackerského útoku. A nebo jestli byl server jen přetížen. Nicméně se tím staly nedostupné dokumenty, ukazující chronologicky vývoj komunikace s oddělením volebním a sdružovacím MV ČR ve věci rozpuštění občanského sdružení Komunistický svaz mládeže.

Neděle 22. 10. 2006 3:09, Aktualizace: Než je shodil provider, tak je hackli. 16 Oct 2006 05:59:02 GMT – Turkish H4ck3r H3r3

zdroj: ..:. Blisty.cz :.

P.S. No a teď už zase běží …

2006-10-22, 13:17:00 • Média 
Nový film Karla Vachka bude mít premiéru v Jihlavě
(ČTK, Deník.cz, 20. října 2006)


Na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě bude mít příští týden premiéru nový film dokumentaristy Karla Vachka. Dvouhodinový snímek, který je další Vachkovou sondou do současnosti v české i světové společnosti, zhlédli novináři.


(…)

Absurditu dnešního světa režisér dokládá na záběrech ze známé zábavy ve Španělsku, kde se lidé rochní v tunách rozmačkaných rajčat, namísto toho, aby je prostě snědli. Na dalších metrech filmu vyprávějí zmlácení technaři z CzechTeku a socha Kryštofa Kintery tluče hlavou do zdi. Mim Jaroslav Čejka předvádí slepici v Sazka Areně, kde se připravuje motokrosová exhibice. Vachek natáčí podle něj nesmyslnou atrakci, při níž "vzduch smrdí zbytečně spáleným benzínem, lidé se baví a Země se žene do záhuby".

Staví vedle sebe miliardářskou vilu postavenou za peníze shromážděné za ne příliš jasných okolností a ekologický a nízkonákladový dům z konopí, jehož autor je trestně stíhán za propagaci či držení drog.

celá zpráva na: ..:. Deník.cz :.
2006-10-22, 13:05:23 • Média 
Pálí množství benzinu, létajíce po nebi
(Jan Šícha, Literární noviny, 16. října 2006)


S režisérem Karlem Vachkem (*1940), vedoucím katedry dokumentaristiky pražské FAMU, o jeho novém filmu Záviš, kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance a Tatiho Prázdnin pana Hulota aneb Vznik a zánik Československa (1918-1992), který bude ve světové premiéře uveden v mezinárodní a současně i národní soutěžní sekci jihlavského festivalu dokumentárních filmů.

Ve filmu prostřiháváte CzechTek 2005 a jakési házení rajčaty. Vypadá to, jako by to pro vás byly podobně odpudivé akce.

CzechTek je podstatný. Lidé se svolají přes internet a mobily. To bude pro občany v budoucnu velmi důležité. Ani monopoly, ani stát je nebudou chtít svolávat. Proto jsem ho natočil, jinak je mi ta hudba protivná a drogy jsou nesmysl. Když jsem točil zmlácené účastníky, zjistil jsem, že jsou to hodní a inteligentní lidé. Házení rajčat je jen záznam jedné hlouposti, kdy se s potravinou, kterou mohl někdo sníst, zachází jako se zbraní. Dlouho se mi stávalo, že bych na rajčata neměl. Akci sponzoruje firma vyrábějící zemědělské stroje. Je to také výraz touhy uspořádat si katastrofu. V pozadí je úzkost a dělání chybných kroků, protože se lidé chtějí zbavit úzkosti. Chci, abychom se tomu smáli a začali přemýšlet, proč to vůbec děláme. Světlo spočívá v tom, že se smějeme určitým reálným věcem. Musíme se smát a následně se divíme, čemu se vlastně smějeme. Vnikáme pak do podstaty jevů. Myslím si, že si díky mému filmu lidé šlapající v rajčatech uvědomí, že šlapou po jídle.


Ve vašem novém filmu mě zaujala mimo jiné zvířata. Vystupuje tam třínohý pes, vycpaný lední medvěd, uhynulá kráva, krávy porcelánové, prase z umělé hmoty...

Film má dvě části. První je složena z reálných, trochu nechutných věcí, druhá část je jednodušší a je v ní legrace. Svět se v ní tolik nepopisuje. První část je o sporu sociální demokracie versus ODS, druhá je o tom, jak ve všech lidech plave Saddám. Není to film o zvířatech, ale co se zvířat týče, vyšel jsem z teze, že mám v poslední době čím dál menší chuť dívat se na lidi. Na něco se jich ptát. Řekl jsem si, že raději budu natáčet něco o zvířatech. Na katedru k nám docházel se studenty třínohý pes, který se po celou dobu choval, jako kdyby měl čtyři nohy a byl ve výborné kondici. Angažovali jsme ho. Jenomže když neděláte příběh, že se vám pes ztratil, že někoho pokousal a podobně, můžete ho jen nechat stát nebo běhat. Proto ve filmu stojí nebo běží. Jiné zvíře je lední medvěd. Navštěvoval jsem od dětství svého syna ledního medvěda v zoologické zahradě, který vždy šel dopředu a pak couval. Měl takový stereotyp, který přesně popisoval, co se zvířatům v ZOO děje. Nemají dost místa, aby se pohybovala stále dopředu. Když jsme jeli udělat obhlídku s kamerou, zvukař otevřel v autě noviny a řekl mi, že v je tam napsáno, že v nich čte, že právě tento medvěd pošel. Dojeli jsme do zoologické zahrady, zjistili jsme, kam odvezli kůži, navštívili vycpavače. Došli jsme s medvědem až do Národního muzea, kde se ukázalo, že jeho vycpaná přítomnost zapíná požární hlásič. Dali ho do depozitáře. Je to pro mě dostatečný příběh, na který mě svět upozornil. Kdy se vám stane, že jedete za zvířetem, které v ten moment chcípne a začne vám vyprávět nějaký příběh? Tak intenzivně, že se vás týká. Celý film je konstruovaný z věcí, které se mě osobně dotýkají. Nevybírám si objekty systematicky, abych něco analyzoval. Naopak, objekty si vybírají mě, vyprávím o nich. Svět se sám analyzuje.

..:. více zde :.

2006-10-22, 12:54:00 • Média 
Dokument o festivalu Glastonbury
(CzechTek WebLog, 22. října 2006, 10:33)


Na festivalu hudebních filmů MoFFoM máte ještě šanci zkouknout nový (2006) dvouhodinový dokument o festivalu Glastonbury. Film zachycuje zajímavý vývoj této kultovní akce – od hippies přes nájezdy travellerů až po stavbu obranných megaplotů, zásahy ochranky proti vetřelcům a instalaci bezpečnostních kamer.
Zábavná je například sekvence kdy členové Mutoid Waste přijedou na farmu Michael Eavise „vymáhat“ svůj honorář.
Dokument bohužel také názorně ukazuje, jak se z původního free festivalu stane dosti podivná záležitost.Glastonbury

Film Info: U.K., 2006, 126 min.
Režie: Julien Temple

Synopsis: Anglické Glastonbury je spjato s řadou vlasteneckých mýtů jako místo údajného posledního spočinutí krále Artuše, jako dějiště symbolického smíru Keltů a Sasů a dle legendy se právě zde procházel věrozvěst Josef z Arimatie ?po zelené a příjemné půdě anglické.? Zároveň je ale dějištěm nejznámějšího a nejhlučnějšího rockového festivalu britských ostrovů. Nejnovější film legendární postavy popkultury Juliena Templa je nespoutanou oslavou nejen legendárních vystoupení, která se uskutečnila na zdejších pódiích, ale i ojedinělé atmosféry, která opřádá festival v Glastonbury téměř mytickou aurou od počátku jeho existence. Ve filmu uvidíme skvělá vystoupení Joe Strummera, Velvet Underground, Chemical Brothers, Nicka Cavea a jeho Bad Seeds a Massive Attack spolu s filozofickým komentářem zakladatele festivalu.

Glastonbury
Lucerna 22.10. 2006 14:00
2006-10-22, 10:37:00 • Alternativní kultura 
Aneb originální český příspěvek k National Day of Protest to Stop Police Brutality

Bacha, jdou malí strážníci!
(Linda Kholová, MF DNES, Víkend, str.2, 14. října 2006)


Obyvatelé České Lípy se před nimi mají na pozoru a říkají jim „bonzáčci“. Děti z kroužku Mladý strážník totiž vidí každou neplechu. A policistům, kteří je vedou, všechno nadšeně hlásí.

Houf dětí v zářivě zelených vestičkách s nápisem „Mladý strážník“ a kšiltovkách „POLICIE“ sebou uprostřed parku nedaleko centra České Lípy neklidně mele.
„Ne, ne. Strážník při čekání nemůže sedět na bobku, to je nedůstojné,“ napomíná je policista František Kaletus. Ze „strategického místa“ na rozcestí se děti rozhlížejí s takovou horlivostí, že se točí jako korouhvičky. Nemohou se dočkat. Odhalí nějaký ten přestupek? Napaří pokutu? „Evo, támhle pod stromem ty lidi něco vyvádějí,“ obrací se na strážnici Evu Sadílkovou hubená dívenka se znepokojenou tvářičkou. „Nedělají nic špatného, jen tam sedí,“ dostává se jí odpovědi. Ale holčička nesouhlasí: „Evo, vždyť tam chlastaj a kouřej!“Brzy se mají mladí strážníci opravdu co ohánět. Z kopečka se na koloběžce řítí tatínek s holčičkou před sebou. „Dobrý den,“ zdraví řidiče tandemu dětský chumel a vstoupí mu do cesty. Muž zabrzdí celý vyjevený. „Jedete na stezce pro chodce, to je přestupek,“ říká mu strážník Kaletus a děti ani nedutají. Nervózní tatínek se marně shání po své občance, a tak policista ověřuje jeho totožnost vysílačkou. „Děti, pustíme ho, když je to dneska náš první hříšník?“ ptá se strážník. Tak dobře. Rodič s dítkem odchází, holčička nesměle nasedá na koloběžku, odrazí se nožkou. „Pane strážníku?!“ čepýří se znovu děti a ukazují na ni. „Holčička může, ta je malá. Její tatínek musí po svých,“ poučuje je policista.

..:. více zde :.

2006-10-22, 10:05:00 • Média 
National Day of Protest to Stop Police Brutality
The October 22nd Coalition is a national network of people from all walks of life who want to see an end to police brutality. The coalition began in 1995 as a response to the hundreds of police brutality cases throughout the county. Since then, activists, friends, and family members of victims have held annual marches and community events to expose cases of police violence throughout the nation. The coalition is also an advocate of youth issues, and is outspoken about the many repressive laws and tactics used to criminalize youth in this country. Join us as we organize and fight against police brutality and the criminalization of a generation. The 11th annual day of protest is being held in Los Angles and in cities all across the country on October 22, 2006. Contact us to find out how you can be part of the movement to finally end police brutality. Fight Back!

source: ..:. myspace.com/october22nd_la :.

Copwatch is a U.S.-based network of organizations that actively monitors and videotapes the police to prevent police brutality. Umbrella organizations including the October 22nd Coalition to Stop Police Brutality, Repression, and the Criminalization of a Generationand justice committees (often named after a deceased individual or those victimized by police violence) usually engage in a solidarity of those affected.

zdroj: ..:. Wikipedia.org :.

2006-10-22, 8:47:00 
Divný humor nacionalistů
(Karel Lidový, Antifa.cz, 20. října 2006)


Letošní babí léto se zatím vydařilo, ale končí mrazivým časem nacionalistických pochodů. Zatímco 28. října bude na Letenské pláni Do it yourself festival i s fotbálkem, dole hodlají nacionalisté dupat Prahou za svými vůdci. Budou chtít, abychom uvěřili, že „svoboda národa“ je prý víc než svoboda člověka. Chtějí se radovat, že se podařilo zničit staleté soužití Čechů a Němců, kdy nevadilo, že se lidé mezi sebou žení a vdávají, počešťují se a poněmčují.


Vlastenecká Fronta slibuje, že 28.října po obědě zase řekne, co cítí ve svém srdci, když po krachu plánů některých Američanů a T.G.Masaryka na vytvoření tzv. Středoevropské demokratické unie (Mid-European Democratic Union), snad zárodku Spojených států evropských, reparační komise pařížské mírové konference určila „jedno z nejslavnějších dat našeho národa a státu“ a uznala 28.říjen 1918 za „den vzniku československého státu“. Státu prý vzorně demokratického, který hned zpočátku absolutisticky vyřešil vztahy mezi smyšleným národem československým a těmi, jež se cítili Němci, Poláky, Maďary. Těch se nikdo, ani přímo ani nepřímo, neptal na názor. Proti nim byly použity zbraně. Oslava nacionalistického násilí má jasný scénář – zatočit jako s provokatérem s každým, kdo s nimi nesouhlasí.

více na: ..:. Antifa.cz :.
2006-10-21, 10:05:19 • Média 
Kandiduje dvojnásobný agent StB, dal se slyšet bývalý radní
(iDNES.cz, 20. října 2006, 19:26)


O křeslo v karlovarském zastupitelstvu se uchází dvojnásobný agent státní bezpečnosti. Tvrdí to bývalý radní Pavel Škapík. František Volf je na pátém místě kandidátky Karlovarské občanské alternativy.

(…)

Bývalý disident a jeden z otců sametové revoluce na Karlovarsku Jindřich Konečný z Horní Blatné říká, že nemá rád podobné kádrování na estébáky a neestébáky. "Někteří spolupracovníci StB mně neublížili. Poznal jsem ale i takové, kteří nebyli na žádném seznamu, ale o to víc udávali," konstatoval.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-10-21, 7:58:30 • Média 
Ve volbách kandidují lidé z prostředí neonacistů
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 20. října 2006, 22:55)


Za politické hnutí Právo a Spravedlnost, které ve volbách usiluje o posty na třinácti radnicích, kandidují také lidé úzce napojení na nebezpečné ultrapravicové organizace. Vedení strany to odmítá. Policie nemůže s kandidaturou radikálů nic dělat.

Na kandidátce hnutí do pražského zastupitelstva je jméno Petra Fryče, někdejšího aktivního člena české pobočky neonacistické organizace Blood and Honour, která se v roce 1999 přetransformovala v neregistrované hnutí Národní odpor.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-10-21, 7:46:46 • Média 
Které volby jsou demokratické? Ty indiánské!
(Mnislav Zelený-Atapana, Lidovky.cz, 20. října 2006)


Pralesní indiáni Amazonie samozřejmě nemají tak vysoké HDP jako třeba my. Nám však stále nestačí, jsme nespokojení, zatímco indiánům to jejich směšné HDP stačí a jsou stále spokojeni. My zažíváme děsivé skutečnosti s našimi politiky, což už považujeme za normální součást politického boje. Podrazy na podrazy, zlodějny, kriminální činy, kdo se v tom vyzná? Ale máme demokracii! A demokratické volby! A svobodu! Polonahý a pomalovaný indián netuší, co ta slova jsou. A v tom to právě je.

My máme slova na vše a tím se zaštiťujeme. I ty volby jsou vysoce formální hrou, i když jsou demokratické. I ta svoboda je jen velkou hrou. Indián slovo demokracie nezná, a přesto jeho volby vůdců a náčelníků jsou mnohem, mnohem demokratičtější než ty naše. Indián nezná ani slovo svoboda, a přesto je ten nejsvobodnější jedinec na světě. Může si dělat, co chce, je volný opravdu jak ten pták, ale protože je přirozeně loajální, uznává přirozenou autoritu náčelníka.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-10-20, 17:39:00 • Komentáře / názory 
Finsko má problém s Oscarem. Kvůli Iráku
(Show.iDNES.cz, 19. října 2006, 11:13)


Proslulý režisér Aki Kaurismäki zakázal, aby jeho film Světla v soumraku vyslalo Finsko do soutěže o Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film.

"Oficiálním důvodem je režisérův dlouhodobě odmítavý postoj k přítomnosti americké armády v Iráku," sdělil agentuře STT Ilkka Mertsola, šéf produkční firmy Sputnik OY.


(…)

Kritický postoj finského umělce k USA je dlouhodobě znám. Před čtyřmi lety například neodjel na filmový festival v New Yorku ze solidarity se svým íránským kolegou Abbasem Kiarostamim, kterému americké úřady nevyřídily žádost o vízum.

celá zpráva na: ..:. show.idnes.cz :.Banksy
2006-10-20, 15:30:39 • Média 
Nejtvrdší a nejšpinavější
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 20. října 2006)


ZAMYŠLANÍ NAD SKONČENOU PŘEDVOLEBNÍ KAMPANÍ

Dnes, v pátek 20. 10. 2006 ve 14 hodin se otevřou volební místnosti ve více než 14 tisících volebních okrsků a občané České republiky rozhodnou, kdo je bude zastupovat v obecních a městských zastupitelstvech a třetině Senátu.

Skončí tak několik měsíců trvající kampaň, o níž všichni říkají, že byla nejtvrdší a nejšpinavější. V jednu chvíli jsme si museli zvyknout i na policejní samopaly v ulicích. Kolik těch kampaní s využitím řízených úniků z prostředí policie a tajných služeb už byl v oné "demokratické" republice za sedmnáct let od "sametového" převratu, řízeného také s přispěním všemožných mužů v převlecích s vysílačkami v kapse? Kolik už občané zažili provokací?


(…)

Vítězí modré košile manažerů, ředitelů a jejich podržtašek a sekretářek. Umí ovládat druhé. Nechat za sebe pracovat druhé. Řídit je. To je cesta k moci. Ne něco umět, tvořit a nabízet druhým. Z práce ještě nikdo nezbohatl. Je třeba stavět vzdušné zámky iluzí o lepším příštím. Být konzultantem. Daňovým poradcem. Expertem. Soudním znalcem. Politikem. Ale politika se nedá řídit jako soukromý podnik, ve kterém daně platí jen blbec. I když i správa věcí veřejných je organizace. Jinak se zisk – cíl podnikání – stane vším. Modlou, zlatým teletem. Smyslem konání. Cílem. Je cílem opravdové politiky zisk nebo něco jiného?

Nač stavět veřejné chodníky, když ti, kteří rozhodují o veřejném blahu, jezdí autem, nejlépe terénním? Přispějme raději občanům na benzín...

Nač mít veřejnou spravedlnost, když už armádu máme žoldáckou? Nač věznice placené z daní, když je může někdo postavit a provozovat privátně. I nacisté stavěli první koncentrační tábory jako soukromé... Vyjde to levněji. A tak máme namísto veřejné bezpečnosti soukromou bezpečnost jen pro někoho. A tak máme namísto veřejných advokátů specializovanou šlechtu, pro kterou měsíční plat dělníka nestačí mnohdy ani na jeden den práce. Pro vzpurné a rebely jsou zde soukromí vymahači s netušenými pravomocemi zabavit kdekomu kdeco.

