[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog


Les tontons flingueurs clip remix hardtek by JERANIUM Micropoint Heretik.

2007-12-30, 18:25:00 • Alternativní kultura 
Vojáci méně cvičí, z přírody rázem mizí vzácní motýli
(Pavel Baroch, Aktuálně.cz, 29. prosince 2007, 18:40)


Praha – Modrásek černočárný byl kdysi ve vojenském prostoru Boletice hojně rozšířeným motýlem. Dnes je na hranici vyhubení. Důvod? Armáda za posledních sedmnáct let výrazně zeštíhlila a ve svých újezdech a střelnicích včetně Boletic výrazně omezila výcvik.

Podle entomologa Martina Konvičky je jedním z řešení, jak zabránit likvidaci ohrožených druhů ve vojenských újezdech, dohodnout se s armádou, kde by mohli právě cvičit, aby to zároveň pomohlo tamní přírodě.

"Například v Boleticích už první takové pokusy vznikají," řekl Aktuálně.cz Konvička. Uvedl, že okraje vojenských prostor by se například daly s určitým omezením využít i jako terény pro čtyřkolky, motorky, pro jízdu na koních, závody psích spřežení nebo pro taneční festivaly.

"Jsou to aktivity, které by přinesly to, co některé vzácné druhy potřebují – rázné chvilkové narušení krajiny," tvrdí Konvička. Podobně by se podle něj mělo postupovat i v případě menších cvičišť a střelnic, které armáda už definitivně opustila.

"Jde o to, aby tato území úplně nezarostla křovím a ani je nezastavěli developeři. Oboje by mělo pro vzácné druhy, které potřebují spíše volnou krajinu, katastrofální dopad," dodal Konvička.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

Související:

Chráněná krajinná oblast České středohoří zakázala technoparty u České Lípy
Ochránci se kvůli CzechTeku bojí o vzácné chřástaly
Ornitolog: Místo pro CzechTek je vybráno dobře
2007-12-30, 15:38:00 • Média 

Teen-Age Booby Trap comics

Comics: Teen-Age Booby Trap

Comics With Problems: ..:. www.ep.tc/problems :.

thx Y.


2007-12-30, 12:48:00 • Drogy 
Oslavované i proklínané halucinogeny
(Michal Miovský, Adiktologie.cz, 24. prosince 2007)


Naše země patřila ve výzkumu halucinogenních látek ke světové špičce. Současná vlna zájmu naštěstí není tak bombastická jako vlna hippies, čímž dává šanci realističtějšímu přístupu k těmto látkám. Otevírají se možnosti jejich dalšímu výzkumu i terapeutickému využití.

Lidská kultura je neodmyslitelně spojena s halucinogenními látkami. Středoevropský region není výjimkou. Dávno před znalostí procesu kvašení byla na našem území rozšířena znalost účinků různých rostlin a hub obsahujících halucinogenní látky. Není ostatně také divu, vždyť jen lysohlávek se u nás vyskytuje několik desítek druhů.

Nástup alkoholové éry postupně vytlačil halucinogenní látky na okraj zájmu, přičemž významnou roli sehrál vliv křesťanské kultury a jejího odporu a strachu z jiných drog než právě alkoholu.


Přestože je možné se setkat se zmíněným kombinováním se stimulačními drogami a výskytem na taneční scéně, nejedná se v tomto smyslu o žádný skutečný comeback stylu 60. let. Stimulační účinek lehce podbarvený mírným halucinogenním účinkem je něco, co prostě splňuje dnešní poptávku v klubovém prostředí a na open-air akcích. Hluboký introspektivní ponor s prakticky úplnou ztrátou volní kontroly, hluboký a silný psychedelický zážitek atd., to vše se dnes stalo spíše minoritním proudem, jakousi "artovou scénou" masové drogové scény. Z perspektivy charakteru těchto intoxikací se není čemu divit – není to klasický konzumentský styl, ba naopak: konzumní přístup může být takovýmto prožitkem i otřesen. Konec konců toto je také jeden z mnoha důvodů, proč byly halucinogenní látky (a v některých případech jsou dodnes) využívány také terapeuticky, a jejich potenciál pro léčbu (nejen) neurotických poruch a onemocnění je veliký.

více na: ..:. adiktologie.cz :.
2007-12-30, 10:55:00 • Drogy 
Berlin Commune Fights the Property Developers
(Stefan Berg, Marcel Rosenbach, Spiegel.de, December 21, 2007)


The Köpi in Berlin is famous as one of the last remaining remnants of the city's squat culture from the early 1990s. The building, which is in a desirable location, has now been sold to a property developer – but the residents aren't giving up without a fight.

The Köpi in Berlin's Mitte district is a symbol of the city's far-left scene.
They sat down together just like every week, but this time the mood was different: nervous, tense, but also a bit agitated. "It was as if we had just survived a battle," said one of the people who attended the meeting two weekends ago.

more: ..:. Spiegel.de :.

2007-12-29, 14:32:00 • Squatting 
Langer chce pustit policisty do zázemí živností bez omezení
(Novinky.cz, 28. prosince 2007, 4:13)


Nikdy neříkej nikdy. O pravdivosti tohoto rčení se nyní přesvědčuje ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ve svém návrhu nového policejního zákona totiž prosazuje, aby policisté při běžné práci mohli vstupovat do všech prostor všech živnostenských provozoven. Tedy i tam, kam zákazníci nemohou, třeba do kuchyní, skladů a dalšího zázemí obchodů či restaurací.


S totožným návrhem otevřít policii všechny tyto prostory i bez závažného podezření ale přesně před čtyřmi lety přišel do Sněmovny jeden z jeho předchůdců v ministerském křesle Stanislav Gross (ČSSD). A se zlou se potázal. Nápad otevřít obchody policejním kontrolám smetli hlavně občanští demokraté včetně tehdejšího stínového ministra vnitra Langera.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2007-12-29, 13:05:58 • Média zdroj: ..:. blog.webtvor.net :.

2007-12-29, 12:26:26 • Inspired by... 
Neonacisté v lednu po druhé Plzní nepůjdou
(Evžen Zavadil, Deník.cz, 29. prosince 2007, 7:29)


Plzeň – Další pochod Plzní ohlásili na leden neonacisté. Po akci naplánované na 19. ledna se chtějí pravicoví extremisté sejít ještě o týden později. Úřad centrálního městského obvodu ale druhý pochod, který chystali na 26. ledna, zakázal.

více na: ..:. Deník.cz :.

2007-12-29, 9:28:00 • Média 
Nelegální odposlechy dětí? V Česku bez trestů
(Sabina Slonková, Aktuálně.cz, 28. prosince 2007)


Praha – Před rokem a půl inspekce ministra vnitra neoprávněně vpadla do soukromí více než dvacítky lidí, monitorovala jim hovory, získávala informace o jejich kontaktech i pohybu a odposlouchávala telefony i žákům základní školy.

Dnes je už jasné, že za to nikdo před soud nepůjde.

Úřady podle zjištění Aktuálně.cz vyšetřování odložily, žádná obvinění nepadnou.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-12-28, 13:16:00 • Média 
Třídní boj a další „fráze“ aneb Nové číslo A-kontra – 3/07
(a-kontra.cz, 27. prosince 2007)


Hlavním tématem nového čísla časopisu A-kontra je třída. Třídní rozdělení společnosti přitom patří mezi témata, o nichž se těžko mluví. Ve „slušné společnosti“ je to stále poněkud tabu a mnozí dokonce srovnávají třídní analýzu s rasistickými bludy. Takový přístup jsme ale odmítli. Zatímco je odporné škatulkovat lidi na základě vrozených charakteristik, které nemohou nijak změnit (to je případ rasismu), vidění majetkových rozdílů a z nich plynoucích mocenských a sociálních nerovností je něco zcela jiného.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2007-12-28, 9:07:00 • Odkazy 
Během roku se změnilo celé vedení české policie
(ČTK, ČT24.cz, 27. prosince 2007, 16:34)


Praha – Letošní rok na ministerstvu vnitra byl především ve znamení radikálních personálních změn. Ministr Ivan Langer (ODS) a vedení policejního prezidia stihli vyměnit šéfy téměř všech nejdůležitějších policejních složek. Tisíce řadových policistů pak odešly kvůli novému služebnímu zákonu platnému od začátku roku.


Jediným "veteránem" speciálních policejních složek tak zůstal ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, jehož vliv podle neoficiálních informací neustále sílí.

celá zpráva na: ..:. ČT24.cz :.

Související:

Kubiceho vystřídá Komorousův muž Šlachta (Týden.cz)
Kdo nahradil Kubiceho (Respekt.cz)
Bajky plukovnika Komorouse aneb Skutečná drogová situace v EU a v ČR (adiktologie.cz)
Tajnosti a dezinformace Jiřího Komorouse (Týden.cz)
2007-12-28, 8:59:00 • Média 
Miliardy církvím? Vlku, nech tu Karkulku na pokoji…
(Ondřej Slačálek, A-kontra.cz, 27. prosince 2007)


Do nového roku vstupuje patrně většina z nás s nepříjemným mrazením v zádech. Slavnostně ohlašovaná vládní reforma nám totiž nepřinese slibovanou „tlustou peněženku“, ale zdražení snad skoro úplně všeho. To už nám potvrdil i pan prezident, který při tom jistě slastně přimhouřil oči a vzpomněl na krásné počátky let devadesátých, kdy vysvětlil lidem, že si při budování kapitalismu budou muset „utáhnout opasky“.

