[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

obrázek

2008-11-30, 11:17:00 • FreeTekno akce 
Swastika Eyes pro Radu Českého rozhlasu
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 28. listopadu 2008)


"Posudek" "experta" Rady Českého rozhlasu Radka Vogla pro radu Českého rozhlasu, který spustil poslední aféru okolo "podpory fašismu" generálním ředitelem ČRo Kasíkem, se dočkal revize až poté, co se vzbouřili posluchači, zaměstnanci rozhlasu i odborná veřejnost. Rada ČRo nechala vypracovat nový posudek z pera renomovaného hudebního publicisty Jiřího Černého. "Primal Scream patří ve špičce světového rocku k těm, skupinám, které celý žánr posouvají vpřed. Tak dosud vyzněly i všechny jejich koncerty v Praze" – tak hodnotí Černý kontroverzní glasgowskou skupinu a dodává: "Že by se ale nějaká nahrávka Primal Scream nesměla vysílat nebo byla obviněna z propagace fašistické či jiné totalitní ideologie, o tom až do nynějšího „pražského“ případu mi dosud nebylo nic známo."

Rada se nicméně přes Černého posudek za svou nekompetenci a obvinění z "podpory fašismu" na středečním veřejném zasedání generálnímu řediteli neomluvila. Chybu neuznala. Ptáčkové výrok je jen její osobní a není usnesením Rady. Radek Vogl pro Radu nadále (za 5000 Kč /kus) tvoří další "posudky", i když ten poslední nedostal zaplacen. Do prosince... Místo toho hodlá Rada Kasíka "řešit" na svém prosincovém zasedání opět. Tentokrát pod jinou záminkou. Stejně blbou, jako ta první. A opět má rada vlastní "expertní posudky". Tentokráte prý dokonce tři... Politické zadání přece musí tento nezávislý orgán splnit.... Kauza "háknkrajc" skončila, zapomeňte, vzkázal radní Jíša veřejnosti, z jejichž peněz je placen.

více na: ..:. blisty.cz :.
2008-11-30, 10:42:00 • Média 
Toy Box: Cross zve na ponurou hru
(Terezie Hauková, Metro.cz, 26. listopadu 2008)


Praha – Scénografka Toy Box vyzdobila prostory pražského klubu pro hororové divadlo. Mladé publikum, které se zajímá o kulturu, dává přednost alternativnímu umění a originálním divadelním hrám před kamennými divadly. Pražský klub Cross jim opět vychází vstříc. Jeho nový projekt -scénický horor Mlčenlivá režisérky Lucie Málkové -měl včera večer premiéru.

Půdní prostory Crossu již dříve hostily hru Bouře, moderní zpracování klasického Shakespearova dramatu. Mlčenlivá je volně inspirovaná knihou T. L. Haydenové Divná Jadie a kuřimskou kauzou, snaží se pochopit, co se odehrává v hlavách týraných dětí. Na obou projektech se podílela výtvarnice s uměleckým jménem Toy Box. Metru odpověděla na několik otázek.

více na: ..:. metro.cz :.

2008-11-29, 9:24:00 • Cross Club 
Nizozemí: Znovuobsazování vystěhovaných squatů
(PL.Indymedia.org, ČSAF.cz, 28. listopadu 2008)


V sobotu 1. listopadu squatteři opětovně obsadili dva opuštěné domy číslo 2 a 20 v ulici Van Boetzelaerstraat v Amsterdamu. Dva byty v těchto budovách byly obsazeny v loňském roce. Jejich obyvatelé byli vystěhováni policí 30. října 2007 a byty zůstaly opuštěné. Nemovitosti patří společnosti "Block AB24", jejímž majitelem je firma Ymere, a v budoucnosti mají být zbourány.

více na: ..:. csaf.cz :.

2008-11-29, 9:20:00 • Squatting 

obrázek

2008-11-29, 9:04:00 • Protestní akce 
Zástupci Českého rozhlasu představili na úterní tiskové konferenci v Litvínově nový přírůstek do vysílacího portfolia. Součástí širokého spektra stanic se ke konci listopadu stane mainstreamové nacistické rádio Český rozhlas 88.

..:. více zde :.

2008-11-26, 14:18:00 • Z vesela ;) 
Antifašisti zničili dodávku NSBM kapely Temnozor
(Belzebub Media, 24. listopadu 2008)

22. 11. 2008 v Banskej Bystrici vystúpila v klube Tartators neonacistická black metalová kapela Temnozor z Ruska. O tejto kapele a ich sympatiám k neonacizmu a rasovej nadradenosti bol majiteľ klubu informovaný vopred antifašistami, napriek tomu však nebol ochotný koncert zrušiť.

více na ..:. belzebubmedia.blogspot.com :.

2008-11-25, 7:45:00 • Protestní akce 
Růžové bilboardy tentokrát na plzeňské dálnic
(Televizní noviny, Nova.cz, 23. listopadu 2008, 19:30)


Přibližně tři desítky bilboardů zasaženo růžovou barvou videostream zde (cca 7. minuta): ..:. archiv.nova.cz :.

2008-11-25, 7:35:00 • Protestní akce 
Vyjádření Antifašistické akce k událostem v Janově
(Antifa.cz, 23. listopadu 2008)


Současná vyhrocená situace na litvínovském sídlišti Janov odhalila nebezpečí, které by před propuknutím neonacistických násilností těžko někdo předvídal. Musíme sebekriticky přiznat, že poslední vývoj jsme nepředpokládali ani my, i když neonacistickou scénu podrobně sledujeme dlouhou dobu.

..:. více zde :.

2008-11-24, 8:56:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Deset snadných kroků k fašismu

Ve své nedávné a vlivné knize „The End of America“ autorka Naomi Wolfová nejdřív popisuje „standardní model“ toho, jak vlády ničí demokracii, a pak varuje, že právě tento model používá americká vláda k podkopání demokracie v USA. Podle Wolfové tento model spočívá v deseti krocích, které označuje jako „deset snadných kroků k fašismu“. Jsou to:

1. Vyvolat přítomnost vnitřní a vnější hrozby
2. Vybudovat síť koncentráků
3. Založit polovojenské jednotky
4. Založit vnitřní systém dozoru
5. Pronásledovat skupiny obyvatel
6. Svévolně zadržovat a propouštět
7. Obtěžovat důležité osobnosti, které nesouhlasí s vládou (státní zaměstnance, umělce, univerzitní učitele)
8. Zastrašit a ovládnout tisk
9. Nesouhlas přetavit ve zradu a kritiku ve vyzvědačství
10. Suspendovat právní stát

Velkou část knihy zabírá vysvětlení těchto kroků Američanům, kteří mají s něčím podobným malou osobní a politickou zkušenost. Po československé zkušenosti s totalitářstvím není nutné, abych pro čtenáře Britských listů její historické příklady opakoval – několik z nich vychází z doby normalizace. Popíšu proto postupy a taktiky, které probíhají v USA, a jsou tam historicky zcela bezprecedentní. Uvidíme, že slova Wolfové o tom, že současná americká vláda „používá tyto taktiky, aby zavřela otevřenou společnost“, nejsou zase tak neuvěřitelná.

více na: ..:. blisty.cz :.
2008-11-23, 20:17:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Apelplac v tržnici SAPA
(Milan Daniel , Britské listy, 23. listopadu 2008)


Respekt k právu a jeho vymahatelnost patří k k základním atributům právního státu. V sobotu ráno proběhla v největší tuzemské vietnamské tržnici SAPA, postižené před čtrnácti dny obrovským požárem, razie za účasti zhruba tisícovky cizineckých policistů, ČOI a dalších osob. Podle ředitele Cizinecké policie Vladislava Husáka byla akce úspěšná a bude se opakovat. Popřel, že by šlo o politickou objednávku. Dlouhé záběry kamer ČT a TV NOVA, které z akce udělaly zprávu dne, však svědčí o něčem jiném: smyslem bylo dát české veřejnosti najevo, že stát se s cizinci dokáže vypořádat důsledněji než tzv. radikálové z ultrapravicové scény, a vzít jim tak vítr z xenofobních plachet.

O tom, jak razie probíhala, svědčí jeden z účastníků, vietnamský obchodník, který do tržnice, jež slouží mj. i jako prostor pro velkoobchod, přijel jako obvykle nakupovat:

více na: ..:. blisty.cz :.


Zásah byl nepřiměřený, tvrdí Vietnamci

"Nebyla to kontrola, ale demonstrace síly," řekl ČTK předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Podle něj neměli policisté namířené pistole ani při zásahu proti extrémistům minulý týden na sídlišti Janov.

