[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
Albert Hofmann

Objevitel drogy LSD zemřel – bylo mu 102 let

(Reuters, Aktuálně.cz, 30. dubna 2008, 10:34)

Švýcarský chemik Albert Hofmann, který se proslavil objevem halucinogenní drogy LSD, zemřel v Basileji ve věku 102 let.

LSD objevil a popsal už v roce 1943. Věřil, že LSD může napomoci objasnit způsob, jakým pracuje lidský mozek. Droga také podle jeho představ měla být lékem na schizofrenii.

Sám jako první drogu vyzkoušel a popsal její účinky.


..:. více zde :.

2008-04-30, 12:23:00 • Drogy 
Technaři míří na Strakonicko, akci mají povolenou
(Ivan Mls, Martin Hromádka, iŽurnál.cz, 30. dubna 2008, 8:35)


Na osm stovek účastníků očekávají organizátoři víkendové technoparty. Aparaturu si postaví na louce u obce Uzenice na Strakonicku. Pozemek mají legálně pronajatý od místního obyvatele. První příznivci technohudby se začnou zřejmě sjíždět už dnes.

..:. více zde :.

2008-04-30, 10:29:00 • FreeTekno akce 
Lidé nechtějí technoparty
(HaloNoviny.cz, 28. dubna 2008)


STRAKONICKO – Lidé v okrese Strakonice se bouří proti několika plánovaným technoparty.

Obyvatelé Pražáku, příměstské části Vodňan, už píšou proti další akci petici, přestože přesné datum zatím neexistuje. Lidé z Pražáku se bojí podobného desetidenního hlučného maratonu v nedalekém Karasově Mlýně, který zažili loni. Občanské sdružení Pražák zaslalo majiteli Karasova Mlýna dopis s požadavkem, aby zvážil pořádání těchto akcí. Protest už podepsali téměř všichni. Nevoli vyjadřují s předstihem. Mají totiž z loňska zkušenost, že po zahájení party se už nic nezmůže. Petici převzal starosta Vodňan Václav Heřman a ten jí předal rovněž krajským hygienikům a starostovi Krašlovic Pavlu Křížkovi, protože Karasův Mlýn spadá do katastru Krašlovic. Podle něj zatím žádná akce nahlášena není a občané byli upozorněni, aby k těmto účelům své pozemky nepronajímali.

Technoparty na legálně pronajatém pozemku chystají organizátoři na středu do Uzenic na Blatensku. Akci nyní oficiálně přejmenovali na oslavu narozenin, na niž dorazí minimálně 800 lidí. Tančit budou až do neděle. Podobnou akci zažily Uzenice již dvakrát, podle místních nebyl s technaři nikdy problém.

Tanečníci se měli ve stejnou dobu sjet také na letiště u Tchořovic, ale na nátlak občanů byla akce zrušena. I přesto se do Tchořovic údajně chystá na dva tisíce vyznavačů techna a místní lidé se obávají nepořádku a hluku. Policistům se podařilo organizátora tchořovické technoparty zkontaktovat. Prý uvedl, že akci zrušil. Přesto policie chystá bezpečnostní opatření a do Tchořovic i Uzenic nasadí větší počet sil i prostředků.

zdroj: ..:. HaloNoviny.cz :.
2008-04-29, 10:36:00 

Mrchy čtyř generací zaplavily film Kuličky

(Irena Hejdová, Aktuálně.cz, 11. dubna 2008, 10:20)

Jak natočit nezávislý film, který možná vytře zrak i české komerci? Vezměte jednoho Čestmíra Kopeckého, vražte tam mediálně neznámé herce z oblastních divadel a obrňte se trpělivostí na několikaleté natáčení. Tak to udělala dlouholetá spolupracovnice Petra Zelenky a nyní debutující režisérka Olga Dabrowská. Její Kuličky vstoupí do kin 1. května.


..:. více zde :.

2008-04-27, 20:57:00 • Video a filmy 
obrázek Husák má velet cizinecké policii a hlídat chuligány na Euru
(Jan Gazdík, Jan Vaca, 26. dubna 2008, 19:24)


Vladislav Husák, bývalý policejní prezident, dostal novou šanci. Podle informací MF DNES se má od května stát šéfem cizinecké policie, jejíž nynější ředitel odchází do důchodu. Prestižním oceněním je i připravované Husákovo vyslání na fotbalové mistrovství Evropy.

více na: ..:. iDNEs.cz :.

2008-04-27, 20:08:00 • Média 
Německá obdoba Ztohoven ve vysílání ARD
(Adam Prentis, Mediář.cz, 24. dubna 2008, 8:56)


Mediální znalec Milan Šmíd upozorňuje na skandál, který proběhl v německých médiích začátkem letošního dubna. Recesistické skupině "Komando Tito von Hardenberg" z Hedonistické internacionály se podařilo podstrčit reportérům z televizního magazínu Polylux zinscenovanou reportáž o muži, který údajně bojuje šest neděl s dietou a hlad pomáhá zahánět amfetaminovou drogou "speed".

více na: ..:. Mediář.cz :.

2008-04-26, 9:38:00 • Média 
...nevim co se děje, v programu nic neni, ale na ČT2 jedou "tekno" pořady. Pred chvíli nejakej sestrich z Lipnice, pak blaboleni biskupa Malého, co bude dál ... ?!
2008-04-26, 0:19:00 • Média 
Jihočeská Uzenice se chystá na technoparty
(Novinky.cz, 24. dubna 2008, 13:06)


V Uzenicích na Strakonicku se od pátku 2. do neděle 4. května uskuteční technoparty s názvem Open Air Freeparty. Jde o legální akci pořádanou na pronajatém pozemku. Pořadatelé očekávají účast zhruba 800 lidí. Policie připravuje zvýšená bezpečnostní opatření.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2008-04-25, 10:16:00 • FreeTekno akce 
Koho zajímá osud Haiti?
(Daniel Veselý, Britské listy, 23. dubna 2008)


Minulý rok jsem coby externí spolupracovník Člověka v tísni navštívil lidskoprávní happening, který tato organizace pořádala na Střeleckém ostrově v Praze. V „antikubánském stanu“ jsem narazil na senátora Štětinu, který si navlékl umělý plnovous a jal se recitovat krátkou pasáž ze spisů Fidela Castra. Divadlo to bylo dojemné.

..:. více zde :.

2008-04-24, 10:34:53 • Vládní lži a jiná svinstva 
Nejde jen o Tibet – happening chce podporovat lidská práva
(Econnect, 23. dubna 2008)


obrázek Ve čtvrtek 24. dubna od 14 do 21 hodin se v Opletalově ulici v Praze uskuteční happening na podporu lidských práv. Účastníci shromáždění vyjádří podporu Olympijskému výboru a českým účastníkům letošních olympijských her, aby mohli svobodně vyjádřit svůj názor na porušování lidských práv v Tibetu a Číně.

Shromáždění proběhne před budovou Autoklubu, v které v tomto čase budou zasedat delegáti sportovních svazů v ČR. Organizátoři happeningu jim chtějí zdůraznit, že lidská práva nejsou politickou záležitostí, ale přirozenou součástí života všech lidí. Účastníci Olympijských her by proto měli mít možnost svobodně se k tomuto tématu vyjádřit.

více na: ..:. zpravodajstvi.ecn.cz :.

2008-04-24, 10:30:00 • Média 
Olympijský oheň jako první uhasili Češi. V roce 1936
(Blahoslav Hruška, Aktuálně.cz, 11. dubna 2008, 20:33)


Olympijská pochodeň je v těchto dnech přísně střežena. Demonstranti po celém světě se ji totiž pokoušejí zhasit na protest proti porušování lidských práv v Tibetu, které má na svědomí pořadatelská země nadcházející olympiády. Organizátoři globální štafety s nimi tedy hrají hru na kočku a myš.

Primát v uhašení pochodně ale už nikdo získat nemůže. Drží jej totiž Češi, kterým se podařilo zhasnout olympijský oheň v létě 1936. Tedy v roce, kdy olympiádu hostil Berlín a rituál běhu s pochodní se konal vůbec poprvé.

K incidentu došlo 30. července poté, co oheň z Olympie přes Atény, Delfy, Soluň, Sofii, Bělehrad, Budapešť a Vídeň dorazil do Prahy. Tady ho na Staroměstském náměstí na improvizovaném olympijském oltáři vítal pražský primátor Karel Baxa.

A právě levicoví demonstranti, kteří považovali běh s ohněm za propagaci agresivního němectví a čistě politický rituál, na čas zablokovali blížící se běžce, takže nedošlo včas k předávce pochodně.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.
2008-04-24, 10:22:31 • Média 
Nepovolená technoparty na Strakonicku:
Obyvatelé mají strach!

obrázek(Atlas.cz, 23. dubna 2008, 19:21)


Tchořovice – Až dva tisíce vyznavačů techna mohou přijet příští týden do Tchořovic u Blatné na Strakonicku. Obyvatelé vesnice jsou v šoku a obávají se nejhoršího!Tip

Obec dostala hlášku, že by se na místním letišti mohla příští víkend uskutečnit Techno párty. Tu ale nikdo nepovolil, šlo by tedy o nelegální akci.

