[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

CzechTek 2004 – Boněnov


..:. více zde :.

2007-02-28, 21:03:00 • Video a filmy 
Česká extrémní pravice mění taktiku propagace, tvrdí odborníci
(ČTK, Romea.cz, 28. února 2007, 10:10)


Čeští příznivci extrémní pravice podle ministerstva vnitra pomalu upouštějí od pořádání soukromých akcí a orientují se na veřejné demonstrace a pochody. Důvodem je údajně zvýšený tlak, který na ně vyvíjí policie a nevládní organizace. Dosáhnout utajení nějaké soukromé akce je prý v současné době obtížné. Organizátoři tak podle vnitra musejí používat řadu náročných konspiračních technik. Proto mění taktiku, využívají práva na shromažďování a dávají si pozor, aby během pochodů a demonstrací nedošlo k porušení zákona. Začínají tak prý kopírovat trend, který se zabydlel v západní Evropě. ČTK to sdělil Michal Mazel z ministerstva vnitra.

(…)

Ultrapravicoví extremisté na sebe naposledy upozornili sobotní demonstrací v Berouně, přičemž část účastníků se později přesunula na koncert domácích i zahraničních extrémně pravicových kapel do Českých Budějovic. NK vzbudil zájem médií například lednovou demonstrací ve Vratimově za zavedení trestu smrti či pochodem Otrokovicemi, kde došlo k potyčkám s anarchisty. Podle Petřivalského se nejbližší pochod pod hlavičkou NK uskuteční 10. března v Přerově. Cílem je podle předsedy upozornit na údajně sílící vliv levicových extremistů.

více na: ..:. Romea.cz :.
2007-02-28, 20:18:00 • Média 
204 policistů loni porušilo zákon
(ČTK, ČT24.cz, 28. února 2007, 15:34)


Praha – Inspekce ministra vnitra v loňském roce odhalila 204 policistů, kteří podle ní spáchali trestný čin. Policisté se nejčastěji dopouštěli zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušovali zákon při řízení motorových vozidel. Oproti předchozímu roku klesl počet případů, které se inspekci podařilo vyřešit, o téměř 20 procent. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné dnes ministerstvem vnitra.

více na: ..:. ČT24.cz :.

2007-02-28, 18:22:00 • Média 

Když pravicový extrémista začne hulit

(Jakub Kvasnička, PubWeb.cz, 26. února 2007, 21:08)

O tom, co dokáže láska a zelené květiny.


..:. více zde :.

2007-02-28, 16:16:00 • Drogy 
Protože proto
(Michal "Wolf" Vlk, Britské listy, 28. února 2007)


Reakce na článek Alexandra Vojty "Policie chránila neonacisty? Proč se autor článku skrývá?"

Ptáte se, proč se článek Štěpána Kotrby "Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně" ohání slovem neonacismus? Proto.

(…)

Protože sledování toho, jak policie dodržuje zákony, není znak urputné levicovosti – je to naše práce (vždycky mě rozesměje, když je trvání na svých právech označeno za “levičáctví”. “Pravičáci” se asi nechávají buzerovat rádi a na svá práva kašlou ;-). Proto budeme případ Vitexe i dalších zadržených antifašistů (ne každý, kdo je na druhé straně kordonu, je nutně anarchista) nadále sledovat a poskytneme čtenářům co nejpřesnější informace.

Protože právo je jen jedno a platí i pro policisty.

Protože naházet davu před sebou na hlavy zásahové výbušky, následně si z toho davu vybrat toho, který zrovna utíká nejpomaleji a obvinit ho z něčeho, co nespáchal, to není policejní práce. To je zneužití pravomoci.

více na: ..:. Blisty.cz :.Pomalejší prohrává
2007-02-28, 12:36:10 • Komentáře / názory 
Na FF UK vyučuje levicový extremista
(Karel Kaiser

, Virtually.cz, 28. února 2007)

Kdo je osoba jménem Ondřej Slačálek (alias Tomáš Netolický), je každému člověku, hlouběji se zajímajícímu o společenské a především politické dění, dostatečně známé. Za maskou sympatického mladíka, vyznávajícího v dnešní době tak atraktivními „alternativními“ názory se však skrývá jedinec, který své vize myslí smrtelně vážně a z toho, jaké ty vize jsou, občas mrazí.

Mimo jiné, že je Ondřej neoficiálním mluvčím celého českého anarchistického hnutí, angažuje se v mnoha dalších oblastech. Byl a je jednou z vůdčích postav „technařské revolty“ a antiglobalizačních projektů, je aktivní v nespočetném množství různých extrémně-levicových aktivit (připomeňme například petici „s pravičáky se nemluví“), dále, ačkoli se prohlašuje za „svobodomyslného člověka“, volá po perzekuci konzervativních hnutí (kdysi označil think-tank Občanský institut za „fašistický“), ale na druhou stranu protestuje proti záměru zakázat bolševický KSM.

více na: ..:. Virtually.cz :.

2007-02-28, 12:21:00 • Média 
Snášenliví – nesnášenliví

rasismus, nacionalismus a neonacismus v současné Evropě


Tématickou filmovou sekci Snášenliví – nesnášenliví doplní panelová diskuse zaměřená na nacionalismus, rasismus a rasově motivovaný extremismus v evropském kontextu. Hlavním cílem tohoto setkání je prostřednictvím dokumentárního filmu vyvolat diskusi a pokusit se pojmenovat způsoby, jak lze šíření rasistických myšlenek a nacionalismu zabránit. Diskuse se zúčastní odborníci z Německa, České republiky a dalších evropských zemí, režiséři vybraných snímků, zástupci státní a veřejné správy, příslušníci armády a policie, novináři a členové občanských sdružení a neziskových organizací zabývajících se danou problematikou. Tématiku rasismu a nacionalismu na festivalu doplní dvě výstavy antirasistických plakátů.

Panelová diskuse odborníků z evropských zemí, režisérů a veřejnosti

Pátek 2. března 2007
Goethe-Institut Prag, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1, tel.: +420 221 962 111
11:00 – 17:30. Podrobný program diskuse na:

..:. JedenSvět.cz :.
2007-02-28, 11:53:50 • Odkazy 
Otylý Číňan zemřel po sedmi dnech neustálého hraní na internetu
(Aktuálně.cz, 28. února 2007, 6:37)

Obézní 26-letý muž v severovýchodní Číně zemřel v důsledku nepřetržitého hraní na internetu během svátku čínského Nového roku. Píše o tom dnes zdejší list China Daily.

Muž z provincie Liao-ning, který vážil 150 kilogramů, zkolaboval v sobotu, poslední den oslav, když předtím téměř celý týden hrál hry na internetu.

Místní učitel Sü Jen vysvětlil, že 'nudný život' v době svátku žene mnohé lidi za zábavou nebo k počítači. "Jsou jen dvě možnosti. Televize nebo počítač. Co mohu dělat jiného během svátku, když všechny trhy, obchody a kavárny jsou zavřené?" citoval deník Sü Jena.

více na ..:. Aktuálně.cz :.

2007-02-28, 8:20:00 • Média 
Chvála aktivismu čili "Právníci ve veřejném zájmu"
( Tomáš Němeček, iHNed.cz, 28. února 2007)


Nepřejí si označení "právní aktivisté", to za prvé. Budí to představu batůžkářů přivázaných na temelínské věže.

Za druhé, fotit se dnes nechávají jedině v kravatách a oblecích – vyjednávají přece s největšími investory v zemi a vedou spory proti státu. Před pár dny opět uspěli u Nejvyššího správního soudu: stavební úřad jim musí podle zákona o svobodném přístupu k informacím vydat dokumentaci k chystanému parkovišti ve Znojmě.

Za třetí, nemají advokátní zkoušky a ani nechtějí mít, protože by ztratili část své volnosti. To je Ekologický právní servis (EPS), dnes asi největší skupina "právníků ve veřejném zájmu" v Evropě.

(…)

Až když médiím představili příběh "osamoceného sedláka proti zbytku světa" a výstava fotografií z Rajterova statku vyhrála Czech Press Photo, karta se začala obracet. Zní to trochu paradoxně, ale tito nevládní právníci jsou úspěšní proto, že nebojují jen pomocí žalob. Právo je samo o sobě slabý nástroj; potřebuje na své straně novináře a veřejnou pozornost.

(…)

Kolem EPS existuje celý trs dalších spolků. Před čtyřmi lety se kupříkladu odloupla Liga lidských práv. Její vůdčí duch Jiří Kopal se svými kolegy-právníky bere případy týkající se romské menšiny – od neoprávněných sterilizací až po policejní šikanu. Liga se podílela na novém zákoně o ochraně proti domácímu násilí. Zastupuje lidi zmlácené na CzechTeku.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2007-02-28, 8:04:06 • Média 
Google v Polsku vyvolal válku
(Zdeněk Fekar, Blog.Respekt.cz, 28. února 2007, 2:30)


Po letech, kdy tamní pobočka globálního hráče spala, se najednou rozhodli znárodnit doménu mladých umělců a literátů. Není divu. Googlu v Evropě teče do bot a tak se musí snažit. Proč ale dříve lidem sympatická firma za každou cenu kope v dresu Microsoftu, místo aby si pěstovala svoje dobré jméno?

(…)

Velký americký bratr má větší práva, snaží se vzkázat Google polským amatérským literátům. Tak v podstatě média shrnují postoj amerického molochu, který chce zadarmo shrábnout doménu, která údajně náleží jemu. Podle právníka Olgierda Rudaka je to zjevné zneužívání dominantního postavení firmy.

více na: ..:. fekar.blog.respekt.cz :.
2007-02-28, 7:12:00 • Komentáře / názory 
Proč jsem monstrum?
(Miroslav Korecký, Týden, 19. února 2007)


Definitivně v opozici a před další těžkou bitvou, tentokrát uvnitř vlastní partaje. Předseda ČSSD Jiří Paroubek chce na březnovém sjezdu porazit tradicionalisty a udělat ze sociální demokracie moderní stranu levého středu. Sám ale přiznává, že na tak hluboký řez členstvo zdaleka není připraveno.

* Opoziční lídři bývají obvykle populární. Těšíte se na roli oblíbeného politika? A už to začínáte kolem sebe pozorovat?

Nemyslím, že to musí být pravidlo. V Německu nebo Rakousku dokonce označují za kancléřský bonus nějakých tři až pět procent hlasů, které má kancléř nad opozicí vždy k dobru. A k tomu, aby se změnily trendy po obrovském tlaku médií v posledním roce vůči mně a ČSSD, bude asi potřeba více času.

* Skutečně to nevypadá, že se chystáte na éru obliby, když vám strana platí bodyguarda. Bojíte se něčeho konkrétního?

Nikdy jsem se ničeho nebál, i když proti mně média štvala. Za tím, že mi někdo platí bodyguarda, není obava z nevraživosti lidí vůči mé osobě. Ale potřebuji kolem sebe profesionální zázemí. Ne strejdu za volantem, ale profesionály, kteří umějí hospodařit s minutami jako já. To je obrovský rozdíl.

* Proč myslíte, že jste u nemalé části veřejnosti vnímán tak negativně? Může za to CzechTek 2005? Či váš projev po volbách?

Já jsem na CzechTeku nevelel, jen jsem se zastal policie, jež konala podle práva. A za povolební projev jsem se omluvil, i když má slova o zasahování policejních složek do politického boje byla oprávněná. Mě označovali za Gottwalda, Lukašenka a mluvili o mém vyhnání ze země – a to nikoho nepohoršilo! Pan Topolánek kope do aut, vede zvláštní rodinný život a média ho chválí. Proč jsem já v očích lidí takové monstrum? V mediálním světě ho ze mě někdo vytvořil a bude v tom pokračovat.

* A nemůže být pravda jednodušší? Copak někdo řídí, když si lidé lepí samolepky s vaší karikaturou nebo posílají vtipy o vás?

Když se vyrábějí samolepky, tak to někdo musí organizovat. To přece není tak, že si Franta Vopička jen tak vyrobí samolepku. Je tu zkrátka dvojí metr. Majitelé médií jsou pravicoví a také většina českých novinářů smýšlí pravicově. To, že jsme i v této situaci dostali ve volbách třetinu hlasů, je zázrak.Zmláceni podle Paroubkova práva

..:. více zde :.

2007-02-27, 18:51:00 • CzechTek 

2007-02-27, 15:52:04 • Protestní akce 
Mají stejný cíl a nedohodnou se
(Vladimír Kučera, Názor.cz, 26. února 2007)


Beroun, středočeské a středostavovské městečko, taková ilustrace k Vančurovi nebo Poláčkovi, si v sobotu užilo. Extrémní pravicoví nacionalisté se do něj vydali demonstrovat proti americké radarové základně na našem území. Bodejť by ne, vždyť: „Čechy Čechům!" a co tu mají co radarovat nějací Američané? Dozajista by mezi nimi byli černoši. Navíc, jak známo, Spojené státy jsou nakloněny Židům. Ostatně ten radar nejspíš také vymyslel Žid. Všichni vědí, jak to myslíme, přece už po 11. září 2001 všichni slyšeli, jak jsme na Spartě skandovali: „Usáma! Usáma!"

..:. více zde :.

2007-02-27, 13:07:00 • Komentáře / názory 
táky hustej týpek... ;*)

..:. více zde :.

2007-02-26, 22:11:00 • Z vesela ;) 

Cizinec odsouzený za vraždu neuspěl se žádostí o obnovu procesu

(ČTK, ČT24.cz, 26. února 2007, 15:59)

Plzeň – Plzeňský krajský soud zamítl žádost třiapadesátiletého občana bývalé Jugoslávie Fehima Hanuši o obnovu procesu. Srb si odpykává pětadvacetiletý trest za vraždu policisty. Ani napočtvrté nepředložil žádné nové důkazy, na jejichž základě by mohl soud jednání obnovit, řekl předseda senátu Tomáš Bouček. Verdikt soudu je právoplatný, odsouzený i státní zástupkyně se vzdali práva stížnosti k Vrchnímu soudu.

více na: ..:. ČT24.cz :.


..:. více zde :.

2007-02-26, 18:04:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Zatčení Ondřeje Slačálka


Zatčení VitexeZatčení a perlustrace antifašistického demonstranta těžkooděnci


další videa z Berouna: ..:. Michal Vlk @ YouTube.com :.
2007-02-26, 12:29:00 • Protestní akce 
S ODS se začal paktovat Policejní stát za účelem prosazení jeho zájmů
(Jan "RaveBoy" Němec, Britské listy, 26. února 2007)


reakce na článek Štěpána Kotrby „Milí, hloupí, nešťastní technaři – teď víte, jak vypadá dialog s mocí“

Ve svém článku se autor zabýval reakcí freetekno komunity na zásah PČR na CzechTeku 2005, především v souvislosti s mocenským zápasem ODS a ČSSD. Domnívám se však, že jeho výtka dopadla na nesprávnou půdu – adresátem by neměli být freeteknaři, nýbrž společenství Policejní stát, které vzniklo za účelem občanského protestu proti zmíněnému zásahu a které se následně začalo paktovat s ODS za účelem prosazení jeho zájmů. Sám jsem byl zakládajícím členem tohoto sdružení a vím velice dobře, že většina jeho členů nejsou freeteknaři, nefigurují v žádném soundsystému a na freeparty jezdili převážně za zábavou.

Nemám jim to za zlé, jsou to stále moji kamarádi, rozhodně bych je ale neoznačoval za reprezentanty hnutí, jež vyrostlo z anarchosquatterských kořenů a tudíž nepovažuje státní instituce za legitimní reprezentanty vůle lidí obývajících tuto planetu.

Poté, co Policejní stát z naivity a neznalosti souvislostí vstoupil do politické hry v parlamentních kuloárech, vystoupil jsem z něj a stejně jako spousta dalších freeteknařů jej nadále nepodporoval. Vstoupit do dveří instituce, kde se píší zákony, kterými se mám údajně řídit, navíc lidmi, které jsem v životě neviděl, natož abych s nimi souhlasil, a ještě k tomu jednat o podpoře s kryptofašistickým lumenem Vidímem nebo s pomalu nastupujícím stínovým zločincem Langerem (jež se mj. nechal rok předtím slyšet, že technaři jsou stejně nebezpeční jako neonacisté a tudíž je třeba je postavit mimo zákon), bylo naprosto proti všemu, čemu jsem věřil, věřím a ještě nějaký pátek zřejmě věřit budu.

více na: ..:. Blisty.cz :.Kdo byl užitečným idiotem a kdo s kým vymet?
2007-02-26, 9:41:00 • CzechTek 

Zbožná přání Štěpána Kotrby

(Britské listy, 26. února 2007)

Mnohá tvrzení Štěpána Kotrby v článku 'Milí, hloupí, nešťastní technaři – teď víte, jak vypadá dialog s mocí' jsou pouze jeho zbožným přáním, píše Dalibor Záhora:


...

Zábavné je, že z iluzí viní společně se zmlácenými technaři i bezskurpulózního politika Jiřího Paroubka, který zásah posvětil. Byl prý podveden. I kdybychom připustili, že tehdejší premiér nemusel mít zpočátku zcela přesné informace, z jeho politické odpovědnosti ho spolehlivě usvědčuje způsob mediální obrany, kterou následně zvolil a kterou krystalicky ilustruje skandální text z Lidových novin s výmluvným titulkem 'Technaři nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé'. Navíc řada jeho následných vystoupení a projevů potvrdila, že podobná řešení mu imponují a jsou mu bytostně blízká. Rozehnání nebezpečných technařů šířích AIDS a žloutenku mezi ně dobře zapadá. Paroubka prostě nebylo třeba obelhávat. Pravděpodobně ideologická zaslepenost dovedla Štěpána Kotrbu až k takovýmto myšlenkovým kotrmelcům. Přitom jde o autora, který s alternativní scénou sympatizuje. Škoda, že místo toho, aby se za ní postavil a snažil se přispět k třeba k její větší toleranci, dává přednost manipulacím, kterým snad ani sám nemůže věřit.

více na ..:. Blisty.cz :.

2007-02-26, 8:42:00 • CzechTek 
Zpověď mladého, hloupého, nešťastného....podle Štěpána Kotrby
(Martin Maděra, Britské listy.cz, 26. února 2007)


Po pravdě řečeno: nechápu, že může někdo tak inteligentní jako Štěpán Kotrba použít tak nevkusný titul svého článku. Pokud by něco takového napsal např. pan Paroubek, pak bych se nedivil vůbec, ale takhle? Je to buď k smíchu nebo k pláči, spíš k smíchu, jsem optimista.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2007-02-26, 8:31:00 • CzechTek 
Kterak Vitex a Slačálek nejspíše zmlátili policii
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 26. února 2007)


Alexandr Vojta se rozčiluje, že konstatování, že redakce Britských listů hodlá berounský incident dále pečlivě sledovat, je výrazem levicového aktivismu. Není. Sledovat, zda police se nedopouští manipulace důkazy a křivých obvinění za účelem zastrašení všech osob, které by chtěli vyjadřovat na ulici svůj názor proti neonacismu a rasismu v Česku hlasitěji, než šeptem, je už tradiční úlohou tohoto listu.

Od té doby, co bylo prokázáno pravomocným rozsudkem soudu, že Policie České republiky křivě svědčila, podvrhla či zatajovala důkazy, křivě obvinila a snažila se dostat do vazby jednoho "neposušného" občana, Radka Mikulu. Na otázku Lhal městský strážník "ve jménu veřejného pořádku" nebo ne? už dnes známe odpověď. ANO. Samosoudkyně navíc porušila práva obžalovaného na obhajobu, odvolací soud ji za to v rozsudku tvrdě kritizoval. Případ NIKE byl ostudou pražské městské policie i pražské justice a už se nikdy – naštěstí – neopakoval. Násilí policie vůči demontratům se ale opakovalo – poslední obětí PROKAZATELNÉ policejní brutality byla Kateřina Jacques.

více (včetně fotek a videa od Wolfa) na: ..:. Blisty.cz :.


2007-02-26, 8:29:00 • Média 
Over a thousand demonstrators mark two years of popular resistance in Bil'in
( Indymedia.org, 25 Feb 2007, 19:51 GMT)


Roughly 1,500 protesters gathered in Bil'in on February 23, 2007, to celebrate the second anniversary to demonstrations against the wall in the village. Neither the large number of attendants nor the bigger than usual participation of Israelis (over 200) deterred the army from using severe violence against the demonstrators. Even the large presence of journalists, who were attacked themselves, did not sway the army to moderation.

read more: ..:. Indymedia.org :.


2007-02-26, 7:24:16 • English 
Demonstration in Athens Brutally Attacked by Police
(Indymedia.org, February 24th 2007, 18:33 GMT)

On February 22nd, 2007, more than 25000 people, mainly students including pupils and teachers, got into the streets of Athens, as a response to the reform of the higher education, announced by the government, in the biggest student demonstration so far. There were also some thousand participants coming from all over Greece. The demonstration was brutally attacked by the police, in several places, while a lot of demonstrators were walloped, kicked and sprayed with tear gas and ammonia. One student was arrested, after being severely beaten, kicked and punched by some riot policemen, while lying on the ground.

read more: ..:. Indymedia.org :.

..:. více zde :.

2007-02-26, 7:17:00 • English 

Rozhovor s Rusákem ze skupiny Sputnik na MusicZone.cz aneb:

Sputnik – Heroin v trafice


..:. více zde :.

2007-02-26, 3:33:00 • Alternativní kultura 
Jakmile hnutí uzná svou avantgardu jako autoritu, směřuje k politické straně
(Britské listy, 25. února 2007)


reakce na článek Štěpána Kotrby „Milí, hloupí, nešťastní technaři – teď víte, jak vypadá dialog s mocí“

Nezbývá mi, než souhlasit s celkovým vyzněním autorova článku. Přesto bych si dovolil v několika bodech polemizovat.

Nejprve k formě mého osobního, nicméně otevřeného dopisu. Autorův styl psaní je často velmi expresivní, snad dokonce primárně útočící na city. Ve veřejné debatě je to prostředek dle mého mínění legitimní a proto budu reagovat jako jeden z oslovených „technařů“, ač si nijak nenárokuji být mluvčím této velmi barevné "třídy", píše čtenář, který se podepsal jako Jan Knitl.

