[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
DIY Guide

Tímto projektem bychom chtěli vytvořit alternativu k tradičním turistickým průvodcům. Chceme se zabývat českými, ale hlavně zahraničními městy z pohledu alternativního vyžití. To znamená, že místo popisu hotelů, restaurací a památek uvítáme informace o infoshopech, squatech, sociálních centrech, klubech, alternativních obchodech, ale i informace o místech, kam se dá zajít zdarma na internet, kde se dá sehnat zdarma nebo levně jídlo, kde vám podají pomocnou ruku, nebo o možnosti stopování v daném místě. Dále vítáme informace o místní policii, sociálních službách, možnosti/nemožnosti využívat různé dopravní prostředky zdarma, MHD apod.
Co si od toho slibujeme? Doufáme, že pomocí jednotlivých útržkovitých informací vycházejících z vlastních zkušeností od různých přispěvatelů se nám časem podaří vytvořit komplexní průvodce, který může posloužit nynějším i budoucím cestovatelům.
Přidávejte prosím informaci za informací (třeba jen jeden údaj). V druhé části DIY Guide je možnost zveřejňovat naše i vaše cestopisy a zážitky z cest (nejen z měst).

více na: ..:. winstonskids.net :.2007-06-30, 19:15:00 • Odkazy 
Dánský sociolog předpovídá více nepokojů na podzim
(Niels Fastrup, modkraft.dk, 29. června 2007)


Sociolog Rene Karpantschof reaguje na včerejší obsazení domu aktivisty z Ungdomshuset:

Na podzim uvidíme větší boje
Po vyklizení Ungdomhuset v březnu zažila Kodaň několik krátkodobých obsazení budov.

Vedle dřívějšího objektu církve Faderhuset to byly ještě další dvě budovy na Nørrebro. Ve všech případech se jednalo o pokojné akce provedené menším počtem aktivistů.

Sociolog Rene Karpantschof, který se zabývá studiem o občanských aktivitách a mimo jiné pozorně sleduje události spojené s hnutím mladých z prostředí Ungdomshuset, považuje tyto akce za cílené operace, které mají za úkol udržet odboj při životě.

..:. více zde :.

2007-06-30, 16:19:00 • Squatting 

Stále bílý jezdec?!

(KLMJK05, Antifa.cz, 29. června 2007)

Na ČT1 v opravdu "plnohodnotném" pořadu Svět rekordů a kuriozit se objevil jako host herec David Matásek. Dva za každou cenu "vtipní" moderátoři ho nachytali, když mu pustili před spoustou diváků záběry z tolik známého koncertu rasistických kapel v Bzenci zde, a jeho éry v rasistické kapele Orlík.

David zazmatkoval, asi netušil co si na něj moderátoři připravili. Moderátoři mu pochválili tehdejší účes :) David něco zamumlal a potom se svlékl do půl těla dal si panáka a začal plivat oheň....některé věci prostě nechápu!

Nedávno si zase v jedné glose pro MFD David Matásek pochvaloval, že Praha není tak multikulturní jako Londýn. Matas, ty to teda vedeš :-)

zdroj: ..:. Antifa.cz :.

Pořad je možné vidět v repríze dnes po půlnoci – sobota 30. června 2007, 02:10 Svět rekordů a kuriozit – speciál


2007-06-30, 10:59:00 • Média 
Národní myšlenka opět prolomena
(Antifa.cz, 29. června 2007)


Web konzervativního, fašistického časopisu české ultrapravice Národní myšlenka (www.narmyslenka.cz) byl opět prolomen. Antifa hackeři se na server dostali 28. června a ihned se zde zabydleli. Návštěvníci webu si tak měli možnost přečíst nový článek novopečených redaktorů z AFA.

více na: ..:. Antifa.cz :.

2007-06-30, 8:23:00 • Protestní akce 
Technaře Matouška bude zase projednávat tachovský soud
(Jan Skala, Plzeňský deník, 28. června 2007)


Plzeň/ Znovu do Tachova se vrací projednávání kauzy Tomáše Matouška, který při CzechTeku 2005, který se konal v Mlýnci na Tachovsku, měl svým vozem Škoda Forman najíždět do zástupu policistů, kteří od místa konání akce odkláněli dopravu. Krajský soud v Plzni tak už podruhé zrušil verdikt Okresního soudu v Tachově. Ten totiž Matouška jednou viny zprostil, posléze jej však uznal vinným a Matouška odsoudil na šestnáct měsíců podmíněně.

..:. více zde :.

2007-06-30, 8:13:00 • CzechTek 
Nevinen či vinen? Je to stále 1:1
(Mladá fronta DNES – plzeňský kraj, 28. června 2007)


Plzeň – Šestadvacetiletý řidič kamionu Tomáš Matoušek se bojí, že může kvůli předloňské technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku přijít o práci. Soudy už přes rok a půl řeší, zda bude odsouzen za údajné najíždění na policisty, když chtěl se svým formanem projet dírou v plotě z dálnice rovnou na louku u Mlýnce.

..:. více zde :.

2007-06-30, 8:12:00 • CzechTek 
CT faces proceedings over mushroom cloud image
(ČTK, Prague Daily Monitor, 29 June 2007)


The Czech Council for Radio and Television Broadcasting has launched disciplinary proceedings against the public Czech Television (CT) over the appearance of an image of a mushroom cloud on its Panorama morning programme that was hacked by the Ztohoven artistic group on June 17, council chairman Vaclav Zak told CTK today.

CT faces a fine of up to 10 million crowns, while the hackers face a fine of 5 million crowns.

more: ..:. praguemonitor.com :.

2007-06-29, 22:57:00 • English 

2007-06-29, 21:49:00 • Z vesela ;) 
Užívatelia internetu protestovali pred ministerstvom
(Sme.sk, , 29. června 2007, 18:50)


BRATISLAVA (SITA) – Užívatelia internetu pohoršení z postupu polície, ktorá v stredu zhabala servery spoločnosti Websupport, sa zišli dnes o 18:00 pred Ministerstvom vnútra (MV) SR. Pôvodne chceli na protest proti policajnej akcii položiť na schodisko pred ministerstvo na Pribinovej ulici nepotrebnú výpočtovú techniku, čo im však polícia neumožnila. Účastníci protestu preto položili niekoľko desiatok exemplárov CD-čiek, klávesníc, CD mechaník, myší a ďalších komponentov k múru pred budovou ministerstva. Na niektorých z nich boli nápisy "Pre Kaliňáka a Packu," a "Password: NBÚ SR 1,2,3." Ako uviedol pre agentúru SITA organizátor protestu Samuel Trnka, dôvodom protestu je nesúhlas s postupom polície, pričom podľa neho išlo o neohľaduplný postup polície. "Očakávam vysvetlenie postupu polície," vyhlásil Trnka.

celá zpráva a video na: ..:. Sme.sk :.fotoreport na: ..:. Živé.sk :.
2007-06-29, 21:48:39 • Média 
Langer: Počet odposlechů loni opět vzrostl
(ČTK, iHNed.cz, 29. června 2007, 15:41)


Policisté loni nasadili více než 7500 odposlechů. Celkem bylo "napíchnuto" téměř 4500 osob.

V Česku loni proti roku 2005 vzrostl počet odposlechů. Policisté loni nasadili více než 7500 odposlechů. O rok dříve to přitom bylo asi 7300. Celkem loni policisté odposlouchávali 4386 osob. Ministr vnitra Ivan Langer to dnes oznámil na tiskové konferenci, na které představil resortní analýzu odposlechů za minulý rok.

Podle Langra se však policie bez odposlechů při své práci nemůže obejít. "Odposlechy musí být nadále nedílnou součástí policie," řekl novinářům. Podle něj však pro jejich použití musí fungovat pevně stanovené zákonné mantinely. Langer doplnil, že ministerstvo chce analýzu týkající se odposlechů předkládat pravidelně každý rok. Ministr si myslí, že odposlechy by měly být přísně kontrolovány.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.

Podle ministra (Ivana Langera) by měli policisté, státní zástupci a soudci rozhodnutí o zavedení odposlechů důkladněji vážit. "Měli by pečlivě zvažovat tento zásah do soukromí do občanů," uvedl ministr.

zdroj: ..:. Novinky.cz 8.2.2007 :.

Občané musí mít jistotu, že žijí v bezpečí a že jejich práva jsou ctěna a státní instituce nejsou zneužívány. Neúcta k právům a svobodám občanů – to byl styl minulých vlád ČSSD, jehož pokračování nebudeme tolerovat.

zdroj: ..:. Blog Ivana Langera na Aktuálně.cz 30.3.2007 :.
2007-06-29, 19:55:05 • Média 
Mladí v Kodani znovu obsadili bývalou budovu církve Faderhuset
(Politiken.dk, 29. června 2007, 6:07)


12 osob bylo zatčeno poté, co skupina mladých obsadila budovu církve Faderhuset v ulici Griffenfeldsage 7A v kodaňské čtvrti Nørrebro.

Dům, který dříve sloužil jako kostel církve Faderhuset, byl již poněkolikáté obsazen – naposledy minulý víkend, v jehož průběhu došlo k zatčení 14 osob

Podle policie vytlačilo včera v noci několik mladých automobily, ze kterých se snažili stavět barikády, do ulice a došlo i k házení kamenů. Nikdo nebyl zraněn a akce proběhla poměrně pokojně.

Poznámka překladatele: Dnes, v 17.00 je naplánovaná další demonstrace na Nørrebro, kterou organizují ”Kritické masy“.

zdroj: ..:. Politiken.dk :.
2007-06-29, 17:44:00 • Squatting 
Hasan Elahi: Sleduj sám sebe

Novinkou z tohoto týdne je aplikace Movino, která mobilní telefon Nokia N95 povýší na kameru mobilně přenášející MPEG stream na zvolený streamovací server. Aplikace je zatím v ranném stádiu vývoje, ale technicky odolnější zájemci o sebešmírování již mají šanci dát znát každý svůj pohyb. A když říkám pohyb, tak myslím nejenom video, ale i přesnou polohu. Další aplikace Bliin totiž v Nokia N95 umí z vestavěné GPS vyčíst data a publikovat je na internetu.

K čemu že by taková sebemrskačská politika mohla být? Nu, vyprávě by mohl Hasan Elahi. A také vyprávěl, pro časopis Wired. O tom, jak ho FBI omylem zařadila na seznam teroristů. A jak poznal, že je snazší se dostat na seznam, než z něj zmizet. Od té doby na svých stránkách sleduje poctivě sám sebe a dává vědět o každém svém kroku na svém webu, to pro případ, že by mu FBI chtěla něco “přišít”. Zdá se vám to jako blbost? Hasan Elahi říká, že je to rozhodně lepší, než si užívat pobytu na Guntanámu.

z článku: Lifecasting: živé video je další vlna, která přichází (Čertoděj.cz)

2007-06-29, 15:09:00 • Média 
Zlý zákon, hodné konopí
(JXD, Reflex, 21. června 2007)

...
Je pravda, že u nás za záhon trávy nepadají vysoké tresty a že policie se konopím pro vlastní potřebu zabývá většinou až na udání. To však neznamená, že je rozumné nechat v zákoně formulaci, na jejímž základě může začít skutečná americká válka proti drogám s tisícovkami obětí mezi středoškoláky. To, že dosud nezačala, je výsledkem dlouhodobé práce řady odborných institucí (především vládního Úřadu pro drogy a drogové závislosti a univerzitního Centra adiktologie) a příčetnosti represívních složek, které chápou, že společenská nebezpečnost konopí je nevelká. Platná legislativa však umožňuje, aby se při změně klimatu ve společnosti do toho úřady daly se stejnou intenzitou jako v Texasu.

...
Počet tolerovaných rostlin (to jest "malé množství rostlin", případně rostliny zjevně pouze pro vlastní potřebu) by pak vzhledem k výše řečenému měl být šestnáct, nejméně však dvanáct rostlinek. Podobné limity by pak pomohly jednoznačně rozlišit, kdo si pěstuje hulení pro sebe a kdo je má jako zdroj příjmů. Lidé, kteří na marihuaně vydělávají, budou mít problém se státem vždy, minimálně do doby, než se po legalizaci najde způsob, jak jim zisky zdanit. Ti, kteří si pěstují a přechovávají pro vlastní potřebu, by však měli mít od státu pokoj.

více na: ..:. Reflex.cz :.
2007-06-29, 11:11:00 • Drogy 
Pohledem advokáta Tomáše Sokola
(Tomáš Sokol, Reflex, 21. června 2007)


… Pornografie všeho druhu včetně dětské, propagace a podpora násilí, podvody, obchod se šmejdy jinde neprodejnými, porušování autorského práva, práva na ochranu osobnosti, vlastně jakéhokoliv práva, to je realita dnešního kyberprostoru, média všech médií, Internetu. O pořádek se nestará prakticky nikdo, semo tamo policie, zcela určitě ne etika nebo osvícenost. Jestli něco dalo agresívním pošukům křídla, tak to byl vynález knihtisku a pak Internet.

celé zde: ..:. Reflex.cz :.

2007-06-29, 8:33:17 • Média 

2007-06-28, 20:16:00 • Retro 


Doslova pohádkově začala velká oslava šedesátých narozenin zpěvačky Heleny Vondráčkové konaná v pátek večer na pražské usedlosti Ladronka, která byla přísně střežená před nezvanými hosty a médii.

kdo chce víc: ..:. revue.idnes.cz :. via: ..:. Antifa.cz :.

2007-06-28, 19:46:00 • Média 
Webhosting v banánovej republike
(Samoser Solutions, 28. června 2007)


V prípade, že by ste o tom ešte nepočuli a nevedeli, naša polícia zhabala webhostingovej spoločnosti Websupport desať serverov (a jeden switch). Tým pádom zmizlo zo slovenského internetu 3% domén. Polícia porušila vlastnícke práva cca 3500 klientov, skomplikovala im život a poškodila ich dobré meno. Dôvod polície na túto akciu je, že servery firmy Websupport hrali rolu pri pamätnom prieniku hackerov do Národného Bezpečnostného Úradu v minulom roku. To, že NBÚ malo stupídne zabezpečenie a takýto gentlemanský útok prospel nielen prispatej bezpečnosti, ale hlavne občanom SR, je otázka uhla pohľadu a etického stanoviska. Zábavnejšie je, že podľa slov Michala Trubana, jedného z konateľov dotknutej firmy, zhabaný hardvér “páchateľom” určite nebol.

Čo s tým? Dajme im vedieť!

Keďže však ťažko možno čakať, že polície sa nahnevané šteky blogérov na nete nejako významnejšie dotknú, navrhujem akciu občianskeho nesúhlasu, ktorá by dala aj v reálnom svete polícii signál, že takto sa to nerobí. Mala by to byť kultivovaný happening, ale pritom vizuálne zaujímavý, aby to malo šancu dostať sa aj do iných kamenných médií, ako do SME. Najlepšie, čo mi napadlo, je vydláždiť schodisko a priestor pred Ministerstvom vnútra na Pribinovej ulici nepotrebnou výpočtovou technikou — pokazenými cedečkami, starými matičnými doskami, harddiskami a pod. (ale už nie monitory a podobné veľké a ťažké predmety, myslime trochu aj na tých, čo to budú upratovať)


Navrhované organizačné údaje a pokyny:

Miesto:
Schodisko a okolie Ministerstva vnútra na Pribinovej ulici v Bratislave.

Dátum: Zajtra v piatok – 29.6.2007, aby to stihli aj dochádzajúci pred odchodom domov na víkend.

Čas: 18.00 – každý má po šichte a keby dajbože prišiel nejaký TV štáb, stihne to ísť do správ.

Čo so sebou: Nepotrebný hardvér, ako optické médiá, harddisky, matičné dosky, PCI karty, atď., čiže evidentne počítačové artefakty. Nič ťažké, ani nebezpečné, hlavne nie káble, o ktoré sa dá potknúť. Nejdeme bojovať, ideme sa neverbálne vyjadriť.

Pravidlá hry: Schodisko pred MVSR je pomerne dlhé a široké, no my by sme naše podarúnky umiestnili iba na jednu jeho stranu – aby sa dalo chodiť a aby si nikto nezlámal nohy, lebo sa šmykne na cedečku. Čo sa nezmestí, ide do trávy pri schodisku. Transparenty či iné písomné stanoviská sú vítané.

Ideový obsah: Sme občania tohto štátu, ako aj netizeni siete internet. Nesúhlasíme s postupom polície, ktorá porušila vlastnícke práva 3500 klientov – bez ospravedlnenia a riadneho vysvetlenia. Dotýka sa nás to, lebo naše stránky môžu byť ďalšie. Žiadame, aby polícia už nikdy takto bezohľadne nepostupovala.

více na: ..:. samuso.sk :.

Další info:

Hacknutie NBÚ: Polícia obvinila dvoch ľudí. Servery už sú späť (Sme.sk)
Ked zabijate medveda kobercovym naletom budu lietat tresky (Blackhole.sk)
nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku (Blisty.cz)
Slovenská obrana proti hackerům – otevírací doba webu (CzTk Blg 13.12.2006)
2007-06-28, 16:06:00 • Protestní akce 
Hamburský Jánošík v sukních odsouzen
(Týden.cz, 27. června 2007, 14:00)

Každý dobrý skutek bude náležitě potrestán... I tak se lze dívat na pokutu 750 eur, kterou nehledě na „morální sympatie“ uložil zemský soud v Hamburku studentce Ireně H. (30). Poněkud bizarní kauza vzbudila nejen ve starém hanzovním městě slušnou pozornost: odsouzená měla krást lahůdky a rozdávat je chudým.

Soudní verdikt se vztahuje k události z loňského 28. dubna. Skupina asi třiceti lidí říkajících si prekérní superhrdinové oděná do maškarních kostýmů a bílých masek tehdy vnikla do supermarketu s lahůdkami „Frische-Paradies“ na hamburské ulici Großen Elstraße.

více na ..:. Týden.cz :.

viz. V Hamburku řádí anarchistický gang. Drahé restaurace a podniky v ohrožení, policie bezradná.
(eŽurnal.cz 10.5.2006)

2007-06-27, 19:52:00 • Média 
Neurážejte hrubě policii. Je to trestné, rozhodl soud
(Tomáš Fránek, Aktuálně.cz, 27. června 2007, 11:17)

Brno – Obviňovat policii veřejně z podílu na vraždě, nekalých obchodech a ze zmanipulovaného vyšetřování se nevyplatilo Jiřímu Hrubému z Bučovic.

Nejvyšší soud nyní potvrdil, že jeho počínání, při kterém prostřednictvím nápisů na svém firemním autě a na webových stránkách www.legalnivrazda.cz upozorňoval na údajné nesrovnalosti při vyšetřování smrti jeho bratra, je trestné.

Policie ji uzavřela jako sebevraždu. "Policajti vraždit beztrestně nebudou," napsal Hrubý mimo na karoserii auta.

Okresní soud v Blansku a Krajský soud v Brně Hrubého potrestaly tříměsíčním vězením s podmínečným odkladem na 15 měsíců.