Nebyla by to ale Česká republika, aby na současné vládě prodělali úplně všichni. Ani pokud nejste bohatí manažeři nebo akcionáři, nezoufejte! Stačí mít „ty správné“ názory, v tomto případě věřit v Boha.

více na: ..:. A-kontra.cz :.

2007-12-27, 15:43:00 • Komentáře / názory 
Indiáni vyhlásili nezávislost na USA?
(Jan Zeman, Britské listy, 27. prosince 2007)


Čtyřčlenná delegace příslušníků kmenů Lakotů-Siouxů, kteří dali světu Sedícího Býka či Šíleného Oře, vyhlásila nezávislost obrovského území na Spojených státech. "Nejsme už občany Spojených států a všichni, kteří žijí v oblasti pěti států, které obklopují naše území, se k nám mohou připojit..."

Delegace (ve složení Russell Means, Phyllis Young zakladatelka "Ženy všech rudých národů" (WARN), Duane Martin Sr. vůdce Lakota Strong Heart Society a Garry Rowland, vůdce Chief Big Foot Riders) doručila minulou středu vládě Spojených států memorandum, ve kterém vyhlásila status nezávislého státu a k 24. prosinci vypověděla všechny, některé i 150 let staré, smlouvy se Spojenými státy. Navštívila též bolívijské, chilské, jihoafrické a venezuelské velvyslanectví.

Území Lakotů se nachází ve státech Nebraska, Jižní a Severní Dakota, Montana a Wyoming. Je to obrovské teritorium. "Nová země bude vydávat své vlastní pasy a řidičské průkazy. Na území nebudou vybírány žádné daně, pokud se obyvatelé zřeknou občanství Spojených států," řekl lakotský vůdce Means. Bude prý stačit, co kmenům dluží Spojené státy.

více na: ..:. Blisty.cz :.

Související:

Zdánlivě nesmyslné masakry Indiánů měli zničit Tanec duchů
Leonard Peltier a indiánské vzpoury

2007-12-27, 10:41:55 • Média 
Documentary of the beginning of a Sound Systém


2007-12-26, 22:00:00 • Alternativní kultura 

obrázek


2007-12-25, 22:20:51 • Squatting 
pondělí, 24. prosince 2007 - Cross Club, Praha 7 - Holešovice
JEŽITEKK
(vstup: zdarma)

Main Stage: Defekt Sound, Obada, Swamp, Kompakter
Breaks & DnB Stage: Gein (USA), Prolific (USA), Revize, Dialect a.k.a. Ytoř, Mdfk


2007-12-24, 9:52:00 • Cross Club 
více pictures: ..:. kukli.de :. via: ..:. bloodymary.blog.cz :.

2007-12-24, 9:41:15 • Inspired by... 
Chtěli ukrást Cannabis Cup?
(Jiří X. Doležal, Reflex.cz, 23. prosince 2007)


Letošní ročník naší tradiční soutěže o nejkrásnější vypěstovanou rostlinu konopí je poznamenán opravdu hnusnou událostí: Provozovatel serveru o marihuaně grower.cz Karel Minx po nás nejdříve chtěl výpalné za to, že bude na svém serveru o Cupu psát. Když jsme odmítli, začal naši soutěž usilovně sabotovat a dokonce to vypadalo, že se rozhodl ukrást soutěžní fotky.

více na: ..:. Reflex.cz :.

2007-12-24, 9:25:00 • Média 
V berlínském labyrintu
(SHM8, 15. prosince 2007)

Jednoho brzkého listopadového rána jsme s partičkou dalších čtyř lidí osobákem vyrazili – pro mě poprvé – do německého Berlína. Po zhruba po 4,5 hodinách přijíždíme k cíli. Ani řidič bez řidičáku a jakýchkoliv papírů k autu (!!!!) neznamenal na hranicích problém, takže jsme někdy po poledni zaparkovali přímo u Koepi (v tu chvíli jsem ani netušil, že to je právě onen squat s šibeničním termínem na vyklizení). Hódně 'punkově' vyhlížející několikapatrový dům, obklopen zahradou plnou různě starých a 'vrostlých' maringotek, obytňáků atp., kterým se sem tam kouří z komínků. Je brzo, nikde zásadně živo, zdi jsou plné plakátů na nejrůznější koncerty, antifa demonstrace atp.

Procházíme Kreutzbergem, tu tam vidíme další squat či wagenburg, je zima. V neděli strávíme zhruba půl dne na jednom z bleších trhů v centru. Jak známo, sehnat se tu dá kde co. Osobně bych podtrhl stánky se sítotiskovými potisky a vinyly, mezi kterými se lze prohrabat k opravdovým skvostům i s alternativní scény, přesto mnohdy bohužel spíš za odpovídající ceny, než levné. Na večer se jdeme podívat přímo do centra na Oraninburger Tor, kde je již legální 'squat' Tacheles (gallery/tacheles, wikipedia.org).Přímo do rušné ulice je v rámci komplexu Tacheles otevřena kavárna (cafe Zapata dokonce s třemi), galerie, bar. Přímo za obří branou je v pískem vysypaném dvoře další zahradní bar, obligátně pár kár a industriálních soch, dekorací. Přímo v mnohopatrovém domě (jedna část je ubouraná a časem 'opracované' zaoblené zbytky panelových stěn působí až úmyslně – jak z pískovce) je mnoho ateliérů, místo na koncerty, divadlo.. tuším dokonce dva kinosály. Sám jsem Tacheles krom kavárny s internetem příliš nezkoumal. Přesto je znát, že je prostor legální a v centru. Co se návštěvníků uvnitř týče, nejedná se v zásadě o subkulturní prostředí a ceny jsou v lepším případě průměrné.
V dalších dnech jsem proběhl zásadní historické památky. Vyjel výtahem do výšky k třem stům metrů do kopule televizní věže ve středu města, prohlédl si fotografie z různých bolševických revolucí na náměstí Marxe a Engelse, uzřel Brandenburg Tor, Reichstag, Check point Charlie, nejdelší úsek berlínský zdi s hromadou sprejovejch nesmyslů, židovský muzeum and many more (en.wikipedia.org/wiki/Berlin).Postupně jsem přišel s většími či menšími problémy na chuť berlínské socce. Zpočátku je opravdu těžké chytat se ve změti tramvají, metra, vlaků a ještě autobusů, ale když to člověk vstřebá a zapamatuje si alespoň některé konečné stanice jednotlivých linek, každá vzdálenost se stane lehce a rychle dostupná. Berlínská MHD je hustě protkaná všemi směry z centra a o víkendu jezdí celou noc v intervalu 15 min (!!!). Týdenní jízdenka je za 25E. Špatnou volbou určitě není ani hojně využívaná jízda na kole, byť jsem jí nevyzkoušel. Berlín má srovnatelné cyklostezky třeba s nizozemskými městy.
Ve středu se jdeme podívat na návštěvu do Fridrichsheinu, kde mají svoje útočiště lidi kolem sound systému Cyberrise (yaya23.net).
V K:itě, jak se nedlouho otevřený prostor jmenuje (Kita – označení pro mateřskou školku, www.k-ita.de), jsou čas od času výstavy nejrůznějších umělců, ateliéry, zvukové studio a menší bar s vyskládaným zvukem. Každou středu je zde open electro party, kdy se pouští cokoliv co kdo přinese. Dlouhodobě výrazně entuziastický raver – traveler Jan, nás nejprve provádí po budově školky postavené v klasicky socialistickém stylu – stejně jako v ČR, ukazuje dokonce i legální připojení na elektřinu a vodu. Jeho partnerka Jael zatím v patře maluje další obraz. Středeční klidnější akcička se pořádně rozjíždí až s půlnocí, kdy odcházíme, abychom se dalšího dne zastavili opět za Janem, ale v jeho galerii a obchodu s vinyly a oblečením se sítotiskovými designy nedaleko zastávky Ostkreuz. Pokouříme, popijeme, pokecáme a nakonec se trhnem a zamíříme na Hermanplatz, kde je v jednom domě v bočních uličkách zajímavý projekt. Karmanoia má v přízemí mini divadelní sál. Tím ale pouze procházíme do sklepa, kde je sympatický DIY bar, hrají oldschoolové rock'n'rolly a balkánská dechovka. Ze začátku promrzlá místnost se postupně zahřívá, plní, až je nakonec nehýbatelno. V intervalu patnácti minut přeruší hudbu barman s mikrofonem a vyzve podle čísla lístku jednoho z hostů, aby přišel k baru. Odtud je potom odveden k závěsu, po schodech nahoru, kde začíná po divadle další atrakce squatu – labyrint. V baru je cítit velké napětí, které neubývá ani s vracejícími se hosty (o to víc, když se někteří vracejí vchodem, když východ nenašli a zabloudili), kteří už labyrintem prošli a mohou dalším poreferovat. Labyrint je propleten až do horních pater domu a i když bych rád popsal víc z toho co jsem tam nakonec zakusil, nechci ubírat z nevyhnutelnýho překvapení uvnitř labyrintu, na kterým je právě ta finta labyrintu postavená. Prostě to stojí za to a velký uznaní všem tvůrcům, který to tam na koleně během tří měsíců dali dohromady – určitě tam stojí za to zajít, i když se platí vstup 4 E. V pátek jsme se tam opět vrátili na divadelní představení Brot und Saege a taky bylo na co koukat, i když určitě bych pochytil víc než komičnost jednotlivých scén, rozuměl-li bych lépe němčině, ačkoliv ta tam byla až jako druhořadý prvek. Stejně jako u labyrintu bych nerad předbíhal, každopádně se diváci v sále zasmáli, báli a to u děje často cynicky a absurdně parodujícímu některé obecně negativní důsledky ekonomické globalizace jako je vykořisťování a zneužívání dětské pracovní síly v rozvojových zemích, či ekologické následky průmyslové výroby – to je velmi suché shrnutí pointy, která se mi nakonec usadila v hlavě, protože představení je spíše o křiku, zvucích, nebo tmě či krvi. Než jsme stačili vstřebat divadelní představení, už jsme byli na cestě směrem na Frankfurter Torr s odtud opět do K:ity, kde mohlo být ze začátku dvacet lidí, a vzadu v reggae/dub chilloutu tak dalších deset. Pivo za 1 E není o nic moc dražší než v Čechách a vodka s džusem byly taky za lidovku. Jan a Jens na hlavní stagei zatím velmi rychle přecházejí z hardacidu do hardtekna a v tomto duchu už jede party až do půl sedmé ráno. Zvuk nehraje zásadně nahlas, party má přesto výbornou atmosféru! V menším místnosti paří cca 30-40 lidí, není k hnutí. Po roce opět potkávám dva izraelský kamarády. V sobotu navečer odjíždím autobusem z nádraží nedaleko Westkreuzu, abych byl v neděli ráno na Florenci.

