[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishmédiakulturafilmyhumorprotestyczechtek

CzechTek WebLog
Nejlepší argument

Čeští neonacisté (skupinka choromyslných dementů) chtějí pochodovat pražským Židovským městem při příležitosti křišťálové noci, tedy brutálního nacistického pogromu na německé židy v roce 1938. Připomeňme dialog z Allenova filmu Annie Hallová:

Ironizující článek v New York Times je dobrá věc, ale taková rána baseballovou pálkou je ještě lepší argument.

-jps-, Týden 44/2007, Zrní, str.79

2007-10-30, 11:18:00 • Komentáře / názory 
Jak místní bolševici soudili český rock
(Jiří Černý, iHNed.cz, 30. října 2007, 0:07)


Zítra tomu bude padesát let, co komunistická justice prvně poslala mladé lidi do kriminálu kvůli rokenrolu.

Mnohé z jejích obětí jsou známější: semaforský Pavel Sedláček, rokenrolový král Miki Volek, historik umění Ivan Magor Jirous, evangelický kněz Svatopluk Karásek nebo saxofonista Vratislav Brabenec. Ale žádný nedostal dvacet měsíců natvrdo, tak jako organizátor tanečního večírku ve vinárně Mánes, devatenáctiletý Bohumil Schlonz. (Lidka Čulíková vyfasovala měsíců sedmnáct, Jiří Bohuslav patnáct, Marie Benešová dvanáct a Věra Bečvařovská deset.)


Obžalované teenagery přivedli ve večerních šatech, jak je pochytali v Mánesu esenbáci. Mládenci se nesměli holit, aby vypadali jako kriminálníci. Vypovídali důvěryhodně a klidně, Schlonz pěknější češtinou než soudci. Předseda senátu Luděk Mach pořád ne a ne zjistit, co bylo na tancovačce protizákonného. I číšník z Mánesu vypověděl, že útrata byla mizivá a nikdo si na nic pohoršlivého nestěžoval.


Takoví morálně narušení tanečníci pak "od sebe navzájem odbíhají, zase se k sobě vrací, odskakují na strany a vyhazují nohy, a to jak dopředu, tak i do stran, v některých případech i značně vysoko," stojí v rozsudku.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2007-10-30, 9:57:09 • Retro 
Expolicista dostal podmínku za donášení vyděračům
(iDNES.cz, 29. října 2007, 15:31)


Krajský soud v Liberci potrestal bývalého policistu Jiřího Fialu z Českolipska pětiletou podmínkou za to, že jako vedoucí obvodního oddělení poskytoval vyděračům informace o jejich budoucích obětech. Fiala, který se přiznal, nesmí také šest let pracovat jako veřejný činitel.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-10-29, 16:48:00 • Média 
obrázek

2007-10-29, 13:53:00 • Cross Club 
obrázek Policie brala vězňům DNA násilím
(Jakub Pokorný, iDNES.cz, 26. října 2007, 1:13)


Česká policie letos uspořádala velkou akci. Jestli nedáš DNA, tak uvidíš! S touto výhrůžkou přišli letos policisté podle jednoho z odsouzených do brněnské věznice. Odebírala trestancům v českých věznicích DNA, aby jejich vzorky naplnila Národní databázi DNA.

Některým vězňům policisté odebrali vzorky slin násilím. Část z nich si na postup policie stěžovala u ombudsmana Otakara Motejla, který jim dal předběžně za pravdu, i když vyšetření ještě úplně neukončil.

Odběr se týkal i lidí ve vazbě, pro které platí presumpce neviny.


Podle informací MF DNES proběhla celá akce za pouhé čtyři dny v květnu a v červnu, kdy najeli policisté do věznic autobusy. Vzorek odevzdalo 15 tisíc vězňů odsouzených za úmyslné zločiny.

Zatímco Barbora Snopková ustoupila, deset jiných vězňů se postavilo policii na odpor a policisté proti nim nasadili podle Motejla chvaty a hmaty. Pak jim tyčinkou setřeli sliny a odebrali DNA.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-10-28, 21:14:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Holanďané demonstrovali za halucinogenní houby
(iDNES.cz, 27. října 2007, 21:25)


Vláda chce Holanďanům zakázat prodej halucinogenních hub a ti se bouří. V Amsterodamu jich proti plánovanému zákazu protestovalo více než sto. Tvrdí, že problémy s jejich užíváním mají jen neznalí turisté.

Nizozemská vláda začala zvažovat prodej halucinogenních hub po několika smrtelných incidentech. Například letos v březnu se v Holandsku zabil turista, který po požití této drogy skočil z mostu.

Protestující třímali nápisy "Kdy zakážou rozmnožování?" nebo "Spravuj si vlastní mozek".

více na: ..:. iDNES.cz :.

video z demo zde: ..:. at5.nl :.
2007-10-28, 18:27:00 • Drogy 
Národní Protidrogová Centrála

Konopný list ze znaku pryč

(iDNES.cz, 26. října 2007, 12:00)

Pekny den, jsem podnikatel, konopi a jeho produkty pouzivam asi 13 let a velice vitam vasi aktivitu v medializaci jeho dekriminalizace. Co myslite ze by mel byt prvni krok v zlepseni situace (dekriminalizace)? dekuji a drzim palce

ODPOVĚĎ (26.10.2007 13:00)
Prvním krokem by měla být věcná diskuze na parlamentní půdě. Myslím, že bez toho, aniž by si zákonodárci uvědomili, že mezinárodní úmluvy, které nám ukládají zavedení trestnosti konopí a jsou staré přes 40 let, je potřeba vypovědět, se kupředu nehneme. Symbolickým aktem by bezesporu mohlo být to, že by Národní protidrogová centrála v čele s J. Komorousem vyndala ze svého znaku konopný list, který k nim bezesporu nepatří.

zdroj a více na ..:. iDNES.cz :.

2007-10-28, 13:38:00 • Drogy 
Obhájce konopí Stanislav Penc bude hostem iDNES
(iDNES.cz, 25. října 2007, 8:38)


Disident, ekologický aktivista, farmář a také poradce ministra – tak by se dala charakterizovat dosavadní životní dráha Stanislava Pence. Naposledy na sebe upozornil plakátem s rostlinami konopí, kvůli kterému ho začala vyšetřovat policie.

zdroj více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-10-26, 9:55:00 • Drogy 
Zelené zviditelnění
(Jiří X. Doležal, Reflex.cz, 25. října 2007)


Stanislav Penc, poradce ministra Bursíka a významný člen strany Zelených, se nechal vyfotografovat s konopím a rázem je v novinách. Jde o něco jiného než o sebezviditelňování?

více na: ..:. Reflex.cz :.

2007-10-26, 9:39:00 • Drogy 
Následujte mne!!!
Aneb jak přežít pseudolov na pseudonepřítele.

(DJ Beax, Nacionaliste.com, 25. října 2007)


Zdravím všechny lidi, kterým není lhostejná budoucnost této země. Zdravím ty, kteří doposud nebyli tknuti politikou a ty, kterým se kdeco v tomto státě nelíbí. Zdravím všechny veřejně činné osoby ať v kulturním či jiném odvětví. Zdravím i ty, kteří jsou již znechuceni "torturou" , kterou na mne pořádají levicovými extremisty prolezlá média. A která ještě nějaký ten čas potrvá, než ona média zjistí, že to již nikoho nezajímá a že tím v důsledku našemu hnutí jen pomohli. O spoustě těchto pisálků bych mohl vyprávět hodiny. O jejich mindrácích, kudrnatých obtížích, zlodějských praktikách, problémech se ženami, jejich adresách a telefonních číslech, ale nebudu. Mám na srdci jinou věc.

Vzkaz všem lidem z veřejně činného sektoru !!!

Chtěl bych Vám vzkázat aby jste se nebáli. Nebáli a následovali mé kroky. Věřte, že krom špíny na diskusních fórech Vás nic zlého nečeká.

..:. více zde :.

2007-10-26, 9:15:00 • Z vesela ;) 
Anarchistický bulvár: pivo & násilí!
(Jan Hanuš, a-kontra.cz, 23. října 2007)


Na konci sedmdesátých let pozvedl anarchismus po desítkách hubených let hlavu. Anarchisté a anarchistky přestali být intelektuální podivínové, uzavření do svých malých diskusních kroužků, a stali se viditelnou a relevantní společenskou silou. Rozbili hranice, uzavírající je do malého ghtetta, a vyrazili za lidmi a s lidmi do ulic. Jednou z nejproslulejších organizací této éry je britská militantní organizace Class War, opředená mnoha mýty a legendami. Ian Bone, svého času policií a tiskem označovaný jako „nejnebezpečnější muž Británie“ a ústřední postava Class War, nedávno u nakladatelství Tangent Books vydal pod názvem Bash the Rich knihu svých pamětí.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2007-10-25, 21:42:00 • Alternativní kultura 
Pardubický strážník-neonacista svlékne uniformu
(ČTK, Týden.cz, 25. října 2007, 13:55)


Strážník pardubické městské policie Michal Kašpar, který byl ve středeční reportáži televize Nova označen za aktivního neonacistu, svlékne na konci října služební uniformu. Na výpovědi se dohodl s vedením policie. Novinářům to ve čtvrtek řekl ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš.

"Protože se jedná o velmi zásadní obvinění a byli bychom neradi, aby bylo spojováno se jménem městské policie, čehož si je vědom i pan Kašpar, tak aby se mohl očistit, dohodli jsme se na ukončení pracovního poměru, protože u nás není možnost postavit jej mimo službu," uvedl Kvaš.

Fotografie Kašpara v nacistických uniformách nebo pod hákovým křížem se objevily na internetu. Podle organizace Antifašistické akce, která televizi na případ upozornila, je členem organizace POW, která pomáhá vězněným neonacistům.

více na: ..:. Týden.cz :.

2007-10-25, 16:25:00 • Média 

Policie vtrhla do škol ve Slaném a pátrala po drogách

(Zuzana Čechová, iDNES.cz, 24. října 2007, 18:20)

Dvacet policistů a dva speciálně vycvičení psi narušili úterní vyučování ve slánské základní škole na Komenského náměstí. Hledali tam mezi dětmi drogy. "Jeden nezletilý žák a dva mladiství u sebe měli zelenou drť," popsala výsledek mluvčí kladenských policistů Jana Dětská.

"Prohledali jsme věci dětí z osmých a devátých tříd na dvou školách ve Slaném. Na jedné jsme nenašli nic, drť z druhé školy jsme poslali na expertizu a zjišťujeme, zda to byla marihuana," uvedla Dětská.

více na ..:. iDNES.cz :.