Nejvyšší soud trest potvrdil s tím, že se v tomto případě nejde odvolávat na svobodu slova.

více na ..:. Aktuálně.cz :.

2007-06-27, 19:16:00 • Média 
Soud vyhověl odvolání potrestaného technaře
(ČTK, Atlas.cz, 27. června 2007, 10:00)


Plzeň 27. června (ČTK) – Krajský soud v Plzni dnes vyhověl odvolání Tomáše Matouška, kterého v únoru potrestal tachovský soud 16 měsíci s podmínečným odkladem na dva roky za to, že na nepovolené technoparty CzechTek 2005 najížděl vozidlem na policisty. Rozsudek zrušil a případ vrátil zpět okresnímu soudu. Podle obžaloby se Matoušek dopustil útoku na veřejného činitele.

Případ se vrací k tachovskému soudu už podruhé. Stejný soudce loni v září Matouška obžaloby zprostil, odvolací soud ale jeho verdikt zrušil a nařídil nové projednávání.

celá zpráva na: ..:. Atlas.cz :.

Další info k případu:
Výzva svědkům incidentu v kauze Tomáše Matouška
Přehled článků k případu Tomáše Matouška

2007-06-27, 11:23:00 • CzechTek 
Obvinění účastníci CzechTeku 2005
Přehled článků k případu Tomáše Matouška k 27.6.2007


Zvláštní policejní paměť a soudy jen pro technaře
CzechTek 2005: Soudy asi trestají jen technaře (Metro 13.2.2007)

Tachovský soud odsoudil účastníka CzechTeku v Mlýnci za napadení policisty
Technař dostal za najíždění do policisty podmínku (Novinky.cz 12.2.2007)

..:. více zde :.

2007-06-27, 10:59:03 • CzechTek 
CzechTek (festivalguide.cz)

CzechTek (festivalguide.cz)

větší scan zde: ..:. CzechTek – festival taneční hudby jinak :.

Jinak reklamní festivalová brožurka festivalguide.cz má smysl pro humor - ačkoli má její název tvar webove adresy, na netu vám nenaběhne ani obligátní "coming soon".

Poděkování R.

2007-06-27, 10:20:00 • CzechTek 

Musically Mad Trailer

Add to My Profile | More Videos

Trailer of Musically Mad, a coming documentary about the soundsystem scene in England. This is just a few of the scenes, there's alot more to come! Our ambition is to have it ready around chrismas 2007. If you have any feedback, requests or want to help with pictures or film of dances from the 70´s and onwards – please contact me at folkefolke@gmail.com Swedish subtitles.

source: ..:. network23.org.uk :.
2007-06-26, 21:29:00 • Alternativní kultura 
Platí jiný zákon pro odboráře a jiný pro technaře?
(Pressklub, Frekvence 1, 25. června 2007, 18:05)

Zdeněk Škromach v Pressklubu Frekvence 1

Jan TUNA, moderátor

Ale znovu pojďme k tomu. Jiří Paroubek teď byl na akci, která podle magistrátu nějakým způsobem porušovala zákon. A Jiří Paroubek před dvěma lety řekl, a teď ho cituji: "Já jsem panu ministrovi vnitra řekl, aby postupoval co nejrázněji proti lidem, kteří se zase shromažďovali někde jinde," jaký je v tom rozdíl?

Zdeněk ŠKROMACH

Podívejte, když nás cvičili ještě po listopadu 89, tedy vlastně odboráři ze zahraničí, protože jsem byl aktivním členem odborů a funkcionářem, tak taky jednou z takových instrukcí bylo, že když jdete na takovouto hromadnou akci, tak vždycky musíte počítat s tím, že budete třeba pokropeni vodou, nebo že chytíte něco pendrekem, pokud se tam něco semele, že, čili je to otázka vždycky situace. A pokud vím, tak odboráři to zvládli organizačně a žádný střet s policií ani nic jiného se tam neodehrálo.Bodyguard fotografuje předsedu ČSSD Jiřího Paroubka (vpravo) s účastníkem demonstrace Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) proti vládní reformě veřejných financí, která se konala 23. června v Praze.

další interesantní fotografie na: ..:. fotobanka.ctk.cz :.


výtah z rozhovoru na Frekvenci 1

..:. více zde :.

2007-06-26, 20:22:00 • CzechTek 
Vítají Vás Strážníci.com

Strážníci.com

aneb dejte svému strážníkovi STOP!


Vítejte na webu zabývajícím se strážníky obecních a městkých policií. Ač to tak možná na první pohled nevypadá, tento web je zaměřen na různé jejich prohřešky, jednání v rozporu se zákonem a další věci, které jsou z jejich strany řekněme trošicku "nestandardní". Nesnažíme se vinu svalit na řadové zaměstnance, jelikož je nám moc dobře známé pořekadlo "ryba vždy smrdí od hlavy". K celému problému se snažíme přistoupit konstruktivně, bez urážek a s právní argumentací (konkrétní odkazy do zákona včetně citací).

Strážníci.com se tedy hlavně zabývají rozborem aktuální právní situace v ČR s velkým důrazem na zákon o obecní policii, kterým jsou strážníci povinni se řídit. Nebudeme zastírat, že v mnoha případech jednají na rozkaz svých nadřízených nejenom naprosto nelogicky, ale i v přímém rozporu s tímto zákonem. Máte-li zájem se dozvědět více, pokračujte ve čtení.

více na: ..:. Strážníci.com :.

Thxs G.

2007-06-26, 17:40:00 • Odkazy 
Přestřelka policie a squatterů si vyžádala 9 mrtvých
(iDNES.cz, 26. června 2007, 14:41)


Ozbrojení squatteři se na severu Filipín pustili do přestřelky s policií, která chránila demoliční čety chystající se vyklidit nelegálně obsazené chatrče. Devět squatterů přišlo o život a deset policistů bylo zraněno utrpělo.

..:. více zde :.

2007-06-26, 15:26:32 • Squatting 
Squat Emilka
(emilka.s.cz, 25. června 2007)


V sobotu (23. června 2007), byl po šesti dnech existence vyklizen squat Emilka v Tiché Šárce.
Dlouhodobě nevyužívaná a chátrající villa Emilka byla v pondělí (18. června) obsazena skupinou mladých lidí, kteří se rozhodli ji na vlastní náklady a podle svých možností zrekonstruovat a uzpůsobit k trvalému bydlení.
Během šesti dnů byl z velké části vyklizen interiér a okolí domu od nepořádku a byly provedeny základní úpravy. Zprovoznila se část obývacích pokojů, včetně společenské místnosti s krbem, položily se základy k vytvoření knihovny, částečně se opravila střecha a postavily schůdky k potoku. Na neděli (den po vyklizení) bylo naplánováno vyčišťění potoku a svahu za domem a výstavba baru v jednom z bytů, na pondělí první veřejné akce – sítotiskový a automechanický workshop. V průběhu těchto šesti dnů byl také poskytnut nocleh několika návštěvníkům ze zahraničí (Austrálie, Kanada a USA).

více na: ..:. emilka.s.cz :.

2007-06-26, 8:25:00 • Squatting 
Česko – permanentní "czechtech"
(Ivana Jeništová, Blog.Aktuálně.cz, 30. května 2007)

Tak jsme si o minulém víkendu zase v TV užili jednoho z czechtechů (čekteků), které se v této zemi rojí. Dopadl dobře: zmítání a decibelůchtivá mládež si v klidu užila, policie nikoho nebila, obyvatelé blízké obce se báli (cizí lidé v katastru!), dalším to nevadilo...

...

Víkend a s ním zmiňovaný czechtech skončil, ale v celém Česku dál probíhají hudební produkce, ať je středa, pátek či svátek. Jen je takto nenazýváme, důsledky jsou ale horší, týkají se všech. Duc-duc, disko začíná až v deset večer, lejzry šlehají po obloze. Mládež se trousí ulicemi měst, "na dýze" je to nejlepší po půlnoci. A kolik popelnic a dopravních značek letí cestou – duc-bác. Zkusme, jak jsme silní, kontejner klidně převrátíme, zapálíme, odvezeme do dáli...

...

Tak si užíváme všichni své czechtechy, ohlášené i neohlášené. Jen nám, zoufalcům ohlušeným, chybí cisterna s močůvkou. Jediná účinná obrana v bezesných nocích...


více na: ..:. Blogy.Aktuálně.cz :.
2007-06-26, 6:49:00 • Z vesela ;) 
Neckář možná nebude kvůli spolupráci s StB zpívat
(ČTK, Týden.cz, 25. června 2007, 14:49)


Pořadatelé hudebního festivalu v Trutnově nevědí, zda na něm nechají vystoupit Václava Neckáře, s nímž počítali jako s jednou z hvězd letošního ročníku. Neckář totiž podle informací Lidových novin devět let spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, evidován jako důvěrník s krycím jménem Bacil. "Estébáci tady nehrajou," řekl organizátor festivalu Martin Věchet.

"Je to překvapující údaj," uvedl Věchet. "Co na to můžu v tuhle chvíli říct, je, že ho určitě požádáme o vyjádření," uvedl Věchet. Podle Lidových novin (LN) však Neckář odmítá o spolupráci s StB hovořit. Vysvětluje to svými zdravotními potížemi. Po mozkové příhodě z roku 2002 mu prý dělá potíže udržet při rozhovoru koncentraci.

Pořadatelé přehlídky podle Věcheta nejprve dají Neckářovi možnost vysvětlit celý případ ve "festivalovém samizdatu", který každoročně vydávají. "Podobně jsme to udělali v případě Petra Hoška z kapely Plexis, který to však bohužel odmítl. Plexis tady proto nehrajou," uvedl Věchet.

Festivalové noviny v minulých letech připomínaly i další hudebníky nařčené ze spolupráce se StB, které proto do Trutnova k účasti na festivalu nezvou; například písničkáře Jaromíra Nohavicu, Františka Horáčka známého pod pseudonymem Jim Čert či frontmana Žlutého psa Ondřeje Hejmu.

více na: ..:. Týden.cz :.
2007-06-25, 16:42:00 • Média 
Panoráma – z technickych duvodu mimo provoz
(neděle 24. června 2007)


Tak jsem dneska vstaval v 6:00, pac se mi uz nechtelo spat a nenechal si ujit svoji oblibenou Panoramu, tyden po "velkem tresku". :-) Na ty zive zabery koukam rad pokazdy, kdyz se mi podari vzbudit pred 7:50 :-) Ale za tech poslednich 7 let jsem tam jeste nikdy nevidel to co dneska – asi pet kamer bylo "z technickych duvodu mimo provoz". Spojitost s akci z minuleho tydne urcite nahodna :-)) Bezely jen pseudoreklamni titulky pod nehybnou fotkou – a teplomer ukazoval 0°C ;-)

R.

2007-06-25, 11:06:00 • Přišlo e-mailem 
Nejmizernější ikony současnosti: Bush, Železný, Rodriguez...
(Dacánek Hrabátko a Dacánek Princátko, Esquire, Super.cz, 5. června 2007, 19:00)


Být slavný je fajn. Problém je, když vás přestanou brát vážně. Falešní proroci, padlí andělé, prázdné symboly. Jejich odkaz přesahuje je samé, a co víc – jejich odkaz už je dávno mrtvý. Toto jsou padlé ikony dnešní doby.

(...)

CzechTek
Jestliže to kdysi byla ikona vyfetované vize pospolitosti vykalených lidí, dnes je to místo, kam si kluci z kanclů jezdí zavzpomínat na „starý dobrý Hostomice“, zatímco o 15 let mladší fracci v zavšivených kšiltovkách jim dávají připomenout, jak pitomě přitom vypadali.

celý článek na: ..:. Super.cz :.
2007-06-25, 10:22:00 • CzechTek 
The SaveNetRadio Coalition

The future of Internet radio is in immediate danger. Royalty rates for webcasters have been drastically increased by a recent ruling and are due to go into effect on July 15 (retroactive to Jan 1, 2006!). To protest these rates and encourage the millions of net radio listeners to take action and contact their Congressional representatives, a national Day of Silence will be held June 26. Webcasters across the country will observe this day of silence in a number of ways, including dedicating entire programs to the campaign to save Internet Radio and broadcasting complete silence. For an updated list of the participants in this national day of silence, visit http://www.kurthanson.com/dos/. Webcasters who would like to participate in the day of silence, place contact the SaveNetRadio coalition at dayofsilence@savenetradio.org. Net radio listeners, please excuse the interruption of your normal programming and take action to ensure this silence is not permanent. Call your Congressional Representatives today.

zdroj: ..:. SaveNetRadio.org :. via: ..:. SNA :.

2007-06-25, 8:21:00 • Protestní akce 
My prostě máme strach…
(Dalibor "Exx" Záhora, Britské listy, 25. června 2007)

Čin diverzantů Ztohoven zůstal v Česku nedoceněn


Před týdnem pronikla umělecká skupina Ztohoven do živého vysílaní České televize s fiktivním atomovým výbuchem v české krajině. Den po té svůj čin doplnila prohlášením, které upřesnilo smysl akce.

Podařilo se jim dosáhnout cíle, který v prohlášení deklarovali? Zdá se, že ne. Diverzní akce sice vzbudila rozruch, sebereflexe médií se ovšem zatím nekonala. Převažovaly spíše odsudky či trivializace jejich ojedinělého činu. Jistě, jsme v Čechách.

„Hacknutí“ televizního vysílání nebývá častým jevem. Internetová encyklopedii Wikipedia eviduje jen několik takových úspěšných akcí a mystifikační nukleární výbuch se mezi ně právem zařadil.

Proniknutí do televizního vysílání sice nevyžadovalo náročné překonání bezpečnostních systémů, ale čin to nesnižuje. Ba naopak, právě i jednoduchostí a originalitou nápadu Ztohoven triumfují. Lze se jen divit, že pořad tohoto typu nezneužil někdo již dřív.

Událost pronikla do zahraničních zpráv (např. německý Spiegel)i odborných médií (Heise Security). Web ztohoven.com byl během neděle kvůli přetížení převážně nedostupný (v noci na pondělí byl přesměrován na profil serveru myspace.com). Videozáznamy s narušeným vysíláním České televize se okamžitě staly hitem na serveru Youtube. Nejúspěšnější klip má po týdnu přes 400 tisíc zhlédnutí. Pro srovnání, populární video s pohlavkem Miroslava Macka Davidu Rathovi má po roce přes 100 tisíc zhlédnutí.

Ani tyto skutečnosti nezabránily některým negativním reakcím z novinářských kruhů. Natož aby je přiměly zabývat se podstatou věci, na kterou Ztohoven upozornili. Vévodil jim, kdysi disidentský, týdeník Respekt.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2007-06-25, 6:30:00 • Média 
Hlavní sídlo církve „Dům Otce“ v noci obsazeno
(Politiken.dk, 24. června 2007, 9:25)


22 osob bylo zatčeno, když bývalé sídlo církve „Faderhuset“ v kodaňské čtvrti Nørrebro bylo tento víkend dvakrát navštíveno aktivisty z Ungdomshuset. I ve čtvrtek vtrhli aktivisté do budovy.

Do hlavního sídla církve „Dům Otce“ ve čtvrti Nørrebro vtrhli včera večer a znovu dnes ráno aktivisté. Budova leží v ulici Griffenfeldtsgade.

Včera večer policie z ulice vytlačila 70 až 80 osob, zatímco 14 osob, které byly uvnitř budovy, byly zatčeny a obviněny z neoprávněného vniknutí.

..:. více zde :.

2007-06-24, 13:54:21 • Squatting 
Několik zatčených při čtvrteční demonstraci v Kodani
(Martin Lindblom/Monsun, modkraft.dk, 22. června 2007)


Pravidelná čtvrteční demonstrace za nový dům mládeže skončila opětně zatýkáním. Oboustranné provokace jsou již tradiční, ale zejména přítomnost policistů v civilu demonstranty rozčiluje.Navzdory zatažené obloze se sešlo zhruba 700 demonstrantů na náměstí Blågårds Plads v kodaňské čtvrti Nørrebro k pravidelné čtvrteční demonstraci za dům mládeže. Směs do černého oblečených autonomních, příznivců punku, mladých new raverů, starých hippies a rodičů s kočárky vyrazila za tónů hlasité hudby pod sloganem „Boj pokračuje“.

..:. více zde :.

2007-06-24, 9:33:00 • Squatting 
Cizinci jsou trestáni přísněji než Dáni
(Politiken.dk, 19. června 2007, 6:17)


30 dní nepodmíněného vězení slovenské ženě, která se pokusila ukrást 50 dánských korun, má být výstrahou dalším cizincům.

Turista má být trestán za malou loupež daleko přísněji než dánský občan.

..:. více zde :.

2007-06-24, 9:02:00 • Squatting 

2007-06-24, 0:19:00 • Z vesela ;) 
Rada Evropy vyčítá Polsku diskriminaci a policejní brutalitu
(iHNed.cz, 21. června 2007, 16:19)


Přeplněná vězení, beztrestné policejní násilí, diskriminace homosexuálů, odepírání přístupu k interrupcím a špatný lustrační zákon jsou hlavní nedostatky, které nalezl komisař Rady Evropy pro lidská práva Thomase Hammarberga v Polsku. Seznam výhrad, který sestavil po svém loňském pobytu v Polsku, nyní Hammarberg předložil ministrům v Radě Evropy.

Komisař Varšavě navrhuje vznik nezávislé instituce, která by vyšetřovala stížnosti na brutalitu policie. Z oficiálních dokumentů vyplývá, že od ledna 2003 do září 2006 podali lidé přes 3000 udání na policisty. Obviněn nebyl nikdo.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.

Poznámka:
Pro srovnání – jen po zásahu proti CzechTeku v roce 2005 bylo na českou policii podáno 3.800 stížností. Poláků je necelých 40 miliónů, Čechů cca deset.
viz. Policie ČR, odbor vnitřní kontroly: Informace o příčinách, průběhu a důsledcích událostí na technoparty CzechTek 2005, březen 2007 (zde)

2007-06-23, 18:10:00 • Média 
Soud: "zdravotní poškození není důsledkem nezákonného policejního zákroku"
(Michal "Wolf" Vlk, Britské listy, 22. června 2007)


Pražský Městský soud řešil ve středu 20. 6. správní žaloby dvou účastníků Czechteku 2005. Oba byli v průběhu zákroku zraněni, jeden z nich má trvalé zdravotní následky. Žádali soud, aby nařídil žalované straně (Ministerstvu vnitra České republiky) upustit od protiprávního jednání a omezování jejich práv. Soud jejich argumenty neuznal a žaloby zamítl.

Dalibor Záhora byl v průběhu policejního zákroku zbit a utrpěl rozsáhlá zranění na hlavě a dalších částech těla. Tomáš Pavlacký má po nárazu zásahové výbušky do obličeje trvale poškozené oko.

