[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
Zbraně StB ležely dvě desetiletí bez evidence ve skladech BIS
(Jakub Troníček, Novinky.cz, 31. října 2008, 4:55)


Policie i tuzemská kontrarozvědka mají podle zjištění Práva ještě po necelých dvaceti letech plné ruce práce se zbraněmi bývalých důstojníků někdejší StB. Více než 200 pistolí, revolverů a dalších zbraní totiž až do loňska leželo bez jakékoliv evidence ve skladech Bezpečnostní informační služby (BIS) a stát se je letos snaží vracet původním majitelům.

více na: ..:. novinky.cz :.

2008-10-31, 10:33:00 • Média 
droga Spice

Rakušané objevili novou drogu

(ČT24.cz, 30. říjen 2008, 16:22)

Mladí Rakušané objevili novou drogu. Jmenuje se Spice a má podobné účinky jako marihuana. Přimíchává se do tabáku a kouří se. V některých obchodech se prý dá koupit i legálně, takže je snadno dosažitelná.

více na ..:. ČeskáTelevize.cz :.


2008-10-30, 17:42:00 • Drogy 
Zrní
(-jps-, Týden, 27. října 2008)


… Čerstvý laureát Ceny Franze Kafky Arnošt Lustig je autorem úvodu k slavné krvavé knize článků Jiřího Paroubka Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata. Spisovatel v ní dává najevo, že má přehled o Paroubkově domácí četbě: „A čte“, píše Lustig, „nejen Machiavelliho o politice a jak vládnout, i Platona o kráse a dobru a dobru a kráse, Aristotela o duši a současnou českou a světovou literaturu.“ A kde to asi Paroubek čte, v lochnesce na matějské? Nebo vjede na vozíku do jeskyně hrůzy, kde plameny ohně vrhají stíny idejí na platonskou zeď? Nebo si vleze s Řeky do sudu či obtočen prostěradlem nasadí na skráně bobkový list? Filozofy čtoucí ing. Paroubek z Restaurací a jídelen, toť božská vize pomatených starců.

2008-10-30, 11:26:00 • Z vesela ;) 
Když prohrajeme příště, končím, říká ministr Langer
(Robert Čásenský, iDNES.cz, 29. října 2008, 1:23)

Ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer vážně uvažuje o odchodu z politiky. Když jeho strana nevyhraje příští volby, do opozičních lavic už neusedne. V současném boji o vedení ODS stojí na straně Mirka Topolánka, ke spolupráci s Pavlem Bémem je spíše skeptický.

...Nerad by prý však ministerstvo opouštěl před dokončením reformy policie a reformy elektronického systému veřejné správy, tzv. e-governmentu.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

..:. více zde :.

2008-10-29, 18:21:00 • Média 
Aktuálně od Christiánie
(Mochasin.com, 28. října 2008)


Zpravodajství redakce Modkraft: U Christánie bylo použito velké množství slzného plynu. Demonstranté odpovídají házením lahví, stavěním barikád a boji v ulicích.

20:46 Skupina asi 30 aktivistů napadla policejní jednotku – aktivisté prolezli z Christiánie dírou ve zdi. Policie odpověděla slzným plynem. Uvnitř Christiánie je velká koncentrace slzného plynu.

20:32 Policie odsunula aktivisty z ulice Prinsessegade a dovnitř Christiánie. Policie hasí pouliční požáry.

více na: ..:. mochasin.com :.

2008-10-28, 21:02:00 • Squatting 
Boje s policií u Christánie
(Mochasin.com, 28. října 2008)


Nepokoje u Christiánie probíhaly dnes od samého rána, poté co policie vyklidila obytný dům, jehož první patro bylo podle úřadů postaveno bez povolení. První patro bylo odstraněno.

Zároveň museli obyvatelé dům opustit, protože podle úřadů neměli povolení k použivání budovy. Poté propukly nepokoje, které trvaly prakticky celý den a v tuto chvíli eskalují.

více na: ..:. mochasin.com :.
2008-10-28, 20:59:00 • Squatting 

obrázek

2008-10-28, 14:05:00 • Protestní akce 
Rezignujte, vyzvali kolegové programového šéfa rozhlasu
(Michal Pavec, David Slížek, Aktuálně.cz, 27. října 2008, 20:30)


Praha – "Tato menšinová skupina podle mého názoru není budoucností tohoto národa, anebo jenom velice ojediněle." – Věta, kterou minulý čtvrtek pronesl na zasedání Rady Českého rozhlasu na adresu posluchačů Radia Wave programový ředitel ČRo Richard Medek, vyvolala nejprve pobouření mezi hudebními publicisty a posléze i mezi jeho kolegy.

Dva z nich ho dokonce vyzvali k okamžité rezignaci, jak napsal server digizone.cz.

Proti výroku Medka, který ostře kritizoval zaměření stanice na alternativní kulturu a vyslovil se pro její mainstreamovější zacílení, vystoupil mimo jiné ředitel internetového a digitálního vysílání Českého rozhlasu Miroslav Bobek.

více na: ..:. aktualne.centrum.cz :.
2008-10-28, 10:11:00 • Protestní akce 
Vyjádření Radia 1 k výrokům Rady ČRo a programového ředitele ČRo ohledně vysílání rádia Wave
(Radio1.cz, 27. října 2008, 10:55)


Zdálo by se, že další díl série Rada ČRo vs. Wave může nechat soukromá rádia v klidu. Zpovzdálí mohou sledovat podivuhodnou tragikomedii, kde o mladé posluchače jde ve skutečnosti až v poslední řadě. Ale to, co přinesl zápis ze čtvrtečního jednání Rady ČRo, už k smíchu není.

více na: ..:. radio1.cz :.

2008-10-28, 9:57:00 • Protestní akce 
Cirkus za 7 miliónů
(ČSAF.cz, 26. října 2008)


Dne 28. října se má v Praze konat vojenská přehlídka, kterou chce současná vláda ukázat naši oddanost NATO a lásku a neochvějné bratrství s USA, které po rozpadu Rakouska-Uherska přispěly ke vzniku Československé republiky. Mají být jmenováni noví generálové, tanky mají proskakovat hořícími obručemi, gripeny možná vzlétnou a migy možná přistanou, následovat budou akrobati na obrněných transportérech (na tom šrotu může jezdit jenom akrobat), pochodovat budou cvičené opice v uniformách AČR a zvěřinec si budete moci prohlédnout na tribuně. Krmení zvěře je výjimečně povoleno, ale pouze vajíčky a shnilou zeleninou. Tento cirkus slavil úspěch v Afghánistánu, Iráku či v Kosovu.

Přijďte se pobavit!

E.

zdroj: ..:. csaf.cz :.

2008-10-28, 9:23:00 • Komentáře / názory 
Olověný vítr. K nedožitým devadesátinám Československa
(Václav Bělohradský, Vulgo.net, 27. října 2008)


V anglickém hrabství Cornwall je Eden Park a v něm velká skulptura „totally made of waste/rubbish“, píše se o ní v průvodci. Můžete se na ni podívat na adrese:www.ukexpert.co.uk/photopost/showphoto.php?photo=28185&cat=1345. Je to jakýsi tyranosaurus, vztyčený na zadních nohách, poslepovaný z odpadu postmoderních měst – ze starých rádií, videí, počítačů, plastů, plechovek, kabelů...

obrázek
Veřejný prostor postindustriálních zemí se stal nedohlednou skládkou informačního odpadu všeho druhu, je ho stále více a je určitě toxický, ale odklidit ho nikdo neumí. Veřejný prostor postkomunistických zemí obecně a český zvláště se pak stal v devadesátých letech páchnoucí skládkou informačního odpadu studené války; pravicová média z něj dodnes slepují jakési „postkomunistické infoskulptury“, dost podobné tomu tyranosaurovi v Eden Parku. Zvláštním druhem informačního odpadu jsou pak záznamy StB, ze kterých odborníci umějí sestavit obludy k zastrašení nepohodlných osob.
I čtyřicáté výročí srpna 1968 bylo takovou infoskulpturou, poslepovanou z opožděné protiruské mobilizace, postkomunistického antikomunismu, hesel o bezpečí pod nukleárním deštníkem nového protektora, tiskovin vládního institutu pro bádání o minulosti atd. Všechny podstatné otázky, které rok 1968 vyvolal, ten tyranosaurus zcela překryl. Pokusme se je odkrýt.

více na: ..:. vulgo.net :.
2008-10-28, 9:20:00 • Komentáře / názory 
Sídliště Janov, týden poté
(Antifa.cz, 26. října 2008)


O neonacistickém pokusu o pogrom na litvínovském sídlišti Janov se už na stránkách antifa.cz psalo. Nyní s týdenním odstupem přinášíme nová zajímavá fakta a pokusíme se lehce načrtnout prognózu dalšího vývoje.