"Proti způsobu provedení zásahu co nejdůrazněji protestujeme a považujeme jeho provedení za šikanózní," sdělil ČTK mluvčí Svazu Vietnamců v ČR Tran Hoang Thanh. Vadí mu například, že policisté nasadili pouta muži, který se nebránil prohlídce, a že po areálu tržnice chodili s namířenými zbraněmi.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.
2008-11-23, 18:42:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Čeho policie v Litvínově (ne)dosáhla
(Markus Pape, Lidovky.cz, 22. listopadu 2008, 7:30)


Při pondělním zásahu Policie ČR dokázala chránit v litvínovském Janově žijící Romy před předem ohlášeným nájezdem několika stovek násilníků. A nejen je, ale veškeré obyvatelstvo sídliště. Za tohle policii patří velké uznání. Otázkou však je, za jakou cenu to policie dokázala, proč se rozhodla pro takovou strategii a jak si případně komplikovala pozici před dalšími střety, které nemusí být předem ohlášené.

… Policie selhala ve více oblastech. Nedokázala zabránit ozbrojování násilníků a značnému poškozování majetku. Zadržela a obvinila pouze zlomek velké masy pachatelů. Zatím nedokázala „odstíhat“ hlavy zločinného spolčení, jež téměř dokonale celou akci násilníků řídily.

Vysvětlení může být více. Po zkušenostech z 18. října 2008 mělo být vedení policie na možnost pouliční války dobře připraveno. Nebylo a podle všeho si střet samo přálo. Co tedy vlastně chtělo? Buď vyzkoušet různé strategie v reálu (akce takového typu jsou pro tento záměr téměř nezaplatitelná příležitost). Anebo záměrně dát najevo vedení města Litvínova a jeho obyvatelstvu, že vytvoření sociálních výbušnin typu romských ghett policie do budoucna na úkor místních policistů už nebude trpět.

více na: ..:. lidovky.cz :.
2008-11-23, 14:44:00 • Média 
Na severu Čech vznikla nová skupina ČSAF
(ČSAF.cz, 19. listopadu 2008)


S nelibostí musíme upřímně přiznat, že severočeské anarchistické hnutí poslední dobou procházelo krizí, která se vyznačovala dlouhodobou stagnací a možná i úpadkem zájmu o jeho myšlenky a aktivity. S o to větší radostí bychom proto chtěli návštěvníky a návštěvnice našeho webu upozornit, že před několika týdny byla v severních Čechách vytvořena nová anarchistická skupina působící v rámci Československé anarchistické federace.

více na: ..:. csaf.cz :.

2008-11-23, 14:42:00 • Média 

Kompletní elektronická verze samizdatového časopisu Vokno (1979-1989)

(Czech Free Press, 21. listopadu 2008, 10:55)

samizdatový časopis Vokno

Na internetu je k dispozici kompletní elektronická verze samizdatového časopisu Vokno (1979-1989), který vydával od roku 1979 František Stárek spolu se svými přáteli jako hlavní periodikum kulturního undergroundu (od 7. čísla byl na obálce uveden podtitul 'časopis pro druhou i jinou kulturu'). Do časopisu přispívali také členové Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), například Ivan Jirous a Dana Němcová.

Redakce také záhy vydávala knihy ve stejnojmenné samizdatové edici. V souvislosti s vydáváním časopisu Vokno (při přípravě šestého čísla, které se nepodařilo dokončit) byli v roce 1981 zatčeni a později odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody František Stárek, Ivan Jirous, Michal Hýbek a Milan Frič.


..:. více zde :.

2008-11-22, 17:00:00 • Retro 
zlaty drak Landa

Zlatý drak z Janova

(Adam Nenadál, Lidovky.cz, 20. listopadu 2008, 7:17)

Událost divadelního podzimu. Nejdražší, nejvýpravnější a podle aktérů také nejúžasnější. Tak média referují o hře Tajemství Zlatého draka, která má zítra premiéru v brněnském Národním divadle (NDB). "Mít prodáno šest tisíc vstupenek dva týdny před premiérou, to se ve zdejší činohře ještě nikdy nestalo, mne si ruce šéf činohry NDB Zdeněk Plachý.

více na ..:. Lidovky.cz :.


2008-11-21, 8:28:00 • Komentáře / názory 
Soud v Trutnově se bude kauzou Ztohoven opět zabývat 3. února
(ČTK, ČeskáMédia.cz, 20. listopadu 2008, 10:12)


Trutnov – Okresní soud v Trutnově se bude případem simulovaného výbuchu atomové bomby, se kterým se do vysílání České televizi nabourali členové umělecké skupiny Ztohoven, znovu zabývat 3. února 2009. Soud ve věci vyslechne dva znalce, kteří zpracovali další znalecké posudky. ČTK to dnes řekla soudkyně Stanislava Suchánková.

více na: ..:. ceskamedia.cz :.

2008-11-21, 8:16:00 • Média 

Účastník CzechTeku dostane náhradu, řekl soud

(Veronika Rodriguez, Aktuálně.cz, 18. listopadu 2008, 17:30)

Okresní soud v Tachově rozhodl, že Ivo Kokrment při technoparty v roce 2005 nenapadl nikoho z policistů a nemusí tudíž platit ani žádné soudní náklady.


..:. více zde :.

2008-11-20, 10:20:00 • CzechTek 

Court clears CzechTek dancer, state must pay

(Czech News, Aktualne.cz, November 19th, 2008, 2.30PM)

Prague – District Court in Tachov has ruled that Ivo Kokrment did not attack policemen during a CzechTek outdoor techno party in 2005. The Ministry of Justice has to pay for all Kokrment's legal costs.

"Police charged me for not stopping my car when they told me to and for driving into a policeman. In reality I only started to argue with one policeman and he then attacked me," said Kokrment.

more: ..:. Aktualne.cz/CzechNews :.


2008-11-20, 10:01:00 • English 
Squateři obsadili v Londýně luxusní dům za šest milionů liber
(Jaroslav Fiala, iDNES.cz, 18. listopadu 2008)


Skupina britských "alternativců" udělala z domu za šest milionů liber avantgardní umělecké dílo. Zatímco původní majitelé chystají žalobu, squateři na sebe přitáhli pozornost médií.

… Podle vyjádření ministerstva vnitra je squating "obsazováním nevyužitých nemovitostí" a také "naplněním skutkové podstaty trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru dle § 249a trestního zákona".

více na: ..:. bydleni.idnes.cz :.
2008-11-19, 10:59:00 • Squatting 
O policejním zásahu na Cibulce bude se čtenáři diskutovat squater Štefan
(iDNES.cz, 18. listopadu 2008, 16:45)


Pražský statek Cibulka, který obývají squateři, zažil v pátek v noci zásah policistů, kteří tam údajně hledali pachatele loupežného přepadení. Kvůli zásahu pak na neděli svolali squateři demonstraci. Na policejní razii i na život ve squatu se ptejte ve středu od 11:00 jednoho z nich – Štefana.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2008-11-19, 8:20:00 • Squatting 
Expert on-line: Další Litvínov nevylučuji
(iHNed.cz, 18. listopadu 2008, 21:10)


Se čtenáři iHNed.cz diskutoval odborník na pravicový extremismus Ondřej Cakl.

..:. více zde :.

2008-11-19, 7:46:00 • Média 

obrázek

2008-11-19, 7:31:00 • Přišlo e-mailem 
O válce v litvínovských ulicích, omalovánkách, rasismu každodenního života a selhání antifašismu
(Ondřej Slačálek, a-kontra.cz, 18. listopadu 2008)


Neonacisté si užili rioty, ale Romové dali najevo, že se jich nebojí, i když zůstanou osamoceni. I tak by šlo stručně shrnout to nejpodstatnější z letošního 17. listopadu. A dodat: Litvínov zažil ohromné policejní manévry. Co překvapilo? Masivní rasistické sympatie „obyčejných lidí“ – a takřka naprostá nepřítomnost autonomní scény. Přinášíme reportáž našeho redaktora z místa.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2008-11-18, 8:56:00 • Komentáře / názory 
Odborník na extremismus: Budou další střety, a ještě horší
(Lenka Petrášová, iDNES.cz, 18. listopadu 2008, 1:15)


Ondřej Cakl, odborník na pravicový extremismus, upozorňuje už léta, že v Česku doutná velký problém v podobě neonacistů. A po včerejšku říká: "Bude hůř. Čekají nás mnohem tvrdší střety."

více na: ..:. iDNES.cz :.

