[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Technoparty ve Višňové skončila, přijelo na ni asi 2000 lidí

(České noviny / ČTK, 30. června 2009, 18:15)

Technoparty Summer End Madness v osadě Andělka u Višňové na Frýdlantsku skončila. Na místě v podvečer zůstalo jen pár desítek lidí, kteří balili soundsystémy. Uklizený pozemek mají pořadatelé předat v pondělí. Akce se obešla bez větších problémů. Při kontrolách zaměřených na alkohol za volantem, odhalili dnes policisté pět řidičů, všichni se ale dopustili jen přestupku, řekla ČTK liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Mnozí tanečníci si podle ní sami přicházeli za policisty alkohol zkontrolovat.


..:. více zde :.

2009-08-31, 0:46:00 • Média 

Technoparty v Andělce končí, policie řešila jen dva přestupky

(Ivana Schoffelová, Marika Táborská, iŽurnál, 29. června 2009, 12:15)

Technoparty 'Léto a šílenství' v osadě Andělka na Frýdlantsku pomalu končí. Před polednem bylo na soukromé louce posledních asi sto padesát lidí. Tančilo se tam dva dny a dvě noci.


..:. více zde :.

2009-08-30, 17:18:00 • Média 

Konopí u sochy sv. Václava na Václavském náměstí v Praze

(fotografie z vizuálního happeningu za rovnoprávnost konopí, 25. srpna 2009)


..:. více zde :.

2009-08-30, 3:40:00 • Si děláš kozy... 

Účast na technoparty v osadě Andělka je oproti předpokladům sotva třetinová

(Ivana Schoffelová, Marika Táborská, iŽurnál, 29. června 2009, 16:43)

Zatím klidný průběh má technoparty v osadě Andělka u Višňové na Frýdlantsku. Na louce tančí něco málo přes pět stovek milovníků hlasitých sound systémů. Další hudebníky i tanečníky ale organizátoři očekávají v průběhu soboty.


..:. více zde :.

2009-08-29, 17:17:00 • Média 

Na Frýdlantsku začala technoparty

(Mladá fronta DNES / ČTK, 29. června 2009)

Kolem patnácti set technařů má o víkendu dorazit na louku u osady Andělka u Višňové ve Frýdlantském výběžku. Party Summer End Madness sleduje od pátečního odpoledne, kdy do oblasti přijížděli první tanečníci, také policie.

"Je tu zatím naprostý klid, žádné problémy jsme neřešili. Na místě máme vždy kolem třiceti kolegů. Hlídají a střeží především dopravu," uvedla v pátek večer mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.


..:. více zde :.

2009-08-29, 11:22:00 • Média 

Vymysli si svůj CzechTek

(Andrea Novotná, Nový prostor, č. 335)

Na konci července měli napilno stoupenci freetekno subkultury i policisté: zatímco ti první se snažili dorazit na avizovaný MoraviaTek, policie se pokoušela konání akce znemožnit. V podstatě úspěšně. Kdekoli zaparkovalo společně 'větší než malé množství' aut s technaři, byla již brzy na místě policie a akci rozpustila. Jen jednomu sound systému se nakonec podařilo spustit na jižní Moravě hudební produkci, a to ještě jen na jeden večer a pro omezený okruh účastníků.


O policejní pozornost vůči Moraviateku se postarali novináři, připravení již řadu let spustit kolem větších akcí této subkultury paniku a schopní proniknout na internetová fóra, kde se akce domlouvala. Právě pro novináře, ale nejen pro ně připravil neznámý vtipálek krátce po prvních informacích o zákazu Moraviateku opravdovou pecku: internetem začal krom letáku o konání Slezteku obíhat i jiný, informující o obnově legendárního Czechteku. Následoval den spekulací o tom, zda byla známá akce skutečně obnovena. Jen někteří z diskutujících si přitom všimli, že zveřejněné GPS souřadnice místa, na kterém se akce měla konat, odkazují do lesů, ve kterých by měl stát plánovaný americký radar. Až večer následujícího dne zveřejnili autoři letáku krátké prohlášení, ve kterém připomněli důvody, proč Czechtek zanikl: "Represe, intolerance, nedostatek respektu." Zdůraznili také rizika, která přináší informační doba: "Ověřujme si zprávy u více zdrojů a nevěřme bezmezně první informaci, na kterou narazíme."

