[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
servis.idnes.cz/stream/video.asp?p=livecam

..:. více zde :.

2009-06-30, 16:02:00 • Squatting 

obrázek

2009-06-30, 15:38:00 • Protestní akce 
http://88.86.114.137/borovec

..:. více zde :.

2009-06-30, 15:13:00 • Squatting 
Ústav pro informace ve vzdělávání dnes nechá vyklidit squat Milada a Miluška
(UIV.cz, 30. června 2009)


Dnes v 10:00 hodin dopoledne za asistence bezpečnostní agentury, Policie ČR a Odboru krizového řízení Městské části Praha 8 proběhne vystěhování a vyklizení objektů Milada a Miluška. Objekty a přilehlé pozemky, které jsou státním majetkem a které spravuje Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV), obývají neoprávněně od r. 1997 squatteři. To je hlavní důvod, proč ÚIV přistoupilo k tomuto radikálnímu kroku.

..:. více zde :.

2009-06-30, 13:55:00 • Squatting 

Skupina MILADA SQUAT v ohrožení na Facebooku


..:. více zde :.

2009-06-30, 13:23:00 • Squatting 
Majitel squatu Milada povolal policii, má ho chránit při vyklízení domu
(iDNES.cz,30. června 2009, 10:19)


Policie zasahuje v pražském squatu Milada. O asistenci ji podle informací iDNES.cz požádal majitel objektu. "Dohlížíme na bezpečnost lidí, kteří chtějí objekt vyklidit," řekl mluvčí policie Ján Mikulovský.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2009-06-30, 10:09:00 • Squatting 
Milada volá o pomoc !!!

Kdo muzete, prijedte podporit!!!

Prave probiha dalsi utok na squat Milada, tentokrat jde o bezpecnostni sluzbu poslanou udajne majitelem objektu. Obyvatele se boji vyklizeni, zabarikadovbali se a presunuli se na strechu. Bezpecnostni sluzba zrejme nici vse co je ji pristupne... sou slyset rany, rozbijeni skla atd. Neni pritomna ani policie...

2009-06-30, 9:55:00 • Squatting 
YouTube bude mít velkou konkurenci: Pirátský video server bez omezení
(Jiří Zahrádka, Technet.cz, 30. června 2009, 0:01)


Piráti z Pirate Bay si založili vlastní video server Video Bay. Uživatelé si na něj budou moci nahrát videa, která by jim jinak byla na YouTube nemilosrdně smazána.

více na: ..:. technet.idnes.cz :.2009-06-30, 8:24:00 • Média 
Spadne kocour ze strmé stěny?
(Slavoj Žižek, Literárky.cz, 29. června 2009, 6:32)


Když se autoritářský režim blíží svému pádu, rozkládá se obvykle ve dvou krocích. Těsně před skutečným kolapsem dochází k záhadnému průlomu: lidé zničehonic vědí, že už je po všem, už se dál prostě nebojí. Režim v tom okamžiku ztrácí svoji legitimitu, ale i výkon jeho moci je najednou vnímán jen jako impotentní panická reakce. Všichni známe tu klasickou scénu z kreslených filmů: kocour se dostane na okraj střechy a jde dál, aniž by si všímal, že už nemá pod nohama nic pevného. Padat pak začne až ve chvíli, kdy se podívá dolů a uvidí pod sebou propast. Když režim ztratí svoji autoritu, ocitá se v situaci kocoura nad propastí; k pádu už mu stačí jen připomenout, aby se podíval dolů.

V Šáhovi šáhů, klasickém pojednání o Chomejního revoluci, Ryszard Kapuscinski tento okamžik prozření popsal přesně: na jedné z teheránských křižovatek osamocený demonstrant odmítl ustoupit, když na něj policista řval, aby uhnul, a tak se zahanbený policista stáhl. Během několika hodin už o této příhodě věděl celý Teherán, a i když se v ulicích bojovalo ještě týdny, všichni věděli, že už je po všem. Odehrává se dnes v Íránu něco podobného?

více na: ..:. Literárky.cz :.


obrázek
2009-06-30, 8:18:00 • Komentáře / názory 

První čtení z nového románu básnika Ticha
a tombola o autorský výtisk s exlibris proběhne dnes od 19 hodin v čítárně Unijazzu.


obrázek

2009-06-29, 14:04:00 • Alternativní kultura 


2009-06-29, 12:24:00 • Protestní akce 
Akademie věd bojuje o život
(Lenka Hloušková, Novinky.cz, 29. června 2009, 4:59)

Boj o miliardy a pracovní místa, tak vypadá situace posledních týdnů v Akademii věd ČR. Právě ona by měla podle plánů vlády dostat v příštích letech výrazně méně peněz na svůj chod.

Akademici mluví o nekompetentnosti lidí, kteří o škrtech rozhodli, i o tom, že projdou-li, instituce nepřežije. Jsou odhodlaní vyjít do ulic.

více na ..:. novinky.cz :.

2009-06-29, 11:59:00 • Média 

Amsterdam: V coffee shopu se nekouří!

(Jan Markovič, G2.cz, 18. června 2009)

Nizozemská metropole je tak malé město, že ho přejdete za několik minut. Nehledejte tu žádné architektonické památky. Amsterdam, někdy přezdívaný jako Benátky severu, je zajímavý svou architekturou jedině jako celek. Jenže co tu dál dělat, když jste si ho během jediného dne celý prohlédli? Zajít do coffee shopu!


..:. více zde :.

2009-06-27, 12:02:00 • Drogy 
The Old Socialism / The New Socialism

Facebook a politická revoluce

(Adam Zbiejczuk, A2, 24. června 2009)

Sociální sítě jako nástroj demokracie

O sociální síti Facebook se skutečně široká veřejnost dozvěděla nedávno, před volbami do Evropského parlamentu. Síť totiž sehrála zásadní roli při organizaci vrhání vajec, které se stalo ústředním bodem mediálního pokrytí volební kampaně. Byl to ojedinělý výstřelek, nebo mohou internetové komunity reálně ovlivnit politiku?