Neonacisté na svých webech mluví o začátku rasové války a totálním vítězství. Zajímavější ovšem je, že mezi neonacistickými špičkami koluje od středy 22.10. tento text, jehož autorem je podle průvodního mailu vyzývajícího k šíření mezi "spolehlivé lidi" Temňák, což je zkrácená verze internetové přezdívky Martina Hracha. O jeho stycích s policií a získávání informací z prostředí pořádkových oddílů (tzv. těžkooděnci – speciální složka policie, která podle policejní terminologie zasahuje v případě většího narušení veřejného pořádku a silou zajišťuje nastolení právního stavu) jsme už psali v minulém článku. Zde je text v původní podobě.

více na: ..:. antifa.cz :.
2008-10-28, 8:26:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Útok neonacistů v Rýmařově
(HarshSoundCompany.cz, , 26. října 2008, 15:48)

obrázek
25. 10. 2008 se v Rýmařově konal koncert hardcore/metalcore kapel za podpory tamního Střediska volného času v pubu Erna. To, že kolem třiadvacáté hodiny na koncert zaůtočí skupina cca 20 neonacistů asi nečekal nikdo, kór v Rýmařově. Nicméně, stalo se. V tu dobu prohodil vyslaný odvážlivec z řad Nacionalistů Bruntálsko oknem dýmovnici aby svým kumpánům vyhnal obecenstvo ven před pub. Několik lidí to schytalo v plné síle, protože se nazi neostýchali použít boxery, pneumatické obušky a jim podobné pomůcky. Jeden kluk to schytal tyčí a když se z něj začla valit krev, tak se náckové lekli a utekli. Jinak se lidé rozutekli do okolních ulic a ti co se stihli vzpamatovat stejně nácky nedohonily, protože naskákali do aut a ujeli. Po jejich "hrdinské" akci zasahovali u Erny hasiči, policisté a rychlá záchraná služba.

více na: ..:. HarshSoundCompany.cz :.

2008-10-28, 8:22:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Rada Českého rozhlasu důrazně odmítla kritiku kvůli obvinění Rádia Wave z propagace fašismu
(Jan Potůček, DigiZone.cz, 27. října 2008, 16:01)


Za otevřenou a demokratickou výměnu názorů považuje Rada Českého rozhlasu své čtvrteční jednání o Rádiu Wave, během něhož padlo na adresu této stanice obvinění z propagace fašismu. Radní to uvedli v prohlášení, které dnes zveřejnili na webových stránkách rady. Zdůraznili přitom, že k Rádiu Wave na výjezdním zasedání rady v Ostravě nepadlo žádné usnesení.

více na: ..:. digizone.cz :.

2008-10-27, 17:16:00 • Média 
Kvůli obvinění rádia z fašismu chtějí lidé demonstrovat
(Aktuálně.cz, 27. října 2008, 13:30)


Praha – Petice vyzývající předsedu Rady Českého rozhlasu k odstoupení a demonstrace na podporu Radia Wave chystaná na úterý 17 hodin před vchodem Rozhlasu na Římské ulici – to jsou některé aktivity, které rozpoutalo čtvrteční výjezdní zasedání Rady Českého Rozhlasu.

Ta v průběhu jednání v Ostravě obvinila Radio Wave z propagace fašismu. Příčinu zavdala píseň Swastika Eyes od kapely Primal Scream, která ve vysílání stanice pro mladé ČRo zazněla 5. září v rámci pořadu Friday Ripple.

Rozhlasová rada je však jediná, kdo kdy ve skladbě našel výklady směřující k propagaci fašismu.

více na: ..:. aktualne.centrum.cz :.

VLNA PROTESTU
VY, KTEŘÍ “NEBUDETE BUDOUCNOSTÍ NÁRODA”JAK SI PŘEDSTAVUJETE NEZÁVISLOST?
Nehádat se, nezajímat se, nevolit? Já tedy ne.
Nehodlám žít jen na internetu, chci být slyšet a vidět.

A HLAVNĚ, POJĎTE SE SEJÍT
 – 28.10. – 17:00 – budova Českého rozhlasu vchod z Římské ulice, Praha


zdroj: ..:. groove-on.cz :.
další info: ..:. jsmeteamdevet.cz :.


2008-10-27, 17:09:00 • Protestní akce 
Odchází muž, který odhaloval trestnou činnost policistů
(Jiří Korbel, Českolipský.Deník.cz, 24. října 2008, 14:14)


Praha – Končím, řekl šéf úřadu odhalující trestnou činnost policistů Zdeněk Pelc. Šokoval tak ministra vnitra Langra, který si jeho odchod nedokáže představit.„Můžu potvrdit, že pan Pelc odchází z Inspekce Ministerstva vnitra. Je to na vlastní žádost,“ potvrdila Deníku mluvčí Inspekce ministerstva vnitra (IMV) Martina Lídlová s tím, že Pelc je celý den na pracovním jednání a nemůže se tedy ke svému odchodu vyjádřit.

..:. více zde :.

2008-10-27, 11:25:00 • Média 
Výzva k odstoupení předsedovi Rady Českého rozhlasu
(Digizone.cz, 25. října 2008)

Vážený pane předsedo,
obracím se na Vás v souvislosti s veřejně přístupným zápisem ze zasedání Rady ČRo z 23. října 2008, bod "Přehled hodnocení vybraných stanic Českého rozhlasu". Z dokumentu vyplývá, že Rada ČRo pod Vaším vedením není plně způsobilá uplatňovat právo veřejnosti na kontrolu tvorby a šíření programů Českého rozhlasu ve smyslu zákona č. 484/1991 Sb.

více na: ..:. digizone.cz :.

2008-10-26, 13:02:00 • Protestní akce 
Ztohoven proslulí atomovým výbuchem mají dokument
(Michal Procházka, Novinky.cz, 23. září 2008, 13:21)

Happeningový atomový hřib, či spíše hříbek, kterým se 17. června 2007 napojila umělecká skupina Ztohoven do ranního vysílání České televize z Černého dolu, má už i vlastní dokument. Studentský film bude akčně uveden i na nadcházejícím jihlavském festivalu dokumentů, konaném od 24. do 29. října.

Nedávno horkou aféru, kolem níž létala velká prohlášení i trestní oznámení, se pokusili ve filmu O mediální realitě rozplést studenti pražské FAMU v čele s režisérem a střihačem (a také jistou dobu členem Ztohoven) Vladimírem Turnerem. Jejich film přibližuje těkavým způsobem nervní tep napjatého čekání, v co ještě vyústí napohled studentská, umělecká či adrenalinová recese.

více na: ..:. novinky.cz :.
2008-10-26, 12:46:00 • Média 
Policie nařídila odstranění obnovených kreseb Vladimíra Boudníka

Ahoj kamarádi,
přijdtě nás dnes podpořit při policií nařízeném odstranění kreseb které jsme včera v duchu Boudníkova EXPLOSIONALISMU tvořili v ulici Vyšehradská – dokreslovali jsme skvrny na staré zpuchřelé zdi. Při této akci jsme byli předvoláni na policejní stanici kde jsme pak museli strávit čtyři hodiny čekáním na sepsání protokolu.
Této akce se účastnili: Mario Čumpelík, Tereza Jursová a Tomáš Šmilauer.

Pomáhat nám nemusíte ale tím že tam také budete nám pomůžete tuto svým způsobem potupnou činnost překonat a obrátit ji naopak ve veselý happening.

Sraz v sobotu 25.října 2008 v 15.30 u brány do Botanické zahrady (Na slupi 433/16, Praha-Nové Město, Praha 2, tram. 24 zastávka Botanická zahrada).

více o celém projektu na: ..:. akcebou.wz.cz :.