2008-11-18, 7:35:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Bitva policie s neonacisty: 14 zraněných
(ČTK, iHNed.cz, 18. listopadu 2008, 0:59)


Česko zažilo největší střet policie s extrémisty od roku 2000
Stovky neonacistů se snažily násilím dostat na litvínovské sídliště Janov, kde žijí Romové

Více jak dvě a půl hodiny se pravicoví radikálové snažili probít z centra Litvínova do převážně romské čtvrti Janov. Výsledkem byla bitka s policií, největší od protestů proti zasedání MMF v Praze z roku 2000.

Sedm policistů a sedm radikálů bylo zraněno, z toho jeden extrémista vážně. Rozbuška mu utrhla prsty na ruce.

Šlo o akci krajně pravicové Dělnické strany, která prezentuje ostře protiromské názory

více na: ..:. hn.ihned.cz :.

Nácek s židovskou hvězdou ???

2008-11-18, 7:07:00 • Média 
V Itálii padly směšné rozsudky za Janov 2001
(koro, a-kontra.cz, 17. listopadu 2008)


Soud v italském Římě udělil tresty policistům za zásah během protestů proti zasedání G8 v Janově. Ve čtvrtek byl odsouzeno třináct policistů, ovšem samí "pěšáci". Vyšší šarže odešly od soudu bez trestu.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2008-11-18, 3:50:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Report: Demonstrace za Cibulku na Palačáku
(koro, a-kontra.cz, 17. listopadu 2008)


Kolem účasti na nedělní demonstraci proti vyklizení squatu Cibulka panovaly obavy. Demonstrace byla svolaná narychlo, počasí nevlídné...Účast kolem 150 lidí je proto milé překvapení. Stejně jako v pátek v noci, kdy policie odvážela Cibulkáře na oddělení, se ukázalo, že se dokážeme rychle a ve slušném počtu rozhýbat. Tuto schopnost je potřeba si podržet.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2008-11-18, 3:43:00 • Squatting 
Závěrečná řeč advokátů Christiánie
(Politiken, Mochasin.com, 17. listopadu 2008)


Ve své závěrečné řeči konstatovali právní zástupci Christiánie, že stát Christiánii poskytl nevypověditelné užívací právo a to hned několikrát.

více na: ..:. mochasin.com :.

2008-11-18, 3:41:00 • Squatting 
Pozadí filmu „69“ o Ungdomshuset
(Politiken, Mochasin.com, 16. listopadu 2008)


Režisér Nikolaj Viborg získal jako jediný povolení natáčet uvnitř Ungdomshuset v době před vyklizením domu. Jeho dokumentární film „69“ byl uveden na festivalu Dox a vyhrál dvě ceny.

Rozteklý asfalt a dlažební kostky v ulicích. Čtvrť Nørrebro hoří a oranžová světla pouličních lamp svítí na mladého pankáče, který zírá někam do neznáma.

„Nechce se mi jít na ulici s helmou na hlavě a železnou tyčí v ruce a zároveň se bát, že když vyjdu ven, tak mě můžou zastřelit nebo zastřelit někoho z mých kamarádů. Nebo že udělám z nějakého policisty invalidu.

více na: ..:. mochasin.com :.

...
2008-11-17, 19:52:00 • Squatting 
Střet extremistů s policií v Litvínově si vyžádal zraněné, sledujte on-line
(iDNES, 17. listopadu 2008, 17:55)


Pravicoví extremisté bojovali tři hodiny v Litvínově s policií a snažili se dostat na romské sídliště Janov. Kolem 18. hodiny střety utichly, ale možná ne definitivně. Těžkooděnci odrazili útok davu, který se pak rozdělil do skupinek. Vzduchem prosyceném slzným plynem létají dýmovnice a dlažební kostky, shořel vůz strážníků. Zranění jsou na obou stranách.

..:. více zde :.

2008-11-17, 18:26:00 • Média 
Tisková zpráva k události na usedlosti Cibulka
(16. listopadu 2008, 10:55)


V noci z 14.-15. listopadu 2008 Policie ČR zadržela skupinu lidí, která dlouhodobě připravovala usedlost Cibulka k alternativnímu kulturnímu využití. Stalo se tak pod záminkou hledaní pachatele podezřelého z napadení starší ženy v pražských Košířích.

..:. více zde :.

2008-11-17, 15:49:37 • Squatting 
Squateři demonstrovali v centru Prahy kvůli policejnímu zásahu
(iDNES.cz, 16. listopadu 2008, 19:06)


Na Palackého náměstí v Praze demonstrovalo zhruba 150 squaterů a jejich příznivců. Kritizovali páteční policejní zásah v jednom z jejich pražských útočišť v usedlosti Cibulka, při němž bylo několik lidí zatčeno. Policie protestu přihlížela, zasahovat nemusela.

… S druhým projevem vystoupil vůdce českých anarchistů Ondřej Slačálek. Podle něj není vyklizení Cibulky izolovaným aktem, který by se dal vnímat samostatně. "Je to výsledek hnutí za Prahu represivní," řekl.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.
2008-11-17, 12:54:00 • Protestní akce 


2008-11-17, 12:24:00 • Protestní akce 
Squatteři protestovali proti zákroku policie
(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 16. listopadu 2008, 19:27)


Praha – Na Palackého náměstí v Praze dnes v podvečer hodinu demonstrovalo asi 150 příznivců squatterského hnutí. Protestovali zejména proti pátečnímu policejnímu zásahu ve squatu Cibulka v Praze-Košířích. Obviňují policii, že při akci obyvatele usedlosti zbila. Na Palackého náměstí je od roku 2004 takzvaný pražský Hyde Park, kde se mohou přes den konat shromáždění bez ohlášení magistrátu. Na pořádek dohlíželo asi deset policistů, akce proběhla klidně a bez problémů."Policie se chovala značně nestandardně a brutálně," uvedl jeden z řečníků při odsouzení pátečního zásahu. "Chceme zjistit, kdo je odpovědný za tento zásah," dodal. Účastníci demonstrace řečníky podpořili několika transparenty s hesly například "Stop policejní zlovůli" nebo "Squatters against repression".

..:. více zde :.

2008-11-17, 10:59:00 • Protestní akce 
Prague squatters condemn police's alleged brutal crackdown
(CTK, CeskeNoviny.cz, 16.11.2008 22:45)


Prague – About 150 squatters gathered at a square in central Prague today to protest against what they say was the police's inappropriate intervention against the Prague-Cibulka squat on Friday.

..:. více zde :.

2008-11-17, 10:12:00 • Média 
Squatteři budou demonstrovat proti policejnímu zásahu
obrázek(ČTK, ČT24.cz, 16. listopadu 2008, 14:01)


Praha – Squatteři se rozhodli protestovat proti pátečnímu policejnímu zákroku ve squatu Cibulka v Praze-Košířích. Na dnešní podvečer proto svolali na Palackého náměstí v Praze demonstraci. Potvrdil to Tomáš, squatter z vily Milada v Praze 8. Podle mluvčí pražské policie Evy Miklíkové se policie chystá akci na místě monitorovat.

"Chceme protestovat proti zvyšující se represi proti squatterskému hnutí. Není to jen páteční zákrok, ale poslední události," řekl Tomáš. Na mysli měl například kontrolu policie ve squatu Milada na začátku listopadu.

Squatterům se ale především nelíbil páteční policejní zákrok ve squatu Cibulka. Podle Miklíkové zde policisté pátrali po údajném pachateli loupežného přepadení. Tři squatteři před policejní hlídkou utekli na střechu statku, odkud měli po policistech házet cihly a tašky, čímž dva policisty zranili. Slezli až po varovném výstřelu.

..:. více zde :.

2008-11-16, 15:55:00 • Média 
Film o Ungdomshuset vyhrál dvě ceny
(Politiken, Mochasin.com, 15. listopadu 2008)


Dokumentární film „69“, poskytující unikátní pohled do domu mládeže Ungdomshuset před jeho vyklizením byl oceněn na filmovém festivalu Cph:Dox.

