[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
Před pekelnými branami uklízí policie
(czechtek.bloguje, 31. ledna 2009, 23:01)


Ve středu 28. ledna nainstaloval výtvarník Ivan Vosecký do svahu nad vyústěním letenského tunelu na nábřeží Edvarda Beneše svou instalaci „IZRAHELL“.

Protestoval tak podle svých slov proti „zločinům proti lidskosti, kterých se dopustila izraelská armáda během posledního útoku na Gazu“. V tiskové zprávě dále uvedl: „Nemohu najít žádné ospravedlnění pro bombardování škol a nemocnic, pro zabíjení žen a dětí pro zadržování humanitární pomoci, pro střelbu na pracovníky Červeného kříže a OSN. Jako volič této vlády požaduji odstoupení ministra zahraničí pana Schwarzenberga, za roli,kterou sehrál jako takzvaný vyjednavač míru.“ Celá tisková zpráva na webu STRICTLY CRITICAL.
Reakce policejních složek byla blesková, téměř dosahovala rychlosti totalitně režimní. Během hodiny příslušníci policie všechna písmena „uklidili“. Zřejmě proto, aby podivný nápis neznepokojoval kolemjdoucí a autemjedoucí.
Zda policie hlídá prostor nad tunelem soustavně nebo zda má pod nepřetržitou kontrolou každý prostor v republice, není spolehlivě známo.
Nabízí se i vysvětlení, že k tunelu byla vyslána hlídka, která čtyřiadvacet hodin monitoruje kvůli vlajce Evropské unie prostor podstavce památníku, co zbyl po generalissimu Stalinovi. Kdyby ho reformističtí blbci v šedesátých letech neodstřelili dynamitem, moh tam dnes hlídat vlajku EU místo fízlů a určitě by to vyřídil i s Voseckým u tunelu.
Lágry sibiřský sou přeci tak hezký …


2009-01-31, 23:10:00 • Protestní akce 
Merkelov, Baburova Kdo je viník?
(Jaroslav Veselý, Respekt, 31. ledna 2009, 12:51)

V Rusku krachují továrny, strmě roste nezaměstnanost, prudce padá hodnota rublu. Nervózní atmosféra ještě zhoustla kvůli dvojnásobné politické vraždě v ulicích Moskvy.

Bylo 19. ledna. Po tiskové konferenci, na které ostře kritizoval předčasné osvobození ruského plukovníka odsouzeného za znásilnění a vraždu čečenské dívky a obvinil ruské soudy z propojení s mafiemi, vyšel advokát Stanislav Markelov společně s opoziční novinářkou Anastasií Baburovou na ulici. Byli v centru Moskvy a vydali se spolu směrem ke stanici metra. V tu chvíli už je sledoval nájemný vrah.

..:. více zde :.

2009-01-31, 19:24:00 • Média 
Roots'n'Future crew presents Strictly Dubwise Soundsystem Session

Dub The Capital (volume VII: Back in the same Dub)

Praha, Milada squat, 7. února 2009

..:. více zde :.

2009-01-31, 12:28:00 • Alternativní kultura 

Jeď na rychtu s Paroubkem!

thx O.

2009-01-31, 12:13:00 • Odkazy 
Zavádění otrokářského řádu: výsledek arogance zaměstnavatelů
vůči zákoníku práce

(Štěpán Kotrba, Britské listy, 28. ledna 2009)

Zřejmě poslední způsob, jak se zaměstnanci mohou domáhat svých práv v bezprávním státě, jakým se Česká republika stala, je trestní oznámení, zaslané Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu, píše čtenářka Britských listů (jméno je redakci známo), zaměstnankyně Crystalexu a posílá nám otevřený dopis, zaslaný zaměstnanci premiérovi. Smutné je, že jako právní laik se mýlí, protože trestný čin otrocké práce byl liberalizovaným zákoníkem práce v podstatě legalizován. Za lhostejného přihlížení zaměstnanců, odborářů, občanů, voličů. Za jásání většiny novinářů a podnikatelů. Selhání preventivní a koordinační role ČMKOS jako centrály odborů považuji osobně za fatální. A byla to právě tato vláda, která kombinací úmyslu, podpořeného Svazem průmyslu (zaměstnavatelskou lobby) a lhostejnosti MPSV o ČMKOS k tomuto stavu přispěla... Nekonala se generální stávka, nechodilo se na náměstí. Odbory jakoby neexistovaly, nebo se staraly pouze o stravenky a vánoční bonboniéry... Nezbývá nyní, než – jako kdekoliv na Západě – vzít cepy a sudlice a táhnout na hlavní město, před honosný palác těch, kteří o zavedení otroctví v Česku rozhodli – před Úřad vlády. Teprv teď možná poznají dělníci nejen z Crystalexu, co znamená odborářská práce a hájení svých práv. A NIKOLIV HOLÉ RUCE, ALE HOLE V RUCE. Dokud nebude před Strakovou akademií nejméně deset tisíc lidí, kteří si nebudou brát servítek, a nebudou připraveni i na násilný střet s policií, nestane se nic. Dokud do Úřadu vlády nebude foukat studený vítr vytlučenými okny, nestane se nic. │ŠOK

více na ..:. Blisty.cz :.

2009-01-30, 10:25:00 • Komentáře / názory 
Nejznámější berlínský squat bojuje o přežití
(Jiří Sládek, iHNed.cz, 27. ledna 2009)

obrázek
Jedno parte už má východoberlínský squat Tacheles za sebou. Pár měsíců po pádu berlínské zdi to vypadalo, že bývalý obchodní dům – desítky let neopravovaný – bude zlikvidován. Nestalo se.

Předválečných interiérů se zmocnili anarchisté, volnomyšlenkáři a alternativní umělci všeho druhu. Zdi ozdobili poutavými graffiti, otevřeli nezávislé galerie, kina, hudební studia, divadla i kavárny. Místa se zmocnila kolektivní euforie.

..:. více zde :.

2009-01-30, 10:15:00 • Squatting 
Nešpor: Zkouření řidiči mají třikrát větší riziko nehody
(Právo, 28. ledna 2009)

Řidiči pod vlivem marihuany mají třikrát vyšší riziko dopravní nehody, které ještě stoupá v kombinaci s alkoholem. Řekl to v úterý primář Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor. Z těch, kteří mají zkušenost s marihuanou, si každý dvanáctý podle něj vytvoří do deseti let závislost.

obrázek Nebezpečnost marihuany při řízení doložil příkladem řidiče, který kouřil za jízdy marihuanu. Zastavila ho policie a požádala, aby odtáhl její porouchané auto. Souhlasil.
Po chvíli se ohlédl a vyděsil se, když viděl policii těsně za sebou. Lekl se, že ho pronásleduje, zrychlil a ostře odbočil. Lano se přetrhlo a policejní auto vyjelo z cesty.


"Marihuana neboli konopí oslabuje paměť a zkresluje vnímání," popsal účinky látky Nešpor. V Česku je to stále rozšířenější ilegální droga.

Podle Josefa Tesaříka z ředitelství dopravní policie počet nehod, při nichž byl viník pod vlivem drog, každoročně roste. Statistiky však nerozlišují jednotlivé druhy nelegálních látek. "V roce 2008 jich bylo 109, přičemž u některých dalších může být podezření na drogy ještě potvrzeno později. Vyšetřování někdy trvá déle," řekl.
Předloni byl počet dopravních nehod, kde se drogy objevily, ještě o polovinu nižší. Policisté to přičítají tomu, že mají lepší a rychlejší testy na odhalování drog v těle řidičů.

