[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

MATKA & ID:MORA vs. BENEDICTO XVI.


..:. více zde :.

2007-05-31, 23:42:00 • Video a filmy 
Itálie: anarchisté odsouzeni za "konspiraci proti státu"
(Jindřich Lacina, Anarchismus.org, 31. května 2007, 8:03)


Dne 30. května byli u odvolacího soudu v italské Florencii odsouzeni dva italští anarchisté, Allessio Perondi (5 let a 8 měsíců) a Willy Frendiani (3 roky a 8 měsíců), podle §270b (konspirace proti státu). Oba dva náleží k eko-anarchistické skupině Il Silvestre z Pisy, o jejíchž aktivitách a státní represi proti ní jsme již dříve informovali.

více na: ..:. Anarchismus.org :.

2007-05-31, 21:39:17 • Média 
Policie nechtěla o neonacismu diskutovat
(Roman Martínek, Havlíčkobrodský.deník.cz, 31. května 2007, 7:09)

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU – Ten, kdo v úterý přišel na náměstí ve Světlé nad Sázavou a myslel si, že město už problém zvaný neonacismus netrápí, byl překvapen.

Kromě několika desítek lidí, kteří z povzdálí sledovali akci Den s Deníkem, dali o sobě vědět i příznivci neonacistického hnutí Národní odpor Havlíčkobrodska (NOHB).

V plné parádě se někteří z nich přišli ukázat. Vybaveni kamerou si dokonce natáčeli celý průběh akce.

...
A policie?

Kromě třech strážníků městské policie, které do akce povolala starostka města, nebyl na akci vidět nikdo ze státní policie. Její hlavní představitel, ředitel Okresního ředitelství v Havlíčkově Brodě Jaroslav Hrdina dokonce odmítl pozvání Deníku na besedu se zástupci města na toto téma. Nebyl ale sám. Omluvil se i ředitel Základní školy Lánecká.

...
„Nikdo tam přeci nehajloval a nevyřvával, nebo ano?“ ptal se ředitel Hrdina. Zdá se, že o průběhu akce není příliš informován a policie tak ani nevyužila možnosti monitoringu příznivců NO na veřejné akci. "Bylo by velmi špatné, kdyby byli policisté vidět,“ poznamenal v zápětí ředitel.

...
Znáte tyto neonacisty?

Deníku se podařilo získat unikátní fotografie tváří členů Národního odporu z Havlíčkobrodska a Jihlavska, kteří se pravidelně objevují na neonacistických srazech a setkáním po celé ČR.

Některá jména redakce Deníku zná, další tváře ale zůstávají bezejmenná. Pokud někoho z nich poznáváte, dejte nám prosím vědět na adresu redakce, nebo telefon 567 587 511.

celá zpráva a další fotky světlosázavských neonacistů na ..:. Havlíčkobrodský.deník.cz :.
2007-05-31, 18:45:00 • Média 
Němečtí aktivisté pilně trénují protesty proti G8
(Jan Rozkošný, iDNES.cz, 31. května 2007, 11:55)


U nás nepřistávejte, Udělejte z kapitalismu historii, G8 – Motor globálního oteplování. S takovými hesly se sešli v berlínském Kreuzbergu v levicovém undegroundovém klubu Clash protiglobalizační aktivisté. Mají teď plné ruce práce. S přípravami na nadcházející summit G8.


Aktivisté chtějí zabránit diplomatům, ministerským úředníkům i tlumočníkům v účasti na jednáních v luxusním hotelu Kempinski. V řeči aktivistů jde o "akt občanské neposlušnosti“.

Konkrétní cíl protestů formuluje od řečnického pultíku mladík s čepicí, který se patrně z konspiračních příčin nijak nepředstavil: "Chceme blokádami schůzku G8 prakticky delegitimizovat.“

Po nadšeném potlesku přidává praktickou radu: "Je nás víc než policistů – když chce policie jednoho zatknout, dalších pět aktivistů může projít.“

Získat přehled o všech protiglobalizačních organizacích a skupinách v Německu je prakticky nemožné. Jak v Clashi říká jeden z aktivistů, Gordian, protiglobalizačních uskupení je tolik, že je to až šílené.


A ani fyzický trénink nezůstává stranou. V görlitzkém parku v Berlíně nacvičovali aktivisté, jak co nejúčinněji vzdorovat policejnímu zásahu.

Zkušení demonstranti tu třeba radili, jak blokovat summit na zemi. První možnost: kleknout si na nohy. Tak prý sice nehrozí žádné vážné zranění, ale policie to má s odklízením jednoduché. Druhá možnost: bezvládně ležet. Pak to mají policisté mnohem těžší, ale aktivista musí počítat s vyšším rizikem zranění.

více na: ..:. iDNES.cz :.


2007-05-31, 13:44:42 • Protestní akce 
31.5. 1994 Squat Zlatá loď vyklizen

Zlatá loď, Praha 1 – podzim 1991 ? 31. květen 1994

Dům U Zlaté lodi v Náprstkově ulici byl obsazen alternativní mládeží, které se zde podařilo vytvořit skutečně fungující a životaschopnou komunitu, připomínající komuny 60. let. Svůj pobyt se tato komunita snažila legalizovat a její projekt na využití domu se umístil na 2. místě konkurzu vyhlášeném MÚ Prahy 1 (1. místo nebylo obsazeno). Konkurz byl však později anulován a 30 až 40 stálých obyvatel domu (někteří i s malými dětmi) násilně vystěhovala policie 30. května 1994. 10-ti členná skupina squaterů, která kladla pasivní odpor, byla vyklizena o den později. Dnes je dům rekonstruován, přízemí kde bývala squaterská čajovna a galerie je komerčně využíváno, v patrech jsou nájemní byty.

zdroj: ..:. milada.s.cz :.

2007-05-31, 10:37:00 • Squatting 
Zásah policistů v klubu Propast nebyl v pořádku, tvrdí J. Šubert
(Slovo, 29. května 1996)


PRAHA (čtk/hal) – Několik policistů, kteří se 4. května podíleli na policejním zásahu v klubu Propast, bude minimálně kázeňsky potrestáno. Trestněprávní odpovědnost se zatím zkoumá, řekl včera mluvčí ministerstva vnitra Jan Šubert. Dodal, že zásah nebyl v pořádku.

..:. více zde :.

2007-05-30, 23:14:35 • Retro 
The right to live (in democratic Germany) – G8 and a fire in Berlin

In the early morning hours of yesterday, May 28th, the attic and top floors of a housing-project in Rigaer Strasse, Berlin Friedrichshain burned out. What was first a cause of fright and, temporarily, worry about people known to me possibly being still in the building as it was burning, now appears to turn out as potentially linked to the G8-meeting taking place in Berlin.

The house is one of four housing-projects in the street. After an agreement with the owner, the inhabitants pay a low rent. These days it was host to many people who´d travelled to Berlin to voice opposition in the days of the G8 meeting here in Berlin.

Almost the entire street was awake as yesterday morning, a bank-holiday in Germany, a brigade of fire-engines moved in. The blaze was huge, at times the flames reached a heigth of two storeys. The conduct of the fire-brigades appeared odd, that of the police soon after doubtlessly unlawful. Tenants of the house appealed to the fire-men, who spent an unuasally long time inactive before the house, to do something, receiving smiles as replies. As outside action, a single hose was finally used from the tall ladder. Everyone watching was puzzled by this hose being held uninterrupted on the center of the L-shaped corner house´s roof, meanwhile the flames proceeded both down- and sidewards, threatning the attached buildings. A second hose was brought to use at a late point, but alone for the end of one wing, the other wing, bordering on another housing-project, was left to burn for a length of time inapproriate in fire-fight.

..:. více zde :.

2007-05-30, 21:40:00 • Squatting 
Policejní represe při protestu proti ASEM v Hamburku
(ČSAF.cz, 30. května 2007)


Více jak pět tisíc lidí vyšlo v pondělí 28. května v Hamburku do ulic, aby protestovali proti 7. setkání Asie – Evropa (ASEM). Demonstrace začala kolem poledne a charakterizovalo ji masivní nasazení policie. Podle oficiálních informací bylo přítomno 2800 policistů. Pochod byl obklopen silnou linií zásahové jednotky. Byl opakovaně zastaven a provokován bezdůvodně policajty, zatímco speciální zásahové skupiny se pokoušely proniknout do davu. Opakovaně byly použity vodní děla, pepřový spray, kopance a údery obušky. V čele průvodu šel černý blok, jenž tvořila si tisícovka anarchistů. Při útocích se lidé z černého bliku zavěsili do sebe, aby je policisté nemohli vytahávat z davu. Kvůli fotografování byl policií napaden i jeden hamburský reportér. Policii se mimo jiné podařilo prosadit změnu trasy.

více na: ..:. ČSAF.cz :.


2007-05-30, 20:53:43 • Protestní akce 


více zde: ..:. czechcore.cz :.
2007-05-30, 17:25:03 • Protestní akce 
Tamáš anarchií zaskočený

Různé názorové skupiny českých anarchistů, socialistů, mladých komunistů a příznivců sdružení Ne základnám se chtějí sejít 4. června večer před americkým velvyslanectvím a na Hradčanském náměstí. Všechny organizace tak chtějí vyjádřit svůj nesouhlas se záměrem americké administrativy vybudovat v České republice radarovou základnu.

Mluvčího iniciativy Ne základnám Jana Tamáše sice plánovaná přítomnost českých anarchistů na akci zaskočila, problémů s udržením pořádku se však neobává. „Bude to pokojná akce, stejně jako všechny předchozí,“ uvedl pro TÝDEN.CZ. „Pokud by se tam vyskytli nějací výtržníci, pak my sami budeme jedině rádi, když proti nim policie zasáhne.“


Bushe přivítají i odpůrci základen. Po svém (Týden.cz)

2007-05-30, 17:16:00 • Protestní akce 
Tomáš Kužel byl u StB, teď bude ve vedení
(Jan Vaca, iDNES.cz, 30. května 2007, 4:23)


Tomáš Kužel pracoval v roce 1989 na IV. správě Sboru národní bezpečnosti. Má ale čisté lustrační osvědčení a prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné.

Ministr vnitra Ivan Langer od svého jmenování prohlašuje, že zbaví policii lidí spojených se StB. v úterý přitom posvětil jmenování nových náměstků policejního prezidenta. Mezi nimi je i Tomáš Kužel, který v roce 1989 pracoval na IV. správě Sboru národní bezpečnosti.

Ta měla na starosti sledování lidí a spadala pod StB. "Pro mě je důležité, že má čisté lustrační osvědčení a má prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné," reagoval Langer na otázku, zda mu Kuželova minulost nevadí.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-05-30, 11:37:40 • Média 

2007-05-30, 9:42:37 • Protestní akce 
Přiletí Bush a demonstranti mají pohotovost
(Jakub Pokorný, iDNES.cz, 30. května 2007, 1:14)


Prezident USA George Bush jednou s vytáhlýma "upíříma" ušima, podruhé šklebící se s malým radarem v ruce. Tak vypadají plakátky zvoucí na demonstrace ohlášené na dobu Bushovy návštěvy v Praze. MF DNES zjistila, že se v pondělí uskuteční dvě velké protestní akce.

(…) "Jsme připraveni spolupracovat s policií a požádat ji o zásah, kdyby chtěl někdo naši akci narušovat," slibuje mluvčí Tamáš.

(…)

Přijedou radikálové z ciziny?

Podle tajné služby se žádní demonstranti nechystají na pouliční boje. "Nevíme o nikom, kdo by chtěl programově vyjádřit postoje proti Bushovi násilím," řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.

Jestli však proběhnou protibushovské akce v klidu, není jisté. Mohou se objevit i extremisté, kteří se s ohlašováním akcí neobtěžují. Radikálové také zneužívají způsob ohlašování protestů. Akci nahlašuje na radnici konkrétní člověk svým jménem, ne organizace.

"Ještě zbývá týden času a někdo radikální se může objevit. Provokatér se navíc může vyskytnout i na pokojné akci," připomíná Šubert.

Bushovi odpůrci ze zahraničí zřejmě nepřijedou, protože větším "lákadlem" pro ně bude summit zemí G8 v Německu, kam se Bush přesune. A kvůli kontrolám už by se z Prahy nemuseli na sever Německa vrátit.

Nejzuřivější demonstrace zažila Praha v roce 2000 při zasedání Mezinárodního měnového fondu. Tehdy policie zadržela 900 lidí a zdravotníci ošetřili šest stovek zraněných.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-05-30, 9:29:00 • Protestní akce 


Komentář desetiminutové reportáže je norsky a rozhovory v Kodani dánsky, občas anglicky. Nádvoří „kulaté“ budovy je hlavním sídlem kodaňské policie. Muž v uniformě je policejní mluvčí Flemming Munch. Starší paní v brýlích, která se objevuje na fotkách, je primátorka Kodane. Norská televize kritizuje primatorku za to, že se vůbec v kauze Ungdomshuset neangažovala. Reportáž je nestranná, ale přesto větší sympatie vzbuzují bojovníci za Ungdomshuset než policie.

videostream zde: ..:. Dagbladet.no :.

2007-05-29, 20:49:00 • Squatting 


další fotky a info zde: ..:. Police Repression at ASEM Protest in Hamburg (de.indymedia.org) :.

2007-05-29, 19:07:31 • Protestní akce 
Policie má kompletně nové vedení
(František Novák, iHNed.cz, 29. května 2007, 14:52)

Nový policejní ředitel Oldřich Martinů „dostal“ od Ivana Langera i tři nové náměstky.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) vyměnil celé vedení české policie. Novým policejním prezidentem bude od pátku dosavadní náměstek Oldřich Martinů. K ruce dostane tři nové náměstky, kteří budou prozatím funkcemi pověřeni. Na tato místa bude vyhlášeno výběrové řízení, oznámil Langer s tím, že jde o přirozenou rotaci v manažerských funkcích.

více na ..:. iHNed.cz :.


Oldřich Martinů

Humpolecký rodák vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde získal titul magistra. K policii nastoupil v roce 1984. Po absolvování nástupní policejní školy pracoval v pořádkové policii.

Novým policejním prezidentem bude Oldřich Martinů (Novinky.cz)Nóó, moc nadšenej zrovna neni.

2007-05-29, 16:52:00 • Média 
Langer představí nového šéfa policie
(ČTK, Aktuálně.cz, 28. února 2007, 16:30)

Praha – Policisté budou mít po několika měsících řádného nejvyššího velitele.

Spolu s uvedením dosavadního náměstka pro mezinárodní spolupráci Oldřicha Martinů do funkce policejního prezidenta, oznámí ministr vnitra Ivan Langer zítra i jména jeho nových zástupců.

více na ..:. Aktuálně.cz :.

2007-05-29, 9:41:00 • Média 
Odpůrci globalizace bojovali v Hamburku s policií
(iDNES.cz, 29. května 2007, 7:52)

Původně poklidná demonstrace se změnila v Hamburku v pouliční bitvu. Vyžádala si dva zraněné a čtyřiadvacet lidí skončilo za mřížemi. Antiglobalisté se střetli s policií kvůli schůzce ministrů zahraničí evropských a asijských států (ASEM) a nadcházejícímu summitu G8.

více na ..:. iDNES.cz :.

2007-05-29, 9:35:00 • Protestní akce 
We are thousands : Barcelona and the ongoing attack against its squatted social centres
(Indymedia.org, 29 May 2007 05:43 GMT)

Last week one of the most active squatted social centres in Barcelona, Miles de Viviendas (thousands of homes) got word that they were facing eviction and a quick call out went around for support and resistance. What followed has been an explosion of activity outside the front door of this 6 story 2 year squatted ex police barracks in the heart of Barcelonetta, the village like seaside part of Barcelona. This building is the HQ of the Miles collective and amongst many things that happen here a successful Pirate University has been happening along with a local Pirate TV station for the neighborhood.

více na ..:. Indymedia.org :.

2007-05-29, 9:32:00 • Squatting 
Proč poldové bijou holky
(Radka Chromovská, MF PLUS 19/2007, 11. května 2007)

Původně jsme se v redakci dohodli, že letos o žádné z prvomájových demonstrací psát nebudeme. Když pak ale policisté při profizásahu proti hrstce odpůrců fašismu zlomili mé dceři nohu...


Hele, mami, musíš pro mě přiject do nemocnice, policajti nás zmlátili, mám něco hroznýho s nohou.“ Byl první máj, byl lásky čas. „Přivezla nás sanitka a teď nás odtud nechtějí pustit... musím končit, ta hrozná sestra mi furt zakazuje telefonovat...“ No, tak tedy bezva. „Policejní zásah při demonstracích neonacistů a antifašistů na mostě Legií považuji za profesionální,“ spokojeně zhodnotil akci ministr Ivan Langer. „Nikdo nebyl zraněn.“ Očividně asi ne tak docela. Házím na sebe svršky, od výtahu se vracím pro občanku, před domem zjistím, že jsem papíry od auta nechala nahoře. Snažím se klidnit, hlavně že ji nezatkli a třeba nemučili... Ale to by se přece u nás ani nemohlo stát.

(…) „Největší úlet byl, když začali říkat, ať vyklidíme prostor. Měla jsem sto chutí k nim jít a vysvětlit, že si asi spletli strany, že jsou náckové za nima. Jenže když vidíš policajty v maskách, s obuškama, těžkejma botama, poutama a s přilbou na hlavě, jak stojí proti lidem, kteří mají jako zbraně maximálně vajíčka v batozích, přijde ti to absurdní. Začínala jsem se docela bát a pak zničehonic policajti vyrazili proti nám. Naběhli tak rychle, že smetli první řadu a my dvě už jsme stály přímo proti těm obrněncům. Držely jsme se za ruce, ale roztrhli nás a byli neurvalí. Křičely jsme, že jsme holky, aby nás nebili. Bylo jim to fuk, chovali se jako zběsilí. Strašně do nás strkali jako smyslů zbavený, surově mě shodili na zem a bylo jim jedno, že po mně šlapou. Fakt hustý!“

více na: ..:. MFPlus.cz :.
2007-05-28, 9:40:00 • Média 
Policie nepoužívá zásahové výbušky v rozporu s návodem výrobce
(Policejní prezidium, MVČR.cz, 25. května 2007)


V posledních dnech se v tisku objevily informace, že Policie ČR používá zásahové výbušky v rozporu s návodem výrobce. Proti tomuto tvrzení se ohrazujeme

Zásahová výbuška typu P1 je určena k vytvoření akustického efektu. V návodu výrobce, jehož fotokopii v příloze přikládáme,není uvedeno, že zmiňovaná výbuška se nesmí použít „v bezprostřední blízkosti člověka“. Výrobce ve svém návodu k použití hovoří pouze o třecím zapalovači, který obsahuje černý prach a při nevhodném použití může způsobit úraz – popálení. O tom, co je míněno oním „nevhodným použitím“, se však již výrobce nezmiňuje, stejně jako se nezmiňuje o případném nebezpečí způsobení jiného úrazu (např. vtisku zmiňované tržné rány

Zásady pro použití těchto výbušek policisty Služby pořádkové policie jsou stanoveny závazným pokynem policejního prezidenta z roku 2002, kde je uvedeno, že „ … výbušku lze použít proti osobám, které protiprávním jednáním narušují veřejný pořádek …“ V obecné rovině se zásady použití zásahové výbušky řídí zákonem č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, v platném znění, kde je zásahová výbuška v § 38 odst. uvedena jako donucovací prostředek. V odstavci 5 téhož paragrafu se praví, že „policista je povinen dbát, aby použitím donucovacího prostředku nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečí jejího protiprávního jednání.“

Nepolemizujeme tak tímto o jednotlivých případech použití zásahové výbušky, neboť šetření oprávněnosti a přiměřenosti použití tohoto donucovacího prostředku v konkrétních situacích je věcí příslušných kontrolních orgánů, případně Inspekce MV. Zdůrazňujeme však, že Policie ČR je ze zákona oprávněna zásahové výbušky použít a pokud je použije, neděje se tak v rozporu s návodem výrobce!

kpt. Pavel Hanták
vrchní komisař

zdroj: ..:. MVČR.cz :.

Kauza policejních výbušek:

Výbuška zranila i fotografa při zásahu v Brně (iDNES.cz 25.5.2006)
Policie stále hází výbušky do bezprostřední blízkosti lidí (iDNES.cz 23.5.2007)
Rozhánění antifašistů ve Vítězné: Policejní dělbuchy opět zraňovaly (CzTk WbLg 3.5.2007)
Policista zranil výbuškou mladou ženu a jejího přítele (iDNES.cz 2.12.2006)
Výbušky na CzechTeku zranili několik lidí ( iDNES.cz 24.4.2006)
Házení výbušek přímo do lidí na CzechTeku na videu holadnské TV RTL (srpen 2005)
Několik přímých svědectví k výbuškám na CzechTeku (CzTk WbLg 25.4.2006)
Reakce na zavádějící informace, které přinesl server iDNES.cz a Metropolitní Expres dne 24. dubna 2006 (Policejní prezidium 24.4.2006)
2007-05-28, 9:18:00 • Média 
Blázni co lezou dobrovolně za ploty

O přísnosti ostrahy sice svědčila hromada zabavených PET lahví u vstupu, ale když máte sebou dvě malé děti, ostré hochy obsah batožiny nezajímá. K dostání byl točený Birell za 28 Kč (stánků dost a až na výjimky s minimálními frontami), cena malé matonky se pohybovala v řádech několika desetikorun.

Mezi ploty 2007 (Laco.bloguje.cz)Ukaž batoh, krávo!

2007-05-27, 19:05:07 • Komentáře / názory 
Prdelní zpravodajství z Dobré vody

Jak to vidí policie


Sobota 26.5. ráno

V průběhu noci neustále přijížděli noví příznivci taneční hudby, přičemž kolem 04.00 hod. bylo na místě přibližně 500 až 600 účastníků. Nad ránem někteří prostor opustili, popřípadě vyhledali odpočinek ve vozidlech, kterými na party přijeli.

