[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
breakcore 2.0
(by k. vesely + fstab, communalwaste.freetekno.cz, listopad 2006)


breakcore je z hudebniho hlediska odnoz elektronicke tanecni hudby, ktera se z vetsiny vyziva v extremne zrychlenych rytmickych prechodech [amen break] a jejich nepredvidatelnych kombinacich, dekonstrukcich a rekonstrukcich beatu i celku. obsahuje provokativni [zesmesnujici] odkazy k ostatnim hudebnim stylum, zejmena k disku a popu, avsak distorzuje je s punkovou vervou k nepoznani. vsechno to dela tak levne jak to jen jde a s maximalnim smyslem pro humor ci ironii. najde se ale i spousta preciznich producentu, kteri v poslednich letech spise prevladaji v tomto zanru. vsechny tyto poznatky by mohly vest k poznamce, ze breakcore je nejsvobodnejsi hudebni styl. dalsi zkoumani by patrne prozradilo, ze breakcore vlastne ani neni hudebni styl, nybrz strategie hudebni perverze, rebelie, vysmech konvencim a spise sobestacna kultura nedestruktivne parazitujici na mainstreamovych zanrech...

více na: ..:. communalwaste.freetekno.cz :.

2006-11-30, 23:21:32 • Alternativní kultura 
Cirkus, co neprodělal
(Jan Reinisch, Reflex, 30. listopadu 2006)


Největší letošní neonacistický koncert v Dražicích u Tábora byl dokonalý marketingový výrobek. Zkušeným organizátorům se podařilo udělat z krvelačné akce propagující neonacismus zábavu, za jakou by se nemusela stydět ani tak zdatná obchodnice, jako je Madonna. Propagaci zaplatili daňoví poplatníci, média a Senát.

více na: ..:. Reflex.cz :.

2006-11-30, 22:40:27 • Média 
Násilnosti na ulicích Světlé nad Sázavou
(Události, Česká televize, 29. listopadu 2006, 19:15)


Iveta TOUŠLOVÁ, moderátorka

Policie ve Světlé nad Sázavou je údajně krátká na výtržnosti a projevy neonacismu. Tvrdí to představitelé města. Starostka se chce obrátit přímo na ombudsmana a policejního prezidenta.


Radovan DANĚK, redaktor
Násilnosti na ulici a hlavně hospodské rvačky se teď ve Světlé nad Sázavou objevují skoro každý týden. Lidé ve městě se bojí a poukazují i na projevy neonacismu.

obyvatel Světlé nad Sázavou
Bojím se, když zjistím echo, dneska se sem sjedou skinheadi z širokýho dalekýho okolí.

(…)

Radovan DANĚK, redaktor
Rvačky skinheadů, hajlování nebo dokonce podpis jednoho výtržníka do policejního protokolu hákovým křížem. Nic z toho nebude souzeno jako projev neonacismu.

Jaroslav HRDINA, ředitel okresní policie Havlíčkův Brod
Nebyli svědci, nebyly důkazy na to, abychom tento trestný čin jim mohli sdělit.

celý přepis reportáže na: ..:. ochránce.cz :.

stream zde: ..:. ČT24.cz :.

2006-11-30, 22:31:57 • Média 
Polský ministr chce zakázat mládeži chodit v noci ven
(Novinky.cz, 30. listopadu 2006, 12:00)


Polský ministr školství Roman Gietrych z ultrakonzervativní katolické vládní Ligy polských rodin přišel s dalším návrhem ohledně života mládeže. Rád by mladým lidem zakázal, aby v noci chodili sami po ulici. V noci nejméně od 23. hodiny do pěti ráno, by mladí lidé do 17 let mohli být na ulici jen v doprovodu dospělých.

VARŠAVA – Podle průzkumu serveru onet. pl tento návrh většina Poláků podporuje. Zatím není rozhodnuto, zda by mladí nesměli na ulici až od 23. hodiny nebo už od deseti večer.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2006-11-30, 15:28:11 • Média 
Policie zavádí do výstroje účinnější obušky
(Ondřej Tolar, iDNES.cz, 30. listopadu 2006, 11:37)


Proti účastníkům demonstrace či technoparty dosud zasahovali policisté s plastovými obušky. Tonfy v jejich rukou bývají předzvěstí blížícího se střetu. Podle expertů ale právě to může v davu vyvolat agresi. Policisté proto nyní dostávají méně nápadný ale účinnější prostředek – teleskopický obušek.


(…)

Ministerští inspektoři ale vyšetřování odložili, protože se jim nepodařilo policistu s obuškem identifikovat. Měl totiž ochranný krunýř přes své služební číslo. Navíc ho neznali ani policisté kolem něj, protože se během zásahu útvary promíchaly.

Inspektoři proto nakonec případ odložili. Vyšetřování totiž neprokázalo, že by došlo buď k pochybení či k trestnému činu.

"Na fotografii je vidět, jak policista drží obušek v ruce ve statické podobě. Inspekce se nedopátrala záběrů, že by byl během zásahu užit proti někomu. Dospěla také k závěru, že to může být člověk z policejní složky, která má teleskopické obušky ve výstroji," řekl iDNES.cz Petr Vorlíček z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Pokud by však policista neměl obušek ve své výstroji, při zásahu by ho vytáhnout nesměl, protože podle zákona o policii musí být k jeho použití vycvičen.

více na: ..:. iDNES.cz :.


2006-11-30, 12:27:00 • CzechTek 

2006-11-30, 8:42:07 • Z vesela ;) 
circuit bending
(communalwaste.freetekno.cz, listopad 2006)


circuit bending je upravovani integrovanych obvodu komercne vyrabenych elektronickych zvukovych hracek a elektronickych hudebnich nastroju [klavesy etc]... zmena, hledani a individualizace zvuku a kombinace propojeni dratku nebo pinu, ci plosnych spoju vedouci k vytvoreni vlastniho elektronickeho nastroje a novych zvuku. nejvice pouzivane jsou nizkonapetove detske hracky, bateriove kytarove efekty... tato technika upravenych obvodu je nejcasteji vyuzivana v noise music

zde se neda hovorit o technologii jako takove. prakticky je "zneuzivano" vse co ma nejaky zvukovy chip a hlavne je to levne nebo vyhozene, nepotrebne.

více na: ..:. communalwaste.freetekno.cz :.2006-11-29, 19:37:24 • Alternativní kultura 
Francouzská předměstí: policie prý čelí guerillové válce
(Reuters, eŽurnál.cz, 28. listopadu 2006)


Jsou kamenováni, biti, jejich vozy jsou zapalovány skupinkami nepřátelských teenagerů. Francouzští policisté tvrdí, že vejdou-li do zchátralých předměstí, stanou se terčem městské guerillové války. „Naším úkolem je zajišťovat bezpečnost lidí a majetku, je to však velmi obtížné, protože policie má problém zajistit bezpečnost sama sobě,“ uvedl Jerome Hanarte z policejních odborů.

Během dvanácti měsíců do srpne vzrostly násilné trestní činy na předměstích o 6, 7 procenta. Každý den je zraněno 14 policistů.

celá zpráva na: ..:. eŽurnál.cz :.

2006-11-29, 17:50:01 • Média 
Odpůrcům osobních průkazů prošla reklama s motivem Hitlera
(Aktuálně.cz, 29. listopadu 2006, 12:25)


Odpůrcům zavedení osobních průkazů v Británii prošla reklama, na níž je podobizna premiéra Tonyho Blaira s hitlerovským knírkem v podobě čárového kódu. Navzdory stížnostem rada pro reklamu rozhodla, že fotografie je přípustná.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.thx Ch.thx P.

2006-11-29, 17:38:00 • Média 
Revoluční vlak vezme školáky do světa feťáků
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 29. listopadu 2006, 9:48)


Na začátku příštího školního roku vyjede na koleje zvláštní vlak, jehož cílem bude čtyřicet osm českých měst. Místo sedadel či jídelního vozu v něm děti ze základních škol najdou věznici, kino nebo feťácké doupě. Autoři projektu chtějí netradičním způsobem odradit děti od drog.

více na: ..:. iDNES.cz :.Dobročinný Landa je prostě všude …zdroj: ..:. revolutiontrain.com:.

2006-11-29, 11:29:00 • Drogy 
Dokument o Hučínovi dnes v Brně

Podle emailu od Jana Šinágla se bude dnes ve středu 29. listopadu v budově brněnské JAMU, Mozartova 1 (č.104) od 19.00 promítat dokument "Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína" .
Promítání dokumentu je spojené s navazující tiskovou konferencí.

2006-11-29, 10:46:35 • Přišlo e-mailem 
Vyhláška zdražuje paměťové nosiče, tvrdí dovozci
(iHNed.cz, 28. listopadu 2006)


Nová vyhláška MK určující výši odváděných autorských odměn z prodeje nenahraných nosičů podle dovozců výrazně zvýšila tyto poplatky za nenahrané disky.


Nová vyhláška ministerstva kultury, která od 10. listopadu určuje výši odváděných autorských odměn z prodeje nenahraných nosičů, počítačových tiskáren, DVD rekordérů a dalších přístrojů, podle dovozců výrazně zvýšila tyto poplatky za nenahrané disky. Firmy tvrdí, že například cena jednoho balení několika DVD kvůli tomu vzrostla až o desítky korun.

Pavel Borowiec z nově založené asociace pro digitální paměťová média a přehrávače (Czech Association for Digital Storage Media and Players) novinářům řekl, že poplatek u jednoho nenahraného nosiče DVD-R a DVD+R se kvůli nové vyhlášce zvýšil z původních 0,30 Kč na jednu korunu. U DVD nosičů s možností přepisování vzrostl z 0,36 koruny na pět korun.

(…)

Na neuvážené zvýšení poplatků podle Borowiece doplatilo Maďarsko, kde se poté výrazně snížil prodej balení značkových nosičů. "Situace (v Maďarsku) začala být natolik kritická, že v současnosti se nenahraná média dokonce kolkují, což však nikterak neřeší skutečnost, že jejich prodej se výrazně přenesl do sféry šedé ekonomiky," upozornil Borowiec.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2006-11-29, 9:33:02 • Média 
Sdružení žádá vyšetřit postup policie při neonacistickém koncertu
(ČTK, ČT24.cz, 28. listopadu 2006, 16:40)


Praha – Občanské sdružení Tolerance a občanská společnost podalo v pondělí podnět Inspekci ministra vnitra, aby prošetřila postup jihočeské policie při koncertu neonacistických hudebních skupin v Dražicích na Táborsku. ČTK to dnes oznámila Klára Kalibová z občanského sdružení. Jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková postup sdružení nekomentovala.


(…)

Sdružení prý podalo podnět přímo prostřednictvím ministra vnitra Ivana Langra. Upozornilo především na to, že velitel policejní akce Jan Kulhan umožnil vystoupit kapelám, které v minulosti hrály na koncertech pořádaných neonacistickou organizací Blood and Honour a americkým Ku Klux Klanem. Velitel podle aktivistů nezajistil majitele neonacistické distribuční společnosti Roberta Hubera z kapely Teardown, a znemožnil tak jeho trestní stíhání.

Občanské sdružení Tolerance a občanská společnost prý Kulhanovi také předem poskytlo informační materiály o koncertu včetně charakteristiky jednotlivých kapel. Policista údajně tehdy uvedl, že Huberovo zadržení pro podezření z trestného činu spáchaného prostřednictvím internetové sítě ve Spojených státech, ale s následkem v ČR, je možné.

Po koncertě ale údajně tvrdil, že podklady obdržel až po skončení akce.

Buď velitel opatření, nebo jeho tisková mluvčí podle sdružení také manipulovali s tiskovou zprávou na stránkách ministerstva vnitra, když původně uvedli, že se chystá neonacistický koncert v Dražicích. Posléze bylo slovo neonacistický vynecháno.

Svým postupem údajně Kulhan umožnil, aby neonacisté z koncertu získali vstupné, které pravděpodobně použijí na rozvoj svého hnutí. "Umožnil tak podporu a propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka," uvádí Kalibová.

Podle sdružení velitel porušil zákon o policii, trestní zákon a trestní řád a dopustil se trestného činu maření výkonu

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.Příliš silná ochrana? ... fotozdroj: ..:. wolf.n.cz :.
2006-11-29, 9:05:00 • Média 
Rasismu v Česku ubylo
(Jakub Pokorný, iDNES.cz, 29. listopadu 2006, 1:00)


Za zataženými závěsy se ve vesnickém kulturním domě koná "narozeninová soukromá party". Ve skutečnosti je to koncert holých lebek. Škvírami v oknech je vidět, jak se uvnitř míhají zdvižené pravice při hajlování. To je nejtypičtější projev rasismu v Česku.

Česká republika je sice v první desítce zemí Evropské unie v počtu rasových trestných činů na obyvatele, ale společně s Rakouskem a Švédskem figuruje i mezi třemi chválenými zeměmi, kde jejich počet v letech 2004 a 2005 klesl.


(…)

Policie loni zaznamenala 253 rasových trestných činů oproti 364 v roce 2004. "Úbytek si vysvětlujeme tím, že policie v posledních letech postupuje proti extremistům tvrději. Naučila se ho totiž rozpoznat. Už se tolik nedohadujeme, který symbol a které hnutí je na seznamu zakázaných. Na druhou stranu rasismus se více projevuje skrytě a některé jeho projevy jsou hůře odhalitelné," uvedl zástupce velitele republikové kriminální policie Jan Chmelík.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2006-11-29, 8:41:37 • Média 
Jak vzniká žebříček svobody tisku?
(Milan Dolejší, Mediář.cz, 27. listopadu 2006, 16:48)


Na dvou vyplněných dotaznících závisí pozice Česka v žebříčku svobody organizace Reportérů bez hranic. Jméno jednoho z respondentů je ale tajné. Na velké problémy narazila Kateřina Mahdalová z týdeníku Respekt, když se pokoušela zjistit, jak došli Reportéři bez hranic k tomu, že jsou naše média právě pátá nejsvobodnější.

Nakonec Mahdalová získala vyplněný anonymní dotazník, z něhož Reportéři bez hranic vycházeli. Zjistila, že respondent zdaleka nezaznamenal všechny spory mezi politiky a novináři, které se odehrály v uplynulém roce. Přitom právě takové situace jsou jedním z hodnotících kritérií: "Za každý prohřešek se přičítá bod," uvedla v reportáži stážistka Reportérů bez hranic Zuzana Loubet del Bayle.

zdroj: ..:. Mediář.cz :.

2006-11-28, 16:20:00 • Média 
Kamerový pořádek ředitele Krištofa

Obraz z kamer měl být, podle plánu ředitele, přenášen na tři obrazovky v ředitelně, školním sekretariátu a ve sborovně. „Pokud bychom viděli nějakou nepravost, třeba že žáci nejsou včas na místě nebo je kantor nezvládá, vytahovali bychom si jednotlivce a hned věc řešili na místě, případně s rodiči,“ vysvětluje svůj záměr ředitel gymnázia Václav Krištof.

Vzpoura proti Velkému bratrovi (Týden.cz)

2006-11-28, 15:50:54 • Vládní lži a jiná svinstva 
Vězeňská služba uzavřela archívy z totality
(Petr Blahuš, Novinky.cz, 28. listopadu 2006, 8:15)


Generální ředitel Vězeňské služby (GŘVS) Luděk Kula rozhodl minulý týden s okamžitou platností o uzavření archívů totalitního Sboru nápravné výchovy (SNV). Zatímco ministerstvo vnitra svoje archívy otevírá veřejnosti už několik let, a dokonce už chystá jejich kompletní "vyvěšení" na internetu, vedení Vězeňské služby se tak zachovalo zcela opačně.


(...)

Nařízení přišlo po zveřejnění části spisu dozorce Vondrušky

Kula vydal rozhodnutí, které omezuje přístup k archívním materiálům, krátce poté, co na veřejnost pronikla část osobního spisu nechvalně proslulého bachaře a dnešního poslance za KSČM Josefa Vondrušky

Kulova mluvčí Smutná nejprve tuto souvislost nevyloučila, posléze znovu zavolala do redakce a tvrdila, že rozhodnutí GŘVS bylo vedeno snahou zabránit hromadnému odtajnění archívů.

celá zpráva na: ..:. Novinky.cz :.Poslanec Vondruška: Hrabání mám rád v řitních otvorech, ale ne v archívech
2006-11-28, 11:47:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Motejl zřejmě bude dál ombudsmanem
(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 28. listopadu 2006)


Otakar Motejl je blízko tomu, aby se stal ochráncem práv na dalších šest let.

Ombudsmana bude volit sněmovna na schůzi, která začíná zítra. A téměř všechny strany už nyní naznačují, že si Motejl vedl ve funkci dobře a že zřejmě může počítat s jejich podporou.


(...)

ČSSD se chce rozhodnout až v příštích dnech, podle poslankyně Hany Orgoníkové ale zřejmě Motejla podpoří. "Vždycky byl naším favoritem," potvrdila.

Přitom sociální demokraté mohou mít k Motejlově působení v roli ochránce práv výhrady.

Byl to právě on, bývalý ministr spravedlnosti jejich vlády, kdo před čtyřmi lety vystoupil proti regulaci nájemného – pro ČSSD velmi citlivému tématu. Motejl tehdy navrhl zrušit vyhlášku, která ceny nájemného stanovovala. A Ústavní soud mu dal za pravdu, že předpis poškozuje majitele domů.
Stejně tak Motejl loni vypočítal chyby policistů při rozehnání technoparty CzechTek. Premiér Jiří Paroubek přitom zákrok policistů hájil. Bývalý obhájce disidentů Motejl příliš nevadí ani komunistům. "Naplnil, co se od něj jako od ombudsmana čekalo," myslí si šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

více na: ..:. iHNed.cz :.

Související:
Motejlova zpráva o CzechTeku jen zastírá protiústavní zneužití policie proti občanům (Virtually.cz 4.2.2006)
Prazvláštní ombudsman (Týdeník A2 2.3.2006)
Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky (Blisty.cz 21.2.2006)

2006-11-28, 10:31:47 • Média 
Digitally Imported Techno Channel (From Minimal to Detroit to Schranz and everything in between!)

posluchejte na ..:. di.fm (.mp3 ShoutCast, 96 kbps) :.

2006-11-27, 23:52:00 • Odkazy 
hodinové video z protestních akcí v červenci / srpnu 2005 – Praha

..:. 31. 7. – 1. 8. (33 minut, 505 MB, .avi) :.
..:. 3. 8. (28 minut, 430 MB, .avi) :.

zdroj: ..:. Vyhulený.net :.

2006-11-27, 21:50:00 • Protestní akce 
Advokát Jacques se kvůli policistům obrátí na ombudsmana
(iDNES.cz, 27. listopadu 2006, 17:05)


Advokát poslankyně Strany zelených Kateřiny Jacques František Korbel chce, aby se ombudsman Otakar Motejl zabýval vyšetřováním trestných činů policistů. Reaguje tak na rozhodnutí žalobkyně, která minulý týden zastavila stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka za údajné napadení poslankyně.


(…)

Advokát tvrdí, že je současný postup při trestání policistů nefunkční. Proto chce, aby se Motejl zabýval celým systémem kontroly a případných postihů trestných činů policistů.

Rozhodnutí o zastavení Čermákova stíhání se nelíbí ani spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun. Jeho předseda John Bok, kterého nedávno prezident Václav Klaus navrhl jako jednoho z kandidátů na příštího veřejného ochránce práv, požádal nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, aby žalobkyni propustila z funkce, případně zahájila její trestní stíhání.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.
2006-11-27, 19:07:00 • Média 
Co všechno si k nám mohou dovolit policisté?
(Nedělní partie – přepis části pořadu, TV Prima, 26. listopadu 2006, 13:00)


Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti /ODS/
... že policie, ano, že policie občas může přehnat míru razanci zákroku. Co mě však ještě více jaksi znepokojuje, je to, jak na to reaguje Inspekce ministerstva vnitra, která do dneska právě tento zmiňovaný zásah na CzechTeku zásadně nevyšetřila a nikoho nepotrestala. To považuji za podle mého názoru selhání Inspekce ministerstva vnitra v této oblasti.


Petr ŠIMŮNEK, moderátor, šéfredaktor Hospodářských novin
Tak my už můžeme jít na další téma, které nás čeká, a to je, co všechno si k nám můžou dovolit policisté.

redaktor /ukázka/
Žalobkyně zastavila trestní stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka obviněného z útoku na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques, protože dospěla k názoru, že jeho jednání není trestným činem. Zákrok se odehrál při prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista bezdůvodně brutálně napadl a zbil. Čermák byl následně propuštěn od policie a čelil obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká si vyžádala informaci o tom, co vedlo žalobkyni k rozhodnutí zastavit trestní stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka. Svou žádost vysvětlila Vesecká obecně tím, že zákrok považovala za zásadní z hlediska toho, do jaké míry policie používá násilí proti účastníkům veřejných akcí. Připomněla, že podobně postupovala v souvislosti se zákrokem policie proti účastníkům loňské technoparty CzechTek.

..:. více zde :.