Oba soud žádali přikázat žalované straně "aby upustila od nezákonného zasahování do žalobcových práv a umožnila mu nerušeně se účastnit tanečních akcí, které se konají na pozemcích v soukromém vlastnictví se souhlasem vlastníka, případně takové akce pořádat nebo spolupořádat."

více na: ..:. Blisty.cz :.
2007-06-23, 1:01:00 • CzechTek 
CzechTek 2005 – The court rejected the legal action taken up against the police’s attack on civilians
(23 Jun 2007)


Prague City court rejected on Wednesday the 20th of June, 2007 two administrative charges against the police procedures during the teknival (freetekno festival) CzechTek in the summer of 2005. The charges wanted the police’s actions to been announced as illegal.

..:. více zde :.

2007-06-23, 0:29:00 • English 
Užívání drog příznivců taneční hudby zmapuje nový průzkum
(Jan Černý, iHNed.cz, 22. června 2007, 10:42)


Otázky pro tanečníky budou k disposici na http://dotaznik.drogy-info.cz do konce září. Výsledky by měly ukázat, jaké jsou současné trendy. Poslední obdobný výzkum před čtyřmi lety odhalil, že výrazně vzrostl podíl lidí, kteří na tanečních party experimentovali s extází a pervitinem.

… V roce 2004 vláda přestala financovat testování tablet extáze na tanečních akcích a letních festivalech. "Důsledkem bylo omezení kontaktu rekreačních uživatelů drog s preventivními aktivitami, které trvá až do současnosti," řekl vedoucí monitorovacího střediska Viktor Mravčík.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2007-06-22, 21:49:00 • Drogy 
V Nizozemsku ztěžují prodej marihuany
(Reuters, iHNed.cz, 22. června 2007)

..:. více zde :.

2007-06-22, 14:14:00 • Drogy 


Added: June 14, 2006

2007-06-22, 10:40:00 • Z vesela ;) 
Demo v Liberci – trapnost nad trapnost
(Antifa.cz, 20. června 2007)


Proti údajné pozitivní diskriminaci přijelo do Liberce demonstrovat na 35 neonacistů. Akci na sobotu 16. června 2007 naplánoval putovní nacionalistický cirkus z Prahy s názvem Národní korporativismus. Místní antifašističtí aktivisté, vědomi si předpokládané ubohosti a nedůležitosti akce a zároveň nevídaného nasazení policie, zvolili pouze monitorovací činnost, která povede ke konkrétní identifikaci neonacistických účastníků demonstrace.

více na: ..:. Antifa.cz :.2007-06-22, 10:36:00 • Komentáře / názory 

CzechTek 2005 – ing. Kokrment pravomocně zproštěn obžaloby

(tisková zpráva Iuridicum Remedium, Blisty.cz, 22. června 2007)

U plzeňského soudu dostala zřejmě poslední 'czechteková' trestní kauza nečekaně rychlé ukončení. Veřejné zasedání se mělo konat na základě odvolání státního zástupce proti zprošťujícímu rozsudku Okresního soudu v Tachově. Krajský státní zástupce však vzal na počátku jednání odvolání zpět a zprošťující rozsudek tak nabyl právní moci.


..:. více zde :.

2007-06-22, 8:42:00 • CzechTek 
Atomový hřib a ztohoven
(Aston, NeviditelnýPes.cz, 22. června 2007)


Případ atomového hřibu ve vysílání České televize je skutečná kuriozita a bude zajímavé sledovat, jak se tato vyvine kauza. Zločinci jsou udáni policii a policie bude jistě tento velepřípad ráda vyšetřovat, podle hesla "parta Ztohoven nám děti unášet nebude".

Je to samozřejmě výtržnost. Ze strany televize je pochopitelná snaha z toho udělat kauzu, která otřese světem. Technicky vzato, akce Ztohoven ukázala slabinu systému, který bude stále více rozšířený – větší a větší plocha bude kryta kamerami různé kvality a různého zaměření. Nelze postavit rotu těžkooděnců ke každé z nich. K jedné se dostali hoši ze Ztohoven a promítli do ní svoji recesi.

více na: ..:. NeviditelnýPes.cz :.

2007-06-22, 8:02:00 • Média 
Falešný výbuch pomohl odhalit zbytečnou dotaci
(Martina Jelínková, Lidovky.cz, 21. června 2007)


Desítky milionů korun by mohl ušetřit stát díky falešnému atomovému výbuchu, který minulý týden odvysílala Česká televize v pořadu Panorama.

Akce skupiny Ztohoven totiž upozornila na pro stát nevýhodnou smlouvu mezi dodavatelem pořadu, firmou Sitour, a ministerstvem pro místní rozvoj.

Pořad Panorama vysílá ČT od roku 1998 a slouží jako prezentace pro města a rekreační oblasti. Ty také po celou dobu platily Sitouru za vysílání na ČT 2 stovky tisíc ročně. Loni na jaře vstoupilo do hry ministerstvo pro místní rozvoj. A rozhodlo se, že v rámci podpory cestovního ruchu bude platit Sitouru za výrobu pořadu Panorama, a tedy i vysílání záběrů v České televizi.

více na: ..:. Lidovky.cz :.
2007-06-21, 12:06:00 • Média 
Krkonošské pohádky (4 DVD)

Z toho uvnitř

(Petr Třešňák, Respekt.cz, 21. června 2007, 8:02)

Výbuchu atomové bomby v České televizi jsme se na tomto místě už věnovali, coby hlavní událost týdne (Topolánkova důvěrou obdařená vláda laskavě promine) však ještě volá po další reflexi. Z nitra tajuplné umělecké bojůvky Ztohoven se postupně ozývají komentáře osvětlující motivace nedělního průniku na obrazovky. A Česká televize sepisuje žalobu, která má další narušitele odradit.


..:. více zde :.

2007-06-21, 11:33:00 • Média 
Vondra, nebo Ztohoven?
(JXD, Reflex.cz, 19. června 2007)


Alexandr Vondra a umělecká skupina Ztohoven mají málo společného, po svých mediálních vystoupeních v posledních dnech však oba subjekty přece jen společnou notečku našly. Je to šíření poplašné zprávy a lhaní veřejnosti. Kdo z nich si to odskáče?


Ztohoven mohla vyděsit nanejvýše pár místních – například nám v Praze je celkem jedno, co se děje v Krkonoších nebo Jeseníku, a kdyby tam skutečně k jadernému bombardování došlo, tak se holt bude jezdit třeba na Šumavu. Přesto vyvolala akce Ztohoven širokou odezvu a chystá se celá řada trestních oznámení na špásující umělce.

Tato perzekuce je zcela neoprávněná. Když mohly projít Vondrovy lži, měla by společnost tolerovat i umělecké mystifikace.

celý komentář na: ..:. Reflex.cz :.
2007-06-21, 7:48:00 • Média 
CzechTek 2005 – Protiprávní stav netrvá a nemůže se ani opakovat

Senát pražského Městského soudu dnes zamítl obě správní žaloby, které napadaly postup policie při zásahu proti teknivalu C23echTek v létě roku 2005. Podle názoru soudu protiprávní stav či zásah netrvá, což je podmínka současné právní úpravy. Zamítl i argument žalobců, že hrozí riziko opakování zásahu. Dále v odůvodnění rozsudku konstatoval, že správnímu soudu nepřísluší, aby zpětně hodnotil nezákonnost zásahu.
Právě podmínka "trvání protiprávního stavu" se nelíbila senátorovi Janu Horníkovi, který po mlýneckém CzechTeku podal návrh na novelizaci správního soudního řádu, která by tyto přísné podmínky odstranila. Jeho iniciativa však nebyla úspěšná.

2007-06-20, 13:10:00 • CzechTek 
Správní žaloby před soudem

Pražský městský soud dnes dopoledne projedná dvě správní žaloby, které podali dva účastníci CzechTeku 2005. Účastníci, společně s nevládní organizací Iuridicum remedium, která žalobce zastupuje, považují zásah České policie u Mlýnce za protiprávní. Očekává se, že soud dnes zároveň rozhodne.

Podle právničky Iuridicum remedium Heleny Svatošové přinese rozhodnutí správního soudu právně autoritativní názor, který bude ještě silnější než je právní hodnocení veřejného ochránce práv. Ten zásah policie zhodnotil ve své zprávě v lednu 2006. Postup policie byl v této zprávě podroben větší kritice než zjištěné nedostatky ze strany technařské komunity.

Zásah proti tradičnímu festivalu alternativní kultury byl největší policejní akcí od zasedaní NATO v roce 2002. Politicky ho zaštítil tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), který stále trvá na tom, že zásah byl oprávněný a nutný.
Při zásahu byly zraněny desítky osob na obou stranách. Přesný počet zraněných nebyl zjištěn. Podle zprávy Zdravotní záchranné služby Plzeň zveřejněné bezprostředně po zásahu, bylo zraněno celkem 34 osob, z toho 26 civilistů a 8 příslušníků Policie ČR.

Jeden z účastníků má trvalé zdravotní následky (poškození oční rohovky v důsledku zásahu výbuškou do obličeje). Další vážná zranění utrpěly dvě dívky. Jedné z nich zasahující policista zlomil žebro, které jí natrhlo plíci. Dívka byla v přímém ohrožení života. Druhou srazil policista na zem a pád jí způsobil tříštivou zlomeninu lokte.
I přes skutečnost, že zásah na CzechTeku byl co do počtu zraněných nejvážnějším střetem občanů s policií od roku 1989, za událost nikdo nepřebral politickou odpovědnost. Za zásah se doposud nezodpovídal nikdo z vedení ani z řadových příslušníků policie. Před soudy stanuli pouze obvinění technaři.

Nástup nového ministra vnitra Ivana Langera na podzim 2006 rovněž nepřinesl žádný obrat. Po několika měsících, kdy údajně mělo probíhat nové prověřování (prostřednictvím šetření inspekce ministra vnitra), letos na jaře ministr Langer konstatoval, že po tak dlohé době (rok a půl) již není možné nic vyšetřit.

Ministerstvo vnitra tedy stále oficiálně tvrdí, že zásah byl zcela legální. Naposledy se tak stalo v souvislosti s případem jedné ze dvou vážně zraněných dívek, Romany Krátké, která žádala odškodnění za způsobené zranění. Její žádost ministerstvo zamítlo.
2007-06-20, 8:47:00 • CzechTek 
Ztohoven exkluzivně: Napadení ČT? Čisté vniknutí
(Radek Wohlmuth, Aktuálně.cz, 19. června 2007, 9:30)


Praha – Akce diverzně-umělecké skupiny Ztohoven, které se podařilo narušit vysílání České televize, vyvolala nebývalý ohlas. V rámci internetových diskuzí, novinářských úvah a emotivních prohlášení dotčených se objevila řada spekulací, které začaly žít vlastním životem.

Aktuálně.cz se podařilo získat exkluzivní výpověď přímého účastníka projektu, který sice zůstal v anonymitě, ale alespoň některé věci uvedl na pravou míru. Udělal to snad i proto, že v záplavě slov se úplně ztratil třeba fakt, že jediná zpráva, která nás doopravdy měla poplašit, je to, jak snadné je živé televizní vysílání zmanipulovat.

rozhovor na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-06-19, 20:49:00 • Média 

Chtěli jsme upozornit na fenomén televize a možnosti manipulace s veřejností. Lidé by se měli zamyslet a uvědomit si, co televize dokáže. Tohle bylo 20 vteřin v pořadu s minimální sledovaností. Firmy a politické strany, kterou jsou v podstatě taky komerčními subjekty, veřejnost ovlivňují v daleko sledovanějších časech.

Hackeři: K záběrům atomového výbuchu nás inspiroval Rumburak

2007-06-19, 16:11:00 • Média 
Po poradě s kolegy a pouze anonymně souhlasil zástupce umělecké skupiny Ztohoven s účastí na on-line rozhovoru iDNES. Ta se naposledy sešla, aby se nabourala do vysílání České televize. V pořadu Panorama tak diváci viděli atomový výbuch. Ptát se ho můžete ve středu od 15:00.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-06-19, 16:09:00 • Média 
"Těm, které vysílání k smrti vyděsilo, se omlouváme," řekl včera mluvčí skupiny, performer Zdeněk Dostál. V podobných akcích však chtějí Ztohoven pokračovat.

Ztohoven: Vyděšeným k smrti se omlouváme (iDNES.cz)

2007-06-19, 15:50:00 • Média 

2007-06-19, 10:14:56 • Z vesela ;) 

Statement made by art group ZTOHOVEN

We are neither a terrorist organization nor a political group, our aim is not to intimidate the society or manipulate it, which is something we witness on daily basis both in real world and in the world created by the media.


..:. více zde :.

2007-06-19, 9:09:00 • English 
Mediální manipulace ZTOHOVEN na Youtube

Několik videí se záběry fiktivní jaderné exploze v pořadu Panorama boduje v žebříčcích videoportálu Youtube.

Na předních pozicích v různých kategoriích se umísťují především dvě videa z profilů nicků Don82CZ (Views: 135,278) a MMichalecek (Views: 17,347), ale v prvních dvacítkách je i několik dalších úspěšných klonů. Např. TobiranHorde (Views: 41,422) nebo skoops (Views: 18,195), který se rovněž úspěšně proDIGGoval do Top 10 Videos.

Uvedená videa zabodovala v hlavních žebříčcích Youtube jako Most Viewed, Most Discussed , Top Favorites , Top Rated , Most Linked (celkem 4 klony).
V kategorii Most Viewed: News & Politics je „Fiktivní výbuch atomové bomby v Krkonoších (Zprávy ČT24)“ jasnou jedničkou a v této sekci bodují i další 4 totožná videa s jadernou manipulací umělecké skupiny ZTOHOVEN. Na čelních místech se umísťují i v dalších podkategoriích.

Kromě podrobného zpravodajství ve slovenských médiích se diverzní akce skupiny ZTOHOVEN objevila také ve zpravodajství rakouské ORF.at (Zuseher glauben an echten Atomangriff). Anglickou zprávu ČTK Hackers smuggle mushroom cloud into CT's live broadcasting zveřejnil Prague Daily Monitor. Akci dále zaznemanali např. tyto servery:

Vermeintliche Atomexplosion schockierte tschechische TV-Seher (Kleinezeitung.at)
Hacker schmuggeln "Atomexplosion" in TV-Sendung (newsticker.welt.de)
Nuclear explosion on Czech breakfast televisi (Heise-security.co.uk)
Hackers turn Czech beauty spot into nuclear blast site (Middle East Times)
Czech pranksters sneak mushroom cloud into weather report (Boing Boing)
Czech pranksters sneak mushroom cloud into weather report(gosecondlife.nl)
2007-06-19, 7:45:13 • Média 
Ztohoven místo Lamberta!
(Martin Komárek, iDNES.cz, 19. června 2007, 1:00)


V televizi vybuchla atomová bomba. Už bylo na čase. Pan ředitel by neměl rozpustilé žertéře ze skupiny se zvukomalebným názvem Ztohoven žalovat, nýbrž přizvat k tvorbě pořadů, zejména politických. Ba měl by jim dát místo vrchního ředitele, které uprázdnil pan Lambert.

"Pirátům" se zdály nekonečně nudné záběry kamer na ranní horskou panorámu. Ano, při tom by usnul i odsouzenec pět minut před popravou. Oživili tedy krkonošské zátiší výbuchem jaderné pumy.

Pokud nakonec stanou před soudnou stolicí, budou mít skvělou obhajobu. Pustí v síni záběry z patafyzického televizního večerníčku o Trautenberkovi. Tam se nad hřebeny Krkonoš zjevuje hrozivá postava vousáče, který by mohl klidně týrat kytaru ve skupině ZZ Top, kdyby byl menší. Není taková zrůda pro nevinné dětské duše hrozivější než počítačomontáž rozkvétajícího hřibu?

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-06-19, 5:47:00 • Média 
ZTOHOVEN
(Eden-x.cz, 17. června 2007)


Nukleární inferno na území ČR v přímém přenosu ? Nikoli, jen tisíce konzumních klonů dostaly bombu čenichovku :o)

Když se řekne "ztohoven", může to znamenat ..

1) 100 hoven, tedy hromadu sraček
2) z toho ven, tedy spíše otázku, jak z těch sraček okolo vybřednout

Skupina ZTOHOVEN má za sebou poměrně zdařilé akce, které jsou trnem v oku všech tzv. strážců tradičních hodnot – však my víme, kdo to je ... všichni ti dobří lidé, kteří se starají o druhé, angažují se v politice nebo mluví do toho, čemu ani za mák nerozumí apod., výborně byli strážci tradičních hodnot vykresleni ve filmu Dogville, jehož recenzi jsme zde již publikovali.

V případě skupiny ZTOHOVEN se vždy jednalo o oblíbené nastavení zrcadla stádu dementů, jejichž povědomí je řízeno pomocí reklamy. Současná reklama již skoro nepracuje s takovými věcmi jako vtipná nadsázka, ale zcela otevřeně napadá veškerá centra podvědomí, snaží se substituovat původní hodnoty instantními moudry a glorifikuje hloupost jako roztomilou legraci. Nejen, že největší cílovou skupinu těchto útoků tvoří průměrní blbci, ale reklama tuto skupinu cílevědomě zvětšuje a jejich hloupost prohlubuje. Blb má potom oprávněný pocit, že stojí ve středu zájmu všech, krasavicemi yntelygentními počínaje a výraznými osobnostmi obecně konče.

více na: ..:. Eden-x.cz :.
2007-06-18, 12:11:00 • Komentáře / názory 
Výbuch v Česku
(Erik Tabery, Respekt.cz, 18. června 2007, 7:44)


Je to svým způsobem šok. Sednete si k nedělní kávě, pustíte si televizní Panorama, kde kamery ukazují živě záběry z nejhezčích koutů Čech, a najednou spatříte obrovský výbuch. Oheň a dým, který se vznáší nad krajinou a jenž musel být hodně silný, protože se kamera začala třást. Šokem nebyl ani tak pohled na výbuch, ale má vlastní reakce.

... akce skupiny Ztohoven byla naprosto hloupá až idiotská. Mohlo to lidi vylekat a vyvolat paniku. Řada guerillových kampaní, které překračují normy a mnohdy i zákony, má smysl. Třeba když na Pražském hradě umělecká skupina Pode Bal vyvěšovala cedule Zimmer frei. Motivací bylo tehdy vyvolat debatu o aktuálních otázkách, které trápily zemi a jež byly většinou tabu.

Jaký je smysl této akce? Probudit společnost, že jsou tu hrozby útoků? Že je možnost výbuchu jaderné elektrárny? Nebo to má ukázat možnost manipulace se zpravodajstvím? To vše ale už dávno víme. A navíc, všechno má své meze. Tohle prostě byla hloupost.

celý komentář na: ..:. Respekt.cz :.
2007-06-18, 11:29:00 • Média 
ČT počítá škody po atomovce v Krkonoších
(iDNES.cz, 18. června 2007, 10:01)


Právníci České televize se budou během dneška zabývat nedělním případem nabourání do ranního vysílání. Umělecká skupina Ztohoven "vpašovala" do pořadu Panorama mezi on-line záběry z českých hor a měst atomový hřib. Případ řeší také trutnovská policie.