*** Tchořovická reportáž: ..:. TV NOVA :. ***


..:. více zde :.

2008-04-24, 8:22:00 • FreeTekno akce 

Na Staroměstské radnici 'trpí' komunistická mládež

(Týden.cz, 22. dubna 2008, 16:00)

Nečekanou příležitost k prezentaci dostal zakázaný Komunistický svaz mládeže. Umělecká skupina Guma Guar mu postoupila svůj prostor na Staroměstské radnici v rámci projektu Hustý provoz, který pořádá Galerie hlavního města Prahy.


..:. více zde :.

2008-04-23, 16:18:00 • Protestní akce 
Protestní karneval na podporu squatingu

pátek 25.4.08 od 15:00 hodin a sobota 26.4.08 od 10:00 hodin – náměstí ČSA – Český Těšín


Žijeme v zemi, kde je squating – tedy bydlení a tvorba kulturně-sociálních center v dlouhodobě nevyužívaných objektech – vnímán jako trestný čin, zatímco absolutní nezájem vlastníků o prostory, které mají oficiálně ve správě, je vnímán jako legitimní postup, do kterého nelze legální formou zasahovat, a to ani smysluplným využitím těchto prostor, tedy aktem odstraňujícím proces jejich destrukce a samovolného chátrání.

Žijeme v zemi, kde je základní lidské právo na důstojné bydlení stavěno do pozice privilegia a proti těm, co se snaží toto právo obhajovat, je postupováno represivně a dochází k jejich perzekucím.

Žijeme v zem,i kde „logika tržních principů“ potlačuje a zpochybňuje logiku zdravého rozumu a spravedlivého jednání.

Proto říkáme:

UŽ DOST!

STOP KRIMINALIZACI SQUATINGU!

více na: ..:. ČSAF.cz :. nebo na webu squatu Viktorie: ..:. Squat-Viktorie.wz.cz :.

Poznámka:
Připomeňmě, že akce je reakcí na policejní vyklizení squatu Viktorie, které se uskutečnilo v sobotu 12. dubna 2008 během evropských dnů na podporu squattingu a autonomnich prostorů.


obrázek
2008-04-23, 9:51:00 • Squatting 
April2008 – krátké shrnutí
(april2008.squat.net, 21. dubna 2008, 22:11)


Od 11. do 13. dubna proběhly v mnoha evropských zemích (a dokonce i v Izraeli, na Novém Zélandě nebo v USA) akce na podporu a na obranu squatů a autonomních prostorů pod názvem April2008.
Cílem této mezinárodní iniciativy bylo zviditelnění squatterského a autonomního hnutí, podpora ohrožených projektů (Kodaň, Berlín, Poznaň…) a zároveň kritika současné represivní politiky, připomenutí problematiky bezdomovectví, přistěhovalectví a bytové otázky, a v neposledku odpor proti hromadění bohatství pod rouškou práva na soukromé vlastnictví.

více na: ..:. april2008.squat.net :.
Reclaim the Streets – demonstrace v Amsterdamu
2008-04-22, 18:26:00 • Squatting 
obrázek

source: ..:. dailymail.co.uk :.

2008-04-22, 13:03:00 • Média 
Zbije, sváže, zachrání
(Jiří Leschtina, iHNed.cz, 22. dubna 2008, 0:25)


Představte si, že vás někdo srazí k zemi, nakopne, praští klackem, sváže a prohlásí: Právě jsem vás zachránil – kdybyste šel dál, tamhle je studna, spadl byste do ní. Takové asociace vzbuzuje televizní výlev bývalého policisty Tomáše Čermáka. Zmlácením a spoutáním Kateřiny Jacques při prvomájové demonstraci 2006 jí "vlastně zachránil život", ohrožený neonacisty, proti nimž zpovzdálí protestovala.


Nechutný triumfalismus Čermáka je ale jen jedním z neblahých důsledků soudcova rozhodnutí. Ten hlavně svým výrokem zpochybnil naše právo vyjádřit kdykoliv a kdekoliv odpor vůči demonstraci, na níž se hlásají zvrácené a podstatě demokracie odporující ideály. Je to vzkaz, že až příště budou náckové za ochrany policie pochodovat, máme se jim klidit z cesty.

celý komentář na: ..:. iHNed.cz :.
2008-04-22, 9:44:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Jacques zmlácená v souladu se zákonem
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 22. dubna 2008)


Policista Tomáš Čermák, který zbil 1. máje 2006 tehdejší kandidátku do Paralmentu a vedoucí vládní sekce pro lidská práva Kateřinu Jacques (SZ), když demonstrovala proti neonacistickému Národnímu odporu, byl odvolacím soudem zproštěn obžaloby. Bývalý policista chce nyní omluvu nejen od politiků, kteří prohlásili bezprostředně po medializovaném útoku Čermáka, že se policista musel zbláznit, ale přivítal by omluvu i od samotné Jacques.

… Nicméně Čermákův čin byl zjevně násilný, nebyl zjevně přiměřený situaci a byl i z hlediska policejní psychologie diletantský. Mohu si myslet o Jacques cokoliv, stejně jako o Čermákovi a jeho nadřízených, nicméně výrok soudu neměl se slovem spravedlnost společného nic. Rozsudek potvrdil jediné – v této zemi budou podobu shromažďovacího práva určovat sadističtí policisté s obušky.

Ve jménu zákona, řežte je!

celý článek na: ..:. Blisty.cz :.

2008-04-22, 8:51:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Ocenit skupinu Ztohoven není trestné. Porotci si oddychli
(Martin Samek | Vladimír Křivka, Týden, 21. dubna 2008, 10:55)

Když loni v prosinci pasovali porotci soutěže pro mladé umělce na první místo skupinu Ztohoven, vystavili se tím sami riziku trestního stíhání. Trutnovští policisté totiž ocenění vyhodnotili jako schvalování nezákonného jednání, tedy simulovaného jaderného výbuchu v přímém přenosu na České televizi. Státní zástupce Šimon Vavrečka však dospěl k jinému závěru a případ odložil.

více na: ..:. Týden.cz :.

2008-04-21, 20:33:00 • Média 
Básník se postavil Landovi
(Miloš Šenkýř, Lidovky.cz, 20. dubna 2008, 20:11)


Proti hudebníkovi literát. Proti Zlatému drakovi Brněnský prak. Angažmá Daniela Landy v Národním divadle Brno kritizuje básník Petr Váša. „Stydím se za to, že Národní divadlo Brno Landovi pomáhá,“ prohlásil o víkendu veřejně první ze zástupců brněnské kulturní scény. Básník, literát a hudebník Petr Váša kritizuje Landu i jeho postoje.

„Nevytvořil jsem petici, nic nežádám. Je to prohlášení,“ řekl včera LN. Pod názvem Nevítám brněnské angažmá Daniela Landy text zveřejnil na internetové adrese www.nevitam.cz a už ho tam podpořily desítky lidí. Jako protiklad Landovu projektu Zlatý drak navrhují festival Brněnský prak na podporu kultury proti nesnášenlivosti.

více na: ..:. Lidovky.cz :.

2008-04-21, 10:25:00 • Média 
NEVÍTÁM
brněnské angažmá Daniela Landy


Daniel Landa hodlá na podzim uvést v brněnském Národním divadle svoji hudební hru Zlatý drak, zaměřenou na výchovu mládeže a vycházející z učení C. G. Junga a tradice Sokola. V minulém roce se už podílel na představení Deník krále v Městském divadle Brno.

Nechci, aby byl Daniel Landa, s ohledem na jeho minulou i současnou tvorbu a postoje, součástí brněnského kulturního života, nechci, aby byl v dobrém spojován s mým městem, stydím se za to, že Národní divadlo v Brně pomáhá někomu takovému naplňovat jeho ambice po vstupu do sféry tzv. vyšší kultury.

Protestuji proti tomu, co pan Landa představuje, vadí mi atmosféra jeho veřejného vystupování, to, co vnímám jako komerční nacionalismus, předstírání hloubky, parazitování na symbolech (národních, popkulturních, ezoterických), institucích (Církev, Sokol, Národní divadlo) a nežijících autorech (Viktor Dyk, Karel Kryl, Carl Gustav Jung). Osobně proti němu nic nemám a nechci přispívat k reklamní kampani, kterou tento úspěšný a vlivný podnikatel zakládá na patetické sebelítosti.

..:. více zde :.