Na řízení pod vlivem alkoholu i drog se vztahuje stejný paragraf řízení pod vlivem návykové látky. Za jeho porušení hrozí 7 trestných bodů, až rok vězení, vysoká pokuta nebo zákaz řízení. Při odmítnutí dechové zkoušky hrozí řidiči pokuta 25 až 50 tisíc korun a zákaz řízení od jednoho do dvou let.
2009-01-29, 16:36:00 • Drogy 
Senátoři chtějí cenzurovat internet, podle expertů je to nesmysl
(Josef Koukal, Novinky.cz, 28. ledna 2009, 10:31)

Za pokus o cenzuru internetu označují odborníci návrh českých senátorů, aby poskytovatelé připojení k internetu odstřihli uživatele od stránek s pornografií. Nápad, který připomíná praxi totalitních režimů, je podle nich navíc nerealizovatelný.

více na ..:. Novinky.cz :.

2009-01-29, 15:52:00 • Média 
Reportéři bez hranic odsoudili novelu českého trestního zákona
(iHNed.cz, 28. ledna 2009, 20:00)

Respektovaná mezinárodní novinářská organizace Reportéři bez hranic (RSF) ostře odsoudila novelu českého trestního zákona, který by novinářům mimo jiné zakázal zveřejňovat policejní odposlechy. Návrh předložil poslanec Občanské demokratické strany a předseda ústavně-právního výboru Marek Benda.

více na ..:. zahranicni.iHNed.cz :.

2009-01-29, 15:22:00 • Média 
Úspěšná žaloba proti tzv. rendition flights
(CFP!, 28. ledna 2009)

Německý občan libanonského původu Khaled Masri, kterého CIA zatkla v roce 2003 v Makedonii, vyhrál soudní žalobu proti tomuto balkánskému státu za jeho podíl na únosu. Masri žaloval Makedonii o 50 tisíc eur.

více na ..:. CzechFP.cz :.

2009-01-29, 8:54:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Ochrana osobních údajů – není co slavit
(tisková zpráva Iuridicum Remedium, Britské listy, 28. ledna 2009)

Již třetím rokem vyhlašuje Rada Evropy 28. leden za Evropský den ochrany osobních údajů. Občanské sdružení Iuridicum Remedium (IuRe) při této příležitosti připomíná, že právě v této době je bezpečnost osobních údajů českých občanů mimořádně ohrožena. Na některé z aktuálních problémů níže upozorňujeme.

více na ..:. blisty.cz :.

2009-01-28, 15:11:00 • Média 
Odpůrci Rady Českého rozhlasu se spojují
(Týden.cz, 27. ledna 2009, 14:48)

Skupiny, jež protestují proti krokům Rady Českého rozhlasu, se rozhodly spojit svoje síly. Před středečním zasedáním připravují happening, na němž chtějí symbolicky pohřbít kvalitu v Českém rozhlase.

více na ..:. Týden.cz :. další info na ..:. ChciWaveZpět.cz:.

2009-01-28, 9:55:00 • Protestní akce 
Athény stále hoří Pořád tam hoří aneb leden v Řecku
(-el-, ČSAF.cz, 27. ledna 2009)

Zdá se, že události v Řecku byly v mainstreamových médiích zastíněny konfliktem v Gaze, přerušením dodávky zemního plynu a českým předsednictvím Evropské unii. V Řecku to ale stále vře, stát přikračuje k extrémně represivním opatřením a sledování vývoje tohoto dění pomáhá pochopit celý kontext, přesvědčuje o tom, že bojovat proti státnímu molochu provázanému s ekonomickou elitou je možné, a napoví mnohé o tom, jestli bude mít 'rebelie', jak o prosincových událostech sami řečtí anarchisté mluví, možnost dlouhodobě ovlivnit společnost.

více na ..:. ČSAF.cz :.

2009-01-28, 8:51:00 • Protestní akce 
Dělnická strana – vlajka Neonacisté se nemusejí bát
(Klára Kalibová, E15.cz, 27. ledna 2009, 7:00)

Návrh na rozpuštění Dělnické strany (DS) vypracovaný ministerstvem vnitra se nepovedl. Neonacisty infiltrovaná partaj má být rozpuštěna proto, že opakovaně porušila zákon o právu shromažďovacím. To, že strana je trojským koněm Národního odporu a že zcela cíleně rozdmýchává etnickou a náboženskou zášť za účelem politického zisku, stojí jaksi mimo vládní návrh.

Absence důkazů i relevantní právní argumentace stejně jako neschopnost předjímat protiargumenty odpůrce činí z dokumentu cosi, co nemělo opustit brány Strakovy akademie. Obavy z návrhu nemá ani šéf DS Tomáš Vandas, který návrh vnitra, na rozdíl od ministerstva samotného, zpřístupnil tisku. Nelze se mu divit. Dokument rozpuštěním strany opravdu nehrozí.

..:. více zde :.

2009-01-27, 18:58:00 • Média 
Útok zápalnými lahvemi: Romové mluví i o kopání do žen
(Daniela Tauberová, Deník.cz, 27. ledna 2009, 11:04)

Další žhářský útok na Romy vyšetřuje policie v Moravském Berouně. V neděli nad ránem někdo vhodil do přízemního bytu v domě na náměstí zápalné láhve.

více na ..:. Deník.cz :.

2009-01-27, 15:38:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Krásný ztráty
(ČeskáTelevize.cz, 26. ledna 2009)

Renomovaný psycholog a soudní znalec Slavomil Hubálek a občanský aktivista Stanislav Penc v baru u Michala Prokopa

Krásný ztráty: Standa Penc Občanský aktivista a donedávna i významný člen Strany zelených Stanislav Penc má pověst rebela. Koncem 80. let byl krátce vězněn tehdejší totalitní mocí, ale konfliktům s establishmentem se nevyhnul ani v současné době. U televizního baru Michala Prokopa usedne vedle muže, který působí dojmem úplně opačným. Jeho partnerem bude psycholog, soudní znalec, pedagog a publicista Slavomil Hubálek, který se ve své praxi setkává s nejtěžšími zločinci, ale také například testuje kandidáty na vrcholné pozice špičkových firem. Co mají tito dva pánové společného a v čem se naopak neshodnou – takové bude jejich setkání v baru Krásný ztráty.

více na ..:. ČeskáTelevize.cz :. via: ..:. CzechFP.cz :.
další info a webkamera z Milkovic na ..:. Kozy.cz :.
2009-01-26, 10:32:00 • Si děláš kozy... 

obrázek

2009-01-26, 10:21:00 • Alternativní kultura 

Policisté budou nosit kamery – na klopě

(Pavel Mokrý, Deník.cz, 26. ledna 2009, 6:40)

Z příslušníků zásahových jednotek se brzy stanou kameramani. Smrt třiačtyřicetiletého Vietnamce Huang Son Lama, který zemřel začátkem letošního ledna po zákroku trojice brněnských policistů, totiž rozhýbala vedení jihomoravské policie. Aby se podobný případ neopakoval, stane se součástí jejich výstroje i malá mobilní kamera.

více na ..:. Deník.cz :.


2009-01-26, 10:20:00 • Média 
Svazek Knihař: byl náměstek inspekce důvěrníkem StB?
(Ivana Svobodová, Týden.cz, 26. ledna 2009, 6:30)

Nedávno jmenovaný náměstek policejní inspekce Dušan Brunclík udával podle materiálů StB kolegy na vojně. On-line deník TÝDEN.CZ to zjistil z jeho svazku, jenž eviduje Ústav pro studium totalitních režimů. Brunclík spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou, která jej vedla jako důvěrníka, popírá.

..:. více zde :.

2009-01-26, 9:05:00 • Média 
Kdo dává lefům pít?
(Lukáš Rychetský, Ivo Mathé, A2, 21. ledna 2009)

Ačkoliv se může zdát, že pražská graffiti scéna je homogenní útvar, i zde najdeme osobnosti, které svou tvorbou a přístupem překračují úzké hranice writerského ghetta a snaží se o interakci s většinovou společností.

graffiti, grafitti, grafiti Kdy ses poprvé potkal s graffiti, čím tě zaujalo?

