[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Kapitalismus musíme odstranit, hlásá zcela vážně Moore

(Aktuálně.cz, 29. října 2009, 13:00)

Víme už dlouho, že Michael Moore patří k nejhalasnějším kritikům systému, jemuž se zkratkovitě říká kapitalismus. Jen doposud to slovo nikdy nevyslovoval tak nahlas a s tak jednoznačným odporem, v němž není ani tak pasivní znechucení jako spíš zcela uvědomělá výzva k přímé akci.

"Kapitalismus musí být zničen a odstraněn, aby místo něj mohl nastoupit lepší řád," tak zní jasné Mooreovo poselství z jeho nejnovějšího filmu Capitalism: A Love Story, který měl ve středu českou premiéru na festivalu dokumentů v Jihlavě.


..:. více zde :.

2009-10-31, 20:15:00 • Komentáře / názory 
V Rakousku to vře. A média mlčí!
(goldmann.blog.idnes.cz, 29. října 2009, 11:50)

Je to k nevíře s jakým nezájmem české mediální mrdky přehlíží masové protesty v Rakousku. Je na tom krásně vidět, že český novinář je opisovač agenturních zpráv. Agentury mlčí, novinář mlčí. Agentura píše, novinář vyjíždí na vítězné tažení proti všem odpůrcům toho správného názoru.

Rozsáhlý materiál poskytuje web MARXIST.COM, kde si lze přečíst velmi přehledný sumář toho, co se v Rakousku děje. Informace poskytují i sami studenti. Jde zhruba o toto: Minulý pátek se v celém Rakousku zvedly protesty více jak 60 tisíc studentů, kteří se rozhodli bojovat proti zrušení pětidenních prázdnin a požadovali zvýšení výdajů na veřejné školství. Tento protest je největším studentským hnutím v historii Rakouska. [...] Asi 25 tisíc studentů zabralo centrum Vídně. Nebyla to ale jen velká demonstrace vyjadřující nenávist proti vládě, byla to také pouliční párty. [...] Rakousko dosud nikdy nevidělo takto obrovský a spontánní protest. [...] Informace o stávce se rychle rozšířily díky SMSkám, e-mailům a ústní propagaci. Školy se ale nevzprázdnily jen ve Vídni. V Linzu se do ulic vydalo 15 tisíc studentů, v Salzburgu 8 tisíc, v Dorbirnu 3 500 studentů. K protestům se přidaly i další menší města. [...] Tuto velkou stávku předcházelo několik menších protestů. [...] Vládní návrh rozpočtu plánuje omezení výdajů na školství, třebaže se velká koalice zhostila úřadu se slibem začít "reformou školství". Ministryně školství Claudia Schmied nedávno požadovala, aby učitelé pracovali o dvě hodiny týdně více, aniž by za to dostali kompenzaci. Učitelé se měli vzdát dvou hodin týdně svého volného času, aby pomohli vládě udržet výdaje v mezích rozpočtu. [...] Na konci národního dne učitelů se vláda vzdala plánů na prodloužení pracovního týdne učitelů. Bylo to důležité vítěztví učitelského hnutí, které poskytlo příklad ukazující, že je možné bránit zájmy pracujících pomocí odhodlaných činů. [...]

O protestu ale mlčí všechny české interentové portály. Zprávu jsem nenalezl ani v ČTK. V ČR to komentoval jen Adam Kožela. Ze zahraničních novin o protestech píše noticku německý Die Zeit, který se odvolává na deník Österreich.

více na: ..:. goldmann.blog.idnes.cz :.


2009-10-31, 1:20:00 • Protestní akce 
Austrian students squat universities!
(unsereuni.at, 30.10.2009, 15:00)

Mass-demonstrations and broad solidarity throughout the country.

Throughout the last years studying conditions at Austrian universities have dramatically declined. The introduction of tuition fees, a massive cutback of democratic structures and the lack of course availability are only some examples for that development. Reasons for that process can be found in the huge decline of university funding on one hand and the introduction of the three level “Bologna” system on the other hand. In that context the implementation of admission reductions and limits was conducted.

..:. více zde :.

2009-10-31, 1:03:00 • English 


2009-10-31, 0:27:00 • Alternativní kultura 

Pohřební slavnost

(Martin Hekrdla, Právo, 27. října 2009)

Vzniku samostaného Československa – tak to dnes nazýváme – se kdysi říkalo revoluce. Karel Kramář tehdy v Národním shromáždění s dobovou rétorikou (i gramatikou) hřímal, že "naplnily se dějiny tyranie." – "Padla, shroutila se v hrob, národ náš se revolucí dne 28. října rázem osvobodil."
Všichni věděli, proč ta razance a příslib republiky 'demokratické politicky i sociálně'. I konzervativec Kramář věděl: "Všude skoro okolo nás vysoko dmou se vlny revoluce, kterou otázky sociální buší na brány Evropy."


..:. více zde :.

2009-10-28, 11:00:00 
náckové s vlajkou v lese

Razie, Dělnická strana, RWU, Bajba a WhiteJustice

(Antifa.cz, 24. října 2009)

Ve středu provedla policie rozsáhlou razii, při které zadržela dosti kuriózní směsici významných i naprosto marginálních neonacistů. Pokusíme se dosavadní průběh shrnout a nabídneme vám spekulaci založenou na dlouhodobé znalosti neonacistické scény.