2008-04-21, 10:22:40 • Protestní akce 
Artmix

19. 4. 2008 21:50 ČT2 – Fenomén: Grafitti ve výstavních síních

street art cca 15 minuta: ..:. ceskatelevize.cz :.

2008-04-20, 13:52:00 • Alternativní kultura 
Hájení Landy
(Týden, Jiří Peňás, 14. dubna 2008)


Milý Danieli, minulý týden jste dal najevo, že pokud si Vás národ neváží, že tady být nemusíte a odjedete na Nový Zéland mezi hobity a elfy, kde pravděpodobně založíte řád Ovčího loje, jímž budete mazat své rytíře, verbované mezi domorodými Maory. Teď (v pátek večer pozn.red. 11.4.2008) se dovídáme, že ležíte ve strakonické nemocnici se středně těžkými zraněními po havárii. Myslí, že až se uzdravíte, je Vás třeba přesvědčit, abyste zůstal, abyste na nás nezanevřel, neb bez Vás by tu bylo smutno.
O co bychom jen přišli? Především o zábavu. Jste zdrojem především velké legrace. Vidět Vás v kápi, jak ministrujete v kruhu zmatených prelátů při vlastenecké mši a jak Vám přitom horký vosk ze svíce stéká na prsty a Vy ani svalem necuknete, to je ukrutná prča. Číst Vaše rozhovory, v nichž přemýšlivě, s vráskou na čele odpovídáte na bezelstné otázky očarovaných redaktorů, to je též nesmírná bžunda. Spatřit Vaši permanentně zachmuřenou tvář, která se starostlivě zamýšlí nad osudem národa, to je velké dada. Slyšet od Vás, jak odpouštíte pomýlenému Václavu Havlovi a jak jste moudrý a odpovědný i ve čtyřiceti, to jest nevysychající zdroj zábavy, i když to Vy osobně možná myslíte smrtelně vážně.

..:. více zde :.

2008-04-19, 23:03:00 • Z vesela ;) 
Landa na vlastní voči
(TV Nova, 16. dubna 2008, 22:10)


Chuťovka TV Nova o našem Danielovi. Morální Komorous, šéf brněnského divadla co by člen Landova řádu vypráví o tom, jak Landa páchá dobro. Přizvukuje mu hudebník, křesťan, rusofil Dohnal. České panoptikum v plné parádě. Užijte si to.

videostream zde: ..:. Nova.cz :.

2008-04-19, 23:01:00 • Média 
Nechte Landu zpívat v Národním v Brně!
(Zdeněk Škromach, blog.idnes.cz, 10. dubna 2008, 1:46)


Téměř dvacet let let po"sametové" revoluci spějeme možná k nové totalitě. Tolerance k svobodnému sdělování názorů se vytrácí. Regulace, omezování, špehování, cenzura, to jsou příznaky nové totality. Paní profesorka, čeho vlastně? Paní profesorka pro zdravou výživu najednou prozřela a chce cenzurovat, kdo může a nemůže pořádat koncerty v Brně.

více škroMACHO mouder na: ..:. blog.idnes.cz :.

Jasně, je tu ten přelom 80. a 90. let, kdy Landa snil o bílých Čechách, ing. Škromach, tehdy mladý mistr údržby v Sigmě Hodonín, ovšem dokáže najít v jeho tvorbě dosud zašifrovaný smysl: "Určitě to může být vnímáno jakkoliv. Byl mladý a určitě vyjadřoval svůj protest proti režimu." Člověk se skoro stydí, že konec osmdesátých let neprohajloval.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.
2008-04-19, 22:59:40 • Média 
Odpůrkyni Zlatého draka prý spílají Landovi příznivci
(ČTK, Týden.cz, 14. dubna 2008, 15:49)


Brněnská zastupitelka Zuzana Brázdová (Brno 2006) tvrdí, že se kvůli kritice angažmá Daniela Landy v Národním divadle Brno stala terčem verbálních útoků jeho příznivců. Kvůli obtěžujícím atakům se proto rozhodla, že omezí svou aktivitu v této věci.

… Brázdová dílo nezná, ale vychází z informace, že hra má obsahovat nejznámější Landovy písně. "Pokud vím, a internetové debaty mne o tom jen utvrzují, mezi jeho nejznámější písně určitě stále patří Bílá liga, píseň s rasistickým podtextem," řekla Brázdová. Na internetu jsou podle ní dostupné klipy umělcových písní, kde "stylizovaní Židé v kaftanech pohřbívají mrtvolu v české vlajce".

"Jestliže autor ohlašovaného projektu nechá tyhle písně dále prodávat a jednoznačně se nedistancuje od podobných klipů, je to pro mne důvod k velké nedůvěře," uvedla Brázdová. Uvedení hry tak podle ní neguje hlavní poslání Národního divadla Brno neposkytovat jen zábavu, ale společnosti skrze umělecký prožitek umožnit sebepoznání, kultivovat ji nejenom v oblasti umění, ale také v oblasti lidských a občanských postojů. V dopise řediteli chce upozornit na "historické souvislosti, které také začaly nesnášenlivostí k jiným kulturám a rasám a nakonec přivedly miliony lidí do záhuby".

celý článek: ..:. Týden.cz :.
2008-04-19, 22:57:43 • Média 
Ztohoven čeká další soud za atomový výbuch
(Martin Samek, Vladimír Křivka, Týden.cz, 18. dubna 2008, 13:33)

Sedm členů umělecké skupiny Ztohoven se bude muset opět zpovídat před soudem za svůj čin z loňského června. Mladí performeři se tehdy nabourali do vysílání České televize a odvysílali zde simulovaný výbuch atomové bomby. Verdikt trutnovského soudu je sice v březnu omilostnil, žalobce Dušan Ondráček se však proti rozsudku dnes odvolal.

více na ..:. Týden.cz :.

2008-04-19, 18:42:00 • Média 


..:. více zde :.

2008-04-19, 10:23:00 • FreeTekno akce 
SUB

SUB is a kind of travelogue/roadmovie documenting a trip in the summer of 2002, travelling from the Fuckparade in Berlin to the German Teknival, Czechtek and the last Dutchtek. The original has been split into 4 parts, and this second part features the German Teknival.


2008-04-19, 10:15:00 • CzechTek 
Vyšla nová A-kontra!
(a-kontra.cz, 15. dubna 2008)


Nové číslo A-kontra je na světě! Ačkoli to obálka zrovna neprozrazuje, jeho hlavním tématem je Latinská Amerika. To znamamená ta část světa, do které se většina z nás sice nikdy nepodívá, ale to jí neubírá na zajímavosti a významu. Oblast sahající od přísně střežené mexicko-americké hranice až po zmrzlou argentinskou Patagonii vytváří území, na kterém si stále ještě nemůžete být jisti, že vládne ten samý, jako předchozího dne. Téma se nám samozřejmě nepodařilo vyčerpat a ani jsme se o to nesnažili. Pokusili jsme se ale přinést několik pespektiv kontinentu, o jehož "levicovění" se čím dál častěji hovoří.

... Potřeba je zmínit smršť rozhovorů. V nové A-kontře najdete dohromady tři. Vydavatel zinu Trhavina Iny nám vysvětlil, co spojuje vydávání zinů a přímou akci. Rumunská aktivistka nám zase přiblížila situaci menšin v zemi, kde stát během summitu NATO tvrdě potlačoval jakýkoli náznak protestu. V rozhovoru s Rudolfem Sedláčkem, jenž měl na Czechteku hodit po policistovi kámen, se nakonec dozvíte, jaké to je, strávit dva roky běháním po soudech.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

časopis seženete zde: ..:. Seznam prodejních míst A-kontra :.

2008-04-18, 10:35:00 • CzechTek 
Soud: Expolicista Čermák je nevinný
(ČTK, Lidovky.cz, 16. dubna 2008, 15:21)


Bývalý policista Tomáš Čermák obžalovaný z napadení poslankyně Kateřiny Jacques si vyslechl osvobozující rozsudek. Odvolací soud potvrdil verdikt obvodního soudu a zprostil Čermáka obžaloby. Soudy se tak shodly, že jeho chování nebylo trestným činem.

"Věc je vlastně jednoduchá. Je jasně prokázáno, že policista měl právo vytvořit zábranu a zamezit skupině v postupu. Dostal k tomu rozkaz a on ho splnil," řekl dnes soudce Luboš Vlasák. Podle něj musí každý občan poslechnout pokynu policisty, a pokud to neudělá, dopouští se přestupku. Samozřejmě si může později stěžovat Inspekci ministra vnitra.

"Byl to oprávněný zákrok. Paní Kateřina Jacques je sama odpovědná za svá zranění," prohlásil Vlasák. Podle něj by je neutržila, kdyby se aktivně nebránila a policistu poslechla.

více na: ..:. Lidovky.cz :.