Sobota 26.5. odpoledne

Situace v okolí obce Dobrá Voda na Pelhřimovsku, kde se od pátečního večera koná setkání příznivců techna zůstává klidná, bez případů narušení veřejného pořádku. Počet osob na místě se poněkud snížil, což je zřejmě způsobeno tím, že někteří návštěvníci již odejeli a část zbývajících se rozjela do okolí za nákupy potravin. Pravděpodobně se tak připravují na večerní produkci.

Sobota 26.5. cca 22:00

Na akci příznivců technohudby, která se koná již od pátečního odpoledne panuje i nadále poklidná atmosféra. Během celého dnešního dne se na místě, kde zní reprodukovaná hudba pohybovalo asi 100 až 150 návštěvníků. Po většinu dne tito odjížděli na nákupy do okolních vesnic a Pelhřimova a postupně se na místo vraceli.

… a pozadu nezůstavájí ani regionální noviny

19:02 – Je po dešti, odjela hrstka technařů na místě je zhruba 400 lidiček, cca 150 tanečníků. Akce stále probíhá v poklidném duchu.
2007-05-27, 11:06:00 • FreeTekno akce 
Stýská se Součkovi po Mlýnci?

Velitel policejní pořádkové služby Martin Souček, který bude po celý víkend policistům dohlížejícím na technoparty velet, potvrdil, že se v pátek odpoledne sešel s pořadatelem Filipem Bednářem. "Vyjasnili jsme si pravidla, organizátor technoparty byl velice vstřícný. Pokud by během víkendu organizačně akci nezvládl, jsme mu k dispozici," řekl Souček.

"Jsme připraveni zasáhnout zejména v případech, pokud by na místě docházelo k protiprávnímu jednání, zejména k porušování veřejného pořádku a k narušování dopravy," naznačil náplň práce policistů. "V krajní variantě povoláme další síly," připustil Souček.


Technaři se sjíždějí na party v Dobré Vodě (25.5.2007 Novinky.cz)

Velitelé z CzechTeku povyšují i v regionech

„Jako malý kluk jsem chtěl být řidičem kamionu. Život mě ale zavál jinam. Zhruba po pěti letech služby u policie jsem se stal velitelem pořádkové jednotky,“ podotkl mladý policista a vzápětí dodal: „Vyjížděli jsme na různá fotbalová utkání, demonstrace, zúčastnili jsme se nasazení mezinárodního měnového fondu v Praze, summitu NATO a poté i nechvalných opatření na Czech Teku.“ Poté začal Martin Souček šéfovat dopravnímu inspektorátu. Od začátku letošního roku vykonává funkci velitele uniformované policie.

Martin Souček: Od juda až k policii ( 30.3.2007 Pelhřimovský deník)Tenkrát u toho Mlýnce, to bylo jiný kafe
2007-05-27, 9:37:00 • CzechTek 
CzechTek 2005
(Helena Svatošová, Dalibor Záhora, Econnect.cz, květen 2007)

Historie


Původně nenápadná undergroundová akce narostla během několika let do fenoménu, který ostře polarizoval celou společnost a zasáhl i nejvyšší patra politických struktur. V roce 2006 byl CzechTek největším českým open air festivalem a řadu let je největší středoevropským festivalem nezávislé alternativní kultury.

Přitažlivost CzechTeku plyne zejména z jeho otevřenosti. Prostor není na rozdíl od tradičních festivalů zaplotován, pokud se vybírá příspěvek, tak jen v symbolické výši. Místo konání akce se do poslední chvíle všeobecně neví, atmosféra mezi účastníky je velmi pozitivní, nekonfliktní. Aby si zachoval tuto otevřenost, brání se freetekno komunita vytváření pevné organizační struktury. Tento fakt ovšem značně znervózňuje odpovědné instituce i státní struktury. A to i přes skutečnost, že problémy související především se zvýšenou koncentrací osob, nepřekračují mez běžnou u akcí obdobného rozsahu.

(…)

Závěr

Ani skutečnost, že zásah na CzechTeku byl co do počtu zraněných nejvážnější střetem občanů s policií od roku 1989, nevedla k tomu, aby za tuto bezprecedentní a tragickou událost přijal někdo politickou odpovědnost. Jiří Paroubek, tehdy v premiérské funkci, dodnes zásah obhajuje či bagatelizuje.

Na vedení policie neměl zásah také žádny bezprostřední vliv. Několik týdnů po zásahu byl policejním prezidentem jmenován náměstek Vladislav Husák, jenž měl zákrok ve své kompetenci. Ten by vedl policii zřejmě dodnes, kdyby ho nedonutil odstoupit v březnu letošního roku jiné aféry.

Náměstkem pro uniformovanou policii se v lednu 2006 stává Jan Brázda, bývalý krajský náměstek pro uniformovanou policii z Plzně. Vladislav Husák si ho vybral jako svého nástupce. O Brázdovi se spekulovalo, že osobně přihlížel zásahu. Ten to jednoznačně popřel a tvrdí, že na místě vůbec nebyl a byl pouze členem koordinační skupiny. (23) Brázda je v současné době de facto šéfem policie. Po odstoupení Husáka jej vedením pověřil ministr vnitra Ivan Langer. Dalším povýšeným byl i šéf západočeské policie Antonín Moltaše. Do hodnosti generálmajora ho navrhla jako jediného krajského velitele vláda a v květnu 2006 ho jmenoval prezident Klaus.

Ministerstvo vnitra stále oficiálně trvá na tom, že zásah byl proveden podle platných předpisů. ((25) Zpráva o činnosti IMV při šetření zákroku Policie ČR na akci CZECHTEK 2005, Informace o příčinách, průběhu a důsledcích událostí na technoparty CzechTek 2005 ) Naposledy se tak stalo v souvislosti s případem Romany Krátké, která žádala od státu odškodnění za způsobené zranění. Její žádost ministerstvo zamítlo, poškozená se bude domáhat nápravy cestou civilní žaloby.

Novým impulsem do kauzy CzechTek se zdál být nástup nového ministra vnitra Ivana Langera. Ten v opozici zásah tvrdě kritizoval. Při nástupu slibil jeho prošetření. Po několika měsících, ale na jakékoli šetření rezignoval. Důkazem, že Inspekce MV i samotná policie nebyli ani ochotny akceptovat zjištění ombudsmana, jsou jejich zprávy, kterých se po několika urgencích domohla poslankyně Kateřina Jacques. Skutečností také je, že kauza CzechTek policii trvale poškodila a policie je opakovaně v médiích za zásah kritizována ještě druhým rokem od této události.

Při zhodnocení důsledků akce je třeba zdůraznit zejména dva pozitivní aspekty. Veřejnost byla jasně konfrontovaná s evidentními policejními excesy a brutalitou, jakož i s nepřesvědčivým zdůvodněním samotného zákroku. Na rozdíl akcí s podobnými znaky, kde rovněž došlo ke zneužitím pravomocí a hrubému fyzickému násilí (Street Party 1998, demonstrace při zasedání MMF a Světové banky 2000), již část veřejnosti i přes tradiční mediální manipulaci policie seznala, že jde o systémový problém policie a doufejme bude v budoucnu podporovat snahy o vyřešení problému. Na kauze CzechTek 2005 také zažila celá jedna generace resp. spíše skupina lidí iniciační konflikt s mocí, přičemž se zde plasticky projevila jak animozita státní moci k jinému, nekomerčnímu, neznámému, tak na druhé straně potenciál občanského odporu spočívající jak v možnostech dokumentace, komunikace, společné obrany a výměně informací. Jinak řečeno, CzechTek 2005 alespoň částečně přiblížil většinové společnosti postoje freetekno komunity a nastínil možnosti technologií a solidarity při obraně jakýchkoli alternativ.

celý článek na: ..:. Econnect.cz :.
2007-05-26, 19:42:55 • CzechTek 
Armáda pomáhala při vyklízení Ungdomshuset
(Politiken.dk, 22. května 2007, 22:07)


Politická strana Enhedslisten (poznámka: levicová strana) se chce dále zabývat rolí armády při vyklizení Ungdomshuset na ulici Jagtvej v Kodani.

Nad čtvrtí Nørrebro létaly armádní vrtulníky, když policie vyklízela Ungdomhuset na Jagtvej.

Ale armáda neposkytla policii jen vrtulníky, hasičské vozy a další vybavení. Z odpovědi ministryně spravedlnosti Lene Espersenové vyplývá, že se armáda osobně na akcí podílela.

Jakou přesně pomoc armádní personál policii poskytl se ve zprávě nedočteme, přesto se ale Line Barfodová ze strany Enhedslisten domnívá, že „je to velmi znepokojující“.

..:. více zde :.

2007-05-26, 14:25:43 • Squatting 
Výbor proti mučení při OSN kritizuje dánskou policii
(Politiken.dk, 21. května 2007, 22:30)


OSN kritizuje dánskou policii za použití slzného plynu a fyzického násilí při vyklizení Ungdomshuset.

Slzný plyn a násilná zatýkání při březnových nepokojích v souvislosti s Ungdomhuset jsou důvodem kritiky dánské policie ze strany OSN.

..:. více zde :.

2007-05-26, 14:24:21 • Squatting 
Sejmi si otisky vlastních prstů

Stan Ministerstva vnitra ČR na Bambiriádě 2007

Chceš si sejmout otisky vlastních prstů, mrknout se na výstroj a výzbroj potápěčů, současných policistů, hasičů a dozvědět se něco z historie četnictva? Chceš se poučit i zasmát při dětském divadelním představení Rady žirafy Adély, vyrobit si vlastní pečet, zazávodit si na hasičské závodní dráze, zkusit uhasit „požár“ a zastřílet si na laserové střelnici?

zdroj: ..:. mvcr..cz :.


V Praze na Střeleckém ostrově bude pro návštěvníky během čtyř dnů v době od 9.00 do 18.00 hodin otevřen společný stánek (č. 15) Ministerstva vnitra, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR a přizvaných občanských sdružení.

zdroj: ..:. mvcr.cz :.
2007-05-26, 10:08:00 • Odkazy 

Komiks zveřejnil Paroubkův mobil

(Lukáš Dolanský, Ondřej Aust, Lidovky.cz, 25. května 2007, 8:44)

Už zveřejněné číslo mobilního telefonu Jiřího Paroubka včera znovu otiskl týdeník Reflex. A stejně jako před časem, ani teď nebyl předseda ČSSD rád.


David Rath s milenkou a Paroubkův mobil (comics Zelený Raoul v Reflexu z května 2007)

V posledním vydání týdeníku Reflex je možné nalézt telefonní číslo Jiřího Paroubka, aniž by ale bylo řečeno, že patří právě jemu. Číslo předsedy ČSSD zveřejnil Reflex v rámci aktuálního dílu pravidelného komiksu Zelený Raoul. Na jednom z políček kresleného příběhu je vyobrazen stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath, k němuž se vine blondýna. Pod výjevem stojí: "Kviz: je to milenka, nebo manželka? Písemné odpovědi zasílejte na tel. číslo 602393029"

Podle informací LN expremiéra Paroubka včera rozladilo, že mu na telefon chodily textové zprávy, vulgární údajně nebyly výjimkou. "Začal jsem panu šéfredaktorovi ty zprávy přeposílat, aby viděl, co se v nich píše," řekl LN Paroubek.

více na ..:. Lidovky.cz :.

2007-05-25, 15:51:00 • Média 
Zraněním od výbušek nelze zabránit, tvrdí policie
(Ondřej Tolar, iDNES.cz, 25. května 2007, 6:56)


Každá demonstrace násilně ukončená policií končí zraněním demonstrantů. Policisté tvrdí, že tomu zabránit nelze. Zásahové výbušky ale hází přímo do davu s odůvodněním, že tam lidé nemají co dělat. Fotograf Lubomír Kotek tak na 1. máje dostal zásah do obličeje.

(…)

Mluvčí brněnské policie Andrea Procházková ale odmítá, že by policisté nějak pochybili. "Podle našich informací si většinu zranění způsobili sami lidé, co tam házeli po sobě pyrotechniku a zranili nám i koně," řekla iDNES.cz.

"Jestli má někdo nějaké větší tržné rány, tak je to možné, protože stejnou pyrotechniku házeli oni na policisty, takže to může být zranění od jejich vlastních výbušek," podotkla.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-05-25, 12:42:07 • Protestní akce 
TECHNO PARTY ON-LINE
(Vilém Doležal, Pelhřimovský.deník.cz, 25. května 2007, 9:29)


DOBRÁ VODA U PELHŘIMOVA – Pátek – Byla jednou jedna louka a na ní technopárty. On-line zpravodajství.

více na: ..:. Pelhřimovský.deník.cz :.

2007-05-25, 12:33:48 • FreeTekno akce 

Technoparty u Dobré Vody bude

(Lukáš Pihávek, Pelhřimovský deník, 25. května 2007, 9:42)

Malá vesnice na Pelhřimovsku se o víkendu stane centrem technoparty. Do Dobré Vody by mělo dorazit až pět set tanečníků. Někteří začnou přijíždět už dnes (pátek).

více na ..:. Pelhřimovský.deník.cz :.
2007-05-25, 12:31:00 • FreeTekno akce 
Do Dobré Vody se sjíždějí technaři
(iDNES.cz, 25. května 2007, 11:00)


Dobrá Voda na Pelhřimovsku se chystá na technoparty. Na místo se už sjíždějí technaři, pozemek o rozloze zhruba pětadvacet hektarů hlídá policie.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-05-25, 12:12:01 • FreeTekno akce 
Český pokus o kryptofašismus

Oblak tupého naziskinského machismu obklopující historii i současnost Landovu i páně Komorouse zvedá leckterý žaludek.

více na: ..:. akhoffmeistrova.blog.cz :.


2007-05-24, 19:18:00 • Komentáře / názory 
Most, Antifašistická demonstrace
(ČSAF.cz, 24. května 2007)


Report z antifašistické demonstrace v Mostě, který nám zaslala jedna její účastnice:

Před několika dny jsme měli příležitost se opět veřejně postavit neonacistům. Tentokrát 19. května 2007 v Mostě během pietním pochodu nácků, který pořádali již třetím rokem. Město Most je mimo jiné známé svou fašistickou pověstí: útoky na Romy, útoky na alternativní mládež a také díky nechvalně proslulému pochodu za zavražděného Miloše Rehu. Jako vždy byl tento akt ze strany fašistické pravice další směšnou ikonou (zde).

(...) Doběhla jsme tam mezi prvními. Policie již dělala obranou clonu nazihlavám a na mou osobu padali z úst policajtů věty: „Ty zmrde, vypadni odsud nebo ti rozkopem držku!“ ...asi se mě snažili zastrašit :) A tak jsem ještě nažhavenější začala svolávat ostatní. Soudruh, který doběhl na autobusák se mnou, dopadl hůře: tak půl metru před kordonem policie dával najevo, co si o tom všem myslí, načež schytal několik kopanců a ran obuškem. Na místě nás bylo kolem padesáti a jen z povzdálí jsme mohli sledovat, jak se před vlakovým nádražím náckové pakují a ještě před odjezdem stíhají zařvat pár svých otřepaných hesel a zranit kameramana České televize.

celý report na: ..:. ČSAF.cz :.
2007-05-24, 19:08:00 • Protestní akce 
Nový web S.N.A.

V polovině dubna byl oficiálně spuštěn nový web Svazu nezávislých autorů (www.svazautoru.org). S.N.A. je občanského sdružení, které vzniklo jako obranné seskupení proti reálným atakům ze strany ochránců autorských práv (OSA, Intergram, etc.).

Pokud se stanete členem Svazu nezávislých autorů rušíte vaše automatické zastupování kolektivním správcem autorských práv (OSA, Intergram, etc.), které plyne z autorského zákona. Tímto krokem můžete usnadnit například situaci pořadatelům různých alternativních akcí, kteří za vás nemusí odvádět příslušné poplatky.
Členům i dalším odpůrcům současných, často značně podivných a nemorálních, praktik organizací na ochranu autorských práv je nyní k dispozici komunitní web, který nabízí následující služby:

- monitoring zpravodajství zaměřený na autorská práva, aktivity kolektivních správců práv, sdílení hudby atd., včetně RSS feedu

- zařazení do online databáze členů s vlastním upravitelným profilem, v budoucnu i s možností uploadu vlastních mp3 a jiných souborů

- diskusní fórum, ve kterém budete mít možnost vyměňovat si s ostatními autory zkušenosti, názory, kontakty a samozřejmě i svoji tvorbu

Plánuje se rovněž internetové rádio, kde se budou moci prezentovat všichni autoři, kteří jsou členy SNA.

Přihlášku k členství, které je zdarma, naleznete zde.


2007-05-24, 18:08:00 • Alternativní kultura 

2007-05-24, 18:00:00 • Alternativní kultura 
Lobbovat v Parlamentu proti OSA se příliš nedá
(Jan Markovič, PubWeb.cz, 23. května 2007)


Pětadvacetiletý Jan Pavelka je právník a technař v jedné osobě. Rozhodl se, že bude bojovat proti mafiánským praktikám OSA. Založil proto Svaz nezávislých autorů, sdružující alternativní umělce. Ti v OSA být nechtějí a rádi by svá díla předali lidem sami.

Co vás vedlo k založení SNA?

SNA vzniklo na konci roku 2004. Naším cílem bylo zrušení § 100 odstavce 7 autorského zákona, který říkal, že pokud provozovatel veřejné hudební produkce nenahlásí předem kolektivnímu správci práv seznam autorů a hraných děl, tak má automaticky OSA nárok vybírat autorský poplatek za tyto autory. Tak mohlo docházet k paradoxní situaci. Kapela, která nebyla zaregistrovaná u OSA, hrála svoje vlastní písničky; mohli přijít výběrčí od OSA a tím, že provozovatel nenahlásil hudební produkci předem, by v podstatě kapela platila OSA za to, že hraje vlastní písničky na vlastním koncertě. Šlo tedy o jistou presumpci viny.

celý rozhovor na: ..:. PubWeb.cz :.
2007-05-24, 12:39:00 • Média 
Spor o pachové vzorky na G8
(Šárka Daňková, Lidovky.cz, 24. května 2007, 8:21)


Německá policie preventivně shromažďuje pachové vzorky odpůrců nadcházejícího summitu G8 v Heiligendammu. V úterý to připustila Spolková prokuratura. Politici nejnovější praktiky německé policie přirovnávají k metodám Stasi.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2007-05-24, 12:06:00 • Média 
Politiky na G8 ochrání plot za miliony eur
(iDNES.cz, 23. května 2007, 16:19)


Hlavním bodem červnového summitu G8 v německém Heiligendammu bude globální oteplování, ale symbol konference bude zcela jiný. Německá vláda nechala za třináct milionů eur vybudovat dvouapůlmetrový plot z železa a betonu. Účel má jediný: udržet demonstranty v bezpečné vzdálenosti od politiků.

(…)

Německé zákony také povolují takzvanou potlačovací vazbu, která umožňuje zatýkat lidi preventivně, aniž by se dopustili přestupku. V okolí Heiligendammu se už připravují provizorní věznice v tělocvičnách a kasárnách.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-05-24, 12:04:00 • Média 
Propast: Svědci vypovídají o brutalitě policejního zásahu.
(Lidové noviny, 23. května 1996, str.5)

Policisté se neostýchali udeřit.


Dva přímí svědci policejního zásahu v žižkovském klubu Propast, k němuž došlo 4. května, vypovídají o jeho brutalitě. Podle mluvčího pražské policie Aleše Svobody bylo chování policistů namístě a přiměřené situaci.

..:. více zde :.

2007-05-24, 10:48:00 • Retro 
ČSSD vyhlašuje kampaň proti násilí ve společnosti
(iHNed.cz, 23. května 2007, 11:38)


ČSSD podle své tiskové zprávy nehodlá přihlížet rostoucí intoleranci ve společnosti a vyhlašuje proto kampaň nazvanou "NE všem formám násilí ve společnosti", zaměřenou proti vzrůstajícímu násilí. Oznámila to poslankyně a odborná mluvčí stínového ministerstva pro ženu a rodinu Anna Čurdová na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě. Své názory na intoleranci zde prezentovali také zástupci Amnesty International ČR, představitelky obecně prospěšné společnosti proFem či herec a moderátor Vladimír Čech.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.

2007-05-23, 15:29:00 • Média 
Amnesty: Romové jsou v Česku diskriminováni
(Veronika Suchá, Aktuálně.cz, 23. května 2007, 12:10)


Praha – Nerovné postavení Romů, rasistické útoky a policejní násilí patří k hlavním problémům České republiky v oblasti lidských práv.

Tvrdí to alespoň výroční zpráva organizace Amnesty Inernational (AI). Zpráva každoročně informuje o stavu lidských práv ve 153 zemích světa. Zástupci české odnože Amnesty Inernational dnes předají zprávu ministrům vlády Džamile Stehlíkové a Ivanu Langerovi.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-05-23, 15:08:00 • Média 
Soud osvobodil policisty, kteří v Týnci údajně bili zadrženého
(ČTK, ČT24.cz, 23. května 2007, 12:08)


Kolín – Okresní soud v Kolíně dnes zprostil viny policisty Davida Procházku a Josefa Hladíka, kteří podle obžaloby předloni na služebně v Týnci nad Labem zbili zadrženého muže. Státní zástupce se na místě odvolal, obžalovaní se práva na odvolání vzdali.

(...)