Žádný Czechtek 2009 ani Sleztek se tak nekonal a konat neměl. Za to úspěšně proběhl Slovtek a alternativní scéně se tak potvrdilo, že nejlepší reakcí na represe, mediální humbuk a nabalování pochybných účastníků, které tato pozornost přilákala, je pořádání menších akcí pro ty, kteří zvládnou dodržet nepsaná pravidla, případně 'odchod směrem na východ'. Mediální spektákl a represe tak ochudily o svobodné subkulturní akce jen toho, kdo se ochudit nechal.

zdroj: ..: NovýProstor.cz :.

2009-08-25, 23:23:00 • CzechTek 

Konopí dnes u sv. Václava

(Kozy.cz, 25. srpna 2009)

V úterý 25. srpna 2009 od 16:30 proběhne v Praze na Václavském náměstí u sochy sv. Václava vizuální happening za rovnoprávnost konopí s ostatními rostlinami rostoucími v Čechách a proti stíhání pěstitelů a zabavování konopí.

Více na tel.: 605 701081

zdroj: ..:. Kozy.cz :.


2009-08-25, 11:22:00 • Si děláš kozy... 

Všichni jsme nepřizpůsobiví

(Freedom-not-Fear.cz, 24. srpna 2009)

Média, politici, neonacisté i 'slušní lidé' se spojili, aby nám ukázali současnou největší hrozbu: nepřizpůsobivé. Hanlivý přívlastek začal žít vlastním životem. Užívá se k pranýřování každého, kdo se nelíbí: Romů, squatterů, technařů, chudých.

DiY Karneval 2009


..:. více zde :.

2009-08-24, 14:14:00 • FreeTekno akce 

Vary, Vary, zuřiví árijci

(Jaroslav Fiala, Nový prostor, č. 334)

Na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech pořádal týdeník Reflex diskuse se známými osobnostmi. Jednou z nich byl i antineonacistický aktivista Ondřej Cakl, který přijal pozvání do menšího sálu pro zhruba čtyřicet diváků. Debata o neonacismu, kterou vedl v mírně stísněném prostředí novinář Jiří X. Doležal, však dostala nečekaný spád. Dorazilo sem také dvacet urostlých, vyholených borců.


..:. více zde :.

2009-08-21, 21:07:00 • Komentáře / názory 

Domov je cesta

(Zuzana Brodilová, Andrea Novotná, Nový prostor, č. 334)

Osvobodit se od pevného rytmu Z práce – Domů – Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.


..:. více zde :.

2009-08-21, 15:15:00 • Alternativní kultura 

Vláda mafiánů a buranů

(Jeroným Klimeš, Lidovky.cz, 20. srpna 2009)

Uráží mě tvrzení, že máme takovou vládu, jakou si zasloužíme. Ani klientce nejsem schopen říci: "Máte takového manžela, jakého si zasloužíte," a to si ho mohla vybrat svobodně, zatímco náš volební systém je vystavěn podle hesla: "Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali."


..:. více zde :.

2009-08-20, 23:23:00 • Komentáře / názory 
Pavel Blinka

Jedna z reakcí na Vítkov

(Antifa.cz, 19. srpna 2009)

Žhářský útok na dům romské rodiny ve Vítkově, při němž byla vážně popálena dvouletá holčička, vyvolal vlnu soucitu a solidarity. Vyvolal však také pochopitelné rozhořčení a hněv, který se obrací proti neonacistům, z jejichž řad útočníci vyšli. Na e-mail nám přišla informace s prosbou o zveřejnění:

Reakce na žhářský útok ve Vítkově:
"Pavel Blinka z Hodonína, jeden z nejaktivnějších neonacistů na Moravě, člen a zpěvák kapely Devils Guard, jeden ze zatčených při velké policejní razii, byl konfrontován antifašisty při procházce městem. Tohle je jedna z našich cílených reakcí na zbabělý čin spáchaný neonacisty ve Vítkově. Pokud jsou neonacisté takoví hrdinové, že dokážou skoro upálit dvouleté dítě a zničit mu celý život, pak my nebudeme o nic shovívavější. Takže Pavle, ani ježdění s matkou do práce a z práce autem Ti k ničemu nepomohlo. Věříme, že se Ti nakonec podaří v Brně zaměstnání sehnat. Držíme pěsti. SMRT FAŠISMU!"

více na ..: Antifa.cz:.
2009-08-19, 17:54:00 • Média 

ALF zaútočila na majetek profesora

(Stephanie Vatz, New University Irvine, 10. srpna 2009)

Aktivisté z American Liberation Front se přihlásili k posprejování tří aut patologa prof. Micheala Selsteda působícího na Univerzitě Kalifornie, z 10.července 2009 a k napsání nápisu Vrah na vrata jeho garáže.