(…)

Mnohá z jeho prohlášení kritizují nedostatečnou militantnost hnutí. Z osobního/citového hlediska s autorem naprosto souhlasím – mnoho z řadových policistů, se kterými jsem se na místě setkal, nepokrytě vyjadřovalo svůj postoj ke světu, který bych se naprosto nestyděl označit za nacistický. Pokud se však na situaci podívám jako realista, pak by eskalace násilí ze strany „freetechno“ aktivistů na místě původního střetu vedla pouze k většímu počtu zranění na straně „technařů“ i PČR při záporném mediálním zisku pro stranu „technařů“. Nemá smysl bojovat o bezvýznamnou louku. Krátkodobý sqautting Strakovy akademie o několik dnů později by byl nejen ÚSPĚŠNÝ, ale především mezinárodně nesmírně vlivný! Nicméně strana, která nemá v silném slova smyslu skutečně positivní program (= v ČR snad žáždná taková není), nemá právo squattovat zdejší vládní úřad. Mě osobně zabránilo toto vědomí tento dav provokovat k takové akci. Stejně tak si můžu vyčítat, že jsem se v roce 2002 na Kulaťáku nevrhl pod kola Bushovy limuzíny.

A (naposled) ještě jinak řečeno, Kotrba se vysmívá těm, kteří jeho poselství nikdy „číst“ nebudou. Buď nečtou a z citu jednají, nebo čtou a velmi poctivě v této věci jednali, nebo čtou a z principu jednali omezeně/jinak, než je Vám známo.

více na: ..:. Blisty.cz :.Příště si sebou vezmem i program
2007-02-25, 18:30:00 • CzechTek 

2007-02-25, 18:02:00 • Z vesela ;) 
Reportáž TV Nova v Televizních novinách video zde: ..:. Nova.cz :.

Kratší sestřih záběrů z Berouna video zde: ..:. Nova.cz :.

Nejdelší video, převážně z náměstí během shromáždění nácků video zde: ..:. Nova.cz :.

2007-02-25, 15:28:49 • Média 
Beroun: náckové, policie versus antifašisté a občané Berouna
(Honza, ČSAF.cz, 25. února 2007)


Úvod letošního roku se po antifašistické stránce opravdu povedl! Začalo to v Otrokovicích, pokračovalo to v Bratislavě a naposledy v Berouně. Berounem 24.2. měli pochodovat naci(onali)sté z organizace Autonomních nacionalistů Středních Čech, aby šířili své zrůdné myšlenky relativně pozitivnější formou. Měli pochodovat proti základnám. Nám anarchistům a antifašistům, přišlo pokrytecké, aby fašisté pochodovali proti radarům USA (je pravdou, že proti nim jsme i my, ale úplně z jiných důvodů než fašisté), když si uvědomíme, že by tito „exoti“ rádi zde viděli základny, koncentrační a likvidační tábory, podobné těm v 3. říši a rozhodli jsme se jejich akci zablokovat!

více na: ..:. ČSAF.cz :.

2007-02-25, 13:46:00 • Protestní akce 
Policie obvinila čtyři účastníky demonstrace
(ČTK, Lidovky.cz, 25. února 2007, 11:17)

Policie obvinla čtyři z devíti zadržených účastníků demonstrace v Berouně, kde se střetli pravicoví radikálové s anarchisty. Dva byli obviněni z napadení veřejného činitele a dva z výtržnictví. Jednání ostatních policie zhodnotila jako přestupek.

Všichni ze zadržených už jsou na svobodě. Mluvčí berounské policie nechtěla sdělit, zda jsou obinění z řad nacionalistů nebo anarchistů.

více na ..:. Lidovky.cz :.

2007-02-25, 11:43:00 • Média 
Poděkování všem účastníkům blokády v Berouně
(ČSAF.cz, 24. února 2007)

Než budou napsány 1. reporty s blokády nacionalistické demonstrace v Berouně, která se konala 24.2.2007, dovolím si napsat několik slov o akci.

Protiakce, která byla svolána spontáně několik dní před akci, přilákala asi 150 antifašistů a antifašistek. Nutno dodat, že přibližně polovina z nich byla z blízkého okolí. Proti nám se postavilo asi 80 neonacistů a neofašistů a zhruba 200-300 policistů, kteří chránili pohrobky fašistických vůdců od konfliktu s námi antifašisty. I přes to ale došlo k několika konfliktům v níž většinově zvítězili svobodomyslnáři.

více na ..:. ČSAF.cz :.

2007-02-25, 10:18:00 • Protestní akce 
Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně
(Britské listy, 25. února 2007)

Policie ČR sdělila Vítězslavu Dvořákovi, známému pod přezdívkou Vitex, sedmadvacetiletému programátorovi a členovi hnutí hippies, obvinění z trestného činu napadení veřejného činitele. Stalo se tak poté, co byl zadržen během protestu proti pochodu neonacistů ulicemi Berouna.

Redakce Britských listů bude tento případ bedlivě sledovat, protože se její fotoreportéři s "obviněným" setkali na řadě demonstrací a mírových pochodů v minulých letech. Nikdy se nechoval jakkoliv agresivně a je vyloučeno, že by – i vzhledem ke své konstituci – dokázal napadnout policistu v protiúderovém oděvu. Redakce Britských listů má velmi vážný důvod se domnívat, že v Berouně došlo policejnímu přehmatu – k zneužití pravomoci veřejného činitele a lživému, účelovému obvinění z trestného činu.

více na ..:. Blisty.cz :.
Pozor! Velmi nebezpečný hipík! ... další foto na ..:. Rozhlas.cz :.

2007-02-25, 9:57:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Extremisté se sjeli na koncert, policie nezasahovala
(iDNES.cz, 25. února 2007, 9:28)

Večerní koncert příznivců extremistických skupin v Českých Budějovicích se obešel bez zásahu policie. V místním klubu Nexos se sešlo přibližně 120 lidí. Na akci dohlíželo padesát policistů. Koncert skončil zhruba po čtyřech hodinách, jeho účastníci se v poklidu rozešli.

"Celou dobu jsme monitorovali průběh. Nedošlo k jakémukoliv porušení zákona, nebyl proto důvod k zásahu," řekl ČTK mluvčí jihočeské policie Michal Marušák.

více na ..:. iDNES.cz :.

2007-02-25, 9:51:00 • Média 
V Nemecku demonštrovali tisícky odporcov radikálnej pravice
(TASR, 24. února 2007, 15:20)

Hildesheim/Augsburg 24. februára (TASR) – Tisícky odporcov pravicových radikálov sa dnes zišli na zhromaždeniach v nemeckých mestách Hildesheim a Augsburg, aby protestovali proti podujatiam neonacistov.

Počas akcií a stretov z políciou sa poranili najmenej dve osoby a desiatky ľudí predbežne zadržali. Protidemonštrácie zorganizovali ich miestne odbory, ľavicové spolky a predstavitelia zelených. V Hildesheime sa zišlo približne 3000 odporcov neonacistov, keď v tomto meste pochodovalo asi 200 radikálov v okolí vlakovej stanice.

více na ..:. TASR.sk :.

2007-02-25, 9:44:00 • Média 
Na demonstraci nacionalistů v Berouně zadrženo devět lidí
(ČTK, ČT24.cz, 24. února 2007, 17:18)

Beroun – Devět lidí zadržela policie při dnešní demonstraci nacionalistů na berounském Husově náměstí. Akci, kterou provázely potyčky s anarchisty, ohlásili pravicoví extremisté jako demonstraci proti americké radarové základně v Brdech. Podle mluvčí berounské policie Veroniky Benediktové bylo z důvodu narušování veřejného pořádku zadrženo devět lidí ze skupiny anarchistů i nacionalistů.

(..)

Demonstrace a protiakce se podle policie zúčastnilo 100 lidí na straně nacionalistů a 130 anarchistů. Proti anarchistům, kteří se snažili zabránit vstupu pravicových extremistů na náměstí a házeli kamení, použili policisté dělbuchy.

celá zpráva na ..:. ČT24.cz :.

2007-02-24, 19:22:00 • Média 
V Berouně očekávají v sobotu střet extremistů s anarchisty
(ČTK, ČT24.cz, 23. února 2007, 13:49)


V Berouně se v sobotu uskuteční ohlášená demonstrace nacionalistů proti výstavbě americké radarové základny v Brdech. Příznivci anarchistického hnutí zase na svých internetových stránkách avizují nepovolenou akci nazvanou Nenechme nácky pochodovat v našem městě.

(…)

Demonstrace nacionalistů se koná od 15:00 na Husově náměstí v Berouně. Má jí předcházet pochod od berounského nádraží. Anarchisté akci pořádají od 13:30.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.
2007-02-24, 11:33:00 • Média 
Policie a lidská práva
(JUDr. Pavel Bílek

Mgr. František Valeš, Český helsinský výbor, 23. února 2007)

Policie ve vztahu k aktivitám extremistických hnutí


Za znepokojující lze považovat laxní přístup Policie ČR při shromážděních a obdobných akcích (především koncertech neonacistických skupin skrytých za soukromé akce) organizovaných pravicovými extremistickými, potažmo neonacistickými organizacemi (zejména Národní korporativismus, Národní odpor). Přestože tyto skupiny ve svých oficiálních vyjádřeních lavírují na hranici zákona natolik umně, že většinou nejsou trestně postižitelná, je zarážející, že příslušníci Policie ČR většinou nereagují adekvátně ani na zřetelné projevy, jimiž je porušován zákon či je dáno podezření ze spáchání trestného činu, ačkoliv jsou na ně v některých případech upozorňováni zástupci občanské společnosti. V případě demonstrací, organizovaných těmito skupinami, vznikají těžko omluvitelné situace, kdy policisté prakticky ochraňují členy těchto skupin před antifašistickými aktivisty. Jako extrémní, leč dobře dokumentující případ lze v této souvislosti uvést nesprávný postup policisty proti K. Jacques při shromáždění Národního odporu dne 1.5. 2006 (viz vyjádření ČHV ). Kromě trestního stíhání řadového policisty pro zjevné pochybení došlo i k internímu postihu několika dalších policistů ve vedoucích pozicích, a to pro nedostatečné zajištění celé policejní akce. Bez zajímavosti není ani fakt, že trestní stíhání uvedeného policisty bylo zastaveno a nyní se celá věc na základě pokynu nejvyšší státní zástupkyně znovu prošetřuje.

Dozvuky akce CZECHTEK

Výraznou a specifickou záležitostí, která byla detailně sledována médii, se v roce 2005 stal policejní zásah na tanečním setkání Czechtek. Tato akce se uskutečnila v srpnu na Tachovsku, kde policisté tvrdě zasáhli proti jejím účastníkům. ČHV vydal k této záležitosti dvě obsáhlá kritická stanoviska (k dispozici na www.helcom.cz) a lze konstatovat, že ČHV se zásadně ztotožňuje s kritickými závěry Veřejného ochránce práv, který jednání policie, celkově vzniklou situaci a její důsledky detailně odborně zkoumal a svá zjištění publikoval ve svém závěrečném stanovisku v lednu 2006. Fakt, že k začátku roku 2007 lze chovat oprávněné pochybnosti o objektivním prošetření a došetření jednání konkrétních příslušníků Policie ČR ze strany Inspekce ministra vnitra, jen dokládá výše zmíněné výhrady vůči postavení a efektivitě práce tohoto orgánu.

celá kapitola Policie a lidská práva ze Zprávy ČHV o stavu lidských práv v České republice za rok 2006
na: ..:. Helcom.cz :.

2007-02-23, 11:06:00 • CzechTek 
Janeček tajil členství v KSČ
(Ondřej Aust, Lidovky.cz, 23. února 2007, 7:30)


Svého přítele a nejbližšího kolegu Františka Lamberta chtěl ředitel České televize Jiří Janeček odvolat – kvůli členství v Lidových milicích. Sám má ale z minulého režimu podobný záznam, byť ten nekoliduje se zákonem.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2007-02-23, 8:26:59 • Média 
Tématem dnešního Radiofóra (ČRo 1, 18:20) je legalizace marihuany. Hosty pořadu budou odborník na závislosti, policista Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály a novinář Respektu Martin Kontra.
2007-02-23, 8:11:47 • Drogy 
Milí, hloupí, nešťastní technaři – teď víte, jak vypadá dialog s mocí
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 23. února 2007)


Zpráva ČTK, vydaná v minulých dnech, dala vám, milí nešťastní technaři, konečně poznat, že Nicollo Machiavelli se nemýlil. Posloužili jste jako trénink pro mediální útok, který měl smést jednoho premiéra na vlně cynicky naplánovaného a cynicky provedeného rozhořčení, že "už zase bijou naše děti". Posloužili jste milí, hloupí technaři, pro hru daleko záludnější a temnější, než si dovedete představit, posloužili jste pro veřejně demonstrační trénink budoucího státního převratu. A sloužili jste dobře. Nepoužili jste benzín z nádrží svých aut k podpálení policejního kordonu, nepoužili jste ani aut jako beranidel. Nepoužili jste ocelových tyčí z vašich stanů. Byli jste vskutku pacifisté. Vyvolat dlouhou a krvavou válku šlo přece tak snadno. Vy jste se nechali mlátit a bránili jste se pouze symbolicky. Statečně jste se ve většině případů nenechali ani ošetřit, zatímco policejní oděrky byly všechny zadokumentovány s náležitou péčí a náležitě proplaceny.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2007-02-23, 7:12:13 • CzechTek 
Otevřený dopis ministru vnitra, nejvyšší státní zástupkyni a ČTK
k "vyšetřování" CzechTekuReakce na zprávu ČTK Nové šetření inspekce situaci v kauze CzechTek nezměnilo ze dne 20. února 2007

Ministru vnitra Ivanu Langerovi


Blahopřeji Vám ke ztrátě kontroly nad Vaší Inspekcí, možná i nad celou policejní chobotnicí. Jinak si totiž nelze vyložit skandální vyjádření mluvčího ministerstva Radka Holého.
Nemáte kontrolu ani nad vlastním mluvčím. Místo, aby radši držel hubu, přidává další arogantní lži na hromadu svinstev, které policie dokázala navršit na kauzu CzechTek.

..:. více zde :.

2007-02-23, 7:10:00 • CzechTek 
Jim Čert

Písničkář Čert se omluvil za spolupráci s StB

(iHNed.cz, 22. února 2007, 14:23)

V důsledku jsem ublížil i sám sobě, napsal v prohlášení Jim Čert, vlastním jménem František Horáček.

Písničkář Jim Čert se omluvil za svou spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB). Čert, vlastním jménem František Horáček, byl od roku 1979 agentem StB. "Hluboce se omlouvám všem, kterým jsem ublížil. I těm, jež jsem zranil nepřímo. V důsledku vzato jsem ublížil i sám sobě," napsal zpěvák v prohlášení médiím. Autentičnost vyjádření potvrdil jeho přítel Lubor Maťa, hudebník se k věci prý ale již nechce vyjadřovat.

více na ..:. iHNed.cz :.


2007-02-23, 6:18:00 • Média 

Reactable Live in Berlin

Video includes fragments of an interview at the Sonar Festival (Barcelona, June 2006) by Sara Tirelli and an excerpt of a live performance at Transmediale (Berlin, February 2007)


..:. více zde :.

2007-02-22, 20:15:00 • Odkazy 
Švýcaři zakazují krmit krávy konopím
(Tomáš Procházka, Deník.cz, 22. února 2007)


 – Švýcarští veterináři zakázali konopí. Alespoň kravám. Z této plodiny se vyrábí například droga marihuana či hašiš. "Je jedno, jak malé či velké množství omamné látky THC tato rostlina obsahuje. Chovatelům za porušení zákazu hrozí vysoká pokuta nebo i soud," varoval farmáře Jürg Jordi ze švýcarského Spolkového úřadu pro zemědělství.

více na: ..:. Deník.cz :.

Další kravské represe:
Polská policie zakročila proti krmení krávy marihuanou (Orangeportal.sk)
Rumunští farmáři krmili krávy konopím (Novinky.cz)
Krávy v Rusku budou zfetované, jinak to prý nejde (Novinky.cz)

2007-02-22, 17:48:58 • Drogy 
V aktuálním čísle týdeníků Reflex se Dan Hrubý v rubrice Geinus Loci věnuje na třech stranách historii Kozího plácku. V závěru článku dochází k závěru, že socha Sigmunda Freuda zde nemá co pohledávat. Socha má posloužit jen jako vhodné lákadlo a její nesmyslné umístění má umožnit další anexi části staré Prahy doposud plně nezasažené hordami turistů.
Článek bude online na webu Reflexu od 1. března 2007.

2007-02-22, 17:15:00 • Si děláš kozy... 
RAF – Rote Armee Fraktion
(Kyklop.bloguje.cz, 21. února 2007, 10:55)

..:. více zde :.

2007-02-22, 16:21:00 • Retro 
Pusťte mě k tomu
(Petr Holec, Reflex.cz, 19. února 2007)


Když se Jiří Paroubek octl v opozici, sliboval, že na rozdíl od ODS nebude praktikovat politiku nulové tolerance. Jako obvykle nelhal. Co se stal řadovým poslancem, praktikuje politiku umocněné nulové tolerance: každý den vyzve několik členů vlády k odstoupení, naposled ministra vnitra Ivana Langera. Je to velká legrace. Šéf ČSSD ovšem jen ukazuje, že se politicky nehodí ani k řízení sídliště, kde bydlí.

Člověk se musí smát, když ČSSD kritizuje Langera za to, že po telefonátu vědmy poslal na letiště transportér. Pamatujete si ještě na CzechTek v létě, kdy Paroubek a jeho ministr vnitra František Bublan potřebovali dokázat, že v partaji sice bordel může být, u Mlýnce ale bude pořádek? Byl z toho dost ošklivý čoud. Paroubek by měl vlastně Langera chválit, že tentokrát transportér z letiště i odjel, aniž by se někomu něco stalo. Před časem u sídla Svobodné Evropy musel zůstat několik let. Čímž vůbec nechci říct, že se takhle pokrytecky chová jen ČSSD. Jde samozřejmě o oblíbený recept všech politických stran, obvykle hysterického Langera zvlášť.

celý komentář na: ..:. Reflex.cz :.Když je nejhůř, pomůže vám transportér
2007-02-22, 16:03:00 • CzechTek 
Premiéra chce kárat exbachař
(Lidovky.cz, 22. února 2007, 8:05)


Premiérův zvednutý prostředníček dnes budou probírat na uzavřeném jednání poslanci mandátového a imunitního výboru. Sociální demokraté v čele se šéfem výboru Miloslavem Kalou budou prosazovat omluvu a potrestání premiéra Mirka Topolánka až desetitisícovou pokutou za vulgární gesto, kterým počastoval poslance KSČM. Prostředníček pana premiéra aneb Jsi jednička!

Naproti tomu komunisté už jednu Topolánkovu omluvu přijali. Podle předsedy jejich poslaneckého klubu Pavla Kováčika jim tak jde nyní hlavně o to, aby výbor přijal morální „apel, aby se k sobě poslanci chovali slušněji“. Tento apel ovšem bude za KSČM prosazovat jejich jediný zástupce v mandátovém a imunitním výboru Josef Vondruška. Bývalý bachař z dob komunistické éry, přezdívaný Filipes, který podle některých politických vězňů z té doby ve vězení šikanoval a fyzicky týral disidenty.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2007-02-22, 13:37:00 • Média 
Lambertův vítězný únor
(Erik Tabery, Respekt, 21. února 2007, 19:10)


František Lambert smí zůstat ekonomickým šéfem České televize. Tolik rozhodnutí Rady České televize, které nevadí, že tento bývalý člen Lidových milicí porušoval tři roky zákon. Nemluvě o jeho minulosti, která v rozporu s dobrými mravy.

(…)

Kdo teď vyvrátí podezření, že za Lambertovým podílem na pokusu zakázat vysílání dokumentu o protibolševickém odbojáři Hučínovi nestálo vydírání? A nebo pomoc kamarádům, se kterými byl před listopadem 1989 ve zbrani? A co další kritické dokumenty k mocným, které se odvysílaly až po masivní veřejné kritice?

(…)

Jan Potůček nabídl pohled na naše vyrovnání se s minulostí, které vyvolává obavy. Budeme snad zřizovat komise, které budou hodnotit, jestli ten či onen spolupracovník StB, člen milicí nebo komunistický funkcionář dosáhl ekonomických úspěchů? A když komise řekne, že ano, tak jej pustíme do veřejných institucí? Vzhledem k tomu, že řada tehdejších kádrů má dnes vlastní firmy, budeme zřejmě překvapeni, kdo v Česku povládne.

I kdyby tomu tak ale bylo, Lambert nemá co v televizi dělat. Ve stejný den, kdy pan Potůček zveřejnil svůj komentář, vydala veřejnoprávní televize zprávu, že podala třicet tisíc žalob na neplatiče koncesionářských poplatků. Proč by ale tito lidé měli dodržovat zákon, když to nemusí dělat ani druhý nejdůležitější muž ČT? Ať už je totiž pohled na minulost jakýkoli, pravda je, že pan Lambert tři roky porušoval zdejší předpisy.

více na: ..:. Respekt.cz :.
2007-02-22, 7:28:00 • Média 
Soud: Tvrzení MfD o legálnosti konopí není pravdivé
(ČTK, Týden.cz, 21. února 2007, 18:40)

Pěstování konopí, ze kterého se vyrábí marihuana, je bez příslušného oprávnění stále nelegální. Vyplývá to z reakce Nejvyššího soudu (NS) na výklad Mladé fronty Dnes, která na základě jednoho z rozsudků NS uvedla, že každý může beztrestně pěstovat konopí.

Rostlina konopí setého je nadále sama o sobě omamnou látkou podle zákona o návykových látkách, a její pěstování je tak nezákonné, stojí v prohlášení. NS pouze konstatoval, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí posuzovat zvlášť okolnosti každého případu.

více na ..:. Týden.cz :.

2007-02-21, 22:58:00 • Drogy 
Policie neoprávněně sledovala novináře
(Martina Macková, Aktuálně.cz, 21. února 2007, 19:33)

Praha – Inspekce ministra vnitra sbírala informace o kontaktech dvou žurnalistů a monitorovala několik měsíců jejich pracovní rozhovory.

Televize Nova ve svém zpravodajství citovala vyšetřovací spis, který bezdůvodné sledování novinářů dokládá.

(...)

S posvěcením státního zástupce a soudce si od mobilního operátora vyžádala seznam jejich hovorů od loňského ledna. Inspektoři tak měli detailní přehled, s kým žurnalisté po několik měsíců – mimo jiné v předvolebním období – komunikovali.

Akce skončila až loni v říjnu kvůli prozrazení. V té době už policie reportéry přímo odposlouchávala.

Předseda Syndikátu novinářů i koaliční politici považují tuto praxi, která se odehrávala za éry ministra Františka Bublana, za skandální.

"Je to šokující zjištění," sdělil Aktuálně.cz předsedy Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek.

více na ..:. Aktuálně.cz :.

2007-02-21, 22:02:08 • Média 
Pěstovat to můžeš, ale prodat nesmíš
(Martin Komárek, iDNES.cz, 21. února 2007, 1:00)

Pěstovat se to může, prodávat se to nesmí a kouřit se to může v malém množství. Co to je? Samozřejmě rostlinky konopí.