Vzhledem k tomu, že nelze jednoznačně prokázat, že policisté skutek, z nějž je obžaloba vinila, spáchali, soud je osbovodil. "Soud chce, aby byla policie silná, aby se strážníci nebáli," dodal soudce. Reagoval tak na závěrečnou řeč Procházkova obhájce Miroslava Enžla. Podle něj bude mít případ velkou odezvu v odborných kruzích, protože nastolí otázku, zda má policista při zásahu postupovat aktivně, nebo pasivně. "Má se policista bát kriminálních živlů, nebo to má být obráceně?" zeptal se. Ze státního zástupce podle něj čišelo nepřátelství k policii.

více na: ..:. ČT24.cz :.
2007-05-23, 14:58:06 • Média 
Policie hází výbušky pod nohy v rozporu s návodem
(Ondřej Tolar, iDNES.cz, 23. května 2007, 5:34)


Policie používá při rozhánění davu na demonstracích zásahové výbušky špatným způsobem a v rozporu s pokyny výrobce. Explodují přímo pod nohama demonstrantů. Často tak dochází ke zbytečným zraněním. Nejdřív na CzechTeku, naposled na 1. máje.

(…)

Také Roman Skřepek z policejního prezidia loni potvrdil, že policisté nesmějí výbušky házet do blízkosti lidí. Letos však už byl v hodnocení policejního postupu mírnější. Zdůraznil nicméně, že policisté musí dbát na to, aby nedošlo k "bezdůvodnému zranění".

"Je ale logické, že pokud se používá donucovací prostředek, tak ho policie používá po nějaké výzvě a až ve chvíli, kdy té výzvě nebylo vyhověno. To znamená, že pokud dojde ke zranění někoho, tak je to čistě jeho vina, protože neuposlechl výzvy policie," řekl iDNES.cz mluvčí policejního prezidia.

Prý ale nedokáže posoudit, zda při prvomájovém zásahu na Újezdě bylo nějaké bezpečné místo, kam by mohli policisté výbušky hodit. "Výbuška je kulatá, takže je možné, že se ten váleček někam hodí a on se pak zakutálí právě pod nohy někoho z demonstrantů. Takže nemohu vyloučit, že to někomu explodovalo pod nohama. Ale ti lidé byli dopředu upozorněni, že budou použity donucovací prostředky," dodal Skřepek.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-05-23, 14:03:00 • Protestní akce 
23xLOL
2007-05-22, 21:18:00 • CzechTek 

2007-05-22, 21:17:00 • CzechTek 

2007-05-22, 21:00:03 • Cross Club 
Švédsko, Street party proti G8 v Malmö
(ČSAF.cz, 22. května 2007)


Tři sta mladých lidí se sešlo v sobotu 19. května v centru Malmö a uspořádalo street party přímo mezi nákupními třídami a luxusními hotely. Hip-hopová vystoupení místních kapel z Rosengard (městská čtvrť, kde žije nejvíce chudých, z nichž velký počet tvoří přistěhovalci) se mísila s projevy, které mobilizovaly na protesty vůči summitu G8 v Německu. Mikrofonu se chopili i účastníci z Mexika, Německa a Spojených států, kteří se zastavili v Malmö na své cestě do Rostoku, aby zdůraznili, proč by měl každý začátkem června přijet do Německa a blokovat summit nejbohatších států světa.

(…) Street party začala kolem sedmé večer spontánním fotbalem a pouličním uměním, ale skutečný obrat nastal, když padla tma a těžké techno beaty přinutily každého k tanci. Na další části street party, na druhé straně mostu, byly promítány filmy, které vypovídaly o boji v kodaňské Christianii. Během večera přicházelo stále více obyvatel Möllevangen (levicová čtvrť) a lidí z Rosengard. Transparenty, řečníci i rapeři se vyjadřovali k policejnímu násilí. Na nákupní třídě visely transparenty „Policie všude, spravedlnost nikde“ nebo „Každý stát je policejní stát“. Avšak policie se tentokrát moc neukazovala. Navzdory obrovské policejní mobilizaci, zůstala skryta o několik bloků dál a po celou noc se vykašlala na buzerování lidí. Street party skončila v jedenáct v noci a někteří účastníci se vydali do Möllevangstorget, kde pod širým nebem pokračovalo promítání filmů až do pozdní noci.

celá zpráva a odkazy na fotografie a video na: ..:. ČSAF.cz :.
2007-05-22, 20:07:00 • Protestní akce 
Maturity mají na Slovensku střežit zakuklenci
(iDNES.cz, 22 května 2007, 16:56)


Na chodbách slovenských škol čekají nervózní maturanti, v tom se objeví komando zakuklenců. Přivážejí přísně střežené informace – maturitní testy. Obrázek jako z filmu bude možná už brzy na Slovensku realitou.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-05-22, 20:06:41 • Média 
Dej si jointa, půjdeš k soudu
(Silvie Blechová, Respekt, 21. května 2007)

Kouřit marihuanu je tu stále nebezpečné, ale změna je už na dohled


Ta perspektiva byla děsivá – podle nejhoršího scénáře měla přísná drogová legislativa uvrhnout do vězení kromě dealerů heroinu také statisíce českých teenagerů, kteří – pilněji než jejich evropští vrstevníci – kouří marihuanu. Praxe ale přináší relativně dobrou zprávu. Byť jim do života nadělí škraloup v podobě podmínky, soudci je za mříže neposílají. Přes rozumný přístup soudců ale zákon a také policie stále mezi marihuanou na jedné straně a heroinem na straně druhé nerozlišují a k soudům s hrozbou vysokých trestů ženou i ty, které jinde nechávají na pokoji či trestají velmi mírně. O "kategorizaci" drog na měkké a tvrdé se přitom debatuje od konce devadesátých let. Teď se čeká na další pokus, je součástí nového trestního zákoníku z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

více na: ..:. DrogováPoradna.cz :.

2007-05-22, 18:21:00 • Drogy 
Známé uskupejí často stojící minimálně na hraně zákona připravuje vlastní server pro sdílení videa s názvem The Video Bay. Zatím jde o uzavřený projekt, k němuž mají přístup jen vybraní testeři. V budoucnu by prý ovšem mělo být možné nahrávat videa ve formátu DivX do 2 GB bez jakékoliv cenzury

celá zpráva na: ..:. Lupa.cz :.

2007-05-22, 11:51:00 • Média 
Znásilnění řidičky policisty spustilo v Maďarsku čistky
(Aktuálně.cz, 22. května 2007)


Budapešť – Na letošní květen budou Maďaři vzpomínat jako na měsíc šokujících a nevídaných kriminálních činů.

Stále neznámý pachatel nejprve zničil hrobku bývalého komunistického předáka Jánose Kádára a ukradl jeho lebku a několik kostí.

Pak policisté zadrželi bankovního lupiče, který byl ovšem sám policistou.

Snad nejvíce ale Maďarskem otřásl případ řidičky automobilu, znásilněné hlídkou policistů. Tím už se začal aktivně zabývat i premiér Ferenc Gyurscány, neboť řada zločinů spáchaných policisty už začíná ohrožovat jeho vládu.

Na dlažbě tak skončil šéf budapešťské policie Peter Gergenyi a maďarský policejní ředitel László Bene. V neděli rezignoval i ministr spravedlnosti a policie Jozsef Peterei.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2007-05-22, 9:51:00 • Média 
Policie zastavovací pásy nevyužívá, raději střílí
(Petr Blahuš, Právo, 22. května 2007, 2:02)


Policii nevyužívá zastavovací pásy, se kterými lze jednoduše a bez ohrožení lidského života zastavit ujíždějící vozidlo s prchajícími zločinci. Policisté se raději snaží každé takové vozidlo zastavit střelbou nebo tím, že mu do cesty postaví jako barikádu svůj vlastní služební vůz. To samozřejmě ohrožuje jak pachatele, tak nevinné kolemjdoucí.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2007-05-22, 8:54:00 • Média 
CVVM: Pro Čechy je nejméně přijatelné řízení pod vlivem alkoholu
(ČTK, Atlas.cz, 21. května 2007, 19:55)


Praha 21. května (ČTK) – Většina Čechů považuje z morálního hlediska za nejméně přijatelné, když někdo řídí pod vlivem alkoholu. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Lidé také často odsuzovali své spoluobčany, kteří nehledají práci a žijí z podpory, nebo výtržníky, kteří se perou s policií.

celá zpráva na: ..:. Atlas.cz :.

2007-05-22, 8:53:39 • Média 
Propast: Policejní tým Drogy se zřejmě na zásahu nepodílel
(Martina Rabenseifnerová, Lidové noviny, 21. května 1996, str.6)

Inspekce k zásahu mlčí


Policie stále tvrdí, že zásah v klubu Propast byl legální. K potrestání některých policistů ale určitě dojde. Zpochybněna byla účast týmu Drogy. Podle mluvčího policejního prezidia Aleše Svobody bude pravděpodobně kázeňsky potrestán velitel zásahu v klubu. Především proto, že přikázal policistům použít kukly, které jsou povinné jen tehdy, když je nutné skrýt identitu policistů. To ovšem nebylo v tomto případě nutné, řekl Svoboda. Zda bylo přestupkem i použití samopalů, není jednoznačné, protože zbraň patří ke standardní výzbroji policisty. Inspekce ministra vnitra, která zásah prověřuje, se k vyšetřování zatím nebude vyjadřovat, řekl LN mluvčí MV Jan Šubert. Svoboda dále uvedl, že vzhledem k informacím, které má k dispozici, bylo chování policistů namístě a přiměřené situaci. Především kvůli tomu, že klub byl naprosto přeplněn, nebylo proto možné provést zásah jinak než co nejrychlejším vyvedením hostů z klubu, kde měly být ukryty drogy. Tím policie chtěla zabránit možným incidentům v případě, že by někdo ze zúčastněných byl ozbrojen, vysvětlil mluvčí. Ovšem nevylučuji, že některý z policistů udělal nějakou chybu, dodal. Výpovědi očitých svědků přitom dokazují neodůvodněnou brutalitu zasahujících policistů. Údajné amatérství jednoho z kameramanů, který nenatočil zasahující komando, považuje mluvčí Svoboda za neomluvitelnou neschopnost hodnou náležitého potrestání. Co se týče techniky, je pravda, že policie má k dispozici jednu profesionální kameru za půl milionu. Tu ale vzhledem k její ceně nepoužíváme při akcích, jako byla tahle, doplnil. V Propasti byl proto použit běžný typ videokamery. Selhání zdroje druhé kamery přitom mluvčí policie považuje za možné. Policie nemá dostatek peněz a technika může selhat, i když je pravidelně kontrolována, uzavřel Svoboda. Vedení policie tvrdí, že zásah provedl i zvláštní policejní tým s názvem Drogy. Ovšem zdroj LN uvedl, že tato skupina policistů se na zásahu v Propasti vůbec nepodílela.

zdroj: ..:. members.tripod.com :.

2007-05-21, 19:16:00 • Retro 
Byl zásah policie na CzechTeku správný?
(Nedělní partie, TV Prima, 20. května 2007, 13:00)

Petr ŠIMŮNEK, moderátor, šéfredaktor Hospodářských novin

Tak Ivan Langer se teď smál nad tím, že byste také mohli chválit politiky, ale jestli někdo chcete pochválit Ivana Langera nebo Františka Bublana, napište jim, budou překvapeni a potěšeni určitě. Pánové, ale to není určitě teď obsah našich dopisů. Paní Svatava Němcová píše: "Dočetla jsem se, že čtyři policisté, kteří předloni kopali na CzechTeku do ležícího chlapce, byli už potřetí prohlášeni za nevinné a jejich zákrok je tudíž normální. Nechci žít v zemi, kde policie smí úplně beztrestně kopat lidi ležící na zemi a soudní orgány je ještě kryjí." Chci od vás normální nevyhýbanou odpověď, jestli vy vidíte ty závěry taky tak, jako k tomu došly vyšetřovací orgány, že se nic nestalo. Pane ministře.

Ivan LANGER, ministr vnitra /ODS/

CzechTek proběhl v roce 2005 a myslím, že i ten žalostný výsledek šetření Inspekce ministra vnitra a kontrolních orgánů policie je výsledkem špatného systémového přístupu, který se změnil, a musím říct, že začátky té změny už byly položeny potom po CzechTeku 2005. Pro mě osobně ty, ten závěr je neuspokojující, nicméně musím to respektovat, to je stanovisko státního zástupce a vy víte velmi dobře, že po nástupu do své funkce jsem nechal znovu celý CzechTek prověřit, nicméně ta doba, která uplynula od konání CzechTeku, byla příliš dlouhá a stanovisko státního zastupitelství takové, že mi nezbylo, než to vzít na vědomí, jakkoliv mě to vnitřně neuspokojuje.

..:. více zde :.

2007-05-21, 16:23:00 • CzechTek 
Resistant Art Festival
(Network23, 21. května 2007, 8:07)

Alternative Cultures against liberty deprivations and standardization of people and cultures
Art is our weapon!!
více na: ..:. Network23.org.uk :. a ..:. free4alter.org :.
2007-05-21, 11:33:00 • Protestní akce 
Policie: radikál mačetou nesekal
(Martin Vokurka, Mostecký.deník.cz, 21. května 2007, 7:57)


MOST – V noci z pátku na sobotu neznámý pachatel usekl mačetou prsty svému rivalovi. Stalo se to v Mostě, 24 hodin před pochody neonacistů a antifašistů ve městě.

více na: ..:. Mostecký.deník.cz :.

2007-05-21, 8:28:00 • Média 
Advokát bude vyšetřovat zatčení
(Politiken.dk, 19. května 2007, 18:05)


Fotografie deníku Politiken, na kterých policista v civilu zatýká demonstranta a používá chvat kolem krku vzbudily reakce u státního zástupce, který chce případ vyšetřit. Takový způsob držení zatýkané osoby je protizákonný.Chvat, kterým policista v civilu drží demonstranta okolo krku se bude vyšetřovat.

To říká státní zástupce Karsten Hjort.

„Je to chvat okolo hrdla, to je jasné. A to se bude muset vysvětlit“, říká advokát, který z vlastní iniciativy požaduje vyšetření případu, přestože neexistuje formální stížnost.

zdroj: ..:. Politiken.dk :.

2007-05-21, 8:18:00 • Squatting 
Nové nepokoje v Kodani
(Politiken.dk, 19. května 2007, 9:21)

K házení kamenů na policisty došlo poté, co demonstranti zapálili v noci kontejner.


29 osob bylo zatčeno, když se zhruba 500 návštěvníků koncertu shromáždilo na Christianshavns Torv. Policie nasadila velké množství svých sil.

Demonstrace se po zhruba dvou hodinách sama rozpustila, ale zhruba 50-100 účastníků zůstalo na místě. Několik z nich mělo tzv. molotovy, jiní zabarikádovali ulici Prinsessegade kontejnery, které zapálili.

..:. více zde :.

2007-05-21, 8:17:00 • Squatting 
ČT: U Dobré Vody na Pelhřimovsku bude v pátek technoparty
(ČTK, Atlas.cz, 19. května 2007, 20:10)


Dobrá Voda (Pelhřimovsko) 19. května (ČTK) – U Dobré Vody na Pelhřimovsku by se měla v pátek uskutečnit technoparty. Zúčastnit se jí má asi 500 lidí. Pořádání už potvrdili organizátoři z Prahy a také policisté, uvedla dnes Česká televize. (videostream zde)

..:. více zde :.

2007-05-20, 21:21:00 • FreeTekno akce 
Technopárty na Pelhřimovsku
(Vilém Doležal, Pelhřimovský.deník.cz, 19. května 2007, 8:15)


DOBRÁ VODA U PELHŘIMOVA – Technopárty je potvrzena. O víkendu od 25. – 27. května se chystá akce, která dosud nebyla v této oblasti. Organizátoři očekávají cca 400 účastníků.

..:. více zde :.

2007-05-20, 21:19:00 • FreeTekno akce 

Reclaim the Street 1998 in Birmingham

during the G8 summit in Birmingham, England, May 16th, 1998


..:. více zde :.

2007-05-20, 14:23:00 • Video a filmy 
Global Street Party – Reclaim the Streets!

Party, která zabolela

(Konfrontace 3/1998, srpen/září 1998)

O smyslu Global Street Party

Zdá se to být déle než pár týdnů. Novinové titulky už nestraší nebohého čtenáře zdivočelými hordami, které rozbíjejí a rabují. Politici s úlevou zapomněli na jedno "předvolební shromáždění mladých", které do jejich scénáře boje o moc jaksi nezapadlo. Skleněné výlohy McDonaldů už se zase blyští až přechází zrak, po pražské magistrále se valí nekončící kolony aut, až přecházejí plíce. Zapomenuto? Ani náhodou. Global Street Party byla jen krokem v řadě akcí odporu, řadě, jejíž konec je v nedohlednu. Coby největší pouliční nepokoje od listopadu '89 se však stala důležitým mezníkem.


..:. více zde :.

2007-05-20, 12:12:00 • Retro 
ROZHOVOR KONFRONTACE: Viktor X
(Konfrontace 3/1998, srpen – září 1998)


Protentokrát přerušíme založenou tradici rozhovorů se sofistikovanými intelektuály, na místo obohacující teorie přicházejí strohá fakta. Po Petru Uhlovi a Janu Kellerovi tentokrát zpovídáme osmnáctiletého Viktora, jednu z obětí policejního násilí globální soboty. Schopnost udělat mediálně zajímavou osobnost prakticky z kohokoliv je jediným přínosem policie v boji za svobodu.

Jako jeden z devíti lidí, kteří skončili na Pankráci nebo Ruzyni, asi nemáš na Global street party ty nejlepší vzpomínky. Mohl by sis, než začneš pouštět hrůzu, vzpomenout i na něco pozitivního?
Celá party byla pozitivní. Patří k jednomu z nejlepších zážitků mýho života a nic na tom nezmění ani ten konec v lochu. Už jenom ten příchod na Mírák – místo stovek, které jsem byl zvyklý vídat na dřívějších demonstrací, najednou tisíce nažhavenejch lidí. Jasně, tohle nebyla klasická demonstrace...taky proto jsem nepřišel sám, ale se svojí holkou. Bavili jsme se tak výtečně, že jsme si z konce průvodu ani nevšimli, že čelo mezitím hnalo policajty přes celou magistrálu. Až u Hiltonu jsme viděli převrácený policejní auto a dozvěděli se, co se mezitím událo.

celý rozhovor: ..:. zde :.
2007-05-20, 12:02:00 • Retro 
Punk jako revoluční hnutí: odlesk zašlé slávy
(Petr Polák, A-kontra, 15. května 2007)


Na sklonku minulého roku vyšla v nakladatelství anglického punkového labelu Cherry Red kniha Iana Glaspera The Day The Country Died s vševysvětlujícím podtitulkem A History of Anarcho Punk 1980 – 1984. Ačkoliv by se po prvním prolistování mohlo zdát, že publikace je svým popisným až encyklopedickým stylem určená pouze fajnšmekrům s hlubokým zájmem o ostrovní hudební scénu, je ve skutečnosti velmi čtivá a vedle výčtu vydaných desek a členů sestav jednotlivých anarchopunkových kapel nabízí i vhled do subkultury jako takové: její politiky, dynamiky i praktického způsobu fungování.

..:. více zde :.

2007-05-20, 9:44:00 • Alternativní kultura 
On-line pochod aktivistů a radikálů v Mostě a Litvínově
(Mostecký.deník.cz, 19. května 2007)


MOST/LITVÍNOV – Přes sto aktivistů a pravicových radikálů se dnes 19. května zúčastní v Mostě a Litvínově tradičního průvodu za zesnulého Miloše Reha, který byl před osmi lety v Litvínově pobodán Romem. Levicoví anarchisté zpochybňují pietu shromáždění, akci považují za propagandu neonacismu a chystají antifašistický pochod.

on-line zpravodajství zde: ..:. Mostecký.deník.cz :.

2007-05-19, 12:15:53 • Média 
Efektně vybudovaný mix tvrdého rocku, metalu a drsné elektroniky, která si místy (The Great Destroyer) nezadá s vyfetovaným dýdžejem na Czechtekku v půl osmé ráno, střídá klidné klavírní brnkání a ambientní plochy- klid a neklid jsou v neustávajícím souboji. A právě z tohoto permanentního střetu Nine Inch Nails těží svoje kouzlo.

Honza Vedral: Nine Inch Nails jsou pořád bubáci (iDNES.cz)2007-05-19, 12:06:22 • CzechTek 
Borec na konec je bezdomovec
(Petr Solil, Lidovky.cz, 18. května 2007)


Jaroslav (55) nemá občanský průkaz ani rodný list. Spal pod mostem, v parku i po ubytovnách. Ale homeless mu neříkejte. Má svůj hradMateriál, převážně dřevo a polystyren, si obstaral ze zbytků na okolních stavbách. Hrad ho nakonec stál jen 250 Kč, nejvíc dal za barvy a lepidlo. Nářadí měl svoje: stoletou pilku, sekerku, dláto a rašple.

Výsledkem je stavení na břehu Vltavy, vyvedené do posledního detailu. Věže, okenní římsy a samozřejmě hradby. Dětský hrad jako z Disneylandu, jehož nejvyšší věž měří 2,5 metru. Zadní stěna je opřena o zeď, zpevňující jeden z hlavních dopravních mostů v Praze. Od nedaleké cyklostezky je hrad oddělen neprostupným houštím.

..:. více zde :.

2007-05-19, 10:38:00 • Z vesela ;) 
Co nosíš… Design trička… To jsi
(Eva Hlinovska, Lidovky.cz, 18. května 2007)


Kdo u nás dělá nejlepší trička? Proč je tričko tvůj „osobní brand“? Je logo mrtvé? A za co vděčíme Jamesi Deanovi?

..:. více zde :.

2007-05-19, 10:31:00 • Média 
Policejním prezidentem bude zřejmě náměstek Martinů
(ČTK, ČT24.cz, 19. května 2007, 7:47)


Praha – Náměstek policejního prezidenta pro mezinárodní spolupráci Oldřich Martinů se zřejmě stane novým policejním prezidentem. Píše to dnešní Právo s odvoláním na zdroje blízké vedení policie. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) to odmítl potvrdit.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.