Zprivatizovali jsme si řadu činností doteď veřejného prostoru. Namísto spravedlnosti už máme kauce a advokáty. Úplatné soudce a státní zástupce, zkorumpovanou a zločinnou policii. Proč by politici měli být lepší? Jsou tím, čím je lid chce mít. Jsou částí lidu. Mají mandát lidu. Pokaždé. A pokaždé někoho zklamou.

Jde přeci o moc a ne o veřejné blaho.

celý komentář: ..:. Blisty.cz :.
2006-10-20, 12:52:15 • Komentáře / názory 
Slovo do vlastních řad
( Jan Macháček, Názor.cz, 20.(?) října 2006)


Dnešní komentář bude do vlastních, novinářských řad, bude to komentář „investigativce v důchodu." Činím tak nerad a zřídka, ale opětovné vynoření přízraku plukovníka Kubice – opět týden před volbami – vysloveně velí napsat pár slov o české „investigativní" žurnalistice, její nedůslednosti, kampaňovitosti a zdrojích.

Opravdoví „pátrací novináři" v dnešním Česku prakticky vyhynuli, snad s výjímkou občasných pokusů veřejnoprávní televize a televize Nova. Pouze některé média si platí novináře, kteří „mluví s policisty" a se kterými zase mluví sami policisté. Zdá se, že šéfové médií si myslí, že investigativní novinář je ten, který má zdroje v policii. Aby eventuální „bomba" pronikla do světa, aby ji převzala ještě další média, musí začínat tím, že policie „vyšetřuje, začala šetřit, obvinila, zatknula." Bez policie nikoho nic nezajímá, neuchytne se to, nevzruší to, není to sexy, nejde udlěat zprávu.

..:. více zde :.

2006-10-20, 12:45:19 • Komentáře / názory 
Pánové nahoře: Mlčte, prosím
(Petr Kamberský, iHNed.cz, 20. října 2006)


Možná to není válka policajtů, ale rozhodně to tak vypadá. Možná to není největší boj mezi policejními útvary nové republiky, ale rozhodně je nejviditelnější. V jednom je ale dnešek mnohem horší: za policejními bojovníky stojí se vztyčenými prapory obě největší strany.

(…)

Odpovědnost nese především ČSSD a Stanislav Gross, který se obklopil "staroplukovníky." Smočeno má ale i ODS a její náměstek a posléze ministr vnitra Jan Ruml, který veleobtížné očištění a profesionalizaci policie úplně nezvládl. Ani dnes se konzervativci nechovají o mnoho lépe. Na tajné služby má podle všeho neúměrný vliv jeden mladý, nepříliš profesionální a nepříliš věrohodný Topolánkův poradce.

celý komentář: ..:. iHNed.cz :.

2006-10-20, 12:44:22 • Komentáře / názory 
Evropská unie chce regulovat video na internetu
(Islám Info, 20. října 2006)


Pokud chcete zveřejnit na vašich stránkách video vašich hrajících si dětí nahrané mobilním telefonem, budete si muset zažádat o “licenci podobnou televizní”. To vše pod hlavičkou “nastavení minimálních standardů v oblastech jako jsou reklama, projevy nenávisti a ochrana dětí” (ke kterým již ve skutečnosti existují patřičné zákony). Připomíná vám to něco? Aby toho nebylo málo, iniciativa se z nějakých důvodů jmenuje “Televize bez hranic” a má nepochopitelným způsobem podpořit “pluralitu obsahu”.
Jediné dvě země, které se dosud proti návrhu postavily, jsou Velká Británie a Slovensko:

(…)

Ministři se obávají, že direktiva by zasáhla nejen uspěšné stránky jako YouTube, ale také amatérské “video bloggery”, kteří zveřejňují video materiály na vlastních stránkách. Osobní stránky by musely být licencovány jako “služba podobná televizi”.

celá zpráva: ..:. info.pravdaOislamu.cz :.… anglický zdroj zde: ..:. TimesOnLine.co.uk :.

2006-10-20, 12:20:21 • Média 
Rekreační drogy proti Alzheimerovi a Parkinsonovi
(Stanislav Mihulka, OSEL.cz, 20. října 2006, 6:41)


Jak se zdá, klubovou generaci marihuany a extáze vskutku nečeká smrt v mládí ve vlastních výkalech, ale naopak veselé stáří bez protivných pánů Alzheimera a Parkinsona.Za poslední dobu se nashromáždila závratná kupa dokladů, že ilegální rekreační drogy mají kromě mnohokrát důkladně prověřeného potenciálu kvalitní zábavy také potenciál medicínský. Je toho tolik, že si to už nemohou dovolit ignorovat ani nechvalně známé americké instituce NIDA (National Institute of Drug Abuse) nebo FDA (Food and Drug Administration). Od války „dobra proti zlu“ nyní přecházejí do smířlivější polohy, kdy sice stále zavírají lidi za držení malých dávek společensky únosných rekreačních drog, ale vědcům blahosklonně dovolují bádat i nad pozitivními účinky dříve zapovězených substancí.

(…)

O marihuaně je již spolehlivě známo, že má silné protizánětlivé účinky. Zároveň si již dříve spousta lidí myslela, že existuje spojitost mezi chronickým zánětem a Alzheimerem. Určité zánětlivé procesy jsou v mozku během stárnutí normální. V některých případech se ale tyhle záněty utrhnou ze řetězu a je zle. Zároveň se ví, že květinové děti, co pravidelně kouří trávu od 60-tých let a dnes jsou v alzheimerovém věku, trpí Alzheimerem jen velmi vzácně.

(…)

Extáze byla dlouho osočována z toho, že vypaluje lidem mozky a technařské generaci bývalo úřady prorokováno, že na stará kolena skončí s Parkinsonem. Teď je s tím konec. Tým Jacka Liptona z University of Cincinnati přichází s novými výsledky dlouhodobého studia účinků extáze na mozky potkanů. Již dříve si povšimli, že když jsou embrya potkanů ještě v děloze na extázovém tripu, nejen že nezemřou ve strašných bolestech, ale ještě ke všemu jim lépe rostou dopaminové neurony v mozku.

více na: ..:. OSEL.cz :.
2006-10-20, 11:24:00 • Drogy 
CzechTek 2006
(CzechTek WebLog, 20. října 2006, 9:10)


Novinkou je, že můžete přidávat i vlastní fotky, videa a linky …. dokonalost ;)

CzechTek
Každoroční teknival, který se koná vždy poslední víkend v červenci v České republice. Je oslavou svobody, pospolitosti a nezávislé kultury, na kterou dorazí každý rok mnoho svobodných kmenů z celé Evropy. Je otevřenou pozvánkou pro všechny soundsystémy, skupiny, performery, tanečníky a svobodné lidi s pozitivním myšlením.

Annual teknival normally held on the weekend at the end of July in the Czech Republic. It attracts thousands of free tekno dancers from several European countries. It makes an open invitation to all performers, soundsystems, performers and all human beings with positive thinking.
mapa zde: ..:. Hypno.cz/CzechTek-2006-map :.

2006-10-20, 9:11:07 • CzechTek 
Terčem webu na czechcenter.eu opět Jiří Paroubek
(Jiří Macich, Lupa.cz, 19. října 2006, 18:45)


"Dnes 19.10.2006 byly organizací Czech Centres spuštěny nové representativní stránky České Republiky. Jedná se o následující domény: http://www.czechcentres.eu a http://www.czechcentres.com. Velmi vydařená je především interaktivní mapa ČR.Tímto Vás srdečně zveme k náhlédnutí a případnému ohodnecí zmíněných stránek," říká e-mail, který dnes dostala některá média včetně Lupy.

celá zpráva na: ..:. Lupa.cz :.

2006-10-19, 20:30:13 • Média 
Mýtná brána pozná i vaše SPZ
(Roman Všetečka, Technet.cz, 17. října 2006)


Elektronický systém mýtného má v České republice podobu brány mikrovlnného systému. Ať si již o této a konkurenčních technologiích myslíte cokoliv, možná vás zaujme, jak celý systém vypadá.

(…)

Ten slouží k identifikaci všech vozidel, které branou projíždějí, tedy nejen těch, které jsou vybaveny palubní jednotkou Premid. Vozidlo je přeměřeno aby se zjistil jeho typ, je vyfotografováno a z této fotografie se pak automaticky zjišťuje poznávací značka vozidla.

(…)

Navíc může v budoucnosti v případě potřeby být použita brána například ke sledování rychlosti vozidel, pomoci při hledání kradených vozidel či podporovat případnou satelitní technologii pokud se pro ni stát někdy rozhodne

více na: ..:. Technet.cz :.

2006-10-19, 19:35:45 • Média 
Kněz a student se prali kvůli volebním plakátům
(Magdalena Nová, iDNES.cz, 19. října 2006, 1:00)


Bývalý patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz a student obchodní akademie se poprali v centru Prahy. Neuvěřitelný příběh se stal ve tři hodiny ráno přímo na Václavském náměstí. Hlavní roli hrál kromě dvou mužů také plastový kbelík a předvolební plakáty ODS.

Kněz Jan Schwarz dnes pracuje na ministerstvu vnitra, kterému teď zrovna šéfuje Ivan Langer z ODS. Schwarz učí policisty v tzv. antikonfliktním týmu, jak mají být vstřícní k lidem a vyhýbat se zbytečným střetům

více na: ..:. iDNES.cz :.

Další info k Janu Schwarzovi:
Kněz Schwarz: Skautský šátek mi vázal Bublan (MF DNES 15.6.2006)
Bývalého patriarchu vyšetřuje policie (DeníkŠíp.cz 8.7.2005)
V husitské církvi se přou o patriarchu (iDNES.cz 18.5.2005)

2006-10-19, 14:54:00 • Média 
Živě: Manévry elitních armádních jednotek v Doupovských horách
(ČT24.cz, 18. října 2006, 8:17)


Elitní brigáda rychlého nasazení nyní dokončuje svoji přípravu na cvičení Strong Campaigner, tedy Neohrožený bojovník, ve vojenském výcvikovém prostoru v Doupovských horách. Je to největší polní cvičení české armády od roku 1989. (…)

Díky více než 2hodinovému přímému přenosu, který nabídne ČT24 ve čtvrtek 19. října od 13 hodin, mohou diváci sledovat zcela reálné manévry 3000 elitních českých vojáků

(…)

Přímý přenos bude trvat přibližně do 15:30. Záznam manévrů bude posléze dostupný na webových stránkách ČT24.

zdroj: ..:. ČT24.cz :.... online vysílání zde: ..:. ČT24.cz/vysílání :.

2006-10-19, 13:44:11 • Média 
Chřástal volá o pomoc!
(JXD, Reflex.cz, 19. října 2006)


Stejně jako v řadě jiných humanitárních krizí, i nyní Reflex burcuje na poplach. Je zle! Chřástal v nouzi! Populace tohoto divného ptáka, která by měla být chráněna před decibely soundsystémů Czechteku, je znovu v ohrožení!


V Doupovských horách, kde Czechtek vážně ohrozil chřástala polního, skřivana lučního a v neposlední řadě ťuhýka, se odehrává cosi hrozivého! Neohrožený válečník, mimořádně husté cvičení naší armády, ohrožuje chřástala více něž soundsystémy. V akci je na ploše několik kilometrů čtverečních asi čtyři a půl tisíce vojáků, z nichž jeden každý může podobně jako technař chřástala zašlápnout. Jedenáct set kusů bojové techniky jej může přejet, může být zahrabán při vyhrabávání palebných postavení, zastřelen při útočné operaci, rozbombardován těžkým dělostřelectvem či dokonce vcucnut motorem prolétajícího bojového letounu!

Při konání Czechteku byly oprávněné zájmy ťuhýků zastupovány drobným ochranářem z Českého svazu ochránců přírody panem Petrem Stýblem, který poslouchá folk. Kde je tento čacký obhájce práv ptactva nyní? Zdálo by se, že se na chřástala vychřástal, neověřené informace však ukazují, že po Czechteku nejdříve po obhlídce hnízdišt ťulpase jarního na místě konání párty těsně po jejím ukončení uklouzl po kouli a zlomil si kytaru. Po této životní prohře v náhlém afektu napadl technaře, kteří uklízeli odpad, ti jej zbili dredy do bezvědomí, naložili do kontejneru na tříděný odpad do oddílu NO (nebezpečné odpady) a následně zpopelnili v toxické spalovně, poháněné elektřinou z jaderné elektrárny. Proto, že ČSOP nebyl tuto významnou ztrátu schopen uspokojivě nahradit, dnes zájmy chřástalů zůstávají stranou pozornosti.

Proto prosím všechny, kterým není lhostejný osud ťuhýků, aby do kanceláře Ústřední výkonné rady ČSOP na mail csop@ecn.cz zaslali následující dopis:

Hlavička: CHRAŇTE PTACTVO, ZAKAŽTE ARMÁDU!!!

Vážení,

žádám vaši organizaci, aby udala v evropských institucích Armádu ČR pro rušení klidu ptactva a navrhla, podobně jako v případě Czechteku, její zákaz. Pokud jsou informace o smrti vašeho člena pana Petra Stýbla, který se angažoval ve věci zákazu Czechteku, mylné, prosím, zajistěte, aby nyní podobné udání na Armádu ČR podal právě on. Vždyť AOPK ve svém odborném vyjádření píše: “Na přímo dotčeném území byl zjištěn výskyt následujících zvláště chráněných a ohrožených druhů živočichů podle zákona 114/1992 Sb.:

* strnad luční – kriticky ohrožený

* chřástal polní – silně ohrožený

* pěnice vlašská – silně ohrožený

* bramborníček černohlavý – ohrožený

* ťuhýk obecný – ohrožený

* ještěrka obecná – silně ohrožený …”¨

zdroj: ..:. Reflex.cz :.
2006-10-19, 10:52:00 • Z vesela ;) 
Maroko:Tabák nechceme, radši marihuanu
(Reuters, Aktuálně.cz, 19. října 2006)


Rabat – Snahy marockého státu a firem o obnovení tabákového průmyslu narazily. Na nejlepších polích roste marihuana.

"Tabák pěstuji naposledy," rozčiluje se Ahmed. Vlastní farmu v údolí Rif a první sklizeň orientálního tabáku už má za sebou.Vlastní farmu v údolí Rif a první sklizeň orientálního tabáku už má za sebou. Stejně jako ostatní byl vždy zvyklý na tabák hnědý. Celosvětová poptávka kuřáků ale za poslední roky směřuje jiným směrem – požadují lehčí odrůdy

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-10-19, 10:36:09 • Drogy z programu:

08:19 FONTAINEBLEAU 95 (rediffusion)
considéré comme le premier Teknival français
durée : 11 mins

08:30 CLIP
SPIRAL TRIBE – Forward the Revolution

08:34 L'île aux fleurs (rediffusion)
court métrage
durée : 12 mins

08:46 Video Pétition
"Les Enfumés"

08:51 CLIP
SPIRAL TRIBE – Breach the peace

naladíte zde: ..:. TAZ TV:.

2006-10-19, 8:50:00 • Alternativní kultura 
USA: Nepřátelům vstup do vesmíru zakážeme
(ČTK, Technet.cz, 19. října 2006)


Spojené státy hodlají zakázat lety do vesmíru všem, kdo poškozují americké zájmy. Praví se tak v upravené doktríně, kterou přijal prezident Bush.
Spojené státy si vyhrazují právo zakázat vesmír svým nepřátelům, poškozujícím americké zájmy. Uvádí se to v novém americkém strategickém dokumentu, o kterém dnes informovaly světové agentury. Novou americkou kosmickou strategii schválil prezident George Bush již na konci srpna.

více na: ..:. Technet.cz :.Što ty éto gavariš?

2006-10-19, 7:56:10 • Média 
Dědeček s babičkou prodávali heroin
(ČTK, Lidovky.cz, 18. října 2006, 18:46)


Brusel 18. října 2006 | 18:46 K dvouletému podmínečnému trestu vězení odsoudil v úterý belgický tribunál dva třiasedmdesátileté prarodiče, kteří byli usvědčeni z nezákonného prodeje heroinu a dalších drog.

Pár důchodců převzal obchod po vnukovi, který byl uvězněn za prodej heroinu, kokainu a extáze.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-10-19, 7:28:19 • Drogy 

Penc se ptá Langera

Langer odpovídá Pencovi

2006-10-18, 17:58:00 • CzechTek 
Na 24. místě kandidátní listiny ČSSD pro volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy se nachází osmatřicetiletý podnikatel Václav Kočka (syn Paroubkova přítele Václava Kočky staršího)...
2006-10-18, 15:05:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Vnitro zakázalo mladé komunisty
(Aktuálně.cz, 18. října 2006, 11:52)

Praha – Ministerstvo vnitra rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Důvodem jsou výzvy ke znárodňování.

V programu KSM se uvádí, že se mladí komunisté budou snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským. KSM se chce obrátit na soud.


Sporným výrokem se stala věta: "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických – odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským – a společenských – zavedení socialistické demokracie – podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem."

KSM hrozí konec už dlouho, teď na něj došlo
"Tento výrok je podle ministerstva v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod. Je neslučitelný se základními demokratickými principy," řekla mluvčí ministerstva Marie Masaříková...

více na ..:. Aktuálně.cz :.
2006-10-18, 12:34:00 • Média 
CzechTek bez viníků?
(P2P, Metro, 18. října 2006)


Ministr vnitra Ivan Langer včera zveřejnil výsledky šetření Inspekce ministra vnitra, které se mělo zabývat zásahem policie na technoparty CzechTek 2005 u Mlýnce na Tachovsku. Langer uvedl, že s prací inspekce není spokojen a do budoucna by chtěl změnit celou řadu věcí. „Při podobných akcích v budoucnu by měla mít pohotovost celá inspekce,“ dodal ministr vnitra.
Prohlášení Ivana Langera však není příliš léčivou náplastí na bolavá záda tanečníků, neboť prozatím jediným obviněným ze zásahu je policista z Brna, který si s kolegou vyměnil služební číslo a dostal jako trest dvouměsíční snížení platu o deset procent. Veškeré další brutální skutky policie se nepodařilo prokázat, a to i přes 128 doručených trestních oznámení, z nichž inspekce až na dva podněty všechno odložila. Vrací se tedy policejní stát?

2006-10-18, 12:27:06 • CzechTek 
Kvůli party kritizoval inspekci
(Mladá fronta DNES – Plzeňský kraj, 18. října 2006)


Praha, Plzeň – Inspekce ministra vnitra by měla v budoucnu důsledněji kontrolovat policisty na akcích, jakými jsou například technoparty. Včera to řekl ministr vnitra Ivan Langer, když rozebíral výsledky práce inspekce při vyšetřování policejního zásahu proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 u Mlýnce na Tachovsku.

