[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Saddam Hussein poprava

Tak na LiveLeak.com (dříve Ogrish.com) se nachází kompletní video ze Saddámovy popravy, které někdo nahrál pomocí mobilního telefonu...

Execution of Saddam Hussein (video)

..:. více zde :.

2006-12-31, 18:08:00 • Video a filmy 


další tipy na chuťovky na: ..:. Blok.Rožánek.cz :.
2006-12-31, 15:23:00 • Retro 
Francouzští anarchisté odpůrci roku 2007
(ČSAF.cz, 14. prosince 2006)


Kolektiv francouzských umělců a anarchistů ohlásil na 31.prosinec protest proti nadcházejícímu roku 2007. Organizátoři protestu jsou členy sdružení protestujícího vůči plynoucímu času. Iniciátoři protestu informovali o svých záměrech během tiskové konference.

Hovořili o tom, že jsou odpůrci roku 2007, který bude rokem prezidentských voleb. Demonstrace proti plynoucímu času se uskuteční na silvestrovskou noc v Nantes v západní Francii. Organizátoři demonstrace uveřejnili svoji internetovou adresu a již prvního dne ji navštívilo několik stovek tisíc lidí, kteří chtějí uspořádat podobné protesty v celé Evropě. A pokud i přes tuto mobilizaci nový rok 2007 začne, potom se ještě větší demonstrace uskuteční 31.prosince 2007 na Elizejských polích, která budou namířená proti roku 2008.

zdroj: ..:. ČSAF.cz :.

2006-12-31, 12:23:00 • Z vesela ;) 

Mějte se na pozoru před kořalkou!


..:. více zde :.

2006-12-31, 8:23:00 • Retro 
Jan Šprincl: Czechtek 2006 pod kuratelou

… kdysi svobodomyslné tekkno setkání CzechTek se letos konalo pod policejní kuratelou.

..:. Česká pop-music má kalhoty dole (Aktuálně.cz) :.Hlavní kuratelník či jen bezmocný statista?

2006-12-30, 13:10:00 • CzechTek 
Otevírání archivů
(Petr Zídek, Lidovky.cz, 30. prosince 2006)

OSOBNOST 2007

Pavel Žáček
šéf archivu MV


Současná povolební situace reformám vůbec nepřeje, ale přesto jedna důležitá již nenápadně probíhá. Do čela archivu ministerstva vnitra byl jmenován sedmatřicetiletý historik Pavel Žáček, který zde okamžitě zahájil malou revoluci. Vše nasvědčuje tomu, že v roce 2007 dostane naše „vyrovnávání“ s komunistickou minulostí nové impulsy.

V archivu ministerstva vnitra doposud vládla skupinka odborně málo způsobilých lidí, kteří se snažili ze všech sil odradit zájemce o dokumenty komunistických bezpečnostních složek. Výčet jejich nepochopitelných kapriců by byl dlouhý, pro ilustraci snad stačí jeden: v minulém roce se vedení archivu ministerstva vnitra pokoušelo tvrdit, že personální spisy příslušníků StB nejsou materiály StB, a tudíž je nemusí předkládat ke studiu. Když je tlak médií a odborné veřejnosti přinutil ustoupit, snažilo se badatele alespoň odradit tím, že tyto spisy umožnilo studovat pouze v Kanicích -vísce ztracené v lesích na sever od Brna.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-12-30, 12:38:37 • Média 


"Zločinec Saddám byl oběšen," ohlásila televize. Zprávu doprovodila vlasteneckou hudbou a snímky národních památek.

foto: ..:. Petr Jedinák :.

2006-12-30, 6:39:00 • Média 
Tak toho Mrázka odložíme
(Jaroslav Spurný, Lidovky.cz, 29. prosince 2006)


Policie odložila vyšetřování. Tato notoricky opakovaná věta, hlavně pokud jde o zásadnější případy, se tentokrát týká pátrání po vrahovi Františka Mrázka. A už na začátku je nutné říct, že tentokrát nevyvolává pocit mučivé beznaděje nad tím, jak policie nedokáže rozklíčovat případy, jejichž pozadí by veřejnost enormně zajímalo.


(…)

František Mrázek byl mužem s mimořádným nadáním najít si v každé době ty správné kontakty. V osmdesátých letech to byl třeba Karel Gott, se správcem jeho jevanské vily Miroslavem Provodem Mrázek pašoval ze západu kamiony levné elektroniky. V byznysu devadesátých let mu zase pomáhaly známosti s bankéři, policajty. Zásluhou řady nadhodnocených zástav dostal u bank stamilionové úvěry, které samozřejmě on ani jeho firmy nevraceli.

Hlavně proto, aby si kryl záda, založili roce 1993 s Gottem nadaci na podporu rodinám zabitých policistů. Potřesení rukou s tehdejším policejním prezidentem Františkem Zelenickým přerostlo v kamarádství a Zelenický později, jako šéf české pobočky Interpolu, musel post opustit, protože odposlechy jej usvědčily z dobrých kontaktů s Provodem a Mrázkem, jejichž tunely se policie snažila rozkrýt.

Mrázek nebyl nikdy obviněn. Jen pro ukázku. Jeden z vyšetřovatelů jeho tunelů se za podivných okolností zastřelil. Státní zástupkyně, která případ dozorovala, se zase zabila pádem ze schodů, další vyšetřovatel byl z případu odvolán kvůli neprokázanému podezření z korupce.

Stamiliony, které Mrázek tunelováním bank vydělal se svými komplici (koncem devadesátých let už mezi ně patřili například Tomáš Pitr nebo Radovan Krejčíř), mu nakonec otevřely cestu k politikům. Někdejší ministr financí za sociální demokraty Ivo Svoboda jej prosazoval jako prostředníka nákupu známého stamiliardového dluhu Ruska u českého státu. Mrázek zakázku nedostal, ale realizovali ji nakonec lidé, ke kterým neměl zas tak daleko – společným jmenovatelem obou skupin byl Tomáš Kadlec, kterému dělal Mrázek za jeho kariéry v BIS agenta.

celý článek na: ..:. Lidovky.cz :.Nadace zabitým, to já rád. Viď, Franto …
2006-12-29, 18:45:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Kdo školí antikonfliktní týmy?

Skutečně pestrou životní dráhu má za sebou „zkušený psycholog“ a školitel policejních antikonfliktních týmů Jan Schwarz. Na vnitro si ho povolal jeho přítel František Bublan a jak se zdá straší tam i přes svůj poslední exces na Václavském náměstí.
Další detaily ze své minulosti prozradil týdeníku Ring. Celkem ani nepřekvapí, že osoba jeho jména a data narození figuruje v Cibulkových seznamech (krycí jméno Džon, Cyril. V seznamech StB na webu ministerstva vnitra ho ale nenaleznete).
Každopádně na vnitru zřejmě stále nikdo nepochybuje o jeho mimořádných kvalitách a antikonfliktní týmy školí nadále, což je dobře vidět i na konkrétních případech.


Z rebela farářem
(Pavel Hrabica, Ring, 19. prosince 2006)


Nedávno na sebe upozornil konfliktem s lepiči plakátů na Václavském náměstí v Praze. Kdo je JAN SCHWARZ (48), bývalý patriarcha církve husitské?

V 90. letech se vedle profese faráře živil i jako novinář. „Ve čtvrtek jsme obvykle chodili krást po pražských obchodních domech. V každém patře jsme něco vzali, donesli řediteli a napsali reportáž. Nikdy nás nechytili! Kolegyně si odnesla například nové boty a kabát, také koberec jsme získali,“ vzpomíná současný pastor unitářů.
V devíti letech v rodné Třebíči ministroval u kapucínů, v osmé třídě pak do dotazníku napsal, že chce být farář, a nedostal se na žádnou školu. Vyučil se laborantem. Až po Gorbačovově návštěvě v roce 1987 došlo k uvolnění a přijali ho na bohosloveckou fakultu.


S HAVLEM NA BORECH

To už měl za sebou zkušenost s opravdovým kriminálem. 21. srpna 1978 napsal s kamarády na jednu rozhlednu obrovský nápis PRAVDA ZVÍTĚZÍ. Od té doby byl pod dohledem StB a 21. srpna 1981 si pro něho přišli. „Ve věznici na Borech jsem se poznal s jistým Václavem Havlem. Jako muklové jsme si tykali, když byl pak prezident, raději jsem mu vykal.“ Když se stal jeho oddílový rádce ze skauta František Bublan ministrem vnitra, přijal Jan Schwarz nabídku dělat poradce. Protože byl zkušený psycholog, přizvali ho i ke školení vznikajících antikonfliktních týmů, které policie buduje. „Byla to reakce na CzechTek. Lidé z AK týmů mají za úkol poznat, kdo se přišel na demonstraci prát, kdo je tam ze zvědavosti a kdo jen omylem. Tito policisté jsou odlišeni oblečením a nenosí zbraně,“ vysvětluje.

DONUTIL ŠPATNĚ HÁZEL

Z Třebíče se zná nejen s bývalým ministrem, ale je i blízký kamarád herců a tamních rodáků Oldřicha Navrátila a Miroslava Donutila. „Já byl syčák z Kočičiny, Mirek Donutil zase syčák od Homolkova mlejna. Házeli jsme po sobě přes řeku kamení. On se ale špatně trefoval,“ vzpomíná.

Foto popis| l V 70. letech na slavkovském učilišti
Foto popis| l Ministru vnitra Františku Bublanovi dělal asistenta.
Foto popis| „Nejsem svatý,“ říká o sobě Jan Schwarz.
Foto autor| Foto: autor a archiv Jana Schwarze

Další info k Janu Schwarzovi:
Bublanův poradce se porval na Václaváku (iDNES.cz 19.10.2006)
Skautský šátek mi vázal Bublan (MF DNES 15.4.2006)
Bývalého patriarchu vyšetřuje policie (Deník Šíp 8.7.2005)Skutečně zkušený asistent repro: týdeník Ring
2006-12-29, 11:19:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Nahrávání z rádia na kazety je podle IFPI nelegální
(Martin Karlík, RadioTV, 27. prosince 2006, 0:05)


Zavolat do písniček na přání, doufat, že moderátor nebude mluvit do intra ani do outra a že si písničku hezky v klidu celou nahraji. Tak to fungovalo začátkem devadesátých let. Dnes už se dá na počítači nahrávat pomocí důmyslného harwaru nebo softwaru. Mezinárodní fonografická federace je ale proti. A proti srsti je jí i ono zmiňované nahrávání na kazety. Pořizovat si záznamy vysílání by mělo být v budoucnu jen za poplatek.

(…)

Jak dále píše server Radioszene.de chtějí zástupci hudebního průmyslu, aby lidé rádio poslouchali a nenahrávali si z něj. A to ani analogově ani digitálně. Je už jen otázkou času, kdy budou rádia nucena vysílat signál chráněný proti kopírování. Kdo si bude chtít svoji oblíbenou písničku zaznamenat, bude muset odvést poplatek. Možná se to zdá nereálné, ale autor článku Jürgen Kauer ze serveru Radioberatung.de se na závěr ptá: Kdo by před pěti lety pomyslel na to, že se bude platit rozhlasový poplatek za mobilní telefony a počítače.

více na: ..:. RadioTV.cz :.

Související:
RIAA žaluje AllofMP3.com, žiada 4 milióny za každú pieseň (Živé.sk)
RIAA: OK, nežalujeme matku, iba deti (ITNews.sk)

2006-12-29, 10:20:00 • Média 

Sound Conspiracy presents:

World Traveller Adventures – Mission to India

A tribe of soundsystems travels to India...


..:. více zde :.

2006-12-28, 17:04:00 • Video a filmy 
Polícia dala bezplatné rady pestovateľom marihuany
(SITA, 24hodin.sk, 27. prosince 2006)

Nádejní grécki pestovatelia marihuany dostali od polície predčasný vianočný darček, keď sa mohli vo zverejnenej správe protidrogového oddelenia dočítať dôležité informácie o tejto mimoriadne obľúbenej droge.

Čitatelia dostali bezplatné rady napríklad aj o tom, že marihuana sa osieva v období medzi februárom a marcom a žne sa zhruba o tri mesiace neskôr. Medzi radami sa objavili i tipy na sušenie, preosievanie a lisovanie listov.

celá zpráva na ..:. 24hodin.sk :.

2006-12-28, 14:39:25 • Drogy 
Paroubek opět útočí na novináře

Týdeník Respekt ve svém včerejším vydání popisuje další Paroubkův útok na média. Paroubkovo oblíbené trestní oznámení tentokrát zacílilo na komentátora Hospodářských novin Daniela Kaisera. Důvodem bylo, že si v jednom komentáři dovolil nazvat Inspekci ministra vnitra „rezidenturou ČSSD“ a publikoval pro Paroubka nevhodné názory i v komentáři pro deník Lidové noviny.
Vyšetřovatelé z kriminálky již hbitě navštívili redakce a dožadovali se výtisku novin. Daniel Kaiser pak při policejním výslechu musel vysvětlovat, jak články vznikly.
Podrobné vylíčení kauzy i s roztomilým komentářem poslankyně za ČSSD Hany Orgoníkové naleznete v článku Jana Kovalíka Česká show: Názor a trest.2006-12-28, 10:14:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Policisté sloužící u bývalé StB mají skončit
(Petr Blahuš, Právo, 27. prosince 2006)


Opatření se zřejmě dotkne jen vedoucích funkcionářů

Ministerstvo vnitra (MV) věří, že se mu díky novému služebnímu zákonu podaří vyčistit policii od bývalých příslušníků StB.

Podle některých odborníků se ale tato možnost bude týkat jen služebních funkcionářů v řídících funkcích. Příslušníků StB sloužících jako řadoví policisté se toto opatření nedotkne. Celkem dnes slouží podle údajů MV u policie skoro 1000 bývalých příslušníků StB.
Problémy s vyřešením jejich odchodu si uvědomuje i ministr vnitra Ivan Langer. „Dosavadní právní řád neumožňuje do detailu vyřešit působení těchto lidí, kteří jsou v současnosti řadovými policisty,“ sdělil Právu. Podle něj však vnitro na rozdíl od jiných institucí učinilo pro snížení počtu příslušníků StB maximum.

..:. více zde :.

2006-12-28, 9:29:19 • Média 
Soud : Soukromí je nadřazené boji proti pirátství
(Daniel Dočekal, DigiWeb.cz, 26. prosince 2006, 8:37)


Přelomové rozhodnutí francouzského soudu může vést k žalobám na nahrávací společnosti

International Herald Tribune informuje o přelomovém rozhodnutí francouzského soudu. Podle tohoto rozhodnutí nemohou vydavatelské společnosti, ani další vlastníci autorkých práv, provádět neomezené monitorování Internetu za účelem nalezení pirátů.

více na: ..:. DigiWeb.cz :.

2006-12-27, 19:31:10 • Média 

Aktuálně :*)

(1991 => 2006)

L.A. Style: James Brown is Dead (1991)

James Brown is dead

James Brown is dead

Mass hysteria, this is techno
House is not my home but it rocks though
I checked up on the late great J.B.
His death is said on national TV
How, when, and why these are the
main things that I heard when I stroll down the lane of memory
man are you with that

James Brown is dead

Total chaos, man it's resurrected
I'm confused that things are gettin' hectic
In my brain, what is happening
Could this be a big misunderstanding
It is
The hardest working man in show biz is alive so yo bust this
Don't be mislead 'cause the newsman said:

James Brown is dead

James Brown is dead

James Brown is dead

Nightmare is over
Now I'm awoke
Grab the mike, rip shit and go for broke
The musical masterpiece release that these
Now I will get much respect from MCs
Arrive the way, 'cause I heard him say
This is fly, this cool type of guy
He's dope, and oh so bad

James Brown is dead

James Brown is dead

James Brown is dead


..:. více zde :.

2006-12-25, 23:23:00 • Retro 

2006-12-25, 11:11:45 • Cross Club 


inter:zone v Kosmopolisu

videostream zde: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

2006-12-25, 10:36:00 • Alternativní kultura 
Máte málo svátků? Přestěhujte se do Amazonie
( Mnislav Zelený-Atapana, iHNed.cz, 19. prosince 2006, 10:55)


K čemu jsou svátky? Jelikož někdy už lidé ani netuší, proč se některý den světí, nabízí se odpověď: Zásluhou křesťanství máme dnes celý rok vkusně proložený volnem (a samozřejmě také díky slavným činům v dějinách státu a dovolené, ale to nyní nechme stranou).
Občas vzniká dojem, že čím bohatší a vyvinutější stát, tím má více svátků a odpočinkových dnů. Závidíme Západoevropanům každý svátek navíc, téměř tak jako každé euro v jejich peněžence.
Podíváme-li se však do Jižní Ameriky, najdeme tam státy chudší než Evropa, ale s mnohem víc svátky. Netýká se to amazonských Indiánů: ti nemají ani narozeniny.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2006-12-25, 10:16:24 • Média 

...a konec roku, hádej co k němu patří..? :*)
Bílý město... Všichni sháněj sníh... Bílý město... Praha na lyžích... Bílý město... Napudruj si nos... Bílý město... Tři, dva, start! ;*)


..:. více zde :.

2006-12-24, 11:23:00 • Video a filmy 
Tímto rozdělme špunty do uší, což jediné co nechali nám z našeho SoundSystému.
Zítra zatčen budu. Avšak vy hrát budete dál. Šiřte dál DiY, vzdělání, kulturu a porozumění.
Nenechte se dukáty zlatými očarovat jinak pro smích všem po staletí budete.
Snažte pozvolna se svět k lepšímu měnit a poukázat na to, co v společnosti je zkažené a prohnilé...

zdroj: ..:. CrossClub.cz :.

2006-12-24, 11:23:00 • Cross Club 


repro: časopis Nový Prostor
2006-12-24, 11:02:00 
Den sváteční
(Stanislav Komárek, Lidovky.cz, 2. prosince 2006)


Představa o tom, že čas není cosi homogenního, ale některé dny jsou výrazně jiné než ty ostatní, je obecná ve všech kulturách a odpovídá i naší elementární zkušenosti. Každý zná ze své životní praxe dny, kdy se vše daří, kdy jej všichni mají rádi a jedna příznivá zpráva stíhá druhou, i ty, kdy je lépe zalézt někam do kouta, aby na nás při vší smůle nakonec nespadla i ona příslovečná dřevěná budka s vyříznutým srdíčkem.