Historie zrodu slavné facebookové skupiny Vejce pro Paroubka v každém městě! byla popsána jinde. Přes proklamace ČSSD, že se jednalo o provokaci ODS, se skupina se skládá z desítek tisíc lidí (necelých 56 tisíc), kteří se jinak v řadě věcí neshodnou a mnozí z nich jsou jednoznační odpůrci ODS. Facebook je pro sdílení odkazů či idejí jako stvořený – když založíte skupinu, každému novému členovi se automaticky nabízí hned několik možností, jak ji zpropagovat. Při získání dostatečného počtu členů na začátku můžete bez velkých potíží spustit skutečnou lavinu. Informace o tom, že jste se stali členem skupiny, totiž vidí všichni, kdo si vás přidali do přátel, a jedním kliknutím se mohou přidat také. A odkaz pak uvidí i jejich přátelé, kteří se opět mohou připojit. V případě šíření vajíčkové iniciativy pomohly na začátku už existující skupiny, které vznikly zejména po loňských krajských volbách (Nechci oranžovou republiku a další).


..:. více zde :.

2009-06-27, 11:44:00 • Média 
Na Facebooku vzniká nová aktivita: Porazit Paroubka volbou Foldyny
(Štěpán Kotrba, Britské listy, 26. června 2009)


Na Facebooku nastalo vzbouření proti odsunutí Jaroslava Foldyny na šesté místo kandidátky do Parlamentu, o čemž včera rozhodla ústecká konference. V severních Čechách se schyluje k definitivnímu boji mezi tradičními sociálními demokraty a pochybnými černými dušemi, propojenými na Paroubkova poradce Bendu. Poslanec Jaroslav Krákora obsadil třetí příčku po Paroubkovi a Šlégrovi, kterou ovšem předseda slíbil Jaroslavu Foldynovi. Výkonný výbor krajské organizace ale pořadí ve čtvrtek přeházel. Boj o Foldynu je logickým vyústěním jak pro členy sociální demokracie, tak pro jeho příznivce z řad nestraníků, nebo i jinostraníků. Cíl je jednoduchý: porazit Paroubka tím, že co nejvíce voličů bude důsledně kroužkovat ve volbách Foldynu. Jen tak se může stát, že se předseda ČSSD vůbec nedostane do Sněmovny.

více na: ..:. blisty.cz :.

2009-06-27, 11:41:00 • Média 

Mně to přijde stejně absurdní, jako kdyby někdo prznil malé chlapečky na ranči, a pak si v padesáti jen tak umřel...


..:. více zde :.

2009-06-26, 15:30:00 • Z vesela ;) 
Bém navrhl vyhazov ředitele Dopravního podniku, neuspěl
(Martin Rumler, Petr Švec, iDNES.cz, 24. června 2009, 10:49)


Mezi Dopravním podnikem a jeho jediným vlastníkem – Prahou – se už několik měsíců odehrávají tahanice o peníze. Problémy se v současné době točí především kolem Opencard. Primátor Pavel Bém se proto odhodlal k razantnímu kroku – navrhl vyhazov šéfa Dopravního podniku Martina Dvořáka. Ten ale post uhájil.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.


Hospodářské noviny zaznamenávají na titulní straně skutečně smolný renonc. Pražský primátor poslal jejich redaktorovi Martinovi Maříkovi esemesku určenou pro šéfa magistrátního odboru Richarda Maříka. Týkala se věci docela citlivé – odvolání šéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. "'Prosím na zítra ráno připravit odvolání pana Dvořáka z funkce ředitele dopravního podniku. Předkládám já osobně. Důvody jsou neutěšené hospodaření DP.' (...) Z odvolání Martina Dvořáka ale nakonec sešlo. Bém ho sice zařadil na jednání rady města, ta ale bod přerušila. ‚Není třeba přistupovat k personálním změnám,‘ odpověděl opět přes SMS, tentokrát už oficiálně správnému adresátovi, Pavel Bém. Svůj předchozí lapsus komentovat nechtěl." Má primátor v mobilu taky Káju Maříka? Co by na tuhle šlamastyku řekl on. Deník připomíná, že jedním z důvodů, řekněme, nesouladu mezi primátorem a Dvořákem je – podle mého názoru – dost ujetý projekt tzv. Opencard. „Jeho silným kritikem se stal právě finanční ředitel společnosti Ivo Štika, jehož by Bém rád vyměnil. Mimochodem Opencard je v Praze třaskavé politické téma – magistrát za ně zaplatil stovky milionů, podle opozice téměř miliardu, aniž by se dostavil úspěch, jaký si od elektronických tramvajenek Bém sliboval."

zdroj: ..:. tyden.cz :.
2009-06-25, 9:28:00 • Média 

obrázek

Citace:
Markéta Prchalová, šéfka České protipirátské unie:
Mně to přijde stejně absurdní, jako kdyby registrovali stranu schvalovačů holocaustu nebo prznitelů malých holčiček.

Markéta Holatová, redaktorka:
Program České pirátské strany ale leží v žaludku i zpěvákům.

Josef Vojtek, zpěvák skupiny Kabát:
Já si myslím, že to je asi logický, že když něco vyrobím, tak že za to chci peníze.

Petr Janda, zpěvák, kytarista:
Pokud se někdo snaží zlegalizovat zlodějnu na půdě parlamentu pomocí zákonů, tak je to špatné.

videostream zde (cca 18 minuta): ..:. archiv.nova.cz :.

2009-06-23, 21:08:00 • Média 
více na: ..:. SoundFeer.cz :.