(...) Zákonodárství kolem takzvaných drog je příkladem zmatku západní společnosti.

Její globální i vesmírný úspěch je založen na přesvědčení, že dospělý člověk je absolutním pánem svého života.

Pokud neubližuje druhým, smí si dělat, co chce. Ani prodej, ani užívání takzvaných drog nikomu neubližuje, stejně jako pěstování rostlin, z nichž pocházejí.

Trestat obchod s nimi, někde i smrtí, je novověké tmářství srovnatelné s tresty za držení "zakázané" literatury či poslech zahraničního rozhlasu v nejodpornějších totalitách.

celý komentář na ..:. iDNES.cz :.

2007-02-21, 21:35:00 • Drogy 
Povolení pěstovat „trávu“ nic nezmění, říká expert
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 21. února 2007, 18:38)

Nejvyšší soud sice rozhodl, že pěstování marihuany nebude v Česku trestné, v praxi se to ale většiny lidí nedotkne. Přesto by některým soudcům a policistům mohlo usnadnit rozhodování, zda mají v rukou pachatele trestného činu, nebo praktika alternativní léčby.

(...)

Policisté ovšem nadšení mezi příznivci marihuany ze zveřejněné zprávy mírní. Tvrdí, že výnos soudce Teschlera se týká pouze jednoho konkrétního případu. "Pro ně pěstování marihuany dále zůstává nezákonné," řekl ČTK důstojník Národní protidrogové centrály (NPC) Břetislav Brejcha.

více na ..:. iDNES.cz :.

2007-02-21, 21:28:00 • Drogy 
Policie: Pěstování marihuany zůstává dál nezákonné
(ČTK, ČT24.cz, 21. února 2007, 15:30)

Praha – Pěstování marihuany zůstává podle policistů stále nezákonné, rozhodnutí Nejvyššího soudu nebude mít na jejich práci vliv. Řekl to důstojník Národní protidrogové centrály (NPC) Břetislav Brejcha. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu nelze pouhé pěstování konopí považovat za výrobu drogy. Rozhodnutí se podle Brejchy ale vztahuje pouze k jednomu konkrétnímu případu, pěstování konopí s vyšším obsahem účinné látky THC zakazuje zákon o návykových látkách.

Loni protidrogová centrála zabavila 108 kilogramů marihuany připravené k užívání a sklidila 2200 čerstvých rostlin. O rok dříve to bylo 103 kilogramů sušené drogy a 1700 rostlin. Celkem bylo v roce 2006 za držení drog pro jiného stíháno 1908 lidí, 240 pak za držení drogy pro sebe. Stíhaných v souvislosti s drogami rok od roku přibývá.

více na ..:. ČT24.cz :.

2007-02-21, 16:31:00 • Drogy 
Majitel domén odložil dražbu, na vnitru zůstane porno
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 20. února 2007, 18:15)

V Praze se dnes měly dražit internetové domény s koncovkou eu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o adresy významných firem a deseti českých ministerstev. Na některých z nich zatím lidé najdou porno. Navrhovatel aukce si svůj záměr na poslední chvíli rozmyslel.

Erotické fotografie a videa jsou například na "evropských" adresách ministerstva vnitra nebo financí.

více na ..:. iDNES.cz :.

2007-02-21, 15:29:00 • Média 
Pěstovat marihuanu je legální, řekl soud
(Jakub Pokorný, Pavla Kubálková, MF Dnes, 21. února 2007, 1:02)

Od teď může každý člověk pěstovat beztrestně konopí, ze kterého se vyrábí marihuana. Trestného činu se dopustí, až když rostliny usuší a začne z nich dělat drogu. S průlomovým verdiktem, že pěstování konopí samo o sobě není trestné, přišel Nejvyšší soud.

Do budoucna by se tím měla řídit policie i všechny soudy. Končí tak praxe, kdy policie například objevila záhon s konopím a jeho majitel za to šel před soud.

více na ..:. iDNES.cz :.

2007-02-21, 14:43:00 • Drogy 
Radar je v našem zájmu, říká Seitlová
(Eliška Bártová,Aktuálně.cz, 20. února 2007, 12:10)

Brno – Před pár dny byla Jitka Seitlová zvolena zástupkyní ombudsmana. O tom, kde vidí největší potíže, kterým musí Češi čelit, hovořila on line.

(...)

Otázka: Jaký je Váš názor na Kauzu CzechTek 2005? Senat zásah policie odsoudil,ale nedokázal prosadit jeji vysetreni. Urad ombudsmana sice sepsal objektivni zprávu, ale podle p.Motejla nejsou dokazane nezakonnosti policie zavazna?
Nemyslite, ze mel ombudsman podat tr. oznameni a trvat na vysetreni?

Jitka Seitlová: Osobně se domnívám, že podle záznamů, které jsem shlédla došlo ke zcela zásadní chybě. Policisté se totiž domnívali, že jsou těmi, kteří vykonávají trest. Podle mého názoru, je řešení této kauzy především v rukou pana ministra Langera.
Podání trestního oznámení je možnou kompetencí Kanceláře veřejného ochránce práv. Odpovím otázkou, myslíte, že by tatáž policie takovéto trestní oznámení vyřešila jiným závěrem?

zdroj: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-02-21, 10:57:36 • CzechTek 
CzechTek:potrestán bude jediný policista
(Aktuálně.cz, 20. února 2007, 15:43)

Za zásah proti účastníkům akce CzechTek 2005 nejspíš nebude obviněn žádný další policista. Nic na tom nezměnilo ani nové šetření inspekce, které nařídil Ivan Langer.

Při prvním šetření dostala inspekce 128 trestních oznámení. Až na dva případy ale všechny podněty odložila. Z těchto dvou byl potrestán jediný policista – snížením platu, druhý případ byl odložen.

Ministr vnitra Ivan Langer byl s její prací nespokojen a nařídil šetření zopakovat. To ale na konci loňského roku skončilo naprosto stejně jako předchozí.

Podle mluvčího ministerstva Radka Holého je hlavním důvodem jednak dlouhá doba, která od zásahu uběhla, jednak pasivita poškozených. Žádný z nich prý nepřinesl nové informace.

..:. více zde :.

2007-02-20, 21:15:00 • CzechTek 
OTEVŘENÝ DOPIS – OTÁZKY PRO MINISTRA VNITRA
K ZÁSAHU NA TECHNOPÁRTY CZECHTEKPraha, 13. 2. 2007


Vážený pane ministře,

protože se během mých diskuzí s občany, ale i v širší veřejnosti stále objevují nejasnosti kolem zásahu Policie ČR na technopárty Czechtek, dovolte mi položit Vám (také v návaznosti na náš rozhovor) několik otázek za účelem vnesení jasnosti do celé věci:

..:. více zde :.

2007-02-20, 21:14:54 • CzechTek 
Email nejen pro ministra vnitra
(19. února 2007)

Dobrý den,
rád bych se vyjádřil k postoji pana Langra.....
po Czechteku 05 hlásal jak žádá řádné prošetření zásahu na Czechteku 05, a co udělal?
S prominutim velký H....! Čekal jen na to až uplyne dost dlouhá doba, na to aby moch prohlásit, že už to je moc dlouho a nikdo si už nepamatuje detaily! Budete se možná divit, ale něco takového sem čekal, sem znechucen nejen Vaším postoje, ale postojem všech rádoby mocipánů v tomhle Kocourkově v kterym žijem.....
To že je vám jedno že tam bylo zmláceno xxx lidí, někteří byli i dost vážně zranění, mi příde s prominutim k zblití.....

je mi blbě z Vás z toho že jste v této věci udělali úplně stejný H.... jako Langer! Akorát sem ztrácel čas, tím že sem jel na IMV na výslech, všechno to bylo zbytečný...... jak je vidět
Mam z toho opravdu hooodně divný pocity, mam dojem že teda policie může konat jak se jí zachce, když bude chtít tak klidně zmlátí pár lidí protože se jí stejně nic, nestane se vůbec nic, možná tak se obviněj lidi, který zmlátila, furt se to bude odkládat a nakonec se prohlásí že už je to moc dlouho aby si někdo něco pamatoval, nezdá se vám to dost trapný?! Asi ne, asi to sou běžný praktiky složek v ČR, aspoň je vidět co nám ´´vládne´´!
Policie od zásahu na Czechteku 05 u mě ztratila naprosto jakoukoliv důvěru, pohrám jí, nikdy sem se snima nesetkal že by mi pomohli, jediný kdy sem snima přišel do kontaktu, tak bylo na Czechteku 05 kde jediný co dokázali bylo napadnout xxx lidí (já sem byl sám zraněnej) a mlátit holky – to je podle mě největší prasárna jakou si kdokoliv může dovolit a to že si ji dovolila PČR mi příde hodně smutný a ubohý, ale asi na to máte jinej názor, když nebyl vyšetřenej ani jeden policista, za takovýhle chování bych minimálně vyhazoval od policie!!! Ale asi to máte jinak zařízený takovýhle lidi tam asi chcete, potřebujete aby budili strach....

Ještě jedna věc, proč nezasahujete stejně, jako na Czechteku 05, proti neonacistickým pochodům, koncertům a různým shromážděním, ptám se proč? Dyť oni hlásaj nenávist k rase, veřejně sympatizujou s nacismem a fašismem a podobnejma prasárnama, z kterejch se lidem dělá mnohem víc špatně, než pár lidí na louce, který si jedou jednou za rok zatancovat a poslechnout hudbu. A pokud snima někdo sympatizuje tak je to podle mě stejnej podvraťák jako neonacisti, neofašisti a podobný individua, který by potřebovali pozavírat..... A pokud máte pocit že sme stejný jako oni, tak mi se jedem bavit, né hlásat nenávist k rase, napadat tmavší obyvatele, opít se a poprat apod.

Byl bych rád kdyby ste se mi k tomu někdo vyjádřil, pokud to vůbec budete číst, nebo to rovnou mažete? Vůbec bych se nedivil !!!

Děkuji za vyjádření

D. Xxxxxxx

2007-02-20, 20:35:11 • CzechTek 
A co Komorous?


OTEVŘENÝ DOPIS MINISTROVI VNITRA
VE VĚCI POLICISTY JIŘÍHO KOMOROUSE
V Praze dne 20. února 2007


Vážený pane ministře,

na veřejnosti se objevily pochybnosti o minulosti ředitele Národní protidrogové centrály, pana Jiřího Komorouse. Za účelem potvrzení či vyvrácení těchto pochybností Vás prosím o laskavé vyjádření, zda jsou následující údaje pravdivé:

Jiří Komorous (narozen v r.1960 v Plzni) nastoupil v roce 1984 do služebního poměru příslušníka Sboru národní bezpečnosti na Místní oddělení Veřejné bezpečnosti v Praze 9 – Hloubětíně. Po absolvování půlročního postgraduálního studia při Vysoké škole SNB v Praze následovalo tříleté působení ve funkci vyšetřovatele SNB v Praze 9. V říjnu 1988 nastoupil na 1. správu SNB – oddělení boje proti vnitřnímu nepříteli. Mimo jiné také působil jako předseda Socialistického svazu mládeže SSM. Po přijetí k StB byl povolán ke studiu v Důstojnickém internátním kurzu 1. správy. Zde byli většinou školeni agenti, kteří byli následně umísťováni na diplomatické mise nebo do prostředí tzv. „nepřátelských osob“. V revolučním období a začátkem roku 1990 byl Jiří Komorous zařazen do tzv. záloh pro přechodně nezařazené příslušníky. V druhé polovině roku 1990 se stal „expertem“ na protidrogovou politiku. Po stáži na protidrogové brigádě Praha prošel řadou funkcí, nyní pracuje ve funkci ředitele Národní protidrogové centrály. V soutěži Ministerstva vnitra byl oceněn 2. místem o nejlepšího vedoucího policejního útvaru za rok 2004.

Pokud jsou tyto údaje pravdivé, dovoluji si Vás upozornit na nesoulad mezi působením pana Jiřího Komorouse v policejním sboru České republiky a Vaší snahou opřenou o služební zákon očistit sbor od policistů zatížených minulým režimem.

Za odpověď Vám předem velmi děkuji.

Se srdečným pozdravem

Kateřina JACQUES
Poslankyně za Stranu zelených

2007-02-20, 18:54:00 • Přišlo e-mailem 
Tvrdá škola: Joint tu přijde na tisíce
(Eliška Bártová, Aktuálně.cz, 20. února 2007)

Praha – Platit školné už není nic neobvyklého. Platit však i poté, co studium ukončíte? Aktuálně cz. bylo ve škole, kde se to děje.

Na soukromém gymnáziu, střední škole a vyšší odborné škole na Ortenově náměstí v Praze, berou studentům vzorky moči – u koho test ukáže, že užíval drogu, musí školu ihned opustit.

Peníze však škole zůstávají. Když je totiž student vyloučen, musí dál platit polovinu školného za roky, které mu zbývaly do ukončení studia. Co se v tomto případě děje s penězi, které škola dostává na studenta od státu, je otázka, na niž vedení školy ani příslušné úřady jednoznačně neodpověděly.

více na ..:. Aktuálně.cz :.

2007-02-20, 10:57:00 • Média 

v sobotu 24.2.2007 chteji berounem pochodovat neonaciste, pojdme jim spolecne ukazat ze je v nase meste nechceme. sraz 13,30 na husove namesti.
2007-02-19, 20:16:00 • Protestní akce 
Langer uložil vyšetřování zásahu na CzechTeku k ledu
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 19. února 2007, 15:05)

Ministr vnitra Ivan Langer přiznal, že vyšetřování zásahu na CzechTeku 2005 uvízlo na mrtvé bodě. K odpovědnosti zřejmě nebude popohnán žádný z těžkooděnců ani velitelů. Langerova slova vyvolala nevoli mezi technaři, s ukončením vyšetřování nesouhlasí ani poslankyně Kateřina Jacques.

(...)

Po čtyřech měsících Langer obrátil. "Bohužel uplynulo příliš mnoho času, abychom mohli vrátit zpátky a dostat se k detailům. Obávám se, že to už možné nebude," řekl nedávno v rádiu Frekvence 1.

"Pan ministr považuje vyšetřování zásahu na CzechTeku za uzavřené," potvrdil iDNES.cz Radek Holý, zástupce ředitele tiskového odboru ministerstva vnitra. Langer osobně si čas na odpověď neudělal, iDNES.cz na ni čekal od 5. února. Na zahájení žižkovského masopustu si přitom ministr ve svém nabitém programu minulý pátek našel hned dvě hodiny.

(...)

Podle Lidových novin byl nedávno jeden z účastníků CzechTeku Tomáš Matoušek podmínečně odsouzen na dva roky za údajné najíždění na policistu. K tomu policie důkazy a svědectví bez potíží dohledala.

více na ..:. iDNES.cz :.Proč nemá Husák ten správnej mundůr, Ivánku? ... zdroj: ..:. Langer navštívil masopust na Žižkově (iHNed.cz) :.

2007-02-19, 17:43:00 • CzechTek 


Svaz nezávislých autorů je dobrovolné neziskové sdružení autorů hudebních děl a jiných nositelů autorských práv. Chceme sjednotit autory, kteří nemají zájem, aby za ně OSA vybírala peníze, ze kterých oni sami stejně neuvidí ani korunu. Chceme ulehčit organizátorům veřejných hudebních produkcí, kde vystupují autoři, které OSA nezastupuje. Nechceme, aby byla hudba pouze prodejní komoditou či tovarem.

web zde: ..:. SvazAutorů.org :.

2007-02-19, 17:41:00 • Cross Club 
Britský hacker nechce do amerického vězení
(Jan Handl, DigiWeb.cz, 19. února 2007, 8:05)

Skotský hacker bojuje až u nejvyšší soudní instance proti svému vydání do USA. Údajně spáchal největší vojenský "hack" všech dob.

Rodák z Glasgow, jedenačtyřicetiletý Gary McKinnon, je podle BBC obviněn z průniku do 97 počítačů americké armády a NASA. Britský ministr vnitra John Reid slíbil americké straně, že McKinnona vydá jejímu soudnímu řízení.

více na ..:. DigiWeb.cz :.

2007-02-19, 12:16:00 • Média 
Náčelník izraelské policie rezignoval
(Hillel Fendel, Eretz.cz, 19. února 2007)

Moše Karadi (Moshe Karadi), jmenovaný náčelníkem izraelské policie v roce 2004 právě včas, aby stihl připravit policejní síly k provedení Stažení z Guš Katif v Gaze a severního Samaří, nyní s hanbou odstoupil.

Zeilerova komise zveřejnila svá zjištění, z nichž vyplývá série Karadiho pochybení ve vztahu k vyšetřování případů vražd, nezájem a nedbalost v citlivých případech, špatná jmenování a další.

(...)

Sdružení pro občanská práva v Izraeli (Association for Civil Rights in Israel – ACRI) později chování policie odsoudilo. V naléhavém dopise náčelníku policie Mošemu Karadimu právnička ACRI Lila Margalit napsala, že policie překročila své pravomoci, když bránila v cestě civilním autobusům. Vysvětlila, že zatímco policie má právo a povinnost bránit překračování zákona, orgány ochrany práva nemají právo omezovat a bránit převozu lidí na legální shromáždění jen kvůli podeření na to, co by případně mohli dělat poté.

Na Kfar Maimonském protestu byl natočen náčelník negevské policie Niso Šacham (Niso Shacham), jak instruuje příslušníky Hraniční policie, aby demonstranty bili obušky do „spodní části těl,“ proklínajíce jak řekl „tyhle charedim“ a vyslovuje přání „ať shoří.“ Také řekl, že chce „hodně zatýkání“ a ve vztahu k tomu, jak s nimi chce zacházet užil řadu vulgarismů. Rada obcí Judeje, Samaří a Gazy (Rada Ješa, Yesha Council) později uvedla: „Šachamova barbarská slova...ukazují převládající trend v rámci policie od doby, kdy začal boj proti vysídlení... Zatímco my jsme vyzývali stoupence Guš Katif ke zdržení se násilí, policie používala násilí a provokace.“

více na ..:. Eretz.cz :.

2007-02-19, 12:04:00 • Média 
Terpay je volný!
(Martin Fendrych, Týden.cz, 17. února 2007, 13:49)

Petro Terpay byl minulý čtvrtek propuštěn na svobodu. To jméno asi neznáte. Je to Ukrajinec, který byl v Česku nevinně odsouzen na sedm roků žaláře. Po více než čtyřech a půl letech věznění byl propuštěn.

Podle většinou lhostejných tuzemských soudů se zbraní v ruce vyloupil poštu ve Smečně. Malý problém: existuje deset dělníků, prostých lidí, kteří dosvědčili, že Terpay v době loupeže pracoval o více než sto kilometrů dále, v pískovně v Lísce nad Labem, a oni ho tam viděli. Na jejich svědectví soudci z výšky kašlali – měli Ukrajince, ideálního pachatele, po kterém ani pes neštěkne.

více na ..:. Týden.cz :.

2007-02-19, 11:59:00 • Vládní lži a jiná svinstva 


zdroj:..:. Antifa.cz :.

2007-02-18, 23:32:37 • Protestní akce 
Smažka Technař dostal za najíždění do policisty podmínku
(Monarcha.nazory.eu, 13. února 2007, 18:01)

Účastníka technoparty CzechTek 2005 Smažku Tomáše Matouška potrestal v pondělí tachovský soud za to, že na nepovolené akci najížděl vozidlem na policisty. Jeho jednání soudce Josef Junek kvalifikoval jako trestný čin útoku na veřejného činitele a vyměřil mu jenomšestnáctiměsíční trest odnětí svobody s podmínečným odkladem na dva roky. Dokud to v této zemi nevezme někdo pevně do rukou a pořádně nesevře asociály, flákače a lůzu tvrdými tresty, tak bude vžy v důsledku potrestán slušný človek. Nehájím teď smažku technaře, ale celkově společnost.

Proti kriminalitě se musí bojovat. Nikdo nemá právo toho druhého utlačovat, bít, terorizovat, zabíjet, mučit, šikanovat, okrádat. Z toho všeho musí být vyvozeny tvrdé důsledky. Dvanáctileté dítě moc dobře ví, co provedlo, není pravdou, že nemá rozum. Pokuď se bude potlačovat kriminalita již v zárodku, a tito jedinci eliminováni od společnosti včas, nikdy by nemohlo dojít k tak velké kriminalitě, jakou v součastné době svět prochází. Veřejné bičování zlodějů, lemplů, flákačů, nemakačenků. technařů se musí stát pravidlem. Násilí se zlomí zase jen násilím. Není pravdou, že když pohladím zločince po hlavě, že se polepší. To jsou jen mýty Demokratů a Marxistů. Pranýř musí stát v každé obci v jejím centru. Lichva, korupce, hospodářské zločiny, se musí trestat propadem veškerého majetku ve prospěch Státu, který již sám rozhodne o rozdělení majetku ve společnosti. Je tedy směšné, když kriminálník a násilník dostane tak malej trest.

více na ..:. Monarcha.nazory.eu :.

2007-02-18, 17:41:00 • Z vesela ;) 
Čínská astrologie praví, že prase přináší hojnost a spokojenost. Právě dnes, 18. února, rok prasete (Chaj-Ting) začíná a bude trvat až do 6. února roku příštího... Protože tento rok bude také ve znamení prvku Jin (ženský princip) a živlu Chuo (oheň), dá se prý očekávat řada konfliktů jak v osobních vztazích, tak na mezinárodní úrovni – oheň a vepř totiž nejsou zrovna souznící elementy.

..:. více zde :.

2007-02-18, 11:04:00 • Z vesela ;) 
Originální svátky, festivaly a karnevaly ve světě
(iHNed.cz, 23. ledna 2007, 22:10)

Záminku k bouřlivým oslavám není třeba hledat nijak důkladně. A tak se kalendář svátků, festivalů, karnevalů a dalších nejrůznějších akcí po celém světě hemží. Které jsou ty nejvyhlášenější, nejbarevnější, nejhlučnější a nejoriginálnější?

(...)

Burning Man v Nevadě
Konec srpna, 8 dní

Vždy na osm dní u městečka Black Rock City v Nevadské poušti vyroste alternativní civilizace, kde ani jeden z tisíců "obyvatel" není pouhým divákem. Tenhle festival je oslavou bláznivého umění a fantazie. Lidé se kreativně pouštějí do stavby originálních kempů, šíleně vypadajících vozidel a ujetých kostýmů. Vyvrcholením akce je upálení obří figuríny, 17m Burning Mana, sestrojeného ze dřeva a neonů a naplněného rachejtlemi. Není to právě ideální místo na pořádání party – teploty se ve dne běžně blíží ke čtyřiceti stupňům. Ovšem tisícům anarchistů, hippies, bláznů, šílených vědců, technařů, tanečníků a výstředních performerů, kteří se sem sjíždějí z celého světa, jako by horko dodávalo energii a nápady.
www.burningman.com

více na ..:. iHNed.cz :.