Režisér Nikolaj Viborg a kameramanka a asistentka režie Ditte Marie Nielsenová se pohybovali uvnitř Undomshuset a natáčeli posledních šest měsíců před jeho vyklizením. Jejich úsilí přineslo ovoce hned ve dvou kategoriích – film „69“ vyhrál cenu Danish Dox a cenu publika.
Zvláštní cenu Doc Alliance, která je výsledkem spolupráce pěti mezinárodních festivalů, získal film Pavla Kouteckého a Miroslava Janka „Občan Havel“.

zdroj: ..:. mochasin.com :.Boj za Ungdomshuset ukázal, že squaty lze ubránit

Intenzivní zápas o squat Ungdomshuset začal před dvěma lety, kdy se schylovalo po prohraném soudním sporu k násilnému vyklizení. Předcházela mu řada demonstrací, včetně násilných protestů. Ty vyvrcholily v březnu 2007, kdy bylo kodaňské centrum mládeže skutečně policií vyklizeno – za pomoci bagrů, protiteroristického komanda i armády. Čtyři dny po vyklizení proběhla jeho demolice. Nepokoje, které trvaly několik dní, donutily dánskou vládu uzavřít hranice před přílivem protestujících sympatizantů z celé Evropy.

Protesty pak pokračovaly v různých podobách po celý rok loňský rok. Na jaře letošního roku přidělila kodaňská radnice pod neustávajícím tlakem hnutí za Ungdomshuset novou budovu.

Video „Ungdomshuset Eviction Trailer“ z prosince 2006 bylo předzvěstí masivních protestů, které nemají v dánské moderní historii obdobu.

Demonstrace proti policejnímu zásahu na Cibulce proběhne dnes v 17 hodin na Palackého náměstí v Praze 2.

2008-11-16, 11:55:00 • Squatting 
Pomáhat a chránit, aneb logika výroků "no, tak vidíte"
a "udělali jsme nějaký zákrok..."

(Michal "Wolf" Vlk, Britské listy, 15. listopadu 2008)


Několik mladých lidí (říkejme jim třeba pankáči – pozn. red) trávilo páteční večer na Cibulce. Neoficiální skupina se již od letošního léta pokouší několik let chátrající objekt alespoň částečně zpřístupnit veřejnosti. To vše po domluvách se zástupcem současného majitele. Doposud proběhlo několik úklidových prací a čištění prostoru objektu. Výzvu k zapojení dalších zájemců zveřejnili „Cibulkáři“ před týdnem. Že ji vyslyší i policie, nepředpokládali. Ta ji samozřejmě pochopila po svém.

"V pátek dne 14. listopadu kolem jednadvacáté hodiny bylo na linku tísňového volání přijato oznámení, že se má v prostoru ulice V cibulkách v Praze 5 pohybovat pachatel loupežného přepadení starší ženy."

Co se stane, pokud někde na Praze 5 údajně dojde k loupeži, popisuje jeden z účastníků události: "Najednou řev a baterky v okně, v první chvíli jsme mysleli, že jsou to náckové, pak na nás přes okno začali mířit pistolí. Vylezli jsme ven, někomu se povedlo utéct na střechu. Lidi dole byli sraženi na zem, kopali do nás, dostal jsem ránu teleskopem. Pak vystřelili do vzduchu a že jestli prý z té střechy neslezou, tak je sestřelí. Samozřejmě slezli. Policajti tvrdí, že na ně z té střechy házeli nějaké kameny, což je blbost."

více na: ..:. blisty.cz :.
2008-11-16, 10:17:00 • Squatting 
Policie zasáhla proti pražským squaterům. Chystají demonstraci
(Petra Pospěchová, iHNed.cz, 15. listopadu 2008, 18:55)

Zásah proti třem squaterům na pražské usedlosti Cibulka zaměstnal z pátku na sobotu kolem stovky policistů včetně čtyřiceti příslušníků Speciální pořádkové jednotky. Zranění byli na obou stranách.

Odlesky modrých majáků, halekání pankerů a dusání těžkých a bot okořenily páteční noc Pražanům žijícím v okolí policejní stanice na Běhounkově ve Stodůlkách. Právě sem totiž policie kolem půlnoci přivezla squatery, které předtím zadržela při razii na usedlosti Cibulka.

více na: ..:. domácí.iHNd.cz :.

2008-11-15, 19:03:00 • Squatting 


2008-11-15, 18:23:00 • Protestní akce 
Protest proti vyklizení squatu Cibulka! Přijďte!
(a-kontra.cz, 15. listopadu 2008)


Policie v pátek v noci vyklidila squat Cibulka v Praze-Košířích a jeho obyvatele odvezla na místní oddělení. Už v noci se u statku sešlo kolem třiceti lidí, kteří se poté přesunuli před služebnu. Na neděli 16.11. chystáme další protest proti vyklizení squatu, který proběhne na pražském Palackého náměstí od 17.00.

zdroj: ..:. a-kontra.cz :.

2008-11-15, 17:08:00 • Protestní akce 
Razie na Cibulce: policie zadržela squattery
(koro, a-kontra.cz, 15. listopadu 2008)


Kolem desáté hodiny se rozblikaly displeje mobilních telefonů: Policie vyklízí Cibulku. Na místě bylo kolem sedmi policejních aut, v záloze čekaly antony. Zadrženo bylo přímo v objektu šest nebo sedm lidí. Oficiální důvod šťáry: na Cibulce se prý mohl skrývat pachatel násilné trestné činnosti.

více na: ..:. a-kontra.cz :.

2008-11-15, 17:06:00 • Squatting 
Tři zadržení propuštěni, čtvrtý stále v policejní cele
(cztk wb, 15. listopadu 2008, 16:39)


Policie dnes odpoledne propustila tři muže, které zadržela během včerejšího zásahu na statku Cibulka na Praze 5. Všichni tři jsou obviněni z napadení veřejného činitele. Policejní obvinění odmítají, podle nich je naopak napadla policie a zmlátila je. Jejich zranění jsou zadokumentována v lékařských zprávách.
Čtvrtého muže podle svědků policie bezdůvodně napadla a zadržela před služebnou v Košířích. Propustit ho údajně hodlá zítra.

2008-11-15, 16:41:00 • Squatting 
Policisté zraněni ve squatu
(Policie.cz, 15. listopadu 2008, 10:55)


V pátek dne 14. listopadu kolem jednadvacáté hodiny bylo na linku tísňového volání přijato oznámení, že se má v prostoru ulice V cibulkách v Praze 5 pohybovat pachatel loupežného přepadení starší ženy.

..:. více zde :.

2008-11-15, 14:51:00 • Squatting 
Pomáhat a chránit
(cztk wb, 15. listopadu 2008, 13:37)


Páteční policejní akce na usedlosti Cibulka v pražských Košířích se začíná vybarvovat.

Podle tvrzení svědků se situace seběhla zhruba takto.

Několik mladých lidí trávilo pateční večer na Cibulce. Neoficiální skupina se již od letošního léta pokouší několik let chátrající objekt alespoň částečně zpřístupnit veřejnosti. To vše po domluvách se zástupcem současného majitele. Doposud proběhlo několik úklidových prací a čištění prostoru objektu. Výzvu k zapojení dalších zájemců zveřejnili „Cibulkáři“ před týdnem. Že ji vyslyší i policie nepředpokládali. Ta ji samozřejmě pochopila po svém.

V pátek před desátou hodinou večerní vtrhlo policejní komando bez vědomí majitele a bez zákonných důvodů do objektu a vyzvalo přítomné ať se okamžitě pakují. Protože kolektiv Cibulky byl v tento moment v jedné zamčené místnosti, podařilo se třem chlapcům vylézt na střechu objektu. Obávali se totiž vyklizení, v objektu měli osobní věci a další svůj majetek. O oprávněnosti policejního zásahu měli pochybnosti, když v objektu byli s vědomím majitele.
Policie třem mužům na střeše vyhrožovala, že je „sundá“ násilím a na důkaz toho, že to myslí vážně, vystřelila do vzduchu varovný vystřel ze služební pistole. Po něm střešní trosečníci kapitulovali a ze střechy skutečně slezli. Odměnou za opovážlivost jim byla nakládačka od neohrožené policejní přesily.
Podle nepotvrzených zpráv mají lehčí zranění, k mlácení policie použila i teleskopické obušky. Svědci přítomní celému incidentu popírají, že by policii kdokoli a čímkoli napadal. Rovněž popírají tvrzení policie, že hledala pachatele přepadení. Během zásahu o ničem takovém neinformovala. Teprve zhruba hodinu po té, kontaktovala policie správkyni Cibulky a informovala ji o svém postupu.