2007-10-24, 18:39:00 • Drogy 
Občanský odpor proti neonacistům:
mobilizace slušných lidí plánovaná na 10. listopad

(Štěpán Kotrba, Britské listy, 24. října 2007)


Letitá, nepochopitelná a trestuhodná shovívavost úřednic Magistrátu vůči "pochodňovým pochodům" neonacistů nese své ovoce. Lidé v pražském Židovském městě budují domobranu a připravují se na aktivní odpor. Není to poprvé. Pochodňový pochod Maiselovou ulicí se měl konat v sobotu 11. ledna 2003 a nezabránili mu úředníci Magistrátu či policisté, ale občané – aktivním protivením se státní moci, která souhlasila s drzou a cynickou neonacistickou provokací.

Letošní, Magistrátem povolený a posléze zrušený pochod Mladých národních demokratů (čti: mladých neonacionalistů a neonacistů) Židovským městem v Praze v den výročí Křišťálové noci 10. 11. 2007 se nakonec bude konat. Protože díky formálním chybám konečné zamítavé rozhodnutí Magistrátu zrušil soud. Přitom Magistrát z prostředku občanů platí právníky...

více na: ..:. Blisty.cz :.

2007-10-24, 16:10:00 • Komentáře / názory 
obrázek
2007-10-24, 15:11:07 • Protestní akce 
Kurzy zakazování
(Martin Zvěřina, Lidovky.cz, 24. října 2007, 8:42)


Burcování „mladých zdravých sportovců a vojáků k aktivnímu odporu“ proti pochodu nácků židovským městem působí trochu divně, pro někoho možná i agresivně. Je to však od Židovské liberální unie reakce pochopitelná a podpory hodná.

Kde selhává samospráva a státní správa, musí ji zastoupit občanská iniciativa. Magistrát zatím nebyl schopen pochodu zamezit. Podle soudu udělal formální chyby. V tomhle případě je to nejen hloupé, ale i ostudné.

Magistrát zakazuje s oblibou demonstrace kdekomu a soudy jej velmi často musí opravovat. Zakazovalo se protiraketovým aktivistům, zakazovalo se i odborářům.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2007-10-24, 13:07:00 • Komentáře / názory 
Za noční razii policistů do bytu zatím jen omluva
(tisková zpráva Ligy lidských práv, Britské listy, 24. října 2007)


Krajský soud v Hradci Králové dnes rozhodl, že dva policisté, kteří v roce 2003 v noci vnikli do bytu romské rodiny a její členy fyzicky a slovně napadli, se musí jen omluvit. Podle soudu nedosáhl útok intenzity, který by vyžadoval přiznání peněžitého odškodění. Liga klientům doporučí, aby se proti rozsudku odvolali.


Soud se navíc stejně jako v trestním řízení nezabýval rasovým motivem útoku, ačkoli existuje svědek, který potvrdil, že krátce před činem viděl žalovaného Vraštila hajlovat, a ve spise je doloženo množství rasistických urážek, které museli poškození vyslechnout. Povinnost řádně vyšetřit rasový motiv v případech trestných činů páchaných veřejnými činiteli vyplývá z judikatury Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku (případ Nachova proti Bulharsku).

více na: ..:. Blisty.cz :.
2007-10-24, 11:50:00 • Média 
Židé svolávají sportovce a vojáky proti neonacistům
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 23. října 2007, 15:41)


Na pražském Starém městě se schyluje k bitvě o židovskou čtvrť. Jedna z židovských organizací je natolik pobouřena soudním povolením neonacistického pochodu k výročí Křišťálové noci 10. listopadu, že svolává "mladé zdravé sportovce a vojáky k aktivnímu odporu". V ulicích budou i anarchisté.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-10-23, 16:01:00 • Protestní akce 
KORO WEEKLY STANDARD: vážky, vášně, třešně
(a-kontra.cz, 22. října 2007)


Sedm. Ale s výsledkem jsem ještě nebyl spokojený ani jednou. Přivítám pomoc zejména těch z vás, kdo hovoříte arabsky nebo čínsky. Výběrové řízení je dvoukolové, o výsledcích vás budu informovat poštou. Šance jsou přiměřené, práce prestižní. Tento týden: Filip v Minsku, škola v podzemí, bomba v klubu a hlavně spousta vážek všude kolem.


… Jestliže lze těžko solidarizovat s Vojtěchem Filipem a jeho vizí česko-běloruského přátelstvímezi tamní diktaturou a jejími tuzemskými rádoby-napodobiteli, kritický pohled zaslouží i evropská „podpora demokracii v Bělorusku“. Až příliš je z ní cítit geopolitická účelovost, snaha obklopit Rusko pro-západními režimy. Inspirativní pro nás není celá běloruská opozice, plná oportunistických straniček dychtivě čekajících na „vlastní běloruskou buržoazii“, ale anarchisté, antiautoritáři, ekologové, feministky, kontrakultura… Tedy všichni ti, kdo dnes volně a kriticky patří k běloruské opozici, ale brzy po nastolení eventuelního nového „demokratického“ režimu je čeká volba mezi novým konfliktem s mocí, nebo ztrátou vlastní identity.

Ostatně, je docela zvláštní péče, kterou Člověk v tísni a Asociace pro mezinárodní otázky, věnují právě návštěvě Vojtěcha Filipa v Bělorusku. Psaly podobně rozčilené protesty v době Klausovy návštěvy ve středoasijských diktaturách, mnohem horších než Bělorusko? Protestují proti návštěvám českých představitelů v USA s jejich porušováním lidských práv na Guantanámu a jinde? Zdá se, že politická hra a účelovost opět vyhrály nad „lží a nenávistí“.

více na: ..:. a-kontra.cz :.
2007-10-23, 11:16:00 • Média 
DJ Orbith na „černé“ listině
(Radek Bureš, Pierre Beneš, Filter.cz, 21. října 2007, 21:00)


Známý brněnský dýdžej poslal svůj článek na web neonacistické organizace Národní odpor a rozdělil tím taneční scénu.

Takový poprask už na české taneční scéně nebyl pěkně dlouho. Z internetových diskuzí se celá kauza postupně přenesla do oficiální roviny, když se klub Roxy a Radio 1 od dýdžeje Orbitha veřejně distancovaly.

zdroj více na: ..:. show.idnes.cz :.

2007-10-23, 9:56:00 • Média 
Ben Atar Squat under Threat of Eviction
(Gali Atari, indymedia.org.uk, 21.10.2007, 17:26)


The three years old squat in Florentin, a southern neiboughrhood of Tel Aviv, recieved an eviction order for this coming Teusday. Protests are planned.

The squat is located in Florentin, a lower class neighborhood in south Tel Aviv that is going through a process of gentrification for many years. The building in Ben-Atar st. is owned by the religious municipality and was used as a Mikveh (a religious bath). For the last 12 years the building was not used by it's legal owners and was kept empty for many years.

Around 3 years ago, a group of young Anarchists and Punks, many of them homeless, decided to move into the building, live in it and start a social center for the activists scene and the neighborhood.

During the three years of existence the squat hosted many events, film screening, shows, exhibitions, partys and many more. It also was a center for many political groups, artists musicians, and a place for people who were looking for a warm place to stay in.

more: ..:. indymedia.org.uk :.

2007-10-22, 20:31:00 • Squatting 
Protokol o podání vysvětlení

Podle §12 zák. ČNR č. 283/1991 Sb. p Policii ČR ve znění pozdějších předpisů

V Jičíně 22.10.2007 ve 12.05 hod

Ve věci: pěstování konopí

Po poučení uvádí:
Ke své osobě mohu uvést, že jsem osoba samostatně výdělečně činná. Mimo jiné se angažuji ve Straně zelených a toho času jsem předsedou krajské organizace Strany zelených a dále jsem v republikové radě Strany zelených.
Uvádím, že já sám mám zkušenosti s konopím, které pravidelně od roku 1993 užívám ze zdravotních důvodů a to jako utišující lék proti bolesti, které mám spojené s následky autonehody, díky niž mám rovněž sníženou pracovní schopnost. Tento fakt mám zaveden ve všech lékařských zprávách.

..:. více zde :.

2007-10-22, 18:45:43 • Drogy 
Soud zrušil zákaz pochodu neonacistů
(Židovská liberální unie, ZLU.cz, 22. října 2007)


Podle nejčerstvější zprávy z Magistrátu hl. m. Prahy se naplnily naše obavy, vyjádřené v minulých informacích, že papírové protesty, petice a úřední jednání v současném českém právním prostředí nemusí být dostatečné k zákazu neonacistických provokací:

Městský soud v Praze už v pátek 19. 10. 2007, aniž by k jednání přizval zástupce Magistrátu hl. m. Prahy, ŽLU, ŽOP, FŽO či jiných zainteresovaných organizací (!), rozhodl o zákazu pochodu neonacistů, který dne 4. 10. vydal Magistrát hl. m. Prahy, a na základě žaloby svolavatele pochodu neonacistů Erika Sedláčka

!!! ZRUŠIL ZÁKAZ POCHODU NEONACISTŮ !!!

..:. více zde :.

2007-10-22, 16:31:00 • Protestní akce 
Plakát s marihuanou policii vadí. Konopné pivo už ne
(Kamil Dubský, HradeckýDeník.cz, 22. října 2007, 14:51)


VÝCHODNÍ ČECHY – Šéfa Strany zelených Hradeckého kraje Stanislava Pence vyšetřuje policie. Bude jí vysvětlovat, jak si mohl dovolit nechat vyvěsit pět tisíc plakátů s motivem konopí. Z této rostliny se vyrábí marihuana.

Zvláštní ovšem je, že list toho samého konopí zcela legálně zdobí etiketu speciálního piva, které vyrábí pivovar v Nové Pace . „Je to s posvěcenímkriminalistického ústavu, bez jeho souhlasu bychom si uvést výrobek na trh nedovolili,“ podotkl ředitel pivovaru Jaromír Bulko. Výrobků s „marihuanovým“ motivem je na českém trhu víc.

Policie šetří Pencovy kontroverzní plakáty na vlastní popud. Žádné trestní oznámení mu nepředcházelo. A pro dvojí metr má vysvětlení. „Věc jsme začali šetřit na základě článku, který se objevil minulý týden v Hradeckém deníku a v němž Penc vystoupil se svými názory. Plakát to pouze dokresloval,“ uvedla policejní mluvčí Hana Klečalová.

více na: ..:. HradeckýDeník.cz :.
2007-10-22, 15:47:00 • Drogy 

2007-10-20, 15:49:00 • Squatting 
Lídra zelených vyšetřují za plakát s konopím
(Jiří Hošna, iDNES.cz, 19. října 2007, 11:11)


O předsedu královéhradecké organizace Strany zelených Stanislava Pence se zajímá policie. Nechal totiž vylepit plakáty, na kterých pózuje mezi rostlinami konopí. Penc tvrdí, že tím chce pouze rozpoutat odbornou diskusi, ne propagovat drogy.