2007-02-17, 22:08:00 • Média 
Ashcroft mi řekl: Na počty odposlechů nehleďte
(ČSSD.cz, 16. února 2007)

Haluze z webu ČSSD aneb Bublan on-line


Otázka (JIRKA) 15.02.2007 15:58
FRANTIŠKU,FANDÍM VÁM!!!JSTE ROVNÝ A UPŘIMNÝ ČLOVĚK!!!!MÁM DOTAZ,BYL JSTE NĚKDY FARÁŘEM???JINAK MNOHO ZDRAVÍ,DRŽTE SE!

Byl, dva roky, něž mi státní moc odebrala souhlas k výkonu tohoto povolání a musím říci, že jím jsem stále, neboť to pověření v podobě vysvěcení se nedá smazat.

Otázka (Fischer) 11.02.2007 22:05
Jaký máte názor na stav ministerstva vnitra pod vedení pana Langera? Rušení Finanční policie (FIPO), odchod odborníků z důvodu nejistoty a omezení odposlechů mě nepřipadá jako boj s korupcí, ale spíše naopak. Jestliže se bude muset po jisté krátké době podezřelému sdělit, že byl odposloucháván, tak je to kontraproduktivní, protože právě organizovaný zločin se rozkrývá delší dobu. K instalaci odposlechu je dnes třeba povolení soudce, to už nestačí? Neměla by se policie nejdřív podezřelého zeptat, zda jim to dovolí?

Když jsem před několika lety mluvil s americkým ministrem spravedlnosti J. Aschroftem o počtu odposlechů a jejich využíváním, odpověděl mi : nehleďte na počty, hleďte na zajištění bezpečnosti a zachovávejte přitom základní lidská práva těm, kterým jste bezpečnost slíbili.

Otázka (Dunek Petr) 13.02.2007 17:07
Dobrý den,pane magistře, nemalou částí naší veřejností jste vnímán jako lokaj tehdejší vlády tím,že jste přispěl spolu s Vaším předchůdcem Grossem k opětnému zpolitizování práce policie ČR.Vaše nepřesvědčivé mlžení a lži ve věci brutality zásahu policie proti účastníkům Czech Tech toto jen potvrzují. Nebo jste snad přispěl svou prací k tolik potřebné reorganizaci složek České policie ?

Respektuji Váš názor, jsem si vědom toho, že se mnoho věcí za dva roky nepovedlo, současně vím, že se hodně věcí udělalo, a já nemám pocit, že bych byl nějakým lokajem. Nikdy jsem jím v životě nebyl a nebudu

více haluzí zde: ..:. ČSSD.cz:.

2007-02-17, 21:23:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

Neuvěřitelná kolekce knižních obálek – nekonečná série případů soukromého detektiva Hero Rolfa, které určitě "Neznáte z TV reklamy (protože jste hovada)"

Plejáda známých i neznámých, zahraničních i tuzemských, zkušených i začínajících autorů jednotlivých příběhů zaručuje dozajista nevšední čtenářský zážitek i pro velmi náročného čtenáře... Posuďte sami:


..:. více zde :.

2007-02-17, 9:43:00 • Z vesela ;) 


Shot on surveillance camera and edited in '95 with a soundtrack from an old audio cassette – this features a party at a squatted airfield close to where the Brits originally split the atom. it was busted almost immediately. There's some footage of Desert Storm's rig that they drove down from Glasgow in their all-in-one transit van. Other footage features the nightclub in Featherstone St, Shoreditch which we squatted for months
2007-02-16, 21:01:00 • Retro 


zdroj: ..:. Ungdomshuset.dk :.

Squat Ungdomshuset:
Kodaňský Ungdomshuset stále v rukou squaterů (9.2.07)
Protesty proti uzavření dánského squattu přerostly opět v bitky s policií (17.12.06)
Kodaňský squatt stále vzdoruje, schyluje se k násilnému vyklizení (3.12.06)
Zásah policie proti demonstrantům před církví Faderhuset (videostream Politiken.TV 26.11.06)
Protest proti uzavření klubu v Kodani přerostl v otevřený konflikt s policií (25.9.06)

2007-02-16, 18:25:00 • Squatting 
Hosté pořadu Otázky Václava Moravce 18.2.2007
(Tisková zpráva České televize, 16. února 2007, 14:29)


Hlavními hosty první části diskusního pořadu Otázky Václava Moravce, vysílaného v neděli 18. února na ČT1 a ČT24 od 12.00 do 13.00 hod., budou ministr vnitra Ivan Langer (místopředseda ODS) a stínový ministr vnitra František Bublan (ČSSD). Připojí se k nim místopředseda vlády Martin Bursík (předseda Strany zelených), Lubomír Zaorálek (místopředseda ČSSD), Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a velvyslanec ČR při NATO Štefan Füle. Tématem jejich diskuse bude kromě sjezdu Strany zelených a postoje k umístění americké radarové stanice v ČR především reforma policie, služební zákon, zpřístupnění archivů STB, "lustrační" prověrky policejních funkcionářů, stav vyšetřování velkých kauz a stav na Inspekci ministra vnitra.

Ve druhé části Otázek Václava Moravce vysílané na ČT24 od 13.05 do 14.00 hod. bude tato debata pokračovat.

V další části pořadu bude hlavním hostem Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká hovořit o současné situaci v resortu a personálních změnách v něm.

OVM zde: ..:. ČeskáTelevize.cz :.
2007-02-16, 17:16:00 • Média 
Vlasatci

Střípky času, ČeskáTelevize.cz, čtvrtek 22.2.2007 17:25


Zdánlivé historické maličkosti

Na pokyn vedení KSČ byla v druhé polovině roku 1966 zahájena cílená kampaň proti dlouhovlasým mužům. Celá akce byla prezentována jako hlasy pobouřených pracujících proti asociálním jedincům, kteří se snaží narušit jednotu socialistické společnosti. Ve skutečnosti byla "výkonná" stránka kampaně svěřena Veřejné bezpečnosti. Příslušníci VB dostali rozkaz zastavovat "Máničky", zadržovat je, předvádět na služebny, podrobovat výslechům a přinutit k ostříhání. Tuto akci pořad dokumentuje díky výslechovým protokolům, které se zachovaly v Archivu Ministerstva vnitra.

Třináctidílný cyklus netradičních pohledů na některé události, případně problémy naší minulosti i přítomnosti. Každý takový "střípek času" nám vždy přiblíží odborník, jenž je svou prací nebo zájmem na určité téma či osobnost zaměřen; někdy dokonce do takové míry, že se s objektem svého zájmu identifikuje.

zdroj: ..:. ČeskáTelevize.cz :.
2007-02-16, 16:45:00 • Retro 
Mladí si cestu k levici najdou
(Jiří Paroubek, Lidové noviny, 16. února 2007)


Tvrdit, že ČSSD uspěla u voličů ve volbách za cenu ztráty mladé generace, je nesmysl. Pravda je, že ČSSD není pro lidi, kteří jdou k volbám poprvé, stranou „první volby“. Některé důvody už jsem zmínil. K těm racionálním ale určitě nepatří vysvětlení pana Weisse, že jsem nechal „zmlátit předloňský CzechTek“. Nenechal, o ničem jsem v této souvislosti nerozhodoval. Pouze jsem se dodatečně postavil za policii, která hájila soukromý majetek.
Myslím však, že mladí lidé nebudou ochotni dlouhodobě akceptovat tak absurdně zjednodušenou argumentaci. Určitě vnímají i to, že konflikt na CzechTeku vedl k řešením, která v posledním ročníku konfliktu předešly. Pořádat koncert v neosídleném prostoru, například v bývalém vojenském, byla původně moje myšlenka. Mnoha technařům se takové řešení ovšem zase nelíbilo právě proto, že se nic nestrhlo.


Paroubek s.r.o. – Správný český řezník!


..:. více zde :.

2007-02-16, 10:32:00 • CzechTek 
Letiště stále pod dohledem
(Metro, 16. února 2007)


Bezpečnostní opatření na pražském ruzyňském letišti, která policie zavedla ve středu po upozornění senzibilky na možnost teroristického útoku, budou trvat minimálně do konce týdne.

..:. více zde :.

2007-02-16, 10:28:00 • Média 
Sdílení je zločin
(Jan Potůček, Reflex, 8. února 2007)


Představte si, že u vás v neděli ráno zazvoní několik policistů v civilu, ukážou příkaz k domovní prohlídce a zabaví vám počítač. Než se stačíte vzpamatovat, sepíší na přenosném psacím stroji protokol, nechají vás podepsat a vaše internetová přípojka v mžiku osiří. I tak vypadá kampaň proti sdílení nelegálních kopií filmů na Internetu.

Pokud patříte mezi uživatele internetových výměnných sítí a myslíte si, že vám nic podobného nehrozí, měli byste zpozornět. Právě takové nepříjemné nedělní probuzení absolvovaly v polovině loňského prosince skoro čtyři desítky „sdílečů“ v Kadani a Klášterci nad Ohří. Minimálně čtrnácti z nich policisté zabavili počítače a po důkladné expertize jejich majitele čeká obvinění z trestného činu porušování autorských práv. Jde zatím o největší zátah proti nelegálnímu šíření audiovizuálních děl přes výměnné sítě v historii České republiky.

(…)

Proč si ale vybrala právě Klášterec? „Někde jsme začít museli,“ říká předsedkyně ČPU Markéta Prchalová. Podnětů pro policii podle ní existuje víc, takže rozhodně nezůstane jen u severních Čech. Unie prý nechce kriminalizovat samo používání výměnných sítí, pokud plní svůj původní účel: rozšiřování jinak nedostupných informací a kulturní rozmanitosti. „V současnosti jsou však v drtivé většině zneužívány jako nelegální distribuční cesta, která vysoce převyšuje legální distribuci. Nikomu asi nebude vadit, když si budete stahovat japonské mangy či u nás neznámé a nedistribuované ruské interprety, ale pokud stahujete komerční software, hry nebo předpremiérové filmy, musíte s možným postihem počítat.“ Jak a od koho unie získává tipy na pachatele, nechce Prchalová prozradit.

celý článek na: ..:. Reflex.cz :.
2007-02-16, 9:17:00 • Média 

2007-02-15, 23:34:00 • Alternativní kultura 
Protikopírovací ochrana HD DVD a Blu-ray plně prolomena
(Novinky.cz, 15. února 2007, 16:24)


Kterak prolomit ochranu všech optických disků nové generace je známo, hlásají mnohé weby, které se věnují této problematice. Dříve bylo možné zkopírovat pouze některé filmy, k nimž byly známy příslušné šifrovací klíče.

O plné "odemknutí" AACS kódovacího systému se měl podle webového fóra Doom9.org zasloužit člen skupiny s přezdívkou Arnezami.

více na: ..:. Novinky.cz :.

případně i zde: ..:. Ochrana Blu-ray/HD DVD definitivně poražena (CDR.cz) :.

2007-02-15, 17:23:00 • Média 


Svaz nezávislých autorů je dobrovolné neziskové sdružení autorů hudebních děl a jiných nositelů autorských práv. Chceme sjednotit autory, kteří nemají zájem, aby za ně OSA vybírala peníze, ze kterých oni sami stejně neuvidí ani korunu. Chceme ulehčit organizátorům veřejných hudebních produkcí, kde vystupují autoři, které OSA nezastupuje. Nechceme, aby byla hudba pouze prodejní komoditou či tovarem.

web zde: ..:. SvazAutorů.org :.

2007-02-15, 17:22:18 • Cross Club 
Živě: ČSSD k odkrývání spolupracovníků StB (ČT24.cz)
2007-02-15, 15:15:00 • Média 
Policie vyslyšela vědmu, přistavila transportér
(iHNed.cz, 15. února 2007)


Pražské ruzyňské letiště včera večer zpřísnilo bezpečnostní opatření. Důvod? Na policii zavolala senzibilka a svěřila se, že podle ní dojde k teroristickému útoku. Policie před letištěm zaparkovala obrněný transportér, na bezpečnost dohlíželi policisté se samopaly.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2007-02-15, 11:33:00 • Média 
ČT: Lambertovo členství v milicích už nepřekáží, možná zůstane
(Petr Sehnoutka, Jan Kubita, iHNed.cz, 15. února 2007)


Až do včerejška se zdálo, že druhý muž České televize František Lambert bude muset kvůli své minulosti v Lidových milicích ze svého postu odejít. Být v tak významné funkci v ČT mu zakazoval lustrační zákon.

Teď se však v televizi připravují podklady, které mohou Lamberta zachránit. Naznačil to už minulou středu ředitel České televize Jiří Janeček. Co se skrývalo za jeho větou, že Lambertův problém se musí vyřešit v souladu se zákoníkem práce, ale vysvětlil až nyní člen rady ČT Petr Uhl.
Svým čtrnácti kolegům v radě rozeslal dopis, v němž upozornil, že nový zákoník práce, který začal platit letos v lednu, změnil požadavky na post, v němž pracuje programový ředitel Lambert, a ten už tak nemusí předkládat lustrační osvědčení.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2007-02-15, 11:20:00 • Média 
Temže je plná kokainu
( SvětCelebrit.cz, 14. února 2007)


LONDÝN – Kate Moss se nemusí vůbec stydět, že byla přistižena při činu, jak si užívá kokain. Její domovský Londýn je totiž skutečnou velmocí této drogy a bez nadsázky lze říci, že se jí tam ročně spotřebují tuny. Vzorky vody odebrané z Temže protékající britským hlavním městem prokázaly přítomnost tohoto narkotika.

..:. více zde :.

2007-02-15, 11:13:00 • Drogy 

Feťák Dušan


..:. více zde :.

2007-02-15, 11:11:00 • Video a filmy 
StB zkoušela na Laušmanovi halucinogeny
(ČTK, ČT24.cz, 15. února 2007, 8:15)


Praha – Komunistická Státní bezpečnost (StB) zkoušela v 60. letech na vězněném sociálním demokratovi Bohumilu Laušmanovi halucinogenní drogu. Laušmanovo srdce, oslabené více než desetiletým vězněním, toto testování nevydrželo. Píše to Právo s odvoláním na čerstvě zpřístupněné dokumenty bývalé I. správy StB, které zveřejnil Úřad pro

(…)

Podle svědectví Josefa Frolíka, který v roce 1969 emigroval do USA, zavraždila StB Laušmana v noci z 8. na 9. května. Vězeňský lékař na něm z rozkazu Výzkumného ústavu StB zkoušel nový halucinogen. Podobné pokusy s jedy i bakteriologickými zbraněmi se prováděly na odsouzencích na smrt nebo na těch, o nichž se bez ohledu na rozsudek rozhodlo, že z vězení nesmějí odejít živí, píše Právo.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.
2007-02-15, 11:07:00 • Drogy 
Exhibition in the ZKMax Galery Munich 2004více na: ..:. Robotlab.de :. ... objevil: ..:. Fotoholec.com :.

2007-02-14, 20:24:00 • Odkazy 

2007-02-14, 17:30:46 • CzechTek 
Ombudsman občanů nebo policie?
(Týden.cz, 14. února 2007, 14:00)


Vaše podrobná zpráva o Czechteku 2005 konstatovala řadu pochybení Policie ČR. Jak je v údajně právním státě možné, že je odpovědné instituce zcela ignorovaly? Statní zastupitelství žádného policistu nestíhá, vnitřní kontrola policie se tím ani nezabývala, politici tvrdí, že už nic vyšetřit nelze. Proč Váš úřad nepodal sám na základě zjištěných skutečností trestní oznámení, ačkoli mu to zákon umožňuje? Nebo se domníváte, že tak rozsáhle selhání policie může být tolerováno?


Otakar Motejl

Mým úkolem bylo hodnotit postup policie jako celku. V době, kdy jsem ve věci vedl šetření, Okresní státní zastupitelství v Plzni připravovalo trestní stíhání některých policistů a také některých účastníků Czechteku. Činnost orgánů činných v trestním řízení včetně státního zastupitelství je vyloučena z mé působnosti a proto jsem nemohl zasahovat nebo ovlivňovat další průběh těchto řízení, ani jejich výsledek. Nepovažuji selhání policie v tomto případě za rozsáhlé, chci a musím události z roku 2005 interpretovat hodnocením podobných událostí z roku 2003 a 2004 na jedné straně a z roku 2006 na straně druhé. Myslím, že mohu uzavřít události z roku 2005 jako zlom v chování obou stran a že poznatky, které byly i součástí mé zprávy se příznivě projevily v loňském roce.

zdroj: ..:. Týden.cz :.

Další info:
Motejl: Informace o přípravné fázi CzechTeku jsou pro mě novinkou (chat na iDNES.cz 19.12.06)
Jan Beneš zpochybňuje minulost Otakara Motejla (13.12.06)
Prazvláštní ombudsman (Ondřej Slačálek, týdeník A2 2.3.06)
Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky (Britské listy 21.2.06)
Motejlova zpráva o CzechTeku jen zastírá protiústavní zneužití policie proti občanům (Jindřich Tichý, Virtually.cz 3.2.06)
2007-02-14, 16:09:00 • CzechTek 

2007-02-14, 15:01:00 • FreeTekno akce 
EP: O tajných letech CIA vlády věděly
(Aktuálně.cz, 14. února 2007, 14:09)


Štrasburk – Evropské vlády akceptovaly a úmyslně tajily převozy osob podezřelých z terorismu v doprovodu agentů CIA přes své území.

Tvrdí to členové Evropského parlamentu, kteří dnes v plénu schválili zprávu, ve které speciální výbor, ustavený za účelem prošetření informací o tajných přeletech, shrnul výsledky své roční práce.

Zpráva odmítá praktiky mimosoudního vydávání a v zemích unie napočítala přes 1200 tajných letů Ústřední zpravodajské služby (CIA), při nichž byly osoby podezřelé z terorismu ilegálně převáženy do tajných věznic a podrobovány tvrdým výslechům za účelem "vytěžení" zpravodajských informací využitelných v boji proti terorismu.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2007-02-14, 14:49:08 • Média 
Bývalý spolupracovník CIA půjde za mučení na osm let za mříže
(Novinky.cz, 14. února 2007, 11:38)


Bývalý spolupracovník americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Passaro byl v úterý u soudu v Raleighu odsouzen k osmi letům a čtyřem měsícům vězení za týrání afghánského vězně, který později na následky zranění zemřel. Jde o první případ odsouzení civilisty za kruté zacházení s vězni během amerického tažení v Afghánistánu a Iráku.

(...)

Bývalý lékař amerických speciálních sil Passaro (40) byl již loni v srpnu usvědčen z jednoho těžkého zločinu a dvou přečinů v případu afghánského vězně Abdula Valího. Podle obžaloby Passaro bil baterkou a kopal Valího do slabin během dvoudenního výslechu v červenci 2003 tak krutě, že ten nakonec prosil o smrt. O dva dny později zemřel.

celá zpráva na: ..:. Novinky.cz :.
2007-02-14, 12:12:00 • Média 
Tisíc dnů Komuny 1
(Blahoslav Hruška, týdeník A2, 14. února 2007)


V Berlíně přešlo levicové myšlení v životní praxi

Když před čtyřiceti lety vznikla v Německu první komunita hippies, byla to malá revoluce, která zatřásla ideálem spořádaného a poklidného měšťanského života. Zatímco systém bytových komun s úspěchem funguje dodnes, touha po organizované jinakosti raných německých komunardů je z dnešního pohledu spíše úsměvná.

Německá alternativní scéna šedesátých let minulého století byla podobně jako její francouzský předobraz v prvé řadě politicky motivovaná. Na rozdíl od mnoha pařížských levicových intelektuálů, kteří se z vášnivých debat o marxismu vraceli od kavárenského stolku rovnou k maminčině večeři, se ale skupinka berlínských aktivistů pokusila aplikovat teorii rozbití biedermeierovské pohody, vedoucí do politické netečnosti a ovladatelnosti, také do praxe. Výsledkem jejich experimentu byla tzv. Kommune 1 (kdo však chtěl být in, mluvil pouze o K1), laboratoř mezilidských vztahů a politická tribuna zároveň, která s obměnami a výkyvy fungovala téměř tři roky, od února 1967 do listopadu 1969.

více na: ..:. TýdeníkA2.cz :.Kommune 1 osobně
2007-02-14, 11:50:44 • Retro 
Biologické hodiny ČSSD tikají
(Martin Weiss, Lidovky.cz, 13. února 2007)


Paroubek svým stylem zvýšil podporu strany za cenu ztráty mladé generace

(…)

Ducha komunistického funkcionářství zosobňuje současný předseda Paroubek. Tento styl ho charakterizuje víc než jeho faktická politika, jež je v podstatě pragmatická. Ochota poroučet, vyšetřovat, dívat se svrchu, být se vším rychle hotov, to na určitou část populace zabírá. Ne ovšem na tu mladší. U té se Paroubek zapsal tím, jak nechal zmlátit předloňský CzechTek. Popudil tak proti sobě značnou část mladší generace včetně lidí, kteří jinak s příznivci freetechna nehodlají mít nic společného. Paroubek se dnes chová, jako by žádný CzechTek nebyl, a to až do té míry, že když periodicky kritizuje vládu za zneužívání policie či slibuje, že generace mladých sociálních demokratů Melčákovi s Pohankou nezapomenou jejich zradu, až se člověk ptá, zda zná přísloví o provaze v domě oběšencově. Samolepky s Paroubkovou podobiznou a textem „Zítra dostaneš přes držku ty“ visí na mnoha místech ještě dnes -jsou to ovšem místa, kam sociální demokraté příliš nechodí.

Pro Paroubka byl CzechTek lekcí toho, jak používat moc. Vzestup z grossovské agónie k loňskému úctyhodnému volebnímu výsledku ukazuje, že se mu tato lekce osvědčila. Ovšem za cenu ztráty mladé generace. Podle průzkumu u volebních místností firmy SC&Cmezi lidmi ve věku 18 až 29 let volilo 39 procent ODS, a jen 30 procent sociální demokraty. V kategorii 30 až 44 let je rozdíl ještě markantnější – 42 oproti 29 procentům. A nejhůř dopadl souboj o mladé lidi, kteří volili poprvé – 42 % oproti 21 %. Naopak pro důchodce je ČSSD stranou první volby – mezi voliči nad šedesát ČSSD vede s 37 procenty.

Každý hlas samozřejmě platí stejně. Jenže lidí, které tato ČSSD umí oslovit, bude už jen ubývat. Sociální demokracii tikají biologické hodiny.

celý komentář na: ..:. Lidovky.cz :.
2007-02-14, 11:27:13 • CzechTek 
Německo zakázalo policii používat metody hackerů
(Právo, 12. února 2007)


Německý nejvyšší soud (BGH) v Karlsruhe zakázal, aby policie prostřednictvím internetu tajně prozkoumávala obsahy pevných disků podezřelých. Podle soudců to neumožňuje stávající zákon a data, například potenciálních teroristů, lze nadále získat jen domovní prohlídkou.