...
"Existuje podezření, že by mohlo jít o pirátské vysílání," řekl iDNES.cz předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-06-18, 11:02:00 • Média 
Skupina ZTOHOVEN přesměrovala svoje svojí doménu ztohoven.com na http://myspace.com/ztohoven, po té co její stránky hostované na serveru http://chtel.biz byly kvůli přetížení po většinu včerejšího dne nedostupné. Na novém profilu MySpace je video (youtube.com) ze zpráv ČT1, které informuje o fiktivním jaderném výbuchu v pořadu Panoráma a následující prohlášení skupiny:

Prohlášení skupiny ZTOHOVEN k napadení mediálního prostoru televize

Nejsme žádná teroristická ani politická skupina, úcelem není jakkoli spolecnost strašit, ci manipulovat, tak jako jsme toho dennodenne svedky ve svete reálném tak mediálním. Ac už to jsou politické zájmy, nebo zájmy trhu, firem, nadnárodních spolecností skryte manipulují, tlací své produkty a ideje všemi možnými cestami do podvedomí obcana. Jemné narušení tohoto systému, apel na cistý rozum cloveka, jeho neovlivnitelnost, si myslíme nikdy neškodí ani v demokratické zemi. Proto umelecká skupina Ztohoven pred nekolika lety nabourala verejný prostor hl. mesta Praha, zpochybnila prostor reklamy v principu, i prostor konkrétní reklamy jako takové. Dne 17.06.2007 napadla mediální prostor, prostor televize. Narušila ho, zpochybnila jeho pravdivost, uveritelnost. Upozornila na možnou zámenu mediálního obrazu sveta za svet jako takový, reálný. Je vše, co denne vidíme na obrazovkách televizí pravdou, realitou? Je vše, co je nám médii, novinami, televizí, internetem za pravdu predkládáno opravdu pravdou? Tuto myšlenku má náš projekt uvést, pripomenout. Veríme, že i svobodný prostor verejnoprávní televize takovouto akci a tedy I své vlastní zpochybnení snese, bude apelem pro budoucnost a pripomínkou médiím pravdu dále presentovat. Díky za svobodná média, svobodný prostor pro spolecnost.

17.6.2007Jedna ze čtyř fotografií, které byly na původním webu ZTOHOVEN.com
2007-06-18, 6:46:00 • Protestní akce 
Česká televize mohla zabránit jadernému výbuchu
(Radim Hasalík, ITBIZ.cz, 17. června 2007, 16:59)


Tématem dnešního dne a zřejmě i následujícího týdne bude narušení vysílání druhého kanálu České televize skupinou, která si říká Ztohoven. Přibližně deset mladíků se podle iDnes podílelo na narušení jinak poklidného vysílání pořadu Panorama.

...
Vysílání všech pořadů na Kavčích Horách (a to včetně živých vstupů) nejde přímo na obrazovky televizních diváků. Každý pořad se místním rozvodem posílá do odbavovacích pracoviště. Podle informací z diskuse RadioTV.cz je ve směně asi 7 – 8 lidí na jeden kanál. Na toto pracoviště nemůže přijít každý – je k tomu potřeba speciální vstupní karta.

více na: ..:. ITBIZ.cz :.
2007-06-17, 22:21:22 • Média 
Nuclear explosion on Czech TV

June 17, Czech artistic group ZTOHOVEN (a pun meaning „out of it“ when read or hundred shits spoken) interfered on Czech TV broadcast.

..:. více zde :.

2007-06-17, 20:32:00 • English 


kompletní záběr celého vysílání na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-06-17, 14:26:00 • Média 
Zpráva už je přeaktualizovaná novou verzí, ale původně (ve 12:15) vypadala následovně:

Hackeři napadli vysílání ČT2, odvysílali fiktivní jaderný výbuch v Jeseníkách
(Novinky.cz, 17. června 2007, 12:02 – 12:15 Aktualizováno)


V neděli ráno vyděsila skupina hackerů tisíce lidí, když napadla vysílání ČT2 a pozměnila obsah pořadu Panorama. Napadla kameru umístěnou v Černém dole a odvysílala záběry fiktivního jaderného výbuchu v Jeseníkách.

..:. více zde :.

2007-06-17, 14:25:00 • Média 

Skupina Ztohoven vyděsila v ČT atomovým výbuchem
(iDNES.cz, 17. června 2007, 11:20)


Umělecká skupina Ztohoven se nabourala do ranního vysílání programu Panorama na ČT2. Místo on-line záběrů z turisticky zajímavých míst Česka se na obrazovce objevil atomový hřib. "Záležitost jsme předali právníkům," sdělil iDNES.cz mluvčí ČT Martin Krafl. Na událost upozornil server ikomentare.cz .

Záběry, na kterých poblíž Jeseníků probíhá atomový výbuch, tak mohly vyděsit desítky tisíc diváků, které pořad právě sledovaly.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-06-17, 12:10:00 • Protestní akce 
ČT2 8.16: Jaderný výbuch u Vrchlabí
(Radek Wohlmuth, Aktuálně.cz, 17. června 2007, 10:00)


Praha – Pořad Panorama, který vysílá každé ráno živě ČT2, je pohoda sama. Však má také podpořit hlavně turistický ruch. Nekomentovaný sled aktuálních záběrů krajinných a městských scenérií ze sedmadvaceti míst republiky se automaticky přepíná zhruba ve čtyřicetivteřinových intervalech.

Záběry z veřejného kamerového systému doprovází náladová hudba a informace o počasí a možnostech vyžití. Všechny lokality, Tanvaldským Špičákem počínaje a Olomoucí konče, se objeví v neměnném cyklu celkem dvakrát.

Kdo se ale kochal dnes ráno, možná moc klidu nezažil. Při zastávce ve východokrkonošské obci Černý Důl, která leží zhruba šest a půl kilometru od Vrchlabí, mohl na vlastní oči vidět, jak se obrazovka rozzářila oslnivým zábleskem, pak se v krajině zvedl charakteristický hřib jaderného výbuchu a nakonec vše pokrylo zrnění.

Vizuální mystifikaci má na svědomí skupina Ztohoven, která také na obrazovku umístila odkaz na své webové stránky www.ztohoven.com. Její členové se přímo na místě v reálném čase napojili do systému a pustili do něj vlastní signál – předem vytvořenou obrazovou montáž. O zbytek se postarala režie nebo odbavovací pracoviště na Kavčích horách.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.Historicky první vysílání státní televize, které proběhlo skutečně bez cenzury – ZTOHOVEN v akci.
2007-06-17, 11:16:00 • Protestní akce 
Státní zástupce vyšetřuje 30 stížností na policii
(Politiken.dk, 14. června 2007, 18:18)


Chycení okolo krku, rány obuškem do hlavy a životu nebezpečný slzný plyn – to jen část případů, na které se zaměří státní zástupce.

V úterý 12. června, po demonstraci u ambasády Německa v Kodani, ležel jeden demonstrant na asfaltu a krvácel z hlavy.

Státní zástupce se bude zabývat videem, které se podařilo získat redakci Politiken, aby rozhodl, zda je velká, tržná rána na hlavě demonstranta následkem úderu policejního obušku.

To je jen jeden z případů, které jsou registrovány od počátku března.

..:. více zde :.

2007-06-17, 11:00:31 • Squatting 
Aktivisté propuštěni z vyšetřovací vazby
(Politiken.dk, 13. června 2007, 12:03)


Nejvyšší soud propsutil tři aktivisty z Ungdomshuset z vazby.

Rozhodnutí Zemského soudu uvalit vyšetřovací vazbu na tři aktivisty z Ungdomshuset bylo chybné – prohlásil Nejvyšší soud ve středu 13. června.

..:. více zde :.

2007-06-17, 10:58:53 • Squatting 
O čerstvém větru v dánské politice a syndromu vyhoření
(Šárka Daňková, Český rozhlas 6, 16. června 2007)


Do dánské politiky vnesl čerstvý vítr politik, který je arabského původu. Nad touto skutečností se pozastavuje týdeník Der Spiegel. Právě Dánsko má totiž podle něj nepřísnější zákony vůči cizincům v Evropě.

..:. více zde :.

2007-06-17, 10:48:51 • Squatting 


2007-06-16, 23:15:16 • Z vesela ;) 
Dobrá Voda Tek on TV & apendix by vizor1


2007-06-16, 19:53:00 • FreeTekno akce 
Život za zdí – Nové pražské ghetto Na Krutci
(Martin Poláček, neKultura.cz, 16. června 2007)


Praha si v poslední době nemůže stěžovat na nezájem developerů. Počítá se s výstavbou mnoha především obytných komplexů, řada projektů je již v realizaci. Dobrou zprávou je, že se ohnisko zájmu o bydlení stěhuje zpátky do města a po domech v nedůstojných „satelitech“, které donedávna v kobercových náletech mořily středočeský venkov, snad již nebude v budoucnu taková poptávka. Na druhé straně stále chybí výraznější zájem investorů podílet se na utváření kvalitního veřejného prostoru městského charakteru. Také městská samospráva, která může proces výstavby ovlivnit, ať už prostředky restriktivními či motivačními, se o podobné problémy pramálo stará. Jednou z podob investic poslední doby je obytný komplex Na Krutci ve Vokovicích na Praze 6 – toto ghetto pro vyvolené obehnané plotem dobře ilustruje proměny české (pražské) společnosti a architektury.

více na: ..:. neKultura.cz :.

2007-06-16, 19:03:00 • Komentáře / názory 
Smutní Číňané v Tiraně
(Jiří Sobota, Respekt.cz, 15. června 2007, 6:13)


Za důležitými zprávami o projevech a cestách mocných politiků jsou příběhy lidí, které stojí za to sledovat. Tady je jeden z nich. Prezident George W. Bush ukončil minulý týden své evropské turné návštěvou Albánie. Nikde v Evropě se mu nedostalo tak vřelého přivítání. Albánci si pamatují, jak Američané v čele NATO vedli vojenskou kampaň proti Srbsku a zastavili tak čistky etnických Albánců v Kosovu. Vidí v Američanech zastání při rozhodování o budoucím uspořádání této de facto nezávislé srbské provincie. (...)

V utečeneckém táboře na okraji hlavního města ale přežívá pět nešťastných mužů, pro které je současný americký prezident naopak symbolem počátku jejich neštěstí. Před rokem je do Tirany přivezli v poutech američtí vyšetřovatelé přímo ze základny Guantánamo. Vděčná Albánie byla tehdy a dosud je jedinou zemí ochotnou nevinné muže od Američanů převzít.

Propuštění muži jsou čínští Ujgurové zajatí v roce 2001 v afghánské vesnici vysoko v horách nedaleko Bora Bora. Američané jsou si dnes – po desítky měsíců trvajících guantánamských výsleších – jisti, že se tam Ujgurové zatoulali po strastiplné cestě mnoha zeměmi a ve snaze najít obživu. Po pěti letech věznění mimo rámec amerických i mezinárodních zákonů není za co ani podle čeho je soudit. A zároveň je nikdo nechce: Spojené státy, které je jako první dostaly do nezákonného postavení, je nemohou přijmout, protože by porušili své vlastní imigrační zákony. Do rodné Číny je poslat nemohou, protože Číňané je mají na svém vlastním seznamu „teroristů“, což se v jejich případě rovná lidem z etnických menšin budících podezření, že – podobně jako Tibeťané – nejsou nadšení z nadvlády Pekingu. (Ujgursko je převážně muslimská východní část Číny a muži pobývali ve vesnici vedené separatisty.) Všechny země, na které se Američané obrátili, se vzápětí staly terčem čínských výhrůžek – a odmítly muže přijmout. Rukou nad zastrašováním dokázali mávnout jenom Albánci.

více na: ..:. Respekt.cz :.

eŽurnál:

Gulag „disidenta“ G. Bushe: pohled zevnitř (I.)
Gulag „disidenta“ G. Bushe: pohled zevnitř (II.)
2007-06-16, 17:08:08 • Vládní lži a jiná svinstva 
Torture methods of a "democratic" police...
(Athens.Indymedia.org, 16. června 2007)


Policemen torture immigrants inside police station. They force them to beat each other and during this, one of the policemen is instructing them to "go on, harder" and expresses his concerns that this video should remain private

video a další info na: ..:. Athens.Indymedia.org :.

2007-06-16, 13:55:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Freuda zřejmě umístí před léčebnu
(Eva Benešová, Pražský.deník.cz, 13. června 2007, 19:28)


Freud se na Kozí plácek pravděpodobně neposadí. Podle hlavního odpůrce umístění sochy na plácek Stanislava Pence to vyplývá z jeho včerejšího setkání s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Ten podle Pence přislíbil, že pokud si tam sochu nepřejí mít místní a za jejich názorem stojí i starosta městské části, tak proti nim nepůjde a umístění sochy na plácek prosazovat nebude. „Dokonce jsme začali jednat i o jejím umístění do Kateřinské ulice, kde stojí léčebna, ve které Freud přednášel,“ řekl včera Penc.

více na: ..:. Pražský.deník.cz :.

2007-06-16, 12:02:00 • Si děláš kozy... 


Polský premiér nezná měkké drogy (MF Dnes)
Waršava (zah) – Internetový server polského deníku Gazeta Wyborcza včera uveřejnil několik záběrů z tiskové konference o novém polském protidrogovém zákoně, na kterém polský premiér Jaroslaw Kaczynski jasně dokázal, že se příliš nevyzná v problematice měkkých drog. Na dotaz novinářů, zda by zakázal nošení košil, vyrobených z konopí, řekl s úsměvem: "A marihuana je z konopí? To snad ne. O tom tedy já nic nevím. Jak se vám podařilo spojit marihuanu s konopím?"

2007-06-15, 19:22:03 • Drogy 
CHlaPiKsXiCHteMWlKa má tašku plnou hulení i další songyJá jsem chlapík s ksichtem vlka, dělám tyhle písničky. Jsem ten malý tlustý muž s obličejem šelmy, který umí zpívat písničky.

plná taška hulení – život na vesnici – čípky – slepej kámoš na: ..:. bandzone.cz/chlapiksxichtemwlka :.

2007-06-15, 11:21:00 • Alternativní kultura 
Je mi 14 a sháním PIKO. Pomůže někdo?
(Lucie Jánská, Instinkt-online.cz, 14. června 2007)


„Nechce nějaká roštěnka libový piko za jiný službičky?“ ptá se jeden z návštěvníků webu pervitin.cz. Drogu tam nabízejí desítky lidí, těch, kteří ji shánějí, je ještě víc. Někteří přiznávají, že jim ještě nebylo 15 let. Policie web nesleduje.

Na českém internetu kvete obchod s pervitinem
Policie viní vládu
Pervitin vládne českým narkomanům.

Zatímco v západní Evropě se úroveň užívání drog stabilizovala, u nás stoupá především díky snadno dostupnému perníku, jak se mu přezdívá. Stále více se zabydluje na tanečních akcích, a to i v menších městech. Trend potvrzují i policejní čísla. „Předloni jsme rozprášili 220 laboratoří na výrobu pervitinu, v loňském roce jich bylo už 416,“ řekl INSTINKTU mluvčí Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha. V roce 2004 zadržela policie jen jeden kilogram pervitinu, o rok později už to bylo 27 kg. Dealeři postávající na ulici jsou přitom na ústupu, většina kontraktů se domlouvá elektronicky. Rájem kšeftařů i jejich zákazníků se stal internet.

více na: ..:. Instinkt-online.cz :.

2007-06-15, 9:40:00 • Drogy 
Marihuanu užíva stále viac ľudí
(Michal Piško, Sme.sk, 14. června 2007)


BRATISLAVA. Každý šiesty obyvateľ Slovenska vo veku od 15 do 64 rokov užíval niekedy marihuanu.

V roku 2000 malo takúto skúsenosť 11,7 percenta populácie, vlani 15,6 percenta.

Na závislosť od marihuany sa však minulý rok liečilo len 400 ľudí, píše sa vo vládnej správe o plnení Národného programu boja proti drogám za roky 2005 – 2006, ktorou sa bude zaoberať parlament.

více na: ..:. Sme.sk :.

2007-06-15, 9:39:00 • Drogy 
Vítej na stránkách eZinu kolektivu Winston´s Kids. Tento zine by měl fungovat jako přestupní stanice mezi žádným zinem a papírovým zinem (na který si ale asi počkáme ještě několik měsíců, či let). Náš zine by měl být stejně jako náš kolektiv otevřený různým směrům a názorům. Chceme se zde věnovat úvahám stejně tak jako recenzím knih a jiných tiskovin, rozhovorům se zajímavými lidmi, stejně tak jako reportům z různých akcí nebo povídkám. Co zde ale nečekejte jsou reporty z akcí Winston´s Kids, protože ty mají své místo na webu WK. Nebudeme se tu ale dlouze rozepisovat, co v zinu najdete. Zaprvé se můžete podívat sami a zadruhé my sami nemáme úplně jasno, jakým směrem se náš časopis bude ubírat. Můžete si však být jisti, že to bude stát za to! Dále chceme upozornit, že články, které tu najdete nemusí vyjadřovat stanoviska všech členů Winston´s Kids. Tento zine je sice převážně psán WK členy, nicméně nejsme armáda klonů se stoprocentně shodnými názory. Pokud máte chuť s autorem článku polemizovat, můžete tak učinit v komentářích, které se nachází pod každým článkem. Tam můžete samozřejmě také pět chválu nebo naopak chrlit síru, prostě se vyjádřit k článku jak chcete. A samozřejmě nezbytná nabídka na konec, pokud máte jakýkoliv materiál, kterým byste chtěli náš zine podpořit, rozhodně tak udělejte.

Novinky v zinu

- recenze CD kapely Železná Kolóna – My sa trosiek nebojíme
- rozsáhlejší studie na téma Pařížská squaterská scéna a její umělecké projevy
- fejeton s názvem Zastavme zbytečné utrpení o právech zvířat
- recenze CD francouzské rapperky Keny Arkana – Entre Ciment Et Belle Etoile
- úvaha s názvem "Přísahejte na Czechcore", která se zabývá tolerancí v HC scéně
- povídka s názvem Cizinka
- alegorická skladba Jak se hádala Operačka s Pirátama :-)

více na: ..:. zine.winstonskids.net:.


2007-06-14, 18:01:42 • Odkazy 

Pařížská squaterská scéna a její umělecké projevy

(zine.WinstonsKids.net, 14. června 2007)

Poprvé nabírá squatting ve Francii na síle bezprostředně po druhé světové válce kvůli rozsáhlé bytové krizi. V této době jsou opuštěné domy obsazované především rodinami dělníků, kteří nemají dostatek prostředků na placení nájmu. Tato vlna squatů byla postupně ukončena v průběhu 50. a 60. let, během kterých se díky masivní výstavbě panelových domů bytová situace zlepšila.


..:. více zde :.

