[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
… ehm, to je prostě bez komentáře.… důvodem změny barvy je podle policie skutečnost, že nová kombinace barev je agresivnější a bude v lidech vyvolávat větší respekt.

více na: ..:. Novinky.cz :.

thx A.
2008-03-31, 16:54:00 • Média 
Přišlápnutá lidská práva
(Tereza Spencerová, Jaromír Hasoň, MF Plus 11/2008, 21. března 2008)

* Organizace Člověk v tísni i festival Jeden svět jsou financovány z českých či amerických vládních zdrojů. Nemusí se třeba festival kvůli tomu vyhýbat některým palčivým tématům?


Určitě se žádným tématům nevyhýbá. Snažíme se mít program co nejvíce vybalancovaný, aby se rovnoměrně věnoval zemím a konfliktům, při nichž jsou porušována lidská práva.

Vždycky bude na festivalu, a tím se netajíme, mírná převaha témat, kterými se primárně zabývá Člověk v tísni. Koncipujeme program festivalu tak, aby byl co nejotevřenější. Druhá věc je, že bychom některá témata chtěli, ale nenajdeme k nim dobrý film.

celý rozhovor na: ..:. mfplus.cz :.
2008-03-31, 13:43:00 • Média 
Informace ze stránek BlokR
(Blokr.nu, Mochasin.com, 30. března 2008)


Poslední schůze před akci se koná v úterý 1. dubna v 19.00 – Nørre Allé 7, Nørrebro.

Pravidla akce:

Akce BlokR je založena na občanské neposlušnosti – to znamená, že se neřídíme rozkazy policie. Akce bude provedena na základě našich vlastních plánů.

Jsme konfrontační, ale chceme se vyvarovat situací, které by vedly k osobní újmě. To znamená, že ničím nehážeme.

Vyjímkou jsou patrony se slzným plynem – pokud je policie bude házet na nás, tak je budeme házet zpět.

více na: ..:. mochasin.com :.

2008-03-31, 8:05:00 • Squatting 
Konzumenti marihuany ztrácejí své odpůrce
(ČTK, iHNed.cz, 30. března 2008, 18:05)


Od poloviny 90. let se zdvojnásobil počet Čechů, kteří by chtěli dekriminalizovat užívání této drogy.

Podle zjištění Centra výzkumu protidrogových služeb by pětina lidí souhlasila s tím, aby se užívání konopí nijak netrestalo. V roce 1996 s dekriminalizací souhlasila jen desetina dotázaných. Podíl odpůrců změkčování pravidel pro pěstování a užívání marihuany nicméně stále převládá – s dekriminalizací by podle výzkumu nesouhlasily téměř dvě třetiny lidí. O výsledcích výzkumu informovala ČTK výkonná ředitelka centra Eva Čápová.

více na: ..:. iHNed.cz :.

2008-03-30, 19:15:00 • Drogy 

Lennonova zeď (WebLog)

vše o Lennonově zdi na ..:. uZdi.bloguje.cz :.


2008-03-30, 11:23:00 • Odkazy 
Potížista
(Marek Švehla, Respekt.cz, 29. března 2008, 5:39)


Postupem času je čím dál patrnější, že mezi posledními roky komunismu a dneškem existuje předěl. Teď není řeč o komunistech, ale naopak o lidech, kteří vystupovali proti nim. Jak běží čas, skoro všichni se z veřejné scény vytratili. Výjimky se přesto najdou – třeba Stanislav Penc. Kdysi nejmladší český disident, dnes přední člen Strany zelených, chovatel koz a aktivista za lidská práva dělá vlastně v principu totéž, co v 80. letech: kritizuje politiky a justici vždy, když cítí omezování nekonvenčního života kolem.

více na: ..:. Respekt.cz :.

2008-03-30, 10:50:00 • Si děláš kozy... 
Zapomenutý Kotlan
(vlastní zpráva, 29. března 2008, 18:15)


Média tento týden informovala o změně na postu ředitele brněnské policie. Dosavadní šéf Jaroslav Vaněk povýšil na náměstka krajského policejního ředitele. Na jeho místo nastoupil plukovník Martin Kotlan.

Kupodivu se nikde neobjevila zmínka o jeho problematické minulosti. Lidové noviny se zmohly pouze na servilní rozhovor.

Martin Kotlan rozháněl před rokem 1989 jako člen pohotovostního pluku protikomunistické demonstrace, následně byl i ve službách Státní bezpečnosti. Svou minulost nijak netají. Naopak se k ní v roce 2004 hrdě přihlásil.

O Kotlanovi se také před rokem spekulovalo, že nahradí tehdejšího policejního prezidenta Vladislava Husáka. Ministr vnitra Ivan Langer se tehdy snažil o Kotlanovi mlžit. Tvrdil například, že o jeho minulosti nic neví. Přitom už v roce 2004, kdy se Kotlanova minulost poprvé veřejně propírala, podle serveru iDNES.cz prohlásil:
„U české policie by bývalí příslušníci Stání bezpečnosti sloužit neměli, a už vůbec ne v tak vysokých funkcích.“

Každopádně dnes je kdysi skandální Kotlanova minulost nejen pro Langera pasé.
2008-03-29, 18:18:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Aktivisté skupiny BlokR kritizují média
(Martin Lindblom/Monsun, Modkraft.dk, 27. března 2008)


obrázek

Organizátoři akce BlokR obviňují média z dramatizování obkličovací akce 3. dubna. Zdůrazňují, že jejich úmysly jsou pokojné a slibují, že „plynové masky zůstanou v pouzdrech“. Zároveň je cíl této akce předmětem náruživých diskusí na internetu.

Organizátoři akce BlokR , při které má být kodaňská radnice 3. dubna obklíčena, dokud politici nedají mládeži nový Ungdomshuset, jsou znepokojeni zprávami o akci v médiích.

více na: ..:. Mochasin.com :.

2008-03-29, 8:29:00 • Squatting 
Uběhlo 25 let od článku "Nová vlna se starým obsahem"
obrázek(Petr Vizina, iHNed.cz, 25. března 2008)


Málokterý den změnil českou populární hudbu tak významně jako 23. březen 1983. V paměti jej asi mají hlavně tehdejší trafikanti – mládež se najednou doptávala po týdeníku Tribuna, ideologickém věstníku KSČ. List si totiž vzal na mušku "novou vlnu" tehdejší rockové hudby.

Článek Nová vlna se starým obsahem odstartoval další zátah proti svobodné kultuře a ve své kritice semlel tak rozdílné soubory, jako byl tehdy kabaretně vyhastrošený Pražský výběr, blues-rockový Žlutý pes či umělecky ambiciózní Bronz.

více na: ..:. iHNed.cz :.


Vlna, ktorá sa otočila proti muzikantom (Sme.sk)

Téma Lidovek:
Akce proti nové vlně řídila StB
Jan Krýzl: Nová vlna se starým obsahem (Tribuna)
Zahrejte to znovu a slušně

2008-03-28, 17:27:00 • Retro 
Podle Jacques by policistu neměl šetřit policista
(Andrea Cerqueirová, Ta-Gita.cz, 25. března 2008, 20:49)


Poslanecká sněmovna v úterý postoupila sněmovním výborům novelu zákona o policii a změny v souvisejících normách. Ty zahrnují celou policejní reformu. V rámci úvodního projednávání upozornila předsedkyně poslaneckého klubu SZ Kateřina Jacques na to, že není vhodné, aby byla schválena verze, kdy by přečin, ze kterého je podezřelý konkrétní policista nebo příslušník BIS, řešila Inspekce ministerstva vnitra. Na to podle svých slov upozorňovala již během příprav nové legislativy. Ministerstvo vnitra se k tomu ale podle ní stavělo přezíravě.

..:. více zde :.

2008-03-27, 19:13:00 • CzechTek 
Pochod nazis v Jihlavě
(ČSAF.cz, 27. března 2008)


V sobotu 29.03.2008 se na (podle ohlašovací zprávy) 150 neonacistů chystá projít Jihlavou a uctít tak padlé vojáky wehrmachtu. Mají se ve 13:00 sejít na autobusovém nádraží (Jihlava) a pak pochodovat na Ústřední jihlavský hřbitov, kde položí věnce a pronesou proslovy. Takovéto pošlapání památky miliónů obětí nacismu nesmíme dovolit!

Ve 12:30 (sobota 29.03.2008) na stejném místě (před halou autobusového nádraží v Jihlavě) se proto sejdeme, abysme jim v tom zabránili a nebo alespoň co nejvíce znepříjemnili.

Pokud nemůžeš přijet na blokádu do Jihlavy, tak se pokud je to možné, pokus zabránit v odjezdu svým lokálním náckům. Pomůžeš nám tak celou situaci co nejlépe zvládnout.

Děkujeme.

 – Jihlavská autonomní mládež –

zdroj: ..:. ČSAF.cz :.

další info:

Extremisté se chystají do Jihlavy (Nova.cz)

2008-03-27, 7:58:24 • Protestní akce 
Pohled zvenčí: Konec kapitalismu, jak jsme ho znali?
(Independent, Britské listy, 27. března 2008)


Západní svět je uprostřed hospodářské krize, rozsahem podobné ropnému šoku z roku 1973, píše Phillip Blond v deníku Independent. To, čeho jsme svědky, není ničím jiným než rozkladem neoliberalismu – dominantního hospodářského a ekonomického modelu posledních třiceti let.

K rozkladu trhů, inspirovaných anglosaským modelem, došlo především v důsledku součinnosti dvou tendencí "volného trhu": spekulantství a monopolního kapitalismu. Navzdory tomu, co se obyčejně usuzuje, pokud není volný trh podřízen občanské regulaci, přerozdělování kapitálu a neustálým intervencím, vždycky projevuje tendenci k monopolizaci.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2008-03-27, 7:07:00 • Média 
Odpalujte si atomovku, ale pořádně
(Jan Jandourek, Mladá fronta DNES, 26. března 2008)


Diář Jana Jandourka


Utrutnovského soudu se projednával případ seskupení, které samo sebe nazývá Ztohoven. To jsou ti jedinci, kteří se vlámali do vysílání České televize a v pořadu Panorama před zraky sotva probuzených diváků vymodelovali atomový výbuch. Nakonec byli osvobozeni.

Členové skupiny dnes tvrdí: „To, co jsme udělali, byla jen určitá forma uměleckého díla. Naším cílem nebylo v nikom vyvolat dojem skutečného výbuchu a ani ho vyděsit.“

To vypadá dost jako účelový žvást.

..:. více zde :.

2008-03-27, 7:03:00 • Média 
Velký bratr vám zkontroluje e-maily i telefon
(Petr Kolář, iHNed.cz, 25. března 2008, 10:16)


Stát se lidem chystá ukrojit další část osobní svobody. Všichni operátoři a provideři budou muset nově uchovávat až rok všechna data svých klientů a na vyžádání je poskytovat "orgánům oprávněným k jejich vyžádání".

více na: ..:. iHNed.cz:.

Stát zvědavec
(Tomáš Němeček, iHNed.cz, 25. března 2008, 0:29)


Vzpomínáte na protesty proti poslednímu sčítání lidu? A to chtěl stát jen pár základních údajů. Kdyby lidé věděli, kolik nesrovnatelně citlivějších dat se o nich každý den shromažďuje a může vydat státu, museli by stavět barikády. Nestavějí, protože co oči nevidí, ani liberálovu hlavu nebolí.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2008-03-26, 12:04:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Plastiky dneška je Komunistický svaz mládeže
(Ondřej Slačálek, Britské listy, 26. března 2008)


obrázek


Andrej Bažant napsal přednedávnem v reakci na chystaný proces se skupinou Ztohoven článek „Plastici dneška?“ , v němž české výtvarníky přirovnal k legendární undergroundové kapele (nejen) sedmdesátých let. Byl to trochu kýč – a ocenění Národní galerií a ČEZem i včerejší osvobozující rozsudek signalizují, že tudy hranice tolerance českého establišmentu nevedou. Ztohoven si svou svěží akcí určitě zasloužili sympatie a podporu, ne už ale podobný typ přehrávání a dramatizace. Máme-li už sáhnout k podobným (vždy zavádějícím, ale někdy také něco objasňujícím paralelám), řekněme rovnou: Zajímal-li někoho soudní proces s undergroundem dneška, měl se přijít o necelý týden dříve podívat na soud s mládežnickou komunistickou organizací. Tam by spatřil to, co naše společnost opravdu vylučuje a nechce přijmout. Tam by viděl represivní diskurz v akci. A ovšem, tam by viděl i opravdový současný underground, byť zbavený romantické idealizace. Spatřil by rovněž, jak moc jsme znormalizovaní.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2008-03-26, 7:15:00 • Média 
Ztohoven, rozmazlenci dneška
(Tomáš Němeček, iHNed.cz, 26. března 2008, 2:14)


Sláva, sláva. Umělecká skupina Ztohoven byla včera zproštěna viny za to, že loni popletla kamery České televize a do jejího přehledu počasí na horách vpašovala záběr "atomového výbuchu".