Ještě když jsem byl dítě, v době před revolucí, jsem si všímal nápisů na zdech. Nešlo o graffiti ve smyslu writingu, spíš o názvy různých kapel a o refrény písniček. Informace o tom, kdo koho miluje a kdo je pohlavní orgán. Mým oblíbeným sloganem byl třeba nápis 'Light my fire' na Podolské vodárně. Neuměl jsem ani slovo anglicky, četl jsem to foneticky, bylo to pro mě úplné zaklínadlo. Pak si ještě pamatuju z Holešovic nápis na vlněném plechu: 'Magické noci nastal čas a my žijeme v Praze.' Po revoluci se objevily nápisy 'Volte občanské fórum' a mnoho dalších. I ty pro mě byly velkou inspirací.

celý rozhovor na ..:. ADvojka.cz :.
2009-01-25, 15:54:00 • Alternativní kultura 
Čeští manželé pracovali pro dvě tajné služby, žena musela skončit
(Jakub Troníček, Novinky.cz, 22. ledna 2009, 6:10)

Aféra spojená s únikem videozáznamu schůzky lobbisty Miroslava Šloufa a prezidentova tajemníka Jiřího Weigla, která před rokem rozbouřila českou politickou scénu, se neblaze podepsala i na vzájemných vztazích obou českých civilních tajných služeb. Zároveň se dotkla i soukromí agentů svázaných manželským slibem.

..:. více zde :.

2009-01-25, 10:17:00 • Média 
Rozbrat – eksmisja Poznaň: Osm zatčených při vyklízení squatu
(Squat.net, 24. ledna 2009)

22. ledna bylo v polské Poznani zatčeno 8 lidí během vyklizení nedávno vzniklého punkového squatu v centru města. Mezi zatčenými bylo i několik squaterů/ek z Rozbratu (nejstarší squat v Poznani), kteří přišli na podporu. Během odpoledne proběhl protestní piket před policejní stanicí. Vyklizení bylo policií oznámeno s několikadenním předstihem, squateři a squaterky ho však označují za ilegální – policie prý neměla žádné oprávnění ke vstupu do domu. Celý zásah proběhl za přítomnosti médií.

více na ..:. squat.net/praha :.

2009-01-24, 18:09:00 • Squatting 
Módní droga spice byla v Německu na rok zakázána
(ČT24.cz, 23. ledna 2009, 14:43)

Berlín – Směs koření zvaná 'spice', která se stala módní drogou, je v Německu kvůli vysokým zdravotním rizikům zakázaná. Od včerejška je držení a obchodování s touto drogou trestné. Oznámilo to dnes německé ministerstvo zdravotnictví s tím, že zákaz platí zatím na jeden rok. Vláda totiž potřebovala drogu postavit mimo zákon co nejrychleji, proto byl zákaz vydán v urychleném řízení. V brzké době bude připraven zákon, který spice zakáže trvale.

více na ..:. ČT24.cz :.

2009-01-24, 17:57:00 • Drogy 

Adolf Rath, nebo David Hitler..?

"Hitler nastartoval ekonomiku," nechal se inspirovat Rath

(iDNES.cz, 24. ledna 2009, 13:59)

Podle Ratha je zapotřebí 'nastartovat spotřebu'. "Protože to má logiku – zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. Jak řešil krizi Adolf Hitler?" začal Rath nepřímo srovnávat ekonomickou politiku nacistického Německa se současnou finanční krizí.

"Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku..." podotkl.

více na ..:. iDNES.cz :.

2009-01-24, 15:45:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Nesprávná rovnítka
(Michael Fiala, GlobalPolitics.blog.Týden.cz, 19. ledna 2009)

Jsou neonacismus a antifašismus opravdu stejnými extrémy vyskytující se pouze na opačných koncích názorového politického spektra?

Odhlédněme nyní od častého novinářského zmatení pojmů, kdy fašismus, nacismus, neonacismus, extrémní pravice, nacionalismus apod. znamená totéž, stejně jako u pojmů antifa, anarchisté, extrémní levice – také se s těmito výrazy mezi novináři šermuje a nehledá se mezi nimi rozdíl. Úplně mimo realitu je pak považovat hnutí skinheads za hnutí neonacistické. Kdo toto tvrdí, měl by si o historii skinheads něco přečíst a třeba by zjistil nové zajímavé informace. Mnohem horší však je házení neonacismu a antifašismu do stejného pytle s nápisem 'extrémismus', což poté logicky implikuje něco odsouzeníhodného. Jsou obě ideologie v dnešní době stejně nebezpečné? Já si to nemyslím. Chtěl bych uvést důvody proč...

více na ..:. GlobalPolitics.blog.Týden.cz :.
2009-01-24, 13:33:00 • Komentáře / názory 
Litvínov: Neonacisté se radují. A mají proč...
(Klára Kalibová, Romea.cz, 23. ledna 2009, 17:34)

Když neonacističtí agresoři proměnili ulice mezi Litvínovem a jeho odloučeným sídlištěm Janov v bojiště, zranili tři novináře, napadli lidsko-právního aktivistu, zapálili auto městských strážníků a zdevastovali videokameru v ceně několika desítek tisíc, málo kdo pochyboval o tom, že pachatele mine zasloužený trest. Dva měsíce poté zrušilo státní zastupitelství usnesení o zahájení trestního stíhání 11 osob. Stíhaná zůstane pouze 37letá žena.

..:. více zde :.

2009-01-24, 13:27:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Líbí se vám dílo Davida Černého 'Entropa' nainstalované v atriu budovy Rady EU Justus Lipsius v Bruselu?

aktuální stav hlasování (ke dni 23. ledna 2009, 22:33):
ano: 87 %(645 hlasů), ne: 12 % (89 hlasů), nevím: 1 % (5 hlasů)

hlasujte na: ..:. EU2009.cz :.

2009-01-23, 22:41:00 • Odkazy 
Na Islandu začíná být horko
(Eirikur Bergman, The Guardian / CzechFreePress!, 22. ledna 2009)

Zatímco Barack Obama skládal prezidentskou přísahu, Islanďané zahajovali první revoluci v dějinách jejich republiky. Možná může znít termín 'revoluce' trochu přehnaně, ale vzhledem ke klidu, který vždy v islandské politice panoval, události posledních dní znamenají, přinejmenším, revoluci ve sféře politického aktivismu, píše britský list The Guardian.

..:. více zde :.

2009-01-23, 8:58:00 • Média 
Vrah Markelova zmizel beze stopy
(Ondřej Soukup, iHNed.cz, 22. ledna 2009, 1:15)

Památku advokáta Stanislava Markelova a novinářky Anastasije Baburovové, zastřelených v pondělí v centru Moskvy, si připomněly stovky lidí. Na místě vraždy na ulici Prečistěnka vznikl improvizovaný pomníček. Vyšetřování se ujali zkušení lidé z Generální prokuratury, ukazuje se ale, že vrah byl zjevně profesionál a jeho odhalení nebude jednoduché.

Stanislav Markelov a Anastasija Baburovová, kteří šli z tiskové konference, byli zastřeleni ve dvě hodiny odpoledne na rušné ulici Prečistěnka sotva půl kilometru od Kremlu.

..:. více zde :.

2009-01-22, 8:44:00 • Média 
Dělnická stranaPolice: Neo-Nazis control Czech Workers' Party
(CTK, 21st of January, 2009)

Neo-Nazis have got control of the Czech extreme right Workers' Party (DS), says a report on the public order and internal security situation in Prague in 2008 that Prague Police head Martin Cervicek submitted on Tuesday, but DS chairman Tomas Vandas dismissed the information.

..:. více zde :.