2007-06-14, 18:00:00 • Squatting 
Finsko, Dánsko, Solidarita se squatem Köpi
(ČSAF.cz, 14. června 2007)


12. června byli ve finských Helsinkách zatčeni čtyři lidé kvůli blokádě silnice vedoucí k německé ambasádě. Chtěli tak vyjádřit svou solidaritu s obyvateli známého berlínského sqautu Köpi a s demonstranty, kteří protestovali a čelili policejní represi v německém Heilingendammu během summitu G8.

více na: ..:. ČSAF.cz :.


2007-06-14, 16:58:34 • Squatting 
Neff policii nevěří?

Takže od začátku: šíření pornografie zobrazující děti je trestné z mnoha důvodů. Bez nového zákona. Neschopná policie je v této věci bezradná. I kdyby se nakrásně podařilo výrobce dětské pornografie chytit, neschopné soudy toho člověka či "ty lidi" osvobodí. Záleží jen na drzosti a míře korupce. Stát zde stojí s holýma rukama jako pitomec, bez rady, zcela bezmocný. Takže co udělá? Vymyslí zákon proti "držitelům pornografie".
Což naprosto automaticky do sebe zahrnuje fízlování, manipulaci, udavačství.

Chcete mě dostat do průseru?

2007-06-14, 11:40:32 • Komentáře / názory 
Klenoty socialistického kutila
(Jiří Machalický, Lidovky.cz, 1. června 2007)


Vyšívaný maskot OH 1980 z Moskvy, nahá dívka z drátů, dřevěný půllitr a štrikované papuče aneb sbírka Domácího umění (DomacíUmění.cz)

Společnost Domácí umění otevírá 28. května v Galerii Suterén v Ústí nad Labem výstavu, která představí dosud opomíjenou tvorbu výtvarně neškolených lidí. Ti vytvářeli různé předměty pro vlastní potěšení nebo jako dárek svým blízkým, jako výzdobu interiérů či exteriérů. Jde o téma, kterým se již v roce 1979 zabýval časopis Umění a řemesla. Tehdy se také ve Středočeském muzeu v Roztokách uskutečnila výstava nazvaná Kýč, na kterou proudily davy lidí. Když však expozici navštívili zástupci krajského výboru komunistické strany, nechali ji předčasně zavřít. Znevažovala totiž podle jejich „fundovaného“ názoru práci našeho lidu. Zřejmě nějaký předmět, který tu našli, zdobil také jejich příbytky.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2007-06-14, 11:04:00 • Alternativní kultura 


via: ..:. krtek.wbs.cz :.

2007-06-14, 7:50:18 • Protestní akce 

Rituál (The Ritual)

videokoláž z CzechTeku 2004, Ondřej Ševčík, 2005, 18 minut

Ondřej Ševčík: Ritual (filmová koláž z CzechTeku 2004)

Lidské bytosti mají v duši odjakživa zakořeněnou potřebu rituálního setkávání a bujarého oslavování života a pospolitosti, kterou nelze vymýtit. Mnozí však v sobě toto nutkání zadusili a jeho projevy u ostatních netolerují...

Necessity of ritual encounter and hilarious celebration of life is deeprooted in everybody's soul. Freetekno motion is one of it's modern forms which seems very honest to me. Nevertheless many of us put this impulse out and don't tolerate it's demonstration at all.


..:. více zde :.

2007-06-13, 23:23:00 • Video a filmy 
Köpi solidarity demonstration. 12.06.07

A solidarity demonstration Copenhagen, Denmark for Köpi, Berlin, was attacked by police yesterday, on the international action day for Köpi.


2007-06-13, 22:50:33 • Squatting 
Digitální svět, tradice a svoboda
(Adam Hazdra, Root.cz, 23. května 2007)


Často slýcháme o pirátech internetu, kteří šíří ilegální kopie hudebních nosičů. Slýcháme také o přísných postizích za sdílení nebo stahování chráněného materiálu. Co nás ale vede k tomu, že se dělíme o kulturu, byť nezákonně? Proč pod hrozbou vysokých pokut dále stahujeme, vypalujeme? Proč se účastníme open-source projektů?

Lawrence Lessig ve své knize Free Culture tvrdí, že je to tradice. Děláme to odnepaměti. Vždy jsme si sdělovali vědomosti, nezištně se navzájem obohacovali, diskutovali. Jediné, co se změnilo, je způsob, jakým to děláme. Internet dovolil velmi rapidní šíření kultury. Skvělá technologie pro lidskou komunikaci. Jenže internet také narušil postavení vlivných, kteří si jen tak něco nenechají líbit. Proto se namísto zužitkování této příležitosti pustili do jejího omezování. Snahou podmanit si okolní svět ovlivnili nejen internet, ale zasáhli také do světa mimo něj. Lessig píše: „Internet přinesl něco nového a fantastického, avšak vláda pod vlivem mocných médií na toto nové odpověděla tím, že začala pustošit něco velmi starého.”

Internet nebyl prvním vynálezem, který změnil rozložení moci.

(...)

Lessig ve své knize upozorňuje na proměnu společnosti ze svobodné na takovou, v níž je k čemukoli potřeba povolení (permission culture). Připomíná hodnoty, na nichž společnost v minulosti stavěla, a snaží se obnovit rovnováhu mezi vládními regulacemi a spontánním jednáním svobodných jednotlivců.

Kniha Free Culture bohužel nemá český překlad. Proto jsem začal „open translation” projekt, který má za cíl volně dostupný překlad. Jestli se zajímáte o problematiku svobody v digitálním věku, podívejte se na stránky překladu freeculture.wz.cz a zapojte se. Můžete překládat, opravovat, vylepšovat stránky... Za každý mozek budu vděčný a práce bude rychleji hotová. Server Root.cz převzal nad projektem záštitu, za což jsem mu zavázán.

Lawrence Lessig je profesorem práva na Standfordské univerzitě a předsedou sdružení Creative Commons. Je autorem knih Code: And Other Laws of Cyberspace (1999), The Future of Ideas (2001), Free Culture (2004) a Code: Version 2.0 (2006). Je členem rady sdružení Public Library of Science, Electronic Frontier Foundation a Public Knowledge. Je držitelem ocenění od Free Software Foundation pro rozvoj svobodného softwaru.

více na: ..:. Root.cz :. via: ..:. SvazAutorů.org :.
2007-06-13, 19:48:00 • Odkazy 
Policie otevře soukromí Čechů Evropě
(Radek Honzák, Robert Břešťan, iHNed.cz, 13. června 2007, 0:21)


Čeští policisté si brzy budou moci bez problémů "vytáhnout" informace z databází svých kolegů po celé Evropě. Získají tak přístup třeba k archivům DNA, otisků prstů nebo registračních značek aut z celé EU. Do klíčových českých databází ale budou mít na oplátku zase přístup evropští policisté. Kriminalisté po celé unii tak díky přístupu do cizích databází budou moci objasnit i některé nevyřešené případy.

Revoluci v policejní spolupráci přinese nová dohoda, se kterou včera v Lucemburku souhlasili unijní ministři vnitra. "Je to cesta k efektivnější práci policie v Evropě i u nás," řekl včera ministr vnitra Ivan Langer.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2007-06-13, 19:12:15 • Média 
Soud: Úřady nesmějí měřit hluk z restaurací tajně
(Tomáš Fránek, Aktuálně.cz, 12. června 2007, 23:00)


Brno Nejvyšší správní soud ztížil život úřadům, které kontrolují, zda restaurace a další provozovny nejsou příliš hlučné.

V kauze pražské restaurace U Starého pivovaru rozhodl, že hluk restaurací nesmí hygienici měřit tajně bez vědomí majitelů, ale zároveň tak, aby se o kontrole podnikatelé nedozvěděli dopředu a měření tak nemařili.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-06-13, 16:33:00 • Média 
Vězení za tričko s listem marihuany
(ČTK, Týden.cz, 12. června 2007, 17:47)


Ultrakatolická Liga polských rodin (LPR), která je součástí vládní koalice, chce zakázat propagaci drog, například nošení triček s vytištěným lístkem marihuany.

Strana připravila novelu protidrogového zákona, podle níž by hrozilo až roční vězení výrobcům předmětů se symbolem drogy. Návrh dnes představili jeho autoři.
Jedním z hlavních bodů novely je zákaz propagace drog. Podle poslanců LPR všudypřítomnost lístku marihuany podporuje mládež ve spotřebě narkotik. "Vznikla celá drogová kultura, rozvíjí se trh a Evropská unie si s tím neví rady," řekl novinářům autor návrhu poslanec Przemyslaw Andrejuk.

více na: ..:. Týden.cz :.

2007-06-13, 13:54:00 • Drogy 
Oběť CIA žhářem
(Z.Senková, Reflex, 7. června 2007)


Byl unesen, vyslýchán, mučen. Po návratu do vlasti se ocitl v naprosté izolaci a marně prosil německý stát o pomoc a Ameriku o omluvu a 75 tisíc dolarů bolestného. Nyní mu při výměně nefunkčního i-podu ruply nervy, podpálil velkoobchod Metro ve městě Neu-Ulm a způsobil škodu za půl miliónu eur. Třiačtyřicetiletý Němec libanonského původu Khaled el-Masri, oběť „přehmatu“ americké tajné služby, skončil jako žhář hospitalizovaný na psychiatrické klinice, kterou může záhy nahradit cela. Měl prostě jenom smůlu a stejné jméno jako hledaný terorista al-Ká´idy.

Další info:
Polsko a Rumunsko potvrdilo, že provozovaly tajná vězení CIA (Blisty.cz 8.6.2007)
Německé zatloukání v aféře CIA (Blisty.cz 8.6.2007)
Evropa prý zavírala oči nad lety CIA (iHNed.cz 8.6.2006)
Německého občana unesli, věznili, bili a mučili, ale al Kajdá to nebyla… I. ( Part.cz 14.01.2005)
Německého občana unesli, věznili, bili a mučili, ale al Kajdá to nebyla… II. ( Part.cz 18.01.2005)
Německého občana unesli, věznili, bili a mučili, ale al Kajdá to nebyla… III. ( Part.cz 24.01.2005)

2007-06-13, 13:39:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Bushův létající cirkus
(Tomáš Havlín, týdeník A2, 13. června 2007)

Začátkem minulého týdne měl Českou republiku navštívit George W. Bush. Nestalo se tak. Návštěva totiž předpokládá vstup do jiného prostředí a toho se americký prezident vyvaroval. Zůstal usazený v ochranné sféře Spojených států, která se pružně přesunuje spolu s prezidentovou kolonou a tisícihlavým dvorem. Ke kontaktům s okolím sice dochází, ale pouze sporadicky a na okrajích. Předem vyloučené jsou také všechny otázky a další rušivé elementy. Přitom by bylo na co se ptát. Vláda muže, kterého nepodporuje už ani třetina vlastního národa, je pro svobodu, kterou v Praze hlásal, spíš hrozbou. Češi ale nedokázali Bushe ke skutečné návštěvě přinutit. Chyběla jim k tomu sebevědomá politická elita, média neredukovaná na posly diktovaných zpráv a aktivní veřejnost, která má blíž k náměstí než k pivní zahrádce.
Bylo by naivní se domnívat, že z řad českých politických špiček zazní kritický hlas, když se člověk, za kterým stojí Guantánamo, prohlásí za prezidenta disidentů a šiřitele svobody. Politici přece posilují atlantickou vazbu. Současně ale máme nárok očekávat, že Česká republika povede samostatnou politiku a nepasuje sebe samu do role klientského státu.


Podíl na příliš hladké cestě amerického prezidenta konečně nese i veřejnost. Do ulic našlo cestu jen pár stovek lidí, přestože si stěží lze vybavit zahraničního politika, který by polarizoval společnost víc než Bush. Organizátoři demonstrace z Ne základnám sice vysvětlovali nízkou účast policejním zákazem, který je vytlačil na Pohořelec, ale rozpaky tím nezahnali. Pravděpodobnější je, že pro Čechy zprávy stále ještě nejsou to, co dělají, ale to, o čem si čtou.

více na: ..:. TýdeníkA2.cz :.
2007-06-13, 12:33:20 • Média 


další videa zde: ..:. youtube.com :.

2007-06-13, 7:49:02 • Protestní akce 
Co si počne stát, až nebude těžkooděnec za rohem stát?

V pondělí 11. června 2007 proběhla, podobně jako v jiných městech, solidární akce se zadrženými demonstranty během protestů proti summitu G8.

Přestože nebyla úředně ohlášená, policejní monitoring zafungoval a již v parku na pražském Klárově, kde byl sraz, se jeden příslušník pokusil ulovit nějakého organizátora. Neuspěl a jeho průnik s kamerovým doprovodem vzbudil značnou nelibost.

Přibližně stohlavý průvod se po té vydal ulicí U Lužického semináře do Vlašské. Cestou lehce děsil zmatené turisty.
Nicméně bez problémů dorazil před německou ambasádu, kde ho čekalo několik uniforem i civilů s kamerami.
Přečetl se projev na podporu zadržených a zaskandovalo se pár hesel v němčině. Velvyslanectví pak obdrželo symbolický dar – mříže. (viz. video).Na závěr vzbudil všeobecné veselí zaměstnanec ambasády, kterého při otevření dveří překvapily opřené mříže. Po krátkém zaváhaní však překážku lehce zdolal a s elegantním proutěným košíčkem v ruce se vydal za nákupy.

Při zpáteční cestě se ukázalo, že policie skutečně neponechala nic náhodě. V horní části Malostranského náměstí byly připraveny čtyři dodávky s těžkooděnci a jeden anton. Tentokrát to chlapci holt jen proseděli a žádnou hospodu jako před týdnem neobkličovali.
Situace si to evidentně nevyžadovala, protože Jirka Bushů už brázdil jih Evropy, kde ho albánští občané právě okrádali o hodinky.
Tak snad někdy příště …

Další report na : ..:. ČSAF.cz :.Malostranské náměstí 11. června 2007 18:12
2007-06-13, 7:21:00 • Protestní akce 


..:. více zde :.

2007-06-12, 20:51:00 • FreeTekno akce 
Mluvčí Ungdomshuset odmítájí teroristické plány
(Politiken.dk, 10. června 2007, 8:40)


Na společných schůzích uživatelů Ungdomshuset se nikdy o terorismu nemluvilo. To píše mluvčí Ungdomhuset v tiskovém prohlášení poté, co Politiken vydalo článek o výhrůžkách terorismem.

Zápalné atentáty a únosy nikdy nebyly součástí formálních diskusí
To píší reprezentanti z prostředí okolo dnes strženého domu mládeže na Jagtvej 69. Ostře odsuzují článek v Politiken – viz „Aktivisté zvažují atentáty“.

Odmítají vyjádření o terorismu
„Názory aktivisty nejsou v žádném případě reprezentativní pro celé hnutí okolo Ungdomshuset.“

..:. více zde :.

2007-06-12, 8:59:00 • Squatting 
Aktivisté zvažují atentáty
(Politiken.dk, 9. června 2007, 19:37)


Dalším krokem následujícím po vyklizení Ungdomshuset může být terorismus. Aktivisté zvažují možnosti například zápalných atentátů na primátorku Kodaně Ritt Bjerregaardovou.

Mezi aktivisty z prostředí Ungdomshuset v Kodani roste nenávist ke státní moci

Někteří extrémní aktivisté diskutují o nových formách akcí, které byly doposud v dánské společnosti téměř neznámé.

Považují zápalné atentáty a únosy za možnost jak dále rozvinout svůj boj a na mysli mají mimo jiné primátorku Kodaně a Ruth Evensenovou z křesťanské církve Dům Otce.

„Lidi už mají dost akcí, které nezabírají. Bylo by daleko účinnější zaměřit se na napadení osob, zápalné atentáty a nebo únosy. Může to být policista, Ritt Bjerregaardová nebo Ruth Evensenová,“ říká aktivista, který byl po několik let denním návštěvníkem Ungdomshuset a patří do prostředí aktivistů.

Své jméno nechce zveřejnit.

..:. více zde :.

2007-06-12, 8:56:00 • Squatting 

2007-06-12, 1:03:42 • CzechTek 


..:. CzechTek 2006 :...:. Freetekno and DIY culture :.

2007-06-11, 18:52:00 • CzechTek 
Nejdražší reality show
(Petr Holec, Reflex.cz, 11. června 2007)


Právě jsem se vrátil z německého Rostocku, kde tisíce mladých lidí protestovaly během zasedání G8 proti všemu, hlavně proti kapitalismu. Proč ne. Západní kapitalismus zanechal poslední dobou tolik mladých lidí s tolika penězi, pohodlím a volným časem, že nevědí co s tím. Neprotestovat proti tomu aspoň občas, navíc v době mezinárodní emancipace, kdy si všichni chceme nést trochu viny, by byl hřích.

..:. více zde :.

2007-06-11, 16:10:08 • Protestní akce 
Demo proti Bushovi jako vítězství
(VSE, ČSAF.cz, 10. června 2007)


Možná vás už napadla otázka, proč policie propásla tak výtečnou možnost na další hysterickou kampaň, kdy více-méně symbolickou přetahovanou u první ze zátaras mohla s pomocí spřátelených novinářů snadno proměnit na „útok divokých chuligánů“. Kdy jindy se dá tak krásně zasét semínko sváru mezi protestní hnutí a oddělit ty „hodné“, kteří demonstrují jen tak, kde jim určí policie, a jen tak nahlas, jak jim dovolí, a ty „zlé“, kteří nerespektují zákazy (ilegální dokonce i podle pravidel těch, kteří je udílí) a protestují tak, jak uznají za vhodné.

Odpověď je jednoduchá. Pochod anarchistického bloku byl výjimečně vyvedený. Nezareagoval na zjevnou policejní provokaci, kdy se do cesty cca čtyřem stovkám lidí postavilo deset policistů „čepičářů“ (s naprosto jasným úmyslem vyvolat bitku, která by ospravedlnila útok komanda těžkooděnců, čekajícího za nejbližším rohem) a pokračoval jakoby na centrum města, aby se u Hradčanské náhle a urychleně stočil k rezidenci amerického velvyslance – jednoho ze tří nejstřeženějších objektů, kolem kterého bylo vyhlášeno ochranné pásmo.
Tehdy policie podlehla opravdové panice: bezpečnostní opatření, která stála miliony korun a kvůli kterým byly povolány masové posily z krajů se ukázaly být naprosto neúčinné. Dav stovky anarchistů a anarchistek se producíroval přímo u vchodu do budovy, kde měl George Bush nocovat a ke které se protesty neměly přiblížit na kilometr. Celá bezpečnostní operace byla zesměšněna; dostali jsme se až do srdce „červené zóny“.
Proto ten klid v médiích, proto tisková policejní tisková zpráva o tom, že ve městě panuje klid (i když jinak je policie schopna udělat ze zlomeného nehtu policisty útok na veřejného činitele a pouliční bitvu – a to jsem si nevymyslel). Tentokrát jsme vyhráli...

zdroj: ..:. ČSAF.cz :.