Trutnovská okresní soudkyně Stanislava Suchánková řekla, že z této "poplašné zprávy" spíš lidé měli legraci. Tím umělci unikli trestu 200 hodin obecně prospěšných prací nebo jiné podobné krutosti.

To není zpráva o vítězství umělecké svobody. Spíš o společnosti tak přesycené svobodou, až je v ní těžko provokovat. A o rozmazlencích, neschopných převzít odpovědnost za vlastní jednání.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2008-03-26, 7:05:00 • Média 
Faderhuset skupuje vesnici
(Politiken.dk, 25. března 2008, 7:26)


Několik budov ve vesnici Bandholm na Lollandu bylo s finanční pomocí fundamentalistických křesťanů z USA koupeno kongregací Faderhuset.

Kongregace Faderhuset, která po několikaletých bojích vyhrála válku o Ungdomshuset v ulici Jagtvej 69 a následovně ho nechala strhnout, se zřejmě vzdává Kodaně.

Představená kongregace Ruth Evensenová a další klíčové osoby se přestěhovaly do vesnice Bandholm na Lollandu, píše Ekstra Bladet.

více na: ..:. mochasin.com :.

2008-03-25, 21:14:00 • Squatting 
Czech artists acquitted in trial over faked nuclear blast on TV
(The Associated Press, International Herald Tribune, March 25, 2008)


PRAGUE, Czech Republic: Czech artists who hacked into a national television weather broadcast to show what appeared to be a nuclear explosion were acquitted by a court on Tuesday of the criminal charge of spreading false information, a TV station reported.

more: ..:. IHT.com:.

2008-03-25, 19:00:00 • English 
Plastici dneška?
(Andrej Bažant, Literárky.cz, 20. ledna 2008)


Naši potomci nás možná budou soudit především podle míry společenské svobody.

Přirovnání v titulku se možná může zdát příliš za vlasy přitažené – vždyť dnešní situace je oproti sedmdesátým letům zcela jiná skoro ve všem, na co si vzpomeneme. Kapely, včetně samotných Plastiků, si mohou hrát, co chtějí, disidenti píší do novin, a kdo chce, může kandidovat ve volbách. Jenže dějiny jsou nemilosrdné a neoceňují ani tolik to, co se může, jako odsuzují za to, co se nemůže.

více na: ..:. Literárky.cz :.

Ztohoven v Literárkách:
Marek Pokorný: Soud bude důležitý
Jaroslav Balvín: Jak ven?
Ludvík Hlaváček: Volání na poplach
Jiří Š. Cieslar: Jak z toho ven?
Miloš Vojtěchovský: Jiný prostor a obrazy katastrofy
2008-03-25, 15:26:00 • Média 
Ztohoven jaderným výbuchem v televizi nikoho nemohli vyděsit, řekl soud
(iDNES.cz, 25. března 2008, 15:18)


Soud v Trutnově zprostil všech sedm členů umělecké skupiny Ztohoven obžaloby. Podle jeho názoru "jaderný výbuch", který loni v létě v České televizi odvysílala umělecká skupina Ztohoven, nemohl nikoho natolik vyděsit, aby šlo o šíření poplašné zprávy.

více na: ..:. iDNES.cz :.

Státní zástupkyně, která u soudu suplovala svého kolegu Dušana Ondráčka, jenž obžalobu vypracoval, navrhovala sedmičce umělců zcela shodný trest: obecně prospěšné práce a to hned dvě stě hodin. „Je to alternativní trest a v daném případě adekvátní," dodala Hourová.

zdroj: ..:. Týden.cz :.

Zároveň však soud upozornil na společenskou nebezpečnost podobného počínání, a to i přesto, že studenti měli v úmyslu především upozornit na snadnou zneužitelnost médií a nesmysly, které občas šíří a kterým mnozí lidé věří.

Trestní oznámení podala společnost Sitour provozující ranní program Panorama a Česká televize.

zdroj: ..:. Novinky.cz :.
2008-03-25, 15:25:00 • Média 
Umělce ze Ztohoven doprovodily k soudu desítky příznivců
(iDNES.cz, 25. března 2008, 11:22)


Soud v Trutnově začal projednávat "jaderný výbuch", který loni v létě v České televizi odvysílala umělecká skupina Ztohoven. Líčení bylo přerušeno do 13 hodin. Umělce u soudu provází několik desítek příznivců. Zatím vypovídal soudní znalec, jehož posudek spíš mluví v jejich prospěch.

více na: ..:. iDNES.cz :.

U soudu vypovídali i další svědci. Například starosta Černého Dolu Zdeněk Kraus. „Ten, kdo zná prostředí Krkonoš, nemohl si v první chvíli uvědomit, odkud ten výbuch je. V první chvíli si nikdo neuvědomil, že je zabíraná Pražská bouda a hotel, který patří k nám do katastru. Ten výbuch vyšel navíc jakoby z Pece pod Sněžkou. Obrázek byl natolik odlišnej od toho, co se běžně vysílá,že si lidé nemohli myslet, že to je u nás.

Rozhodně tam nebyl nikdo, kdo by se něčeho takového lekl,“ podotkl Kraus. K provedenému činu hovořili před soudem také ředitel spoledčnosti Sitour Milan Jurdík a technik, který má správné odbavení vysílání na starosti, Tomáš Farský. Líčení bude ve třniáct hodin pokračovat čtením listinných důkazů.

celá zpráva a fotografie ze soudu zde: ..:. Krkonosšký.deník.cz :.

Jednání chvílemi ztrácelo na vážnosti, když si advokáti obžalovaných brali svévolně slovo a snažili zesměšňovat podanou obžalobu. Cílem bylo poukázat na to, že jednání jejich klientů je podle jejich názoru zcela neškodné.

Věc se tak údajně vůbec neměla dostat k soudu. "To byla tak absolutní nadsázka, že to vůbec nemůže mít nic společného s trestním právem," uvedl jeden z obhájců, Václav Vlk.

celá zpráva na: ..:. Aktuálně.cz :.
2008-03-25, 14:50:00 • Média 
Za spor s policií přišel exekutor. Po devíti letech
(Vladimír Šníd, iHNed.cz, 25. března 2008, 0:29)


Občanský aktivista, chovatel koz a nyní člen Strany zelených Stanislav Penc se stal v roce 1999 obětí policejní šikany. Po devíti letech se mu nečekaně připomněla: zjevil se u něj exekutor a za letitý incident vymáhal pokutu i penále.

Poslední lednový čtvrtek roku 1999 navštívil Penc, tehdejší člen vládní Rady pro lidská práva, pražskou restauraci U Kafků. Společnost mu dělal indický učitel Kumar Vishwanathan. Do podniku najednou vtrhlo patnáct policistů. "Šli rovnou k nám a chtěli vidět naše doklady. Podle zákona mi ale musí sdělit důvod, a tak jsem se zeptal proč," líčí Penc. Reakce policistů mu prý připomněla doby Veřejné bezpečnosti. Dle svědků dva policisté Pence srazili a kus ho táhli po zemi za vlasy. Pak skončil na policejní stanici. Propustili ho po několika hodinách, aniž byl sepsán jakýkoli písemný záznam. Prohlídka u lékaře pak ukázala naražená žebra, podlitiny a následkem toho i týdenní pracovní neschopnost. Když byl později případ probírán v tisku, policisté se hájili, že Penc byl "opilý a arogantní". Pro svá tvrzení však neměli důkaz.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2008-03-25, 11:39:00 • Si děláš kozy... 
Trutnovský soud bude řešit simulovaný výbuch bomby ve vysílání ČT
(ČTK, ČeskáMédia.cz, 25. března 2008, 6:01)


Okresní soud v Trutnově by měl dnes dopoledne začít projednávat případ sedmi členů umělecké skupiny Ztohoven. Obžaloba je viní ze šíření poplašné zprávy, skupina vloni v červnu vstoupila do vysílání České televize (ČT) a v pořadu ČT2 Panorama odvysílala záběry simulovaného výbuchu atomové bomby.

celá zpráva na: ..:. ČeskáMédia.cz :.

Začátkem března tisíce signatářů podepsaly petici, kterou žádají pro uměleckou skupinu milost od prezidenta Václava Klause. Jejími signatáři jsou akademici z Univerzity Karlovy. „Zatím nemám k výsledku této iniciativy žádné informace. Termín procesu dosud nebyl z jakýchkoliv důvodů dosud zrušen a měl by se tedy konat,“ informoval v pátek 21.3. místopředseda pro věci trestní Okresního soudu v Trutnově Vladimír Řezníček.

zdroj: ..:. Krkonosšký.deník.cz :.
2008-03-25, 7:56:00 • Média 
Czech nuke blast prank may backfire on youths
(Katerina Zachovalova, Gulf Times, Tuesday, 25 March, 2008, 01:43 AM Doha Time)


FOR a band of seven young “humour guerrillas”, their prank could not have worked better. After three years of preparation, on a hot summer morning in June 2007 they plugged their camcorder to an unmanned camera scanning Krkonose Mountains north of Prague.

obrázek

The camera was broadcasting an otherwise dull and uneventful panorama of the countryside for an early-morning weather programme on national Czech television – when all of a sudden, a massive fiery orange mushroom cloud rose up on TV screens, like an atomic bomb.
It was not, of course, an actual nuclear bomb blast – but instead it was the image coming from a tape in the camcorder which the seven young people had plugged into the camera system. But to viewers, it looked like an atom bomb had exploded.
Now the prank threatens to backfire: Six of them are facing trial, scheduled to begin today, on scaremongering or attempted scaremongering charges, which could be punished by a fine and up to three years in prison. Another member is to be tried separately.
Whether a crime or not, the stunt certainly was the latest episode in the country’s rich tradition of kind, self-deprecating humour, subtle word plays and pub-concocted prankish escapades.

more: ..:. Gulf-Times.com :.
2008-03-25, 7:48:00 • English 
U Chirany se nedá spát
(Petr Švec, Mladá fronta DNES – Praha, 20. března 2008)


Modřany – Na bezesné noci si už pomalu zvykli obyvatelé rodinných domů stojících v okolí areálu bývalé továrny na lékařské přístroje Chirana. Několik víkendů po sobě tu totiž celou noc probíhaly hudební produkce, přičemž hlasitá techno hudba budila lidi až o dva kilometry dále v sousedních Hodkovičkách. Radnice Prahy 12 dokonce mluví o porušování zákona.

..:. více zde :.

2008-03-24, 19:00:00 • FreeTekno akce 
Martin Matička a náckové táhnoucí Žižkovem
(Antifa.cz, 24. března 2008)


Prvního května se čeští náckové rozhodli demonstrovat svoji sílu v Praze. Pro své záměry si vybrali zdánlivě nesmyslnou trasu vedoucí od Žižkovského památníku ulicí Koněvovou dolů, poté do kopce Prokopovou na Olšanské náměstí a ulicí Želivského zpět na Koněvovu. Svým plánem tak možná bezděky, či možná zcela vědomě, nastavili nepříliš lichotivé zrcadlo liberální a lidskoprávní části veřejnosti.

více na: ..:. Antifa.cz :.

2008-03-24, 15:34:00 • Média 
První mezinárodní street-artový festival v Čechách..:. více zde :.

2008-03-23, 10:03:00 • Alternativní kultura 
Travellerství- moje víra, moje svoboda, můj boj!
(Ice cream, TEA PUNX CREW, 2. března 2008)


Takže, opět přinášíme příspěvek určený hlavně všem lajdákům a lajdačkám (ale nejen jim!) co odolávají kouzlu tištěných zinů a čerpají informace jen z internetu. Následující text totiž byl otištěn v Underground harmony zine č.3 a teď ho přinášíme jako takovou malou ochutnávku a upoutávku, která snad přiměje někoho k tomu aby si tuhle tiskovinu pořídil do své knihovničky. Materiál připravila kamarádka, která sice není součástí TEA PUNX CREW ale aktivně s námi spolupracuje a sympatizuje...


Svoboda a volnost, pro tyhle dvě slova buší moje srdce, svoboda a volnost, kvůli sobě a také vám se už nechci dívat jak nám ji berou, utlačují nás a chtějí vlastnit naše já! Mé já se nachází tam někde kdesi, v dnešní podobě Sound systémů. Jak moc si chce tuhle kulturu podmanit vláda ČR jsme se mohli přesvědčit na Czechtekku 2006, kdy touto bezvýznamnou legalitou proměnila toho krásného, svobodného ducha na monstrózní festival.

Ale proč? Když kořeny Sound systémů sahají do dob Adolfa Hitlera. Kdy Hitler a jeho nacistický režim nahnal cikány a kočovníky z Evropy do koncentráků. Cikáni žijící v Británii válku přežili, ale jak se zdá tak jako dřív i dnešním Sound systémům hrozí zničení.

pokračování na: ..:. teapunxcrew.xf.cz :.
2008-03-23, 8:55:00 • Retro 

Psychospores: Junkie

(music & video by Psychospores, featuring voice of William S. Burroughs)


..:. více zde :.