Penc je na plakátech vyfocen mezi rostlinami konopí a s transparentem Strany zelených. Vše doplňuje nápis: Zdravě žít, svobodně myslet.

"Případem se zabývá jičínská policie, která zjišťuje, jestli v tomto případě nebyl porušen zákon," potvrdila východočeská policejní mluvčí Lenka Burýšková.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2007-10-20, 15:17:00 • Drogy 
Bruntálská policie zabavila rekordní množství marihuany
(Karel Janeček, Bruntálský.deník.cz, 18. října 2007, 10:47)


BŘIDLIČNÁ – Teprve podruhé v historii stíhají policisté z okresu pro trestný čin nedovolené výroby a distribuce omamných a psychotropních látek a jedů osobu v důchodovém věku. U dvaasedmdesátileté ženy zajistili téměř dva kilogramy zakázané látky.

více na: ..:. Bruntálský.deník.cz :.

reportáž TV Nova : ..:. Televizní noviny 18.10.2007 :.

2007-10-20, 15:15:00 • Drogy 
Neonacisté se kvůli zakázanému pochodu obrátili na soud
(iDNES.cz, 19. října 2007, 14:24)


O pochodu radikálů pražskou židovskou čtvrtí bude rozhodovat soud. Magistrát sice akci plánovanou na den výročí takzvané křišťálové noci 10. listopadu zakázal, ale svolavatel Erik Sedláček proti magistrátu podal k městskému soudu žalobu.

celá zpráva na: ..:. iDNES.cz :.

2007-10-19, 15:07:00 • Média 
Levicovým aktivistou snadno a rychle (návod)
(eichler.blog.idnes.cz, 18. října 2007, 18:23)


Pod titulkem by správně měla být poznámka: Zn.: Jen pro vážné zájemce. Není to totiž taková legrace, jak se na první pohled zdá. Zvlášť, když se to o osobě dozvíte z policejní úst. O čem je řeč? O škatulce – levicový aktivista, za kterého mě blíže neurčení detektivové považují. Já se jím rozhodně necítím a není mi příjemné, že o mě tak policajti přemýšlejí.

Vím to teprve pár dní.

Bavil jsem se s jednou policistkou o záměru neonacistů projít v den "výročí" Křišťálové noci pražským židovským městem, když z ní vypadla ona památná věta. "No já jsem čekala, jestli zavoláte, kolegové mi říkali, že jste takový levicový aktivista," řekla bezelstně. Uff, tak to je teda síla. Jsem levicový aktivista.

Celý večer jsem přemýšlel, čím jsem si to zasloužil.

Že by to bylo kvůli mému zapojení do občanské iniciativy policejnistat.cz, která v létě 2005 organizovala masové protesty po CzechTeku? Byl jsem jsem jedním ze dvou mluvčích, to policajty mohlo zmást. I když je nutné uvést na pravou míru, že nešlo o žádný anarchoautonomní spolek, ale o sdružení lidí zmlácených nebo nasraných na policajty a vládu v reakci na konkrétní událost. Ovšem už přes rok a půl v iniciativě nejsem aktivní a nemluvím za ní v médiích.

více na: ..:. eichler.blog.idnes.cz :.
2007-10-19, 13:20:00 • Komentáře / názory 
Úřad vlády tajil kontakty na ministry. Půjde před soud
(Dalibor Dostál, Deník.cz, 18. října 2007, 16:47)


PRAHA – Kontaktovat vysoké státní úředníky, včetně ministrů, je pro veřejnost v Česku stále velmi obtížné. Jejich e-mailové adresy totiž úřad vlády odmítá zveřejnit. Občanská sdružení tvrdí, že tím kabinet porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím.

Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika proto včera podalo na úřad vlády žalobu u Městského soudu v Praze. „Mohli bychom najít závažnější příklady porušování práva na svobodný přístup k informacím. Spor s Úřadem vlády ale dokládá, že předmětem nesmyslného a nezákonného utajování jsou často banální informace, které by měly být občanům přístupné automaticky,“ vysvětluje smysl žaloby Martin Skalský z Centra pro podporu občanů.

více na: ..:. Deník.cz :.
2007-10-19, 12:39:00 • Média 
Policie odložila údajné napadení policisty Čermáka
(iDNES.cz, 18. října 2007, 17:26)


Policie odložila případ Petra Slunečka. Ten údajně napadl policistu Tomáše Čermáka, dříve stíhaného kvůli útoku na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques. Slunečko, který ji bránil, údajně policistu při zákroku nakopl. Proti rozhodnutí podal Čermákův advokát Jaroslav Janeček stížnost.

zdroj: ..:. iDNES.cz :.

2007-10-18, 18:56:00 • Média 

Odposlechy stát překračuje všechny meze, řekli soudci

(Tomáš Fránek, Aktuálně.cz, 17. října 2007, 17:50)

Že se v Česku zneužívá institut trestního oznámení, není nová zpráva. Ústavní soudci však dnes řekli, že se stejného prohřešku dopouští i stát: Když si objedná odposlechy, kterými až dodatečně získá podklady pro trestní stíhání.


..:. více zde :.

2007-10-18, 15:42:00 • Média 
Taser

Policie umí zneškodnit pachatele elektřinou

(Jiří Reichl, Lidovky.cz, 17. října 2007)

Česká policie má novou zbraň, která jí pomáhá zachraňovat rukojmí, aniž by zranila je či pachatele. Naposledy ji použila západočeská zásahovka minulý týden při osvobození pětileté holčičky, kterou drželi únosci zamknutí v osobním autě v opuštěném autobazaru v Domažlicích. Únosci požadovali volný odjezd z republiky. Jeden ze zasahujících policistů na ně vystřelil paralyzérem Taser a na pár vteřin je znehybnil. Další policisté vytáhli dívku z auta a muže spoutali.

Paralyzér je schopen až na deset metrů zneškodnit pachatele tím, že mu 'vypne' ovládání svalů a on se zhroutí na zem. To vše při plném vědomí, zasažená osoba vidí a slyší, ale nedokáže ovládat své svaly.

více na ..:. Lidovky.cz :.


..:. více zde :.

2007-10-18, 13:42:00 • Média 

2007-10-17, 21:08:00 • English 
DJ Beax bez masky
(Techno.cz, 16. října 2007)


DJ Dieta, Beax nebo jednoduše Bílej. Tak si během své kariéry říkal Filip Pošva, který se proslavil obřími technoparty Ibiza Night a dnes pracuje jako produkční v Kamikaze All Inclusive clubu v Praze na Štvanici, dříve známému jako Face 2 Face. Filip nás však na sebe neupozornil nějakou zajímavou party, ale tím, že vystoupil s projevem na demonstraci Autonomních nacionalistů Kladno. A to jsme ještě nevěděli, že to nebyla zdaleka nejpochybnější akce, kterých se Beax účastní – máme důkazy o tom, že se aktivně účastnil i největší neonacistické demonstrace v moderních dějinách České republiky. A jeho reakce? Lhaní a zatloukání.

Když jsme před nedávnem upozornili na článek, který na neonacistickém serveru Odpor.org publikoval DJ Orbith, netušili jsme, že na taneční scéně funguje i skutečně aktivní neonacista. Nejenže jsme to netušili, připadalo nám to i jako zcela absurdní představa – návštěvníci tanečních akcí jsou přeci jedním z cílů neonacistů. Přesto tomu tak je a jeden z nejznámějších pražských DJů a organizátorů akcí se aktivně účastnil demonstrace Národního odporu. Paradoxní je, že na rozdíl od svých soukmenovců svoji účast "hrdinně" zapírá.

více na: ..:. Techno.cz :.

2007-10-16, 10:56:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Jeptišky, zelená citadela a google-umění
(Koro Weekly Standard, a-kontra.cz, 15. října 2007)


Tentokrát se nedostalo na vaše nejmilejší témata – Irák a Naomi Klein. Není ale třeba utíkat s brekem od počítače. Místo toho si přečtěte o demonstracích proti nazi-obchodům v Německu, o tom, jak už hnědí vědí, že v Hundertwasserově domě pro ně koutek není, a o tom, jak pomocí googlu složit z mnoha zdí koncentračních táborů jednu izraelskou.


DOŽIVOTÍ ZA RASOVOU VRAŽDU
Soud v belgických Antverpách se minulý týden odhodlal k bezprecedentnímu rozsudku. Za rasovou vraždu odsoudil k doživotnímu pobytu ve vězení devatenáctiletého Hanse van Themscheho, který zastřelil malijskou chůvu Oulematou Niangadou a poté i její svěřenkyni, dvouletou Lunu Drowart.

K vraždám došlo loni v květnu, přímo v centru Antverp. Van Themsche zastřelil nejprve Afričanku, po ní přišla na řadu (bílá) dvouletá dívka. Útočníka, který stihl ještě postřelit ženu tureckého původu, zastavil až policista, který ho střelil do břicha.

"Vaše jednání bylo slepě násilné, bez respektu k životům ostatních," citovala BBC soudce Michela Jordense. Devatenáctiletý Themsche při čtení rozsudku údajně nijak nereagoval. Porota už dříve zamítla argument obhajoby, že je mentálně nemocný.

Van Themsche měl k vraždám dobré předpoklady. Pochází totiž z uvědomělé ultrapravicové rodiny. Jeho otec pomáhal zakládat nacionalistickou stranu Vlámský Blok (Vlaams Blok), která se před třemi lety sama rozpustila poté, co Nejvyšší soud rozhodl, že tři z jejích skladebných organizací šíří rasismus a xenofobii. Nahradila ji strana Vlámský zájem (Vlaams Belang), za kterou sedí v parlamentu van Themscheho teta.

více zpráv na: ..:. A-kontra.cz :.
2007-10-16, 10:16:00 • Média 
Freudova socha v Praze nestojí, chybí peníze
(Ondřej Leinert, iHNed.cz, 15. října 2007, 11:39)


Socha Sigmunda Freuda měla stát na takzvaném kozím plácku v centru Prahy už letos v létě. Údajně na ni není dost peněz, návrhu není příliš nakloněna ani pražská radnice.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2007-10-15, 16:10:00 • Si děláš kozy... 
Kdepak Patriot Act
(Tomáš Němeček, iHNed.cz, 15. října 2007)


Dokumenty jako Národní akční plán boje proti terorismu se obvykle v Česku nečtou. Tentokrát však do něj ministerstvo vnitra vsunulo několik narážek na malé pravomoci policie a tajných služeb, jež znějí jak z jiného světa. Konkrétně ze Spojených států těsně po 11. září 2001.