Policie nemůže používat stejné metody jako počítačoví piráti, tedy hackeři. Ve výjimečných případech postupovala totiž proti podezřelým stejnou taktikou, jakou se do PC „nabourávají“ různí podvodníci – do počítače cílené osoby nasadila program, který odesílal kriminalistům klíčová data.
BGH zamítl také názor nejvyšší prokurátorky Moniky Harmsové, která taktiku kriminalistů podpořila. Ministr vnitra Wolfgang Schäuble chce předložit novelu trestního zákona, která by hackerské aktivity kriminalistů umožňovala.
2007-02-14, 8:47:00 • Média 
Prostředníček pana premiéra aneb Jsi jednička!
(Ondřej Štindl, Lidovky.cz, 10. února 2007)


Je jedině dobře, že mezi naplaveninou věcí časných a pomíjivých dokázali čeští poslanci i média identifikovat problém závažnější a věnovat mu odpovídající pozornost.

Máme samozřejmě na mysli disputaci ohledně prostředníčku páně premiérova, který se minulý pátek vztyčil do polohy tak vyzývavé a pobuřující, že mentální vlny jím rozpoutané šplouchají na majáky reprezentantů českého lidu ještě po týdnu.

(…)

Nechte prsty v klidu Gesto, které premiér užil, má ale ještě jaksi mocenský kontext, a právě ten si Mirek Topolánek zjevně neuvědomil. Na globálním rozšíření vztyčeného prostředníku mají lví podíl punkrockeři, kteří jím dávali najevo ostentativní a všeobjímající opovržení světem vůbec, a autoritami zvlášť. Ten prst je projevem výsměchu těm, kdo mají moc a vliv, technaři to gesto ukazují policistům, odrbaná mládež usedlým rodičům. V každém případě se ve světě moci prostředník ukazuje jaksi zezdola nahoru – na ty silnější, etablované. Z toho plyne otázka, zda předseda vlády vůbec takové gesto použít může, a pokud ano, tak vůči komu. Premiér je přece ta autorita ze všech nejautoritovatější, zosobněný establishment. Dokonce by se dalo říci, že všechny prostředníky vztyčené na českém teritoriu implicitně míří k Mirku Topolánkovi, jakožto k řediteli toho „podniku“.

Předseda vlády by proto asi měl svoje prsty napříště nechat v klidu. Ne proto, že by půda sněmovny byla tak posvátná, sprostoty a nízkosti prostá, a vztyčené prostředníky by na ni proto nepatřily. Na to gesto ale mají „morální právo“ jiní, mezi něž ministři, poslanci a premiéři z principu patřit nemohou.

celý komentář na: ..:. Lidovky.cz :.
2007-02-13, 16:46:00 • Komentáře / názory 


z dokumentu České televize Artivisté, který odvysílala v sobotu 3. února 2007

Thx Krtek a Pzw

2007-02-13, 13:37:00 • CzechTek 
CzechTek 2005: Soudy asi trestají jen technaře
(P2P, Metro, 13. února 2007)


LIDSKÁ PAMĚŤ je vskutku záhadná věc. Až doposud totiž veškerá obvinění týkající především brutality policistů při zásahu na technoparty Czech Tek 2005 ztroskotala na nepřehlednosti situace nebo na tom, že svědci si dnes již nic nepamatují.
Tachovský soud ovšem včera uzavřel trochu jinou kapitolu související s tímto případem, a to kauzu Tomáše Matouška. Ten byl obviněn z toho, že na nepovolené akci najížděl autem do policistů, což soudce kvalifikoval jako trestný čin útoku na veřejného činitele a technaře potrestal šestiměsíčním trestem odnětí svobody s podmínečným odkladem na dva roky. Kromě toho se nebude moci šestnáct měsíců posadit za volant.

Tmavé auto jede tmou...

Soudce Josef Junek, který rozhodoval o případu včera, je přitom tím samým soudcem, který o případu rozhodoval minulý rok v září. Tehdy dospěl k osvobozujícímu rozsudku, odvolací soud ale verdikt zrušil a vrátil případ k novému projednání.
Podle státní zástupkyně se mezitím doplnil důkazní materiál, a soud tak dospěl k jinému názoru. Podle současné verze tedy Matoušek najížděl do policistů v okamžiku, kdy se mu snažili zabránit v přístupu. Mladík se proto vydal na louku provizorním nájezdem. Černě oděné těžkooděnce podle svých slov ve tmě vůbec neviděl.
Uviděl je až v okamžiku, kdy stáli přímo před ním, přičemž najíždět do nich rozhodně nechtěl. Ovšem policie tvrdí pravý opak. Svědci z řad černěoděných policistů tvrdí, že prý museli uskakovat, přičemž jeden z nich byl dokonce vozem zachycen.

Náhlé osvěžení paměti?

Je přitom s podivem,že by tento fakt nevzal soud již dříve v podtaz. Stejně jako je podivné, že policisté si i nyní pamatují, že kam přesně svítilo světlo, kdo měl reflexní vestu a kdo baterku, kterou ukazoval cestu.
Pravda zřejmě nevyjde najevo nikdy, neboť viníci „šarvátky“ z předloňského roku jsou již známí. Říká se jim technaři
2007-02-13, 10:26:00 • CzechTek 

Wow – Sputnici hodili na svůj web pár novinek... ;*)


..:. více zde :.

2007-02-13, 3:34:00 • Alternativní kultura 


zdroj a další fotky: ..:. paroubek-jest-brutality.prodejce.cz :.

Thx za MaSový postřeh

2007-02-12, 20:21:00 • CzechTek 
Technař dostal za najíždění do policisty podmínku
(Novinky.cz, 12. února 2007, 16:37)


Účastníka technoparty CzechTek 2005 Tomáše Matouška potrestal v pondělí tachovský soud za to, že na nepovolené akci najížděl vozidlem na policisty. Jeho jednání soudce Josef Junek kvalifikoval jako trestný čin útoku na veřejného činitele a vyměřil mu šestnáctiměsíční trest odnětí svobody s podmínečným odkladem na dva roky.

TACHOV – Navíc mu zakázal řídit motorové vozidlo rovněž po dobu šestnácti měsíců. Stejný soudce loni v září Matouška obžaloby zprostil, odvolací soud ale jeho verdikt zrušil a nařídil nové projednávání. "Soud doplnil dokazování a dospěl k jinému názoru než v původním rozhodnutí," uvedla státní zástupkyně Hana Stehlíková.

Matoušek najížděl na policisty, když se chtěl dostat na louku, kde na konci července začínala nepovolená technoparty. Policisté, aby znemožnili přístup na místo, vjezd přes povalený plot od dálnice zablokovali. Mladík z formanu s přívěsným vozíkem se u soudu bránil s tím, že se chtěl jen dostat na louku. Vydal se provizorním nájezdem v místě, kde byla vyjetá cesta přes plot. "Černě oděné muže zákona jsem v noční tmě neviděl," prohlásil Matoušek.

Zareagoval až poté, co je zaznamenal před sebou. Tvrdil, že rozhodně neměl v úmyslu kohokoliv zranit. Trval na tom, že nikomu neublížil, a že v okamžiku, kdy se na vůz a jeho posádku policisté vrhli, přímo u auta nikdo z nich nestál. Svědci z řad policistů ale tvrdili, že museli uskočit z obavy, aby je auto eventuálně nezasáhlo a jeden jejich kolega byl vozem dokonce lehce zachycen.

Také siluety postav v černých uniformách s nápisem policie na zádech byly podle výpovědi svědků ve tmě rozpoznatelné. Jedno ze služebních vozů prý svítilo pod nohy policistů na hlídaném úseku u plotu. "Řidič nerespektoval pokyny policisty vybaveného reflexní vestou a baterkou na tělese dálnice," řekl jeden z vyslýchaných policistů. "Necítím se vinen, vjel jsem jen do příkopu, říkám pravdu," uvedl Matoušek. Připustil ale, že situace na místě byla vypjatá.

zdroj: ..:. Novinky.cz :.

Další info k případu:
Výzva svědkům incidentu v kauze Tomáše Matouška
Přehled článků k případu Tomáše Matouška
2007-02-12, 17:07:09 • CzechTek 
a vzhledem ke značnému množství více než pochybných příznivců iniciativy Ne základnám (o zakladateli iniciativy, mladém hloupém socialistovi, ani nemluvě!), si nemohu pomoci a musím zveřejnit odkaz na petici "druhé strany": ..:. ProZákladnu.cz :.
2007-02-12, 16:42:00 • Protestní akce 
Zápisník z Malé Strany
(Týden.cz, 12. února 2007)


Jiří Paroubek je stále hyperaktivní. Čistí ČSSD od zrádců, objíždí kraje a hledá podporu na březnový sjezd, jedná s americkým velvyslancem o radaru, prostě nemá stání. A ještě stačil urazit bývalou socialistku, přítelkyni přítele Zemana, Janu Volfovou. Provinila se tím, že zakládá novou stranu Domov – životní jistota (vskutku duchaplný název) a tahá do ní Melčáka a Pohanku, zrádce Paroubka, ČSSD, internacionály. O Volfové předseda ČSSD, momentálně odstavený buldozer, prohlásil: „Já bych to charakterizoval asi tak: myš která řvala, i když v případě paní Volfové je to trošku přerostlá myška.“ Jak vidno, i těžká technika se pokouší být, po svém, něžná. Pokud je Volfová přerostlá myška, mezi jaké druhy zařadit jejího kritika? Nadmutý potkan?

více na: ..:. Týden.cz :.Nadmutý potkan stíhá i pohřby celebrit
2007-02-12, 14:36:00 • Z vesela ;) 
Čunka ne a lidi ano, to nedává logiku
(Jaroslav Spurný, Respekt, 12. února 2007)


Policie je podle senátorů politicky zneužívaná a nedůvěryhodná. Tak proč před ní chrání jen svého kolegu, a nikoli občany?

Senátoři zbavili místopředsedu vlády a svého kolegu, lidovce Jiřího Čunka, imunity a umožnili policii zahájit jeho vyšetřování za údajnou korupci. To samozřejmě můžeme jen pochválit. Při rozpravě však zazněly od odpůrců vydání vášnivé argumenty, proč to nedělat. Jejich společným motivem bylo velice zásadní vyjádření nedůvěry policii a justici a obava, že se politik Čunek dostane do rukou zkorumpovaného, nedůvěryhodného a politicky motivovaného policejního sboru, který s ním nemá čisté úmysly.

..:. více zde :.

2007-02-12, 10:45:00 
Vedení České televize obhajuje komunismus
(Zdeněk Fekar, Blog.Respekt.cz, 12. února 2007, 0:30)


Tři strany potiskly víkendové Lidové noviny dalšími odhaleními spolupráce Jaromíra Nohavici s komunistickou Státní bezpečností. Půl strany pak věnovaly nasazení komunistického milicionáře do vedení veřejnoprávní televize. Věříme-li profesionálnímu úsudku médií, osobní slabost člověka je větším proviněním, než skutečnost, že se v České televizi opakovaně hrubým způsobem porušují zákony.

Každý člověk s citem pro spravedlnost a morálku tuší, že ve zjevném nepoměru se noviny sekly. Není to důležité. Podstatnější je, že kauza vrchního ředitele Františka Lamberta je na světle už pěkných pár dní a šéf stanice Jiří Janeček se nezmohl na nic, než klukovské schování své ředitelské hlavy do písku.

celý komentář na: ..:. fekar.blog.respekt.cz :.


2007-02-12, 9:10:52 • Komentáře / názory 
Tošovský spolupracoval s StB
(Jaroslav Kmenta, Jan Vaca, iDNES.cz, 12. února 2007, 1:32)


Bývalý dlouholetý šéf České národní banky a také předseda vlády z roku 1998 Josef Tošovský spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Vyplývá to z dobových dokumentů, které léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra.

MF DNES je má k dispozici. Tošovský se podle nich stal spolupracovníkem StB v říjnu 1986 z titulu své funkce, kdy pracoval jako poradce předsedy Státní banky československé (SBČS). Podle spisů se s StB stýkal minimálně dva roky.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-02-12, 8:34:00 • Média 
CzechTek 2005 – fotky Turn-off
2007-02-12, 5:55:00 • Odkazy 
To all friends of Ungdomshuset
(Ungdomshuset.dk, February 9th 2007)
Ungdomshuset has said no to buying another house but has left a door open for the politicians. We will not pay to solve a problem they have created. If they want us to move they can try offering us a house for free, But since they are not willing to do so we expect an eviction soon.

The present situation of the house is as follows: The mayor of Copenhagen, Ritt Bjerregaard, has last week put up a ridiculous �solution� to the conflict. She has suggested that the foundation �Jagtvej 69�, which was originally established by supporters of the house to attempt to buy back the Ungdomshuset, should just buy another house for us who use the house.

more: ..:. Ungdomshuset.dk :.Trailer for the upcomming battle for Ungdomshuset, with subtitles in Finnish (December 11, 2006)
2007-02-11, 20:38:00 • Squatting 
AFROMAN NA PYŠKOTÉCE!!!

Psaný report z diskotéky..

Na starý kolena se mi stala neuvěřitelná věc. Vítr mě zavál na pyškotéku. První překvápko přišlo hned jaxem dorazil. Na stejdži žádná stěna beden..prostě nikde! Pořád jsem nechápal a nakonec jsem je našel nad hlavou na několika místech.. jako by to bylo kino.

..:. více zde :.

2007-02-11, 19:27:00 • Z vesela ;) 
Prospěšnost pornografie dokazuje vědecká studie
(Radim Uzel, Novinky.cz, 11. února 2007, 8:11)


Profesor Antony D'Amato z Chicaga zveřejnil nedávno zajímavou studii nazvanou Porno na vzestupu, znásilnění na ústupu. Na několik týdnů zaměstnala média. O jejím na první pohled provokativním závěru však diskutovali i lidé v hostincích všech cenových skupin.

D'Amato v ní dokazuje, že dostupnost filmů nebo fotografií s erotickým obsahem snižuje stupeň sexuálního násilí. Když lidem povolili pornografii, klesl například počet znásilnění o 85 procent.

více na: ..:. Novinky.cz :.

Pornotipy:

Český erotický průkopník Karel Jaroslav Obrátil (16.9.06)
Bodil, Královna kanců (Reflex.cz 25.5.06)
Jaké zákroky mají nejradši premiér a ministr vnitra?
2007-02-11, 10:02:05 • Média 
Na památku Freudovu
Sowa


Na památku Freudovu
nechme místo pro kozu


Od Freuda vím,
že osouložit svět je můj cíl

Od kozy mléko mám,
abych zdravě semenil

A tím naplnil
definovaný cíl


Kauza Kozí plácek:
Sedmidenní protest za zachování Kozího plácku v současné podobě (Metro 7.2.07)
Bém vyhodil Blažka a Pence i s peticí (LN 9.1.07)
První protest na Kozím plácku proti komunálních politiků (Kozy.cz 16.10.06)
Výtvarná soutěž o sochu Freuda (Aktuálně.cz 25.9.06)

2007-02-11, 9:33:00 • Protestní akce 
Archeologové odhalují život pirátů
(Jaroslav Petr, Lidovky.cz, 10. února 2007, 14:41)


Filmového piráta Jacka Sparrowa v podání Johnnyho Deppa zná v současné době celý svět. Dobrodružná literatura a hollywoodská filmová produkce vytvořily obraz pirátů jako tu více a tu zase méně sympatických mořských lupičů oděných do pestrých šatů, s šátkem na hlavě a zlatou náušnicí v uchu. Padoušští piráti mívají pásku přes oko, dřevěnou nohu či železný hák místo ruky. Vhodným doplňkem filmového či románového piráta bývá mluvící papoušek či zvídavá opička.

Jak ale vypadali piráti z Karibiku doopravdy? Jak žili? Donedávna hledali vědci odpověď na tyto otázky jen ve starých knihách. Stále častěji přicházejí ke slovu archeologové.

(…)

Důkladný průzkum vraku lodi Whydah naboural tradovaný mýtus, podle kterého si byli členové posádky pirátských lodí víceméně rovni. Z vraku se podařilo vyzvednout četné kovové části oblečení, jako jsou knoflíky či přezky. V místech, kde se nacházela kajuta kapitána a lodních důstojníků, narazili archeologové na výrobky ze stříbra. V místech, kde spalo mužstvo, se nacházely hlavně věci z mosazi či cínu. To dokazuje, že pirátské posádky nebyly zdaleka tak rovnostářské, jak se traduje.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2007-02-10, 22:17:00 • Retro 
Vláda zákona?
(JXD, iDNES.cz, 10. února 2007, 2:37)


Za dob komunismu jsme si neuvědomovali, že instituce nezačnou v okamžiku, kdy je zbavíme totalitní ideologie, zázračně fungovat. Doufali jsme, že pád ideologie změní i úřady, že zmizí úřední zvůle a že se občan stane skutečně svobodným.

Jak se ukazuje, nefunkčnost úřadů, nespravedlnost institucí, zvůle státu a výsměch občanům úředníci zvládají i bez opory ve Straně.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-02-10, 21:32:57 • Komentáře / názory 
ČSSR cvičila zabijáky pro vysazení do Německa
(Jan Gazdík, iDNES.cz, 10. února 2007, 10:36)


Komanda vycvičená k únosům, zabíjení a sabotážím v tehdejším západním Německu připravovala od roku 1972 československá Vojenská kontrarozvědka, součást StB. Těch sto agentů bylo tak tajných, že se na jejich existenci přišlo až osmnáct let po pádu totality, a to ještě náhodou.

(…)

"Skupiny zvláštního určení" měly celkem asi sto lidí – civilistů s všestranným vzděláním, vynikající fyzickou kondicí a znalostí několika jazyků. Podle badatele Macáka pracovali na nejrůznějších civilních postech. A lze už jejich jména zveřejnit?

"Není to, bohužel, možné. Tito lidé dnes nikomu neškodí. Kdybychom svazky otevřeli úplně, Českou republiku by to mohlo poškodit. Pro nás samozřejmě nepracují, ale každý náš nový agent by pak mohl namítnout: ‚Končím. Nemám záruku, že moje jméno jednou nezveřejníte.‘

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-02-10, 12:50:08 • Média 

"Tyto mraky nenesou požehnání – přicházejí od západu!"

(Americký brouk – aneb mandelinka bramborová a propaganda, Československý filmový týdeník z roku 1950)

mandelinka bramborová (americký brouk, Československý filmový týdeník, 1950)

..:. více zde :.

2007-02-10, 12:12:00 • Video a filmy 
Nohavica a StB: nová fakta
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 10. února 2007)


Zpěvák v roce 1989 udal Státní bezpečnosti petici za propuštění Václava Havla

PRAHA Folkový zpěvák Jaromír Nohavica podepsal v lednu roku 1989 petici, která požadovala propuštění Václava Havla z vězení. A vzápětí udal policii lidi, kteří mu ji k podpisu přinesli.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

„Nohavica se Streichlem to hned podepsali. Ale Nedvěd začal fňukat, že po něm jdou a on chce přece hrát jen pěkné písničky pro lidi,“ vzpomíná dnes Hanzel, který po revoluci pracoval jako Havlův tajemník. S Nedvědovou tehdejší reakcí není smířen dodnes. „On pak na pódiu vedl absurdní řeči o lidech, kteří mávají cárem papíru. Přitom ho k podpisu nikdo nenutil. Dosud jsem o tom s nikým nemluvil, ale leží to ve mně dodnes,“ řekl LN Hanzel.

Podepsal petici. Ale také ji udal (Lidovky.cz)

Další info:
Nohavica: Zkuste mi pomoci – emailová korespondence mezi novinářem LN a J.Nohavicou
Útratu platil důstojník StB
Nejpopulárnější písničkář – umělecký profil J.Nohavici od Ondřeje Bezra
Rozhovor s Jaroslavem Hutkou, ve kterém se zmínil o spolupráci J.Nohavici s StB (15.1.07)
Doktor Faust se v lednu ptal: „Co najdou příště?“

2007-02-10, 10:46:00 • Média 
Čunka by mohl zastupovat Gross
(Aktuálně.cz, 9. února 2007, 22:11)


Praha – Jiří Čunek si pro svou právní obhajobu zvolil advokátní kancelář, v níž jako právnický začátečník působí expremiér Stanislav Gross.

Policie dnes předala lidoveckému šéfovi obvinění z trestného činu přijímání úplatku. "Podáme proti tomu stížnost," prohlásil za Čunka jeho nový advokát Eduard Bruna.

Tím, kdo by stížnost mohl sepisovat, je někdejší předseda sociálních demokratů a premiér Stanislav Gross. Známý pražský advokát Bruna, jehož kancelář se zaměřuje na trestní právo, si totiž Grosse – poté, co skončil s vysokou politikou – vzal k sobě jako koncipienta.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-02-9, 22:54:22 • Média 
Šéf českého Interpolu byl veden jako spolupracovník StB
(ČTK, ČT24.cz, 9. února 2007, 16:01)


Praha – Šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál byl veden jako spolupracovník komunistické tajné policie (StB). Vyplynulo to z vyjádření náměstka policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Novinářům dnes řekl, že důstojník po předložení výsledku lustrace ztratil předpoklady pro působení na policejním prezidiu a musí odejít.

..:. více zde :.

2007-02-9, 22:40:22 • Média 
Růžový tank Amsterodamský


The Love, Peace and Terror Tank waging a colorful war from a rooftop in the centre of Amsterdam during New Years Eve. Luckily in this war the only "casualties" were those suffering from severe hangovers..

..:. více zde :.

2007-02-9, 16:02:24 • Alternativní kultura 


Techno Granny Granny dancing on a techno parade in Sofia, Bulgaria.
2007-02-9, 11:00:00 • Z vesela ;) 
Novinky v neodkladné péči 2007
(Tempus Medicorum, 7. února 2007)


Datum konání: 10. 3. 2007
Místo konání: Praha, Klub ČLK, Lékařská 2, Praha 5
Koordinátor kurzu: Doc. MUDr. Jarmila Drábková, OCHRIP, FN Praha Motol MUDr. Jana Šeblová

Nové a nejnovější drogy, kdy na ně myslet, jak je identifikovat co nejdříve, zda přibyly tzv. přírodní drogy nebo designerské, jak výsledky analýz forenzně podpořit, jaké možnosti propuštění/detence… zvolit, komu indikovat CT hlavy, troponin, co se zajištěnými drogami, kdy jsou potravinové doplňky drogami atd.