2007-05-19, 9:08:00 • Média 

2007-05-18, 16:28:34 • Protestní akce 
Z policejního prezidia odejde téměř celé vedení
(iDNES.cz, 18. května 2007, 15:04)


Policejní prezidium čekají za necelé dva týdny velké změny. K 1. červnu odchází takřka celé vedení. Podle informací MF DNES skončí i dočasný šéf policie Jan Brázda a jeho dva náměstci.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-05-18, 15:28:00 • Média 
Lehkomyslně řízený resort

Je s podivem, jak ministerstvo, které má být ústředním orgánem státní správy a garantem občanských práv a svobod, se mění v kolbiště různých skupin pistolníků. Snad jediným polistopadovým ministrem vnitra se silnou autoritou byl Tomáš Sokol. Václav Grulich, Cyril Svoboda a František Bublan aspoň předváděli slušnou úředničinu. Disidentu Janu Rumlovi lze stěží vyčítat, že více dbal na osobní vztahy s spolehlivými spolupracovníky než na služební postupy.

Ovšem mladíci v ministerských kancelářích, Stanislav Gross a Ivan Langer, přednostně vsadili na kamarádění se s jistými partami policistů a na divadélka pro veřejnost. Jeden svolával rádoby zásadní tiskové konference o boji s organizovaným zločinem uprostřed noci, druhý provádí halasné manévry obrněné techniky a bedlivě naslouchá esoterickým bytostem, například vědmě střežící bezpečnost ruzyňského letiště. Tím pak devalvuje i chvályhodné polidšťování policejních služeben, chystanou integraci významných policejních odborů do Národního kriminálního úřadu či přípravu novely služebního zákona.

Lukáš Jelínek: Kdo politizuje policii? (NeviditelnýPes.cz)
2007-05-18, 13:59:54 • Média 
Když slova a právo nestačí
(Filip Pospíšil, týdeník A2, 16. května 2007)


Může se zdát, že se o tom v novinách píše pořád totéž. Nedá se ale nic jiného dělat. Žalobkyně Antonie Zelená, jež měla na starosti případ vyšetřování čtveřice těžkooděnců, kteří předloni na technoparty CzechTek bili ležícího mladíka, opět zamítla stížnost zástupců postiženého technaře. Vyšetřování policejního násilí bylo tak již počtvrté ukončeno se stejným závěrem. Jak ve zprávě o tomto případu připomněly 11. 5. 2007 HN, známé dokumentární záběry ani dvojí intervence nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké spravedlnosti nepomohly. Řádění policistů pokryl posudek expertů z Policejní akademie. Nezávislý posudek plzeňská státní zástupkyně odmítla. Případ tedy končí stejně jako 130 dalších trestních oznámení v souvislosti se zásahem proti CzechTeku. Nikdo potrestán nebude. Ani v případě, kdy policisté prorazili plíci slečně Krátké. Ta navíc podle rozhodnutí ministerstva vnitra z konce dubna nedostane odškodné ani se nedočká omluvy. Na neexistenci nezávislého a nestranného vyšetřování upozorňuje i Amnesty International. Ale jako by se nic nedělo. Zřízení nezávislého orgánu, který měl nahradit nefungující Inspekci MV a o němž stávající ministr ještě nedávno hovořil, se ztrácí v mlhách. A jak říká David Čermák, aktivista, který se pokoušel organizovat protesty proti policejnímu zásahu: „Po těchto zkušenostech si lidé příště před ministerstvo vnitra zřejmě přinesou kameny.“ To je ovšem v situaci, kdy slova a právo nestačí, ještě mírná reakce.Zaslouží si česká policie mírné zacházení? (Kodaň 15. května 2007)

2007-05-18, 11:37:00 • CzechTek 
Ital, zatčený při nepokojích, je na svobodě
(Politiken.dk, 16. května 2007, 12:29)


29-ti letý Ital, který byl obžalován z házení kamenů na policisty a zasažení jednoho z nich do hrudi, byl dnes osvobozen.

Dnes byl vynesen další rozsudek v případu nepokojů na Nørrebro.
Ital byl dnes osvobozen – dva ze tří soudců hlasovali pro jeho nevinu.

Soudci opírají své rozhodnutí o to, že tři policisté, kteří jsou v případu jako svědci, se rozcházeli ve svých výpovědích. Dále byla podstatná výpověď zástupce policejního komisaře, který řekl: ”když jsem byl na místě, nedošlo k zasažení žádného policisty”.

..:. více zde :.

2007-05-18, 8:29:00 • Squatting 
Aktivisté se do náruče smrti nevrhli
(Politiken.dk, 15. května 2007, 16:37)


Poté, co skupinka aktivistů na věži Rundetårn hrozila sebevraždou, opustila dobrovolně věž.

Pod heslem: „Ungdomshus (Dům mládeže) teď – nebo skočíme“ obsadila skupinka aktivistů z prostředí bývalého Ungdomshuset v ulici Jagtvej 69 věž v centru Kodaně.

Nikdo z aktivistů se však do náruče smrti nevrhl – místo nich přišly pádem z věže o život dvě nafukovací panny.

Video nafukovací sebevraždy: zde

..:. více zde :.

2007-05-18, 8:27:00 • Squatting 

Číslo 23 (The Number 23)

thriller / drama / mysteriozní, USA, 2007, 95 minut, režie: Joel Schumacher,
od 15 let, kinopremiéra v ČR: 17. května 2007

Walter Sparrow (Jim Carrey) čte knihu, která mu nápadně připomíná jeho vlastní život. Vyjma finále, kde hlavní postava, a podle přibývajících indícií vlastně on, spáchá vraždu. Jenže do té se mu moc nechce a tak se rozhodne vzít svůj život do vlastních rukou, vyhledat autora a zjistit, co za tím vším vězí. Vodítkem mu bude číslo 23, které najednou vidí všude kolem sebe. A samozřejmě mu celé jeho okolí bude tvrdit, že vše je v naprostém pořádku.

...

Britský scenárista Fernley Phillips se poprvé se záhadou čísla 23 setkal díky svému kamarádovi. Téměř stejně tak, jako hlavní postava ve filmu 23, byl Phillips rychle vtažen do záhady tohoto čísla a jeho významů. Phillips zhltl enormní množství literatury a podkladů, které se týkaly tohoto čísla a použil inspiraci tímto číslem jako nosný pilíř ke scénáři na celý film.

"O záhadě čísla 23 se mi zmínil můj kamarád, což mě přivedlo k tomu, abych začal číst takové autory jakým je futurista Robert Anton Wilson, který napsal díla jako je trilogie Illuminatus," vzpomíná Phillips, jehož prvním prodaným scénářem byl právě scénář pro film 23. "Začal jsem odkrývat tento číselný fenomén, stejně tak jako potlačené vzpomínky, hypnózu a moc sugesce. Rozhodl jsem se všechny tyto subjekty zakomponovat do příběhu."

...


..:. více zde :.

2007-05-17, 20:23:00 • Video a filmy 
Praha, Piket na podporu Köpi
(Stanislav Rubeš, ČSAF.cz, 17. května 2007)


16. května uspořádali lidé okolo skupiny Winston´s Kids protestní piket, který byl reakcí na rostoucí represe proti odpůrcům G8 a snahám zlikvidovat známý berlínský squat Köpi.

V šest odpoledne se na pražském Pohořelci začali scházet první aktivisté, kterých jsem nakonec napočítal 49 plus dva psi. Pod několika černorudými prapory a s několika cedulemi (mohlo jich být více a větších) se po půl hodině vydali směrem na Malou Stranu k německé ambasádě. Pochod byl z počátku tichý. Skandovat se začalo až v Nerudovce. Zazněla hesla „Köpi bleibt!“, „Köpi zůstane, kapitál odtáhne!“ či „Zastavme represe!“.

více na: ..:. ČSAF.cz :.
2007-05-17, 18:00:08 • Protestní akce 
Freetekno jako specifický fenomén, Velká Británie, Criminal Justice Act, DiY (Do it Yourself), Free party, Kontrakultura, Rave, Sound system, Travellers, Francie, Sociální hnutí, Česká republika, Underground, Neziskový sektor, CzechTek, Občanská společnost, Subkultura, CzechTek 2005, Veřejný zájem, Represe...

Podrobná, vcelku dost podrobná a velmi obsáhlá studie popisující původ, historii a vývoj freetekno subkultury...
aneb: od acidhouse, přes Spiral Tribe, Network 23, free party, CJA, technotravellers, teknivaly, až po CzechTek 2005

..:. více zde :.

2007-05-17, 17:23:00 • Alternativní kultura 
Konec squatingu v Čechách
(JXD, Reflex.cz, 17. května 2007)


Či lépe řečeno – konec levicové alternativy, konec komunitních subkultur, konec pubertální vzpoury s čírem. V Čechách je poslední fungující squat, ale když jsem se pokusil dát dohromady reportáž o tom, jak v roce 2007 funguje, zbylo z ní teskné vzpomínání a zpráva o konci.

Poprvé v tomto roce jsem přišel ke squatu Milada na hranici Troje a Holešovic někdy počátkem ledna. Bylo odpoledne, zaparkoval jsem auto na louce pod mostem, kousek došel pěšky a byl u té staré prvorepublikové vily, kterou dávno a dávno nikdo neudržuje, obklopené zahradou s křovisky a smetím. Vešel pograffi tovaným vchodem, zastavila mě mohutná mříž zamčená na řetěz s visacím zámkem. A ať jsem bouchal a volal, co mi hlasivky stačily, nikdo nevylezl. Jako by tenhle poslední pražský a vlastně i republikový squat vymřel.

..:. více zde :.

2007-05-17, 16:30:00 • Squatting 
Krátky report z protestního piketu

Včerejšího protestu se zúčastnilo přibližně padesát odpůrců policejních represí před summitem G8 a likvidace berlínského squatu Köpi.
Za lehké policejní asistence se průvod vydal z Pohořelce do Vlašské ulice.Tam už byli na nebezpečné demonstranty dobře připraveni. Celá ulice byla pečlivě rozdělena kovovými zábranami a pro protestující byla vyhrazena speciální ohrádka. Na pořádek dohlíželi černooděnci, modrooděnci i civilooděnci.

Vyjednávání s jedním modrooděncem o zvětšení ohrádky skončilo neúspěchem.
Byl přečten projev, který stručně popsal aktuální situaci a důvody protestu. Po vyjádření solidarity se zatčenými byly odpovědné politické figury po zásluze poslány do prdele.

Následovalo improvizované představení polorozpadlého souboru Theatre Milada, který přehrál několik skečů ze života squaterů a příslušníků policie (viz. video).
Přestože byli v závěru představení přihlížející policisté vyzváni, aby přispěli drobnou sumou na chudé umělce, nikdo, z jistě lépe saturovaných uniformistů, tak neučinil. A to se dokonce někteří z nich prý dobře bavili.
Anarchistický dav se následně pokojně rozešel do malostranských ulic a parků. Policie zasahovat nemusela.


2007-05-17, 12:39:08 • Protestní akce 
Národní myšlenka byla dole!
(BMC, Antifa.cz, 17. května 2007)


Byl večer jako každý jiný a já se na jednom diskusním fóru dočetl o „hacknutí“ stránek některých lokálních skupin ČSAF, protestů proti G8 (www.antig8.wbs.cz), anarchy wiki ČSAF (wiki.csaf.cz) a internetového obchodu Alternative shop (www.alternativshop.cz).

Byl jsem trošku naštvaný, co to má znamenat a zajímalo mě, kdo za tím stojí. K útokům se přihlásila jakási Gajdova legie, které to považuje za svoji odvetu. Čím že je skupina černokošiláčů dotčena? Důvod má být reakce na „ohavný čin“, povalení náhrobku fašistického prvorepublikového vůdce Radoly Gajdy.

více na: ..:. Antifa.cz :.
2007-05-17, 11:38:00 • Protestní akce 
Dánská policie znemožňuje při nepokojích novinářům práci
(Politiken.dk, 15. května 2007, 21:32)


Být očima a ušima veřejnosti se stává stále složitější. Novináři a fotografové zažívají vzrůstající snahu policie omezovat je v jejich práci.
„Seru ti na novinářskou legitimaci“
Takto otevřená byla reakce policisty, když jeden z fotografů deníku Politiken v pondělí ukázal svou novinářskou legitimaci, aby mohl fotit nepokoje související s Christiánií.

Tento případ není vůbec ojedinělý, naopak stává se stále častější, že policie brání novinářům a fotografům v jejich práci.

..:. více zde :.

2007-05-16, 12:52:00 • Squatting 
Hurá na německou ambasádu5. března 2007 proběhla před dánskou ambasádou na Malé Straně solidární akce s násilně vyklizeným alternativním centrem v Kodani Ungdomshuset (Dům mladých). Několik dní po jeho vyklizení byl dům demoličními četami doslova zlikvidován.

Podrobnosti o Ungdomshusetu například zde:
Martina Augustinová: Kauza Ungdomshuset (Blisty.cz 13.3.2007)
Ungdomshuset (Wikipedie)

Příběh dánského squatu a neustávající protesty stále podrobně sledujeme. České překlady článků z dánských médií a aktuální informace z Dánska naleznete v sekci Squatting

V pondělí se opět kodaňská mládež střetla s policií. Byla to odpověď na podivnou akci v Christiánii, kde byly za masivního policejního dozoru strženy zbytky rozpadlého domu. I dánští politici postup policie a vlády kritizovali. V souvislosti s bouřlivou atmosférou, která v Kodani panuje již třetí měsíc, ho označili za jasnou provokaci.
Budoucnost Christiánie je stále nejasná a je možné, že zničení Ungdomshusetu posloužilo jako test, kam až je možno zajít při její „normalizaci“.

Policie se ovšem nedávno předvedla i v jiných evropských státech. 5. května zatkla v holandském Utrechtu téměř stovku cyklistů anti-G8 karavany.

Minulou středu pak německá policie provedla rozsáhlou razii proti dalším odpůrcům summitu G8. Do akce nasadila přibližně tisícovku svých příslušníků a desítky státních zástupců. Zatýkalo se v komunitních centrech, na nádražích i v soukromých bytech, převážně v Berlíně a Hamburku. Osmnáct lidí bylo obviněno podle zákona o vytváření teroristických skupin.

8. května byl ve veřejné dražbě prodán také legendární berlínský squat Köpi. Ani jeho budoucnost bohužel nevypadá růžově.

Důvodů k vyjádření protestů je tedy víc než dost. Přednost dnes dostane německá ambasáda, kam bude směřovat protestní průvod z Pohořelce. Sraz je v 17:59.

Jedná se již o třetí protestní squaterskou akci v letošním roce. První proběhla 23. ledna před velvyslanectví Dánského království. Na stejném místě se pak opět protestovalo začátkem března. Z této demonstrace je i následující video. Podle některých aktérů proběhne v rámci dnešního protestu další improvizovaný happening v obdobném duchu.

2007-05-16, 9:53:00 • Protestní akce 
I kamery zavřely oči
(Týden, 14. května 2007)


Je to chytré. Pražská policie uznává, že nutit mladé socialisty, komunisty a anarchisty ke striptýzu a trénovat s nimi dřepy nebyl nejlepší nápad. Jenže nakonec se stejně nic nedokáže, neboť zásahem jakési vyšší síly na služebně nefungoval kamerový systém a záznam šikany neexistuje. Ano, kamery byly ráno zapnuty, ale samy asi nechtěly vidět, co se děje mladíkům a slečnám, kterým nebylo po chuti, že náckové mašírují Prahou. Oživly a zavřely čočky. Nebo z nich někdo záznam odstranil a vrátil prázdné médium. Policie si umí pomoct. A udělat radost náckům. Považte, jak ti se asi chechtají!

-mafy-

2007-05-16, 7:38:00 • Média 


V noci ... další fotky zde video zdeDen poté ... další fotky zde
2007-05-16, 0:15:00 • Squatting 
Aktivisté z Ungdomshuset: My jsme za včerejšími nepokoji nestáli
(Politiken.dk, 15. května 2007, 12:58)


Tisková zpráva od skupiny kolem Ungdomshuset potvrzuje, že se aktivisté zúčastnili včerejších nepokojů ve čtvrti Christianshavn, ale odmítá tvrzení, že nepokoje začali a vedli.

Nebyli to aktivisté z Ungdomshuset, kdo včera začal a vedl boje v Christiánii.
To uvádí skupina kolem dřívějšího Ungdomshuset v tiskovém prohlášení.

..:. více zde :.

2007-05-15, 23:18:56 • Squatting 
Vláda byla informovaná o stržení domu v Christiánii
(Politiken.dk, 15. května 2007, 12:15)


„Stržení tzv. „Cigarkassen“ v Christiánii se provést muselo a nemá nic společného se současnými vyjednáváními“, říká ministr financí Thor Pedersen.

Ministr financí Thor Pedersen, který je nejvyšší politik odpovědný za včerejší rozhodnutí o vyklizení „Cigarkassen“ v Christiánii, odmítá masivní kritiku načasování této akce.

..:. více zde :.

2007-05-15, 17:18:00 • Squatting 
Christánie: „Policie má v hlavách nasráno“
(Martin Lindblom/Monsun, modkraft.dk, 15. května 2007)

Atmosféra v Christiánii se změnila – poměrně násilné dopolední srážky byly později vystřídány náladou „podivně humornou“. Šéf policie byl polit výkaly a močí k velkému pobavení shromážděných.


Podle zdrojů Modkraft se velké množství policistů na území Christiánie chovalo provokativně a vyhledávalo konfrontace.

„Skupinky policistů chodí křížem krážem mezi lidmi a přitom strkají do lidí, provokují a snaží se vyvolat střety“ říká svědek redakci Modkraft.

Zatím reagovala většina lidí smíchem, pokřikem a potleskem. Okolo půl třetí odpoledne se úsměvy ještě zvýraznily, když byl velitel policejní akce, zástupce policejního komisaře Bjarne Christensen, polit lidskými výkaly a močí.

Podle zdrojů Modkraft se snažil velitel akce – který je dobře znám a nenáviděn mnoha aktivisty – dělat jakoby nic.

- Ovšem smrděl tak hrozně, že byl nakonec donucen odejít, zatímco lidi jásali a se smíchem na něj křičeli, že „policie má v hlavách nasráno“.

..:. více zde :.

2007-05-15, 13:37:00 • Squatting 
Pět osob obviněno z násilí proti policii
(Politiken.dk, 15. května 2007, 10:55)


Kolem třetí hodiny ráno se na čtvrť Christianshavn opět snesl klid po večeru a noci, při kterých bylo 50 osob zatčeno.

50 osob bylo zatčeno v průběhu nepokojů – které byly důsledkem stržení dřevěného domu v Christiánii – v pondělí a v noci z pondělí na úterý.

Pravděpodobně bude dnes pět až šest osob předvedeno k soudu za účelem uložení vyšetřovací vazby, oznamuje kodaňská policie.

..:. více zde :.

2007-05-15, 10:29:00 • Squatting 
Místní rada chce aby primátorka Kodaně Ritt Bjerregaardová vstoupila na scénu
(Politiken.dk, 15. května 2007, 1:15)


Strhnutí dřevěného domu v Christiánie je nepochopitelné, říká člen parlamentu za sociální demokracii a apeluje na primátorku.

..:. více zde :.

2007-05-15, 10:28:00 • Squatting 
Aktivisté zaútočili na policii v oblasti Christiánie
(Politiken.dk, 15. května 2007, 0:18)


200 až 300 aktivistů se shromáždilo u Christiánie, ozbrojeni dlažebními kostkami, bombami s barvami a molotovy. Přes 50 zatčených.

Poznámka – pozadí případu: V pondělí, 14. května v 8 hodin ráno se na území Christánie objevilo zhruba 60 policistů oblečených do bojové výstroje. Přišli vyklidit zbytky polozbořeného dřevěného domu „Cigarkassen“. Tato akce je považována za provokaci z několika důvodů:
 – stále probíhá jednání mezi státem a Christiánií
 – policie předem akci neohlásila a tudíž se mnoho lidí domnívalo, že policie má v úmyslu vyklidit Christiánii
 – mezi státem a Christiánií je několik stovek otevřených soudních řízení, ve kterých zatím nebyly vyneseny rozsudky

200-300 aktivistů se sešlo okolo 23.00 hodiny na rohu ulice Bådmandsstræde a Prinsessegade u vchodu do Christiánie.

Zhruba půl hodiny předtím mnoho z nich uprchlo z náměstí Christianshavns Torv, kde masivní přítomnost policie rozpustila demonstraci.

Aktivisté postavili barikády a zapálili oheň na šesti místech v ulici Prinsessegade, dva automobily byly zapáleny u školy Christianshavns Skole.

..:. více zde :.

2007-05-15, 9:21:00 • Squatting 
Christiánii čeká neklidný večer
(Politiken.dk, 14. května 2007, 19:31)


33 zatčených je důsledek dnešních konfrontací v Christiánii. Policie se obává dalších nepokojů – dnes se v Christiánii koná tzv. pondělní schůze uživatelů bývalého Ungdomshuset.

Nálada v Christiánii je klidná – klid může však být jen dočasný.
Dnes večer v 19.00 se sešli uživatelé Ungdomshuset k pravidelné pondělní schůzce, která se dnes koná v Christiánii, kde panovaly po celý den nepokoje, které byly důsledkem naplánovaného strhnutí domu v oblasti Christiánie zvané „Dyssen“.

Obavy z dalších nepokojů
Schůzka pravděpodobně skončí v 21.00 hodin, a mluvčí policie Flemming Steen Munch se neodvažuje slíbit, že nepokoje nebudou pokračovat po ukončení schůze.