Tři muži ze střechy jsou stále na cele předběžného zadržení a policie zřejmě podala návrh na vzetí do vazby. S nimi je zadržen i čtvrtý muž, který byl zatčen při dalším incidentu před Místním oddělení policie Košíře v Běhounkově ulici.
Policie se rozhodla ochránit budovu policie před hloučky několika lidí, kteří čekali, až propustí jejich kamarády. Při zabírání prostoru před vchodem kordonem těžkooděnců byli bezdůvodně napadeni několika ranami do břicha dva čekající muži, a zároveň je policie zadržela. Jednoho propustila bez obvinění ještě v noci. Druhý je stále zadržen, pravděpodobně i proto, že má slovenské občanství.

Co dodat? Zatím není zcela jasné zda policejní akce byla „jen“ výstřelkem několika agresivních psychopatů nebo naopak připravená operace s cílem zabránit vzniku „squatu“ na Cibulce. Podstatné je ovšem to, že uniformovaná hovada se opět předvedla v celé své ohavné kráse.

Je na čase, jim dát jasně vědět, že kreténismus tohoto ražení jim nebude tolerován.

Sledujte tento web i další zpravodajství alternativních médii.

Policejní násilí nezůstane bez odezvy.
2008-11-15, 14:05:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Squatteři dostali na budku. Policejní razie v Praze
(TN.Nova.cz, 15. listopadu 2008, 7:47)


Policisté provedli v noci z pátku na sobotu razii v sídle squaterů na Cibulce v pražských Košířích. Nastala potyčka.

Neklidnou noc zažili sqautteři v pražských Košířích. Policie tam provedla razii. Po ní odvezla obyvatele příbytku na služebnu.Na místo dorazila po 23. hodině desítka policejních vozů. Podle policie čtyři squatteři napadli policejní hlídku, která na místo vyjela po oznámení na linku 158

více na: ..:. tn.nova.cz :.
2008-11-15, 10:19:00 • Squatting 
Policejní manévry na Cibulce
(CzechTek WebLog, 15. listopadu 2008, 4:23)

Páteční večerem proběhla krátce po dvaadvacáté hodině zpráva, že policie vyklízí chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích. Skupina mladých lidí před nedávnem ohlásila pokus o oživení této zanedbané památky. Po této informaci vyrazilo k Cibulce několik skupinek, fotografové a novináři.

..:. více zde :.

2008-11-15, 4:33:00 • Squatting 
Policie podnikla razii na Cibulku

aktualni info z místa

cca 6 lidi je stale zadrzovano na policejni sluzebne v N.Butovicich (ul. Behounkova) nekteri podavaji vysvetleni, nekteri budou mozna obvineni z napadeni ver. cinitele, zda bude vazba se nevi
kazdopadne pred fizlarnou se bude hlidkovat a cekat na propusteni
pripadne posily s teplymi napoji vitany, ale nejsou bezpodminecne nutne
pozor na tezkoodence vyskytujici se v okoli, mohou byt agresivni


FLASH 0:35: zásah policie proti squatterům na Cibulce
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 15. listopadu 2008, 0:35)


Pod rouškou noci přepadla v 23 hodin jednotka 40 policistů v protiúderových oblecích pražský squat Cibulka. Zásah se neobešel bez násilí. Údery tonfou do břicha před služebnou policie, krev v obličeji zadržených... Útok skončil 0:20. Někteří policisté nemají (jako obvykle) identifikační čísla. Prozatím je šest zadržených, z toho dva na místě a čtyři před služebnou. Velitel zásahu odmítá hovořit s novináři a odmítá se identifikovat i zadrženým. Tvrdí, že se obává o svůj život. Britské listy, které přinesly informace jako jediný deník, mají na místě fotoreportéra, a tak co nejdříve přineseme i fotografie ze zásahu.

zdroj: ..:. blisty.cz :.

2008-11-15, 2:27:00 • Squatting 
obrázek Praktiky ODS v Praze: politická cenzura
svobodné umělecké tvorby

(Artwall.cz, Britské listy, 14. listopadu 2008)

PETICE PROTI NUCENÉMU PŘERUŠENÍ ČINNOSTI GALERIE ARTWALL


tisková zpráva galerie ARTWALL

Vzhledem k tomu, že se Magistrát hl. m. Prahy rozhodl v reakci na výstavu skupiny Guma Guar "Kolektivní identita" zlikvidovat galerii ARTWALL, jsme zorganizovali petici. Doufáme, že se nám podaří upozornit na cenzorské praktiky Magistrátu hl. m. Prahy, dosáhnout přezkoumání celého případu městským zastupitelstvem a zachovat galerii ARTWALL ve stávajícím umístění.

více na: ..:. blisty.cz :.

2008-11-14, 8:46:00 • Protestní akce 
Válka v Iráku skončila, hlásilo falešné vydání New York Times
(Novinky.cz, 12. listopadu 2008, 20:23)


Newyorčané se divili. Na ulicích města se v úterý rozdávalo zvláštní vydání listu New York Times, které na titulní straně hlásalo Válka v Iráku skončila. Šlo však o podvrh, což potvrzovalo i datum vydání 4. července 2009.

Texty na první straně informovaly o konci války v Iráku a o tom, že vojáci se z Iráku okamžitě vracejí. Další článek informoval o tom, že národ sleduje budování zdravé ekonomiky a že v USA byl schválen zákon o minimální mzdě. V listu byly dále články o tom, že za univerzitní studium se už nebude platit a že se rozšiřují cyklistické stezky.

více na: ..:. novinky.cz :.

2008-11-13, 8:15:00 • Protestní akce 
Na Radiu 1 – Festival politické písně
(Rádio1.cz, 11. listopadu 2008)


Ve čtvrtek 13. listopadu budeme od 18 hodin vysílat speciální pořad Festival politické písně s podtitulem Tipy pro cenzory. Rodriguez a Ondřej Formánek, kteří jej připravili, vám v něm připomenou, že vaše oblíbené písničky jsou vesměs závadnými, nebezpečnými projevy paumění z dílen zfetovaných podvratných živlů. Vámi oblíbená hudba by se měla rozhodně zakázat!

..:. více zde :.

2008-11-13, 8:04:00 • Protestní akce 
Odcházím ze Strany zelených
(Stanislav Penc, blog.aktualne.cz, 13. listopadu 2008)

Jsem přesvědčen, že smysl vstupu do veřejných aktivit a zvláště do volených politických struktur musí být podpořen jasnou vizí a programem. Loajalita ke společnému dílu, k úspěchům i prohrám má být základ společné práce v politické straně nebo hnutí. Tento fenomén jsem si hodně uvědomoval během parlamentních voleb a mého vstupu do Strany zelených před dvěma roky. Teď už tento dojem bohužel nemám.

..:. více zde :.

2008-11-13, 3:21:00 • Si děláš kozy... 
Neonacisté napadli v Praze izraelského rabína
(Novinky.cz, TV Prima, 12. listopadu 2008, 17:50)


Tři neonacisté z ultrapravicového Národního odporu v úterý ve 20:45 napadli v pražské Široké ulici v Židovském Městě v Praze dvaapadesátiletého izraelského rabína. Podle informací TV Prima na něj křičeli rasistické nadávky, kopali ho a nakonec po něm házeli dlažební kostky.

…Kamery pražského metra zachytily jiný útok těchto neonacistů. Ve stanici napadli jednoho příznivce punkového hnutí. Dva neonacisté na něj zaútočil pěstí, ostatní do napadeného kopali.

více na: ..:. novinky.cz :.
2008-11-12, 18:08:00 • Média 
Drsný život pražských squatterů ve vile Milada
(Jindřich Kodíček, TN.Nova.cz, 11. listopadu 2008, 4:17)


Natáčeli jsme squattery přímo uvnitř posledního squattu svého druhu v Praze.

Vila Milada slouží sqautterům od roku 1998. Její osazenstvo se po dobu 10 let změnilo. Myšlenky a ideály však zůstávají a jsou pevně zaryty do zdí baráku, který měl být určen k likvidaci.

více na: ..:. tn.nova.cz :.

2008-11-12, 18:07:00 • Squatting 
Czech law to punish marijuana less strictly than other drugs
(CTK, CeskeNoviny.cz, 11.11.2008, 19:54)


Prague – The possession of a small amount of marijuana for personal use will be punished far less strictly than that of other drugs, the Czech lower house of parliament agreed within the passage of the Penal Code today.

..:. více zde :.

2008-11-12, 7:28:00 • English 

Za marihuanu mají hrozit mírnější tresty než za jiné drogy

(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 11. listopadu 2008, 18:09)

Za držení marihuany pro vlastní potřebu mají hrozit výrazně nižší tresty než za jiné drogy. Sněmovna dnes v rámci nového trestního zákoníku odmítla návrh lidoveckého ministra Cyrila Svobody, aby nový kodex nerozlišoval drogy na měkké a tvrdé. Stejně tak ale odmítla i návrh poslanců Strany zelených na dekriminalizaci marihuany.