Pro pochopení toho, oč vlastně šlo a jde, je nejprve nutné podívat se na osoby, kterých se razie dotkla. Lze je rozdělit do několika skupin a je zcela zřejmé, že ačkoli to státní složky vehementně popírají, smyslem celé akce je obstarat, shromáždit a částečně i vyfabulovat argumenty pro rozpuštění Dělnické strany a Dělnické mládeže. V současnosti neznáme identitu všech, kterých se razie týkala, stejně tak přesně nevíme, za kým policie přišla jen "na kus řeči", komu udělala prohlídku, koho obvinila a kdo všechno skončil ve vazbě, v rámci našich možností se budeme tento text případně snažit dále doplňovat.

více na ..:. antifa.cz :.

2009-10-25, 11:18:00 • Antifašismus 
Proč tolik hnědého křiku?
(Pavel Pečínka, Romea.cz, 23. října 2009, 23:20)

Kritika v médiích, monitorování projevů, jindy sledování, trestní oznámení a soudní spory, domovní prohlídky, při nichž ze šuflat vypadnou boxery, obušky a nože, jindy pistole a výbušniny. Občas zákaz činnosti, v některých případech i pár let „natvrdo“ v lochu. Tak se brání nacistické recidivě parlamentní demokratické systémy. Nechávají ultrapravici žít či živořit a garantují jí určitá práva a svobody, protože jde přece jen o „menší zlo“ než okamžité zahánění do ilegality. Udeří ji však přes prsty, pokud sahá od slovních výhrůžek po násilné činy.(...)

K pousmání jsou však reakce řady potrefených. Proti „tvrdé represi“ „totalitního státu“, proti „zatýkání přítelkyň pravicových aktivistů“, „policejním raziím“, „smyšleným obviněním“ se vyslovují lidé, kteří opěvují jako jedinou alternativu „národní socialismus“, aby nemuseli říct „nacismus“, lidé, co si nyní dali do znaku velké „Véčko“. Takové, co ho povinně musely mít za Protektorátu namalované na kotli všechny lokomotivy. „Véčko“ jako „Vítězství“, je jasné koho a čeho… „Pusťte naše přítelkyně a kamarády domů, nemáte právo nás takto nelidsky šikanovat“, „zastavte politické procesy“, volají týpci, kteří místo slova „instrukce“ používají pojem „direktiv“ a na svém webu Planeta opic diskutují o textech „Čtyři vývojové cesty lidstva podle Adolfa Hitlera – objevit, obsadit, zúrodnit, ubránit“.

..:. více zde :.

2009-10-24, 10:13:00 • Antifašismus 

obrázek


2009-10-19, 16:36:00 • Z vesela ;) myspace.com/sisterfa

2009-10-18, 17:52:00 • Alternativní kultura 
Freedom for Five Rabbits – Mexico

Nečekaná hrozba nad Mexikem

(Scott Stewart, Stratfor, CFP!, 13. října 2009, 6:03)

Nad ránem 25. září explodovala u pobočky banky Banamex v Milpa Alta v Mexico City podomácku vyrobená nálož složená ze tří či čtyř lahví s butanem. Poškodila bankomat a rozbila čelní skla. Byl to už sedmý zaznamenaný útok v tomto federálním okresu (a pátý útok proti místní bankovní pobočce) od počátku září.

V komuniké odeslaném na španělské anarchistické webové stránky se k útoku přihlásila skupina nazývající se Podvratná aliance za osvobození země, zvířat a lidí (Subversive Alliance for the Liberation of the Earth, Animals and Humans, ASLTAH).


..:. více zde :.

2009-10-18, 16:36:00 • Animal Rights zkrácený český přepis rozhovoru / splendor.blog.cz
John Perkins / cs.wikipedia.org

2009-10-18, 14:40:00 • English 
Doba Ratzingerova
(Václav Bělohradský, Právo, 15. října 2009)


Papež Ratzinger je papežem obratu k identitě, vyhlašuje, že Evropa se musí vrátit ke svým kořenům a přijmout závazek plynoucí z její tradice, která je založena na zjevené pravdě křesťanství. Náboženství se tak vnucuje evropským národům jako tradice, jejíž popření by ohrozilo jejich národní identitu. Tak musíme rozumět větám kardinála Bertoneho proneseným v Praze: …jednotlivé evropské země mají vlastní identitu. EU jim předepíše svá práva či pohledy na věc a ty nemusí zapadat do jejich tradice a historie… Kdyby EU uznala třeba homosexuální dvojice za rovné manželství, šla by proti vlastní historii. A bylo by namístě se proti tomu ohradit. Církev v tom chce státy podpořit.
Represivní potenciál těchto vět je zřejmý. Často je správné jít proti vlastní historii, vede nás k tomu náš rozum i svědomí. Nešel snad Masaryk proti antisemitské tradici v českém národě a také proti „historii vlastního národa“, když usiloval o založení Československa – zcela netradičního státu?
Z hlediska Ratzingerova obratu k tradici je sekularizace pojata jen jako ztráta náboženství, a tím i identity. Jako nihilismus, který ohrožuje budoucnost Evropy. Zdrojem identity nás moderních Evropanů je ale také kritická kultura, osvícenská kritika všech náboženství, která tradice boří jako nerozumnou minulost a považuje za legitimní jen to, co lze obhájit v argumentujícím dialogu se svobodnými lidmi.
Na druhém vatikánském koncilu (1962–65) se církev otevřela, pokusila se vyrovnat s moderní společností, postavila živé společenství věřících nad církevní hierarchii, prolomila ochranné kordony kolem klíčových slov křesťanství. Program papeže Ratzingera je opačný: ukončit kritickou sebereflexi křesťanství a ochranné kordony kolem křesťanských pravd obnovit.