„Nevím, zda vůbec může být nepokojů ještě víc, ale nedá se vyloučit, že se někteří budou snažit lovit v rozbouřené vodě. To budeme samozřejmě sledovat“ říká deníku Politiken.

Obyvatelé Christiánie se chystají pondělní schůze zúčastnit.

Podle reportéra deníku Politiken svolával obyvatel Christiánie megafonem další ke schůzi, kde se má diskutovat „jak uklidit škody, které napáchala dnes policie“.

Válka o pozice v Pusher Street
Kolem 18.00 hodiny stálo zhruba 100 lidí v uličce Pusher Street.

Čas od času lítaly vzduchem kameny nebo lahve směrem k policistům, kteří se nacházeli v postranní ulici.

Policisté, kteří byli vítáni protestním křikem, vystřelovali s přestávkami slzný plyn, aby zabránili nepokojům.další foto: zde

Prinsessegade pod kontrolou
Policie se krátkodobě stáhla z oblasti Christiánie, poté co nákladní vůz se stavebním odpadem odpoledne opustil Christiánii, říká F. S. Munch.

V té době začali aktivisté stavět barikády v ulici Prinsessegade a poté se policie vrátila na místo. V tuto chvíli odstranili policisté všechny barikády v ulici Prinsessegade, která je uzavřená pro dopravu.

Uzavřen je i hlavní vstup do Christiánie. Podle novinářů Politiken nepouští policie nikoho dovnitř ani ven.

Maskovaní výtržníci
Podle agentury Ritzau bylo zatčeno 33 osob.

Policie nemá přehled o přestupcích či místech jejich konání v souvislosti se zatčenými. Ale mnoho z nich bylo maskováno.

Policie nemohla potvrdit, zda výtržníci byli obyvatelé Christiánie, nebo uživatelého dřívějšího Ungdomshuset v ulici Jagtvej 69 na Nørrebro.

„Jediné, co mám, jsou rodná čísla zatčených a fakt, že jsou z různých věkových skupin“, říká zástupce policejního inspektora Carsten Holder agentuře Ritzau.

zdroj: ..:. Politiken.dk :.
2007-05-15, 8:18:22 • Squatting 
Napjatá atmosféra po nepokojích v Christiánii
(Politiken.dk, 14. května 2007, 14:17)


Nespokojenost v Christiánii je vzrostla, potom co policie dnes strhla jeden z domů v Christiánii...:. více zde :.

2007-05-14, 21:27:00 • Squatting 
Stíhání expolicisty za zákrok proti Jacques pokračuje
(ČTK, ČT24.cz, 14. května 2007, 14:37)


Praha – Trestní stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka kvůli útoku na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques pokračuje. Městští žalobci totiž před časem zrušili rozhodnutí vyšetřující státní zástupkyně, která loni v listopadu stíhání Čermáka zastavila s tím, že jeho jednání nebylo trestným činem.

(...)

Ve druhém kole vyšetřování přibyl podle Janečka do spisu nový znalecký posudek. Zpracovali jej experti z policejní akademie a vyznívá ve prospěch Čermáka, zdůraznil Janeček. Podle něj odborníci dospěli v posudku k závěru, že Čermákův zákrok byl v souladu se zákonem, za chybu prý označili pouze "šťouchání obuškem do auta". Advokát s Čermákem, kteří se dnes seznámili s vyšetřovacím spisem, budou nyní čekat na to, jak žalobci druhé kolo vyšetřování uzavřou. Státní zástupce Michal Zachystal řekl, že žalobkyně rozhodne v dohledné době.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.
2007-05-14, 15:58:00 • Média 
„Mlátičky“ z Chebu budou bez trestu
(Mladá fronta DNES – karlovarský kraj, 12. května 2007, 10:55)


Praha, Cheb – Čtyři policisté, kteří na CzechTeku 2005 zbili a zkopali na zemi ležícího mladíka, nebudou potrestáni. Podle státní žalobkyně zákon neporušili. O případ se přitom intenzivně zajímala nejvyšší žalobkyně Vesecká i ministr vnitra Langer. Oba žádali důkladné prošetření případu.

Podle mnohých je jen minimální šance, že se podaří zákrok těžkooděnců objasnit. Policisté sloužící v Chebu nebyli od incidentu postaveni mimo službu. „Všichni čtyři policisté vykonávají službu na místech, na která je vedení policie zařadilo. To je všechno, co vám mohu k případu říci,“ uvedla mluvčí chebské policie Stanislava Hojdová.
Žalobkyně Antonie Zelená se případem, jehož zveřejněním se spustila mašinérie vyšetřování, zabývala třikrát. A vždy usoudila, že policisté z Chebu postupovali v souladu se zákonem. Jejich zákrok zachytila kamera neznámého technaře, který záběry předal televizím a iniciativě Policejnístát. cz, která po CzechTeku organizovala masivní protesty a žádala důkladné vyšetření zákroku.
Zákrok na CzechTeku 2005 tak odnesl jediný těžkooděnec. Vyměnil si s kolegou před začátkem zásahu služební čísla, za což byl kázeňsky potrestán. Dívka, kterou policisté při honičce lesem zranili tak vážně, že málem zemřela, se nedočkala ani omluvy.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – karlovarský kraj
2007-05-14, 12:49:00 • CzechTek 
No G8 Demonstratio in Vienna: Stop the Raids!
(indymedia.org.uk, 10. května 2007, 17:11)


On May 10, 2007 a spontaneous demonstration took place in Vienna, Austria. Some 150 people met around 4pm at Schwarzenbergplatz and marched to the nearby German Ambessay to protest against the repression against the anti-g8 movement in Germany and the eviction of the Köpi, a squatted autonomous center in Berlin.

více na: ..:. indymedia.org.uk :.

2007-05-14, 11:02:00 • Protestní akce 


PROTESTNÍ PIKET

Na podporu rušeného squattu Köpi
… a proti represím na aktivistech, připravujícím protesty proti summitu G8

středa 16.5.2007 17:59 zast. Tramvaje Pohořelec

2007-05-14, 10:58:00 • Protestní akce 
Účelová taškařice mladých sociální demokratů a stále stejná policie
(Dalibor "Exx" Záhora, Britské listy, 14. května 2007, 10:55)


S lehkým pobavením sleduji čerstvou kauzu policejní šikany Mladých sociálních demokratů a aktivistů Socialistické solidarity při zadržení na demonstraci pravicových extremistů. Dosavadní mediální vývoj případu se, což je v Česku častým jevem, drží dobrých tradic nechtěné pitoreskní frašky. Loňský incident Kateřiny Jacques s policistou Čermákem zřejmě položil základy novému politickému koloritu – s kvetoucími stromy a květinami se probouzí i skutečná angažovanost členů politických stran. Ti vyrážejí – zatím pravděpodobně jen jednou ročně – do ulic, aby zde spáchali nějaký hrdinský čin.

K tomu jim nejlépe slouží demonstrace neonacistů, na jejichž zavržení se většinová společnost alespoň povrchně shodne. Při těchto akcích jim zdárně sekunduje pomatená a nesvéprávná česká policie, kterou nezcivilizoval ani téměř dvacetiletý vývoj v relativně demokratických podmínkách.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2007-05-14, 7:50:35 • Protestní akce 
SILO THEATER /NL/CZ

Tvorba site-specific projektů je zapsaná v rodném listě festivalu 4 + 4 dny v pohybu už od jeho založení. Letos festival oslovil jako kurátory a režiséry takového projektu tvůrce amsterdamského divadla Silo Theater. Spolu s českými umělci ušili na míru performanci prostoru zemědělského muzea, aby divákům i náhodným kolemjdoucím položili poměrně zásadní otázky související s procesem kultivace – Co skutečně ovlivňuje naší identitu? Jak na nás působí společnost a její kultura? Potřebujeme naše projevy kultivovat, nebo je naopak vracet do jejich přirozené podoby?

Umělci divadelního souboru Silo Theater pracují s velkými výtvarnými objekty a efektními rekvizitami. Jsou ale také citlivými a zkušenými praktiky v oboru antropologického výzkumu daného tématu, místa a umělecké komunity. Nekonvenční tvůrčí metodu Silo Theatru doplní domácí umělci z různých uměleckých žánrů.

Silo Theater tvoří skupina multidisciplinárních umělců, kteří žili a pracovali ve velkém silu v Amsterdamu. Původně 100 let stará budova stojící na břehu řeky Ij byla na konci 80. let obsazena squattery. Místo pro cca 40 umělců se brzy stalo multikulturním undergroundovým centrem s vlastními ateliéry, restaurací, galerií, a pekárnou. Po dlouhé bitvě s městskou správou byla komunita v roce 1998 rozprášena, aby ustoupila stavbě luxusních bytů. Přesto Silo theater pokračovali v práci a během deseti let vytvořili řadu výjimečných site-specific projektů a divadelních instalací po celém světě.

www.silotheater.nl

Národní zemědělské muzeummapa
Kostelní 44 (vstup z ulice Letohradská), Praha 7

19. května / sobota 21:00
20. května / neděle 21:00
23. května / středa 21:00
24. května / čtvrtek 21:00
25. května / pátek 21:00

zdroj: ..:. ČtyřiDny.cz :. … Thx Smxd
2007-05-13, 17:51:00 • Alternativní kultura 

Žijí na ploše menší áčtyřky, říká únosce o slepicích

(Jakub Jareš, Aktuálně.cz, 11. května 2007, 23:00)

Michal Kolesár osvobozuje slepice z velkochovů: "Není normální, že jsou na takových místech a za takových podmínek drženi živí tvorové. Že jsme je z těch míst odnesli, normální je," říká.

Ochránce zvířat Michal Kolesár jich má na internetu hned několik. Všechna pochází z akcí ve velkokapacitních drůbežárnách, při kterých Kolesár 'osvobozuje' slepice chované v miniaturních klecích. Zvířata pak chová u sebe doma v jejich přirozených podmínkách.

...


..:. více zde :.

2007-05-13, 14:14:00 • Animal Rights 
Zelení chtějí zrušit tresty za marihuanu. Mají šanci
(Josef kopecký, MF Dnes, 12. května 2007)


Praha – Kuřáci marihuany získali vlivného spojence ve vládě. Zelení chtějí, aby stát přestal marihuanu kriminalizovat. Se svým návrhem přicházejí právě v době, kdy vláda dokončuje návrh nového trestního zákoníku. Ten počítá s rozlišováním trestů za různé typy drog.

„Je chyba kriminalizovat lidi za užívání marihuany. Chceme o tom vést společenskou debatu,“ řekl místopředseda zelených Ondřej Liška.

..:. více zde :.

2007-05-13, 10:24:00 • Drogy 
konopí

Ilegální české přadleny

"Technické konopí si pro kroužek tradičních řemesel vyséváme tajně, ale není ho mnoho. Těžko totiž jiným vysvětlujeme, že se opravdu nejedná o drogu," mluví o problémech s 'marjánkou' přadlena.

zdroj:
Konec přadlen v Čechách (PubWeb.cz)
Konopí dokáže nahradit ropu (PubWeb.cz)

Americká nevládní organizace MAPS, zabývající se možnostmi využívání psychedelických látek, paralelně usiluje o prolomení monopolu vládních agentur na pěstování a výzkum marihuany. DEA, která pronásleduje uživatele konopí, nemůže mít jediná právo bádat, zda je marihuana užitečná – argumentují zastánci psychedelik.


..:. více zde :.

2007-05-13, 10:01:00 • Drogy 
1 hour live-set by Mad (Midnight Resistance) @ CzechTek Area 2003 (Metek Sound System)

..:. Mad CzekTek 2003 Live (.mp3, 56 MB) :.

zdroj a další muzika: ..:. Teratek-Crew.info :.

2007-05-12, 20:23:00 • Odkazy 
O squattingu, ale bez života
(Lukáš Rychetský, týdeník A2, 25. dubna 2007)

Nepřesvědčivá kompilace

Vlastimil Růžička: Squaty a jejich revoluční tendence. Triton, Praha 2007, 207 stran.

Není časté, že by u nás vycházely knihy, jež se zabývají alternativní kulturou a subkulturní tematikou. Když se nějaká taková publikace objeví, zpravidla se slaví už skutečnost, že něco podobného vyšlo. Ne vždy to ale stačí.

Vlastimil Růžička vydal na první pohled vcelku obsáhlou publikaci o squattingu, a mohl tak zaplnit místo, jež bylo doposud prázdné. Myslím ale, že se mu to tak úplně nepovedlo.

..:. více zde :.

2007-05-12, 17:55:00 • Squatting 
Žena za pultem

Po celý život budu roztahovat klín

Na komunistickém prvomájovém sabatu vzpomněla Jiřina Švorcová na Egona Bondyho: prý "se jeho život ubíral klikatými stezkami, ale střelka jeho srdce ho dovedla do přístavu komunismu". Pak zarecitovala několik jeho básní. Bohužel asi ne třeba tuhle: "Po celý život budeš roztahovat klín / aby v něj vešel podivuhodný mandarín." Nebo: "Ach jak mě trápí a trýzní / zácpa svou hroznou přízní." To by byl teprve levicový, panebože, to tak zažít snad by člověk vstoupil i do partaje...

-jps-

zdroj: Zrní, Týden 19/2007, 7. 5. 2007, str. 89

reportáž: Petr Weikert: Poetické dopoledne s komunisty (Týden.cz, 1. 5. 2007)


2007-05-12, 12:25:00 • Média 

Fišer alias Bondy II

Nedávno zesnulý bouřlivák, filozof, básník a jeho cesta napříč uměleckými a filozofickými směry i následná proměna v prozaika. Proč procházel dvěma vlnami undergroundu s Jirousem a Topolem, neustálou opozicí a revoltou i kuriózní emigrací na Slovensko...

dokument, 2000, scénář a režie: Jordi Niubó
ČT2, 12.5.2007, 20:00, stopáž: 51 minut

zdroj: ..:. ČeskáTelevize.cz :.


2007-05-12, 12:12:00 • Média 
Mentálně zotročeni

„Ani v nejtěžším období lidských dějin nebylo takové vysávání lidí do poslední kapky jako dneska. V době neexistence masmedií a vyspělých informačních technologií nemohli být lidé do takové míry mentálně zotročeni jako dnes. Systém vede k tomu, že lidé jen tupě vegetují. Oplátkou, že jsme klidní a držíme hubu, je nám poskytnuta možnost nakupovat zhovadilosti, to znamená věci, které nejen nepotřebujeme, ale které nám škodí.“

Egon Bondy

zdroj: Tomáš Mazal: Egon Bondy (Instinkt č.16 19.04.2007)

2007-05-12, 11:42:00 • Komentáře / názory 


PROTESTNÍ PIKET

Na podporu rušeného squattu Köpi
… a proti represím na aktivistech, připravujícím protesty proti summitu G8

středa 16.5.2007 17:59 zast. Tramvaje Pohořelec

2007-05-12, 10:31:00 • Protestní akce 
Turbovka
(Irina Kellyová, Týdeník A2, 16/2007)


Léta opuštěná a chátrající pražská Trnkova vila spolu se zahradou, jež byla předobrazem nezapomenutelné pohádky, v posledním roce ožila. Sice tak trochu nelegálně, ale rozhodně kulturně, i když alternativně. Parta lidí, zde v bývalé továrničce na stany vytvořila vpravdě undergroundový klub, jenž byl každý pátek místem nejrůznějších elektronických party, punkových koncertů a i nějaké té výstavy. Částečně se tak podařila zalepit díra, která zůstala po squatech, které už v Praze nejsou a po Ladronce zvláště. Nikoliv náhodou mejdany na Turbovce jak zdejší místo pokřtili, někteří pamětníci přirovnávali k těm, které svého času probíhaly právě na Ladronce. Ta dnes slouží těm co nemají hluboko do kapsy a kultura (až na tu na kolečkových bruslích) je jim cizí. Tento týden museli alternativci prostory opustit, prý pro stěžování sousedů a nadměrný hluk. Poslední pruh zeleně na Klamovce, jenž přežil jen díky tomu, že je v něm každá stavba, ale i každý strom chráněný se tak může vbrzku ocitnout ve spárech developerů, kteří svými novostavbami už místo dočista obklíčili. Bude teď velmi důležité sledovat, zda v následujících měsících obě hlavní stavby nepotká nějaké „náhodné“ neštěstí, jež by je mohlo zbavit jejich památkové nedotknutelnosti.

zdroj: ..:. punx23.multiply.com :.

Irina Kellyová:
No system! aneb „nepolitická“ vzpoura jedné subkultury (Blisty.cz 20.9.2004)
Od freefestu k mediateku (Týdeník A2 9.8.2006)

2007-05-12, 10:29:00 • Alternativní kultura 
Interview With Ixindamix Concerning CzechTek Etc...
(lugh23, network23.org.uk, 2. května 2007, 12:33)


Good morning !!..... I`m just gonna ask say 3 questions and well take your time and write whatever you want and feel ... First here`s something to chew on..... Here`s the statement by the Czech crews Here`s the message and I quote !!! "In regard of the fact that the situation around CzechTek isn't bearable anymore, the representatives of Czech freetekno community came to this radical decision:

This year (and very probably even never again) any action of the size and under the name CzechTek won't be realized.

více na: ..:. network23.org.uk :.

2007-05-12, 9:43:00 • CzechTek 


Pomník Czechteku (neznámému technaři), 4:25´, 2007

Komín opuštěného baráku se tyčí uprostřed vojenského úvozu, uprostřed pozemků, které stát vyhradil pro Czechtek 2006, jako piedestal efemérního a proměnlivého pomníku technařské kultury i dočasného příměří, které mainstreamová společnost s problematickou subkulturou uzavřela. Komín se stává piedestalem v duchu principů recyklace, apropriace, reteritorializace neboli – v ekologické terminologii – reducentství, které jsou typické pro techno kulturu jak na úrovni užití materiálních produktů, které pro konzumní společnost už představují spíše odpad, tak i na úrovni odpadů zvukových a obrazových. Anonymní postava neznámého technaře s digitálním fotoaparátem předvádí fotografické gesto ve snaze po uchování euforického zážitku zdánlivé svobody a nezávislosti. Shrnuje ambivalence provázející tuto kulturu, touhu po autenticitě i po konzumaci zážitku. Kolem piedestalu se po všech stranách rozkládá dočasná autonomní zóna, kde můžou i poddaní státního systému, jeho daňoví poplatníci, okusit dočasné vyvázání ze stávajících sociálních struktur ve prospěch nehierarchické rizomatické síťové struktury rovnocenných jednotek, uzlů – soundsystémů, které jsou soběstačné i na úrovni produkce elektrické energie, byť i tady je soběstačnost pouze iluzorní – pořád jsou přece závislé na ropných produktech. Pomník naivním eskapistickým ideálům nomádské freetekkno kultury i smutnému nepochopení její prospěšnosti pro usedlou státně organizovanou společnost. Konflikt však musí zůstat v platnosti v zájmu zachování čistoty ideálů, i proto se organizátoři Czechteku po vítězné prohře roku 2006 rozhodli ohlásit konec organizování festivalu – aneb, v nejlepším je třeba přestat.

Radim R. Labuda

zdroj: ..:. projekcniplan.mchosting.net :.
2007-05-12, 9:04:00 • CzechTek 
Jak se loví piráti v Česku
(Živě.cz, 11. května 2007)


Jak se seběhne, že policie zadrží nějakého softwarového piráta? Jak na něj dokáží přijít, odhalit jej, sesbírat proti němu důkazy? Přesně na tohle jsme se ptali i my. A následující článek se pokusí nastínit možné odpovědi, které jsme zjistili.

..:. více zde :.

2007-05-12, 7:39:00 • Média 
Langer: Ptejme se na důvěryhodnost policie a soudů
(Dina Podzimková, Týden.cz, 11. května 2007, 7:59)


Rozhovor s ministrem vnitra Ivanem Langerem o odposleších, důvěryhodnosti policie, vyrovnávání se s minulostí a o tom, kdy budeme mít úřady ve svém domácím počítači.

(…)

V minulosti se hodně mluvilo o propojení policie a Inspekce ministra vnitra. Uvažujete v rámci změn ve svém úřadu i o jejím vyčlenění?


Otázka Inspekce ministra vnitra je čtvrtým pilířem reformy policie, v tuto chvíli ale není ještě rozhodnuto o její definitivní podobě. Chceme změnit styl práce inspekce, zvýšit kontrolu nad ní například pravidelným předkládáním zprávy o její činnosti poslaneckému výboru. O institucionálním ukotvení zatím rozhodnuto není, stejné je to i s působností inspekce, uvažuje se, jestli by jí neměli podléhat také městští strážníci, celníci a vězeňská služba, což by z ní udělalo generální inspekci bezpečnostních sborů. Každé řešení má své klady a zápory. Pod patronací ministerstva vnitra inspekce čelí podezření, že není nestranná, podobně by tomu bylo i v případě ministerstva spravedlnosti, respektive státního zastupitelství. Při vytvoření nového úřadu zase hrozí potíže v logistice, získávání lidí do takového úřadu a navíc je to velmi nákladná záležitost. Myslím, že nakonec dojdeme ke kompromisu – odřízne se přímá personální pravomoc například ministra vnitra nad inspekcí ve prospěch posílení funkce jejího ředitele a zřídí se kontrolní orgán, aby i tato složka byla pod veřejnou kontrolou.

celý rozhovor na: ..:. Týden.cz :.
2007-05-11, 18:23:00 • Média 
Národ, který lapil Krejčíře
(Miloš Čermák, Reflex, 3. května 2007)


Mám pro vás dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Ta špatná je pro ty, již by na postu ministra vnitra rádi viděli důstojného a důvěryhodného člověka. Bohužel, Ivan Langer jím není. Ale ta dobrá je pro všechny, kteří mají rádi legraci. S Ivanem Langrem je!