2009-06-23, 19:54:00 • Alternativní kultura 

obrázek

2009-06-23, 18:49:00 • Alternativní kultura 

Ztohoven si můžou oddechnout, 'jaderný výbuch' na ČT2 je u ledu

(ČTK/iDNES.cz, 23. června 2009, 12:14)

Po dvou letech se uzavírá kauza simulovaného jaderného výbuchu umělecké skupiny Ztohoven v Černém Dole v Krkonoších. Radnice ve Vrchlabí odložila projednávání případu a mladíkům neuložila žádný trest. Úředníci ze spisu nezjistili, že by šlo o přestupek.


..:. více zde :.

2009-06-23, 18:42:00 • Média 

Smrt mladíka v holešovickém klubu Cross potrestal soud 12.5 lety vězení

(Metropole Regiony24.cz, 22. června 2009, 11:43)

Osmadvacetiletý Tomáš Toman byl Městským soudem v Praze potrestán 12,5 lety vězení za loňskou smrt mladíka v holešovickém klubu Cross. Tragédie se odehrál 20. září 2008 v Plynární ulici ve venkovní části undergroudového klubu, kde jsou ocelové a železné skulptury. Mezi Tomanem a mladíkem se strhla hádka a začali se rvát. Při bitce shodili část železné konstrukce, na které byl umístěný veliký kámen. Ten spadl šestadvacetiletému mladíkovi přímo na hlavu a usmrtil jej.


..:. více zde :.

2009-06-23, 1:43:00 • Cross Club 

obrázek

2009-06-22, 14:06:00 • Alternativní kultura 
Vnitro zaregistrovalo Českou pirátskou stranu
(Mediafax.cz, 22. června 2009, 9:10)


Přípravný výbor České pirátské strany v pondělí informoval, že ministerstvo vnitra zaregistrovalo 17. června Českou pirátskou stranu (ČPS), která má jako prioritu zachování svobody na internetu a liberalizaci autorského zákona.

"Registrace je dalším krokem na cestě k úspěchu České pirátské strany v předčasných parlamentních volbách," komentuje člen přípravného výboru a kandidát na předsedu nové strany Kamil Horký. "Nyní nás čeká nábor prvních členů, ustavující fórum a vznik stranických struktur. Vzápětí začínáme pracovat na přípravě kandidátek," dodal.

Ustavující fórum České pirátské strany se uskuteční během posledního červnového víkendu.

více na: ..:. mediafax.cz :.
2009-06-22, 11:23:00 • Média 
Klíčová místa světa, kde původní obyvatelstvo bojuje o své právo na půdu a proti zásahům do životního prostředí
(Kamila Pletánková, Ekolist.cz, 19. června 2009, 15:31)


Brazílie, Peru a Paraguyai: V současné době se zde vyskytuje pět „izolovaných“ indiánských kmenů, které žijí v hlubinách pralesa. Organizace Survival International tvrdí, že jejich přežití je ohroženo aktivitami dřevařských a ropných společností, píše deník Guardian.

více na: ..:. ekolist.cz :.

2009-06-22, 11:22:00 • Média 
Protest před ambasádou Peru

Přijďte v pátek 19. června 2009 od 19.00 hod před Peruánskou ambasádu v Praze 6 – Dejvicích, Muchově ulici č. 9, (kousek od metra Hradčanská) vyjádřit svojí účastí protest proti porušování lidských práv peruánských indiánů a ničení životního prostředí, tedy dědictví celého světa.

V poslední době se dozvídáme o násilí proti peruánským indiánům za jejich oprávněné požadavky. Armádní a policejní zásahy si vyžádaly již několik desítek mrtvých. To, že se původní obyvatele Peru starají o své právo předat přírodní dědictví dalším generacím na místo záměru vlády předat většinu nerostného bohatství nadnárodním firmám, by nám mělo být spíše inspirací nežli mlčení nad svévolí peruánského parlamentu a vlády.

V současné době jsou v Čechách na oficiální návštěvě poslanci z „Výboru andských, amazonských a afroperuánských nativních obyvatel, životního prostředí a ekologie Parlamentu Peru“.

V pátek 19. června 2009 pořádá Peruánská ambasáda v Praze Muchově ulici č. 9, (kousek od metra Hradčanská) recepci, na kterou pozvala i řadu českých politiků.
Přijďte od 19.00 hod vyjádřit svojí účastí protest proti porušování lidských práv peruánských indiánů a ničení životního prostředí, tedy dědictví celého světa.

více info na: ..:. kozy.cz :.
2009-06-19, 8:32:00 • Protestní akce 
Petr Fischer: Posedlost Paroubkem – základ politiky
(Petr Fischer, iHNed.cz, 17. června 2009, 7:03)

Kdyby neexistoval, museli bychom si ho vymyslet. Naštěstí je tu – živý a hyperaktivní, a tak je do koho se strefovat a kvůli komu politicky žít.

Jiří Paroubek to pochopitelně všem velmi ulehčuje. Nevystupuje příliš vstřícně, netrpí přemírou empatie, neumí být pokorný, neřkuli sebekritický (ale kdo to v české politice umí?). A potom – možná to nejhorší, chybí mu smysl pro humor, skoro se nesměje, a když už to na veřejnosti udělá, je to spíše posměch, škodolibá povýšenost vědoucího.

..:. více zde :.

2009-06-18, 15:00:00 • Komentáře / názory 
Šlachta: pokyny mohl někdo vytrousit
(Josef Koukal, Právo, 16. června 2009)


Za nepříjemný, ale nijak zásadní považuje šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta únik policejního pokynu k akci Power, při níž bylo pozatýkáno minulý týden deset přívrženců krajní pravice. Dokument zveřejnili neonacisté na jednom z webů. „Je to, jako by se zmocnili měsíc starého programu kina,“ reagoval Šlachta na zveřejnění úkolů týmu Power. V nich měli policisté instrukce, na co se při domovních prohlídkách zaměřit. Kopie listiny se tři dny po zátahu objevila na stránkách skupiny Radicalboys.