..:. více zde :.

2009-10-18, 10:07:00 • Komentáře / názory 
Nehrajte noty, hrajte zvuky!
(Karel Veselý, A2, 14. října 2009)

Amiri Baraka a free jazz jako jazyk černé avantgardy

Nová mluva černošské hudební avantgardy měla být nejen hudebním, ale i životním stylem.


„Coltrane nechtěl lidi bavit, chtěl jim kázat a často je dokonce i naštvat. (…) Není to muzikant, nýbrž hudební ekvivalent Stokely Carmichaela, vůdce Černých panterů,“ napsal anglický básník a příležitostný jazzový kritik Philip Larkin. „Nedokážu si představit, že by jeho desky chtěl někdo poslouchat pro zábavu,“ dodává v nepříliš uctivém nekrologu, který Daily Telegraph nakonec odmítl otisknout. Larkinova ostrá slova dobře ilustrují reakce, s nimiž se setkala generace černošských hudebníků šedesátých let, která zradikalizovala jazz do jeho „free“ podoby. Zatímco bělošská jazzová kritika nad deskami Ornette Colemana a Cecila Taylora nechápavě kroutila hlavou, „nová věc“ našla svého advokáta v LeRoi Jonesovi (nar. 1934), básníku, esejistovi a jazzovém kritikovi.

více na: ..:. advojka.cz :.

2009-10-17, 13:25:00 • Alternativní kultura 

Bud jsi součástí řešení, nebo součástí problému

(Myko, 14. října 2009, 9:24)

Ad Moje DIY je víc než tvoje DIY!

Ja s tebou v podstate souhlasim. Taky je mi lito, ze tady porad nemame Christianii nebo aspon Kreuzberg.
Nemuzu nevidet fakt, ze z jistyho uhlu neni freeparty vic nez "alternativni konzum", generujici hromady hmotnyho i mentalniho odpadu a odlisujici se predevsim rozsirenou nabidkou drog. Ale nevidim na tom nic spatnyho, protoze z sirsiho uhlu je to soucast pribehu, kterej dava smysl.


..:. více zde :.

2009-10-17, 13:23:00 • Komentáře / názory 
Squatting v Holandsku je mimo zakon
(Teta.Milada.org, 16. října 2009, 21:39)

překlad zprávy z britských/nizozemských Indymedii
15.10.2009 – 22:47

Pravičáci a křesťanští demokrati dokázali protlačit zákaz squattingu, namísto aby zakázali ponechání domů prázdných.
Je to v prdeli!
Squatting v Holandsku je tedy zakázan. Co to sakra bude znamenat v praxi pro tisíce existujících squatů?

více na: ..:. teta.milada.org :.


obrázek

2009-10-17, 10:46:00 • Squatting 

Kauza Milada na Twitter.com/squat Milada


Milada Forever

více na ..:. Twitter.com/squatMilada :.

2009-10-17, 10:45:36 • Squatting 
Komorous generálem možná nebude, služební zákon je proti
(Jakub Troníček, Právo, Novinky.cz, 16. října 2009, 7:31)

Plán ministra vnitra za ČSSD Martina Peciny na povýšení svého prvního náměstka Jiřího Komorouse do generálské hodnosti dostává vážné trhliny. Návrh, který tento týden schválila vláda, je totiž podle zjištění Práva v rozporu se služebním zákonem. Ten jednoznačně stanoví, komu prezident generálskou hvězdu může dát, a Komorous se do zákonem stanovených mantinelů pro udělování policejních hodností podle všeho nemůže vejít.

Příslušný paragraf totiž říká, že prezident smí na návrh vlády jmenovat generálem pouze ředitele bezpečnostního sboru, jeho náměstka, a nebo šéfa organizační části bezpečnostního sboru

více na: ..:. novinky.cz :.
2009-10-16, 9:14:00 • Média 

Pecina chce Komorouse povýšit na generála

(Jakub Troníček, Právo, 14. října 2009, 4:39)

Bývalý šéf protidrogové centrály a současný první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous by měl být podle zjištění Práva povýšen do hodnosti brigádního generála. Navrhl to šéf resortu vnitra za ČSSD Martin Pecina, který Komorouse na vnitro přivedl.


zmrd Komorous

Kromě Komorouse chce také povýšit na generálmajora policejního prezidenta Oldřicha Martinů, který by tak získal nejvyšší možnou hodnost.

"Pan Komorous si to zaslouží za svou dlouholetou práci u policie i teď na ministerstvu vnitra," řekl k tomu Právu Pecina. Bývalý šéf protidrogového policejního útvaru má na ministerstvu na starosti boj s extremismem a také policejní reformu.