2009-01-21, 22:38:00 • English 
V Litvě si poslanci i vláda snížili platy
(CFP!, Lenta.ru, 21. ledna 2009)


V rámci snah o řešení ekonomické krize litevský parlament schválil návrh na snížení mezd poslancům a členům vlády. Pro návrh zvedlo ruku 113 poslanců, dva se zdrželi a nikdo nebyl proti, informuje agentura delfi.lt.

… Příjmy ministrů se snižují ze 13,3 tisíce litů (asi pět tisíc dolarů) na 10,1 tisíce litů (3,8 tisíce dolarů). Parlament a vláda tak uspoří 2,2 milionu litů, což je více než 820 tisíc dolarů.
Tento krok následoval po masových protestech a nepokojích z minulého týdne, jejichž účastníci vyjadřovali nesouhlas s vládní politikou boje proti ekonomické krizi.

více na: ..:. czechfp.cz :.
2009-01-21, 10:45:00 • Média 
Při násilném vyklizení domu v Soulu zahynulo šest lidí
(ČTK, Novinky.cz, 20. ledna 2009, 12:47)


Šest lidí v úterý zahynulo při střetu zásahové jednotky se skupinou squatterů v jihokorejské metropoli Soulu. Dalších nejméně 20 lidí utrpělo zranění. Squatteři a několik desítek demonstrantů, kteří je podporovali, odmítali opustit čtyřpatrový dům v centru města určený k demolici.

Při ranním zásahu policie vypukl ve vyklízené budově požár poté, co demonstranti začali na policisty házet Molotovovy koktejly, oznámila agentura Reuters.

více na: ..:. novinky.cz :.
2009-01-20, 16:43:00 • Média 
Toilet in Bulgary Umění má pobuřovat – jako Entropa!
(Jiří X. Doležal, Reflex.cz, 20. ledna 2009)
...

"Pokládám za nezbytné, aby se vláda Vaším prostřednictvím od této nešťastné události veřejně distancovala a omluvila se našim partnerům – představitelům Bulharské republiky a její veřejnosti na místě prvním," napsal Klaus o Entropě Topolánkovi. Nevím, zda někdy ve své prezidentské funkci navštívil Bulharsko, a pokud ano, zda jej jako hlavu státu Bulhaři nepozvali na jeden ze tří evropských WC, které se v zemi nacházejí. Pro zbytek země je naprostým standardem užívání tureckého nebo suchého záchodu. Navíc je v Bulharsku zvykem házet použitý toaletní papír nikoliv do (byť tureckého) WC, ale do koše na odpadky stojícího vedle...

více na ..:. Reflex.cz :.

2009-01-20, 12:21:00 • Komentáře / názory 

Smrt Vietnamce: policisté smějí i kopat – ale ne brutálně

(Vojtěch Blažek, iHNed.cz, 20. ledna 2009, 1:13)

Vyšetřování smrti Vietnamce, který v Brně zemřel po zásahu policisty, nazvali detektivové výstižně – Akce Bijec.

Tři dny poté, co byl jednatřicetiletý policista obviněn ze smrtelného ublížení na zdraví, je jisté jedno: policista proti hlučnému cizinci zasáhl příliš tvrdě. A přitom policejní zákon právě tohle policistům výslovně zakazuje.


..:. více zde :.

2009-01-20, 12:12:00 • Média 
Česko záchody nesundalo, zakrylo je
(Lidovky.cz, 20. ledna 2009, 8:24)

Bulharská část plastiky, na níž je země zobrazena jako stát tureckých záchodů, je nyní obalena černou látkou. K zakrytí došlo podle informací asi ve tři hodiny v noci.

"Je to směšné. Příště zakryjí Francii, potom třeba Německo," řekla dnes ráno belgická pracovnice úřadu, která přišla do práce před osmou hodinou. Francie je v instalaci 'ozdobena' velkou vlajkou s nápisem 'stávka' a Německo je protkáno sítí dálnic. Jejich uspořádání ovšem někomu připomíná hákový kříž, případně neonacistický symbol - číslo 18.

"Jsem rád, že to zakryli. Celá ta věc se mi nelíbí," dodává naopak řecký pracovník rady...

více na ..:. Lidovky.cz :.

2009-01-20, 10:42:00 • Média 

David Černý – Promrdaný roky (pravdivý příběh)

(Tomáš Pospiszyl, nakladatelství Divus)

Rozhovor s géniem
Děti vcházejí do prostorného ateliéru. Nesměle se rozhlížejí po sochách okolo, čekají. Malá Maruška nese kytičku konvalinek. Rozcuchaný David vchází ze zadních dveří. Krká. Chvíli mu trvá, než zaregistruje, že tu není sám.


..:. více zde :.

2009-01-20, 1:23:00 • Retro 

Inspekce policie ukončila akci 'BIJEC'

(kpt. Bc. Martina Lídlová, tisková mluvčí Inspekce Policie ČR, 19. ledna 2009)

Pracovníci Inspekce Policie České republiky v pátek 16. ledna 2009 úspěšně zakončili akci 'BIJEC'. Byl podán návrh na zahájení trestního stíhání tří policistů Krajského ředitelství Policie ČR Jihomoravského kraje, kteří byli zařazeni u Pohotovostního a eskortního oddělení. U jednoho policisty se jednalo o trestný čin ublížení na zdraví a zneužívání pravomoci veřejného činitele a u zbývajících dvou policistů o trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele.


..:. více zde :.

2009-01-19, 13:31:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Anarchisté v průvodech vzpomínali na zavražděného skinheada
(iDNES.cz, 17. ledna 2009, 18:50)


Na sedmdesát příznivců hnutí Antifa odpoledne prošlo Pardubicemi. Připomněli si tak loňskou vraždu Jana Kučery, člena odnože skinheads, která hájí antirasistické postoje. Ze stejného důvodu se anarchisté sešli na neohlášené demonstraci v Otrokovicích na Zlínsku. Obě akce se obešly bez konfliktů.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2009-01-19, 10:01:00 • Protestní akce 
Policista k smrti ubil Vietnamce, hrozí mu až 15 let vězení
(Novinky.cz, 17. ledna 2009, 21:21)


Státní zástupce v sobotu zahájil trestní stíhání jednatřicetiletého policisty z Brna za to, že 4. ledna v jihomoravské metropoli údajně zbil třiačtyřicetiletého Vietnamce tak, že cizinec druhý den na následky těžkých zranění zemřel. Právu to potvrdil mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

..:. více zde :.

2009-01-18, 10:46:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Robert Fisk Robert Fisk: Jsem na straně obětí
(Břetislav Tureček, Právo – Salon, 15. ledna 2009)

ROBERT FISK (1946) – britský novinář, pracuje více než třicet let na Blízkém východě. Za sídlo si zvolil Bejrút, kde trvale žije. Zprvu byl zpravodajem londýnských The Times, v roce 1979 přešel do konkurenčního listu The Independent. Podával svědectví o občanském konfliktu v Libanonu, revoluci v Íránu, válce v Iráku a dalších přelomových událostech. Je držitelem řady prestižních ocenění, i konkurence oceňuje jeho hluboké znalosti a smysl pro detail. Zároveň ale vyvolává kontroverze – mnoho lidí například po 11. září 2001 kritizovalo jeho výzvu, že by Západ měl analyzovat pohnutky teroristických útoků a zabývat se tím, zda si nenávist muslimů sám nezpůsobuje svým počínáním na Blízkém východě.

..:. více zde :.

2009-01-17, 14:57:00 • Média 
Policejní razie na Miladě
(Milada.org, 16. ledna 2009, 10:55)


V noci ze čtvrtka na pátek si ochránci veřejného pořádku zřejmě přijeli v praxi vyzkoušet nový zákon o policii. Bez předchozího upozornění vtrhli do domu, přičemż neopoměli ukrást všechny zámky, které jim stály v cestě. Důvodem zásahu bylo pátrání po osobách, jejichż psi před několika měsíci pokousali ovce.
Jejich majitel však dosud nebyl schopen prokázat, o jaké psy se ve skuteżnosti jednalo (a šlo-li vůbec o psy z Milady) a předlożil jen velmi nevěrohodné faktury za údajnou léčbu zvířat.

zdroj: ..:. Milada.org :.