Právě dny před zimním slunovratem byly pro obyvatele mírných pásem hrůzné a plné nejistot, zda se slunce opět vrátí: Loni tomu tak sice bylo, ale bude všechno to chřestění a bubnování našeho šamana něco platné i letos?


(...)

Odstranění černobílé mozaiky dnů různého typu vyvolává jakousi monotónní šeď. Touha po slavnostním však v člověku pochopitelně zůstala. Města, muzea i další instituce nepřetržitě produkují „slavnosti“, „festivaly“ a „akce“ rozmanitého typu, které jsou však mnohdy jen o něco méně umělé a chtěné než někdejší první máje – jen se na ně láká, nikoli nutí.

Není ostatně bez zajímavosti, že slovo „fetovat“ pochází z francouzského „fete“, slavnost. Vzhledem k tomu, že bez napětí mezi dvěma polaritami, v našem případě slavnostností a všedností (ale i mezi hladem a nasycením, nedostatkem a bohatstvím, vzdělaností a prostotou atd.), vlastně projevy života pomalu ustávají (jedno bez druhého se vlastně ani nepozná), existuje v lidských duších radikální touha mimořádné dny nějak znovu etablovat.

Není to jen nedělní celorodinná návštěva chrámů konzumu v podobě hypermarketů s povinným spotřebním celebrováním – obávám se, že jedinou skutečně intenzivně prožívanou slavností přítomné doby bývají rušné dny CzechTeku. Příslušné výzkumy rád přenechám mladším terénním pracovníkům, ale troufám si tvrdit, že tyto akce mají všechny rysy tradičních slavností – včetně doprovodných dramatických excesů. Stačí si připomenout „posvícenské“ rvačky v našich hospodách či yanoámské slavnosti reaho, končící v příšeří jihoamerických pralesů vždy stejně – v lepších případech všeobecným zápasem pomocí dřevěných palic, v horším nějakou vraždou roztáčející kolo krevní msty.

Archaičnost není mrtvá, jen za fasádou všeobecného krotkého masopustu spí.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-12-24, 10:48:00 • CzechTek 


..:. více zde :.

2006-12-24, 10:23:00 • Z vesela ;) 


..:. více zde :.

2006-12-24, 10:10:00 • FreeTekno akce 

Náckové si nedají pokoj ani dnes, takže je celkem na místě nově vytvořený klip ke známé skladbě Nedovedu pochopit od The Tchendos.


..:. více zde :.

2006-12-23, 19:59:00 • Antifašismus 

M. Rudenko: Bílé Vánoce

Vánoce jsou svátky klidu
nedávejte nám tam křídu.
Dopřejte nám jednou v roce
čistý matroš, ne jen ruce.

zdroj: ..:. vfb.bloguje.cz :.


2006-12-23, 11:22:00 • Z vesela ;) 

Televizní noviny (1963)

Vzácný host v Praze: Dmitrij Michajlovič Moskalenko – sovětský zemědělský odborník, který rozdojil kozla!

dojemný příběh ze 60. let o dojení kozla v SSSR

..:. více zde :.

2006-12-22, 21:42:00 • Video a filmy 
Nejziskovější plodinou je „tráva“
(Jiří Böhm, Lidovky.cz, 22. prosince 2006)


WASHINGTON/PRAHA Nejvýnosnější plodinou vypěstovanou ve Spojených státech je marihuana. Studie Mezinárodní organizace za reformu marihuanových zákonů (National Organization for the Reform of Marijuana Laws) totiž odhaduje, že letos se v USA sklidí marihuany za třicet pět miliard dolarů (přes 720 miliard korun).

Informaci přinesl včera server zpravodajské společnosti CNN.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-12-22, 21:35:04 • Drogy 
Mexická armáda s námahou ničí pole geneticky upravované marihuany
(ČTK, 20. prosince 2006)


Mexiko – Část z šesti tisíc příslušníků armády, které vyslal nový mexický prezident Felipe Calderón do státu Michoacán, kde mají zakročit proti pašerákům, překupníkům a pěstitelům drog, se potýká s novým problémem – geneticky upravovanou úrodou marihuany. Vysoce odolné hybridní rostliny se už nedají zničit běžnými chemickými postřiky a nestačí je ani jednoduše posekat – vojáci je musí vytrhat i s kořeny a poté spálit.

..:. více zde :.

2006-12-22, 21:10:00 • Drogy 
Číňané přestávají tolerovat konopí
(Klára Tylová, Liodvky.cz, 15. prosince 2006)


ASIJSKÝ DIÁŘ

Pověst tchajwanských umělců utržila v očích veřejnosti ránu. Devět celebrit bylo zadrženo policií kvůli podezření z užívání marihuany. Na Tchaj-wanu s jeho přísnou protidrogovou politikou to stačilo ke skandálu.

(…)

Za držení drog druhé kategorie, kam marihuana spadá, na Tchaj-wanu hrozí až pět let vězení (za prodej až doživotí), v jiných asijských státech, jsou však zákony ještě přísnější. Téměř ve všech zemích jihovýchodní Asie totiž rozdělení mezi měkkými a tvrdými drogami neexistuje, a marihuana spadá do stejné kategorie jako heroin.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-12-22, 20:56:48 • Drogy 
DiYorama a.k.a. BetlemTek 1DiYorama a.k.a. BetlemTek 2

tiskovou kvalitu stahujte zde: ..:. Diorama.zip :.
2006-12-22, 15:14:00 • Inspired by... 


First part of this 'South Of Watford' documentary presented by Hugh Laurie. This was a VHS given to me by one of the Mutoids in 2000.

Mutoid Documentary II
Mutoid Documentary III

2006-12-21, 20:57:14 • Retro 
Ovšem
(Jakub Mračno, týdeník A2, 20. prosince 2006)


Slavný pražský klub Sedmička na strahovských kolejích Českého vysokého učení technického (ČVUT) se opět potýká s problémy. Ojedinělá stížnost jednoho z obyvatel bloku číslo 7, kde klub funguje, před časem přiměla úřady ke změření hlukové hladiny v jeho okolí a bylo potvrzeno překročení hygienou stanoveného limitu. Během devadesátých let se ze Sedmičky stala bašta alternativní kultury a jedno z mála míst, kde se odehrávaly koncerty undergroundových kapel či benefiční party. Provozovatele již investoval do odhlučnění a nové aparatury nemalé prostředky, přesto se však neuchýlil ke komercializaci provozu. Před pár dny se po Praze začala šířit poplašná zpráva. Sedmička končí, doslechl jsem se od řady svých přátel. Klub přímo nezavírá, ale ohroženo je prý pořádání koncertů. Ačkoliv je přístup vedení kolejí i studentů k existenci klubu vstřícný, pravidla jsou neúprosná, a pokud je Sedmička nesplní do konce února, ubude už na tak chudé pražské scéně další nezávislý a současně angažovaný kulturní prostor. Tato hrozba vyvolala vlnu benefičních akcí, zda se ale na úpravy podaří shromáždit dost peněz, nelze předvídat. Podobný problém totiž řeší v Praze řada klubů.

Podle světaznalých klubových harcovníků je rušení klubů kvůli hluku jakýmsi českým specifikem. Na západ od nás je prý už zcela běžné, že kluby fungují i v nájemních domech, protože se bez intervence úřadů lidé prostě odstěhují, když chtějí mít klid, a naopak se najdou tací, kterým klub v domě vůbec nevadí. U nás to ale spíše vypadá, že bude víc a víc hudebních produkcí probíhat v někdejších průmyslových zónách, zatímco v centru města a dalších obydlených čtvrtích, kam je za kulturou pro většinu lidí nejblíže, bude pusto a ticho.

2006-12-21, 20:50:23 • Alternativní kultura 
Prezident nechtěl kvůli povyšování souboj s vládou

Na chatu iDNES.cz odpovídal tajemník prazidenta Klause Ladislav Jakl.


Okruh otázek směrujících na Jakla se ale točil i kolem jiných témat. Čtenáře například zajímalo, proč po loňském CzechTeku Václav Klaus povýšil šéfa západočeské policie Antonína Moltaše, když bezprostředně po zásahu proti účastníkům festivalu kritizovat způsob a jeho provedení.

"Prezident republiky se k některým návrhům na povýšení vyjádřil kriticky, ale otevřít v této věci zásadní souboj s vládou se nerozhodl. Jeho názor na tehdejší zásah zůstává i nadále odmítavý," odpověděl Ladislav Jakl.

zdroj: ..:. iDNES.cz :.

OTÁZKA (Roman)
Malá odbočka do minulosti. Můžete mi prosím vysvětlit myšlenkovou integritu prezidenta Klause? Pan prezident Klaus nejprve ostře odsoudil policejní zásah proti Czechteku, aby pak několik měsíců poté povýšil na generála šéfa západočeské policie Moltaše, v jehož rajónu k události došlo. Povýšil by zřejmě i tehdejšího vrchního velitele mlátiček a současného policejního prezidenta Husáka, kdyby mu ten strážmistr nezmlátil Kateřinu Jacques. Víte, nějak to nechápu. A neříkejte prosím, že to navrhla vláda a prezident to co by bezmocná loutka jen schvaluje.

ODPOVĚĎ( 21.12.2006 16:06 )
Prezident republiky se k některým návrhům na povýšení vyjádřil kriticky, ale otevřít v této věci zásadní souboj s vládou se nerozhodl. Jeho názor na tehdejší zásah zůstává i nadále odmítavý.

zdroj: ..:. chat iDNES.cz :.Kvůli nějakému CzechTeku se přece nebudeme přít …

2006-12-21, 18:06:00 • CzechTek 
22:10 Studio STOP
Regionální politik a aktivista Stanislav Penc (45min.)

zdroj: ..:. rozhlas.cz :.

2006-12-21, 11:44:00 • Si děláš kozy... 


zdroj: ..:. Kartinki.cz :.
2006-12-21, 11:36:00 • Z vesela ;) 
Policejní šéf se opět vezl po dálnici 170 km/h
(iDNES.cz, 21. prosince 2006, 1:50)


Auto policejního prezidenta Vladislava Husáka opět ohrožuje provoz na dálnici. Místy jede rychlostí až 170 km/h. Důvodem k zastavení pro něj není ani stopka na železničním přejezdu. Tentokrát ho neřídí policejní šéf, ale jeho řidič, tedy také policista.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-12-21, 11:11:20 • Média 
Taktéž jedno dnešní a opomíjené výročí, 21. XII. 1988
(Jan Beneš, NeviditelnýPes.cz, 21. prosince 2006)


Bude to například o Hučínovi, ale také to nebude o Hučínovi, nikoli však v rámci oné dialektické poučky, že všecko souvisí se vším. Souviset to bude například v tom, že zde byly jakési explose, ale Hučín nebyl mezi těmi, kdo měli a případně dosud mají, k dispocici semtex. Jakož i v tom, že v tom měli prsty komunisté, respektive jejich bojový předvoj, soustředěný nikoli pro tentokrát (tenkrát) v ÚV KSČ, ale v určité složce Federálního ministerstva vnitra a za našich časů, dedukujeme, v dědicích jeho(dle jejich terminologie) bojových tradic. Vždy je však k tomu potřeba vytvořit určitou vnější atmosféru. Nimbus a zdání.


Kolem kapitána Hučína k tomu sloužily obyčejné, avšak z důvěryhodných úst šířené drby, kupodivu vřele akceptované bratry a sestrami z Konfederace politických vězňů (Hučín patří mezi její zakladatele). „Jen mezi námi: Jsou v tom automobily, jsou v tom peníze, a ty výbuchy v Přerově, do toho se nemíchejte.“ A bývalí muklové kupodivu projevili stejnou neobezřetnost, jako když je do kriminálu lákali odboj organizující provokatéři StB. Bylo to jen to? Dejme se překvapit.

Výbuchy v Přerově

Výbuchy, k nimž v Přerově skutečně došlo, nebyly nikdy vyšetřeny, ale Hučín, který byl členem skupiny Výbuch (v BIS), získal poznatky prokazující jejich spojitost se skupinami levicového extremismu na severní Moravě a ve Slezsku, organisace prokazující rovněž návaznost a spojení s parlamentní KSČM a dokonce i ČSSD. Jeho práce (ještě jako důstojníka BIS) na vyšetřování předmětných výbuchů byla ukončena rozkazem jeho oblastního velitele, kterým tehdy byl jistý František Bublan, ano, pozdější ministr vnitra.

Atmosféra…

Zástupkyně svrchovaného lidu za naši, přece normální parlamentní, stranu KSČM, Rujbrová, členka bezpečnostní komise parlamentu (!) se dala tehdá slyšet a ministr vnitra Gross, vulgo „myslím to upřímně“ , se opravdu upřímně zapojil do této hry -Všichni, kdo se dnes zastávají Hučína se prý budou stydět, až vyjde najevo, co všecko má na svědomí, sdělil lidu skrze obrazovku. Tak promluvil ministr vnitra, zajisté muž nejinformovanější z informovaných. Hlavně se nedat pomýlit fakty, že?

více na: ..:. NeviditelnýPes.cz :.
2006-12-21, 11:02:59 • Vládní lži a jiná svinstva 
Přílepy – naše malé cizinecké Guantanámo
(Martin Rozumek, iHNed.cz, 20. prosince 2006)


Obyvatelé vesnice Velké Přílepy, kousek za Prahou, patrně nemají ani tušení, že se v jejich obci nachází "mezinárodní letiště". Pravda, žádné letadlo z něj nikdy nevzlétlo, v obci není žádná ranvej. "Letiště" existuje pouze jako právní fikce Ministerstva vnitra. Proč?

Ministerstvo totiž tvrdí (a nyní chce také vložit do novely zákona o azylu), že tamní policejní cela je "tranzitním prostorem mezinárodního letiště". Díky tomu se Přílepy stávají takovým malým českým Guantanámem, v němž jsou cizinci, kteří nespáchali žádný trestný čin ani přestupek, drženi neomezeně dlouhou dobu. Dokud je český stát nezlomí, aby se "dobrovolně repatriovali" zpět do své země, kterou opustili často z důvodů politického či jiného pronásledování.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2006-12-21, 10:50:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

Spiral Tribe

Slavné uskupení, které se do širokého povědomí zapsalo zejména díky svým freeparties pod širým nebem a vyhroceným střetem se státní správou a soudní mocí. Spiral Tribe se rozpadli v polovině 90. let a každý ze členů se vydal svou vlastní cestou. Od svého založení byli posedlí číslem 23.


Spiral Tribe at Camelford 1991
Aztec (DJ ze Spiral Tribe) o Camelford free festivalu

"Jak den pokročil, přibylo ruchu a beaty staly tvrdšími. Noc se vrátila a s ní přišli polykači ohně a žongléři. Pískot, troubení a křik z ohromujícího davu se rozléhal přes vřesoviště a splýval s hudebním chaosem hektických rytmů a kvílejících syntezátorů vycházejícím ze sound systému Spiral Tribe..."


Spiral Tribe – Camelford, August 1991


Simon Reynolds: The Techno Revolution

(DETAILS Magazine, červenec 1992)

...

Spiral Tribe jsou volné uskupení lidí, kteří pořádají ilegální party a raves pod širým nebem a současně nahrávají a distribuují vlastní white-label nahrávky.

Jsou součástí přesahu mezi rave scénou a subkulturou 'špinavců' (squatující neohippies, anarcho-pankáči a flákači, kteří toto pojmenování získali kvůli svým zacuchaným dreadům a tuláckému oblečení).

Ocitám se ve zchátralém squatu v severovýchodním Londýně a doufám, že se mi podaří udělat rozhovor se Spiral Tribe. Před deseti lety jste mohli na party ve squatu slyšet dub-reggae nebo hippiesácký rock, ale dnešní noci jsou to hutné techno-voodoo rytmy. V přízemí je rozmanitá směs lidí, kteří balí jointy nebo šňupou ketamin – mozek umrtvující anestetikum, které je nyní opět oblíbené. Současné slangové názvy pro něj jsou 'baby food' ('dětská výživa' – uživatel upadá do stavu blažené netečnosti) a 'God' ('Bůh' – někteří jsou přesvědčení že se setkali se stvořitelem). Mluvčím Spiral Tribe je Mark, který objasňuje jejich anarcho-mystické přesvědčení s prorockým leskem v očích. "Snažíme se udržet všechno ilegální, protože ten pravý život je pouze mimo zákon. Loni v létě jsme dělali party která se protáhla na 14 dní. Že potřebuješ spát, je pouhý mýtus. Zůstaň vzhůru a objevíš skutečné hranice reality. Přestaň věřit veškeré falešné realitě, která do tebe byla vtloukána od narození."

Spiral Tribe at Camelford 1991

Během týdne, kdy jsem je naháněl kvůli rozhovoru, byli Spiral Tribe zrovna indisponovaní. Po rave party na Wiltshirském venkově bylo čtyřiatřicet účastníků zatčeno, jejich dodávky zdemolovány policisty a telefonní linka, kterou používali ke zveřejňování akcí, byla odpojena. Nicméně Spiral Tribe se teď chystají nepřetržitě rozpoutávat ilegální parties, a s tím tedy zřejmě i víc konfliktů s policií. Odstartovat to má 21. června (1992) Sound System City, obří rave poblíž Stonehenge – tradičního místa letních slavností hippies a vyznavačů pohanství, než policie před pár lety nevytyčila v okruhu čtyř kilometrů zákaz vstupu. Spiral Tribe, podobně jako mnoho apokalyptických sekt, kombinují paranoidní konspirační teorie s fantaziemi návratu do ztraceného zlatého věku. Nazývají svou filosofii 'terra-technic' a věří ve využití technologie k uvolnění prvopočáteční síly Země. "Podobně jako hudba nezápadních kultur, je i techno založeno na harmonii a rytmu, nikoliv na melodii," říká Seb, jeden z členů Spiral Tribe. "Nesnažíme se dostat do budoucnosti. Snažíme se vrátit zpět tam, kde jsme byli předtím než to západní kultura všechno posrala."

...

2006-12-21, 2:23:00 • Retro 
Musím ti to říct
(Petr Šafařík, týdeník A2, 20. prosince 2006)


Dokumentární ohlas CzechTeku 2005

Na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě měl premiéru pozoruhodný snímek Kateřiny Krusové Musím ti to říct. Jeho základem je mírně sestříhaný záznam jednání aktivisty Stanislava Pence na trutnovské radnici, kde se v rámci jednoho ze svých právních sporů s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem nelehce domáhal svých práv.