Fuck off Bush:

Policie neuhlídala anarchistický průvod (CzTk Blg 5.6.2007)
Uvítací výbor u rezidence velvyslance USA (Antifa.cz 6.6.2007)
Hospoda, ze které nešlo odejít (Lidovky.cz 6.6.2007)
Kvůli demonstraci proti Bushovi policie obvinila dva muže (ČTK 5.6.2007)
První den bezpečnostních opatření proběhl bez vážných incidentů (Zpravodajství PČR správy hl.m. Prahy 4.6.2007)
Doplňující informace k prvnímu dni bezpečnostního opatření (Zpravodajství PČR správy hl.m. Prahy 5.6.2007)
Ne základně, Ne Bushovi – fotky od Wolfa ( 6.6.2007)
2007-06-11, 12:47:00 • Protestní akce 
Gumové projektily na G8
(Marek Švehla, Týdeník Gumový Respekt, 11. června 2007)

Tvrdý střet s bojovnými demonstranty v Německu vyvolal debatu, jak bránit policii.


Každý, kdo viděl českou policii v akci (třeba na loňském CzechTeku), si patrně bude ťukat na čelo. Šéf německých policejních odborů Rainer Wendt to ale minulý týden myslel vážně. „Potřebujeme jiné zbraně, zbraně na větší vzdálenost a to jsou gumové projektily,“ prohlásil Wendt po střetech s radikálními odpůrci globalizace v Rostocku, po nichž policie napočítala čtyři sta zraněných ve svých řadách.
Člověk se přitom nemusí jmenovat Husák, Paroubek nebo Bublan, aby se do Wendtova vidění problému alespoň trochu dokázal vcítit. Během jednání šéfů nejmocnějších států sdružených v G8 se proti policii postavila bojůvka dvou tisíc mladíků nabitých negativní energií, poháněných neznámým vztekem (teď nemyslíme pokojné demonstranty). Pod černými kapucemi a šátky se neschovávají zoufalí otcové rodin, nezaměstnaní horníci z Británie 70. let, generační vzbouřenci proti „hluchým“ fotrům z konce šedesátých let. Jde z drtivé většiny o sport dobře živených mladíků, kteří si to se zbaběle zakrytou tváří chtějí rozdat s policajty. Z „bezpečné vzdálenosti“ třiceti čtyřiceti metrů na ně házejí kameny, „molotovy“ nebo vrací zpět granáty slzného plynu. Rozehnat takovou masu (navíc v přímém přenosu televizí) není možné a policie má jen omezenou možnost, jak bránit sama sebe. To je problém, který policie musí řešit. Otázka je jak.

..:. více zde :.

2007-06-11, 11:35:00 • Protestní akce 
Německo, Poslední den protestů proti G8
(ČSAF.cz, 9. června 2007)


Chronologický přehled událostí posledního dne protestů proti summitu G8 v Německu, 8. června 2007. Není-li uvedeno jinak, odehrávají se události v Rostocku.

00:00
Použití vodních děl proti blokádě západní brány zranilo pět lidí tak ošklivě, že museli být odvezeni do nemocnice. Mezi nimi byl i fotograf DPA, který byl ošetřen na místě kvůli poranění oka. Je pravděpodobné, že zranění budou muset zůstat hospitalizováni. Jedna osoba utrpěla vážné oční poranění a další protržení ušního bubínku. Obě zranění byla způsobena přímým zásahem vodních děl.

více na: ..:. ČSAF.cz :.
2007-06-10, 17:05:00 • Protestní akce 
Italská policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům v Římě
(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 9. června 2007, 23:11)


Řím – Poklidná demonstrace desetitisíců lidí v centru Říma proti politice amerického prezidenta George Bushe, který je dnes na návštěvě Itálie a Vatikánu, se večer zvrhla v násilnosti. Mezi účastníky jednoho z protestů, který organizovali odpůrci globalizace a levicoví aktivisté, se podle agentury AP vmísily černě oděné osoby v maskách a začaly na policisty házet láhve a jiné předměty. Pořádkové síly proti nim použily slzný plyn.

Část účastníků manifestace pod heslem "Ne Bushovi, ne válce, ne Prodimu", do níž se podle odhadů zapojilo asi 12.000 lidí z celé Itálie, se podle AP snažili bránit rozdmýchávání násilností. Podle agentury Reuters bylo zraněno několik demonstrantů a policistů. Přesná čísla nejsou zatím k dispozici.

Protestující rozbili výklad jedné z bank a převraceli stolky restaurací. Střety mezi demonstranty a policií trvaly podle agentury AP více než hodinu. Strážci pořádku se snažili dav rozehnat do okolních uliček. Italská tisková agentura ANSA uvedla, že do vazby bylo vzato šest osob.

celá zpráva na: ..:. ČeskéNoviny.cz :.
2007-06-10, 17:04:49 • Protestní akce 
Flapp – die lustige Libelle, Teil 1funny animation-feature about squatters'n'punks, riot-cops & a living mutant metal-dragonfly burning shit up – ENJOY! it's based on an actual setting, the squat "EKH" in vienna/austria, it's premises, decorations, sourroundings, inhabitants & visitors.
2007-06-10, 14:10:41 • Z vesela ;) 
Stovky nahých cyklistů, někteří s nápisy nebo obrázky vyvedenými na strategických partiích, se v sobotu vyrojily v ulicích Londýna, Madridu, Paříže, Vacouveru a dalších měst po celém světě na protest proti automobilové dopravě znečišťující životní prostředí. "Cyklonudisté" přilákali mnoho zvědavců a fotografů, jimž se snažili přiblížit i další aspekty svého protestu, například zranitelnost cyklistů ve stále hustším a bezohlednějším provozu.

...
"Jízdy naháčů" se v centru Paříže zúčastnilo kolem 400 cyklistů, uvedla francouzská televize. Zakrátko se ale na scéně objevila pařížská policie, jízdu ukončila a přikázala jejím účastníkům, aby se oblékli.

Naháči na kolech protestovali proti autům (Novinky.cz)

2007-06-10, 10:33:25 • Protestní akce 
Gumové projektily pro policii?
(Marek Švehla, 9. června 2007, 10:42)

Krátce po skončení summitu G 8 dostal jeden z šéfů německé policie od novináře deníku Süddeutsche Zeitung otázku, jak je možné, že při střetech s radikálními odpůrci globalizace bylo zraněno čtyři sta policistů. „Nemáme zbraně s dosahem několik desítek metrů, potřebujeme možnost střílet gumovými projektily,“ odpověděl policejní důstojník. Ten požadavek zní překvapivě a první reakce je odmítavá, zvlášť pro člověka, který schopnosti policie nezneužívat svých pravomocí nevěří. Takže povolit, nebo ne?
Podrobnější pohled ukazuje, že bychom si rychlý nesouhlas měli promyslet.

..:. více zde :.

2007-06-9, 18:42:31 • Protestní akce 
Není magor jako Magor
(Petr Milota, PubWeb.cz, 4. června 2007)

...
Co vás na dnešní politické scéně nejvíce zklamalo, v čem vidíte naopak velký pokrok oproti situaci před rokem 1989?


Pokud jde o vývoj po velkém listopadu, tak od počátku vidím hlavní chybu v tom, že tady stále platí zákony přijaté ještě za komunistů. A o současné politické situaci bych se v podstatě nerad bavil, protože to, co se tady děje, je mi odporné.

Nemáte potřebu opět vystupovat ve své literární tvorbě proti establishmentu stejně otevřeně, jako jste to dělal za minulého režimu?


Řekl bych to asi tak, že současný režim nestojí za to, aby se mu člověk v básních věnoval.

A ten minulý za to stál?

Tak byl to evidentní nepřítel, ale já jsem zase tolik vyloženě politických básní nenapsal.

celý rozhovor na ..:. PubWeb.cz :.

2007-06-9, 15:09:00 • Komentáře / názory 
Příští prostesty či technoparty pouze na opuštěném ostrově

Kam s názorem veřejnosti trápí všechny vlády, totalitní i demokratické. Všechny spojuje naprosto cílené úsilí vyřadit masy ze hry. Zákazy, represemi, nebo chlebem a hrami. To je jedno, každý nápad je v této stále se zdokonalující oblasti k nezaplacení. V demokratických společnostech může například kdokoliv po libosti vyjádřit svůj názor. Ovšem jedině tak, aby jím nerušil bohorovné držitele moci. Aktuální obrázky ilustrující míru žádanosti názorové plurality, nabízí současné Německo při schůzce zástupců G8, ale ani v Praze se odpůrci radaru nedostali do těsnější blízkosti amerického prezidenta. Pokud vývoj půjde touto cestou dál, pak se nositelé odlišných názorů dočkají toho, že budou smět protestovat pouze na odlehlém ostrově v Tichomoří, kam je vždy před zahájením nějaké státní návštěvy ochotně odveze policejní loď. A tam, obklopena širými vodami, může demokracie propuknout v ničím nespoutaný svátek svobody, happening nebo technoparty. Cokoliv, hlavně ať je to daleko, není to vidět a nikdo to neslyší.

...
Nějaké zbytky demokracie v demokratických státech zůstat musí. Lidu se ovšem nedostane práva referenda, neboť nemá tolik rozumu, aby hlasoval rozumně. Lidová hnutí jsou vůbec rozumná jen tehdy, když někoho přivádějí k moci, pak jakýmsi zázrakem hlas lidu ztrácí na inteligenci.

Ivo Šebestík: Bush odjel, a co bude dál? (Blisty.cz)

2007-06-9, 14:56:00 • Média 
Gumové projektily po G8?

Internetový server Spiegel Online v souvislosti s nepokoji okolo summitu přináší obsáhlý článek o prostředcích proti výtržníkům. Gumové projektily jsou stále v řadě zemí považovány za nejpohodlnější zbraň proti řádění demonstrantů, jakého byl naposledy svědkem německý Rostock. Existují však už i modernější a účinnější nástroje, které může policie proti narušitelům veřejného pořádku nasadit, píše server. Seznam zemí, které používají k rozhánění nepokojů střelbu gumovými projektily, je pořádně dlouhý: Argentina, Bolívie, Venezuela, Gambie, Pobřeží slonoviny, Nepál, Bangladéš nebo Egypt. Lékaři a skupiny ochránců lidských práv však před používáním této munice varují. Projektily mohou způsobit těžká zranění a na krátkou vzdálenost "přivodit vážné, či dokonce smrtelné úrazy". V roce 2003 to napsala organizace Amnesty International, která kritizovala stále častější nasazování tohoto prostředku francouzskou policií.

Po výtržnostech v Rostocku, kde demonstranti házeli po policistech kameny, tyče a zápalné láhve, zazněly i v Německu hlasy požadující používání gumových střel. Německé policejní odbory s tím však nesouhlasí. "Dálkové zbraně s gumovými střelami nejsou vhodný prostředek," míní předseda organizace Konrad Freiberg, podle něhož je při jejich použití příliš vysoké nebezpečí pro nezúčastněné. Také mluvčí policejních složek dohlížejících na summit G8 v severoněmeckém Heiligendammu Alex Falkenberg úvahy o nasazení gumové munice proti demonstrantům odmítl. "Je to nesmysl. Taková debata je naprostá hloupost," prohlásil. Ministerstvo vnitra spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko připomnělo, že proti aktivistům, kteří házejí kameny a jiné předměty, je možné upotřebit vodní děla.

..:. více zde :.

2007-06-9, 10:13:29 • Protestní akce 
Máme válku v genech?
(Jan Litoš, NeviditelnýPes.cz, 8. června 2007)

Pouliční násilí v ulicích německých měst související se summitem G8 mne vede k opětovnému zamyšlení nad příčinami, motivací a především formou protestu různých skupin mladých vandalů a výtržníků, kterým se eufemisticky říká „antiglobalisté“. To, co se v těchto dnech v Německu odehrává není v žádném případě nic výjimečného, jedná se dnes o natolik obvyklý jev, že se s ním naprosto automaticky a samozřejmě počítá i v přípravě organizačního a bezpečnostního zabezpečení podobných akcí. Konec konců jsme to zažili i v našem hlavním městě.

více na ..:. NeviditelnýPes.cz :.

2007-06-8, 16:12:00 • Protestní akce 
Už Adolf věděl, proč budovat Orlí hnízdo

Komentátor listu Izvestja poznamenal, že náklady na obranu baltského lázeňského městečka a na stavbu mnohakilometrového plotu okolo něj byly možná až příliš vysoké, vždyť Německo má v Alpách už několik desítek let ideální místo ke konání podobných summitů. Leží v blízkosti Berchtesgadenu a jmenuje se Orlí hnízdo. Bývalé letní sídlo Adolfa Hitlera u rakouských hranic je prý těžko přístupné samo o sobě: vede k němu úzká klikatá silnice, pak tunel a nakonec výtah vytesaný ve skále. "Nejen antiglobalista, neproklouzne ani myš. Jestli i přes tyto očividné výhody Orlí hnízdo opomenuli, tak proto, že se z jedné strany báli nepříjemných srovnání (přece jen rezidence führera), a z druhé strany – tlupy. Když nemohou ničit samotné místo jednání, ničí teď okolní vesnice a města. V nebezpečí by nebyl jen Berchtesgaden, ale i nedaleký Salzburg," poznamenal list.

Ruský tisk: V Německu se koná globální přehlídka antiglobalistů2007-06-8, 15:57:00 • Protestní akce 
více fotek zde: ..:. NYTimes.com :.

2007-06-8, 12:03:00 • Protestní akce 
I ty, Michale?!

DOKUMENT: Vyjádření Jana Vyčítala k písni Dobrý den, prapore hvězd a pruhů

Nikdy v životě jsem se netajil tím, že mám silnou náklonnost k Američanům.Už jenom proto, že pomohli Evropě v obou světových válkách a sklidili si zato od našeho národa takovou vděčnost, že jsme jim za to za necelé tři roky potom odklízeli pomníčky vděčnosti a učili děti demonstrovat proti nim.

Proto nechápu protiamerickou hysterii, která se tady vzepjala jen proto, že je to ve světě prostě "in" a že "se to nosí".


..:. více zde :.

2007-06-8, 9:12:00 • Z vesela ;) 
„Chcete se taky přidat k blokádě?“
(Johanna Grohová, MF DNES, 7. června 2007)


Odpůrci G8 zaskočili policii, tisíce z nich pronikly do těsné blízkosti letoviska, kde se scházejí šéfové planety

Heiligendamm – Nebylo ještě ani sedm hodin ráno a po bahnité cestě největšího tábora demonstrantů na okraji Rostocku se valily davy lidí.

Jejich hlavní cíl? Zablokovat přístupové cesty k letovisku Heiligendamm, kde včera večer začal po všech stránkách napjatý summit nejmocnějších a nejbohatších států světa, skupiny G8.

„Chcete se přidat k blokádě?“ vyptával se kolemjdoucích německý koordinátor. Za euro nabízel mapu okolí s vyznačenými policejními kordony a cestou, kudy bych se měla nejlépe vydat. Další ukazoval na přenosku s tlustými sendviči, ty byly zdarma jako posílení na dlouhý, až dvacetikilometrový pochod s nejistým koncem.

..:. více zde :.

2007-06-8, 9:08:00 • Protestní akce 
Anti-G8, 7.6. – blokády pokračují
(ČSAF.cz, 7. června 2007)


Přinášíme překlad aktuálního zpravodajství, které naleznete na http://de.indymedia.org/ticker/en/. Během zítřka přehled událostí dnešního dne doplníme.

00:30 (Represe)
Rostock: 8 lidí hlídá u detenčního centra v Ulmenstrasse a zamýšlejí tam zůstat přes noc

05:00 (Blokády)
Asi 200 autonomních odpůrců G8 se pokusilo dostat k bezpečnostnímu plotu asi kolem půl páté ráno, ale zastavili se krátce po střetech s policií, které se podařilo zmocnit se barikády, kterou postavili blízko Steffenshagenu, pak ji rozebrat, zatímco se demonstranti vydali k polím a blízkým lesům.

více na: ..:. ČSAF.cz :.
2007-06-7, 23:29:18 • Protestní akce 
Ideals don´t burns – R84
(squat.net/r84, 31. května 2007)

fire inside rigaer 84


on the 28th april 2007 a fire destroyed the living place for 48 people, a space for international guests, public cooking space, cinema, free space for politcal groups, concert space, and a bar.
we, the inhabitants, had to watch the roof and parts of the womens floor burn for hours. luckily no one got hurt in our project or the neighboring house (proskauer str. 10), where the fire also spread. the shock of the situation is still very strong, and it takes a lot of concentration to have the energy to look to the future.

více na: ..:. squat.net/r84 :.další fotky z vyhořelého squatu zde: ..:. de.indymedia.org :.
další info zde: ..:. rigaer-strasse.blogspot.com :. a zde: ..:. ger.anarchopedia.org :.
2007-06-7, 19:21:31 • Squatting 
Čachry německé policie s počty zraněných?
(Týden.cz, 7. června 2007, 13:34)


Zprávy o množství zraněných při pouličních srážkách mezi demonstranty a policií v Rostoku 2. června otřásly světem. Německá policie hovořila o 433 zraněných příslušnících, z toho třiceti těžce. Skutečný stav je ale mnohem méně dramatický.

Několik dní po rostockých protestech proti schůzce G8, kdy se německý deník BILD na titulní stránce dramaticky ptal zakuklených chaotů: „Chcete mrtvé?“, přiznala zvláštní policejní jednotka Kavala, že počty zraněných na své straně nadsadila.

více na: ..:. Týden.cz :. ... Thnks J.
2007-06-7, 16:52:00 • Protestní akce 
U plotu kolem summitu G8 pokračují demonstrační blokády
(ČTK, ČT24.cz, 7. června 2007, 11:33)


Berlín – Kolem železného plotu, který na severu Německa obepíná dějiště vrcholné schůzky skupiny bohatých zemí G8, dnes pokračují masové demonstrace. Účastníci protestů blokují stejně jako ve středu některé přístupové komunikace do místa summitu Heiligendammu; policisté proti nim zatím nezasahují.

Po zuby vyzbrojení strážci fakticky upustili od několikakilometrového pásma lemujícího dvanáct kilometrů dlouhý plot, kde původně měly být demonstrace proti summitu zakázané. Poté, co se tisíce antiglobalistů ve středu dostaly ke kontroverzní bariéře volnou přírodou a obešly překvapené policejní kordony stojící na silnicích, dnes do značné míry protesty u technicky dobře jištěné bariéry tolerují. U jedné ze dvou silničních propustí do Heiligendammu drží demonstranty 500 metrů od tohoto průjezdu.

I když policie ve středu večer některé blokády silnic razantně rozehnala vodními děly a obušky, na dvou místech kolem plotu stovky demonstrantů přenocovaly. "Uvolňujeme silnice pouze tehdy, když je potřebujeme pro nás, jiné transporty nebo záchranky," říká policejní mluvčí.

více na: ..:. ČT24.cz :.

video z protestů zde: ..:. n-tv.de :.
on-line vysílání: ..:. n-tv.de Live :.další fotky zde: ..:. indymedia.org.uk/en :.
2007-06-7, 12:09:00 • Protestní akce 
Co se personálu týče, jsme na dně

... Situaci na místě komplikují protesty antiglobalistů, kterým se včera podařilo zablokovat dopravu na strategických příjezdových komunikacích. Stovky aktivistů teď nocují v blízkosti dvanáctikilometrového bezpečnostního plotu a v blokádách chtějí pokračovat.