2008-10-25, 12:13:00 • Protestní akce 
She's got swastika eyes
(Martin Přikryl, Blitzkrieg-destroyer.blogspot.com, 24. října 2008)

Otevřený dopis Daně Jaklové, mluvčí Rady ČRo


Dano Jaklová,

pamatuji si vás z doby, kdy jsem pracoval v ČRo na stanici Praha, a možná si i vy pamatujete mne. Zdvořile jsme se zdravili na chodbě, chodili společně na oběd a potkávali se v redakci. Byla jste mi sympatická svou optimistickou povahou a mimo jiné i tím, že jste v té době (první polovina 90. let) jako bílá ovce ve stádu černých nepatřila mezi všechny ty mrtvoly, které se pohybovaly po domě na Vinohradské 12 jako duchové z padesátých let. To všechno se změnilo během několika minut. A mě mrzí, že spolu po letech komunikujeme zrovna tímto způsobem. Sedím tady v úžasu a nepochopení. Ve svém životopise uvádíte, že vaše křestní jméno Dana znamená v hebrejštině soudkyni. Obávám se, že vám to nějak stouplo do hlavy.

... Vy obviňujete Radio Wave z propagace fašismu? Vy, která jste členkou rady, která plně akceptuje hudební dramaturgii Radiožurnálu, Prahy a regionálních stanic ČRo, které vysílají písně Daniela Landy, takzvaně bývalého neonacisty, a normalizační hity a rehabilitují tak kulturní odkaz doby spojené s potlačováním práv celých skupin obyvatelstva a naprostého morálního, etického i estetického úpadku? Já obviňuji vás, že neplníte své povinnosti uložené zákonem a žádám tak buď okamžitou nápravu nebo vaši rezignaci. Kdo ničí vkus a estetické cítění posluchařů víc: Primal Scream nebo Heidi Janků? Kdo oslabuje vnímání morálky víc: Primal Scream nebo Josef Laufer, který svou vlastní písní opěvoval pokus o atentát agenta Minaříka na redaktory Svobodné Evropy? A kdo to umožňuje a dokonce podporuje? To váš hodnotový žebříček není v pořádku!

více na: ..:. blitzkrieg-destroyer.blogspot.com :.

2008-10-25, 11:47:00 • Komentáře / názory 
Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 25. října 2008)

Rada Českého rozhlasu se na svém výjezdním zasedání v Ostravě opět zaměřila na Rádio Wave. Tentokrát jí nevadilo analogové vysílání, neboť pod pohrůžkou odvolání generálního ředitele dosáhla před časem vypnutí stanice na vlně 100,7 FM. I za cenu překroucení výroku soudu a porušení zákona o Českém rozhlase. Tentokrát se útočná smečka radních zaměřila na program stanice. Wave hraje podle ní závadnou, fašistickou hudbu, a to navíc anglicky... A hulí se tam tráva... Rada si najala na monitoring stanice "experta". Zatímco v začátku vysílání stanice sledoval její program pro Radu odborník – muzikolog a profesionální překladatel, dnes ji sleduje diletant a politický aktivista k tomu. Radek Vogl nerozumí moderní hudbě, nestudoval hudební estetiku ani kulturologii, ale ekonomii. V Moskvě.

více na: ..:. blisty.cz :.

2008-10-25, 11:40:00 • Média 

Obludně totalitní slovník utočí na Radio Wave

(Ondřej Bezr, iDNES.cz, 24. října 2008, 19:18)

Celé jednání Rady připomíná Škvoreckého povídky o situaci jazzu v době okupace i postoj komunistického establishmentu vůči rock'n'rollu a nové vlně. Nejen zoufalá neinformovanost, jazyková neschopnost (absurdní překlad textu Swastika Eyes s faktickými chybami a nesmyslné vyvození závěrů o propagaci fašismu), ale především obludně totalitní slovník téměř všech účastníků jednání počínaje Richardem Medkem po Danu Jaklovou, v protiwaveovské bitvě už 'známou firmu', vyvolává otázky, jaké kreatury dostaly do rukou právo rozhodovat o tom, co je pro mladé posluchače vhodné a co ne.

Ondřej Bezr, hudební publicista iDNES.cz

více na ..:. zprávy.iDNES.cz :.


..:. více zde :.

2008-10-25, 10:42:00 • Komentáře / názory 
Rada Českého rozhlasu obvinila Rádio Wave z propagace fašismu
(Jan Potůček, DigiZone.cz, 24. října 2008, 10:00)


Rada Českého rozhlasu na svém čtvrtečním výjezdním zasedání v Ostravě obvinila ČRo 4 – Rádio Wave, stanici pro mladé, z propagace fašismu. Radní k tomuto názoru dospěli poté, co si nechali přeložit jednu píseň z pátečního pořadu Friday Ripple, přebíraného programu v angličtině. Nelíbila se jim konkrétně skladba Swastika eyes od skupiny Primal Scream, na kterou je upozornil analytik rady, který má na starost monitoring vysílání jednotlivých stanic ČRo. Ke kritice Rádia Wave se připojil i programový ředitel ČRo Richard Medek.

Radní použili k hodnocení Wikipedii

""Jedná se o velmi kontroverzní, radikální rap metalové skupiny, která na svých koncertech zastává revoluční stanovisko, velmi kritické vůči domácí americké a zahraniční politice. Toto hodnocení, jak udává pan Vogl (analytik rady, pozn. red.), také vychází i z encyklopedie Wikipedia,"" uvedl na jednání rozhlasové rady její člen Antonín Zelenka. ""Hodnotitel píše, že je na zvážení, zda písně této skupiny – bez upozornění na její ultralevicové názory – se hodí do veřejnoprávního rozhlasu,"" dodal. Kritizovaný pořad Friday Ripple odvysílalo Rádio Wave letos 5. září.


Radní Zelenka dokonce obvinil redaktory Rádia Wave, že přímo ve studiu kouří marihuanu. "Když Radio Wave ještě sídlilo v hlavní budově ČRo, tak já jsem se dozvídal dokonce takové věci, jako že je tam nádherný odér vonící trávy, že tam mají naprostou volnost, dělají si, co chtějí," prohlásil Zelenka. "To, co říká dneska pan programový ředitel, je tragédie, že to slyšíme po takové době." Podle Zelenky je zajímavé, že jediným vehementním zastáncem Rádia Wave v Poslanecké sněmovně byla komunistická poslankyně Ivana Levá. "Jinak jsem žádný vehementní boj v Poslanecké sněmovně a v rozhovoru s různými poslanci nezaznamenal. A vy jste prostě žil v klidu, s tím, že vlastně se tak zvaně nic neděje, oni jsou alternativní, privátní rádia to nehrají a je to všechno skvělé," vytkl Zelenka Kasíkovi.

více na: ..:. digizone.cz :.
2008-10-24, 12:40:00 • Média 
Tramvaj 22: V centru plná
(Alena Hechtová, Metro.cz, 23. října 2008)


Praha – Na konci srpna společnost Ropid, která organizuje dopravu v Praze a okolí, oznámila, že zruší tramvaj číslo 23. Argumentem bylo, že se pro cestující v centru nic nezmění. Ale změnilo. „Je zklamání, že už nejezdí tramvaj 23. Cestování v MHD je o to nelidštější. Možná by se dalo doporučit lidem z Ropidu, aby denně cestovali na lince 22, pak by pochopili," napsala deníku Metro čtenářka Jana M. Reagovala tak s celou řadou dalších na naši výzvu u článku vydaného 16. října.

..:. více zde :.

2008-10-24, 11:22:00 • Média 
Sarkozyho rozzlobila voodoo s jeho podobiznou
(Marian Kučera, Atlas.cz, 23. října 2008, 13:50)


Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zažaloval společnost, která vyrazila na trh s voodoo panenkou s podobiznou hlavy státu. Součástí balení jsou dřevěná párátka a zesměšňující životopis.

..:. více zde :.