Musím ti to říct. Režie Kateřina Krusová, ČR 2006, 45 minut.

V sobotu 20. srpna 2005, necelý měsíc po nechvalných událostech během CzechTeku, vedl na pódiu trutnovské hudební akce Open Air Music Festival aktivista Stanislav Penc krátký telefonát s premiérem Jiřím Paroubkem. Aniž by na to byl politik upozorněn, přenášely rozhovor reproduktory do festivalového amfiteátru. Penc následně návštěvníkům festivalu oznámil číslo Paroubkova mobilního telefonu a spolu s moderátorem koncertu je vyzval, aby premiérovi telefonovali nebo psali SMS. V následujících dnech byl Paroubkův mobil zahlcen stovkami anonymních telefonátů a textových zpráv, z nichž byly mnohé vulgární a některé výhružné. Premiér poté na Pence podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

..:. více zde :.

2006-12-20, 22:26:00 • Si děláš kozy... 
Dcera exministra Bublana se našla!
(AhaOnLine.cz, 20. prosince 2006)

Od soboty nezvěstná Alžběta Bublanová (22), dcera exministra vnitra Františka Bublana, se už sice našla, v případu jejího tajemného zmizení ale dál zůstává spousta otazníků. Její otec, který nejprve sám na policii mluvil o možnosti únosu, vše nyní bagatelizuje tím, že se jí vlastně jen ztratil mobil, a proto nemohla volat. Policie zase oficiálně popírá, že by při jejím 'osvobozování' zatkla dva neznámé muže, byť jsou na to svědci. A otazníků je víc...

..:. více zde :.

2006-12-20, 13:52:00 • Média 
Husák: Ať nám politici nekomplikují život
(Michaela Jílková, iDNES.cz, 20. prosince 2006, 10:02)


Michaela Jílková zpovídá policejního prezidenta Vladislava Husáka. Někteří jeho podřízení bývají označováni za policisty ve službách politiků. Je si jistý, že opravdu neslouží politickým stranám a měří podle zásady padni komu padni?


(…)

Není to proto, že se bojíte? Už jste zažil, co to je nejít politikům na ruku.
Co máte na mysli?

Na mysli mám to, že nejste generálem. Což je takový trapas, když někteří vaši podřízení generály jsou a vy, ačkoli jste byl navržen, tak nakonec...
Nedajli medajli...

Tehdy to zhatil premiér Paroubek.
Zaúřadoval. Požádal pana prezidenta o pozastavení, to je pravda. Já to vnímám tak, že prostě se nepodařil průvod 1. máje, došlo tam ke konfliktu mezi naším policistou a jednou z účastnic toho průvodu...

Myslíte paní Kateřinu Jacques, ale podle mých informací to byla jenom zástěrka, proč jste nedostal generála.
Tak já znám tuto verzi a po žádné jiné jsem se nepídil.

To je zajímavé. Neoficiální verze zní, že po vás sociální demokracie chtěla odposlechy z kauzy pana Kořistky, kde byly i telefonáty pana Topolánka, a vy jste ČSSD neposlechl, byl proti. No, a tak nebyl generál.
Aha. Vidíte. Tohle slyším od vás poprvé. Já to mám spojeno s tím, že se nepodařila akce 1. máje a že nebylo vhodné symbolicky ocenit policii tím, že mě povýší do hodnosti generála. Tak to vnímám já a na tom mém vnímání nehodlám nic měnit.

celý rozhovor a videozáznam na: ..:. iDNES.cz :.
2006-12-20, 12:57:00 • Média 
Hluchý a slepý ombudsman

19.12.2006 11:00 – Poslanci minulý týden zvolili veřejným ochráncem práv opět Otakara Motejla. Někdejší advokát a šéf Nejvyššího soudu by chtěl v druhém období dělat práci ombudsmana "trochu" jinak.

OTÁZKA (Jindřich Tichý)
Czechtek 2005 Špičky policie a vládní představitelé si přáli zákrok již před pořádáním akce, vědomě soustředili obrovské množství policistů a techniky, vydali předem příslušné rozkazy, vytvořili v řadách policistů atmosféru vhodnou k provedení akce. Při akci samotné zcela plánovaně, účelově a vědomě vytvořili klíčové záminky, že situace musela dopadnout, tak jak dopadla. Pane Motejl, proč jste vypustil ze svého šetření Czechteku 2005 odpovědnost vrcholných špiček policie ve smyslu toho, že celá policejní akce byla předem připravená a masivní nasazení policie bylo od samého počátku protiústavní?“ Neposloužila Vaše zpráva spíše k zakrytí hlavních viníků?

ODPOVĚĎ( 19.12.2006 11:10 )
Některé Vaše informace zejména o přípravné fázi jsou pro mne novinkou. Lituji, že přes mou i veřejně proklamovanou ochotou získat a pracovat s informacemi i z "druhé strany" se mi jich dostalo velmi málo. Vy jste se zřejmě neozval vůbec. Je to poučení pro nás oba.

zdroj: ..:. Ombudsman Otakar Motejl on-line (iDNES.cz) :.

2006-12-20, 8:53:50 • CzechTek 
Bok kritizuje znovuzvolení Motejla
(iHNed.cz, 18. prosince 2006, 9:42)


Neúspěšný kandidát na ombudsmana John Bok se nedomnívá, že by byl Otakar Motejl po dalších šest let přínosem úřadu.


Neúspěšný kandidát na křeslo veřejného ochránce práv, ombudsmana, John Bok, považuje úřad, který bude řídit i dalších šest let Otakar Motejl, za smysluplný. Nemyslí si však, že Motejlovo znovuzvolení do čela úřadu je přínosem. "Pan Motejl mi nepřipadá jako člověk, který by chtěl věci inovovat, rozšiřovat či uplatňovat," řekl Bok v Českém rozhlase.

Bok kritizoval zejména to, že Motejl nevyužil možnost podávat zákonná podání prostřednictvím nejvyššího státního zástupce na ochranu zákona. Jako konkrétní případ uvedl "vysídlování" romských rodin ze Vsetína. "Vysídlováním se vždy vyznačovaly totalitní systémy, ať to byly nacistické nebo komunistické," zdůraznil Bok .

Předseda spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun naopak oceňuje práci Anny Šabatové, která je Motejlovou zástupkyní. "Kolem sebe vytvořila skvělý tým mladých, pracovitých a entuziastických lidí," prohlásil Bok. "Pravdou je, že pan Motejl jí dával dostatek prostoru, aby své vize, představy a úkoly mohla plnit," dodal pro ČRo.

Bok poukázal na způsob Motejlova znovuzvolení. "Pětadvacet komunistů a sedmdesát socanů rozhodlo ve prospěch pana Motejla, taková je realita a odraz politické reality vůbec," uvedl. Bokovi se nelíbí, že úřad ombudsmana nemá sankční prostředky, jak někoho, kdo porušil zákon, například penalizovat.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.
2006-12-20, 8:52:16 
T Renatě Kalenské
c/o Lidové noviny


Dne 13. prosince 2006


Vážená Renáto Kalenská,
upozorněn, nahlédl jsem do Vaší knížky věnované dru Motejlovi a obávám se, že jste se stala, přinejmenším v dále popsaném případu, obětí insinuace, či tedy stařecké demence.
Před časem tvrdil pan doktor Motejl z obrazovky (jakož i v interview v Pátku) že byl roku 1967 obhájcem Pavla Tigrida. Nebyl. Ve Vámi podepsané knížce se tohoto tvrzení vyvaroval, ale jest tam uvedeno, že v procesu byli obviněni ještě dva další mladí muži, kteří byli osvobozeni, s podtextem zásluhou Otakara Motejla. Jiní obhájci nezmíněni. (Proces, během jehož trvání byl ze země vypovězen zástupce Amnesty International Dr. Sieghart, se neobjevil ani na nedávné výstavě o A.I. ačkoli ji Dr. Motejl zahajoval).


Nuže, byli tam za onoho času vskutku souzení další dva (tehdy) mladí muži a jeden z nich, Karel Zámečník, byl nikoli osvobozen, ale zproštěn pro nedostatek důkazů. Jeho obhájcem byl vskutku Dr.Motejl. Tím druhým mladým mužem jsem byl já a obdržel jsem pět let. Mým obhájcem byl JUDr.Tauš. Tigrida hájil Dr. Drozd. (Mého zastupování byl už před procesem po zásahu StB zbaven JUDr. Milota, to jen na okraj).
Dr. Fajstavr soudil i dále, po roce 1970 například Otku Bednářovou a soudil i po roce 1989. Možná, že tak koná dodnes. Nebo radí ombudsmanovi?
Pokud se k tomu odhodláte, pak v příloze nacházíte knížku, kde je ona záležitost popsána detailně. Psal jsem ji v letech 1985-1995 a místy vyzní jako paján na Dra Motejla. K tomu však cítím potřebu dodat ještě toto:
Roku 1999 jsem v archivu v Pardubicích nalezl vyhodnocení svého procesu z pera mocné 1. správy StB, kdež Dru Taušovi i Dru Drozdovi za jejich způsob obhajoby vysloveny (sdělení pro jejich nadřízené) důtky (taktéž jim byly uděleny a prošli i jinou mnou nemilostí, nemluvě o Dru Milotovi, který nesměl konat svou profesi vůbec) ale doktor Motejl velice pochválen a navržen k odměně. Sdělil jsem mu to, ale nevzpomínal si. Inu, ta paměť.
Jeho mandant Karel Zámečník, ani ne dva měsíce po procesu uprchl do ciziny. Dost ho neohlídali. Francouzi na to měli svůj názor (souzen, neodsouzen a umožněno prchnout) a tak ho zavřeli oni. Pak pustili.Dohodli se.

Musím se domnívat, že jste byla použita. Nepěkně. Nepěkným člověkem.

Se zdvořilým pozdravem Váš


Jan Beneš
2006-12-20, 8:50:00 • Přišlo e-mailem 
panáckové :*) aneb: Be Kind to Your Local Nazi...


2006-12-19, 17:51:00 • Retro 
Nešťastný pan Jakubík
(T.Feřtek, Reflex, 14. prosince 2006)


Mostecký policejní ředitel pan Jakubík (ano, ten, co měl v poněkud vyšší funkci skandálek s „vydíráním“ paní Regecové) se před konáním referenda v Litvínově o prolomení limitů těžby pro Českou televizi vyjádřil, že organizátory referenda policie vyšetřuje, a může tedy být zrušeno. Samozřejmě že do konání referenda nemá policejní ředitel co mluvit a ve chvíli, kdy se hraje o účast každého voliče, nejde o nevinný výrok. Pan ředitel ho chvíli zapíral a kličkoval, pak přiznal, ale s tím, že výsledky taková poznámka ovlivnit nemůže. Referenda se zúčastnilo necelých 35 % obyvatel, 95 % z nich bylo proti prolomení. Právně referendum závazné není, ale zastupitelstvo ho jako závazné chápe. Jen by mě zajímalo, jestli pan Jakubík opravdu chtěl pomoci Mostecké uhelné, které leželo referendum v žaludku, nebo je jen tak mediálně neobratný a nehlídá si, co říká. Že dlouhodobě nemá jasno v tom, kde leží hranice pravomocí jeho funkce, to je docela zřejmé.

zdroj: ..:. Reflex.cz :.

2006-12-19, 16:09:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Organizovaný nácek náš vzor

Z upřímné lásky k pravicovým extrémistů se nám vyznali členové severomoravských antikonfliktních týmu v novém vydání magazínu Hlásí se policie.
Tyto sympatie u policie nepřekvapí, minimálně od roku 1989 je projevuje je téměř stabilně. Letošní nový prvek v podobě antikonfliktních týmů zřejmě hrozil znevážením, tak dlouho a pečlivě budované pověsti policie. Pochyby ale nejsou na místě, protože až na letošní ostře sledovaný Czechtek, antikonfliktní týmy dokazují, že jejich akce dobře zapadnou do slavných tradic místních policejních složek. Po úspěšném antikonflitním kopání do břicha u Ždírce se nám tak hezky projevili i jejich hnědě uvažující kolegové z moravského severu.
Seriál ze života antikonfliktních fízlů se nám pěkně rozjíždí, kdo překvapí dalším dílem?

Citace z článku "Antikonfliktní tým: Předcházíme problémům":

Zatím nejlepší zkušenosti máme s "pravičáky". Například když jsme zajišťovali pochod Národních korporativců. Ti jsou někdy médii zcela nesprávně označováni jako skini, ale oni sami se za skiny nepovažují. Jsou extrémně organizovaní, dokáží se orientovat v zákonech a respektovat je. Pokud mají povolen průvod po pravém chodníku, můžete vzít jed na to, že nepůjdou po silnici. Své názory vyjadřují tak, aby je nikdo nemohl napadnout za hanobení rasy nebo národa. Úplný opak je levice. Nikoho neposlouchají, chtějí jen co nejvíce lomozit, útočit, když se "rozjedou", tak i ničit majetek. A nedej bože, pokud se potká pravicový pochod s levicovými přívrženci. Pravičáci si sice nenechají nic líbit, ale kdo zaútočí fyzicky první, bude obvykle člen opačného tábora, shrnují své dosavadní poznatky členové týmu.

celý článek:


Antikonfliktní tým: Předcházíme problémům
(Patrik Tégl, Hlásí se policie, 14. prosince 2006)


Česká policie je po německé druhou v Evropě, která do své struktury začlenila naprosto ojedinělou preventivní složku

Důvodem pro vznik antikonfliktních týmů (zatím působí v gesci Severomoravské, Severočeské a Západočeské policejní správy) byl zásah policistů na loňském CzechTeku, kdy see vzedmula velká mediální kampaň proti způsobu vedení zásahu a komunikace s organizátory i účastníky akce. Zřízení antikonfliktních týmů následně ve své hodnotící zprávě doporučil i veřejný ochránce práv JUDr. Otakar Motejl, který odkazoval na úspěchy při nasazení obdobného týmu v Německu (konkrétně jde o druhý útvar pohotovostní pořádkové policie Berlín). Protože se o práci členů antikonfliktních týmů příliš neví, rozhodli jsme se vám ji zprostředkovat. Vybrali jsme zcela záměrně severomoravský tým, v jehož rajonu často dochází k nejrůznějším pravicovým nebo levicovým demonstracím a kapitolou samou pro sebe je také tvrdé jádro fanoušků Baníku Ostrava...

..:. více zde :.

2006-12-19, 9:27:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Politické umění v Česku zatím chodí málo ven
(Magdalena Čechlovská, iHNed.cz, 15. prosince 2006)


"Jsem českej srab, kterej čuměl, když nakládali židy, hajloval náckům, mával komoušům a pak chtěl jistotu desetinásobku", zní text, který si nechali vytisknout na trička tři členové umělecké skupiny Pode Bal. Ta patří vedle Guma Guar, Kamera skura a Rafanů ke čtveřici nejznámějších českých skupin, které "dělají" politické umění. Jejich práce jsou provokativní, nekorektní, drzé ale především kritické.


(…)

Možnou strategii prezentace na oficiálním místě prozrazuje Milan Mikuláštík ze skupiny Guma Guar: "Nezajímá nás obchod s uměním. Jde nám o to, aby se o naší práci zmínila média. Aby se zmínila o našich názorech. My galerie, řečeno s jistou nadsázkou, vlastně zneužíváme jako prostředek."
Za uzavřenost v galerii si vysloužila kritiku i nedávno skončená mezinárodní výstava Czechpoint v pražské síni NoD, kde se desítky autorů prezentovaly nejčastěji videem. Pouze dva umělci se svými projekty vykročili ven: Z oken visela parafrázovaná česká vlajka od skupiny Guma Guar, jejíž modrý klín byl poset hvězdami a červené pole tvořily pruhy. Odkaz na americkou zástavu mohl být chápan jako komentář k debatě o americké vojenské základně v Česku. Druhou venkovní prací byly šablony Krištofa Kintery, který "sprejoval" na zdi pražských ulic loga bank. Zjevný nesmysl – banky a kultura graffiti nejdou dohromady – ale Kintera upozorňuje na to, že některé komerční značky si v touze získat mladé nezávislé lidi pro své produkty pouliční subkulturu skutečně přivlastňují (samolepky propagující džíny).
Poměrně malý počet uměleckých ataků v českém veřejném prostoru lze částečně omluvit nedávnou historií. Československé prostředí bylo ochuzeno o historickou kontinuitu, když si komunistický režim politické umění přivlastnil a zaměnil za propagandu. "Aktem rezistence se logicky jevilo vzdání se sociálních či politických témat a obrat k autonomii umění," napsal do týdeníku A2 Václav Magid, bývalý člen skupiny Rafani.

Kde končí upřímný obsah a začíná marketing?
V nekorektnosti, kterou lze považovat za jeden z "povahových rysů" politického umění, jsou téměř profesionály členové skupiny Guma Guar: po Praze vylepili tisíce nálepek Kill all managers, na protest proti policejnímu násilí natočili video, na kterém mlátí policistu, během mistrovství světa v hokeji oběsili figurínu Jaromíra Jágra "jako výsměch dementním fanouškům", po nevydařeném americkém vojenském zásahu v irácké Falúdži, kde zahynulo mnoho civilistů, prodávali konzervy s "lidským" masem.

(…)

Někdy ale politické umění vzniká neuvědoměle. Takzvané aktivistické umění lze označit za radikálnější podmnožinu politického umění. Sem patří také akce policisty Karola Kočárka. Je to poněkud paradoxní, protože policie se občas sama stává terčem politického umění. Major Kočárek, který je šéfem dopravní policie v Ústí nad Labem, začal v roce 2002 na místech, kde došlo k tragickým dopravním nehodám, stříkat na silnice bílé siluety ležících lidí s červeným flekem u hlavy.

celý článek na: ..:. iHNed.cz :.
2006-12-18, 21:33:27 • Alternativní kultura 
Dvě reportáže ze života státní i městské policie v pořadu Reportéři ČT dnes v 21:50 na ČT1.