Animal Liberation

Selsted se na Univerzitě zabývá výzkumem imunologie, ve kterém se v univerzitních laboratořích provádí testování na zvířatech.

ALF je organizací bojující za zastavení testování na zvířatech. Ve svém boji užívá technik sabotáže a přímého osvobozování zvířat. Disponuje velmi efektivním systémem, je organizovaná do samostatných skupin jednotlivců, kteří buď přímo zvířata z laboratoří osvobozují nebo sabotují vivisektory. To, co je posiluje, je neexistence hlavní autority. Bez centrálního vedení je mnohem těžší je dopadnout. Selsteda ve svém prohlášení označili za "vivisektora, který si svůj majetek vykoupil krví mučených, nevinných zvířat, vystavovaných jeho sadistickým metodám."

Jerry Vlasik, tiskový mluvčí North American Animal Liberation, která vystupuje jménem ALF, k tomu uvedl: "Laboratoře UCI (Institutional Animal Care and Use Committee) oficiálně připouštěli testování na myších a krysách, skutečnost je ale taková, že využívají i primáty". Vlasik sám byl v minulosti vivisektorem a k tématu řekl: "Vím, jak zbytečné a neefektivní je testování na zvířatech. Jediné, co přináší, jsou peníze do kapes lidí jako je Michael Selsted, které kvůli testování dostává Univerzita. Existují ale mnohem efektivnější alternativity k léčení nemocí než je mučení zvířat."

více v angličtině na ..: NewUniversity.org :.
2009-08-19, 11:49:00 • Animal Rights 
Fight the Power

2009-08-18, 13:19:00 • Z vesela ;) 

Britská vláda označí sedm milionů občanů za zločince

(Britské listy, 17. srpna 2009)

Sedm milionů lidí by se mohlo stát terčem trestního stíhání podle plánů britské vlády pro boj proti internetovému pirátství, který má být zahájen na podzim. Protizákonné stahování hudby a filmů z internetu, na němž se podílí každý dvanáctý britský občan, má vést k vážnému omezení uživatelova přístupu na internet a k pokutě až 50 000 liber (1,5 milionu Kč).


..:. více zde :.

2009-08-18, 12:38:00 • Média 

Neonacisté se v Budapešti neukázali, antifašisté se zastali Romů

(ČTK, Právo, 17. srpna 2009)

Maďarské úřady zakázaly sobotní vzpomínkový pochod neonacistů v Budapešti, který se měl konat k 22. výročí smrti předního nacisty Rudolfa Hesse.

Ve stejný den v ulicích maďarského hlavního města protestovalo několik stovek antifašistů proti útokům na romské spoluobčany, při nichž přišlo o život už šest lidí.


..:. více zde :.

2009-08-18, 10:15:00 • Média 

Já i Ty, obyčejní vrazi

(Petr Kamberský, iHNed.cz, 17. srpna 2009, 5:06)

Policajtům moravským, slezským i českým blahopřejeme málokdy. Příliš často čteme, jak vynášejí zprávy ze spisů, příliš často slyšíme, s jakou ochotou nastavují dlaně k úplatkům, příliš často vidíme, jak se nedovedou řídit ani dopravními předpisy... Ale podle dosavadních zpráv můžeme říct: Za čtyři měsíce – od spáleného domu ve Vítkově do čtvrtečního zatýkaní – odvedli obrovský kus práce. Mohutné, detailní detektivní dřiny v prostoru, kde s pomocí bezpečnostních kamer jaksi nejde počítat.

Říkáme-li velké "Díky", musíme bohužel přidat velké "Ale". Proč to tak dlouho trvalo? Slovem dlouho nemyslíme oněch 116 dnů, kdy policie prověřovala téměř dvanáct set lidí; ale oněch patnáct let, která uplynula od chvíle, kdy 11. července 1994 vhodili neznámí útočníci v Jablonci nad Nisou zápalné lahve do "romského" domu.