2006-11-27, 18:50:22 • Média 

"to je ale roztomilá opička, kde jste ji sehnal..?" ;*)

Paroubek a jeho opička


2006-11-27, 18:42:00 • Z vesela ;) 
Registrované partnerství levičáků?
(JXD, Reflex.cz, 26. listopadu 2006)


V neděli ve dvanáct jsem nerozvážně sledovala polední pořad Otázky Václava Moravce. Nerozvážně proto, že z následků sledování této podívané se nemohu vzpamatovat dosud. Jako hosté byli pozváni Jiří Paroubek a Vojtěch Filip.

Oba předsedové levicových stran, kteří jako hosté seděli ve studiu, byli oblečeni s vybraným dělnickým vkusem, oba trochu zaprcatělí, širší a bezkrcí. Jiřímu Paroubkovi to tentokráte opravdu slušelo, měl proužkovanou košili a jinak proužkovanou kravatu, takže působil trochu jako motýl.

více na: ..:. Reflex.cz :.

2006-11-27, 14:33:31 • Komentáře / názory 
Tuna potrápí politiky v rádiu Frekvence 1
(iDNES.cz, 27. listopadu 2006, 12:26)


Bývalý reportér Novy Jan Tuna se v lednu představí jako moderátor pořadu Pressklub rádia Frekvence 1. Bude v něm zpovídat osobnosti převážně z politické sféry. Prvním hostem bude Jiří Paroubek. Právě Tunův otevřený dopis šéfovi ČSSD byl příčinou jeho odchodu z televize Nova.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-11-27, 14:15:49 • Média 
Událost v televizi
(Vladimír Just, Respekt.cz, 26. listopadu 2006, 16:03)


O kiksech nejen technických

Dokument Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína prý vedení České televize nedávno nezakázalo vysílat, jen ho dočasně stáhlo kvůli tomu, že se mu „nevešel do formátu“. A protože vznikly etické pochybnosti o subjektivním přístupu režiséra k Hučínově kauze, nechalo ho posoudit nezávislému panelu. Nakonec snímek odvysílá příští úterní večer. Celá událost je ve dvou směrech zprávou pozitivní, v jednom negativní.


Pozitivní je, že se šéfům Kavčích hor podařilo – nejspíš proti jejich vůli a možná k jejich zděšení – udělat nenápadnému dokumentu, jenž měl televizí projít bez větší anonce, účinnou „píárovou“ reklamu, o jaké se režiséru Martinu Vadasovi ani nesnilo. Teď jej budou sledovat i ti, kteří si jinak na dokumenty nepotrpí a za normálních okolností by jim unikl. Druhým pozitivem je něco, v co už jsem takřka nedoufal: že totiž publikované slovo a tlak veřejnosti mají přece jen jakýs takýs vliv i na zdánlivě zapouzdřené mocenské aparáty. Kdyby se veřejnost proti cenzuře ČT neozvala, pak na to vezměte jed, že by natočený snímek zmizel z obrazovky stejně tiše a ochotně, jako desítky jiných před i polistopadových relací, nepohodlných tomu či onomu establishmentu.

více na: ..:. Respekt.cz :.
2006-11-27, 10:52:18 • Média 
Policie: novináři soudce nepomluvili
(Právo, 24. listopadu 2006)


PLZEŇ – Soudce Krajského sodu v Plzni Tomáš Bouček prohrál spor s novináři. Policie odložila trestní oznámení, které Bouček podal na reportéry TV Nova poté, co televize odvysílala nelegálně pořízený audiozáznam z tajné porady senátu plzeňského krajského soudu v den zamítnutí obnovy procesu s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem. V něm Bouček označil svědky i odsouzeného za verbež.

..:. více zde :.

2006-11-27, 10:44:03 • Média 


zdroj: ..:. Stimul-festival.cz :.

2006-11-26, 19:48:55 • Alternativní kultura 
BCN: Boj o domy pokracuje
(krtek, ČSAF.cz, 26. listopadu 2006)


Po vyklizeni sto osmi lidi z jednoho z nejslavnejsich squattu v Barcelone s nazvem La Makabra, ktery byl symbolem poulicniho cirkusu i alternativni kultury, se konaly kazdy den pred Katalanskym parlamentem protestni akce. Desalojo (vyklizeni) zvedlo vlnu kritiky dokonce i v mediich (na vetsine novin byla zprava na titulni strane) a vlnu solidarity. Policie Mossos d´Esquadra vsak priznala, ze boj se squattery nezvlada. Na kazdy zavreny dum totiz pripadne 8 – 9 nove otevrenych squattu. Fizlove vsak neleni a v posledni dobe zavreli na 150 okupovanych domu.

Vcera po poledni byl vyklizen dalsi (nove otevreny) squatt PR8. Nekolik dalsich nove otevrenych se vsak drzi dal...

zdroj: ..:. ČSAF.cz :.

viz.
Policie zlikvidovala barcelonský squatt La Makabra
Fotky z vyklízení squattu La Makabra (elPeriodico.com)

2006-11-26, 16:40:00 • Squatting 
Graffiti: škůdce, nebo "cool" umění?
(Marketing & Media, iHNed.cz, 20. listopadu 2006)


Sony, IBM, Adidas a třeba místní kadeřník nebo hudební klub přicházejí ve světě na chuť novému a jaksi kontroverznímu médi: graffiti. Na rozdíl od reklamních agentur se však jejich tvůrci ke svému dílu mnohdy nehlásí.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2006-11-26, 14:35:57 • Alternativní kultura 
více na: ..:. myspace.com/edcoxlife4land :.
2006-11-26, 14:22:26 • Alternativní kultura 
Konopná kachna z Bruselu
(Josef Radimecký, Lidovky.cz, 25. listopadu 2006, 12:37)


Ve čtvrtek 23. listopadu zveřejnila ČTK zprávu, že „Češi vedou v Evropské unii v užívání konopí a pervitinu“. Informace Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA) o situaci v Evropě ale ukazují, že agentura vypustila kachnu, již začala bez rozmyslu šířit i další média.


(…)

Namísto propadání panice bychom se měli snažit porozumět tomu, co znamená, že asi 20 procent Čechů ve věku 15 až 64 let, 44 procent 16letých a 56 procent 18letých alespoň jednou v životě vyzkoušelo ilegální drogu, nejčastěji marihuanu a extázi. Naprostá většina z nich okusí marihuanu jednou či dvakrát, v pravidelném užívání pokračuje kolem čtyř až osmi procent a po 24. roce života ji užívá již jen asi půl procenta z nich. Většina ostatních přestane bez cizí pomoci. Pokud jsme tedy v něčem na předním místě v Evropské unii, není to v užívání marihuany, ale v ochotě podstupovat riziko spojené s jejím vyzkoušením.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-11-26, 13:37:16 • Drogy 

Jsou klony zločin?

(JXD, Reflex.cz, 24. listopadu 2006)

Malér s konopím, který měl v Prostějově začátkem léta místní významný podnikatel, poukázal na zajímavou otázku: Je držení a pěstování sazenic konopí vůbec trestný čin?

V bytě ve Vrahovické ulici v Prostějově kriminalisté zabavili místnímu podnikateli celkem 95 rostlin konopí v květináčích. Okamžitě mu bylo sděleno obvinění z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných látek. Když jsem se o několik dní později bavil s několika prostějovskými kuřáky, dozvěděl jsem se zajímavou informaci: Chlapík měl čerstvě nasazené sazenice, kterým se říká klony! To znamená, že v rostlinách pravděpodobně ještě nebude přítomná účinná látka marihuany – především tetrahydrocannabinol.

...

Je to bizarní, ale podle všeho by úplnému oddělení scény měkkých a tvrdých drog – či 'drog s přijatelným a nepřijatelným rizikem užívání' – nejvíce prospěl prodej sazenic konopí v květinářstvích. Omezil by výpadky pro malopěstitele, a tím by v úplnosti skupinu, která dnes může čítat desítky tisíc především mladých lidí, odřízl od posledního kontaktu se světem tvrdých drog.

více na ..:. Reflex.cz :.


2006-11-25, 13:13:00 • Drogy 
A budou opět zatýkat i autoradia?

Bude koncert nacistů, policie neví kde
(Aktuálně.cz, 24. listopadu 2006, 14:48)


Česká Lípa – Skinheadi plánují zítra v severním Čechách koncert. Policie nemůže zjistit, kde se odehraje.
Den před plánovaným konáním koncertu neofašistů v Libereckém kraji policie stále neví, kde by se měl konat. ČTK to dnes řekla mluvčí policie v České Lípě Ivana Baláková.


(…)
Na severu Čech by mělo být do akce nasazeno kolem 200 až 300 policistů včetně těžkooděnců a kriminalistů specializovaných na extremismus. Policie chce k případnému zásahu přizvat i znalce.
Sama Baláková je členem takzvaného antikonfliktního týmu, který je v každém kraji. Tito policisté prošli speciálními kurzy a mimo jiné se školili i v neofašistické symbolice.
(…)
Podle informací Mladé fronty Dnes by koncert mohl začít už kolem 15:00, protože na akci by mělo vystoupit až 15 domácích i zahraničních kapel.

celá zpráva na: ..:. Aktuálně.cz :.
2006-11-24, 17:57:00 • Média 

2006-11-24, 17:21:44 • Z vesela ;) 
V závěru diskusního pořadu Studio 24 televize 24cz na téma Existuje v ČT cenzura? člen Rady ČT Dobromil Dvořák nechápavě kroutí hlavou a diví se stylem: "Proč se to má vysílat 7. listopadu? Proč vadí že se to bude vysílat 5. prosince? V čem ten problém je?"


Dobromil Dvořák, člen rady České Televize (foto: Štěpán Kotrba, Britské listy) Pan Dobromil je očividně duše prostá. Ten problém není v datu vysílání. Skutečnost je taková, že pořad byl na 7. listopadu do vysílání zařazen. Z tohoto času vysílání byl stažen na poslední chvíli, a nebylo řečeno, zda vůbec bude někdy jindy vysílán. Až poté, co podivné chování ČT vzbudilo pobouření nezanedbatelného množství lidí, bylo ze strany ČT řečeno, že dokument bude nejprve posuzován etickým panelem ČT, a teprve pokud tímto bude schválen, začne se uvažovat o jeho opětovném zařazení do vysílání a hledat vhodný termín. A až úplně nakonec, po stále výraznější medializaci celé kauzy, ČT oznámila, že dokument bude vysílán 5. prosince, a co prý to pořád všichni mají s nějakou cenzurou v ČT, která přece vůbec neexistuje...

Pane Dvořáku, vůbec nevadí, že dokument Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína se bude vysílat 5. prosince. Mám ovšem velmi nepříjemný pocit, že kdyby se po stažení dokumentu z vysílání 7. listopadu dostatečně hlasitě neozvalo takové množství lidí, tak by dokument do vysílání 5. prosince zařazen nebyl, a pokud by rozruch okolo vysílání/nevysílání pomalu utichl, nebyl by dokument v ČT vysílán nikdy.

Reprízy diskusního pořadu Studio 24 na téma Existuje v ČT cenzura? na 24cz-tv.cz: sobota 18:00, neděle 18:00, pondělí 8:00, středa 8:00

Rozhovor Antonína Zelenky s Vladimírem Hučínem: ..:. audio (.wma) :.
Studio 24: Existuje v ČT cenzura? (D. Dvořák, JUDr. M. Hulík, M. Vadas, A. Zelenka) ..:. audio (.wma) :.
2006-11-24, 14:14:00 • Komentáře / názory 
KSČM na starém hrobě
(Tomáš Němeček, iHNed.cz, 24. listopadu 2006)


Západní novináři se ptávají: Nepřeháníte to s těmi komunisty? Není sedmnáct let po převratu načase je naplno zapojit do vládnutí? Nebylo dost toho zastydlého, přežilého, neproduktivního, primitivního antikomunismu? Ano; a pak přijdou Gottwaldovy narozeniny a komunisté spolehlivě nezklamou.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.Vzpomíná na Toho, který se vrátil z Hradu? ... info o komunistické erotice a další foto na: ..:. iDNES.cz:.

2006-11-24, 12:11:00 • Média 
drogy

Učitelé si osahali drogy

(Katastrofy.com, 8. listopadu 2006, 9:27)

Tábor – V rámci úvodního semináře projektu Malé policejní akademie, kterou pro učitele druhého stupně základních škol na Táborsku uspořádali policisté Okresního ředitelství, byli vyučující seznámeni nejen s právní problematikou sociálně patologických jevů dětí školního věku, ale díky účasti policistů z Národní protidrogové centrály z Prahy si mohli prohlédnout vzorky všech dostupných drog.

Seznámili se nejen s podobou, ale hlavně s možnými účinky těchto látek a se způsobem, jak v případě drogové problematiky se svými svěřenci jednat a konat. Mnohým z 23 pedagogů se skutečné vzorky extáze, marihuany, hašiše, pervitinu, LSD, heroinu, kokainu a řady dalších látek dostaly do rukou poprvé. Spolupráci s policisty vysoce ocenili.

zdroj: ..:. Katastrofy.com :.


2006-11-24, 10:19:00 • Drogy 
Třináctiletý školák byl závislý na kokainu
(iDNES.cz, 24. listopadu 2006, 3:50)


Když se ve čtvrtek ředitelka základní školy v pražské Bílé ulici Maja Bihelerová tu zprávu od MF DNES dozvěděla, zatrnulo jí. Potvrdily se její obavy: Florian, třináctiletý žák její školy, který v červnu zemřel, se předávkoval kokainem.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-11-24, 8:31:34 • Drogy 
Evropě hrozí zaplavení čistým heroinem
(Novinky.cz, 23. listopadu 2006, 20:13)


Evropě hrozí podle expertů závažné nebezpečí. Má ji zaplavit velmi čistý heroin z Afghánistánu. Ohrožena je tak i Česká republika. Novinářům to ve čtvrtek řekl Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti. V Afghánistánu se podle něj vyrábí zhruba 90 procent celkové produkce. Letos podle odhadů půjde asi o 6000 tun opia, ze kterého se droga dělá.

V České republice je podle Mravčíka průměrná čistota heroinu na ulici asi deset procent. "V okamžiku, kdy by se čistota zvýšila den ode dne skokem dvakrát či třikrát, tak je to velké nebezpečí pro zdraví uživatelů a hrozí předávkování heroinem," uvedl.

celá zpráva na: ..:. Novinky.cz :.

2006-11-24, 8:25:24 • Drogy 

2006-11-23, 23:03:00 • Alternativní kultura 
Kde se nejvíc 'hulí'? V Česku
(Aktuálně.cz, 23. listopadu 2006, 12:00)


Lisabon/Brusel – Česká republika je mezi evropskými zeměmi na špičce v užívání produktů z konopí (marihuany). Dostihla i Spojené státy.

Česko má také nadále výjimečné postavení v užívání metamfetaminu (pervitinu).

Vyplývá to z údajů obsažených ve výroční zprávě agentury EU pro drogy za rok 2006, která byla dnes zveřejněna v Lisabonu a současně i v hlavních městech členských států Unie.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-11-23, 19:47:17 • Drogy 
Britové budou kontrolovat otisky prstů přímo na ulici
(Roman Všetečka, Technet.cz, 22. listopadu 2006)


Britská policie bude už brzy kontrolovat otisky prstu přímo na ulici. Začíná testovat přenosné zařízení, kterým budou policisté zkoumat totožnost řidičů.

Přenosné zařízení napojené na databázi 6,5 miliónu otisků prstů začnou testovat vybraní policisté v Anglii a Walesu.

více na: ..:. Technet.cz :.

Související:
Británie špehuje své občany (Lidovky.cz 3.11.2006)
Budoucnost Británie jako společnosti špehování (Blisty.cz 3.11.2006)
Vaše městěčko se dívá (Respekt.cz 14.11.2006)

2006-11-23, 19:26:24 • Média 
Policisté obvinili mladého neonacistu za hajlování
(iDNES.cz, 23. listopadu 2006, 13:05)


Jihočeští policisté obvinili 26letého muže z Českých Budějovic kvůli hajlování. Při víkendovém koncertě neonacistů v Dražicích vztyčil ruku z okna odjíždějícího osobního vozu. Okresní ředitelství policie v Táboře prošetřuje také možné pochybení některých dohlížejících policistů.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-11-23, 14:28:51 • Média 


Omluva bude na webu MV ČR do 22. prosince 2006

originál zde: ..:. mvcr.cz :.

viz.
Ministerstvo vnitra zveřejnilo svou omluvu na internetu (iHNned.cz)
Ministerstvo vnitra se musí omluvit za nepravdivé nařčení z extremismu (5.10.2006)

2006-11-23, 14:15:30 • Vládní lži a jiná svinstva 

2006-11-23, 11:00:00 • Z vesela ;) 
Když hvězdy hučí
(Tomáš Baldýnský, Lidovky.cz, 22. listopadu 2006, 11:10)


Mluvčí České televize Martin Krafl použil v předvčerejších Lidovkách roztomilé polemické figury, když v diskusi s Janem Šináglem o vysílání či nevysílání dokumentu Martina Vadase o Vladimíru Hučínovi napsal, že „v předválečném Československu existoval pro politické aktivisty kontroverzní název – lidé veřejně činní je tehdy označovali jako ,kraválisty‘“, nicméně že „ČT takto pana Šinágla samozřejmě označovat nebude“.


Metoda informování oponenta o tom, jak by mu v konkrétní historické periodě přezdívala nějaká skupina lidí, následovaná ujištěním, že mluvčí však tak činit rozhodně nehodlá, dává všem českým polemikům tolik možností obohatit naše diskusní příspěvky o barvité výrazy a nenést za to odpovědnost, až se nemohu dočkat, kdy nějakému židovskému pisálkovi připomenu, jak takovým jako on říkali za třetí říše.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-11-23, 10:58:00 • Komentáře / názory 
Žádného soudného čtenáře jistě nepřekvapí, že Britské listy mají do objektivity tak zoufale daleko, jako má Česká republika daleko do právního státu a do demokratického státu. Britské listy tuto publicistickou hanebnost prokazují již velmi dlouho a úpadek opravdové novinařiny a funkce hlídacího psa neustále prohlubují. Nedávná kauza prokazující tuto realitu je popsána v tomto článku Tomáše Peciny.

Otevřený dopis redakci Britských listů
(Tomáš Pecina, Free.cz, 20. listopadu 2006)


Vážená redakce, vážený Jene Čulíku!

Ve svém článku na Britských listech (http://www.blisty.cz/2006/11/16/art31316.html) jste napsal: „Právě na základě těchto dvou článků [rozuměj textů Martina zveřejněných v Britských listech] lze přesvědčivě usoudit, že rozhodnutí odvysílat páně Vadasův film o Hučínovi nebude konstruktivním příspěvkem ke kultivaci demokracie v České republice.“


(...)

Vaše zaujatost proti Hučínovi má svou historii.

Vzpomínám si, jak na začátku roku 2002, když jsem se v rozhlase k této kauze krátce vyslovil, protestoval Štěpán Kotrba vehementně proti tomu, že by Britské listy mohly k Hučínovi zaujmout jakýkoli jiný než ostře odmítavý postoj. Nesouhlasil jsem a s Kotrbou jsem se v této věci ostře střetl. Krátce poté jste si zvolil Kotrbu jako svého nejbližšího spolupracovníka a mě jste přinutil z redakce odejít.

Vzpomínám si rovněž, že právě v souvislosti s touto kauzou se v Britských listech objevil legendární fialový nápis „NOT PERMITED“, nahrazující v diskusích fórech nejdříve redakci nepohodlné linky, pak i nepohodlná slova a slovní spojení. Bezprostředním podnětem k zavedení této cenzury byly odkazy na stránky o Hučínovi, které se na fóra pokoušel umístit Georgie Vaněk z Austrálie.

Od té doby ušly Britské listy velký kus cesty: provoz diskusních fór byl „dočasně“ pozastaven, Štěpán Kotrba prezentuje své politické názory jako oficiální linii deníku a spektrum autorů se zúžilo natolik, že je prakticky zbytečné jejich články číst, protože jejich obsah lze s pravděpodobností hraničící s jistotou rekonstruovat už z nadpisu.

celý dopis na: ..:. Free.cz :.
2006-11-23, 10:49:49 • Komentáře / názory 
Rozhovor s Martinem Bursíkem
(Studio Česko , Rádio Česko, 21. listopadu 2006, 15:35)


Téma: Aktuální politická situace. Hostem Ondřeje Černého je poslanec a předseda Strany zelených Martin Bursík.

(...)

Ondřej ČERNÝ, moderátor
Zpátky na vlny Rádia Česko, už jsme dnes zde zmínili jméno Kateřiny Jacques. Státní zástupkyně zastavila trestní stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka, který byl obviněn z útoku právě na tuto poslankyni zelených, jak toto rozhodnutí hodnotíte?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených
No, s velikými rozpaky, vyjadřoval se k tomu František Korbel, právník Kateřiny Jacques, protože Kateřina teď je několik dní ve Francii, já jsem s ní také mluvil, já to nechám na tom právním zástupci, já se k tomu nebudu vyjadřovat jako předseda politické strany, ale je to pro mě zklamání.


Ondřej ČERNÝ, moderátor
Tím si ovšem vysvětlit, že při případech viditelného násilí ze strany policie příslušné orgány tak často dospějí k verdiktu, že vše proběhlo v pořádku, zmínit případ Kateřiny Jacques, případně CzechTek.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených
No, jistě, ten CzechTek, ty záběry, které jsme viděli, ty byly ještě, myslím, o stupeň brutálnější ...