2008-10-24, 11:06:00 • Média 
Některá romská sdružení vyzývají Romy k domobraně a exilu
(Romani Aliance, Romea.cz, 23. října 2008, 9:49)


Mlčení politiků a nezvládnutý zásah policie proti neonacistům, kteří se pokusili o pogrom na janovské Romy, vede k radikalizaci některých romských uskupení. Tři romská občanská sdružení seskupená v Romani Aliance po sobotní akci pravicových radikálů v Litvínově na Mostecku vyzývají Romy k vytvoření domobran, majetnější rodiny k emigraci do Kanady. Server Romea.cz zveřejňuje text v plném znění. TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ

Po demonstraci členů Národního odporu a Dělnické strany v Litvínově dne 8.10.2008 se zvedla u Romů vlna odporu a silné nedůvěry. Vládní licoměrnost ohrožuje demokracii v České republice, upozorňuje Romani Aliance.

..:. více zde :.

2008-10-23, 12:14:00 • Média 
Úmyslně založený požár Průmyslového paláce
(Jiří Berger, NeviditelnýPes.cz, 22. října 2008)

Dovolte, abych onen veliký požár Průmyslového paláce podrobil malé logické analýze.

První hasiči tam byli (dle vyjádření mluvčího) za 3 minuty od vyhlášení poplachu, tedy cca 7 minut (podle tisku) od vzniku požáru. Nalezli celý prostor (cca 98 x 51 m) v plném plameni.

Původně se tvrdlo, že požár asi způsobil výbuch kyslíkové bomby. To snad nikdo nemohl myslet vážně.

..:. více zde :.

2008-10-22, 11:04:00 • Média 


2008-10-22, 10:45:00 • Protestní akce 
Sejdeme se v masce
(Pavla Červeňáková, TýdeníkA2.cz, 22. října 2008)

Říjnový do-it-yourself karneval proti represím

Jeden z posledních teplých dnů v roce využily asi dva tisíce lidí, převážně stoupenců freetekno subkultury, k uspořádání do it yourself karnevalu v pražských ulicích. Od roku 2003 byl už pátým svého druhu, jeho cíle z něj ale zároveň dělaly ojedinělou akci. Karneval se totiž zaměřil na okrajování různých svobod politikou strachu.

Je slunečné odpoledne a prostranství pod mostem na pražském ostrově Štvanice se postupně zaplňuje „pestrobarevným pronárodem“: převážně mladými lidmi s barevnými účesy a často v maskách. Než dojdou na místo, kde pouštějí hudbu soundsystémy a začíná hrát první kapela, nafilmuje si každého z nich policista v civilu v bílé služební felicii. Výstižně tak připomíná účel karnevalu, který má v rámci celosvětového dne akcí upozornit na rostoucí špehování, shromažďování informací a omezování svobody. Osamělý policista v civilu tu zastupuje všechny možné kamery a odposlechy. Zaskakuje tu za politiky, kteří chtějí změnit shromažďovací zákon, i za pražské radní, přijímající šikanózní vyhlášky a „akční plán“ proti bezdomovcům. Připomíná sešněrovávání života i kontrolu veřejného prostoru. To ale neznamená, že by byl středem pozornosti. Většina účastníků, pokud si jej vůbec všimnou, kolem něj projde a co nejrychleji se vytratí z jeho zorného pole směrem k zábavě. Smyslem akce totiž není resentiment vůči symbolům či představitelům represe, ale tvořivé sebevyjádření v opozici vůči nim.

více na: ..:. TýdeníkA2.cz :.
2008-10-22, 10:10:00 • Média 
ROMEA: Politici, přestaňte mlčet!
(ROMEA.cz, 21. října 2008, 14:21)


Cítíme hluboké znepokojení nad tichem, které následuje po sobotní demonstraci členů Národního odporu a Dělnické strany v Litvínově. Neohlášené shromáždění bylo od počátku namířeno proti romské menšině obývající sídliště Janov. Obavy tamních obyvatel byly zcela na místě. Provokace ze strany členů extremistické Dělnické strany zažili již jednou, konkrétně 4. 10. 2008, kdy ulicemi Janova procházely ochranné sbory. Ve sdělovacích prostředcích jsme pak mohli vidět záběry Romů s baseballovými pálkami, což samozřejmě může vyvolávat rozporuplné reakce u veřejnosti. Pokud se ale Romové nedočkali žádného ujištění ani od politiků ani od policie, je bohužel zcela logické, že se o bezpečnost svoji a svých rodin rozhodli postarat sami.

více na: ..:. romea.cz :.


Česká republika nedokáže chránit veřejnost před neonacisty
(Tolerance a občanská společnost, o. s., Český helsinský výbor, ROMEA.cz, 21. října 2008, 12:19)


V sobotu 18. října 2008 organizoval Národní odpor a členové Dělnické strany demonstraci v Litvínově. Záměrně neohlášené shromáždění směřovalo proti romské menšině obývající sídliště Janov. Jednalo se o provokativní akci vedenou militantními neonacisty, jejímž cílem bylo vyvolat násilné střety s Romy. Bezpečnostní složky státu musely vědět, že se jedná o jedno z nejrizikovějších shromáždění letošního roku, přesto přípravu podcenily a následně na místě proti 400 neonacistům nezasáhly takovým způsobem, který by byl v demokratické společnosti adekvátní.

více na: ..:. romea.cz :.
2008-10-21, 17:58:00 • Média 
Průvod Prahou při pohřbu Kočky omezí dopravu
(Novinky.cz, 21. října 2008, 9:29)


Během středečního smutečního průvodu Prahou při posledním rozloučení s Václavem Kočkou mladším bude ve městě omezena doprava. Řidiči musí počítat s problémy mezi Břevnovským klášterem a hřbitovem Řepy. Na pohřeb by mělo přijít několik tisíc lidí. Akci podobného typu ale podle policie nemusí magistrátu pozůstalí hlásit.

Podle policie se se má akce zúčastnit kolem 1500 účastníků s 450 až 500 vozidly. Mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf Novinkám řekl, že akce nepodléhá ohlašovací povinnosti a nemá informace o tom, že by někdo přesto akci městu oznámil. Policie kvůli pochodu přijme nezbytná opatření.

více na: ..:. novinky.cz :.
2008-10-21, 11:55:00 • Média 
Nechystají Czechtek
(Jan Sedlák, Jablonecký.deník.cz, 10. října 2008, 16:24)


Jablonec n. N. – Jabloneckou radnicí se nesla poplašná zpráva: na Tajvan se chystají tisíce technařů

Czechtek na Tajvanu nikdo nechce. Ani sami organizátoři velkolepé akce, která se na inkriminovaném místě chystá na červenec příštího roku.

..:. více zde :.

2008-10-21, 11:27:00 • CzechTek 
obrázek Buď aktivní, buď Berlín, buď jablko
(Lucie Suchá, MF DNES, 15. října 2008)


Recesisté parodují neonacisty a sklízejí výhrůžné dopisy. „Ukazujeme, jak jsou jejich myšlenky k smíchu,“ říkají

Berlín – Na sobě mají černé uniformy a vojenské boty. V rukou třímají vlajky a mašírují městem. Vlajky jsou rudé, stejně jako nárameníky na uniformách, a uprostřed mají bílý kruh. A v něm černý obrazec.

Na první pohled vzbuzují hrůzu a vzpomínky na nacistické Německo. Na druhý pohled už je však jasné, že jde o satiru. Černý obrazec v bílém kruhu rudé vlajky totiž není hákový kříž, ale jablko.

„Parodujeme pravicově extremistické strany. Snažíme se ukázat, jak jsou jejich myšlenky k smíchu, a otevřít tak oči jejich potenciálním voličům,“ říká Jakob Philipp Moritz Heydt, který vede berlínskou buňku skupiny, která si říká Fronta německých jablek (FDÄ).

..:. více zde :.

2008-10-20, 20:13:00 • Média 

Sídliště Janov, den poté

(Nordklaun, Antifa.cz, 19. října 2008)

Sídliště Janov názorně ukazuje, že kapitalismus je schopen vytvářet zisk i z takových věcí, jako je chudoba a sociální vyloučení. Realitní kanceláře, majitelé domů i místní samosprávy dokázali udělat výnosný byznys i v místě, kde by to málokdo čekal. V lokalitě ležící stranou od Litvínova, známé nízkými cenami nemovitostí.


..:. více zde :.