A jakym způsobem se můj dojem z Berlína popral s očekáváními? Když se na to podívám zpětně, čekal jsem kulturně-historickou příbuznost s Prahou, či Vídní a to se mi jako amatérovi potvrdilo (ještě aby ne :). Nevim jestli je to jenom zabedněností stereotypního života při Praze, ale Berlín mi přišel co se vyžití týče – pestřejší. Neustále spousta výstav, promítání a větší různorodost, kde si každej najde to svoje. Je teda fakt, že kovanejch technařů a parties v Berlíně moc není, ale ono je to možná tak lepší :). Co se squattingu a alternativní scény týká, měl jsem srovnávací mustr načrtlej z Amsterdamu, Barcelony a Soluně. Ačkoliv jsem všechny zmíněný scény zahlíd z rychlíku během několika dní jako turista a časy se měněj secsakra rychle, v Berlíně jsem měl to štěstí narazit na zmíněný umělecký projekty, s čímž jsem se dříve nikde nesetkal, a proto je můj nejsilnější zážitek z Berlína hlavně z Karmanoii.
2007-12-23, 9:38:00 • Alternativní kultura 
aneb předvánoční setkání s Kulturou Jinak a Exhibit, o.s.
sobota 22. prosince 2007, od 15:00 • Hala C – Balabenka Point, Drahobejlova 17a, Praha 9 – Libeň


..:. více zde :.

2007-12-22, 11:22:00 • Alternativní kultura 
Stojí mezi procesem a oceněním.
Jak Ztohoven?

(Radek Wohlmuth, Aktuálně.cz, 21. prosince 2007, 8:00)


Praha – Od té doby, co David Černý natřel na Smíchově tank na růžovo, Česká republika tak hysterický poprask kolem výtvarného umění nezažila.

Vlastně ano, ještě když Jiří David postavil na Hradě své neonové Srdce. Diskuze se rozproudila hlavně ve chvíli, kdy mu z něj skupina Ztohoven udělala otazník.

Byl rok 2003 a byla to její první akce. V tomtéž samém roce stačila ještě během jediné noci překrýt 750 citylightů v metru jako ilegální kampaň na ilegální výstavu Znásilněný podvědomí a vymyslet napadení televizního vysílání. Několik měsíců hledala způsob a potom přímo v terénu nejslabší místo. Pak se nápad dostal k ledu.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-12-22, 11:20:00 • Média 
Třistatřicettřihoven

Knížák nemá rád Chalupeckého cenu. Proto se rozhodl, ve spolupráci s firmou Securitas (jež zajišťuje ochranu v národní galerii) a ČEZ (to je ta společnost, která vám neustále zdražuje cenu elektřiny a současně zvyšuje odměny svým manažerům) udělá soutěž novou. A bude za ni víc peněz! A rovnou ty dáme do názvu! Teď ještě najít dostatečně zkorumpované umělce, kteří si je vezmou.

Milan Mikuláštík

zdroj: Reflex 51-52/2007, Ex 20.12.2007

Více hoven:
Respekt Uhlobarona Bakaly: Ztohoven peníze nesmrdí
Česká televize: Příště Ztohoven zapálí Pražský hrad!
Knížák: Nekriminalizujte Ztohoven

2007-12-22, 11:15:00 • Média 

Dick zve na Miladu

Jo, abych neobtěžoval po skutcích apoštolských (co to kecám, mujbože), 21. 12. oheň (slunovrat, začátel zimy, začátek kozoroha a určitě nějakej pohanskej svátek a navíc nějaký porno, co to kecám, techno...

a 24. 12. antiXmasas patry s jídlem, hudbou a projekcí

A to vše na Miladě. Přineste, chcete-li, svoje antiXmass klipy pro zkomplikování výběru. Intervence všech feťáků vítána, si dělám prdel, ne všech...

Milada Party


..:. více zde :.

2007-12-21, 16:16:00 • Squatting 

Vztah mezi skínama a normálníma lidima, jó..?

"...ale přídu na zábavu skínů, vole, a přetáhne mě tam řetězem! nechápu próč..." ;*)

Mánička v Bzenci o skinech...

..:. více zde :.

2007-12-21, 6:42:00 • Video a filmy 
Hó, hó, hó...

2007-12-20, 17:45:00 • Inspired by... 2007-12-20, 17:42:00 • Cross Club 
Legalizace o kousek blíž
(Jiří X. Doležal, Reflex.cz, 20. prosince 2007)


Členové vlády včera schválili nový trestní zákoník – teď jde norma do Parlamentu, kde poslanci rozhodnou o jeho další existenci. To, co v něm nalezneme, sice ani zdaleka není legalizací marihuany, ale právní stav, který by novela nastolila, je však přece jen lepší než ten současný.

více na: ..:. Reflex.cz :.

2007-12-20, 11:08:00 • Drogy 
Marš neonacistů centrem Plzně vyvolává odpor
(ČTK, iHNed.cz, 18. prosince 2007)


Ke střetu neonacistů se zástupci občanských spolků se schyluje v Plzni. Stoupenci krajní pravice ohlásili na 19. ledna pochod plzeňským centrem. Je to zjevně připomínka transportu plzeňských Židů, který z Plzně vyjel 18. ledna 1942 do Terezína.

Plzeňská Liga proti antisemitismu v reakci vyzvala obyvatele, spřízněná sdružení a úřady, aby společně zabránili pošlapání lidské důstojnosti. Liga v den pochodu chystá v centru města protestní shromáždění.

Odpor proti pochodu vyjádřila včera také Federace židovských obcí.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2007-12-19, 11:26:00 • Média 
Česká ultrapravice: to už nejsou jen skini s boxery. Má i své poradce a právníky
(Milena Štráfeldová, radio.cz, 18. prosince 2007)


V posledních týdnech v Česku přibývá akcí, které pořádají pravicoví extremisté. 10. listopadu v Praze policie zasáhla proti neonacistům, kteří pod záminkou protestu proti účasti českých vojáků v irácké misi chtěli projít pražskou židovskou čtvrtí právě při výročí Křišťálové noci. Další pochod je ohlášen do Plzně na 19. ledna příštího roku, a zřejmě není náhoda, že právě v té době v roce 1942 začaly transporty plzeňských Židů do Terezína. Policie zasahuje i při soukromých koncertech a setkáních v menších městech. Naposledy tomu bylo tento víkend v Jirkově na Chomutovsku, kde se na údajné oslavě narozenin sešlo přes osm desítek skinů, kteří zpívali rasistické písně. Podobné případy byly i ve Vlašimi nebo v Nových Hamrů na Karlovarsku. Sílí tedy v České republice pravicový extremismus? A jak si neonacisté počínají? Zeptali jsme se Ondřeje Cakla z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost, který se pravicovou scénou dlouhodobě zabývá.