Ondřej ČERNÝ, moderátor
To jsme všichni viděli, ale jak si to vysvětlit, je špatně nastavený systém?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených
Tam to byl problém toho, že to vyšetřuje Inspekce ministra vnitra, ta inspekce není nezávislá, my na to máme ten recept, že chceme skutečně inspekci oddělit od ministerstva vnitra tak, aby ona mohla objektivně vyšetřovat a posuzovat přestupky překročení pravomocí policistů, takhle, jak je to nastaveno, to nejde.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
A proč to nejde vyčlenit, tu inspekci, protože se stejným nápadem přišli už před časem lidovci, neprosadili ho?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených
Já myslím, že do toho musíme jít znovu a že je to tak, že každý takovýhle příklad, který je do očí bijící, který bohužel odskáčou konkrétní lidé, alespoň napomůže systémové změně na té věci, čili si myslím, že tady bude další argument pro to, abychom zatlačili a pokusili se přesvědčit politické partnery ke změně.

celý rozhovor na: ..:. Rádio Česko :.
2006-11-23, 9:02:00 • Média 
Vesecká prověří kauzu Jacques
(Právo, 22. listopadu 2006)


Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká si vyžádala zprávu o výsledku vyšetřování údajného napadení nynější poslankyně Kateřiny Jacques policistou. „Domnívám se, že doba šesti měsíců je na vyšetření tohoto případu poměrně dlouhá,“ řekla včera Vesecká ve Frekvenci 1.

2006-11-22, 16:52:16 • Média 
Diskuze na téma cenzura v ČT dnes na 24cz-tv.cz
(tisková zpráva, 21. listopadu 2006)


Soukromá televize 24cz odvysílá ve středu 22.11. 2006 v 20:00 hod. diskusní pořad Studio 24 na téma: „Existuje v ČT cenzura?“

Diskutovat o dokumentu Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína budou – dokumentarista Martin Vadas, právník JUDr. Milan Hulík a člen Rady ČT – Dobromil Dvořák.
Zaúkolovala čes. vláda Stanislava Grosse BIS jak se vypořádat s „neposlušným“ Hučínem? Je dokument trnem v oku části justice a policie – na tyto otázky odpoví nejenom hosté ve studiu, ale i autentické ukázky z bohatého archivu Martina Vadase.
Besedu uvádí rozhovor s Vladimírem Hučínem, natočený těsně po jeho osvobozujícím rozsudku.

zdroj: ..:. Virtually.cz :.

2006-11-22, 15:57:38 • Média 
Epolety Husákovi!
(Martin Komárek, MF DNES, 22. listopadu 2006)


Policista Čermák neudělal nic špatného, když na 1. máje zbil Kateřinu Jacques. Tvrdí to státní zástupce Zachystal.

Znamená to, že se mýlil Jiří Paroubek, když policistu odsoudil?

Mýlil se i tento list, který v této věci s expremiérem souhlasil? Mýlí se oči milionů diváků, kteří na amatérském videu viděli, jak policista křehkou dámu zbytečně řeže?

Má dostat ředitel Husák generálské epolety, o něž přišel právě kvůli tomuto incidentu?

Nebo státní zástupce Zachystal dělá špatně svou práci?
Logika napovídá, že buď platí A, nebo platí B, ale nic mezi tím. Zkušenost ze života v Česku však říká něco jiného: Je dost možné, že Tomáš Čermák zbil Kateřinu Jacques zbytečně a surově, a přesto je nevinný. Problém totiž leží v policii samé a ve výkladu zákonů, které upravují její práci. Je to shoda okolností, že v den, kdy byl Čermák ospravedlněn, žádá ministr vnitra Langer vysvětlení, proč policie nezasáhla v Dražicích. Leč je to shoda symbolická.


Muži zákona jsou dlouho podezřelí z toho, že s chutí řežou anarchisty a aktivisty všeho druhu, se „spořádanými“ neonacisty však sympatizují.

Jenže ani to možná není pravda, jako nejspíš nebude pravda, že Čermák je jedinou vyšinutou bestií mezi hodnými hochy, jak se ho snažili jeho kolegové také ukázat.

Policie nemá samostatnost, kulturu a ducha. Srovnejme dva případy: premiér schvaluje zásah na CzechTeku v Mlýnci loni v létě, aniž o něm cokoliv ví. Výsledek? Přesto, že amatérská videa ukazují masové násilnictví mužů v uniformách, nikdo nebyl vyhozen.

Květen 2006? Ukáže se, že zbitá anarchistka je vysoká vládní úřednice, pan premiér stráví hodinku u jejího lůžka. A hle: Čermák letí raketovou rychlostí, Husák nedostává povýšení, padají důtky a tresty.

Kde je sebevědomí a chcete-li hrdost policejního sboru? Reakce připomíná reakci lokajů. Můžeme se klidně vsadit, že když teď hrozí Langer, příště strážci zákona zmlátí nějaké holohlavé lidi, ať už hajlují, nebo ne. Když je politická objednávka, srazíme paty!

Jenže co když mezi těmi holohlavými lidmi náhodou bude sám pan ministr vnitra, který nenosí příliš dlouhé vlasy? Pak bude Husák pravděpodobně vyhozen a další dva roky, než se politická objednávka změní, budou si zde moci náckové z celého světa třeba postavit Hitlerovi pomník.

Policejní neštěstí začalo před sedmnácti lety. Tehdejší bijci z Národní třídy se také nepochybně chovali v souladu s komunistickými zákony. Kdyby po jejich zásahu nepadl režim, dostali by vyznamenání a hodinky Prim a nemalé peněžité odměny. Protože režim padl, byli potrestáni. Je pochopitelné, že se něco takového stane za revoluce. Sedmnáct let po ní, v právním státě a ozdobě Evropské unie, je to hrozné.

Služební zákon je služební zákon.
Instrukce jsou instrukce. Proč není policie schopná myslet? Proč jí nedochází, že bít mladou dámu je zbytečné, i když to instrukce povolují? Proč jí nedochází, že rozhánět hlučné tanečníky, jako by to byla banda desperátů, je zpozdilé? Proč jí nedochází, že překazit sraz fašistů je rozumné, i když zvedají pravici o něco níž, než je „trestný“ úhel?

Není divu, že Tomáš Čermák nevěděl, kam praštit. Neví to ani jeho nejvyšší šéf Husák.

Nevěděli to ani ministři vnitra, kteří nedokázali dát policistům jasný úkol. Nedokázali vytvořit moderní sbor schopných a inteligentních lidí, kteří chrání druhé.

Nic jiného však občané od policie nechtějí.
Policie potřebuje zásadní reformu. Ta bude trvat dlouho. Ale jak řešit případ paní Jacques, která byla bita, a pana Čermáka, který je nevinný? Oběma by mohl dát Husák na závěr roku hodinky Prim za statečnost.

2006-11-22, 11:15:00 • Komentáře / názory 
Mlaťte podle zákona
(Jindřich Šídlo, iHNed.cz, 22. listopadu 2006)


Policista Tomáš Čermák seřezal na Prvního máje mladou ženu obuškem. Povalil jí na zem, párkrát s ní smýknul o auto. Kateřina Jacques se nechystala vyhodit do vzduchu Národní muzeum, neskandovala rasistická hesla ani nemetala zápalné láhve. Jenom "opakovaně neuposlechla policistovy výzvy". To je opravdu strašný zločin. Teď, po půl roce, se konečně dozvídáme, že metoda, kterou zvolil statečný policista Čermák, je v pořádku.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.

2006-11-22, 11:00:00 • Komentáře / názory 
Oheň pod polévkou
(Ondřej Neff, Lidovky.cz, 21. listopadu 2006)


Zákrok proti Jacques nebyl trestný čin, a tím věc nekončí

Rozhodnutí státní zástupkyně ve věci vyhozeného policisty Tomáše Čermáka zase rozdmýchá plamen diskuse pod polévkou už vychladlou. Policista se nedopustil trestného činu, rozhodla státní zástupkyně, když zakročoval proti Kateřině Jacques při protestu proti neonacistické demonstraci. Pošetilý by byl ten, kdo by si jen vteřinku myslel, že slovo státní zástupkyně zjedná svým rozhodnutím ve věci jasno.

celý komentář na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-11-22, 10:55:00 • Komentáře / názory 

O práci u policie se hlásí rekordní počet lidí

(Petr Sehnoutka, iHNed.cz, 22. listopadu 2006)

Ještě nikdy se za pouhých čtrnáct dní nepřihlásil o práci u policie takový počet lidí jako nyní. Během první poloviny listopadu projevilo v celé republice zájem pracovat u policie 3227 lidí.

"Dá se odhadovat, že nakonec nastoupí zhruba polovina. Protože tak čtyři z deseti zájemců si to ještě rozmyslí nebo neprojdou přijímacím procesem. A musíme odečíst i 224 přihlášených, kteří nemají ani minimálně požadované středoškolské vzdělání," vypočítává Václav Tichý, který má nábor policistů na starosti.

více na ..:. iHNed.cz :.


2006-11-22, 9:42:00 • Média 
Policie váhá, zda vzít zpět „mlátičku“ Čermáka
(iDNES.cz, 22. listopadu 2006, 6:43)


Vedení policie je zaskočeno, že chce propuštěný policista, který bil Kateřinu Jacques, svá pouta, obušek a pistoli zpět. Tomáš Čermák však nemá zaručeno, že bude přijat zpět do sboru, přestože žalobce zastavil jeho stíhání pro zneužití pravomocí.

(…)

Donucovací prostředky je podle zákona policista oprávněn použít, aby ochránil veřejný pořádek. Nesmí však člověku, proti kterému zakročuje, způsobit nepřiměřenou újmu. Jacques utrpěla pohmožděninu zápěstí, měla naražená žebra, podlitiny u stydké kosti, potlučené koleno i záda.

O odložení případu už se podle svého vyjádření pro Frekvenci 1 zajímá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Od svého podřízeného bude chtít vysvětlení.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-11-22, 8:44:49 • Média 
"To je pošlapání demokracie!"


2006-11-22, 5:09:00 • Z vesela ;) 
Dokument není zpravodajství

----- Original Message -----
From: Olga Sommerová
To: Jan Šinágl
Sent: Wednesday, November 15, 2006 1:59 PM
Subject: Hučín

Vážený pane Šinágle, děkuju Vám za informace a texty, které mi posíláte.

K dopisu paní redaktorky Jitky Jelínkové bych ráda připojila jednu poznámku, týkající se mé profese dokumentaristky.


Paní redaktorka píše:
"Celá věc však má ještě jeden rozměr. Vzhledem k tomu, že se tvůrce dokumentu, pan Martin Vadas, aktivně a významně podílel na předvolební kampani pana Vladimíra Hučína před volbami do Senátu Parlamentu České republiky, je v tomto případě nasnadě jistá pochybnost o jeho nezaujatosti jako dokumentaristy, pracujícího pro televizi veřejné služby. "

Dokumentarista se z podstaty své profese vždycky musí angažovat, vždycky bude zaujatý svou myšlenkou, vždycky bude tendenční, protože podle Johna Griersona dokumentární film jako služba humanitě a demokracii je osobním postojem autora. Předpokládám, že paní redaktorka přesně necítí rozdíl mezi publicistikou a dokumentaristikou, nezaujatá má být jenom tisková agentura a zpravodajství.
Dokumentaristé se často angažují pro hrdiny svých filmů ve chvíli, kdy odloží kameru a mikrofon. Kdyby náš kolega Milan Maryška po natočení filmů v Rusku a na Sibiři nezorganizoval humanitární pomoc těmto lidem, kdyby neinicioval přesídlení kazašských Čechů zpět do vlasti, bylo by na světě více utrpení a pláče.
Kdyby se kolega Martin Vadas nepokusil vnést do případu Vladimíra Hučína více světla, více informací a více pravdy, museli bychom zanaříkat nad stavem naší společnosti, která je definována jako demokratická a otevřená svobodě slova.

Olga Sommerová
2006-11-21, 22:19:10 • Přišlo e-mailem 
Kuba: zemřel někdejší člen Černých panterů
(eŽurnál.cz, 21. listopadu 2006)


Ve věku pětasedmdesáti let zemřel na zápal plic 4. listopadu na Kubě William Lee Brent, člen Černých panterů, který v roce 1969 unesl letadlo, aby se dostal na „Ostrov svobody“. Nakonec na něm strávil celých 37 let. Uvedla to Brentova sestra Elouise Rawlins s tím, že se o smrti bratra dozvěděla od přátel, nikoli oficiální cestou od amerických či kubánských úřadů. Podle svých slov bratra neviděla od 17. června 1969, kdy za použití střelné zbraně unesl let TWA Flight 154 ze San Francisca do Havany, v kontaktu však byli skrze e-maily a telefon.

(…)

Strana černých panterů na sebeobranu byla založena v říjnu roku 1966 v Oaklandu Bobbym Sealem a Huey P. Newtonem. Vyzývali k ukončení policejní brutality proti černé komunitě a se zbraněmi patrolovali na ulicích.

celá zpráva na: ..:. eŽurnál.cz :.

2006-11-21, 22:01:18 • Média 
Žalobkyně: Čermákův zákrok proti Kateřině Jacques nebyl trestný čin
(Pavel Blažek, Právo, 21. listopadu 2006)


Bývalý policista Tomáš Čermák nebude obžalován za prvomájový zákrok proti nynější poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques. Rozhodla tak po skoro půlročním vyšetřování události pražská dozorová žalobkyně Martina Ševčíková. Rozhodnutí není pravomocné. Poslankyně proti němu může podat stížnost.
„Státní zástupkyně dospěla k názoru, že zákrok tehdejšího policisty není trestným činem. Rozhodnutí nabude právní moci až po vyřízení stížnosti. Pokud bude podána,“ řekl včera Právu vedoucí odboru vyšetřování při pražském městském zastupitelství Michal Zachystal. Čermák nebude ani kázeňsky trestán. „Už v policii neslouží,“ vysvětlil.

..:. více zde :.

2006-11-21, 21:42:18 • Média 
Vyzýval jsem paní Jacques k rozchodu čtyřikrát
(Pavel Blažek, Právo, 21. listopadu 2006)


STÁLE MARODÍCÍ BÝVALÝ POLICISTA TOMÁŠ ČERMÁK ŘEKL PRÁVU:

* Podle pořízených fotografií a videozáznamů jste na paní Kateřinu Jacques na Prvního máje zaútočil velmi brutálně. Proč?

Vůbec ne. Zákrok jsem učinil v souladu se zákonem. Pokyn zakročit mi dal jeden z velitelů oddílu, kteří v těžkých zásahových oděvech odváděli průvod strany Národního odporu z Palackého náměstí, kde proti stáli anarchisté a skupinka zelených. V ní byla i paní Jacques s dětmi. Naším úkolem bylo zabránit střetu a kontaktu mezi oběma skupinami.

..:. více zde :.

2006-11-21, 21:23:41 • Média 
Studenti vyhráli. Kamery ze tříd zmizí
(Aktuálně.cz, 21. listopadu 2006, 9:49)


Ještě dnes budou odstraněny kamery z učeben pražského gymnázia Josefa Škvoreckého. Někteří rodiče s nimi nesouhlasili.

Ředitel Václav Krištof se na instalaci kamerového systému neshodl s rodiči všech studentů.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-11-21, 21:16:54 • Média 


k vidění na: ..:. Banksy.co.uk :.… zaregistroval: ..:. WoosterCollective.com :.
2006-11-21, 15:38:17 • Alternativní kultura 


další info na: ..:. reactable – Music Technology Group – Pompeu Fabra University – Barcelona :.

2006-11-21, 15:25:11 • Odkazy 


..:. video.google.com :.
2006-11-21, 11:06:00 • Z vesela ;) 

objevila: ..:. AKHoffmeistrova.blog.cz:.


2006-11-21, 10:34:00 • Z vesela ;) 

2006-11-21, 10:25:11 • Z vesela ;) 
Ministr Langer chce vysvětlit práci policie v Dražicích
(Václav Janouš, iDNES.cz, 21. listopadu 2006, 8:48)


Ministr vnitra Ivan Langer chce od policejního prezidenta zprávu o zásahu na sobotním koncertu neonacistických kapel v Dražicích u Tábora. Žádá, aby policisté našli a vyslechli muže, který před nimi hajloval z jedoucího auta. Strážci zákona ho nechali bez jakéhokoliv zásahu odjet.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-11-21, 9:43:56 • Média 
Hulím, hulíš, hulíme
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 21. listopadu 2006)


Podle průzkumů z let 2002 a 2004 v dospělé populaci vyzkoušelo nelegální drogu přibližně 20 % osob, mezi mládeží je prevalence zkušeností s drogami vyšší – 44 % 16letých a 56 % 18letých studentů středních škol. Nejčastěji užívanými nelegálními drogami jsou konopné látky a extáze, rozsah zkušeností s drogami se závažnějšími zdravotními a sociálními riziky (opiáty, pervitin, kokain) je v ČR velmi nízký.


Tristní jsou ukazatele o činnosti policie a soudů – "Obžalovaní a odsouzení za drogové trestné činy podle druhu drogy". Z dat je patrné, že uživatelé THC v resortu spravedlnosti tvoří 22-26% klientů . Heroin 5-6%, extáze 2-2,5%, kokain méně než jedno procento! Odsouzení pachatelé drogových trestných činů – uživatelé marihuany jsou mladiství z 32,3%, poprvé trestaní z 68,7%, nepodmíněné trestaní z 6,5% . To je vizitka práce policie i soudů při potírání drog. Marihuana tvoří 57% záchytů drog Národní protidrogovou centrálou! Co dělají Komorousova komanda, pokud neběhají po polích či nešmejdí po hydroponích pěstírnách ve skříních?

více na: ..:. Blisty.cz :.

Další info:

Dvacetkrát větší Komorous (Týden.cz 20.11.2006)
Kriminalizace konopí postihuje nejvíce mladistvé (CzTk WbLg 12.11.2006)
Policejním úlovkům dominuje marihuana (CzTk WbLg 12.11.2006)Neměli by si dát chlapci do znaku spíš nějakou tvrdší drogu?
2006-11-21, 9:14:00 • Drogy 


další fotky na: ..:. elPeriodico.com :.

2006-11-21, 8:12:00 • Squatting 
Vyklizeni dalsiho squattu v BCN
(krtek, ČSAF.cz, 20. listopadu 2006)


Bylo okolo osme hodiny ranni a temer vsichni obyvatele a obyvatelky squattu (casa ocupa) La Makabra v Barcelone vcetne me spali/y. Najednou se ozvalo zabouchani na vrata, kdyz se katalanska policie Mossos d'Esquadra snazila dostat dovnitr. Potom fizlove zjistili/y, ze je otevreno a vesli/y dal – zacalo "desalojo" (vystehovani). Napred vsechny nahnali/y do jednoho salu, kde zkontrolovali/y doklady a potom lidi postupne odvedli/y do salu mistniho gymnazia. Tam jsme potom museli/y cekat na navraceni dokladu a po jednom jsme si chodili/y pro sve veci. Samozrejme Mossos chtel mit vse co nejdrive z krku a tak brani veci probihalo rychle, takze si ve spechu mnoho lidi zapomnelo nebo nepobralo hodne svych veci.

více na: ..:. ČSAF.cz :.

no a na povzbuzení trochu španělského punku:
..:. the xalla urbana :.2006-11-20, 20:57:00 • Squatting 

Advokát Kateřiny Jacques František Korbel označil rozhodnutí za skandální. "Je to šokující, Je na tom typicky vidět nefunkčnost vyšetřování a postihování trestných činů příslušníků policie," řekl Novinkám Korbel. Podle něj se dalo očekávat, že orgány činné v trestním řízení se o kauzu budou zajímat pouze do doby, kdy utichne mediální zájem kolem celé věci a zametou kauzu pod koberec.

Žalobce zastavil stíhání policisty za zákrok proti Jacques (Novinky.cz)

2006-11-20, 17:04:40 • Vládní lži a jiná svinstva 
Žalobce očistil policistu za útok na Kateřinu Jacques
(iDNES.cz, 20. listopadu 2006, 14:55)


Žalobce zastavil trestní stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka obviněného z útoku na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques. "Důvodem je to, že jeho jednání nebylo trestným činem," řekl iDNES.cz mluvčí pražského státního zastupitelství Michal Zachystal.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

pro připomenutí video z incidentu: ..:. webTV.idnes.cz :.

2006-11-20, 15:42:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Dvacetkrát větší Komorous
(Tomáš Menschik, Luboš Kreč, Týden, 20. listopadu 2006)


Drogová brigáda pod velením Jiřího Komorouse drží evropský unikát: její rozpočet je tajný a nikdo ji nemůže kontrolovat. Sám Komorous se považuje za úspěšného velitele a tvrdí, že zabaví dvacet procent domácích drog. Jeho výkon je však podle univerzitních statistik až dvacetkrát horší. I podle ministra vnitra jsou Komorousova čísla nadsazená.