Americký vlastenecký zákon (Patriot Act) tehdy umožnil FBI zjišťovat u podezřelých mobilů volaná i přijatá čísla, aniž by federálové museli říci soudci důvod. V českém dokumentu se teď píše o "účinnější dostupnosti" odposlechů a výpisů z telefonů. Jakou větší dostupnost by si ještě tajní přáli? Soud pro Prahu 5, v jehož obvodu sídlí BIS i protimafiánský útvar, jim loni dovolil téměř vše, oč si řekli – 93 % odposlechů a 97 % výpisů.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.
2007-10-15, 9:16:00 • Média 
Policie chce lidem víc vidět do soukromí
(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 14. října 2007, 23:54)


Potřebu větších pravomocí zdůvodňuje policie teroristickou hrozbou

Stát se znovu pokouší získat snazší přístup k soukromí lidí. A opět to zdůvodňuje hrozbou terorismu. Ministerstvo vnitra navrhuje, aby se policie a tajné služby pohodlněji dostávaly k odposlechům, k bankovním informacím i k datům z internetu. Plyne to z Národního plánu boje proti terorismu, jejž ministerstvo zveřejnilo minulý týden.


HN se k tomu opakovaně snažily získat vyjádření ministra Langera, avšak neúspěšně. Jeho předchůdce a někdejší šéf rozvědky František Bublan (ČSSD) však s takovou novinkou souhlasí. "Šlo by jen o výjimečné případy, u nichž by šlo později přísně kontrolovat, jestli bylo nasazení odposlechů potřebné."

Policisté by také mohli podle představ ministerstva snadněji zjišťovat, komu patří telefonní čísla. Zcela zmizet by měly i anonymní předplacené karty do mobilů.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2007-10-15, 9:14:00 • Média 
Dá sa vyhrať nad Veľkým bratom?
(trsek.blog.root.cz, 13. října 2007, 21:52)


Práve som dočítal Respekt 41 a v ňom tému "Príchod Velkého bratra". Dnes už nik nepochybuje že VB je tu. Iste nie ten ako ho poznáme z Orwella a jeho 1984, zatiaľ má len svojich malých bráškov. Našťastie medzi nimi panuje konkurencia a teda spojenie do jednoho celku nehrozí.

Ale ako s ním bojovať? Skoro denne možeme čítať o nových nástrojoch na šifrovanie, skrývanie identity anonimizéry. Ale rovnako často čítame aj o tom ako sa ich podarilo přelomit.

více na: ..:. trsek.blog.root.cz :.

2007-10-14, 18:13:00 • Komentáře / názory 
Mluvení bylo dost, na řadě je akce
(KidsAndHeroes.com, 12. října 2007)


"Squat Köpi byl prodaný v dražbě, ale je dávno jasný, že současnýho majitele opravdu nezajímá 4.000 lidí demonstrujících jen několik málo ulic od jeho kanceláře na Winterfeldstrasse 15. Minulý týden dorazily do domu první výpovědi, mezi nimi i jedna termínově neomezená, která upozorňuje na nezaplacení nájmu. Další pak s lhůtou (termínem), protože pan Besnik Fichtner má velké plány: za 7,47 milionu Euro chtějí investoři Köpi zbourat, aby zde mohli postavit nové budovy a prostory i v podzemí.

Podle Fichtnerova názoru je toto důvod pro vypovězení, protože Köpi přece nebude překážet komerčním účelům. Jaká škoda pro investory, že Köpi není žadný komercionalizovaný projekt a nikdy nebude! A taky je škoda, že někteří lidé stále nepochopili, že legrace skončila! Protože jedna věc je skutečná: Když pan Fichtner skončí s pronájmem, my skončíme klid zbraní! KÖPI STAYS – AND WE STAY!"

zdroje: ..:. KidsAndHeroes.com :. ..:. http://www.koepi.squat.net :. ..:. http://www.myspace.com/koepi137 :.


2007-10-14, 12:33:00 • Squatting 
Vláda prý posvětila omezení přístupu k informacím
(Ondřej Leinert, iHNed.cz, 12. října 2007, 15:57)


K některým dokumentům údajně občané nemají mít přístup, přestože se nejedná o materiály podléhající státnímu tajemství. Bylo by to v rozporu s ústavou. Možným problémem se už zabývá také sněmovní výbor.

Vláda se podle občanského sdružení IuRe rozhodla "vyhovět nelegitimním požadavkům NATO a EU na omezení přístupu občanů" k některým informacím. Jde o informace, "které jsou pro tyto instituce nepohodlné zveřejnit, zároveň však nejsou v režimu právních předpisů o utajovaných informacích a nesplňují tedy podmínky pro státní tajemství," uvádí IuRe.

zdroj více na: ..:. iHNed.cz :.

2007-10-13, 15:34:13 • Média 
Na Pelhřimovsko se sjíždějí technaři, policie nic neví
(Pavel Orálek, Nova.cz, 12. října 2007, 13:18)


obrázek Dunivé decibely a velký nepořádek mohou očekávat obyvatelé Žirovnice na Pelhřimovsku. Pořadatelé tam totiž od pátku do neděle chystají technoparty PodzimTek 2007. Policie ani úředníci v Žirovnici ale zatím o happeningu mladých tanečníků netuší.

Informaci o konání nám potvrdili dva z účastníků, kteří se na happening chystají. "Na místě vypukne velká technoparty," sdělil našemu serveru jeden z nich. "Na místě budou dva soundsystémy," řekl technař. Podle něj by měla akce trvat až do neděle.

"Zatím nemáme žádné informace, že by se u Žirovnice chystala akce technařů," sdělila našemu serveru mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková. "Policisté nicméně informaci o možné technoparty prověřují," dodala. "V pátek dopoledne byl na místě klid," uvedla mluvčí. Podle ní se nedá vyloučit, že se technaři sjedou v malém počtu.

Ani pracovnice Městského úřadu v Žirovnici Ivana Musilová o technoparty nic nevěděla. "To ale neznamená, že by se technoparty nemohla konat," uvedla. Podle ní nemusejí organizátoři splnit ohlašovací povinnost. Musilová dodala, že už dříve se na místě jedna technoparty konala.

zdroj: ..:. Nova.cz :.
2007-10-13, 9:32:00 • FreeTekno akce 
OSN vadí české neonacistické koncerty
(Petr Weikert, Týden.cz, 12. října 2007, 6:00)


Česká policie dostala od OSN políček. Spojené národy znepokojují koncerty neonacistů a vyzývají české úřady, aby je důsledně potíraly. Policie se ale brání. Koncertů prý ubývá a chodí na ně čím dál méně lidí. Výtku napsal výbor pro odstranění rasové diskriminace ve své zprávě, kterou na svém posledním zasedání projednávala vláda.

"Výbor naléhavě vyzývá účastnický stát, aby zajistil, že pořádání rasistických koncertů, jakož i účast na nich, budou systematicky a důsledně potlačovány," píše se ve zprávě.

více na: ..:. Týden.cz :.

2007-10-13, 9:31:00 • Média 
Ona.iDNES.cz: David Čermák jako Václav Šroub

..:. více zde :.

2007-10-11, 23:23:00 • Z vesela ;) 

2007-10-11, 18:50:00 • Squatting 
Inspekce by mohla zkoušet spolehlivost policistů
(Milan Mikulka, iHNed.cz, 9. října 2007, 20:30)


Inspekce ministra vnitra by měla mít možnost zkoušet v praxi spolehlivost policistů. Změna, která by podle ministra vnitra Ivana Langra (ODS) mohla platit od ledna 2009, by umožnila příslušníkům inspekce navazovat situace, při nichž by se zjistilo, zda se policista zachová profesionálně, nebo ne.

…Ministr se přiklání se k možnosti převést inspekci pod ministerstvo vnitra. Jejího ředitele by měla podle Langrova názoru jmenovat vláda po projednání ve sněmovním výboru. Na tom, že policisté z inspekce vyšetřují jiné policisty, se nic nezmění. "Nikdo jiný než policista nemůže odhalit policistu, který páchá trestnou činnost," dodal Langer.

celá zpráva na: ..:. iHNed.cz :.

..:. více zde :.

2007-10-11, 14:43:00 • Média 
Stanislav Penc

V Česku chybí odborná diskuse o konopí

(Andrea Cerqueirová, ta-gita.cz, 9. října 2007, 11:36)

Odbornou diskusi o dekriminalizaci konopí chce otevřít jeden z asistentů předsedy Strany zelených Martina Bursíka a lidskoprávní aktivista Stanislav Penc. Současná legislativní úprava totiž podle jeho slov kriminalizuje plno lidí. A návrh, kterým se bude zabývat sněmovna, má podle jeho slov jít ještě dál.

Co vás vedlo k tomu vyfotit se v konopném záhonku a na plakát připsat heslo: "Zdravě žít, svobodně myslet"?


Plakát vznikl jako určitý příspěvek do diskuse, která v České republice chybí. Do sněmovny v současné době přichází návrh zákona, podle něhož by měl být naprostý zákaz pěstování konopí. To doposud v české legislativě takto natvrdo zakotveno nebylo, i když nejsem spokojen ani se stávající legislativní úpravou, která hovoří o tom, že není povoleno držet "větší než malé množství". Je to chybně nastavený zákon, který začal kriminalizovat lidi, pěstující doma dvě nebo tři kytky pro svou potřebu. Sněmovnou tato úprava prošla navzdory tomu, že odborníci a laická veřejnost vyjádřili nesouhlas v petici, která čítala několik tisíc podpisů. Jasně to ale ukázalo, že se tím v Česku rozjede nelegální obchod s konopím. To se také stalo. Česká protidrogová policie teď říká, že je sem dováženo konopí, které svou 'kvalitou' nemá s konopím ze zahrádek co dělat. Pokud by byl přijat současný návrh, může to být ještě horší. A u nás opravdu, na rozdíl od jiných zemí, neprobíhá žádná odborná diskuse. V Česku zkrátka veškerou tuto problematiku ovládá skupina kolem šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse a lidí, kteří se specializují na užívání represivních složek proti drogám. Konopí se navíc v naší republice stále považuje za drogu. To neumožňuje ani jiný náhled třeba pro zemědělce, kteří by konopí mohli pěstovat jako energetickou plodinu, což by nám hodně pomohlo. Konopí navíc mnoho lidí užívá z léčebných nebo z relaxačních důvodů.

celý rozhovor na ..:. ta-gita.cz :.