Podobá se v tomto směru česká pravicová scéna těm zahraničním?
"Čeští neonacisté v porovnání třeba s Německem jsou v mnoha věcech velmi pozadu. Oni nemají schopnost oslovit voliče, aby jim dali velký počet hlasů. U nás má ultrapravice v posledních letech maximálně 0,2 procenta. V porovnání s jinými zeměmi my ale máme silnou generaci v rozmezí zhruba patnáct až třicet let. Tady máme opravdu silnou část ultrapravice, která má potřebu neustále demonstrovat, mít nějaké aktivity. V tomto směru, to znamená v počtech demonstrací, v počtech koncertů, jsme vlastně skoro na špičce v Evropě. Máme jich určitě víc než Slovensko, Polsko a jiné části Evropy. Když se pak ale odevzdávají lístky ve volbách, tam máme skoro nejnižší zastoupení ultrapravice a jednu z nejnižších preferencí pro toto politické spektrum."

více na: ..:. radio.cz :.
2007-12-19, 11:10:00 • Média 
Rychtářův ještěří plátek"Osolíme, okořeníme a naklepeme, pyčo!" ;*)
2007-12-18, 17:56:00 • Z vesela ;) 
Táta a syn Kocábovi křtili na 'smetišti'
(Blesk.cz, 18. prosince 2007)

Hudebník Michael Kocáb (53) připravil pro své fanoušky velké překvapení.

Se skupinou Pražský výběr II křtil knihu a dvojcédéčko best of. Celá sláva se konala v netradičním klubu, který byl vytvořený z věcí nasbíraných na smetišti.

Mezi zúčastněnými nechyběl ani Kocábův tatínek Alfréd, kterému se na 'smetišti' moc líbilo.

Ladislav Špaček, odborník na slovo vzatý, překvapil nejen svou účastí, ale i etiketou. Celý den zřejmě nejedl a během křtu se ládoval místními pochutinami, které byly servírovány v plastovém nádobí.

zdroj: ..:. Blesk.cz :.
2007-12-18, 17:42:00 • Cross Club 
Vypnout mobily při útoku, navrhuje Langer
(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 18. prosince 2007)


Čechům zřejmě dál zůstane svoboda telefonovat bez většího dohledu policie a úřadů.

Ministr vnitra Ivan Langer totiž nechá změnit protiteroristická opatření, na kterých jeho úřad pracuje už pět let. Mobilní telefony tak bude možné dál odposlouchávat jen s povolením soudu. A oproti návrhům ministerských expertů se nejspíš nebudou rušit ani anonymní telefonní SIM karty.

Přitom snazší odposlechy i rušení předplacených karet obsahuje aktualizovaná koncepce boje proti terorismu, kterou bude dnes projednávat bezpečnostní rada státu v čele s premiérem Mirkem Topolánkem. Podle Langera je to ale dokument, který vznikl ještě za minulého vedení ministerstva, zatímco dnešní kabinet je proti tomu, aby měla policie při boji s teroristy větší pravomoci.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2007-12-18, 10:13:00 • Média 
Kdo učí lidovce, jak dělat svoji práci? Daniel Landa
(Jan Kubita, iHNed.cz, 17. prosince 2007)


Není to zrovna uklidňující zpráva. Propagátor bojových umění, vlastník dvouhlavňové brokovnice, bývalý skinhead, který se zásadně nekamarádil s těmi, co mají "černý voči, černý tělo" a "z palmy spad", kazatel vlastního řádu či sekty Ordo Lumen Templi, Daniel Landa, vysvětloval začátkem prosince přímo ve sněmovně poslancům a senátorům vládní KDU-ČSL, jak mají správně dělat svoji práci.

Lidovci chtěli mít na své tradiční adventní snídani znovu nějakého zajímavého hosta, který v předvánoční atmosféře povzbudivě nebo zajímavě promluví. A tentokrát je napadl Landa. Prý má dobrý vztah k duchovnu. Že se dřív, jako zpěvák skinheadské skupiny Orlík, divil, "proč nám sem negry posílaj", lidovcům nevadí.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2007-12-17, 16:06:00 • Média 
post-G8: Hamburg against state repression
(indymedia.org.uk, 15.12.2007, 22:23)


Up to 5000 people, more than half of them classified as a "potentially violent" part of the 'Autonome' movement, have participated in a demonstration against "security madness and surveillance state". Clashes between riot police and protestor occured in the early evening hours.

more: ..:. indymedia.org.uk :. ..:. de.indymedia.org :.

2007-12-16, 12:42:00 • Protestní akce 
Předvánoční Workshop Milada
(cheapnbest.blog.cz, 8. prosince 2007, 17:08)

Jo je to tak. Tuhle nedeli 16. 12. 2007 cca od 12 bych mel bejt s nejakym tim sito nadobickem k videni na starym dobrym squattu Milada. Prodavat a tisknout, povidat si a pit svaraka a caj s rumem. Cilem akce je si nabouchat kapsu pred vanocema a trochu chechtaku pak z ty kapsy vyndat a dat Milade. Klucka tomu rikaji benefice. Bo Miladu mam rad, a v podstate moje sito zacatky jsou svazany s ni, nevahal jsem a prislibil ucast.

více na ..:. cheapnbest.blog.cz :.


sítotisk workshop – squat Milada
2007-12-16, 10:24:00 • Squatting 
National Day Of Action in Holland Fighting Anti-Squatting Legislation (timeline)
(indymedia.org.uk, 15.12.2007, 13:41)


Squatting groups across the Netherlands are up in arms about newly proposed anti-squatting legislation. The 'ban on squatting' would make an end to the country's long and rich tradition of the creation of free spaces. This is the english version of the timeline of the actions today (Saturday 15th December).

more: ..:. indymedia.org.uk :.

2007-12-15, 19:13:00 • Squatting 

2007-12-15, 17:58:00 • Retro 

obrázek

2007-12-15, 14:51:00 • Alternativní kultura 
Václav Bureš: na demonstraci si vezměte zbraně
(Antifa.cz, 14. prosince 2007)


Panikaří neonacisté a bojí se o život? A kdo je člověk, který vyzývá neonacisty, aby na demonstraci přišli vyzbrojeni střelnými zbraněmi?

více na: ..:. Antifa.cz :.

Další info:

Ozbrojte se, vyzývá extremisty svolavatel demonstrace (iDNES.cz)

2007-12-15, 9:55:00 • Média 
Nový zákon: policie přestane měřit rychlost
(Josef Šlerka, Petr Mašek, Deník.cz, 14. prosince 2007, 8:28)


Praha – Ministerstvo vnitra připravilo nový zákon o policii a s ním i řadu dílčích novel. Měla by tak skončit další fáze velké reformy policie, kterou vyhlásil ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

… V jiných oblastech policie posílila. Někdy by měla mít větší pravomoci než vláda. Přístup do médií má vláda jen v případě ohrožení státu, policie by jej měla mít už při odvracení rozsáhlých škod a ohrožení životů.

„Je to příliš široká definice, určitě by se to mělo zpřesnit a zúžit, aby nedocházelo k problémům,“ říká mediální analytik Milan Šmíd.

… Není to ale jediná připomínka. Podle stínového ministra vnitra Františka Bublana by měl zákon lépe upravit postavení inspekce, která policisty kontroluje.

„Nelíbí se mi, že de facto zavádí agenta provokatéra, který bude navádět policisty k trestnému činu,“ říká Bublan.

více na: ..:. Deník.cz :.


2007-12-14, 16:23:00 • Média 
Chicago musí zaplatit 20 miliónů dolarů obětem policejního mučení
( akt-info.wgz.cz, 12. prosince 2007)


obrázekMěsto Chicago zaplatí téměř 20 miliónů dolarů čtyřem bývalým vězňům, kteří po mučení chicagskou policií učinili nucená a nakonec falešná přiznání ke zločinu. Všichni čtyři muži jsou Afroameričané, kteří byli odsouzeni k popravě. Díky objevení konkrétních důkazů byli však později všichni zproštěni obvinění. Po svém propuštění zažalovali bývalého velitele chicagské policie Jona Burgeho a přes 20 spolupracujících policistů, s tvrzením, že byli donuceni přiznat se k vraždě. Zvláštní prokurátoři vydali v roce 2006 zprávu, v které uvedli četné a nesporné důkazy o tom, že Burge a čtyři další bývalí policisté podezřelé osoby kvůli přiznání v 80. letech opravdu týrali. Proti Jonu Burgeovi, který na mučení dohlížel, nebyla nikdy podána trestní žaloba. V roce 1993 byl od policie propuštěn, ale nadále pobírá policejní rentu 30 000 dolarů ročně. Investigativní novinář, který toto mučení odhalil, byl ze svého zaměstnání v místním tisku nedávno propuštěn.

12/12/07

zdroj a další zprávy na: ..:. akt-info.wgz.cz :.
video: ..:. chicagotribune.com :.