Dvaatřicetiletý David z Olomouce (TÝDEN zná jeho jméno) původně nebyl tak beznadějný případ. Dosáhl sice jen základního vzdělání, ale dokázal se uživit. Ještě před jedenácti lety bydlel spolu s ženou a právě narozenou dcerou Janou v sídlištním bytě. Tehdy se vysmíval vrstevníkům, kteří experimentovali s marihuanou. Sám ale ve slabé chvilce vyzkoušel hned napoprvé kalibr mnohem těžší: pervitin. Do závislosti spadl až neuvěřitelně rychle. Za několik měsíců zůstal bez rodiny, za další tři roky se dostal před policejního vyšetřovatele. "Položil přede mě dvě složky. Ta menší se týkala neplacení alimentů, ta větší drog. Ptal se, kterou si vyberu," vzpomíná David. S vidinou nižšího trestu zvolil útlejší spis. Vyšetřovateli se ale musel zavázat, že mu bude dodávat informace z místní drogové scény. Po dvou letech se vrátil z vězení, kde si odpykal trest za neplacení výživného. Ve vězení se ale dověděl, jak vařit pervitin, jehož výrobu hned rozjel v bytě na Komenského ulici. O feťácích, kteří se tři roky noc co noc stahovali do Davidova pavlačového bytu v prvním patře, si nájemníci povídají ještě dnes. Lidé na pervitinovou " varnu" a na obchody s drogou několikrát upozornili policii, tři roky se nic nedělo, pak David zmizel. Dnes je znovu na cestě do vězení, tentokrát za krádeže. " Morava je pervitinová. Drogově závislí fungují jako samozásobitelé, mají klasické varny," říká Aleš Herzog, který v Blansku vede pobočku sdružení Po- dané ruce. Stará se o kontakt se závislými přímo na ulici nebo v takzvaném nízkoprahovém klubu, který současně slouží pro prevenci. Herzog popisuje, jak na Blanensku občas místní policie nebo " toxi-tým" z Brna zavře některého z vařičů. Hned se ale najde nový dodavatel. Policisté vypátrají nového výrobce pervitinu třeba až po dvou či třech letech činnosti. "Rozhodně to nestačí. Pokud má policie dostat drogy z ulic, nedaří se to. Ví to policie, víme to my všichni," soudí Herzog.

Cucání z prstu

Také Davidův případ svědčí o tom, jak dlouho může výrobce pervitinu udržet " živnost" a jak snadno lze narazit na drogy v obyčejném činžovním domě. Nejde o ojedinělý příběh. Vzhledem k této skutečnosti působí slova velitele Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse až neuvěřitelně. Jeho jednotka slavila na začátku listopadu patnáct let. Komorous si na tiskovou konferenci pozval několik zahraničních kolegů a prohlásil, že se jeho lidem podaří odhalit dvacet procent drog vyrobených v Česku. Tuto informaci pak zveřejnila média od komunistických Haló novin až po veřejnoprávní Českou televizi. Odborníkům, kteří se věnují zkoumání závislostí, jsou Komorousovy údaje k smíchu. " Číslo dvacet procent je vycucané z prstu," říká Josef Radimecký. Do roku 2004 vedl vládní protidrogovou komisi, dnes působí v Centru adiktologie při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. S Komorousem se nepohodl už několikrát. Šéf protidrogové brigády i ve výročních zprávách kritizoval, jak se Radimeckého vládní rada svou liberální politikou podílí na vytváření prostředí, které vybízí ke konzumaci drog. Radimecký ovšem tvrdí, že data zpochybnit nelze. Podle nich je úspěšnost brigády až dvacetkrát nižší, než uvádí Komorous. Namísto proklamovaných dvaceti procent zabavených drog skončí ve skutečnosti v rukou protidrogových policistů pouhé jedno procento z narkotik na českém trhu (viz Komorous nic nechytil). Při pohledu na údaje o domácí výrobě omamných látek působí Komorousovy odhady jako fantastický sen. Typickou drogu tohoto typu představuje pervitin; nikde jinde se nevyrábí. Poslední rozsáhlá studie vypracovaná v roce 2004, která vyhodnocovala anonymní dotazníky ze škol a od terénních pracovníků, odhadla množství spotřebovaného pervitinu na 3,7 tuny ročně. Loni se přitom Komorousovým lidem podařilo zadržet jen pět kilogramů drogy. Jde o pouhé promile z toho, co zá- vislí i příležitostní uživatelé na tanečních party zkonzumují za rok.

Slzička pervitinu

Po zmíněné "tiskovce" si přitom Komorous tažení proti pervitinu pochvaloval. "V posledních letech dochází k masivnímu nárůstu výroby pervitinu. A odhalenost těch laboratoří našimi kolegy na základních útvarech jde skutečně do stovek. Tam je ta masivnost velmi podstatná." Komorous může mít pravdu: v domácích varnách se málokdy podaří zajistit kilogramy drogy, policisté pouze paběrkují. Opravdu velkou laboratoř, která vyrábí pervitin z pašovaného efedrinu, se jim v poslední době ale odhalit nepodařilo. TÝDEN žádal Komorouse o schůzku od minulého pondělí, šéf protidrogové brigády si neudělal čas ani na desetiminutový telefonický rozhovor. Vyjádřil se pouze mluvčí útvaru Břetislav Brejcha: " Slova plukovníka Komorouse zkreslila média. On nehovořil o domácí produkci, ale o údajích, které vycházejí z globálních dat." Takové vysvětlení je velmi nejasné. Komorous by podle něho mohl do statistik zahrnout třeba i drogy zabavené po celém světě, jejichž množství by pak jistě několikanásobně převýšilo veškerou domácí produkci. Radimecký i další protidrogoví odborníci podezřívají Komorouse ze záměrného šíření nepravd. Jejich pochybnosti mohou potvrzovat i řádky z Komorousovy knihy s názvem Protidrogová brigáda I – čest a spravedlnost. V ní píše, jak se dezinformacemi začal zabývat již ve " zpravodajské přípravce". V textu se pozastavuje také nad propagandistickými manipulacemi, které mají " ovlivnit a oklamat veřejné mínění".

Díra na peníze

"Samozřejmě, že je z toho cítit potřeba odůvodňovat svou existenci, rozpočet i další vzrůstající nároky. Za těch patnáct let se jejich výdaje určitě pěkně nafoukly," tvrdí Radimecký. O finančních poměrech elitního útvaru neexistují žádné přesnější údaje. Rozpočet brigády patří ze zákona k utajovaným skutečnostem. Drogový odborník Tomáš Zábranský s nemožností nahlédnout Komorousovi pod finanční pokličku nesouhlasí. "Je to evropský unikát, aby policejní útvar, který bojuje s narkotiky, nezveřejňoval rozpočet," říká kolega Radimeckého. Jako příklad uvádí americkou jednotku DEA, největší světový protidrogový útvar, která má na internetu přístupné podrobně rozepsané příjmy a výdaje. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) připouští, že protidrogová centrála by v budoucnu mohla o svou tajemnost přijít. "Pokud budou přesvědčivé argumenty, proč jejich rozpočet zveřejnit, nebudu se takové debatě bránit." A není dobrým důvodem už to, že Komorous zveličuje své výsledky? " NPC je výborně pracující jednotka. Ale je fakt, že některá ta jejich čísla mi přijdou poněkud nadsazená," uznává Langer. Vyřešit by to podle ministra mohla reforma neuniformované policie, kterou by prý rád provedl například po vzoru Spolkového kriminálního úřadu v Německu.

Informační embargo se dosud v Česku zlomilo pouze jednou, když ve funkci náměstka ministra vnitra pracoval Jiří Vacek. Lidovecký politik musel později odstoupit, protože nedokázal doložit své středoškolské vzdělání. V úřadu ale ještě prozradil, že by rozpočet Komorousovy jednotky měl dosáhnout 290 milionů korun. Pro srovnání: peníze, které vláda, kraje a města vynaloží na veškeré jiné protidrogové aktivity, jen mírně přesahují 400 milionů korun. V této částce se skrývají i peníze na léčbu a prevenci.

Policejní naschvály

Nebylo by s přihlédnutím k malým úspěchům Komorousova týmu účelnější, kdyby se část jeho peněz přesunula na prevenci? Potřebuje vůbec Česko protidrogovou brigádu? " Každá země musí mít podle mezinárodních závazků specializovaný útvar," tvrdí Viktor Mravčík, který po Radimeckém převzal vedení Meziresortní protidrogové komise, později přejmenované na Radu vlády pro koordinaci protidrogové politiky. "Netuším, proč plukovník Komorous používá zkreslená čísla. Několikrát jsme o tom spolu mluvili, ale bez výsledku. Efektivitu přece mohou snadno prokázat i jinak," říká Mravčík a poukazuje na Komorousovy úspěchy při rozbíjení drogových gangů. Komorous na tiskové konferenci skutečně zmiňoval sedmnáct nejúspěšnějších akcí a pochlubil se šesti mezinárodními vyznamenáními. Prospěšná může být podle Mravčíka už sama existence jednotky: šéfové podsvětí musejí překonávat více překážek, což zvyšuje jejich náklady. I přes smířlivá slova z vládní rady je zřejmé, že vztahy mezi policisty a lidmi, kteří se zabývají prevencí i pomocí drogově závislým a jejich léčbou, zůstávají napjaté. Ukazuje to situace v pražských ulicích. "Jednou po nás chtěli, abychom nosili barevné vesty a čepice s nápisem Drogová pomoc, ale to jsme odmítli," vypráví pražský streetworker, který si nepřál zveřejnit jméno. S drogově závislými je ve styku prakticky každý den, třeba při výměně použitých jehel za čisté. "Policisté občas dělají narkomanům naschvály. Třeba je nutí vyhodit jehly nebo se zbavit drog, které mají pro sebe. Nebo zavřeli našeho klienta na dva dny do vazby, a přitom věděli, jaké peklo prožije kvůli abstinenčním příznakům." Jak jinak by se policisté měli k narkomanům chovat? Podle streetworkerů by měli drogově závislé vnímat jako nemocné lidi, nikoli jako své nepřátele a potenciální zločince.


Komorouse nerušit
(Martin Fendrych, Týden, 27. listopadu 2006)


V minulém čísle se TÝDEN zabýval drogami v Česku. Základní sdělení kauzy " Dvacetkrát větší Komorous" znělo: Národní protidrogová centrála (NPC) tvrdí, že zadrží téměř dvacet procent u nás produkovaných drog, ale experti dokládají, že jde jen o jedno procento. Další zjištění: NPC, kterou vede plukovník Jiří Komorous, zřejmě stojí 290 milionů korun ročně. Neví se to přesně, z nepochopitelných důvodů je rozpočet protidrogové jednotky utajován. Po otištění textu jeden bývalý vládní expert na drogy částku upřesnil: 290 milionů nejde na NPC, ale na celou represi. Do ní se počítají protidrogové útvary celníků, policejní jednotka a také, opět nepochopitelně, vězeňská služba – peníze na zavřené narkomany. Klíčové je ono mizivé procento zadržených drog. Má ještě smysl platit speciální policejní jednotku na drogy? Není jednoprocentní úspěšnost (nebo dvouprocentní, čtyřprocentní) tak malá, že by měla být NPC zrušena? Srovnávají se dvě nestejné veličiny: odhad české spotřeby drog (Český statistický úřad) a fyzicky zadržené drogy. Dvě ne zcela srovnatelné množiny. V každém případě platí: zadrženo je mizivé procento drog a takový pervitin, který psychiku uživatele totálně rozvrátí, dostanete kdykoli, kdekoli, v jakémkoli množství. Experti na závislost varují: drogy jsou levné a v převisu, je jich více, než " uzéři" stačí spotřebovat, jejich cena u nás od roku 1990 nestoupá. České zákony výrobu, prodej i užívání nelegálních drog zakazují. Není možné přestat chytat prodavače pervitinu, heroinu a dalších svinstev. NPC je symbol, plakát státu, který hlásá: Drogy zakazujeme. Strhnout ho nelze. Bylo by ale rozumné, aby protidrogová policie chytala nikoli uživatele, nýbrž výhradně výrobce a distributory. A měla by se soustředit pouze na tvrdé drogy, předně na český produkt číslo jedna – pervitin. Podle expertů z pražského Centra adiktologie policisté zabaví jen 0,1 procenta produkce " perníku". Téměř nic. Chytat za této situace pěstitele " trávy", jejíž účinky lze srovnat s alkoholem, je marnost nad marnost. NPC zrušit nelze také proto, že je zapojena do mezinárodní spolupráce. Ale stát by měl mnohem více podporovat preventivní protidrogové akce. Na ty se soustředit, na ty dávat mnohem více peněz, než kolik dává dnes.
2006-11-20, 12:02:00 • Drogy 


zdroj: ..:. mvcr.cz :.

2006-11-20, 11:59:09 • Drogy 
Studenti protestovali proti kamerám
(Eliška Bártová, Aktuálně.cz, 20. listopadu 2006, 9:56)


Praha – Třídy soukromého Gymnázia Josefa Škvoreckého dnes ráno zely prázdnotou. Většina žáků demonstrovala před školní budovou.

Studenti odmítli ráno do budovy gymnázia v Legerově ulici v Praze vkročit na protest proti tomu, že vedení školy vybavilo interiér kamerami, které mají studenty sledovat na chodbách a ve třídách.

(…)

"Pokud do školy vstoupíme, tak se zahalenými tvářemi, abychom dali najevo svůj protest," říká další ze studentů Šimon Slavík.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-11-20, 11:19:49 • Média 
Speciální metr na srazy nácků

"Pokud se jeden z účastníků dopustí přestupku nebo trestného činu, tak to obecně neznamená, že policie okamžitě zasáhne proti všem a nasadí pořádkové jednotky. To bychom si asi nikdy neobhájili, zvláště pokud to bylo venku mimo objekt," řekl mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek.

Policie nezjistila, že by neonacisté v Dražicích porušili zákon (ČT24.cz)

2006-11-19, 17:57:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

Revolution is Back – fotografie


..:. více zde :.

2006-11-19, 14:23:00 • FreeTekno akce 
Policie proti extrémistům nezasáhla
(ČTK, ČT24.cz, 19. listopadu 2006, 8:30)


Dražice (Táborsko) – Bez zásahu policie skončil dnes hodinu po půlnoci koncert extremistických hudebních skupin v kulturním domě v Dražicích na Táborsku. Na akci se v sobotu večer sešlo přes 200 příznivců neonacistických kapel. Policie proti nim nezasáhla, přestože podle některých svědků jeden z účastníků při odchodu z koncertu před policisty hajloval.


(...)

Podle advokátů Kláry Slámové a Kolji Kubíčka, kteří na místě údajně hájili práva nejmenovaného klienta, naopak zákon porušila policie. "Bezdůvodné kontroly, žádné důkazy předložené ze strany policie, monitorování, focení, zakládání do databází – to je neoprávněné shromažďování osobních údajů," řekla Slámová.

celá zpráva: ..:. ČT24.cz :.

Poznámka:
Advokátka Klára Slámová hájila Václava Šrouba, kterého policie obvinila z odpovědnosti za škody způsobené během Czechteku u Mlýnce v roce 2005. Obvinění nejprve zrušil v srpnu 2005 státní zástupce a v prosinci 2005 tento případ odložila i policie.
2006-11-19, 13:43:00 • Média 
Policie na neonacistické „besídce“ nezasáhla
(iDNES.cz, 19. listopadu 2006, 11:18)


Policii zaměstnal jeden z největších koncertů neonacistů za posledních několik let. Nakonec ale nezasáhla, což kritizoval i přítomný senátor Štětina.


(…)

Policie jejich "předvánoční večírek" jen monitorovala. Jeden z účastníků přitom podle očitých svědků před těžkooděnci hajloval.

Senátor Jaromír Štětina, který se do Dražic přijel také podívat, je nespokojený s přístupem policie. Podle něj proti extrémistům měla zasáhnout.

"Samozřejmě, že měla policie zasáhnout. Vždyť policie sama říká, že to je shromáždění neonacistů, a jestliže nezasáhla, tak tím dává najevo, že nacismus je v našem státě povolen," řekl.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2006-11-19, 13:15:37 • Média 
Kapitalismus nám vymývá mozky
(Renata Kalenská, Lidovky.cz, 18. listopadu 2006, 15:40)


tvrdí člen skupiny Plastic People of the Universe Vratislav Brabenec. Tenhle brainwashing je prý horší než represe za socialismu

Když zrovna nežvaníme, tak nakupujeme. Když nenakupujeme, tak jezdíme autem, říká bývalý disident Vratislav Brabenec.

(…)

LN Jako první jsi na začátku devadesátých let použil slovo „mafiánský kapitalismus“. Jak se ti v něm podniká?
Mně se podniká mizerně, protože polovinu času trávím hraním se skupinou, která není nijak výdělečná. Dá se říct, že Plastici jsou vlastně stále underground. Líbilo se mi, když Ivan Martin Jirous v nějaké debatě řekl, že underground je dnes zapotřebí víc, než byl tenkrát. Podle mě tím mínil, že společnost je dneska ohrožená tím stupidním kapitalismem víc, než byla ohrožena komunistickou represí. Vždyť represe v tobě budí dobré věci. Lidé si mohou začít číst třeba dobré knížky či noviny. Jenže dnes upadáme do stupidity kapitalismu, která nás ubíjí. Je to nebezpečné, blbé, hloupé, je to brainwashing. Socialismus je represe, ale kapitalismus je vymývání mozků, což je vlastně horší. Když ti zakazují, že nemáš číst tuhle báseň nebo poslouchat tuhle muziku, tak ty si to najdeš. Jenže teď je to tak, že ráno, než se dozvíš, jaké je počasí, tak zjistíš, že na beďary je dobrý tohle, že abys vypadala ještě v padesáti mladě, tak musíš použít ten a ten krém. Že menopauza vůbec neexistuje a po tomhle prášku se před tebou ještě v šedesáti šestnáctiletí kluci úplně položí na ulici.

celý rozhovor na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-11-18, 18:03:17 • Média 
Má i-legalne.cz šanci na úspěch? -NEMÁ
(Blog.desing22.net, 17. listopadu 2006)


V jednom z předchozích spotů na tomto blogu jsem předpovídal úspěch nové služby i-legalne.cz.

17. listopadu jsem využil speciální nabídky serveru i-legalne.cz a dostal jsem bonus 36Kč. I vyzkoušel jsem si i-legálně v praxi. Jednou větou – Je to tragédie.

Na to, že budu muset ověřovat licenci jsem byl připraven, nicméně mě ještě před tím odboural název souboru, který jsem stáhl: „ILE_8_08_Svec_200610182820053f28e95a130cf0bab8d2f6ee47aca8295.wma“ (stahoval/kupoval jsem Divokého Billa, písničku Švec). Dal jsem otevřít tento pseudosoubor ve WMP, ten se kousl (nějak často ho nespouštím, používám WinAmp; nicméně z toho seku neviním i-legálně, jen konstatuji :) ). Zkusil jsem to tedy znovu, to už se to povedlo.

více na: ..:. Blog.desing22.net :.2006-11-18, 14:48:16 • Komentáře / názory 


... že by inspirace?
2006-11-18, 14:26:00 • Alternativní kultura 
Kód elektronického pasu lze rozbít do 48 hodin
(Britské listy, 17. listopadu 2006)


Tří milionům Britů byl vydán nový vysoce technologický cestovní pas, jehož účelem je znemožnit činnost terroristům a podvodníkům. Proč se tedy redaktoru deníku Guardian a jeho kamarádu, počítačovému expertu, podařilo lehce rozbít jeho bezpečnostní kódy?

(…)

Britské ministerstvo vnitra použilo pro čipy velmi vysoký stupeň zakódování, technologii zvanou 3DES, zakódování vojenského normy. Používají silně zabezpečené kryptografie, aby nebylo možno odposlouchávat interakci mezi pasem a čtečkou, jenže porušili základní princip kryptografie, tím, že "tajným klíčem" k umožnění této konverzace jsou veřejně přístupná data, uvedená na pase nezakódovaně.

To, že lze pak zakódované informace lehce z čipu přečíst, umožňuje vyrábět dokonalé kopie

více na: ..:. Blisty.cz :.

Detailní informace o českých elektronických pasech zde:
..:. Elektronické cestovní doklady, část 1 (Crypto-World 10/2006) :.

2006-11-18, 12:59:00 • Média 
Škola hlídá žáky kamerou. Porušuje zákon
(Eliška Bártová, Aktuálně.cz, 16. listopadu 2006, 15:30)


Praha – Žáci soukromého gymnázia Josefa Škvoreckého v Praze budou nepřetržitě sledováni kamerami. Ve třídách i na chodbách, nebude úniku.

Žáci protestují, zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová varuje, že jde o porušení lidských práv.

Přesto zítra instalace kamer začne. A od pondělí budou studenti muset počítat s neustálým monitorováním.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-11-18, 12:33:36 • Vládní lži a jiná svinstva 
Havel i 17 let po pádu komunismu pokračuje v boji za lidská práva
(ČTK, ČT24.cz, 17. listopadu 2006, 10:06)


New York – Václav Havel, dramatik, spisovatel a politik, po dlouhá léta představitel československého hnutí za lidská práva, domácího odboje proti totalitnímu režimu a ústřední postava pádu komunismu v bývalém Československu, od jehož počátku dnes uplynulo 17 let, pokračuje v boji za lidská práva i po odchodu z funkce českého prezidenta.

"Cítím jako svou přirozenou povinnost i v době, kdy už nezastávám politickou funkci, se angažovat za lidská práva, za lidské svobody, lidskou důstojnost v mezinárodním měřítku," řekl v New Yorku, kde tráví poslední dva měsíce letošního roku jako host Kolumbijské univerzity.