Komorous však kromě nekompromisního přístupu k drogové problematice proslul i několika kontroverzemi, především angažmá v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou. Známá je i jeho hádka z roku 2007 s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečnostní (StB). Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky.

Pecinův návrh jmenování nových generálů už schválila vláda, konečné slovo bude mít ale prezident republiky Václav Klaus, který nové generály jmenuje většinou u příležitosti státního svátku.

Letos už přitom odmítl návrh předchozí Topolánkovy vlády na povýšení dnes už bývalých náměstků policejního prezidenta Jiřího Houby a Ivana Bílka na brigádní generály. S nimi měl původně na vrchol hodnostní pyramidy u policie postoupit také Martinů.

Kromě Komorouse a Martinů navrhuje Pecina povýšit na brigádní generály také ředitele západočeské policie Miroslava Maštěru a zástupce generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Miloše Svobodu.

zdroj: ..:. Novinky.cz :.

2009-10-14, 8:18:00 • Média 
Čipová karta v porovnání s papírem prohrává
(Jana Šprunková, Právo, 12. října 2009)

Město dosud ani za 800 miliónů korun nedokázalo z bývalé karty Pražana vytvořit smysluplnou opencard

Projekt Opencard zřejmě město uložilo k ledu. Vynaložilo na něj už 800 miliónů korun a výsledkem je fakt, že na jeden nahraný kupón na čipovou kartu připadá sedm klasických papírových kupónů zakoupených třeba v trafice.
„Ve chvíli, kdy změna není nutná, zůstávají lidé u toho, co funguje,“ řekl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Velký podíl na tom, že kartu cestující vůbec používají, měla loňská desetiprocentní sleva na roční jízdenku na ni nahranou, kdy lidé ušetřili 475 korun.
Pořídilo si ji okolo 150 tisíc Pražanů. Držitelů opencard je celkem 350 tisíc, ale příliš ji nepoužívají a pořídili si ji do zásoby, neboť její vydání bylo a je zadarmo. Ačkoli náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) na jaře sliboval, že v září předloží novou strategii a také výsledky auditu, který si měl posvítit na to, zda již utracených 800 miliónů bylo do projektu vynaloženo účelně, dodnes nic z toho není na světě.

..:. více zde :.

2009-10-13, 9:36:00 • Média 
Squatting jako obecně prospěšná práce
(Tereza Virtová, Lenka Kužvartová, Britské listy, 12. října 2009)

I když jsme se za uplynulý měsíc dočkaly mnoha zhodnocení squatterské akce na Albertově, pořád nemáme pocit, že bylo řečeno všechno. Zvláště byly paradoxně pomíjeny některé podstatné aspekty celé akce. Rády bychom tedy ukázaly celou událost naším pohledem, pohledem dvou přímých účastnic. V následujícím textu předkládáme hlavní motivy, které nás ke squatování vedly a vedou, a také komentujeme průběh squatterské akce, především závěrečný policejní zásah.

Takže nejprve něco o nás, abychom se neschovávaly za obecné „my“: jmenujeme se Lenka a Tereza, je nám něco přes 20, bydlíme u rodičů, studujeme vysoké školy, občas pracujeme a chceme squatovat.

K tomu, že jsme se účastnily akce 12. září, nás vedly hlubší důvody než snaha vytvořit oázu našeho hlučného a pro sousedy otravného životního stylu, nejlépe v domě, ke kterému nám dopomůže zase nějaký představitel vlády, když zjistí, že to na té střeše myslíme vážně.

Jaké důvody to tedy byly? Myslíme si, že bydlení je právo, jakkoliv to může znít otřepaně. Pro nás obě je samostatné bydlení nedostupné. I když budeme pracovat na plný úvazek, může se nám lehko stát, že budeme jako mnozí a mnohé dávat přes polovinu platu na nájem, anebo budeme na dlouhá léta hypotékou připoutané ke stabilnímu příjmu. Připadá nám absurdní trávit většinu našeho života v práci, abychom zaplatily byt, ve kterém stejně jenom přespáváme. Ač neustále rostou nové rezidence luxusních bytů, jejich ceny jsou rok od roku dosažitelné pro stále užší skupinu lidí. Důstojné bydlení se pro obyčejné lidi stává nedostupným snem.

Celý život žijeme v Praze a za tu dobu pozorujeme zřetelnou změnu charakteru města: od města pro život k městu pro byznys a turismus. Praha, a už nejenom její centrum, ztrácí funkci obytného celku, místa pro setkávání a fungujícího sousedství. Lidé se kvůli rostoucím nájmům stěhují pryč z centra. Mimo centrum začínají být vytlačovány i např. vzdělávací instituce, které nemohou konkurovat zájmům vlivných investorů. Centrum místo toho okupují luxusní hotely, skleněné kancelářské budovy nebo nadbytečná obchodní centra. Tím se město odcizuje lidem a jeho obyvatelé jeden druhému.