2007-10-10, 18:42:00 • Si děláš kozy... 


Šaty v negerské barvě nosí jen zrádci rasy!

více vhodných oblečků na: ..:. Kartinki.cz :.

2007-10-10, 16:54:00 • Z vesela ;) 


zdroj: ..:. Sme.sk :. viz: ..:. Policajti zranili sprejera … :.

thx A.

2007-10-10, 11:55:00 • Z vesela ;) 
Deset policajtů sedí
(Jiří X. Doležal, Reflex.cz, 9. října 2007)


Jak oznámila iDnes.cz, muži zákona slavili výrazný úspěch v potírání zločinu na našem území. Ve Vratimově u Frýdku-Místku zadrželi policisté celkem deset jiných dopravních policistů, kteří kradli pokuty. Tyto hony na kradoucí policisty by ale měly brzy skončit!

Tento nebývalý úspěch naší policie (myslím to zadržení, ne kradení pokut) vrhá zajímavé světlo na uniformovaný sbor. Ve Vratimově bylo totiž policejní akcí proti krádežím pokut téměř vyřazeno z provozu místní policejní oddělení – inu, když v tak malém hnízdě najednou chybí deset strážců zákona, je to cítit. A tato skutečnost dává podklad k dosti zoufalé, ale celkem realistické úvaze: Co bude, až se vyšetří všechny trestné činy policistů?

více na: ..:. Reflex.cz :.

2007-10-10, 10:38:00 • Média 
Mayor opens up to creating social centre
(english.indymedia.dk, 9. října 2007, 17:29)


In a press conference on October 9th, Copenhagen's mayor has for the first time since the 1st of March opened up to the possibility of creating a new social centre in Copenhagen.

The press conference was called with an hour's notice and the topic was the "legal leeway of the coucil in creating a ungdomshus (social centre)".

Mayor Ritt Bjerregaard outlined two possiblities for the creation of a new social centre to replace Ungdomshuset: firstly the option of a private foundation buying a house and turning it over to the users.

more: ..:. english.indymedia.dk :.

2007-10-9, 20:10:00 • Squatting 
Bém: Praha zatím nemá vážné problémy s nepokoji menšin a mládeže
(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 8. října 2007, 14:27)


Praha – Praha zatím nemá tak vážné problémy s nepokoji národnostních menšin a radikální mládeže jako některá velká evropská města. Na konferenci pořádané Britskou radou a Nadací Forum 2000 to dnes řekl pražský primátor Pavel Bém. Nejvíce potíží zde podle něj vzniká proto, že určité skupiny nemají rovnocenný přístup na pracovní trh či nemají dostatek možností, jak trávit svůj volný čas. Problémem v Praze podle něj zůstává skrytá kriminalita některých skupin obyvatelstva.

celá zpráva: ..:. ČeskéNoviny.cz :.

2007-10-9, 14:13:00 • Média 
9. října 2007 od 16 do 19 hodin je možné podepsat petici u stánku na Letenském náměstí.

zdroj: ..:. ZachraňmeLetnou.cz :.

2007-10-9, 11:25:00 • Protestní akce 
O muškátech, bulváru a Guantánamu
(Koro Weekly Standard, a-kontra.cz, 8. října 2007)

Hola! Číslo 5 žije a to znamená, že máme výročí. Za odměnu si loupu pomeranč. Tenhle týden si přečtěte, jak se dělá revoluce s muškátem nad hlavou, co spojuje bulvár s nacionalismem, jak nalákat děcka do kostela na válečné hry a jestli se ostuda jménem Guantánamo rozroste nebo uzavře. Trocha zábavy a trocha informací jako vždycky. Jinak byste to nečetli.

REVOLUCE POD MUŠKÁTOVÝMI TRUHLÍKY

Minulý týden jsem psal o švýcarských lidovcích (SVP) a počítačové hře, namířené proti imigrantům, kterou strana zveřejnila na internetu.

V sobotu proběhla v Bernu demonstrace proti rasismu při příležitosti pochodu, který v centru města chystala právě SVP. Podle webu Info Wallis přišly na protestní setkání zhruba tři tisíce lidí. V Bernu podle IW zavládl válečný stav.

Demonstrace se neobešla bez několika střetů s policií, které se vedly v několika ulicích centra města. Podle IW policie nasadila slzný plyn. vpdmí děla i gumové projektily, ale přesto nestíhala. To se projevilo i tak, že část demonstrantů pronikla přímo na mítink SVP. Aktivisté převrátili stranické stánky s propagačními materiály a některé z nich zapálili. Z postaveného SVP-pódia údajně v panice prchali hudebníci, kteří tím ovšem přišli o své nástroje. Bernský lidovec Thomas Fuchs později mluvil o "terorismu".

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2007-10-9, 10:59:00 • Média 

Proč nevystoupili Zelení z koaliční vlády? Mohou vůbec prosazovat svůj program bez klíčových postů ve státních organizacích? A stane se Česko novým Holandskem ve volném prodeji marihuany? Martin Veselovský se bude i na tyto otázky ptát šéfa královéhradecké organizace Zelených a občanského aktivisty Stanislava Pence v dnešních 20 minutách. I vy se můžete ptát prostřednictvím e-mailové adresy 20minut@rozhlas.cz.

20 minut Martina Veselovského v 17:30 na ČRo1

zdroj: ..:. rozhlas.cz :.
2007-10-8, 13:43:00 • Si děláš kozy... 
Žijte zdravě a svobodně, propaguje politik zelených marihuanu
(iDNES.cz, 7. října 2007, 13:20)


Svou pověst nekonvenčního politika potvrdil na jednání Strany zelených šéf její královéhradecké organizace Stanislav Penc. Předvedl plakát, kterým chce propagovat marihuanu. Penc je na něm zachycen mezi rostlinami konopí před vlastním domem. Doplněno heslem: Zdravě žít a svobodně myslet.

Stanislav Penc tvrdí, že je nesmysl, aby až třetina mladé generace užívající marihuanu byla kriminalizována. "Je celá řada lidí, kteří konopí užívají z léčebných důvodů nebo kvůli relaxačním účinkům," řekl krajský lídr zelených MF DNES.

Podle něj by užívání marihuany mělo být beztrestné, zákon by měl pamatovat jen na ty, kdo ji prodávají. V této souvislosti kritizuje i návrh nového trestního zákona, který sice rozlišuje lehčí drogy, ale obsahuje i paragraf, který zakazuje pěstování marihuany bez povolení.

více na: ..:. iDNES.cz :.


obrázek
2007-10-8, 11:14:00 • Drogy 
Testy na trávu a řidičák
(Jiří X. Doležal, Reflex.cz, 5. října 2007)


První fámózní (od slova fáma) mail přišel do redakce z freemailu, byl podepsán jen křestním jménem a popisoval strašnou story. Policie prý zastavila auto, mladému řidiči nařídila test moči na drogy, a protože test pozitivně reagoval na trávu, mladík na místě přišel o řidičák.

Moc se mi to nezdálo – jednak jsem si nedovedl představit, jak se při silniční kontrole provádí test moči, za druhé je to s testováním na přítomnost marihuany trochu složitější. Test moči či potu ukáže přítomnost či nepřítomnost cannabinoidů, to jest, zda dotyčný kouří trávu, ale neřekne, jestli je zkouřenej. Cannabinoidy – látky z konopí – totiž dělíme na aktivní a neaktivní. Aktivní je onen slavný delta 9 tetrahydrocannabinol, účinná látka marihuany. Ten z těla zmizí po šesti hodinách. Neaktivních cannabinoidů je spousta a spojuje je to, že nepůsobí na lidskou psychiku, nefungují jako droga. Z těla se odbourávají týdny až měsíce. Kuřák trávy má v krvi THC asi šest hodin po jointu, neaktivní cannabinoidy ještě týdny poté. Proto nelze považovat močový či potní test za důkaz, že je onen testovaný pod vlivem marihuany, případně zkouřenej.

více na: ..:. Reflex.cz :.

2007-10-8, 11:13:48 • Drogy 
Policajti zranili sprejera, aj keď mal povolenie
(Sme.sk, 7. října 2007, 15:05)


Roman (21), ktorý kreslil grafiti na múr Centra voľného času Kalokagatie v Trnave, utrpel v sobotu krvavé zranenie nosa pri zásahu polície. Svedkovia a polícia vysvetľujú okolnosti Romanovho zranenia odlišne.

Roman s priateľmi od rána kreslil na múr Kalokagatie grafiti. Mal na to povolenie od riaditeľky centra voľného času. Je to hneď vedľa štadióna, kde sa v sobotu o druhej popoludní začali schádzať futbaloví fanúšikovia a policajti.


Polícia vydala k prípadu tlačovú správu. „Polícia nemohla bez povšimnutia prejsť okolo niekoho, kto sprejuje stenu. V snahe predísť protiprávnemu konaniu sa policajti rozhodli zakročiť a pri zákroku došlo k ľahkému zraneniu sprejera," uviedla v nej.

Poranenie bolo vraj náhodné a zákrok nenásilný. „Policajt preskakoval kaluž a dopadol tak, že vrazil do sprejera a on do steny," tvrdí policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

více na: ..:. Sme.sk :.
2007-10-8, 9:38:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
ČTK distribuuje v Kodani drogy?
(Dalibor "Exx" Záhora, Britské listy, 8. října 2007)


Do českých médií pronikly opět informace o protestech v dánském hlavním městě . Jde stále o spor kolem zbouraného Domu mládeže – Ungdomshuset . Bohužel informace pronikly do českých médií ve značně bizarní podobě.

Poměrně stručná zpráva ČTK byla doplněna o šťavnaté sdělení, jehož původ je malou záhadou. Příslušní pracovníci tiskové kanceláře by jej měli nejspíše oficiálně vysvětlit.

„Úřady tvrdily, že místo původně udané činnosti se tam (v Ungdomshusetu – pozn. autora) soustředily aktivity spojené s distribucí a požíváním narkotik, jež se podobaly jiné kodaňské kontroverzní zóně, známé čtvrti "alternativního života" Christiania.