Havel se angažuje ve prospěch naplňování lidských práv v Barmě, Bělorusku, na Kubě či v Severní Koreji mimo jiné proto, že z vlastní zkušenosti ví, jak je mezinárodní podpora opozici důležitá.

Za neméně významné ale pokládá, aby principy respektu k lidským svobodám a právům nebyly jen formální věcí, "která se píše do deklarací a chart, ale která se nebere zas až tak vážně, protože vážnější jsou barely ropy nebo něco takového".

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.podklady koláže Guma Guar a net

2006-11-18, 10:48:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Archivy StB půjdou na internet
(Kateřina Volná, Deník.cz, 18. listopadu 2006)


Záznam, jak StB minutu po minutě sledovala pohyb kardinála Františka Tomáška. Rukopisná a dosud nepublikovaná esej Václava Černého, kterou estébáci zabavili při domovní prohlídce.

To vše se má s řadou dalších dokumentů objevit na webových stránkách ministerstva vnitra.

"Poprvé publikujeme na webu také úplný přehled archivních fondů. Jsou to věci, které měly být už dávno venku," míní nový ředitel Archivu bezpečnostních složek ministerstva Pavel Žáček.

více na: ..:. Deník.cz :.

2006-11-18, 9:20:03 • Média 
Vnitro vydá 15 a půl kilometru dat StB
(Aktuálně.cz, 16. listopadu 2006, 16:30)


Praha – Ministerstvo vnitra poskytne přes internet přehled dobových dokumentů z let 1945-1989. Úřad plánuje i další změny.

Čtyři tisíce fotografií Františka kardinála Tomáška pořízených Správou sledování StB. Část zatím nepublikované eseje, kterou zabavila tajná policie profesoru Václavu Černému. Nebo personální svazek příslušníka SNB Ludvíka Zifčáka.

zdroj: ..:. Aktuálně.cz :.2006-11-18, 9:13:02 • Média 
pátek, 17. listopadu 2006 – Cross Club, Praha 7 – Holešovice
Imperialistic Night
NEUROKYME SOCIETY

& guests...
DJs: FoxMan, Ja-Ne, Medis, Eddrum, Mystif, Terqua, PapaFredo, PinJah

2006-11-17, 20:20:00 • Cross Club 
StB varuje: Šimon a Pánek dělají revoluci
(Jakub Jareš, Aktuálně.cz, 16. listopadu 2006)

Měli být četníky režimu, ale skončili jako jeho kronikáři. Nahlédněte do zpráv agentů StB ze dnů sametové revoluce.

Dnes jsou pokladem pro historiky. A to přesto, že některé z nich jsou popletené a s odstupem času i směšné.

..:. více zde :.

2006-11-17, 19:34:00 • Retro 
Příliš stručné dějiny StB
(Faustovy noviny, 16. listopadu 2006, 9:23)


Několik podivení nad rekapitulujícím textem R. Schovánka

Zřejmě u příležitosti nadcházejícího výročí sametovky přišly internetové Lidové noviny s přehledem činnosti někdejší československé Státní bezpečnosti, který připravil Radek Schovánek. To je jméno bývalého dlouholetého pracovníka Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu a dobrého znalce této problematiky zejména z archivního hlediska, takže jsem si sliboval, že se mu podaří – byť na pár řádkách – vyjádřit podstatu činnosti této zločinecké organizace. Bohužel opak je pravdou: něco tak povrchního a nezasvěceného už jsem dlouho nečetl.


(…)

Ve všech případech násilí, kterého se StB dopustila v období normalizace, uvádí Skřivánek zase jen ony nepěkné skutky, které se přihodily v úzkém okruhu tehdy známých disidentů, tedy lidí, kteří s režimem měly rozehránu vlastní politickou a mediální hru. Kvůli tomu ovšem nemusel léta studovat zločiny komunismu a domáhat se vstupu do archivů, na to mu stačilo prolistovat pár knížek pamětí a rozhovorů s touto disidentskou a svým zahraničním věhlasem do značné míry chráněnou elitou. Hubu estebáci za bolševika rozbili každému klukovi, který z hecu či z přesvědčení na prvního máje či na VŘSR strhnul sovětskou vlajku... Násilí i tehdy patřilo k jejich pravidelnému způsobu komunikace a byli ochotni se ho dopouštět mnohem více tam, kde šlo o lidi "neznámé", nemající kontakty v západních sdělovacích prostředcích, jejich zmlácení či nespravedlivého odsouzení si nikdo nevšiml. Takových případů musely být desetitisíce – když už hovoříme o zločinech StB, proč nejsou aspoň připomenuty?

více na: ..:. JohanesDoktorFaust.sblog.cz :.
2006-11-17, 18:17:00 • Média 


plná velikost na: ..:. Reflex.cz :.

2006-11-17, 12:37:48 • Z vesela ;) 
Co 17. listopadu psala tisková agentura ČTK
(iHNed.cz, 16. listopadu 2006)


17. listopadu

U příležitosti 50.výročí 17. listopadu 1939 se dnes v Praze uskutečnilo studentské shromáždění. Akci i následný průvod zneužila skupina osob, nechvalně známých z různých protispolečenských vystoupení v minulém období. Vykřikovala hesla hanobící socialistický stát, ústavní činitele a představitele strany a státu.

18. listopadu

Účastníky nepovolené akce vyzývaly více než padesát minut pořádkové síly k rozchodu a vyklizení prostoru. Na opakované výzvy se část lidí rozešla. Zbytek v počtu asi dvou tisíc osob pokračoval v demonstraci a stupňoval agresívní chování. K obnovení pořádku a klidu zakročily pořádkové jednotky Veřejné bezpečnosti

zdroj: ..:. iHNed.cz :.

2006-11-17, 10:38:32 • Retro 


další trailery z filmů o street artu a graffiti na webu festivalu v New Jersey: ..:. albuscav.us :.

2006-11-16, 18:58:10 • Alternativní kultura 
Report z policejní stanice

Zavolal mi nějaký pan Š., ať se dostavím na výslech ohledně fotra (alimenty) – to neni podstatný, ale zavolal, že tam mam bejt dneska v 8 hod, tak sem tam byl půl hod čekam dole na vrátnici, a jako že mu tam ten chlap volá, ať si pro mě příde, nebral to...


Nakonec šel kolem ňákej kolega z kanceláře (asi po dalších 20 min), že jako ať tam s ním du nahoru, že tam snad je (sem říkal, že pospícham), takže chci, aby to bylo hned vyřešený.
Když sme přišli do kanceláře, tak tam nikdo nebyl, pak ňáká další kolegyně oznámila že jel k doktorovi na prohlídku! …to sem docela čuměl, měl bejt v práci a zavolal si mě k výslechu!
Tak mi ten jeho kolega řek, jestli můžu přijet v 11, tak jako že jo.
Přijel sem před 11 a chlápek z vrátnice zase volal. Nakonec to tam někdo zvednul a přišla ňáká ženská a ve dveřích mi říká: „Vy ste otec?“
Říkam, že fakt ne, že sem syn.
Ženská: „…no ale mi potřebujem mluvit s otcem.
„… sem říkal, že mi volal ten chlápek ať se dostavim k výslechu.“
Ženská: „ ...hm tak teda poďte.“

Přišli sme do jiný kanceláře, protože se zjistilo že pan kolega do práce už nedorazí.
A ona jako proč sem přijel, tak sem zase vysvětloval že mě předvola ten kolega, pak mi oznámila, že prej hlavně potřebujou mluvit s otcem, jestli nevím kde je (to je jich práce, oni ho maj najít :-D to mi fakt přišlo už k smíchu).
A pak: „…tak mi někoho seženem aby to s váma sepsal.“
Zkoušela někam volat tam to nikdo nebral.
Ženská: „…hm on tam nikdo není.“
Napadlo mě, že se jim asi dělá špatně z práce, tak chodí k doktorovi v pracovní době.
Ženská: „ … hm, tak to udělam s váma já.
A pak konečně začla zapisovat....

Tak takhle sem se již po několikáte přesvědčil jak funguje naše policie. Nejenom na ulici a v „akci“, ale i v kancelářích …

Autor i příslušná policejní služebna jsou známy, ale z rozličných důvodů zůstávají nezveřejněny.
2006-11-16, 16:41:00 • Přišlo e-mailem 
Policejní spektákl
(Jan Macháček, iHNed.cz, 16. listopadu 2006)


Zatčení příbramského podnikatele Starky naznačuje, že policie si plete kriminalistiku s agendou divadelní agentury: vrtulník, na dvě hodiny zablokovaná dálnice, desítky policistů v maskách. Starka je možná "šéf příbramského podsvětí", ale presumpce neviny se ctít musí. Je snad normální, aby se celý národ v televizi díval na to, jak zatčený ryje nosem do asfaltu? Proč nebyly tváře zadržených rozmazané?

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.Máme rádi blokády

2006-11-16, 10:32:26 • Komentáře / názory 
Ignorujte i-legalne.cz!
(Jiří Regent , RSstudio.info, 14. listopadu 2006)


Moje stanovisko k zahájení legálního šíření "hudby" na internetu a výzva k ignorování nákupu:

Poslech hudby stahované z internetu v komprimovaných formátech mp3 a wma bych přirovnal k situaci, kdy si člověk milující výtvarné umění zakoupí namísto originálních obrazů pouze jejich zmenšené fotografie, a to v ceně asi poloviny ceny originálu. Představte si, že si do obýváku pověsíte na zeď fotografii 10 x 15 cm, za kterou v tzv. obchodě zaplatíte cenu řekněme 10 tisíc korun (to proto, že originál stojí 20 tisíc).


(…)

Drzost tvůrců projektu dokonce došla až tak daleko, že nabízí zdarma "prezentaci a mediální podporu mladých talentovaných umělců". Přečtete-li si pozorně smlouvu, kterou takový umělec musí podepsat, zjistíte, že hodný dědeček i-legálně.cz může vaši hudbu použít ke komerčním účelům. Prostě ji bude bez vaší kontroly sprostě prodávat. Lákadlem pro umělce má být možnost natočení "oficiálního singlu" (patrně nějaký nový termín v hudebním průmyslu).

Moje výzva pro zájemce o nákup hudby: Nekupujte degradovanou hudbu z internetu, nevyplatí se to. Je příliš drahá. Umělci, nedovolte, aby se někdo obohacoval šířením vaší hudby v degradované kvalitě.

A začínajícím kapelám bez vydavatele bych poradil, aby svoji hudbu (pokud ji právě nechtějí prodávat) nabízely pouze na vlastních internetových stránkách.
Jsem pro šíření hudby na internetu, ale pouze za ceny odpovídající kvalitě zvuku, tedy asi 2 Kč za písničku.

více na: ..:. RSstudio.info :.

2006-11-16, 9:53:00 • Komentáře / názory 
Bojí se Janeček?
(Václav Vlk st., NeviditelnýPes.cz, 15. listopadu 2006)


V tisku se rozeběhla zajímavá diskuze týkající uvedení-neuvedení filmového dokumentu o Vladimíru Hučínovi. Zajímavý popis jednání-nejednání o pořadu na Radě TV byl popsán v LN 14. 11. 2006 známým antikomunistickým aktivistou panem Šináglem.

Výsledek, že se nakonec dokument, který vadí hlavně příslušníkům bývalé STB a pak komunistickým funkcionářům dnešním i minulým, bude prý vysílat, je nadějný. To, zda se bude skutečně vysílat, podle mne však není úplně jasné. Různých „možností“, jak to ještě zarazit, zvláště když si soupan ředitel Janeček nahlas stěžuje, že se bude muset pořad „bohužel vysílat“, je ještě plno. Protože ve hře je mnoho zájmů. Například zájmy prokurátorů – dnes státních zástupců, stejně jako mnoha soudců a lidí od justice, kterým případ Hučín trčí jako kost v krku.


To, že zde byla naprostá snaha dokument o Hučínovi nějak „zlikvidovat“, je jasné. A protože dnes už „Bratrstvo rudé pracky“ přeci jen nemá takovou sílu, byla použita ve spolupráci se zainteresovanými tvůrci programového schématu TV stará známá finta, kdy je určitý pořad ohlášen na někdy, pak je přeložen na jindy a pak se nakonec, když už je vysílán v dalším „náhradním termínu“, zjistí, že měl „stejně měl malou sledovanost“, tak co, že?!

(…)

Mám vlastní zkušenosti s tím, co přináší, když strkáte prsty do „případu Hučín“. Svého času jsem začal přispívat do MfD a LN. Redakce články otiskovala, čtenáři reagovali, vše v pořádku. Až jsem se v jednom „opřel“ do prokurátorky, pardon, paní státní zástupkyně pracující na případu Hučín. A děly se věci. Nejprve se mnou policie zahájila vyšetřování pro podezření z trestného činu. Kdo na mne podal udání, o co vlastně jde a podobně, se nechtělo policajtům evidentně prozrazovat. Dokonce se snažili mého právního zástupce zastrašit a vyhodit jej od výslechu. Po sdělení, že jsem bývalý signatář Charty 77 a že podobné žertíky, jako pokus o kriminalizaci, na mne zkoušela StB nejméně třikrát, a po následné poradě s vedením vyšetřující policisté ubrali plyn.

Nakonec už neskrývali vlastní namíchnutí, protože jim, jako policii, na jakési pokyny různé státní úřady nechtěly vydat důkazy a podklady, úředníci se zapírali atd. Když chtěla policie případ odložit, neboť se nestal žádný trestní čin, státní zastupitelství se snažilo vždycky věc protlačit nazpátek a požadovalo vyhledat „trestný“ čin. I když žádný nebyl. Nakonec se policie zachovala korektně a věc odložila.

(…)

Ale přeci jenom poznámku ze zkušenosti. Zkušenosti jsou k nezaplacení. Moje zkušenosti z doby Charty 77, kdy se mne pokusili estébáci zavřít za neexistující dopravní nehodu a opakovaně inscenovali další podobné události, mne naučily dobře se dívat a poslouchat. A jsem přesvědčen, že stejné finty, co používala na mne dříve Strana a STB, používali a používají dnes „orgány“ na Hučína a jeho příznivce.

Přímé důkazy? Nemám přímé důkazy! Je to podobné jako s mnoha lumpárnami z dob komunismu. Tam se to také většinou nepodařilo, i díky naší justici, zajistit. Ale i bez pevných důkazů to celé stojí za zamyšlení. I vedení České televize. Protože jestli probíhal případ Hučín tak, jak probíhal, Janeček ví, že má čeho bát. To byl také hlavní důvod procesu s Hučínem. Rozsévat strach. Ukázat moc. Veřejně drze lhát. Pomlouvat. Tyranizovat. Likvidovat – jako v případě nevinného lékaře. A když to jde, zavřít. A nepustit a nepustit a nepustit. Před měsíci a roky v kriminále se skoro každý zarazí. A o to šlo v případu Hučín.

celý článek na: ..:. NeviditelnýPes.cz :.
2006-11-16, 9:14:54 • Média 
Platit, či neplatit, toť otázka.
(Martin Vadas, Virtually, 15. listopadu 2006)


Divák Radoslav Janás už České televizi nedá ani korunu. Reaguje tak na obyčejnou cenzuru v České televizi, která rukou svého generálního ředitele stáhla z vysílání na 7.11.2006 již oznámený aktuální dokument "Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína" 28 min. © ČT 2006, jehož jsem autorem a režisérem. Je to reakce příkrá až téměř anarchistická. Nechce-li občan podporovat "rutinní postupy" České televize, jak je nazvala paní Jitka Jelínková, redaktorka obchodu a komunikace ČT, ohrožuje přímo samotnou její existenci.

(…)

Že v České televizi sociologicky opravdu programově a koncepčně pracují, potvrzuje zatím přislíbený termín vysílání "aktuálního dokumentu" Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína – 5.12.2006 ve 20 hodin na ČT2 – v době, kdy většina rodin se věnuje mikulášským radovánkám. Když je dobrý úmysl, tak vzdělání v sociologii se prostě hodí.

celý článek na: ..:. Virtually.cz :.

Další info:
Tance České televize kolem dokumentu o Hučínovi (Lidovky.cz)

2006-11-16, 9:01:40 • Média 
Žáček: Z bádání o StB se stává žvanírna
(Kateřina Perkenrová, Deník.cz, 15. listopadu 2006)


Historik Pavel Žáček bojuje už roky za vznik Ústavu paměti národa. S postojem k vlastní minulosti jsme podle něj stále jen na půli cesty.

Proč nemáme ani sedmnáct let po sametové revoluci zmapováno, jakou strukturu měla StB?
Je to samozřejmě chyba, je to chyba ministerstva vnitra, Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) a také akademické obce, že to prostě nikdo nedělá. Věnuje se tomu jen pár lidí, které bychom spočetli na prstech jedné ruky.

více na: ..:. Deník.cz :.

2006-11-15, 21:22:04 • Média 
Stručné dějiny StB
(Radek Schovánek, Lidovky.cz, 15. listopadu 2006, 17:04)


V každém totalitním režimu je politická policie jedním z hlavních nástrojů k udržení moci. V Československu jím byla Státní bezpečnost (StB), kterou po únoru 1948 komunisté přeměnili v obávanou a všudypřítomnou instituci.

Zatímco v roce 1947 nastoupilo k StB 116 nových příslušníků, o dva roky později to bylo již 2733 a v následujícím roce 2278. V polovině 50. let měla StB již více než osm tisíc zaměstnanců. Konečný počet se ustálil mezi dvanácti a třinácti tisíci osob.


(…)

Na jaře 1990 začaly na ministerstvu vnitra pracovat občanské komise, jejichž úkolem bylo prověřit spolehlivost a použitelnost jednotlivých příslušníků Sboru národní bezpečnosti (SNB) v novém režimu. Z více než padesáti sedmi tisíc příslušníků SNB jich bylo v roce 1990 propuštěno 7778, z nich ale pouze 74 proto, že odmítli podepsat věrnost novému režimu. Z ministerstva vnitra postupně odcházely nejzkompromitovanější komunistické kádry a také lidé, kteří se dokázali uplatnit mimo resort. Z rozvědky odešel například současný ředitel evropské divize firmy Microsoft Jan Mühlfeit a Harvardské investiční fondy s Viktorem Koženým založil bývalý zástupce správy zpravodajské techniky Boris Vostrý.

Celá 90. léta byla veřejnost v nepravidelných intervalech informována, že v Bezpečnostní informační službě žádní bývalí příslušníci StB nepůsobí. Ještě dál šel Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI -rozvědka), který tvrdil, že nezaměstnává bývalé příslušníky StB ani nijak nenavázal na činnost bývalé komunistické rozvědky a nepřevzal žádné její agenty. Nic z toho ale nebyla pravda. Ještě po sedmnácti letech od pádu komunismu řídí například jeden z nedůležitějších útvarů Policie ČR (tzv. Národní protidrogovou centrálu) bývalý příslušník komunistické rozvědky.

celý článek na: ..:. Lidovky.cz :.Tradice zavazuje ...
2006-11-15, 20:48:00 • Média 
Policisté, kteří mučili obžalovaného muže se budou zpovídat i z vydírání
(Markéta Faltysová, iHNed.cz, 15. listopadu 2006, 10:59)


Policisté David Procházka a Josef Hladík, kteří údajně loni na služebně v Týnci nad Labem mučili předvolaného muže, se mohou před soudem zpovídat i z vydírání.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.

2006-11-15, 12:33:05 • Média 
Viděno dvěma
(Marcela Staňková, Parlament, Vláda, Samospráva, 3. listopadu 2006)


Rozhovory

V souvislosti s kauzou odposlechů a úniků informací se o rezortu ministerstva vnitra v posledních dnech mluví více než dost. I my jsme se zajímali o situaci v bezpečnostních složkách i o budoucí osud rezortu informatiky a oslovili jsme odstupujícího ministra Ivana Langera a předsedu sněmovního Výboru pro bezpečnost a stínového ministra Františka Bublana, abychom se dozvěděli, jak oba aktuální situaci hodnotí.„Ředitel inspekce řídil pouze svou kancelář“

(…)

* Vedení inspekce muselo odejít kvůli odpovědnosti za skandál s odposlechy politiků v kauze tzv. Kubiceho zprávy. Podle nejvyšší státní zástupkyně byly odposlechy v souladu se zákonem. Těžko je tedy lze považovat za skandální. Bude mít toto konstatování nějaký vliv na objektivizaci pohledu na inspekci a její pracovníky?

Není pravda, že bývalé vedení inspekce muselo odejít z důvodu skandálu s odposlechy policistů z tzv. „Kubiceho zprávy“. Jednalo se o nekoncepčnost řízení inspekce, které se promítlo v nelogické reorganizaci k 1. září 2006. Špatná organizace řízení se negativně projevila zejména tím, že v tomto organizačním článku nebyla dostatečně prováděna kontrola výkonu služby. Byla nesprávně nastavena organizační struktura samotného vedení inspekce, kdy ředitel inspekce řídil pouze svou kancelář. To se, mimo jiné, negativně projevilo ve špatném a nekoordinovaném zajištění prověřování policistů podezřelých z nezákonného jednání, např. v souvislosti se zásahem při akci Czech Tek v roce 2005.