"Všechny komunikace vedoucí do Heiligendammu jsou znovu průjezdné," ohlásila před půlnocí policejní mluvčí. Aktivisté to ale vidí jinak a tvrdí, že na třech místech pokračují v blokádě vsedě asi tři tisícovky antiglobalistů. Pořádkové síly včera v průběhu dne zatkly celkem 141 nejagresivnějších demonstrantů.

Ústavní soud potvrdil zákaz tzv. "hvězdicového pochodu," při kterém dnes aktivisté hodlali vyrazit z různých směrů k bezpečnostnímu plotu. Zpráva ale v táboře antiglobalistů nevzbudila přílišnou pozornost a odpůrci summitu se zřejmě k bariéře vydají zákaz, nezákaz.

Policie mezitím posílila své řady o dalších 200 příslušníků z Brém a Šlesvicka-Holštýnska. Má jít o specialisty se zkušenostmi s řešením konfliktních situací. Podle šéfa policejních odborů Konrada Freiberga jsou to ale opravdu poslední posily, které do oblasti Heiligendammu dorazily. "Co se personálu týče, jsme na dně," řekl Freiberg listu Hamburger Abendblatt.

V německém Heiligendammu pokračuje summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (rozhlas.cz)Tohle jsou poslední těžkooděnci, co máme …
2007-06-7, 10:44:00 • Protestní akce 
Policie tvrdě zakročila proti blokádám summitu G8
(ČTK, Atlas.cz, 6. června 2007, 10:55)


Berlín – Německá policie dnes večer tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří vesměs pokojně protestovali proti vrcholné schůzce sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8) v baltském Heiligendammu. Poslední blokády komunikací rozehnala vodními děly a zadržela přitom 141 lidí.

...
Účastníci protestů viní policii ze surovosti. Německé televize ukázaly, jak se večer policisté ostře pustili do sedících demonstrantů, kteří dlouhé hodiny vydrželi v blízkosti mřížového plotu s ostnatým drátem.

celá zpráva na: ..:. Atlas.cz :.


2007-06-7, 10:30:00 • Protestní akce 

2007-06-6, 23:05:35 • Protestní akce 
Letošní DiY Karneval se tuto sobotu (9. června) neuskuteční – odkládá se na neurčito...

..:. více zde :.

2007-06-6, 19:23:00 • FreeTekno akce 
Hospoda, ze které nešlo odejít
(jfk, Lidovky.cz, 6. června 2007)


PRAHA – Tolik lidí v hospodě V Bubendě nepamatují. „Hosté byli všude. Stáli v houfu uprostřed podniku, u výčepu i ve frontě, která se táhla až na ulici,“ popisuje pondělní situaci v jinak zapadlém lokálu tamní vrchní Jiřina Dudová.

Za tržbu a návštěvu několikanásobně vyšší než obvykle vděčí prezidentu Bushovi, který měl nocovat přímo naproti, v rezidenci amerického velvyslance. V hospodě ale pili demonstranti, kteří ho sem přišli s transparenty „přivítat“ před devátou hodinou. Ještě dříve než oni tu ale byla trojnásobná policejní přesila. „Bylo to rychlý. Nejdřív jen projeli v autech, no a najednou se tu vyskládali, jako kdyby začala třetí světová. Bylo to jak z akčního filmu,“ popisuje rychlý nástup těžkooděnců Dudová.

Policisté demonstranty v Bubenečské ulici obklíčili. V jejich smyčce však skončila i hospoda a vchody do dvou činžovních domů. Anarchisté tak využili příležitosti a nahrnuli se k výčepu. Někteří se tu jen posilnili, jiní se ze strachu z policejní přesily pokoušeli splynout se štamgasty. „Moc lidí se ven nehnalo. Když to viděli, většinou si dali ještě jedno pivo,“ řekla vrchní.

Na zaplacení útraty dohlížela policie. „Přišel policejní velitel, jestli mají zaplaceno. Kdo měl, šel ke kontrole dokladů,“ dodala Dudová, kterou nejvíc pobavilo zvolání jednoho z anarchistů. „Řekl policajtům ,Soudruzi, na můj rozkaz, rozejděte se,‘ to jsem se opravdu řehtala.“

zdroj: ..:. Lidovky.cz :.
2007-06-6, 19:07:00 • Protestní akce 
Tisíce demonstrantů překvapily policii v zakázané zóně G8
(ČTK, Deník.cz, 6. června 2007, 14:35)


NĚMECKO – Pár hodin před zahájením vrcholné schůzky zemí G8 v baltském Heiligendammu ve středu tisíce demonstrantů zcela překvapily německou policii, když vtrhly do zakázaného pásma kolem dějiště a zablokovaly přístupové komunikace.

...
"Odpůrci G8 dosáhli prvního úspěchu," hlásí zpravodajská televize n-tv. Německé předsednictví ve skupině G8 se od počátku obává, aby obraz summitu neutvářely v médiích právě protesty.

Demonstranti tak blokují i přístupové silnice k Heiligendammu, kam se sjíždějí delegace. Policisté proto museli uzavřít i obě silniční propusti do oploceného areálu, jimiž se do dějiště dostává zásobování, personál i delegáti, pokud nejsou přepravováni do Heiligendammu vzduchem.

více na: ..:. Deník.cz :.
2007-06-6, 16:32:00 • Protestní akce 
Smash G8!
(HH, ČSAF.cz, 5. června 2007, 10:55)


S myšlenkou pravidelných summitů nejbohatších států světa přišla v polovině sedmdesátých let Francie. Měly pomoci bohatým zemím vyrovnávat se s velkými krizemi. Avšak, jak trefně vyjádřil jeden komentátor, „seznam zapamatovatelných úspěchu je téměř nulový. Poslední summity byly zajímavé jenom délkou nicneříkajících závěrečných komuniké, tím, jak se političtí lídři oddělovali od veřejnosti a ohromujícími organizačními náklady na zasedání.“

(…)

Ne všichni mají žaludek a náladu hrát podle pravidel, které nám autority určili. Radikální a militantní, vesměs anarchistická uskupení, formují černý blok a protestují po svém. Neuznávají autoritu policie a při napadení se brání. Pro elitu neplatí žádná pravidla, proč by měla pro ně? Kdo seje vítr, sklízí bouři...

(…)

Odpor proti zasedání G8 není násilím, skuteční násilníci budou sedět za nejstřeženějším a nejdražším plotem v Evropě. Politické elity s rukama od krve, schovaní jako nějací psanci, rozhodující o životě a smrti statisíců lidí – to je skutečné násilí. A kde je bezpráví normou, tam je odpor povinností.

celý článek na: ..:. ČSAF.cz :.
2007-06-6, 16:25:00 • Protestní akce 
Odpůrci G8 pronikli k plotu, další blokují cesty z letiště
(iDNES.cz, 6. června 2007, 12:52)


V německém Heiligendammu, dějišti summitu G8, znovu začaly protesty. Demonstrantům se podařilo proniknout až k bezpečnostnímu plotu obepínajícímu komplex, v němž se šéfové planety sejdou. Jiná skupina blokuje příjezdovou cestu z letiště. Podle agentur už policie použila vodní děla

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.


aktuální zpravodajství v angličtině na: ..:. de.indymedia.org/ticker/en :.zdroj a další fotky na: ..:. Spiegel.de :.
další fotky z Heiligendammu zde: ..:. Stern.de :.
2007-06-6, 13:00:00 • Protestní akce 
Jak jsem si byl poslechnout argumenty druhé strany a skončil na policii
(Jonáš Richter, Britské listy, 6. června 2007)


Měl jsem včera (5.6.) kolem 16. hod. cestu na Václavské náměstí, a tak jsem se zastavil na demonstraci nesoucí název Děkujeme, Ameriko. Názory organizátorů ani v nejmenším nesdílím, ale zajímalo mě, jací to lidé mohou přijít na podobnou akci.

(…) V tom mě s tím, že mě odněkud zná, oslovil jeden mladík s kamarádem, ve kterém jsem poznal jednoho z předních organizátorů demonstrací iniciativy Ne základnám. Spolu jsme, slovy Haškova jednoročního dobrovolníka Marka, vedli ve známé společnosti velezrádné řeči.

Činili jsme tak však zpovzdálí, aby toto nerušilo nikoho z demonstrujících. Poté co Pepa Nos spustil, píseň Imagine od Johna Lennona, byl jsem touto jeho drzostí natolik znechucen, že jsem se rozhodl Václavské náměstí opustit. Moji dva noví kamarádi se mi však svěřili, že mají vlajku pohozenou nedaleko v křoví (v té době jsem se ještě divil, proč si někdo schovává vlajku do křoví). O jakou vlajku se jedná, jsem tak úplně netušil, ale něco mi říkalo, že to nebude prapor hvězd a pruhů, adorovaný v novém hitu Honzy Vyčítala a paní ministryně obrany Parkanové.

Našli jsme místo úkrytu, ale k nasazení vlajky na tyč již nedošlo. Byli jsme totiž legitimováni objevivšími se policisty v civilu, a za pár chvil, jsem se již, přes své marné dožadování se informace proč jsem zadržen, vezl na policejní stanici v Bartolomějské ulici. Bylo mi pouze sděleno, že jsem se podílel na narušení poklidného nahlášeného (!) shromáždění. Na můj dotaz, jak se může někdo na tomto přestupku (který v tomto případě ani nebyl spáchán) podílet pouze fotografováním, mi bylo trefně řečeno, že právní diskuse neprobíhají na ulici.

Nebudu podrobně popisovat dvě a půl hodiny strávené na policii. Příslušníci policie se chovali víceméně korektně, kromě pár vtípků o tom, že mě zastřelí nebo "rozbijou držku". To však bylo jistě míněno jen jako odlehčení pro všechny tak nepříjemné situace a zkrácení dlouhé chvíle (šel jsem k výslechu ze třech zadržených poslední).

více na: ..:. Blisty.cz :.
2007-06-6, 12:47:00 • Média 
Jiří Paroubek: Být premiérem, řekl bych Američanům: "Ne"
(Jan Kubita, Robert Břešťan, iHNed.cz, 5. června 2007)


Předseda českých socialistů Jiří Paroubek včera odpovídal na otázky k setkání s Bushem neochotně a podrážděně. "Proč já bych měl hlavě nejmocnějšího státu světa sdělovat, že jsem vlastně ten nejdůležitější. To on dobře ví," řekl HN například.

HN: Proč si myslíte, že je pro prezidenta Spojených států důležité mluvit s lídrem české opozice?

Protože se dozvěděl, že jsem příjemný muž.


HN: Je to kvůli radarové základně...

Proč já bych měl hlavě nejmocnějšího státu světa sdělovat, že jsem vlastně ten nejdůležitější. To on dobře ví.


HN: Takže jste změnil názor, když jste zjistil, že veřejnost je proti?

Ale to je přece i o zahraničně politických otázkách. A kromě toho jsem zažil docela otřesnou záležitost, když jsem navštívil tu oblast, kde mají být umístěny radary, a musím říct, že stanovisko těch občanů mnou otřáslo. Navíc ta základna má být šedesát kilometrů od hlavního města.

HN: Proč je problémem ta vzdálenost od Prahy?

Z bezpečnostních důvodů.

HN: Jaká vzdálenost je pro vás přijatelná?

Tak třeba dánská vláda to vyřešila tak, že ten radar je v Grónsku.

HN: My nemáme Grónsko.

Právě. Z toho vyplývá, že nemůžeme mít ani radar.

celý rozhovor na: ..:. iHNed.cz :.
2007-06-6, 11:41:19 • Z vesela ;) 
S písní na rtech vítají vůdce…
(Petr Brzochudý, Antifa.cz, 6. června 2007)


Večer 4.6., den příjezdu „vládce planety“, jak byla návštěva prezidenta USA některými médii označována, znamenal pro každého něco jiného. Zatímco zástupce lidu a ministr vnitra Ivan Langer zakázal komukoli se přibližovat k symbolickému místu státní moci, Hradu, lid znechucený návštěvou Křováka Jirky se shromáždil na nedalekém Pohořelci. Po skončení demonstrace plné „plamenných“ projevů ale také anarchistického divadla, které vyneslo jasný rozsudek nad Bushem znějící „běž pracovat“, se anarchistický blok vydal, věren heslu o přímé akci, na pochod pražskými ulicemi.

Mezitím politici plánovali, jak co nejlépe přivítat „šéfa planety“, a ministryně obrany přišla spolu s dohasínající hvězdou country odrhovaček Janem Vyčítalem s nápadem, že Bushovi nazpívají oslavnou píseň. Prý se jim nepovedlo sehnat žáčky základních škol s uvázanými americkými vlaječkami kolem krku, kteří by tatíčkovi Bushovi píseň doplnili o sbor, a proto si propagandistická píseň „Dobrý den, prapore hvězd a pruhů“ musela vystačit s ochraptělým Vyčítalovým hlasem a falešnou intonací ministryně obrany.

Spontánní pochod černorudého bloku zcela zastavil dopravu na ulici Milady Horákové a naplnil tak heslo „Ulice lidem!“. Zhruba 400 lidí se pak pokusilo vytvořit uvítací výbor u rezidence velvyslance USA, ale to se už tolik znelíbilo polici ČR, že se anarchisty rozhodla rozdělit a nedaleko rezidence zablokovat. Lidé jsou zde drženi asi dvě hodiny, někteří zaujmou s povděkem volná místa v nedaleké restauraci, kde osvěžují svá skandováním znavená „antibushovská“ hrdla. K pobavení všech kolují zprávy, že majitelem hospody je velitel policie, který tak díky zásahu plní navíc svůj podnikatelský záměr.

Když se přítomní anarchisté dozvídají o vzniku patolízalské písně ministryně, propukají v smích a nemohou uvěřit, že politici dávají tak průhledně najevo svůj postoj k zadnici Jiřího.

více na: ..:. Antifa.cz :.
2007-06-6, 11:00:00 • Protestní akce 
více fotek na: ..:. wolf.n.cz :. via: ..:. Blisty.cz :.

2007-06-6, 10:42:07 • Protestní akce 
Nahý muž onanoval u pomníku „Díky, Ameriko!“
2007-06-6, 0:48:12 • Vládní lži a jiná svinstva 


Opustím Prahu s jistotou, že otázka svobody není vyčerpána a že její budoucnost je v nejlepších rukou.
2007-06-5, 23:52:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Kvůli demonstraci proti Bushovi policie obvinila dva muže
(ČTK, ČT24.cz, 5. června 2007, 12:50)


Praha – Policie obvinila dva muže, kteří se v pondělí spolu s dalšími několika desítkami lidí pokusili prorazit zátarasy do Loretánské ulice, která je kvůli návštěvě prezidenta USA George Bushe uzavřena. Podle mluvčího pražské policie Ladislava Bernáška jsou oba muži ve věku 21 a 37 let podezřelí z výtržnictví a z útoku na veřejného činitele.

..:. více zde :.

2007-06-5, 22:55:00 • Protestní akce 
Přívítej Bushe a buď rychlejší než policie

Husarský kousek se podařil českým anarchistům a demonstrantům proti návštěvě Georgie Bushe. Během přísných bezpečnostních opatření doprovázejících návštěvu amerického prezidenta se jejich neplánovanému průvodu podařilo prorazit až k rezidenci amerického velvyslance v Bubenči. Policie živelný průvod nebyla schopna usměrnit, natož zastavit.Tady sme vás nečekali

Po skončení hlavní demonstrace iniciativy Ne základnám na Pohořelci se vydali anarchisté směrem k Hradčanskému náměstí, kde se měla demonstrace původně konat. Policie na poslední chvíli, údajně na příkaz ministra vnitra Langera, což Vnitro následně dementovalo, akci v blízkosti Pražského hradu označila za nebezpečnou a nepovolila ji. Tímto „taktickým“ tahem poskytla anarchistům vhodný důvod k protestu.
Za skandování hesel „Dejte nám Bushe!“ a „ Viva viva anarchia!“ došel průvod na začátek Loretánské ulice, kde byl zastaven zábranami a několika policisty. Následně došlo k několika pokusům zábrany prorazit. Akce vyvrcholila strkanicí a hrou na přetlačovanou, při které přišlo několik policistů o své čepice. Konfrontaci ukončil až nástup těžkooděnců.
Anarchisté ustoupili a po chvíli se vydali kolem Lorety přes Nový Svět a Brusnici podél Hradu. Průvod původně asi 100 lidí postupně narostl až na 500 osob a valil se Jelení ulicí až k Belvederu. Tam zabočil na Hradčanskou a pokračoval do Bubenče. Cílem se stala rezidence amerického velvyslance. Policejní síly se probrali a snažili se pochod zastavit. Začala honička dejvickými ulicemi a i když některé opozdilce policisté zastavili, hlavní části průvodu se podařilo doběhnout až k americké rezidenci na křižovatce ulic Zikmunda Wintera Bubenečská. Z čehož bezpečáci asi neměli zrovna radost. S tím, že se bude řvát Američanům přímo pod okny jaksi nikdo nepočítal. Zvlášť když byla jasná tendence udržet protesty co nejdál od inkriminovaných budov.
Skupina před rezidencí byla nakonec oblíčena těžkooděnci a lehce vydušena pomalou perlustrací a postupným propouštením. Částečnou výhodou bylo, že v obklíčení se ocitla i hospoda V Bubenečské a někteří šťastlivci přečkali policejní buzeraci tam. Závěrečnou tečku obstaral muž, který vylezl na střechu jedné z policejních dodávek, rozvinul anarchistický prapor a žádal propuštění zadržované skupiny. Vzápětí byl nevybíravě sundán třemi těžkooděnci (viz. video).
Policie se celé fiasko snažila zamaskovat tiskovou zprávou, ve které konstatovala, že veřejný pořádek nebyl závažně narušen (tyhle policejní pindy ochotně převzala oficiální média). Pravda, žádné molotovy v Praze na rozdíl od Rostocku nelítaly, „jen“ tlupa nevypočitatelných anarchistů.
Každopádně naše slavná, momentálně Langerova, profesionální policie opět ukazála, jak snadno se nechá zaskočit.
Langer si vzal pro jistotu dovolenou …

2007-06-5, 3:42:00 • Protestní akce 
2007-06-5, 3:29:09 • Protestní akce 

2007-06-4, 14:29:41 • Komentáře / názory 
Langer zakázal demonstraci proti Bushovi u Hradu
(Novinky.cz, 4. června 2007, 12:05)


Ministr vnitra Ivan Langer zakázal z bezpečnostních důvodů pondělní demonstraci iniciativy Ne základnám na Hradčanském náměstí. Protest bude přesunut na Loretánské náměstí před ministerstvo zahraničí. Uvedl to mluvčí iniciativy Jan Tamáš.

celá zpráva na: ..:. Novinky.cz :.2007-06-4, 12:37:00 • Protestní akce 
Stalin patří skejťákům
(Vladimír Ševela, Respekt.cz, 3. června 2007, 12:36)


To místo s jedinečným výhledem na panoráma Prahy se má změnit k nepoznání. Řeč je o legendami opředeném okolí známého „metronomu“ na pražské Letenské pláni. Vedení města se totiž během června chystá s australskou firmou Underwater World Oceanarium podepsat glejt, jenž u kyvadla posvěcuje stavbu gigantického akvária. Turisté pozorující žraloky v synteticky vyrobené mořské vodě by odtud měli vytlačit především mládež, která „Stalina“ před sedmnácti lety přeměnila v útočiště, jehož věhlas trvá dodnes. Po uzavření jednoho z proslulých alternativních klubů, který pod někdejším pomníkem sovětského vůdce vznikl ilegálně na počátku 90. let, nyní čeká výpověď skateboardisty, in-line hokejisty, freestyle cyklisty a všechny ostatní, kdo se usídlili na ploše o pár pater výš. Ve hře není jen několik set metrů čtverečních otřískaného betonu. Spor o Stalina připomíná, že v pražském centru potichu mizí jedna volná plocha za druhou.