2008-03-22, 22:02:00 • Video a filmy 
ANTIFA: V Košiciach na prvom pochode proti rasizmu okolo 150 ľudí
(SITA, VeľkáEpocha.sk, 19. února 2008, 10:55)

Približne 150 mladých ľudí nielen z Košíc, ale aj Vranova, Trebišova, Prešova a ďalších miest sa dnes zúčastnilo na pochode proti prejavom rasizmu a extrémizmu, ktorý zorganizovala v druhom najväčšom slovenskom meste antifašistická organizácia Antifa a súkromné osoby. Košice zažili takýto pochod prvý raz.

více na: ..:. VeľkáEpocha.sk :.

video na: ..:. spravodajstvo.joj.sk :.

2008-03-22, 14:51:00 • Média 
Pražský magistrát rozpustil demonstraci nacionalistů
(iDNES.cz, 22. března 2008, 12:35)

Magistrát rozpustil demonstraci Národní strany v centru Prahy. Dvacítka nacionalistů chtěla dopoledne protestovat před Domem národnostních menšin ve Vocelově ulici proti zvýhodňování minorit. "Jejich výkřiky jednoznačně diskriminovaly menšiny," vysvětlil zákaz mluvčí magistrátu.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2008-03-22, 13:57:00 • Média 
Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu
(Bushka Bryndová, Britské listy, 21. března 2008, 10:55)


Minulý týden ve Sněmovně proběhlo první čtení vládního návrhu nového trestního zákoníku. Jeho součástí je i právní úprava, která by měla dekriminalizovat držení a pěstování netechnického konopí (marihuany) pro vlastní potřebu. Pokud tento návrh projde, nemělo by již být považováno za trestný čin jako dosud, ale postihováno pouze pokutou coby přestupek. Ve sněmovně je již také pozměňovací návrh, kterým by se mělo dekriminalizovat i pěstování a držení konopí pro léčebné účely – při dodržení zákonem stanovených omezení by tak nemělo být postihováno vůbec žádnými sankcemi. Vyzývám politiky KDU-ČSL, kteří se již vyjádřili, že vládní návrh nepodpoří, aby změnili svůj postoj a pomohli napravit situaci, kterou byť nechtěně sami zavinili. Aby se v tomto čase velikonočního rozjímání zamysleli nad důsledky svých skutků a jako dobří křesťané učinili pokání.

Perverzní efekt

Politici z KDU-ČSL se k návrhu dekriminalizace lehkých drog vyjádřili zamítavě, protože jak tvrdí, pomohli by tím jen dealerům drog. Vždyť to byl právě jejich poslanec Pavel Severa, kdo před osmi lety prosadil onen dnes již pověstný zákon o větším množství marihuany než malém. Jeho cílem bylo bojovat proti drogové mafii, ale ve skutečnosti dosáhl pravého opaku.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2008-03-21, 18:56:00 • Drogy 
Návrh změny zákona

viz. návrh na změnu
§ 282 Přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu


(3) Neoprávněným přechováváním omamných látek uvedených v odstavci 1 pro vlastní potřebu není přechovávání látky k terapeutickým účelům v rozsahu do 1,5 kg sušených samičích vrcholíků konopí na každou zletilou osobu na období jednoho kalendářního roku.Oprávněné přechovávání podléhá oznamovací povinnosti vůči Ministerstvu zdravotnictví České republiky dle zvláštního právního předpisu.

kompletní návrh změny zákona: ..:. KonopíJeLék.cz :.

2008-03-21, 9:43:00 • Drogy 
Porušení ústavy

Trestání lidí za to, že užívají, vlastní či pěstují jakékoli rostliny, je v rozporu se zdravým rozumem. Pokud se lidé prostřednictví účinných látek rostlin léčí, je jejich trestání zavrženíhodné.

Porušení ústavy lze doložit na popření řady článků Listiny práv a svobod.

více na: ..:. KonopíJeLék.cz :.

2008-03-21, 9:33:00 • Drogy 
Výzva poslancům k dekriminalizaci konopí

Žádost o změnu zákona

Vážená paní zákonodárkyně, vážený pane zákonodárce
V letošním roce rozhodnete o podobě nového trestního zákoníku.
Žádáme Vás o schválení změn, které navrhujeme.
Nemůžeme se smířit s tím, že v naší zemi jsou lidé považováni za zločince jen proto, že se léčí konopím (marihuanou).
Tito lidé neučinili ani jeden ze skutků, které jsou v civilizovaném trestním právu hodny trestu: neublížili a nezpůsobili újmu druhým lidem a dalším živým bytostem nebo přírodě, neohrozili veřejné zdraví, bezpečnost státu, ochranu veřejné bezpečnosti a veřejného pořádku, nezpůsobili vznik trestných činů a nenarušili práva a svobody druhých lidí. Tito lidé se v souladu se znalostmi našich předků, osobní zkušeností i vědeckým poznáním léčí konopím (marihuanou). Pouze za to, že pěstují a ke své léčbě přechovávají konopí (marihuanu), jsou považováni za zločince.


..:. více zde :.

2008-03-21, 9:13:00 • Drogy 
Konopí je lék

Stránky Konopí je lék mají za cíl přispět ke změně trestního zákona.

Komu jsou stránky určeny?

Stránky jsou určeny vám, kteří se léčíte konopím (marihuanou) nebo konopím léčíte druhé. Podle platných zákonů jsme zločinci.
Stránky jsou určeny všem, kteří vidíte úlevu či uzdravení, které konopí přináší vašim blízkým.
Stránky jsou určeny všem, kterým není lhostejné, že jen díky nezájmu, nevzdělanosti a předsudkům politiků stát trestá nevinné lidi.
Stránky jsou věnovány obětem nesmyslné drogové války.

..:. více zde :.

2008-03-21, 9:12:00 • Drogy 
Národ bojovníků s totalitou
(Jiří Pehe, ČeskáMédia.cz, 21. března 2008, 7:44)


Snad nejlepší komickou vložkou v jakémkoliv z mnoha diskusních pořadů v českých televizích byla v poslední době anketa diváků televize Prima při příležitosti hodnocení bratří Mašínů, kteří se kdysi rozhodli bojovat proti komunistickému režimu se zbraní v ruce. Anketní otázka zněla: „Byli byste ochotni bojovat proti totalitnímu režimu se zbraní v ruce?“ Zhruba tři čtvrtiny respondentů odpovědělo, že ano.

..:. více zde :.

2008-03-21, 8:47:00 • Komentáře / názory 
Murder of anti-fascist sparks march in Moscow
(russiatoday.ru, March 19, 2008, 23:35)


Anti-fascists have been marching through Moscow city centre to protest against the killing of a young activist. 21-year-old Aleksey Krylov was attacked by a group of young men as he headed to a punk music concert in a central Moscow nightclub last weekend

more: ..:. russiatoday.ru:.

související:

Neonacisté v Moskvě ubodali člověka cestou na antifa-koncert (a-kontra.cz)
Východní spojka. Podpořte ruské antifašisty, kupujte HC CD (a-kontra.cz)

..

zdroj a další fotky na: ..:. voinenet.ru :.


2008-03-20, 21:17:00 • Protestní akce 
Politik varuje aktivisty
(Martin Lindblom/Monsun, Modkraft, 18. března 2008)

Pokud dojde při akci BlokR k násilí, bude to mít následky a negativní vliv na vyjednávání o novém Ungdomshuset– varuje politik za stranu SF (Socialistická Lidová Strana).

Frank Hedegaard, člen rady kodaňské radnice varuje aktivisty ze skupiny BlokR před provedením kontroverzní akce, která má za cíl uvěznit politiky v budově radnice a nepustit je ven, dokud nenajdou nový dům mládeže.

více na: ..:. mochasin.com :.

2008-03-20, 16:38:00 • Squatting 
obrázek Berlín '36 a Peking '08: jak se dělá z olympiády děvka
(Milan Vodička, MF Dnes, 19. března 2008)


Když George Bush nedávno řekl, že až se do Pekingu přijede podívat na hry, nebude Číně předhazovat lidská práva, vypadalo to rozumně. "Vidím olympiádu jako sportovní událost," řekl.

Pak jsem se dočetl, že Británie, Nový Zéland, Belgie a další země zakázaly svým sportovcům promlouvat o Tibetu nebo o pronásledované sektě Fa-lun-kung. Proč ne: při olympiádě by měl zavládnout olympijský mír. Pak jsem si však přečetl knížku Berlínské hry od GuyeWalterse, kterou vydal BB/Art s podtitulem Olympijský sen ukradený Hitlerem. Ten podtitul by měl spíše znít takto: Jak svět v předklonu (a někdy za peníze) pomohl Hitlerovi ukrást olympiádu, přitom se tvářil, že nevidí vraždy a pronásledování Židů, a tím si zadělal na velké problémy. Čím déle tuhle knížku čtete, tím silnější máte pocit, že Berlín roku 1936 má hodně co říci k Pekingu roku 2008.

..:. více zde :.

2008-03-20, 8:48:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Big Brother v režii vlády
(Miroslav Řihák, e15.cz , 19. března 2008, 7:00)


Nová identifikační čísla pro firmy i občany, která duplikují ta současná. Tištění a opětovné digitalizování dokumentů místo toho, aby si úřady vyměňovaly informace přímo mezi sebou. Soustředění veškeré komunikace ve státní správě do rukou jediné instituce. To vše v odhadované ceně několika miliard korun a bez jakékoliv širší veřejné diskuze. To není fikce, jen výtah z vládního návrhu zákona, který nyní začali projednávat poslanci.


Ani to však není všechno. Zavedení datových schránek také předpokládá, že přes ně budou muset komunikovat všechny složky výkonné, zákonodárné i soudní moci. Nad veškerou jejich komunikací pak má mít dohled jediný subjekt – ministerstvo vnitra. Vše bez nezávislé kontroly a s oprávněním ministerstva zrušit jakoukoliv zprávu pod záminkou, že se v ní nachází škodlivý kód.

více na: ..:. e15.cz :.
2008-03-20, 8:28:00 • Média 
Rozdíl mezi technem, teknem a junglem

Začnem Technem.
Techno je samý tuc tuc tuc tuc tuc tuc tuc, nemá žádnou "barvu" technika techna je pořád samá a nemění se, hudba se taky nemění a je pořád stejná. Techno se někdy "barví" do disca a právě technu dává ten jinej nářez a zní to jinak.

Tekno už nepředstavuje samý tuc tuc tuc a zní jinak a nejsou v něm samý tony, jako v technu. Tekno se může "barvit" někdy s discem, ale taky s hip hopem a nebo s různýma kouskama z Czechteku...
Tekno se řadí mezi Junglem, protože jsou ve stejný "skupince" vlastních podob.

Jungle zní úplně jinak, než techno, má víc tonů a neopakuje se moc často, než techno. Jungle je má tychlejší tempo.

Doufám, že už víte jaký jsou rozdíly, tyto rozdíly jsou základní o kterých by měl vědět každý, kdo poslouchá tenhle styl hudby.

zdroj ..:. Petka8.Blog.cz :.

..:. více zde :.

2008-03-20, 8:23:00 • Z vesela ;) 
Noviny pro vyvrhele
(Jitka Kolářová, TýdeníkA2.cz, 19. března 2008)


Czechtek Weblog je specifické médium. Formát blogu využívá především k monitoringu nejrůznějších médií. Témata, která si vybírá, jsou obvykle nějaké společenské střety: útoky neonacistů, policejní brutalita, perzekuce konzumentů lehkých drog, potlačování subkulturních aktivit, porušování lidských práv. Czechtek Weblog tak funguje jako jedinečné zpravodajství pro lidi, kteří, ať dobrovolně či nedobrovolně, stojí na okraji „systému“.

více na: ..:. tydenika2.cz :.