Praha tím sice dohání trend západních velkoměst, ten se ale časem ukazuje jako neživotaschopný. V některých těchto městech jsou už proti této tzv. gentrifikaci zaváděna opatření. Jedním z důvodů pro výběr domu v Apolinářské ulici na Praze 2 byla snaha upozornit na vylidňování centra, které se stává nepřístupným čemukoli, co nezavání tučnými zisky.

více na: ..:. blisty.cz :.


obrázek
2009-10-12, 9:36:43 • Squatting 
Policista úmyslně zranil fotoreportéra Lidových novin
(Lidovky.cz, 11. října 2009, 17:40)

PRAHA – Policie během sobotních manévrů proti polským fotbalovým chuligánům bezdůvodně zranila fotografa Lidových novin Viktora Chlada. Stalo se tak ve chvíli, kdy fotograf hodinu a půl před zápasem pořizoval snímky těžkooděnců v zaparkovaném automobilu v boční ulici u letenského stadionu.

více na: ..:. lidovky.cz :.

2009-10-11, 20:23:00 • Média 
obrázek Plzeňská vzdělanostní společnost
(Martin Hekrdla, Právo, 10. října 2009)

Mafiánský skandál (nic jiného to není) na plzeňské právnické fakultě byl už v plném proudu, když česká filiálka ctihodné vzdělávací společnosti se sídlem v Londýně (International Education Society) dostala – po všech stránkách laciný – nápad: za pár pivek a cigár ve středu navlékla v Praze romské dělníky ze Slovenska do triček s nápisem Měl jsem se líp učit! To snad aby bílé děti netápaly, kdo a proč v této zemi nakonec končívá u lopaty. Odporné.
Z útrob Právnické fakulty Západočeské univerzity přece v těchto dnech vyhřezává čím dál víc důkazů, že v jejích zdech tahle trikotová ideologie (nic jiného to není) ani za mák neplatí.
Mezi čtyřmi stovkami rychlokvašených studentů plzeňských práv se totiž nalézá možná až několik desítek drzých šíbrů, kteří nikdy nic na této škole nestudovali, a přesto si užívají titulů a z nich plynoucích pozic, výhod a prestiže. K lopatě měli a mají ze všech našinců nejdál.
Elita elit je to: byrokraté ze státní administrativy, policisté, celníci i celá plejáda politiků. A samozřejmě podnikatelé a jejich – jistěže jinak nadané – děti. Písemné plody graduovaného ducha těchto vzdělanců nejsou k nalezení (Stanislav Gross se asi na Floridě mrkne pod postel) anebo existují v podivných pracovních verzích. Třeba u starostky Chomutova Ivany Řápkové, která sice ztratila funkci ve správní radě ČSA a pro jistotu i vysokoškolský index, nikoli však elán v potírání těch, kdož se měli líp učit a musí platit (třeba i své sociální dávky exekutorům).

..:. více zde :.

2009-10-11, 13:14:00 • Komentáře / názory 

Karneval alkoholu a drog

(Aha!, 20. září 2009, 5:00)

Karnevalem včera skončil tzv. týden nepřizpůsobivosti. Asi patnáct set lidí vyrazilo z pražského Těšnova do ulic, aby vyjádřili podporu tzv. nepřizpůsobivým, tedy například squatterům a Romům.


..:. více zde :.

2009-10-11, 12:51:00 • Z vesela ;) 
Technu zvoní umíráček
(Josef Vlček, Reflex.cz, 9. září 2009)

Proč je elektronická taneční hudba na sestupné dráze?

Když se v dvaašedesátém dostali do módy Beatles, získala nahrávací smlouvu snad každá kapela z Liverpoolu. Za dva roky po skupinách označovaných jako Merseybeat ani pes neštěkl. Pak přišel psychedelic, punk, disco, grunge a vždy stejné schéma. Objevil se ten pravý PROUD, KTERÝ ZMĚNIL SVĚT. A po čase vyšuměl.

více na: ..:. reflex.cz :.

2009-10-11, 8:34:00 • Komentáře / názory 


2009-10-10, 11:54:00 • Retro 
obrázek Soucitní intelektuálové
(Jan Keller, Právo, 8. října 2009)

Nedávno podal na stránkách Salonu Matěj Stropnický výstižnou recenzi knihy Tomáše Sedláčka nazvané Ekonomie dobra a zla. Položil v té souvislosti řadu otázek: V prospěch čeho autor píše? Co obhajuje? Čemu chce pomoci? Sedláčkovu knihu můžeme zařadit do produkce, kterou již zhruba třicet let nabízejí soucitní intelektuálové. Je to móda, která zasahuje světovou politiku, mediální scénu, a jak lze zjistit četbou deklarací Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, daří se jí skvěle i v bankovní sféře. Analýza mediální scény a rozbor světa politiky ukazují nápadný vzrůst významu sociální figury trpícího člověka. Francouzského sociologa Guillauma Ernera to inspirovalo v roce 2006 k sepsání knihy Společnost obětí (La société des victimes).
Erner si všímá toho, jak často je nám jak ve zprávách z domova a ze světa, tak i v televizních seriálech prezentováno utrpení jednotlivců, kteří strádají a ucházejí se o náš soucit. Jedná se obvykle o strádání v důsledku osobních či rodinných, velice často výrazně intimních potíží. Večer co večer defilují před zraky diváků hrdinové naší doby vyznávající se ze svých intimních trablů, sexuálních problémů, z nejrůznějších úchylek, jež je trápí, z partnerských a rodinných nesnází.
Způsob předvádění obětí svědčí o tom, že médiím jde mnohem více o provozování spektáklu utrpení než o vysvětlení, proč k němu vlastně dochází. V tomto naaranžování může nekonečné defilé obětí sice hrát na strunu voyerismu v nás – a tím zvyšovat sledovanost příslušných pořadů, vlastní příčiny trápení však neodkrývá a samotné oběti většinou ponechává jejich osudu.