2007-12-14, 9:30:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Krvavé fontány v Madridu
(Antifa.cz, 13. prosince 2007, 10:55)


V úterý 11. prosince uplynul jeden měsíc od smrti mladého antifašisty Carlose Palomina, kterého probodl neonacista Josué Estébanez de la Hija, voják z povolání. O události jsme podrobně psali v tomto článku.

Krátce po útoku na Carlose neonacisté pobodali a těžce zranili 23. listopadu ve městě Cáceres dalšího antifašistu Carlose G. Basase, který je dodnes s probodlou plící na jednotce intenzivní péče. Cáceres, který je místním centrem alternativních subkultur, je od té doby v obležení policie, která v rámci ”nestrannosti” neustále znepříjemňuje život všem antifašistům ve městě za pomoci posil až z Madridu. Neonacisté se na ulicích neukazují a situace je tam i v ostatních městech velmi napjatá.

více na: ..:. Antifa.cz :.


2007-12-13, 11:54:00 • Protestní akce 
Zrovna si jedu udělat bustu
(Alena Plavcová, Lidovky.cz, 10. prosince 2007, 11:33)


S legendou šansonu Hanou Hegerovou o podpisu od Tomáše Rosického a užitečnosti marihuany, briliantů a mladých milenců.

..:. více zde :.

2007-12-12, 22:49:00 • Drogy 
Ovšem
(Lukáš Rychetský, týdeník A2, 12. prosince 2007)


Novou knihu Street art Praha (viz. recenze na s.8) od jejího vydání pronásledují výtky těch, kteří mají pocit, že k ní mají co říct. Vytýká se jí výběr materiálu, grafické zpracování i úroveň doprovodného slova. Mlčí se ale o tom, jakým způsobem jeden z těch, kdo knihu připravovali, získal některé uliční artefakty, které zdobí její stránky. Nejde totiž ve všech případech o úlovky fotoaparátu přímo z ulice, ale o věci z ulice zcizené a odnesené domů. Možná chce mít některý z autorů doma ulici a nějak nechápe, že toto umění právě tak jako nepatří do galerií, nepatří ani do pokojíčků jeho příznivců. Kniha o estetickém bohatství pražských ulic tak tyto ulice paradoxně opět zevšedněla, a to jen proto, aby se zaplnilo prázdné místo v jedné publikaci. K fenoménu street art i ke graffiti jistě patří vzájemné překrývání a kreativní útoky na práce druhých. Pouhé strhávání ale připomíná spíše práci obecních uklízečů.

2007-12-12, 22:45:00 • Alternativní kultura 
Street art Praha
(Petr Vaňous, TýdeníkA2.cz, 12. prosince 2007)


Kniha Street art Praha je ukázkovým dokumentem své doby, a to se vším všudy. Velkoryse vypravená a graficky pečlivě připravená publikace, založená na barevném obrazovém materiálu (místy se opakuje), s minimem doprovodného textu, navozuje dojem, že streetartová Praha se svými „potetovanými“ zdmi nezůstává pozadu za ostatními západními metropolemi, a pokud, tak vše dohání rychlým, ambiciózním tempem. Motiv rychlosti je tu všudypřítomný.


Otázkou zůstává, zda živé patafyzické aktivity, byť podbarvené společenskou nespokojeností, politickou revoltou, šířením konkrétní ideologie, mesiášskými sklony nebo pouhým narcisismem, potřebují podobné pomníky, a pokud ano, zda tak překotně brzy. Nebezpečí se totiž skrývá v tom, že se tímto způsobem pouze urychlí časem neodvratný vstup nezávislého „street artu“ do uměleckého establishmentu, který si ho už využije a zrecykluje po svém, jako se to stalo například s graffiti. Tržní mechanismy jsou jednoduše velmi mocné a těžko se jejich svodům odolává.

více na: ..:. TýdeníkA2.cz:.

Poznámka:
Zajímavý je fakt, že na recenzovanou knihu Street art Praha nakladatelství Arbor vitae nějakým schizoidním omylem finančné přispěl i pražský magistrát (částkou 90.000,- Kč). Magistrát například podal trestní oznámení na semaforové panáčky Romane Týce. Ty v knize ovšem nenaleznete. Ocenila je ovšem poněkud dospělejší Vídeň.
Rozhodnutí je datováno 30.7.2007, tedy ve stejnou dobu, kdy podnikatel z módního průmyslu a proslavený radní pro oblast kultury Ing. Milan Richter pronesl v článku Radnice odmítá legální graffiti deníku 24hodin tato slova:

Tato činnost se rozmáhá a jsou poškozovány památkově chráněné objekty. Chybí důsledné a tvrdé postihy pro tato individua. Většina těchto lidí je hanbou společnosti!!!

Vysvětlením nelogické podpory magistrátu, by tak mohl být záměr zmapovat zdžuglovanou, polepenou a zasprejovanou Prahu před totálním vyčistěním, které již několik let hlásá Richterův kolega z ODS a starosta Prahy 6 Mgr. Tomáš Chalupa. Kniha Street Art Praha pak bude sloužit jako odstrašující příklad ohavné minulosti města a důkaz úspěšné modré politiky.
Že to s čistění Prahy myslí pražští radní smrtelné vážně dokazují i slova dalšího potentáta, prvního náměstka a šéfa pro bezpečnost Mgr. Rudolfa Blažka. Ten vidí jako akutní nebezpečí stánky s klobásami na Václavském náměstí. Budou proto zničeny.
Ve světle sterilizačního běsnění pražských papalašů pak lze i pochopit fetišismu autora publikace a šéfredaktora týdeníku Euro Istvána Lékó, který ve sběratelském zápalu samolepky údajně strhává. Zachráněné kusy tak budou zřejmě v dobrých rukách uchovány jako cenné relikvie, které přečkaly barbarství systému.
2007-12-12, 11:22:00 • Alternativní kultura 
Siroty po ní zůstaly...
(ŠOK, Britské listy, 12. prosince 2007)


Od zvědů na Magistrátu hl. m. Prahy se dozvídáme, že byla konečně o sedmi letech nekvalitní práce odejita JUDr. Ivana Odarčenková, která dlouhodobě šéfovala odboru občansko-správní agendy a měla na starosti evidenci a zamítání shromáždění v Praze. Důvodů k jejímu odchodu by se zajisté našlo desítky, vrcholným kouskem ovšem byla její sympatie k pochodňovým průvodům českých neonacistů židovským městem či nechopnost nalézt relevantní důvody k zákazu těcto provokací. V roce 2003 zakázali neonacistický pochod Maiselovou ulicí až policisté "na místě", letos vedla nekvalitní práce její i jejích podřízených k mezinárodní ostudě, intervenci prezidenta, mezinárodních organizací, soudním tahanicím a mobilizaci tisíců lidí. Snaze magistrátních úředníků kriminalizovat shromáždění anarchistických aktivistů na místě propůjčeném jim pořadateli – Židovskou liberální unií byla redakce Britských listů svědkem. S neblahou činností úřednice Odarčenkové se Britské listy setkávají už sedm let, takže jejího odchodu nelitují.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2007-12-12, 9:09:00 • Média 
Klerofašistický advent ve Sněmovně

Lidovci naopak zorganizovali adventní snídani spojenou s modlitbou. Jednou z hlavních duchovních autorit tu byl i Daniel Landa, kdysi trošku nahnědlý zpěvák, dnes pokorný posel světla v řádu Ordo Lumen Templi (pro neznalé: řád je jakousi operetní variací na Ku-klux-klan, říznutou navíc filmem Excalibur).

zdroj: ..:. tyden.cz/zapisnik-z-male-strany :.

obrázek Na adventu KDU-ČSL hovořil Daniel Landa
(Andrea Cerqueirová, ta-gita.cz, 10. prosince 2007, 13:07)

Tradiční adventní snídani v prostorách sněmovny ve čtvrtek uspořádala KDU-ČSL. Letos ji připravila lidovecká senátorka Ludmila Müllerová. Jedním z hlavních hostů byl zpěvák Daniel Landa, který přítomným předčítal z knihy Jana Antonína Bati Budujeme stát a podle svých slov hovořil o duchu a touze.