2009-01-17, 8:30:00 • Squatting 
Havel není v ohrožení života, dýchá s maskou

Dagmar Havlová a Václav 'Darth Vader' Havel
2009-01-17, 1:23:00 • Z vesela ;) 
Entropa obsahuje iniciály Hitlera, zlobí se historici
(Pavel Baroch, Aktuálně.cz, 16. ledna 2009, 13:30)

Vyobrazení Německa na plastice Davida Černého v Bruselu nemusí vyobrazovat pouze dálnice, případně svastiku, ale přímo nacistický symbol – číslici osmnáct. Tvrdí to dva historici.

Čísla 1 a 8 odkazují na pořadí písmen v abecedě, tedy A a H, což jsou iniciály Adolfa Hitlera.

"Je to naprosto evidentní," řekl Aktuálně.cz vojenský historik a překladatel, který tento symbol v Černého plastice Entropa jednoznačně vidí. Redakce má jeho jméno k dispozici, historik si však nepřál být jmenován.

2009-01-16, 22:18:00 • Média 

Nový šéf protidrogové policie: "Marihuana je tvrdá droga"

(Aktuálně.cz, 16. ledna 2009, 16:50)

Sedmnáct let šéfoval Národní protidrogové centrále jeden a ten samý člověk. Policista se striktními a nekompromisními názory na drogy – Jiří Komorous.


..:. více zde :.

2009-01-16, 20:02:00 • Drogy 

ČSSD: Komorous a Frydrych ano, Langer a pervitin ne

(tisková zpráva ČSSD, ČSSD.cz, 16. ledna 2009)

Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba dnes představil, kdo od února 2009 převezme vedení Národní protidrogové centrály SKPV (NPC SKPV). Novým šéfem bude současný náměstek ředitele NPC SKPV plk. Jakub Frydrych.


..:. více zde :.

2009-01-16, 20:02:00 • Drogy 
Komorous po 17 letech končí, nahradí ho jeho náměstek
(Aktuálně.cz, 16. ledna 2009, 11:11)

Policejní prezident oznámil jméno muže, který se postaví do čela boje proti drogám.

Jiřího Komorouse, který se po 17 letech rozhodl skončit a odejít do civilu, nahradí v křesle ředitele Národní protidrogové centrály jeho dosavadní zástupce Jakub Frydrych.

smažka KomorousFrydrych dnes představil své priority, se kterými se postaví do čela NPC.

Patří mezi ně zefektivnění trestního řízení a zvyšování profesionální a odborné zdatnosti lidí u protidrogového. Chce také, aby se prohloubila spolupráce se státními i nevládními organizacemi, které bojují proti drogám, a to i na mezinárodní úrovni.

Za největším problém na současné české drogové scéně považuje pervitin.

více na ..:. Aktuálně.Centrum.cz :.
2009-01-16, 11:32:00 • Drogy 
David Černý: Entropa – německé dálnice jako hákový kříž (swastika) David Černý: Entropa – německé dálnice jako číslice 1 a 8 Prostě jenom dálnice?
(CzechTek WebLog, 15. ledna 2009, 8:18 – aktualizováno: 18. ledna, 19:50)

Názorná pomůcka pro jedince, kteří tvrdí, že dálnice na mapě Německa (v plastice Entropa výtvarníka Davida Černého) nepřipomínají číslo 18 – respektive na to nestačí jejich vizuální rozpoznávací schopnost...
Druhý obrázek ukazuje, jak snadno se z 'německých' dálnic může stát svastika.

David Černý: Entropa – německé dálnice jako překřížené číslice 1 a 8 David Černý: Entropa – dánské lego jako karikatura Mohammeda Na třetí animaci je vidět původní podoba 'entropického Dánska' ve spojení se známou karikaturou proroka Mohammeda.
A na čtvrtém obrázku je alternativní verze 'osmnácky' podle historiků a Aktuálně.cz...

pozn.: v animacích (s 'osmnáctkou' a 'karikaturou') není použitý žádný fígl, který by nějak podstatněji modifikoval rozmístění jednotlivých fragmentů původního díla...

2009-01-16, 11:18:00 • Teknické poznámky 
Nacionalista dostal podmínku za střelbu do davu o 'křišťálové noci'
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 15. ledna 2009, 16:20)

Soud uložil desetiměsíční podmíněný trest Petru Kalinovskému, který během demonstrací u příležitosti výročí křišťálové noci v listopadu 2007 střílel před právnickou fakultou v Praze do davu. Bývalý mluvčí neonacistického Národního odporu tvrdil, že nešel demonstrovat, ale na procházku.

Petr Kalinovský Petr Kalinovský se ke střelbě přiznal. "Střílel jsem, protože jsem se bál o život. Příslušníci Frakce rudé armády mi chtěli stáhnout z hlavy čepici," uvedl během předchozího přelíčení třicetiletý samozvaný mluvčí Národního odporu. Podle něj ho napadli zakuklenci kvůli jeho pravicovému smýšlení.

více na ..:. zprávy.iDNES.cz :.
...

Kalinovský střelbu z plynové pistole nepopírá. "Jediné, čeho lituji – že ta pistole nebyla ostrá," řekl po vynesení rozsudku. "Odsouzen bych byl stejně, alespoň bych měl hezký pocit, že jsem sprovodil nějakého útočníka ze světa," dodal.

Podle obžaloby a prvoinstančního verdiktu do davu demonstrujících vystřelil bezdůvodně, protože jej nikdo neohrožoval. Kalinovský naopak tvrdí, že se bránil útoku levicových radikálů. Obklopili ho prý útočníci v kuklách, kteří vykřikli "Kalinovský, my tě zabijeme". Pak se mu prý někdo pokusil přetáhnout čepici přes hlavu. Kalinovský poté podle svých slov vytáhl plynovou pistoli a vystřelil nad hlavy údajných útočníků. Podle soudu se ale jeho obhajoba, že střílel v ohrožení života, neprokázala. "Když chodí na takové rizikové akce, tak musí být srozuměn s určitou konfliktností té situace. A mohl to řešit jiným způsobem," odůvodnil rozsudek soudce Michal Vacek.

více na ..:. ČT24.cz :.
2009-01-16, 7:30:00 • Média 
Zápis Milady do katastru?
(Milada.org, 15. ledna 2009)


V nedávné době se objevila informace, že Milada má být znovu po dvaceti letech zapsána do katastru nemovitostí. To by v praxi znamenalo možnost squat vyklidit. Jak to vidíme my?

Po pravdě řečeno nepřikládáme velkou důležitost tomu, má-li naše jednání oporu v zákoně či ne, po téměř jedenácti letech fungování alternativního kulturně-sociálního centra je evidentní, že jednáme naprosto legitimně. Zákony vždy a všude slouží především těm, kdo je vytváří. Místo citování paragrafů, kterými se vlastník a policie bude pravděpodobně v blízké době ohánět, si raději stručně shrňme fakta: Na rozdíl od majitele dokážeme dům smysluplně využívat: kromě toho, že v něm momentálně žije kolem 25 mladých lidí, zde probíhá spoustu veřejných aktivit. Jen za poslední rok a čtvrt, kdy na Miladě funguje nový kolektiv, jsme zde uspořádali kolem sto padesáti akcí – ať už se jednalo o hudební produkci, promítání, různé workshopy či čtení poezie. Ústav pro informace ve vzdělání (ÚIV) nejprve nechal Miladu deset let chátrat, po jejím obsazení pak vynaložil nemalé množství státních financí na její vyklizení, které však díky odhodlanosti tehdejších squaterů nebylo úspěšné. Má se snad podobná situace nyní opakovat?
S ÚIV se samozřejmě pokusíme jednat o možnostech našeho dalšího využívání Milady, pokud však dojde k pokusu o násilné vyklizení squatu, budeme se adekvátně bránit. Milada je posledním squatem v Čechách a je třeba si uvědomit, že její vyklizení by bylo další ranou již tak dost potlačené alternativní kultuře u nás. V době celosvětové finanční krize je na čase začít brát squatting ne jako problém, ale jako řešení.