..:. více zde :.

2009-06-17, 8:53:00 • Média 
Po Komorousově nástupu na vnitro začínají čistky ve vedení policie
(Radim Vaculík, Právo, Novinky.cz, 17. června 2009, 4:28)


Bývalý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous je prvním náměstkem ministra vnitra Martina Peciny sotva pár týdnů a ve vedení policie už začínají významné personální změny. Po dvou letech totiž skončí ve funkci náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Jiří Houba (51). Spekuluje se i o možném nedobrovolném odchodu šéfa protikorupční policie Libora Vrby (42), který je ve funkci teprve čtyři měsíce.

více na: ..:. novinky.cz :.


2009-06-17, 8:52:00 • Média 

Banana split a jeho moralisté: Landa a spol.


..:. více zde :.

2009-06-16, 22:00:00 • Video a filmy 
Válečník Landa žije ve špatné fantasy. Češi na to slyší
(Aktuálně.cz, 16. června 2009, 9:40)


Fila: Možná bychom měli začít tím nejméně důležitým – hudbou. U Daniela Landy člověk může čekat především pochodové písně a občas odrhovačku do pijatyky. Pochoďáky v Nigredu máme (Waltr, Tommy, Ute & Marry) a hospodskou odrhovačku do rádia taky (Jen, ať to sype!). Svým způsobem silnou stránkou Landova skladatelského umění jsou balady.

Poté, co si osedlal, uštval a uřval Kryla, se mu v Nigredu zachtělo být písničkářem Nohavicova ražení. Úvodní Prolog zní ale spíš jak od Jahelky, nebýt textu. Překvapí arabské rytmy a melodika u skladby Afghánistán; zní to podobně, jako když ve Valčíku a spol. užívá čardášové motivy. Člověk má vždycky pocit, že chce tu cizí kulturu hlavně ponížit. To je ostatně jeden ze základních problémů, když posloucháte Landu: Jak si tu jeho hudbu užít? Položit se do ní a kývat hlavou do rytmu, když používá „motivy nepřátel" – Arabů?

Na Nigredu mě taky vysloveně překvapilo, jak ve skladbě Eurosong nepokrytě vykrádá Rammstein (2:48-3:12). Tady někde se ukrývá hlavní perverze celé jeho tvorby. Rammstein jsou pankáči a anarchisti, kteří si dělají legraci z nafouklého chlapáctví, čemuž odpovídají jak texty, kterým tady ovšem skinheadi nerozumějí, tak ohromně vtipné klipy. Landa chce naopak být opravdový chlapák a jeho image vyhovuje lidem, kteří se hudbou chtějí stimulovat k „akci"

více na: ..:. aktualne.centrum.cz :.


obrázek
2009-06-16, 21:58:00 • Média 

S čerty nejsou žerty...

...aneb pohádka naruby :*D

Bylo, nebylo... Dávno, nedávno...


..:. více zde :.

2009-06-16, 2:52:00 • Video a filmy 
Dětský den v Janově
(Antifa.cz, 15. června 2009)


Místo toho se(náckové) střetli s policií, a to i za použití podomácku vyrobených výbušnin, což jednoho neonacistu stálo prsty. Náckové přišli do Janova s nicneřešící rasovou nenávistí. Jejich snaha však mimo jiné vyvolala reakci místních protirasisticky smýšlejících aktivistů a aktivistek, kteří následně založili Asociaci pro sociální rozvoj Janova ALERTA.Asi nejústřednějším bodem celého dětského dne bylo poselství, že rasismus je hloupost. Člověk přijímající jen informace z médií by mohl nabýt dojmu, že na sídlišti Janov proti sobě stojí „bílí“ a „romští“ obyvatelé. Dětský den byl však opakem takové představy. Hrály si tu spolu desítky různých dětí, aniž by řešily, kdo má jakou barvu kůže.

více na: ..:. Antifa.cz :.
2009-06-15, 20:55:00 • Média 
Extremistická Národní strana se topí v dluzích. Hrozí jí i zánik
(Jan Vaca, iDNES.cz, 15. června 2009, 4:19)


Národní strana, která se před nedávnými volbami do europarlamentu snažila lákat voliče na "řešení cikánské otázky", má vážné finanční problémy. Dluží přes milion korun. Pokud by se věřitelé dohodli a podali návrh na konkurz, mohlo by to vést k úplnému zániku strany.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2009-06-15, 10:29:00 • Média 
Policie zdokumentovala, jak pracují čeští extrémisté
(Aktuálně.cz, 13. června 2009, 22:30)


Policie sepsala důvody, proč tento týden na několika místech v republice podnikla rozsáhlou razii proti pravicovým extremistům.

Je zřejmé, že razii spustila po více než ročním sledování protagonistů extremistické scény.Deseti zatčeným neonacistům, které obvinila, připisuje účast na jedenácti koncertech, které se konaly od loňského dubna do letošního února. Na akcích se hajlovalo, zpívaly nacistické texty a vykřikovala hesla podobného ražení.

Detaily o obvinění vyčetlo Aktuálně.cz z policejního dokumentu, jehož autenticitu potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

"Je to skutečně oficiální dokument, který dostává do rukou každá obviněná osoba, včetně advokáta konkrétní osoby," řekl mluvčí o dokumentu, který nese datum 9. června, kdy zátah začal. "Chybí tam například příjmení, datum narození a místo bydliště," dodal.

více na: ..:. aktualne.centrum.cz :.