2008-03-19, 15:29:00 • Média 
Kateřina Jacques před lety zmlátila muže
(dvorska.blog.idnes.cz, 18. března 2008, 22:57)


To se praví na serveru zvedavec.org. Byl to manžel chránící svou těhotnou choť před útoky zuřivé Jacques, jež v ruce třímala násadu od lopaty. Grínpísáci na Slovensku zavraždili chráněného kamzíka a nechali zanalyzovat vzorek jeho tkáně, jestli náhodou neobsahuje vysoké koncentrace nějakých podezřelých látek. A abych nezapomněla, demonstranti u Temelína prováděli na tamním hřbitově sexuální orgie. Jsou to ale pakáž, ti zelení...

obrázek Kateřina Jacques prý dříve pobývala ve squattery obsazeném domě na Sochorově ulici v Praze. Tam v jeho okolí spolu se svými kumpány obtěžovala řádné občany, mlátila je, okrádala, fetovala a její bohatí rodiče ji z toho vždy vysekali. No, v onom domě jsem občas pobývala i já, Kateřiny jsem si tam nevšimla (nebyla jsem tam pořád a ona zajisté také ne, tak nevím) a jestli fetovala, to netuším. I kdyby, ohrnovat nos nad ní kvůli tomu nebudu. Cirkus, který Zelení ve vládě předvádí, mi jako důvod ke kritice bohatě stačí, nemusím jít pod pás. S čistým svědomím také mohu říci, že se tehdy nájezdy na peněženky a fyzické zdraví poklidných kolemjdoucích občanů nekonaly. Stejně jako k nim nedocházelo v okolí Ladronky, Zenklovky a dalších (nejen) pražských squattů (více nebo méně zchátralých domů, o něž se majitel nestaral a které obsadila alternativní mládež, punkeři a anarchisté, často v nich vznikla kulturní centra). Ale věřím, že tato „zaručená“ informace mnohé nadzvedla ze židle a utvrdila v jejich rozhořčení nad zelenými téměř-teroristy.

více na: ..:. dvorska.blog.idnes.cz :.
2008-03-19, 8:05:00 • Média 
Nás nezničíte
(april2008.squat.net, 19. března 2008)
obrázek
Zápas o autonomní zóny pokračuje


Dny na podporu squattingu a autonomních komunit – 11. a 12. dubna 2008

Po sérii represí namířených na autonomní centra v minulém roce přichází odpověď – celoevropská akce na obranu nezávislých prostor, svobodných společenství, která se odmítají slepě podřídit diktátu establishmentu.

Idea squattingu je nepochybně starší než idea soukromého vlastnictví a i dnes pro nás představuje legitimní a adekvátní reakci na řadu problematických mechanismů současné společnosti.

Ve zbyrokratizovaných systémech však sílí snaha tuto aktivitu tvrdě potírat. Na svobodné zóny útočí nenasytné developerské korporace často přímo spojené s mistními politickými elitami. Ve snaze výhodně zpeněžit poslední centimetry atraktivních pozemků neváhají obcházet či zcela ignorovat zákony, kterými se jindy pokrytecky zaštiťují. Nezastaví se ani před záměrným ničením historicky cenných a chráněných objektů. Pokud objekt či jeho část po anexi slouží veřejnosti, je orientován spíše na luxusnější klientelu, slabší příjmové skupiny ho mohou pouze uctivě obdivovat. Někde jsou do spekulací s nemovitostmi zapojeny přímo zločinecké struktury, pro které je lukrativnější nechat obytný dům zchátrat a místo něj postavit třeba automobilové garáže.

více na: ..:. april2008.squat.net :.

2008-03-19, 7:57:00 • Squatting 
You can't destroy us
(april2008.squat.net, March 19 2008)

The Fight for autonomous zones continues


After a series of repressions aimed at autonomous centres last year, the answer is coming – a European-wide action for the protection of independent spaces and the free communities which refuse to blindly follow the dictates of the establishment.

The idea of squatting is definitely older than the one of private property and even today represents a legitimate and appropriate reaction to a number of problematic mechanisms of contemporary society.

obrázek


..:. více zde :.

2008-03-19, 7:49:00 • English 
Protestní shromáždění před Velvyslanectvím ČLR ve středu 19. března 2008 v 18:00

Ve středu 19. března 2008 v 18:00 proběhne před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky (Pelléova ulice poblíž stanice Hradčanská) již druhé protestní shromáždění v souvislosti s nejnovějšímu událostmi v Tibetu.

Svolavatelem demonstrace jsou Občanská sdružení Lungta, M.O.S.T., Potala, Namasté Nepál společně s Amnesty International ČR a Olympic Watch.

Organizátoři shání dobrovolníky: Prosíme pomozte ihned roznášet plakáty s pozvánkou na protestní shromážděn – volejte 605 701 081.

zdroj a více dalších informací na: ..:. TibInfo.cz :.

2008-03-18, 19:48:00 • Protestní akce 
Policejní zásah v drogovém doupěti – klubu Černobyl – vypečený seriál Dobrá čtvrťthx K.

2008-03-18, 7:17:00 • Z vesela ;) 
Policie: mladí v plynových maskách budou zatčeni
(Politiken.dk, 17. března 2008, 20:28)


Aktivisté, kteří použijí plynové masky při akci před kodaňskou radnicí, budou zatčeni. Tak zní reakce kodaňské policie.

Aktivisté z dřívějšího domu mládeže v ulici Jagtvej 69 nakoupili stovky plynových masek.

To si ale mohli odpustit. Policie má v úmyslu zatknout každého, kdo si masku nasadí.

„Použití plynových masek je porušení zákona o zákazu maskování se při demonstracích“, říká mluvčí policie Flemming Steen Munch.

zdroj: ..:. Politiken.dk :.
2008-03-18, 7:16:00 • Squatting 
Montreal: Anti-police brutality protest

Montreal, Quebec, Canada
 – Anti-police brutality protesters rampaged through the downtown area last night in what has become an annual ritual to commemorate the International Day Against Police Brutality. Police were unable to stop demonstrators as they smashed the windows of a number of corporate-owned franchises including McDonald's, Subway, and Starbucks Police in a helicopter followed an estimated 200 protesters who, at one point, smashed out the windows of a police van and attempted to loot equipment from it. A molotov cocktail was also thrown inside a police vehicle. Private cars and two subway stations were also vandalized. In all, 32 people were arrested on charges including mischief, assault, assault on a police officer and theft. No injuries were reported by the police this year.

source: ..:. BombsAndShields.blogspot.com :.

2008-03-17, 21:43:00 • English 
Boj o Ungdomshuset se vyhrocuje
(Niels Fastrup/Monsun, modkraft.dk, 17. března 2008)


Aktivisté se připravují na akci BlokR hromadným nákupem plynových masek a výrobou štítů. Nedůvěra ve vyjednávání vyhnala boj o nový Ungdomshuset opět do ulic.

Pomalé vyjednávání s radnicí a negativní reakce obyvatel vůči umístění domu mládeže ve škole Frederikssundsvejens Skole znamená, že hnutí za Ungdomshuset opouští vyčkávací taktiku a vrací se k více konfrontační strategii.Takový dojem má novinář Modkraft ze včerejšího semináře, který má za úkol připravit demonstranty na akci BlokR.

BlokR vrací boj zpět do ulic

Akce se měla původně konat 21. února, ale byla odložena z důvodu vyjednávání s radnicí. Nová akce je naplánována na 3. dubna, kdy se koná schůze kodaňských radních. Mládež doufá, že se dočká konkrétních odpovědí k otázce Jagtvej 69.

Strategie akce je použít taktiku vyzkoušenou z akce G13: čtyři bloky aktivistů mají za úkol se propracovat k budově radnice a zablokovat ji. Radní budou moci radnici opustit jen v případě, že mají pro mládež nový Ungdomshuset.

Plynové masky, štíty a mobilní barikády

Skupina BlokR zakoupila několik set plynových masek, které na semináři prodávala či zapůjčovala demonstrantům.

Další části tréninku bylo cvičení, při kterém se demonstranti učili prorazit policejní řetězy bez použití násilí. Aktivisté vyrobili za poslední týdny množství štítů a mobilních barikád.

Akce BlokR je – stejně jako akce G13 – založena na nenásilném, ale konfrontačním principu a občanské neposlušnosti.

Další informace na stránce BlokR.nu (anglicky)

zdroj: ..:. modkraft.dk :.
2008-03-17, 18:03:00 • Squatting 
Ranař Topolánek
(Václav Vlk st., NeviditelnýPes.cz, 15. března 2008)


Vyjádření českého předsedy vlády Mirka Topolánka ke Zprávě USA o stavu lidských práv zaznělo jako rána z děla. Americké zamini se ve výroční zprávě o stavu lidských práv ve světě v roce 2007 opřelo do České republiky stylem, který – pokud by byl pronesen mezi fyzickými osobami – by byl žalovatelný.

… Americké zamini, jak se zdá, nezajímají fakta a ani nezná problémy, které skutečně máme a moc si s nimi nevíme rady. Ale takzvaně „dobře vědí“, že: “Přestože česká vláda podle zprávy chrání práva svých občanů a bezpečnostní složky země se většinou vyhýbají neúměrnému násilí, jsou známy občasné incidenty s jednotlivci. Za čímž by mělo být v závorce napsáno „dodáno od Czechtek“ a také se zabývají nezměrným utrpením jisté Kateřiny zvané lidově Jaujau. Zde však nezávislý český soud konstatoval, že policie zasahovala v rámci zákonů. Zelené poslankyni se nedělo žádné nepřiměřené násilí. Doporučil bych ctěným úředníkům amerického zamimi, aby si pustili onen „náhodně“ pořízený záběr „náhodně„ přítomným zeleným aktivistou Vlkem (doufám, že nejsme příbuzní). A porovnat to se záběry zásahů americké policie “proti lidem, kteří na demonstraci neposlechnou jejich pokynů“. Nehledě na to, že rozhodnutí českého soudu by mělo být i pro úředníky amerického zamini svaté.

celý hlod na: ..:. NeviditelnýPes.cz :.
2008-03-17, 14:44:00 • Média 
Landa odešel ze svého řádu, utekli i politici
(Ondřej Šťastný, iDNES.cz, 17. března 2008, 0:19)


Ještě nedávno měli poslanec ODS Jan Vidím a náměstek ministryně obrany Martin Barták podivný rituál. Když se potkali, nejprve kroužili rukama, pak vyskočili proti sobě a srazili se hrudí. Klopy jejich sak zdobil rudý templářský kříž, odznak "řádu" Daniela Landy Ordo Lumen Templi. Dnes se už k hnutí nechtějí znát.

více na: ..:. iDNES.cz :.

2008-03-17, 14:03:00 • Média 
Zekova chyba
(Kateřina Čopjaková, Respekt.cz, 15. března 2008, 14:42)

V Ostravě poslali za mříže prvního sprejera a čekají, co to způsobí


Tu noc se Tomáši Pastrňákovi prostě chtělo malovat. A když tento dvacetiletý ostravský mladík cestou v tramvaji nakonec neodolal, vytáhl tlustý fix a označil ji svým pseudonymem Zeko, nebylo to rozhodně poprvé. Tentokrát měl ale smůlu. Byl chycen, a přestože dopravní podnik vyčíslil škodu jen na 330 korun, Zeko kvůli nedávno schválenému zákonu proti sprejerům putoval na půl roku za mříže. Stal se tak prvním členem ostravské komunity sprejerů, který za svou touhu značkovat své město zaplatí vězením. Jeho případ je zajímavý: graffiti je v Česku stále hodně populární a zdejší města jen obtížně hledají cestu, jak projevy jeho vyznavačů udržet v přijatelných mantinelech.

více na: ..:. Respekt.cz :.

2008-03-16, 20:40:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
26 obžalovaných osvobozeno
(Politiken.dk, 14. března 2008, 9:05)


26 osob, zadržených při obkličovacím manévru 1. března 2007, bylo osvobozeno.

Žalobce se odvolává k Zemskému soudu.

Při prvním větším soudním řízení v případu nepokojů po vyklizení Ungdomshuset bylo 26 mužů a žen osvobozeno.

Byli obžalováni z rušení veřejného pořádku, násilí proti policii a hrubého násilí.
..:. více zde :.

2008-03-16, 11:27:00 • Squatting 
V Praze dnes bude demonstrace kvůli událostem v Tibetu
(ČTK, Deník veřejné správy, 16. března 2008, 4:07)


Praha – Strana zelených (SZ) a několik občanských sdružení svolalo na dnešní večer před čínské velvyslanectví shromáždění na protest proti tomu, jak čínská armáda a policie zasahuje proti demonstrujícím Tibeťanům. V Tibetu vzplály v pátek nejtvrdší protičínské protesty za posledních 20 let. Podle agentury Nová Čína si protesty vyžádaly nejméně 10 mrtvých, tibetská exilová vláda uvedla, že potvrzeno bylo 30 obětí na životech.

více na: ..:. denik.obce.cz :.

Další info:

Prohlášení k demonstraci občanských sdružení Lungta, M.O.S.T – Protibet.org, Namasté Nepál a Potala
Ve světě jsou demonstrace na podporu Tibetu (ČTK)

2008-03-16, 9:53:00 • Protestní akce 
DEMONSTRACE PROTI NÁSILÍ V TIBETU

v neděli 16.března po 19.hodině před čínskou ambasádou v Pelleově ulici na Praze 6.

Prosím šiřte dál


zdroj:..:. Kozy.cz :.

..:. více zde :.

2008-03-15, 12:23:00 • Protestní akce 
Blogeři vs policie: Cenzuru webu prošetří parlament
(Aktuálně.cz, 13. března 2008, 0:50)


Praha – Novinář na volné noze Jan Urban zveřejnil ve svém blogu na Aktuálně.cz informaci, že policie nechala zablokovat jeho soukromou webovou stránku.

Urban na webu podle svého tvrzení uveřejňuje důkazy o údajné korupci v kauze Diag Human.

Na základě jeho textu se další bloger na Aktuálně.cz, senátor Jiří Zlatuška, rozhodl iniciovat senátní slyšení ke zneužívání tajných služeb v právních sporech státu.