My trváme na svém, to je, že zákrok ze strany policisty Čermáka byl neoprávněný, a na tom, že vůbec nebyl důvod k tomu, aby zasahoval,“ řekl iHned.cz advokát Kateřiny Jacques Pavel Dostál.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.

Policejní represe by měla být v demokratické společnosti nepřípustná. Soud by ji neměl dávat legitimaci.

zdroj: ..:. ta-gita.cz :.

Posudek Mariána Brzybohatého podpořil oprávněnost Čermákova zásahu: "V průběhu zákroku kladla paní Jacques pasivní i aktivní odpor, a intenzivní použití i volbu donucovacích prostředků považuji proto za adekvátní situaci." Kateřina Jacques si stěžovala, že za posudek si jeho autor, zaměstnaný na policejní akademii, nechal zaplatit skoro osm tisíc korun. Podle státního zástupce to ale bylo v pořádku.

zdroj a videoreportáž zde: ..:. ČT24.cz :.
2008-04-17, 8:22:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Umělec se hájí: Semafory rozhýbal Roman Týc, ne já
(Veronika Suchá, Aktuálně.cz, 16. dubna 2008, 10:55)


Praha – "Muž močící – tři kusy, muž oběšenec – tři kusy, muž se psem – jeden kus..." Tak byly u soudu popisovány figurky na semaforech, které před rokem rozpohyboval umělec s pseudonymem Roman Týc.

Výtvarník David Brudňák, kterého policie kvůli tomuto "umění ve veřejném prostoru" obvinila, ale svým vyjádřením kuriózní proces zkomplikoval.

Roman Týc a já nejsou stejné osoby, uvedl. "Moje vazba na Romana Týce je silná. Ale ne tak, aby docházelo k záměně osob, protože naše fyziognomie je zcela odlišná," řekl Brudňák, který se hlásí ke skupině Ztohoven, soudu.

Brudňák obvinění jenom stručně okomentoval, klasickou výpověď ale odmítl. "Nechci ohrozit kolegy," vysvětlil. Pak soudu vysvětlil, že umění ve veřejném prostoru se vždy dostává do konfliktů, protože žádný veřejný prostor neexistuje.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

Podle státního zástupce Šimona Vavrečky šetření policie ukázalo, že kryty na semaforech vyměnil Brudňák. "Jeho identita byla z mého hlediska prokázána dostatečně na to, aby byla podána obžaloba," řekl žalobce novinářům s tím, že policisté Brudňákovu identitu zjistili "operativně-pátracím" šetřením.

více na: ..:. Týden.cz :.
2008-04-17, 3:12:00 • Alternativní kultura 
Druhá tvář ODS v Plzni
(Josef Vít, Britské list, 16. dubna 2008)

Ke svému článku o druhé tváři ODS bych chtěl přidat následující zkušenost. Dnes jsem dostal Zpravodaj městského obvodu PLZEŇ 3, kde se mi dostalo potvrzení mých slov. V článku „Pochod máme za sebou“ se psalo :

„1.3. 2008 se uskutečnil pochod svolavatele Václava Bureše, jehož média označovala jako „pochod neonacistů“. Ačkoli mnozí účastníci mohou patřit k radikálním skupinám, na shromáždění nedošlo k žádnému nacistickému projevu, či k jinému jednání, které by kolidovalo se zákonem. Po skončení pochodu menší skupinka radikálních antifašistů (viditelně pod vlivem omamných látek) blokovala vozovku v Pražské ulici. Zásahem policie byl tento problém rychle vyřešen.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2008-04-16, 10:23:00 • Média 
LionDon (Sofa Rockers), Beduan (Fredoledo), Il Contecanto (Dredd Division),
IA (Soundproof)


Ut 15.4.2008 – live on radio 23
20:00 – ?? ??
 – rave/acid –

2008-04-15, 17:15:00 • FreeTekno akce Související info:
První masivní pražská cyklojízda den poté (23.9.2007 Tečkacz.cz)
Cyklojízda – Zablokujte magistrálu! (18.9.2007 Reflex)
Andělská vstřícnost se cyklistům nevyplácí (4.9.2006 Respekt)
2008-04-15, 10:26:00 • Protestní akce 
Pokuta po devíti letech
(Reportéři ČT, Česká televize, 14. dubna 2008)


Stanislava Pence měli před devíti lety napadnout policisti, když s přítelem popíjel ve vinárně. Chtěli po něm občanku a on se jich zeptal proč. Násilím ho vyvlekli ven a odvedli na služebnu. Bývalý člen rady pro lidská práva Penc na ně podal trestní oznámení a pak na případ zapomněl. Letos v únoru se mu ale vrátila paměť: kvůli nezaplacené pokutě ve výši 500 korun k němu přišel exekutor. Až do té chvíle o pokutě nic nevěděl. Co se stalo, natáčel reportér Karel Vrána.

zdroj: ..:. ČeskáTelevize.cz :.

2008-04-14, 19:20:22 • Si děláš kozy... 
Na Frýdeckomístecku uspořádali squatteři nepovolený koncert
(ČT24.cz, 13. dubna 2008, 17:58)


Ropice – Desítky policistů dohlížely v noci v Ropici na Frýdeckomístecku na nepovolený koncert rockových skupin. Na soukromém pozemku v opuštěném statku se sešlo asi 120 lidí, kteří se hlásí ke squatterskému hnutí. K incidentům nedošlo

více na: ..:. ČT24.cz :. via: ..:. april2008.squat.net :.

2008-04-14, 8:38:00 • Squatting 
Díky všem
(april2008.squat.net, 13. dubna 2008, 9:26)


Protože jsme měli během včerejška menší problemy s ozvučením chtěli bychom alespoň dodatečně poděkovat všem za hojnou účast. Zvláštní poděkování pak patří těm, kteří nějak kreativně přispěli k pozitivní atmosféře celé akce. Je třeba ovšem zmínit, že některá média to samozřejmě tradičně viděla svojí zvláštní optikou – Hluční squatteři obsadili náplavku (Deník.cz).

Ještě jednou díky, že jste přišli výrazně podpořit myšlenku squattingu, která dnes v českém prostoru zásluhou tvrdě nastaveného represivního přístupu spíše skomírá. Důležité bylo i vyjádření solidarity se squaty v zahraničí – akce se konaly v desítkách evropských měst, dokonce i na Novém Zélandu. Podrobné informace najdete v anglické sekci april2008.squat.net/en.

Po včerejší demonstraci se každopádně ukázalo, že idea squattingu není navzdory přáním establishmentu mrtvá a že další represe systemu namířené proti autonomní prostorům nezůstanou bez adekvátní odezvy.

zdroj: ..:. april2008.squat.net :.


2008-04-13, 12:13:00 • Squatting 
Hluční squatteři obsadili náplavku
(Jan Puci, Deník.cz, 13. dubna 2008, 4:36)


Nové Město – Přibližně tři stovky squatterů se v sobotu odpoledne sešly na náplavce mezi Palackým náměstím a Výtoní.

..:. více zde :.

2008-04-13, 12:00:00 • Squatting 
Příznivci squattingu šli Prahou
(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 12. dubna 2008, 19:05)


Praha – Přes 300 příznivců squattingu se dnes odpoledne sešlo na náplavce nedaleko Palackého náměstí v Praze. V rámci akce také vyrazili na zhruba hodinový pochod směrem k Albertovu, během kterého dva z nich v Apolinářské ulici vyvěsili na opuštěný dům transparent s nápisem: "Jdi a daruj život všem mrtvým domům". Později se vrátili na výchozí místo, kde za zvuků hlasité hudby a bubnů pokračovali ve street party do večerních hodin. Na akci dohlíželi policisté, žádný důvod k zásahu ale neměli.

..:. více zde :.

2008-04-13, 11:56:00 • Squatting 
Today, at 14:00, around 60 squatters occupied a building of the National Museum at the Hobbemakade in Amsterdam.more: april2008.squat.net
2008-04-11, 20:54:00 • Squatting 


via: ..:. april2008.squat.net :.

2008-04-11, 7:43:00 • Squatting 
Akce na podporu squatů se bude konat i v Praze
(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 9. dubna 2008, 11:01)


Praha – V pátek a v sobotu se v různých evropských městech mají uskutečnit akce na podporu squattingu a existenci nezávislých komunit. V Praze se pořádá pochod, který začne v 16:00 na náplavce pod Palackého náměstím. Pořadatelé o akci Nás nezničíte!, která je také reakcí na loňskou demolici kodaňského alternativního centra a následných policejních zásahů, informují na internetu.

obrázek

… Pořadatelů evropských dnů na podporu autonomních subkultur se zejména po loňském vyklizení nezávislého centra Ungdomshuset v Kodani obávají toho, že nezávislé kultury v celé Evropě jsou v ohrožení. Velká města squaty a podobná centra na svých územích podle všeho mít nechtějí. Podobně se před v roce 2000 zachovala i Praha, když nechala policejně vyklidit břevnovský squat Ladronka a i přes sliby politiků v tom smyslu, že ze statku nebude žádný komerční prostor, se tak stalo.

zdroj: ..:. april2008.squat.net :.
2008-04-11, 7:42:00 • Squatting 
Topolánek by rád osobně šéfoval všem tajným službám
(Jan Čulík, Britské listy, 9. dubna 2008)


... Dokonce ani někdejší prezident Vladimír Putin si nikdy nedovolil ani navrhnout, že by všechny tajné služby měly být podřízeny jemu. A Putinovi by takový návrh v Dumě možná i prošel.