Zmiňovaný dokument dnes zveřejnil na svém blogu Παραγραφος Tomáš Pecina.

Přímý link na kopii Policejního usnesení o zahájení trestního stíhaní zde..:. pecina.cz/files/usneseni4.pdf :.
2009-06-14, 1:49:00 • Média 
Slováci zakládají po vzoru úspěšných Švédů Pirátskou stranu
(iDNES.cz, 11. června 2009, 13:21)


Na Slovensku vzniká Pirátská strana, která se inspirovala švédským uskupením Piratpartiet. Tomu se podařilo probojovat do Evropského parlamentu. Podobně jako švédský vzor se chce i slovenská strana zabývat autorskými právy a soukromím na internetu.

"S podporu švédské Piratpartiet vzniká Pirátska Strana i na Slovensku, budeme rádi, když sa přidáte," napsali zakladatelé uskupení zatím jen na stránkách sociálního serveru Facebook.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.


2009-06-14, 1:01:00 • Média 
Slovaks, Czechs forming their own pirate parties
(DPA, MonstersandCritics.com, 11. června 2009, 14:47)


Bratislava/Prague – Czech and Slovak supporters of free internet downloads and file-sharing plan to establish their own pirate parties, drawing inspiration from Swedish counterparts who won a seat in the Sunday's European Parliament election.

more: ..:. monstersandcritics.com :.

2009-06-14, 0:55:00 • English 
Česká pirátská strana si bere vzor ze severu
(Richard Klíčník, DSL.cz, 9. června 2009)

Švédská politická strana Piratepartiet má českého nástupce. Do podzimních předčasných voleb nastoupí Česká pirátská strana, která se může stát horkým favoritem voleb pro všechny počítačově gramotné lidi – tedy i pro čtenáře DSL.

Naši politici jsou z velké části digitálně negramotní. To je základní a pravdivá premisa, na které staví jak švédská Piratepartiet, která vznikla už roku 2006, tak Česká pirátská strana. Její základy položili iniciátoři letos v dubnu jako reakci na aféru Pirate Bay.

Ochrana pirátství přitom není rozhodně to, oč bude nová strana usilovat. Název je však tak provokativní a dobře zapamatovatelný, že by byl hřích nenásledovat švédský předobraz. Piráty na politické scéně si bude pamatovat každý, i když s nimi třeba nebude souhlasit. A o to jde.

Česká Pirátská Strana Strana se chce zaměřit především na svobodu projevu, a to zejména na internetu. Říká NE regulaci obsahu, ke které většími či menšími krůčky směřujeme. Šíření nelegálního obsahu internetu ČPS schvalovat nehodlá, ale revize autorského zákona i tak nabízí dostatek prostoru k zaujmutí širší veřejnosti. Dalším z hesel strany je Ochrana soukromí místo špiclování. I to je téma, které je stále aktuálnější.

Česká pirátská strana totiž objevila díru na českém 'politickém trhu' a hodlá ji zaplnit. Nahrává jí i to, že ostatní strany nejsou s to zaměřit svůj program na mladší segment populace (i když logicky to z demografických výsledků dává smysl, hráči o koryta budou oslovovat pochopitelně nejpočetnější důchodce). Mladí lidé dost často prostě nemají koho volit a bude-li ČPS rozumná, má slušné šance na úspěch.

V každém případě je potřeba poučit se z výsledků jejího švédského předobrazu. Podle květnových průzkumů by ve volbách do Evropského parlamentu měli získat téměř 8 % hlasů, což ze strany činilo třetí nejsilnější politické uskupení v zemi. Překvapivé? Nikoli. Podle jejího šéfa Ricka Falkvingea totiž vláda vyhlásila válku celé naší generaci. Povšimněte si přivlastňovacího zájmena 'naší'. Prohlášení je jasně vzdorovité. Jde proti proudu, proti všem. Takových lidí, které osloví podobná rétorika, ve které navíc nejde o žádné nacionalistické žvásty, ale právě jen o univerzální osobní svobodu, je dozajista více než 10 %.

více na ..:. DSL.cz :.
2009-06-13, 20:20:00 • Média 
Zdravotní stav popálené Natálky se zhoršil, opět je kritický
(Romea.cz, 10. června 2009, 20:09)


Zdravotní stav malé Natálky z Vítkova na Opavsku, která utrpěla rozsáhlé popáleniny při nedávném žhářském útoku na domek romské rodiny, se opět zhoršil. ČTK to dnes potvrdil mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

"Můžeme říct, že stav dítěte je opět kritický," vysvětlil. Dodal, že zhoršení zdravotního stavu souvisí především s reakcí těla na tak rozsáhlý šok. "Dosud byl stav vážný až velmi vážný," uvedl mluvčí nemocnice.

Malá Natálka, které v sobotu budou dva roky, byla při požáru nejvíce zraněna. Utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. V ostravské fakultní nemocnici už podstoupila řadu operací. Další ji ještě čekají. Lékaři postupně odstraňují mrtvou tkáň a snaží se jí nahradit kožními štěpy.

více na: ..:. romea.cz :.
2009-06-11, 14:16:00 • Média 
Jacques avizuje odchod, Řápková nástup
(Andrea Cerqueirová, Ta-Gita.cz, 10. června 2009, 19:57)

V tentýž den se na českých zpravodajských webech objevily dvě na sobě nezávislé informace: poslankyně Kateřina Jacques už nebude v říjnu kandidovat do sněmovny, zatímco chomutovská primátorka Ivana Řápková o poslanecké místo bude usilovat. Pro Jacques jsou důvodem neúspěšné volby do Evropského parlamentu, Řápková si učinila xenofobní předehru, když na zabavování sociálních dávek především Romů pohnala exekutory. Jacques v evropských volbách nabízela mimo jiné ochranu lidských práv a menšin, Řápková naopak v praxi lidská práva romské menšiny pošlapala. Pro koncept Jacques mnoho lidí lístek do volební urny nevhodilo, Řápkové tleskají po hospodách.