Poznámka ŠOK: Už dlouho se ví, že některé hlupáky v redakci ČTK úkoluje a chválí protiextremistické oddělení policie. Nedivil bych se, kdyby tentokrát mravoučnou protidrogovou "vložku" do zprávy pochválil vyléčený feťák Komorous... Zdiskreditovat jakýkoliv projev občanského odporu či projevu vůle občanů tím, že "demonstrují přeci jen máničky a feťáci" je přece v očích českého zápecního měšťáka tak snadné... Utvrzování čtenářů a zejména diváků ve stereotypech je přece snadnější, než řešení akutních PR krizí . Nejjedodušší je v infotainmentové době, kdy žurnalistika je nahrazována přebíráním rss kanálů, zmanipulovat zpravodajství agentury – zevnitř. Centrální zdroj, který bez ověření přebírají "jako zjevenou pravdu" další média, dokáže rozšířit dezinformaci s nejvyšší efektivitou.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2007-10-8, 9:28:00 • Squatting 
Kodaňská policie přichází aktivistům na pomoc
(Politiken.dk, 7. října 2007, 12:45)


Velitel kodaňské policie Per Larsen chválí aktivisty za pokojnou demonstraci a vyzývá k hledání politického řešení v kauze nového domu mládeže.

Kodaňská policie přichází mladým aktivistům, kteří se včera marně pokoušeli o obsazení nového domu mládeže, na pomoc.

Hlavní policejní inspektor Per Larsen má už dost opakovaných konfrontací a přichází s výzvou politikům, aby našli politické řešení v kauze nového domu mládeže.

„My si přejeme, aby se našlo řešení“ řekl Per Larsen televizní stanici TV2 News.

..:. více zde :.

2007-10-7, 19:45:00 • Squatting 
Dům v ulici Grøndalsvænge Allé byl obsazen 20 minut
(Andreas Lindqvist, Politiken.dk, 6. října 2007, 21:50)


Reportáž.


Deník Politiken byl při tom, když budova v Grøndalsvænge Allé byla obsazena po dobu zhruba 20 minut. Čtyři hodiny zpravodajství z oblaků slzného plynu skončily zatčením našeho reportéra.

Když náš novinář šel dnes do práce bylo jeho úkolem sledovat Červenou skupinu při pokusu o obsazení vybraného domu.

Červená skupina mšla probíhat okolo policie a dostat se přes vilové čtvrti, železniční koleje a ploty k pozemku.

..:. více zde :.

2007-10-7, 18:55:00 • Squatting 
Modkraft – zprávy ze sobotního večera
(modkraft.dk, 6. října 2007)


21:21
Novináři Modkraft oznamují, že policie zastavuje náhodné chodce v ulicích Nørrebro a podrobuje je osobním prohlídkám. Mnoho z nich jsou mladí a jsou zastavováni pouze na základě jejich oblečení.

..:. více zde :.

2007-10-7, 18:54:45 • Squatting 


další fotky zde: ..:. politiken.dk :. a zde:..:. politiken.dk :.

video ze záčátku demonstrací: ..:. blip.tv :.

záběry po zásahu slzným plynem, jeden z demonstrantů je v bezvědomí: ..:. blip.tv :.

2007-10-7, 15:37:00 • Squatting 
Kodaň: akce G13 skončila
(Politiken.dk, 6. října 2007, 18:55)


Poznámka:
Policie vyklidila dům a zatkla několik stovek aktivistů. Ti byli odváženi z místa v autobusech městské hromadné dopravy. Městem kolovaly zprávy, že skupina G13 odstartuje tzv. plán B, který byl utajen – skupina G13 však tuto zprávu vyvrátila.


Podle deníku Politiken ukončila skupina G13 dnešní akci.
„Je konec. Jděte domů a dnes v noci zachovejte klid“.

Tak zněl vzkaz akční skupiny několika stovkám demonstrantů, kteří se večer shromáždili ve čtvrti Nørrebro.

„Zabrali jsme náš dům – tisíceré díky. The struggle continues – boj pokračuje“ – znělo z tlampačů.

Skupina považuje dnešní den za významné vítězství.

„Považujeme to za velké vítězství. Policie reagovala krajně nepřiměřeně. Jejich reakce byla extrémní. My jsme dodrželi slib, že nedojde k násilí a dostali jsme se do domu – proto to považujeme za vítězství“ řekl mluvčí skupiny Troels.

Aktivisté se však domů ještě neodebrali. Začali jíst, pít a slavit, zatímco hudba skupiny „The Clash“ bouří okolím.

zdroj: ..:. Politiken.dk :.


Police prováděla hromadné zatýkání na pozemku Grøndalsvænge Allé
(Politiken.dk, 6. října 2007, 17:57)


Police zatkla zhruba 300 aktivistů na základě ”nezákonného vstupu” na pozemek, který skupina G13 vybrala jako budoucí Ungdomshus.

K zatýkání došlo v 17.00 – aktivisté odpověděli pokřikem: ”1, 2, 3 – ungdomshus dnes”.

Iben z tiskové skupiny G13 řekla deníku Politiken, že policie oznámila aktivistům, že pokud nepůjdou vpřed, tak policie vypustí psy.

zdroj: ..:. Politiken.dk :.
2007-10-7, 12:18:00 • Squatting 


další fotky zde: ..:. galleri.tv2.dk :.


video deníku Politiken z prvních střetů, přetlačovaná pod mostem, slzný plyn a první zranění: ..:. Politiken.dk :.

dvě reportáže TV DR: ..:. DR.dk 17:05 :. ..:. DR.dk 18:36 :.

reportáž TV2 – letecké záběry:..:. tv2.dk :.
2007-10-6, 21:11:00 • Squatting 
Aktivisté jsou na pozemku Grøndalsvænge Allé 13
(Politiken.dk, 6. října 2007, 16:50)


První aktivisté přelezli plot k budově, kterou chtějí obsadit.

Reportér deníku Politiken oznamuje, že na pozemku je zhruba 300 aktivistů. Většinou jsou maskovaní a oblečeni do černého.

Nálada je klidná
Policie háže na demonstranty patrony se slzným plynem – demonstranté hází patrony zpět na policisty. Jinak je nálada klidná. Aktivisté křičí: ”To je náš Ungdomshus” a zpívají dětské písničky.

Aranžéři vyzývají megafony ke klidu: ”čekáme na kamarády” zní z megafonů. Dále informují aktivisty o tom, jak se chovat při případném zatýkání.

zdroj: ..:. Politiken.dk :.
2007-10-6, 19:23:00 • Squatting 


více fotek: ..:. politiken.dk :.

17:01
Okolo 200 demonstrantů je uvnitř budovy a na její střeše. Policie obklíčila celou oblast a zatím se chová pasivně.

16:50
V plotě okolo budovy je velká díra. 400-500 aktivistů se dostalo na pozemek. Demonstranté pronáší proslovy a oslavují, zatímco více a více demonstrantů přichází na pozemek.

Policie provádí zátarasy v sousedství domu a připravuje se na vyklizení pozemku.

poznámka překladatele:
Demonstranti byli na policejní překážky dobře připraveni, byli vybaveni štaflemi, proti policejním psům rozhazovali napínáčky, deky přehazovali přes ostnaté dráty, etc.


..:. více zde :.

2007-10-6, 19:21:00 • Squatting 


15:50
Demonstranté se stahují směrem od policistů. Policie použila 10-12 patron se slzným plynem. Demonstranté rozdávají citróny – a hudba pokračuje.

Červený blok je zastaven policií, ale snaží se najít jinou cestu.

15:45
Policie používá slzný plyn. Policisté v maskách jdou proti demonstrantům. Demonstranté stojí na místě a vzájemně se drží.

Policie je i na opačné straně demonstrace – demonstranté jsou v pasti.

15:41
Zelená skupina dorazila k viaduktu v ulici Borups Alle. Mezi nimi a policií je zhruba 5 metrů.

Demonstranté pokračují a jdou směrem k policii. Z megafonů zní výzva k demonstrantům, aby podlézali a přelézali antony. Když demonstranté dorazí k antonům jsou napadeni policisty, kteří je mlátí obušky – podle svědků bije policie demonstranty do hlavy.

..:. více zde :.

2007-10-6, 16:11:00 • Squatting 
Aktuálně z Kodaně – pokračování
(politiken.dk/modkraft.dk, 6. října 2007)

Osobní poznámka překladatele: Ulice čtvrti Nørrebro se plní aktivisty, kteří jdou směrem k místu demonstrace, která začíná ve 13.00. Aktivisté hovoří mimo jiné norsky a anglicky a čtvrtí jezdí autobusy, které aktivisty přivezly.

Jedna kavárna v centru Nørrebro napsala na své menu: Dnešní nabídka: nový dům mládeže.

Demonstranté jsou rozděleni na 4 barevné skupiny, každá skupina má určité úkoly.
Zelení mají za úkol strkat, červení mají za úkol získat více demonstrantů, tyrkysoví se budou snažit udržet demonstraci neroztroušenou a žlutí odstraňovat policejní zátarasy.

Na místě jsou 4 nákladní auta – každé v příslušné barvě – a okolo vozů stojí demonstranté oblečeni do barev podle úkolů.

zdroj: ..:. politiken.dk :.

Modkraft:

15:07
Mluvčí policie Flemming Steen Munch potvrzuje redakci Modkraft, že policie nepustí demonstraci blíže k určenému domu.

..:. více zde :.

2007-10-6, 15:50:00 • Squatting 
Kodaň – aktuální zprávy o dnešní akci G13
(modkraft.dk, 6. října 2007)

Poznámka: Na sobotu 6. října je připravena akce G13, jejíž cílem je obsazení prázdné budovy v severozápadní části Kodaně v ulici Grøndalsvænge 13. Primátorka Kodaně vystoupila ve čtvrtek 4. října nečekaně s prohlášením, že je připravena s mládeží příští týden vyjednávat – ovšem pod podmínkou, že sobotní demonstrace proběhne bez problému a nedojde k obsazení budovy. Zároveň dodala, že s touto budovou má jiné plány.

K akci je připraveno několik tisíc aktivistů, mnoho z nich přijelo ze zahraničí. Demonstrace začíná ve 13.00.

Nad čtvrtí Nørrebro krouží v tuto chvíli helikoptéry.

Kodaňská policie se na akci důkladně připravovala a prováděla cvičení v ulicích čtvrtě Nørrebro. Policie je odhodlána budovu udržet. Zároveň připravila skupila „Socialistická fronta mládeže“ na dnešní den demonstrace ve 12 dánských městech, tím chce policejní zdroje rozptýlit.

Redakce Modkraft sleduje průběh dnešního dne a bude po celý den zveřejňovat zprávy na svých stránkách a posílat je formou SMS. My vám budeme průběžně zprávy přinášet na našem serveru.

..:. více zde :.

2007-10-6, 12:04:00 • Squatting 
Zastaveno stíhání policisty, který zmlátil Kateřinu Jacques
(Novinky.cz, 5. října 2007, 16:30)

Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl v pátek o zastavení trestního stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka. Čermák prý nespáchal trestný čin. Ten byl podezřelý v souvislosti s napadením současné poslankyně Strany zelených Kateřiny Jacques.