...
Vypadá to, že nakonec bude všechno zpoplatněný, u všeho bude kamera a danej vzorec chování,“ zlobí se šestatřicetiletý Jan Mička, který chodí na Letnou každý den se psem. Pro něj osobně jako důkazy slouží zánik alternativní enklávy na pražském statku Ladronka, zmizení původní domkářské kolonie ve Střešovicích, zavření respektovaného klubu Bunkr nebo osud klubu Roxy, který po zákazu hlasité produkce po desáté večer „už dávno není to, co býval“.

více na: ..:. Respekt.cz :.

Stalin info:

Za Prahu zvláštnější (Metro 20.9.2006)
Štvanice zůstane skejťákům. A co Stalin? (iDNES.cz 12.9.2006)
Letná: Místo Stalina akvárium? Skejťáci jsou proti. (Lidovky.cz 14.3.2006)
2007-06-4, 8:23:00 • Média 


všechny fotky na: ..:. contre-faits.org :.

2007-06-3, 23:45:26 • Protestní akce 
Protest proti summitu G8 měl brutální dohru – asi 1000 zraněných
(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 3. června 2007, 14:12)


Rostock (Německo) – Brutální dohru s asi tisícovkou zraněných měla v severoněmeckém Rostocku sobotní masová demonstrace proti nadcházejícímu summitu skupiny průmyslových států G8. Běsnění asi dvou tisíc radikálních maskovaných násilníků nakonec proměnilo původně pokojný protest v pouliční bitvu s policií. Organizátoři demonstrace a policie se nyní vzájemně obviňují z vyhrocení situace.

Počet zraněných vyráží dech: Policie dnes hlásí zranění 433 svých příslušníků; tři desítky jsou údajně zraněny vážně, někteří utrpěli zlomeniny. Demonstranti uvádějí, že v jejich řadách je 520 zraněných osob, z toho asi 20 vážně.

celá zpráva na: ..:. ČeskéNoviny.cz :.
2007-06-3, 23:34:00 • Média 
Black Blockpolicie se snaží zahnat davútoky na policiiútok na policejní dodávkuzáběry pouličních bojů z okna jednoho domů v Rostockupolicejní tlupy vstupují bezhlavě do davuzpočátku poklidná demonstrace, v závěru vodní dělo v akci (9 min)sestřihy – pravděpodobně záběrů z TVRostock G8 SamstagG8 Rostock part IIzdroj, další info a linky na videa na: ..:. de.indymedia.org :.
2007-06-3, 13:58:58 • Protestní akce 
DPA: Při demonstracích v Rostocku zraněno 433 policistů
(ČTK, ČT24.cz, 3. června 2007, 10:41)


Rostock – Při násilnostech během protestů proti nadcházejícímu summitu G8 bylo v sobotu v severoněmeckém Rostocku zraněno přes 500 lidí, z toho 433 policistů. Informovala o tom dnes s odvoláním na aktuální policejní údaje agentura DPA. Mezi zraněnými bylo 30 vážných případů, nejtěžšími zraněními byly otevřené zlomeniny. Zadrženo bylo 125 lidí, většina z nich byla propuštěna, když si policisté zapsali jejich osobní údaje


Mluvčí rostockých aktivistů Monty Schädel policii ostře kritizoval za to, že údajně nepřispěla k uklidnění situace a její postup označil za "břídilský a neprofesionální". Ničím však podle Schädela nelze omluvit ani počínání skupiny výtržníků, kteří zaútočili na policejní auto.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.
2007-06-3, 12:01:04 • Protestní akce 


activestills.orgGerman City Rocked by Violent Riots (Spigel.de)

videa:
G8-tv.org/, videos spiegel.de, Stern.de (Reuters)
2007-06-3, 11:25:11 • Protestní akce 
Ceska vyprava z G8 se hlasi
(ČSAF.cz, 2. června 2007)


Nase skupina 11 lidi jela vlakem, slusne vypadajici (z duvodu hladkeho prechodu hranic) a ve velmi dobre nalade. Behem jizdy jsme se vlastne predstavovali/y a myslim, ze jsme vytvorili/y vybornou partu. Na konec se ukazaly nase obavy z prechodu hranic jako byly az moc velke – proste jsme nastoupili/y v Cechach a vystoupili/y v Nemecku, aniz bychom potkali/y nekoho v uniforme.

více na: ..:. ČSAF.cz :.

2007-06-3, 10:19:00 • Protestní akce 

2007-06-3, 9:59:00 • Protestní akce 

2007-06-3, 9:55:00 • FreeTekno akce 


zdroj a více o DIY na: ..:. DIY.freetekno.cz :.

2007-06-2, 19:44:00 • FreeTekno akce 
no comment
(freetekno.cz, 28. května 2007)


"Zdravim, hele měl bych takovou prozbyčku, máme takovej malinkej systémek, řikáme si WIDLOTEK, sice neděláme žádný velký kalby spíš jenom privátky. Prostě nic velkýho. Jenom jsem chtěl poprosit jestli by nebylo možný zarezervovat si název WIDLOTEK aby nepřišel někdo a nevyfouknul nám název. To by bylo blbý, předělat plachty a podobně. Zatim teda nemáme swuj web, ale co nejdřív by jsme ho chtěli vytvořit. Proto vás prosím zarezervujte mi tanto název pokud to bude možné. Předem vám moc díkess. Zatim čuzz a napište mi jestli to pujde. Díkk Widlos"

zdroj: ..:. freetekno.cz :.

2007-06-2, 19:21:19 • Z vesela ;) 
Bílá bělejší, party čistější
(Martin Čuřík, Pragueout.cz, 2. června 2007)


Nebývá vůbec zvykem, aby se v jednadvacátém století někde objevovala omezení vůči nevhodnému oblečení. Pomineme-li luxusní restaurace, kam opravdu není vhodné přijít zapáchající a v pytli od brambor, sune se do pomyslné první řady společenských usurpátorů světově uznávaná taneční akce Sensation White, na kterou jsou lidé vpuštěni pouze v bílém oblečení, aby společně vytvořili několikatisícovou atmosférickou masu k hraní největších djských osobností. 2.6. se takový dav poprvé v historii nahrne i do pražské Sazka Areny.

více out na: ..:. Pragueout.cz :.

2007-06-2, 19:20:36 • Z vesela ;) 
Policie rozehnala technoparty na Kokořínsku
(iDNES.cz, 2. června 2007, 15:24)


Policie ukončila nepovolenou technoparty v Kokořínském dole. Účastnilo se jí asi 150 až 200 lidí. Jeden z nich opilý najížděl autem na policistku. "Policie zadržela dva pořadatele, kterým bude v nejbližší době sděleno obvinění z poškozování životního prostředí," uvedla mluvčí.


Policie technoparty odhalila náhodou při běžné činnosti, sdělila mnohoznačně policejní mluvčí. Konkrétnější být nechtěla, vyloučila ale, že by strážce zákona přivolal někdo z lidí, kteří bydlí v okolí.

více na: ..:. iDNES.cz :.

"Policie na místě již zadržela dva pořadatele, kterým bude v nejbližší době sděleno obvinění z poškozování životního prostředí," uvedla mluvčí.

zdroj: ..:. ČeskéNoviny.cz :.Dance before the police show up
2007-06-2, 17:08:00 • FreeTekno akce 
Pendrek na vyhynutí
(David Klimeš, MF Plus, 1. června 2007)


S českou policií je spokojen jen každý třetí člověk. To je ještě úspěch. Po sérii skandálů a zřejmého napojení na politické špičky to mohlo být mnohem horší.

Ministr vnitra Ivan Langer chce reformu policie. Může však člověk, který byl vyšetřován v souvislosti s vynesením tzv. Kubiceho zprávy z parlamentu a který po volbách v nové funkci vyházel prakticky všechny šéfy bezpečnostních složek, něco takového zaručit? Nebude slovo reforma označovat jen novou úslužnost modrých uniforem? Když loni na podzim na II. kongresu Policie České republiky ministr představoval své reformní plány, začal slovy: „Vypadáte dobře – je na vás hezký pohled, a teď si nedělám legraci.“

..:. více zde :.

2007-06-2, 11:48:32 
Jde o pomluvy, hájí se Bém
(Petr Kolář, Martina Klapalová, Lidovky.cz, 2. června 2007, 9:25)


Lidové noviny včera informovaly, že firma Communication Works loni dostala od magistrátu 2 300 000 korun na oslavy spjaté se 150. výročím narození Sigmunda Freuda. Podle její jednatelky Petry Kočandrlové se v celé věci Bém silně angažoval. Tato firma je do jisté míry propojena s firmou East Side Consulting, která exkluzivně podávala médiím informace o průběhu jeho expedice do Himálaje.


Podle informací LN má k výše zmíněným firmám blízko bývalá televizní reportérka a později ředitelka PR oddělení magistrátu Hana Vítková. Ta úřad opustila v roce 2004 poté, co bulvár spekuloval o jejím údajném poměru s Bémem.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2007-06-2, 11:11:06 • Si děláš kozy... 
Krátké aktuální zprávy zde: ..:. de.indymedia.org/ticker/en :. via: ..:. ČSAF.cz :.


2007-06-2, 11:10:00 • Protestní akce 
Nový antihackerský zákon v Německu
(CDR.cz, 28. května 2007, 13:05)


Sousední Německo přijalo nový zákon, který by měl zajistit větší bezpečnost tamního internetu a počítačových sítí vůbec. Kromě zpřísnění sankcí se nyní zákon jmenovitě zmiňuje o zákazu obcházení a vyřazování bezpečnostních počítačových prvků pro získání zabezpečených dat.

(…) Aby toho nebylo málo, obavy panují také z toho, že policii se v tomto případě uděluje určitá výjimka – za účelem získání informací při vyšetřování se mohou někam i „nabourávat“. Paradoxem je, že právě toto bylo začátkem roku v jednom případu nejvyšším soudem zamítnuto jako nepřípustné praktiky. Není pochyb o tom, že německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble potřeboval pro efektivnější práci svých lidí někde „udělat díru“ – a podařilo se mu to.

Na celé věci je nezanedbatelné to, že Německo tímto zákonem zareagovalo na postup EU vytvořit si vlastní systém účinného boje proti počítačové kriminalitě. Není tak vyloučeno, že může být časem podobný zákon prosazen i u nás a vlastně v celé EU.

celá zpráva na: ..:. CDR.cz :.
2007-06-1, 16:42:00 • Média 
Strážníci s vypuštěnými koly hrozí raubíři vězením
(iDNES.cz, 1. června 2007, 14:09)


Turnovská městská policie se stala terčem zlomyslného kousku zatím neznámého člověka. Ve čtvrtek večer našli strážníci u služebního terénního auta vypuštěné pneumatiky. Pachatel se podle nich dopustil obecného ohrožení. Hledají ho podle záznamu z bezpečnostní kamery.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-06-1, 16:40:00 • Média 
Magistrát obcházel zákon
(Martina Klapalová, Lidovky.cz, 1. června 2007, 7:56)


Na pražském magistrátu funguje zcela nekontrolovaný a podle právníků možná i nezákonný způsob rozdělování peněz. Magistrát ročně přiděloval desítky milionů korun na kulturní projekty, aniž by tyto částky schválilo zastupitelstvo.


Celá záležitost vyplynula na povrch, když se LN začaly zajímat o to, kdo a z jakých peněz postaví plánovanou sochu Sigmunda Freuda na Kozím plácku na Starém Městě. V této souvislosti LN získaly smlouvu o spolupořadatelství Prahy při oslavách 150. výročí narození Freuda. Vyplývá z ní, že firma Communication Works získala od města na freudovské akce 2 miliony 300 tisíc korun.

Tato smlouva ale podle právníků není v pořádku. Podle zákona o hlavním městě Praze může magistrát přidělit částky nad 2 miliony korun jedině tehdy, pokud to schválí zastupitelstvo na svém zasedání. Zastupitelům se ale nejen případ s Freudem, ale ani další peníze schválené na projekty podporované městem formou spolupořadatelství nepředkládaly.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

Související info na Lidovkách:
Dostali od Prahy miliony. A poté pomáhali Bémovi
Generátor peněz a mlhy
2007-06-1, 10:20:00 • Si děláš kozy... 
Jiří X. Doležal se distancuje od akce na podporu Národní strany
(ČTK, ČeskáMédia.cz, 28. května 2007, 16:47)


Neznámý člověk se vydával za novináře Jiřího X. Doležala a jeho jménem ohlásil pražskému magistrátu na konec května na Letenskou pláň happening na podporu nacionalistické Národní strany. Novinář ale tvrdí, že s akcí nemá nic společného.

více na: ..:. ČeskáMédia.cz :.

2007-06-1, 9:32:00 • Média 
Charta 77 ocenila aktivistu za monitoring neonacistů
(Lidovky.cz, 1. června 2007, 8:20)


Cenu Františka Kriegla pro rok 2007, kterou uděluje Nadace Charty 77, včera získal Ondřej Cakl za monitoring neonacistického hnutí. Porota ocenila nejen osobní statečnost Cakla, ale i Policie stíhá za včerejší útoky čtyři neonacisty práci dalších účastníků projektu.


Cakl poděkoval svým spolupracovníkům a popsal zúčastněným, jak se vyvíjel v posledních letech nejen monitoring pravicových extremistů, ale také přístup české policie k nim. Tvrdí, že v současné době je v různých lokalitách rozdílný. Někde si prý policisté vyslechnou podněty lidí, kteří hnutí monitorují, a problémům předcházejí. „Ale jsou lokality, kde mají svoji pravdu, svoje názory na tuto problematiku a tam většinou neonacistické srazy probíhají bez problémů,“ dodal.

celá zpráva na: ..:. Lidovky.cz :.
2007-06-1, 9:30:00 • Média 
Policisté zastřelili devět horníků. Teď budou pykat
(Aktuálně.cz, 31. května 2007, 14:11)


Katowice – Patnáct bývalých polských policistů, kteří v prosinci 1981 tvrdě zakročili proti horníkům protestujícím proti vyhlášení výjimečného stavu, poslal do vězení soud v Katowicích.

Policisté při zásahu zastřelili devět lidí a nejméně 25 dalších osob zranili, píše agentura AP.

K nejvyššímu, jedenáctiletému trestu, byl odsouzen velitel zásahu Romuald Cieślak. Jeho počínání v dolech Wujek a Manifest Lipcowy soud označil za "komunistické zločiny".

Dvanáct podřízených Cieślaka má jít do vězení na dva a půl roku, dva další na tři roky.

celá zpráva na: ..:. Aktuálně.cz :.


Polský historik Andrzej Paczkowski popisuje akce moci po 13. prosinci 1981 takto: „Větší objekty obklíčily kolony obrněných aut nebo tanky. Ve většině případů se akce účastnily speciálně vyškolené skupiny – patřily k nim také protiteroristické jednotky a diverzní oddíly -, které na shromážděné zaútočily s neobvyklou brutalitou. Mnoho takových akcí se provádělo v noci (hlavně ze 14. na 15. prosince) za použití petard, granátů se slzným plynem a reflektorů. Speciální jednotky se přemísťovaly z jednoho objektu do druhého nebo – transportními letadly a helikoptérami – z města do města.“ Konkrétně na dole Wujek si vojáci násilím prolomili vstup do dolu a do bránících se horníků začali střílet. Šest lidí bylo zabito na místě a další tři zemřeli v nemocnici. Všichni z řad horníků.

Když se teď dostali někteří účastníci zásahu z řad policie před soud, argumentovali, že stávky byly podle právního rámce před pár hodinami vyhlášeného výjimečného stavu nelegální. A tudíž jejich zásah byl zákony opodstatněný, navíc se prý jen bránili agresivním výbojům horníků.

Tento pohled na věc se zcela shoduje i s dobovým článkem Rudého práva, které cituje komentář polského rozhlasu: „Pořádkové síly se chovaly klidně a řídily se příkazem, aby donucovacích prostředků použily jen v krajním případě. Dovolávaly se rozumu dokonce i tehdy, když příslušníci pořádkových sil začali padat pod těžkými ranami kamenů a seker. Střelných zbraní bylo použito teprve tehdy, když vyvstala zjevná nutnost sebeobrany. Kéž by krev, prolitá na obou stranách, dodal komentátor rozhlasu, vzpamatovala provokatéry a šílence přesvědčila, že konfrontace nikam nevede.“ (článek Reakci nelze ustupovat z 18. 12. 1981) Mimochodem v pozdějších článcích se k sekerám a kamenům přidaly v seznamu zbraní stávkujících ještě ocelové oštěpy, zápalné láhve a dokonce řetězy s ocelovými koulemi.

Jenže tahle jednoduchá a zdánlivě neprůstřelná argumentace se rozpadá kousek po kousku. Už proto, že samotné vyhlášení výjimečného stavu bylo podle tehdejší ústavy Polské lidové republiky nelegální. Tento pojem totiž vůbec neznala (o tom ale někdy příště). A druhou část obhajoby u soudu rozložili svědci přímo z místa střetu, kteří popřeli slova o útočném a nebezpečném chování stávkujících. Klíčové pak bylo svědectví o tom, že velitel zásahu Romuald Cieślak (odsouzen na 11 let) začal střílet jako první.

Do vězení si tedy dvacet šest let po tragédii na dole Wujek jde sednout patnáct policistů. Jenže k odpovědnosti se zatím nepodařilo dohnat ty, kteří stáli nad nimi. Například tehdejšího ministra vnitra Czeslawa Kizscaka či Wojciecha Jaruzelského. Ti se podíleli nejen na vyhlášení výjimečného stavu, ale i na koordinování jednotlivých akcí.

Mimochodem ve dnech kolem 13. prosince zahynulo při střetech ještě dalších 5 lidí, o kterých mlčelo nejen Rudé Právo, ale i někteří dnešní historikové.

Zbyněk Vlasák: Dvacet šest let po tragédii na dole Wujek (vlasak.blog.respekt.cz)
2007-06-1, 8:47:52 • Média