2008-10-20, 11:02:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Rituály politiky
(Jan Keller, Salon, Pravo, 16. října 2008)


Sledujeme-li vývoj na české politické scéně, snadno bychom mohli podlehnout dojmu, že nejvyšším účelem politiky je směs přesně dávkovaného předvolebního kydání špíny na stranické soupeře spolu s povolebním hledáním kompromitujících důkazů na členy své vlastní strany. Čištění Augiášova chléva a jeho opětné zavážení pečlivě skladovaným hnojem spotřebovává stále větší část energie našich volených zástupců. Je třeba zbavit se prvého dojmu, důkladně si zacpat nos a snažit se proniknout hlouběji do tajů moderní politiky, této tajemné laboratoře, v níž ti nejpovolanější pracují na příchodu našeho společného blaha.
Kdesi hluboko pod krajně nevábným povrchem se skrývá jedinečný obsah. Pokud se dobereme až na samotné dno politiky rádoby vyspělé společnosti, odhalíme tam prastarou vrstvu archaických rituálů, které tak fascinují badatele zabývající se společnostmi ze všech nejméně vyspělými.

..:. více zde :.

2008-10-19, 13:19:00 • Komentáře / názory 
freezefest 2008 milovice

Kdo chce kulturu, ať si ji udělá

(Hynek Trojánek, Salon, Právo, 16. října 2008)

Dámy a pánové, festivalové sezóně již odzvonilo! – vyslal do světa v polovině září festival Zavírák. Šeredně se ale spletl. Ve dnech 3. až 5. října ve vojenském prostoru Milovice – paradoxně jen kousek od místa konání Zavíráku – proběhla akce Freeze fest aneb Kultura jinak dokazující, že i začátkem října festival udělat lze. A jaký!

Vojenský výcvikový prostor o rozloze více než tři tisíce hektarů zeje po odchodu sovětských vojáků v roce 1991 prázdnotou. Letištní ranvej nasvítí už jen měsíc v noci, hangáry jsou popsané azbukou, v halách a skladech se postupně zabydluje vegetace všeho druhu. Nehostinná přehlídka budov všech variant užití a velikostí končí panelovým sídlištěm a je na první pohled lákavá jen pro pár typů lidí – kromě osamělých fotografů lebedících si v industriální estetice a zamaskovaných příznivců airsoftu, kteří se zde s drny trávy na klobouku loví umělohmotnými kuličkami, jsou to především šoféři vytuněných aut, jejichž čtyřkoloví mazlíčci tu pravidelně o víkendu smykují mezi všudypřítomnými pneumatikami... Ve čtvrtek 3. října ráno vytuněná auta vystřídaly spíše postarší nepravidelně se trousící dodávky a minibusy s organizátory připravenými vytvořit zázemí pro třídenní akci.


..:. více zde :.

2008-10-19, 11:48:00 • Alternativní kultura 
Razie polekala squattery z Milady
(Jakub Mračno, Regionální mutace Právo – Praha, 17. října 2008, 10:55)


Poslední squat v Praze vylekala správcovská firma, nakonec šlo pouze o úklid

Squat Milada v pražské Tróji, vila stojící pár metrů od vysokoškolských kolejí u výpadovky na Teplice, vylekala nečekaná dopolední razie. Sami obyvatelé domu se z počátku dokonce obávali vyklizení. K tomu ale nakonec nedošlo.

..:. více zde :.

2008-10-18, 11:45:00 • Squatting 
Nemyjte squatery!
(JXD, iDNES.cz, 17. října 2008, 11:34)


Poklidnou hladinu čtvrtečního dne, ještě předtím, než začalo hořet Výstaviště, rozčeřila zpráva o hanebném útoku Systému na jeden z posledních ostrůvků lidské svobody a alternativního myšlení v Praze, na squat Milada.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2008-10-18, 11:23:00 • Squatting pro další info sledujte: ..:. csaf.cz :. ..:. squat.net/praha :.
2008-10-16, 19:09:00 • Squatting 
Policajti s urednikama uz odtahli, bylo jich tu asi 15. Vyhazeli bordel z okoli baraku do kontaku vc par osobnich veci obyvatel milady. Tentokrat se situace uklidnila, nicmene do budoucna je treba byt v pozoru. Sesla se tu docela slusna radka lidi na podporu, coz je rozhodne pozitivni, vsem patri velky diky! Vydrzte!
2008-10-16, 12:57:00 • Squatting 
Aktuální situace
(czechtek.bloguje.cz, 16. října 2008, 12:35)

Podle informací z Milady se zatím jednalo jen o "úklid" okolí squatu. Policie pouze asistovala. Vzhledem k dalším signálům z posledních dnů je ovšem namístě být ve střehu.
Sledujte aktuální informace!


obrázek


Majitel pozemku vyklízí pražský squat Milada
(Novinky.cz, 16. října 2008, 11:47)


Policisté asistují při vyklízení posledního velkého pražského squatu – vily Milada. Před budovu v pražských Holešovicích přijelo ve čtvrtek dopoledne několik policejních antonů. Obyvatelé vily byli už o víkendu upozorněni, že budou do pátku muset dům opustit.

"Majitel pozemku požádal policii o asistenci při akci, kterou tam zahájil. Na vyklízení si najal úklidovou firmu," řekla Novinkám mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Dům a pozemek patří Ústavu pro informace a vzdělávání. Jeho mluvčí Michaela Pálková Novinkám řekla, že o akci je požádal Městský úřad Prahy 8. Zdůvodnil to tím, že chce odklidit skládku, která se na pozemku nachází.

Může za to hluk nedávného koncertu, který se ve vile pořádal. Squatteři nyní vyzývají lidi, aby jim přišli pomoci jejich domov bránit.

Vila se nachází u pražských kolejí v Holešovicích poblíž Vltavy. Jako squat funguje od roku 1998. V domě se pořádají koncerty, shromažďují se v něm především anarchisté. Dům se snaží opravit a vybavit vším potřebným.

aktualizovaná verze zprávy zde: ..:. novinky.cz :.
2008-10-16, 12:43:00 • Squatting 
Nechceme půlnoční království
(FreedomNotFear.cz, 11. října 2008)

Projev přednesený mluvčím FNF Praha Janem Němcem před zahájením průvodu Svoboda místo strachu


Vážené dámy, vážení pánové, přátelé i nepřátelé, děvčátka a chlapci,

sešli jsme se zde, abychom uctili památku dalších svobod, o které nás opakovaně připravují soukromé firmy, státy i místní samosprávy. Bezpečnostní opatření, monitorování veřejného prostoru, omezující komunální vyhlášky – to je odvrácená tvář dnešního politického systému, který sám sebe nazývá demokracií.

..:. více zde :.

2008-10-15, 14:03:00 • Protestní akce 
Junge Leute protestierten bei Umzug in Prag für „Freiheit statt Angst“)
Défilé dans le centre de Prague contre les limitations des libertés individuelles
Protesta con música contra limitación de los derechos ciudadanos
(Radio Praha, Radio.cz, 11.10.2008)

Junge Leute protestierten bei Umzug in Prag für „Freiheit statt Angst“


Rund eintausend junge Leute haben am Samstag in Prag in Form eines Karnevals gegen die Beschränkung der bürgerlichen Freiheiten protestiert. Die unter dem Motto „Freedom not fear“ (Freiheit statt Angst) durchgeführte Aktion begann am Nachmittag mit einem Konzert mehrerer Kapellen auf der Prager Hetzinsel (ostrov Na Štvanici). Nach 16 Uhr begann ein mehrstündiger Umzug durch die Prager Innenstadt, den mehrere hundert Teilnehmer der Aktion, maskiert und in Kostüme gehüllt, auf allegorisch ausgeschmückten Fahrzeugen absolvierten. Der Karnevalsumzug war Bestandteil einer internationalen Initiative, die am Samstag in mehr als 20 Städten der Welt durchgeführt wurde.

..:. více zde :.

2008-10-15, 9:56:00 • Média 

Hypno.cz: DIY Karneval no. 5 / Freedom Not Fear

V sobotu 11. října 2008 se konal v ulicích Prahy 5. ročník tradičního Do-It-Yourself Karnevalu,
tentokrát spojený s akcí Freedom Not Fear

DIY Karneval 2008 DIY Karneval 2008


..:. více zde :.