..:. více zde :.

2008-11-12, 7:27:00 • Drogy 
Zelení chtějí legalizovat marihuanu. Lidovci jsou proti
(Ondřej Leinert, iHNed.cz, 11. listopadu 2008, 10:16)


Pana ministra neomlouvá jeho nízký věk a méně životních zkušeností, říká lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová na adresu ministra školství Ondřeje Lišky, který chce legalizovat užívání marihuany.

více na: ..:. domaci.ihned.cz :.

2008-11-11, 11:03:00 • Drogy 
Zaměstnanci ČEZu podle policie vydírali zákazníky
(Jiří Korbel, Deník.cz, 10. listopadu 2008, 17:01)


Olomouc – Z vydírání obvinili detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dvaatřicet zaměstnanců společnosti ČEZ Měření, s. r. o.

Nelegálně vnikli na soukromý pozemek, kde odpojili elektřinu. Zákazníky pak pod psychickým nátlakem nutili zaplatit vysoké částky za údajný černý odběr. Kdo nezaplatil, byl donucen podepsat, že společnosti dluží peníze.

více na: ..:. denik.cz :.

2008-11-11, 10:50:00 • Média 
Před 50 lety zakázali komunisté Romům kočovat
obrázek(ČTK, Romea.cz, 9. listopadu 2008, 10:59)


Poslední kočující čeští Romové museli svůj dosavadní tradiční způsob života ukončit přesně před půlstoletím. V celém tehdejším Československu je k tomu komunistický režim přinutil vydáním zákona o trvalém usídlení kočujících osob, který začal platit 11. listopadu 1958. Zákon sice z platného právního řádu před deseti lety zmizel a již od roku 1990 Romům za život "na cestě" nikdo vězením nehrozí, přesto se k životnímu stylu předků vrátit nechtějí.

"Lidi už na ten způsob života zapomněli. Že by si někdo koupil tady v Čechách koně nebo karavan, to nehrozí," řekl ČTK předseda sdružení Dženo a místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. Cestovatelskou krev přesto podle něj Romové neztratili. "Nová forma nomádství je, že hodně lidí migruje za prací," vysvětlil Veselý; týká se to podle něj však nejen Romů.

více na: ..:. romea.cz :.
2008-11-11, 10:05:00 • Média 
V Británii a Francii je kočování povolené, ale není jednoduché
(ČTK, Romea.cz, 9. listopadu 2008, 12:38)


Kočovný způsob života je legální v Británii i Francii, ale v obou zemích přináší určité problémy. V obou státech, které jsou přibližně stejně lidnaté, je zhruba přes 300.000 kočovníků.

..:. více zde :.

2008-11-11, 9:59:00 • Média 
Squaty a autonomní centra
(TerasaClub.com, 10. listopadu 2008)


Výstava fotografií ze squatů a autonomních center nejen z Česka, fotografií z akcí a demonstrací na podporu squatů a proti kriminalizaci squattingu.
Výstava bude v klubu k prohlédnutí při všech akcích od pondělí 10. listopadu do pátku 5. prosince.

více na: ..:. terasaclub.com :.


Výstava – „Squaty a autonomní centra“
(Squat.net, 10. listopadu 2008, 20:59)


Trochu se to sice protáhlo, ale nakonec se nám přece jen podařilo dát dohromady slibovanou výstavu fotek a textů se squatterskou tématikou, která by v následujících dnech, týdnech, měsících a doufejme, že i letech měla být nainstalována na nejrůznějších veřejně přístupných místech, aby tam mohla posloužit jako prostředek k prezentaci squattingu jako uvědomělé, smysluplné, sociální aktivity.

více na: ..:. squat.net :.
2008-11-11, 8:38:00 • Squatting 
Nový autonomní prostor Cibulka
(A-Punk.cz, 8. listopadu 2008, 12:07)


obrázek Dlouhodobě nevyužívaná a chátrající usedlost Cibulka v Praze 5 vystřídala za celou svou dlouhou historii (od 16. stol.) mnoho majitelů a sloužila k nejrůznějším účelům. V současné době je jejím majitelem společnost Cibulka a.s., dceřiná firma U.A.M.K., která po dlouhou dobu nejevila absolutně žádný zájem o rekonstrukci nebo rozumné využívání této kulturní památky, ba naopak. V druhé polovině devadesátých let obývalo statek cca 40 lidí a probíhaly zde nejrůznější koncerty a další kulturní akce. Po vyklizení objektu jeho devastace dále pokračovala a dnes je dříve obývaná část absolutně zničená a neobyvatelná. Letos v dubnu, jako afterparty po pochodu pražskými ulicemi, zde proběhla akce squattek, v rámci celoevropské squaterské iniciativy April 2008. Tím započalo seriózní vyjednávání s firmou U.A.M.K. o pronájmu ruin usedlosti za účelem obnovení kulturního využívání objektu. Majitel byl naším aktivitám nakloněn a tak nic nebránílo začít s úklidem, základními opravami a budovaním zázemí. Momentálně již máme většinu těchto prací za sebou a začínáme plánovat první veřejné akce. Cílem je vytvořit zde prostor pro svobodnou seberealizaci jak naší, tak i ostatních. Můžeš se zapojit i ty.

Jak můžete pomoct: domluvte u nás akci, zapojte se do nějaké z našich aktivit nebo přijď na některou brigádu.

Co potřebujeme: kamna, stavební materiál, svíčky, nářadí, nábytek

Ozvat se nám můžeš na cibulka.squat[zavináč]safe-mail.net

zdroj: ..:. a-punk.cz :.

2008-11-10, 9:43:00 • Squatting 
Čeho je moc, toho je příliš: Katřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 10. listopadu 2008, 10:55)


Dekriminializace pěstování, držení a užívání marihuany pro vlastní potřebu je nutnou reakcí zákonodárců na realitu všedního dne nejen v Česku, ale v celé Evropě. Konopí se navzdory všem protidrogovým radikálům, kteří nerozeznávají rozdíl mezi jointem a heroinem, stalo rostlinou doopravdy kulturní. Míra jeho konzumace je masová – půl miliónu až milión konzumentů v České republice ukazuje, že úcta k dávno nevyhovujícímu zákonu je iluzí zákonodárců a policajtů. Přesto z populace ani z mládeže není hejno zfetovaných asociálů. Podtrhuji, že s dekriminalizací já osobně vřele souhlasím, podporuji i beztrestnost pěstování psychoaktivního konopí pro léčebné účely na základě lékařského povolení. Ale nic se nemá přehánět.

více na: ..:. blisty.cz :.

2008-11-10, 9:42:00 • Drogy 

Ben Sharpa: Hegemony


..:. více zde :.

2008-11-9, 13:31:00 • Video a filmy 
Christiánie – smlouva “zmizela”
(Politiken, Mochasin.com, 8. listopadu 2008)


Advokáti zastupující Christiánii se včera v soudním sále rozčilovali kvůli znemožněnému přístupu k tajným a zadrženým dokumentům, které jsou v procesu klíčové.

Advokáti zastupující Christiánii se včera v soudním sále rozčilovali kvůli znemožněnému přístupu k tajným a zadrženým dokumentům, které jsou v procesu klíčové.

Advokátům bylo řečeno: „tyto dokumenty již neexistují“

Advokáti Knud Foldschack a Christian Dahlager se marně pokoušeli získat přístup k naprosto klíčovým dokumentům, které se týkají smlouvy z roku 1991 mezi státem a Christiánií.

Ale Katastrální úřad nemovitostí (v Dánsku doslova „Správa hradů, zámků a nemovitostí), který hraje jak v tomto procesu tak v průběhu „normalizace Christiánie“ velkou roli, oznamil advokátům, že dokument „ve své původní formě“ již neexistuje.

To advokáty viditelně rozčílilo.

více na: ..:. mochasin.com :.
2008-11-9, 10:45:00 • Squatting 
Evropští vydavatelé: ČR chce omezit svobodu tisku
(ČTK, Týden.cz, 7. listopadu 2008, 19:12)


Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) v pátek vyzvala členské země Evropské unie, aby upustily od opatření, která jsou v rozporu se základními právy a svobodou vyjadřování a přístupu k informacím. Jako příklad uvedla novelu trestního řádu v České republice, která mimo jiné zakazuje zveřejňování odposlechů.

více na: ..:. tyden.cz :.