Takový návrh předložil až český premiér Mirek Topolánek. A narazil s ním. Kupodivu na vlastní poslance.

Všechnu moc Topolovi! (nebo Dalíkovi?)

Co je navrženo ve věcném záměru vládního návrhu nového zákona o zpravodajských službách? Takový český hybrid. Na místo současných tří tajných služeb by měly vzniknout 2. Předně by mělo být rozbito Vojenské zpravodajství. Současná vojenská zpravodajská služba, která v sobě obsahuje rozvědku i kontrarozvědku a která je jakožto jedna organice součástí ministerstva obrany, by měla zcela zaniknout. Z Vojenského zpravodajství by se měla oddělit vojenská rozvědka, která by měla následně být sloučena s civilní rozvědkou UZSI. UZSI, která je dnes součástí ministerstva vnitra by po sloučení s vojenskou rozvědkou v dnešní podobě zanikla.

Na místě sloučených rozvědek by měla vzniknout Národní zpravodajská služba. Podle představ týmu, který pro premiéra Topolánka tento návrh připravil, tedy skupiny okolo vedoucího Úřadu vlády Jana Nováka, by nová „sloučená rozvědka“ měla být podřízena přímo předsedovi vlády. Stejně jako Bezpečnostní zpravodajská služba, která by měla vzniknout sloučením současné BIS s kontrarozvědnou částí, která má být oddělena od Vojenského zpravodajství.

více na: ..:. Blisty.cz :.


Poslanci mají k chystané reformě tajných služeb řadu připomínek
(ČTK, 9. dubna 2008, 16:19)


Nejdelší debata se mezi poslanci dnes vedla právě o nové, takzvané dvoustupňové kontrole služeb. Kromě dvou pětičlenných komisí složených z poslanců by na tajné služby měl dohlížet i nezávislý orgán tvořený předsedy Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu, prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu a ombudsmanem. Tento orgán by měl podle Topolánka jednat spíše na základě podnětů, a ne jako "permanentně fungující orgán".

Někteří členové výboru zpochybnili právě nezávislost nového kontrolního orgánu, ale objevily se i hlasy, zda je opravdu účelné, aby na zpravodajské služby dohlíželi poslanci. Například bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc řekl, že si dokáže představit možnost úplné ztráty kontroly poslanců nad službami. Výhrady se objevily i k některým nově navrhovaným pravomocím služeb, které by například mohly získávat informace od soukromých finančních institucí, především bank. Až dosud totiž mohou zpravodajské služby žádat o spolupráci pouze státní instituce. Zákon tuto změnu odůvodňuje především nutností sledovat peníze určené na podporu terorismu.

více na: ..:. ČeskéNoviny.cz :.
2008-04-11, 3:33:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Kdo jsou skuteční extrémisté?
(Antifa.cz, 10. dubna 2008)


Extremismus – exoticky znějící slovo, které se zpočátku nesměle zabydlovalo na stránkách denního tisku a na obrazovkách televizních stanic. Slovo, které dnes již patří do repertoáru většiny novinářů a do výzbroje řady politiků. Slovo, které získalo velkou popularitu zejména proto, že odpovídá hlavnímu požadavku dnešní doby – je neobyčejně flexibilní.

Kdo si otevře denní tisk dočte se, že extremisté jsou nejen fundamentalističtí únosci turistů, sebevražední šílenci v Iráku, ale také anarchisté, kteří třeba demonstrovali na 1.máje nebo jsou tak označeni antifašisté, kteří chtěli zabránit pochodu nácků v jejich městě.

více na: ..:. Antifa.cz :.

2008-04-10, 16:40:00 • Komentáře / názory 
Zapletl se Langer s mafií? Napovídají odposlechy
(Sabina Slonková, Aktuálně.cz, 9. dubna 2008, 11:35)


Praha – Jaro 2000: vrcholí bitva o největší tuzemskou stavební společnost IPS. Mezi zájemci se angažuje developer Luděk Sekyra podporovaný bossem podsvětí Františkem Mrázkem.

Mají potíže s finančním krytím transakce a potřebují zatlačit na bankéře v IPB.

Vlivný zastánce se našel: tehdejší místopředseda ODS a dnešní ministr vnitra Ivan Langer.

více na: ..:. Aktuálně.cz :.

2008-04-9, 12:30:00 • Média 
Neonacismus a měšťácká nesnášenlivost – co je horší?
(Ondřej Slačálek, Britské listy 9. dubna 2008)


Nevládní organizace Člověk v tísni spustila kampaň, pro niž si vybrala velice aktuální téma: neonacismus, ultrapravici, rasismus, xenofobii. Při sledování výsledků chvályhodně motivované aktivity se ale těžko zbavit pocitu trapnosti; klip k písni Jana Budaře Brožurka a dva klipy ve stylu pořadu Chcete mě? vyvolávají spíše nepříjemné otázky.

obrázek Zkusme je zformulovat: Nečelí se tu náhodou stereotypnímu myšlení založenému na primitivní propagandě jinou primitivní propagandou vytvářející nové stereotypy? Nejsou tyto stereotypy občas až mrazivě podobné těm ultrapravicovým? Není snaha portrétovat neonacistu jako někoho, kdo je od „nás“ (slušné společnosti) vzdálený a cizí, jen snahou vytěsnit fakt, že příčiny soudobého neonacismu jsou v naší společnosti, právě tak jako byl Hitler produktem (jakkoli zvráceným) západní civilizace a jejích praktik? Není to snaha zakrývat si nepříjemný fakt, že toho můžeme mnoho s (neo)nacisty sdílet? Neskrývá se za takovým přístupem odmítnutí se s tímto faktem vyrovnat?

obrázekNení výsměšné zpodobňování neonacistů jako blbců, kteří s „námi“ nemají nic společného, pokračováním v xenofobii střední vrstvy, kterou dříve rozehrávali nacisté vůči Židům či Romům? Nepředstavuje agresivní způsob vyloučení alternativ, jaký je v krajní podobě vlastní právě neonacistům?

Kampaň kromě toho nabízí zajímavé porovnání – můžeme vedle sebe postavit aktivity ohromné profesionální nevládky financované z grantů a aktivity sociálního hnutí, v němž všichni pracují dobrovolně a ve svém volném čase.

více na: ..:. Blisty.cz :.
2008-04-9, 9:14:00 • Komentáře / názory 
Prague: 9th – 12th April
(april2008.squat.net, Tuesday, April 8th, 2008)


Preparation workshops are taking place in the Milada Squat 9th – 11th April, from 13 o’clock….Banners, puppets, papier mache, screenprinting…

The action for the support of autonomous spaces is taking place on Saturday April 12, 2008 from 2pm, below the embankment at Palackeho Namesti, Prague 2.

Beginning of action from 2pm, march from 4pm and party afterwards.

source: ..:. april2008.squat.net :.

2008-04-9, 8:42:00 • English 
obrázek Workšopy před sobotní demoškou!
(april2008.squat.net, 7. dubna 2008)


Tuto středu, čtvrtek a pátek vždy od 13 hodin budou na Miladě probíhat workshopy v souvislosti se sobotním pochodem na podporu squattingu a autonomních prostor. Budeme vyrábět alegorické loutky, různé masky, transparenty, infotabule atd., tak nám s tim koukejte přijít pomoct:)
Jinak bychom vás rádi.y ještě jednou vyzvali.y ke kreativnímu pojetí sobotní street party, přijeďte na kole, skejtu, bruslích či kolobrndě, navlečte se do kostýmů, vemte s sebou míče, hakisáky, frisbíčka a věci na žonglování a fireshow, vítány jsou bubny a další hudební nástroje..přijďte vyjádřit podporu squaterskému a autonomímu hnutí, ale přijďte se i kurva pobavit! Reclaim the streets!

zdroj: ..:. april2008.squat.net :.

2008-04-8, 0:27:00 • Protestní akce 
Kampaň proti náckům, i proti zdravému rozumu
(BloodyMary.blog.cz, 7. dubna 2008, 20:37)


Člověk v tísni dnes rozjel novou kampaň proti náckům. Snaží se je zesměšnit. Stála dva miliony korun, a podle mě jsou to vyhozené peníze.