A další bloger, Stanislav Penc, významný představitel Strany zelených, chce předložit otázku policejního cenzurního zásahu k projednání v branném a bezpečnostním výboru sněmovny.

celá zpráva na: ..:. Aktuálně.cz :.

2008-03-15, 11:43:00 • Si děláš kozy... 
Petice za Ztohoven hlásí už deset tisíc podpisů
(Radek Wohlmuth, Aktuálně.cz, 10. března 2008, 11:35)


Praha – K elektronické petici za omilostnění umělecko-diverzní skupiny Ztohoven se každý den připojuje více než tisíc lidí. Počet signatářů atakoval koncem minulého týdne hranici deseti tisíc.

"Pokládáme to za velký úspěch a všem děkujeme," říká jeden z iniciátorů, odborný asistent studia nových médií Ústavu informačních studií FF UK Josef Šlerka.

Podpisy se budou sbírat ještě celý březen; na konci měsíce organizátoři vytisknou seznam petentů, připojí ho k žádosti a celou "knížku milosti" předají prezidentu republiky.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2008-03-15, 11:38:00 • Média 
Petition for Ztohoven reaches 10,000 signatures
(Radek Wohlmuth, Aktualne.cz, 12. března 2008, 10:15)


Prague – Every day more than 1,000 people are affixing their names to the electronic petition supporting the amnesty of alternative artist group Ztohoven. By the end of last week the number of signatories was bordering on 10,000.

more: ..:. Aktualne.cz :.

2008-03-15, 11:21:15 • English 
Kyberfeminismus mezi uměním a globální technokulturou
(Denisa Kera, Ateliér, 10. ledna 2008)


Tradiční feminismus a jeho představa sdružování na základě sdílení identit, problémů nebo cílů ustoupil v posledních desetiletích různým postfeministickým projektům, které zdůrazňují pluralitu – často konfliktních – cílů a identit. Jedním z hlavních důvodů tohoto vývoje jsou nové podoby společnosti globalizované technologiemi, ve které dochází k relativizaci národnostních i dalších tradičních rozdílů. Feministický projekt už není chápán jako utopické budování dokonalé a rovnoprávné společnosti, ale jako experiment, jehož cílem je problematizovat společenské stereotypy a vytvářet podmínky pro radikální pluralitu a jinakost. Právě umění a technologie hrají v tomto vývoji zásadní roli a také vytvořily podmínky pro nástup kyberfeminismu.

Termín kyberfemismus se objevuje kolem roku 1992 v publikacích teoretičky Sadie Plant a ve slavných manifestech australské skupiny umělkyň VNS Matrix (Josephine Starrs, Julianne Pierce, Francesca da Rimini a Virginia Barratt). Pojem či spíše agresivní mem postupně přebírá řada umělkyň a teoretiček, které se v roce 1997 sdružují do první kyberfeministické aliance Old Boys Network. Právě toto uskupení je velice aktivní na nejrůznějších festivalech, včetně Documenta X, kdy vyhlásilo první kyberfeministickou výstavu a slavných 100 antitezí, co kyberfeminismus není. V dalším roce vzniká významné uskupení subRosa, které doplňuje umělecké ambice hnutí o sociální aktivismus. Koncem 90. let se hnutí v této organizované podobě postupně vyčerpává. Řada umělkyň i teoretiček ovšem pokračuje ve své činnosti, jak o tom svědčí podrobný časový přehled celého hnutí a uměleckých projektů, které v jeho kontextu vznikaly, na: feminism http://www.functionfeminism.com.

více na: ..:. InstitutUmění.cz:.
2008-03-15, 9:59:00 • Média 
Události v kultuře 12. 3. 2008 – 21:30

stream zde: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

obrázek
2008-03-14, 20:39:00 • Cross Club 
Proč magistrát jeden pochod povolil a dva zakázal?
(Praha 14. března 2008, 16:17, aktualizace 17:03)


Aktuálně.cz informuje o zákazu dvou neonacistických akcí na 1. máje pražským magistrátem. Zpráva ovšem postrádá jedno zásadní sdělení. Pražský magistrát totiž neonacistický pochod již dávno povolil, a to v prosinci loňského roku. Tak je to alespoň uvedeno na webových stránkách magistrátu. Průvod povolený v prosinci je zmíněn i v rozhodnutí o zákazu březnových ohlášení. Upozorňuje na to i zpráva Novinek.cz.

20. prosince 2007 totiž Martin Matička, kterého dnes magistrát obviňuje ze styků s neonacisty, nahlásil tak populární „Pochod proti slova“ (oficiální název průvodu zní „Pochod národního svobodného odporu za svobodu slova“). Shromáždění přišlo magistrátním úředníků podezřelé a jak uvádějí v rozhodnutí, kterým zakázali akce ohlášené v březnu, vyžádali si informace od policie. Policie magistrátu sdělila, že Martin Matička i osoba zmocněná jednat v zastoupení svolavatele Lukáš Barták jsou známy svými aktivitami v neonacistické scéně:

Martin Matička již dříve Magistrátu jako svolavatel dne 20. 12. 2007 ve 12.50 hodin oznámil jiné shromáždění, které se má konat taktéž dne 1. 5. 2008 v době od 12.00 hodin do 17.00 hodin pouličním průvodem v Praze od památníku na Vítkově, po trase Pražačka – Koněvova – Tachovské náměstí – Prokopova – Prokopovo náměstí – Prokopova – Olšanské náměstí – Olšanská – Jana Želivského – Basilejské náměstí – Jana Želivského – Koněvova. V tomto oznámení je jako účel shromáždění uveden ,,Pochod Národního Svobodného Odporu za svobodu slova“ a jako osoba zmocněná jednat v zastoupení svolavatele shodně Lukáš Barták. K tomuto oznámenému shromáždění si Magistrát vyžádal zprávu od Policie ČR, která k uvedeným osobám sdělila, že svolavatel Martin Matička, je znám Policii ČR od roku 2007 jako účastník neonacistických koncertů v ČR i v zahraničí s napojením na nelegální neonacistickou organizaci Národní odpor a dále jako účastník demonstrace při výročí tzv. ,,Křišťálové noci“ dne 10. 11. 2007. Lukáš Barták, je znám Policii ČR od roku 2006, jako člen ultrapravicového Národního korporativismu a osoba blízká neonacistické organizaci Národní odpor, účastník neonacistických koncertů a různých demonstrací, včetně demonstrace při výročí tzv. ,,Křišťálové noci“ dne 10. 11. 2007. Tyto informace byly orgánem Policie ČR potvrzeny i v její informaci ze dne 12.3.2008 pod č.j. PSP-1174-4/Čj-2008-88.

Otázkou tedy je proč magistrát tuto demonstraci i přes uvedené informace povolil. Jako možné vysvětlení se nabízí, že nedostal od policie potřebnou informace včas – 20. prosince byl čtvrtek, případný zákaz musí být vydán do tří dnů od oznámení.

..:. více zde :.

2008-03-14, 17:05:00 • Média 
Praha zakázala extrémistům další pochod. Na 1. máje
(Aktuálně.cz, 14. března 2008, 13:15)


Praha – Pražský magistrát se postavil proti dalším dvěma shromážděním pravicových radikálů. Tentokrát je pořadatelé chtěli uskutečnit 1. května.

Neonacisté chtěli pochodovat žižkovskými ulicemi, ale město si vyžádalo právní rozbor a stanovisko policie a na jejich základě obě akce zakázalo.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2008-03-14, 14:13:00 • Média 
AI uveřejnila výpověď vězně války proti teroru
(Amnesty.cz, 14. března 2008)


Amnesty International (AI) získala výpověď muže, který by déle než dva roky vězněm "války proti teroru". Jeho výpověď přináší další detaily nezákonného programu tajných věznic USA, ve kterých jsou lidé podezřelí z terorismu drženi bez obvinění nebo soudu.

Prezident Bush tento program opětovně schválil v červnu 2007, ačkoli je v rozporu s mezinárodním právem a čelí sílící kritice veřejnosti i politiků. Fyzické násilí, psychický teror i stigma bývalého vězně CIA se na životě propuštěného muže podepisují dodnes.

více na: ..:. Amnesty.cz :. via: ..:. ČSAF.cz :.

2008-03-14, 14:02:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Srovnání Bushe a Husáka, Bush prohrál
(iHNed, 13. března 2008 16:34))


Tenisová legenda Martina Navrátilová inspirovala svým výrokem o nedemokratických poměrech v USA britský list k srovnání československé totality se současnou americkou administrativou.

Žít v současných Spojených státech je jako žít za komunistů, prohlásila tenistka Martina Navrátilová v jednom z mnoha rozhovorů, které loni poskytla. Nezapomněla také dodat, že se za amerického prezidenta a způsob, jakým zemi vede, stydí.

Deník Guardian ji vzal za slovo a ve svém čtvrtečním vydání se zamyslel nad tím, zda se skutečně dá srovnávat Husákovo Československo v roce 1975 a současné Spojené státy prezidenta George Bushe.

více na: ..:. iHNed.cz :.
2008-03-14, 12:00:00 
Nový zákon o policii je terčem kritiky ochránců lidských práv
(Hynek Paštěka, Právo, Novinky.cz, 13. března 2008, 5:56)


Návrh zákona o policii, který nyní čeká na první čtení ve Sněmovně, zbytečně zasahuje do práv občanů a v některých ustanoveních je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Tvrdí to zástupci několika organizací zabývajících se lidskými právy.

Navíc zákon podle něj vznikl narychlo a bez předložení věcného záměru. „Každému zákonu by mělo předcházet předložení věcného záměru, aby bylo jasné, jestli je vůbec potřeba. Tady bylo připraveno rovnou paragrafové znění, které je nekvalitní a nedotažené,“ uvedl.

více na: ..:. Novinky.cz :.

Související:

Vláda schválila nejvýraznější posílení policejních pravomocí v novodobé historii, mj. i gumové projektily (dfens-cz.com)
Návrh policejního zákona přitvrzuje represi. Za přestupek pokuta 20.000,- Kč (Lidovky.cz/dfens-cz.com)
Policie chystá nové policejní zbraně i pravomoci (iDNES.cz)

2008-03-14, 9:51:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Neonacistická parodie na black bloc
(Antifa.cz, 13. března 2008)


Není to tak dlouho co se neonacisté začali na demonstracích po vzoru antifašistů maskovat, ve snaze ztížit svou identifikaci. Přinášíme několik fotografií, které jim snad pomohou zbavit se mylné iluze, že jejich pojetí "black blocu" je spravná cesta.

více na: ..:. Antifa.cz :.
Náckové nebo Antifa?
2008-03-13, 19:48:00 • Média 
Topolánek se nečekaně ostře pustil do USA, které kritizovaly aféru Čunek
(Novinky.cz, 12. března 2008, 22:24)


Nejnovější zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě konstatovala, že v České republice je i nadále velkým problémem korupce a vynutitelnost práva. V souvislosti s korupcí vysoce postavených politiků zpráva zmiňuje například aféru lidoveckého šéfa Jiřího Čunka. Podle premiéra Mirka Topolánka by si ale Američané měli zamést před vlastním prahem.

"Ke zprávě ministerstva zahraničí USA můžu říct pouze to, že země, která umožňuje mučení zajatců, mě jen těžko může poučovat o tom, jak jsou porušována lidská práva u nás," reagoval nečekaně ostře Topolánek.

"Mučení u mě není rozděleno na správné a nesprávné,“ dodal premiér, který byl nedávno na oficiální návštěvě USA, kde jednal především o podmínkách případného umístění amerického radaru v Česku.

více na: ..:. Novinky.cz :.
2008-03-13, 11:58:00 • Média 
obrázek Tři rostliny konopí? Jen přestupek
(Jan Vaca, iDNES.cz, 13. března 2008, 2:52)


Obrat "větší než malé množství drogy" byl léta předmětem sporů i žertů. Nikdo nevěděl, kolik to přesně je. Vláda se to rozhodla určit. Nové nařízení říká, že člověku nehrozí soud, pokud pěstuje jednu až tři rostliny konopí, případně u sebe má až dvacet cigaret marihuany nebo maximálně půl gramu pervitinu.

Za toto množství může dostat jen pokutu za přestupek. Pokud by měl u sebe více drog, byl by to už trestný čin, za který by mohl dotyčný jít i do vězení.


Ivan Doucha ze sdružení Drop In, které pomáhá závislým, návrh kritizuje. "Chybí v něm, aby museli policisté rozlišovat, na co se konopí pěstují. Řada lidí to dělá třeba kvůli výrobě léčivých mastí," dodal Doucha.

I Nejvyšší soud přitom nedávno naznačil, že by takové rozlišování bylo vhodné. Osvobodil totiž důchodkyni pěstitelku, která užívala "trávu" kvůli bolestem kloubů.

...
Policisté tvrdí, že ani dnes většinu drobných pěstitelů nestíhají. Třeba v roce 2006 jich našli víc než dvanáct set a obvinili jich jen 240. Ostatní zaplatili jen pokutu. "My už nyní máme vlastní kritéria toho, co považujeme za trestné," tvrdí důstojník Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha.