„Osobně ji hodnotím jako neuspokojivou, důvodem byla malá připravenost inspekce. Při podobných akcích v budoucnu by měla mít pohotovost celá inspekce,“ řekl Langer. Další chybou podle Langera bylo, že oznámení o možných nezákonnostech shromažďovala různá policejní oddělení, státní zastupitelství i inspekce. Než se sešla na jednom pracovišti pak trvalo neúměrně dlouhou dobu. „Je vidět že inspekce nevyšetřila vůbec nic. Vůbec se nezabývala zákonností zákroku a odpovědností řídících důstojníků,“ řekl aktivista Stanislav Penc, který se angažoval na straně účastníků technoparty. Langer řekl, že na vyhodnocení samotného policejního zákroku policejní prezidium ještě pracuje. Inspekce v souvislosti se zásahem policie na loňské technoparty dostala podle ministra 128 trestních oznámení. Až na dva případy, které se dostaly ke státnímu zástupci, všechny ostatní podněty odložila. „Neznám prameny, ze kterých zpráva vychází. Čísla ale neodpovídají statistikám, které mám já,“ řekla včera plzeňská státní zástupkyně Antonie Zelená, která případy dozorovala.
2006-10-18, 10:43:00 • CzechTek 
Langer: inspekce šetření zásahu nezvládla
(Petr Blahuš, Právo, 18. října 2006)


Jen za jediný policejní exces během technoparty CzechTek 2005 padl pouze kázeňský trest

Hrubou nespokojenost se závěry vyšetřování policejních excesů během technoparty CzechTek u Boněnova na Tachovsku v létě 2005 vyjádřil včera úřadující ministr vnitra Ivan Langer (ODS).
Z analýzy, kterou si nechal od Inspekce ministra vnitra (IMV) vypracovat, vyplývá, že z přijatých 128 podnětů bylo 99 pro svou obecnost bez bližšího zkoumání ihned odloženo, u téměř všech zbývajících se nepodařilo najít viníka či nebyl prokázán trestný čin.

..:. více zde :.

2006-10-18, 10:36:10 • CzechTek 
McDonald`s dával zákazníkům MP3 přehrávače obsahující trojského koně
(Živě.cz, 18. října 2006)


Japonské pobočky celosvětové sítě restaurací rychlého občerstvení McDonald's čelí velmi nepříjemnému skandálu.

Ve snaze potěšit své zákazníky jim rozdávaly jako výhru v soutěži MP3 přehrávač.

Potíž však je, že v přehrávači byl kromě deseti písniček nahrán také trojský kůň, který po propojení s počítačem mohl odeslat uložená hesla a další citlivé údaje útočníkům.


celá zpráva na: ..:. Živě.cz :.

2006-10-18, 9:51:00 • Z vesela ;) 
Skutečnou moc u nás má skrytá chobotnice
(Josef Mlejnek, Lidovky.cz, 17. října 2006)


Již dlouhou dobu se píše o takzvané krizi střední Evropy. Jako symptomy slouží lži Ference Gyurcsánye a protesty proti nim, slovenský notorický nacionalista Ján Slota a polská jednovaječná dvojčata bratři Kaczynští provázená populistou Andrzejem Lepperem a katolickým nacionalistou a latentním antisemitou Romanem Giertychem.

Při bližším ohledání terénu zjistíme, že na tom nejsme o mnoho lépe než ostatní tři země visegrádské čtyřky. Zejména srovnání s Polskem je velmi inspirativní a zároveň tristní.


Česká média v minulých dnech informovala o aféře zvané Begergate – podle poslankyně Sebeobrany Renaty Begerové, která se nechala natočit při tajném vyjednávání o ceně za svůj přestup do vládního („kačeřího“) tábora. Chtěla to, co chce a velmi často dostává skoro každý, kdo o něčem takovém vyjednává: funkci a peníze. Takto a ne jinak vyhlížejí skoro každé koaliční rozhovory.

V Polsku, v USA, v Grónsku, v Namibii i kdekoli jinde, tedy též u nás. Rozdíl spočívá pouze v tom, že je nikdo nenatáčí či alespoň nezveřejňuje. Ještě že tak, jinak by se politické systémy většiny států otřásly v základech. Veřejnost totiž nemá žaludek na to, aby dokázala v klidu hledět na odvrácenou tvář realpolitik.

(...)

S Polskem nás tedy spojuje mnohem víc než spanilé jízdy polských vyšetřovatelů snažících se rozplést podvody provázející privatizaci Unipetrolu. Po zavedení šesté republiky (vezmeme-li tu poválečnou jako třetí, komunistickou jako čtvrtou a polistopadovou jako pátou) sice nikdo nevolá, ale asi by měl. Neboť k čemu jsou všechny úvahy a spekulace o možných vládních kombinacích, když je vlastně skoro jedno, kdo usedne do vládních křesel formální moci. Formální moci, poněvadž skutečnou mocí disponuje skrytá chobotnice.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

O autorovi| Josef Mlejnek jr., politolog
2006-10-18, 9:24:04 • Komentáře / názory 
Petr Kamberský: Kubiceho oběť
(Petr Kamberský, iHNed.cz, 18. října 2006, 10:55)


Život je plný tajemství: Inspekce ministra vnitra, která už rok a čtvrt nedokáže poznat, zda kopání do ležícího bezbranného člověka není trestný čin, chce obvinit Jana Kubiceho ze tří vážných trestných činů. Je k nezaplacení, že případ přebírají od politiků a policejní inspekce vyšetřovatelé a soud.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.

2006-10-18, 9:00:02 • Komentáře / názory 
Strážníci hledají po skandálu mezi sebou agenty
(Olga Franzlová, iHNed.cz, 18. října 2006, 7:54)


Pražská městská policie prověřuje své strážníky, zda v minulosti nebyli agenty komunistické Státní bezpečnosti. Opatření vyvolal případ náměstka ředitele městské policie Karla Lána.

(…)

Největší pozornost soustředili na centrálu. "Projíždíme osobní spisy, kontrolujeme všechny údaje, přešetřujeme všechna jména dokonce i v souvislosti s takzvanými Cibulkovými seznamy," říká Kotrouš.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-10-18, 8:42:37 • Média 
Prahu nyní hlídá 401 kamer, přibude dalších 111
(ČTK, Metropolitní Expres, 17. října 2006)


Praha – Nové operační středisko v Korunní ulici v Praze 10 získali pražští strážníci. Jeho součástí je i monitorovací pracoviště, na které je připojeno 401 kamer.
Rozsáhlá oprava střediska stála přes devět milionů korun, sdělil včera náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Městští strážníci mohou v je jich nejlépe vybaveném operačním středisku lépe odhalit dealery drog, vykradače telefonních automatů či falešné plynaře. Slouží jim k tomu 321 bezpečnostních kamer města, 40 kamer dopravního podniku a 40 kamer Technické správy komunikací.
Záznamy z kamer se také dají díky středisku lépe využít a mají větší kapacitu. Letos a příští rok přibude v Praze podle primátora Pavla Béma dalších 111 bezpečnostních kamer. Vedení města zároveň chce, aby bylo v Praze do dvou let 2700 strážníků. To je o tisíc více než teď.
Podle ředitele strážníků Vladimíra Kotrouše stojí provoz městské policie ročně přes 800 milionů korun.

zdroj: ..:. ExpresDeník.cz pdf str.5:.Banksy
2006-10-18, 7:33:00 • Média 
IFPI udeřila na další piráty
(iHNed.cz, 17. října 2006, 16:45)


Podle Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) již více než 8000 lidí čelí obvinění z porušování práv kvůli sdílení svých souborů.


(…)

Nové případy se týkají uživatelů v 17 růtných zemích, kteří byli obviněni k nelegálnímu užívání internetových služeb jako např. BitTorrent, eDonkey, SoulSeek nebo WinMX. Mezi obviněnými se tak poprvé objevili lidé z Brazílie, Mexika nebo Polska. IFPI uvedla, že mezi obviněnými jsou různí lidé: ve Finsku to byl laboratorní asistent, v Německu zase farář. Před soud půjdou také rodiče dětí, které se podílely na sdílení nelegálně získaných souborů.

(…)

Zástupci vydavatelského průmyslu uvádí, že jim nelegální stahování způsobuje velké ztráty, stejně jako producentům, autorům i umělcům. Naopak kritici akcí IFPI vyčítají, že hudební průmysl se zaměřuje na drobné uživatele a opravdoví velcí prodejci nelegálních hudebních disků, videonahrávek a počítačových her jim unikají.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.
2006-10-17, 22:35:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Langer prošetřuje akci CzechTek
(Události, ČT1, 17. října 2006, 19:15)


Ministr vnitra Ivan Langer bude chtít detailně zhodnotit role jednotlivých policejních funkcionářů na akci CzechTek 2005.

videostream: ..:. ČT24.cz :.

2006-10-17, 20:19:30 • CzechTek 
Langer: Inspekce v CzechTeku chybovala
(ČTK, Aktuálně.cz, 17. října 2006, 14:12)


Praha – Inspekce ministerstva vnitra udělala při vyšetřování trestních oznámení na policisty po technoparty CzechTek chyby. Její práce se podle ministra Ivana Langera musí napříště změnit.


(...)

"Při podobných akcích v budoucnu by měla mít pohotovost celá inspekce," řekl Langer. Samotnou akci by pak měl koordinovat náměstek ředitele inspekce.

Další chybou podle Langera bylo, že oznámení o možných nezákonnostech shromažďovala různá policejní oddělení, státní zastupitelství i inspekce. Než se sešla na jednom pracovišti, pak trvalo neúměrně dlouhou dobu. "Je vidět že inspekce nevyšetřila vůbec nic. Vůbec se nezabývala zákonností zákroku a odpovědností řídících důstojníků," řekl ČTK aktivista Stanislav Penc, který se angažoval na straně účastníků technoparty.

celá zpráva na: ..:. Aktuálně.cz :.Vyšetří někdo někdy jejich odpovědnost za CzechTek? (zleva: Husák, Brázda, Moltaš)
zdroj: ..:. mvcr.cz :.
2006-10-17, 19:56:00 • CzechTek 
Langer chce nové vyšetřování „bitvy“ o CzechTek
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 17. října 2006, 14:35)


Čtrnáct měsíců po tvrdém policejním zásahu proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 chce ministr vnitra Ivan Langer znovu otevřít některé kauzy. Žádá potrestání těžkooděnců i velitelů zásahu. Langer není spokojený s výsledky šetření Inspekce ministra vnitra.


Bezdůvodné bránění ve vjezdu na řádně pronajatý pozemek, neoprávněné obsazení pozemku pro policejní tábor, kopání do ležících lidí, bezdůvodné surové bití, neoprávněné použití donucovacích prostředků, například teleskopických obušků a rozbušek, chaos v řadách policie, pochybení velitelů, to vše podle Langera loni v srpnu provázelo zásah tisíce těžkooděnců proti deseti tisícům účastníků technoparty u Mlýnce na Tachovsku.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.
2006-10-17, 15:43:20 • CzechTek 
Policie obvinila pumpařku za puštěné rádio
(iDNES.cz, 17. října 2006, 10:55)


Osmatřicetiletá pumpařka z Písku v práci pouštěla rádio. Teď kvůli tomu má opletačky. Podle policistů totiž provozovala veřejnou hudební produkci a neplatila za ni autorským svazům. Kriminalisté ji obvinili z trestného činu porušování autorského práva, za který hrozí vězení.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-10-17, 14:53:46 • Média 
Creative ustupuje tlaku RIAA, FM rádio již nepůjde nahrávat
(Vlastimil Waic, Živě.cz, 17. října 2006)


Společnost Creative Lbs podlehla tlaku Americké asociace nahrávacího průmyslu a odstrňuje ze svých osobních hudebních přehrávačů podporu pro nahrávání z integrovaného FM tuneru. Odstranění je řešeno upgradem firmwaru. Týká se přítrojů Creative Zen MicroPhoto a Creative Zen Vision:M. Nově se objeví podpora systému Audible, či zoomování videa.

Změna se bohužel dotkne i uživatelů v zemích, kde je nahrávání hudby z rádia legální, tedy i v ČR. Upgrade firmwaru je však samozřejmě na zvážení jednotlivých uživatelů přehrávačů Creative.

zdroj: ..:. Živě.cz :.

2006-10-17, 14:41:00 • Média 
CzechTek pod kobercem
(Petruška Šustrová, Lidovky.cz, 17. října 2006)


Analýza potvrzuje, že inspekce nepatří pod vnitro

Ministr vnitra Ivan Langer po nástupu do funkce nechal vypracovat analýzu vyšetřování loňského CzechTeku, a dopadlo to podle očekávání řady kritiků, ba ještě hůř. Inspekce, která měla prošetřovat podání – tedy trestní oznámení -, většinu z nich prostě odložila: byla prý příliš obecná. Možná byla, nepodávali je přece právníci, ale občané, kteří nejsou obeznámeni s policejními předpisy a pravidly. Proč by měli? Což se každý vyzná v paragrafech, tajích identifikace a podobných policejních záležitostech?

Pracovníci inspekce jistě nic takového nepředpokládají, ale „obecnost“ podání se jim stala dobrou záminkou, proč se trestními oznámeními nezabývat. Pravé důvody byly jak obecně politické (velká část veřejnosti se zásahem proti podezřelým technařům souhlasila), tak psychologické: technaře přece „rozháněli“ služební kolegové těch, kdo zásah měli vyšetřit. Může se naskytnout i podezření, že zásah, který podpořil předseda vlády Paroubek, těžko mohli státní zaměstnanci shledat nepřiměřeným, ale to pro tentokrát ponechme stranou.

celý komentář na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-10-17, 14:31:03 • Komentáře / názory 

Odbor tisku a public relations
V Praze dne 16. 10. 2006


Briefing ministra vnitra a informatiky k výsledkům šetření CzechTeku 2005

Dovolujeme si Vás pozvat na briefing ministra vnitra a informatiky Ivana Langera, který se uskuteční v úterý 17. října od 11:30 hodin v budově Ministerstva vnitra na Letné / Nad Štolou 3, Praha 7.
Tématem briefingu bude vyhodnocení šetření zásahu policie na loňském CzechTeku.

Marie Masaříková
tisková mluvčí MV

zdroj: ..:. mvcr.cz :.

2006-10-17, 9:16:37 • CzechTek 
Policie „zazdila“ excesy policistů
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 18. října 2006, 7:40)


Vyšetřování tvrdého policejního zásahu na loňské technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku vedla Inspekce minstra vnitra tak, aby se nic nevyšetřilo. Inspekce, která obdržela více než stovku trestních oznámení, se jimi až na výjimky vůbec nezabývala.


Vyplývá to z analýzy, kterou si po nástupu do funkce nechal vypracovat ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a kterou mají LN k dispozici. S výsledky, jež analýza přinesla, hodlá Langer dnes seznámit veřejnost. „Čekali jsme, že to bude průšvih. Ale skutečnost zcela překonala naše očekávání,“ řekl LN zdroj z ministrova okolí.

Inspekce se zabývala 128 případy, 99 z nich odložila bez jakéhokoli bližšího prozkoumání, protože prý byla trestní oznámení příliš obecná. Dalších 27 případů bylo odloženo, protože údajně nebyl spáchán trestný čin nebo se nepodařilo prokázat vinu konkrétních policistů. Ke státním zástupcům se tak nakonec dostaly pouhé dva případy.

celá zpráva: ..:. Lidovky.cz :.

Dokončení ze strany 1

Zpráva inspekce pozitivně hodnotí i přípravu na letošní CzechTek ve vojenském prostoru Hradiště. „K průběhu technoparty CzechTek 2006 je třeba uvést, že opatření učiněná pracovníky Inspekce MV byla konstruktivní,“ uvádí se ve zprávě. S tím ale nesouhlasí občanský aktivista Stanislav Penc, který způsob vyšetřování policejního zásahu sleduje. „Stále přetrvávají některé základní otázky, na které ani nejnovější analýza inspekce neodpověděla. Hlavní otázka je, proč bylo drženo 3500 policistů několik dní v pohotovosti a proč bylo utraceno během zásahu 31 milionů korun. Na to zatím nikdo neodpověděl, nikdo neprokázal odpovědnost konkrétních osob,“ tvrdí Penc.
Podle něho se rovněž nikdo nezabýval podezřením, že zásah na CzechTeku byl motivován politicky. „Jaký je důvod toho, že i po dokázání řady nepravd o událostech okolo CzechTeku, zvláště z úst tehdejšího ministra vnitra Bublana a expředsedy vlády Paroubka, oba setrvávají ve svých politických funkcích a neodstoupili?“ ptá se Penc.
Řadou podaných trestních oznámení se kromě Inspekce ministra vnitra zabýval i odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia. Souhrn těchto případů ale není veřejnosti dostupný, nemá jej k dispozici ani inspekce. „Zprávy o vyšetřování událostí týkající se akce CzechTek 2005 vypracované odborem vnitřní kontroly nemohou být poskytnuty, neboť jimi Inspekce ministra vnitra nedisponuje,“ píše se v Pelcově zprávě.

***

Party v datech

Technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku se konala 29. a 30. srpna 2005. Proti pěti tisícům tanečníků zasáhla asi tisícovka policistů – převážně těžkooděnců. Zraněno bylo 35 technařů a 47 policistů.
Policisté použili vodní děla a slzný plyn, technaři po nich naopak házeli lahve. Policie vyčíslila, že ji zásah přišel na 31 milionů korun. Na protest proti zákroku policie se v Praze konalo několik demonstrací.

Související:
Šetření CzechTeku v režii ministra Langera se stává fraškou (Czechtek WebLog 16.10.2006)
Dokument Inspekce MV k šetření CzechTeku (Czechtek WebLog 16.10.2006)
2006-10-17, 8:26:00 • CzechTek 

Mobil je cesta do pekel

(Ondřej Horák, Lidovky.cz, 14. října 2006, 12:42)

Ivan Martin Jirous (1944) se stal letošním laureátem prestižního literárního ocenění – Ceny Jaroslava Seiferta, kterou převezme v pondělí.


..:. více zde :.

2006-10-16, 19:45:00 • Média 

Ten Free Parties that Changed the World

Who says the best things in life aren't free? Laugh, weep and gasp at just how significant and influential some of history's gratuitous knees-ups have been...


..:. více zde :.