..:. více zde :.

2009-08-18, 10:08:00 • Média 

Hodní kluci, říkají sousedé o zatčených za žhářský útok ve Vítkově

(Jaroslav Baďura / ČTK, iDNES.cz, 14. srpna 2009, 8:08)

Slušná rodina a kluci, kteří zdraví, tak hodnotí sousedka mladíky, které ve středu zadržela zásahová jednotka v Horním Benešově na Bruntálsku. Policie je poslala do cely kvůli žhářskému útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Podrobnosti o zásahu a vyšetřování sdělí dnes odpoledne.


..:. více zde :.

2009-08-15, 13:46:00 • Média 

Hradhouse: desítky zdrogovaných řidičů

(Policie.cz, 9. srpna 2009)

Třiačtyřicet řidičů pod vlivem drog zadrželi policisté v noci na neděli 9. srpna v Boskovicích, kde se konal festival Hradhouse 2009. Všichni tito řidiči jsou podezřelí ze spáchání trestného činu Ohrožení pod vlivem návykové látky a hrozí jim tak i trest odnětí svobody až na jeden rok.

Za volant ale v noci na neděli sedli také řidiči pod vlivem alkoholu. Jeden z řidičů je pro velké množství alkoholu v dechu podezřelý ze spáchání trestného činu Ohrožení pod vlivem návykové látky, dalších 15 řidičů s pozitivní dechovou zkouškou bude dál šetřeno pro podezření ze spáchání přestupku.


..:. více zde :.

2009-08-9, 22:22:00 • Drogy 

Toy_Box, Myko a Aeldryn uvádějí

T. S. Eliot: Pustina


..:. více zde :.

2009-08-8, 9:06:00 • Cross Club 
Kozí Mejdan 2009 Live – přímý přenos z Milkovic!

..:. více zde :.

2009-08-7, 21:51:00 • Si děláš kozy... 

Nezabíjím svoje zvířata a festival nedělám pro peníze

(Zuzana Koulová, Jičínský.deník.cz, 5. srpna 2009, 4:57)

Větu v titulku tvrdí zakladatel neziskového festivalu Kozí mejdan, bývalý politik Strany zelených a autor publikace o událostech, na které nesmíme zapomenout, Stanislav Penc (39 let)...

celý rozhovor na ..:. Jičínský.deník.cz :.
2009-08-7, 21:50:00 • Si děláš kozy... 
Popálenou Natálku lékaři probudili z umělého spánku
(Radim Kijonka, Právo, Novinky.cz, 7. srpna 2009, 12:45)

Lékaři ostravské fakultní nemocnice tento týden probudili po třech měsících z umělého spánku dvouletou Natálku, která byla v dubnu vážně popálena při žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Stav holčičky je nyní nejlepší za tři měsíce jejího léčení a je velká šance na její uzdravení.

více na ..:. Novinky.cz :.

2009-08-7, 17:15:00 • Média 
Politolog: Neonacisté nedokázali využít událostí loni v Janově
(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 7. srpna 2009, 9:33)

Neonacisté podle politologa a odborníka na extremismus Jana Charváta nedokázali využít ke svému prospěchu loňské události v litvínovském sídlišti Janov. Listopadový pochod, který přerostl v bitvu stovek extremistů a policistů, byl podle odborníků výjimečný tím, že radikály podpořilo velké množství 'běžných' lidí. Dalších akcí se už ale tak vysoký počet stoupenců krajní pravice nezúčastnil, ani se nedočkaly větší odezvy mezi místními obyvateli.

..:. více zde :.

2009-08-7, 15:11:00 
Czech neo-Nazis far weaker than seemed in late 2008 – analyst
(CTK, Ceskenoviny.cz, August 7th, 2009, 12:01)

Prague – Czech neo-Nazis are far weaker than it seemed at the beginning of their protests in a Romany vicinity that resulted in a clash with the police last autumn and that was supported by a part of the country's majority population, Jan Charvat, who specialises in extremism, has told CTK.

..:. více zde :.