Dovolil jsem si začít parafrází Langrovy „dobré zprávy pro slušné lidi a špatné zprávy pro darebáky“, jíž minulé pondělí na mimořádné tiskové konferenci uvedl zatčení Radovana Krejčíře. Kdo si v tu dobu zapnul zpravodajský kanál ČT24 a měl možnost ministra vnitra sledovat, musel mít pocit, že Krejčíře zatkl Ivan Langer osobně. Holýma rukama a někde v brdských lesích.

více na: ..:. Reflex.cz :.Tož, tak vyrazíme na toho Krejčíře, chlapi …
2007-05-11, 15:37:00 • Média 
Za bití na CzechTeku opět žádný trest
(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 11. května 2007)


Šance, že se podaří objasnit zákrok policistů na předloňském CzechTeku, klesly na minimum.

Vyšetřování čtveřice těžkooděnců, kteří bili ležícího mladíka, totiž nyní končí stejným závěrem jako už třikrát před tím: vše prý bylo v pořádku. A to přesto, že je vše zachycené na videu a že má o postupu policie už rok pochybnosti nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Stížnost? Zamítá se

Zástupcům ztlučeného technaře Jana Pastrnka přišel tento týden dopis, který fakticky znamená konec kauzy.

Žalobkyně Antonie Zelená, která měla případ na starosti, v něm zamítá jejich stížnost na březnový závěr vyšetřování, podle nějž policisté neporušili zákon. Na známých záběrech přitom čtyři policisté z Chebu mladíka bijí a bodají obuškem. I kvůli nim Vesecká už dvakrát nařídila, aby se případ znovu otevřel.

více na: ..:. iHNed.cz :.

Související:

Amnesty International: CzechTek není stále nezávisle vyšetřen (AI 25.4.2007)
Kauza Romana Krátka: Vnitro stále trvá na tom, že brutální zásah u Mlýnce byl podle předpisů (Aktuálně.cz 30.4.2007)
Konfrontujte zprávu inspekce, záběry policejního zásahu a názor odborníka na sebeobranu
(Filip Černý, redaktor České televize, 31.5.2006)


Czechtek 2005 zákrok čtyř chebských policistů – kompletní 5-ti minutový videozáznam


2007-05-11, 8:24:00 • CzechTek 
Německo, Anti-G8, Spontánní protesty proti represím
(Stanislav Rubeš, ČSAF.cz, 10. května 2007)


Ve středu 9. května nad ránem provedla německá policie za účasti asi tisícovky svých příslušníků a pár desítek státních zástupců razie v komunitních centrech, na nádražích a v soukromých bytech. Razie se soustředily především na Berlín a Hamburk. Policie tento represivní zásah zdůvodnila údajným podezřením z plánování žhářských útoků na summit G8, který se bude konat začátkem června v přímořském letovisku Heiligendamm.

více na: ..:. ČSAF.cz :.

2007-05-10, 19:28:39 • Protestní akce 


Další info o incidentu:
Holandsko, Anti-G8, Účastníci cyklo-karavany propuštěni (ČSAF.cz)

2007-05-10, 19:13:46 • Protestní akce 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ukazuje fotografie z prvomájové demonstrace členů Mladých sociálních demokratů na včerejší tiskové konferenci, na které v Poslanecké sněmovně v Praze kritizoval policejní zásah proti demonstrantům. Jaká změna názoru oproti létu 2005, kdy se jako předseda vláda nesmyslně zastával policejního zákroku na CzechTeku.

zdroj: ..:. Metro.cz :.


2007-05-10, 17:37:00 • Média 
Údajnou šikanu mladých socialistů prověří inspekce
(iDNES.cz, 10. května 2007, 15:20)


Pražští policisté na 1. máje porušili služební předpisy. Podle vnitřní kontroly pochybili při bezpečnostní prohlídce, kterou na stanici provedli zadrženým mladým socialistům. Případem se ještě bude zabývat Inspekce ministra vnitra.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-05-10, 16:59:59 • Média 
Reakce Kateřiny Jacques na článek v dnešním Právu
(tisková zpráva Strany zelených, KaterinaJacques.cz, 9. května 2007)


Deník Právo dnes uveřejnil článek o údajném napadení, jehož se měla dopustit poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques na své sousedce. Redaktor Práva Petr Blahuš odmítl vyslechnout stanovisko starostky městské části, sousedů a nedal prostor ani Kateřině Jacques, aby se onomu nařčení bránila.

(...)

Kateřina Jacques uvádí, že měla původně v úmyslu na celý incident zapomenout podobně jako na projevy nepřátelství z minulosti. Vzhledem k tomu, že však byla kontaktována novináři, informovala svého právního zástupce i starostku Městské části Praha 2. Rodina, která spor vyvolala, způsobuje v domě opakované problémy, mj. se zde skrývaly celostátně hledané osoby, které zde policie objevila a zajistila, o čemž rovněž referovala média včetně TV.

celá zpráva na: ..:. KaterinaJacques.cz :.
2007-05-10, 15:17:01 • Média 
Langer chce do ulic vrátit pomocnou stráž
(Josef Šlerka, Deník.cz, 10. května 2007, 4:34)


PRAHA – Žluté pásky se zlověstnou zkratkou PS VB a náležitě přísný pohled, kterému neunikl žádný prohřešek proti socialistickému soužití občanů. Zhruba taková je častá vzpomínka dříve narozených na dobrovolné pomocníky Veřejné bezpečnosti. Pomocná stráž VB byla zrušena v prosinci roku 1990. Nyní se ale její obdoba může do našich ulic vrátit.

více na: ..:. Deník.cz :.

další info
Policejní důchodci se chtějí vrátit do ulic (Novinky 13.1.2007)

Při přepočtu na počet obyvatel má česká policie ve srovnání se zeměmi EU největší počet příslušníků.

zdroj:Langer slibuje lidštější policii (iHNed.cz 16.4.2007)
2007-05-10, 9:26:00 • Média 
Paroubek vyzval Langera k rezignaci
(iHNed.cz, 9. května 2007, 16:27)


Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval k reziganci ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Vadí mu, že ministr řádně nevyšetřil napadení mladých sociálních demokratů, kteří demonstrovali na prvního máje proti nacionalististům. "Policisté se chovali jako utržení ze řetezu, je to Langerovo selhání, Langer by měl odstoupit," řekl Paroubek na tiskové konferenci.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.

Více Paroubka:

Nějaký CzechTek? O tom nikdo nic neví (LN 24.3.2007)
O zmlácení technařů jsem nerozhodoval a mladí si cestu k levici najdou (LN 16.2.2007)
Na Czechteku trvám a mladí kvuli němu pravici nevolili (Literární noviny 4.12.2006)2007-05-9, 17:50:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Demonstrace na podporu německého domu
(Politiken.dk, 8. května 2007, 19:31)


Policie potvrdila, že se v Kodani bude konat demonstrace podporující německý autonomní dům.

Takzvaní autonomní demonstrují dnes večer v Kodani

Demonstrace je řádně nahlášená a jejím cílem je protest proti prodeji obsazeného domu Köpi v Berlíně.

Protest v autonomních kruzích
Dům, který mimo jiné fungoval jako autonomní kulturní dům podobně jako stržený Ungdomshuset v ulici Jagtvej, byl dnes prodán na aukci za 6,2 miliony dánských korun. To vyvolalo vlnu protestů v autonomních kruzích.

„Demonstrace je ohlášena až dnes, uvidíme, jak se situace bude vyvíjet“ říká šéf směny kodaňské policie agentuře Ritzau.

Demonstrace začíná u Státního uměleckého muzea a odtud se vydá směrem k německé ambasádě ve Stockholmské ulici ve čtvrti Østerbro.

zdroj: ..:. Politiken.dk :.
2007-05-9, 17:21:00 • Squatting 
Německá policie provedla razii. Kvůli summitu G8
(Aktuálně.cz, 9. května 2007, 14:46)


Hamburk – Téměř tisícovka policistů provedla dnes ráno v Německu rozsáhlou razii proti levicovým aktivistům. Důvod? Zabránit násilnostem během chystaného summitu G8.

Akce začala za rozbřesku a kromě zásahových jednotek se na koordinaci podílelo dvacet státních zástupců. Policie přitom po "militantních levicových extremistech" pátrala úplně všude v komunitních centrech, na nádražích, ale i v soukromých bytech.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

viz také:
Holandsko, Anti-G8, 100 zatčených cyklistů v Utrechtu (ČSAF.cz)

2007-05-9, 16:01:48 • Protestní akce 
Proč mladí nechtějí volit sociální demokracii
(Tomáš Gawron, Britské listy, 9. května 2007)


Proč mladí nechtějí volit sociální demokracii? Tak se v pondělí zeptal na stránkách Britských listů místopředseda mladých sociáldemokratů Adam Rykala. Jak už jeho funkce napovídá, cílem nebylo poskytnout námět k zamyšlení, či dokonce hlubší rozbor, jako spíše na místě, kde se dá "oslovit 11 000 zajímavých čtenářů denně" (jak hrdě hlásá banner pár palců pod jeho dotazem) zveřejnit trochu mladosociálnědemokratické agitace. On si pan Rykala na svou otázku tedy i sám zdatně odpoví, jen mezi důvody, proč nevolit sociální demokraty opomněl pár maličkostí. Překvapivě...zdroj a další foto na: ..:. protest.mihalicek.net :.

Všímá si, že mezi mladými je nezájem o politiku. Domnívám se, že je vhodné tomuto faktu věnovat více než jednu větu. Třeba pár slov o tom, jak se sociální demokracie v průběhu posledních několika let snažila zuby nehty vybojovat to nejlepší místo u koryta, rychlý sled střídání stráží Špidla-Gross-Paroubek. Špidla odcházel s aureolou neschopnosti politicky prosadit svou vizi, Gross s puncem korupčníka, který se obklopil až neuvěřitelným panoptikem pohrobků komunismu, přičemž si zřejmě splnil dávný dětský sen ustanovením mimopolicejních týmů s policejními pravomocemi, zřejmě inspirován Jamesem Bondem; Paroubek, kterého ani špinavá hra opozice, médií a Kubiceho kliky neomlouvá z naprosto nepochopitelného vřískání, spojujícího volební vítězství ODS s komunistickým převratem v roce 1948 a jedním dechem dodávajíc, že spojené síly komunisticko-sociálnědemokratické jim to nedarují jen tak...

Postavička pana Paroubka vůbec stojí za další pozornost. Mladá generace je generací internetu. A v létě 2005 byl český internet zasvěcen tématu policejního zásahu na Czechteku, ke kterému měl pan Paroubek hodně co říct. Tak kupříkladu, že ty anarchofeťáky, mezinárodně propojené, by naložil do autobusů a vyvezl za hranice. Vlastně se ještě nevědělo, kde se bude tancovačka pořádat, a už volal po tvrdém zásahu... Mladý člověk nemusí být technař, nemusí jezdit na rave parties, aby se ho taková slova dotkla. Vlastně může i ohrnovat nos nad módou dredů, khaki kalhot a drogově-alkoholového extatického poskakování na jednolitý rytmus tekna. Ale i tak ho budou šokovat videa, kde čtyři policajti drží na zemi kluka, přičemž pátý ho mlátí do hlavy... aby pak svorně politický establishment prohlásil, že vše bylo naprosto v pořádku.

Nejen že to bylo v pořádku, on se třeba ještě najde takový pan Zaorálek, který je tak šokován, že v parlamentu řeční o tom, jakou míru odlišnosti naše společnost ještě snese, než se rozpadne. Ale mladí lidé chtějí být odlišní. Nad polským uzákoněním uniforem ve školách se jen pošklebují. Nestojí o to, aby jim nějaký doktor filosofie kázal o zařazování se do stáda. Oni opravdu mají rádi i ty svoje nike boty, jak o nich píše Adam Rykala.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2007-05-9, 12:02:00 • CzechTek 
Lidé a fotografie

Na světě jsou tři kategorie lidí:
První skupinu můžete vzbudit uprostřed noci po několikadenní party a na fotce budou vypadat jako dokonalost sama. Do této kategorie mimo autora těchto stránek patří např. Angelina Jolie, Sean Connery nebo Superman.
Druhá skupina lidí zase i po třech hodinách v maskérně vypadá jako kdybyste je právě vzbudili uprostřed noci po několikadenní party. Sem patří 99% světové populace...
...a do třetí skupiny patří Jiří Paroubek...

upřímnou soustrast při prohlížení těchto stránek přeje Autor: ..:. paroubek.nazory.cz :.

další galerie převážně z Ateo.cz zde: ..:. eurabie.blog.cz :.

2007-05-9, 12:00:24 • Odkazy 
Jacques údajně napadla sousedku, případ vyšetřuje policie
(ČTK, ČT24.cz, 9. května 2007, 9:20)


Praha – Poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques údajně v pondělí napadla svou sousedku. Případ policie vyšetřuje jako přestupek proti občanskému soužití. Jacques nařčení odmítla, píše deník Právo.

více na: ..:. ČT24.cz :.

2007-05-9, 10:11:08 • Média 
OKO crew uvádí:
(Bojovníci armády OKO, OKOcrew.ic.cz, 8. května 2007, 19:45)


Abychom reagovali na výzvu nespokojených diváků obrazů OKO crew, OKO založilo samostatnou výtvarnou sekci (produkční skupinu) s názvem OKOSKOP, věnující se pokleslým žánrům, jako je grafitti, propaganda a film.

S vědomím logického prolínání žánrů vyplňujeme další pomyslné políčko P pražského SA (StreetArtu). Naše aktivity mají za cíl posílit boje v ulicích a podpořit zkomírající jednotky SA v Praze.

My jsme členy jednotky SA. I když se neznáme, vyzíváme tě k akci. Město tě potřebuje! Staň se SA-manem!

více na: ..:. OKOcrew.ic.cz :.

2007-05-9, 9:38:00 • Alternativní kultura 
Jihlava: Tvrdě proti sprejerům (Události v regionech 5.5.2007)
Jihlavským sprejerům nastávají horší časy (ČT24.cz 14.3.2007)
Sprejeři nechtějí čmáranice v centru (Znojemsko.cz 14.4.2007)
Vsetín fandí graffiti, v Meziříčí plochy nejsou (Zlín.cz 9.4.2007)

2007-05-9, 9:20:00 • Média 
Znáte horizontální sprejerství?
(Tomáš Feřtek, Reflex.cz, 7. května 2007)


Nejspíš je to taková jihomoravská krajová varianta velkoměstského tagování. Ve vsích okolo Strážnice a v Bílých Karpatech se nepíše po zdech, ale po silnicích. Že by nový kulturní fenomén?

První nápis jsem potkal ve Strážnici na chodníku před místním gymnáziem. Stálo tam něco ve stylu MILUJU DVOŘÁKOVOU, takže jsem tomu nevěnoval pozornost. Ale za kopcem ve Tvarožné Lhotě byla silnice popsaná taky. To už jsem zbystřil a po třech dnech putování po okolí bylo jasné, že tohle není nahodilá činnost jednoho exhibicionisty, ale opravdu krajová zvyklost.

více na: ..:. Reflex.cz :.

2007-05-9, 9:17:00 • Alternativní kultura 
Konopný ombudsman už o milosti pro „huliče“ nežádá
(Jan Markovič, PubWeb.cz, 8. května 2007)


Marek Jehlička se před osmi lety chopil funkce ochránce uživatelů marihuany. Žádal prezidenta o milosti, lobboval u poslanců. Teď pořádá demonstrace za legalizaci konopí.

(...)

Jak vypadá činnost konopného ombudsmana?

Náplň mé činnosti se vyvíjela s dobou. Nejprve jsem automaticky žádal prezidenta Václava Havla o milost pro všechny lidi, kteří si pěstovali trávu pro svoji potřebu, dostali se kvůli tomu do střetu se zákonem a obrátili se na mě.

Byl jste úspěšný?


V době, kdy jsem o milosti ještě žádal, byla udělena asi ve třetině všech případů. Některé kauzy byly zastaveny ještě v průběhu trestního řízení, tedy před sdělením obžaloby. Několik mých „klientů“ tak nemuselo ani k soudu. Když pak do úřadu prezidenta nastoupil Václav Klaus, přestalo mít smysl žádat o milost. Místo toho jsem začal spolupracovat s Právní poradnou Asociace nestátních organizací, která klientům dokáže nabídnout erudované a velmi kvalitní právní poradenství.

Na svých stránkách píšete, že spolupracujete i s některými poslanci...


Web, o kterém hovoříte, patří dávno minulosti. Nemám vůbec čas věnovat se jeho aktualizaci, takže jsou tam poněkud zastaralé informace.

celý rozhovor na: ..:. PubWeb.cz :.
2007-05-8, 15:58:31 • Drogy 
Marihuana – Zbytečné tabu
(Tereza Spencerová, MF Plus, 13/2007)


Medicína dnes pomalu „objevuje Ameriku“ a zjišťuje to, co lidstvo ví už asi pět tisíc let – že je marihuana ve své podstatě zázračný lék. Ve svém posledním čísle americký prestižní odborný časopis Neurology publikoval výsledky studie dr. Donalda Abramse z Kalifornské univerzity v San Francisku, podle nichž je marihuana bezpečnou a účinnou látkou při léčbě periferální neuropatie.

(…)

Nejvyšší soud ČR sice letos v únoru za značného mediálního zájmu rozhodl, že pouhé pěstování marihuany nelze považovat za výrobu drogy, podle znění zákona je ale dál zakázáno pěstovat konopí obsahující více než 0,3 procenta THC.Rostlina konopí setého je nadále sama o sobě podle zákona považována za omamnou látku a její pěstování je nezákonné. Národní protidrogová centrála loni zabavila 108 kilogramů marihuany připravené k užívání a sklidila 2200 čerstvých rostlin. O rok dříve to bylo 103 kilogramů sušené marihuany a 1700 rostlin. Celkem bylo v roce 2006 za držení drogy stíháno 1908 lidí, 240 pak za držení drogy pro sebe. Kolik z nich marihuanu užívalo k léčebným účelům, není známo.

Počet stíhaných každoročně narůstá, zřejmě i v souvislosti s faktem, že jednou za život si podle statistik nějakou psychoaktivní látku vyzkoušelo 22,4 procenta Čechů. Marihuana (spolu s hašišem) patří mezi nejpopulárnější a s 58 procenty žebříčku vévodí. Gram marihuany je „na ulici“ k mání obvykle za 250 korun a lze z něho ubalit asi pět cigaret. V počtu kuřáků marihuany se Česká republika drží v evropské špičce, ale mladí Češi ji konzumují spíše rekreačně. Počty každodenních uživatelů nejsou tak vysoké jako třeba ve Francii či ve Španělsku.

celý článek na: ..:. MFPlus.cz :.
2007-05-8, 11:29:09 • Drogy 


pro důkladnou instruktáž včetně návodu na výrobu trhavin a videozpovědí na rozloučenou navštivte: ..:. Karlín :.

2007-05-8, 9:35:00 • Média 
Million Marihuana March – protest nebo jen setkání příznivců?
(Petr Milota, PubWeb.cz, 7. května 2007)


Na Staroměstském náměstí se shromáždilo přes dva tisíce lidí. Uprostřed davu vlaje obrovský transparent s obrázkem konopného listu: „Když jí miluješ, není co řešit…“

Je první květnová sobota a za malou chvíli začíná Million Marihuana March 2007- demonstrace za legalizaci marihuany.

Pochod začíná

Konopný ombudsman Marek Jehlička je obklopen lidmi od televize. „Co má tento pochod za cíl? Proč chcete legalizaci?“ Ptají se ho televizní reportéři pořád dokola. Když už konečně všem odpoví, přihrne se reportérka z TV Nova a prosí: „Dobrý den, já jsem přišla pozdějc, mohl byste mi zopakovat, co jste teď řikal?“ Pousměji se a jdu mezi veselé demonstranty.

více na: ..:. PubWeb.cz :.
2007-05-7, 20:48:49 • Drogy 
MUDr. Karel Nešpor: Z konopí se už dost lidí zbláznilo
(Jitka Trnková, PubWeb.cz, 7. května 2007)


MUDr. Karel Nešpor (54) je primářem mužského oddělení závislostí v pražské Psychiatrické léčebně v Bohnicích. O závislostech všeho druhu napsal více jak třicet publikací. Nemá rodinu a od své práce si nejvíce odpočine při józe.

V jednom článku jsem nedávno četla, že při užívání konopí nehrozí závislost, jak je tomu třeba u alkoholu. Řadí se tedy konopí mezi drogy a v jaké míře je pro člověka nebezpečné?

Kvůli závislosti na konopných drogách vyhledává u nás i v jiných zemích léčbu mnoho lidí. Konopí se řadí mezi psychoaktivní látky a vyvolává závislost. Skutečnost, že konopné drogy nevyvolávají těžké odvykací stavy je dána tím, že účinná látka z konopí se hromadí v tukové tkáni a při abstinenci se z tukové tkáně jen pomalu vylučuje. Proto je také konopí při toxikologickém vyšetření tak dlouho prokazatelné. I tak ale odvykací stav u chronických kuřáků konopí někdy nastává. Projevuje se např. podrážděností, úzkostí, třasem napřažených rukou, pocením a bolestmi svalů.

celý rozhovor na: ..:. PubWeb.cz :.
2007-05-7, 20:33:00 • Drogy 
Bude policie jednat?
(Adam Kovář, altermedia.info, 6. května 2007)


Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, v § 188a říká: „ Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.“

..:. více zde :.

2007-05-7, 20:32:00 • Drogy 
Konopná radost pohltila Čechy
(Jakub Kvasnička, PubWeb.cz, 6. května 2007)


Když přijel jednadvacetiletý Američan Tim Sparks do Prahy, nestačil se divit. „S českými kamarády jsme šli hned první den do hospody. Ale ještě předtím jsme si dali jointa, hned u stanice metra Vyšehrad. Jen jsem překvapeně zíral, jak kolem nás chodili lidi a nikdo nic neřekl,“ vypráví pobaveně student univerzity v Denveru.