MUDr. Evžen Beitl

Jaké mechanismy úrazů lze očekávat od nových sportů, od dopravních nehod; jakým způsobem je přednemocničně ošetřit, čím se vybavit na asistence při CzechTek, open-air koncertech atd., kdy ordinovat na Emergency TTE, CT, MRI při různých mechanismech včetně susp. kontuze kmene, C páteře atd., jak směrovat které úrazy a jakými prostředky – replantace, polytraumata; kdy lze očekávat repatriační lety po mozkolebečních poraněních, jak informovat rodiny včetně finančních nároků, kde lze hledat informace na internetu.

Přihlášky zasílejte na adresu: Oddělení vzdělávání ČLK Lékařská 2, 150 30 Praha 5, fax: 257 220 618, e-mail vzdelavani@clkcr.cz, seminar@clkcr.cz (uveďte celé jméno, odbornost, adresu, telefonní číslo a číslo kurzu) Podrobné informace, týkající se organizace a průběhu kurzu, obdrží přihlášení účastníci 10 dnů před zahájením kurzu.Na CzechTeku potřebuje lékaře i Bůh

viz. Na CzechTeku se zjevil Bůh. Stavěl policii do dvojstupu, dobíjel energií a žehnal (Katastrofy.com 31.7.06)
2007-02-9, 10:57:00 • CzechTek 
Expert: Sicilská tragédie na fotbale v Česku nehrozí
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 8. února 2007, 4:28)


Čeští fotbaloví fanoušci se mohou cítit opravdu bezpečně jen na sedmi prvoligových stadionech. V druhé lize je to ještě horší. Tvrdí to policejní expert na sportovní násilí. Nicméně dodává, že by se u nás nemohlo stát to, co na Sicílii, kde po fotbalovém utkání zemřel policista.

(…)

"Italové podcenili riziko zápasu, my býváme mnohem lépe připraveni," ujistil iDNES.cz Martin Synecký z policejního prezídia.

Čeští policisté si v porovnání s evropskými kolegy stojí velmi dobře. V zásahu proti fotbalovým násilníkům se cvičí několikrát do roka. Zhruba dvakrát až třikrát ročně proběhne velké cvičení pro přibližně pět set policistů přímo na stadionu. Fanoušky v tomto případě ´hrají´ vojáci.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-02-9, 10:36:00 • Média 
Vrchní ředitel ČT Lambert byl v Lidových milicích
(Právo, Novinky.cz, 8. února 2007, 18:54)


Generální ředitel České televize Jiří Janeček se ve čtvrtek vyjádřil k případu svého vrchního a programového ředitele Františka Lamberta kvůli jeho někdejšímu členství v Lidových milicích (LM). Funkce na vyšších stupních řízení v ČT jsou podle lustračního zákona spojeny s povinností předložit nadřízenému čestné prohlášení, že pracovník nebyl členem milicí.

(…)

Podle jednoho člena Rady ČT by měl Lambert požádat soud, aby se vyslovil, zda jeho zařazení do LN bylo neoprávněné a také by Rada ČT měla posoudit, do jaké míry porušil ředitel Janeček zákon, když Lamberta přes tři roky ponechával ve funkci, přestože o jeho někdejším členství v LM věděl.

celá zpráva na: ..:. Novinky.cz :.
2007-02-9, 8:36:00 • Média 
Program ČT určuje bývalý milicionář
(Ivana Svobodová, iDNES.cz, 8. února 2007, 23:05)


O programu a penězích v České televizi rozhoduje už přes tři roky člověk, který byl před listopadem 1989 členem komunistických Lidových milicí. Vrchní ředitel a současně šéf programu František Lambert milicionáře dělal ve strojírenském podniku Kovosvit.

Podle zákona ale není možné, aby takovou funkci zastával. "Lustrační zákon hovoří jasně, člověk v této pozici nesměl být před rokem 1989 v Lidových milicích," uvedl člen rady České televize Milan Badal.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-02-9, 8:18:00 • Média 
'Mlátičku' čeká rozchod s policií
(Václav Drchal, Lidovky.cz, 9. února 2007, 7:21)


Už jen pár týdnů zbývá bývalé „policejní mlátičce“ a jedné z hlavních postav tzv. Kubiceho zprávy Pavlu Přibylovi v poslední funkci, v níž má ještě vztah k ministerstvu vnitra.

Podle informací LN by měl Přibyl v dubnu skončit ve funkci prezidenta občanského sdružení Unitop, které zastřešuje policejní sportovní kluby v celé republice.

Bývalý šéf úřadu vlády v Grossově éře Přibyl, který musel odejít, protože při Palachově týdnu velel rotě pohotovostního pluku VB bijící demonstranty, byl prezidentem Unitopu zvolen v roce 2005.

Je tedy v polovině čtyřletého funkčního období. Jenže stávající ministr Ivan Langer si jeho pokračování ve funkci nepřeje, byť Přibyla odvolat nemůže. „Vnímáme realitu a myslím, že ji vnímá i pan Přibyl. Na posledním výkonném výboru řekl, že je připraven rezignovat na dubnové valné hromadě,“ sdělil včera LN viceprezident Unitopu Josef Haupt.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2007-02-9, 8:11:00 • Média 
Elitní policista byl obviněn z výtržnictví
(Právo, Novinky.cz, 8. února 2007, 16:35)


Elitní ostravský policista obviněn z výtržnictví. Z trestného činu výtržnictví byl v minulých dnech obviněn pětatřicetiletý policista z ostravské expozitury elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a jeho tři zhruba stejně staří kamarádi – civilisté.

Trestní stíhání se podle zdroje blízkého vyšetřování, který nechce být jmenován, týká incidentu z loňského září, při kterém měla skupinka čtyř lidí v nočních hodinách bezdůvodně napadnout v Hlučíně na Opavsku mladého muže a ženu.

více na: ..:. Novinky.cz :.
2007-02-9, 8:05:00 • Média 
Policisté, kteří měli ubít řidiče, chtějí zastavit své stíhání
(Petr Ježek, iDNES.cz, 8. února 2007, 8:57)


Dvaačtyřicetiletý soukromý zemědělec Josef Šoltys zemřel v roce 1994 po silniční kontrole. Soudy za více než dvanáct let nedokázaly rozhodnout, zda jsou policisté Jaroslav Kraft a Zdeněk Pihýr odpovědní za jeho smrt. Nyní stanuli už počtvrté před okresním soudem v Plzni.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-02-9, 8:04:54 • Média 
Za incident, který spustil pařížské násilí, mají pykat policisté
(Reuters, iDNES.cz, 8. února 2007, 15:48)


Vyšetřování incidentu, který na podzim 2005 vyvolal vlnu násilí na pařížských předměstích, je o krok dál. Dvojice policistů čelí nařčení, že udělala chybu a zavinila smrt dvou mladíků. Ti se před policisty ukryli v transformátoru, kde je zasáhl proud.

více na: ..:. iDNES.cz :.

Související:
Francouzští policisté lhali o smrti mladíků, která rozpoutala loňské nepokoje (eŽurnál.cz 13.12.06)
Demonstrace proti potlačování teknivalů a freeparties ve Štrasburku odvolána kvůli nepokojům (9.11.05)
Hořící Paříž a Czechtek – Roman Gallo o krizi důvěry (4.11.05)

2007-02-9, 7:36:00 • Média 
Zápisník z Malé Strany

03.02.2007
Předlistopadová minulost místopředsedy sněmovny a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa nebyla jen temná. Na konci 70. let sice dělal na vojně u posádky v pražských Dejvicích předsedu plukovního výboru SSM, sehnal prý ale díky této funkci pro kolegy ve zbrani lístky na koncert Suzi Quatro.

(…)

29.01.2007
Je nutné, aby byl šéf sněmovny svéprávný? Miloslav Vlček dokazuje, že ne. Podle moderátora Frekvence 1 Jana Tuny přišel šéf komory na rozhovor na této stanici se svým mluvčím; ten mu na položené otázky psal na papír odpovědi a Vlček je z papíru četl.

více na: ..:. Týden.cz :.
2007-02-8, 17:20:37 • Z vesela ;) 
Štětina: Státní zástupce jedná na politickou objednávku
(Karolína Kučerová, Týden.cz, 8. února 2007, 12:26)


"Když je někdo lump a něco provede a já budu vědět, že to nemá žádné politické pozadí, tak ať jde do basy," říká v rozhovoru pro Týden.cz senátor Jaromír Štětina, který ve středu hlasoval proti vydání Jiřího Čunka k trestnímu stíhání.

(…)

Takže on podle vás chtěl, aby byl vydán, a vy jste hlasoval proti tomu. Proč si myslíte, že to bylo správně?

Já rozhodně nechráním pana Čunka. Moje hlasování bylo jakýmsi protestem proti byzantizaci dnešní politiky, proti zvyku používat proti politickým protivníkům kompromitující spisy, telefonické nahrávky. To je zvyk, který se tady rozmohl bez ohledu na to, která politická strana je u moci. A Čunkova kauza je podle mě jednou z těch kauz, která je takto vytvořena.

A já vám řeknu, proč si to myslím. Důvodem je role státního zástupce, kterému byla kauza pana Čunka přiřčena. Je to státní zástupce přerovského zastupitelství pan Obst – a pan Obst byl tím mužem, který svého času uvrtal do kriminálu Vladimíra Hučína. Ten ale byl posléze úplně osvobozen ve všech bodech obžaloby. Pan Obst je muž, na kterého existují svazky dokazující, že spolupracoval s agenty a důstojníky Státní bezpečnosti. Ty svazky jsou v archivech BIS. A do takových rukou my jsme vydali pana Čunka. Kdo měl zájem na tom, aby to byl právě pan Obst, který má tu kauzu dozorovat? To je velmi podezřelá okolnost a myslím si, že toto stačí jako důkaz, že ta kauza je zpolitizována.

celý rozhovor na: ..:. Týden.cz :.
2007-02-8, 15:00:25 • Média 


Další info o akci:
V dokumentu Cesta (k) moci se objevil protest proti Paroubkovi za CzechTek

2007-02-8, 11:12:20 • Z vesela ;) 
Ministr Langer se nechystá k odvolání Husáka
(ČTK, ČT24.cz, 8. února 2007, 7:47)


Langer a Husák s policisty Praha – Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se v horizontu týdnů až měsíců nechystá k odvolání policejního prezidenta Vladislava Husáka. Řekl to dnešnímu Právu. Husák by podle ministra ale musel funkci opustit, kdyby neuspěl při bezpečnostní prověrce, o niž policejní prezident požádal a která dosud nebyla ukončena.

(…)

List poukázal na to, že Husák nemá bezpečnostní prověrku na stupeň "přísně tajné", která je pro funkci policejního prezidenta předepsaná. Langer řekl, že Husák o prověrku požádal, ale dosud nebyla ukončena. "Do doby, než se tak stane, žádné personální opatření dělat nechci. Pokud ji získá, bude moci ve funkci pokračovat, pokud nikoliv, tak z logických důvodů nemůže být tam, kde je. Tedy platí, že žádná výjimka," zdůraznil ministr.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.
2007-02-8, 8:46:00 • Média 
Šéfa Interpolu šetří inspekce
(Jiří Reichl, Lidovky.cz, 8. února 2007, 7:41)


Inspekce ministra vnitra zjišťuje, jestli šéf českého Interpolu Pavol Mihál podváděl. Právníci se v názoru na případ rozcházejí. Mihál se mohl dopustit podvodu, pokud vědomě předložil lustrační osvědčení s pozměněným křestním jménem.

Právě kvůli tomuto podezření jej podle zdroje z ministerstva vnitra začala prověřovat Inspekce ministra vnitra.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2007-02-8, 8:38:00 • Média 
Polda a superpolda
(Jiří Wagner, NeviditelnýPes.cz, 7. února 2007)


Naše policie utrpěla v posledních dnech na své beztak již nepříliš valné pověsti další dva šrámy.

..:. více zde :.

2007-02-8, 8:30:00 • Média 
Senátor Špaček podle soudu s StB nespolupracoval
(ČTK, iDNES.cz, 7. února 2007, 17:25)


Senátor Milan Špaček (KDU-ČSL) se dnes domohl soudního výroku, že nebyl vědomým spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Senátor žaloval ministerstvo vnitra, přestože vlastní již dvě negativní lustrační osvědčení. Kvůli informacím některých médií, že před rokem 1990 pracoval pro vojenskou kontrarozvědku, někdejší součást StB, požadoval jednoznačný výrok soudu, že s tajnou bezpečností nespolupracoval.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-02-8, 8:24:00 • Média 
Hodný zlý muž Petr Bílek
(David Bimka, Brněnský deník, 23. ledna 2007, 15:16)


BRNO – Petr Bílek není pouze bývalý estébácký agent. Je také mužem, který byl v minulosti zapleten do skandálu, ve kterém Česká televize přišla o statisíce korun.

Podle svazků STB byl Petr Bílek agent od roku 1977. Do té doby ho bezpečnost dva roky prověřovala a vedla jako takzvaného Kandidáta tajné spolupráce. 28. května je k jeho jménu ve spisu připsáno "verbovka", což si pracovníci archivu vysvětlují jako definitivní rozhodnutí přijmout Petra Bílka pod křídla všemocné organizace.

více na: ..:. BrněnskýDeník.cz :.


..:. více zde :.

2007-02-8, 8:22:00 • Média 
Lustrační klam plný nových klamů
(Petr Uhl, Právo, 7. února 2007)


Zdá se to být prosté – agent StB Pavol Mihál požádal o lustrační osvědčení jako Pavel Mihál, dostal ho nesprávně negativní, a proto sloužil 15 let na policejním prezidiu pro Interpol, v poslední době jako ředitel jeho české pobočky. Republika, nebo aspoň policie, téměř mobilizuje, a prověřuje na tisíc lustračních osvědčení.

..:. více zde :.

2007-02-8, 7:56:00 • Média 
Estébáci na věčné časy
(Martin Schulz, ČRo6, 6. února 2007)


Ministr vnitra Ivan Langer nařídil nejnověji zkontrolovat zhruba tisíc lustračních osvědčení vydaných policistům i civilním osobám v důležitých funkcích. Stalo se tak poté, co se přišlo na skutečnost, že šéf české pobočky Interpolu Povol Mihál má negativní lustrační osvědčení, ovšem na jiné jméno.

..:. více zde :.

2007-02-8, 7:43:00 • Média 
Drogy za volantem se poznají ze slin
(Jiří Smetana, iDNES.cz, 6. února 2007, 14:34)


Za řízení pod vlivem drog můžete přijít o řidičák, dostanete sedm trestných bodů, až padesátitisícovou pokutu a obvinění z trestného činu. V Brně nachytali za rok 101. řidičů s návykovou látkou v těle. Speciální testy je odhalí ze slin, poznají i léky.

..:. více zde :.

2007-02-8, 7:42:00 • Drogy 
Jeremy Narby: Kosmický had

O šamanech a DNA

(Petr Třešňák, Respekt, 14. ledna 2007)

Narbyho kosmický tanec mezi vědeckými vejci

Míchat dohromady vědu a šamanismus nikdy nebylo bez rizika. Kniha Kosmický had kanadsko-švýcarského antropologa Jeremy Narbyho, kterou nyní v českém překladu vydalo nakladatelství Rybka, proto snad ani nemohla doufat v přízeň širší vědecké obce.
Ve světě nadchla spíše vyznavače exotických spirituálních cest, obdivovatele přírodních národů a experimentátory s psychedelickými látkami. Nemusíte ale patřit nutně mezi ně, aby i vám stálo za to si ji přečíst. Autor dokáže psát i o tak odtažitých tématech, jako je molekulární biologie, vysloveně dobrodružně a často také s fascinujícím vhledem do možných souvislostí.

Rostliny mluví

Expedice antropologů a etnografů mezi přírodní kmeny bývaly v uplynulých sto letech poměrně četné, jeden aspekt života domorodců ale pravidelně opomíjely: vize šamanů. Západní vědci neignorovali šamanismus jako takový – coby sociokulturní, religiózní, případně psychologický fenomén býval zkoumán často. Jenže co si počít s obsahy vizí, které šamani na svých výpravách zakoušejí? Málokdo z absolventů Oxfordu, Harvardu nebo Sorbonny by riskoval posměšky kolegů a komplikoval si život tím, že by je vzal vážně a považoval je za reálné výpovědi o skutečnosti, v níž žijeme.

Přísně racionalistické paradigma západní vědy takový krok do neznáma zapovídalo jako pošetilost a sama antropologie navíc dostala do vínku pocit nadřazenosti vzdělaných bílých badatelů nad divochy. Šamanům byly dlouho přisuzovány různé psychické poruchy (psychóza, hysterie, epilepsie), takže proč jejich blouznění přisuzovat jakoukoli informační hodnotu?


..:. více zde :.

2007-02-7, 20:30:00 • Drogy 

2007-02-7, 19:13:00 • Retro 
czechtek2007.wz.cz

2007-02-7, 14:17:43 • CzechTek 
Kupuj Vistu posílíš mír!
(Vincent von Banhoff, Waffen MS, 7. února 2007, 7:46)


pracujete ve firmě s vlastní tajnou policií?

Microsoft gestapo ®

Dnes vyšel na lupě článek o ochraně dětí na internetu. Kromě informací o různých aktivitách na poli ochrany dětí na internetu se na konferenci generál armád "Mitte" von Mühlfeit neprofesionálně "prokecl", že Microsoft vlastní tajnou policii a rádi spolupracují s policií. Už se těším až budou provádět zátahy na linuxové živly i u nás. Pryč s opensourcovými štváči!

zdroj: ..:. vfb.bloguje.cz :.

Jak by taky ne, když to má Hans Mühlfeit, někdější člen totalitní tajné policie, v krvi …

2007-02-7, 10:36:00 • Komentáře / názory 
Protestní slavnost za zachování současné podoby Kozího plácku
( Václav Štefan, Metro, 7. února 2007)


Od pondělí 5. září probíhá na pražském Kozím plácku a v přilehlých kavárnách protestní akce za zachování jeho současné podoby.

Na místě je možné podepsat petici a seznámit se s veškerými materiály týkajícími se protestu. Občanské sdružení Společnost přátel koz vítá všechny muzikanty, divadelníky i jiné umělce, kteří by se chtěli zúčastnit a zahrát. Akce potrvá do neděle 11.února. V jejím průběhu bude k vidění více než 300 exponátů Kozího muzea, o jehož vznik sdružení usiluje.
Důvodem protestů a petice je návrh na pozměnění tradičního pražského Kozího plácku (křižovatka ulic Kozí, Vězeňská, Haštalská a U Obecního dvora). Respektive umístění sochy slavného psychoanalytika Sigmunda Freuda právě na toto místo.

..:. více zde :.

2007-02-7, 10:01:32 • Si děláš kozy... 
Tak prodali i mrtvého Svobodu
(Filip Černý, ČT24.cz, 5. února 2007, 21:51)


Policista Aleš z Kostelce měl teda pěknou smůlu. To vám povím. Možná plánoval, že to v sobotu na diskotéce s holkama pěkně rozbalí. Zrovna dokázal ze své kariéry vytěžit deset táců, a to už je nějaký balík na takového balíka. Když k tomu přidáte uniformu a zbraň, měl našlápnuto na skutečně veliký mejdan, o kterém by se nad Černými lesy mluvilo ještě dlouho. Jenže se to celé nějak vymklo a teď nemá ani frčky, ani peníze, naopak na krku má paragraf.

(...)

Nedávno jsem vám byl nepřímým svědkem tragédie, kterou bych tady nechtěl moc rozebírat. Zavolal jsem sanitku, počkal na příjezd doktora a zdekoval se. Večer jsem viděl v TV, že se obchodníci s hrůzou činili. Policista, asi ten, který jim tak rychle zavolal, se nakrucoval před kamerou. O možných příčinách nehody, o tom, že by to možná mohl být zločin a že to budou šetřit. Policisté dělali, co jsou zvyklí: napráskali tragédii spřízněným novinářům, ohledali místo a šli domů. Za celý měsíc mě nebyla policie schopná kontaktovat jako možného svědka události. Můj mobil i jméno je dodnes v databázi linky 112. Jenže to by nějaký hodnostář musel zvednout telefon, sehnat číslo, vyťukat ho a zeptat se, co jsem viděl. Prý vyšetřování, pche.

celý komentář na: ..:. ČT24.cz :.
2007-02-6, 19:17:25 • Komentáře / názory 


a na webu k tomu hraje nafalšovaný rumunský šlágr : ..:. basescu.uv.ro :.

2007-02-6, 18:33:29 • Z vesela ;) 
Rumunský president řekl Gatesovi, že pirátství je dobré
(Jan Handl, DigiWeb.cz, 5. února 2007, 17:04)


Vrcholnému představiteli Rumunska se povedla pěkná rošťárna.

Rumunský president Traian Basescu podle listu The Washington Post miluje softwarové pirátství. Na tiskové konferenci řekl Billu Gatesovi, zakladateli Microsoftu, že pirátství pomáhá mladé generaci poznávat počítače.

více na: ..:. DigiWeb.cz :.

2007-02-6, 15:21:00 • Média 
Gorbačov chce po Gatesovi milost pro piráta
(Daniel Dočekal, DigiWeb.cz, 6. února 2007, 8:59)


Bývalý ruský prezident, Michail Gorbačov, v otevřeném dopisu žádá Billa Gatese, zakladatele Microsoftu, o milost pro ruského učitele, Alexandra Ponosova. Tomu prý hrozí doslova vyhnanství v sibiřských vězeňských táborech.

více na: ..:. DigiWeb.cz :.

2007-02-6, 15:07:00 • Média 
Kuřáci všech zemí, spojte se!
(Tomáš Vystrčil, Liodvky.cz, 5. února 2007)


Verlaine s Baudelairem zajdou na Montmartre na kefír, kde jim lehký holky nabídnou celozrnnou večku, proč ne? A pokud si zapálí, tedy vonnou tyčinku.

Kouření je samozřejmě hloupost, protože škodí zdraví.

A smrdí! Stejně jako chemické továrny vyrábějící umělé hmoty na kýče a nesmysly všeho druhu, jako papírny zásobující svým produktem bulvární tiskoviny, jako automobily a luxy na listí.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

Související:
Jiří Srstka: Zakazované potěšení z kouření

2007-02-6, 14:54:00 • Komentáře / názory 

2007-02-6, 14:45:01 • Cross Club 
Zemřel táta policajtů
(Petr Knötig, VečerníBrno.com, 5. února 2007, 10:41)


Poslední cesta čeká na Jana Sobotku, který byl po dlouhá léta velitelem speciálního Pohotovostního pořádkového odboru brněnské policie a za své zkušenosti, které dokázal předávat mladým, si u mnohých vysloužil přezdívku Táta policajtů.

Byl jedním z těch, kteří za 35 let služby stáli vždy v první linii v boji se zločinem, protože byl hlavním velitelem jednotky, která vyjížděla jako první ke každému tísňovému volání a k záchraně životů.