2008-10-14, 9:23:00 • Protestní akce 
Svoboda místo strachu: celosvětový protest proti slídění
(BigBrotherAwards.cz, 13. října 2008)


V sobotu, 11.10. se v Praze pod záštitou celosvětové iniciativy Freedom not Fear (Svoboda místo strachu) uskutečnil DIY Karneval. Téměř 2.000 lidí tak vyjádřilo svůj nesouhlas s orwellovskými opatřeními vlády i měst, která bezdůvodně vyžadují další shromažďování a uchovávání osobních údajů ze všech oblastí našeho života. Ve městech každý rok nesmyslně roste počet kamer, které snímají dění v ulicích, telekomunikační společnosti jsou proti své vůli nuceny sledovat komunikaci svých zákazníků, údaje o zákaznících leteckých společností jsou exportovány do zemí, v nichž je jejich ochrana jen prázdným pojmem. To vše se děje na popředí rozšiřujících se pravomocí zpravodajských služeb, mimo působnost efektivních právních záruk proti zneužití osobních údajů.

více na: ..:. bigbrotherawards.cz :.

2008-10-14, 8:47:00 • Protestní akce 

Fotoreportáž z DIY Karnevalu (videokoláž)

Praha, 11. října 2008

DIY Karneval 2008 video

Do It Yourself Karneval 2008 Praha – videokoláž


..:. více zde :.

2008-10-13, 20:23:00 • Video a filmy 
„Průvody mají zelenou. Náš ne.“
(Veronika Fejtková, Regionální mutace Mladá fronta DNES – Praha, 13. října 2008)


Praha – Některé ulice v centru metropole v sobotu zažily karneval. Lidé na akci s názvem „Svoboda místo strachu“ protestovali proti omezování občanských svobod. „Důvodů bylo víc. Například neustále se zvyšující pravomoci policie nebo snaha co nejvíce okleštit shromažďovací zákon. Myslíme, že to trápí řadu mladých lidí,“ říká jeden z pořadatelů karnevalu Jan Němec.

obrázekUž jste někdy v minulosti podobnou akci pořádali?

Snažili jsme se o to už dvakrát, ale vždycky nám to úřady zatrhly. Jeden z takových festivalů se měl konat loni touto dobou na Letenské pláni. Tři dny před plánovaným začátkem jsme se ovšem dozvěděli, že akce proběhnout nemůže. Zakázali ji kvůli malichernosti.

Letos to zase málem nevyšlo. Magistrát vám ho nejprve zakázal...


Nejprve nám zakázali trasu, kterou jsme pro průvod naplánovali. Rozhodnutí úředníků bylo ale podle nás ve dvou bodech úplně protiprávní, takže jsme začali připravovat žalobu. Mezitím jsme se ale domluvili, že trasa povede jinudy, jinak bychom se karnevalu letos nedočkali.

Většina lidí si myslí, že takové akce se musí schvalovat. Je to tak?


To je právě omyl. Od listopadu 1989 se nic neschvaluje. Stačí to jen oznámit. Shromáždění lze zakázat, jen když jsou v rozporu s ústavou. My jsme povinnost oznámení splnili, ale přesto jsme měli a máme problémy. Přitom víme, že v trasách, které jsme původně plánovali, spousta průvodů už proběhla.

Proč si myslíte, že to úřadům vadí?


Já se v téhle oblasti pohybuji už deset let a je to úplně běžná záležitost. Nevím, jestli je to běžná byrokracie nebo tam někdo sleduje svůj zájem. Možná je to tím, že naše akce není komerční a město z toho nic nemá.

zdroj: ..:. zpravy.idnes.cz :.
2008-10-13, 19:33:00 • Média 
Technaře v ulicích města magistrát nechtěl
(Veronika Fejtková, Regionální mutace Mladá fronta DNES – Praha, 13. října 2008)


Praha – Každý třetí čtvrtek v měsíci přes centrum a magistrálu projedou na svých kolech stovky cyklistů a nikomu kromě řidičů, kteří meškají, to nevadí. Ačkoliv milovníci jízdy na čerstvém vzduchu jednou měsíčně prakticky zablokují dopravu, mají od města zelenou.

obrázek


..:. více zde :.

2008-10-13, 19:25:00 • Média 


..:. více zde :.

2008-10-13, 11:59:00 • Protestní akce 

obrázek


..:. více zde :.

2008-10-12, 12:10:00 • Protestní akce 
Karnevalový protestní průvod uzavřel pražskou magistrálu
(ČTK, iDNES.cz, 11. října 2008, 20:11)


Stovky hlavně mladých lidí se sešly v Praze k protestnímu karnevalovému pochodu proti omezování občanských svobod. Akce s názvem Freedom not fear (Svoboda místo strachu) odpoledne na koncertem na Štvanici. Kvůli následnému pochodu Prahou policie večer uzavřela magistrálu.… Masky a alegorické vozy vydaly po čtvrté odpoledne vydali po nábřeží do centra Starého Města. Na pořádek dohlíží několik desítek policistů. Ti hned na začátku zastavili čelo průvodu a začali kontrolovat technický stav vozidel. Organizátoři řekli, že s tím počítali. Vozy podle nich jsou v pořádku.Organizátoři chtějí akcí upozornit na rostoucí aktivity měst a státu při monitorování občanů i na četné zákazy, které státní správa i samospráva uplatňuje – zakazuje se pít alkohol na veřejnosti i mít psa bez vodítka či odhodit žvýkačku na zem. Kritizují i takzvanou "kartu Pražanů", která podle nich shromažďuje citlivé údaje o lidech.

celá zpráva na: ..:. zpravy.idnes.cz :.
2008-10-12, 9:55:00 • Média 
Prohlášení iniciativy Freedom Not Fear Praha
Mezinárodní prohlášení iniciativy Freedom Not Fear

více na: ..:. Freedom-not-fear.cz :. a ..:. Diy.FreeTekno.cz :.
2008-10-11, 9:55:00 • Protestní akce 
V ulicích Prahy bude v sobotu protestní karneval
(ČT24.cz, 10. října 2008, 14:40)


Praha – V sobotu musí řidiči v ulicích Prahy počítat s protestním karnevalem Freedom not Fear – Svoboda místo strachu, který má upozornit na omezování občanských svobod. Magistrát průvod původně zakázal, obával se totiž, že se protest promění v pouliční party. Pak se ale s pořadateli domluvil na náhradní trase. Průběh akce budou kontrolovat dva magistrátní úředníci, podle Veroniky Urbanové z tiskového oddělení magistrátu se ale hlavní město žádných problémů neobává. O nasazení policie se podle mluvčího Tomáše Hulana rozhodne až dnes.

celá zpráva na: ..:. ct24.cz :.

2008-10-10, 17:57:34 • Média 
Co s opiem v Afghánistánu? Vybombardovat, rozhodlo NATO
(Aktuálně.cz, 10. října 2008, 14:40)


Budapešť – Severoatlantická aliance přitvrdí v boji proti pěstování a obchodu s opiem v Afghánistánu. Ministři obrany členských zemí se na tom shodli na summitu v maďarské Budapešti.

Aliance tak nově bude i bombardovat továrny, kde se z makovic nelegálně vyrábí opiový extrakt. Možné jsou i útoky na pole, kde zemědělci mák pěstují.

Médiím to potvrdil i mluvčí NATO James Appanthurai, který zdůraznil, že účelem operací "proti producentům a jejich zařízením" bude oslabení hlavního zdroje financí Talibanu.

více na: ..:. aktualne.centrum.cz :.
2008-10-10, 17:33:00 • Drogy 
obrázekPředkarnevalový workshop ve Vysočanech

2. PÁTEK 10.10. 2008 OD 19:00 v Hala C


K dispozici bude pár akrylových barev, plastových fólií našablony, dřevených odřezků a pletiva na skulptury, sádrové obvazy naškrabošky, různe industralní doplňky atd. Neváhejte, ale přivézt ivlastní material a nástroje (např. štětce) a podělit se i s ostatními.Budou se vyrábět klasické škraboškya pokusíme se společně vytvořit i větší pohyblivé loutky. Účastníciworkshopu budou požádáni o symbolický příspěvek na pokrytí nákladů zamateriál. Bar a hudba zajištěna.

Lokace: Drahobejlova 17a, Praha 9 – Libeň.
MHD spoj: tram 3 zast. Ocelářská, Metro B – Českomoravská

zdroj: ..:. kulturajinak.com :.