… Při prosazování tohoto zákona se poslanci často oháněli nedávným zveřejněním odposlechů telefonu bosse Mrázka – vadilo jim, že tím byl vržen stín spolupráce se zločincem na některé politiky. Jinými slovy: politikům nevyhovuje, že na ně nějaký šíbr ve spolupráci s policisty podstrkuje médiím kompromitující materiály, ale než by žádali odhalení opravdových viníků, raději šmahem zakážou zveřejňovat jakékoli policejní informace.

Stejně tak zůstal v zákoníku také paragraf pomluva v původním komunistickém znění, které může sloužit jako hůl na zastrašení médií. Za posledních deset let podali politici podle tohoto paragrafu desítky trestních oznámení na novináře. Nikdo sice nebyl za tu dobu ze zločinu pomluvy usvědčen a odsouzen, nicméně všechny obviněné to stálo hodiny „výslechů“ na policejních služebnách se strašákem vězení či zákazu činnosti nad hlavou. Nicméně zmíněné totalitní paragrafy jsou jen vadou na kráse jinak dobrého trestního řádu a nemusejí v něm zůstat věčně.

zdroj: ..:. glosy.respekt.cz :.
2008-11-9, 10:44:00 • Média 
Veřejná debata o Radiu Wave
(Jan Potůček, Reflex.cz, 7. listopadu 2008)


Propaguje Radio Wave fašismus? Jsou, nebo nejsou jeho posluchači budoucností tohoto národa? Kde začíná a končí odpovědnost radních Českého rozhlasu? Mohou si dovolit veřejně lhát?

Přijďte si na toto téma zadebatovat v úterý 11. listopadu 2008 do pražského Divadla Archa!

obrázekVeřejnou debatu „Kdo je budoucností tohoto národa?“ pořádá server DigiZone.cz a pozval na ni všechny protagonisty nedávného zasedání Rady Českého rozhlasu, na kterém padlo obvinění Radia Wave z propagace fašismu. Navíc přijdou zástupci Radia Wave, vedení Českého rozhlasu a zastánci současné programové koncepce Radia Wave. Debata proběhne v úterý 11. listopadu 2008 od 17:00 hod. v Divadle Archa, Na Poříčí 26, Praha 1. Od 19:00 následuje koncert proti Radě Českého rozhlasu „Nejsem budoucnost tohoto národa“ v klubu Roxy. Vstup na obě akce je zdarma.

zdroj: ..:. reflex.cz :.
2008-11-8, 13:21:00 • Média 
Slepá a líná policie
(Pavel Eichler, eichler.blog.idnes.cz, 7. listopadu 2008, 20:09)


Bývalý soudní znalec v oboru extremismus Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity tuto středu upozornil na důležitou věc. Válná většina policejních vyšetřovacích orgánů naprosto rezignovala na dokazování existence pravicově extrémních spolků jako jsou Národní odpor, Autonomní nacionalisté, Resistance Women Unity a další.

..:. více zde :.

2008-11-8, 11:18:19 • Vládní lži a jiná svinstva 
Ve stínu Obamy vyhrála i marihuana
(CFP!, 6. listopadu 2008)


Dokonale stranou mediálního zájmu zahlceného volbou prezidenta zůstalo hlasování, v němž voliči v americkém Michiganu zároveň rozhodli o tom, že se jejich stát stane v USA třináctým, který legalizuje používání marihuany pro lékařské účely.

více na: ..:. czechfp.cz :.

2008-11-8, 10:21:00 • Drogy 
Christánie: stát nás podvedl
(Politiken, Mochasin.com, 7. listopadu 2008)


První svědci z Christiánie, kteří dnes vystoupili u Zemského soudu, poukazovali na nečestné jednání státu při projednávání budoucnosti Christiánie.

”Bylo to svinstvo”

Při dnešní výpovědi svědků v případu ”Christiánie versus stát” si nikdo nebral servítky. Svědek Preben Dam Kristensen vyjádřil svůj názor na průběh jednání se státem, které skončilo vypovězením kolektivního uživatelské práva Christánie v roce 2004. Podle slov advokátů Christánie tomuto rozhodnutí státu předcházel dlouhý proces, jehož výsledkem v roce 2002 bylo to, že úřady již dál nemohly proti Christiánii používat argument nepovolených staveb.

více na: ..:. mochasin.com :.
2008-11-8, 9:46:00 • Squatting 
Od nového roku roční jízdné v Praze pouze s opencard,
cestující jsou nespokojeni

(Mediafax, Regiony24.cz, 5. listopadu 2008)


Praha – Od nového roku je možné pořídit roční jízdné v Praze pouze v elektronické podobě, tedy s opencard. Na Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) se obrací nespokojení cestující, kteří nesouhlasí s opencard jako s jedinou alternativou. "Na naše sdružení se obrací stále více nespokojených cestujících, kteří vyjadřují nesouhlas s tím, že roční kupon na pražskou hromadnou dopravu je vázán na pořízení karty opencard bez jakékoli alternativy a aniž by byla nejdříve odzkoušena funkčnost systému v praxi na méně významném jízdném, než je roční kupon. Také poukazují na některá sporná ustanovení v podmínkách pro vydávání a využívání karty opencard, které jsou nedílnou součástí žádosti o vydání karty," informovala Ivana Picková, tisková mluvčí SOS.

..:. více zde :.

2008-11-6, 9:40:00 • Média 
Prodává se dům za milion liber s obří krysou a kočkou v nájmu
(iDNES.cz, 5. listopadu 2008, 0:01)


velikost textu:Majitelé nemovitostí většinou nemají pro díla pouličních umělců a grafiťáků pochopení. Výjimka však potvrzuje pravidlo. V tomto případě má pseudonym Banksy.

více na: ..:. kultura.idnes.cz :.


2008-11-5, 12:02:00 • Média 
Nový trestní zákon: Modleme se!
(Jiří X. Doležal, Reflex.cz, 4. listopadu 2008)

Poslaneckou sněmovnou prošel v prvním čtení návrh nového trestního zákona, který zásadním způsobem mění legislativní pozici marihuany. Nový trestní zákon obsahuje řadu změn, pro nás je však nejzajímavější změna v postihování marihuanových deliktů.

..:. více zde :.

2008-11-5, 10:33:00 • Drogy 
Policista z týmu Return půjde za bití podezřelých na tři roky za mříže
(ČTK, iHNed.cz, 4. listopadu 2008, 12:14)


Policejní tým Return na konci 90. let úspěšně odhaloval krádeže aut. K doznávání podezřelých ale používal velmi pochybné praktiky.

Nejvyšší soud potvrdil tříletý trest pro někdejšího brněnského policistu Dušana Vyskočila za bití a týrání podezřelých.

více na: ..:. domaci.ihned.cz :.

2008-11-4, 17:44:00 • Média 
Policejní zásah na Miladě
(Milada.org, 2. listopadu 2008)


Kromě zhruba osmdesáti lidí přijela na sobotní party i nevítaná návštěva- celkem 15 policejních aut. Běžný výjezd kvůli hluku (jak jsme slíbili, izolace bude co nevidět) to tedy zřejmě nebyl, i když se nás o tom zpočátku příslušníci PČR snažili přesvědčit. Proč potom nešli na naší radu řešit problém s DJ´s? A proč tedy lezli do hořejších pater domu, budili spící lidi a požadovali aby všichni vylezli před barák?
Protože nás chtěli vyklidit, popř. se na podobný scénář připravit!My máme ale taky svý scénáře a tak jsme se nenechali zaskočit. Jeden z nás odmítal slézt ze střechy až do chvíle, kdy ho na ní vystřídali jiní, již perlustrovaní z nás- dotyčný byl následně zadržen na několik hodin na stanici v Kobylisích, kde mu bylo mimo jiné vyhrožováno převezením do Bohnic.
Pro nás celý incident znamená jediné: zas jsme si o kousek jistější, že jsme někomu trnem v oku. Pravděpodobně si kdosi dělá zálusk na pozemek, kde právně neexistující Milada stojí, možná jen klukům a holkám od Policie vadí, že jsme krapet aktivnější než bylo posledních pár let zvykem.
Každopádně zůstáváme v pohotovosti a vy v ní prosím buďte taky. Milada není jen těch, kdo v ní bydlí, Milada je nás všech- všech kdo kdy kdekoliv squatovali, všech anarchistů a svobodomyslných lidí, všech příznivců undergroundu a alternativní kultury. A my všichni musíme dát v případě pokusu o vyklizení svůj nesouhlas důrazně najevo.

zdroj: ..:. milada.org :.
2008-11-4, 9:55:00 • Squatting 
Proces Christiánie versus stát začal
(Politiken, Mochasin.com, 3. listopadu 2008)


První z dvanácti soudních stání ve sporu, který Christiánie vede proti státu, začalo dnes dopoledne. Stání pojednávalo o prvních letech Christiánie.