Právo o tom v pátek informovala mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Státní zástupce podal proti rozhodnutí soudu o zastavení trestního stíhání stížnost. Případem se proto nyní bude zabývat Městský soud v Praze.

více na ..:. Novinky.cz :.

2007-10-6, 10:05:00 • Média 
Když jsem kdesi klikl na odkaz www.rudepravo.cz a ocitl se na webu pravo.novinky.cz, pobavilo mne to a pomyslel jsem si, že jde o vtípek někoho, kdo si domény rudepravo.cz a rude-pravo.cz zaregistroval a nemá deník Právo zrovna v oblibě.

..:. více zde :.

2007-10-6, 2:22:00 • Média 
Animal Liberation

Sabotáže A.L.F. v České republice v září 2007

Dne 31. srpna 2007 byly v severočeském kraji zničeny 3 velké lovecké věže sloužící k tvoření utrpení a zabíjení bezbranných tvorů za idiotským účelem zábavy a zisku. Dále byly dne 3. září 2007 zalepeny zámky 2 obchodům profitujícím z utrpení mimolidských zvářat a to krám s utrpením patřící 'tovarně na smrt' jatka Český Brod a další obchodující s krůtím utrpením pod idiotsky zvráceným názvem 'Krůtí Svět'. Byly popsány nápisy 'Maso je vražda', 'Stop utrpení a vraždění' – podepsáno 'ALF'.

Žádná akce není symbolická či malá. Každá akce vede svou měrou k osvobození a zrušení utrpení mimolidských zvířat. V akcích hodláme nadále pokračovat.

Go Vegan Animal Liberation Front

zdroj a fotky na ..:. Realita.TV :.

související: Záchrany zvířat (zprávy z BITE BACKu)


..:. více zde :.

2007-10-5, 15:15:00 • Animal Rights 
Další DJ aktivním neonacistou? Beaxi, proč?
(eichler.blog.idnes.cz, 4. října 2007, 20:13)


Tak to je tedy síla. Další DJ se vybarvil do odporné hnědé, respektive černé. Filip Beax, dříve poměrně známý techno DJ, posléze hiphoper s přezdívkou Bílej a dnes znovu Beax se na demonstraci Autonomních nacionalistů Kladno ve zmiňovaném městě 28. září letošního roku prezentoval jako jejich mluvčí a spoluorganizátor Svatováclavské manifestace.

více na: ..:. eichler.blog.idnes.cz :.DJ Beax vysvětloval ČT, jak se vyšňořit na sraz extrémní pravice
(Nikita, bbarak.cz, 5. října 2007)


Ve skříni každého z nás čouhá kostlivec. A každý onoho zákeřného kostlivce vyhání po svém: někdo navštíví příslušnou instituci, jiný to v sobě dusí, někdo se obleče do černého a jde se „vykřičet“ na sraz autonomních nacionalistů.

Filip Beax a.k.a DJ Beax, a.k.a rezidentní DJ music klubu Face To Face/Kamikaze své komplexy řeší tím posledním, nejradikálnějším způsobem. Česká Televize mapovala sraz extrémní pravice v Kladně, na němž pravicoví extrémisté protestovali proti imigraci nebo hromadně vykřikovali „Multi-kulti nechceme!“

více na: ..:. bbarak.cz :.

via: ..:. Antifa.cz :.
2007-10-5, 11:29:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Praha zakázala extremistům pochod židovskou čtvrtí
(ČTK, Novinky.cz, 4. října 2007, 18:12)


Pražský magistrát ve čtvrtek zakázal pochod pravicových radikálů židovskou čtvrtí. Průvod byl plánován na 10. listopadu, den výročí takzvané křišťálové noci. Pořádající sdružení Mladí národní demokraté už letos v této lokalitě pochod pořádat nemůže, protože ulice Židovského města si na magistrátu pro průvod zamluvila Židovská liberální unie, a to na všechny dny od 5. října až do konce roku.

Úřad zákaz zdůvodnil tím, že oznámený účel shromáždění "směřuje k výzvě k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti občanů pro jejich národnost, původ a náboženské vyznání". Je to jeden ze zákonných důvodů k zákazu akce.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2007-10-4, 19:18:00 • Média 
April 2008: Call for decentralized squat days of action
+ invitation to preparation meeting this fall

(squat.net, 2. října 2007)


Abstract
--------

1) Call for days of decentralized actions in defense of squatted & autonomous spaces in Europe, April 2008;

2) Invitation to a preparation meeting in "Les Tanneries" (Dijon, France), November 2007;

Call
----

« On Friday the 4th and Saturday the 5th of April 2008, we call for two days of demonstration, direct action, public information, street-party, squatting... in defence of free spaces and for an anti-capitalist popular culture.

Through these two days, we want to help create more visibility of autonomous spaces and squats as a european/global political movement.

We want to develop interconnections and solidarity between squats and autonomous spaces. We want to keep linking our spaces with new people and new struggles, and support the creation of autonomous spaces in places where there has not been a history of this kind of action. We want to build, step by step, our ability to overcome the wave of repression falling on us.

více na: ..:. squat.net :.


obrázek
2007-10-4, 19:14:00 • Squatting 
New York – Istanbul – Kodaň
(ČSAF.cz, 4. října 2007)


Od ledna 2007 je v New Yorku zakázáno demonstrovat ve skupinách větších než 50 lidí bez povolení úřadů. Dosud měl každý právo se shromažďovat bez nahlášení akce. 29. září 2007 proti tomu protestovalo několik stovek lidí (samozřejmě bez povolení úřadů)
… federální soud odsoudil Erica McDavida spiknutí proti vládním a dalším zařízením za jako součásti eko-teroristického boje. Rozsudek byl vynesen ve čtvrtek 27. září a stál zejména na svědectví tajné informátorky, jež pracovala dva roky pro FBI.
… 26. července 2007 turečtí policisté brutálně napadli Sinana Tekpeteka, redaktora anarchistického čtrnáctideníku „Ozgur Hayat“ a mládežnického magazínu „52% Öfkenin“.
… na 6. října 2007 je v dánské Kodani plánována akce na obsazení nového domu mládeže, a to po tom, co policie s pomocí armády vystěhovala a nakonec zbourala budovu Ungdomshuset v ulici Jagtvej 69, přinášíme prohlášení organizátorů plánovaného obsazení.

2007-10-4, 17:24:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Developeři, spojte se!
(Martin Vidlák, iHNed.cz, 4. října 2007, 1:31)


Snad nic nevypovídá o odtržení obsahu pojmů hodnota a cena tolik jako projekty a záměry na pražské Letné. Vedle Petřínských sadů jediná unikátní zóna klidu lemující historické centrum Starého Města, Malé Strany a Pražského hradu je zřejmě definitivně určena k likvidaci.

… Jako by se tak po letech vrátila k místu někdejšího Stalinova pomníku ozvěna komunistického ideálu. Posílena globalizací, o níž se komunistické internacionále ani nezdálo, rozprostřela nad Letnou výzvu: Developeři všech zemí světa, spojte se!

celý článek na: ..:. iHNed.cz :.

2007-10-4, 11:04:18 • Média 
Extrémisté chtějí o týden odložit pochod Prahou
(Novinky.cz, 3. října 2007, 22:35)


Pravicoví extrémisté údajně změnili datum pochodu bývalou židovskou čtvrtí v Praze. Původně se měl protest konat 10. listopadu, na výročí takzvané křišťálové noci, což vyvolalo řadu protestů. Dnes Mladí národní demokraté zaslali magistrátu návrh na přesunutí pochodu avizovaného jako "protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku" na 17. listopad.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2007-10-4, 9:55:00 • Média 


Report on arte tv magazine absolut (capté) about the demonstration against police repression in Strasbourg on April 15, 2006. German audio track.
2007-10-3, 19:36:00 • Protestní akce 
Dnes 3. října 2007 od 20:00 proběhne předpremiéra filmu Mediální realita – dokument o jednom nukleárním výbuchu na českém území. Jako předfilmy se budou promítat další dva filmy o akcích skupiny Ztohoven a to: Otazník na Hradem a Znásilněné podvědomí.

zdroj: ..:. trafacka.net :.


ČT porušila zákon, když neochránila vysílání před recesisty
(Stanislav Dvořák, Novinky.cz, 2. října 2007, 18:48)


Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pokárala Českou televizi, že porušila zákon, když nezabránila umělecké skupině Ztohoven v zásahu do vysílání. Sedmnáctého června se totiž v záběrech z Krkonoš objevil fiktivní atomový výbuch. Žádné další postihy z toho však pro televizi nevyplývají, potvrdil předseda rady Václav Žák.


Rada nadále vede správní řízení s neznámým pachatelem. Zákon totiž říká, že rada může udělit pokutu od 50 000 korun do pěti miliónů tomu, kdo zasahuje do obsahu programu provozovatele vysílání a provozovatele převzatého vysílání a poruší povinnosti týkající se výroby nebo vysílání pořadů.

více na: ..:. Novinky.cz :.
2007-10-3, 19:32:00 • Média 
Co je nenávratně pryč
(Martin Kontra, Respekt.cz, 3. října 2007, 7:44)


Dlouhý sen pražského výtvarníka Davida Černého se konečně zhmotňuje. V pondělí byla v bývalé nádražní budově mezi kolejemi a dálnicí na pražském Smíchově otevřena léta slibovaná MeetFactory. Továrna na umění bude v přitažlivě syrových betonových konturách nabízet stejně jako podobná místa v Berlíně, New Yorku nebo Amsterodamu prostor pro výtvarníky, hudebníky a divadelníky.

...
Je poněkud skličující, že pražští politici byli schopni podobný projekt jednoznačně podpořit až ve chvíli, kdy se v něm angažovala trojice mimořádně úspěšných Čechů. O Davidovi Černém už byla řeč a ani o pozici Davida Kollera nebo Alice Nellis v českém kontextu nelze pochybovat.