..:. více zde :.

2009-10-10, 10:33:00 • Komentáře / názory 
EU je kritizována ochránci zvířat za tolerování týrání zvířat
(Econnect, 8. října 2009)

Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) je znechucena přístupem EU k novelizaci evropské legislativy a ignorací veřejného mínění. Na veřejnost se dostal dokument Rady EU, v němž se uvádí, že by vědci měli mít právo působit zvířatům utrpení, které je nejen závažné, ale i dlouhodobé. Takovýto krok by vedl k nezměrné bolesti a utrpení tisíců zvířat v evropských zemích. Průzkum veřejného mínění provedený na začátku roku agenturou YouGov ve Velké Británii, Německu, Francii, Itálii, Švédsku a České republice přitom odhalil, že přesvědčivá většina evropských občanů – 84% – si myslí, že pokusy způsobující zvířatům závažné utrpení nebo bolest by měly být zakázány.

obrázekDokument, který unikl na veřejnost („Návrh na směrnici Evropského parlamentu a Rady o ochraně zvířat používaných pro pokusné účely“) byl sepsán předsednictvem EU a poslán pracovní skupině veterinárních expertů, aby jej prodiskutovali na svém dalším setkání – 12. října. Tento dokument také obsahuje příklady šokujících pokusů na zvířatech, které chtějí mít vědci i nadále povolené. Tyto zahrnují: trávení zvířat toxickými látkami; podrobování zvířat opakovaným elektrickým šokům, kterým se nemohou nijak vyhnout (aby u nich byla vyvolána „naučená bezmocnost“); omezování pohybu zvířat natolik, že se u nich vyvinou žaludeční vředy nebo dojde k selhání srdce; nucení zvířat plavat až do úplného vyčerpání organismu; vystavování zvířat smrtelným dávkám radioaktivního záření nebo chemoterapie.

více na: ..:. zpravodajstvi.ecn.cz :.
2009-10-10, 10:02:00 • Animal Rights 

Rozmanitostí proti šikaně

(Kateřina Horčicová, Mezipatra.cz, 24. září 2009)

Filmový festival Mezipatra se zapojuje do projektu zaměřeného na prosazování práv sexuálních menšin, a to především mezi mladými lidmi. Vyzývá amatérské i profesionální filmaře k natočení krátkého filmu, který bude obsahově zpracovávat téma antihomofobie. Nejlepší filmy budou finančně odměněny a promítnou se na festivalu.


..:. více zde :.

2009-10-9, 14:42:00 • Alternativní kultura thx Y.

2009-10-9, 12:22:00 • Alternativní kultura 
K tragédii v Soukenické ulici
(Teta.Milada.org, 8. října 2009, 20:32)

Otřeseni tragickou událostí v Soukenické ulici považujeme za svoji povinnost reagovat.

Je to nejtragičtější, nikoli však první událost tohoto druhu. Případů, které se vyznačovaly podobnými okolnostmi, se stala v poslední době celá řada:
- obytné domy, jejichž původní účel je násilně měněn a jejich obyvatelé vystěhováni
- domy, v řadě případů po léta prázdné a nevyužívané
- rekonstrukce, kdy v zájmu úspory nákladů a maximalizace zisků jsou ignorovány ty nejelementárnější zásady bezpečnosti práce
- nedodržování technologických postupů a nerespektování rozsahu povolení stanovených stavebním úřadem a památkovou ochranou
- marné stížnosti okolí a bezzubé sankce úřadů

..:. více zde :.

2009-10-8, 20:57:49 • Squatting 

Moje DIY je víc než tvoje DIY!

(Lukas Shiva, 7. října 2009, 20:13)

Přijde mi, že význam 'DIY' v české krajině zmutoval do jakéhosi patvaru, odvíjejícího se od toho, jak si 'DIY' vykládá pár nejhlasitějších a vůči majoritní společnosti nejzakomplexovanějších křiklounů, pro něž "DIY = FUCK THE SYSTEM = SQUATTING = 23".


..:. více zde :.

2009-10-8, 17:42:00 • Komentáře / názory 

Strhující a podvratná Peaches = jeden z koncertů roku

(Robert Candra, Wave.cz, 6. října 2009, 10:00)

Kanaďanka Merrill Nisker, známá pod uměleckým jménem Peaches, v sobotu 3. října odstartovala letošní festival Stimul.
A to ve velkém stylu. Vyhlášená provokatérka, pro kterou nic není dost šokantní, nasadila laťku hodně vysoko – a Radio Wave bylo u toho...

více na ..:. Rozhlas.cz :.


..:. více zde :.