..:. více zde :.

2009-06-11, 7:57:00 • Komentáře / názory 
Jak zajistit, aby v Česku pokračoval kavárenský disent
(Štěpán Kotrba, Britské Listy, 10. června 2009)


Stačí, když některý z význačných představitelů kavárenského disentu minulého století vyjádří přízeň některé současné politické straně. Stalo se to Václavu Havlovi, Václavu Klausovi, Miloši Zemanovi, Jiřině Šiklové a dalším. Nicméně ani jeden si nepřiznal, že jejich vliv na českou politiku skončil.

obrázekSvého času zlikvidoval malé strany na politické scéně Miloš Zeman. Nalákal je do partnerství se sociální demokracií pod lákavým názvem Realistický blok, jejim voličům ukázal, že mohou volit své kandidáty na kandidátce ČSSD a šéfy těchto stran potom politicky zlikvidoval. Dnes už to velkým stranám nestojí za to. Politiku směrem k lidem redukovaly na parlamentní politiku a tu redukovaly na kuloární jednání. Občanská společnost se stala hladovým sirotkem. Malé strany se v této situaci zákonitě likvidují samy. Stačí je vychytrale podpořit... Stalo se a Havlovi zbyla už jen Dáša. Klaus zůstal proti Lisabonu sám.
Díky zúžení politického spektra o jednu stranu (zelené považují všichni za politické mrtvoly a logickou oběť nevkusně propravicové politiky tandemu Bursík-Jacques) a pravděpodobnému zúžení i o klerikály (KDU-ČSL se nejspíš rozpadne na středově populisitcké, prokatolické lidovce – ČSL a na pravicově konzervativní KDU) se parlamentní diskurs zužuje na souboj mezi ODS a ČSSD za tichého přihlížení stárnoucích komunistů. Těm stačí jediná jistota – valorizace důchodu. To je jediný potenciál verbálně radikální levice. Do toho budou čas od času pro zpestření médii oživovány mrtvoly politického disentu, různobarevní extremisté a nevolitelné zbytky ostatních stran. To aby se ukázalo, jak od reality odtržené jsou ostatní politické proudy. Česká politika se redukuje na binární boj o moc, vliv a peníze ze státní kasy i evropských fondů. Ideje z jedné i druhé strany jdou stranou. Je na čase se tomu přizpůsobit či přejít opět do poloilegality kavárenského disentu nebo emigrovat. Jinou perspektivu politiky česká politika nenabízí.

více na: ..:. blisty.cz :.
2009-06-11, 7:07:00 • Média 
Ivan Langer a Dzeržinskij

ČSSD jde po Langerovi.
Měl na zdi obraz šéfa Stalinovy státní bezpečnosti

(Petr Vašek, iHNed.cz, 9. června 2009, 22:07)

Jen pár dní po eurovolbách začala velmi ostrá kampaň před volbami do sněmovny. A už její začátek naznačuje, že bude nejtvrdší v historii. Jako první vystřelili sociální demokraté.

Munici dodal ČSSD ministr vnitra Martin Pecina, kterého nominoval do Fischerovy vlády Jiří Paroubek. Pecina socialistům prozradil, že na zdi místnosti, která leží hned vedle bývalé Langerovy pracovny, objevil obraz šéfa Stalinovy státní bezpečnosti Felixe Edmundoviče Dzeržinského. Ten byl jako vůdce obávané Čeky během občanské války v letech 1917 až 1922 zodpovědný za zavraždění několika stovek tisíc nepřátel bolševického Ruska.


David Rath a Himmler

Langer nechal obraz Dzeržinského vyndat ze staré skříně a nechal ho pověsit na zeď. A ČSSD chce tento Langerův 'úlet' využít v předvolební kampani. "Považujeme za skandální, že si nechal Langer na zeď pověsit masového vraha. To je, jako by si tam nechal pověsit třeba Himmlera. Na zeď si přece dávám někoho, koho si vážím a hledám u něj inspiraci, a ne někoho takhle odporného. V normální zemi by Langer za tohle okamžitě musel odejít z politiky," říká středočeský hejtman David Rath.

Právě jemu Pecina o obrazu Džeržinského řekl. "Mluvil jsem o tom také s bývalým ministrem Bublanem a ten mě ujistil, že za něj tam obraz Džeržinského nevisel," dodává Rath.

Langer v úterý HN potvrdil, že nechal na zeď obraz pověsit. Rozhodně to ale prý neznamená, že by Dzeržinského obdivoval. "Ten obraz visí v zadní technické místnosti vzadu za pracovnou, v podstatě ve skladu. Našel jsem ho ve skříni po svých předchůdcích. Nevidím na tom nic divného, divné jsou spíš útoky Davida Ratha," řekl HN Langer.

více na ..:. domácí.iHNed.cz :.

2009-06-10, 1:11:00 • Z vesela ;) 
Šťára u nácků podivně smrdí
(Miroslav Korecký, Týden.cz, 9. června 2009, 16:43)


Úterý dopoledne, pražské sídliště Petrovice. Byt Lukáše Roda, aktivisty Dělnické strany a Národního odporu, je obšancován ozbrojenci v kuklách a policejními dodávkami s majáčky. Státní moc zahajuje široký zátah na příznivce krajní pravice.