Problém je v tom, že Pavel Bém, jenž nyní neodolal kouzlu a nasazení pozoruhodné trojice, před pár lety de facto smetl ze země jiný experimentální prostor ve městě – sice mnohem menší a amatérštější -, ale úspěšnou a oceňovanou kulturní enklávu v jednom z městských domů v bývalé dělnické kolonii v pražských Střešovicích. A můžeme jít dál: město Praha stejně tak zlikvidovalo zajímavý (a mezinárodně aktivní) squatt Ladronka. A pár let předtím radnice Prahy 1 zavřela pražský rockový klub Bunkr, jehož zajímavá dramaturgie byla oceňována daleko za hranicemi a v polovině devadesátých let přitáhla do Prahy vedle zajímavých hudebníků třeba i štáb MTV. A poslední příklad za všechny: během devadesátých let zmizel díky zásahu pražských komunálních politiků ze světa i nejdivočejší prostor tehdejší doby – legendární prostor pod pražským Stalinem.

více na: ..:. Respekt.cz :.
2007-10-3, 16:13:00 • Média 
Magistrátní eroze?

Náměstkyně primátora hl. m. Prahy Markéta Reedová se v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníků Respekt vyjádřila i problematickému záměru vybudovat místo současného torza památníku J.V. Stalina oceánárium:

Příjemnost života ve městě často spočívá v detailech. Vy máte na starosti zahraniční politiku, odkud čerpáte inspiraci? Co jste sem přenesla?
Třeba v Amsterdamu se mi líbilo – a v Praze už se to děje také –, že umělecká díla jsou součástí ulic, město tím ožije. V řadě měst pamatují také na mladé lidi. Cítím, že my pro ně děláme málo. Třeba na místě bývalé sochy Stalina bych je spíš nechala, aby měli možnost dělat, co je baví.
2007-10-3, 16:02:00 • Média 
Kdo a jak "povolil" nacionalistický průvod
(František Bányai, iHNed.cz, 3. října 2007, 0:16)


Erik Sedláček oznámil Magistrátu hl. m. Prahy dne 27. 11. 2006 konání shromáždění Mladých národních demokratů, a to formou pouličního průvodu dne 9. 12. 2006 od 16.00 do 20.00 v Praze 1 po trase ulic Břehová – Maiselova – U Starého hřbitova – Břehová – Maiselova – Široká – Žatecká – Platnéřská – nám. Franze Kafky. Jako účel shromáždění oznámil "Protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku". Magistrát hl. města Prahy dne 30. 11. 2006 toto shromáždění zakázal a své rozhodnutí mimo jiné odůvodnil nebezpečím ohrožení zdraví účastníků, omezením dopravy a zásobování, které mělo být v závažném rozporu se zájmem obyvatelstva. Dalším důvodem pro zákaz měla být zvýšená koncentrace osob, očekávaná před tzv. bronzovou nedělí v centru města.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2007-10-3, 11:34:00 • Média 
Praha nabídla neonacistům pro pochod náhradní trasu
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 2. října 2007, 18:04)


Pražský magistrát navrhl neonacistům, kteří chtějí při výročí křišťálové noci projít židovským městem, náhradní trasu. Úředníci se obávají narušení veřejného pořádku. Pochod, podle organizátorů protest proti české účasti na válce v Iráku, by podle magistrátu měl začít u ministerstva obrany.


Rozhodnutí o návrhu změny místa konání a případné trasy nacistického marše pražští úředníci opírají o zprávu od policie, která mimo jiné varuje před možnými riziky pro židovské objekty. Před tím měla podle informací iDNES.cz varovat i tajná služba.

Že je podezření více než reálné, dnes potvrdil policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Tvrdí, že členové dnes už registrovaného sdružení (od 13. 9. 2007 – pozn. aut.) jsou úzce provázáni na extremistický, krajně nebezpečný Národní odpor.

"Jednoho z nich dokonce stíháme pro trestnou činnost spojenou s projevy xenofobie," upřesnila mluvčí útvaru Blanka Kosinová. Podle zjištění iDNES.cz jde právě o svolavatele pochodu Erika Sedláčka.

zdroj více na: ..:. iDNES.cz :.
2007-10-3, 11:30:00 • Média 
Magistrát: Zabráníme pochodu neonacistů
(Jitka Eisenhammerová, PražskýDeník.cz, 2. října 2007, 10:39)


PRAHA – Magistrát hledá způsob, jak zabránit pochodu neonacistů. Organizátory listopadového shromáždění hodlá během několika týdnů vyzvat k jednání. Vedení Prahy si také nechává zpracovávat právní expertizy a jedná s policií a ministerstvem vnitra.

„Chceme rozumnými prostředky přesvědčit organizátory pochodu, aby se vyhnuli Starému Městu a bývalé židovské čtvrti,“ uvedl pro Deník primátor Pavel Bém. Pokud se nepodaří organizátory přesvědčit po dobrém, město demonstranty s ohledem na bezpečnostní rizika do bývalého Židovského Města nepustí.

více na: ..:. PražskýDeník.cz :.

2007-10-2, 11:49:28 • Média 
Zkrocení zelené bestie
(Petr Třešňák, Respekt.cz, 29. září 2007, 16:34)

Před sedmdesáti lety se poprvé zavíralo za marihuanu


Samuel R. Caldwell měl smůlu. O týden dřív si ještě mohl svobodně prodávat, co chtěl, a najednou se do jeho bytu v Denveru, kde právě zákazníkovi nabízel ke koupi dvě marihuanové cigarety, dobývala coloradská policie a agenti FBI. Psal se 2. říjen roku 1937 a uplynulo jen pár hodin od chvíle, kdy americký Kongres schválil zákon o zákazu volného prodeje marihuany. Nezaměstnaný námezdní dělník Caldwell, kterého měla policie v hledáčku už delší dobu, si právě vysloužil neradostné prvenství – stal se prvním člověkem, jehož ve Spojených státech dostala omamná bylina za mříže. „Považuji marihuanu za nejhorší ze všech narkotik, mnohem horší než morfin nebo kokain,“ hřímal soudce Foster Symes, když posílal dealera na čtyři roky do Leavenworthské věznice. „Pod jejím vlivem se z lidí stávají bestie. Marihuana ničí život jako takový a já nemám žádné pochopení pro ty, kdo ji prodávají.“ Osmapadesátiletý Caldwell si v těžké káznici odseděl celé čtyři roky a záhy po návratu zemřel.


V pozadí protimarihuanového tažení, jehož argumenty pozdější studie z drtivé většiny vyvrátily, stál muž jménem Harry Anslinger. Syn pensylvánského holiče a úspěšný policista se stal v roce 1930 šéfem nově zřízeného Federálního úřadu pro narkotika a konopí prohlásil vedle heroinu a kokainu za svého úhlavního nepřítele. Říkával, že jeho kariéru nasměroval zážitek z dětství – když mu bylo dvanáct let, slyšel prý děsivý nářek muže závislého na morfinu. Pozdější studium archivů protidrogového úřadu ovšem vyneslo na světlo ještě jednu možnou motivaci. Protimarihuanová agenda i Anslingerovy osobní poznámky silně zaváněly rasismem – hlavními konzumenty konopí byli totiž Mexičané, černoši a indiáni.

více na: ..:. Respekt.cz :.
2007-10-2, 7:43:00 • Drogy 
Rioty v Hamburku
(Koro Weekly Standard, a-kontra.cz, 1. října 2007)


V severoněmeckém Hamburku se o minulém víkendu střetli účastníci každoročního Schanzenfestu s policií. K riotům došlo v noci ze soboty na neděli a podle Die Welt byly nejtěžší za posledních několik let. Zadrženo bylo kolem čtyřiceti lidí. Patnáct bylo zraněno, z toho osm policistů.

Ostré střety vypukly k večeru, poté, co přes den navštívilo Schanzenfest zhruba osm tisíc lidí. Konflikt s policií vyvolal už tradičně oheň. Kolem půl devaté vzplanul první kontejner, další ohně následovaly v přilehlých ulicích. U slavného centra Rote Flora šlehaly plameny až do výšky čtyř metrů.

Na sedm set nasazených policistů proti lidem tvrdě zasáhlo. Policie nasadila obušky a vodní děla, účastníci oslav stavěli barikády a házeli lahve. V zásadě bezcílné potyčky trvaly až do pozdních nočních hodin, policie hlídala v ulicích do čtyř do rána.

Schanzenfest se koná pravidelně už deset let. Na letos nenahlášené akci se prezentovalaplejáda grasroot aktivit, soundsystémy počínaje a organizacemi na podporu imigrantů konče.

více a další interesantní info na: ..:. a-kontra.cz :.2007-10-2, 7:32:00 • Protestní akce 

2007-10-1, 19:27:00 • FreeTekno akce 

2007-10-1, 19:16:00 • FreeTekno akce 
Horečka sobotního odpoledne

Techno Karneval, Praha, květen 2005


_

..:. více zde :.

2007-10-1, 19:13:00 • FreeTekno akce 
DIY Karneval nebude, přijďte si zahajlovat na Staré město
(Dalibor "Exx" Záhora, Britské listy, 1. října 2007)


Hospodářské noviny upozornily na podivný přístup pražského magistrátu k povolování demonstrací . Jeho úředníci vědomě nezabránili provokaci českých neonacistů, kteří se opakovaně pokouší projít pražským židovským městem v den výročí Křišťálové noci . Magistrátní úřednictvo se bránilo odkazem na liberální pojetí shromažďovací zákona a na prohrané soudní spory v případech, kdy ohlášené demonstrace zamítlo.

Jejich argumenty opět vyvrátily Hospodářské noviny a usvědčily je z neschopnosti a alibismu.

Magistrát nejenže zpackal zdůvodnění svého zákazu ( „Soud napadené rozhodnutí zrušil pro nepřezkoumatelnost spočívající v nedostatku důvodů, jakož i nesrozumitelnosti rozhodnutí."), ale dokonce se dobrovolně vzdal možnosti tato pochybení napravit , když odmítl veřejné projednávání před soudem.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2007-10-1, 0:47:00 • FreeTekno akce 
Tomáš Kebza: život je krásný
(Antifa.cz, 1. října 2007)


Jiří Richter se narodil 4. prosince 1919 v židovské proletářské rodině na pražském Žižkově. Prožil dětství stejné jako ostatní děti na tehdejší pražské periferii a po škole začal pracovat jako dělník na stavbě silnic.

Po 15. březnu 1939 zakládá se svými přáteli ilegální skupinu židovské mládeže, se kterou se snaží pomáhat svým soukmenovcům. Shání potraviny, pomáhá ukrývat židy uprchlé před transporty. V červenci roku 1942 však přichází výzva k nástupu do transportu i jemu. Aby svým případným útěkem nevystavil nebezpečí své blízké, rozhodne se Jiří Richter neukrývat a výzvy uposlechne. S bratrem a rodiči se ocitá ve sběrném koncentračním táboře Terezín, kde jeho tatínek umírá. Jeho bratr je transportován do vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka kam ho zanedlouho následuje i on sám s maminkou.

..:. více zde :.

2007-10-1, 0:46:00