Mnozí policisté prošli jeho školou a mnozí dones tvrdí, že to byl takový „táta policajtů“, protože každému dokázal poradit a začínající nezkušené uměl připravit na službu. V druhé polovině loňského roku odešel do důchodu, ale toho si příliš neužil. Poslední rozloučení s tímto pravým mužem zákona bude ve středu 7. února v 10 hodin v brněnském krematoriu.

zdroj: ..:. VečerníBrno.com :.
2007-02-6, 11:40:00 • Média 
Vyhláška: DVD dopadly jako koblihy
(Tomáš Fránek, Aktuálně.cz, 6. února 2007)


Brno – Česko se opět rozhodlo být přísnější než Evropská unie a tentokrát to neodnesly koblihy, ale DVD.

Ministerstvo kultury vydalo vyhlášku, podle níž se vybírá autorský poplatek z nenahraných nosičů, tiskáren a DVD přehrávačů.

Na nesmyslnost vyhlášky si stěžovali lidé u ochránce lidských práv Otakara Motejla. Ten ji prostudoval a zjistil, že Česko v této oblasti předběhlo Brusel, který vybírání poplatků nevyžaduje.

Podle ombudsmanova šetření není však vyhláška diskriminační, a proto zatím nenavrhne její zrušení Ústavnímu soudu.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2007-02-6, 11:22:00 • Média 
Demokracie pod policejním drobnohledem
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 5. února 2007)


Jsme připraveni přijmout fakt, že cokoliv uděláme, řekneme či napíšeme, může být použito proti nám? Kdykoliv a kýmkoliv?

Bouřlivý rozvoj informačních a telekomunikačních technologií, spolu s jejich miniaturizací a levnou masovou výrobou přinesl do světa lidí netušené změny. Ztrátu soukromí. Digitální nahrávací zařízení velikosti krabičky od sirek existují za cenu menší než měsíční plat. I každý moderní mobilní telefon je jím vybaven. A ty lepší už jsou vybaveny kvalitními fotoaparáty a filmovými kamerami, mnohdy už s profesionálním rozlišením. To jsou vaše možnosti špehování. Stát ale monitoruje veškerou naši elektronickou komunikaci, a to tak diletantským způsobem, že nikdo vlastně neví, kdo všechno se ní může seznamovat. Některá data jsou poskytována cizím zpravodajským službám, jiná cizím policejním službám. Řada špehovacích nahrávek uniká bulvárním médiím.

(…)

Identita, věc veřejná

Je správné dávat osobní údaje svých, naprosto poctivých občanů cizím státům, dokonce bez jejich vědomí a souhlasu, jestliže nekontrolujeme jak s nimi zacházejí a zda dodržují naše pravidla? Přesto se tak děje. Předává se soubor více než třiceti údajů, včetně čísel bankovních účtů či některých jiných zdravotních záznamů. Pas či občanský průkaz vybavený RFID čipem je možno přečíst na dálku. Projdete li okolo policejního vozu, jeho osádka bude vědět kdo jste, aniž vás zastaví. A vy nebudete vědět, že vás právě zkontrolovali. Opravdu si myslíte, že podobné zařízení nebude mít do půl roku i někdo jiný, než policie? Už dnes existuje jeden mladý počítačový nadšenec, který si miniaturními RFID čipy značkuje partnerky při svém sexuálním trampingu tak, že jim při pohlavním styku nepozorovaně vsune čip podobající se zrníčku prachu do pochvy. Identifikaci čipu pak s popisem intimních podrobností o zájmech dívky zveřejňuje na svém internetovém blogu. Kamarádi pak procházejí jako lovci městem se čtečkou, velkou jako kalkulačka… Je to správné?

celý článek na: ..:. Blisty.cz :.
2007-02-6, 11:10:00 • Média 
Korouhvička, která odpuzuje
(Petr Kamberský, iHNed.cz, 6. února 2007)


Jiří Paroubek mnoho lidí dráždí jako česnek žlučník. Trochu zbytečně, kromě snahy dostat komunisty do vlády a památného povolebního zkratu neudělal nikdy nic, čím by ohrožoval demokratický pořádek. Neútočí na jiné pilíře moci, nezpochybňuje soudnictví... Má vlastnosti, které jej předurčují k politické dráze: buldočí vytrvalost, racionalitu, uvažuje v historických i geografických souvislostech. Jeden charakterový atribut však ohrožuje pověst země i jeho vlastní budoucnost: nekonečný oportunismus.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.

2007-02-6, 10:22:00 • Média 
Vesecká chce povýšit předlistopadového prokurátora
(Pavel Blažek, Novinky.cz, 6. února 2007, 5:09)


Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se podle informací Práva rozhodla nahradit pražského vrchního státního zástupce Jiřího Kulvejta bývalým vrchním státním zástupcem a nynějším státním zástupcem Liborem Grygárkem. I když oficiálně Vesecká ještě návrh na změny ve vedení pražského vrchního státního zastupitelství (VSZ) ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) nepodala, vyvolalo to okamžitou reakci ombudsmana Otakara Motejla.

(…)

"Všechno nemůžeme zapomenout. Mám tím na mysli angažování pana Grygárka jako prokurátora v letech 1988 a 1989. Respektive celé jeho působení na prokuratuře od roku 1985. Jeho horlivost ho dovedla až k účasti na protizákonných akcích," řekl Právu Motejl. Upozornil, že se mu nelíbilo už jmenování Grygárka vrchním státním zástupcem před třinácti lety tehdejším ministrem spravedlnosti Jiřím Novákem (ODS).

více na: ..:. Novinky.cz :.
2007-02-6, 9:57:00 • Média 
Policie podrží agenta StB
(Jiří Reichl, Lidovky.cz, 6. února 2007, 8:49)


Policie včera ukázala, jak si představuje vypořádání s komunistickou minulostí. Nejprve Česká televize před pár dny uvedla, že jeden z nejvýše postavených mužů v policii – šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál – byl veden jako agent StB. V pondělí LN dále zveřejnily, že na začátku devadesátých let předložil lustrační osvědčení na cizí jméno: místo Pavol Pavel.

A řešení policie? Pavol Mihál může ve sboru zůstat. Policejní prezident Vladislav Husák včera LN doslova řekl: „Nevyhodím ho.“ Ajeho budoucnost dále popsal: „Pokud se potvrdí podezření, že byl agentem, tak na Policejním prezidiu skončil. Budeme uvažovat o jiném místě bez příplatku za vedení a mimo prezidium. V rámci registru volných míst se bude moci podívat na volné místo na některé krajské správě, okresním ředitelství či jiném útvaru.“

celá zpráva na: ..:. Lidovky.cz :.
2007-02-6, 9:54:00 • Média 
Vnitro hledá v policii agenty Stb
(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 6. února 2007)


Českou policii čeká velká prověrka, jestli v jejím vedení nesedí bývalí spolupracovníci komunistické státní bezpečnosti.
Ministr vnitra Ivan Langer chce prověřit zhruba tisíc důstojníků: zaměstnance Policejního prezidia, šéfy krajů a jejich zástupce i okresní ředitele.
To vše kvůli případu ředitele české pobočky Interpolu Pavola Mihála, který je veden v seznamech StB. A navíc je podezřelý, že při žádosti o lustraci podváděl.

více na: ..:. iHNed.cz :.

A co proslavený zástupce šéfa tachovské policie Pachl?

Zda byl Pachl členem StB nelze zjistit (Lidovky.cz 26.9.06)
Indicie o estébácké minulosti Pachla publikovali iDNES.cz a Nedělní svět (CzTk Blg 17.12.05)
Tvrzení o Pachlově negativní lustraci nebudí zrovna velkou důvěru (NeviditelnýPes.cz 30.12.05)

2007-02-6, 9:42:00 • Média 
Protest za zachování Kozího plácku v současné podobě
(Kozy.cz, 5. února 2007)


Od pondělí 5. do neděle 11. února 2007 bude probíhat na Kozím plácku a v přilehlých restauracích a kavárnách protest za zachování jeho současné podoby. Aktuální program bude vystaven uprostřed Kozího plácku. Na místě bude možné podepsat petici, seznámit se s veškerými materiály k dané věci. Je možné pomoci při instalaci a doplnění o další exponáty Kozího muzea. Uvítáme muzikanty, divadelníky a jiné umělce, kteří by se zúčastnili a zahráli. Na místě bude hudební aparatura a v nepřízni počasí řada prostor v přilehlých restauracích a kavárnách.

více na: ..:. Kozy.cz :.

2007-02-5, 21:37:47 • Protestní akce 

2007-02-5, 21:32:00 • Média 

2007-02-5, 19:35:00 • Média 

2007-02-5, 18:45:00 • FreeTekno akce 
Revoluce v boji proti závislosti
(Nedělní Blesk, 4. února 2007)


LONDÝN – Britská miminka možná začnou už v nejbližší budoucnosti dostávat speciální vakcíny proti závislosti. Podle odtajněných vládních materiálů, které získal deník The Sun, úřady zvažují možnosti imunoterapie – vakcinace novorozenců chemikálií, která by zabránila, aby se později stali závislými na heroinu, kokainu nebo nikotinu. „U takto očkovaného člověka by drogy nedokázaly navést stav způsobující požitek,“ tvrdí vědci ve vládní zprávě. Vakcíny proti kokainu i heroinu už jsou přitom k dispozici. S očkováním by se tedy mohlo okamžitě začít. Britská vláda si ale samozřejmě uvědomuje, že jejich případné masové využití u novorozenců může vyvolat kritiku a nevůli rodičů i celé společnosti.

2007-02-5, 18:39:00 • Drogy 
Hodonínský cestovatel napsal knihu s vůní opia
(Hodonínský deník, 5. února 2007, 10:55)


Každá společnost se adaptovala na svou drogu. Naše křesťanská holduje alkoholu, islámská zase jiným látkám. Jsou to životabudiče, které lidem přinášejí uvolnění, což ale neznamená, že se mají tolerovat. To jsou slova cestovatele a spisovatele Jiřího Sladkého z Hodonína, který v těchto dnech představuje už druhou knihu ze svých jedenácti cest po Íránu. Zatímco v té první s názvem Írán plný mučedníků se věnuje náboženským rituálům, titul „Terijak znamená persky opium“ je sociologicko-etnologickou sondou do perské kultury, v níž má své místo užívání drogy vyráběné z máku. Pro setkání s ní se vydal na jihovýchod země.

..:. více zde :.

2007-02-5, 18:37:00 • Drogy 
Na web s Firefoxem anonymně? Tor!
(Pavel Chalupa, Root.cz, 5. února 2007)


Internetová anonymita je jen dlouho omílanou fámou. Existuji ale metody, s jejichž pomocí dokážeme zajistit velmi slušnou úroveň anonymity. Tor je rychle se rozšiřující onion routing síť, která v současnosti nemá bezpečnostní chybu, přes kterou by se dala dohledat identita uživatele. Co na to asi řeknou tajné služby?

více na: ..:. Root.cz :.

2007-02-5, 16:12:21 • Média 

Set Up the Terrorist Attack

  1. Take Rocket
  2. Give-and-Go

..:. více zde :.

2007-02-5, 15:30:00 • Z vesela ;) 

2007-02-5, 15:05:00 • Média 
Ústavní stop radarové základně
(Zdeněk Jičínský, Právo, ČeskáMédia.cz, 5. února 2007, 9:16)


Po příslušné notě USA zahájila vláda vysvětlovací kampaň k umístění radaru v ČR. Nepoložila si však vůbec otázku, zda je to vůbec možné. Platná ústava to nepřipouští.

(…)

Pokud by snad vláda postupovala v rozporu s platnou ústavou a sjednala mezinárodní smlouvu s USA o radarové základně, bude se muset touto věcí nutně zabývat Ústavní soud ČR, který rozhodne o souladu této smlouvy s ústavním pořádkem, a to před její ratifikací. Jsem přesvědčen, že ÚS by musel konstatovat nesoulad.

Zdá se, že Topolánkova vláda, jež je nekriticky nakloněna této bilaterální smlouvě s USA, až dosud vládu USA o této ústavní situaci neinformovala. V zájmu dobrých vztahů s USA, na nichž musíme mít jistě zájem, by tak měla učinit dříve, než se plně uvedou do běhu všechna jednání potřebná k rozhodnutí.

Skutečnost, že rozhodnutí v této věci vyžaduje změnu Ústavy, staví také do jiného světla požadavek referenda. Jeho účelnost a potřebnost je tím zdůrazněna. Občané by neměli být vyloučeni z rozhodování o tak závažné záležitosti. Nejde zdaleka jen o toto vojenské zařízení, ale o celkové zaměření zahraniční politiky. Má-li se uplatňovat v rámci multilaterálních svazků, EU, NATO, OSN, nebo na bázi bilaterálního vztahu, jenž nemůže mít v tomto případě rovnoprávnou povahu.

více na: ..:. ČeskáMédia.cz :.
2007-02-5, 11:25:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Cirkev a jeji autoerotika
(AK Hoffmeistrová, 4. února 2007, 23:30)


No ja myslim ze si z nas akorat delaj prdel. Utrpna onanie pod hrbem Zvonika od Matky Bozi pro ty, jez meli spolecne ze chteli zit v pravde a prozivat odpovednou svobodu a tak vedome ci nevedome naplnovat poselstvi Krista je fakt zbytecne prolity semeno. Vlada nam lze, justice coby jiny nazev pokrytectvi, policie parodii na MIA Col.Braddocka. Ucineny zazrak zhmotnene vize, pri ktere Kristus rotuje jako turbiny Messerschmittu Me262 Schwalbe. Nazdar.

zdroj: ..:. AKHoffmeistrová.blog.cz :.

2007-02-5, 11:19:00 • Komentáře / názory 
Třicet let anticharty, koruny českého úpadku
(Adam Drda, iHNed.cz, 5. února 2007)


Po lednovém shromáždění "vážných" umělců v národním v divadle, kteří (slovy Rudého práva) manifestovali své jednotné odhodlání uskutečňovat kulturní politiku strany a státu, učinili totéž 4. února "zábavní" umělci v Divadle hudby. Smyslem těchto a dalších akcí byl odsudek Charty 77, jejíž signatáři konstatovali, že mnohá ústavou garantovaná práva (například svobody projevu) jsou v husákovském komunismu zcela iluzorní a že je třeba to změnit. Antichartisté pak de facto vzkázali společnosti a světu: Charta lže, že jste ji nečetli, to je fuk, zřízení, v němž žijeme, je dobré, stojíme za ním. Podpořili tedy policejní stát.

(…)

Komunistickému aparátu včetně StB posloužila anticharta jako velmi cenná informace. Představitelé režimu nepochybně věděli, že společnost je zpracovaná, ale neměli to ověřené. Když se v roce 1976 zaktivizovalo relativně malé intelektuální společenství na podporu pronásledovaných členů The Plastic People of the Universe, režim byl podle všeho zaskočen. A o pár měsíců později v případě Charty 77 už nechtěl nic nechat náhodě. Bylo zjevné, že odvahu postavit se proti bezpráví najde jen menšina; nejasné však bylo, nakolik se k ní připojí ti, kdo jsou v národě považováni za významné osobnosti.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.
2007-02-5, 11:08:00 • Komentáře / názory 

Finta proti lustracím

(Jiří Reichl, Lidovky.cz, 5. února 2007, 7:59)

Šéf české pobočky mezinárodní policejní organizace Interpol Pavol Mihál s největší pravděpodobností bude muset odejít z funkce. Kontrola ministerstva vnitra totiž zjistila, že při nástupu na Policejní prezidium před patnácti lety odevzdal lustrační osvědčení na cizí jméno.


..:. více zde :.

2007-02-5, 11:03:00 • Média 
Adolf Hitler a módní trendy

2007-02-4, 20:18:00 • Přišlo e-mailem 
Vnitro chystá revoluci ve zkoumání dějin
(Jakub Jareš, Aktuálně.cz, 4. února 2007)


Praha – Ministerstvo vnitra připravuje projekt, který má zásadně změnit zkoumání komunistické minulosti. Jméno dostal příznačné: Otevřená minulost.

V jeho rámci chce ministerstvo například digitalizovat archivy StB, sloučit Ústav dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se svým archivem či publikovat tisíce archivních dokumentů na internetu.

(…)

"V archivu máme desítky miliónů stran dokumentů, které vysvětlují, jak režim fungoval, jak lidi likvidoval a zastrašoval. Zatím z nich ale známe jen velmi malé procento či spíše promile. To se také musí změnit," dodává Žáček.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2007-02-4, 19:26:00 • Média 
CzechTek WebLog: Lednová rekapitulace

CzechTek

9.ledna 2007

Policejní prezident Vladislav Husák odmítl odpovědět v on-line rozhovoru na serveru Lidovky.cz na otázky týkající CzechTeku 2005.

..:. více zde :.

2007-02-4, 19:19:00 • CzechTek 


Thx H.

2007-02-4, 17:51:00 • Z vesela ;) 

2007-02-4, 10:46:00 • FreeTekno akce 
Report: Club Wox, Swiss
(Sobby, 3. února 2007)


REPORT: Les Collones (Švycarsko), blízko městečka Sion,

ACID TECHNO + HIP HOP party /hezky spojeni:)
Club: WOX, Sound: EXID TOOLS (Dj´s: Mark, Fog, l´Oule, Pierre, Basser)

Prichod kolem devate hodiny vecerni s umyslem trochu popit a poslechnout si trochu te svicarske produkce. Uz pred vstupem ceka moc hezky zmalovana dodavka:) Vstup 5 Fr (asi 90 kaček). Klub velkej asi pro 500/600 lidí. Vevnitř lidí docela dost, ale da se hejbat, pripraveny jsou dva mensi sloupy, ale zatim mlcej. Začíná vyhlašování zdejšího snowboardovýho závodu. Jo fajn, tak to nás tolik nebere, tak dem pro pivo. 4 Fr, kua!!! kdybych to nemel zadaco, tak asi umru na dehydrataci. No nic, kolem 10 nastupuje naka zdejsi hiphopova kapela...jako rep dobrry, ale sme tu na neco jinyho. Ale hlavní MC repuje vostosest a desky pod tim docela jedou, tak si to uzivam a pri tlachani sem mi docela hejbou kolena:) neco ke trictvrte na dvanact se dostavuje ticho a v zapeti prichazi ocekavana smrst tepelne vybublanejch kyselejch beatu. Prvni dj hraje na gramce a fajnove mu to svisti (Derrick May, Mandala, London Acid city, Spiraly a hodne do toho brejkuje)...fakt dobry!!!pri jeho setu me upoutala snad jedina vyvesena plachta v klubu. Vypadal, jak z reklamy na kenvelo akorát místo znáčku K mela znáček Mcdonalds a pod tim Anywhere. Dobrej napad!!!
Po jeho setu prisel nakej holohlavej strecu a vytah masinky, coz sem velice uvital, ale kdyz spustil sklaplo mi a snad dve hodiny sem nic nerek a jen poslouchal. Neco neskutecnyho. Mel to tak trochu nesourody ale to me fakticky smakovalo. Vsude naky bubli bubli a pak svih svah. Atmosfera dostavala nakladacku!!! A lidí docela pribylo. Jeho set mel bejt nejspis hlavni vrchol vecera, protoze pak se nak vylidnilo. Zacalo se hrat zase z gramcu...ale jak. Treba acidovej bootleg Abby Mama mia???no nadhera po tomhle zazitku sme pak neco po treti vypadli.
Hudebne maj svycari trochu jinej styl, vic se snazej vytvorit atmosferu nez jen to hnat co nejvic rychle. Propojuji to hodne s ostatnimi styly jako s housem, ambientem, psytrancem a hodne pouzivaj brejky. Nevim, jak vam, ale me se tohle opravdu libi. Pokud chcete zazit dobrou prknovacku a prijemne hudebni pohosteni nemate co resit:)

2007-02-4, 10:36:25 • FreeTekno akce 


Thx Q
2007-02-3, 21:24:00 • Alternativní kultura 
Vyhledávač RFID 13,56MHz
(Jan Půhoný, HW.cz, 10. července 2006)


Etikety RFID jsou stále častěji používané a spotřebitelé ani nemusí vědět, že si z nákupu přinesli třeba hned několik RFID čipů na obalech zboží. O možnostech zneužití této technologie bylo již napsáno mnoho. Pokud Vás zajímá zařízení, které umí odhalit i skryté RFID čipy pracující na frekvenci 13,56MHz, čtěte dále.

Zákazník navštíví butik. Prodavačka mrkne nenápadně na monitor vedle pokladny. „Paní Vopičková už u nás dlouho nebyla.“ Při průchodu vstupními dveřmi předala totiž zákaznická karta v kabelce základní data o majitelce ochotně čtečce. „A při poslední návštěvě stejně nic nekoupila.“ Databáze má zaznamenánu každou návštěvu a nákup. „No tohle – spodnička a tílko jsou od konkurence! tak to bych měla upravit na naší nabídku". I v jednotlivých součástech oblečení jsou etikety RFID. Ty jsou sice po prodeji vlastně již nepotřebné, ale když už tady jednou jsou, předávají dál svůj světově jedinečný číselný kód.

Tento futuristický scénář není ale žádnou hudbou budoucnosti. Již v roce 2004 byl zahájen v Německu zkušební provoz podobných zařízení. Také v této zemi jsou osobní data sice chráněna a je na to i úřad který brzdí přílišné zvědavce a průzkumníky trhu, ale nebyl by to první případ, kdy přísná omezení byla pozdějšími úpravami vyhlášek či nařízení zrušena. Nebo se jednoduše mlčky ignorovala.

více na: ..:. HW.cz :.
2007-02-3, 21:22:00 • Média 
RFID Zapper
(Jan Půhoný, HW.cz, 17. července 2006)


Přemýšleli jste někdy o tom, jak zničit RFID čip, aniž by jevil jakékoliv známky poškození? Že to nejde? Ale omyl, je to až příliš jednoduché!

Nedávno jsem byl upozorněn na opravdu zajímavou stránku projektu RFID Zapper https://events.ccc.de/congress/2005/wiki/RFID-Zapper%28EN%29 (volně přeloženo – RFID ničič).

RFID Zapper je přístroj, který umí navždy zničit pasivní RFID čip, který může mít v současné době různou podobu, od karty až po podkožní implantát. Za projektem stojí v současné době dva lidé, konkrétně (MiniMe zapper.20.minime@ spamgourmet.com a Mahajivana rfid.20.mahajivana@ spamgourmet.com ).

více na: ..:. HW.cz :.
2007-02-3, 21:21:39 • Média 
short social engineering excersise (stars hector sounds teased from a Korg Electribe SX, video shot down the derelict freemasons lodge, also on google)

Social engineering is a concept in political science that refers to efforts to influence popular attitudes and social behavior on a large scale, whether by governments or private groups. In the political arena the counterpart of Social engineering is: Political engineering.