2009-10-8, 8:42:00 • Video a filmy 

Bulhaři se pořád zlobí kvůli Entropě, zatrhli Černému výstavu

(iDNES.cz, 7. října 2009, 7:38)

Černého Entropa už dávno zmizela z Bruselu do Prahy, ale emoce vyvolává pořád. Starosta Plovdivu teď kvůli ní zakázal výstavu Davida Černého v tomto druhém největším bulharském městě. Ten, kdo se nám takto vysmívá, u nás nemá co dělat, usoudil. Černý zobrazil Bulharsko na Entropě jako turecký záchod.

více na ..:. kultura.iDNES.cz :.


2009-10-8, 8:37:00 • Média 
Na billboardech se objevilo číslo na ústeckého šéfa ČSSD, obrátí se na soud
(iDNES.cz, 7. října 2009, 22:16)

Šéfovi sociálních demokratů v Ústeckém kraji Petru Bendovi se nelíbí billboardy s jeho fotografií, které se objevily na několika místech regionu. Autoři na ně umístili také jeho telefonní číslo, což Benda považuje za zásah osobních práv. Obrátí se proto na soud a policii.

Benda bude u soudu požadovat vydání předběžného opatření a odstranění plakátů. Vše chce řešit i s Úřadem pro ochranu osobních údajů a policií. Ta podle něho může zjistit, kdo si u reklamní agentury plakáty objednal.

(...)
Benda není první sociální demokrat, jehož číslo se stalo veřejné. Aktivista Stanislav Penc zveřejnil v roce 2005 číslo předsedy strany Jiřího Paroubka na protest proti zásahu policie technoparty CzechTek na Tachovsku.

Trutnovská radnice, která případ řešila jako přestupek, tehdy rozhodla, že Penc nic protizákonného neudělal.

celý článek na: ..:. zpravy.idnes.cz :.
2009-10-8, 8:19:00 • Média 
„Hrozilo, že dům spadne dřív“
(Veronika Fejtková, regionální mutace Mladá fronta DNES, 7. října 2009)

Tragedie v Soukenické 25 – Dělníci při rekonstrukci domu hrubě chybovali a policie vyšetřuje, kdo jim práci zadal. Kvůli neodbornému zásahu se zřítily stropy a v troskách zemřeli čtyři cizinci. Odpovědnost za tragédii si teď přehazují stavební firma a radnice.

..:. více zde :.

2009-10-8, 7:40:00 • Média 

Svět začíná ztrácet smysl

(Arundhati Royová, CzechFreePress.cz, 5. října 2009, 19:47)

Zatímco se stále diskutuje o tom, zda-li je po smrti nějaký život, chtěla bych tuto otázku doplnit. Existuje nějaký život po demokracii? A jaký život by to asi byl? Onou 'demokracií' přitom nemyslím demokracii jako ideál či aspiraci. Mám na mysli fungující model: západní liberální demokracii a její varianty takové, jaké jsou.

Existuje tedy život po demokracii?


Arundhati Roy

Pokusy o odpověď na tuto otázku obvykle sklouzávají ke srovnávání jednotlivých systémů řízení a končí do určité míry uraženou, bojovnou obranou demokracie. Tvrdíme, že má chyby. Že není dokonalá, ale že je stále lepší než všechno ostatní, co známe. A nakonec někdo v místnosti vždy prohlásí: "Afghánistán, Pákistán, Saúdská Arábie, Somálsko... opravdu byste dali přednost tomuhle?"

A jestli má být demokracie utopií, o niž usilují všechny 'rozvojové' společnosti, je už zcela jiná otázka. (Myslím si ale, že ano. Ve své rané, idealistické fázi totiž může být vcelku opojná.) Otázka o životě po demokracii je ale určena pro ty z nás, kdo v demokraciích nebo zemích, které si na demokracii alespoň hrají, už žijeme. Nechci tím naznačovat, že jsme sklouzli do starších, zdiskreditovaných modelů totalitní nebo autoritářské vlády. Chci tím naznačit, že systém zastupitelské demokracie – s příliš velkým zastupováním a jen s málem demokracie – potřebuje jakési strukturální vylepšení.

více na ..:. CzechFreePress.cz :.

2009-10-6, 10:20:00 • Komentáře / názory 

Dům v Soukenické

(Zbyněk Petráček, Lidovky.cz, 6. října 2009, 7:42)

Šest pater vyrostlo až pod střechu; pak střecha tleskla o podlahu. Prach šlehl do nebes a zhas. Šest pater leželo na zemi a pod nimi lidé – vy, psal komunistický novinář Julius Fučík, když v říjnu 1928 zahynulo při zřícení stavby domu 46 lidí.

Viděli jste film Dům Na Poříčí komunistického režiséra Jiřího Svobody? Ukazuje ten příběh. Můžeme mu vytýkat ideologické brýle, můžeme se zasmát titulku z Haló novin "Zřícený dům Na Poříčí a kapitalistická hamižnost", ale jde o reálné neštěstí reálné doby.


Katastrofa na Poříčí (9. 10. 1928)

Než se začnete smát Juliu Fučíkovi a Jiřímu Svobodovi, uvědomte si, že i dnešek má svá stavební neštěstí. Že i ta kdosi zavinil – někdo bezprostředně, svým selháním či nepozorností, někdo systémově, svým rozhodnutím. Ilustrací je dům v Soukenické ulici v Praze.