NEVER SURRENDER!

zdroj: ..:. milada.org :.
2009-01-16, 3:07:00 • Squatting 
Světoznámý architekt Kaplický zemřel
(iHNed.cz, 15. ledna 2009, 6:00)

Architekt zkolaboval včera na ulici v Praze 6. Kaplický zemřel v den, kdy mu jeho žena Eliška porodila dceru.

Jan Kaplický na Facebook.comV den narození své dcery včera zemřel proslulý architekt Kaplický. Bylo mu 71 let.

Autor návrhu Národní knihovny zkolaboval na ulici nedaleko Vítězného náměstí v Praze.

"Je to další postava české kultury, kterou udolala česká malost," řekl bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek a vyslovil nad smrtí Kaplického lítost.

více na ..:. hn.ihned.cz :.
2009-01-15, 8:40:00 • Média 
Czech-born architect Kaplicky dies aged 71
(CTK, CeskeNoviny.cz, 15th of January 2009, 8:18 AM)

Prague – Czech-born architect Jan Kaplicky, author of the controversial design of the National Library building planned for the Czech capital, died in Prague on Wednesday evening, aged 71, it ensues from information CTK received from several reliable sources.

..:. více zde :.

2009-01-15, 8:28:00 • English 
Baumruk opět předsedou Rady ČT, bude řídit volbu ředitele
(Aust.cz, 14. ledna 2009, 13:35)


Volbu generálního ředitele České televize bude v červenci, kdy skončí šestiletý mandát Jiřímu Janečkovi, řídit dosavadní předseda Rady ČT Jiří Baumruk. Do této funkce jej kolegové radní dnes znovuzvolili na další dva roky. V tajné volbě dostal z třinácti odevzdaných hlasů jedenáct. Novým místopředsedou, jedním ze tří, byl zvolen bývalý poradce Jiřího Paroubka Jan Brandejs.

..:. více zde :.

2009-01-15, 8:06:00 • Média 
Plakáty nadnárodních společností 'provokovaly' nacistickým heslem
(ČTK, iDNES.cz, 14. ledna 2009, 17:54)

Síť čerpacích stanic Esso a producent kávy Tchibo si do reklamní kampaně půjčili heslo, které bylo napsáno nad vstupní branou koncentračního tábora Buchenwald. Po protestech Židů firmy plakáty s nacistickým heslem stáhly. Nebylo to poprvé, kdy byl v Německu slogan Každému, co jeho jest použit v reklamě.

více na ..:. ekonomika.iDNES.cz :.

2009-01-15, 7:34:00 • Média 
Výtvarník David Černý vzbudil se svou plastikou Entropa již poměrně značný rozruch (btw – o tom, že žádní další avízovaní autoři neexistují jsem byl přesvědčen už asi před týdnem). Nejvýraznější negativní odezvu zatím způsobilo Bulharsko v podobě tureckého záchodu. Mnohem zajímavější by ovšem mohly být další reakce jednotlivých členských zemí EU poté, co se ukáže, jaká další nemilá překvapení kontroverzní plastika ještě skrývá. Kupříkladu Německo – o nápadné podobnosti dálnic se svastikou se již spekulovalo. Všimli jste si ale také, že uspořádání 'pásových dopravníků' připomíná (možná i více než hákový kříž) číslice 1 a 8? ;*)

Německo dle katalogu (David Černý: Entropa) Německo realizované (David Černý: Entropa) Německo jako 18 (A.H.) (David Černý: Entropa)

..:. více zde :.

2009-01-14, 9:42:00 • Alternativní kultura 

Pražští squateři přijdou o své centrum, vilu Miladu

(Lucie Boháčová, Pražský.deník.cz, 13. ledna 2009, 18:29)

Najdi si volný prostor a obydli ho, tomuto životnímu stylu, který si vzali za svůj squateři, už bude zřejmě konec. Alespoň v metropoli.


..:. více zde :.

2009-01-14, 9:42:00 • Squatting 
...

..:. více zde :.

2009-01-14, 9:23:00 • Cross Club 

Vondra v noci rezignoval, nástupcem bude výtvarník Černý

(Zdeněk Fekar, blog.Respekt.cz, 13. ledna 2009, 23:20)

David Černý: Entropa

Dlouhé týdny okolkování s výměnou vládních křesel jsou opravdu za námi. Poté, co Jiří Čunek překvapil svou nečekanou demisí, dnes pozdě večer složil funkci vicepremiéra pro evropské záležitosti i Alexandr Vondra. Šéf vlády může směle oživit svůj tým o nováčky sršící nápady. Ministerská křesla tak získají nejen zpěvačka Vlasta Parkanová či hudebník Michael Kocáb. Do čela superdůležitého úřadu má nastoupit kontroverzní výtvarník David Černý.


..:. více zde :.

2009-01-14, 7:42:00 • Komentáře / názory 
Polícia aktivistom v Grécku: "Svine, bastardi, zabijeme vás!
(BelzebubMedia.blogspot.com, 12. ledna 2009, 18:19)


Prišlo mailom od aktivistu priamo z Grécka, redakčne upravované:

Z nedele na pondelok 5.1.2009 o 3tej rano zaútočila skupina neznámych útočníkov na policajnú stanicu blízko univerzity Politechnium v aténskej štvrti Exarchia. Po streľbe z automatických zbraní MP-5 (rovnaké zbrane má vo svojej výzbroji aj grécka polícia) zostal na mieste ťažko ranený 21 – ročný policajt, ktorý momentálne zápasí v nemocnici o svoj život (jedna guľka zasiahla oblasť blízko srdca). Celý incident netrval viac než minútu a grécka polícia našla 27 vystrelených guliek, hovorí sa o trojici útočníkov.Vzápätí nato vtrhli policajné jednotky do centra štvrte Exarchia, ktorá je známou baštou anarchistov a nonkonformných ľudí. Priamo v centre štvrte bol zastrelený aj Alexandros, na mieste je doteraz improvizovaný pomník s kopou kvetín, futbalových šálov a "spomienkovým múrom" plným graffity, venovaní a odkazov. Aj po 3 – tej ráno bolo na tomto mieste mnoho mladých ľudí, pretože nočný život v Aténach končí až s prichádzajúcim ranným svitaním.

více na: ..:. belzebubmedia.blogspot.com :.


2009-01-13, 9:14:00 • Protestní akce 
Devět osob se odvolalo proti trestu
(Mochasin.com, 12. ledna 2009)


Minimálně 9 z 15 osob, odsouzených v prosinci za přípravu násilí proti policii v budově Ungdomshuset, podalo odvolání.

více na: ..:. mochasin.com :.

2009-01-13, 9:08:00 • Squatting 
Ungdomshuset zeje prázdnotou
(Mochasin.com, 12. ledna 2009)


Nový dům mládeže v Kodani – Ungdomshuset – má zatím velice málo návštěvníků a povětšinou zeje prázdnotou.

… Sociolog René René Karpantschof, který se zabývá hnutím BZ (obsazování budov) říká: ”Původní dům ležel ve čtvrti, která byla lehce dostupná a byl zaintegrován do okolního života“.

více na: ..:. mochasin.com :.
2009-01-13, 8:59:00 • Squatting 
Žalobci: Policejní zásah na CzechTek 2005 byl zákonný
(Právo, Novinky.cz, 8. ledna 2009, 16:50)


Po třech a půl letech prověřování udělalo v těchto dnech za policejním zásahem na technoparty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku definitivní tečku Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Zásah policie nechvalně proslavily záběry, na kterých čtveřice těžkooděnců kope a tluče pendrekem do jednoho z tanečníků.