Senátorka Ludmila Müllerová přivítala Daniela Landu slovy, že často zpívá o lásce, nyní že o ní bude mluvit. „Pracuji s lidmi v určité duševní oblasti, proto snad mám co říct,“ uvedl v úvodu Landa. „Náš úkol? Vybudovati silný a hospodářsky jednotný československý stát. Náš cíl? Aby tento stát byl kulturně i hospodářsky nejsilnější a nejbohatší v Evropě,“ citoval z knihy Bati. „Je vidět, jak se liší duch naší doby od doby dřívější. Fascinuje mě ta nesmírná odvaha, s jakou Baťa vyzýval, aby náš národ byl mezi národy evropskými. Považuji proto za nesmírnou tragédii, že jsme zemí bez vize. Mohli bychom mít vize jako naši předkové – abychom se stali nejzdravější, nejkrásnější a nejkulturnější. K tomu potřebujeme více snít. Lépe by se nám žilo, kdybychom věděli, jaké máme mít místo v Evropě. Zda máme být zaměstnanci Evropy, nebo jestli si řekneme, ne, my bychom chtěli být zemí Jana Ámose Komenského – kulturním a vzdělanostním centrem,“ uvedl Landa. Byl odměněn potleskem.

více na: ..:. ta-gita.cz :.
2007-12-11, 12:01:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Despekt

Umělecká skupina Ztohoven nedávno překvapila veřejnost, když se pirátsky napíchla na vysílání ČT a do pořadu namixovala jaderný výbuch. Prý šlo o protest proti manipulaci ze strany médií. Nyní umělci překvapili znovu, když cenu nazvanou Cena NG a Skupiny ČEZ převzali. Málokdo to s médii umí jako ČEZ. Protesty proti mocným jdou stranou, když je tu odměna 330 tisíc.

zdroj: ..:. respekt.cz :.

2007-12-11, 11:02:00 • Média 
Policie stíhá stále více pěstitelů konopí
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 9. prosince 2007, 19:56)


V Česku dramaticky roste počet lidí, které policie obvinila z trestného činu kvůli držení marihuany. Zatímco za celý loňský rok jich bylo 366, jen za prvních devět měsíců letošního roku toto číslo vyšplhalo na 474.

Vyplývá to ze statistik ministerstva spravedlnosti, které mají LN k dispozici. Kromě obviněných roste i počet lidí, kteří se kvůli nejrozšířenější nelegální droze dostanou před soud. Loni státní zástupci obžalovali 253 lidí, za tři čtvrtletí letošního roku již 308.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

..:. více zde :.

2007-12-10, 16:49:00 • Drogy 
Práce žalobců? Osobní údaj
(Lidovky.cz, 10. prosince 2007)


Praha – Žádné informace neposkytneme. A to ani poslancům.
Tak reagovalo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) na žádost poslance Ondřeje Lišky (Strana zelených), aby mu poskytlo informace o činnosti státních zástupců specializovaných na drogové trestné činy.

Nejen u NSZ, ale i na každém okresním státním zastupitelství již několik let působí specialisté z řad žalobců, kteří mají právě drogovou problematiku na starosti. A právě na jejich jména se poslanec a nynější ministr školství Liška před časem ptal. Informaci potřeboval ke své práci, což mu umožňuje zvláštní právní předpis, a ve své žádosti na to také upozornil.

více na: ..:. lidovky.cz :.
2007-12-10, 14:14:00 • Drogy 
Justice tají informace o konopné represi
(týdeník A2 49/2007, 5. prosince 2007)


obrázekPodle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy jsme i letos na čele v kouření marihuany u lidí do 24 let. Další důvod, proč bychom debatu o marihuaně měli ze stran časopisů a od zakouřených hospodských stolů vrátit zpět k politikům. Už proto, že takřka každý třetí z vyhodnocované skupiny může být nějakým způsobem kriminalizován. Poslanec a nyní už i ministr Ondřej Liška seznal, že k diskuzi o čemkoli jsou třeba data, a požádal oficiální cestou ministra spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyni o čísla, ale i informace, jež by mimo jiné odhalily kolik konopných deliktů a jakého druhu je v současnosti vedeno. Když se totiž diskutuje, mělo by se vědět, o čem. Až po pěti týdnech a několika urgencích se od Renaty Vesecké dozvěděl, že se nic nedozví a ani prý nemůže. Dokonce prý neuvedl, proč chce tyto věci vědět. Bez konkretizace charakteru nakonec počet započatých trestních stíhání ve věci konopí za rok 2007 sdělil ministr Jiří Pospíšil. Je jich 446. To není málo. Víme tedy, že máme problém, ale vůbec nevíme, jak velký, koho a jak dalece se vlastně týká. Ten kdo to ví, nám o tom nechce umožnit diskusi. Co bychom se asi tak mohli dozvědět? Třeba to, že jde z většiny o malé pěstitele pro vlastní potřebu? Nebo také, že případů z právě končícího roku je sice kolem pěti stovek, ale těch starších a stále otevřených ještě mnohem více?

Irina Kellyová

2007-12-10, 9:43:00 • Drogy 
obrázek Pražské vzpomínky na Johna Winstona Lennona
(blog.aktualne.centrum.cz, 8. prosince 2007)


V sobotu 8. prosince je tomu 27 let co fanatický fanoušek zastřelil Johna Lennona – hudebníka, mírového aktivistu, rebela.
I v tehdejším komunistickém Československu měla řada lidí potřebu na Lennona nezapomenout. Nejznámějším vzpomínkovým místem se stala pražská Kampa. Před 17 lety byl právě na Kampě vyhlášen vznik nové nezávislé iniciativy Mírový klub Johna Lennona. Pro lepší orientaci v tehdejší situaci přepisuji rozhovor, který vyšel v knize trojice autorů (Blažek, Laube, Pospíšil) s názvem Lennonova zeď v Praze – Neformální shromáždění mládeže na Kampě 1980-1989. Vydal Ústav pro soudobé dějiny v roce 2003. Součásti knihy je i CD.


..:. více zde :.

2007-12-9, 20:43:00 • Retro 
Češi jsou Kelti – alespoň etnicky, když ne jazykově...
(xChaos, TečkaCZ.cz, 7. prosince 2007, 17:18)


Když jsem šířil svoje teorie o tom, že Češi mají svým původem blíže ke Keltům, než k ostatním Slovanům, netušil jsem, že pro tuhle teorii existují solidní vědecké důkazy.

… No a naše keltské zvyklosti jsou mimo diskusi (slavíme Beltaine – čarodějnice+1. máj, a Samainem – dušičky, a celý czechtek byl prostě jen pokus o obnovení keltského svátku Lugnasad – co jiného...)

více na: ..:. TečkaCZ.cz :.

2007-12-9, 13:30:00 • CzechTek 
Award given to guerilla art group awaiting trial
(aktualne.cz, 7.12.2007, 20:00)


Prague – A Czech art group Ztohoven won the first ever Prize NG333, awarded by the Czech National Gallery.

The "piece" which won the guerilla art ensemble recognition from the prestigious institution was their hijack of Czech Television broadcast last June.

In a project called Media Reality, the ingeniously called Ztohoven group (a play on words which can either mean "Out of that" or "A hundred turds" – written differently in Czech, but sounding the same) managed to smuggle a video montage displaying nuclear explosion into Panorama morning show on Czech TV

more infos and pictures: ..:. aktualne.cz :.

2007-12-9, 11:34:00 • English 
Atompilz im Frühstücksfernsehen
(Schweizer Fernsehen, 7. Dezember 2007, 16:06)


Die Fernsehbilder einer vermeintlichen Atombombenexplosion im böhmischen Riesengebirge hatten Tschechien im Juni schockiert – nun sind die dafür verantwortlichen Künstler mit einem Nationalpreis ihres Landes ausgezeichnet worden.

více na: ..:. tagesschau.sf.tv :.

2007-12-9, 11:17:00 • Média 
Reakce ČT na udělení ceny NG 333 skupině Ztohoven
(Česká Televize, 7. listopadu 2007)


Česká televize s velkými rozpaky přijala informaci, že uskupení Ztohoven získalo cenu Národní galerie a ČEZ. Je totiž velmi diskutabilní, co je ještě dnes označováno za umění. Z uměleckého hlediska by jistě bylo mimořádným počinem například zapálení Pražského hrad. Apokalyptické obrazy by jistě obletěly svět a fotografové a filmaři by za jejich zachycení získali nejedno ocenění. Je tohle však ještě umění? Národní galerie vyslala svým rozhodnutím velmi špatný signál do společnosti. Porušování zákonů této země bylo povýšeno na umění a ještě bylo dekorováno. Špatný signál je to i pro diváky České televize. Národní galerií oceněné porušení zákona by totiž v té nejhorší variantě mohlo televizní poplatníky stát až 5 milionů korun, což je horní sazba pokuty, která nyní České televizi za produkci skupiny Ztohoven hrozí. Ať každý divák sám zváží, zda chce nedobrovolně toto údajné umění sponzorovat. Nelze se divit, že fasády soukromých domů hyzdí „takyumění“ sprejerů, náhrobky našich předků jsou vyvraceny a vzácná umělecká díla ničena. Národní galerie všem vandalům svým rozhodnutím vzkázala: Jste umělci a my jsme připraveni vám za vaše „umění“dokonce zaplatit.

Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT

zdroj: ..:. ceskatelevize.cz :.Ztohoven 8.2.2008, příští stanice Apokalypsa …
2007-12-8, 13:19:00 • Média 

...aby měli trochu radost 8-)Adolf Hitler dances to the sound of Hey ya (OutKast: Speakerboxx / The Love Below)

thx M.