2006-10-16, 19:19:00 • Retro 

Vtrhne lupič do banky.
"Ruce vzhůru a prachy sem!"
Pokladní suše opáčí:
"A víte, že vás za to mohou i vyloučit z ČSSD?"

2006-10-16, 15:26:44 • Z vesela ;) 
Kozí plácek kozám!
(Kozy.cz, 16. října 2006)


Nesouhlasíme se záměrem postavit na Kozím plácku sochu Sigmunda Freuda. Kozí náměstí patří kozám a je jistě mnoho vhodnějších míst pro tento pomník.
Při zjišťování, proč se neuvažuje o jiné lokalitě, nám bylo úředníky městské části Praha 1 a Magistrátu hl.m. Prahy sděleno, že o celé věci má nejvíce informací primátor Pavel Bém. Ten na žádost o poskytnutí informace, která by osvětlila celou záležitost, minulé pondělí napsal: "Jsem v kampani a na takový pitomosti nemám Stando čas. Po volbách."


V Praze jsme již v minulosti na základě "vrchnostenského" rozhodnutí přišli o řadu rockových klubů, prostor pod Stalinovým pomníkem na Letné, Ladronka, Budánka, Zlatá loď, Dům u Divého muže a řadu dalších.

Proto vyjádříme protest proti shora uvedenému spojený s podepisováním petice proti záměru, který je jeden z mnoha nekonzultovaných s občany

v úterý 17. října 2006 od 15 do 18 hod na Kozím plácku v Praze 1, pár minut od Staroměstsého náměstí.

Do Prahy s sebou vezmeme i pár koz z Milkovic. Kdo z Vás podporuje snahu, aby Kozí plácek patřil kozám, ať příjde zítra do Kozí ulice, případně tuto informaci zveřejní nebo přepošle svým známým.

Za Spolek přátel koz
Stanislav Penc

Vycházíme ze strohých statistických čísel: po druhé světové válce bylo v ČR 1,5 mil. koz, nyní se jejich počet odhaduje na 18 tisíc. O kozách se většinou traduje, že kozí mléko smrdí a kozlové ještě víc. Řada českých přísloví, kde jsou kozy zastoupeny, může mylně vést k závěru, že kozy jsou tvrdohlavé, tudíž hloupé. Vědomi si těchto skutečností, rozhodli jsme se kozy a vše s nimi spojené zpopularizovat lehkou a pro většinu společnosti přijatelnou formou. Více informací na ..:. Kozy.cz :.

2006-10-16, 15:03:52 • Si děláš kozy... 
Vaše městěčko se dívá
(Tomáš Sachr, Respekt.cz, 14. října 2006, 20:52)


Do Česka naplno dorazil fenomén pouličních kamer

Vodu v kašně na mikulovském náměstí čeří jen čúrky vody prýštící od sochy pohanské bohyně Pomony. Ne jako nedávno, když si tu parta místní mládeže rozhodla po pár pivech zchladit hlavu. Tuhle epizodu zná v Mikulově každý, mladíky totiž natočila policejní kamera a městští strážníci vystavili záběry na internet. Má to být varování – pozor, i vy budete mít ostudu. Když se nebudete chovat slušně, naše kamery vás vidí. Tato hra na velkého bratra v režii města má sice své kritiky, Mikulovští se už ale rozhlíží, kam jinam by se ještě měla sledovací zařízení namontovat, ubude prý rvaček a krádeží. Do českých a moravských měst zkrátka dorazil fenomén kamerových systémů, který může dost podstatně změnit náš život.


(…)

Monitorování přineslo ještě další efekt: policie má teď na svých webových stránkách fotogalerii (nikoli videa), kde kromě koupání v kašně lze vidět třeba muže močícího na ulici, noční rvačku nebo postavu zvracející na lavičce. Obličeje sice nejsou rozeznatelné (policie hlavy začerňuje), na malém městě se ale nic neutají. Hamerníkovi muži ale právě proto chtějí ve zveřejňování vybraných fotek pokračovat.

celý článek na: ..:. Respekt.cz :.Mikulovská síla burčáku a kamerového fízlování … zdroj a další foto na: ..:. mp.mikulov.cz :.
2006-10-16, 14:40:00 • Média 
Vyšetření CzechTeku? ... fraška pokračuje
(CzechTek WebLog, 16. října 2006, 10:23)


Současný ministr vnitra Ivan Langer na své první tiskové konferenci (7. září 2006) veřejně prohlásil, že se zasadí o prošetření zákroku Policie ČR proti CzechTeku v roce 2005 u tachovského Mlýnce. Učinil tak na dotaz Stanislava Pence. První výsledky šetření přislíbil do konce září.

Na středu 11. října ohlásil Ivan Langer tiskovou konferenci, na které měl oznámit výsledky šetření. Tisková konference byla v uvedený den zrušena a Stanislav Penc byl odkázán na Inspekci ministra vnitra. Po jeho osobní návštěvě v sídle inspekce v pražských Kobylisích mu bylo přislíbena písemná zpráva o šetření CzechTeku. Tu obdržel v pátek 13. října.
Obsah této zprávy je ovšem spíše výsměchem, než něčím co lze nazvat šetřením. Inspekce ve svém materiálu pouze konstatuje kolik trestních oznámení obdržela a kolik jich nebyla schopna vyšetřit – tedy v podstatě všechny. Inspekce tak pouze doznává, že v hladké součinnosti s plzeňským státním zastupitelstvím nevyšetřila jediného policistu.
Inspekce zcela ignorovala zjištění ombudsmana, který konstatoval celou řadu pochybení při policejním zásahu. Vedení inspekce se ani nezmínilo, zda je vyšetřován velitel zásahu, na kterého podala letos v létě trestní oznámení Liga lidských práv. Pominula také nově zjištěné skutečnosti, kdy novináři z iDNES.cz prokázali, že policie nezákonně házela výbušky a slzný plyn přímo do lidí a minimálně jeden policista používal při zákroku teleskopický obušek.
Pokud má takhle vypadat vyšetření CzechTeku, tak to nelze nazvat jinak než pokračující fraškou, kterou předvedla již většina odpovědných institucí i představitelů tohoto státu. Ministra Langer má velkou šanci se k nim přidat.

Plné znění dokumentu Inspekce ministra vnitra k šetření Czechteku 20005 níže.
2006-10-16, 10:41:00 • CzechTek 
Vyšetření CzechTeku podle Inspekce

Níže uvedený dokument byl zaslán Stanislavu Pencovi, který se dožadoval výsledků šetření policejního zákroku na CzechTeku v roce 2005. Vyšetření této kauzy slíbil po nástupu do funkce ministr vnitra Ivan Langer.

Inspekce ministra vnitra
10. oddělení
P R A H A

Č.j. IN-357/10-A-2006

Praha 13. října 2006

Pan Stanislav PENC
Staré Hrady 53
507 23 Libáň


Odpověď na žádost o poskytnutí informace dle zákona o svobodném přístupu k informacím

Na základě Vaší žádosti o poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, podané dne 12.10.2006, Vám sděluji, že zprávy o vyšetřování událostí týkající se akce CZECHTEK 2005 vypracované odborem vnitřní kontroly Policejního prezídia ČR Vám nemohou být poskytnuty, neboť jimi Inspekce ministra vnitra nedisponuje.
K Vaší žádosti o poskytnutí zpráv vypracovaných Inspekcí ministra vnitra v souvislosti s prošetřováním zákroku policistů při akci CZECHTEK 2005 Vám sděluji, že tato obsahovala následující skutečnosti:


K průběhu trestních řízení, které byly vedeny v souvislosti s technoparty CZECHTEK 2005 je třeba uvést, že trestní oznámení účastníků CZECHTEK 2005, případně dalších osob, byla na Inspekci ministra vnitra zpravidla postupována od kontrolních oddělení Policie ČR, obvodních (či místních) oddělení Policie ČR či státních zastupitelství.
Pracovníci Inspekce MV vyhodnocovali podání s ohledem na ustanovení § 59 tr. řádu a na základě tohoto bylo požadováno doplnění trestních oznámení či byly ihned zahajovány úkony trestního řízení v souladu s ustanovením § 158 odst. 3 tr. řádu.
Vzhledem k obsahům podání bylo problematické ustanovení konkrétních zasahujících policistů, neboť podatelé zpravidla nebyli schopni uvést bližší identifikační údaje k zasahujícím policistům.
Vyčlenění pracovníci Inspekce MV se zabývali shromažďováním všech dostupných videozáznamů a fotografií. Prověřování bylo zaměřeno zejména na dohledání incidentů v těchto obrazových záznamech. Kvalita jak videozáznamů, tak některých fotografií byla velmi nízká, a proto bylo dohledávání velmi ztíženo. Záběry pořízené ve večerních hodinách již nebyly vyhodnotitelné, a to z důvodu snížené viditelnosti.
Dozorující státní zástupkyní byla ............................. z Okresního státního zastupitelství Plzeň – město, se kterou bylo probíhající trestní řízení konzultováno.
V rámci trestního řízení se pracovníci Inspekce MV zabývali jednotlivými znaky skutkové podstaty trestných činů dle trestního zákona, zejména se jednalo o podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele dle § 158 tr. zákona, ublížení na zdraví dle § 221 tr. zákona a poškozování cizí věci dle § 257 tr. zákona.
V případech, kdy se v rámci trestního řízení nepodařilo objektivně zadokumentovat, že k jednání popsanému podateli skutečně došlo, bylo trestní řízení ukončeno v souladu s ustanovením § 159a odst. 1 tr. řádu. V případech, kdy bylo objektivně zadokumentováno, že trestný čin byl spáchán, ale nepodařilo se ustanovit osobu pachatele, bylo rozhodnuto v souladu s ustanovením § 159a odst. 4 tr. řádu.
V případě vydání usnesení dle § 159a tr. řádu toto sice nabývá právní moci, ale nevytváří překážku věci pravomocně rozhodnuté. Všechna vydaná usnesení byla přezkoumána dozorující státní zástupkyní a kromě jednoho případu nabyla právní moci.
V případě, že nebylo zadokumentováno a prokázáno, že ze strany podezřelého došlo ke spáchání trestného činu dle jednotlivých ustanovení trestního zákona, bylo prověřováno, zda jednáním podezřelých nebyly naplněny znaky skutkové podstaty přestupku. V případě, že tomu tak bylo, byla věc odevzdána ke kázeňskému projednání.
Celkem bylo přijato 128 podání, z nichž 99 bylo vyhodnoceno jako nekonkrétní oznámení a tyto byly prověřeny v rámci spisového materiálu č.j. ........................... kdy tento byl ukončen vydáním usnesení dle § 159a odst, 1 tr, řádu, usnesení nabylo právní moci.
Celkem 27 podání, resp. 29 podání (dva skutky byly vyloučeny k samostatnému trestnímu řízení) bylo prověřováno v rámci samostatných trestních řízení – byly zahájeny úkony trestního řízení dle § 158 odst. 3 tr. řádu.
Ve 14 případech bylo policejním orgánem rozhodnuto o odložení věci dle § 159a odst. 1 tr. řádu, ve 13 případech bylo rozhodnuto o odložení věci dle § 159a odst. 4 tr. řádu, v jednom případě byl spisový materiál postoupen ke kázeňskému řízení a v jednom případě byl spisový materiál postoupen s návrhem na zahájení trestního stíhání na Okresní státní zastupitelství pro Plzeň – město, odkud byl dvakrát vrácen k doplnění a nakonec bylo státní zástupkyní .......................................... rozhodnuto následovně: v případě použití cizího textilního identifikačního čísla zasahujícím policistou byla věc postoupena ke kázeňskému řízení příslušnému služebnímu funkcionáři a ve věci nepřiměřeného použití donucovacího prostředku (dle právního názoru policejního orgánu Inspekce MV) bylo státní zástupkyní vydáno usnesení o odložení věci dle § 159a odst. 1 tr. řádu.
Na základě dosavadních zkušeností při prošetřování průběhu minulých ročníků technoparty CZECHTEK 2004 a 2005 byla ze strany Inspekce MV přijata v tomto roce rozsáhlá opatření, která postihla oblast příprav, oblast průběhu a oblast prošetřování případných protiprávních jednání příslušníků PČR, ke kterým by mohlo v souvislosti s konáním technoparty CZECHTEK 2006 dojít.
K průběhu technoparty CZECHTEK 2006 je třeba uvést, že opatření učiněná pracovníky Inspekce MV byla konstruktivní.

Zpracoval:

mjr. Mgr. HÝBNEROVÁ
policejní rada

plk. JUDr. Zdeněk PELC, v.r.
ředitel Inspekce MV
2006-10-16, 10:39:05 • CzechTek 

Ayahuasca Visions z filmu Blueberry (a.k.a. Renegade)

Jan Kounen kdysi vzbudil ohlas svižným městským thrillerem Dobermann (1997). Minulý týden měl ve Francii premiéru jeho nejnovější a velmi očekávaný western Blueberry, velkorozpočtová adaptace slavné komiksové figury Jeana-Michela Charliera a Jeana Girauda s vychrtlým Vincentem Casselem v hlavní roli.


..:. více zde :.

2006-10-15, 19:23:00 • Video a filmy 
DiY Fest – 28.10.2006 – Letenská pláň, 12:00 až 22:00

..:. více zde :.

2006-10-15, 15:26:00 • FreeTekno akce 
Na Kokořínsku se bude konat technoparty
(MojeNoviny.cz, 13. října 2006, 19:10)


MLADÁ BOLESLAV – V Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko se bude po roce koncem října opět konat technoparty. Dějištěm akce se znovu stane louka u Malého Hubenova na Mělnicku. Správa oblasti akci bránit nebude v případě, že pořadatelé splní řadu podmínek. Přírodu by tato akce již podle ochránců neměla na podzim ohrozit.


Auta technařů, kterých nesmí být více než 300, budou moci parkovat pouze na vyhrazeném místě. Po párty budou muset pozemek uklidit.

Technaři již chtěli párty na stejném místě pořádat koncem léta, ale s akcí nesouhlasil jeden z majitelů pozemku a zastupitelé z blízkých Želíz. Chtěli tak ochránit domy na doslech od místa akce, kterým loni vadil hlavně hluk. Hluk nesmí podle zákona v noci dosáhnout mez 40 decibelů. Loni technaři tuto mez překročili o deset decibelů, ale po varování policie ji ztišili.

Pořadatelé musí svůj záměr nahlásit nejpozději sedm dnů před akcí radnici v Želízech. Podle platné vyhlášky z loňského roku musí hudba zmlknout v pátek i sobotu nejpozději hodinu po půlnoci. "Stejně jako každý rok budeme akci monitorovat," řekl deníku starosta Želít Tomáš Bastl. Loni si lidé stěžovali, že technaři procházeli přes jejich pozemky a stalo se také, že kouřili na stohu.

zdroj: ..:. MojeNoviny.cz :.
2006-10-15, 13:36:30 • Média 
Romové vtrhli na služebnu a zbili policistu
(Patrik Biskup, Právo, 15. října 2006, 10:27)


S otřesem mozku a dalšími poraněními je hospitalizován policista z Boru na Tachovsku, kterého v sobotu jako akt pomsty zbili Romové přímo na policejní služebně. Důvodem útoku pětice Romů ze Skvizína byla odplata za to, že dotyčný policista jednoho z nich krátce předtím zadržel při útěku od dopravní nehody, kterou muž způsobil.

celá zpráva na: ..:. Novinky.cz :.

2006-10-15, 13:09:33 • Média 
Tachovskému kriminalistovi utekl ze služebny zadržený lupič
(Patrik Biskup, Právo, 14. října 2006)


Tachovská kriminálka má z ostudy kabát. Jednomu z detektivů ve středu utekl ze služebny zadržený muž podezřelý z loupeže, kterého nechal několik minut bez dozoru.
„Kriminalistu jsem postavil mimo službu až do vyšetření případu,“ řekl v pátek Právu tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže.

Policistovi hrozí obvinění z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele z nedbalosti. „Případ už vyšetřuje Inspekce ministra vnitra,“ potvrdil Právu Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Kriminalista po zadržení muže podezřelého z přepadení a krádeže mobilu začal vyslýchat na služebně Obvodního oddělení policie v Boru.
„Doznal se i k další trestné činnosti. Policista ho umístil do zamřížovaného prostoru a šel si ověřit některé skutečnosti z výpovědi podezřelého. Ten toho využil, během pěti minut se protáhl mezerou ve mříži a utekl. Prostor, kde byl zadržený muž umístěn, nebyl žádnou zadržovací celou,“ upřesnil Kníže.
Podle něho kriminalista porušil předpis o střežení a eskortě zadržených osob, který nařizuje, že musejí být neustále střeženy.
„Pokud kriminalista odešel, měl střežením pověřit jiného kolegu,“ prohlásil Kníže. Policisté po uprchlíkovi vyhlásili pátrání.
2006-10-15, 13:02:38 • Média 
Vláda pokračuje v cenzurování na internetu, zakázala tibetský blog
(Human Rights Watch, Econnect.cz, 13. října 2006)


Čínské úřady znepřístupnily významný tibetský intelektuální blog http://woeser.bokee.com tibetské spisovatelky Oeser. Podle Human Rights Watch (HRW) je to další signál postupující cenzury na internetu. Oeser je první tibetská spisovatelka působící v Číně, která začala otevřeně mluvit o roli čínské vlády v Tibetu a zároveň naléhala na čínskou vládu, aby začala vyjednávat s dalajlámou.


(…)

Čínská vláda a představitelé komunistické strany v současnosti agresivně usilují o znepřístupňování webových stránek, blogů a dalších internetových diskusí, které se týkají témat citlivých z hlediska vládní politiky. Úřady při tom používají sofistikovanou síť lidské a technologické kontroly. Novináři, blogeři, tvůrci webových stránek, spisovatelé a publicisté, kteří posílají informace mimo Čínu či debatují mezi sebou o Tibetu, Tchajwanu, lidských právech apod., tak čelí trestu ve formě ztráty zaměstnání či až dlouhodobému vězení. Čínskou vládní cenzuru internetu zdokumentovala HRW v srpnu tohoto roku ve zprávě “Race to the Bottom”.

celá zpráva na: ..:. Econnect.cz :.
2006-10-14, 11:24:00 • Média 
Salman Rushdie: Teror má své kouzlo
(Erich Follath, Der Spiegel, iHNed.cz, 13. října 2006)


Devětapadesátiletý Salman Rushdie strávil řadu let přemýšlením a psaním o terorismu. Proč se podle něj zdánlivě normální mladí muži dávají na teror? Co soudí o nebezpečí spojeném s náboženstvím? A proč si myslí, že se USA mění v autoritářský stát?