„V Americe byste na veřejnosti museli s jointem skočit do toho nejhustšího křoví, aby vás nikdo neviděl, ani necítil. Pokud by se totiž tak stalo, do pěti minut sedíte na zadním sedadle policejního auta,“ srovnává liberální české prostředí s tvrdými americkými zásadami. „Takovou volnost v otázce lehkých drog jsem ještě nikde nezažil,“ dodává cestovatelsky zběhlý Tim.

více na: ..:. PubWeb.cz :.
2007-05-7, 17:53:00 • Drogy 


Pan František přišel akci také podpořit. Věkem vyčníval, ale mezi mladými se cítí dobře, jak říkal. S úsměvem přiznal, že kouří marihuanu druhým rokem.

další foto na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-05-7, 17:47:00 • Drogy 
Zelení chtějí dekriminalizovat marihuanu
(Jan Černý, iHNed.cz, 7. května 2007, 12:19)


Fakt, že se konzument vědomě dopouští něčeho protizákonného, je mnohem nebezpečnější než potáhnutí z marihuanové cigarety, soudí poslanec Liška.

V souvislosti s konáním sobotního Million marihuana march 2007 se v médiích opět skloňovalo téma dekriminalizace a legalizace marihuany. Zelení reagovali pohotově vydáním tiskového prohlášení, ve kterém odborná sekce strany pro návykové látky deklaruje podporu dekriminalizace marihuany.

(…)

Dekriminalizace marihuany by měla jejím uživatelům zaručit, že nebudou trestně stíháni za její konzumaci, držení a pěstování konopí pro vlastní potřebu v omezené definované míře. Oproti legalizaci je hlavní rozdíl v tom, že marihuana by v případě dekriminalizace nebyla volně dostupná na trhu a její prodej stejně jako pěstování konopí ve větší než zákonem definované míře by bylo protizákonné.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2007-05-7, 17:22:00 • Drogy 

Havel a Vaculík už se smí, marihuana zatím ne

(Martin Komárek, MF DNES, 7. května 2007)

Tímto článkem se připojuji k Milion marihuana march, tedy k pochodu za legalizaci marihuany. Protože lépe píšu než pochoduji, činím tak touto cestou. Vzhledem k tomu, že tento list čte denně mnohem víc než milion lidí, mám dokonce šanci, že uspěji.

Na rozdíl od těch, kdo pochodovali pod plakátem "Když ji miluješ, není co řešit", nepřipojuji se z rozkazu svého srdce, přece jen už je mi přes čtyřicet, ale na nátlak rozumu. Na pomoc beru si Písmo svaté i Immanuela Kanta. Bez marihuany, trávy, marušky, ganji, jointa, špeku, či jak se jí ještě mazlivě říká, žít mohu a chci. Nepochybně je to škodlivý neřád, podobně jako chlast, kuřivo, špek, klobásy, čokoláda, křupky, brambůrky, hamburgery, auta, Temelín, pistole... Zatímco tento neřád se těší řádnému občanskému životu, marihuana je na okraji či za okrajem zákona jako tulák živící se přikrádáním. Některý policajt ho strpí, jiný zbije, další zavře.


Pokud věříte v Boha, musíte trávu omilostnit. Geneze jasně říká, že Stvořitel dal člověku k dispozici všechno, co na zemi roste nebo po ní běhá či se mrcasí ve vodách. Později to trochu omezil, například zakázal jíst vepře nebo damana. Konopí však nikoliv.

Kdo má tedy právo zakazovat dospělému člověku, aby pěstoval, sklízel a prodával rostlinu? Kdo má právo zakázat jinému člověku, aby potahoval kouř z ní? Většina z nás však Boha nepotřebuje, podobně jako onen chemik, který skončil pod gilotinou. I ti z nás se však řídí jakýmsi mravním zákonem, který vyjádřila lidová moudrost a po ní slavný filozof Kant. Zjednodušeně říká: "Co nechceš, aby druzí činili tobě, nečiň jim." Nechceme-li tedy, aby nám ostatní zakazovali naše Temelíny, špeky, hamburgery a čokolády, neměli bychom milovníkům marihuany zakazovat to, co mají rádi. Takzvaný "hulič" totiž takzvanému "nehuliči" nijak neškodí. Kazí si jen vlastní zdraví a učení profesoři se dosud přou (a příti budou), zda více, či méně než nemírným pojídáním slaniny a pokuřováním tabáku s velbloudem. Zákaz marihuany je tedy stejně nesmyslný, jako byl za socialismu zákaz děl Milana Kundery, Václava Havla či Ludvíka Vaculíka. Tehdejší vládci si mysleli, že by tito spisovatelé popletli lidu hlavu. Nynější elita si ze stejně hloupých a protilidských důvodů myslí, že lidu zatemní mozek tráva. Kundera a Havel kolovali v opisech mezi gymnazisty, jako dnes mezi nimi koluje joint.

Režim, který zakazoval spisovatele, padl. Kapitalismus se vždy ve všem ukázal býti chytřejší než socialismus. Proto myslím, že nepadne, ale ustoupí srdci, Bohu a rozumu a marihuanu povolí.

2007-05-7, 10:38:00 • Drogy 
hlasovat možno zde: ..:. iDNES.cz :.
2007-05-7, 10:35:00 • Drogy 
Zákrok v klubu Propast byl podle pražských policistů málo razantní
(Slovo, 7. května 1996)


PRAHA (hal) – Seriál policejních akcí započatý na letišti Mošnov, pokračující zákrokem v restauraci U Holubů a před podnikem Pod Petřínem, má mít podle snahy určité skupiny lidí pokračování naprosto jednostranným informováním o dění v pražském klubu Propast. V sobotu 4. května ve 21.45 hodin v Praze 3, Lipanské ulici zakročila jednotka složená z policistů z týmu Droga Policejního prezídia ČR, dále zde byla tzv. ROZA a pořádková jednotka. Tyto složky patří pod Správu hlavního města Prahy. Krom poznatků, že se zde prodávají drogy, o zákrok opakovaně žádali i občané, kteří v okolí klubu bydlí.Policisté mylně informovali, že se zde schází stoupenci militantního křídla hnutí skinheads. Naopak, je všeobecně známo, že "holé lebky" užívání drog odsuzují. Charakter klubu plně vyhovuje vyznavačům hnutí PUNK a anarchistům.

..:. více zde :.

2007-05-7, 8:57:00 • Retro 
Budeme žalovat ministra vnitra!
(František Nachtigall, Aha!, 5. května 2007)


Policie pět hodin zadržovala našeho fotoreportéra za to, že údajně vnikl na soukromý pozemek, kde přebývá hollywoodský pár Angelina Jolie a Brad Pitt. Pomiňme fakt, že náš fotoreportér trvá na tom, že na tento pozemek nevnikl. Policie mu přesto sdělila podezření z porušování domovní svobody s trestní sazbou 6 měsíců až tři roky.

..:. více zde :.

2007-05-6, 18:18:00 • Média 
Co všechno se dozvěděl mladý sociální demokrat na policejní služebně

Postavili nás čelem ke zdi, ruce za záda, řekli nám, že máme držet huby. Potom nás odvedli do cely předběžného zadržení. Byla tam špína na zemi a celé to tam vypadalo odporně. Najednou ke mně přišel policista a řekl, že si mám sundat triko, pak kalhoty, ponožky... To už mi bylo divné, nakonec mi řekl, že si mám sundat trenýrky. Svlékl jsem se do naha a policista mi poručil udělat dva dřepy. Pak jsem se zase mohl obléct. V tu chvíli mi to přišlo strašně nedůstojné, koukalo se na mě třicet lidí. Dnes se tomu už směju. Později jsem se dozvěděl, že tahle procedura slouží k tomu, že kdybych měl náhodou něco v konečníku, tak bych to vytlačil. Mám za to, že takhle by měli zacházet jen s teroristy, u kterých je možnost, že budou mít v sobě něco, co ohrozí životy ostatních. My jsme normální slušní lidé, studujeme, pracujeme, chodíme v obleku. Nevím, proč jsme museli podstoupit nejhorší možnou prohlídku.

předseda Mladých sociálních demokratů Petr Dolínek pro Lidové noviny

zdroj:
„Drž hubu a dělej dřepy“ (Lidovky.cz)

2007-05-6, 17:33:00 • Média 
Antifa: Jsme v občanské válce

Antifašistické hnutí, jak dokázalo několik akcí od začátku roku 2007, je (…) de facto ve stavu občanské války s vládou. Tvrdé potírání protifašistických demonstrací, ochrana neonacistických průvodů, trestní stíhání antifašistů.

Vodní děla, helikoptéry, psi, obušky, pokuty a fyzický a psychický teror jsou namířeny nikoli proti fašistům, ale proti těm, kdo si chtějí zachovat kousek svého prostoru, kde je nebudou obtěžovat příznivci masového vyvražďování a totální kontroly lidí.

zdroj a více: Společně proti rasismu (Antifa.cz 5.5.2007)

2007-05-6, 14:20:00 • Protestní akce 
Zbytečné policejní manévry v Brně
(Krtek, krtek.wbs.cz, 3. května 2007)


Byl 1.máj, lásky čas, náckové si v Brně dali sraz. Jejich sražení ale netrvalo dlouho. Úředníka radnice cosi osvítilo a plánovaný pochod členů nacistického Národního odporu (kteří podle svých slov u nás chtějí zavést vojenskou diktaturu) a jejich fanoušků zrušil. Napadá mě otázka, proč úředníci nezakázali předem ohlášený pochod už dřív, když každý ví,včetně brněnského magistrátu, co je Národní odpor zač? Proč muselo být celé centrum Brna ve sváteční den minimálně na tři hodiny úplně uzavřeno, včetně tramvajového stanoviště a stanoviště autobusů, jezdících do nemocnice?

Proč muselo být nasazeno několik set policistů a vrtulník, přičemž okolnosti si vyžádaly i přítomnost hasičů a záchranné služby? Proč antikonfliktní tým vyvolával konflikty u lidí, kteří se nechtěli podřídit jejich diktátu? Má snad policie absolutní moc i nad bezúhonnýma lidma? Proč nemůže stará žena, jdoucí z nákupu přejít prázdnou ulici a musí dvě hodiny stát za kordonem policejních robotů? Otázek je hodně,místo odpovědí dostanu hovno.
Zrušení této akce je dost podivné a o to víc, že náckové chtěli údajně demonstrovat proti kapitalismu. Kdokoliv jiný, než spokojený kapitalista je dnes v této zemi přece chápán jako nebezpečný extrémista, s kterým je potřeba zatočit. Je tohle důvod, proč policie napřed nechala všechny pochoduchtivé napřed shromáždit a potom proti nim teprve tvrdě zasáhla, tak jako na Czechteku proti teknařům nebo ve stejný den v Praze proti antifašistům?
Brněnský odpor proti nacistům byl téměř nulový.Za policejními zátarasy sice hučel dost velký dav lidí, jenže ten na tomto místě před hlavním nádražím hučí každý den. Militantní antifas asi mají radši Prahu než Brno. Jejich chyba, nemuseli dělat nazí dřepy na policejní stanici.zdroj a další fotky na: ..:. krtek.wbs.cz :.
2007-05-6, 12:34:21 • Komentáře / názory 
Strana zelených podporuje dekriminalizaci marihuany
(Zelení.cz, 6. května 2007)


TISKOVÁ ZPRÁVA ODBORNÉ SEKCE PRO OTÁZKY NÁVYKOVÝCH LÁTEK:

Strana zelených podporuje dekriminalizaci marihuany a legislativní rozdělení návykových látek dle jejich nebezpečnosti. „Je na čase přestat kriminalizovat konzumenty marihuany, která je svou nebezpečností srovnatelná s alkoholem.“, říká vedoucí Odborné sekce pro otázky návykových látek Jakub Ježek.

..:. více zde :.

2007-05-6, 8:30:15 • Drogy 
Protest proti vyklizení kultovního squatu v Berlíně
(Jiří Hošek, Marika Táborská, ČRo 1 Radiožurnál, 5. května 2007, 20:00)


Zabránit nucené exekuci kultovního berlínského squatu. To je hlavní cíl asi dvou tisícovek příslušníků a sympatizantů krajní levice, kteří protestují v centru německé metropole. Nechtějí se smířit s představou, že by měl alternativní prostor jménem "Köpi" zaniknout. Policie se obávala pouličních střetů, kterých jsme byli před několika týdny svědky v Kodani. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se tento scénář měl opakovat.

více na: ..:. rozhlas.cz :.

2007-05-6, 8:14:00 • Squatting 
Na Protestfest v centru Brna přišlo asi čtyři sta mladých lidí
(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 5. května 2007, 20:54)


Brno – Streetparty na brněnském Moravském náměstí, která je součástí festivalu alternativní kultury Protestfest, se zatím účastní kolem čtyř set mladých lidí. Okolo parku a v přilehlých ulicích hlídkuje zhruba stejný počet policistů a těžkooděnců. O půl osmé by měla streetparty skončit a přesunout se pochodem přes centrum města do parku v Pisárkách na celonoční afterparty.

více na: ..:. ČeskéNoviny.cz :.Jak to, že zapomněli na vodní děla a obrněné transportéry?!

2007-05-5, 21:56:00 • Protestní akce 
Auction of Köpi by order of the court
(Koepi.squat.net, 26. April 2007)


Since the 8th of February 2007 it has been planned that Köpi and the trailer park next to it are to be auctioned off to the highest bidder on Tuesday the 8th of May this year. Yesterday (23.04.07) we at Köpi only found this out by accident. While we were celebrating the 17th birthday of Köpi, investors and speculators already knew that the Köpi and the plot next to it where the trailer park is located are again coming up for sale.

..:. více zde :.

2007-05-5, 21:35:03 • Squatting 
Vandalismus u budovy kanceláří sociální demokracie
(TV2.dk, 4. května 2007, 7:42)


Kanceláře dánské sociální demokracie ve čtvrti Frederiksberg (Kodaň) byly v noci na dnešek zasaženy vandalismem.

..:. více zde :.

2007-05-5, 21:17:56 • Squatting 
Deset zatčených při demonstraci v Kodani
(Politiken.dk, 3. května 2007, 21:15)


Policie zadržela deset osob při demonstraci u norské a francouzské ambasády.

Deset osob bylo dnes večer zadrženo při demonstraci u zahraničních ambasád v Kodani. Hrozilo, že protest se bude dále stupňovat. Mimo jiné byly na policisty házeny lahve.

..:. více zde :.

2007-05-5, 21:06:05 • Squatting 
Příznivci legalizace marihuany obsadili Letnou
(ČTK, Atlas.cz, 5. května 2007, 19:25)


Praha 5. května (ČTK) – Zastánci legalizace marihuany odpoledne obsadili pražskou Letnou. Dobře se bavili při vystoupení různých bigbeatových kapel a DJ's, popíjeli pivo i jiné alkoholické a nealkoholické nápoje a kouřili "trávu". Někteří tančili. Na pláni se nakonec sešlo několik tisíc lidí a neodradila je ani krátká odpolední přeháňka. Česká metropole se podesáté připojila k mezinárodní akci nazvané Million Marihuana March.

Pochodem na Letnou přišlo kolem 1500 zastánců konopí ze Staroměstského náměstí, doprovázeli je policisté. Lidé pískali, na policisty skandovali "gestapo", ale také "legalis cannabis". V čele průvodu jel terénní automobil s velkým jointem na střeše. Pochodu vévodil transparent s vyobrazením konopného listu a nápisem "Když jí miluješ, není co řešit".

celá zpráva: ..:. Atlas.cz :.
2007-05-5, 20:32:25 • Drogy 
How they celebrate 4/20 in Vancouver B.C.


2007-05-5, 17:04:00 • Drogy 
Příznivci legalizace konopných drog se mohou těšit nejen na The Chancers ale i na stálice MMM jako jsou Gaia Mesiah, Posmrtné zkušenosti či Apple juice. Produkci letos osvěží i některé skupiny na MMM dosud nevídané jako Banditos, Dreadrot či Uprag. Milovníci elektronické taneční hudby pak mohou křepčit před druhým pódiem, na němž spustí svůj mix hvězdy jako Babe LN, Dr. Kary, Kaplick a Saku, společně s doprovodem MC Jacoba ze skupiny Skyline a další.

Skutečnost, že všechny kapely, stejně jako všichni DJs, hrají na Million Marihuana March zcela zdarma, jen proto, aby podpořili myšlenku legalizace marihuany, již není třeba po deseti letech opakovat. "Jsem osobně velmi potěšen tím, že si MMM získala za dobu své existence takovou podporu veřejnosti, že musíme odmítat i známé a populární skupiny, neboť není možné je všechny vměstnat do jednoho dne. Přítomnost známých tváří a tisíců lidí nás každoročně přesvědčuje o tom, jak velké pozornosti se myšlenka legalizace mezi lidmi těší" řekl konopný ombudsman a mluvčí MMM Marek Jehlička.

..:. Line-up MMM 2007 (Kapely, Jungle / D'n'B / Breakbeat Stage, Psychedelic Trance Stage) :.
2007-05-5, 15:23:00 • Protestní akce 
Letošní 10. ročník happeningu za legalizaci marihuany – Million Marihuana March 2007 – začne v sobotu 5. května ve 13:00 na Staroměstském náměstí v Praze. Odtud o půl hodiny později, ve 13:30, vyrazí pochod směřující na Letenskou pláň, kde ve 14:00 začne hudební produkce...

..:. více zde :.

2007-05-5, 4:30:00 • Protestní akce 
Policie tvrde zasahla proti demonstrantum
(Lucie Podesvova, C A R O L I N A cislo 246, patek 9. května 1997)


Zlomene zebro a cetne pohmozdeniny jsou vysledkem sobotniho zasahu (3. kvetna) policie proti demonstraci pred Ministerstvem vnitra. Lide se zde sesli, aby si pripomneli rocni vyroci tvrde razie policejniho komanda v prazskem klubu Propast a vyjadrili nespokojenost s tim, ze velitel tehdejsiho zasahu Frantisek Brazdil nebyl za zneuziti pravomoci verejneho cinitele odsouzen.

Tentokrate policie tvrde zasahla pote, co jeden z cca dvou set demonstrantu rozbil lahvi vchodove dvere budovy."Nejsem si vedom zadne chyby, protoze jsme ucastniky vyzvali nekolikrat k odchodu, a pak byl teprve dan rozkaz k vytlaceni od vchodu budovy," rekl Caroline Antonin Fedorko, sef uniformovane jednotky hl. m. Prahy. Mezi zranenymi byl také fotoreporter agentury CTK Tomas Zelezny, ktery slova Antonina Fedorka popira:"Snazil jsem se policistum vysvetlit, ze jsem novinar, ale srazili me k zemi a tvrdili, ze na novinarsky prukaz spatne vidi." Při akci zatkli policiste dvanact lidi a pri stretu bylo zraneno i osm z sedesati policistu.
Presne pred rokem vtrhla do klubu Propast specialni zasahova jednotka v kuklach a se samopaly, aby tvrde zasahla proti udajne distribuci drog. Prestoze byly nalezeny jen tri smotky marihuany, policie brutalne napadla pritomne navstevniky. Inspekce Ministerstva vnitra stiznosti napadenych musela odmitnout, protoze se ji nepodarilo prokazat zasahujicim poruseni zakona.

zdroj: ..:. carolina.cuni.cz :.
2007-05-4, 22:21:41 • Retro 
Dívka s poraněnou páteří na zásah v klubu Propast určitě nezapomene
(Slovo, 11. května 1996)


PRAHA (ve) – Deset trestních oznámení, zlomené žebro, podezření na otřes mozku, nehybná krční páteř, podlitiny, ztracené dokumenty a valuty – to je podle účastníků koncertu výsledek policejního zásahu v rockovém klubu Propast z minulé soboty. Razantní policejní zásah za asistence členů protiteroristického komanda ROZA měl být namířen proti dealerům drog.

Policisté v kuklách, ozbrojení samopaly a tonfami, však nalezli pouze tři marihuanové cigarety. Sto padesát účastníků koncertu však bylo podle svědků podrobeno násilnému vyvedení z klubu a opakovaným osobním prohlídkám. Například Petru Horákovi, který jako první podal na policisty trestní oznámení, dodnes nebyl vrácen občanský průkaz, dalším účastníkům údajně chybí bankovní karta, karta zdravo ní pojišťovny a polský návštěvník prý postrádá sto marek. Lékařskou pomoc vyhledalo celkem šest osob, z nichž nejzávažnější zranění asi má kanadský hudebník, který utrpěl zlomeninu žebra, a česká dívka, která má po úderu tonfou nehybnou krční páteř. Protože její pracovní neschopnost potrvá déle než sedm dní, došlo velmi pravděpodobně k porušení zákona podle § 221 – ublížení na zdraví. Podle informací policie byly v klubu nalezeny časopisy s fašistickou tématikou. Jak nám ale řekl P. Horák, on sám už před více než rokem podal trestní oznámení proti rasistické nahrávce s názvem Skin Song. Majitel klubu Propast Michal Schwub nám vysvětlil, že mezi jeho hosty patří také mladí lidé, kteří se označují anglickou zkratkou SHARP, jež v češtině znamená skinheadi proti rasistickým předsudkům. Tato skupina je vůči ostatním skinům v opozici. Jak nám potvrdil Michal Schwub i návštěvníci, před časem o klubu přišli dealeři drog, avšak barmani je za pomoci hostů vyhodili s tím, že už nikdy nebudou do prostor zařízení vpuštěni. Po stěnách klubu jsou rozvěšeny plakátky s textem zakazujícím prodej i užívání drog.

zdroj: ..:. members.tripod.com :.