"Jsou dost podobná tomu, co se nyní objevilo v návrhu zákona. Proto nám to rozhodně nevadí," dodal. Vládní návrh také vůbec poprvé stanovuje, kdy může policie stíhat sběratele halucinogenních lysohlávek, které jsou mezi mladými lidmi velmi populární.

více na: ..:. iDNES.cz :.
2008-03-13, 9:06:00 • Drogy 
obrázek

2008-03-13, 8:57:00 • Z vesela ;) 
Petice, všude samý petice voe
(Aran, silver-rocket.org, 28. února 2008)


Hudební publicista Pavel Klusák sepsal text s názvem „Petice za sloučení koncertů Nicka Cavea a skupiny Dinosaur jr.“ Petice vyšla v kulturním týdeníku A2 a na blogu Pavla Klusáka, adresa je tady:
klusak.blog.respekt.cz/c/2…

Je to vlastně dobrej žurnalistickej fór: v podstatě takový sympatický postesknutí fanouška, kterýmu se v jeden den sešly v Praze dva dobrý koncerty. Chápeme a je nám to taky trochu líto. Jenže tím, že na webu A2 jde k „petici“ připojovat i podpisy, to celý trochu ztrácí podtext pouhýho fóru. A hlavně: v textu jsou věci, ke kterejm se jako Silver Rocket chceme nějak vyjádřit, protože se nás dotýkají. Taky si myslíme, že Pavel by neztrácel čas a řádky jen na dobrej fór a že tam je kromě nadsázky i několik vážně míněnejch záležitostí.

více na: ..:. silver-rocket.org :.

2008-03-12, 18:50:00 • Alternativní kultura 
Cena Jagtvej 69 klesla
(Lykke Wiborg, Berlingske Tidende, 12. března 2008, 11:48)


V prosinci požadoval Faderhuset 15 milionů dánských korun (cca 52 milionů Kč) za Jagtvej 69. Ovšem pozemek, na kterém stál Ungdomshuset, má cenu pouze šesti milionů.

Faderhuset bude mít problémy s prodejem pozemku Jagtvej 69. Pozemek není atraktivní z důvodu možných problémů ze strany místní mládeže. To je názor ředitelky Realitní kanceláře Nielsen & Partneři A/S, Helle Nielsenové.

..:. více zde :.

2008-03-12, 16:55:00 • Squatting 
Uprostřed hlučícího davu
(Ondřej Kundra, Respekt.cz, 8. března 2008, 14:25)

Útok skinheadů na čínské bistro v Praze nese dobrou zprávu


Už několik dní za sebou se Chen Wei Qi (45) pořádně nevyspala. Každou noc ji totiž probudí zlý sen: někdo neznámý kameny rozbíjí skleněné dveře místnosti, ve které je zavřená, a svírá ji strašlivý strach. Ale nejhorší je, že když se pak probudí a zpocená hledí do tmy, strach neodchází. Paní Qi totiž svou noční můru opravdu zažila: její restauraci před čtrnácti dny napadla třicetičlenná bojůvka skinheadů.

..:. více zde :.

2008-03-11, 23:55:00 • Média 

2008-03-11, 23:30:00 • FreeTekno akce 
obrázek

2008-03-11, 23:21:00 • Z vesela ;) 
Policie zablokovala web s dokumenty o korupci v kauze Diag Human
(Jan Urban, blog.aktualne.centrum.cz, 10. března 2008)


Řada čtenářů mne upozornila, že webová stránka www.tunelplnykrve.cz, kde jsem zveřejnil stovky dokumentů ke korupci v kauze Diag Human, není od minulého týdne přístupná. Teprve dnes mne správce serveru informoval o tom, že se tak stalo na základě „písemné žádosti Policie ČR“.

Policie se mne o tomto kroku nenamáhala předem informovat. Odpoledne jsem zjistil, že policie kontaktovala správce serveru již minulý týden. Mně doručila „Upozornění na zablokování internetových stránek www.tunelplnykrve.cz“ doporučeným dopisem až dnes, v pondělí. Po devíti měsících úspěšného fungování stránky, kterou navštívili tisíce zájemců, máte, milánkové, utrum. Nedej bože, aby si někdo z vás něco zkopíroval. Podle dopisu poručíka Jenešové „nesmíte tento, ani jiný utajovaný dokument vyzradit, neboť by jste se tím mohl dopustit trestného činu ohrožování utajované informace….“


Možná, že v rámci reformy Policie ČR, ministr Ivan Langer založil utajený odbor prokorupční policie, která namísto stíhání zkorumpovaných představitelů státní správy a justice začíná obtěžovat ty, kdo na korupci upozorňují. Nebo jenom policie dosud nepochopila, co to je internet.

více na: ..:. blog.aktualne.cz :.
2008-03-11, 11:17:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Slavný DJ dostal za marihuanu čtyři roky vězení
(Radek Bureš, iDNES.cz, 10. března 2008, 11:59)


Raymond Bingham alias Grooverider, jeden z nejznámějších drum’n’bassových producentů a dýdžejů, si musí dát neplánovanou přestávku. Cestou do Dubaje si zapomněl vyndat z kapsy marihuanu.

Následující čtyři roky stráví čtyřicetiletý dýdžej britského Rádia 1 ve vězení v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.


Sám Grooverider označil rozsudek jako absurdní. To si myslí i jeho fanoušci, kteří už iniciují petici za jeho propuštění. Jestli máte stejný názor, můžete se k petici připojit na stránkách www.freegrooverider.com .

více na: ..:. iDNES.cz :.
2008-03-11, 8:06:00 • Drogy 
Neonacisté se zase roztahovali
(Hradecky.denik.cz, 10. března 2008, 15:35)


Kraskov u Seče/ Horní Staré Město – Hned dva srazy uskutečnili ve východních Čechách neonacisté. V Kraskově u Seče na Chrudimsku se jich v sobotu sešlo v budově bývalého hostince asi 150, na koncertě v Horním Starém Městě na Trutnovsku asi polovina.

..:. více zde :.

2008-03-10, 19:09:00 • Média 
Jan Vidím byl viděn, jak popíjí s Danielem Landou …
(Týden.cz, 9. března 2008)


Jan Vidím byl viděn, jak popíjí s Danielem Landou v restauraci Hybernia. Vidím je poslanec ODS, zpěvák Landa brázdí lidovecké akce a Hybernia sídlí v socialistickém Lidovém domě. Něco je ve vzduchu...

zdroj: ..:. Týden.cz :.

2008-03-10, 13:52:00 • Média 
Po-ti-chu II.
(dfens-cz.com, 7. března 2008)


Posledně jsem psal o tom, jak nás ODS zdárně přibližuje policejnímu státu a utahuje šroubek. Jako příklad mi posloužil vládní návrh novely některých zákonů související s policií a zákonem o ní. Dnes se podíváme na návrh zákona o policii ČR samotný. Vláda jej rovněž schválila a příští týden bude v parlamentu v prvním čtení.


A nyní §52 – donucovací prostředky. Seznam věcí, které bude policie moci použít proti vám nebo mně, se opět o něco rozrostl. V seznamu se objevil "jiný úderný prostředek" (co třeba sekera nebo kladivo?) (pozn. Cztk wblg: "jiný úderný prostředek" znamená mimo jiné i populární gumové projektily), elektrický zneschopňující prostředek, vrhací zneschopňující prostředek (že by byli policisté do budoucna vyzbrojeni katapulty?), ovšem ale také vytlačování vozidlem (dosud pouze "vytlačování koněm", nicméně vozidla se v roli prostředků na potlačování demonstrací osvědčila, například v Číně) a co mě nejvíce zaujalo, tajemné zařízení zvané "prostředek k zamezení prostorové orientace" (např. nasadit někomu na hlavu pytel). Celkově se seznam povolených donucovacích prostředků rozroste ze 17 položek na 25.


Ve výčtu nových pravomocí, které policie po schválení návrhu získá, bych mohl pokračovat. Jsem slabě za polovinou. Jedno je jisté: Tohle je nejvýraznější posílení pravomocí policejního aparátu, jaké naše země ve své novodobé historii poznala, a to zhruba od okupace. Jistě, běžný občan si může říci, že pokud nebude porušovat zákony a chovat se v mezích systému "slušně", že se ho český "patriot act" nebude týkat. Smyslem tohoto článku a příkladů v něm vybraných je ukázat, že se to týká jednoho každého z nás bez ohledu na to, zda nějaký přestupek nebo trestný spáchal, právě páchá anebo nikdy nespáchal. I úplně obyčejnému Emilu Vokurkovi, který zákony ctí a po obci jezdí 45km/h v bláhovém očekávání, že ho pan policajt pochválí, by jistě vadilo, že mu nejde internet, protože jeho soused napojený na stejnou anténu stahoval nepovolenou hudbu, že mu v noci policie prohledá byt, protože si provozovatel malého obchodu v bývalé kočárkárně zapsal celý panelák jako provozovnu nebo že se v nějakém souboru v nějaké policejní kanceláři shromažďují údaje o tom, že každou středu nejezdí Emil na kuželky, ale za milenkou. Tohle všechno totiž novela umožní a učiní legálním.

více na: ..:. dfens-cz.com :.
2008-03-10, 12:05:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Partnerem Jednoho světa na školách je velvyslanectví státu, který mučí lidi
(Ondřej Slačálek, Britské listy, 10. března 2008)

obrázek Lidská práva? Jenom pro někoho…


Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět přinesl do České republiky celou řadu zajímavých a důležitých děl a témat. Zejména je třeba ocenit, že se jedním z hlavních témat festivalu staly následky kruté války v Kongu. Selektivní slepota vůči některým zločinům proti lidskosti, dvojí metr a ideologický rámec ale mnohdy vedou k absurditám. Jednou z nich bezesporu je, když české středoškoláky bude o lidských právech poučovat projekt pořádaný ve spolupráci s velvyslanectvím státu, jehož prezident se před celým světem přiznal, že jeho tajné služby používají mučení, a odmítl jim v tom zabránit.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2008-03-10, 8:26:00 • Média 
Muslimové vítají Ungdomshuset
(Berlingske.dk, 7. března 2008, 20:08)


Kulturní dům v severozápadní části Kodaně je ve hře o nový dům mládeže. Dům v ulici Dortheavej leží v bezprostřední blízkosti mešity Islámské náboženské skupiny.

Modlící se muslimové vedle mladých aktivistů. Tento obraz se může stát skutečností, pokud nový dům mládeže bude umístěn do současného kulturního domu v Kodani.

..:. více zde :.

2008-03-9, 14:15:00 • Squatting 
Kodaňská čtvrť Bispebjerg proti novému Ungdomshusetu

Po vytrvalém odporu kodaňské mládeže, který trvá více než rok, není stále jasné, která budova se stane novým Ungdomshusetem. Aktuálně se proti umístění Ungdomshusetu do svého sousedství postavili obyvatelé kodaňské čtvrti Bispebjerg (viz. podrobný článek níže)

Když na konci listopadu minulého roku kapitulovala kodaňská radnice před neustávajícími protesty a uzavřela dohodu o poskytnutí nové budovy pro alternativní mládež náhradou za zbouraný Dům mládeže – Ungdomshuset, zdálo se, že příběh končí. Skutečnost je taková, že nastaly problémy s výběrem vhodného místa.

V deníku Politiken komentoval 27. listopadu 2007 advokát Knud Foldschack z Fondu Jagtvej 69, který ve sporu vystupuje jako prostředník mezi radnicí a vzbouřenou mládeží, uzavření dohody slovy:

„Je to historický den a já jsem moc a moc spokojen. Otázka už není zda dostaneme dům, ale kdy ho dostaneme a kde se bude nacházet“.

..:. více zde :.

2008-03-9, 14:02:00 • Squatting 
ÚOOÚ ignoruje porušení zákona trutnovskou radnicí

Stanislav Penc kritizoval ve čtvrtečním pořadu Českého rozhlasu 6 Zaostřeno na občana postup Úřadu na ochranu osobních údajů v kauze zveřejnění mobilního telefonu tehdejšího premiéra Paroubka a následného projednávání tohoto údajného přestupku na trutnovské radnici. Radnice Pencovi nejprve bránila nahlédnout do spisu a když tak byla nucena učinit, nahrávala si celé jednání na videokameru. Přestože úřad označil toto nahrávání za protizákonné, nebyl podle Pence schopen dojít po roce a půl k žádnému závěru. Penc podezřívá šéfa úřadu Igora Němce, že vychází vstříc starostovi Trutnova a senátorovi za ODS panu Adamcovi. Igor Němec patřil v minulosti k předním funkcionářů Občanské demokratické strany.
Pořad Zaostřeno na občana se zabýval v tomto vydání ochrannou soukromí občanů.

záznam pořadu zde: ..:. rozhlas.cz/radionaprani/archiv :. vyjádření S.Pence cca v 11. minutě pořadu

2008-03-9, 12:25:00 • Si děláš kozy... 
(Patrně záměrně) odfláknutý pořad s Kateřinou Jacques
(Vladimír Tupáček, Britské listy, 8. března 2008)


Zklamal, avšak i z určitého hlediska ani nepřekvapil další díl dokumentární série Burianův den žen, tentokrát věnovaný Kateřině Jacques, ,,zelené" političce.