(…)

Ale pod vlivem útoků, k nimž došlo 11. září 2001, jste sám napsal, že pokud má být svobodná společnost ochráněna před terorismem, je nevyhnutelné omezení lidských práv.
Měl jsem na mysli přísnější kontroly na letištích a podobně – nepříjemná, ale snadno pochopitelná omezující opatření. Nepovažoval jsem za možné, že by se Bushova vláda pustila do budování mašinérie autoritářského státu.

Došlo k tomu?
Ano. Několik let jsem prezidentem PEN klubu v New Yorku, předsedou Asociace amerických spisovatelů. Znovu a znovu se musíme zabývat těmito dalekosáhlými útoky na občanské svobody. A většina stížností byla oprávněná, protože dokonce nebylo ani patrné, jak různá zatčení a sledovací operace souvisí s antiterorismem. A to vím, o čem mluvím: Díky tomu, že mně samotnému hrozilo nebezpečí, jsem si vypěstoval sympatie ke zpravodajským aktivitám, ke svým ochráncům chovám nejhlubší úctu.

Takže Bush s Blairem zacházejí příliš daleko?
To je problém politiků, kteří od přirozenosti mají sklon k autoritářství: Když mají příležitost, zajdou příliš daleko. Musíme se mít na pozoru. Připadá mi velmi smutné, že anglo-americká politika a arabská politika se v současnosti navzájem podporují – tj. jejich nejhorší předsudky. Podívejte se na Irák, na Libanon. V žádném konfliktu neexistuje žádná strana. Ale zároveň potřebujeme morální jasno, které v poslední době u mnoha liberálně orientovaných lidí často postrádám – a já sám jsem liberál. Potřebujeme mít jasno v tom, co je správné a nesprávné, potřebujeme ochotu bránit naše hodnoty jasnými slovy a nazývat viníky viníky.

celý rozhovor na: ..:. iHNed.cz :.
2006-10-14, 10:02:09 • Média 
5,9 kW sound, projekce
hard-tek/core---drumandbasszdroj: ..:. www.geocities.com/spratekksound :.

2006-10-14, 9:27:45 • FreeTekno akce 
Lidskost, která zabíjí
(Martina Overstreet, Metro, 11. října 2006)


Na blogu brněnského výtvarníka Vladimíra Kokolii (kokolia.bloguje.cz) jsem si přečetla jeho úvahu o české mediální Specialitě zvané „lidskost“.
Píše:„Dramaturgové televizních pořadů si vždycky najdou nějakého u š l e c h t i l é h o týpka, který obchází staré stromy, poutní místa, prohovořuje s lékařem o medicínských problémech nebo o čemkoli, čemu nerozumí. Neméně záludný je doprovodný hlas v dokumentech, protože je vybírán s ohledem na důvěryhodný tón. Nejstrašnější byl jeden, patřící myslím panu Haškovcovi, jemuž by člověk uvěřil cokoli a za každého režimu. V rádiu herci čítávají text někoho jiného a věří, že jsou placeni za to, jak to zahrajou. Obvykle přehrávají – modlím se, aby to příště autor přelouskal sám, i kdyby se měl zajíkat.“

Kokolia mi tímto oživil několik vlastních hustých televizních zážitků: Marek Eben. Robot na programovaný ke komunikaci ve stylu „laskavý humor“. Talk-show nebo estráda, včera nebo před deseti lety, ten pohled plný hlubokého porozumění, vstřícný úsměv a souhlasné přitakávání komukoliv, čemukoliv, odjakživa a ažnavěky. Je to tak hřejivé, tak odzbrojující… Slova tečou jako javorový sirup. Plní oči, uši, mysl. „Pěkný to bylo,“ chvějí se divačkám brady.
Jaroslav Dušek. Ten zápal, ta vroucí touha jít nám všem dobrým, lepším a ještě lepším příkladem! Za všech okolností bezprostřední, nadšený a připravený k debatě na sebepitomější téma. Tak neochvějně pozitivní, za všechno vděčný… „Láska!“ vyhrkne procítěně do kamery a poválí to slovo na jazyku s takovým patosem, až mě přepadne stud.
Luděk Munzar. Pod jakousi stoletou lípou ho vlastní slova dojala až k slzám. Režisér scénu ještě umocnil detailním záběrem na třesoucí se prsty hladící rozpraskanou kůru. K tomu vypjatý zvuk smyčců a… Porno lidskosti, vydechl můj přítel nevěřícně. Munzar – jednotka trapnosti,řekla jsem já. Smáli jsme se jako blázni. Lidskost v podání české televizní tvorby bývá občas tak deviantní, že ve srovnání s ní působí skutečné porno křišťálově čistým dojmem.
Jak pravil Lipovetsky: Žijeme v éře prázdnoty.

zdroj: ..:. Metropoint.com (pdf str.8) :.
2006-10-14, 8:49:00 • Komentáře / názory 
Bordel v erbu
(JXD, Reflex.cz, 13. října 2006)


Jedenáctého října televize NOVA oznámila zarážející zprávu: Originál státního znaku České republiky se ztratil. Situace je to poměrně trapná, ale dává nám příležitost zamyslet se, zda nejde o signál vyšší moci, že by ve znaku naší republiky mělo být něco jiného.

Dvouocasý lev, který je na ztraceném státním znaku hned dvakrát, má hluboký vnitřní heraldický význam. Původně totiž byli tito typicky čeští lvi dva a stáli za sebou, ovšem průběhem času díky typicky české povaze ten druhý lev vlezl tomu prvnímu do zadku tak hluboko, že z něj čouhá už jen jeho chvost.

více na: ..:. Reflex.cz :.

2006-10-13, 18:40:31 • Komentáře / názory 
LangerTek:
"Policista ucítil při otáčení přes tonfu kontakt s druhou osobou"

(Michal "Wolf" Vlk, Britské listy, 13. října 2006)


V sobotu 7. 10. ukončila policie menší technoparty sto padesáti osob poblíž obce Ždírec na Českolipsku. Akce se konala na nepronajatém pozemku, postup tedy jistě správný. V České lípě však pravděpodobně došly antikonfliktni týmy, takže celou situaci přijel vyřešit jeden konfliktní tým. Ukončení bylo provedeno násilím a šikanou účastníků, o které zákon o policii nehovoří.

I když už premiérem není Jiří Paroubek, vůči jehož komentování zásahu proti technoparty CzechTek se pořádaly mohutné demonstrace, brutalita policejních násilníků se za vlády nového ministra Langra z ODS nezměnila. Po kopnutí do břicha policistou č. 240646 skončila jedna účastnice v nemocnici. Podle lékařů měla dívka jen lehké zranění...


(…)

Ráno nastoupily korytnačky (těžkooděnci, pozn. aut.) a byl konec... bylo tam pár excesů, např. mě nevybíravě zatkli a jako rukojmí vyměnili až za odjezd velkejch aut, pak sebrali kluka, co měl nahlas puštěný autorádio, kámošovi kvůli témuž sebrali klíčky od auta, jednu slečnu musela po zákroku odvézt sanitka, ale naštěstí nic vážnýho,"

Tak situaci shrnuje jeden z nich, který používá přezdívku Poprask.

Další z účastníků, který si říká Alzheimer, ho doplňuje a děj rozvádí:

(…)

O průběhu nástupu policistů a jejich počátečních aktivitách pomlčím, popíši spíše situaci, která panovala kolem v sobotu cca kolem 11:00. Na místě (opuštěné prostranství bývalého letiště, asfalt dávno pryč) bylo cca 20 aut, cca 60 lidí, hudební aparatura a asi 30 policistů (zásahová jednotka, tzv. "korytnačky"). Hudba nehrála, balilo se. Policisté postávali tu tady, tu onde, byli relativně v klidu. Vidím, že asi 10 policistů a 5 lidí stojí poměrně blízko u sebe a diskutují. Fajn, nebral jsem to na vědomí.

Najednou ric-pic a jeden člověk leží na zemi, policisté ho poutají, a pak scéna, která mě fakt naštvala. Slečna kolem 25, tak 50 kilo, křičí na policisty, aby do něj přestali kopat. Couvá před dobře stokilovým policistou (číslo 240646), ten se rozbíhá, udělá 3 kroky a vší silou jí kope do břicha. Slečna chvíli stála, nevypadala příliš dobře. Pak k ní přišel a srazil ji na beton.

Když jsem to viděl, měl jsem před očima rudo. Po pár minutách už mohla chodit, mezitím jsme zavolali záchranku – podobný úder by mě donutil minimálně zvracet krev. Následně jsme zjistili, že ten "zajišťovaný" se dal původně do hádky s policistou a ten reagoval "chvaty a hmaty", následně mu ruce spoutali jednorázovým plastovým řemínkem namísto pouť – i po hodině od sundání tam měl viditelné rýhy – a posadili do autíčka.

Pak se situace dost změnila, policisté začali slovně napadat účastníky a začali být silně konfrontační. Přišli s něčím, co jsem zatím nikdy neviděl, ani neslyšel – oznámili, že toho účastníka pustí, pokud odjedou dvě auta. Vzpomněl jsem si na větu: "S teroristy se nevyjednává", ale nakonec dvě auta odjela, člověka pustili (nebezpečné individuum, vždyť si s nimi dovolil mluvit a dokonce se neslušně válel na zemí, když na něm klečeli a poutali ho!). Načež si našli dalšího – spoutali ho a odvlekli do auta, protože "měl příliš nahlas autorádio". A opět přišli s požadavkem...

Do toho udělali mj. takovou fintu, že přišli k jinému člověku s puštěným autorádiem, policista si mu sedl do auta, vypnul rádio, zapnul světla, zamkl a s klíčky odešel, že se zabavují. Více vypečených fint je zdokumentované v policejních archívech (natáčeli na 2 videokamery) a možná i prostřednictvím fotek a videí účastníků, sám jsem bohužel neměl potřebnou výbavu na focení.

Když to vezmu bodově, tak:

* Policista se neudržel a namísto argumentů zvolil pěsti.
* Při svém konání ztratil sebekontrolu, což odnesla holka, která slovně bránila kamaráda.
* Několikrát nasedli do cizího auta, manipulovali s jeho vybavením a zabavili klíče.
* Zadržovali "účelově zajištěné" lidí a následně jejich propuštění podmiňovali odjezdem jiných lidí z místa.

Takhle si představuji princip fungování mafiánské ochranky v zapadlém koutě Ukrajiny, ne způsob práce Policie ČR. Moje důvěra v tuto institucí opět poklesla o pár procentních bodů, řečeno kulatně."

více na: ..:. Blisty.cz :.


Kauza Ždírec:
Freeparty u Dubé ukončila policie (CzechTek WebLog, 7.10. 2006, 14:54)
Policie při zásahu proti freeparty brala rukojmí (CzechTek WebLog, 7.10. 2006, 18:44)
Hezky cvičená policejní mluvčí:
Policistova tonfa se dostala do kontaktu s mladou dívkou (iDNES.cz, 9.10.2006)

...měli by se nad sebou vážně zamyslet (CzechTek WebLog, 10. 10. 2006)V České Lípě antikonfliktni týmy pravděpodobně došly
2006-10-13, 8:27:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

Cirkus Alien, Komatsu, Aka.IO (Ždírec, 7. 10. 2006)


..:. více zde :.

2006-10-13, 8:23:00 • Video a filmy 
Obávaný bachař poslancem
(Macháček David, Česká Televize.cz, 9. října 2006, 21:35)


Ještě se v poslanecké lavici nestačil projevit a už patří mezi nejznámější. O koho jde? O komunistického poslance Josefa Vondrušku. Proslavil se tím, že za komunismu sloužil v jednom z nejhorších kriminálů u nás, kde rozhodně neměl pověst beránka. Příliš ostré chování mu vytýkali sami jeho šéfové. S těmi, kteří to zažili na vlastní kůži, mluvil David Macháček.

videostream: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

2006-10-12, 22:11:23 • Vládní lži a jiná svinstva 
V Taliansku zastavili televízny program
(TASR, Tvcentrum.com, 11. října 2006)


Talianske úrady na základe zákona o ochrane súkromia včera zrušili vysielanie večerného satirického televízneho programu, v ktorom mala byť zverejnená informácia, že užívanie drog medzi politikmi je značne rozšírené.

Rozhodnutie však ešte viac rozhorčilo spoločnosť, pobúrenú zistením televízneho programu. Tvorcovia programu Le lene už v pondelok oznámili, že tajne testovali 50 poslancov dolnej komory na užívanie omamných látok a zistili, že za posledných 36 hodín takmer tretina zákonodarcov užila drogu, pričom 12 poslanci mali pozitívny výsledok na marihuanu a štyria na kokaín.

celá zpráva na: ..:. Tvcentrum.com :.Hulí i Standa? A Jirka Paroubků? A Severa?

2006-10-12, 15:13:00 • Drogy 
Útok skinheadů: soud kritizuje policii
(ČTK, Aktuálně.cz, 12. října 2006, 12:49)


Ostrava – Za loňské tažení skupiny skinheadů Ostravou, při kterém bylo napadeno a zbito několik lidí, byli potrestáni jen dva mladíci. Soud kritizoval práci policie.

"Zůstává nad tím rozum stát," řekla předsedkyně senátu o policejním vyšetřování. Podle ní si policejní rada vyhodnocoval důkazy, jak se mu to hodilo.

"Pokud by policejní rada znal trestní řád, mohlo být spravedlnosti učiněno za dost. Rozsudek dnes mohl být úplně jiný," dodala. Mezi napadenými byl přitom i zástupce ředitele ostravské policie Josef Pravda.

celá zpráva na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-10-12, 14:28:46 • Média 
Jan Macháček: Nashledanou, milá vládo!
(Jan Macháček, iHNed.cz, 12. října 2006)


Nebývá zvykem hodnotit v politice kohokoli, kdo měl šanci jen pár týdnů. Naopak: existuje rozumné pravidlo sta dnů hájení. Jenže když je všechno postaveno na hlavu jako dnes v české politice, nemůže logicky platit ani toto.


(…)

Čistky nutné i zbytečné

Topolánkova vláda vejde do dějin jako vláda čistek a dlouhých nožů, která "podřezávala krky" bez ohledu na to, že nedostala důvěru parlamentu. Ne všechna propouštění jsou ale srovnatelná.
Způsob odvolávání Eduarda Janoty z postu náměstka ministra financí byl sice skandální a špatný, zato rozhodnutí Ivana Langera vymést celou inspekci ministerstva vnitra bylo jedině správné. Mnohokrát se prokázalo (nejpozději po CzechTeku), že tato instituce je zralá na rozpouštění.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.
2006-10-12, 13:41:55 • Komentáře / názory 
Pražským strážníkům šéfoval důstojník StB
(Oldřich Tichý, iDNES.cz, 12. října 2006, 8:33)


V nejvyšším vedení pražské městské policie působil člověk, který byl před listopadem 1989 důstojníkem StB. Jmenuje se Karel Lán a v letech 1977 až 1990 pracoval u vojenské kontrarozvědky. Ta byla součástí komunistické tajné policie. U městské policie byl posledních sedm let náměstkem ředitele


(…)

U pražské městské policie nejde o první aféru, kdy vysokou funkci zastával člověk spojený s komunistickými tajnými službami. Před čtyřmi lety musel odstoupit dokonce ředitel pražských strážníků Radim Chyba. Ukázalo se totiž, že byl evidován jako agent StB.

A právě v době, kdy Chyba pražské městské policii šéfoval, stal se Lán jeho náměstkem. Nynější ředitel Vladimír Kotrouš proto uložil svým kolegům, aby prověřili, zda v seznamech spolupracovníků StB není někdo další z vedení městské policie.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.
2006-10-12, 12:53:01 • Média 
Přešlap
(Lukáš Rychetský, týdeník A2, 11. října 2006)


Václav Havel slavil minulý týden sedmdesátiny a jeho jubileum různým, někdy až nenarozeninovým způsobem připomínala i česká tištěná média. Hlavně ve čtvrtek, tedy den po oslavě, jež se odehrála v Anenském klášteře.

V bulvárním Aha šlo jako vždy o drby a peníze. Ty jdou ruku v ruce, což v Aha dobře vědí, a tak informovali o částce, na kterou oslava vyšla, o Zemanovi, jenž prý přebral, a o slavnostním menu. Nic důležitějšího nezaznamenali. Jsou na to asi příliš mladí.

V bratrském Blesku stála za přečtení jen jedna věta, tak absurdní, ale podle všeho pravdivá ve svém sdělení, že jistě předčila i mnohé seriózní deníky: „Jiří Paroubek ke koňaku přidal i cédéčka s Plastic People.“ Sami Plastici byli dle Práva také přítomni a „s pobavením“ sledovali příchod Karla Gotta. Možná kdyby viděli Paroubka, jak Havlovi k narozeninám předává jejich hudbu, smích by je rychle přešel. Nebo by se smáli ještě více. Těžko říct.

..:. více zde :.

2006-10-12, 8:02:32 • Média 
Burn Station Free MediaPřinášíme internetovou scénu na ulici
(Tomáš Vtípil, Literární noviny, 9. října 2006)

* Koncept Burn Station mi trochu připomíná princip free tekna: někam přijít a udělat kravál a velkou party pro lidi – zadarmo. Dá se mluvit o nějaké inspiraci z tohoto směru?

Inspirace tu určitě je. My ovšem neděláme tolik kraválu a tak velké parties, i když... někdy vlastně i to. Každopádně je to zadarmo.

Burn Station můžete vidět ještě ve čtvrtek 12. 10. v brněnském klubu Mersey v rámci festivalu Zoom.

O projektu Burn Station si s jeho hlavním softwarovým expertem Ramirem Cosentinem (na internetu vystupujícím jako Rama) popovídal přes okno internetového chatu hudebník Tomáš Vtípil.

* Jak to všechno začalo? Čí to byl nápad, provozovat Burn Station (BS)?

Začali s tím pánové z Platoniqu. Mám dojem, že něco takového dělali skoro odjakživa – instalovali soundsystémy na veřejných místech, pozvali lidi a nabídli jim poslech a hudbu na CD zadarmo. Potom jsme se jednou potkali ve Švýcarsku, asi před třemi lety. Já jsem jim navrhl, že jim pro tyto účely vytvořím speciální software ovládaný pomocí joysticku nebo gamepadu. Oni na to potom sehnali nějaké peníze a najali mě jako programátora. Asi před dvěma lety jsme začali spolupracovat, od té doby se stále posiluje sociální/komunitní složka projektu.

* Sehnali na to peníze? Zajímalo by mě, jak se vlastně celá věc financuje. Máte nějaké sponzory nebo jiné zdroje? Jinými slovy: funguje „gift economy“ tak jak má? Když něco poskytujete zadarmo, dostanete alespoň tolik, abyste mohli pokračovat v práci?