2008-10-10, 14:55:00 • Protestní akce 

Po křtu Paroubkovy knihy zastřelen syn podnikatele Kočky

(Milan Mikulka, ČTK, iHNed.cz, 10. října 2008, 6:57)

Syn provozovatele Matějské pouti i pravděpodobný vrah Bohumír Ďuričko se několik hodin před incidentem v téže restauraci, kde došlo k vraždě, zúčastnili autogramiády a křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka


V pražské restauraci Monarch v Praze 1 byl v noci zastřelen čtyřicetiletý Václav Kočka mladší, syn provozovatele Matějské pouti. Třemi ranami zblízka po krátkém slovním konfliktu ho měl podle serveru tn.cz zastřelit podnikatel Bohumír Ďuričko, s nímž se dostal do konfliktu. Policie pachatele zadržela.

Oba muži se několik hodin před tím v téže restauraci zúčastnili autogramiády a křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka 'Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata'.

více na ..:. domácí.iHNed.cz :.

Jiří Paroubek kvůli nočním událostem svolal mimořádnou tiskovou konferenci.

Matka zavražděného Olga Kočková mluvila na rádiu Impuls. "Já sem matka toho mýho syna, co mi ho voddělali, ňáký šmejdi zkurvený. můj syn byl velmi slušnej člověk a v životě nikomu neublížil. byla to vražda před lidma, který tam byli, i před mým manželem. ten se zhroutil a já taky," řekla Kočkova matka Rádiu Impuls.

"Jestli v tom je nějakej politickej záměr a někdo ho z tý ODS naved, nebo někdo jinej, já nevím. Já tam nebyla. Můj syn s tím pánem nikdy neobchodoval a nekšeftoval. Von ho tam voddělal za to, že byl drzej na mýho manžela a kluk mu řek, ať toho nechá."

zdroj: ..:. Týden.cz :.

2008-10-10, 8:42:00 • Média 
Policie se chystá na DIY karneval
(FreedomNotFear.cz, 9. října 2008, 10:55)

Abychom o represi jen planě nemluvili, můžeme ji možná očekávat i přímo na karnevalu. Policie ČR se totiž rozhodla aktivně zapojit i 'vstupovat' do programu. Očekávat tak můžeme tradiční (ne příliš originální) převleky i neoblíbené metody.

1) Je možné, že policie bude před začátkem karnevalu kontrolovat technický stav vozidel v průvodu. Řidiči mohou být rovněž podrobeni zkoušce na alkohol.
2) Policie varuje, že během průvodu bude odchytávat volně pobíhající psy.
3) Líbit se jí nebudou ani osoby na střechách aut během jízdy.
4) Případnou hrozbu zablokování dopravy bude možná řešit usměrňováním průvodu kordonem svých příslušníků.

Policie, policie... DiY karneval!


Trasa karnevalu možná dozná drobných změn (logickému zkráceni), s čímž organizátoři souhlasí. Sledujte tedy hlavní směr průvodu.

Nevíme jak se Policie ČR v sobotu skutečně zachová. Tedy zda bude jen usměrňovat dopravu, nebo využije svých pravomocí k tomu, aby nám karneval jaksi osladila...

Obecně však platí:
- nechovejte se jako dementi
- snažte se zbytečně neblokovat dopravu (zejména tramvajové trati)
- případné debility aktivně pacifikujte pokud možno již v zárodku
- nedávejme úřadům ani policii zbytečně záminku pro negativní prezentaci či dokonce rozpuštění akce!

Magistrát může shromáždění rozpustit pouze v případě pokud se odchýlí od účelu, a zároveň přitom dojde k násilí, porušování zákonů nebo šíření diskriminace či nenávisti.
Využívejte svých práv, ale chovejte se zodpovědně a přiměřeně dané situaci...

Nepřejeme si žádnou konfrontaci, ale pozitivní protest.

Těšíme se na vás v sobotu na Štvanici...

zdroj: ..:. Freedom-not-Fear.cz:.
2008-10-9, 23:23:00 • Protestní akce 
Do OSN míří zpráva doporučující legalizovat marihuanu
(Czech Free Press, 3. října 2008)


Legalizaci konopí doporučuje zpráva, kterou v britské Sněmovně lordů předložil britský think-tank Beckley Foundation. Zpráva je určená pro Přehled strategické drogové politiky OSN, která má být vypracována příští rok.

více na: ..:. czechfp.cz :.

2008-10-8, 9:19:00 • Drogy 
Magistrát se bojí street party, ale nezná zákon
(Freedom not Fear, 7. října 2008)


DIY karneval/Freedom not Fear se objevil v neděli v hlavním večerním zpravodajství na ČT. Reportérka Veronika Švihelová o něm informovala v rámci přímého vstupu z festivalu Freeze Fest. Na reportáž se můžete podívat zde.

Reportérka mimo jiné shrnuje spor DIY karnevalu s pražským magistrátem. Ten nejprve zakázal první trasu, ale druhou již vzal na vědomí. K vysvětlení, proč tomu tak bylo, si Švihelová přizvala mluvčího magistrátu Daniela Častvaje.

Mluvčí se vyjádřil v tom smyslu, že magistrát náhradní trasu nezakázal proto, že byl „organizátory ubezpečen, že nepůjde o street party“ a že pokud se „odchýlí od toho, co bylo schváleno“, je magistrát připraven akci zrušit.

S ohledem na mylná tvrzení představitele Magistrátu hlavního města Prahy v uvedené reportáži považují organizátoři Freedom not Fear karnevalu za potřebné připomenout některé základní zákonné rysy shromažďovacího práva:..:. více zde :.

2008-10-7, 15:07:00 • Protestní akce 
Drogám se budu věnovat jako civilista, oznámil Komorous
(iDNES.cz, 7. října 2008, 10:34)


Šéf lovců překupníků drog Jiří Komorous potvrdil, že k 1. únoru příštího roku odchází do civilu. Přesto ale zůstane ve spojení s Národní protidrogovou brigádou, které třináct let šéfoval. Bude se věnovat vládní protidrogové problematice v rámci předsednictví Česka v EU.

Jiři Komorous zcela odchází od policie, v jejíž řadách byl od roku 1984 po absolvování vysoké školy. Své rozhodnutí zdůvodnil únavou.

Problematikou, které se věnuje přes deset let, se bude zabývat i nadále. Spolu s lékařem Tomášem Zábranským z adiktologického centra 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy povede vládní protidrogový program, který bude součástí programu předsednictví EU.

"Prostě z represe přecházím do prevence," glosoval změnu Komorous na dnešní tiskové konferenci.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.
2008-10-7, 11:11:00 • Drogy 
Kam se poděje Gogo
(Adam Černý, Názor.cz, 6. října 2008)


Přezdívka původně patřila svérázné gangsterské postavě v populární komedii „Čtyři vraždy stačí, drahoušku", nezapomenutelně ztělesněné Josefem Hlinomazem. Gogo, o kterém se tolik mluví dnes, je neméně svérázný, ale na rozdíl od filmové postavy velice reálný a živoucí. Při troše policejního talentu není v Praze těžké zjistit, že Gogo je řekněme „hospodská" přezdívka Jiřího Komorouse, který je stále ještě šéfem Národní protidrogové centrály v České republice a o kterém nyní vešlo ve veřejnou známost to, co již nějaký čas šuškalo totiž, že svou nepochybně prestižní a nepochybně zaslouženou funkci hodlá opustit.

..:. více zde :.

2008-10-7, 11:10:00 • Média 
Prohlášení k "Pochodu proti rasismus" v Rokycanech
(Romea.cz, 6. října 2008, 12:50)


4. října 2008 jsme chtěli v Rokycanech uskutečnit „Pochod proti rasismu“. Důvodem pro naše rozhodnutí je neutěšená situace ve městě a okolí, kde je již nějakou dobu aktivní organizovaná skupina neonacistů. Jejich činnost se pohybuje od účasti na srazech neonacistů, přes čmárání nenávistných hesel po zdech, vyhrožování, až po fyzické napadání jinak smýšlejících lidí a Romů.

..:. více zde :.

2008-10-6, 15:32:00 • Protestní akce 
Magistráte, magistráte, co to zase blábolíš?!