2009-08-7, 15:10:00 • English 
Kompromat
(Erik Best, Respekt.cz, 6. srpna 2009, 11:03)

Novináři a analytici se usilovně snaží zjistit, kdo zaplatil kompromitující materiály na politiky a lidi z ČEZu z jejich toskánské dovolené. Podle jedné z teorií, která získává určitou podporu, šlo o operaci na velmi vysoké úrovni, možná dokonce řízenou agenty zahraničních rozvědek. Až donedávna ČR směřovala k privatizaci ČEZu v ne příliš vzdálené budoucnosti a německé a ruské zájmové skupiny (ať už společně, nebo zvlášť) měly být nejpravděpodobnějšími kupci.

..:. více zde :.

2009-08-7, 14:58:00 • Média 

Paláce na kopci

(Erik Best, Respekt.cz, 7. srpna 2009, 11:11)

John McCain utrpěl těžkou ránu v amerických volbách, když přiznal, že netuší, kolik vlastní domů. Správná odpověď evidentně zněla osm a jeho faux pas ukázalo, že je zcela odtržený od ekonomických starostí Američanů. Když se MfD dotázala Marka Dalíka, kolik domů vlastní, mimoděk napodobil McCaina odpovědí: "Asi dva." Je-li domov tam, kde si pověsíte klobouk, pak si Dalík nejspíš může škrtnout vilu v Toskánsku, protože do té už se nepodívá. V bytové kaši se však neocitl sám. Parta ČEZ-Škoda-PPF (Roman, Beneš, Krsek, Korecký, Zapletal, Minx) možná bude muset opustit svou enklávu ve Velké Chuchli, pokud se vlna odporu proti OUM (ostentativní ukazování majetku) povalí po očekávané dráze. Snad že vytušil, co se chystá, Zdeněk Bakala se kvapem uklidil do Švýcarska, kam za ním rozzlobení nájemci OKD kamenem nedohodí. Politujme všechny nepochopené české miliardáře, co s hrdostí bez lásky sedí ve svých palácích na kopci, jak zpíval Hank Williams.

zdroj: ..:. Respekt.iHNed.cz :.
2009-08-7, 14:14:00 • Média 
Levicová mládež v Berlíně podpaluje luxusní auta
(Týden.cz, 6. srpna 2009, 7:00)

Berlín hoří! Začíná to chemickým zapalovačem, který žháři umístí na podvozek a zapálí. Ve chvíli, kdy začne auto hořet, je už pachatel dávno pryč. Když dorazí policie, vozidlo má teplotu kolem tisícovky stupňů Celsia. Po krátké době z drahého auta zůstane jen vrak.

      ● Direct action news from Germany

Od začátku roku bylo podle policie podobných incidentů už 185, dvakrát víc než za stejné období loni. Stejným tempem roste počet útoků už od roku 2006. Nejpopulárnějšími cíli jsou mercedesy, porsche, BMW, ale i volkswageny. Na mapování útoků je zaměřen i zvláštní server brennende-autos.de, jehož tvůrci se dušují, že se žháři nemají nic společného.


..:. více zde :.

2009-08-7, 9:01:00 • Média 

U brněnských policistů se našly pedofilní materiály

(Martin Samek, Týden.cz, 6. srpna 2009, 11:30)

Aniž by ze sebe policisté zpod Špilberku setřásli obvinění z lednové smrti Vietnamce, už kolem nich krouží další závažné podezření. Našly se u nich pedofilní materiály.


..:. více zde :.

2009-08-7, 8:58:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

Aleš Brichta má Romy rád, klidně si je i pohladí, hele

(Aktuálně.cz, 6. srpna 2009, 14:30)

Kroulík: Asi bych měl říct, že bychom o Brichtovi a jeho textu ani nepsali, kdyby se neobjevil v Reflexu článek Miroslava Cvrčka, že celá 'kauza' je jen důkazem, jak tu vládne pokrytecká politická korektnost. Jeho autor tu tvrdí, že v Babičce a v Kájovi Maříkovi se psalo o cikánech ještě hůř a že víc než o rasismus tu jde o svobodu slova. Přitom nejde jen o tu 'obranu Brichtovu' – proměna Reflexu v konzervativní, jakejsi umanutě pravicový časopis mi přijde pro současný Česko stejně příznačná jako tak kauza Deratizer.


..:. více zde :.

2009-08-6, 15:49:00 • Média 

10 drog, které byste si neměli dávat, když řídíte auto...


..:. více zde :.