Máme pár soukromých přispěvatelů, ale žádného skutečného sponzora, aspoň zatím se do toho žádný nehrne. Vlastně nemáme ani žádný rozpočet v pravém slova smyslu. Investujeme do BS především svůj čas a práci.

..:. více zde :.

2006-10-11, 22:33:00 • Alternativní kultura 

2006-10-11, 22:30:00 • Alternativní kultura 
Polsko: Policie bojuje proti sharingu
(Parabola.cz, 11. října 2006, 19:09)


Ráno 11.října začala v Polsku velká akce proti tzv. sharingu – sdílení dekódovacích karet přes internet a nelegálnímu příjmu placených programů. Polská policie zabavila dekodéry, karty, zablokovala servery sloužící k sharingu a zajistila IP adresy uživatelů sdílení.

celá zpráva na: ..:. Parabola.cz :.

2006-10-11, 21:05:26 • Média 
Nad Hradištěm létala Sojka
(kpt. Pavla Poláková, Ministerstvo obrany ČR, 10. října 2006)

Včerejším dnem, tedy 9. října 2006, začalo ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště největší cvičení v historii Armády České republiky - Strong Campaigner.

Jedná se o cvičení brigádního úkolového uskupení na bázi 4. brigády rychlého nasazení. Toto cvičení prověří stupeň připravenosti Armády České republiky a potvrdí dosažení jejích počátečních operačních schopností.

..:. více zde :.

2006-10-11, 12:42:00 • Teknické poznámky 
Jak Jack 2 zachránil civilizaci
(Václav Cílek, Týden.cz, 9. října 2006)

Informační monopoly manipulují našimi nadějemi

Před necelým měsícem oznámila americká ropná společnost Chevron, že hlubokomořský vrt vedený z plošiny Jack 2 nejprve prošel dvěma kilometry vody a pak dalšími téměř šesti kilometry mořských sedimentů, aby nakonec narazil na pohádkové ložisko ropy, jaké v Americe bylo naposled objeveno před skoro čtyřiceti lety.


(...)

Jedna velmi důležitá okolnost: Chevron zveřejnil odhad zásob z Jacka 2 již v roce 2004. V květnu tohoto roku je potvrdil. Trvalo několik měsíců, než se z původní, běžně dostupné zprávy stala žhavá novinka. Jak je tohle vůbec možné? Začínaly hurikány, které ohrožují rafinerie. Zprávy z Íránu a Iráku se nevyznačovaly radostným optimismem. V září stačilo málo a znervóznělé ropné trhy popadla panika. Podle britského sociologa Anthonyho Giddense produkují pouhé čtyři velké zpravodajské stanice, tedy informační monopoly podobné jiným monopolům, devadesát procent všech hlavních světových zpráv. Za senzací dne je cítit zklidňující ruku velkého Otce Manipulátora.
Nejdříve mne popadl vztek, a pak jsem se začal smát. Co když my, čtenáři novin a diváci televize, jsme nedospělé děti nedospělých politiků, o něž se musí starat a které musí konejšit pár světa znalých expertů z nějaké vychytralé globální agentury? Co když nám někdo prokázal velkou ropnou službu lží o ložisku, jež nás jednou zachrání? Ale co když příště prokáže velkou službu někomu jinému a na náš úkor? Dorazila mne myšlenka, že politici mají takový lid, jaký si zaslouží a jaký se jim podobá.

celý komentář na: ..:. Týden.cz :.

2006-10-11, 5:43:00 • Komentáře / názory 
Krok USA směrem k totalitě
(Britské listy, 10. října 2006)

Kdybych byl vámi, neposílal bych vašeho syna či dceru, studující na univerzitě, na studijní pobyt do zahraničí, píše v deníku Chicago Tribune spisovatel Garrison Keillor. Minulý týden jsme v Americe suspendovali lidská práva. Zrušili jsme zákon habeas corpus a může se nám to pěkně vymstít.Americký Senát rozhodl, že "nepřátelským bojovníkem" se stává každý člověk, který nemá americké občanství, pokud o něm americký prezident prohlásí, že je nepřátelským bojovníkem.


(..)

Senát také rozhodl, že americký prezident bude mít od nynějška právo určit, zda je správné donutit tyto nepřátele, aby stáli dva dny nazí ve studené místnosti v oslepujícím světle a aby je bili vyšetřovatelé. Je to teď čistě byrokratická záležitost: Úředník dá na váš svazek razítko "nepřátelský bojovník", uvrhne vás do vězení na tak dlouho, jak se mu zachce, a postaví vás před jakýkoliv falešný soud, jakého se mu zachce. Nemáte možnost se odvolat. To je prosím zákon, který schválilo 65 senátorů a který nyní podepíše prezident Bush. Jistě ho dříve nebo později americké soudy vyškrtnou ze zákoníku.

Nikdo z mužů a žen, kteří pro tento zákon hlasovali, už nemá právo hovořit na veřejnosti o zákonnosti, ani povyšovat se morálně nad Hitlerovu Třetí říši anebo poeticky štavnat o americkém ideálu. Zapamatujte si jejich jména. (Autor v článku všechny poslance individuálně vyjmenovává.)

více na: ..:. Blisty.cz :.
2006-10-11, 5:32:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Ovšem
(Jakub Mračno, týdeník A2, 4. října 2006)

„Lepší příběh si zachránci pražské Ladronky ani nemohli přát. Odborná komise tuto usedlost, která byla před pár lety ruinou, ocenila spolu s dalšími čtyřmi objekty titulem Stavba roku 2006,“ psalo se na iDNES 19. září v noci, když Ladronka získala tuto „slavnou“ cenu. Také se psalo, jak před šesti lety policie vyhnala z polorozpadlého, „vybydleného“ statku Ladronka v Praze squattery a po nákladné rekonstrukci jej, samozřejmě že hlavně přičiněním místní i magistrátní ODS, politici proměnili ve vyhledávaný areál volného času.

To se před volbami hodí, stejně jako „sebeprezentace“ politiků kdekoliv jinde. A nakonec je celý příběh vlastně velmi skromný: stačilo vyhnat squattery, kteří se v průběhu sedmi let postarali o to, že Ladronka byla za hranicemi symbolem české alternativní kultury, proinvestovat přes sto milionů z rozpočtu radnice Prahy 6 i magistrátu, a místní mají tak trochu, co sami chtěli. Málokdo dnes připomene, že partyzánská akce radních Filipa Dvořáka a Rudolfa Blažka byla de facto zneužitím městské policie, která navíc posléze rozkradla, co se ve statku – jehož lehce naivní a hlavně násilně probuzení obyvatelé čekali venku na své osobní věci – hodilo „jako suvenýr“. Statek squatteři opouštěli s jediným zřetelným důvodem na straně města, jímž byla petice místních obyvatel, namířená proti desítkám travellerů, kteří jednoho léta zhruba měsíc okupovali přilehlou Tomanovu ulici. Teď už je to jen vzpomínka, jelikož genius loci zcela vymizel. Komerční pojetí akcí, kde se pořadatel nestydí při vstupném 900 korun tvrdit, že se „starý páky vracej na Ladronku“, je toho jen dalším smutným důkazem. Jak vidno, kulturně alternativní Ladronka se hodí i dnes, když už nabízí jen alternativu mezi bruslemi a koloběžkou. Zatímco strategii cíleného využívání „proměněného“ parku se ujali v samotné usedlosti, stavba roku, zdá se, obyčejným lidem moc neslouží, pokud pomineme „okénko s pivem pro chudé“. Smutným vysvědčením nové Ladronky je i skutečnost, že v předchozích ročnících získala ocenění například pražská víceúčelová Sazka Arena nebo pražská tramvajová trať Hlubočepy – Barrandov, která je jedním z nedávných triumfů ODS.

2006-10-10, 17:45:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
pár kroků od domu Jiřího Paroubka, v ulici Rotavská, je zeď... a na té zdi je obrázek:

Paroubek smrdí! 23

;*)

2006-10-10, 13:42:00 • Z vesela ;) 
...když chce někdo zatýkat autoradio, asi by se měl nad sebou vážně zamyslet :))

účastník freetekno akce u Ždírce na Kokořínsku

2006-10-10, 13:20:00 • Z vesela ;) 
Po rozehnané technoparty skončila dívka v nemocnici
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 9. října 2006, 17:08)

Přibližně dvacítka policejních těžkooděnců v sobotu krátce po poledni ukončila menší technoparty na letišti nedaleko obce Ždírec na Českolipsku. Po akci zůstala jedna zraněná dívka a několik zadržených.

..:. více zde :.

2006-10-9, 17:59:00 • Média 
Havel: Svět potřebuje mravní minimum
(Lidovky.cz, 9. října 2006, 13:34)


Václav Havel zahájil pražskou konferenci Forum 2000 projevem, v němž se přimlouval za přijetí celosvětového základního mravního minima. Podle exprezidenta by mohl mít formu dokumentu OSN, který by platil vedle Všeobecné deklarace lidských práv. Podtitulem letošní konference jsou Dilemata globálního soužití.

zdroj: ..:. Lidovky.cz :.Bez komentáře ... zdroj: ..:. Guma Guar :.

2006-10-9, 15:33:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Čech objevil unikátní kriminalistickou metodu
(Jakub Pokorný, iDNES.cz, 9. října 2006, 9:11)


Český kriminalista Jiří Straus vynalezl novou metodu, která pomáhá detektivům usvědčit pachatele. Na katedře kriminalistiky Policejní akademie se rodí technologie, která umožňuje poznat člověka podle způsobu jeho chůze.


(…)

Počítačový program, který dva záznamy chůze porovná sám, bude hotový snad v roce 2008," řekl Straus, který se jako soudní znalec už řadu let věnuje biomechanice.

(…)

Celá disciplína se může rozvíjet hlavně díky tomu, že současný svět je přímo "prošpikován" nejrůznějšími bezpečnostními kamerami na ulicích, úřadech i v bankách.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.
2006-10-9, 10:48:57 • Média 
Služba v armádě přitahuje extremisty
(Robert Břešťan, iHNed.cz, 9. října 2006)


Každý stý uchazeč o službu v armádě je pravicový extremista či sympatizant extremistických hnutí. Plyne to z výroční zprávy Vojenského zpravodajství za loňský rok.


(...)

K tomu, aby neonacisté pronikali do ozbrojených složek státu – vedle armády i ke státní a městské policii, některé extremistické organizace své členy a sympatizanty přímo vyzývají. "Pravicoví extremisté mají obecně kladný vztah ke zbraním, k bojovým sportům. Výzva, aby pronikali do ozbrojených složek, se objevovala například na internetových stránkách extremistického hnutí Národní odpor," říká Ondřej Cakl, který se pravicovým extremismem dlouhodobě zabývá.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.
2006-10-9, 8:27:02 • Média 
Neonacisté v Česku snadno koupí „to pravé“ oblečení
(Pavel Eichler, Jan Vedral, iDNES.cz, 8. října 2006, 8:01)


Příznivci neonacismu a fašismu už dávno nenosí tradiční vojenské letecké bundy, takzvané bombery, maskáče a kanady. Jejich současné oblečení vypadá docela nenápadně. Loga na oděvech přitom odkazují na nacistickou symboliku, nezřídka oslavují Hitlera.


(…)

Za firmou, která oblečení Eighty-Eight od roku 2005 vyrábí, navíc stojí Rasto Rogel, zpěvák slovenských neonacistických skupin Krátky proces a Juden Mord.

Malá odbočka – když v roce 1992 Krátký proces koncertoval v Bzenci, řada fanoušků v prvních řadách hajlovala. Zpěvák Daniel Landa tehdy v televizním dokumentu prohlásil, že by chtěl s Krátkým procesem zahrát na jednom pódiu.

více na: ..:. iDNES.cz :.

Podrobné info o neonacistické módě a obchodech nawwry.antifa.net

2006-10-8, 20:56:21 • Média 
na webu czechtek.freetekno.org se nachází galerie letáků – pozvánek na proběhlé CzechTeky:

1994 – Hostomice, 1995 – Hostomice, 1996 (a) – Hostomice, 1996 (b) – Hostomice, 1997 (a) – Stará Huť, 1997 (b) – Stará Huť, 1998 – Stará Huť, 1999 – Kuřivody, 2000 – Lipnice, 2001 – Doksy, 2002 – Andělka 2003 – Ledkov, 2004 – Boněnov

2006-10-8, 17:23:00 • Retro Po akci u Ždírce stále aktuální

2006-10-8, 14:47:24 • Vládní lži a jiná svinstva 
Na poklepávání po ramenou zahyne každá kultura

Persona non grata
"Nežádoucí osobou" se Jirous stal pro fízly a aparátníky: kazil jejich "práci s mládeží", protože co dělat s mladými, na které už nepůsobilo jako výhrůžka, že skončí u lopaty nebo je vyhodí ze školy? Jistě, zmlátit a zavřít, ale to nešlo u všech, bylo jednodušší zavírat Jirouse. Nechuť k jeho svobodomyslnosti a nevyzpytatelnosti je i dnes patrná u oficiózních intelektuálů a potentátů všeho druhu: částečně se to dá vysvětlit Magorovou zásadou, že "na poklepávání po ramenou by zahynula každá kultura", kterou uplatňoval v publicistických pracích, bez ohledu na to, čí výstavu recenzoval, s kým se přel (i texty staré dvacet let, polemiky bez servítků s Václavem Černým, Ivanem Svitákem nebo Ivou Kotrlou, stojí i dnes za přečtení).

zdroj: Velká pocta Ivanu "Magoru" Jirousovi (iHNed.cz 25.9.2006)

případně Zahradu mám zpustlou (rozhovor s I.M.Jirousem, Týden 2.10.2006)

2006-10-8, 11:29:00 • Alternativní kultura 
Policie se opět předvedla
(CzechTek WebLog, 7. října 2006, 18:44)


Podle tvrzení účastníků freetekno party u obce Ždírec na Kokořínsku byl zásah policie neprofesionální a v několika konkrétních případech i nezákonný. Příslušníky policie měli být bez zjevného důvodu napadeni minimálně jedna dívka a jeden muž. Policie v několika případech zabavovala klíče od automobilů. Minimálně jeden člověk byl zadržen policii za „nahlas puštěné autorádio“. Zadržené osoby Policie ČR použila jako rukojmí a jejich propuštění podmiňovala odjezdem automobilů z místa freeparty.
Všichni zadržení byli nakonec propuštěni.

2006-10-7, 18:45:15 • FreeTekno akce 
Freeparty u Dubé ukončila policie
(CzechTek WebLog, 7. října 2006, 14:54)


Policie dnes zasáhla proti freeparty nedaleko Dubé na Kokořínsku. Party byla ukončena i přesto, že se měla konat na pronajatém pozemku. Při zásahu byli nasazeni i policejní těžkooděnci. Proti jedné dívce mělo být použito násilí. Údajně bylo zasahováno i proti osobám, kterým hrála jen hudba z autorádia. Několik osob mělo být zadrženo.

2006-10-7, 15:17:00 • FreeTekno akce 


..:. více zde :.

2006-10-7, 11:38:00 • FreeTekno akce 
Ztráta odpovědnosti
( Petruška Šustrová, Názor.cz, říjen 2006)


Porozhlédneme-li se sedmnáct let po „roce zázraků" 1989 letmo a bez zaujetí po středoevropském regionu, neuvidíme žádný zemský ráj.


(…)

Celkově lze říci, že jsme svědky ztráty odpovědnosti politických elit za budoucnost – a na těch středoevropských je to lépe vidět. Prostě proto, že za sebou nemají desítky let diplomatického zakrývání a jsou tedy křupanštější. Při povrchním pohledu to na krizi nevypadá, a přesto se v krizi nacházíme. Je vleklá, pomalá, a bohužel nejspíš neodvratná

celý komentář na: ..:. Názor.cz :.
2006-10-7, 11:34:00 • Komentáře / názory 
V inspekci na vnitru vládla anarchie, tvrdí nový šéf
(Radek Bartoníček, iDNES.cz, 7. října 2006, 9:44)


Inspekce ministra vnitra nepracovala zdaleka tak, jak by měla. Její lidé nad sebou neměli téměř žádnou kontrolu a mohli si dělat téměř cokoliv. Vyplývá to z dokumentů, které získal iDNES.cz. Podobný názor má i řada poslanců.


(…)

"S inspekcí jsou pořád problémy. Masově se z ní vynášely informace, bojovali v ní policajti proti policajtům," stěžuje si například Jan Klas z ODS.

Navíc se ukazuje, že lidé z Inspekce ministra vnitra nebyli vůbec pod kontrolou parlamentu, dřívější šéfové inspekce téměř vůbec nechodili mezi poslance. Byli tak jedněmi z mála, kdo se nemusel na parlamentní půdě ze své práce "zpovídat".

"Nikdo se dosud situací v inspekci nezabýval, nikdy jsme nedostali informace, co se tam děje," podotýká Pavel Severa z KDU-ČSL.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2006-10-7, 11:31:10 • Média 
Čtěte odpovědi poslance Bublana
(iHNed.cz, 5. října 2006, 11:36)


Na dotazy čtenářů odpovídá poslanec za ČSSD a stínový ministr vnitra František Bublan.


(…)

V současnosti kritizujete ministra Langra za změny ve vedení Inspekce MV. I další představitelé ČSSD se Inspekce zastávají a tvrdí jak skvěle pracovala. Což je docela chucpe tvrzení. Stačí připomenout, že Vaše dokonalá Inspekce nebyla schopna vyšetřit ani jednoho z polistů, kteří surově mlátili lidi na Czechteku. Natož vyšetřit další nezákonnosti. či dokonce přímo odpovědné velitelé. Prosim aby ste vyvrátil tato tvrzení nějakou kvalitní lží či dezinformací. Tak jak jsme na to u Vás zvyklí již několik posledních měsíců....

5.10. 11:42 František Bublan
Nikdy jsem netvgrdil, že Inspekce MV je dokonalá, musím však potvrdit, že za poslední 2 roky prodělala řadu změn, došlo k velké personální výměně a zlepšila se objasněnost trestných činů policistů. Poslední velké případy – Berdychův gang a další jsou toho důkazem. Já kritizuji ministra Langera, ne za to, že dělá systémové změny, na to má právo a možná budou některé prospěšné, ale za to jakým způsobem vyhazuje lidi, kteří už něco dokázali a přitom to omlouvá budoucími systémovými změnami. Domnívám se, že správný postup by byl tento : připravit systémové změny a potom na vedoucí místa udělat výběrové řízení a dosazovat lidi podle jejich výsledků a podle toho, zda se na nový systém hodí. Stejně tak se domnívám, že ministr Langfer je ve střetu zájmů, když propouští lidi, kteří šetří únik informací z Kubiceho zprávy a mezi vyšetřovanými je i sám ministr. V tom případě by měl zůstat starnou a nechat případ řádně vyšetřit.