...
Poslední minuty jejího řečnění se vztahují ke kauze Czechtek. S tou má Jacques pramálo společného – snad jen to, že i ona byla kdysi zbita policistou. Proč ale vyvrcholit dokument zrovna touto poněkud vyšumělou kauzou? Cožpak osobnost Jacques dnes neasociuje daleko aktuálnější události, kterými by se její jakobyportrét dal zakončit?


Stačila ale hutná charakteristika z úst Miloslava Ransdorfa, který dovedl Jacques popsat naprosto brilantně – naťukl její údajnou anarchisticko-squatterskou minulost (o které se samozřejmě Jacques v dokumentu, jako ostatně i mimo něj, ani slovem nezmiňuje, přestože je to v souvislosti s její dnešní pravicovou kariérou téma jako hrom) a za její nejpodstatnější vlastnosti označil "Schopnost práce s médii, schopnost práce s médii, schopnost práce s médii".

celý článek na: ..:. Blisty.cz :.

videostream dokumentu zde: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

Ransdorf o K.J. cca 40:40
dekriminalizace konopí, soud s Čermákem, Czechtek cca od 55:00
2008-03-9, 11:00:00 • Média 
… Dále k věci uvádím, že se mi policista Kopečný (bytem Rezlerova 278, Praha 10 – Petrovice, tel. 731553171) během zákroku zdál být opilý (blábolivá a nesrozumitelná řeč, neschopnost logicky se vyjadřovat rozvinutými větami, skelný pohled, nejistá a vrávoravá chůze). Jeho chování během zákroku ohrozilo vážnost a důstojnost výkonu funkce policisty ve službě, tedy porušil ust. § 6 odst. 1) zákona o policii. Takové chování hrubě poškozuje pověst české policie v zahraničí, neboť tento policista zasahoval proti německým turistům, se kterými se ani nebyl schopen nijak domluvit.

viz.:


Trestní oznámení na Jiřího Kopečného
(Odpor.org, 7. března 2008)


Věc:
Oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158 trestního zákona; neoprávněné nakládání s osobními údaji podle § 178 trestního zákona; omezování osobní svobody podle § 231 trestního zákona; hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení podle § 198 trestního zákona.

..:. více zde :.

2008-03-8, 20:35:00 • Neověřené 
Na Guantánamu se mučí Bee Gees nebo Metallicou
(Aktuálně.cz, 6. března 2008, 16:45)


Washington – Jakou skupinou byste si přáli být týráni? Vadili by vám Bee Gees či Bruce Springsteen? A co takhle Christina Aguilera a Eminem?

To jsou totiž někteří z hudebníků, které američtí vojáci používají ke "zlomení" vězňů na Guantánamu a v Iráku.

Písně jsou využívány k tomu, aby zabránily vězňům ve spánku, prodloužily šok ze zatčení a dezorientovaly je během výslechu. Informoval o tom americký magazín Mother Jones.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.


Bush bude vetovat zákon zakazující waterboarding
(ČTK, Respekt.cz, 8. března 2008, 7:49)


Americký prezident George Bush bude dnes vetovat zákon, který zakazuje Ústřední zpravodajské službě (CIA) využívat při výslechu kontroverzní techniku zvanou waterboarding. Ta ve vyslýchaném vyvolává dojem tonutí a bývá označována za mučení. O Bushově záměru informoval mluvčí Bílého domu Tony Fratto.

"Zákon by nás zbavil jednoho z nejúčinnějších nástrojů při válce s terorismem," prohlásil Fratto. Bush sám v minulosti uvedl, že přijetí zákona by znamenalo ohrožení schopnosti vlády zabránit příštím teroristickým útokům. Zákon, který v únoru schválil americký Kongres, vymezil pro CIA 19 jasně definovaných technik výslechu. Vedle waterboardingu zakázal například elektrické šoky, používání psů či předstíranou popravu.

více na: ..:. Respekt.cz :.


Dvě města v USA schválila zatčení Bushe a Cheneyho
(Aktuálně.cz, 5. března 2008, 15:20)


Brattleboro – Občané měst Brattleboro a Marlboro ve státu Vermont v úterý nerozhodovali pouze o tom, kdo bude demokratickým a republikánským kandidátem na prezidentskou nominaci.

Hlasovali také, zda mají městské úřady zatknout amerického prezidenta George Bushe a viceprezidenta Dicka Cheneyho, pokud by do měst někdy zavítali.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2008-03-8, 14:14:00 • Média 
Policie chce nové zbraně, místo nábojů vystřelují sítě a míčky
(Jakub Pokorný, iDNES.cz, 6. března 2008, 11:52)


Pokud zákonodárci schválí nový zákon o policii, umožní to mužům zákona používat nové zbraně, které útočníka zastaví, ale nezabijí. Kromě elektrického paralyzéru by se do jejich výzbroje mohly dostat třeba vystřelovací sítě nebo pistole na míčky.


Policie si taser nemůže vynachválit a uvažuje o dalších podobných zbraních. Povšechně se této skupině říká nesmrtící zbraně, jenomže tak docela přesný název to není.

Mezinárodní organizace Amnesty International zaznamenala od roku 2001 jen v USA a Kanadě 290 případů úmrtí po použití toho přístroje. Jenomže na druhou stranu není prokázáno, že to bylo jen a přímo kvůli taseru. Jinými slovy: zda ti lidé nedostali třeba infarkt, když na ně policista namířil.

..:. více zde :.

2008-03-8, 10:25:00 • Média 
Dali cenu za výbuch, teď je vyslýchá policie
(Radek Wohlmuth, Aktuálně.cz, 7. března 2008, 10:55)


Praha- Kriminalisté nezahálejí ani po tři čtvrtě roce od akce Mediální realita, při které loni v červnu v přímém přenosu České televize členové skupiny Ztohoven odvysílali záznam jaderného výbuchu umístěný do podkrkonošské krajiny.


Podle exkluzivních informací Aktuálně.cz kriminální policie v pátek ráno telefonicky kontaktovala jednoho z porotců a pozvala ho na schůzku do své služebny poblíž Veletržního paláce. Důvodem je právě ocenění skupiny Ztohoven.

Z rozhovoru s policistou vyplynulo, že v pondělí se na stejné místo ve stejné věci dostaví další z porotců, a to přímo ředitel sbírky současného umění Národní galerie Tomáš Vlček.

Na začátku března iniciovala skupina pracovníků Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze elektronickou petici adresovanou prezidentovi republiky s žádostí o omilostnění členů skupiny.

Přestože autoři nezpochybňují fakt, že umělci neoprávněně nakládali s majetkem ČT, je otázka, zda nemůže být i jejich podpis hodnocen jako souhlas s trestným činem.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2008-03-8, 0:39:00 • Média 
Clemency Urged for Czech Art Hackers
(NYTimes.com, March 6, 2008)


Academics at Charles University in Prague have initiated a petition urging the Czech president, Vaclav Klaus, to pardon the Ztohoven collective of young artists who superimposed an image of a nuclear explosion and mushroom cloud, above, over an image of the Krkonose Mountains, by hacking into a Czech Television CT2 weather broadcast in June, Agence France-Presse reported. Seven members of the group, which achieved international renown and won a national art prize for its images, are to appear in court on March 25, when they face sentences of as much as three years for scaremongering. The academics’ petition argues that the case is ridiculous and a waste of money. “The image introduced onto the broadcast was so absurd that it is impossible to regard it as scaremongering,” they said in a statement. Denisa Kera, a teacher and organizer of the protest, said the petition had gathered 3,500 signatures in its first three days.

source: ..:. NYTimes.com :.

Petitioners: Clear Ztohoven of charges (Aktualne.cz)
Czech pranksters draw support (Variety.com)
Czech academics call for pardon for atom bomb artists (afp.google.com)

2008-03-8, 0:31:00 • English 
The battle of Bear Creek: New threat in America's backyard
(Independent.co.uk, 5 March 2008)


An attack by eco-terrorists on one of Seattle's most exclusive enclaves has exposed the dark side of environmental activism. By Leonard Doyle reports

more: ..:. Independent.co.uk :.

..:. více zde :.

2008-03-7, 10:38:00 • English 
Vídeň 2008: Deset let poté
Evropská koalice za spravedlivou a efektivní drogovou politiku
(encod.org, published Saturday 19 January 2008 16:40, by encod . update Thursday 6 March 2008 14:52)


V červnu roku 1998 OSN uveřejnila plán své desetileté strategie na dosažení “změřitelných výsledků” v boji proti drogám, včetně “významného snížení” pěstování konopí, koky a opiového máku do roku 2008.

10. března 2008 se ve Vídni sejde Komise OSN pro narkotika, aby zhodnotila výsledky své strategie.

Posledních deset let války proti drogám nepřineslo žádné výsledky – opět. Konzumace drog může způsobit problémy, ale drogová prohibice způsobuje katastrofu. Milióny lidi jsou kriminalizovány, miliardy eur jsou utraceny ve válce, která je neefektivní a kontraproduktivní.

Snahy o snížení škodlivosti a zvýšení zodpovědnosti uživatelů drog jsou aktivně zmařovány vládami, zatímco černý trh s drogami zůstává v rukou organizovaného zločinu, jejichž obrovské zisky deformují celosvětovou ekonomiku a vytváří korupční prostředí.

Drogová politika by měla být věcí veřejného zdraví, nikoliv právního vymáhání. Žádáme OSN, aby ustanovila právo pro každého dospělého občana světa svobodně pěstovat a držet jakoukoliv rostlinu pro osobní a nekomerční potřebu, s možností využít technického vybavení k tomu určeného.

Zároveň by všechny státy světa měly mít možnost volně experimentovat s drogovou politikou, která není založena na prohibici.

Vídeň 2008 nabízí příležitost k předání naléhavé zprávy Organizaci spojených národů. Prosíme, připojte se ve Vídni k nám.

další informace a program protestů na: ..:. encod.org :.


2008-03-7, 8:18:00 • Drogy 
Mezinárodní výbor pro kontrolu drog (INCB) vyzývá k dodržování úmluv OSN ve všech zemích
(drogy-info.cz, 5. března 2008, 10:55)


Mezinárodní výbor pro kontrolu drog (INCB) dnes (5. března 2008) zveřejnil Výroční zprávu za rok 2007. Podrobné tiskové zprávy i plné znění Výroční zprávy (v angličtině a dalších jazycích) a stručná tisková zpráva Informačního centra OSN v Praze v češtině.

Mezinárodní výbor pro kontrolu drog (INCB) ve své Výroční zprávě za rok 2007 mj. upozorňuje, že některé státy věnují přilišnou pozornost postihu drobných přestupků uživatelů drog namísto pevného a koordinovaného přístupu k potírání pašeráctví a distributorů drog. V různých zemích se také udělují velmi rozdílné tresty za srovnatelné činy.

více na: ..:. drogy-info.cz :.

2008-03-7, 7:53:00 • Drogy 
Sedemročný trest za pestovanie marihuany
(24hod.sk, 5. března 2008)


Prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach uzavrel dohodu o vine a treste s obvineným Milanom P. (1982) z Betliara okres Rožňava. Obsahom dohody je uznanie viny z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca prokuratúry Milan Filičko."Nezamestnaný Milan P. od vlaňajšieho mája do októbra v Betliari zasadil a vypestoval na dvoch políčkach asi 15 rastlín konope cannabis (marihuany), z ktorých bolo možné získať najmenej 17 355 jednorazových dávok v celkovej hodnote viac ako 600-tisíc korún.

více na: ..:. 24hod.sk :.

2008-03-7, 7:30:00 • Drogy 
Mojžíš byl na Sinaji na drogách, tvrdí izraelský vědec
(Aktuálně.cz, 5. března 2008, 15:40)


Jeruzalém/Praha – Byl Mojžíš při smyslech, když mu Hospodin na Hoře Sinaj předával deset přikázání? Podle izraelského vědce Benny Šanona ne.

Ve studii, kterou otiskl tento týden v odborném filozofickém časopise Time and Mind (Čas a mysl), tvrdí, že byl s největší pravděpodobností pod vlivem drog. Konkrétně výtažků z rostlin, které staří Izraelité při svých náboženských rituálech využívali.

"Buď šlo o nadpřirozenou kosmickou událost, čemuž nevěřím, nebo o legendu – a tomu taky nevěřím. Nebo šlo s největší pravděpodobností o událost, která potkala Mojžíše a lid Izraele pod vlivem narkotik," řekl izraelskému rozhlasu profesor a někdejší šéf katedry psychologie poznání na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2008-03-6, 9:18:00 • Drogy 
3 Tdo 52/2008

U S N E S E N Í

Nejvyšší soud České republiky rozhodl v neveřejném zasedání konaném dne 30. ledna 2008 o dovolání podaném M. B., proti usnesení Krajského soudu v Praze sp. zn. 9 To 334/2007 ze dne 15. 8. 2007, jako soudu odvolacího v trestní věci vedené u Okresního soudu v Nymburce pod sp. zn. 2 T 91/2006, t a k t o :

pokračování zde: ..:. nsoud.cz :.