(…)

* Při každém velkém zásahu policie by podle Vás měli být přítomni i pracovníci inspekce, ne jen dva její lidé, jako tomu bylo v roce 2005, kteří by práci a postup policistů na místě monitorovali. Kolik pracovníků může inspekce pro takové mimořádné akce vyčlenit, aniž by byla ohrožena její běžná činnost (stačí mi procenta)?

V případě větší akce, jako byl Czech Tek, je inspekce ministra vnitra schopna vyčlenit ze svých lidských zdrojů zhruba 30 %, tj. asi 50 policistů na dobu jednoho týdne, aniž by byla narušena běžná činnost IMV.„Informace od policie unikají dál“

(…)

* Při každém velkém zásahu policie by podle pana ministra měli být přítomni i pracovníci inspekce, ne jen dva její lidé, jako tomu bylo v roce 2005, kteří by práci a postup policistů na místě monitorovali. Kolik pracovníků může inspekce pro takové mimořádné akce vyčlenit, aniž by byla ohrožena její běžná činnost?

Víte, myslím si, že tady pan ministr bouchá do otevřených dveří. On vycházel z Czech Techu 2005, kde byly různé nedostatky. My jsme se tím ale poučili a na Czech Techu 2006 jsme všechny tyto věci zajistili v plné míře a vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Záleží to vždy na té určité akci, když jde o větší akci, zajišťování demonstrace nebo třeba summit NATO, inspekce tam musí poslat více lidí, a když se jedná o akci menší, třeba nějaký připravovaný zákrok, inspektorů tam tolik být nemusí, protože nemůžeme chtít, aby policie pracovala stále pod dohledem inspekce. Policie má svá pravidla dostatečně nastavena, já bych inspekci prováděl pouze v těch výjimečných případech, kde by potom mohlo docházet k různým výkladům, zda k zásahu dojít mělo, nebo ne, ale při těch běžných akcích to není možné.

* Vedení inspekce muselo odejít kvůli odpovědnosti za skandál s odposlechy politiků v kauze tzv. Kubiceho zprávy. Podle nejvyšší státní zástupkyně byly odposlechy v souladu se zákonem. Těžko je tedy lze považovat za skandální. Bude mít toto konstatování nějaký vliv na objektivizaci pohledu na inspekci a její pracovníky?

Já mám pocit, že vedení inspekce bylo odvoláno jen proto, že se současnému ministrovi nelíbilo. Spíš to bylo proto, že chtěl provést nějakou reorganizaci, ale podle mě to byly jen kosmetické změny, které nemají valný význam. Zkrátka si tam chtěl dosadit své lidi, což se stalo, ale informace unikají od policie dál. Ty poslední úniky považuji až za skandální. Mně osobně se to dotklo také, protože mi jeden novinář volal, zda vím o tom, že se u pana Doležela našel můj personální spis. Samozřejmě jsem o tom nevěděl, ihned jsem volal policejnímu prezidentovi a náměstkům, kteří o tom také nevěděli. To znamená, že se to ten novinář musel dozvědět několik minut poté, co se spis našel, a já jsem nezaznamenal, že by se inspekce tímto únikem začala zabývat. To vyšetřování v přímém přenosu je nepříjemné, inspekce by měla konat. Tady je zatím klid po pěšině, takže z nového vedení nejsem nějak nadšen.

* Chtěl byste ještě dodat něco na závěr?

Rád bych se vrátil k otázce řešení začlenění inspekce ministra vnitra. Osobně jsem čelil mnoha útokům, kdy mně bylo vytýkáno, že inspekce je takovým mým nástrojem. Ono tomu tak samozřejmě není, protože ministr do její práce stejně zasahovat nemůže. Ministr může inspekci zadávat pouze nějaké tematické úkoly, což jsem několikrát udělal, když jsem jim řekl třeba zaměřte se na cizineckou policii, protože jsem měl signály, že by se tam mohlo dít něco špatného, ale jednotlivé případy si pak inspekce stejně musí řešit ve spolupráci s dozorovým zástupcem sama. Ale když jsem o tom pak přemýšlel, tak si myslím, že pro určitý klid a pro to, aby byla inspekce skutečným nástrojem, který má zlepšit práci všech bezpečnostních sborů, je myšlenka, aby to byla samostatná instituce, která by nepodléhala ministerstvu vnitra ani ministerstvu spravedlnosti, ale například parlamentní kontrole, možná lepší.

celé rozhovory na: ..:. Parlament-vláda.cz :.
2006-11-15, 12:18:00 • CzechTek 


Pátrání po předmětech

Umělecká díla a přeměty kulturní hodnoty

Zde uváděné předměty byly hlášeny jako odcizené nebo nalezené na území České republiky nebo v zahraničí. Po některých pátrá Interpol. S informacemi a podněty se obracejte na níže uvedenou adresu.

Policejní prezidium ČR, Úřad služby kriminální policie a vyšetřování
odbor obecné kriminality, skupina ochrany kulturního dědictví
adresa: 70 89 Praha 7, poš. schr. 62/KPV
tel.: 974 834 339
fax: 974 834 708
e-mail: ukpvkd@mvcr.cz

originál zde: ..:. sprace.cz :.

2006-11-15, 10:39:00 • Z vesela ;) 
Rozumné pití oživuje paměť
(Stanislav Mihulka, OSEL.cz, 2. listopadu 2006, 9:08)


Zajímavé experimenty s laboratorními potkany napovídají, že alkohol vůbec není vrah mozku, ale že ve středních dávkách dokonce paměti prospívá.

Alkoholová věda trpí, stejně jako jiné vědy o psychoaktivních substancích, slušnou schizofrenií. Hodně učenců alkohol nerado a usilovně bádají na tom, aby ho co nejvíc znectili. Někdy to úplně bije do očí. Naštěstí se kromě skautíků, vědě občas věnují i špatní hoši, co se nebojí objevit, že i prachsprostý alkohol může být i zajímavě medicínsky prospěšný.
Jak ví všichni, kromě fanatiků, svět není černobílý a zajímavých poznatků o alkoholu je už venku pěkná řádka. Nově se mezi ně řadí i pozoruhodná studie Matthewa Duringa z Ohio State University a jeho kolegyně Margaret Kalev-Zylinské.

Už delší dobu se tušilo, že rozumné pití alkoholu nějak funguje proti Alzheimerovi. Jen se nevědělo jak a jestli to jen není nějaká souhra nesouvisejících okolností. During s kolegyní ve své studii odhalili zajímavý neuronální mechanismus, který by mohl pozorovaný příznivý vliv alkoholu na paměť vysvětlit.

více na: ..:. Osel.cz :.

2006-11-14, 20:20:16 • Drogy 


zdroj: ..:. DK-Studio.net :.

2006-11-14, 19:52:25 • FreeTekno akce 
Bude RIAA konečně nucena vyčíslovat škody reálně?
(Vlastimil Waic, Živě.cz, 14. listopadu 2006)


Autorský zákon v USA zakazuje stahování hudby. Americká asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) má ve zvyku výhrůžkami dotlačit stahovače k mimosoudnímu vyrovnání, což se nezřídka i podaří. Někteří odvážlivci se však odhodlají bránit. Následně jsou zažalováni o částky pohybující se v řádech stovek i tisíců dolarů za každou staženou skladbu.

Nový precedens se však možná otevírá u soudu v New Yorku, kde Universal studios a několik dalších členů RIAA žalují Marie Lindorovou o 750 amerických dolarů za každou staženou skladbu.

celá zpráva na: ..:. Živě.cz :.

Související:
Creative ustupuje tlaku RIAA, FM rádio již nepůjde nahrávat (Živě.cz 17.10.2006)
IFPI se chlubí, že obviňuje rodiče dětí za nelegální sdílení souborů (iHNed.cz 17.10.2006)
Němci nabízejí dva roky vězení za stahování filmů a hudby (Technet.cz 29.3.2006)

2006-11-14, 19:21:17 • Vládní lži a jiná svinstva 

Doufám, že vás za to zavřou, holomci!

"Doufám, že vás za to zavřou, holomci! Takový čmáranice, já bych vám dala, bejt vaší mámou," zlobila se alkoholem posilněná Ivana, která odpočívala na zdi poblíž mladých sprejem. "Podle Bible je to vaše umění zločinem," poučovala všechny přítomné s mormonskou knihou v ruce...

Graffiti exhibice vzbudila rozporuplné reakce (Liberecký.Deník.cz, 19. června 2006)


2006-11-14, 19:19:00 • Z vesela ;) 

Groupe Guma Guar presents: Pig Politics

Pig Politics in Cross Club


2006-11-14, 15:51:00 • Cross Club 
Vzdelani jako formalni spolecenske sito
(AK Hoffmeistrová, 13. listopadu 2006, 12:17)


Plukovnik Kubice konci pro nedostatecne vzdelani? Muze nastoupit u me. Vysokoskolske vzdelani za zadnych okolnosti neindikuje schopnosti ani osobnost. Me interpersonalni kontakty jsou rozlozeny do naprosto vsech socialnich vrstev; tudiz velmi dobre vim o cem mluvim. Napriklad muj dodavatel hashe. Bestialne inteligentni a okolnostem pruzne prizpusobivej kluk, se kterym pri nakupu pro svou potrebu hloubkove probiram kvalitu posledne drazenych del v Sotheby's, stav portfolia severoamerickych stock indexes a ideu knih Imreho Kertésze. Kluka, ktery pres svou nedodelanou prumku plynule vladne dvemi jazyky a je v tom co dela extremne dobrej. Jasne, nezni to dobre, ovsem ma empirie je jednoznacna; obecny pozadavek vzdelani u schopnych lidi je prihlouplou formalitou.

zdroj: ..:. akhoffmeistrova.blog.cz :.

2006-11-14, 11:39:08 • Komentáře / názory 
Janečkova zpátečka
(Bob Fliedr, Lidovky.cz, 14. listopadu 2006, 10:55)


Ředitel ČT měl vysílání filmu o Hučínovi podpořit, ne mlžit

Dokumentární film režiséra Martina Vadase Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína odvysílá Česká televize pátého prosince, ne sedmého listopadu, jak ohlašoval již vytištěný program. Banální zpráva, kdyby ji neprovázela řada nezodpovězených otázek.

Především: proč vedení televize stáhlo snímek, zařazený do vysílacího schématu standardní procedurou? Proč potom žádalo o stanovisko etický panel ČT, který neposuzuje pořady neodvysílané, ale zpětně ty odvysílané.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

Další info:
Co se skrývá ve 28 minutách (Lidovky.cz)
Hučínova trnitá cesta na obrazovku (Lidovky.cz)
Hučín se do vysílání nedostal (MF DNES 2.11.2006)

2006-11-14, 11:18:51 • Média 
Drogy za babku
(Esquire 5/2006)


Drogy ukrajují rok od roku více z rodinného rozpočtu. Prozradíme vám, jak se dostat za málo peněz do rauše.

1.DÍRA DO MOZKU. Jestli už neplánujete se svým mozkem žádné větší akce, sáhněte po toluenu. Plechovka nestojí ani pade. Po vdechování výparů z igelitového sáčku se vám pořádně zatočí kebule a budete mít barevné sny. Toluen bohužel způsobuje nevratné poškození mozku, jater a plic. Předávkování znamená menší teroristický útok na vaše dýchaní.

další rady na: ..:. stratosfera.cz/esquire/:.

2006-11-14, 10:36:00 • Drogy 

Nedovolme ať se to opakuje!

(Paroubkova ČSSD) Přímý důsledek NECHRÁNĚNÉHO pohlavního styku!

zdroj: ..:. Kartinki.cz :.


2006-11-13, 18:58:00 • Z vesela ;) 
Dosud nezveřejněný videozáznam (natočeno v roce 1988 tajnou Státní bezpečností)

k vidění na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-11-13, 17:59:00 • Retro 
NESAHEJTE NA TO!
(Esquire, str.44, 30. října 2006)


POKUD JEŠTĚ NEJSTE PARANOIDNÍ, ŽE JE S VÁMI NĚCO EVIDENTNĚ V NEPOŘÁDKU.TENTO ČLÁNEK VÁM K NORMÁLNÍ, ZDRAVÉ PARANOIE SPOLEHLIVĚ POMŮŽE.

(…)

JETÁ SEDMNÁCTKA NA CZECH TEKU

Pod trochu zmatečným vysvětlením pojmu svoboda se dívky mladší osmnácti let utápějí v teplém lahvovém pivu. Oblečené do militantních, povinně neslušivých úborů s vlasy zcuchanými do jednoho zplihlého chuchvalce padají zfetované zadkem do bláta. Konečně cokoli konečně proti všem! Jejich zpola ovladatelné tělo stihnou během pár okamžiků otřít o desítky podobně nadšených a špinavých lidí. Jen co vystrčí hlavu z reprobedny, bez skrupulí sebou švihnou na poplivanou zem či rozčvachtaného bahníčka. Tam si dokáže takové stvořeníčko i na pár hodinek zdřímnout. Když se vzbudí, pravděpodobně se od ostatních dozví, zeji někdo pořádně osouložil. Včetně šťastného vlčáka Spacyho, který ještě to odpoledne vyhrál přetahovanou s nějakým kšiltovkářem o kus buřtu... Zkraťme to: technaři jsou špindírové a tekno festivaly jsou vyhlášenými jarmarky špíny. Taková sláva jako Czech Tek trvá i několik dní a ne moc techno-sedmnáctek si s sebou vozí pyžámko, čisté spodní prádlo či aspoň zubní kartáček. Myslete na to, až se budete chtít některé dotknout.

HNUSOMĚR: 7/10
NA CO VLASTNĚ SAHÁTE: Bláto, pot, sliny s aromatickou příměsí MDMA, zanícené kousance od psa, hnis z popálených rukou, pivo, vykloktané krabicové víno, vši.
RIZIKA: Akné, vši, syfilis, afty.
PREVENCE: Pokud se nechcete dotknout špinavé technařky nebo dostat zapáleným tenisákem při fire show, nejezděte na Czech Tek.
KDO SE TOHO DOTÝKÁ: Technaři, policajt', rodiče.

..:. více zde :.

2006-11-13, 10:50:16 • Média 
Proč řádily červené barety na Národní
(Tomáš Rákos, Aktuálně.cz, 13. listopadu 2006)


Praha – Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu poprvé představuje veřejnosti materiály, které zachycují roli Odboru zvláštního určení během dramatických událostí roku 1989.

(…)

Zatímco policisté nosili uniformy, červené barety stále operovaly v civilu. Z dokumentů, jež zveřejňuje ÚDV, vyplývá, že jejich příslušníci pracovali tehdy ve dvojicích. Jejich úkolem bylo vyvléct z davu nejaktivnější jedince.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-11-13, 10:35:30 • Retro 
Vlády bez legitimity …

Vlády již nemají, výměnou za požadovanou disciplínu, poslušnost a úctu k právu, co nabídnout.

(…)

Státy se proto snaží hledat zdroje své legitimity jinde. A jak ukazuje vývoj v USA po 11. září, často jej získají díky těm nejhorším z důsledků globalizace. Stále častěji můžeme třeba vídat na televizních obrazovkách různé okázalé scény: invaze speciálních jednotek, tanky valící se nezadržitelně krajinou, policejní kordony okolo železničních stanic. I to je součástí lekce, jež má občanům naznačit: Možná že nejste s fungováním svého státu příliš spokojeni. Kdyby tu ale nebyl, mohlo by být mnohem hůře.


Současnost je jako procházka v minovém poli (Literárky.cz)

2006-11-12, 21:03:00 • Komentáře / názory 
STEM: Policii nedůvěřuje 60 procent lidí
(ČTK, ČT24.cz, 9. listopadu 2006, 16:49)


Praha – České policii nedůvěřuje 59 procent občanů. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti STEM, kterého se zúčastnilo 1571 respondentů starších 18 let. Větší důvěře se těší armáda, které naopak podobný počet lidí důvěřoval. Více než polovina dotázaných také vyjádřila svou podporu NATO, nejvíce lidí – 74 procent – důvěřovalo Interpolu.

více na: ..:. ČT24.cz :.

viz.V dlouhodobém hodnocení od roku 2002 poklesla důvěra lidí v policii (CVVM)

2006-11-12, 19:52:29 • Média 

OWA Sound System presents D'n'B & Happy Tekno Monday

13. listopadu 2006, Bordo Klub, Vinohradská 20


OWA in Bordo

2006-11-12, 19:19:00 • FreeTekno akce 

2006-11-12, 13:43:15 • Retro 
Kriminalizace konopí postihuje nejvíce mladistvé

Z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2005


Obžalovaní či odsouzení za drogové trestné činy v souvislosti s konopnými látkami se vyznačují výrazně vyšším podílem mladistvých osob (15–17 let), než je tomu v případě jiných druhů drog. Mezi evidovanými případy, kde byl rozlišen druh drogy, představují u konopných látek mladiství 29 % obžalovaných a 32 % odsouzených osob, zatímco u zbývajících druhů drog se jedná v průměru pouze o 4 % obžalovaných a odsouzených. Podíl osob ve věku 15–19 let mezi obžalovanými je 51 % v případě konopných látek a jen 15 % v případě ostatních drog – obrázek 8-9.

Také podíl dosud netrestaných osob je výrazně vyšší mezi odsouzenými za drogové trestné činy související s konopnými látkami (69 %) než u ostatních drog (36 %). Vysoký podíl poprvé odsouzených pachatelů je také u trestných činů spojených s extází (65 % – 15 z 23 osob). Podíl odsouzených žen je nižší u konopných látek (6 %) než u ostatních drog (14 % pervitin a 19 % heroin) – obrázek 8-10.zdroj: ..:. Vládní zpráva str. 56 :.

2006-11-12, 13:06:26 • Drogy 
Policejním úlovkům dominuje marihuana

Z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2005
zdroj: ..:. Vládní zpráva str. 63 :.

2006-11-12, 13:05:27 • Drogy 
Eurobankovky v Německu možná poškozuje pervitin
(Aktuálně.cz, 12. listopadu 2006, 10:55)


Při vyšetřování záhadného rozpadání eurobankovek v Německu sledují kriminalisté novou stopu. Příčinou štěpení platidel prý může být droga pervitin. Časopis Der Spiegel v nejnovějším vydání píše, že vyšetřovatelé a německá centrální banka tuto možnost prověřují.

Magazín připomíná, že pervitin, který se vyrábí hlavně na východě Evropy, se také šňupá. Konzumenti k tomu většinou používají srolované bankovky.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

viz. V Německu se rozpadají eurobankovky (iHNed.cz 2.11.2006)

2006-11-12, 12:04:59 • Drogy 
Za války v Polsku bijou mladí Hitlerjugend mladého polského chlapce, který se brání se slovy:
„Nechte mě, já jsem budoucí papež.“
Jeden se na něj podívá a říká:
"Tak jestli ty budeš papež, tak to já budu hned po tobě"2006-11-11, 13:52:10 • Z vesela ;) 
Zlo poslušných občanů a vlády pořádku

… nejhorší zlo v lidské historii nevyplynulo z rozpadu řádu, ale z dokonalé, bezchybné a nezpochybnitelné vlády pořádku”. Na genocidě se podílejí spořádaní občané, ti, co jsou poslušni zákonů.

Martin Fafejta: Kdo z nás mohl páchat holocaust? (A kdo z nás ho páchá?)

2006-11-11, 12:26:17 • Komentáře / názory 
V jako vendeta na DVD

V jako Vendeta aneb Anarchistický Batman: film versus komix

(Jan Hanuš, A-Kontra, 2/2006)

Do kin nedávno uvedený snímek V jako Vendeta na sebe strhl pozornost nejen velkou reklamou, ale i 'skandálem', ve kterém se nezřídka objevovala slova jako 'anarchie' a kupodivu neznamenala chaos a násilí. Alan Moore, autor komixu, podle kterého byl film natočen, se totiž od ještě nedokončeného filmu distancoval, odmítl uvedení svého jména v titulcích a tím i honorář, který by mu příslušel jako autorovi námětu. A žádný filmový recenzent nemohl tento klep ve své recenzi vynechat, protože podobné zákulisní informace jsou vždy jejím kořením.


Film tak znovu oživil zájem i o stejnojmenný komix (v české verzi vydaný v loňském roce nakladatelstvím BB art). Ten přitom bývá nejen anarchisty vysoce hodnocen pro jasný politický podtext a výjimečně nezkreslenou prezentaci anarchismu a anarchie.

Skandál!
Alan Moore ve skutečnosti odmítl filmovou adaptaci komixu již dopředu s vysvětlením, že ho film a Hollywood obzvlášť (autorem scénáře filmové Vendety je Larry Wachovski, polovina 'Wachovski brothers', režisérů a scénáristů legendárního Matrixu) nějak nezajímá. Když pak jeho vydavatelství vydalo lživou tiskovou zprávu o tom, jak moc je nadšen spoluprací na filmu, nekompromisně s ním ukončil dlouholetou spolupráci.