Součástí kampaně Neonácek – Chcete mě je několik videí, jedno je videoklip k písničce Brožurka od Jana Budaře, druhé dvě parodie na zvířecí inzerátní seriál Chcete mě. V klipu se pár plešek-exemplářů vyvolené rasy svléká do trenek – nevím proč. Parodie na Chcete mě zase nácky ukazuje jako negramotné psychotiky v blázinci, jeden sotva slabikuje a křičí "Nic než národ", druhý má problémy s agresivitou.

více na: ..:. BloodyMary.cz :.

2008-04-7, 23:51:00 • Komentáře / názory 
Landa vidí rudě: Uvažuje o odchodu ze země
(Helena Cejpová, Blesk.cz, 7. dubna 2008)

Daniel Landa (39) má problémy!


A tak velké, že vážně začal uvažovat, že s celou rodinou opustí republiku. Zpěvák bývá pro svou minulost v nacionalistické kapele Orlík terčem kritiky a obviňován z nacismu. Ačkoli od minulosti radikála ušel dlouhý kus cesty, teď se opět vynořily nenávistné hlasy a ohroženo je dokonce uvedení jeho show Drak v Brně.

"Prý mi na plakátech namalovali hitlerovské oči a penis na hlavu. Spíš se usmívám a snažím se být nad věcí. Ale situace začíná být neúnosná. Nenávist okolí už cítím i na ulici," přiznal včera Landa na tiskovce k muzikálu Touha, který podle svého filmu Kvaska připravuje jeho žena Mirjam Landa (38) v pražském Divadle Kalich.

více na: ..:. Blesk.cz :.


2008-04-7, 23:46:00 • Z vesela ;) 
Za spor s policií přišel exekutor. Po devíti letech. V pondělí od 21.30 hod vysílá Česká televize v pořadu Reportéři reportáž o celé věci.

souhrn článků o případu na: ..:. Kozy.cz :.

2008-04-7, 11:37:00 • Si děláš kozy... 
Obyvatelé jdou do boje proti domu mládeže
(Mochasin.com, 6. dubna 2008)


Zhruba 50 obyvatel severozápadní Kodaně pomáhalo navzdory nepříznivému počasí rozdávat letáky a lepit plakáty.

„Pokud sem dají dům mládeže, tak se odstěhujeme. A myslím, že ostatní fungující rodiny udělají to samé“

To říká novopečený otec Thomas Dollas. Spolu s přítelkyní přišli na mítink před kulturním domem. Rodina se obává vandalismu, krádeží a toho, že ceny nemovitostí klesnou.

„Chceme žít někde, kde naše dcera bude moci vyrůstat v bezpečí“

více na: ..:. Mochasin.com :.

Další zprávy z Mochasin.com:

Internetová válka o nový Ungdomshuset
Obyvatelé odmítají Ungdomshuset
Hlasování o novém Ungdomshuset

2008-04-7, 11:18:00 • Squatting 
Smíme tady být?
(Mochasin.com, 5. dubna 2008)


Antifašistický CultureClub, aktivisté, umělci a obyvatelé Christiánie útočí na rostoucí sledování a kontrolu obyvatel iniciativou „Smíme tady být“?

Poslední dobou rozvíjí kodaňská policie nové aktivity , které jsou zaměřeny na specifické skupiny obyvatel. Na území Christiánie a v částech čtvrti Nørrebro je šance, že policie podrobí obyvatele osobní prohlídce, dvacekrát větší než v jiných částech Kodaně.

více na: ..:. Mochasin.com :.

2008-04-7, 11:13:00 • Protestní akce 
Pravicové strany vyhrožují Christiánii
(Mochasin.com, 4. dubna 2008)


Konzervativní strana a Dánská lidová strana mají pochyby o budoucnosti Christánie. Obyvatelé Christiánie prodiskutují situaci na společné schůzi.

Obyvatelé Christiánie se musí postavit zády k výtržníkům – jinak mohou zapomenout na smlouvu se státem, která má zaručit budoucnost Christiánie.

„Pokud se obyvatelé Christiánie nebudou distancovat od nedávných nepokojů, tak s nimi nelze dál vést dialog. Tím pádem budeme pokračovat v normalizaci Christiánie bez jejich účasti“ říká člen Konzervativní strany Lars Barfoed v tiskovém prohlášení.

více na: ..:. Mochasin.com :.

2008-04-7, 11:12:00 • Squatting 
Vznikl nový český squat Viktorie
(April2008.Squat.net, 6. dubna 2008)


Nový squat?! Věc v českomoravském prostoru nevídaná … Kousek od Českého Těšína nám parta mladých lidí ukázala, že to jde. Viktorie vznikla začátkem března, oficiálně se představila v těchto dnech na svých webových stránkách www.squat-viktorie.wz.cz.

zdroj: ..:. april2008.squat.net :.

2008-04-6, 19:02:53 • Squatting 

NATO smrdí


..:. více zde :.

2008-04-6, 11:26:00 • Protestní akce 
Chile: Anarchist Dies after police beating
(Infoshop.org, April 04 2008, 12:42 AM PDT)


Mapuche Anarchist Jhonny Cariqueo Yañez died March31st, 2008 after suffering a heart attack while being beaten by the Carabineros (chilean police) during protests commemorating the Day of the Youth Combatant, in Pudahuel, Santiago. Jhonny was in the company of two comrades from the collective "Raised Fist" leaving the scene of clashes between police and protesters when a van full of special riot police intercepted them. The police beat and arrested Jhonny and his friends who were brought to the 26th Precinct in Pudahuel where they suffered constant verbal and physical assault...

more: ..:. Infoshop.org :.

2008-04-5, 11:33:00 • English 
obrázek Symbol míru už půl století slouží protestům i komerci
(iDNES.cz, 4. dubna 2008, 14:42)


Slavné muří noze je přesně padesát let. V roce 1958 se poprvé objevila na britských antinukleárních demonstracích a od té doby prodělala dlouhou pouť. Symbol provázel hnutí proti válce ve Vietnamu i demonstrace během Pražského jara. Také se ho zmocnil trh, dostal se na známky i do reklam.

více na: ..:. iDNES.cz :. via: ..:. Hippy.cz :.

2008-04-5, 9:47:00 • Retro 
V Bukurešti během summitu jednali i studenti z 35 zemí
(Eliška Prchlíková, iDNES.cz, 4. dubna 2008, 15:19)


Rusko, Gruzie, Ázerbájdžán a Ukrajina jako členské státy NATO jednající o energetické bezpečnosti euroatlantického prostoru? Právě tuto situaci řeší stovka mladých lidí z 35 zemí tří kontinentů na Summitu mladých Atlanticistů, který právě vrcholí jako doprovodná akce summitu NATO v Bukurešti.

více na: ..:. iDNES.cz :.

… roztomilou propagandičku pro vás připravil nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na českém internetu iDNES.cz ve spolupráci s NatoAktual.cz .

2008-04-5, 9:15:00 • Média 
Solidaritu s rumunskými protestujícími:
Proti NATO a represím

(a-kontra.cz, 3. dubna 2008)


V sobotu 5. dubna proběhne od 17. hodin před rumunským velvyslanectvím v Praze v Nerudově ulici protest proti NATO a proti represím spojeným se summitem této organizace v rumunské Bukurešti. Chceme vyjádřit solidaritu obětem válek NATO a USA, právě tak jako zmláceným, zkopaným a zadrženým z protestů proti této instituci. Chceme upozornit na skandální porušování svobody pohybu, slova a shromažďování, k němuž v Rumunsku v souvislosti se summitem došlo.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2008-04-4, 20:53:00 • Protestní akce 
Jak daleko je z Bukurešti do Pekingu?
(Tomáš Havlín, Britské listy, 4. dubna 2008)


Zahraniční rubriky ovládly dvě události – summit NATO v rumunské Bukurešti a nepokoje v Tibetu. Ačkoli obě od sebe dělí několik tisíc kilometrů, podobnosti se najdou. Vlády obou zemí tvrdě potlačují jakékoli protesty, zavádějí "bezpečnostní opatření", prostě hlavně aby byl klid a pořádek. Jistě, rozdíl je ve stupni protestů i státní reakce. Proč se ale nad Tibetem rozhorluje kdejaký příležitostný obhájce lidských práv, zatímco na záhumenku pěstujeme ticho po pěšině?

více na: ..:. Blisty.cz :.