Další info:

Z Propasti do Mlýnce (Czechtek.bloguje.cz)
2007-05-4, 22:04:39 • Retro 
Těžkooděnci hnali radikály přes dětské hřiště
(Ondřej Tolar, iDNES.cz, 4. května 2007, 17:52)


Křik, nadávky a policejní těžkooděnci. Tak to na Prvního máje vypadalo na dětském hřišti na pražském Petříně. Policisté totiž hnali část levicových demonstrantů z Újezda kolem vyděšených dětí. Policie namítá, že rodiče s dětmi neměli v okolí zásahu co dělat.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-05-4, 19:21:41 • Média 
Kateřina Jacques: Nelíbily se mi pojmy paměť a národ
(Tomáš Němeček, iHNed.cz, 4. května 2007)


Sněmovna po bouřlivých sporech schválila vznik Ústavu pro studium totalitních režimů. I díky poslankyni zelených Kateřiny Jacques, vyjednávačce mezi pravicí a levicí. Rozhovor s ní probíhal se symbolickou kulisou: na jinak prázdné terase sněmovny ho sledoval pokuřující poslanec KSČM Josef Vondruška, bývalý dozorce známý surovostí vůči politickým vězňům.

(…)

Proč televize na Prvního máje zabírá jen rvačky?

HN: Co říkáte na zásah proti neonacistům na Prvního máje v Brně? Zachovali se radní správně, když pochod v poslední chvíli nedovolili?

Je dobře, že Brnem nešel pochod neonacistů, který by paralyzoval město. Pro mě je otázka, jestli na to radnice nemohla přijít už dřív. Vnitro má specialisty z odboru bezpečnostní politiky, kteří neonacisty sledují, možná stačilo požádat o prověření pořadatelů.

..:. více zde :.

2007-05-4, 15:22:00 • Média 
Praha, Antifašistický 1. máj
(Stanislav Rubeš, ČSAF.cz, 4. května 2007)


Anarchisté a antifašisté z Československé anarchistické federace (ČSAF), Antifašistické akce (AFA) a Federace anarchistických skupin (FAS-MAP) nenechali bez odezvy provokaci ultrapravicových straniček Vlastenecká fronta a Národní sjednocení. Tato dvě uskupení přišla s ukázkově reakčním výkladem historie svátku práce a oznámením, že na Střeleckém ostrově, místě historicky spjatém s dělnickými a anarchistickými oslavami 1. máje, uspořádají demonstraci proti levicovému terorismu a na podporu „mužů zákona“. Odpovědí jim byly nejen slova (obrana obětí boje za osmihodinovou pracovní dobu – zde), ale i přímá akce – blokáda jejich pochodu.

(...)

Na Střeleckém ostrově se zatím shromáždil dav 35 příznivců Vlastenecké fronty s cedulemi, na nichž se podbízeli policii hesly jako „Hoši, děkujem“, „NACAB“ (ne všichni fízlové jsou bastardi), „Dobrý policista zná svou povinnost“ (doplněno fotografií, jak policista Čermák mlátí budoucí poslankyni Strany zelených) apod.

více na: ..:. ČSAF.cz :.
2007-05-4, 15:00:38 • Protestní akce 
Jaký byl 1. máj očima sportovního fanouška?
(Tomáš Řepka a Karel Brückner, Antifa.cz, 4. května 2007)


Pár dní po této velké události přichází doba, kdy by se mělo diskutovat a vytahovat velká vítězství z onoho dnu svátku práce. Kdo vlastně vyhrál? Nacionální socialisté ( čti náckové ) se svým krocením divokých policejních koní v Brně, mladí sociální demokraté s jejich naivními představami o demokracii, nebo anarchisté a antifašisté rozehnaní po celé Praze?

Divácky vděčná utkání na prvního máje se hrála v Brně (NO vs Policie ) v Praze (AFA, FSA, CSAF vs. Vlastenecká Fronta, NJ) a sama na bránu militarismu střílela Anarcho-komunistická alternativa v Uherském Hradišti.

více na: ..:. Antifa.cz :.
2007-05-4, 13:30:00 • Protestní akce 
Koho smí a nesmí tlouct policejní těžkooděnci
(Karel Škrabal, MF DNES, 4. května 2007)


Policie v Brně rozprášila neonacisty a všichni jsou spokojení. Při zásahu se zranilo sedm policistů, takže odpor Národního odporu byl tvrdý. Policie za brněnské manévry sklízí pochvaly. Podařilo se jí s úředníky najít a naplnit precedens, jak i příště zamezit naparování neonacistů v ulicích a zneužívání práva na shromažďování hnutími, která chtějí základní lidská práva potlačovat.
Je dobře, že tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný sebral odvahu a s těžkooděnci za zády řekl skinům, že mají jít, odkud přišli. Mohl jim to říci, už když přišli demonstraci na radnici oznámit jako prvomájový pochod, ale ustoupil argumentaci právníka pořadatelů. Možná si tak mohla policie ušetřit drahé manévry. Spíše však ne, protože fašisté i komunisté se vyznačují tím, že se odvolávají na právo a zákony, jenom když se jim to hodí.

..:. více zde :.

2007-05-4, 11:15:00 • Média 
CzechTek už nikdy
(Honza Vedral, Filter.cz, 2. května 2007, 15:11)


Soundsystémová komunita dává ruce pryč od proslulého technivalu.

„Vzhledem k tomu, že situace kolem Czechteku je dále neudržitelná, došli zástupci české freetekno komunity k tomuto radikálnímu rozhodnutí. Letos a s největší pravděpodobností už ani nikdy v budoucnu se žádná akce v takovém rozsahu a pod názvem CzechTek neuskuteční,“ píší ve stručném prohlášení zástupci největších českých soundsystémů jako Oktekk, Strahov, Komatsu či Circus Alien.

..:. více zde :.

2007-05-4, 10:32:00 • CzechTek 
Louka u Údrče je po technoparty téměř uklizena
(ČTK, Atlas.cz, 2. května 2007, 13:55)


Údrč/Bochov (Karlovarsko) 2. května (ČTK) – Louka u Údrče na Karlovarsku, kde se konala v uplynulých čtyřech dnech neohlášená technoparty, byla dnes téměř uklizena. Několik lidí, kteří se této akce zúčastnili, během dopoledne sesbírali zbytek odpadků do plastových pytlů a připravili je k odvozu. Zmizet mají ještě do večera. ČTK to oznámil starosta Bochova Miroslav Egert, který situaci na místě kontroloval.

více na: ..:. Atlas.cz :.

2007-05-3, 20:11:00 • FreeTekno akce 
Rozpačitý boj policie s extrémisty
(Petr Hartman, ČRo6, 2. května 2007, 18:10)


Dva pochody neonacistů, dva odlišné přístupy k nim. Přitom organizátoři a účastníci obou akcí vycházejí ze stejné nacistické ideologie, čemuž odpovídají i nejrůznější symboly či verbální projevy. V Brně byl nakonec pochod těsně před zahájením zakázán a policie neonacisty tvrdě rozehnala. V Praze naopak muži zákona podobnému průvodu asistovali a svým způsobem ho i chránili.

(…)

Z tohoto úhlu pohledu se laikovi jeví jako správnější postup ten, který zvolili městští úředníci a policisté v Brně. Pražští policisté se mohou hájit tím, že je potřeba zvolit správnou taktiku, aby případný zásah nenadělal více škody než užitku. Za příklad mohou dávat pozdvižení, které vyvolala policejní akce proti účastníkům CzechTeku v létě roku 2005. Tehdy technaře rozehnali ještě dřív, než se stihli sjet na vyhrazené louce. Zasahovali proti nim těžkooděnci a vodní děla. Přitom, kdyby pouze účastníky usměrnili a zajistili, aby nepronikli na jiné než pronajaté pozemky, těžko by někdo soudný počínání policie kritizoval. Je tudíž možné, že uskutečněný prvomájový pochod neonacistů Prahou byl menším zlem, než razantní zásah proti nim.

celý kometář na: ..:. rozhlas.cz :.
2007-05-3, 17:10:00 • Média 
Zatýkejte a mlaťte jenom anarchisty, prosím

"Měli jsme vlajky mezinárodní organizace sociálně demokratických sdružení a mladých sociálních demokratů. Nemohlo být žádných pochyb, že nejsme žádné ultralevicové či anarchistické hnutí. Navíc jsme nikomu nebránili v chůzi, nijak jsme nepřekáželi," řekl Dolínek a kritizoval také chování policistů po zatčení.

zdroj: ČSSD žádá kvůli 1. máji v Praze Langerův odchod (iDNES.cz)

2007-05-3, 16:34:17 • Média 
Hádky kolem DRM DVD vedly k rebelii uživatelů
(Jan Mittelbach, Digiweb.cz, 2. května 2007, 22:23)


Pokusy o umlčení blogosféry, jejichž cílem bylo, aby nedošlo k uveřejnění detailů cracku HD DVD, způsobily revoltu mezi uživateli komunitního webu Digg

Uživatelé usilují o zastavení dopadu dopisu šířeného orgány, které dohlížejí na ochranu „digitálních“ autorských práv děl uváděných na nosičích HD DVD. Dopis požaduje, aby blogy a weby odstranily ze svých stránek detaily softwarového klíče, který láme šifru na HD DVD, informuje BBC. Vyjmutí těchto informací z komunitního zpravodajského webu Digg, se stalo pro jeho příznivce krokem, který nehodlali akceptovat.

Stejně rychle, jak byly informace odstraněny, se znovu objevily v tisících exemplářích. Jeden z uživatelů webu to označil za „vzpouru 21. století“. Web se na chvíli kvůli náporu těchto příspěvků zhroutil. Zakladatel webu se nyní rozhodl necenzurovat informace a vzkazuje uživatelům: „Prošli jsme si hotovým peklem.“

více na: ..:. Digiweb.cz :.
2007-05-3, 16:34:00 • Média 
Veletrh IDET začal ostudou
(Jiří Novotný, Brněnský.deník.cz, 2. května 2007, 20:59)


BRNO – Pořadatelé neuhlídali brněnskou radnici, kde mezi zahraničními důstojníky řádili klauni. Ochránci lidských práv kritizují zbrojařevíce na: ..:. Brněnský.deník.cz:.
2007-05-3, 12:33:45 • Protestní akce 
Jak to vidí Ivan Langer?
(JH, Antifa.cz, 26. února 2007)


Kdo se dnes díval na hudební stanici Očko mohl shlédnout opravdu bizarní podívanou.

Hostem pořadu "Jak to vidím já" byl nový ministr vnitra Ivan Langer.

Mohli jste se dozvědět:"…nedokážu si představit, že by Kurt Cobain umřel stářím v bačkorách na kanapi. Ten jeho život a sebevražda k němu prostě patří , a jak ho za to obdivuji". Potom také:"...když poslouchám Depeche Mode tak se mírně pohupuji i když dohrají". Následovalo vyjádření, že má doma plakát Madonny, na kterém je napsáno:“Ivanovi Madonna“.

..:. více zde :.

2007-05-3, 10:45:00 • Komentáře / názory 


Tři policejní těžkooděnci bez jakékoli číselné identifikace – před zásahem proti antifašistické demonstraci před mostem Legii 1. května 2007 čas cca 13:00
2007-05-3, 10:07:00 • Vládní lži a jiná svinstva 


..:. více zde :.

2007-05-3, 9:29:00 • Protestní akce 
Policie stále hází nebezpečné výbušky mezi lidi

Těžkooděnci při zásahu proti antifašistům před mostem Legií opět v hojné míře použili svoje oblíbené taktické výbušky. Jak je jejich dobrým zvykem házeli je přímo do ustupujícího davu či přímo pod jednotlivce, kteří podle jejich profesionálního odhadu neustupovali dostatečně rychle.

Policejní kluci si prostě rádi hrajou na vojáčky, zvláště když jsou v přesile a nehrozí jim téměř žádné nebezpečí. Proč si jinak nudné vytlačování nezpříjemnit nějakou tou explozí a stylovým dýmem. Že by jejich přiblblé hrátky mohli někoho z davu zranit je jim evidentně u prdele. Dost možná je to i cílem, aby si neposlušní občané dobře rozmysleli na podobnou akci příště vyrazit.
A že takový postup odporuje nařízením výrobce? Koho by to na policejním prezidiu zajímalo. Vždyť o tom psal nějaký novinař někdy před rokem, ale na to už stejně všichni zapomněli. Navíc nám většina národa za přispění poslušných médii zatleská, jak pěkně jsme si s těmi radikály poradili.
Zástupci lidu v parlamentu budou řešit nanejvýš nahé zadky svého politického dorostu, který si jednou zahrál antifašistické divadlo, a ministr vnitra v rámci svého modernizační tažení možná navrhne i svlíkací kabinky. S přednostním přístupem pro členy politických stran a jejich rodinné příslušníky.

Konec srandy, několik fotek:Zranění způsobené explodující výbuškouPapírová „střepina“ vytažená z rány

Z lékařské zprávy:

pac. byl dnes při demonstraci poraněn třaskavinou
rána v obl. nad prox. části A š cca 1 cm, kde hmatné cizí těleso, subkutánně (red.pozn. podkožně)
(…)
extrahováno cizí těleso, z tvrdého papíru cca 1x1, 5 cm

Stejným způsobem byli v roce 2005 při zásahu policie proti CzechTeku zraněni minimálně tři účastníci. Tehdy také policie metala výbušky zcela bez skurpulí do davu technařů. Jeden za zraněných má díky této policejní praxi trvalé následky.

Problematice výbušek na CzechTeku se podrobně věnoval novinář Ondřej Tolar serveru iDNES.cz ve svém článku Policisté si nebezpečně upravili zbraně (Metropolitní Expres 24.4.2006).

Citace z uvedeného článku:

Podle ředitele společnosti Zeveta Ammunition, která munici vyrábí a policii dodává, Karla Konvičky, se výbušky během v žádném případě nesmí dostat do bezprostřední blízkosti člověka.

"Zásahová výbuška obsahuje 14 minivýbušek, což jsou papírové dutinky, které jsou plněné explozivní složí. Pokud by tato minivýbuška detonovala bezprostředně u těla osoby, mohla by papírová střepina člověka poranit," sdělil.


Jak výbušky vybuchují přímo mezi lidmi je vidět třeba na tomto videu z prvomájového zásahu.
2007-05-3, 8:49:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Policisté během prvního máje pracovali dobře, tvrdí Langer
(František Novák, iHNed.cz, 2. května 2007, 15:44)


Mladí sociální demokraté si stěžují, že museli po zadržení dělat nazí dřepy.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) na základě dostupných informací považuje zásah policie při prvomájových demonstracích radikálů za profesionální. Je nicméně připraven prověřit všechny stížnosti.

Mladí sociální demokraté považují za skandální, že je policisté spolu s dalšími antifašisty zadrželi, když v Praze protestovali proti shromáždění nacionalistů. Tvrdí také, že je policisté ponižovali, když je při osobní prohlídce nutili se svléknout do naha a dělat dřepy.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.


Dělal jste, pane ministře, někdy nahý dřepy před třiceti lidmi?


z dopisu Mladých Nezkušených sociálních demokratů – celé pismó na: ..:. mladí.cz :.
2007-05-2, 18:55:42 • Média 
První máj skončil v Berlíně srážkami s policií
(ČTK, Atlas.cz, 2. května 2007, 8:05)


Berlín 2. května (zpravodaj ČTK) – První máj skončil v Berlíně v noci na dnešek srážkami anarchistů s policií. V chudé čtvrti Kreuzberg, kde žije velký podíl cizinců, levicoví radikálové pozdě večer útočili kamením, láhvemi a petardami na strážce pořádku. Naplnily se tak obavy, že svátek vyvrcholí v Kreuzbergu násilím stejně, jako tomu bylo prakticky pokaždé v uplynulých 20 letech.

více na: ..:. Atlas.cz :.

2007-05-2, 11:04:01 • Média 

2007-05-2, 10:52:06 • Protestní akce 


Surrealistický básník a spisovatel Pavel Řezníček projevuje přání stát se anarchistou. Ondřej Slačálek mu vysvětluje, že anarchisté žádné přihlášky nemají, ale je možno se k anarchismu přihlásit spontánně.

..:. více zde :.

2007-05-2, 6:38:00 • Protestní akce 


zdroj a další foto: ..:. Týden.cz :.
Reportáž Diny Podzimkové: Policie honila anarchisty po Petříně na: ..:. Týden.cz :.

2007-05-2, 6:32:46 • Z vesela ;) 
Demonstrace skončila házením kamenů a slzným plynem na Norrebro
(Politiken.dk, 1. května 2007, 20:30)

Demonstrace na podporu Ungdomshuset se večer vydala z parku Faelledparken. Když dorazila k budově Folkets Park (poznámka: Lidový dům na Norrebro), začali účastníci demonstrace házet kameny a lahve na policisty, kteří odpověděli slzným plynem.

..:. více zde :.

2007-05-1, 22:55:00 • Squatting 
Pokojná demonstrace za podporu Ungdomshuset dnes v Kodani
(od zvláštního zpravodaje, 1. května 2007, 17:15)

..:. více zde :.

2007-05-1, 20:27:00 • Squatting 
Kontaktní telefon pro zatčené účastníky pražské demonstrace
(Jindřich Lacina, Anarchismus.org, 1. května 2007, 17:25)


Všichni zatčení účastníci pražské antifašistické demonstrace mohou na telefonním čísle 604 247 218 získat užitečné informace a rady jak se zachovat a jak dále postupovat, zejména, pokud byli policií obviněni ze spáchání nějakého trestného činu. Chtěli bychom všem poděkovat za účast. V dalších materiálech přineseme aktuální informace o akcích v Praze, Brně i Uherském Hradišti.

zdroj: ..:. Anarchismus.org :.

2007-05-1, 20:00:00 • Protestní akce 
Škoda každé výbušky, která padne vedle

Policejní zásah proti antifašistům ve Vítězné ulici se vyznačoval, již téměř tradičně, zbytečným násilím ze strany policejních těžkooděnců.

Ačkoli demonstrace antifašistů byla nenásilná a odpor byl spíše symbolický, policie neváhala opět házet přímo mezi ustupující demonstranty zásahové výbušky. To je přitom nelegální a výrobce to výslovně zakazuje s ohledem na nebezpečí možného zranění. Podle našich informací byl také minimálně jeden člověk explozí výbušky lehce zraněn.
Policejní těžkooděnci postupovali zbytečně rychle a neponechali demonstrantů dostatek času na opuštění prostoru. Lidé padali přes sebe a postupující těžkooděnci neváhali použít i tonfy. V davu byli i děvčata. Policie povalila i některé novináře, kteří zásah fotili.
Před zásahem byli opět tradičně někteří těžkooděnci bez příslušného policejního označení – neměli identifikační čísla. Čísla neměli ani na helmách – případná identifikace nulová.
Na místě kupodivu nebyli přítomny tolik propagované antikonfliktní týmy. Člověka napadne, proč asi?
Prostě vše ve starých známých kolejích, ale policejní i političtí hlavouni si evidentně myslí, že takhle je to správně a pořádek musí bejt a škoda každé výbušky, která padne vedle.

A.C.A.B.

2007-05-1, 16:22:18 • Protestní akce 

2007-05-1, 15:39:00 • Protestní akce 
Podle důvěryhodného zdroje je anarchista Ondřej Slačálek zadržen policii. Zda bude z něčeho obviněn není v tuto chvíli známo.
2007-05-1, 15:38:00 • Protestní akce 
Slačálek údajně zadržen

13:50 – Vůdce Antify skončil na policii – Podle neoficiálních informací mezi zadrženými anarchisty je i vůdčí osobnost Antify Ondřej Slačálek. Policie dále zadržuje asi 40 antifašistů u památníku pod Petřínem. Čáast policistů se oddělila a pokračuje s pochodujícími pravicovými extremisty.

Poznámka:
Slačálek vůdce Antify? – pěkná kravina, páni novináři.

zdroj a on-line zpravodajství : ..:. Aktuálně.cz :.

2007-05-1, 14:47:00 • Neověřené 

2007-05-1, 14:44:00 • Protestní akce 
Zakažte pochod extremistů, vyzývají oběti nacismu
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 30. dubna 2007, 15:49)


Představitelé České rady pro oběti nacismu vyzvali brněnské úředníky, aby zakázali zítřejší pochod neonacistů centrem moravské metropole. Jen samotné shromáždění hnutí Národní odpor považují představitelé rady za propagaci nacismu. Podle antifašistů pro zákaz existují i jiné právní důvody.

(...)

Kukly? ...ale jistě...
O tom, že brněnští úředníci věděli, že svolavatel akce Filip Hanák ve skutečnosti vábí neonacisty, není pochyb.
Podle Lidových novin dokonce organizátoři se svým právníkem vedli jednání s policií a úředníky o tom, zda se můžou účastníci pochodu maskovat kuklami a šátky. Ze schůzky podle listu vyplynulo, že ano.

"Řekli jsme jim, že kukly mohou mít, ale pokud je vyzveme, tak se musí demaskovat," řekl LN policista, který se schůzky účastnil.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-05-1, 10:50:00 • Média 

2007-05-1, 10:41:21 • Retro 
Poslanec v Dánsku složil mandát kvůli hajlování
(ČTK, Novinky.cz, 30. dubna 2007, 20:08)


Poslanec krajně pravicové Dánské lidové strany (DF) se vzdal mandátu kvůli obvinění, že na veřejnosti zpíval nacistické písně a hajloval. Oznámila to v pondělí podle agentury AFP lidová strana. Teprve šestadvacetiletý zákonodárce Morten Messerschmidt odstupuje i přesto, že je přesvědčen o své nevině.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2007-05-1, 10:33:00 • Média 
Ruth Evensenová obtěžována mládeží ve městě Hillerod
(Politiken.dk, 30. dubna 2007, 8:27)

..:. více zde :.

2007-05-1, 8:54:00 • Squatting