Pane Bublan, myslíte si, že může být v demokratickém státě ministrem vnitra osoba opakovaně usvědčená ze lži, drze protěžující příslušníky totalitního aparátu a absolutně neschopná k prosazení norem demokratického zřízení v policejním aparátu?

5.10. 11:53 František Bublan
Samozřejmě si to nemyslím, ale jestli tyto atributy přisuzujete mně, tak se hluboce mýlíte, nic z toho jsem nikdy nezastával.

František Bublan například neodpověděl na tento dotaz

Malá hadanka: S nějakým člověkem si udělali pochybnou smlouvu, ten ani, chudák, nevěděl o co jde, a bylo zřejmé, že toho budou chtít zneužít. ...Schválně jestli uhodnete kdo to řekl. Malá napověda ČTK tento výrok zveřejnila 30.7.2005 20:34.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2006-10-7, 9:21:17 • Média 
Nesehnutí nejsou extrémisté, ministerstvo se musí omluvit
(Econnect.cz, 5. října 2006)


Ministerstvo vnitra se musí omluvit občanskému sdružení Nesehnutí. Takový je verdikt Vrchního soudu v Praze, kterým ukončil více než pětiletý spor mezi ministerstvem a sdružením. Ten vznikl kvůli tomu, že ministerstvom se ve své zprávě o problematice extremismu za rok 1999 zmínilo také o sdružení Nesehnutí, zabývajícím se ochranou přírody a lidských práv. To se kvůli této zmínce dožadovalo od ministerstva omluvy, a když neuspělo, podalo na ministerstvo žalobu, kterou ukončil až pravomocný rozsudek Vrchního soudu v Praze, který dal Nesehnutí za pravdu.


(…)

„Rozsudek Vrchního soudu je pro nás velkým zadostiučiněním. Zároveň je také mementem pro ty státní složky, které se velmi rády s jim nepohodlnými a kritickými názory vypořádávají tím, že je označují očerňujícími nálepkami 'extrémistické', nebo dnes moderním termínem 'teroristické',“ komentuje rozsudek Milan Štefanec. „Byl bych rád, kdyby se tím už konečně uzavřelo období, kdy represivní složky státu bezdůvodně slídí mezi nenásilnými občanskými iniciativami, které se zabývají takovými činnostmi jako je ochrana lidských práv, životního prostředí či ochrana zvířat,“ doplňuje Štefanec v narážce na aféru z roku 1995, kdy se zjistilo, že MV ČR a jeho tajné služby sledují a zpravodajsky rozpracovávají organizace jako jsou Děti Země, Hnutí Duha či Svoboda zvířat. Nejnověji pak MV ČR dává neziskový sektor do spojitosti s terorismem a jeho sledování obhajuje zpracováním „analýzy neziskového sektoru z hlediska bezpečnostních rizik“.

celá zpráva na: ..:. Econnect.cz :.
2006-10-7, 8:38:16 • Média 
Festival digitální kultury ovládnou piráti
(tisková zpráva, Brno Zoom Festival, 5. října 2006)


Aktuální ročník brněnského festivalu digitální kultury Brno ZOOM 2006 představí sérii zahraničních i domácích uměleckých a aktivistických projektů zkoumajících autorská práva ve světle nových médií.


Od pondělí 9. 10. do neděle 15. 10. se na několika místech v Brně uskuteční řada akcí: VJ performance, filmové projekce, přednášky a diskuse se zajímavými hosty, autorské čtení, koncerty či vernisáže.
Za letošní téma bylo organizátory zvoleno aktuální téma autorských práv, k jejichž zastaralosti v kontextu nových médií se vyjadřují umělci a aktivisté po celém světě. Hlavní programový blok pod názvem PiratZoom představí zahraniční hosty v podobě aktivistického projektu BurnStation – pojízdné „vypalovací“ hudební stanice; dále Scrambled Hackz – konceptuální VJský nástroj ironizující zastaralost copyrightu v současné hudební a vizuální tvorbě. Debata na tohle téma bude rozvinuta v řadě panelových diskusí nejen s umělci, ale i se švédskými hosty – zástupci ojedinělé zájmové skupiny PiratByran a politické strany PiratPartiet, úzce propojené se známý torrentovým serverem Pirate Bay, jejiž jediným ale ambiciózním cílem je prosadit ve Švédsku novelizaci omezujících autorských práv a udat tak podobným aktivitám následováníhodný směr.
Dále bude, podobně jako loni, i v tomto roce představena řada významných projektů z oblasti VJingu, domácí i zahraniční nezávislé digitální filmové tvorby, a letos se ve větší míře dostane i na hudbu – kombinace vizuálních a hudebních experimentů budou připraveny každý den konání festivalu.
Festival navazuje na úspěšný loňský ročník, kdy byla v Brně představena např. mezinárodní přehlídka ruského původu Machinista, výběr z německého festivalu Bitfilm či série krátkých filmů typu machinima.

Výběr z programu:

čtvrtek 12.10. 2006
18:00 – "Pirat" panel – diskuse nad autorskými právy, copyleftem, pirátstvím a politickém tlaku

pátek 13.10. 2006
20:00 – PiratByran + Steal this film – prezentace členů aktivistické skupiny napojené na slavný torrentový server Pirate Bay doplněná dokumentárním filmem o dění kolem kontroverzního zásahu švédské policie proti "pirátům".

Další info:
Info k festivalu Zoom na Econnect.cz
Pirátska strana vo Švédsku 3. najsilnejšou neparlamentnou stranou (DSL.sk 19.9.2006)
Film o švédských internetových pirátech The Piratebay ke stažení i na Youtube (CzTk Blg 30.8.2006)
Politická strana brání zájmy digitálních pirátů (Technet.cz 9.1.2006)
2006-10-6, 18:38:00 • Alternativní kultura 
Jak se žije českým technařům aneb
Techno není všechno, ale všechno má svůj systém

(Martin Kovalčík, Metro, 6. října 2006)


Největším „nepřítelem“ ravu však nejsou ani tak politikové či policie, ale zájem. Zájem lidí, kteří se CzechTek jezdí ne proto, aby pronikali za hranice toho, co známe, ale proto, aby o tom mohli vyprávět. Je proto možné, že první legální CzechTek byl i posledním.
„CzechTek se stal masovou záležitostí, a vytratil se tak duch toho, čím by technoparty měla být,“ zdůvodnil to po skončení tohoto ročníku jeden z organizátorů Roman Tomáš Vainer.
Případný zánik této kultury zrušením největší freeparty ve střední Evropě však nehrozí. Jediný rozdíl bude, že se již systémové techno nebude objevovat na přelomu července a srpna na titulních stranách všech deníků. A to je pro tuto kulturu výborná zpráva.

Jediný způsob, jak postupovat, je růst. Jediný způsob, jak růst, je pronikat za hranice toho, co známe, do nepoznaných oblastí neznáma. Neznámé je jediným zdrojem nových vědomostí.

Tak zní první bod manifestu asi nejznámějšího anglického sound systému Spiral Tribe (viz níže). Svým způsobem je v něm obsažena odpověď na otázku, proč je free techno většinovou společností stále nechápáno.Zájem médií opravdu nepotřebujeme …

evolution DJ1a Psycho-delic DJ on the Evolution sound systém
Castlemorton 10th Anniversary Free Festival.
May 31-June 5 2002. Steart Beach. Somerset. zdroj: ..:. Alan Lodge :.


O podstatě

Důvodem, proč v osmdesátých letech raveři, jak se novodobým kočovníkům říká, nasedli do oprýskaných aut vybavených co možná nejsilnější hudební aparaturou a vydali na svou cestu, byla neochota přijmout konzumní způsob současného života. Odmítli to, co je většině běžné.
Tato kultura vznikla ve chvíli, kdy si lidé uvědomili, že jediná cesta vpřed je spoléhat se na vlastní síly. Hlavní úlohu v ní hrají zdravý rozum a tvůrčí myšlení. A to je v dnešní době vzácné zboží. S tvůrčí myšlením je vždy spojena jakási extravagance, snaha vypadat jinak, protože co je všední, je nudné a nezajímavé. A naopak, jinakost vždy působí na většinu jako červený šátek na býka. Ten, kdo celý život vidí šedě, vidí v barvě něco nepatřičného.

..:. více zde :.

2006-10-6, 13:14:00 • Média 
Díky za každé nové ráno bez Jiřího Paroubka
(Daniel Kaiser, iHNed.cz, 6. října 2006)


Měsíc na ministerstvech – a teď odepřená důvěra v parlamentu. K tomu nevábná vyhlídka několika dalších týdnů lpění na moci. Stojí to trápení za to? V čem je hlavní hodnota Topolánkovy vlády?


(…)

To, co nám teď vládne, v zásadě není Topolánkova vláda, ale vláda proti Paroubkovi. A vláda proti Paroubkovi nutně znamená, že státní správu začne zbavovat lidí, o něž se bývalý premiér nebo jeho lidé opírají. Po osmi letech srůstání sociální demokracie a státu je takového průvanu třeba.

(…)

Jednotlivé ingredience, ze kterých se Paroubek skládá, byly už opakovaně identifikovány a znovu číst jejich výčet začíná být nuda. Ale nedá se nic dělat, předseda ČSSD totiž kombinuje populismus s brutálně mocenskou politikou v míře, jaká tu ještě nebyla.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.
2006-10-6, 12:36:19 • Komentáře / názory 
Paroubek mohl číst hovory svých rivalů
(Aktuálně.cz, 6. října 2006)


Praha – Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek měl možnost získat detailní přehled o aktivitách politiků ODS a novinářů, které odposlouchávala inspekce ministra vnitra. Tvrdí, že toho sám nevyužil.

Inspekce nechala odposlouchávat osm lidí s odůvodněním, že jsou podezřelí z květnového úniku zprávy policisty Jana Kubiceho, a "napíchla" kvůli tomu 46 telefonů. Samotné vyšetřování pak podle zjištění Aktuálně.cz inspektoři nastavili tak, že umožnili Paroubkovi, aby se mohl dostat do trestního spisu i přímo k přepisům odposlechů.


(…)

Princip je jednoduchý a navíc zcela zákonný: Kvůli úniku Kubiceho zprávy inspekce obdržela trestní oznámení od několika osob, vyšetřování ale oficiálně rozjela podle oznámení Paroubka. Inspektoři si vybrali čtyři trestné činy, kterými šetření zdůvodnili: ohrožení utajovaných skutečností, zneužití pravomoci veřejného činitele, neoprávněné nakládání s osobními údaji a trestný čin pomluvy.

Právě u dvou posledně zmíněných deliktů je takzvanou osobou poškozenou Jiří Paroubek, který v tomto duchu podal trestní oznámení. A jako poškozený má nárok na to, aby znal detaily vyšetřování.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2006-10-6, 8:22:47 • Média 
Policie získá zařízení na "odposlech" internetu
(ČTK, ČT24.cz, 5. října 2006, 13:46)


Praha – Česká policie dostane peníze na nákup zařízení pro "odposlech" internetu. Zařízení za 1,2 milionu eur (33,5 milionu korun) má pomoci v boji proti korupci a ekonomické kriminalitě. Téměř milionem eur přispěje EU v rámci twinningového projektu Transition Facility. Novinářům to dnes řekli zástupci české a německé policie.

"Když někoho odposloucháváme telefonem, často slyšíme, 'zapni si internet'" popsal důvody, proč si kriminalisté chtějí nové zařízení pořídit Tomáš Veselka z protikorupční policie


(...)

Jeden z německých policistů, kteří se na programu podílejí a který již má s podobným zařízením zkušenosti, popsal odposlech internetu ke zpětnému sledování filmu.

Aby kriminalisté zmapovali jednu hodinu, kterou strávil na internetu sledovaný člověk, musí si sami u počítače odsedět asi osm hodin.

Pravidla pro internetový odposlech jsou přitom stejná jako v případě telefonů. Nové zařízení tedy bude mít k dispozici pouze útvar zvláštních činností policejního prezidia, který technicky zajišťuje odposlechy pro celou policii. I zde je k nasazení techniky nutný souhlas soudce.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.
2006-10-5, 15:40:00 • Média 
Evropská směrnice o monitorování veškeré telekomunikace opět napadena u soudu
(Econnect, 4. října 2006)


Dne 14. 9. 2006 podala irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) žalobu proti právním ustanovením v evropském i irském právu, která nařizují operátorům a ISP providerům plošné sledování veškeré telekomunikace a elektronické komunikace. Jde o další krok proti kontroverzní směrnici.


(...)

"Plošné uchovávání údajů o veškeré komunikaci je záměrné monitorování nevinných občanů bez legitimního důvodu a jako takové zakládá útok vlády na soukromí svých občanů," říká T. J. McIntyre, předseda DRI, advokát a pedagog na právnické fakultě dublinské university.

celá zpráva na: ..:. Econnect.cz :.
2006-10-5, 12:07:23 • Média 
Hledají se svědci z Mlýnce

LIDICKY PROSÍME MOC PROSÍME POMOZTE

HLEDÁME NĚKOHO KDO 30.6.2005 KOLEM TŘETÍ RÁNO NA CZTEKU V MLÝNCI U TACHOVA VIDĚL OPEROVAT POLICII V MÍSTECH POBOŘENÉHO PLOTU DOLE U DÁLNICE HNED POD MÍSTY KONÁNÍ TEKU
K BLIŽŠÍMU UPŘESNĚNÍ TAM STÁL POROUCHANÝ KAMION A POZDĚJI TAKÉ VYBOURANÉ AUTO S MODRÝM VOZEJKEM

PROSÍME VÁS POMOZTE NÁM S ČÍMKOLI CO JSTE VIDĚLI

TEL. 728273257 STAČÍ JEN PROZVONIT

PS. JEN VÁŽNĚ!
PŘEDEM DĚKUJEME VŠEM KTEŘÍ SI VZPOMENOU
A NENECHAJÍ POLICII ABY DÍKY SVÉ SOUDRŽNOSTI VYHRÁLA
I TY POSLEDNÍ BITVY KTERÉ SE JEŠTĚ KONAJÍ.

FREEDOM FOR ALL POEPLE

HUMBUK sound

Další info:
Podrobnější informace
Přehled článků k případu Tomáše Matouška

2006-10-5, 10:55:00 • CzechTek 
Hučín měl být vykázán ze Sněmovny
(CzechTek WebLog, 5. října 2006, 10:56)


Server Free.cz zveřejnil dopis Vladimíra Hučína, ve kterém popisuje incident v poslanecké Sněmovně při natáčení pořadu o byvalém bachařovi a současném poslanci za KSČM Josefu Vondruškovi. Sněmovní ochranka se údajně pokusila Hučína vykázat z parlamentních prostor. Incident by měl být zaznamenán štábem České televize, který natáčel pro pořad Reportéři ČT.

2006-10-5, 10:53:22 • Neověřené 
Komunisté vzdávají boj o obecní úřady. Jsou staří
(Petr Sehnoutka, iHNed.cz, 5. října 2006)


Komunistická strana si vždy zakládala na tom, že postaví vlastní kandidátku do voleb i v těch nejmenších obcích. Ale teď má problém – před komunálními volbami komunisté nedali dohromady kandidátky v šesti a půl tisíce obcí.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2006-10-5, 10:29:45 • Média 
Patříte do vazby, křičel Zaorálek na Langera
(Radek Bartoníček, iDNES.cz, 4. října 2006, 21:30)


Ministr vnitra Ivan Langer konečně odůvodnil, proč odvolal vedení své inspekce. Tvrdí, že hlavním důvodem byla nekvalitní práce inspektorů. Sociální demokraté mu ale nevěřili a velmi ostře na něj útočili. Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek na něj dokonce křičel, že patří do vazby.

Dolní parlamentní komora zažila za poslední léta už hodně emotivních sporů, ale ten, který se odehrál ve středu navečer v bezpečnostním výboru Sněmovny patřil k těm nejvíce vyhroceným. Hlavním aktérem byl paradoxně politik, který přišel na tento výbor pouze jako host – místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.


(…)

Ministr veškerá podezření odmítal, několikrát opakoval, že všechny jeho změny prý směřují jen a jen k tomu, aby inspekce pracovala kvalitně. Na "pomoc" si přitom vzal i nedávného ředitele policie na Praze-západ Pavla Pelce, kterého postavil do čela inspekce.

Oba dva shodně tvrdili, že inspekce nepracuje dobře a poukazovaly na řadu věcí, která se musí podle nich změnit. Mimo jiné mluvili o tom, že za poslední dva roky prošla inspekce čtyřmi reorganizacemi, které ale nepřinesly žádný efektivní výsledek. Kupříkladu ředitel Borník údajně neřídil vůbec inspekci, ale pouze svou kancelář.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2006-10-5, 9:06:02 • Média 
Policisté vybírají peníze na kolegu, který zbil Jacques
(iDNES.cz, 5. října 2006, 1:00)


Udělal policistům ostudu, ale kolegové na něj nezanevřeli a vybírají na něj peníze v dobročinné sbírce. Řeč je o Tomáši Čermákovi, jenž na Prvního máje zmlátil nynější poslankyni za Stranu zelených Kateřinu Jacques.

Čermák se tehdy hájil tím, že politička protestující proti pochodu neonacistů opakovaně nereagovala na jeho výzvy, aby se nemíchala mezi radikály, čímž porušila zákon.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-10-5, 8:50:40 • Média 
Černého "Žralok" musel odplout z polské galerie
(Petr Šourek, Lidovky.cz, 4. října 2006)


BIALSKO-BIALA Žralok Davida Černého, neboli Saddám Husain naložený v obřím akváriu s formaldehydem, se stal trnem v oku místostarosty polského města BialskoBiala Zbigniewa Michniowského. Dílo je inspirované hrůzným zvykem diktátora předhazovat své oběti žralokům.


(...)

Putování této výstavy Polskem ukazuje, co se u našich sousedů děje. V dubnu 2006 byla výstava zahájena ve vratislavské Galerii Awantgarda. Ozvala se Liga polských rodin: dílo ostravské Kamery skury Superstart jim připomnělo Ježíše Krista na kříži. Je pravda, že ten hadrový panáček s motorkem uvnitř tak vypadá. Dejme tomu, že bzučení motorku by někoho mohlo rušit ve zbožnosti. Ať tak, či tak, když se výstava otevírala po prázdninách v Bialsko-Bialej, Superstart byl již pro jistotu vyloučen. Následující pondělí tu nebyl ani Žralok.

celá zpráva na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-10-4, 14:32:50 • Média 
Policejní hydra odposlechů se stále víc rozlézá
(Petr Toman, Lidovky.cz, 4. října 2006)


Česká justice zklamala na celé čáře. To, co předvádí v poslední době v souvislosti s odposlechy, je ve standardní demokratické společnosti zcela neslýchané, neřkuli drzé. Takto totiž začínají a šíří se praktiky policejního státu.