2008-04-4, 20:38:00 • Komentáře / názory 
obrázek Summit NATO ve znamení represí – pohled zatčeného českého účastníka
(Ondřej Slačálek, ČSAF.cz, 3. dubna 2008)


Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) je vojenským paktem, který prý brání demokracii a lidská práva. Z toho, jak to vypadá v praxi, dostali anarchisté lekci během summitu v rumunské Bukurešti: demokracie znamená zákaz demonstrací, lidská práva si je třeba přeložit jako práva na razie policejních těžkooděnců, kopance do hlav a mezi nohy. Podobně jako roku 2000 v Praze zapomeňte na svobodu pohybu a na ochranu před policejním násilím… A-kontra informoval český účastník protestů v Bukurešti známý pod přezdívkou Krtek.

více na: ..:. ČSAF.cz :.

Před summitem se poprali i Češi
(Lidovky.cz, 2. dubna 2008, 18:20)


Rumunská policie vyslýchá 46 odpůrců NATO kvůli potyčkám, které se strhly před zahájením summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti. Je mezi nimi také Češi.

Podle Christiana Ciocana je deset aktivistů z Německa a zbytek jsou portugalští, španělští, čeští a rumunští občané. Mluvčí AP sdělil, že demonstranti nejsou formálně zatčeni, ale policie je chce identifikovat.

více na: ..:. Lidovky.cz :.


2008-04-4, 20:37:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Daniel Landa je veřejně pandalizován
(Radek Wohlmuth, Aktuálně.cz, 4. dubna 2008, 9:30)


Streetartová umělkyně Efox zaútočila z Ostravy

Recenze – Je to ďábel, nebo světec, hlásala anotace na velký rozhovor se zpěvákem. Pravda je prostší, Daniel Landa je podle všeho panda.

"Asi bych ty plakáty řešila, i kdybych neměla bratra zaníceného skinheada," říká Aktuálně.cz autorka pandalismu, která si říká Efox. "Ale skinheadi mi otravují život asi od dvanácti, a Landou to začalo."

Ze streetartové komunity zase zamířil výstřel do černého. Už podruhé v relativně krátké době přišel ze Slezska, a ne z Prahy, jak bývá zvykem.

více na: ..:. Aktuálně.cz :. ... šablony k pandalizaci: ..:. Panda & Penis :. a ..:. P místo L :.

Další info o Mistrovi:
Brněnští politici chtějí zakázat Landovo představení (iDNES.cz)
Daniel Landa: Jsem směšný, proto jsem úspěšný (Xman.cz)

2008-04-4, 13:24:00 • Alternativní kultura 
Místní výbor požaduje zeď v domě mládeže
(Mochasin.com/Politiken.dk, 4. dubna 2008)


Místní výbor Bispebjerg chce postavit zeď oddělující dům mládeže od kulturního domu.

Naprosté oddělení

Při včerejší mimořádné schůzi místního výboru se výbor zabýval návrhem umístit nový dům mládeže v budovách kulturního domu v ulici Dortheavej.

Výbor navrhl, aby v budově kulturního domu byla postavena zeď, která by „úplně oddělila kulturní dům

více na: ..:. Mochasin.com/Politiken.dk :.

Další zprávy:

Vodní dýmky a hlasitá hudba
Šest zatčených na Nørrebro

2008-04-4, 11:50:00 • Squatting 
Christiánie se vzbouřila po zásahu policie
(april2008.squat.net, 3. dubna 2008, 15:02)


V úterý 2. dubna byl v kodaňské Christiánii při policejní zákroku proti podezřelým z prodeje drog zastřelen pes, respektive štěně, jednoho z obyvatel této autonomní zóny. Policisté byli v civilu a podle svědků zadržené bili obuškem. Majitel psa nebyl mezi podezřelými, jen zásahu přihlížel, uvádí deník Politiken.dk. Policie tvrdí, že ji pes ohrožoval, majitel psa a svědci to popírají a tvrdí, že policista psa zastřelil svévolně. Podle serveru Modkraft.dk měl policista prohlásit, že psa může bez problémů zastřelit. Po tomto incidentu byli policisté napadeni lidmi, kteří “zákrok” sledovali, jejich policejní auto bylo zapáleno.

více na: ..:. april2008.squat.net :.

2008-04-3, 20:20:00 • Squatting 
Co se stalo v Christiánii
(Mochasin.com/Politiken.dk, 3. dubna 2008)


Včera 2. dubna odpoledne došlo v Christiánii k epizodě, při které by zastřelen pes. Výpovědi policie a svědků se liší. Modkraft přináší zprávy o tom, že pes se nechoval útočně, policie tvrdí, že to byl pes cvičený k boji, kterého majitel poštval na policii.

Včera 2. dubna odpoledne došlo v Christiánii k epizodě, při které by zastřelen pes. Výpovědi policie a svědků se liší. Modkraft přináší zprávy o tom, že pes se nechoval útočně, policie tvrdí, že to byl pes cvičený k boji, kterého majitel poštval na policii.

..:. více zde :.

2008-04-3, 15:27:00 • Squatting 
Noční nepokoje u Christiánie
(Mochasin.com/Politiken.dk, 3. dubna 2008)


Zastřelení psa v Christiánii vedlo k nepokojům ve čtvrti Christianshavn. Jeden policista byl lehce zraněn a tři osoby zatčeny.

Včera večer zapálilo asi 100 osob ohně a postavilo barikády. Výlohy obchodu s nábytkem byly vymláceny a nábytek vyvlečen na ulici a zapálen.

Poté se účastníci nepokojů stáhli zpět do Christiánie. Zatčené osoby byly po výslechu opět propuštěny na svobodu.

Ve středu večer vydala tisková skupina Christiánie tiskové prohlášení, ve kterém nabádá policii, aby nevstupovala na území Christiánie.

Christiánie říká policii: nevstupujte do Christiánie

„Chování policie je naprosto nepřípustné a proto si přejeme, aby policie v budoucnu vůbec na naše území nevstupovala“, stojí v tiskovém prohlášení.

To bude ovšem policie ignorovat.

„My do Christiánie samozřejmě dál budeme chodit“, říká kodaňská policie.

zdroj: ..:. Mochasin.com/Politiken.dk :.


obrázek
2008-04-3, 10:18:00 • Squatting 
Napjatá situace v Christiánii
(Mochasin.com/Modkraft.dk, 2. dubna 2008)


Podle výpovědi policie musela policie dnes odpoledne zastřelit v Christiánii psa, který napadl policistu. Modkraft přináší jinou verzi události.

Normální policejní obhlídka v Christiánii vedla dnes k dramatické události. Tři policisté v civilu zastavili odpoledne tři muže, aby je podrobili osobní prohlídce. Svědci popisují následující událost takto:

Jeden z mužů má psa, kterého svědci popisují jako štěně. V jednu chvíli pes na jednoho z policistů začne vrčet a policista dá majiteli příkaz, aby psa přitáhl k sobě. Zároveň vytáhne pistoli.

Majitel k sobě psa přitáhne, ale policista na psa dvakrát vystřelí.

Svědci říkají policistovi, že nemůže jen tak zastřelit psa – policista odpoví, že může, a střelí psa ještě jednou.

K místu se seběhne více lidí a začnou na policisty házet kamení – policisté uprchnou z Christiánie. Krátce nato se lidem podaří dostat se k civilnímu autu policisty, které zapálí a následovně zatlačí ke břehu.

Podle svědků opustila policiie Christiánii úplně – zde však panuje napjatá nálada.

zdroj: ..:. Mochasin.com/Modkraft.dk :.


2008-04-3, 10:15:00 • Squatting 

obrázek.88.obrázek

obrázek


thx E.
2008-04-2, 10:37:00 • Z vesela ;) 
Akce BlokR zrušena
(Mochasin.com, 1. dubna 2008)


Policie a politici si mohou oddychnout. Dnešní zpráva o tom, že se našla budova pro nový Ungdomshuset znamená, že aktivisté odhlašují blokádu radnice.

Akce BlokR je zrušena – říká Thomas z tiskové skupiny BlokR redakci Modkraft.

Zpráva o tom, že kulturní dům v ulici Dortheavej 61 bude novým domem mládeže znamená, že jsme dosáhli cíle. Nemáme dál důvod k obklíčení radnice.

více na: ..:. Mochasin.com :.

Další zprávy:

Nabídka radnice: budova Ungdomshuset
Reakce na nový Ungdomshuset

2008-04-2, 10:01:00 • Squatting 

Podívejte se: zásah policejním paralyzérem na vlastní kůži

(Čeněk Třeček, iDNES.cz, 2. dubna 2008, 5:49)

Reportér iDNES.tv na vlastní kůži otestoval nový typ policejní zbraně – elektrický paralyzér taser. Ten umí dočasně zneškodnit pachatele elektrickým výbojem. Podívejte se na video, co udělal s naším kolegou.

Taser v akci

"Je to šok, najednou vůbec nemůžete ovládat své tělo a hodně to brní," popsal po zásahu své pocity reportér iDNES.tv Jiří Forman.