A střih. Stejné úterý, dvě hodiny po poledni, atrium Poslanecké sněmovny. Předsedové všech hlavních stran, šéfové obou parlamentních komor, členové vlády, ombudsman a exprezident Havel slavnostně podepisují dohodu o společném postupu proti narůstajícímu extremismu.

více na: ..:. tyden.cz :.
2009-06-9, 19:28:00 • Komentáře / názory 
Kriminalisté prohledávají byty neonacistických špiček
(iDNES.cz, 9. června 2009, 11:00)


Policie provádí domovní prohlídky u několika lidí podezřelých z organizování neonacistického hnutí. Podle informací iDNES.cz kriminalisté prohledávají byty v Praze a na jižní Moravě. Jde především o organizátory rasistických koncertů a členy hudebních skupin šířící rasovou nenávist.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.

2009-06-9, 11:10:00 • Média 
Systémová rakovina Nepřeceňujme evropské volby...
...ani jiné tanečky obdobného druhu!

(Petr Kužvart, Britské listy, 9. června 2009)

Samozřejmě, že se stydím za své pražské spoluobčany a sousedy, kteří tak houfně volili stranu politické korupce a vydírání, stranu tunelářů a prosazovatelů darebáckých, protilidových neoliberálních reforem! Ale pokud se nad tím pestrým rejem zamyslíme, tak vlastně o nic podstatného nejde. Volí se 22 postav z víc jak sedmisetčlenného zastupitelského sboru, který je jednak daleko, jednak v evropské integraci hraje daleko nejspíš roli takového hodně nákladného politického křoví. Reálnou moc a skutečné rozhodování má v rukou byrokracie seskupená kolem Rady a především kolem Komise ES.

..:. více zde :.

2009-06-9, 9:42:00 • Komentáře / názory 
Paroubkovy vzpomínky na Únor
(Adam Drda, iHNed.cz, 5. června 2009, 3:26)


Ministr vnitra Martin Pecinaje další předzvěstí toho, co nás zřejmě čeká, jestli Jiří Paroubek vyhraje volby: vláda populistických manažerů vlastní kariéry, nezakotvených v demokratických ideách ani zvyklostech, v jiném hodnotovém řádu, než je osobní profit.


Ambiciózní Pecina se nikoli náhodou podobá Davidu Rathovi a do jisté míry i Paroubkovi. A rovněž není náhoda, že v ČSSD (jež má se sociální demokracií společný jen název) stoupají podobní lidé vzhůru. Volby, ať už ty "české" evropské či parlamentní, nebudou zápasem levice s pravicí. Jejich výsledky rozhodnou, zda se etablují populisté nového typu, přistupující k politice jako k "byznysu bez přívlastků". Éra Klause a Zemana, kteří jim vydláždili cestu, byla proti tomu procházkou růžovým sadem.

..:. více zde :.

2009-06-9, 9:39:36 • Média 
ODS vyšla sázka na mladé a na antikomunismus
(Aktuálně.cz, 8. června 2009, 10:55)


Ještě žádné volby neměly tak nízkou účast a žádné také nepřinesly tak očekávaný výsledek.

..:. více zde :.

2009-06-9, 9:15:00 • ParoubEgg 
Překvapení: v europarlamentu usedne 'internetový pirát' ze Švédska
(iDNES.cz, 8. června 2009, 10:31)

Švédská Pirátská strana, která se zabývá ochranou práv uživatelů internetu spjatými se stahováním hudby, filmů a počítačových her, se stala ve Švédsku největším překvapením voleb do Evropského parlamentu. Hnutí totiž podle předběžných výsledků získalo sedm procent hlasů a bude tak mít v europarlamentu jednoho zástupce.

"Je to fantastické," řekl po zveřejní odhadů lídr kandidátky Christian Engstrom. "Ukazuje to na to, že je spousta lidí, kterým přijde nedotknutelnost osobních svobod důležitá a že s internetovou společností komunikujeme správně," dodal.

více na ..:. zprávy.iDNES.cz :.


The Pirate Party – Pirátská Strana
2009-06-8, 13:42:00 • Média 
Topolánek s Langerem se pustili do Peciny, Rath ho bránil
(Lucie Strašíková, ČT24.cz, 7. června 2009, 18:41)

Praha – Poslanci ODS si při dnešní rozpravě neodpustili kritizovat ministra vnitra Martina Pecinu. Ten podle bývalého premiéra Mirka Topolánka zneužil své postavení tím, jak se postavil k vajíčkovým potyčkám na mítincích ČSSD.

Mirek Topolánek:

"Ministr vnitra v demokratické zemi naopak nemá žádné právo zneužívat svého postavení k takovým nevybíravým, paušalizujícím a politicky účelovým atakům, které ve svém důsledku omezují svobodu vyjadřování. Vidím v tom snahu zastrašit lidi hrozbou nasazení policejní mašinerie, vidím v tom snahu je násilím donutit, aby si své názory příště nechali pro sebe. Vidím v tom pokračování neblahé politiky vlády, která nesmyslně brutálně rozehnala CzechTek."

Topolánkovy pinďoury


Proti Topolánkově nařčení protestoval sociálnědemokratický politik David Rath, který Topolánkovi vzkázal, aby se styděl. Rath ve sněmovně tvrdil, že pokud by někdo napadl například Ivana Langera, kterého on skutečně příliš v lásce nemá, osobně by se ho zastal. Ke kritice se poté přidal i Ivan Langer, pro něhož je větší problém jmenování policisty náměstkem ministra vnitra. Posledním policistou byl totiž na vnitru nechvalně známý Alois Lorenc.

..:. více zde :.

2009-06-8, 1:11:00 • Média 

Wir Bleiben Alle Action Weeks – Berlin, 6. 6. – 21. 6. 2009

2009-06-7, 13:53:00 • Protestní akce 

FreeParade Paris 2009

2009-06-7, 12:58:00 • FreeTekno akce 
Proč je Česko nečitelné?
(Jiří Pehe, Literárky.cz, 6. června 2009, 9:09)

Pravdivé vypořádání s minulostí se zatím nekonalo. Konají se převážně orgie mýtů.