2009-08-6, 12:30:00 • Z vesela ;) 
Co občané mohou a mají udělat?
(Petr Kužvart, Literarky.cz, 1. srpna 2009, 10:49)

(k článku Lucie Cviklové "Lze obnovit autentickou veřejnost?" – LtN č.26/2009)

Rozhodně je dobře, pokud se socioložka snaží připomenout občanskou zkušenost z listopadu a prosince 1989 na příkladu dění na Filosofické fakultě UK. Nutno uvítat, že jde o zárodek kritického popisu, který nemá nic společného s adorací tehdejšího kabrňáctví, jakého si ještě letos užijeme měrou vrchovatou. Článek mě nicméně vyprovokoval k několika poznámkám vesměs nepolemického charakteru.

Jak vlastně fungují akce odporu?
V úvodu se autorka ptá: co se stalo, že lidé nevolí a neúčastní se veřejného života? Proč považují politiku za cosi cizího a nepřátelského? Má to být definitivní krize demokracie? Pěkné otázky, avšak od sociologa bychom očekávali i odpovědi jdoucí k podstatě jevů. Autorce se (pouze!) zdá, že elity jsou odtrženy od života většiny obyvatel. A končí tím, že 'sametová revoluce' mohla být opravdu posledním okamžikem autentického veřejného jednání. Proboha! Proč?


..:. více zde :.

2009-08-6, 10:00:00 • Komentáře / názory 
Extremismus středu
(Martin Škabraha, A2, č. 16/2009)

"Nejdřív jsem byl za bolševika, teď je ze mě nácek," zažertoval trpce kurátor Milan Mikuláštík, když jsme s ním a s Ondřejem Slačálkem lamentovali v jedné kavárně. Bylo to nedlouho poté, co byl kvůli výstavě Petera Fusse nařčen z antisemitismu (a vyhozen z práce).


..:. více zde :.

2009-08-5, 15:27:00 • Média 
STASI 2.0 Vzpoura občanů v síti
(Spiegel.de, Britské listy, 5. srpna 2009)

Velké politické strany svými plány na striktnější regulaci Internetu poskytly munici novému občanskému hnutí. Aktivisté se stávají pro politiky problémem. Matthiasu Güldnerovi je osmatřicet a je šéfem brémské pobočky Zelených. V posledních týdnech však vystoupil z role regionálního politika, když se vyslovil proti "nesnesitelné lehkosti Internetu" a jeho glorifikaci. Stejně jako vládní SPD a CDU/CSU je Güldner pro blokování stránek obsahujících dětskou pornografii. Tím se však dostal do konfliktu se stranickým programem Zelených, kteří jako celek regulaci Internetu odmítají. V nadcházejících německých volbách hraje Internet, Facebook a Twitter poprvé podobnou roli jako v prezidentské kampani Baracka Obamy – a vše, co se ho týká, se proto mění ve velmi žhavé volební téma, napsali Marcel Rosenbach a Hilmar Schmundt pro Spiegel Online.


..:. více zde :.

2009-08-5, 10:30:00 • Média 

KOZÍ MEJDAN


..:. více zde :.

2009-08-5, 10:27:00 • Si děláš kozy... 

Czechtekk nebude

(Apinův kekel, 8 června 2009)

Nebyl před rokem, nebude ani letos, nebude už nikdy..? Co způsobilo konec největšího free festivalu u nás? Příčin bylo (a je) hned několik, a chtěl bych se tu pokusit nastínit jejich vliv na celou situaci a zároveň vše podstatné objasnit těm, co se stále ptají: "kde bude letos CzechTek?"

Hned v úvodu by možná bylo dobré podívat se 40 let zpět do New Yorku na festival Woodstock, který svoji myšlenkou a poselstvím znamenal jasné vyjádření nesouhlasu proti tehdejší politice a válce ve Vietnamu. Ačkoli je všeobecný náhled na takovou událost vnímán jako sešlost plná marihuany, LSD a nahatých špinavých hipíků, bylo tu něco velmi silného. To něco byl všeobecný pocit, že to, co se právě děje je špatně. Něco, co donutilo více než půl milionu lidí spojit se a protestovat proti korupcí prohnilé politice, nesmyslným válkám a manipulacím. Protest proti tomu, že miliony lidí umírají ve válkách nebo hlady a přitom těm nahoře přetékají stoly a berou za to nepředstavitelné odměny. Toto hnutí bylo tak silné, že se původně plánovaný padesáti tisícový happening rozrostl do gigantických rozměrů, se kterým ani sami organizátoři nepočítali.