2007-12-8, 11:22:00 • Z vesela ;) 
Voják Vladimír Holub prý není neonacista
(Antifašistická akce, Antifa.cz, 7. prosince 2007)

Omyly se někdy stávají. Patří to k životu. Zda se Antifašistická akce dopustila omylu, když označila vojáka Vladimíra Holuba ze 4. Brigády rychlého nasazení za neonacistu, se dozvíte v následujícím článku.


Jak jsme předpokládali, to, že Antifašistická akce, Mf DNES a zpravodajský portál iDNES zveřejnily jména a fotografie neonacistů v řadách elitních jednotek armády, vyvolalo odezvu. Policie se nechala slyšet, že o neonacistech v armádě celou dobu ví, ale její informace nikoho z AČR nezajímaly. Ministryně obrany byla nejprve překvapena, ale druhý den si vzpomněla, že také vlastně celou dobu o všem věděla.

více na: ..:. Antifa.cz :.

2007-12-7, 14:18:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Cenu pro mladé umělce si odnesla skupina Ztohoven
(ČTK, Týden.cz, 6. prosince 2007, 22:38)


Umělecká skupina Ztohoven zvítězila v prvním ročníku nových cen pro mladé umělce, které letos pod názvem Cena NG 333 poprvé vyhlásila Národní galerie v Praze. Galerie od tvůrců odkoupí za 333.000 korun vítězné dílo nazvané Mediální realita a umístí je do svých sbírek.


Při přebírání ceny Hrazdira organizátorům připomněl ustanovení trestního zákoníku, podle něhož za schvalování trestného činu hrozí až roční trest odnětí svobody. "Myslím, že to celkem vtipně završuje celý koncept uměleckého projektu a zdůrazňuje paradox mezi tím, že za totéž dílo jsou (tvůrci) na jedné straně trestně stíháni a na druhé straně velebeni a honorováni takovouto cenou, které si nepochybně váží," řekl Jan Hrazdira.

"Porota se domnívá, že skupina Ztohoven vstoupila velmi razantně na českou scénu tím, že udělala událost ve skutečném čase v reálném prostoru a riskovala sebe sama," řekl generální ředitel Národní galerie Milan Knížák, který byl rovněž jedním z porotců. Podle jeho názoru je výsledek cen významným signálem veřejnosti. "Je to veřejné přihlášení se k něčemu, co je v naší zemi kriminalizováno a my se domníváme, že to kriminalizováno být nemá. Tímto tomu dáváme jakousi legitimnost, aspoň uměleckou a morální," konstatoval.

celý článek na: ..:. Týden.cz :.
2007-12-7, 11:46:00 • Média 

Ztohoven: On Media Reality (O mediální realitě)

Ztohoven: On Media Reality trailer

Ztohoven – Czech – breaking the mass media machine. Fiktivní výbuch atomové bomby v Krkonoších


..:. více zde :.

2007-12-6, 21:23:00 • Video a filmy 

Po obvinění dostali Ztohoven za útok i Cenu NG

(Radek Wohlmuth, Aktuálně.cz, 6. prosince 2007, 19:15)

Takřka nemožné se stalo skutkem. Umělecká skupina Ztohoven vyhrála první ročník Ceny NG 333. Prvenství získala za svou diverzní akci v obci Černý Důl, při které se nabourala do živého vysílání ČT2 a v rámci pořadu Panorama odvysílala v podkrkonošské krajině simulaci jaderného výbuchu.

Její čin, jehož záznam na internetu obletěl svět, vzbudil spontánní vlnu reakcí a emotivní diskuse. Bohužel spíš o činu samotném než o snadné možnosti manipulace médií – jak by si skupina, která akci nazvala Mediální realita, přála. V souvislosti s akcí bylo sedm členů skupiny obviněno ze šíření poplašné zprávy. V nedávné době byli seznámeni se spisem a čeká se na soud.

více na ..:. Aktuálně.cz :.


2007-12-6, 20:10:00 • Alternativní kultura 
Evropský trend je nezavírat za marihuanu

Ať už se legislativní systémy jednotlivých členských států staví k problematice konopných drog jakkoli , v Evropě je možné sledovat trend rozvoje alternativ k trestnímu odsouzení v případech užívání a držení menšího množství konopí pro vlastní potřebu bez přitěžujících okolností. Konopí se v současnosti často odděluje od jiných nelegálních látek, ať už ze zákona, na základě metodických pokynů pro orgány obžaloby nebo v soudní praxi. Ve většině evropských zemí dochází k odklonu od trestů odnětí svobody ve prospěch peněžitých trestů, napomenutí, probačního dohledu, upuštění od potrestání a poradenství. Příklady tohoto trendu lze najít v řadě opatření z poslední doby, např. zrušení trestů odnětí svobody v Lucembursku v roce 2001 a v Belgii v roce 2003, snížení trestů odnětí svobody v Řecku v roce 2003 a ve Spojeném království v roce 2004. Příslušné metodické pokyny byly pro policii a orgány obžaloby vydány v roce 2003 a 2005 v Belgii, v roce 2005 ve Francii a v roce 2004 a 2006 ve Spojeném království

zdroj a více: Anna Čurdová: Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace (Blisty.cz)

2007-12-6, 11:33:00 • Drogy 
obrázek Černého viselec zburcoval v USA policii a hasiče
(Aktuálně.cz, 5. prosince 2007, 22:20)


Grand Rapids (Michigan) – David Černý si může spokojeně udělat další čárku do oblíbené kolonky Kolikrát už jsem někoho vyprovokoval.

Tentokrát ale nejde o vzruch politický ani estetický: jeho socha Zavěšený muž způsobila v michiganském městě Grand Rapids nečekaný poplach u hasičů i policie.

Skulptura, jež v životní velikosti znázorňuje visícího Sigmunda Freuda, byla v úterý umístěna na střechu poblíž místní arény Van Andel. Záhy několik lidí volalo na policii s tím, že viděli sebevraha. O zprávě místního deníku Grand Rapids Press informoval server Prague Daily Monitor.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2007-12-6, 8:03:00 • Média 
obrázek


2007-12-5, 22:42:00 • Alternativní kultura 
via: ..:. woostercollective.com :.

2007-12-5, 21:42:00 • Alternativní kultura 
neonacista Rastislav Rogel Príslušnosť Rogela k neonacistom preverí prokuratúra
(Juraj Furmek, Aktualne.sk, 3. prosince 2007, 18:15)

Bratislava – Prokuratúra preverí príslušnosť herca Rastislava Rogela k neonacistickému hnutiu. Podrobné informácie o jeho aktivitách priniesol týždenník Plus 7 dní.

"Prokuratúra bude preverovať údaje obsiahnuté v článku," uviedla pre Aktuálne.sk hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Rogel v minulosti pôsobil v neonacistických skupinách Krátky proces a Juden Mord (Vražda Židov). V textoch skupín Rogel spieva o túžbe povraždiť tých, ktorí prežili holokaust. Plus 7 dní ma k dispozícií aj videonahrávku, na ktorej herec ukazuje aj hákový kríž vytetovaný na vnútornej strane ramena.

více na: ..:. Aktualne.sk :.

2007-12-5, 10:05:00 • Média 
Police brutality against RTS. 245 activists detained
(indymedia.org.uk, 03.12.2007, 14:54)


Nearly 500 riot cops with tanks and water cannons stopped a peaceful RTS-party. The cops used pepperspray, non-lethal guns and did beat people. They detanied 245 people.


Police hunted people through the streets. In a park they surrounded hundreds of activists. Each activist was filmed and brought to a nearby prison. The prison was absolutely new and it seems it was constructed for arresting protesters. After some hours no one was allowed to go to the toilet or to ask for drinking water. The detainees were forced to be naked. After the arrest people were brought by police not back into the city of Luzern – but in neighbouring villages. Quote of a cop: "We don´t want you in the city".

Repression is on a new level in Switzerland. Time to act.

source: ..:. indymedia.org.uk :.

more infos and pictures: ..:. switzerland.indymedia.org :.2007-12-4, 21:47:00 • Protestní akce 
New Works and Installations by: Blek Le Rat, Blu, Bo130, D*Face,
Microbo, and Space Invader

Opening reception – Saturday, December 1st, 6pm—9pm

December 1, 2007 through December 29, 2007
D*Face: Cli Che

more infos and pictures: ..:. jonathanlevinegallery.com :.

via: ..:. woostercollective.com :.

2007-12-4, 10:18:00 • Alternativní kultura more pictures: ..:. news.bbc.co.uk:.

2007-12-3, 20:53:00 • Alternativní kultura 
Eurodrogy 2007: lepší už to nebude
(Tomáš Zábranský, adiktologie.cz, 3. prosince 2007)


Pokud se chceme pokusit o razantní zlepšení drogové situace, nezbývá než zvažovat experimenty, které by společnosti umožnily účinněji regulovat množství drog na trhu – tedy alternativy k absolutní prohibici. V opačném případě se v EU ani v ČR asi nestane nic dramatického, je třeba se ale smířit s tím, že „lepší už to nebude.“

V listopadu byly zveřejněny dva klíčové dokumenty, které se zabývají drogovou problematikou v naší části světa: výroční zpráva českého Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti a zpráva Evropského monitorovacího centra. Jako obvykle se vyrojily mediální (dez)interpretace a jako obvykle hraje prim plukovník Komorous, podle nějž „jsme v Evropě favority v užívání marihuany a v injekčním užívání heroinu a pervitinu.“ To ale žádná z obou zpráv neříká, jak se lze snadno přesvědčit (www.emcdda.europa.eu a www.drogy-info.cz).