Přiznal, že před samotným zásahem měl strach. Klid mu nedodaly ani případy ze zahraničí, kdy po elektrickém impulzu z taseru zemřeli lidé.

kompletní reklama na policejní tasery na ..:. iDNES.cz :.

...

Tyto zbraně jsou navíc od roku 2005 zaváděny v USA do volného prodeje a je možné je zakoupit i v České republice. Prodává je firma Harpia, která na svých stránkách zveřejnila vyjádření v souvislosti s úmrtím Roberta Dziekanskeho. Tvrdí, že "taser byl dosud v každém případu [úmrtí] očištěn". Přesto Amnesty International ve své zprávě z roku 2006 tvrdí, že alespoň ve 23 případech pitva prokázala, že "taser byl příčinou nebo přispívajícím faktorem úmrtí".


..:. více zde :.

2008-04-2, 9:39:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Nový design policejních aut je zřejmě plagiát
(Josef Koukal, Právo, Novinky.cz, 2. dubna 2008, 4:24)
Podoba čistě náhodná: návrh Vojenského historického ústavu (nahoře) a vítězná představa neznámého autora. (foto: VHÚ a Policie ČR)

Názory veřejnosti, že nové grafické ztvárnění služebních vozidel policie připomíná symboliku nacistické SS, považuje policejní prezidium za scestné. Podle zástupců Vojenského historického ústavu (VHÚ) je však podoba skutečně nápadná. Historici navíc namítají, že jejich původní návrh někdo převzal a nekompetentně upravil.

"To SS je na tom vidět okamžitě,“ řekl Právu Eduard Stehlík z VHÚ, který se musel kvůli podobnosti finální verze s návrhem vojenských historiků od zveřejněných ilustrací opakovaně distancovat.

Původní návrh vyrobil další pracovník VHÚ Pavel Holý. "Je to špičkový výtvarník, který má velké renomé a vystavuje i v zahraničí. Ten by neudělal takovou zrůdnost,“ dodal Stehlík

zdroj více na: ..:. Novinky.cz :.
2008-04-2, 8:27:00 • Média 
Kdo nás bude tahat ven?
(Lukáš Rychetský, TýdeníkA2.cz, 1. dubna 2008)

Co se povedlo a nepovedlo skupině Ztohoven


Netradiční umělecké uskupení Ztohoven, obžalované z toho, že se pirátsky nabouralo do přímého vysílání České televize, bylo 25. března zproštěno viny. Co to znamená?

..:. více zde :.

2008-04-2, 0:40:00 • Komentáře / názory 
Osvobození Ztohoven je proti rovnému právu na svobodu
(Ivan Jemelka, blog.aktualne.cz, 31. března 2008)


Umění provokovat k zamyšlení má zřejmě v České republice přednost před profesionální dovedností informovat. I tak je možné si vykládat rozhodnutí Okresního soudu v Trutnově. Ten minulé úterý rozhodl, že členové tvůrčí skupiny Ztohoven se dotkli práv společnosti Sitour a České televize, když bez dovolení a na chvilku užívali „jejich“ kamerový systém.

..:. více zde :.

2008-04-2, 0:37:00 • Komentáře / názory 
Mediální výbuch
(Tomáš Pospiszyl, Týden, 31. března 2008)

Soud minulý týden rozhodl, že umělecká skupina Ztohoven nešířila poplašnou zprávu. Výbuch propašovaný do vysílání ČT prý nemohl nikoho vystrašit.


..:. více zde :.

2008-04-2, 0:35:00 • Komentáře / názory 
ReDespekt?
(Respekt, 31. března 2008)


Trutnovská soudkyně Stanislava Suchánková svým osvobozujícím verdiktem nad skupinou Ztohoven prokázala zdravý rozum, když argumentovala, že montáž atomového hřibu nad Krkonošemi v pořadu České televize Panorama patrně nikoho nevyplašila. Naproti tomu zbabělí umělci se všemožně snažili soudu vyhnout a při přelíčení za sebe nechali mluvit právníky.

..:. více zde :.

2008-04-2, 0:17:00 • Média 
Ztohoven na stole Bohumila Doležala
(Bohumil Doležal, UDÁLOSTI: Z posledních dnů, 26. března 2008)
Vidíte těch Ztohoven?!

Skupina Ztohoven byla osvobozena v trestněprávní soudní při, v níž je státní zastupitelství obvinilo z šíření poplašné zprávy, protože podloudně vmontovali do záběru ČT z české krajiny jakousi atomovou miniexplozi. Jistě, o poplašnou zprávu nešlo, nikdo nebyl poplašen, a jak by taky mohl být, na ten pořad se nikdo nedívá, a kdyby se díval, asi by ani nepochopil, že má jít o atomový výbuch. Jinak si ale myslím, že takové jednání je protiprávní a mělo by být potrestáno. Je to stejné, jako kdyby se Vám někdo, aby prezentoval sebe a svůj nesouhlas s Vašimi názory, vydělal na Váš psací stůl. Vlastně horší, protože v tom případě ještě nebude mít jeho úkon to nejdůležitější na celé věci, totiž ukradenou publicitu. A to, že svůj výtvor na Vašem stole bude vydávat za artefakt, ho nijak neomlouvá – může za něj sice dostat Nobelovu cenu, ale zároveň by za něj měl nést tak říkajíc občanskou odpovědnost. Obojí je slučitelné.

zdroj: ..:. bohumildolezal.lidovky.cz :.
2008-04-1, 22:55:00 • Média 
SRN: ministrův palec a biometrické údaje pro kočku
(ČTK, Týden.cz, 31. března 2008, 16:59)


Sdružení německých počítačových hackerů Chaos Computer Club (CCC) získalo otisk palce ministra vnitra Wolfganga Schäubleho a vydalo jej na fólii jako přílohu svého časopisu. Hackeři tak chtějí upozornit na nedostatky elektronického otisku, který je v Německu součástí nově vydávaných cestovních pasů. Hackeři zřejmě zneužitím otisku cizí osoby bez jejího vědomí porušili zákon o ochraně údajů.

Hackeři v klubovém časopise Die Datenschleuder, jenž vyšel v nákladu 4000 výtisků, s nadsázkou vyzvali čtenáře, aby si s pomocí přiloženého návodu vyrobili falešný prst a vydávali se za Schäubleho.

Otisk prstu přitom podle současné úpravy slouží jako nezvratný způsob identifikace určité osoby. Schäublemu je nyní otisk palce jeho pravé ruky k účelům identifikace k ničemu, neboť ministrovým prstem se nyní může teoreticky ohánět kdekdo.


Chaos Computer Club nyní vyzývá k širšímu politickému protestu a na webových stránkách doporučuje, aby čtenáři redakci poštou zaslali otisky prstů dalších osobností. Na seznamu figurují například německá kancléřka Angela Merkelová či bavorský premiér Günther Beckstein. K tomu je přiložen návod, jak se vzorky odebírají.

více na: ..:. Týden.cz :.
2008-04-1, 16:22:00 • Protestní akce 
Elektronické dálniční známky jako bratr Velkého bratra
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 1. dubna 2008)


Místo nalepovacích dálničních známek budou řidiči osobních vozů od ledna 2009 používat elektronické viněty. Osobní auta tak budou stejně jako kamiony hlídat mýtné brány. ... Stát nebude muset každoročně tisknout dálniční známky, neboť viněty budou "věčné" a řidiči je budou dobíjet jako mobilní telefony.

S odvoláním na ministerskou tiskovou konferenci to píše server iDnes

…Anonymní zůstane viněta do chvíle, než potká první elektronickou mýtnou bránu.

Pak se údaj o vozidle (kamerou vyfotografovaná a automaticky rozpoznaná SPZ, z jiné databáze přiřazená odpovědná osoba, převážně majitel nebo provozovatel vozidla) spojí s údajem o vinětě (ID viněty, případně bankovní účet či údaj o GSM plátce). I viněta bude podléhat evropské novele o "data retention" a příbuzných fízlovacích normách, které přikazují shromažďování a předávání údajů po dobu jednoho roku

více na: ..:. Blisty.cz :.
2008-04-1, 16:13:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
obrázek

zdroj: ..:. Antifa.cz :.

2008-04-1, 8:53:00 • Z vesela ;) 


V Jihlavě někdo přemístil pamětní věnce, které položili pravicoví extrémisté

zpráva z Televizních novin zde: ..:. Nova.cz :.

2008-04-1, 8:50:00 • Média 
Pruhy na nových policejních autech připomínají znak nacistické SS
(Právo, Novinky.cz, 1. dubna 2008, 3:47)


Grafická úprava nových služebních aut policistů, kterou v pondělí zveřejnilo policejní prezídium, hrozí vyvoláním skandálu. Žluté "blesky" na bocích vozů totiž nápadně připomínají symbol nacistické SS.

více na: ..:. Novinky.cz :.

2008-04-1, 7:56:00 • Média