..:. více zde :.

2007-02-3, 17:46:00 • English 
NBÚ: Pouhá evidence v seznamech StB není bezpečnostním rizikem
(ČTK, ČT24.cz, 2. února 2007, 16:50)


Praha – Podle Národního bezpečnostního úřadu není sama evidence v seznamu spolupracovníků komunistické tajné bezpečnosti (StB) důvodem pro nevydání bezpečnostní prověrky. "Zákon vyžaduje, aby byla zjištěna a vyhodnocena konkrétní náplň této spolupráce. NBÚ je tedy povinen hodnotit délku, charakter a obsah této spolupráce," sdělil ČTK ředitel úřadu Dušan Navrátil.

více na: ..:. ČT24.cz :.

2007-02-3, 9:22:00 • Média 
ČT: Šéf české pobočky Interpolu Mihál působil jako agent StB
(ČTK, ČT24.cz, 31. ledna 2007, 20:39)


Praha – Šéf české pobočky Interpolu a důstojník policejního prezidia Pavol Mihál je podle České televize (ČT) vedený v seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). ČT dnes s odvoláním na registry StB uvedla, že Mihál působil jako agent StB několik let před listopadem 1989. Mihál to popírá. Televizi také řekl, že má negativní lustrační osvědčení. Policejní prezidium podle ČT navíc potvrdilo, že má bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

více na: ..:. ČT24.cz :.

2007-02-3, 9:21:54 • Média 
Policista se přiznal, za fotky Svobody skončil
( Jaroslav Kmenta, iDNES.cz, 2. února 2007, 13:10)


Inspekce ministra vnitra odhalila autora fotografií mrtvého skladatele Karla Svobody. Podpraporčík A. S. z Kostelce nad Černými Lesy se už přiznal, že snímky deníku Blesk prodal. Ve státních službách tak skončil.

(…)

Ministr vnitra Ivan Langer ocenil rychlý postup policie i inspekce při odhalení viníka. "Jsem rád, že zafungovaly kontrolní mechanismy. Je to dobrý vzkaz do nitra policie i k veřejnosti, že jsme schopní odhalit a nekompromisně potrestat ty, kdo ohrožují dobré jméno policie," řekl iDNES.cz.

Policista ve státních službách skončí. "Okamžitě bude ukončen jeho služební poměr a bude propuštěn bez jakýchkoliv náhrad. S největší pravděpodobností bude také obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele," dodal Langer. Za to mu hrozí až tři roky vězení.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.
2007-02-2, 22:19:00 • Média 
Bulvární mechanismy české policie

Langer: Na hodinu a bez jakýchkoliv výsluh.

Langer chce také prověrku celého okresního ředitelství policie a obvodního oddělení.

zdroj: ..:. Televizní noviny 1.2.07 :.

Šéf policejní služebny v Kostelci nad Černými lesy zkolaboval a zasahovat musela záchranka.

Mluvčí středočeské záchranné služby: Psychicky neunesl tu situaci, která tam je, takže jsme mu dali nějaká sedativa.

Chytrý Bublan: Přístup do počítače musí být nějak zabezpečen …

Dvaadvacetiletý policista už u policie definitivně skončil, protože mu bylo doručeno jeho odvolání.

Akční Husák: Hrozí mu trest až 3 roky odnětí svobody.

zdroj: ..:. Televizní noviny 2.2.07 :.

2007-02-2, 22:18:00 • Média 
CzechTek
(Necyklopedie, 14. muhharám 1428)


Pravidelná oslava narozenin Aštara Šerana.

Probíhá každoročně o víkendu na přelomu července a srpna. Nezřídka se její trvání protáhne až na jeden týden, důvodem k ukončení bývá nedostatek alkoholu v okolních konzumech, vyčerpané studny s pitnou vodou, popřípadě hromadný nájezd obrněných polyšů.

více na: ..:. Necyklo.pedie.info :.

2007-02-2, 14:10:48 • CzechTek 
Jiří Paroubek
(Necyklopedie, 14. muhharám 1428)


Jiří Paroubek byl český kontroverzní premiér bašmacké národnosti, orientoval se v oboru řeznictví, restauratérství apod. Proslavil se napsáním knihy "Jak Hedvíček kradl salámy", dále pak samozřejmě také svým postojem k CzechTeku. Polovina obyvatel ho milovala, polovina by jej nejradši viděla viset za koule v průvanu.

Paroubek byl velmi oblíben převážně mezi mladými lidmi, kteří iniciovali u ministerstva proměny (promini) kampaň za zavedení nové dopravní značky "Zákaz vjezdu pod plnou parou back". Tato značka se dnes hojně objevuje v ulicích Prahy a jiných měst.

Paroubek je také označován za člena pražského podsvětí, je napojen na gang překupníků s kolotoči pánů Kočky, Rysa a Ostrovida. Údajně v dřevěných koních se pašují drogy a číňani. Toto obvinění vznesla ODS, na otázku jak se 1 číňan vejde do dřevěného koně nynější premiér Topolánek však neodpověděl.

více na: ..:. Necyklo.pedie.info :.
2007-02-2, 14:09:00 • Z vesela ;) 
Prasopes
(Necyklopedie, 14. muhharám 1428)


Prasopes domácí
(lat. Suidae Canis)

Podle sbírky eddických islandských epických mytologických a hrdinských písní Edda je prasopes zvíře vytvořené zkřížením prasete a psa, má prasečí rypák, psí uši, bleděmoré oči, psí nohy, prasečí ocas a špatnou reputaci, srst zebrovitě pruhovanou nebo prašivinově flekatou.

Prehistorický prasopes křídový se objevuje na konci éry dinosaurů. Mnoho paleontologů se dnes přiklání k názoru, že vyhynutí dinosaurů má na svědomí právě on, svědčí o tom lebky tyranosaurů nesoucí stopy zubů prasopsa křídového. Předky prehistorických prasopsů byli cynodontní terapsidi, kteří ještě snášeli vejce.

více na: ..:. Necyklo.pedie.info :.
2007-02-2, 14:08:34 • Z vesela ;) 
Svět svobodného software v uplynulém týdnu: Google přišel o bomby
(Martin Kysela, DigiWeb.cz, 2. února 2007, 7:45)


Populární vyhledávač Google byl odminován a nenajdete na něm už téměř žádnou funkční bombu. Společnost Adobe zpřístupní specifikace formátu PDF. Alan Cox si patentuje DRM. Nejen o těchto novinkách se dočtete v dalším souhrnu aktualit ze světa, v němž vládnou tučňáci.

Další týden je za námi a nutno podotknout, že byl skutečně pestrý. Google se zbavil "bomb", což jistě potěší hlavně politiky (viz kauza "prasopes"). Adobe se rozhodlo zpřístupnit specifikace souborového formátu PDF a zatímco Wikipedia bojuje se spammery, Alan Cox si patentuje DRM. Zkrátka týden plný novinek a důležitých okamžiků. Pojďme tedy na ně.

Google bez bomb

Jistě jste už slyšeli o tak zvaných "google bombách". Jde vlastně o cílené zneužití vyhledávače Google tak, aby při zadání určitého řetězce vrátil odkaz na stránku, která s daným řetězcem přímo nesouvisí (například donedávna fungující bomba "ministerstvo brutality",která odkazovala na stránky MV ČR).

více na: ..:. DigiWeb.cz :.
2007-02-2, 11:32:46 • Média 
Langer chce zapomenout na vyšetření CzechTeku
(Jan Tuna, Frekvence 1, 31. ledna 2007, 18:10)


Jan TUNA, moderátor
Pojďme se vrátit do minulosti. Když jste byl ještě stínový ministr, a to velmi kritický, budete jako ministr vnitra iniciovat v rámci Inspekce ministra vnitra vyšetření zásahu proti účastníkům CzechTeku, který ODS tvrdě kritizovala?

Ivan LANGER, ministr vnitra, místopředseda ODS
Tak já jsem si nechal zpracovat zprávu, ze které vyplynulo absolutně tristní jištění, že z mnoha desítek trestních oznámení a podání byl nakonec, tuším, odstíhán pouze jeden policista. Nemyslím si, že vše, co se odehrávalo na Tachovsku, tehdy bylo v pořádku na obou dvou stranách. Nechci nasazovat psí hlavu policistům, kteří tam byli, protože se leckdy ocitli ve velmi složité situaci. Ale ten výsledek mě neuspokojuje. Bohužel uplynulo příliš mnoho času od toho, abysme se mohli vrátit zpátky a dostat se k detailům. Obávám se, že to už možné nebude. Důležité je, aby se policie poučila, aby k takovýmto zákrokům vůbec, který podle mne byl zbytečný, protože policie tam vůbec být ani neměla, zasahovat takovýmto způsobem neměla, neměla vystavovat ohrožení nejenom ty účastníky CzechTeku, ale i ty samotné policisty, tak že se z toho poučila a že se to opakovat nebude.

Jan TUNA
Budete požadovat třeba analýzu komunikace mezi veliteli zásahu, což tenkrát nebylo možné a byly spekulace, že ten zásah byl ...

Ivan LANGER
Ne, ono už se to stalo a já jsem o tom mluvil i s policejním prezidentem a v tuto chvíli je jasné, že takovéto akce nemohou být pod velením pouze okresního ředitele, ale při nasazování takovýchto jednotek a lidí z celé republiky tam musí být účast někoho z policejního prezidia. Současně také přítomnost psychologů, komunikace ... prostě ty antikonfliktní týmy a komunikace s těmi účastníky tak, aby se minimalizovala ... minimalizovalo riziko toho, že bude muset dojít k zásahu.

Jan TUNA
A analýza těch ... té komunikace svědčí o tom, že by tam bylo nějaké doporučení, o kterém se hovořilo, od tehdejšího premiéra Paroubka?

Ivan LANGER
No, neexistuje nikde žádný záznam typu, pan premiér Paroubek dal pokyn, ale myslím si, že jeho vyjádření v té době byla velmi nešťastná a že si to někteří policejní funkcionáři přeložili tak, jako že to je příkaz k tomu, aby zasáhli a mydlili ty lidi hlava nehlava. A to si myslím, že není správný. Prostě ten případ přinesl ztráty na všech stranách. Přinesl ztráty z pohledu důvěryhodnosti policie, přinesl ztráty v řadách policie, že spousta těch policistů byla zraněna při tom zásahu. A myslím si, že byli zraněni ... že zranění na obou dvou stranách byli zranění zbytečně.

celý přepis rozhovoru na: ..:. Frekvence1.cz :.
audio záznam rozhovoru zde: ..:. Frekvence1.cz :.

Na závěr nezbývá než připomenout slova ministra Ivana Langera z 17. října 2006:


Vyšetřování událostí na CzechTeku 2005 ale podle ministra vnitra Ivana Langera ještě není u konce. "Výsledek šetření inspekce osobně hodnotím jako neuspokojivý. Pro mě je šetření stále otevřené," řekl.

(…) "Inspekce ministra vnitra neměla řádně zajištěnou koordinaci příjmů oznámení na pochybení policistů, což vedlo ke stížení vyšetřování," řekl ministr. "Chyba byla i ve špatné struktuře týmu, který na CzechTeku 2005 působil," pokračoval a jako další důvody jmenoval nízkou odbornou způsobilost velitelů zásahu, jejich malý počet na místě v Mlýnci a špatnou organizaci práce.

"I tady budu žádat další šetření. Došlo k celé řadě rozhodnutí, o kterých mám velmi vážné pochybnosti," vysvětlil Langer.

zdroj: ..:. Langer chce nové vyšetřování „bitvy“ o CzechTek (iDNES.cz 17.10.06):.

případně zpravodajství České Televize (videostream):
..:. Ministr vnitra Ivan Langer bude chtít detailně zhodnotit role jednotlivých policejních funkcionářů na akci CzechTek 2005. (ČT 17.10.06) :.
2007-02-2, 8:07:00 • CzechTek 
Langer na Frekvenci 1 a Kotlan
(Jan TUNA, Frekvence 1, 31. ledna 2007, 18:10)


Jan TUNA, moderátor
Dobře. Byl by Martin Kotlan dobrým policejním prezidentem?

Ivan LANGER, ministr vnitra, místopředseda ODS
Pokud by se přihlásil, určitě bych ho vzal do skupiny lidí, mezi kterými by se rozhodovalo. Ale nic takového teďka není na pořadu.

Jan TUNA
A víte o tom, že Martin Kotlan byl příslušníkem komunistické StB, před rokem osmdesát devět sloužil u Pohotovostního pluku policie?

Ivan LANGER
Nevím. Já jsem se s tím člověkem viděl snad jednou ještě jako poslanec a žádné vztahy a kontakty s ním neudržuji. Tím větší pitomost je to, co napsalo Právo.

Jan TUNA
On se sám k tomu už přiznal v roce 2004 a řekl, a teď cituji: "Jsem hrdý na obě části své kariéry, tu předlistopadovou i tu současnou." Je v pořádku, že je druhým mužem jihomoravské policie člověk s takovouto minulostí?

Ivan LANGER
Já ho nechci odsuzovat, protože ho neznám, jeho životní příběh také neznám a nechci nikomu křivdit a dělat ukvapené soudy. Nicméně to, co říkáte, mi zní velmi, velmi zvláštně.

Jan TUNA
Necháte si to prověřit?

Ivan LANGER
Tak určitě ano. V souvislosti s novým služebním zákonem a ustavováním do funkcí přinejmenším mne bude zajímat, jak to je s jeho profesním životopisem.

celý přepis rozhovoru na: ..:. Frekvence1.cz :.
audio záznam rozhovoru zde: ..:. Frekvence1.cz :.

Související:
Langer chce pryč estébáky (Lidovky.cz 8.9.06)
Langer chce vyčistit policii od příslušníků StB (Lidovky.cz 20.9.06)
Nový služební zákon by měl omezit vliv příslušníků StB v policii (Právo 27.12.06)
2007-02-2, 7:25:00 • Média 
Langer by Kotlana vzal, ale teď ho prověří
(Právo, 1. února 2007)


PRAHA – Paradoxní situace nastala včera v souvislosti se spekulací, že policejní prezident Vladislav Husák by mohl být vyměněn.
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) včera zopakoval svá slova pro středeční Právo, že výměnu Husáka nechystá, ale že nikdo nic nemá za definitivní.

Na otázku Frekvence 1, zda by ale v opačném případě sáhl po Martinu Kotlanovi, o němž se také Právo zmínilo, řekl: „Pokud by se přihlásil, určitě bych ho vzal do skupiny lidí, mezi kterými by se rozhodovalo (na policejního prezidenta), ale nic takového teďka není na pořadu.“ Na otázku, zda ví, že Kotlan byl v StB, však řekl, že ne a dodal: „Nechci ho odsuzovat, protože ho neznám a neznám ani jeho životní příběh, a nechci nikomu křivdit a dělat ukvapené soudy, nicméně mi to zní velmi, velmi zvláštně. V souvislosti s novým služebním zákonem a ustavováním do funkcí mně bude přinejmenším zajímat, jak je to s jeho profesním životopisem.“
Sám Husák včera Právu řekl, že s ministrem Langrem mluví celkem často, ale žádnou výměnu mu nenaznačoval. „V tuto chvíli se tím proto nezabývám. Sám odcházet zatím nehodlám,“ dodal.
A Kotlanova reakce na zákulisní spekulaci politiků, že by mohl přejít z funkce ředitele jihomoravské policejní správy do čela celé policie? „Četl jsem ten článek s úsměvem. Nic takového jsem neslyšel,“ řekl Právu.
K policii dnes 39letý Kotlan nastoupil v září 1987 a do března 1989 sloužil v pohotovostním pluku, který např. rozháněl demonstranty během tzv. Palachova týdne v lednu 1989. Na jaře 1989 pak nastoupil k ochranné službě 5. správy SNB, která byla součástí StB. Potřebné lustrační osvědčení Kotlan má.
V roce 2004 se už coby náměstek jihomoravského policejního ředitele vyjádřil, že ve své minulosti u komunistické policie problém nevidí a je na ni hrdý. A právě to včera ministra Langra zaujalo.

Další info:
ČT: Náměstek krajského šéfa policie byl u StB (iDNES.cz 11.11.04)
Poctivý esenbák Kotlan (Rudy Joska 12.11.04)
Kotlan: Když pominu CzechTek, tak zásah v Otrokovicích patřil mezi největší v poslední 3 letech. (MF Dnes 15.1.07)

2007-02-2, 6:55:35 • Média 

2007-02-1, 21:01:15 • Z vesela ;) 
Poskytnutí údajů o telekomunikačním provozu a domovní prohlídka
(Miroslav Krutina, Ondřej Múka, Lupa.cz, 1. února 2007, 6:30)


V souvislosti s porušováním autorských práv na Internetu dochází v poslední době také ke stíhání domácích uživatelů, kteří mnohdy doplácí na neznalost zákona. Jaká vlastně platí pravidla pro předání identifikačních údajů účastníků telekomunikačního provozu? A jaká práva a povinnosti mají zúčastněné strany, dojde-li k domovní prohlídce?

více na: ..:. Lupa.cz :.

2007-02-1, 19:29:00 • Média 
Ombudsman k vyhlášce o „výpalném“
(CDR.cz, 1. února 2007, 14:46)


Nová vyhláška k novelizovanému autorskému zákonu, která našla již obecně zlidovělý název „výpalné“, zahýbala právním vědomím tolika občanům, kteří se obrátili na veřejného ochránce práv (ombudsmana), že ten se už v polovině prosince rozhodl neřešit jednotlivé stížnosti zvlášť, ale slíbil problém nastudovat a vydat jednotné stanovisko k této záležitosti jako celku a všem dohromady. A že drží slovo, dosvědčuje jeho včerejší vyjádření. Tu rozhodující část vám nyní nabízíme.

více na: ..:. CDR.cz :.

2007-02-1, 18:56:01 • Média 
Čunek popírá změny ve výpovědi o údajném úplatku
(ČTK, ČT24.cz, 1. února 2007, 17:25)


Vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) popřel tvrzení, že měnil své výpovědi ohledně podezření, že před pěti lety jako vsetínský starosta přijal zhruba půlmilionový úplatek. Opačný pocit je podle něj dán mimo jiné růzností otázek, na které odpovídal. Čunek to dnes řekl v reakci na interpelaci poslankyně ČSSD Lenky Mazuchové.

Čunek zopakoval, že žádný úplatek nikdy nevzal. "A když se mě někdo ptá, co jsem nedělal před pěti lety, tak to skutečně nedokážu zodpovědět," uvedl. "Upřímně musím říct: Ano, jsem tak hloupý," dodal jemně ironicky. Všechna svá vyjádření ke kauze podle svých slov zveřejnil na internetových stránkách. "Díky Bohu to dneska už jde a díky technice taky," dodal vicepremiér, ministr pro místní rozvoj, senátor a šéf KDU-ČSL.

více na: ..:. ČT24.cz :.
2007-02-1, 18:37:00 • Média 
Čunkovo pochopení pro Grossovu aféru

Až teď vychází najevo, proč měl Jiří Čunek před svým zvolením předsedou KDU-ČSL takové pochopení pro nešťastný osud svého politického kolegy Standy Grosse. Pochopení tak velké, že jeho tragikomické aférce věnoval značnou část svého krátkého předvolebního projevu. Zřejmě tušil, že ho čeká podobný osud.

Předvolební projev Jiřího Čunka

Milé sestry, vážení bratři, milí hosté,

tak je to poslední dva měsíce pořád. První zodpovím jednoduchou otázku vám všem, protože se mě na to pořád ptáte: jak to bylo s tím medvědem. Takže minulý týden se porcoval medvěd, ale předminulý týden, když se natáčelo, tak medvěd porcoval mě. Takže žádné šrámy, jenom utržená podrážka.

(…)

Jsem však přesvědčen, že Grossovou aférou jsme skutečně začali sestupu přízně voličů. Protože sami jsme byli nevěrohodní, ať už právem nebo neprávem, jsem přesvědčen, že neprávem, a poukazovali jsme, moralizovali jsme a já vás všechny moc prosím, aby, pokud se to novému vedení stane, aby se ještě dříve vzedmula větší vlna než bylo tehdy na celostátní konferenci, kde pouze 15 procent hlasovalo pro to, abychom Grossovu aféru nechali sociální demokracii, protože je to jejich člověk a nechali to soudu, případně policii, protože jim vyšetření patří. Dnes vypadáme špatně pochopitelně, protože soud i policie, pokud to k soudu tedy došlo, to ani nevím, případ uzavřely a Gross zkrátka odsouzen nebyl. Tedy ukázalo se, že jsme měli pouze nějaké morální důvody, ale s těmi se na veřejnost nechodí už vůči spravedlnosti.

celý projev na: ..:. Lidovky.cz :.zdroj: ..:. Comix.cz :.
2007-02-1, 18:19:33 • Vládní lži a jiná svinstva 
Čunek vložil milion. A banka padla
(Radek Kedroň, iHNed.cz, 1. února 2007)

Jiří Čunek, jenž v současnosti jako ministr pro místní rozvoj rozhoduje o stovkách milionů korun, projevil při správě vlastních úspor velkou dávku neprozíravosti.
Uložil milion korun v bance Universal jen několik hodin předtím, než krachující finanční dům uzavřel všechny své pobočky. "Neměl předem žádné informace o tom, že by bance hrozil krach. Byl tím hodně zaskočen," tlumočí Čunkova slova jeho mediální poradce Tomáš Zdechovský.

(...)

Shodných dat si všimli čtenáři internetových diskusí o Čunkově aféře. Čunek dosud o svém "smolném dnu" veřejně nehovořil. V prvních dnech aféry jen prohlásil, že "na dlouhou dobu ztratil nemalé finanční prostředky krachem banky". Nezmínil ani jméno finančního ústavu, ani výši částky. Dvacet dní mu trvalo, než smlouvu s Universal bankou našel.

Ztrátě přitom mohl snadno zabránit. Stačilo více sledovat denní tisk.

více na..:. iHNed.cz :.

2007-02-1, 11:42:00 • Média 
Smolný den senátora Č.
(Jiří Franěk, Právo, 31. ledna 2007)

Jiří Čunek je zřejmě všech smolařů futrál, ale nese to statečně. V neděli televizním divákům ukázal a posléze vyvěsil na internetových stránkách KDU-ČSL tu svou nešťastnou smlouvu s Universal bankou. Ale ušetřil nás vyprávění o tom, jak špatným dnem pro něj byl ten 23. listopad 1998, kdy ji podepsal. Škoda, je to poučný příběh.

..:. více zde :.

2007-02-1, 11:33:00 • Média 
The Shape Shifters: Who's Got Presants (Directed by Simon Chan, Produced by Omid) ;*)

..:. více zde :.

2007-02-1, 9:34:00 • Z vesela ;)