2008-03-6, 9:12:00 • Drogy 

Léčí mě marihuana!

(Lucie Jandová, Magazín Práva, 1. března 2008)

Že je dvoumetrová bylina zvaná konopí čili marihuana označována jako nelegální droga, jim je srdečně jedno. Hlavní je pro ně to, že zabírá na jejich zdravotní problémy.


..:. více zde :.

2008-03-6, 9:09:00 • Drogy 
Diktátoři – a zločinní vládci
(Ondřej Slačálek, Blisty.cz, 5. března 2008)

Kdo také rád umlčuje různé písničky


Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni zahajuje dnes desátý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Už reklamní kampaň na tento festival s „kapelou“ složenou z diktátorů a s neobyčejně liberálním heslem „umlčme tu písničku“ nám může připomenout, co nás tento rok patrně od nevládní velkovýrobny dobra opět čeká. Řada dokumentárních filmů, mnohé z nich neobyčejně zajímavé, podnětné a informativní.

Ale zároveň politické zarámování, které některé problémy zdůrazňuje a jiné přehlíží – prazvláštní barvoslepost, která vidí velmi jasně zločiny odpůrců Západu, ale zločiny jeho spojenců a vůdců často přehlíží nebo dokonce ospravedlňuje. Těžko říct, co je tak objevného na zdůrazňování zločinů diktátorů, které jsou od nás v bezpečné vzdálenosti a s nimiž nemáme nic společného. Co kdybychom zkusili na chvíli bavit třeba o zločinech Bushe, Thaciho, Karimova, Kabily či Chu Ťin-tchaa?

více na: ..:. Blisty.cz :.

Další info:

Zločinní vládci (A-Kontra.cz)
Jeden svět – jak by dnes vypadal festival politické písně Sokolov? (A-Kontra.cz)
Dobrý film, ale zaujatá organizace (Blisty.cz)

2008-03-5, 17:49:00 • Média 
Za rušení nočního klidu: 20 tisíc
(Jan Martinek, Lidovky.cz, 4. března 2008, 9:40)


Za příliš hlasitý zpěv nebo jiné rámusení v nočních hodinách lze nyní uložit pokutu tisíc korun. Od příštího roku to může být dvacetkrát víc.

V navrhované „novele zákona o policii a souvisejících zákonech“, kterou minulý týden schválila vláda, se totiž objevila změna v zákoně o přestupcích proti veřejnému pořádku. Za rušení nočního klidu, ale i za „způsobení veřejného pohoršení“ nebo znečištění veřejného prostranství chce ministerstvo vnitra vymáhat až dvacet tisíc korun pokuty.

více na: ..:. Lidovky.cz :.


Po-ti-chu! (Novela zákona o policii ČR)
(dfens-cz.com, 2. března 2008)


Vláda se rozhodla přiblížit naši zemi policejnímu státu a trošku nám utáhnout šroubek. Jedním z prostředků, jak kýžené eurostability a euroklidu na práci dosáhnout, je návrh novely zákona o policii a souvisejících zákonech, které minulý týden na svém jednání schválila vláda.

Jedná se o balík změn různých zákonů, které mají společného jmenovatele – totiž snahu, aby se policii dařilo lépe, buzerování bylo rozsáhlejší a fízlování snazší. Co tam třeba najdeme?

více na: ..:. dfens-cz.com :.
2008-03-5, 15:51:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

"

short report about StreetArt in Berlin (Dec07)
Aired in the Berlin TV programme KulturCheck

2008-03-4, 19:39:00 • Alternativní kultura 

Lidská práva v éře rozvinuté institucionalizace

Russell Means

(Amalia Zamora, Týdeník EURO, 3. března 2008)

Představitelé indiánských kmenů Lakota, což je pravé jméno Siouxů, jednostranně vypověděli těsně před vánoci minulého roku s okamžitou platností a nevratně smlouvy svých předků uzavřených v letech 1851 a 1868 ve Fort Laramie Wyoming se Spojenými státy, které podle názorů indiánů nebyly nikdy dodrženy. Představitel indiánů, Russell Means, mimo jiné herec, který vystupoval ve filmu Poslední Mohykán, označil tento den za "historický pro veškerý lakotský lid" a dodal, že "koloniální choutky USA skončily". "Nejsme již obyvatelé Spojených států amerických," prohlásil tentýž na tiskové konferenci ve Washingtonu. Nová, Lakotská republika vydává své pasy a řidičské průkazy všem obyvatelům území, kteří se vzdají americké příslušnosti. Občané nového státu také nebudou platit daně – tedy pokud nezůstanou Severoameričany.


..:. více zde :.

2008-03-4, 12:49:00 • Média 
obrázek Kdepak jste byli, páni politici?
(Ondřej Slačálek, Blisty.cz, 3. března 2008)


Plzeň se krátce po sobě objevila v médiích v souvislosti s toutéž demonstrací neonacistů za „svobodu slova“. Jednou ji primátor na poslední chvíli zakázal a neonacistům nezbylo než ublíženě blekotat o tom, jak jim byl znemožněn jejich oprávněný „pochod proti slova“ a o tom, že teď půjdou „bojovat proti slovu“. Na podruhé akce už proběhnout musela – soud se postavil za právní argumenty neonacistů. To nepřekvapí, zákaz jejich akce byl populistickým gestem, které sotva mohlo projít.

Překvapí ovšem rozdíl mezi dvěma protidemonstracemi – té 19. ledna, kdy vlastně o nic nešlo, neonacisté byli vesměs v Praze, a té 1. března. Na první zmíněné akci exhibovali politici včetně ministra spravedlnosti Pospíšila a poslankyně Němcové z ODS. Na té druhé demonstraci se politici neukázali, senátor Štětina byl výjimkou potvrzující pravidlo.

více na: ..:. Blisty.cz :.

2008-03-4, 9:10:00 • Komentáře / názory 
Aktivisté ve vazbě
(Martin Lindblom/Monsun – Modkraft.dk, 4. března 2008)


Na dvě osoby, které se zúčastnily sobotní demonstrace k výročí vyklizení Ungdomshuset, byla uvalena 15denní vyšetřovací vazba. Oba jsou obžalováni z násilí proti policistovi v civilu a byt jednoho z nich byl prohledán policií.

..:. více zde :.

2008-03-4, 8:32:00 • Squatting 
Soud se zastal pěstitelky konopí
(Jan Černý,, iHNed.cz, 3. března 2008, 11:26)

Nejvyšší soud opět upozornil soudy nižší instance, aby v případech pěstování konopí postupovaly pečlivěji.


Brněnský Nejvyšší soud dospěl k závěru, že pěstování konopí není samo o sobě výrobou omamné látky. Verdikt soud vynesl v kauze ženy z Nymburska, která na zahradě pěstovala konopí. Žena tvrdila, že výtažky z rostliny užívá k léčení svých chorob. Okresní soud v Nymburce a Krajský soud v Praze obžalovanou uznaly vinnou nedovolenou výrobou a držením omamných látek. Nejvyšší soud se jí ale zastal a případ se opět vrátí před pražský soud.

..:. více zde :.

2008-03-3, 12:24:00 • Drogy 
Noční výslech v kobkách ČEZ
(Tomáš Sachr, Respekt.cz, 2. března 2008, 18:20)


Že povede tak velkou věc, tomu by Jan Rytíř ještě před pár týdny prostě nevěřil. Ale dnes je to tak: tento olomoucký právník žaluje ve jménu šedesátky lidí nejmocnější firmu v zemi a viní ji z vážných zločinů – vydírání a zločinného spolčení. Podle Rytířovy žaloby bere polostátní energetický gigant ČEZ zákon do svých rukou a lidi, které označí za své „nepoctivé zákazníky“, podrobuje mafiánským praktikám.

Ohrožen se tak může cítit každý, kdo v této zemi od ČEZ odebírá elektrický proud. Díky připravované hromadné žalobě se z případu tzv. černých odběrů elektřiny v několika moravských obcích stává záležitost celostátního významu.

více na: ..:. Respekt.cz :.

2008-03-3, 8:02:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Policie informuje o klidné noci
(Politiken.dk, 2. března 2008, 9:21)


Noc po demonstraci k výročí vyklizení Ungdomshuset proběhla stejně klidně jako samotná demonstrace. Celkem bylo 12 osob zatčeno.

..:. více zde :.

2008-03-2, 21:24:00 • Squatting 
obrázek Demonstrace začala koncertem
(Politiken.dk, 1. března 2008, 14:03)


V den ročního výročí vyklizení Ungdomshuset se při demonstraci v Kodani sešlo zhruba 2000 účastníků.

Různorodá směs vyrazila od haly Nørrebrohallen směrem ke kodaňské radnici

Zhruba 2 500 lidí se rozhodlo strávit sobotu demonstrací a tak připomenout roční výročí vyklizení Ungdomshuset na Jagtvej 69, ve čtvrti Nørrebro.

Na náměstí v blízkosti bývalého Ungdomshuset drželi demonstranti jakousi vzpomínkovou mši za stržený dům a pronesenými proslovy oslavili historii domu.

..:. více zde :.

2008-03-2, 11:03:03 • Squatting 
Dcera Ruth Evensenové: Matka mi ukradla dítě
(Politiken.dk, 29. února 2008, 8:35)


Dcera Ruth Evensenové poprvé vypovídá o své matce, tvrdé šéfce kongregace Faderhuset.

„Její plán je mít absolutní kontrolu nad celou rodinou, já jsem se ale vyprostila z jejího sevření a tak to teď zkouší s mou dcerou“.

Takto se vyjadřuje Sophia Ogenio, dcera vůdkyně kongregace Faderhuset, při rozhovoru s novinami Ekstra Bladet.

..:. více zde :.

2008-03-2, 11:01:47 • Squatting 
Žádost o milost pro členy skupiny ZTOHOVEN

Vážený pane prezidente,

my níže podepsaní Vás touto cestou prosíme o milost pro členy umělecké skupiny ZTOHOVEN. Za to, že dne 17.6.2007 narušili televizní vysílání pořadu Panorama obrazem jaderného výbuchu, jsou obviněni z šíření poplašné zprávy. Hrozí jim tak trest odnětí svobody až na tři roky.

..:. více zde :.

2008-03-1, 19:23:00 • Alternativní kultura inspirace: ..:. Novinky.cz :.

2008-03-1, 18:59:00 • Z vesela ;) 
13:35 – U CAN se nachází i náměstestek krajského policejního ředitele Jaromír Kníže. Podle jeho názoru dnešní dopolední počasí neodradilo příznivce pochodu, ale naopak znesnadnilo práci policistů, protože kvůli silnému větru nemůže vzlétnout vrtulník.

více na: ..:. Plzeňský.deník.cz :.

2008-03-1, 14:22:00 • Média 
K souvislostem shromáždění neonacistů v Plzni dne 1.3.2008
(tisková zpráva Českého helsinského výboru, 29. února 2008)


Vyjadřujeme znepokojení nad okolnostmi, které vedly k nemožnosti omezit konání shromáždění neonacistů v Plzni, jež se uskuteční 1. března 2008.

..:. více zde :.

2008-03-1, 12:52:00 • Komentáře / názory 
Radikálové na pochodu
(Martin Schulz, rozhlas.cz, 29. února 2008, 18:10)


V sobotu budou Plzní pochodovat – podle současných policejních odhadů – tři až čtyři stovky pravicových radikálů. Tato akce je jakousi náhražkou za nepovolený pochod týchž radikálů, který jim byl zakázán plzeňským primátorem Pavlem Rödlem.


Policie, jak známo, má svůj vlastní mechanismus zasahování proti podobným akcím. S výjimkou mírumilovného tábora příznivců techna, proti kterým policie dokáže vyslat v podstatě všechny své ozbrojené složky, včetně vrtulníků, bývá její postup proti politickým radikálům jaksi ambivalentní. Často se stává, že zatímco k akci, jíž se (jak bylo dopředu ohlášeno) chystá účastnit několik stovek násilnických radikálů, vysílává celé dva příslušníky v letní uniformě, aby "rázně" zasáhli, proti shromáždění dvou desítek radikálních převážně křiklounů umí policie nasadit několik stovek těžkooděnců.

Zdá se rovněž, že maličko zaostává zpravodajská činnost uvnitř radikálních skupin. To by vysvětlovalo výše zmiňované nesrovnalosti při vysílání adekvátních počtů příslušně vybavených pořádkových sil proti tomu kterému shromáždění radikálů. Další aspekt pohledu na chystané sobotní shromáždění radikálů v Plzni může být ten politický.

celý komentář na: ..:. rozhlas.cz :.
2008-03-1, 11:01:00 • Média