Vzdělávání strážníků šéfideologem svazáků
Důkaz z kamer policii nezajímá


více na: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

2006-12-18, 18:09:00 • Média 
Muž za šíření drogové diety souzen nebude, je blázen
(Atlas.cz, 16. prosince 2006, 11:10)


Muž vystupující pod jménem Dalimil Dobrota, který prostřednictvím internetu propagoval drogovou dietu a rozšiřoval i návody na výrobu pervitinu, souzen nebude. Policisté sice jeho totožnost odhalili, ale psychologové později zjistili, že trpí závažnou duševní chorobou. Řekl to šéf ostravských kriminalistů Tomáš Landsfeld.

Dalimil Dobrota na internetu tvrdil, že držením takzvané pervitinové diety, kdy se nic nejí a jen se užívají narkotika, člověk zaručeně zhubne. Navíc zájemcům posílal i návod, jak si doma v kuchyni pervitin uvařit.

celá zpráva na: ..:. Atlas.cz :.

2006-12-18, 16:38:27 • Drogy 
Stát – nejlepší organizátor CzechTeku
(Petr Nový, Novinky.cz, Speciál 2006 ??. prosince 2006)


Od jednoho extrémního mantinelu k druhému se během roku posunula v očích státní správy taneční technoparty Czechtek. V minulém roce bylo vše zakázané a zábava mladých lidí na louce u dálnice na Tachovsku skončila bitkou s policejními šiky těžkooděnců. Vyšetřování oprávněnosti policejního zásahu, jeho provedení a selhání policistů trvalo měsíce.


Uplynul ale rok a vše bylo jinak. Najednou nebyl problém s ničím. Stát otevřel pořadatelům svoji náruč a ochotně se ujal pořadatelské úlohy. Organizátoři nabídnutou šanci nezahodili a koncem července byl armádou vzorně připraven vojenský prostor u Doupova na Chomutovsku, kam se začali sjíždět první milovníci elektronických hudebních vln.

Proti státem organizované akci reptali skalní příznivci techna – teknaři. Objevilo se několik informací, že nelegální CzechTek stejně proběhne. Nic takového se ale nestalo a mnozí z reptalů jistě zavítali na ten legální.

Největším potenciálním problémem se v počátku akce ukázaly vysoké letní teploty, které při koncentraci mladých tanečníků bez zábran zaváněly požárním nebezpečím. I zde však státní pořadatelská služba zafungovala na výbornou a armádní i civilní profesionální hasiči v místě party vytvořili speciální předsunuté pracoviště. A když skutečně nehořelo, oživili tanečníci život službu konajícím hasičům alespoň výjezdem k zapadajícímu slunci.

Nic náhodě neponechal tentokrát resort ministerstva vnitra a organizátorům díky tomu odpadl další koláč starostí, když se o vše kolem místa události postarala státní policie. Jistě nebylo náhodou, že na bezproblémový průběh „opatření“ se přijely osobně podívat i nejvyšší šarže – policejní prezident Vladislav Husák a úřadující ministr vnitra František Bublan. Policejní prezident jistě všem policistům předem připomněl události z loňského ročníku.

Faktem zůstává, že letošní ročník, zajištěný z větší části státem, proběhl bez zásadního problému a organizátorům se podařilo najít levný a fungující pořadatelský systém. Za málo peněz mají doslova hodně muziky a prostoru. Dali tak možná jiným pořadatelům kulturních akcí podnět ke snížení nákladů. Minimálně vědí, jak připravit hromadnou zábavu pro masy v roce 2007.

Daňový poplatník se zpravidla neptá co to stálo, je rád, že je klídek, pohoda a policie vše dobře zajistila . A i kdyby se zeptal, policie takovéto informace z principu nezveřejňuje. Škoda. Někdo by možná mohl chtít vědět, proč si vstup na hudební festival draze platí ti, co o něj mají zájem, a hudební sešlost pod širým nebem platí každý z nás.

zdroj včetně odkazů na jednotlivé články Novinek na: ..:. Novinky.cz/speciál/2006 :.

viz. také Novinky Speciál 2005: ..:. CzechTek: V tomto království se nesmí tančit :.Hele, příští rok to budete mít grátis …
2006-12-18, 11:56:00 • CzechTek 
Ilegalita Richarda Krajča
(Palo Pilch, dyicore.net, 12. prosince 2006, 14:25)


Tak nevím… Když jsem před pár týdny četl nějakou krátkou zprávu o tom, že by se snad dala z netu stahovat hudba i legálně, jako bez sdílení nebo já nevím jak to mysleli, přešel jsem to s něčím jako „no konečně“. Pak jsem se na to podíval. Ze serveru i-legalne.cz na mě čuměl Krajčo, takže bylo jasné, že jde zase jen o nějaký kšeft.

Fakt nechápu, jaký smysl tahle ubohost má. Koupit si písničku za cca 30,- Kč a říkat tomu legální stažení. Takhle se kupuje i porno, vole. Nejspíš jsou ty jejich alba takové sračky, že je musí prodávat takříkajíc na náhradní díly. Hvězdy jako Krajčo, Avril nebo podobné výkvěty pop-kultury mě teda fakt nenadchly.

celá glosa na: ..:. diycore.net :.

2006-12-18, 11:12:21 • Komentáře / názory 
Policejní medailonek Richarda Krajči

Krajčo je velmi střídmý. Ano, je ošklivý, nikoli však odporný. Spíš – groteskní? Byl by k smíchu, kdyby nebyl k pláči – a kdyby z jeho slov nemrazilo. Zvláště když už přejde i k činům... Není to ale démon, jen obyčejný hajzl, zbabělec, kterého doba a příležitost vynesly k moci – a nesou dál... Sám je svými krvavými činy trochu zaskočen, plně nechápe sám sebe a už vůbec nerozumí reakcím druhých. Faktu, že mu vše prochází...

zdroj: ..:. Richard je Richard (měsíčník Policista 6/2006) :.

2006-12-18, 11:11:00 • Z vesela ;) 
Pomocí RFID proti ilegálnímu kopírování
(Chip.cz, 13. prosince 2006, 20:00)


Nahrávací společnosti nevzdávají svůj boj s pirátstvím a zkoušejí všechny možné techniky, které by pomohly zabránit ilegálnímu kopírování. V brzké době bychom se tak mohli dočkat další novinky: do optických médií přibudou čipy RFID (radiofrekvenční identifikace).

celá zpráva na: ..:. Chip.cz :.

2006-12-18, 9:58:20 • Média 

Malé množství drogy LSD, kterou dnes běžně mladí lidé berou na diskotékách, stačilo k totálnímu zdecimování štábu raketového vojska i s politrukem... :*)


..:. více zde :.

2006-12-18, 5:05:00 • Drogy 


další fotky zde: ..:. EkstraBladet.dk/gallerier :.

video zde: ..:. Web TV EkstraBladet.dk :.

2006-12-17, 16:32:00 • Squatting 
Dánská policie zatýkala po stovkách
(BBC, Aktuálně.cz, 17. prosince 2006, 14:14)


Kodaň – Boj o mládežnické centrum v dánské metropoli se proměnil v pouliční bitvu.

Asi tisícovka demonstrantů na protest proti příkazu na uzavření známého squatu házela na policii dlažební kostky a lahve. Na ulici vyrostly barikády.

Policie odpověděla použitím slzného plynu. "Bylo to extrémně násilné," řekl BBC policejní mluvčí Flemming Steen Munch. "Slzný plyn jsme nepoužili už několik let," dodal

celá zpráva na: ..:. Aktuálně.cz :.

Další info ke kauze Ungdomshuset:
Kodaňský squatt stále vzdoruje, schyluje se k násilnému vyklizení (3.12.06)
Zásah policie proti demosntrantům před církví Faderhuset (video Politiken.TV 26.11.06)
Protest proti uzavření klubu v Kodani přerostl v otevřený konflikt s policií (25.9.06)

2006-12-17, 15:38:00 • Squatting 
Time překvapil osobností roku: jste to vy
(iDNES.cz, 17. prosince 2006, 10:09)


Nečekaně letos dopadlo vyhlášení osobnosti roku časopisu Time. Na obálce se v pondělí neobjeví tvář nikoho známého, ale zrcadlo. Vítězem tradiční ankety jste totiž "vy". Redaktoři časopisu při své originální volbě poukázali na obsah internetu, který v obrovské míře ovlivňují sami uživatelé.

Jako příklad dali blogy, tedy jakési osobní internetové deníky, portál YouTube, který umožňuje sdílení videozáznamů s ostatními návštěvníky webu, či společenský server MySpace, kde svou hudbu, grafiku, blogy i krátké filmy prezentují miliony amatérů i profesionálů.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2006-12-17, 13:42:00 • Média 
Policie zastavila koncert pro pravicové extremisty
(iDNES.cz, 17. prosince 2006, 10:27)


Českobudějovičtí policisté v noci zasáhli na koncertě, kterého se účastnilo asi sto dvacet pravicových extremistů. Důvodem pro předčasné ukončení akce byl text písně, který měl podněcovat k nenávisti vůči skupině osob. Sedm účastníků policie ze stejného důvodu předvedla.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2006-12-17, 11:11:41 • Média 
Národ jako výtvor státu
(Ondřej Slačálek, A-kontra 3/2006, Antifa.cz, 30. listopadu 2006)


Německý anarchista Rudolf Rocker (1873-1958) byl nejen současníkem nacistického vůdce Adolfa Hitlera; svým životem a postoji se především stal jeho protipólem. V mládí se přidal k sociální demokracii, z této strany však brzy vystoupil pro její autoritářský charakter a potlačování radikálních názorů. Jako anarchista odešel do Paříže a posléze do Londýna, kde se aktivně zapojil do místního židovského anarchistického hnutí (ač nebyl Židem a s židovstvím se setkal až ve své dospělosti). Po první světové válce se vrátil do Německa, kde byl aktivní v anarchosyndikalistických odborech FAUD, které se neúspěšně snažily čelit Hitlerovi a nacistům v jejich nástupu k moci.


(…)

Sám Rocker chtěl nástupu nacismu čelit především intelektuální prací. Nejpozději od roku 1922, kdy na univerzitě v Berlíně přednášel o nacionalismu, pracoval na monumentální analýze kořenů nacionalismu i moderního fašismu a nacismu, v níž zároveň uceleně vyložil svou filozofii dějin – ovšem ještě než stačil svou práci vydat, dostali se němečtí nacisté k moci.

Rocker emigroval (na rozdíl od řady jiných anarchosyndikalistů, kteří byli mnohdy vězněni, zavražděni anebo organizovali odboj) a jeho kniha vyšla nejprve ve španělském a následně i anglickém a holandském překladu pod názvem Nacionalismus a kultura (španělsky na pokračování v letech 1935 až 1937, v anglickém překladu v USA v roce 1937, holandsky v roce 1939). Publikace v němčině (a později také překladu do jidiš, švédštiny a italštiny) se její text dočkal až po válce, kdy roku 1949 vyšel pod názvem Die Entscheidung des Abendlandes (Rozhodnutí Západu – název dal publikaci její nakladatel. Byl reakcí na knihu Oswalda Spenglera Der Untergang des Abendlandes: Umrisse einer Morphologie der Weltgeschichte, tedy Úpadek Západu. Nástin morfologie světových dějin; 1918–1922, která byla pesimistickou vizí zániku západní civilizace a jejíž myšlenky byly v poválečném Německu se zřetelem ke zkušenosti s nacismem odmítány).

Pokračování náboženství jinými prostředky

Jednalo se o obsáhlý rozbor, v němž Rocker dokládal své závěry značným množstvím historického (ale i filozofického, kunsthistorického, jazykovědného a dalšího) materiálu a který se soustředil na vztah politické moci a jejích ospravedlnění, náboženství a především nacionalismu na jedné straně, vůči roli kultury a emancipačních proudů na straně druhé. Analýza vycházela ze zdůraznění „nedostatečnosti ekonomického materialismu“ – i když Rocker uznával význam ekonomického faktoru, odmítal představu, že jen ten jediný určuje ty ostatní. Upozorňoval na další politické a kulturní proměnné, především na „vůli k moci“ u vládnoucích a různé ideologie (především náboženství a nacionalismus) usnadňující podřízení ovládaných. Bez nich by politika a potažmo ekonomika ve své stávající podobě nemohly existovat – nehledě na to, že kulturní a politické faktory mnohdy v dějinách zásadním způsobem ovlivňovaly a ovlivňují další ekonomický vývoj.

(…)

Moc má zároveň podobně výlučný a agresivní charakter jako náboženství – stejně jako bůh nesnese jiného boha, i jakákoli moc ve svém základu chce být jedinou mocí a ke kompromisu se uchyluje jen kvůli své slabosti. Každá moc přitom rozděluje společnost – na ovládané a ovládající, ale i na silné a slabé v ekonomickém smyslu. Jakékoli chování moci Rocker pokládal za destruktivní, protože svazující spontánní život společnosti. Protikladem moci byla kultura:
„Už sám fakt, že každý systém vládnutí je založen na vůli privilegované menšiny, která si lstí nebo hrubou silou podřídila prostý lid, zatímco každá jednotlivá fáze kultury vyjadřuje pouze anonymní sílu pospolitosti, poukazuje na skrytý antagonismus mezi nimi. Moc se vždy vrací k jedincům nebo malým skupinám jedinců; kultura má své kořeny v pospolitosti. Moc je vždy sterilním prvkem společnosti, popírajícím všechnu tvořivou sílu.
Kultura ztělesňuje vůli rozmnožovat a potřebu tvořit, výchovný impuls, veškerou touhu po vyjádření. Moc je srovnatelná s hladem, jehož nasycení udrží jednotlivce až do určitého věku naživu. Kultura v nejvyšším slova smyslu je jako potřeba rozmnožovat se, která udržuje druhy naživu. Jedinec zemře, ale společnost nikdy ne. Státy zahynou, kultury pouze změní svá jeviště a formy vyjádření.
Stát vítá pouze ty podoby kulturní aktivity, které mu pomáhají udržet moc. Perzekvuje s nesmiřitelnou nenávistí jakoukoli činnost, která překračuje jím stanovené hranice a zpochybňuje jeho existenci. Je proto nesmyslné a lživé mluvit o ,státní kultuře‘, protože právě stát žije v neustálé válce proti všem vyšším formám intelektuální kultury a vždy se snaží uniknout tvořivé vůli kultury.“

(…)

Rocker upozornil na destruktivní roli technologie rozvíjené v kapitalismu i na nelidskost tohoto systému: „Stroj, který měl ulehčit práci člověka, ji učinil těžší, a postupně změnil na stroj i svého vlastního vynálezce, který se musí přizpůsobit každému pohybu ocelových ozubených kol a pák. A stejně jako do nejmenšího detailu kalkulují striktně vědeckými metodami kapacitu pozoruhodného stroje, kalkulují i svalovou a nervovou sílu živých výrobců a nechápou, že jim tím loupí jejich duši a hluboce poskvrňují jejich lidství. Stále více se podřizujeme nadvládě mechaniky a obětujeme živoucí lidství mrtvému rytmu stroje bez toho, aby si většina z nás byla byť i jen vědoma nestvůrnosti tohoto procesu. Proto se s takovými záležitostmi často vypořádáváme lhostejně a chladnokrevně, jako kdyby šlo o neživé věci, a ne o osudy lidí. Abychom udrželi tento stav věcí, slouží všechny naše vědecké a technologické vymoženosti organizovanému masovému vraždění, ze své mládeže vychováváme uniformované zabijáky, ponecháváme lid na pospas bezduché tyranii byrokracie, dáváme lidi od kolébky k hrobu pod policejní dohled, stavíme všude věznice a káznice a každá země je plná celých armád informátorů a špehů. Neměl by takový ,pořádek‘, z jehož nakažené dělohy se rodí nekonečná brutální moc, nespravedlnost, lži, zločin a morální prohnilost – jako zhoubné bakterie ničivé nákazy – postupně přesvědčit i konzervativní mozky, že to je příliš draze vykoupený pořádek?“

celý článek na: ..:. Antifa.cz :.

2006-12-17, 10:43:00 • Komentáře / názory 
Dlouhý teplý podzim leze na mozek
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 15. prosince 2006)


MEDIÁLNÍ DIÁŘ

Nelze jinak: rozhovor Pátku Lidových novin s novopečeným senátorem Tomášem Töpferem byl tak vydatné sousto, že ho Mediální diář nemůže opomenout. Už proto, že mu naskakuje husí kůže z některých paralel.

Kontrolní otázka – který z českých vrcholných politiků načal svou dráhu v nejvyšších funkcích velkohubými prohlášeními o změně tiskového zákona? Modří už vědí, pro ty ostatní malá nápověda. Byl to ten, který se oháněl rakouskými speciálními tiskovými soudy, a když mu redaktorka Lidových novin oponovala, že nic takového neexistuje, vyrazil s ní dveře.

A teď se zdá, že má Jiří Paroubek zdatného nástupce.

Televizního a divadelního baviče Töpfera trápí bulvarizace médií.

více na: ..:. Lidovky.cz :.Ten Paroubek měl pravdu, začneme od médií …

2006-12-16, 15:33:00 • Média 


..:. více zde :.

2006-12-16, 11:30:00 • FreeTekno akce 
Nekupujte hudbu online, kupte si CD a ripněte ho
(Daniel Dočekal, DigiWeb.cz, 16. prosince 2006, 9:01)


"Lidé by si prostě měli koupit CD a ripnout ho", říká Bill Gates a ostře kritizuje DRM

Kupovat si hudbu online je problematická záležitost, všimlo si toho ostatně už i české Sdružení na ochranu spotřebitelů, které vydalo prohlášení, že nákup hudby na internetu omezuje. Samozřejmě má pravdu.

Nákup hudby na Internetu omezuje hlavně díky DRM (Digital Right Management) co není nakonec nic jiného než řada omezení připojená k online hudbě jenom proto, že se hudební vydavatelé panicky bojí, aby písnička náhodou nezačala obíhat po Internetu bez jejich svolení. Jejich strach je obrovský a omezení ještě větší, ale nic to nezmění na faktu, že po Internetu obíhá snad všechna hudba, kterou si můžete jenom přát. Nelegálně pochopitelně.

(…)

Ano, teoreticky Bill Gates může trochu střílet "do vlastních řad". Ve skutečnosti tomu ale tak není. Microsoft Zune je díky DRM nekompatibilní s doposud nejpoužívanějším systémem, který Microsoft dlouhá léta prosazoval a vyvíjel – PlaysForSure. Pokud jste si koupili hudbu pro některé "jiné" hudební přehrávače z PlaysForSure rodiny, na Zune tuhle hudbu nedostanete. Jedině pokud si ji koupíte znovu.

více na: ..:. DigiWeb.cz :.