Soud má rozhodnout o tom, zda obyvatelé na Christánie nabyli právo užívat stará kasárna vydržením. Stání se účastnilo zhruba 20-25 přihlížejících – někteří z nich byli obyvatelé Christiánie – a vše proběhlo v klidu.

Christánie zažalovala úřady, aby získala konečný rozsudek, podle kterého má jako kolektiv nevypověditelné uživatelské právo na oblast, kterou starší generace obsadila v roce 1971.

více na: ..:. mochasin.com :.
2008-11-4, 9:54:00 • Squatting 

Účastník rvačky v Cross clubu dopaden

(Na stopě, Česká Televize, 30. října 2008, 21:40)

Roman Svoboda: "Následující případ mi hodně připomíná vraždu Kočky mladšího..."


..:. více zde :.

2008-11-3, 17:42:00 • Cross Club 
Konec víz se blíží. Vláda schválila další dohodu s USA
(Aktuálně.cz, 3. lsitopadu 2008, 14:00)


Praha – Ke zrušení víz do Spojených států musí Česko ještě přijmout dohodu o posilování spolupráce při prevenci a potírání závažné trestné činnosti. Tu dnes posvětila vláda.

…"Tato smlouva usnadní například hledání osob, na které je v druhém státu vydán zatykač, nebo výměny zkušeností s potíráním různých forem trestné činnosti," vysvětlují internetové stránky ministerstva vnitra.

Dohoda ale také přináší změnu ve spolupráci v oblasti porovnávání otisků prstů a profilů DNA.

Americké úřady tak budou mít prakticky neomezený přístup k policejní databázi otisků prstů, což se nelíbilo například v Maďarsku, kde prezident Lázsló Sólyom minulý měsíc vrátil smlouvu zpět poslancům.

více na: ..:. aktualne.centrum.cz :.
2008-11-3, 15:40:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Věta, jež se nesmí vyslovit: Zabili Kočku
(Marek Pokorný, iHNed.cz, 3. listopadu 2008, 0:29)


 – Poslanci schválili novelu, která za zveřejnění jména jakékoli oběti či zveřejnění odposlechů umožňuje až pětiletý trest vězení

Ochrana obětí trestných činů může mít v budoucnu pozoruhodné důsledky. Kdo například do novin napíše větu "Václav Kočka byl zavražděn", může jít až na pět let do vězení. Nebo zaplatit pokutu až pět milionů korun.

Poslanci v pátek schválili vládní novelu trestního řádu a zákona, která má ochránit oběti trestných činů. Hlavním impulzem prý byla kuřimská kauza dvou týraných chlapců, u nichž většina médií ochranu soukromí zcela ignorovala. Jenže poslanci paragraf nakonec napsali a schválili tak, že trestá i informování o zcela zřejmých věcech.

… Tuto změnu poslanci do vládního návrhu o ochraně obětí přidali až poté, co do médií unikly právě odposlechy Františka Mrázka, v nichž figuruje i ministr vnitra Ivan Langer. "Není možné přistoupit na to, že když třeba policie není schopna případ vyřešit, tak odposlechy předá někomu, kdo je zveřejní," říká Benda.

více na: ..:. hn.ihned.cz :.
2008-11-3, 9:27:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Bella, bella! Praga magica!
(Milan Kozelka, TýdeníkA2.cz, 22. října 2008)


Tři povídky zde otištěné byly původně součástí cyklu Života na Kdysissippi (recenzi viz na s. 6), avšak do knižního vydání posléze zařazeny nebyly: Martin Machovec se domnívá, že ke škodě, neboť by zřejmě patřily k tomu nejlepšímu, co je v souboru obsaženo. Zde tedy vycházejí jeho přičiněním – poprvé.
Komunisti

Tonda Křeček bydlí v Tomášské ulici, hned vedle hospody U tří trojek, v těsném sousedství Malostranského náměstí. Ve stejném domě, ve kterém bydlí stařec Markýz se psem. Úzkým průchodem se vejde na malý dvůr a po dřevěných schodech se pokračuje do prvního patra s pavlačí. Tonda zdědil rozlehlý kvartýr o deseti místnostech, s dvěma klavíry, s prostornou kuchyní, s koupelnou a se třemi funkčními záchody. U Tondy nastálo bydlí asi třicet lidí ze všech možných končin republiky (jsou přihlášení k časově limitovanému přechodnému pobytu), ale každý týden přijíždějí a odjíždějí další – neuvěřitelná směsice morbidních typů a exemplářů. Po celém kvartýře jsou rozhozeny matrace, deky a spacáky, postelí je málo a pravidelně se o ně losuje. Telefon je odpojený. Bonusem je velká černobílá televize, funkční gramofon, tři kazetové magnetofony a jeden kotoučový. Každé dopoledne se nájemníci rozejdou a pozdě večer sejdou, výjimky tvoří soboty a neděle. Ne všichni se vrátí, někteří uvíznou v policejních spárech, jelikož jsou celostátně hledaní za různé – většinou stupidní – prohřešky. Na každý den jsou určené tři slečny, které vaří večeři pro zpumprlíkované navrátilce, z peněz, které se každé ráno dají do placu. Nikdy není nouze, vždy se sejde tolik, aby to bohatě stačilo pro všechny. Jiné tři slečny perou a uklízejí, brajgl se netrpí. V případě častých – většinou nočních – policejních náletů jsou všichni na krátké vlastivědné návštěvě a po zhlédnutí historických skvostů se vracejí do svých lokalit. Taková je základní domluva, která se musí bez cavyků respektovat. Nikdo nešéfuje, nikdo se nekrčí při zdi. Tonda je vlídný a tolerantní člověk, typický pražský blonďák ze staré frajerské školy. Fungující komuna na prestižním místě v centru Malé w, to je opravdové terno a pohádkově reálný sen.


..:. více zde :.

2008-11-2, 9:50:00 • Retro 
Listopadové číslo Info Usurpa je venku
(squat.net/praha, 30. října 2008, 10:16)
Stahujte tady a šiřte!

Rozsah tohoto čísla zpravodaje je 6xA5, najdete tu dlouhý text o Miladě, texty o útoku na DIY Guide, o nově vzniklém autonomním centru Cibulka, o Infokampani na severu, krátké postřehy ze zahraničí: rioty v Kodani, akce v Helsinkách, v Oslu nebo situace polského Rozbratu. V rubrice akce je program Milady a info o vaření FNB v Praze, Brně a v Hradci. Číslo uzavírá komix o psu Baskervillském.

Pro ty, kdo tisknou: strany 3 (s ležící kostrou) a 4 (nadpis Odjinud) jsou na malé A5, která je vložená uvnitř Info Usurpa (A4).

zdroj: ..:. squat.net/praha :.

2008-11-1, 14:02:00 • Squatting 
Andy, Fidži a Pastva
(Jiří X. Doležal, Reflex.cz, 31. října 2008)

Proč jsou ultrapravičáci gayové?


Mimořádně častý výskyt homosexuality a deviací u ultrapravicových jedinců ukazuje, že jde možná o psychologickou zákonitost.

Když se zjistilo, že rakouský populista, xenofob a homofob Jörg Haider zemřel cestou z gay klubu (či přesněji, hantýrkou samotných homosexuálů, cestou z buzince), kdy spěchal za maminkou, byl to jen další důvod k malé úvaze, proč je homosexuální chování u ultrapravice tak časté. Koneckonců, Haiderovým nástupcem ve straně se stal jeho milenec Stefan Petzner.

..:. více zde :.

2008-11-1, 10:23:00 • Média 
Langer lobboval i radil. Podle právníků nezákonně
(Tomáš Syrovátka, Ondřej Šťastný, iDNES.cz, 1. listopadu října 2008, 3:19)


Ivan Langer se svým lobbingem v případu IPS nejspíš dostal za hranu zákona. V jedné chvíli se totiž v roli politika přimlouval za to, aby firmu koupil český podnikatel Luděk Sekyra se společníkem Ivanem Kyselým, a ve stejném okamžiku pracoval pro Kyselého jako advokátní koncipient.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2008-11-1, 10:17:00 • Média