První zkouškou odolnosti naší demokracie byly odposlechy fotbalových rozhodčích – pomohly usvědčit pachatele, a splnily svůj jediný účel, ke kterému mohou sloužit.


(…)

Korunu všemu nasadila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, která informovala českou veřejnost, že odposlechy ministra vnitra a prostor Poslanecké sněmovny byly v souladu se zákonem. Nebyly!

Takovéto odposlechy nejsou v souladu se zákonem! Špatné je, že to nechápe ani nejvyšší státní zástupkyně, ani jí podřízení státní zástupci, ani policie a bohužel ani soudci, kteří takovéto odposlechy nekontrolovatelně povolují. Ve svobodné zemi má každý právo na zachování tajemství telefonních hovorů i právo na ochranu svého soukromí. Výjimky lze stanovit pouze zákonem.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-10-4, 14:28:54 • Média 

Zoofilie na CzechTeku!?! :)

...nebo teda vlastně spíš obráceně – něco jako 'psí humanofilie'. Každopádně 'antiCzechTekisti' budou mít radost. Po jejich neumělých fotomontážích a provařených starých fotkách z rockových fesťáků s onanujícími zoufalci je tady konečně nějaký pořádný důkaz, že na největší české (možná i evropské) freeparty se páchají neskutečná zvěrstva ;)))


..:. více zde :.

2006-10-4, 14:23:00 • Video a filmy 
Bývalý šéf inspekce Borník přesunut na kriminálku
(Pavel Blažek, Právo, 3. října 2006)


Páteční odvolání sedmi vedoucích funkcionářů Inspekce ministra vnitra (IMV) vyvolalo podle informací Práva v tomto odboru strach a nejistotu.
„Jednání Langrových funkcionářů bylo v pátek drsné,“ řekl Právu dobře informovaný zdroj. Podle něj dostali někteří z odvolávaných vedoucích oddělení na vybranou. „Buď odvolání přijmou bez výhrad, nebo budou postaveni mimo službu. I rozhodnutí o postavení mimo službu bylo předem písemně připraveno,“ uvedl.

..:. více zde :.

2006-10-4, 8:11:59 • Média 
Der Film přiveze agenty Stasi
(Irena Hejdová, Aktuálně.cz, 1. října 2006)


Praha – Nový filmový festival nabídne seriálové dříče z televizní obrazovky i vítěze z prestižních světových přehlídek.

Do zaplněného festivalového kalendáře přibývá další kousek. Přehlídku německy mluvených snímků Der Film společně s pražskými kiny Aero a Světozor pořádají Goethe institut, Rakouské kulturní fórum a Švýcarské velvyslanectví; první ročník se koná příští týden, od 4. do 8. října.

Festival zahájí česká premiéra snímku Životy těch druhých, v Německu diváky i kritikou nadšeně přijatého filmu o výbušném tématu německé tajné policie Stasi. Vyprávěný je ovšem úhlem pohledu jednoho z všemocných agentů, který začne pochybovat o své práci.

Do českých kin pak film uvede společnost Bontonfilm 5. ledna, na Der Film ho doprovodí jeho režisér Florian Henckel von Donnersmarck.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.


2006-10-3, 19:37:44 • Média 
Američané chtějí sterilizovat "špatné rodiče"
(Novinky.cz, 2. října 2006, 11:14)


Pobíhají vaše děti po nocích v ulicích, dopřejí si čas od času marihuanu a holdují alkoholu? Pak se raději vyhýbejte americkému státu Jižní Karolína. Tamní politici totiž chtějí rodiče, kteří nejsou schopní postarat se o své děti, sterilizovat.

JIŽNÍ KAROLÍNA – "Sbíráme potulující se zvířata a kastrujeme je. Stejně bychom měli zacházet s matkami, jejichž děti v noci rabují v ulicích," uvedl Larry Shirley ve svém článku pro sobotní The Post and Courier of Charleston .

celá zpráva na: ..:. Novinky.cz :.

2006-10-3, 16:45:26 • Média 
Poľská polícia pátra po prdiacom disidentovi
(TASR, OrangePortal.sk, 3. října 2006, 0:22)


Varšava (TASR) – Poľská polícia vyhlásila celoštátne pátranie po mužovi, ktorý vyjadril svoj názor na prezidenta hlasným prdnutím.


Huberta Hoffmana (45), ktorého obvinili z pohŕdania úradom hlavy štátu, polícia zastavila v rámci rutinnej kontroly na železničnej stanici vo Varšave. Hubert sa začal sťažovať, že prezident Lech Kaczynski a jeho brat Jaroslaw, ktorý je premiérom, uvrhli krajinu do diktatúry v komunistickom štýle. Keď ho policajti upozornili, aby preukázal voči najvyšším predstaviteľom viac rešpektu, nahlas vypustil plyn z konečníka.

Huberta ihneď zatkli a neskôr prepustili na kauciu. Nedostavil sa však pred varšavský súd, kde sa mal prejednávať jeho prípad. Sudca navyše zamietol žiadosť Hoffmanových obhajcov, aby ho zbavil viny. Namiesto toho nariadil polícii vyhlásiť po Hoffmanovi celoštátne pátranie a poľská polícia v tejto veci upovedomila aj Interpol, informoval internetový server Ananova.

zdroj: ..:. OrangePortal.sk :.
2006-10-3, 13:45:18 • Z vesela ;) 
Ovšem
(Petra Kolínská, týdeník A2, 27. září 2006)


Před pár dny jsem si zašla do Komerční banky vyřídit dispoziční právo k našemu firemnímu účtu a nestačila jsem se divit. Paní u přepážky (celou dobu velmi přívětivá) naťukala do počítače moje jméno a hned věděla, že jsem u nich zrušila účet v roce 1998. Pohotově se mne zeptala, zda jej nechci obnovit. Vzápětí si bez ptaní ofotila můj občanský průkaz a beze slova vysvětlení, k čemu jej asi tak ona nebo banka může potřebovat, mne požádala, abych kopii podepsala. S jasným pocitem, že ona porušuje zákon o ochraně (mých) osobních údajů, a já že zase dělám, co nemám, a že jsem zase měkkýš, který ve snaze odvrátit nepříjemnost dobrovolně rezignuje na svá občanská práva, jsem se podepsala. Paní papír pečlivě orazítkovala a bez ptaní na něj rukou napsala „souhlasí s okopírováním”. To mě konečně dostalo do potřebné vzdorné nálady. Záhy jsem dostala k podpisu Souhlas se zpracováním osobních údajů, potřebný k tomu, aby mi mohla banka zasílat informace o svých skvělých službách a sledovat moji bonitu (byť mám v KB jen peníze naší firmy...). Formulář jsem odmítla podepsat – ale vyčerpána tak statečným činem, téměř bez odporu jsem souhlasila s tím, že svůj nesouhlas podám písemně, byť z logiky věci vyplývá, že by mělo stačit formulář jen nepodepsat. Svou chvilkovou občanskou slabost jsem se rozhodla odčinit. Program na příští měsíc tak mám jasný – napíši na centrálu KB, aby vymazali záznam o mém kontu z roku 1998, a pak se musím osmělit a vydat se do banky napravit své selhání – budu chtít zpátky tu stránku s kopií mé občanky. Ještě že máme jenom jeden firemní účet.

2006-10-3, 13:37:51 • Média 
Žádné prachy náckům!

Co je to We will rock you?


Jde o kampaň českého antifašistického hnutí, která našla inspiraci v původní kampani berlínských antifašistů. Kampaň má především informativní charakter. Chceme vás informovat prostřednictvím různých médií a materiálů o neonacistické módě, obchodech a kšeftech, životním stylu atd.


Proč vznikla tahle kampaň?

Je všeobecně známé, že kolem neonacistických hudebních koncertů se točí velké peníze. Organizátorům jdou do kapes tučné sumy, z kterých jsou potom financovány nejen veřejné aktivity neonacistického hnutí, ale také např. nákup zbraní pro svatou rasovou válku. Méně známý je ovšem trend posledních let, kdy sami neonacisté zakládají oděvní značky a firmy, které se ve skrytu veřejně neznámých konspiračních nazi-kodů a symbolů tváří jako apolitické. Naneštěstí je jich po celém světě čím dál více a začínají pěkně vynášet! Jednoduše se náckové v kanadách a bomberech stávají vzácností. Ultrapravičácká scéna prodělala v posledních letech nejen organizační, ale i optickou změnu. Trend směřuje k nenápadnému modernímu vzhledu a vytváření svébytné image. Ani v moderním oblečení se ale náckové nemusí vzdát své ideologie. Dokazuje to mnoho nových značek, které jsou přímo v rukou neonacistů.

seznam obchodů, informace o nazi značkách, bannery a další na: ..:. wwry.antifa.net :.Plakát proti obchodu „Kombajn“ v Ostravě
2006-10-3, 9:43:16 
Hákové kříže v Německu nesmí ani do koše
(iDNES.cz, 2. října 2006, 10:28)


Lekci z hyperkorektnosti předvedl zemský soud v německém Stuttgartu. Obchodníka s tričky s antifašistickou tématikou Jürgena Kamma odsoudil za nedovolené užívání nacistické symboliky. Ministryně spravedlnosti zvažuje změnu zákona.

Jürgen Kamm provozuje internetový zásilkový obchod NixGut.de. Vedle hudebních desek nabízí i trička s antifašistickými motivy, jako jsou rozbité hákové kříže a svastiky mířící do odpadkového koše.

Stuttgartský zemský soud mu za to minulý týden vyměřil trest. Kamm musí zaplatit 3600 eur a už dřív mu policie zabavila sedmnáct tisíc kusů oblečení.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-10-2, 22:33:18 • Média 
Na inspekci končí další důstojníci
(Právo, 2. října 2006)


O novém pracovním zařazení odvolaného šéfa inspekce ministra vnitra a jeho dvou náměstků rozhodne podle ministerstva policejní prezident Vladislav Husák.
„Ředitel inspekce, jak ho znám já, je člověk velice erudovaný, vzdělaný, charakterově stabilní a myslím, že by byla škoda, kdyby nebyl využit v rámci policie,“ prohlásil. Dále uvedl, že pokud odvolaní pracovníci nejsou trestně stíháni nebo neporušili přísahu, nevidí jediný důvod, proč je u policie nezaměstnat.


..:. více zde :.

2006-10-2, 21:18:00 • Média 

Estébák kmotrem ministra dopravy – Havlík David
Bývalí estébáci se stále mají k světu. Ministr vnitra Ivan Langer minulý týden oznámil, že u policie jich pracuje zhruba osm set. Kolik jich rejdí v blízkosti dalších státních orgánů není jasné. Jednoho však náš reportér David Havlík objevil přímo u ministra současné vlády, ministra dopravy Aleše Řebíčka. Jde o bývalého komunistického špiona Igora Střelce. A byl asi dobrý. Ministr se prý o jeho minulosti poprvé dozvěděl až od nás.

zdroj: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

2006-10-2, 21:07:38 • Média František Pachl osobně

30. července 2005
Václav Šroub se dohaduje se zástupcem ředitele Policie ČR v Tachově Františkem Pachlem.

videozáznam na: ..:. video.google.com :.

2006-10-2, 18:54:17 • CzechTek 
Anticenu za neochotu informovat dostal i Bublan
(Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz, 2. října 2006, 13:11)


Sdružení Otevřená společnost udělila ceny a anticeny úřadům za (ne)ochotu poskytovat informace. Anticenu Zavřeno získal ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje, který pomlouval žadatele na tiskové konferenci. Šesté místo ze 24 obsadil za neochotu exministr vnitra Bublan.

Projekt Otevřete pořádá sdružení Otevřená společnost letos počtvrté. Vítězové a poražení vyšli z 35 nominací.


(…)

Bublan argumentoval v rozporu s ústavním soudem

V záporné kategorii Zavřeno je nominován i bývalý ministr vnitra František Bublan. Loni v říjnu vydal rozhodnutí, ve kterém uvádí: "Nelze souhlasit s názorem, že zákon, který by ve smyslu ust. § 2 odst. 3 jeho aplikaci vylučoval, musí obsahovat komplexní úpravu informační povinnosti."

Vtip je podle Oldřicha Kužílka v tom, že část stížnosti, o níž Bublan píše jako o nepravdivé, žadatel přímo okopíroval z rozhodnutí ústavního soudu z roku 2002. Rozsudek uvádí přesný opak toho, co tvrdí ministr Bublan.

"Tahle věc opět poukazuje na široce rozšířený fakt, že úřady si z práva dělají holubník," řekl iDNES.cz Oldřich Kužílek. "Oni desetkrát prohrajou soud, ale znova to odepřou, znova řeknou, že si to nemyslí. Soudní moc jakoby selhává v prosaditelnosti práva na úřadech."

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

Ve zdůvodnění anticeny se uvádí:

Ministr podepsal rozhodnutí, které je zcela prokazatelně v přímém rozporu s právním názorem jak Ústavního soudu, tak Nejvyššího správního soudu, které byly široce publikovány a dobře známy. Na úrovni ministerstva je taková neznalost zcela nepřípustná.

zdroj: Výsledky soutěže OTEVŘENO/ZAVŘENO


Před rokem získal Bublan anticenu Právní norma Velkého bratra v soutěži na ochranu soukromí Big Brother Awards:

Právní norma Velkého bratra:

Národní akční plán boje proti terorismu (aktualizované znění pro roky 2005 – 2006) předložená ministrem vnitra ČR Františkem Bublanem

Novely několika zákonů neoduvodněně posiluje pravomoci policie a zpravodajských služeb – např. možnost odposlechu bez soudního povolení, pravomoc nahlížet do lékarských záznamu lékarů a permanentní prístup do informačních systému veřejné správy; pravomoc vypnout síť mobilních telefonů.

zdroj: ..:. Slídilové.cz :.
2006-10-2, 15:59:00 • Média 
Zelené pootočení
(Martin Weiss, Lidovky.cz, 2. října 2006)


Podpora zelených Topolánkovu kabinetu není iracionální

Stanovisko Strany zelených je vlastně jediným jednoznačným vyjádřením podpory, které má Mirek Topolánek před hlasováním o důvěře v ruce. To, jak spolu občanští demokraté se zelenými vycházejí, je velkým překvapením povolebního období. A přitom to zdaleka není iracionální.

Zelené hnutí má kořeny v radikální, aktivistické levici, což je antiteze klasické konzervativní politické strany. V našem případě k tomu přistoupila démonizace ODS zosobňované Václavem Klausem. Jenže všichni pomalu stárneme. Například rakouští zelení jsou ochotni jít do vlády s pravicí i levicí. U nás pro levicovou mládež už nezosobňuje reakční establishment pan profesor na Hradě ani bodrý, neideologický Topolánek, nýbrž Paroubek a policejní těžkooděnci, které poslal na CzechTek.

celý komentář na: ..:. Lidovky.cz :.Paroubek vůdcem českého reakčního establishmentu (zdroj: ..:. Kalerab.sk :.)

2006-10-2, 14:17:02 • Komentáře / názory 
ČSSD si "hackla" vlastní web
(iHNed.cz, 2. října 2006, 11:10)


Díky celoobrazovkovému banneru tzv. interstitial, který má nalákat občany, aby v nastávajících senátních a místních volbách volili kandidáty ČSSD, se nedostanete k obvyklým informacím, které poskytuje web sociálních demokratů.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2006-10-2, 13:37:04 • Média 
Průzkum: Nejvíce zklamal lidi po volbách Paroubek
(ČTK, ČT24.cz, 2. října 2006, 7:40)


Praha – Lidi po volbách nejvíce rozčarovalo počínání předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes. Na otázku, který politik po volbách nejvíce zklamal, uvedlo jméno expremiéra zhruba třicet procent oslovených.

více na: ..:. ČT24.cz :.

2006-10-2, 8:48:25 • Média 


Sound: Makai – Beneath The Mask vs Random Hardtek Bassline

případně ke stažení na původní zdroji : ..:. wako sound system / wanderkolonie.org :.


fotolinky k Andělce:
mapa hypno.cz
hypno.cz
cube sound system
cru.webz.net
techno.cz Mellow
techno.cz Dave
monotonsystem.de
iDNES.cz

Další info:
report.morphonik.org/czechtek2002
Technoparty Czechtek ve Višňové (Radio Praha)
Tecno-party revuelve a la aldea de Andelka (Radio Praha – španělsky)

2006-10-1, 16:26:00 • CzechTek 
Plzeňské Kravičky

Plzeň je město piva, Škodovky, FAV a kdoví čeho ještě. Do tohoto seznamu musíme chtě nechtě zařadit i kravičky. S více jak čtvrtstem různých kraviček je tento fenomén nepřehlédnutelný.

Jedná se o graffiti nastříkané na různých místech Plzně. První zaznamenal, svým ostřížím zrakem Unimatrix325 už kdysi před třemi lety. Teprve v tomto roce si jich ale začal všímat víc a zjistil, že jsou skoro všude, kam se hne. Tak jsme udělali web a hledáme ve velkém.

Fascinuje nás vynalézavost autora/ů těchto kraviček. Najdete je na místech, kde byste je nikdy nečekali, někdy viditelné jen z určitého malého místa, jindy přímo na frekventované ulici ve výši očí. Oproti klasickým sprejovaným nesmyslným nápisům je pohled na kravičku úplně jiným zážitkem.

více na: ..:. Kravičky.unas.cz :.

2006-10-1, 10:18:21 • Alternativní kultura 
Respekt povede šéfredaktor slovenského deníku SME
(iDNES.cz, 1. října 2006, 9:27)


Novým šéfredaktorem Respektu se stane Martin M. Šimečka, který dosud řídil slovenský deník SME. V nejbližší době nahradí Marka Švehlu. Z redakce odejde i Miloš Čermák, který měl v týdeníku zavést změny. Kvůli nim podala většina redakce minulý týden výpověď. Někteří ji teď stáhnou.

více na: ..:. iDNES.cz :.

viz. Podle redaktora Respektu ovlivňuje připravované změny časopisu člověk Andreje Babiše


2006-10-1, 9:52:00 • Média 
nejlíp hraje cizí byt: ..:. video.google.com :.
2006-10-1, 9:40:01 • Z vesela ;)