Související:
Nákup hudby na internetu omezuje (DigiWeb.cz)
Sdružení na ochranu spotřebitelů kritizuje nákup hudby na internetu a nabízí pomoc poškozeným zákazníkům

2006-12-16, 10:46:08 • Média 
Ochranka budovy Svobodné Evropy slídí po kolemjdoucích
(Petr Blahuš, Novinky.cz, 16. prosince 2006, 5:14)


Pracovníci soukromé bezpečnostní služby, kteří střeží budovu Rádia Svobodná Evropa (RFE) v centru Prahy, digitálními kamerami a fotoaparáty natáčejí a fotografují na místech běžně přístupných veřejnosti vybrané kolemjdoucí. Jsou v civilu a okruh jejich působení zasahuje Václavské náměstí, spodní část Vinohradské a další blízké ulice až k Můstku.

PRAHA – Podle zdroje Práva pak ze záznamů pořizují databázi možných podezřelých, kterou odesílají do USA, zřejmě pro potřeby amerických tajných služeb. Právu to sdělil zdroj blízký RFE.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2006-12-16, 8:37:02 • Média 
Razie proti nelegálním programům
(Televizní noviny, TV Nova, 15. prosince 2006, 19:30)


Policie zabavovala počítače s nelegálním softwarem

První rozsáhlou akci proti domácím uživatelům podnikla severočeská policie. Doposud se podobné akce týkaly jen velkých firem. Během domovních prohlídek v několika soukromých bytech v Kadani a Klášterci nad Ohří na Chomutovsku bylo zabaveno 14 počítačů. Důvodem měly být nelegální programy a filmy stažené z internetu, uvedla TV Nova.

video stream: ..:. Nova.cz :.

2006-12-15, 23:17:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Otevřený dopis CZLUGu ve věci porušování autorských práv
(Root.cz, 14. prosince 2006)


Nedávný audit provedený na Ministerstvu kultury ČR prokázal, že zaměstnanci používají na pracovních počítačích z velké části komerční software bez řádné licence. České sdružení uživatelů Linuxu proto zaslalo ministru Martinu Štěpánkovi otevřený dopis, ve kterém žádá okamžitou nápravu situace.

Otevřený dopis

Vážený pane ministře,

jistě Vás netěší být čelným představitelem nejznámější pirátské organizace na území České republiky. Takové postavení je však velkou výzvou a umožňuje dokázat, že to s ochranou autorských práv myslíte skutečně velmi vážně.

Proto se na Vás jako předseda Českého sdružení uživatelů Linuxu obracím s naléhavou výzvou, abyste věnoval mimořádnou pozornost ochraně autorských práv. Pro vývojáře svobodného software, který je často vytvářen z nadšení a bez nároku na autorskou odměnu, je právě satisfakce spojená s nepopiratelností autorství a ochrana před neoprávněným užíváním díla velmi důležitá. A jejich potřeba ochrany není o nic menší, než u produktů firmy Microsoft.

více na: ..:. Root.cz :.

2006-12-15, 17:34:00 • Média 


..:. více zde :.

2006-12-15, 16:26:00 • FreeTekno akce 
NBÚ proti hackerům s novým designem
(MadInBlack.com, 15. prosince 2006)

A vítězem včerejší ankety je Lord AgEnT! Jak to vím? Ku podivu všech přítomných se mi dostala odpověď přímo z NBÚ. Jak to tedy bude s otevírací dobou?

„Prístupnosť internetovej stránky Národného bezpečnostného úradu je v súčasnosti obmedzená ako dôsledok opatrení, ktoré boli prijaté po aprílových útokoch na verejnú zónu servrov úradu,“ píše Ivan Goldschmidt, ředitel kanceláře NBÚ

více na:..:. MadInBlack.com :.

2006-12-15, 12:11:46 • Z vesela ;) 
Můžu Vás zmlátit, prosím?
(JXD, Reflex.cz, 14. prosince 2006)

Mlátit dřevěným obuškem Kateřinu Jacques, je, alespoň podle rozhodnutí státního zastupitelství, legální zábavou zaměstnance státu. Zajímalo mě, jak to zařídit, aby člověk mohl stejně legálně dřevěným obuškem zbít jiného státního úředníka? A tak jsem obeslal příslušné úřady s dotazem a prosbou o radu, jak se dá taková věc zařídit.

více na: ..:. Reflex.cz:.

2006-12-15, 11:47:43 • Média 
Piratebay vracia úder – blokuje „antipirátskeho“ ISP
(Alexander Letkovský, ITNews.sk, 14. prosince 2006, 9:20)


Zákazníci švédskeho poskytovateľa internetového pripojenia Perspektiv musia mať naozaj „radosť“. Tento operátor pred pár dňami svojim klientom zablokoval prístup na internetovú stránku allofmp3.com. Ide o známy obchod s internetovou hudbou, ktorý je však v nemilosti nahrávacích spoločností. Allofmp3 totiž ponúka veľmi lacnú hudbu vo formáte mp3, no údajne bez akéhokoľvek oprávnenia. Allofmp3 však tvrdí, že vo svojej domácej krajine, v Rusku, má podpísané patričné zmluvy s autorskými spoločnosťami. Tak či onak, proti tejto stránke je vedených niekoľko sporov a najmä množstvo loby. Tej podľahol aj Perspektiv, ktorý na podnet švédskej odnože autorskej organizácie IFPI zablokoval prístup na túto stránku.

(…)

The Pirate Bay sa rozhodol bojkotovať tohto ISP a zablokoval jeho adresám IP prístup k svojmu trackeru. To znamená, že zákazníci Perspektiv nemajú prístup k službám TPB. Organizácia svoje dôvody vysvetľuje v tlačovej správe (v angličtine). TPB konštatuje, že podobné kroky (blokovanie zo strany ISP) priamo podkopávajú princípy internetu – nerušený prenos dát z bodu A do bodu B. Jedine používatelia (A, B) rozhodujú, čo sa bude prenášať, a nikto iný do tohto procesu nemá čo hovoriť.

celá zpráva na: ..:. ITNews.sk :.

2006-12-14, 12:06:00 • Média 
RIAA: Hudobníci by mali dostávať menej
(Alexander Letkovský, ITNews.sk, 13. prosince 2006, 7:57)


Organizácie typu RIAA sa môžu pretrhnúť pre dobro hudobníkov, ktorých zastupujú: vyberajú poplatky z prázdnych médií, likvidujú siete P2P a postupne žalujú tisícky bežných spotrebiteľov a DJ-ov za porušovanie autorských práv. A to všetko iba preto, aby sa autorom diel dostávalo zaslúženej odmeny. Azda by ste nepodozrievali RIAA, že si ponecháva relevantnú časť ziskov z predaja hudby? Kdeže, RIAA v skutočnosti živorí a vôbec, všetky obvinenia z nekalých praktík sú krivé a iba poškodzujú dobré meno organizácie. Je načase s tým niečo robiť!

RIAA, asi preto, aby nezaostala za módnym trendom, vypísala vlastnú petíciu. Nevedno, kto všetko ju podpísal, výsledok však bol doručený komore sudcov autorských práv USA. Čo je jej obsahom? Nuž, RIAA sa nepozdávajú poplatky, ktoré musí vyplácať vydavateľstvám a umelcom.

více na: ..:. ITNews.sk :.

2006-12-14, 11:58:00 • Média 
Za nelegální software nenesu odpovědnost, brání se Jandák
(iHNed.cz, 13. prosince 2006, 16:41)


Současný ministr kultury Martin Štěpánek je šokován, že státní úředník poskytl audit médiím. Rozhodl se podat trestní oznámení.


Poslanec ČSSD a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák odmítá tvrzení svého nástupce Martina Štěpánka o tom, že musel vědět o problémech se softwarem na ministerstvu. Na veřejnost dostaly informace o tom, že téměř dvě třetiny počítačů v úřadě pracují s nelegálním softwarem. Údaje pocházejí z auditu, který ministerstvo provádí ve spolupráci s firmou Microsoft, jež je vlastníkem údajně zneužívaných programů.

(…)

Ministr Štěpánek se zatím rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli úniku informací o auditu. Podle přesnosti informací ministr soudí, že výsledek auditu, který je interním materiálem ministerstva, někdo předal přímo serveru Aktuálně.cz, jež o případu informoval.

Podle Štěpánka je "nehorázné", pokud zaměstnanec úřadu poskytne takový materiál tisku, aniž by o tom ministr věděl a vydal k tomu své stanovisko. Zda podá podnět k prošetření samotného užívání nelegálního softwaru, zatím neuvedl. Porušení autorských práv projednávají obecní úřady obce s rozšířenou působností – ale pouze tehdy, mají-li k tomu podnět; pokuta je pak jejich příjmem.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.
2006-12-14, 7:02:00 • Média 
Zpráva EU obviňuje evropské vlády ze spolupráce na nezákonných operací CIA
(Econnect.cz, 13. prosince 2006)


Nová zpráva komise Evropského parlamentu o ilegálních aktivitách CIA v Evropě představuje významný dokument, který mapuje zapojení evropských vlád do nezákonných operací CIA. Uvedla to organizace Human Rights Watch (HRW).„Zpráva dokumentuje ochotnou spolupráci evropských vlád se CIA ohledně nezákonných operací jako jsou tajná vězení a výslechy za použití mučení,“ řekla Joanne Mariner, ředitelka HRW pro problematiku terorismu a války proti terorismu. „Vlády evropských zemích nyní musí důkladně tyto nezákonnosti prošetřit a učinit opatření, že se něco podobného už nebude opakovat.“

Zpráva svým obsahem nekompromisně obviňuje evropské vlády ze spolupráce na nezákonných operací CIA. Stejně tak je ale i nekompromisní vůči Radě EU, která nedokázala plně informovat Evropský parlament o vývoji bezpečnostní politiky EU, obzvláště ve vztahu k diskusím rady s vládními představiteli USA.

Podle zprávy potvrzují záznamy ze setkání evropských ministrů zahraničí s ministryní zahraničí Spojených států Condoleezzou Riceovou loni v prosinci, že členské státy EU „věděly o programu mimořádného vydávání podezřelých a tajných vězení“.

„Místo aby se EU stala globálním vůdcem hnutí proti nezákonným operacím USA, tak evropské vlády tajně spolupracovaly s Bushovou administrativou na provozování tajných vězení a protizákonných převozů,“ řekl Holly Cartner, ředitel HRW pro oblast Evropy a Střední Asie. „EU musí otevřeně vystoupit proti nezákonným operacím a tajným vězením a znovu se stát silou podporující lidská práva.“

Zpráva komise silně kritizuje neochotu „téměř všech členských států“ a EU jako instituce plně spolupracovat s vyšetřovateli komise. Polsko, Velká Británie a Itálie byly označeny jako obzvláště nechotné vůči spolupráci.

Zpráva dokumentuje celou řadu případů, kdy byli lidé převezeni do zemí, které běžně praktikují mučení.

více na: ..:. Econnect.cz :.
2006-12-14, 6:42:35 • Vládní lži a jiná svinstva 

2006-12-13, 17:17:00 • Z vesela ;) 
Letištní rentgen v USA svléká cestující donaha
(iHNed.cz, 13. prosince 2006)


Bezpečnostní služba na letišti v americkém Phoenixu začne ještě do Vánoc testovat detekční přístroj k odhalení nebezpečných předmětů ukrytých pod oděvem cestujících. Novinka ale zároveň poskytuje obraz nahého těla, což si vysloužilo kritiku Americké unie pro občanské svobody (ACLU). Bezpečnostní služba TSA proto rozhodla, že intimní části těla budou zastřené.

více na: ..:. iHNed.cz :.Vítejte na letišti! Zatím pouze ve Phoenixu.

2006-12-13, 15:19:00 • Média 
Francouzské rioty rok poté: vyšetřování odhalilo lži policistů
(eŽurnál.cz, 13. prosince 2006)


Šetření smrti dvou mladíků na pařížském předměstí, Bouny Traore a Zyeda Benna, odhalilo, že v rozporu s tvrzeními policejních činitelů i ministra vnitra Nicolase Sarkozyho policie mladíky před tím, než uhořeli v elektrickém transformátoru, pronásledovala. Po jejich smrti vypukly na předměstích ve Francii nepokoje, k nimž přispěly právě i policejní lži a arogantní vyjádření ministra vnitra směrem k mladým obyvatelům předměstí.

(…)

Když policisté zjistili, že se mladíci ukryli v transformátoru, nekontaktovali elektrické rozvodné závody – a tato nedbalost vedla ke smrti mladíků. Pokud by je policisté informovali, mohli pracovníci společnosti EDF zasáhnout plných 15 minut předtím, než došlo k tragédii.

Proto soud požaduje, aby byli policisté potrestáni za trestný čin neposkytnutí pomoci osobě v ohrožení.

celá zpráva na: ..:. eŽurnál.cz :.

2006-12-13, 12:19:10 • Média 
Disident Západu
(Vít Klepárník, Literárky.cz, 12. prosince 2006)


V den pětašedesátého výročí japonského útoku na Pearl Harbor, zásadního obratu v zahraniční politice Spojených států, se dožívá osmasedmdesáti let Noam Chomsky; jedna z nejvýznamnějších postav severoamerického intelektuálního disentu, jeden z největších kritiků počínání USA ve světě.


Avram Noam Chomsky se narodil 7. prosince 1928 poblíž Filadelfie v Pensylvánii v rodině židovských imigrantů pocházejících z východní Evropy. Vystudoval filosofii a lingvistiku na University of Pennsylvania, kde získal v roce 1954 doktorát s prací pojmenovanou „Transformační analýza“, jejíž stěžejní teze se objevily ve studii Syntaktické struktury (1957), dodnes jeho nejznámější lingvistické práci. O rok později se stal členem sboru Massachusettského institutu technologie (MIT), jedné z nejprestižnějších amerických univerzit. Zde byl posléze jmenován řádným profesorem moderních jazyků a lingvistiky a v roce 1976 přímo profesorem institutu. Jako emeritní profesor lingvistiky, lingvistické teorie, syntaxe, sémantiky i filosofie jazyka působí na MIT již více než padesát let.

Celosvětovou proslulost si nicméně získal až koncem šedesátých let, to když se začal kriticky věnovat americké zahraniční politice. Dle ohlédnutí z roku 1983 tak učinil proto, že mezinárodní počínání USA „shledává děsivým“ a „jeho dopad na miliony lidí po celém světě přitom obrovským (...)“. „Mnoho lidí dělá skvělou a důležitou práci týkající se klíčových domácích problémů,“ komentuje Chomsky dále svou motivaci, „ale jen málo z nich se stejným způsobem (...) zavazuje zahraničně-politickým otázkám.“ V následujících dekádách publikoval desítky analýz, jež měly tento nedostatek zmírnit.

více na: ..:. Literárky.cz :.
2006-12-13, 11:52:54 • Média 
Ke skutečně originálnímu řešení sáhl Národní bezpečnostní úřad Slovenské republiky. Po dubnové blamáži si stanovil otevírací dobu webu – v pracovní dny od 7:30 do 16:00. V jiný čas máte smůlu.
Ještě, že si sebou nosej svačiny a nemaj i polední přestávku …

k vidění zde: ..:. nbusr.sk :.

Thx P.Už od rána se nám tvoří před webem fronty …

2006-12-13, 8:52:00 • Z vesela ;) 


..:. více zde :.

2006-12-12, 22:22:00 • Retro 
Ombudsmanem bude opět Motejl
(Aktuálně.cz, 12. prosince 2006, 16:00)


Praha – Kandidáti prezidenta Václava Klause neuspěli. V tajných volbách zvolili poslanci novým ombudsmanem Otakara Motejla, kterého navrhl Senát.

Motejl získal hlasy 99 ze 188 poslanců, oznámil předseda sněmovní volební komise Petr Tluchoř (ODS).

Prezident nominoval bývalého rektora ČVUT Jiřího Witzanyho a předsedu Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun Johna Boka. Bok získal 35 hlasů, Witzany devět. Motejl byl favoritem, podporu mu předem oznámili poslanci ČSSD.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

Související:
Motejlova zpráva o CzechTeku jen zastírá protiústavní zneužití policie proti občanům (Virtually.cz 4.2.2006)
Prazvláštní ombudsman (Týdeník A2 2.3.2006)
Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky (Blisty.cz 21.2.2006)

2006-12-12, 16:13:09 • Média 
Nechcete-li uhýbat kulkám, vyhýbejte se Langerovi

Odbor tisku a public relations

V Praze dne 12. 12. 2006

Postřelený z Krakovské není poradce ministra vnitra

V pondělí ve dvacet tři hodin a dvacet minut došlo v Krakovské ulici ke střelbě. Neznámý pachatel několika výstřely zasáhl asi padesátiletého muže. Policisté okamžitě na místo přivolali záchrannou službu, která zraněného odvezla do nemocnice.
Postřelený muž tvrdí, že je poradcem ministra vnitra Ivana Langera. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, ministr vnitra se s tímto člověkem pouze setkal. Rozhodně se nejedná o jeho poradce.
Motiv pokusu o vraždu v současné době není znám, je předmětem dalšího šetření policistů.

Marie Masaříková
tisková mluvčí MV

zdroj: ..:. mvcr.cz:.

2006-12-12, 13:20:00 • Média 


..:. více zde :.

2006-12-12, 10:23:00 • CzechTek 
Ruce pryč od Ruska, mizerové
(Jan Kovalík, Respekt, 11. prosince 2006)

Česká policie rozehnala demonstraci Gruzínců v Praze a soud to rebelům spočítal.