Důležitější než bajky velitele policejního protidrogového útvaru však je, co obě výroční zprávy říkají doopravdy.

Tak především: drogová situace v EU a v ČR je výborná. To může znít jako rouhání: jak může být situace v něčem tak z podstaty špatném, jako jsou drogy, vůbec „dobrá,“ natož „výborná?“

více na: ..:. adiktologie.cz :.

2007-12-3, 10:48:00 • Drogy 
Policie dosud neví, jaké drogy našla ve škole
(Petra Benešová, iHNed.cz, 30. listopadu 2007, 0:26)


Už to bude více než měsíc, co policie prohledávala školákům ve Slaném jejich tašky, zda v nich nemají drogy. U dvou patnáctiletých chlapců ze 2. základní školy našla "zelenou drť" podobnou marihuaně. Ani po tak dlouhé době však policie stále neví, zda studenty nakonec obviní z držení omamných látek.

Policisté totiž ještě "nerozluštili", co měli u sebe studenti za drogu a zda opravdu šlo o marihuanu. "Expertiza je prostě na dlouhou dobu. Já s tím nic neudělám," říkala včera mluvčí kladenské policie Jana Dětská.

..:. více zde :.

2007-12-3, 10:45:00 • Drogy 
Česká policie není dostatečně nezávislá a nestranná
(ČT24, 2. prosince 2007, 16:57)


Praha – České republice podle některých organizací na ochranu lidských práv pořád chybí nezávislá a nestranná kontrola policie. A nezmění to podle nich ani nový zákon o policii. Volají po větší vnitřní kontrole policie a po vzniku nezávislého orgánu, na který by se mohli lidé se svými podněty obracet.

více na: ..:. ČT24.cz :.

V souvislostech:

Komedie na Vnitru pokračuje: Langer se nechce vzdát inspekce, Bublan ho kritizuje (23.11.2007 Novinky.cz)
Právo na spravedlnost (Otevřený dopis Dokumentačního střediska pro lidská práva z listopadu 1999)
Langerovy tance kolem Inspekce (9.10.2007 iHNed.cz/Frekvence1)

2007-12-3, 9:55:00 • Média 
Jak hudba ovlivňuje tlusté střevo
(show.idnes.cz, 29. listopadu 2007, 16:07)


Víte, že existuje 42strunná kytara? A že byla za války vyráběna piana ze součástek bombardérů? A že na českou kytaru hrál George Harrison? To všechno a mnoho dalšího se dozvíte z prvního dílu knihy Milana Guštara Elektrofony.

Autor, sám zkušený aktivní hudebník a zvukař, v prvním dílu své knihy, která nese podtitul Historie, Principy, Souvislosti, poutavě vykládá historii elektrifikace hudebních nástrojů a vnáší systém do jejich dělení.

Přináší také množství profilů a ilustrovaných "encyklopedických hesel", týkajících se nejdůležitějších typů a značek elektrofonických nástrojů: kláves, kytar, baskytar, ale i nejrůznějších, dnes většinou pozapomenutých kuriozit a hybridů.

Přestože elektrifikace byla asi nejvýraznějším rysem hudby 20. století a zasáhla do všech žánrů, zdaleka ne všichni tvůrci se s ní dokázali vyrovnat. Guštar hned v úvodu například cituje jednoho z nejprogresivnějších skladatelů minulé dekády Igora Stravinského, který roku 1960 řekl:

"Jako dítě jsem znal v Rusku jednoho rolníka, který dovedl jemně hvízdat na koně tak, že kůň začal močit. Tentýž hvizd jsem slyšel v několika elektronických skladbách a působí mi totéž nutkání jako tomu koni. A některé elektronické zvuky mají vliv i na funkci tlustého střeva, alespoň u mne."

více na: ..:. show.idnes.cz :.


Elektrofony I – do historie elektromechanických nástrojů
(Milan Guštar, muzikus.cz, 29. října 2007)


Hudební nástroje a elektřina k sobě patří již více než sto let. V seriálu Elektrofony se nejprve podíváme do historie elektromechanických a později možná i elektronických nástrojů.

Potřeba roztřídit používané hudební nástroje se objevila v mnoha civilizacích již před tisíciletími. Starý čínský systém rozděloval hudební nástroje podle materiálu, ze kterého byly vyrobeny. Ve staré Indii byly nástroje rozdělovány podle materiálu vydávajícího zvuk. Různé jednoduché systémy lze najít u starověkých řeckých, latinských i arabských filosofů.

více na: ..:. muzikus.cz :.
2007-12-2, 13:22:00 • Média 
Underground Harmony zine č. 3 konečně venku!!!!
(zavraty.blogspot.com, 29. listopadu 2007)


* Projekt časopisu Underground Harmony vlastně vznikl v Klubu Za vraty – a v tomto čísle jsou dva texty týkající se zániku klubu – takže není vůbec od věci uveřejnit zde anonci na právě vyšlé třetí číslo UH zine.

...Od doby kdy se mezi lidi dostalo druhé číslo Underground harmony zine uplynul víc jak rok a mnozí možná již začali zoufat a jiní se radovat, že jsme to zabalili. Nestalo se tak a i přes všechny nesnáze se nám povedlo přinést na svět další „dítě“, jenž se zrodilo díky naší tvořivé síle a našemu láskyplnému vztahu s undergroundovým světem, tvořeným rozličnými subkulturami, ideami, principy, názory a životními styly. Stejně jako u předešlých čísel Underground harmony ani třetí číslo nepřišlo na svět bez problémů a možná to byl nejkomplikovanější porod, který jsme zatím prožili, proto jsme moc rádi, že vše nakonec dobře dopadlo a o produkt naší kreativity se můžeme podělit i s ostatními lidmi.

více na: ..:. zavraty.blogspot.com :.

2007-12-2, 10:59:00 • Alternativní kultura 
Být dnes kritický k Parkanové znamená obvinit nepřímo Tvrdíka, Kostelku, Grosse i Grulicha
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 30. listopadu 2007)


Stínový ministr obrany Petr Hulinský považuje existenci příznivců extremistických hnutí v řadách Armády ČR za velmi závažný problém. Má pravdu. Problém to je. Závažný. A dlouho neřešený a dnes už nejspíše neřešitelný, pokud nebude politická objednávka na psychologické prověrky desítek tisíc vojáků i desítek tisíc policistů. Kontrolní mechanismy v bezpečnostních složkách obecně a v armádě konkrétně nefungují, armáda dnes nevychovává vlastence, bránící zemi, ale nájemné žoldáky, které jako žoldáky používá ve válkách na druhém konci zeměkoule. Ať se nediví, že se jako žoldáci chovají... Vychovává zálohy i pro "dvojí" použití. Určité zpravodajské složky i velení armády jsou o těchto skutečnostech už dlouho informovány, neboť si armáda i policie nechala provést už několikrát průzkumy a tajná služba některé vojáky a policisty sleduje. Aniž zasahuje.

Vtip je v tom, že sledovaní s pozitivním nálezem jsou vydíráni a používáni ke spolupráci. Byla to sama policie, která dekonspirovala neonacistu v řadách pražské Městské policie několik týdnů poté, co protiextremistické oddělení informovalo vedení pražských strážníků o svých poznatcích – a bezvýsledně. Nicméně velitele městské policie nikdo nesesadil z funkce.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2007-12-1, 22:21:00 • Média 
Ministr Langer naštval premiéra
(revue.idnes.cz, 30. listopadu 2007, 0:01)


Ministr vnitra Ivan Langer si to zavařil u premiéra Mirka Topolánka. Zasedání vlády totiž vyměnil za zábavu.

"Je na mě naštvaný, měli jsme zasedání vlády a já se z něj omluvil s tím, že jdu na Koncert pro dobrý poldy," vysvětluje Langer důvod rozepře s premiérem. Spokojenost policistů pro něj ale v tuto chvíli byla přednější než spokojenost šéfa ODS.

Koncert uspořádal Langer pro všechny muže zákona, kteří zasahovali 10. listopadu v Praze proti neonacistům. Ale nejen pro ně. "Tenhle zásah byl takový vyvolávací moment, ale koncert má symboličtější rozměr. Každý potřebuje mít pocit, že práce, kterou dělá, má smysl a že je za ní náležitě odměněn a dočká se i poděkování. A tím je právě tenhle koncert, na který přijeli zahrát moji kamarádi Láďa Křížek, Petr Šiška nebo Izzy. Všechny znám dobrých deset let," uvádí Langer.

více na: ..:. revue.idnes.cz :.


2007-12-1, 10:47:00 • Média