Filozof Václav Bělohradský uveřejnil nedávno zásadní stať nazvanou Nečitelná země (Právo, 23.5.2009). Bělohradský s použitím citace komentátora Bohumila Pečinky argumentuje, že česká mediální scéna i politika jsou nečitelné, protože politika, v níž jde o dosažení většinového konsensu pro jedno z možných řešení nějakého sporu, je nahrazována bojem o hodnoty, tedy morálním kýčem, který z ní dělá boj „dobra proti zlu".

více na: ..:. literarninoviny.cz:.

2009-06-7, 7:29:00 • Komentáře / názory 
Jihlavou extremisté neprošli
(ČTK/ČT24.cz, 6. června 2009, 15:41)

Jihlava – Dnešní akce pravicových radikálů skončila krátce po začátku. Tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal ji totiž rozpustil, neboť se podle jeho názoru odchýlila od oznámeného účelu. Akce byla nahlášená jako vzpomínkový pochod Jihlavou k uctění památky obětí druhé světové války. Do města se sjelo zhruba 150 příznivců krajní pravice. U Ústředního hřbitova, který byl cílem, se shromáždilo asi 250 odpůrců pochodu.

Mluvčí magistrátu Radek Tulis novinářům řekl, že pochod byl ukončen na základě dlouhodobého monitoringu webových stránek příznivců ultrapravice a dalších poznatků policie i odborníků na extremismus, kteří jsou na místě.

více na ..:. ČT24.cz :.

2009-06-6, 18:04:00 • Média 
V Litvínově dnes opět rušno – na skinhead pochod tu dohlíží stovky policajtu, město zavřený, všude auta a dokonce i obrněný Tatry...
2009-06-6, 15:15:00 • Neověřené 

Hugo Toxxx: Volte Mě!

nízkorozpočtový videoklip ke tracku 'Volte Mě' z alba 'Rok Psa'


..:. více zde :.

2009-06-5, 16:42:00 • Video a filmy 
Jen takový postřeh
(5. června 2009)

Pročítám si hlasovací lístky a narazil jsem na lístek Dělnické Strany, tak si tak pročítám ty jména a koukam, že tam je na 17. Bc. Milan Hroch, 27 let, státní občan ČR, administrativní pracovník, Světlá nad Sázavou, člen DS
a čtu dál, nějak mi to nedalo a k tomu jménu sem se vrátil, protože mi přišlo povědomé, a najednou sem si vzpomněl na pořad Na vlastní oči – Za světlejší Světlou (od Klímy) mj. jedinej pořad co jsem si na netu z Novy občas vyhledal... a kanditát Milan Hroch tam figuruje jako ideolog hnutí Národního odporu, je jeden z lidí co terorizuje lidi ve Světlé nad Sázavou, je nafocen jak se účastní akcí NO apod.

..:. více zde :.

2009-06-5, 16:30:00 • Přišlo e-mailem 
Neonacisté uctí "pravé hrdiny války", skutečné oběti to pobouřilo
(iDNES.cz, 4. června 2009)

Neonacisté v sobotu v Jihlavě položí věnce u hrobů vojáků Hitlerova wehrmachtu. Chtějí tak uctít "pravé hrdiny" 2. světové války. Pobouřili však válečné veterány a historiky. Radnice akci nezakázala, ale chystají se na ni antifašisté.
Akci nahlásil Martin Václavek, aktivní člen jihlavské buňky militantního hnutí Národní odpor. Loni v červnu ho policie zadržela při výtržnostech během demonstrace homosexuálů v Brně. Poté ho usvědčila i z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Nahlašovatel neonacistické demonstrace se jmenuje Martin Václavek a bydlí v Jihlavě na Palackého ulici číslo 47.

více infa na ..:. Antifa.cz :.více na ..:. iDNES.cz :.

2009-06-4, 23:51:00 • Média 
České extremistické strany zřejmě vznikly podvodem
(iDnes.cz, 4. června 2009)


Pokud by úředníci dělali, co měli, dvě české krajně pravicové strany – Dělnická a Národní – by zřejmě vůbec nevznikly.
"Tomáš Vandas nám prostě sebral archy, které jsme měli připravené pro případ, že by republikány rozpustili. To se ale nestalo," dodává Chudáček. MF DNES mluvila i s dalšími republikány, kteří mají stejnou zkušenost.

více na: ..:. iDnes.cz :.

2009-06-4, 12:24:49 • Média 
Dělnická strana nezíská peníze za volby. I když uspěje
(Aktuálně.cz, 2.6.2009)


I kdyby Dělnická strana v letošních dvojích volbách uspěla, nedostane za hlasy voličů ani korunu.

"U dárců neměla strana doplněné údaje jako bydliště či datum narození. U některých dokonce byl údaj "dárce neznámý". To ale ve výroční finanční zprávě uvedeno být nesmí a pokud ano, strana musí peníze vrátit. Pokud neví komu, putují do státního rozpočtu," potvrdil Aktuálně.cz člen kontrolního výboru sněmovny Daniel Reisiegel (ODS).

více na: ..:. Aktualne.cz :.
2009-06-3, 15:12:00 • Média 
Vypráskejte nácky od Heydricha
(NeNaziProvokacím.blogspot.com, 31. května 2009)

Neonacisté se ve čtvrtek 4. června chtějí pokusit o další provokaci. Tentokrát u čerstvě odhaleného pomníku českému protinacistickému odboji – operaci Anthropoid. Místo atentátu na nacistického tyrana Reinharda Heydricha má být znesvěceno hromadou hnědých lží několika neonacistických hovad. To zásadně odmítáme a hodláme tomu se vší rozhodností zabránit.

..:. více zde :.

2009-06-1, 13:04:00 • Protestní akce