… protestní průvod, který by se měl konat příští sobotu v Praze. Jde o akci v rámci iniciativy Freedom not Fear a její účastníci chtějí demonstrovat proti omezování svobod ve státě.

obrázekMagistrát ovšem tuto akci původně nepovolil, kromě jiného proto, že mělo jít o street party, která prý nebyla nahlášená. Nakonec ale magistrát svůj názor změnil a povolil průvod na jiné trase. Namísto okolo Rašínova nábřeží má průvod vést přes Štvanici. Organizátoři se proti původnímu rozhodnutí magistrátu zakázat akci odvolali a podali stížnost k městskému soudu, který ale rozhodl ve prospěch magistrátu. Proti tomuto rozhodnutí městského soudu se právní zástupkyně organizátorů odvolala k nejvyššímu správnímu soudu, kam podala kasační stížnost.

zdroj: ..:. ct24.cz :.

Bláboly mluvčího magistrátu v reportáži Veroniky Švihelový v nedělních Událostech.

videostream zde: ..:. ceskatelevize.cz :.
2008-10-6, 9:20:00 • Protestní akce 
Freedom not Fear se distancuje od politických stran
(FreedomNotFear.cz, 3. října 2008)


Vzhledem k tomu, že v poslední době začíná dění okolo sporu iniciativy Freedom not Fear a pražského magistrátu prosakovat do veřejné diskuse, začínají se objevovat známky možného zneužití naší aktivity či dokonce jejího přivlastnění různými skupinami, které nemají na přípravě protestních akcí žádný podíl.

obrázek

Zdůrazňujeme proto, že ačkoli se iniciativa Freedom not Fear týká politických témat, není a nechce být ve svém protestu spojována s žádnými politickými stranami ani autoritářskými seskupeními. V České republice jsme svědky situace, kdy se na námi kritizovaném omezovani soukromí, osobních svobod a zvyšujících represivních přístupů, podílejí všechny hlavní politické síly bez rozdílu.

Z těchto důvodů není na akcích Freedom not Fear vítaná prezentace jakýchkoli politických stran a autoritářských seskupení.

Věříme, že všichni účastníci protestu budou naše přání respektovat.

zdroj: ..:. fnf.cz :.
2008-10-6, 8:16:00 • Protestní akce 

FREEZEFEST 2008 – Milovice, 3. až 5. října 2008

FreezeFest 2008 by Alef (Hypno.cz)

fotogalerie: ..:. Freeze Fest 08 by Alef (Hypno.cz) :.


2008-10-5, 14:46:00 • Alternativní kultura 
Policisté neubránili ani sebe, natož občany
(Daniel Štrobl, MF DNES, 4. října 2008)


Pokud budeme (policii) svou hloupou kritikou neustále kastrovat, můžeme očekávat, že příště si technaři udělají mejdan u nás v obýváku. Tak tuto větu jsem napsal před více než třemi lety v souvislosti s dnes již legendárním zásahem policie proti účastníkům CzechTeku v roce 2005. Události tohoto týdne spojené s řáděním chorvatských rowdies bohužel potvrdily mé neblahé tušení.

..:. více zde :.

2008-10-5, 9:54:00 • CzechTek 
Kandidují i extremisté?
(Milan Libiger, Mladá fronta DNES – jihovýchodní Morava, 4. října 2008)


Antifašistická akce Zlínsko: „Do krajského zastupitelstva chtějí neonacisté“

Zlínský kraj – Kandidátku Dělnické strany do podzimních krajských voleb na východě Moravy tvoří příznivci ultrapravice. Tvrdí to na základě svého monitoringu levicoví aktivisté. Na extremistické ladění strany v celorepublikovém měřítku upozorňují také politologové. Ministerstvo vnitra už proto uvažuje o jejím zákazu.

..:. více zde :.

2008-10-5, 9:34:00 • Média 
Nácky přivítali v ghettu Romové klacky a násadou od sekyry
(Nova.cz, 4. října 2008, 16:47)


V sobotu ráno se sjeli příznivci Dělnické strany do severočeského Janova. Romové se na ně vyzbrojili.

Zhruba 70 Romů ozbrojených klacky, golfovými holemi či násadou od sekyry obklopilo členy hlídek v černých kabátech, kšiltovkách a s bílou páskou na rukávu. Zahrnulo je vulgárními nadávkami, plivali na ně a polévali je vodou. Střetu zabránila přítomnost policistů a litvínovských strážníků.

video a více na: ..:. tn.nova.cz :.

2008-10-4, 20:20:00 • Média 
ČSSD žádá kvůli řádění chorvatských rowdies Langerovu demisi
(iDNES.cz, 3. října 2008, 20:30)


Sociální demokracie chce, aby ministr vnitra Ivan Langer odstoupil kvůli výtržnostem chorvatských fanoušků v metropoli. Rowdies, kteří přijeli na zápas se Spartou, se podle ČSSD vůbec neměli dostat přes hranice. A právě Langer je prý za práci bezpečnostních složek odpovědný.

Zástupci ČSSD předem napadli možný Langerův argument, že odpovědnost za jednotlivé akce neleží na bedrech ministra, ale policejních funkcionářů.

"Ivan Langer už zřejmě zapomněl, jak vystupovali právě členové ODS a on osobně před třemi lety v době, kdy se konala technoparty Czechtek. Volali po rezignaci tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana," uvedl bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.
2008-10-4, 9:14:00 • Média 
Při prověrce Langera nevěděli o Krakatici
(Ondřej Šťastný, Tomáš Syrovátka, iDNES.cz, 3. října 2008, 1:33)


Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mě dvakrát prověřil a nenašel nic podezřelého. Tímto zaklínadlem se ministr vnitra Ivan Langer brání proti pochybnostem o svém lobbingu v kauze prodeje stavební firmy IPS. Obchod byl podezřelý tím, že ho zpovzdáli ovlivňoval kmotr podsvětí František Mrázek.

Ve čtvrtek se však ukázalo, že NBÚ minimálně v jednom případě neměl při prověřování Langera všechny klíčové podklady. Bývalý šéf úřadu Tomáš Kadlec přiznal, že policie jim v roce 2001 zamlčela informace ze spisu Krakatice. Nevěděli, že Langerovo jméno se objevuje v souvislosti s aktivitami kmotra podsvětí Františka Mrázka.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.


2008-10-3, 9:24:00 • Média 

Šéf protidrogové centrály Komorous končí u policie

(Jakub Troníček, Právo, Novinky.cz, 3. října 2008, 5:12)

Dlouholetý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous u policie podle zjištění Práva končí. Do civilu má odejít na vlastní žádost ke konci měsíce. Odchod známého lovce drogových dealerů Právu potvrdil policejní prezident Oldřich Martinů, sám Komorous se k tomu nechtěl ve čtvrtek jakkoliv vyjadřovat.


..:. více zde :.

2008-10-3, 8:24:00 • Drogy 
Napůl mrtvý Brit ležel na pražské ulici, policie marně hledá svědky
(iDNES.cz, 28. září 2008, 6:40)

Pražská policie vyšetřuje těžké zranění Brita, kterého našel 18. září náhodný chodec. Cizinec ležel s těžkým zraněním hlavy u klubu Mecca v ulici U Průhonu v Holešovicích. Kriminalisté ale nemají žádného svědka a nevědí, co přesně se stalo.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2008-10-2, 16:48:00 • Média 
Za dva brouky v krabičce od filmu putoval do invalidního důchodu
(Lenka Poláková, iDNES.cz, 1. října 2008, 2:49)


Fotografování brouků na Slovensku se může změnit v drama, které poznamená jak zdraví, tak osobní i profesní život. Josef Dvořák se po zásahu tamních ochránců přírody zotavoval čtyři roky. A to vše kvůli dvěma živým, zákonem nechráněným chrobákům v krabičce od filmu.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2008-10-1, 10:58:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Baba Vanga: V roce 2010 začne třetí světová válka
(Blesk.cz, 30. září 2008, 18:24)


Co mají společného události jako rozpadnutí Sovětského svazu, katastrofa v Černobylu, 11. září 2001 či smrt princezny Diany? Vše předpověděla tajemná Bulharka.

..:. více zde :.

2008-10-1, 8:54:00 • Média 


2008-10-1, 0:09:00 • Alternativní kultura