Když se mu dostal do ruky scénář filmu, vyjádřil se o něm takto: "[Komix] byl lidmi, příliš zbabělými na uvedení vlastní politické satiry o své zemi, změněn na podobenství o USA za Bushovy éry. Je zkaženou, frustrující a impotentní americkou liberální fantazií o někom s americkými liberálními hodnotami, kdo se staví proti státu vedenému neokonzervativci – a o tom V jako Vendeta nebyla. Byla o fašismu, byla o anarchii, byla o Anglii." Film, ve kterém se slova 'anarchie' a 'fašismus' vůbec neobjeví, podle něj naprosto změnil původní podtext komixu tím, že z hlavního hrdiny – anarchisty – udělal pochybného bojovníka za svobodu.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2006-11-11, 10:35:00 • Video a filmy 

Alan Moore, David Lloid: 'V jako Vendeta' – ke stažení

(Jiří Staněk, Anarchismus.org, 10. listopadu 2006, 16:51)

Anarchismus.org všem fandům komiksů přináší ke stažení první tři kapitoly legendárního anarchokomixu 'V jako vendeta'.

Filmové zpracování tohoto comicsu můžete již nějaký ten měsíc vidět v kinech, ovšem první komixové vydání lze datovat ke sklonku 80. let minulého století...

více na ..:. Anarchismus.org :.


2006-11-11, 10:30:00 • Odkazy 


zdroj: ..:. Ateo.cz :.
2006-11-11, 10:01:00 • Z vesela ;) 


2006-11-10, 10:53:00 • Z vesela ;) 

Městské subkultury

(Martina Overstreet, Salón, Právo, 19. srpna 2004)

"Buď jste uvnitř autobusu, anebo tam nejste." – Ken Kesey, autor románu Vyhoďme ho z kola ven, podle něhož Miloš Forman natočil film Přelet nad kukaččím hnízdem


..:. více zde :.

2006-11-9, 19:05:00 • Retro 
Liberálně Anarchistická Federace a její web
(xChao, TečkaCZ.cz, 9. listopadu 2006, 14:10)


TečkaCZ by měl být kolektivně tvořený nezávislý e-zine – ne blog. A měla by se zajímat o nejrůzější otázky vědy, technologie, kultury, politiky, ekologie a životního stylu. To, že já jako přispěvatel č.1 se označuju za liberálního anarchistu, je pro TečkuCZ dlouhodobě spíše problematická záležitost...

(…)

Liberální anarchisté je stručně řečeno lidé, které budou za blázny považovat jak tradiční liberálové (prostě středopravice či ne-konzervativní pravice) tak i (tradiční, sociální, levicoví, radikální) anarchisté.


Kdysi mi někdo navrhoval, že jestli to s TečkouCZ mysím opravdu vážně, tak ať ji převedu do formátu Wikipedie [cs.wikipedia.org]. Popravdě – mám trochu jiné záměry. Mým cílem je dokázat, že hodnotná a kultivovaná diskuze pod články o zajímavých tématech je možná: chci zajít tam, kde Britské listy [www.blisty.cz] dost "vyměkly" – a staly se médiem podlehajícím značně centralizované redakční kontrole – přesně v duchu nejhlubšího přesvědčení tradiční autoritářské levice (a nemusí jít hned o stalinisty a bolševiky ... stačí se podívat na Paroubka). TečkaCZ bude něčím jiným – ještě nevím přesně čím. Ale nemám zvlášť nadčasové ambice: TečkaCZ bude pokus o médium fungující v reálném čase: serverem zábavním, informačním, zpravodajským, diskuzním.

No ale jsou tu samozřejmě témata nadčasová: a jedním z takových témat je sebe-definice různých myšlenkových směrů a stylů. Elegantní, a sebe-co-nejméně-popírají definice. Definice, které vznikají kolektivně či komunitně, a postupně se vypracovávají tak, že se

více na: ..:. TečkaCZ.cz :.
2006-11-9, 16:42:47 • Odkazy 
Trutnovská radnice vs. Penc na Famufestu

V rámci festivalu Famufest bude v sobotu 11. listopadu 2006 uveden dokument Musím ti to říct.
Film zachycuje obstrukce trutnovské radnice, která řešila údajný přestupek Stanislava Pence, kterého se měl dopustit zveřejněním čísla mobilního telefonu Jiřího Paroubka. Penc akcí reagoval na Paroubkovi výzvy, aby s ním odpůrci policejního zásahu proti CzechTeku 2005 více komunikovali.
Dokument bude uveden v rámci bloku Filmy tzv. politické, který začíná v 14:45. Předcházejí mu filmy Holička volička a Kupředu levá, kupředu pravá.

Další informace:
Dokument o Pencově tahanici s trutnovskou radnicí ke stažení

Musím ti to říct / I have to say it

Typ cvičení: Dokumentární film / 4. ročník
Scénář: Kateřina Krusová
Režie: Kateřina Krusová, Radek Tůma
Kamera: Kateřina Krusová
Střih: Kateřina Krusová, Ondřej Vavrečka
Jazyková verze: česky
Délka: 45 minut

CzechTek 2005 – Festival Trutnov 2005: ing. Jiří Paroubek x pan Stanislav Penc – Městský úřad Trutnov – oddělení přestupků a stížností.
Filmografie autora – Kateřina Krusová: S mojí prapratetou (2002), Jan Vladislav (2006)

zdroj: ..:. FAMUFEST.cz :.

2006-11-9, 14:32:00 • Si děláš kozy... 
Berlínská zeď padla, v Praze byl klid
(Jakub Jareš, Aktuálně.cz, 9. listopadu 2006)


V západním Berlíně vypukl 9. listopadu před sedmnácti lety karneval. K radosti byl důvod. Po 40 letech komunismu padla berlínská zeď.

Na berlínském bulváru Kurfürstendamm se objímali neznámí lidé, noční oblohou létaly rachejtle, hospody vyvalily sudy a točily pivo zadarmo.

Na Václavském náměstí v Československu se v té době prohánělo jenom podzimní listí. Několik chodců, kteří se vraceli šedivými ulicemi domů, nemělo o událostech v Berlíně ani potuchy.

(…)

Kolem deváté se začaly před zdí shromažďovat tisíce lidí a dožadovaly se vstupu na západ. Pusťte nás ven, skandovalo se před zdí. Celníci odolávali jenom dvě hodiny. V 23:00 zeď padla a východní Němci zaplavili západ.

O dva dny později dorazil do Berlína český fotograf Jan Šibík. Pracoval tehdy pro magazín Vlasta, který jej do Berlína vyslal na reportáž. "Byl to pro mně euforický zážitek. Východoněmecká policie ještě stála na zdi, ale pod nimi už do ní lidé bušili krumpáči a kladivy a rozbíjeli ji na kusy," vzpomíná Šibík.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

Ale staví se nové …
Bush podepsal "mexický plot" (Lidovky.cz 6.10.2006)
Saúdská Arábie chce na hranicích s Irákem postavit bariéru (iHNed.cz 17.10.2006)Banksy – Palestinian wall

2006-11-9, 12:02:04 • Média 
Zachraňme Christianii!
(A-Kontra 3/2006)


Kdo by neznal Christianii, jeden z mála autonomních životních prostorů? Příběh začal na přelomu let 1969/70, kdy se skupina několika lidí „nabourala“ do rozlehlého bývalého vojenského prostoru v Kodani (Dánsko). První domy začaly být osidlovány na počátku roku 1971 a noví obyvatelé byli lákáni v alternativním tisku sloganem „Emigrujte autobusem číslo 8!“. Lidé tak získali nový zelený prostor a hipíci, squatteři a alternativní síly svoje „svobodné město“, kde měli možnost realizovat svoje sny.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2006-11-9, 9:43:56 • Média 

2006-11-8, 21:59:00 • Alternativní kultura 
ČT změnila názor, film o Hučínovi nasadí v prosinci
(Lucie Jánská, iDNES.cz, 8. listopadu 2006, 18:07)


Česká televize přece jen odvysílá dokument o antikomunistovi Hučínovi. V úterý ho vyřadila z programu s tím, že ho musí posoudit Etický panel ČT. O den později oznámila, že se na obrazovku dostane 5. prosince. Etický panel přitom snímek ještě neviděl.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-11-8, 20:11:55 • Média 
Kazetová kultura
(Martina Overstreet, Metro, 8. listopadu 2006)


Když pomineme amerického kutila Tima, který se jím také ohání (příklad kouzla nechtěného), rozumíme pojmu Do It Yourself pochopitelně tak, že masové nadprodukci se člověk nejlépe ubrání vlastní produkcí.

Vývoj společnosti konečně dosáhl stadia, kdy se kdokoliv může stát čímkoliv: hudebním producentem, fashion designérem, politickým prorokem…, aniž by musel brát v potaz názor a vkus většiny. Vznik fenoménu DIY je v Čechách obvykle spojován s první polovinou 90.let a nástupem freetekna, které k nám importovaly kmeny Spiral Tribe a další.Aniž bych chtěla sympatickým Britům upírat jejich zásluhy, musím konstatovat, že tvůrčí princip DIY zde už nejméně o dvacet let dříve běžně využívali městští hipíci a pankáči pouze s tím rozdílem, že samovýroba pro ně nepředstavovala svobodnou volbu, nýbrž východisko z nouze. Kdo chtěl tričko s názvem oblíbené kapely, skejtové prkno nebo něco opravdu zábavného ke čtení, musel to buď vyrobit sám, nebo znát někoho, kdo vyrábí. Neustálé hledání „lidí svého druhu“ se tak rozvinulo přímo v artovou disciplínu plnou tajemné konspirace a ostražitého vnímání skrytých signálů. Nic nebylo jen tak.
K nejrozšířenějším projevům DIY patřila kazetová kultura. Počtem vlastněných maxellek a basfek se v subkultuře měřilo sociální bohatství.
Dostupnost, snadná manipulace a trvanlivost učinily z audiokazety přímo symbol nezávislé kultury. Vše se točilo kolem nahrávání, půjčování, vyměňování a pečlivého katalogizování. Hodnotu každého kusu ještě zvyšoval originální, ručně vyrobený obal – vizitka majitele. První kazetu nahranou svým chlapcem obdržela dříve či později každá šestnáctka a autorův osobní vklad do výběru a řazení skladeb se rovnal slovům milostného dopisu…
Hudební publicista Michal Nanoru a režisér Tomáš Luňák se rozhodli, že z kazetových obalů uspořádají výstavu. Jako projev sympatií vůči DIY, svobodnému šíření hudby i magickým momentům adolescentní lásky. Pokud tedy po letech najdete odvahu pochlubit se svými jedinečnými designy veřejně a jste zvědavi na nápady ostatních, podpořte projekt vlastní účastí.

O info pište na nanoru(zavináč)gmail.cz.

zdroj: ..:. Metropoint.com pdf :.
2006-11-8, 12:31:00 • Alternativní kultura Projev

Mirek vyjednává II

Dementi na nejvyšší úrovni

další stripy na: ..:. Comix.cz :.

2006-11-8, 9:22:00 • Z vesela ;) 
Důvěra v Paroubka se propadla o dvanáct procentních bodů – detailně na CVVM
Smrt policisty Janíčka byla sebevražda, rozhodl opět žalobce
V dlouhodobém hodnocení od roku 2002 poklesla důvěra lidí v policii – detailně na CVVM


2006-11-8, 8:39:00 • Média 
Chci vidět ten dokument !!!
(Jindřich Tichý, Virtually.cz, 8. listopadu 2006)


Když jsem se dostal k informacím o neustálých obstrukcích se zařazením zmíněného dokumentu do vysílání ČT, nijak mne to nepřekvapilo. Již jsem si pomalu navykl, že post-komunistická ČT nás krmí kdejakým totalitním filmovým sajrajtem a starou bolševickou propagandou a na straně druhé nám něco nepromítne ani náhodou.

(…)

Když jsem se dozvěděl ale poslední zprávy o jasné post-komunistické cenzuře současné překabátěné diktatury v tomto státě v souvislosti s tímto pořadem o Vladimíru Hučínovi, došel jsem k závěru, že mne velmi zajímá, kterej zmetek je tak nehorázně drzý a osvojuje si právo diktovat mně co smím a co nesmím vidět.

více na: ..:. Virtually.cz :.

2006-11-8, 7:15:00 • Média 
ČT stáhla snímek o Hučínovi, přezkoumá ho komise
(Lucie Jánská, iDNES.cz, 8. listopadu 2006, 2:22)


V úterý večer měl na programu ČT2 běžet dokument o zarputilém bojovníkovi proti komunismu Vladimíru Hučínovi. Česká televize ho ale už podruhé stáhla.

(…)

Autor pozastaveného filmu to považuje za selhání nezávislosti České televize. "Na filmu se mnou spolupracovala dramaturgyně ČT a prošel bez problémů celým schvalovacím procesem, nechápu, proč se to zarazilo v konečné fázi," řekl iDNES.cz Martin Vadas. "Muselo dojít k nějakému zásahu zvenčí," míní režisér.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-11-8, 7:04:28 • Média 

I found this VHS next to a rat's nest on a farm in central France 10 years ago, covered in dirt and cigarette burns. The writing on the label is unintelligible, but basically it catalogues the journey of the Soviet MiGs that the Spirals & Mutoids transported across Europe.

The 'Lost Tribe of MiG' introduce this mash-up of Spiral Tribe & Mutoid Waste footage to the tune 'Forward The Revolution'...

I'll upload the rest of the tape if enough people are interested.

zdroj: ..:. YouTube.com/UnitedSystems :.


2006-11-7, 17:57:00 • Retro 

This was the first Teknival to go ahead after the Criminal Justice Act was passed in 1995. It was busted of course, thought the police didn't use the new CJA laws to do so. It ran for a couple of days next to an American air force base in Rendlesham Forest, Suffolk, England before it was busted on V.E. day.

zdroj: ..:. youtube.com UnitedSystems :.

2006-11-7, 17:56:07 • Retro 
Policisté odhalili pěstírnu marihuany
(ČTK, Lidovky.cz, 6. listopadu 2006, 12:00)


V jednom z rodinných domků v Duchcově na Teplicku našli policisté vybavenou pěstírnu marihuany a 13 kilogramů drogy. Muži a ženě hrozí až deset let vězení.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-11-7, 17:48:46 • Drogy 
Hučín se do vysílání nedostal
(Luboš Mareček, MF DNES – jižní Morava, 2. listopadu 2006)


Česká televize si nechá ohlášený dokument o vytrvalém odpůrci komunismu nejprve schválit

Brno – Televizní dokument o zarputilém bojovníkovi proti komunismu Vladimíru Hučínovi se na obrazovku zatím nedostane. Půlhodinový snímek Martina Vadase, který vznikl v brněnském studiu pod názvem Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína a který měla 7. listopadu vysílat ČT2, byl z programu vyřazen. Nikdo přesně nedokáže říci proč.

..:. více zde :.

2006-11-7, 10:20:00 • Média 
Waffen MS

Arizace MHD

(Waffen MS, 7. listopadu 2006)

Dopravní podnik hl. m. Prahy před nedávnem zahájil velkou kampaň za čistotu naší městské hromadné dopravy. Cílem kampaně je eliminovat z našich tramvají a autobusů afročeské a afroamerické pasažéry, stejně tak jako ostatní pasažéry podřadného rasového původu. Cílem kampaně MHD Čechům je upozornit na zneužívání našich autobusů a tramvají židozednáři, islámskými fundamentalisty, cyklisty a jinými untenmensch.

více na ..:. vfb.bloguje.cz :.


2006-11-7, 10:15:00 • Z vesela ;) 
Vnitro se dalo do úklidu
(24hodin.cz, 6. listopadu 2006)


Ministerstvo vnitra začalo konečně uklízet na svých pozemcích od břevnovského kláštera směrem k Vypichu. Území bylo natolik zanedbané, že veřejnou cestu, která přes něj vede, lidé téměř nepoužívají. „Není to sice úklid v takovém rozsahu, jaký bychom si přáli, ale je pozitivní, že ministerstvo po letech vyslyšelo naše výzvy a práce zahájilo,“ uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Radnice tak nepřistoupí k pokutám, které chtěla úřadu udělit za to, že pozemek nechává v nepořádku. „Ta hrozba tu ale je, pokud by ministerstvo nevyčlenilo dostatek financí a práce zastavilo,“ dodal Chalupa. Práce začaly v říjnu prořezáním dřevin na zhruba hektarovém pozemku. Radnice plánuje, že pozemky by se v budoucnu daly využít pro břevnovské posvícení.

zdroj: ..:. 24hodin.cz .pdf str 3 :.Úředníci ministerstva vnitra vyrazili uklízet pozemky u břevnovského kláštera

2006-11-7, 7:27:00 • Z vesela ;) 
Paroubek se svlékl pro Aha!
(AhaOnLine.cz, 6. listopadu 2006, 10:55)


PRAHA – „Mám organismus na úrovni dvacetiletého mladíka,“ pochlubil se výsledkem lékařského vyšetření z minulého týdne šéf ČSSD Jiří Paroubek.více na: ..:. AhaOnLine.cz :.

2006-11-7, 6:54:00 • Z vesela ;) 


pokračování na: ..:. WoosterCollective.com :.

2006-11-6, 21:43:00 • Alternativní kultura 


zdroj: ..:. NYTimes.com :. ... objevil: ..:. iam.kryspin.net :.

2006-11-6, 21:10:00 • Média 
Upozornění pro cestující: v USA mohou být cizinci zbaveni svých základních lidských práv
(Greg Evans, Bristké listy, 6. listopadu 2006)


Žádný důraz není dost velký, chceme-li mluvit o tom, jak nebezpečným útokem na lidská práva je nový americký zákon „Military Commissions Act". Podle toho zákona může být každý cizinec, který navštíví USA, zadržen na neomezeně dlouho dobu bez práva na soudní proces (tedy nejen člověk, který je v USA nelegálně, ale i ten, který má turistické vízum, nebo ten, který získal povolení k trvalému pobytu). Stačí, když americká vláda usoudí, že cizinec má nějaké „spojení s terorismem", a může být zatčen a vězněn do konce života, přičemž vláda nemusí předložit žádnému soudu ani jiskru důkazu, že její obvinění je oprávněné.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2006-11-6, 12:43:53 • Vládní lži a jiná svinstva 
Policisté si triky zvyšují renty
(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 6. listopadu 2006)


Stačí malý trik a policejní důstojník, který odchází ze služby, může měsíčně dostávat od státu třeba až několik desítek tisíc. Přestože správně by měl brát o mnoho méně.
Proti zákonu to přitom není, jen je důležité jedno: být zadobře se svými šéfy.
Jde o takzvanou výsluhu, na kterou nyní mají lidé, kteří skončí u policie, nárok až do důchodu. A podle nového služebního zákona, jenž by měl platit od nového roku, dokonce až do smrti.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2006-11-6, 9:06:00 • Média 
Vzpoura v Mexiku
(Thomas Franke, Bristké listy, 6. listopadu 2006)


V městě Oaxaca (vyslovuje se Oachaka) a stejnojmenném státě na jihu Mexika se děje něco, co nám zamlčují nejen česká, ale i světová média. V letošním květnu vypukla tu zas jednou stávka učitelů. Stávky bývají jediný způsob, jak z ostře neoliberální vlády vymáčknout nějaké zvýšení mezd.

Guvernér státu Oaxaca jménem Ulises Ruiz Ortiz poslal v červnu proti stávkujícím 3500 policistů, kteří způsobili smrt třem učitelům a jednomu dítěti a hospitalizaci sedmdesáti zraněných. To změnilo stávku v stávku politickou, která žádá odstoupení guvernéra. Ten byl stejně obviňován z volebního podvodu v r. 2004.

Stávka přerostla ve všeobecné pacifické povstání. Obyvatelé města vybudovali bludiště barikád, aby zabránili návratu policie.

Město se úplně vymklo kontrole místních a státních úřadů a nastala samospráva v podobě APPO (Lidové shromáždění národů Oaxaky), které pořádá masová shromáždění na Zócalo, hlavním městském náměstí, kde se rozhoduje o všech důležitých záležitostech.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2006-11-6, 8:54:10 • Média 
Ani metr náckovským pochodům!
(Antifa.cz, 5. listopadu 2006)


Přes 8000 lidí se postavilo v německých Brémách fašistickému pochodu NPD. V sobotu 4. listopadu se vydalo na 300 nácků do německých Brém. Chtěli pochodovat centrem města a šířit své nenávistné žvásty, do cesty se jim ovšem postavili místní obyvatelé a nebylo jich málo.

Lidé tvořili blokády a snažili se zabránit NPD pochodovat městem. Přímo na trase fašistického pochodu vznikla obrovská blokáda, antifašisté si sedali na silnici a tvořili živé řetězy. Po 300 metrech byl nacistický pochod ukončen, náckové se museli vydat zpět domů. Policie poté provedla brutální zásah proti antifas, po kterém skončilo na policejní stanici několik desítek osob.

celá zpráva na: ..:. Antifa.cz :.2006-11-5, 20:11:53 • Média 

Výzkum psychoaktivních látek: minulost, současnost a budoucnost

(Stanislav Grof, Lékařské listy, 3. listopadu 2006)

Dlouhá historie rituálního využití rostlin obsahujících psychotropní látky ostře kontrastuje s relativně krátkou historií vědeckého úsilí tyto psychoaktivní alkaloidy identifikovat a studovat mechanismy jejich účinku.


..:. více zde :.

2006-11-5, 16:16:00 • Drogy 
Claude Faber: Anarchismus – příběh revolty
(Martin Finn, Anarchismus.org, 4. listopadu 2006, 13:51)


Je tomu už nějaký čas, co se na pulty sítě knihkupectví 'Levné knihy' dostal titul Anarchismus – příběh revolty od Claude Fabera. Na zadní straně obálky této publikace se dočteme, že je pokusem přiblížit a osvětlit problematiku anarchismu, jeho cestu historií až do současnosti a příběhy těch, kteří anarchismem žili a bojovali za jeho hodnoty a ideje. Do jaké míry tato knížka plní svůj účel?

celá recenze na: ..:. Anarchismus.org :.