Woodstock měl ducha, ze kterého současná free kultura vychází a mohly by se srovnávat, ačkoli Woodstock byl festival rockové a psychedelické hudby, CzechTek je spjat s elektronickou dunivou hudbou konce 20. a počátku 21. století. Společné poselství míru, přátelství, svobody a nesouhlasu se současnou situací a konzumním způsobem života si ale zachovávají. Není proto divu, že se politické síly snažily a snaží takovéto události a sešlosti vždy překazit ať už infiltrací tajných policistů v civilu, provokatérů, nebo rovnou nezákonným násilným rozehnáním akce.


..:. více zde :.

2009-08-4, 18:23:00 • CzechTek 
CzechTek 2004 Boněnov – policejní těžkooděnci

Otevřený dopis Stanislavu Grossovi

(Kozy.cz, 4. srpna 2004)

JUDr. Stanislav Gross
Úřad vlády ČR
Nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 Praha 1

Stanislave Grossi,
doposud jsme k vám (máme tím na mysli celou Vaši bandu) byli slušní.

To včera skončilo.


..:. více zde :.

2009-08-4, 10:23:00 • Retro 
Romové u Husince narazili na náš svět norem a regulací
(Daniel Kaiser, Lidovky.cz, 3. července 2009, 7:41)

Skupina olašských Romů z Rumunska, která potřebuje být nablízku svému budoucímu králi hospitalizovanému ve vinohradské nemocnici, ani o víkendu nenašla klid. Po prvotních peripetiích jim sice jeden soukromý majitel poskytl pozemek u Vltavy, zastupitelstvo Husince, do jehož katastru pozemek spadá, ale požádalo policii o zákrok.


..:. více zde :.

2009-08-3, 10:43:00 • Komentáře / názory 
Antikomunismus a velké prázdno
(Václav Bělohradský, Právo, 1. srpna 2009)

Václav Bělohradský Něco jiného je být odpůrcem moci nějaké strany, třeba komunistické, a něco jiného je být antikomunistou. Antikomunismus je ve svém jádře odmítnutí odpovědnosti za komunismus, jako by přicházel jen zvnějšku naší společnosti a nijak nesouvisel s tím, jak se v ní vládne.

Stál jsem nedávno v lékárně s jakousi penzistkou. Měla zánět středního ucha, zaplatila na poplatcích a doplatcích 460 korun a bylo to pro ni těžké.

Nesouvisí to s růstem preferencí komunistů? Jestliže si v této zemi dvacet procent lidí v reakci na politiku pravice zvolí komunisty, mají právo na účast ve vládě, pokud jejich program je slučitelný se stranami, s nimiž mohou dosáhnout většiny v parlamentu. Jejich úspěch je naše vina.

Udělejme krok zpět. Dějiny průmyslové civilizace začínají kolem roku 1800, komunismus byl státní mocí jen asi osmdesát let. Můžeme ho definovat (opakuji se tu záměrně) takto: úzká vojensky organizovaná oligarchie hájící hodnoty, na nichž průmyslová civilizace stojí, aplikuje koloniální metody na vlastní národ, aby dosáhla jeho rychlé modernizace. V SSSR byl komunismus úspěšný, pokud úspěch měříme průmyslovou a vojenskou mocí. V důsledku druhé světové války, kterou zavinilo sobectví evropských mocností, SSSR expandoval do střední Evropy a také do třetího světa, destabilizovaného pokryteckou lžidekolonizací. Komunismus je z tohoto hlediska a v tomto historickém měřítku jen jedním ze způsobů, jak rychle vybudovat průmyslový stát. Celkově o nic násilnější než jiné způsoby.

Na otázku Jaký je rozdíl mezi komunismem a kapitalismem? ostatně už český lidový mudřec odpověděl správně: V kapitalismu člověk vykořisťuje člověka, zatímco v komunismu je tomu naopak.


..:. více zde :.

2009-08-2, 15:12:00 • Komentáře / názory 
Willkommen im Österreich
(Petr Kamberský, iHNed.cz, 31. července 2009, 2:42)


Nepěkná, nepěkná podívaná. Vysmátí lobbisté, zneuznaní špioni a splašení novináři, kteří v nelítostném konkurenčním boji tisknou téměř cokoli, bez jakékoli verifikace. Argumenty jsou neprůstřelné – neotiskneme-li to my, udělá to někdo jiný.