..:. více zde :.

2009-01-12, 22:25:00 • CzechTek 
Kašpárek na scénu!
(Ivan Bláha, Literárky.cz, 11. ledna 2009)


Projektu výtvarné skupiny Guma Guar s názvem Kolektivní identita se podařil skvělý výkon: ztrapnit pražskou radnici. A to dokonce hned dvakrát.

obrázek Zdá se už být téměř samozřejmostí, že se nám pražská radnice snaží neustále naznačit, jak velkým je pod taktovkou ODS nepřítelem všeho svobodného, jak zcela postrádá smysl pro humor a začíná být jako celá modrá strana hysterická a jak si v poslední době libuje v zákazech všeho druhu. Po masivním a jen dočasně utichlém tahu proti pražským divadlům, po zákazu odhazování žvýkaček, nedopalků, zákazu konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích, také de facto zákazu bezdomovců v centru, je zde, také po mistrném komickém rétorickém čísle Pavla Béma na kongresu ODS, další případ její velkorysosti a oduševnělosti: zákaz dalších výstav pro galerii Artwall na opěrné zdi letenských sadů.

více na: ..:. literarky.cz :.
2009-01-12, 19:48:00 • Média 
Subkultury dneška
(Lukáš Rychetský, A2, 7. ledna 2009)

Co mají společného příznivci hip hopu, freetekna, punku, skinheadi, neohippies, metalisté a další? Dění v subkulturách věnujeme v roce 2009 novou pravidelnou rubriku. Pro začátek si vymezme prostor a objasněme pojmy.

..:. více zde :.

2009-01-12, 18:34:00 • Komentáře / názory 
Nepředstavitelné
(Martin Hekrdla, Právo, 8. ledna 2009)

Zatímco na úterní tiskové konferenci premiér Mirek Topolánek a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas ujišťovali, že jsou „schopni provést Českou republiku světovou hospodářskou krizí a následným útlumem“, naplnil se osud skláren Crystalex v Novém Boru. Věřitelské banky z firemních účtů odčerpaly všechny peníze, není tam za co vyrábět a z čeho vyplácet mzdy. Práci tak ztratí 1700 sklářů, řada z nich těsně před penzí.

..:. více zde :.

2009-01-11, 15:33:00 • Komentáře / názory 
Masky dolů
(Ondřej Neff, Lidovky.cz, 10. ledna 2009, 9:43)

Zase jednou tu máme bouři ve sklenici vody, rvačku bez rizika: od prvního ledna platí novela shromažďovacího zákona, podle níž lze „rozpustit“ demonstraci, rozumějte rozehnat, pokud si její účastníci zakryjí tváře. To je zašťourání do vosího hnízda aktivistických ochránců lidských práv.

více na: ..:. lidovky.cz :.

2009-01-11, 15:23:00 • Média 
Stíhání výtržníků z bitvy o Janov skončilo, policie nesehnala důkazy
(Pavel Eichler, iDNES.cz, 9. ledna 2009, 16:22)

Většina z dvanácti extremistů obviněných za výtržnosti při listopadovém pochodu na litvínovské sídliště Janov zřejmě unikne vážnějšímu trestu. Policie totiž nesebrala dost důkazů a žalobkyně musela zrušit jejich stíhání. Bitku s policisty tak bude řešit jen místní úředník jako přestupek.

... Z informací iDNES.cz vyplývá, že vyšetřovateli pokusu o pogrom litvínovských Romů dělalo největší problém shromáždit svědectví zasahujících těžkooděnců. Na akci se podílely stovky policistů z celé republiky. "Oni se mu rozprchli a nespolupracovali na identifikaci obviněných," řekl zdroj informovaný o vyšetřování.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.
2009-01-11, 15:15:00 • Média 

2009-01-10, 12:51:00 • Z vesela ;) 
Paroubka mladšího vyhodili ze školy. Kašlal na ni!
(Blesk.cz, 7. ledna 2009, 10:23)

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nemá problémy jen s vládní koalicí, ale vrásky mu přidělává i jeho nezdárný syn Jiří Paroubek mladší. Toho nyní vyhodili ze školy.

Důvodem, proč s ním Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky nadobro skoncovala, byl údajně jeho více než laxní přístup ke studiu.

více na ..:. Blesk.cz :.
2009-01-8, 13:27:00 • Média 
Nevidíme vám do tváře, rozpouštíme demonstraci
(Pavel Eichler, iDNES, 7. ledna 2009, 3:16)

Půjdete-li na demonstraci, nechte doma šály, šátky, kukly, ale i masky. Od 1. ledna je v průběhu protestu nesmíte mít na hlavě, protože tím policii ztěžujete identifikaci a to je nově důvod k okamžitému rozpuštění demonstrace. Ochránci lidských práv jsou tím pobouřeni. obrázek

Maskovaní extremisté, příznivci alternativní kultury milující karnevaly v maskách, ale také zemědělci ozdobení gumovou karikaturou Václava Klause či muslimky v tradičních burkách. Těch všech se dotýká změna v zákoně o právu shromažďovacím, která začala platit s novým rokem.

Podle mluvčí ministra vnitra Jany Malíkové se zákon změnil kvůli extremistům, kteří se zamaskovaní šátky a kuklami prali s policií. A ta prý později měla potíže je identifikovat a předvolat.

S tím nesouhlasí ochránci lidských práv. Změna podle nich útočí na právo na soukromí pokojných demonstrantů, navíc je hází do jednoho pytle. Stát podle tohoto výkladu všechny zamaskované demonstranty automaticky považuje za podezřelé.

..:. více zde :.

2009-01-7, 10:21:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Stonehenge by byl ideálním místem pro techno party
(Novinky.cz, 6. ledna 2009, 15:48)

Stonehenge, komplex kamenných kruhů na Salisburské pláni v jižní Anglii, by byl podle odborníků na akustiku ideální místo pro techno party a zejména trance by v jeho středu zněl výborně. Jeho akustické vlastnosti jsou podle univerzitního profesora Ruperta Tilla opravdu výjimečné.

..:. více zde :.

2009-01-6, 16:12:00 • Retro 
Končí žaloby na hudební 'piráty' – konec copyrightu se možná blíží
(Jiří Hlavenka, Lupa.cz, 6. ledna 2009, 6:30)

Pětiletá podivná válka mezi hudebními vydavatelstvími a jejich zákazníky je u konce; náhradní řešení je bezzubé. Organizace RIAA, zastupující největší světová hudební vydavatelství, dala pod stromeček nečekaný dárek – oznámila, že končí s žalobami proti uživatelům, kteří sdílejí nebo stahují autorsky chráněnou hudbu přes Internet.

Nový Prostor 318: Copyrighty Po pěti letech tak končí jedna z nejpodivnějších internetových afér – 30 000 exemplárních žalob proti svým zákazníkům, kterými si hudební průmysl zvládl znepřátelit své zákazníky, vyvolat pohrdání u médií i nezúčastněné veřejnosti. A vlastně ničeho nedosáhl. Nebo ano?

Přesto, že docházelo k masovému porušování platných zákonů (v zahraničí je např. porušením zákona i stahování autorsky chráněné hudby, u nás ne), média se s gustem opřela do RIAA za každou její nepovedenou akci. Tu byl žalován člověk, který nikdy nevlastnil počítač; onde již pár let mrtvá žena. Žaloba o sto tisíc dolarů mířila na třináctiletou dívenku i na samoživitelku, která si někde stáhla jednu písničku. Ne, že by RIAA byla až tak neobratná – ale v okamžiku, kdy asociace podává žalobu, zná jen IP adresu a další pak vyjde najevo až při vyšetřování. Těch hloupých přehmatů zase tak moc nebylo, ale dostalo se jim samozřejmě dostatečné a jízlivé pozornosti.