Dnes nejde o levnější nekvalitní beton jako v roce 1928. Dnes jde o jakýsi trend "vykuchávání vnitřků". Ta metoda má svou logiku. Proč uchovávat sto let starý interiér, je-li bezcenný a má-li význam pouze fasáda? Jenže od té bohulibé úvahy je jen krůček ke spekulaci: když se při "vykuchávání vnitřku" zjistí, že je porušena statika, musí vše dolů. Hle, cesta, jak obejít původní stavební povolení.

Zřícení objektu je častý novinový titulek. Když se před třemi lety zřítil "vykuchaný vnitřek" domu s kavárnou U Myšáka, bylo to naštěstí brzy ráno, bez obětí. Dům v Soukenické neměl ani takovou kliku, ani svého Fučíka, který by to emočně rozmázl. Ať už se ale na "kapitalistickou hamižnost" díváme jakkoliv, sluší se připomenout, že na pohřeb obětí z 9. října 1928 přišlo sto tisíc lidí. Kolik jich přijde na ten letošní?

zdroj: ..:. Lidovky.cz :.

2009-10-6, 10:10:00 • Komentáře / názory 

Týden nepřizpůsobivosti – A co dál?

Týden nepřizpůsobivosti utekl jako voda a ještě rychleji uteče pár dní čekání na akci, na které si budeme moci připomenout, jak jsme se nepřizpůsobovali. Celý večer zahájí v osm hodin film, bude následovat diskuze se zajímavými hosty, při které se zaměříme na témata, spojená tak či onak s nepřizpůsobivostí a na to, jaká aktivita má do budoucna smysl. Na chodbách klubu a v kavárně bude výstava, která nám připomene proběhlé události týkající se squattingu. Na obou stagích bude po celou noc hrát několik DJů a také sedmičlenná romská kapela.


Cross Club program na říjen 2009

Název Čtvrtá světová válka nese film, který poběží už od osmi hodin. Jde o mexický dokument o radikálním odporu proti globálnímu kapitalismu. Potrvá něco přes hoďku a hned po něm začne diskuze pořádaná iniciativou Freedom Not Fear a moderovaná Ondřejem Slačálkem. Pozvání do panelu přijali Jakub Polák, bývalý redaktor A-kontra a Amaro Gendalos, který bude mluvit o situaci Romů, právník Pavel Čižinský, který hájil squattery a promluví o postavení migrantů v Česku, aktivistka a sociální geografka Michaela Pixová, která se podívá na vztah squattingu a současného města, anarchofeministická aktivistka Dita, která ukáže souvislost nepřizpůsobivosti a queer aktivismu, a filozof Tomáš Havlín, který shrne svou zkušenost mluvčího Týdne nepřizpůsobivosti. Jejich úvodní příspěvky mají ale pouze rozproudit debatu, do níž jsou srdečně zváni všichni.

Horní stage začne mnoho-tónní pouštěčkou za doprovodu houslí. V deset hodin začne rajot romské skupiny Imperio, kteří přijedou z Přerova. Po nich přijdou na řadu jihlavští Afarastafa a Joe D, mladí kluci rapující politické texty. A po půlnoci vás hudebně zasytí osvědčená kvalita v podání: Raveboy, Mad4ce a Dubble U, vinylových hráčů z Roots And Future. Horní stage bude doplňovat videoprojekce od VJe Uzako z Oko3. Dolní stage se ponese v duchu world music, a to bere na starost kdo jiný než Kaliyuga Sound.

Přijď vyjádřit podporu nepřizpůsobivosti a svůj zájem o to, co bude dál. Celá akce proběhne už v úterý 6. října od osmi hodin večer.

více na ..:. CrossClub.cz :.

2009-10-4, 14:14:00 • Cross Club 

Bublina k ohození

(Martin Hekrdla, Právo, 2. října 2009)

Poutavé diskuse o tom, zda se – nejen česká – ekonomika „odrazí ode dna“ skokem v podobě písmene „V“ anebo dvouskokem „W“, nadále pokračují. K druhé možnosti se tento týden přiklonil viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. V debatě mezi čtenáři se objevil názor, že nás příští rok čeká „velké H“. Možné je všechno, také naplnění odhadů našeho růstu 2010 od minus 2 (ČMKOS) do plus 1,1 procenta (MMF).


..:. více zde :.

2009-10-4, 13:40:00 • Komentáře / názory 

Pencovy svazky zmizely po nátlaku úřadu z internetu

(Aktuálně.cz, 29. září 2009, 14:45)

Praha – Evidence zájmových osob StB, kterou v půli července spustil na internetu bývalý disident Stanislav Penc, je znovu nedostupná.


Stanislav Penc to potvrdil na dotaz Aktuálně.cz, kde má svůj blog. Na něm také zveřejnil dopis inspektora Úřadu na ochranu osobních údajů Miloše Šnytra, který stažení stránek požadoval. Podle něj databáze porušovala zákon o ochraně osobních údajů.

"Poskytovatel webhostingu dnes u stránky www.svazky.cz podlehl nátlaku a zastavil provoz," potvrdil Penc.

V provozování databáze chce Penc pokračovat sám. "Už jsem se rozhodl, že to budu provozovat sám," řekl Aktuálně.cz. "Po dohodě s právníky se stanu majitelem toho prostoru na internetu."

více na ..:. Aktuálně.cz :.

2009-10-4, 13:31:00 • Si děláš kozy...