Rozhořčení, které Jimi Dabrundasvili cítil, se už prostě nedalo snést. Každý den letošního horkého podzimu přinášel internet nové zprávy o honech na Gruzínce v ulicích ruských měst, o jejich ponižování a deportacích a Jimi přecházel po svém pražském bytě jako v kleci. Coby šéf zdejšího spolku gruzínských krajanů cítil, že by se něco mělo dělat. Že ruská politika mstící se jeho staré vlasti za snahu vymknout se vlivu Moskvy a uzavřít spojenectví se Západem nabrala obrátky, ke kterým by se prostě nemělo mlčet. Když pak v Rusku při jedné z protigruzínských razií zemřeli dva lidé, Jimi si řekl – dost. Obtelefonoval členy svého spolku rozeseté po Česku a svolal je k pokojné demonstraci před ruskou ambasádou v Praze. Desátého října se jich tam nakonec sešly dvě desítky.
„Všechno proběhlo hladce,“ vzpomíná Jimi, „jen jsme skrz plot prostrčili maketu poštovníobálky, jako protest proti ruské blokádě obsahující i zrušení poštovního styku. A o tom jsme policii předem informovali.“


Žaluji

Jimi si na demonstraci kromě obálky přinesl i transparent s obrázkem ruského vojáka s hákovým křížem na rukávu, jak těžkou botou pošlapává území Gruzie. „Ruská duma: Mrtvý Gruzínec, dobrý Gruzínec,“ stálo nad obrázkem. Celou demonstraci mával Jimi svým plakátem nad hlavou, až ke konci, kvůli rozhovoru s novináři, požádal kamaráda Zuraba Laliashviliho, aby mu transparent chvíli podržel. Právě v tu chvíli se ale do akce pustila česká policie. Tajní postávající dosud opodál naložili Zuraba s Jimim do auta a odvezli je na policejní stanici v Bartolomějské ulici. „Vůbec jsem nechápal, co se děje, a pěkně mě to vyděsilo,“ říká Jimi.
Na stanici to šlo ráz na ráz. Dvojice demonstrantů si vyslechla obvinění z „podněcování nenávisti k ruskému národu nebo k omezování jeho práv a svobod“. Případ pak putoval na pražské státní zastupitelství, kde policejní verzi obratem potvrdili a už za deset dní měli hotový návrh, jak Gruzínce potrestat. A soudkyně Gabriela Hüttlová tak za dalších 14 dní opravdu učinila: oba muže uznala vinnými a ve zkráceném řízení je odsoudila ke čtyřem měsícům vězení s roční podmínkou.
Jimi i Zurab se proti rozsudku odvolali, takže paní Hüttlová svůj verdikt s odkazem na neukončenost celé věci nechce komentovat. „Přijďte, až bude po všem,“ říká do telefonu. Státní zástupkyně Jindra Janáčová je o správnosti svého rozhodnutí přesvědčená. „Nesoudím je za to, že byli na demonstraci. Ale ten plakát mluvil sám za sebe.Hákový kříž, uniforma. To je jasná zpráva,“ říká Janáčová. Z plakátu bylo ale zřetelné, že se jedná o karikaturu k vyjádření politického názoru. „Podívejte,“ dodává žalobkyně, „já jsem přesvědčená, že ten plakát naplňuje podstatu trestnéhočinu.“

Senátor a ruce pryč

Oslovení právníci kroutí nad postupem státní zástupkyně a soudkyně hlavou. „Nelze to chápat jinak než jako zásah do ústavou daného práva svobodně rozšiřovat informace,“ říká advokát Tomáš Sokol, podle kterého je zřejmé, že plakát ani hesla neútočí na konkrétní osobu nebo skupinu, ale na stát.
Na Jimim jsou při debatě o rozsudku patrné rozpaky. „Vybral jsem si Česko jako nový domov, protože se tu mohu věnovat, čemu chci. Je to vyspělejší a svobodnější země. Ale tohle je omezování svobody projevu,“ říká šéf krajanského spolku, kterého trápí i to, jaký dopad má jeho „kauza“ na aktivitu místních Gruzínců. „Lidé se teď budou bát přijít na demonstraci,“ říká Jimi. „Navíc při tom byla televize, takže v Gruzii viděli ve zprávách, že Česko se staví na stranu Ruska a potírá protiruské demonstrace.“
Podle Jiřího Kopala z Ligy lidských práv jsou případy jako tento nebezpečím pro svobodu slova v Česku. „Nemělo by to být, ale když situaci v terénu špatně vyhodnotí policista, není to až zase tak velký problém. Rozhodnutí státní zástupkyně a soudkyně je ale opravdu děsivé,“ říká Kopal.
Zdaleka ne tak naléhavě to ale vidí zdejší politici. Fakt, že v demokratickém Česku byli odsouzeni lidé za nesouhlas s agresí, které se na jejich zemi dopouští Ruská federace, nevyvolal na české politické scéně žádný viditelný rozruch. „Ministru spravedlnosti nepřísluší se vyjadřovat k rozhodnutím nezávislých soudců a státních zástupců.Mohl by se dopustit neoprávněného zásahu do nezávislosti justice,“ zní odpověď z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.
Jediný z politiků, který se za odsouzenou dvojici postavil, je senátor Jaromír Štětina. „V Gruzii se jedná o regulérní teritoriální agresi,“ říká muž, který kdysi stál u zrodu humanitární organizace Člověk v tísni a dodnes je brán jako velký znalec Ruska a Kavkazu. „Upozornit na to formou demonstrace je právo každého z nás. Proto považuji v této kauze postup policie a justiceza naprosto protiprávní.“ Jak tedy senátor hodlá Gruzíncům pomoci? „Chci se zúčastnit odvolacího řízení,“ říká Štětina. „A přijdu na něj s transparentem Ruce pryč od Gruzie.“…v Česku by vás zavřeli až byste zčernali.
2006-12-12, 9:15:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Žalobci jsou ve vleku policie
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 11. prosince 2006)


Vztah mezi policisty a státními zástupci je často kritizovaným momentem trestního řízení.

Státní zástupci, kteří by měli být garantem přípravného řízení, jsou často „ve vleku“ policistů. Minulý týden je za to ostře kritizovala nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Čtyřem desítkám státních zástupců, kteří se účastnili koncem minulého týdne pracovní porady s nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou, se ta slova nejspíš neposlouchala moc dobře. Státní zástupci by měli být „pány“ přípravného trestního řízení, ale nejsou. Místo toho někdy vládnou předsoudnímu řízení policisté. A státní zástupci jim podléhají.

Důvodů je celá řada, k těm hlavním ale může patřit fakt, že státní zástupci často sami vzešli z policie a používají stejné metody práce. „Mají kamarádské vztahy, kvůli kterým neslouží jako hlídači regulérnosti trestního řízení, jako jakási v pozitivním smyslu brzda,“ říká bývalý vysoký úředník ministerstva spravedlnosti, který si přeje zůstat v anonymitě. Podle něho státní zástupci často policii nevěří, ale jsou pod silným tlakem. „I kdyby chtěli, nemohou s tím nic udělat. Policie je může skandalizovat, třeba zveřejněním informace, že maří vyšetřování důležité kauzy,“ tvrdí zdroj LN.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-12-11, 15:32:00 • Média 


více na: ..:. Sam3 :.

2006-12-11, 12:38:00 • Alternativní kultura 
..:. Aktuální dokument: Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína (ČT2, 5. 12. 2006, 20:00) :.
2006-12-11, 12:34:00 • Odkazy 
Otevřený dopis České protipirátské unii

Markéta Prchalová
ředitelka České protipirátské unie (ČPU)

Pobřežní 22
186 00 Praha 8

cpufilm@cpufilm.cz


Vážená paní ředitelko,

dnes dopoledne jsem v repríze na kanálu ČT24 viděl závěr debaty věnované nelegálnímu kopírování filmů (sobota 9. prosince, po deváté hodině večer), ve které jste byla jednou z přizvaných hostí. Povědomí o ochraně autorských práv je téma, které si zaslouží soustavnou propagaci a osvětu ve veřejnosti. Plně souhlasím s názorem, který zazněl v závěru relace, že "krádež zůstane vždy krádeží" (bylo to řečeno jinými slovy, záznam nemám, smysl byl ale tento).

..:. více zde :.

2006-12-11, 11:00:16 • Komentáře / názory 
FILM 2006: Filmy nejsou zadarmo
(ČT24.cz, 8. prosince 2006, 12:05)


Každý prožitek něco stojí – nejen jízda luxusním vozem nebo láhev značkového jakostního vína, ale i výroba filmu. Reálné náklady na výrobu filmu jsou značně vysoké, což samozřejmě znamená také vyšší cenu jejich projekcí či kopií např. na DVD nosičích. Část filmových fanoušků se proto, s odvoláním na výši cen, uchyluje ke koupi pirátských kopií či k vlastnímu kopírování nebo stahování z internetu. Takové jednání je ale na hraně a může být klasifikováno jako neoprávněné nakládání autorskými díly. (Nejen) proto rozběhla Česká protipirátská unie (ČPU) na začátku listopadu informační kampaň Filmy nejsou zadarmo. O kampani, autorském zákoně a všem s tím souvisejícím bude FILM 2006 – s ředitelkou ČPU Markétou Prchalovou. Diskutovat přijdou také ředitel Bontonfilmu Ladislav Hrabě, projektová manažerka společnosti Palace Cinemas Lucie Škopková a producent Tomáš Hoffman.

video stream zde: ..:. ČT24.cz :.

2006-12-11, 10:59:27 • Média 
Ministerstvo užívá pirátský software
(Jakub Jareš, Aktuálně.cz, 11. prosince 2006)


Skoro dvě třetiny počítačů na ministerstvu kultury běží díky nelegálnímu software. Vyplývá to z auditu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

(…)

Ministerstvo kultury se tak chová jako pirát, ačkoli by mělo být úřadem, který autorská práva chrání a proti pirátství bojuje. Na tuto agendu má dokonce vyhrazen samostatný odbor autorských práv a je zodpovědné za vládní strategii boje proti nelegálnímu software.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-12-11, 10:36:00 • Média 
Křesťanští demokraté si vybrali své nebe
(Erik Tabery, Respekt.cz, 10. prosince 2006, 16:24)

Lidovci uvěřili, že jejich čas končí. Proto je zapotřebí najít do čela sekerníka, který proklestí cestu zpět. A Jiří Čunek si nabrousil nejlépe.

Že lidová strana čeká na někoho rozhodného, čišelo z každého detailu. Členové byli bezradní i při organizaci sjezdu, který začal s velkým zpožděním, byl špatně organizován a ozvučen. V kuloárech se rovněž stále opakovalo: vždyť nás vlastně nikdo nechce – jedněm se nelíbí, že jsme konzervativní, druhým, že jsme křesťané, jiným, že moralizujeme. Ze všech koutů vykukovala rozjitřenost a pocit ztracenosti v tom rychlém světě, kde se nedaří najít místo. Ze zkušeností víme, že právě v takových chvílích se daří populistům.


(...)

Nový předseda není čert, ale je to první politik z demokratické partaje, který před volbami postavil svou kampaň na ponížení zbídačené a vysoce neoblíbené romské menšiny. I ti nejzarytější stoupenci nového předsedy nedokážou vysvětlit, proč se svým kontroverzním odsunem „romských neplatičů“ za Vsetín přišel právě těsně před senátními volbami a aniž by to konzultoval s odborníky. Trefil se opravdu do černého: dnes ho uctívá nejen celá jeho partaj, ale skoro celá zdejší většinová společnost.

Čunkův vzestup má ale i jinou rovinu. Jde o to, čemu otevřel dveře, co se spolu s ním dere na povrch. Dnes stačí publikovat kritický článek na Čunkovu adresu a autor je ihned zahrnut dopisy neonacistů, kteří říkají: vidíte, vy mizerní pseudohumanisti, konečně se našel i někdo jiný než my, kdo vám to nandal – a legální cestou. Je to podobné, jako když prezident Klaus prohlásil, že Romové, kteří během nacistické okupace zahynuli v koncentráku v Letech, nejsou oběti holocaustu, ale své špatné hygieny. K památníku do Let se ihned vydali zdejší fašisté, aby citací slov hlavy státu špinili památku zavražděných. A tito lidé teď budou mít zase o něco silnější oporu: politik, jehož obrovská popularita stojí jen na nočním rozvozu pár romských chudáků do barabizen v severomoravských lesích, je šéfem parlamentní strany.

celý komentář na: ..:. Respekt.cz :.

zdroj obrázku: ..:. Czech Business Weekly :.
2006-12-11, 9:34:06 • Vládní lži a jiná svinstva 
Vadas, Kudrna, Vlachová – kdo dál?
(Vladimír Just, Respekt.cz, 10. prosince 2006, 16:24)


Česká televize si zahrává: stále víc a víc se vzdaluje povaze média veřejné služby, a tím si nepřímo koleduje o svou privatizaci. Seriály točí evidentně hloupější a infantilnější než Nova (například „veřejnoprávní“ Horákovi jsou, nechť mi tvůrci odpustí, pitomější než „komerční“ Ordinace v růžové zahradě). Se zábavou a publicistikou to není o moc lepší. Zůstává snad jen nezpochybnitelně kvalitnější počasí, sportovní přenosy – a dokumenty: dost možná jediný přijatelný důvod k prodlužování existence televize veřejné služby. Jenže i k tomuto poslednímu důvodu se ČT chová macešsky.
Jak jinak nazvat trapné cenzurní tanečky kolem Vadasova půlhodinového snímku Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína. Při pohledu na surově odvlékané hrdiny protikomunistického odboje, na lidi, kteří se u soudu dožadovali ústavou zaručeného práva na informace a jimž by – už vzhledem k jejich věku – každý slušný stát včetně policie měl vzdávat projevy nejvyšší úcty, jsem si uvědomil, že pokusit se takový film vyřadit z vysílání mohli jen mentální bolševici (bojím se domyslet, kdo nám tedy z Kavčích hor za naše peníze mediálně vládne). Znepokojivě se navíc rýsují další případy, jež se tomu Vadasovu velmi nápadně podobají – s tím rozdílem, že jsou méně medializované, a tudíž více ohrožené tichým vymizením do ztracena.

více na: ..:. Respekt.cz :.

2006-12-10, 23:47:51 • Média 

Jiří Kajínek byl v roce 1998 odsouzen k doživotí Krajským soudem v Plzni za dvojnásobnou nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy, Juliána Pokoše a pokus o vraždu Vojtěcha Pokoše, tělesných strážců. Jiří Kajínek tvrdí: "Justice nestojí o pravdu. Trvám na své nevině, nikdy jsem nikoho nezabil."


..:. více zde :.

2006-12-10, 3:23:00 • Přišlo e-mailem 

2006-12-9, 12:17:04 • Z vesela ;) 
Šlouf vs. Paroubek
aneb Válka v socdem mafii

"Dneska bude říkat, že jsme pučisti, vždyť je to blázen. Proč by Zeman měl dělat pučistu, z jakého důvodu, nejúspěšnější premiér po revoluci. Jeho vláda rozběhla zemi společensky a ekonomicky. Co dokázal on (Paroubek)? Kdyby nebylo Zemana, tak ani ve volbách neuspěl," uzavřel Šlouf.

zdroj: ..:. Šlouf: Jestli ČSSD nebude ve vládě, Paroubek v čele strany končí (ČT24.cz) :.

2006-12-9, 11:59:00 • Média 
Kamery v ulicích: Nešmírují?
(Deník.cz, 8. prosince 2006)

Šmírování všude a za každých okolností. Mnozí už toho mají dost. "Nemůžu jít ani na pivo a zalhat manželce, když mi telefonuje z práce, že jsem se psem na náměstí. Protože se zrovna dívá na on- line kameru na internetových stránkách Chrudimě, která celé náměstí snímá," rozčiluje se Ladislav Černý.

Mnohem skrytěji sledují každý náš krok kamerové systémy městské policii. Má je už každé větší město a desítky dalších si je za miliony pořizují. Třeba Hradec Králové sleduje sedmnáct kamer. Strážníci navíc v posledních měsících zkouší novinku v podobě minikamery umístěné na hlavě, které mají sloužit jako důkazní materiál při řešení sporných situací. "Do února příštího roku bychom chtěli, aby sadu s minikamerou měla k dispozici každá pěší hlídka," řekl ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Jeden přístroj přijde město na 15 až 20 tisíc korun.

více na:..:. Deník.cz:.

2006-12-8, 19:20:40 • Média 
Když dnešnímu způsobu distribuce hudby zvoní hrana
(Marigold.cz, 8. prosince 2006, 9:24)

Odvod poplatků ze záznamových médií a tiskáren přináší zajímavý problém. I pokud si nekupujete žádnou hudbu a používáte například CD k archivaci dat nebo tiskárnu k tisku vaší obchodní korespondence, platíte kolektivním správcům autorských poplatků. Za díla, která nespravují. Protože jsou vaše.

Tomuto postupu se neříká zlodějina ani svinstvo, ačkoliv znaky obojího to splňuje. Říká se tomu spravedlivá kompenzace nositelů práv. Minimálně proto, že to zní lépe.

(...)

Setrvalé přikyvování americké a eurounijní administrativy lobby velkých vydavatelů způsobuje nepřirozenou deformaci trhu. Zatímco zákazníci hromadně přecházejí na digitálně distribuovanou hudbu, vydavatelé jim nic takového nenabízejí. Je zde hladový trh, ale není „legální“ nabídka. Administrativa, namísto toho, aby vybídla vydavatele k urychlenému řešení, staví mimo zákon velkou část obyvatelstva. Proč? Jde o zkorumpovanost, nebo neschopnost reagovat na zjevný fakt, že lidé nebudou používat hudbu materializovanou na nosičích? Ne. Státní administrativa podlehla lobby „kameníků“ ne kvůli úplatnosti, ale prostě proto, že neviděla protistranu. Občany v tomto sporu totiž nikdo nezastupoval.

více na:..:. Marigold.cz:.

2006-12-8, 19:13:00 • Komentáře / názory 


Košťálová se netají svým obdivem k Paroubkovi. "Imponuje mi jeho gentlemanské chování," prohlásila zastřeným hlasem Michaela. "Je to sympatický muž," pokračovala nonkonformní studentka dějin umění, kterou Šíp poprvé potkal v říjnu na rautu ČSSD v Lidovém domě, kde špičky strany včetně předsedy Paroubka sledovaly průběh prvního kola senátních voleb.

zdroj: ..:. DeníkŠíp.cz :.

2006-12-8, 11:17:00 • Z vesela ;) 
Osudová dichotomie vydavatelů
(Aleš Miklík, Lupa.cz, 8. prosince 2006, 6:20)


Předhoní-li technologie a společenský úzus legislativu, nelze očekávat bezbolestné řešení, se kterým budou spokojeni všichni. Strnulost nahrávacího průmyslu tváří tvář nezadržitelnému je přesto ohromující. "Legální hudba" je v jejich očích pouze jedna – ta, za kterou zaplatíte, ať si zákon říká, co chce.

(…)

Podle IFPI poklesl v Česku prodej nosičů o 13 procent, obrat firem na trhu pak o 16,5 procent.