Jenže tohle všechno je jen pěna na vodě. Odhlédněme od obsahu aktuálních policejních falz a špiónských fotek a uvidíme dlouholetý způsob "dělání politiky".

..:. více zde :.

2009-08-2, 14:06:00 • Komentáře / názory 

Pérák a SS

(Bratři v triku, námět: O. Šafránek, scénář: J. Brdečka a J. Trnka, 13 minut, 1946)


..:. více zde :.

2009-08-1, 17:16:00 • Video a filmy 
Médiím vládnou zombie
(Andrea Novotná, Nový prostor, č. 332, 2009)

Zdá se vám, že převládající tón v hlavních českých médiích je jednostranný a zaujatý směrem doprava, a že mnozí novináři více straší stíny minulosti, než aby analyzovali přítomnou realitu? Pak vězte, že nejste sami.

Podobný pohled na českou 'mediasféru' vyjádřil nedávno filozof Václav Bělohradský v eseji Nečitelná země v deníku Právo (23. 5. 2009). Jak ukazuje: "Jedním z principů hororových filmů je návrat toho, co jsme pohřbili, nebo toho, co jsme spláchli – zombie a odpad se k nám vracejí. Česká většinová mediasféra dnes pracuje se stejnou metaforou – každá kritika systému je pojednána jako spláchnutý 'odpad minulosti', který se k nám vrací."

více na ..: NovýProstor.cz :.
2009-08-1, 12:27:00 • Média 
Proč máme rádi hudbu
(Radek John, Reflex.cz, 15. července 2009)

Je hudba pro evoluční vývoj člověka důležitá, nebo zbytečná?

Na tuhle otázku se snaží odpovědět vědci. Jednoznačná odpověď dosud neexistuje, teorií ale přibývá. Jedno je však jisté: hudbu rádi posloucháme.


Minulý měsíc zveřejnili němečtí archeologové z univerzity v Tübingenu objev tří fléten starých 35 tisíc let. Jsou vyrobené ze supích kostí. Vědci je našli v jeskyních Hohle Fels v severozápadním Německu. Nejstarší hudební nástroj na světě, alespoň z těch, co byly dosud objeveny, je pravděpodobně flétna ze stehenní kosti jeskynního medvěda, nalezená v oblasti Divje Babe na severozápadě Slovinska poblíž města Cerkno. Je stará přes 50 tisíc let. Nehráli na ni však lidé dnešního typu, nýbrž neandertálci, naši vyhynulí nejbližší příbuzní.

více na: ..:. reflex.cz :.

2009-08-1, 10:59:54 • Média 
Šok: spali u rybníka! Zadarmo!
(Jan H. Vitvar, Respekt.cz, 30. července 2009, 15:52)

Jako bychom se vrátili o sto let zpátky: muži zamykají slepice do kurníků a matky ukrývají dcery na půdu. Do města totiž přijeli Romové. Drůbež a omladinu Pražáci dnes nikam neschovávají, ale rovnou volají na policii, aby jí pomohli lokalizovat skupinu lidí z Rumunska, která přijela svou přítomností podpořit syna svého předáka, jenž zrovna ve Vinohradské nemocnici bojuje o život. Pod kotel panické hrůzy obyvatel přikládají zpravodajské servery, které dennodenně informují o všech opatřeních, jež učinila policie ve spolupráci s radnicemi jednotlivých částí města ve snaze udržovat pořádek, který Romové hodlají – neboť jim to prý velí jejich nátura – narušovat. A pod většinou z těchto článků musejí servery ihned zrušit diskuse svých čtenářů, protože se plní rasistickými ohlasy nejhrubšího kalibru.

..:. více zde :.

2009-08-1, 8:45:00 • Komentáře / názory 

CzechTek 2005 vs. Počernice 2009 – jedno srovnání

(Josef Mezera, blog.iDNES.cz, 29. července 2009, 18:47)

Jistě každý z nás zaregistroval situaci kolem Počernického rybníka, který začali okupovat Romové z Balkánu. A já si dovolím toto nezákonné obývání a devastování přírody srovnat s akcí CzechTek 2005.


..:. více zde :.

2009-08-1, 0:11:00 • Komentáře / názory