RIAA oznámila, že s žalobami přestává, ale ve skutečnosti již několik posledních měsíců nikoho nezažalovala.

více na ..:. Lupa.cz :.
2009-01-6, 14:25:00 • Média 
Hrozí Evropě 'znovuzrozená násilná levice'?
(Guardian, Czech Free Press, 4. ledna 2009)

Francouzská vláda žije v obavách, že bude letos čelit levicovému terorismu, včetně možných sabotáží klíčové infrastruktury, únosů významných podnikatelů nebo pumových útoků. Vyplývá to z tajné vládní zprávy, na kterou se odvolává Observer, nedělník britského listu The Guardian.

znak RAF (Frakce Rudé Armády) Zpráva popisuje "zvýšenou hrozbu" plynoucí z "mezinárodní evropské sítě ... silně zastoupené ve Francii" v souvislosti s tím, že se v posledních letech "radikalizuje nová generace aktivistů". Vládní analytici přitom nacházejí paralely se skupinou Přímé akce (Action Directe), která počátkem 80. let podnikla přes pět desítek útoků, nebo se odvolávají na příklad skupiny Baader-Meinhoffová.

více na ..:. CzechFP.cz :.
2009-01-6, 14:22:00 • Média 
Policie špehuje prakticky všechny
(Czech Free Press, 5. prosince 2008)

Americká policie sleduje občany mnohem šířeji, než se doposud předpokládalo, a nálepku 'teroristů' dostávají tak různorodé organizace a sdružení, jako jsou ochránci lidských práv nebo bojovníci za rozšíření cyklostezek.

Jak píše Washington Post na konkrétním příkladu státu Maryland, tamní zpravodajští důstojníci například založili spis na sdružení Lidé za etické zacházení se zvířaty, protože vznikla obava, že by jeho členové mohli narušit cirkusové představení. Do hledáčku policie a tajné služby se dostali i ti, kteří v roce 2006 protestovali proti navýšení cen energií o 72 procent, a organizace kritizující válku v Iráku dostala bez bližšího zdůvodnění nálepku 'bělošské rasistické skupiny'. A ve spisu, který tamní policie otevřela proti slovutné organizaci Amnesty International, se jako důvod uvádí 'občanská práva'.

více na ..:. CzechFP.cz :.
2009-01-5, 17:21:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Útočníci stříleli v Aténách po policistech, jednoho vážně zranili
(iDNES.cz, 5. ledna 2009, 12:49)

Skupina útočníků napadla v centru Atén policisty, kteří hlídkovali u ministerstva kultury. Jeden z mužů začal po policistech pálit ze samopalu Kalašnikov a jednoho vážně zranil. V zemi mezitím pokračují nepokoje, které zemi zachvátily v prosinci poté, co policie zastřelila patnáctiletého Alexandrose Grigoropulose.

více na ..:. Zprávy.iDNES.cz :.

2009-01-5, 13:13:00 • Média 
Policie v Malmö si platí ochranku
(ČTK, Právo, 2. ledna 2009)

Švédská policie na předměstí Malmö najala bezpečnostní firmu, aby policistům pomohla s hlídáním a ochranou své stanice. Ta se totiž opakovaně stala terčem útoku vandalů, kteří na ni házeli kameny a dělbuchy.

..:. více zde :.

2009-01-4, 10:23:00 • Protestní akce 
Česká policejní republika
(Václav Vlk, Lidovky.cz, 30. prosince 2008, 7:01)

Až se prvního ledna probudíte v novém roce, vězte, že náš stát se opět o mílový krok, ostatně skoro jako celá Evropa, vzdálil tomu, co občané od státu chtějí, tedy zajišťování svobody a pravidel.

Police State Nový policejní zákon, který začne od ledna platit, totiž opětovně pod různými pseudoodůvodněními o zajištění naší bezpečnosti, spravedlnosti a veřejného pořádku utahuje šrouby svobodě. Ono už v Evropě lze těžko hovořit o nějaké svobodě a soukromí osobnosti, rubikon orwellovského špehování byl definitivně překročen po jedenáctém září.

Ale proč si stále musíme nechat špiclovat život? Celý zákon stojí na paušální možnosti někam vlézt, někoho sledovat, žádat o něm údaje z databází, lustrovat, perlustrovat a podchycovat vše, co je tzv. podezřelé.

více na ..:. Lidovky.cz :.

Policie se bude od 1. ledna řídit novým zákonem (ČeskáMédia.cz)
Pravomoci policistů se rozšíří o možnost vypnout telekomunikační spojení v případě bezpečnostní hrozby, která by mohla způsobit škodu přesahující pět milionů korun. Paralyzéry budou moci použít pouze v případě, že ostatní donucovací prostředky selžou. Budou také moci vstupovat do prostor živnostenských provozoven, pokud získají důvodné podezření, že se tam skrývají hledané osoby. Při pátrání budou mít k dispozici údaje o použití platebních karet, o uskutečněných telefonických hovorech nebo o poskytnutí lékařské péče.

Amnesty International protestuje proti používaní taserů (Amnesty.cz)
Počet osob, které od roku 2001 v USA zemřely po zásahu taserem, již stoupl na 334. Podle Amnesty International (AI) ve světle těchto fakt neobstojí tvrzení výrobců a úřadů, že jde o bezpečnou a nesmrtící zbraň. Tasery začala používat také Policie ČR. Amnesty International proto o závěrech své nové zprávy informuje Policejní prezidium ČR.

Dosud není možné říci, že byla dostatečně prozkoumána veškerá bezpečnostní rizika, která použití taserů obnáší. Amnesty International proto vyzvala úřady, aby omezily jejich použití jen na výjimečné situace nebo jejich nasazování pozastavily.

Před rokem: Zákon o policii – věc veřejná (Advojka.cz)
...
Novela byla evidentně připravována v skrytu, ale těm, na které cílí, zdá se, žádný úkryt neskýtá. Policie získá možnost pořizovat záznamy obrazu a zvuku z veřejně přístupných míst, a to i skrytě, a rovněž možnost odebrat biologické vzorky nejen osobám obviněným, resp. podezřelým z trestného činu, ale i těm, u nichž jde jen o podezření z přestupku. V případě přijetí novely zákona bude možno v podstatě perlustrovat každého. Samozřejmostí má být i rozporné využívání placených informátorů a agentů a zpřístupnění provozních a lokalizačních údajů elektronické komunikace i údajů o době a místě poskytnutí zdravotní péče.

Těžko předpokládat, že rozšiřující se pravomoci budou korespondovat s nárůstem morální, etické a profesionální úrovně policie a zkvalitňováním její nezávislé kontroly.
2009-01-3, 10:38:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
Squatterský kalendář na rok 2009
(Squat.net, 30. prosince 2008)


Vychází nástěnný kalendář, který připomíná některá významná data z historie squatterského hnutí v Čechách a z několika zajímavých iniciativ, které proběhly minulý rok.

Kalendář v .pdf ke stažení

Kalendář je dvanáctistránkový, třináctá stránka (úplně na konci) je přední strana. Kalendář můžete tisknout a šířit a napsat si o něj můžete stejně jako o benefiční squatterské dvd na adresu TPC distribution: R. Pátek, P.O.Box 40, Litvínov 1, 43601

zdroj a více na: ..:. squat.net/praha :.
2009-01-2, 12:44:00 • Squatting 

czechtek.bloguje.cz děkuje všem věrným za přízeň a přeje bombový rok 2009

podle čínského kalendáře přichází po roce Psa, Krysy a Vepře rok (Bu)Vola, tak uvidime…

obrázek

2009-01-1, 15:13:00 • Teknické poznámky Miroslav Sládek a jeho názor na drogovou problematiku.

2009-01-1, 12:00:00 • Z vesela ;)