A co je toho důvodem podle Petry Žikovské? Mohou za to nové technologie a hlavně "pokles zájmu o hudbu". Na moji otázku, z čeho vyvozuje tak razantní závěr, je-li vzrůstající zájem lidí o hudbu nepřehlédnutelný (stačí se rozhlédnout po ulicích a počítat nositele sluchátek – kolik jich bylo loni, předloni?), opatrně souhlasila, že pokles se týká "legálně pořízené hudby". A v tom je ten problém – pro vydavatele je legální hudba ta, za kterou dostanou zaplaceno. Jediný myslitelný model distribuce je pro ně ten, ve kterém mají všechny kanály pevně pod kontrolou. Že stahování z výměnných sítí je pro osobní potřebu také legální, sice připouštějí, takto získanou hudbu však neřadí do stejné škatulky jako tu koupenou, "legální". Není stejná, je "špinavá", nepatřičná a mj. pro statistiky nepoužitelná.

více na: ..:. Lupa.cz :.

2006-12-8, 11:10:59 • Komentáře / názory 
Policista má podmínku za držení CD s údaji svých 8260 kolegů
(ČTK, ČT24.cz, 7. prosince 2006, 13:30)


Praha – Bývalý pražský policista Jaroslav Svoboda dnes odešel od Obvodního soudu pro Prahu 4 s dvouletým podmínečným trestem se stejně dlouhou zkušební dobou za to, že nejméně do loňského června přechovával u sebe doma CD nosič s osobními údaji i fotografiemi svých 8260 kolegů. Navíc prý databázi ukázal dceři a jejímu přáteli, který pak CD odnesl na Inspekci ministra vnitra. Podle zatím nepravomocného verdiktu se Svoboda dopustil zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji a nesmí také dva roky pracovat u policie.

více na: ..:. ČT24.cz :.

2006-12-7, 15:36:38 • Média 
Bývalý příslušník StB před soudem na popáté
(iHNed.cz, 6. prosince 2006, 16:34)

Bývalý příslušník StB Ulbrich se téměř po roce dostavil k soudnímu líčení. Hrozí mu až deset let vězení.


Obvodní soud pro Prahu 1 začal ve středu projednávat případ bývalého příslušníka Státní bezpečnosti (StB) Michaela Ulbricha obžalovaného ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Soud už byl kvůli nepřítomnosti obviněného čtyřikrát odročen a až po červnovém vydání příkazu k jeho zatčení se Ulbrich téměř po roce dostavil k soudnímu líčení.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2006-12-7, 11:36:29 • Média 


I´m gonna kick your ass and get away wirh it

zdroj: ..:. woostercollective.com :.

2006-12-7, 11:19:04 • Alternativní kultura 
- čau, sy tu?
- Jasňe woe.
- Co nepusťýš?
- Co woe?
- Woepyčo sy psal: "Nemáš woe, kulky jsou eště na svym mýstě woepyčo! Držym a nepusťym woe. Pořád sem pánem svý sytuace woe."
- Tako že tě mám woepyčo? :D
- Držym kulky woepyčo, rodinný poklady woe, takže mně nemáš. Až budeš držet svoje a taky moje, budeš mně mýt v hrsťy woe.:D
- Co se gebýš woe, to nejsou kozy. Kule.

..:. více zde :.

2006-12-6, 18:42:00 • Z vesela ;) 
Moudrý politik nepořádá volby proto, aby je prohrál
(Jaroslav Šabata, Jakub Patočka, Literární noviny, 4. prosince 2006)


Rozhovorem s Jiřím Paroubkem zahajujeme seriál velkých rozhovorů o výhledech české demokratické politiky, která se pokouší v dnešních poměrech navazovat na humanitnědemokratickou politickou tradici, spojovanou s Masarykem, Benešem, československým hnutím roku 1968, Chartou 77 a Václavem Havlem.

(…)
O svém projevu po volbách jste byl donucen říct, že to byla vaše největší chyba. My bychom se raději nyní věnovali tématům, ve kterých vidíme skutečné chyby vaší sociální demokracie, o nichž jsme přesvědčeni, že podstatnou měrou přispěly k porážce sociální demokracie ve volbách. Jedna z největších chyb, jichž se vaše vláda dopustila, byl podle nás způsob, jímž jste naložili s tím nešťastným Czechtekem. Souhlasíte v tom dnes s odstupem s námi?

Nemyslím si to. Když jsem se od ministra vnitra první den dovolené v Rakousku dozvěděl, jak to tady dopadlo, měl jsem dvě možnosti: buďto se postavit proti policii, což by ve svých důsledcích znamenalo obrovskou ránu psychologii policie jako určitého nástroje pro ochranu demokratického státu, anebo říci ano, bylo to porušení zákona, ti lidé se pohybovali po pozemcích, kde se pohybovat neměli. S ohledem na to, že zákon porušen byl, jsem se postavil za policii. Samozřejmě jsem věděl, že sociální demokracie na tom ztratí. Ale otázka je, co by získala, kdyby se postavila proti policii. Podle mého názoru by to dopadlo úplně nastejno. Lidé jako Martin Komárek či Karel Steigerwald by stejně psali proti sociální demokracii. Jsem přesvědčen, že větší část lidí zákrok podpořila, žádný věrohodný průzkum veřejného mínění nevznikl, my jsme ho neměli. Jen pro zajímavost, v okrese Tachov, kde k tomu zákroku došlo, máme jednu z největších podpor v zemi a mezi lidmi, kde jsem se tam pohyboval, jsem cítil vysokou podporu. Čili bylo to rozhodnutí, které pro mě osobně bylo těžké, ať bych udělal cokoli, bylo by to nepříjemné. Co bylo podle mého názoru dále nepříjemné, že jsme si tím ztratili možnost získat podstatnou část mladší generace ve prospěch sociální demokracie. Ale to by asi stejně nebylo možné.

Všude na světě mladá generace inklinuje k stranám typu sociální demokracie. Jen u nás se v anomální míře přiklání doprava. Zásadní posílení tohoto stavu patří k důsledkům Czechteku.
Ne, ne, jsem přesvědčen, že tak to bylo už předtím. Jeden jev, ke kterému dojde, nemůže takové rozpoložení způsobit.

Podívejte se, mluvíme o lidech, které do značné míry známe. Velkou většinou volili Vladimíra Špidlu, případně čtyřkoalici, v těchto volbách bohužel velkou měrou ODS a Czechtek se v tom zásadně promítl. A není pravda, že jste měli jen dvě možnosti. Byla možnost mimo jiné říci, ten zákrok byl sice de iure oprávněný, ale de facto byl nepřiměřený, což ostatně potvrdily i státní instituce. Proč nemohlo znít sociálnědemokratické stanovisko takto?
Ale to těžko můžu říkat z Rakouska, když na místě nejsem. Druhá strana situaci zneužila a využila. V tuhle chvíli nevíme, do jaké míry to byl i něčí zájem. Prostě takový zákrok se stal. Přiznám se, že jsem to podcenil. Po těch měsících, které byly velmi intenzivní, jsem jel na dovolenou, ale žádnou jsem stejně neměl. Ministr vnitra nereagoval šťastně, protože neměl informace, policie nereagovala dobře, informace nedávala dobrým způsobem.

Víte, ono by skoro stačilo, kdybyste tenkrát řekl právě tohle.
Tohle jsem nevěděl, jakmile bych začal zpochybňovat postup policie, okamžitě bych se dostal na jinou stranu, mohl jsem říct ano, nebo ne. Bohužel často se v politice musíte rozhodnout mezi dvěma špatnými řešeními. Tady byly jen jedno velmi špatné a jedno ještě horší.

celý rozhovor zde:

Na konci září s vámi vedl rozhovor Alexandr Kramer pro Právo. V závěru se vás v něm ptá, zda se lišíte od ODS v pojetí politiky jako soupeření o moc, v pojetí vládnutí jako péče o růst růstu a v pojetí života jako turné po hypermarketech. Vy jste na to odpověděl, že co se týče soupeření o moc, odlišnost vidíte v tom, že své politické působení nepojímáte jako boj o moc, ale jako službu veřejnosti. O dalších věcech jste se vyjádřil, že jsou na delší rozhovor, ale že i v nich se od ODS lišíte. My jsme tady s oním delším rozhovorem. V čem se v těchto věcech lišíte od ODS?
Tím, že zdůrazňujeme solidaritu, která je pro nás nástrojem k tomu, aby se odstraňovaly společenské nerovnosti, pokud jsou nežádoucí. Naše politika je cesta k sociálnímu smíru, sociální smír je nástroj ke stabilitě společnosti. To je podstata sociálnědemokratického přístupu. ODS má filosofii jinou. Občanští demokraté zjednodušeně řečeno prosazují až příliš politiku ať si dělá kdo chce co chce. Jenomže možnosti dělat si co kdo chce jsou velmi různé u různých lidí. U lidí, co peníze mají, jsou jiné, než u těch, kteří je nemají. Bez přerozdělení lidé z nízkých příjmových vrstev nemohou najít v takové společnosti spokojenost. ODS prosazuje návrat k poměrům konce devatenáctého století. Společnost západní Evropy je jinde, kam předpokládám směřujeme i my.

..:. více zde :.

2006-12-6, 15:47:42 • Média 
Politická expanze Kočků
(Jitka Vlková, Týden.cz, 4. prosince 2006)


Mezi obdarované patří například Nadační fond Václava Klause

Majitel skupiny kasin Happy Day a mecenáš obce Psáry Antonín Šimek si přes nadační činnost zajišťuje přízeň politiků. Zákon mu to zatím umožňuje.

Provozovatelé kasin a loterií musejí ze zákona odvádět část zisku na veřejně prospěšné účely. Řada z nich, mimo jiné i padesátiletý Antonín Šimek, šéf řetězce kasin a heren Happy Day a synovec sociálnědemokratického kolotočáře Václava Kočky, si to vykládají po svém a pomáhají především sami sobě. Jak minulý týden napsaly Hospodářské noviny, přes Nadační fond Naděje třetího tisíciletí, kterému Šimek předsedá, přiteklo několik milionů do neziskových organizací personálně napojených na politické strany: do Nadačního fondu Růže (blízký ČSSD), akademie CEVRO (místopředseda ODS Ivan Langer) a sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku (založil Václav Klaus), do tělovýchovné jednoty OREL Plzeň (KDU-ČSL), ale také do Nadačního fondu Václava Klause.

více na: ..:. Týden.cz :.2006-12-6, 13:50:56 • Média 
Estébáci hlídali svazky StB
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 6. prosince 2006, 7:26)


Těch osm lidí má mnoho společného. Pracovali pro Státní bezpečnost i pro polistopadové ministerstvo vnitra. Dokonce v archivu, který spravuje doslova kilometry dosud nezveřejněných spisů StB. Výpověď dostali téměř přesně sedmnáct let po pádu komunismu.

Podle informací LN přišel pokyn k propuštění estébáků od vedení ministerstva vnitra. „Už nebylo možné, aby působili v bezpečnostních složkách. Vzhledem k tomu, že se o jejich minulosti vědělo, by to na veřejnost působilo jako rudý hadr na býka,“ řekl LN nejmenovaný zdroj z okolí ministra vnitra Ivana Langra (ODS).

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2006-12-6, 8:23:17 • Média 
Chcete-li mlátit lidi bez trestu, staňte se policistou
(Zuzana Tvarůžková, 168 hodin, ČT1, 3. prosince 2006, 21:40)


Czechtek 2005, Kateřina Jacques, advokát Václav Vlk, současný šéf Inspekce MV Zdeněk Pelc a další v reportáži Zuzany Tvarůžkové

stream (cca od 24 minuty) na: ..:. ČT24.cz :.

2006-12-5, 21:29:57 • CzechTek 
www.anti-santa.de
(ModerníBrno.cz, 5. prosince 2006)


V německých drogériích prodávali veselého Weichnachtsmanna, alias Santu Klause. Při náhodné kontrole se ale zjistilo, že plastikový Santa vypadá, jako by hajloval, a tak ho stáhli z prodeje.

Mluvčí sítě drogérií se nechal slyšet, že Weinachtsmann nehajluje, nýbrž ukazuje do nebe, ale už mu to nebylo nic platné, protože Ordnung je Ordnung a zákaz nacismu platí pro všechny. (V zemi Landsmanschaftu dvojnásob.)

zdroj: ..:. ModerníBrno.cz :.

2006-12-5, 19:47:08 • Média 

Severokorejci chystají rockový 'Woodstock 2007'

(Jaroslav Beránek, iHNed.cz, 5. prosince 2006)

Někdo ví, jak zaujmout i v zahlcené síti internetu. Třeba záhrobní pozvánkou na nevídanou rockovou akci – koncert, který se má na jaře příštího roku konat ve stalinistické Severní Koreji.

"Bohužel, John Bonham (tragicky zesnulý bubeník skupiny Led Zeppelin – pozn. red.) se nebude moci zúčastnit festivalu Rock za mír, ale jinak si zarockujeme se skupinami z celého světa," stojí na webové stránce www.voiceofkorea.org.


..:. více zde :.

2006-12-5, 19:19:00 • Média 
Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína
ČT2 5. prosince 2006 20:00


Několikaletý boj o soudní očistění jména někdejšího disidenta a bývalého důstojníka BIS. Scénář a režie M. Vadas


Dokument ukazuje bezradnost české postkomunistické společnosti na pozadí příběhu justičního pronásledování Vladimíra Hučína, bývalého bojovníka proti komunistickému režimu a téměř deset let nejlépe hodnoceného důstojníka Bezpečnostní a informační služby (BIS). Před kameru předstoupili ti, kteří se okolo jeho pronásledování pohybovali – jako aktivní kladeči polínek na ohýnek nenávisti, tajemní osnovatelé spiknutí, hasiči požáru, občanští aktivisté, nebo jen pasivně přihlížející šokovaní občané a poslanci, kteří kontrolu tajné služby svojí účastí v komisi pro kontrolu BIS jen předstírají a vlastní odpovědnost jim téměř nedochází. Představitelé BIS nevyužili nabídku se v dokumentu vyjádřit, stejně jako František Bublan, bývalý důstojník BIS a nedávný ministr vnitra vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka.
Osudy respondentů režiséra přivedly do různých prostředí od intimity individuálních rozhovorů až po interiéry soudních chodeb a jednacích sálů, exteriérů ulic i vládních budov, na místa politických shromáždění, do muzea i na jednání parlamentu. Zpívá písničkář Pepa Nos a Ali Weissová. Dokument byl natáčen od roku 2002 do července 2006.

zdroj: ..:. ČeskáTelevize.cz :.
2006-12-5, 14:26:40 • Média 
Krajský soud žádá doplnit dokazování
(Jindra Pašková, Právo – Plzeňský kraj, 5. prosince 2006)

Do Tachova se vrátil případ mladíka, který měl při loňské technoparty kamenem zranit policistu


Do soudní síně v Tachově se rozhodnutím Krajského soudu v Plzni vrátil případ jednadvacetiletého Rudolfa Sedláčka. Mladík byl podezřelý, že loni při technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku zranil kamenem policistu tak, že musela na místě zasahovat letecká záchranná služba. Okresní soud v Tachově jeho vinu neprokázal a v rozsudku jej osvobodil. Krajský soud rozsudek zrušil a vrátil věc k doplnění dokazování.


Událost, při níž byl zraněn policista, se odehrála při sobotní akci, kdy policejní kordon vytlačoval tanečníky z louky. Jediným důkazem proti obžalovanému bylo při zákroku na technoparty svědectví policisty, který jej viděl a na místě označil jako útočníka. Sám zraněný, který po zásahu kamenem do páteře upadl a nemohl se hýbat, mladíka nepoznal, a určit, kdo házel, nedovedl ani nikdo další.
V doplňujícím řízení předstoupili před svědeckou lavici další policisté, kteří zasahovali při zadržení označeného útočníka. Tři svědci se shodli v tom, že útok neviděli, pouze obdrželi informaci, koho mají zajistit. Jeden z nich sice zhruba na 50 metrů viděl padnout zraněného kolegu na zem, útočníka ale nezaznamenal. „Sesunul se, jako by ho někdo zastřelil,“ řekl u soudu.
Všichni hovořili o opakovaných útocích technařů. „Vybíhali proti nám a házeli, co jim přišlo pod ruku,“ uvedl na jejich adresu další svědek policista a doplnil, že sám byl několikrát zasažen. Kdo hodil klacek, kámen nebo něco jiného, ale v situaci, která na louce panovala, nezaznamenal. Svědci nedokázali určit také to, zda zákrok proti mladíkovi, který měl kámen po policistovi hodit, nastal dříve, než přilétla helikoptéra.
„Je to dlouho, detaily si nepamatuji,“ bylo slyšet z jejich úst u soudu. Uvědomovali si jen, že čekání na vrtulník bylo zdlouhavé, alespoň tak ubíhající minuty tenkrát vnímali.
Samosoudkyně Michaela Řezníčková se rozhodla hlavní líčení odročit s tím, že budou vyslechnuti další tři svědkové.
Mezi nimi policista, který velel zákroku proti podezřelému, jemuž se nepodařilo doručit předvolání na toto líčení. Souhlasily s ní obě strany, státní zástupkyně a obhajoba. Soud se opět sejde v lednu příštího roku.

Další info:
Report ze soudu s Rudolfem Sedláčkem (CzTk WbLg 7.4.2006)
Krátká zpráva z březnového jednání soudu v kauze Rudolfa Sedláčka (CzTk WbLg 8.3.2006)
Technař u soudu popřel házení kamenů na policisty (iDNES.cz 20.1.2006)Zatímco si ČSSD vesele agitovala, Rudolf Sedláček čelil obžalobě z napadení policisty
(Tachov, 6. dubna 2006)
2006-12-5, 10:53:00 • CzechTek 
„Dortový útok“ vynesl studentovi měsíc vězení
(iDNES.cz, 4. prosince 2006, 20:59)


Třicet dní si pobude ve vězení čtyřiadvacetiletý norský student za útok na veřejného činitele a "bránění členovi vlády ve výkonu funkce". Na ministryni financí Kristinu Halvorsenovou hodil totiž v den jejího nástupu do funkce dort.