Několik ukázek z knih „Anarchismus – pribeh revolty" od C. Fabera a „Meet the Ethics" od D. Robinsona, Ch. Garratta objevíte na Hypno.cz

zde v .doc: ..:. hypno.cz/anarchy.doc :. a zde v txt: ..:. hypno.cz/anarchy.txt :.

2006-11-5, 15:36:50 • Komentáře / názory 


objevil a doporučuje: ..:. ThorCalystern :.

2006-11-4, 19:38:00 • Alternativní kultura 
Británie špehuje své občany
(Lidovky.cz, 3. listopadu 2006, 9:54)


Britská společnost se přeměnila na společnost Velkého bratra, v níž jsou miliony lidí sledovány takřka od kolébky až do hrobu. Vyplývá to ze zprávy, kterou se svým týmem vypracoval Richard Thomas, šéf nezávislé organizace podporující přístup veřejnosti k oficiálním informacím.


„Před dvěma lety jsem před hrozbou této situace varoval. Říkal jsem, že Británie míří nevědomky jako náměsíčník k absolutní kontrole svých občanů. Dnes se obávám, že jsme se probudili z dlouhého sna a zjistili, že jsme sledováni,“ uvedl Thomas.

Sledovány jsou mimo jiné cestovní a finanční zvyklosti Britů, například při nakupování na internetu. Prověřována a ukládána bývají i různá data poskytnutá bankám při žádosti o půjčku. Daktyloskopická databáze v současné době obsahuje otisky prstů šesti milionů Britů, elektronické čipy monitorují pohyb stovek lidí odsouzených k podmíněnému trestu. Britská vláda navíc hodlá zavést biometrické průkazy totožnosti a plánuje sčítání lidu, při němž se bude dotazovat nejen na pravidelný finanční příjem osob, ale také na jejich sexuální zvyky.

Kritice čelí i britská databáze DNA, která je se svými 3,6 miliony vzorků největší sbírkou svého druhu na celém světě. Ačkoliv původně měla sloužit především k usvědčování recidivistů, dnes obsahuje DNA statisíců nevinných lidí, které policie vyšetřovala v souvislosti s trestnou činností.

celá zpráva: ..:. Lidovky.cz :.
2006-11-4, 18:15:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Budoucnost Británie jako společnosti špehování
(Britské listy, 3. listopadu 2006)


Rozsáhlou diskusi v médiích vyvolala ve čtvrtek v Británii analýza Richarda Thomase, činitele vládního úřadu pro ochranu soukromí občanů, který v ní varoval že se Británie stává v důsledku technologie orwellovským státem založeným na špehování.


(…)

Thomas, britský vládní komisař pro informatiku, varuje, že už nyní se extenzivně a každodenně využívá technologie k sledování a zaznamenávání každodenní činnost a pohybů britských občanů, ať už při práci, při odpočinku či při zábavě. Také varoval, že tento "totální" dohled v nadcházejících letech ještě zintenzivní.

První scénář osobně zaměřené reklamy – kterou už znají zákazníci internetových firem Amazon nebo iTunes – ukazuje, jak je dohližitelská technologie velkým pomocníkem v podnikání. Skrývá to však potenciál pro nebezpečnější sledování, varuje 135 stránková zpráva.

Podle jiného scénáře vyjede muž autem od svého domu ve střežené komunitě a přístroj zaznamenává jeho přesný odjezd a počet a totožnost jeho spolucestujících. V rámci předpisů, v nichž platíte za užívání silnic podle toho, jak velká je zácpa (na frekventovanějších silnicích platíte víc) se muži automaticky odečítají poplatky z jeho bankovního konta za každý kilometr, který ujede na silnici. Tisíce diskrétně umístěných průmyslových kamer, řízených soukromými firmami a vládou, monitorují jeho cestu. Špionážní letadla řízená na dálku mu nad hlavou filmují silnici a posílají záběry do policejního ústředí.

Britský komisař pro ochranu osobního soukromí občanů Thomas je znepokojen, že si mnoho lidí neuvědomuje, že jsou permanentně sledováni, protože sledování je často neviditelné nebo diskrétní. Thomas si od odborníků objednal analýzu o tom, jak budou techologie kontrolovat životy lidí v roce 2016. Tento komisař pro informační technologii chce zahájit debatu o tom, zda budou lidé ochotni přijmout takto vysokou míru špehování.

Thomas v Londýně varoval: "Obávám se, že kráčíme jako náměsíčníci do orwellovské společnosti, která bude založena na špehování. Tato společnost je už skoro všude kolem nás."

více na: ..:. Blisty.cz :.

viz také: České ceny Big Brother Awards pro rok 2006 uděleny (BigBrothersAwards.cz)
2006-11-4, 18:10:46 • Vládní lži a jiná svinstva 
Svět je zlý, co pak Internet?
(madinblack.com 3. listopadu 2006)


Celý osud lidstva je zahalen do černých oblaků a kdo na ně pohlíží, musí být paralyzován. Paralyzován konspiračními zprávami a teoriemi, které se šíří zvláště po Internetu jako vůně, která však hodně smrdí. Internet již prý nebude svobodný. Svět již nebude svobodný. Respektive, stále nebude svobodný.

Čte se to těžko, vím. Sám tomu (asi) nevěřím. Nejde se však nad tím nezamyslet.

Ministři vnitra největších evropských zemí se nedávno setkali, vymudrovavše spolu jasný závěr – internet je semeništěm teoristů. Nu samozřejmě, že to jen tak nenechají. Údajně se zaměří na lidi, sdílející informace o výbušninách a rozšiřující propagandu.

více na: ..:. madinblack.com :.

2006-11-4, 15:56:00 • Média 
Česká republika je továrnou na výrobu pervitinu
(BudNews.cz, 3. listopadu 2006)


Domácí laboratoře na výrobu pervitinu v České republice rostou jak houby po dešti, řekl Jiří Komorous, ředitel Národní protidrogové centrály, která bilancovala své patnáctileté působení. Během této doby se jejím členům podařilo úspěšně dokončit 1340 operací, při nichž zajistili více než 13 tisíc tun drog v hodnotě stovek milionů korun. Zatčených mají protidrogoví specialisté na kontě 2575 pachatelů, z toho 515 cizinců.

„Za náš velký úspěch považuji fakt, že jsme za tu dobu zadrželi téměř sto tisíc tablet extáze a zlikvidovali jednu laboratoř na výrobu této drogy, a dokonce sto dvacet šest laboratoří na výrobu pervitinu," řekl nám Komorous. Ten je jedním z dvanácti zakládajících detektivů jednotky. Začínali v tomto složení a s pouhými dvěma auty. Nyní má jednotka k dispozici plné dvě stovky mužů a potřebné logistické zařízení.

(…)

Podle Komorouse se na tuzemském trhu neobjevila v posledních letech žádná nová droga. „To, na co při raziích narážíme, jsou koktejly, mixy, variace zavedených drog," řekl. Zmínka o Růžovém panterovi, jakožto droze, která by údajně měla nahradit extázi, vyvolala Komorousovo pousmání. „Žádná hrozba Růžového pantera neexistuje. Informace vznikla na základě úplně neověřených, nepravdivých informací," řekl šéf protidrogového oddělení.

celá zpráva na: ..:. BudNews.cz :.

2006-11-4, 13:33:35 • Drogy 
Český neprávní stát
(CzechTek WebLog, 4. listopadu 2006, 11:15)


František Oldřich Kinský, Vladimír Hučín advokát Zdeněk Altner ve středu 1. listopadu 2006 obvinili český stát z rozsáhlého nedodržování zákonů a nedodržování mezinárodních závazků. Svých práv se budou domáhat žalobami u evropských soudů. Zároveň obvinili ČSSD, že během svého vládnutí systematicky ovlivňovala vyšetřování jejich případů a dokonce se snažila kriminalizovat je i jejich advokáty.
Videozáznam z tiskové konference zveřejnil server JusticeTV.cz. Nejzajímavější jsou právě vyjádření advokátů Jaroslava Čapka, Zdeněk Altner a Milana Hulíka. Ten konstatoval, že nedodržování a zneužívání zákonů je v některých ohledech mnohem horší než za komunistického režimu. Hulík tehdy hájil řadu disidentů. Na tiskovce vystoupil také John Bok ze spolku Šalamoun, který uvedl, že obdobných případů je daleko více a protože se nejedná o mediálně známé osoby, jejich šance na obranu jsou mizivé.

videozáznam zde: ..:. JusticeTV.cz :.

Další info:
Kinský a jeho advokát hodlají vysoudit až 100 miliard (iHNed.cz)

2006-11-4, 11:35:00 • Média 

sortiment: Gabba, Oldschool HC, Industrial Hardcore, Frenchcore, Speedcore, Breakcore, Terror

k slyšení na: ..:. Mr.Gabber :.

2006-11-3, 19:46:01 • Odkazy 
Landova minulost už veřejnoprávním médiím nevadí
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 3. listopadu 2006, 15:15)


Český rozhlas definitivně odpustil Danielu Landovi jeho radikální minulost. Lidé si tak budou moci večer poslechnout koncert zpěváka, který kdysi se skinheadskou skupinou notoval: Černý voči, je to negr, to neni můj kamarád! "Dnes patří mezi přední, uznávané umělce," brání ho rozhlas.

Skinheadská kapela Orlík se rozpadla v roce 1992. Od té doby se Landa otevřených projevů rasové nesnášenlivosti zdržoval.

(…)

Veřejnoprávní stanice v pátek večer odvysílá záznam koncertu Bouře 2005 z loňského listopadu. Na boží bojovníky prý ale na Radiožurnálu nedojde, přestože na koncertu zazněly. "V dnešním koncertu nezazní nic, co zpíval se skupinou Orlík," ujistil mluvčí ČRo Ladislav Pavlík.

celá zpráva a video Orlíku na: ..:. iDNES.cz :.

2006-11-3, 16:21:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Jak se nestát pirátem aneb Lze kopírovat podle zákona?
(Martin M. Boček, Doupě.cz, 3. listopadu 2006)


Před časem se změnil autorský zákon a s ním přišlo mnoho změn nejen do oblasti kopírování, ale obecně používání softwaru. Co všechno si může uživatel dovolit? Má právo na záložní kopii? Je trestné použití DC++ sítí a torrentů? To vše se dozvíte v našem velkém odborném článku!

Kolem kopírování hudby, filmů a počítačových programů existuje v naší zemi mnoho různých fám a mýtů. Nejeden ve velkém pracující pirát vás bude ujišťovat, jak je za vodou, protože české právo je děravé jak řešeto, protože on má všechno vymyšlené do nejmenších detailů a hrdě se bude chlubit, že si na něj žádná „softwarovka“ nepřijde. Všechno tohle vám doloží podrobným vysvětlením všech těch fíglů a děr, kterými náš právní řádu překypuje. A sám bude všemu, co vám bude povídat, skálopevně věřit. O to větší ale bude jeho překvapení, pokud na něj jednoho dne skutečně dojde. Protože polovina z toho, co vám tak nadšeně povykládal, je úplný nesmysl – a ta druhá víceméně taky.

více na: ..:. Doupě.cz :.

2006-11-3, 12:08:00 • Média 
Jiří Paroubek není žádná hysterka. Potvrdilo to čtvrteční vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici.
Na průzkumu veřejného mínění staví Inspekce ministra vnitra svůj návrh, aby byli ředitel ÚOOZ Jan Kubice, současný ministr vnitra Ivan Langer a novinář Českého rozhlasu Jan Hrbáček obviněni kvůli úniku utajovaných skutečností se zvlášť závažným následkem.
Masové pirátské stahování z internetu a domácí vypalování zlevňuje hudební a filmové nosiče v oficiální distribuci.

2006-11-3, 11:36:00 • Média 
Mexiko, Oaxaca : stávkující nadále drží město, policie zabíjí
(Jindřich Lacina, Anarchismus.org, 2. listopadu 2006, 10:55)


Situace v mexickém městě Oaxaca je i nadále bouřlivá. Rozsáhlé sociální protesty a stávky učitelů, které mainstreamová média zcela bojkotují, pokračují. Podle nejnovějších zpráv 1. listopadu tisíce stávkujících, aktivistů a anarchistů i nadále drží celé město, s výjimkou oblasti hlavního náměstí, které obsadily jednotky federální policie.

Oaxaca je již 5 měsíců mimo kontrolu vlády poté, co protesty místních učitelů, požadujících zvýšení mezd, přerostly v kampaň za odvolání guvernéra státu Oaxaca Ulise Ruize a nakonec do sociálních bouří, které dostaly pod svoji kontrolu celé město. Mexický prezident Vicente Fox 29. listopadu nařídil zásah jednotek federální policie. Letecky přepravené oddíly v síle 3500 mužů zaútočily na stávkující a ve městě pokračují střety.

celá zpráva a fotografie z Oaxacy na: ..:. Anarchismus.org :.

podrobné zpravodajství v angličtině: ..:. IndyMedia.org :.Oaxaca, Mexiko

2006-11-3, 11:05:00 • Média 
Policie zahájila náborovou kampaň, má 1700 volných míst
(ČTK, ČT24.cz, 2. listopadu 2006, 14:19)


Velkou náborovou kampaň zahájila v těchto dnech česká policie. Jejím cílem je zaplnit zhruba 1700 volných míst, která jsou v resortu neobsazená, a stabilizovat personální situaci u policie. Ve čtvrtek to řekl policejní prezident Vladislav Husák. Situace v policejním sboru je komplikovaná hlavně proto, že ani po třech letech nebyl přijat nový služební zákon.


Policie kvůli zákonu očekává odliv policistů. Podle jejích odhadů by mohlo po roce 2007 odejít 4000 až 5000 policistů. Policie však nechce čekat, a rozhodla se proto reagovat s určitým předstihem, řekl Husák: "Proto rozbíháme tuto kampaň, abychom vytvořili určitou zásobu abonentů o policejní službu a ten eventuální odchod jsme pokrývali v průběhu roku 2007."

Chybějících 1700 lidí není podle něho zrovna málo, ale kvalitu policejní práce to dramaticky neovlivňuje. Policie má kolem 60.000 zaměstnanců, z toho 47.000 policistů.

(…) Náborové plakáty se objeví v ulicích měst, v dopravě, na internetu a jedná se i s televizními stanicemi.

Případné zájemce o službu bude kampaň oslovovat plakáty, na nichž je vždy zachycen jeden policista a bílá silueta druhého s nápisem "hledám parťáka". Lidského parťáka na jednom plakátu hledá i policejní pes. Policie bere muže i ženy, zejména pro práci u dopravní a pořádkové služby. "Myslím si, že kdo nechce sedět doma a hrát počítačové hry, má jedinečnou příležitost," řekl Husák.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.


2006-11-2, 15:38:40 • Média 
Btoy, Olivia, Coolture & Mr Case visit the Haunted House..zdroj: ..:. WoosterCollective.com :.

2006-11-2, 13:34:52 • Alternativní kultura 
Európsky súd dal novinárovi Kleinovi čiastočne za pravdu
(WebNoviny.sk, 31. října 2006)


Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) nepovažuje odsúdenie novinára Martina Kleina za jeho článok v týždenníku Domino Efekt za nevyhnutné v demokratickej spoločnosti, a preto mu priznal aj finančné odškodnenie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.

ESĽP vyniesol dnes rozsudok a sťažovateľovi Kleinovi priznal 6 000 eur ako náhradu nemajetkovej ujmy a 5 210 eur ako náhradu trov a výdavkov. Zvyšok jeho nárokov odmietol. Klein pôvodne požadoval 95 600 eur.

Martin Klein uverejnil ešte v marci 1997 článok s názvom „Sedí sokol na javori, Larry Flynt a sedem faciek pokrytcovi“. Klein v ňom napadol arcibiskupa Jána Sokola. Podľa dvoch cirkevných spoločností obsahoval článok dvojzmysly a sexuálne narážky.

více na: ..:. WebNoviny.sk :.

2006-11-2, 9:27:00 • Média 
Ovšem
(Gábor Stier, týdeník A2, 1. listopadu 2006)

Měla to být slavnost. Vzpomínka na revoluci a boj o svobodu v roce 1956, na nejvznešenějších třináct dnů maďarských dějin 20. století. Sociálně liberální vláda si to však představovala jinak. Jako by chtěla vědomě evokovat dobu před padesáti lety. O premiérovi vyšlo před několika týdny najevo, že v zájmu volebního vítězství „lhal ráno, večer a dokonce i v noci“, jak to sám formuloval. Stejně jako svého času komunistická moc. Tím však nic neskončilo – premiér své prozrazení interpretoval za přispění svých mediálních stoupenců a nezřídka také západoevropského tisku jako hrdinský čin. Tento cynismus popuzoval stále víc lidí. S bližícím se 23. říjnem byla atmosféra čím dál napjatější. Olejem do ohně byla skutečnost, že padesát let lidového povstání chtěla vláda připomenout právě s vyloučením lidu. Jako by ti, kdo využívají svobody projevu a shromažďování, Ferenci Gyurcsányovi překáželi. Odsud už vedla přímá cesta k brutálnímu policejnímu zásahu. Moc jen hledala záminku. Gumové projektily, útok jízdní policie, nešetřící nic a nikoho, slzný plyn, a pak demonstrující vzbouřenci a účastníci pokojného shromáždění nahnaní do jednoho houfu. Takové jsou atributy dnešní maďarské demokracie. Místo oslav potlačovaný a vybuchující vztek, hořkost, krvácející hlavy a oči slzavějící od štiplavého plynu. Maďarsko teď platí za to, že třiatřicet let nemohlo prodiskutovat poraženou revoluci, platí za relativní blahobyt „gulášového komunismu“, za mytí mozků, které téměř dokonale vymazalo národní cítění, za nedokončenou změnu systému, za pohodlné obracení kabátů postkomunistické strany, za absenci morálního očištění a katarze, za pomalost reforem, za rostoucí populismus a za hlubokou rozštěpenost společnosti na dva tábory. Konečná položka účtu je stále hrozivější.

2006-11-1, 23:51:53 • Komentáře / názory 
Nový portál www.anarchismus.org
(Anarchismus.org, 25. října 2006, 16:06)


A je to zase tady!!!:-) Po delší časové odmlce www.anarchismus.org opět v provozu… Následující dva týdny budou sice ve znamení testování a dolazování systému v „ostrém prostředí internetu“, ovšem funkčností se blížíme k 90%. Stará verze webu, snad si ji někteří z Vás ještě pamatují, „bakuninužel“ již v provozu nejspíš nebude a s tím veškeré články a diskuse ze starého webu FAS také ne. Na osvětlenou a pro vymýcení pověr o destrukci webu po útoku hackerů, důvodem změny do nynější podoby byl upgrade verzí použitých technologií jak hardwarového tak softwarového řešení poskytovatele. Mělo by tím být došaženo větší bezpečnosti a možnosti flexibilnější reakce na rozšiřování celého portálu.

více na: ..:. Anarchismus.org :.

2006-11-1, 13:52:00 • Média 
Bořitel státu Jiří P.
(Erik Tabery, Respekt, 30. října 2006)


Shrňme si, co Jiří Paroubek zatím do Čech přinesl: nejdříve naději, že bude dělat i nepopulární politiku, když se nebál hovořit o odškodnění někdejších sudetoněmeckých antifašistů. Brzy ale vsadil na razanci a místo moderního lídra se objevil jakýsi Zeman č. 2, zbavený ale i té špetky charismatu, kterou disponoval originál. Milníky jeho kariéry se staly brutální rozprášení mladých lidí na Czechteku, oficiální námluvy ČSSD s KSČM, nálepka „zbytečné“ na reformě veřejných financí, protože dluhy se přece nemusejí splácet. Stejně tak Paroubek odmítl potřebu důchodové reformy, a zásadně oslabil veřejnoprávní televizi, když přesvědčil stranu o správnosti odebrání reklamy z její obrazovky. Začal si diktovat, co má ČT vysílat a s kým má debatovat, zakázal kritiku ve straně a jedinec, který to porušil, byl vyškrtnut z kandidátky do sněmovny. Odmítl důsledně vyšetřit korupční vazby kolem privatizace Unipetrolu, přesto (nebo právě proto), že šéfem jeho kanceláře byl jeden z „unipetrolových“ korupčníků Zdeněk Doležel.

Nezkrotíme-li své lídry, čeká nás drsný čas

Česko je ve stavu ohrožení. Nepochybně silné prohlášení, když za humny nečíhá žádné vojsko, nikdo nechce zabrat naše území a ani nás nesužuje přírodní živel. Přesto v jistém ohrožení je. Problém paradoxně není ani tak v tom, že se tu propojily politické a státní kruhy s kriminálníky, ale v tom, že se to vůbec neřeší. A to nemůže skončit jinak než velkým průšvihem. Mimochodem, podle ústavních pravidel nastupuje stav ohrožení i tehdy, když jsou „ohroženy demokratické základy“. A ty teď jsou, nebo ne?

..:. více zde :.

2006-11-1, 9:28:51 • Komentáře / názory