Student vysoké školy obchodní v Oslu John Waagaard se 18. října 2005 zamíchal mezi lidi, kteří ministryni gratulovali ke jmenování do funkce, a pak na ni z bezprostřední blízkosti hodil šlehačkový dort.

více na: ..:. iDNES.cz :.2006-12-5, 8:50:08 • Média 
Skartované archivy ministertva vnitra

ČT1 4. prosince 2006 21:30


Pod svícnem bývá největší tma, říká se a toto přísloví se teď do puntíku naplnilo v případě ministerstva vnitra. Už před rokem upozornila Česká televize na to, že se zde našly balíky archivních materiálů o působení StB, které nebyly nikdy zpřístupněny. Po sedmnácti letech se tak našly materiály, které vnitro považovalo za skartované. Teprve nyní ale vychází najevo, jak velkou hodnotu tyto materiály mají a kdo je za jejich ukrývání odpovědný. A kdo měl z tohoto ukrývání prospěch? Estébáci, jejichž trestné činy jsou už promlčené. Po archívech pátrala reportérka Rebeka Bartůňková.

zdroj: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

2006-12-4, 16:19:12 • Média 
Lidská práva v praxi veřejného ochránce práv

úterý 5. prosince 2006 19:00 Stará radnice (Křišťálový sál), Radnická 10 Brno


Co jsou to základní lidská práva? Jaká práva ochraňuje veřejný ochránce práv – ombudsman?
Jak orgány státní správy v ČR porušují lidská práva? Na tyto a další otázky bude odpovídat zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová.

Beseda je součástí festivalu Týden lidských práv, který již po čtvrtým rokem pořádájí Nesehnutí.cz.

2006-12-4, 10:30:00 • Přišlo e-mailem 
Že si kvalitní kultura vydělá, je blábol
(Jana Machalická, Lidovky.cz, 2. prosince 2006, 12:57)


Dědeček Kateřiny, kameraman Jan Roth, natočil řadu známých filmů, třeba Pyšnou princeznu. Babička byla dáma, která omdlévala a žárlila na herečky od Mandlové až po Vítovou.

Kateřina Jacques je příjemná mladá žena. Vzdělaná a inteligentní. Uvědomuje si ale, že ji lidé vnímají jako „tu Jacques, která dělala na ulici bordel a pere se s policajty“. Svůj mediální obraz, o který, jak zdůrazňuje, rozhodně nestála, by chtěla změnit.
Ostatně málokdo o ní ví, že vystudovala překladatelství a tlumočnictví v kombinaci s politologií na FF UK v Praze a již šest let simultánně tlumočí podzimní festival německého divadla. Dnes už se ale této činnosti věnuje jen jako koníčku.(…)

LN Před volbami jste se dramaticky zviditelnila tím, že vás zmlátil policista. Když odhlédneme od politických souvislostí, jakou zkušenost jste si z toho odnesla?
Že jsou v životě okamžiky, které všechno převrátí vzhůru nohama. Ten den pro mě nebyl vůbec výjimečný a spadal do toho, co celý život dělám. Vůbec nic jsem od toho dne neočekávala. Samozřejmě, že bych mnohem raději zaujala jiným tématem než tím, že jsem dostala výprask. Pro mě je obrovské zklamání, že se to stalo takhle, že teď jsem ta, která dostala „přes hubu“. Teď jenom čekám, až se to usadí, v mém životě to nic neznamená. V obecné rovině mě ta kauza znepokojuje a navíc si myslím, že to, co se mi přihodilo, není tak strašné jako to, co se přihodilo lidem na CzechTeku a desítkám anonymních obětí, které nemají možnost jít s tím na veřejnost. Jasně vidím, že taková zvůle existuje. Vím, že je možné, aby dnes u nás bezdůvodně policajt někoho zbil a nikdy zato nebyl potrestán.

LN A co konfrontace s anonymy?
To šlo do absolutních extrémů – lidé mně přáli smrt, chtěli, aby mě policajt na místě zastřelil. Potom to také byly mystifikace: prý jsem si to přála a také se mi to údajně vyplatilo. Vždyť já na té kandidátce byla dávno předtím, než se to stalo. Lidem se vůbec nedá vysvětlit, že opravdu nejde vyhlédnout si takového idiota a přimět ho, aby mě zmlátil. Přesto si to mnozí myslí. Teď před týdnem státní zástupkyně tuto kauzu po půl roce smetla ze stolu a ani ji nepustila k soudu. Je to pro mě zklamání, ale takhle zklamaných jsou desítky lidí v této zemi. Dostupnost práva je u nás na špatné úrovni. Lidé mají bohužel málo informací, nevědí, jak se účinně bránit, jak se dostat k soudu. Pak je to i finanční záležitost, možnost mít advokáta ex offo není nic moc, jsou to lidé, kteří nejsou motivovaní a navíc advokátní komora vám hned tak někoho nepřidělí.

celý rozhovor na: ..:. Lidovky.cz :.
2006-12-4, 9:07:19 • Média 
Obsazený dům Ungdomshuset v Kodani bojuje o přežití
(Jindřich Lacina, Anarchismus.org, 3. prosince 2006, 12:46)


Kodaňský obsazený dům Ungdomshuset, který po dlouhá léta představoval sociálně kulturní centrum v dánské metropoli, čelí patrně nejvážnější hrozbě vyklizení a zrušení. Objekt nedávno koupila ultrapravicová křesťanská církev „Faderhuset“, která se snaží soudní a policejní cestou dosáhnout odsunutí obyvatel domu.

více na: ..:. Anarchismus.org :.

Další info:
Videozáznam Politiken.TV z protestu proti církvi Faderhuset, při kterém policie zatkla 83 protestujících
Protest proti uzavření squattu Ungdomshuset přerostl v otevřený konflikt s policií (iDNES.cz 25.9.2006)
Squatty a autonomní centra v Toskánsku (A-kontra 2.12.2006)
Barcelona: Boj o squatty pokračuje2006-12-3, 18:54:00 • Squatting 

aneb: je Verona novej Orlík..? ;)))

související: ..:. Hitler byl diskofil ;o] (video) :.


2006-12-3, 14:14:00 • Z vesela ;) 
Sprejeři tagují příliš mnoho zajíců
(Jan Pomuk Štěpánek, Aktuálně.cz, 2. listopadu 2006, 20:00)


Recenze – Sprejeři chtějí klást vážné otázky a odkrýt principy sanfranciského undergroundu. Nepovedlo se jim pořádně jedno ani druhé.

Michael Rasario a Curtis Smith jsou nejlepší kámoši; ironií jejich doposud poněkud banálních existencí je fakt, že zatímco v noci sprejují po domech, autech, čemkoliv, co jim přijde pod ruku, přes den se živí jako natěrači.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-12-3, 14:00:15 • Média 


2000 DS music video compiled & edited by G-Pilot from both the S.C.R.A.P. and Secret Films archives in 2003. Features brief nudity, drug taking and filthy punks gone AWOL. See dirtysquatters.com for more details.

Also features short 'BLAP' at the end.

2006-12-3, 11:42:08 • Alternativní kultura 
Ze zlatého fondu české pop music: Josef Laufer

Díky vám, chlapíku statečný, za vaši odvahu, rozum a sílu! Vy jste náš kapitán — oni jsou zbyteční ! Přidal jste blankytu do křídel míru….

zdroj: ..:. Proti Proudu :. a více na: ..:. Proti Proudu :.

2006-12-2, 19:10:42 • Retro 
Policista byl obžalován za nebezpečnou show
(Petra Sasínová, iDNES.cz, 2. prosince 2006, 15:11)


Policista z Ostravy, jenž loni v září velel ukázce zneškodnění zločinců, při které utrpěla mladá žena popáleniny a její přítel poruchu sluchu, půjde před soud. "Policistu jsem obžaloval z ublížení na zdraví z nedbalosti," informoval státní zástupce Alois Dlouhý.


Sedmatřicetiletý policista, tehdy ve funkci vedoucího skupiny služební přípravy, předváděl na party Rádia Čas v areálu firmy Libros v Ostravě-Přívoze s deseti kolegy ukázku zneškodnění zločinců, kteří prchali v autě.

Pověřil ho tím jeho nadřízený, tehdejší náměstek ředitele ostravské policie Jiří Veselý. Velitel rozhodl použít také dýmovnici a dvě takzvané zásahové výbušky, které patří k donucovacím prostředkům. Výbuška zranila dva diváky, kteří stáli dva až tři metry od policistů.

"Policista neupozornil organizátory akce ani diváky na možné nebezpečí, které hrozilo při použití zásahových výbušek. Nezajistil ohrazení prostoru, nedostatečně vyhodnotil situaci," řekl Dlouhý.

Velitel hodil jednu výbušku sám, druhou kolega. Jedna se rozprskla a popálila na prsou a ruce dívku, která stála poblíž.

více na: ..:. iDNES.cz :.

Info k výbuškám:
Policie na CzechTeku házela upravené výbušky přímo do lidí (iDNES.cz 24.4.2006)
Video reportáž iDNES TV a fotografie k policejním výbuškám na CzechTeku (iDNES.cz)
Několik přímých svědectví k výbuškám (CzTkWbLg 25.4.2006)
Házení výbušek mezi lidi potvrzují i záběry z reportáže holadnské RTLHázet výbušky mezi lidi ho zřejmě naučili u Mlýnce
2006-12-2, 17:02:00 • Média 
Už Jack London věděl, proč se Amerika bojí
(Obrys-Kmen.cz, 25. listopadu 2006)


Noam Chomsky (1928), lingvista světového významu a tvůrce generativní gramatiky, poskytl obsáhlý rozhovor polskému deníku Gazeta Wyborcza.


Tvrdíte, že Spojené státy jsou "vedoucím teroristickým státem". Můžete to objasnit?
Spojené státy jsou jedinou zemí, která odmítá závěry Mezinárodního tribunálu spravedlnosti. Kdysi to dělaly ve spojenectví s Enverem Hodžou a Muammarem Kaddáfim, ale Albánie i Libye už tribunál respektují, jen USA stále setrvávají na své velkopanské pozici.
USA v 80. letech vedly teroristickou válku proti Nikaragui, kterou tribunál odsoudil a USA obvinil z "nezákonného použití síly", tedy vlastně z mezinárodního terorismu. USA se měly zdržet zločinných akcí a uhradit vysoké reparace. Usnesení bylo potvrzeno dvěma rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, obě však USA vetovaly. Následovala eskalace války a teroru útočením na tzv. měkké cíle, likvidovaly se ryze civilní střediska obranného týlu – rolnická družstva a zdravotní ordinace. Tento krajní projev mezinárodního terorismu podporovaly obě strany, republikáni i demokraté.

(…)

Soudíte tedy, že američtí vůdci, kteří se odvolávají na humanitární intervenci, jsou prostě cynikové a že idealistická rétorika a "misijnictví" Ameriky je kamufláží pro její ekonomické zájmy? Nevěříte, že někteří se přece jenom řídí idealismem, autentickou vírou v šíření demokracie?
Jestli se chceme chovat jako svobodní lidé, pak posuzujme výroky vůdců kriticky.
Všichni velcí předáci v minulosti deklarovali své cíle jako misijní. Mussolini říkal, že jeho úkolem je zcivilizovat barbarské Habešany a přivézt je do okruhu západní civilizace. USA mu tehdy udělily velkou podporu. Japonci najíždějící na Mandžusko v severní Číně měli ústa plná šlechetné rétoriky. Stalin také tvrdil, že chrání národnostní menšiny a bojuje s fašismem. Francouzi měli "civilizační misi" v Alžírsku...
Amerika není jiná, zapomeňte na americkou výjimečnost. Každá velmoc vždy byla "výjimečná" stále stejným způsobem. Žádný člověk zdravé mysli nebere vážně politické deklarace vůdců. Připusťme, že Hitler věřil, že Československu přinese mír. Ale jaký smysl má to, v co věřil?

celý rozhovor na: ..:. Obrys-Kmen.cz :.

2006-12-2, 15:46:00 • Komentáře / názory 
momentky z cztk 2005, DIY karnevalu, slovteku …další foto: ..:. quapim flickr.com:.

2006-12-2, 10:00:00 • FreeTekno akce 
Cannabis Cup bude!
(JXD, Reflex.cz, 30. listopadu 2006)


Jde už o třetí ročník fotografické soutěže, kterou lze bez přehánění chápat jako jeden z vrcholných výstupů konopné subkultury u nás. Vedle existence grower.cz a Growshopu je Reflex Cannabis Cun „nejoficiálnější“ platformou, na které čeští pěstitelé ukazují svou neochotu smířit se s imbecilním zákonem, který zakazuje pěstování konopí pro vlastní potřebu.

první fotky na: ..:. Reflex.cz :.

…. a reportáž z francouzského Cannabis Cupu


2006-12-2, 9:21:00 • Drogy 
Komorouse nerušit
(Martin Fendrych, Týden, 27. listopadu 2006)


V minulém čísle se TÝDEN zabýval drogami v Česku. Základní sdělení kauzy „Dvacetkrát větší Komorous“ znělo: Národní protidrogová centrála (NPC) tvrdí, že zadrží téměř dvacet procent u nás produkovaných drog, ale experti dokládají, že jde jen o jedno procento. Další zjištění: NPC, kterou vede plukovník Jiří Komorous, zřejmě stojí 290 milionů korun ročně. Neví se to přesně, z nepochopitelných důvodů je rozpočet protidrogové jednotky utajován.

..:. více zde :.

2006-12-2, 9:02:42 • Drogy 
Austrália pripravuje najtvrdší protipirátsky zákon
(Alexander Letkovský, ITNews.sk, 24. listopadu 2006, 7:16)


Austrália modernizuje zákony určené na postihovanie nelegálneho kopírovania umeleckých diel. Táto krajina však vzala problematiku značne zhurta: pripravovaný zákon v súčasnej podobne kriminalizuje už len samo vlastníctvo prístrojov ako iPod a umožňuje aj najmenšie a neúmyselné priestupky trestať vysokými pokutami a väzením.

(…)

Austrália sa, zdá sa, vyberá opačným smerom. Pripravovaný zákon totiž značne znižuje latku viny vo všetkých ohľadoch. Nelegálne je napríklad „vlastníctvo zariadenia s úmyslom použiť ho na neoprávnené kopírovanie autorského diela“. Tým sa nemyslí iba nelegálna lisovňa CD alebo underground server s autorským materiálom; postihnuteľné je totiž aj nevedomé „pirátstvo“ drobných rozmerov.

více na: ..:. ITNews.sk :.

2006-12-1, 21:17:00 • Média 
Černé skříňky v automobilech? Možná již brzy
(Pavel Janda, Radek Ondrášík, Autorevue.cz, 1. prosince 2006)


Snem policistů, ale i soudních znalců a likvidátorů pojišťoven jsou černé skříňky, kterými by musely být povinně vybaveny všechny automobily. Toto téma je na nejvyšší úrovni probíráno nejen u nás, ale i v celé Evropě a je možné, že se jednou stanou nezbytnou výbavou každého automobilu.

Tomuto tématu se v České republice věnuje projekt ministerstva dopravy s originálním názvem Black Box. Ten u nás běží již od roku 2004 a podílí se na něm odborníci z Centra dopravního výzkumu, Ústavu pozemních komunikací vysokého učení v Brně a také společnost e4t.


(...)

Ať projekt Black Box přinese jakékoli výsledky, černé skříňky se v brzké době povinnou výbavou nestanou. Ovšem v horizontu několika let by se mohly stát krutou realitou. A má být ještě hůř – v delším časovém horizontu budou černé skříňky spolupracovat přímo se satelitním systémem Galileo. S trochou představivosti půjde o dokonalé šmírování, pokud systém zjistí, že řidič překročil rychlost, vjel do jednosměrky apod. nahlásí tuto skutečnost příslušnému úřadu, který již rozhodne o případné pokutě. Tato varianta ovšem nemá nastat dříve než za patnáct let.

George Orwell se musí obracet v hrobě. Je pozoruhodné, jak ochotně se lidé vzdávají těch nejcennějších hodnot věříc v lepší zítřky dodané zhůry. Slova jako svoboda a soukromí jsou dnes a denně bagatelizována a zastiňována prázdnými frázemi o bezpečnosti a boji proti zákeřnému nepříteli. Je zřejmě nejvyšší čas si uvědomit, že pro své okolí uděláme to nejlepší jen tehdy, když budeme především kontrolovat sami sebe a ne jeden druhého. Pokud se vzdáme preference odpovědnosti jednotlivce v jedné věci a nahradíme jí pouhým dohledem a bičem, nemůžeme očekávat, že takto „vychovaný” člověk bude vystupovat odpovědně ve věci jiné. Řešení je na snadě, posvítíme si i tam. Tím jen roztáčíme kolotoč dohledů a trestů, který bude ovlivňovat naše další a další aktivity. A nezastaví se, dokud neuvidí všude. Je čas říci stop. V opačném případě se může stát, že se ukontrolujeme k smrti...

více na: ..:. Autorevue.cz :.
2006-12-1, 15:30:24 • Média 
Vláda: Policie nemá vyšetřovat policii
(Aktuálně.cz, 1. prosince 2006, 2:15)


Praha – Policista pochybil? Až dosud jeho delikt prošetřovala inspekce, spadající stejně jako policie pod vnitro. Vláda to hodlá rychle změnit.

Kabinet Mirka Topolánka ve čtvrtek v noci schválil změnu v kontrole policejní práce.

"Prohřešky policistů nemá řešit Inspekce ministra vnitra, ale orgán spadající pod ministerstvo spravedlnosti nebo zcela samostatná instituce," citovala Topolánka ČTK.

Premiér tak vyslyšel Radu pro lidská práva, která dlouhodobě tvrdí, že prověřování a odhalování činů příslušníků ozbrojených bezpečnostních sborů není dostatečně nestranné, účinné a objektivní.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2006-12-1, 8:56:02 • Média 
Hej ty kundo v bílim domězdroj: ..:. MCŠaman.wz.cz :.

… hip-hopový interpret MC Šaman. Po světě o něm koluje spousta příběhů. Prý celý svůj život tráví v hospodě Čekárna nedaleko Karlova náměstí, kde pro změnu dealuje drogy. Jelikož náš pro-americký systém nemůže vystát jeho kritický postoj k naší společnosti, policie ho chytla a uvěznila za distribuci hulení. "Naštěstí pro budoucnost undergroundu" mu nemohli nic dokázat.

zdroj: ..:. musiczone.cz :.

2006-12-1, 8:33:00 • Alternativní kultura