[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Národní: Hajluj, trp a fakuj!

Neznámý umělec/umělci inovovali pamětní desku v podloubí na Národní třídě, připomínající zásah proti studentské demonstraci 17. 11. 2009. Deska byla rozšířena po obou stranách. Vlevo přibylo datum 17. 11. 1939 a nad ním hajlující dlaně, nad datem vpravo (17. 11. 2009) se zdvihají pro změnu pověstné 'fakáče'.

Nedaleko podloubí byl zahlédnut muž, který byl nápadně podoben Romanu Týcovi.


..:. více zde :.

2009-11-22, 13:59:00 • Přišlo e-mailem 
Billboardy pomáhají primátorce Řápkové najít index a spolužáky
(iDNES.cz, 20. listopadu 2009, 1:00)

Kauza plzeňských práv inspiruje vtipálky i v Ústí nad Labem. Po městě visí několik billboardů s chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou. Hledá na nich svůj index a spolužáky z Plzně. Řápková o reklamě nevěděla.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.


2009-11-20, 10:26:43 • Z vesela ;) 


2009-11-19, 0:39:00 • Z vesela ;) 

...rychta a malej hártkór zvítězí nad šmélem a prodělkem!

Vácav Havel

rychta a malej hártkór zvítězí nad šmélem a prodělkem! (Václav Havel <3)

thx O.


2009-11-17, 12:23:00 • Z vesela ;) 
Egon Bondy
... zase vám akorát nasraliJak jste věřili ve svobodu!
A zbyla z ní svoboda obchodu
tj. podvodu

Zalízt pod vodu
a tam utopit byste se měli
vy, co jste na Václaváku v nadšení vyváděli

To, co jste chtěli, jste dostali
zas vám akorát nasrali

A rvát vlasy by si měl pan Havel
jak to s váma sválel.

prosinec 1989

zdroj: ..:. a-kontra.cz :.


Láska a pravda nepřežily ani jeden rok
a už se po nich ani nevzdechne
než snad alelujá které pěje televize
Je láska vykopnutí národa do blažené náruče bídy
Láska která je reklamou na volebním plakátě
nemá cenu ani toho papíru
Pravda je vždy relativní pojem
a je jiná pravda elity jež tyje
a je jiná pravda zbavených práce a naděje
Pějte si svoje oslavné ódy na sebe samé
stejně jako to dělali ti před vámi
ale nedivte se že vám je nebudeme žrát!

9.11.1990

2009-11-17, 12:17:46 • Retro 
Moc bezmocným!
(Antifa.cz, Konfrontace, 16. listopadu 2009)

K dvacátému výročí sametové revoluce jsme se rozhodli nevydávat žádné prohlášení, ale přetisknout fiktivní "rozhovor" s Václavem Havlem složený z jeho starších výroků zasazených do současného kontextu. Původní text vyšel v novinách Konfrontace.

Tento fiktivní rozhovor je složen z názorů Václava Havla, které sepsal ještě jako společností odmítaný extremista na konci sedmesátých let. Jsou v něm použity citace z jeho textu Moc bezmocných, v němž představil své politické postoje. Tyto názory jsou v mnohém inspirativní dodnes. Když je však porovnáme s tím, v co se proměnily za několik let zjistíme, že snaha po skutečné svobodě končí, když se o ní přestaneme starat.

Stále častěji se mluví o krizi soudobé civilizace jako celku. Co je podle vás její příčinou?
Technika – toto dítě moderní vědy, jakožto dítěte novověké metafyziky – se vymkla člověku z rukou, přestala mu sloužit, zotročila ho a donutila, aby jí asistoval u přípravy své vlastní zkázy. A člověk nezná východisko: nedisponuje myšlenkou, vírou a tím méně nějakým politickým konceptem, který by mu vrátil situaci do jeho rukou. Bezmocně přihlíží, jak onen chladně fungující stroj, který vytvořil, ho nezadržitelně pohlcuje a vytrhuje ze všech jeho přirozených vazeb.

více na: ..:. antifa.cz :.
2009-11-17, 11:47:25 • Retro 
Penc vs. Blažek dnes v pražském DOXu

Dnes od 18 hod. v galerii DOX v pražských Holešovicích proběhne diskuze o databázích StB EZO a o postoji současných úřadů k jejich zveřejnění. Diskuze se účastní historik Petr Blažek a bývalý disident Stanislav Penc.

další informace na: ..:. doxprague.org :.

2009-11-16, 13:12:00 • Si děláš kozy... 

Dvacet let pádu

(Slavoj Žižek, Britské listy, 14. listopadu 2009)

Následující zamyšlení vyšlo v deníku The New York Times při příležitosti dvacátého výročí pádu "železné opony".

Dnes si připomínáme dvacáté výročí pádu Berlínské zdi. Když se nyní ohlížíme zpět, obvykle vzpomínáme na zázračný charakter událostí, jichž byl tento den počátkem: jako by se sen stal skutečností, komunistické režimy se zhroutily jako domečky z karet a svět se náhle změnil způsobem, který byl ještě před několika měsíci naprosto nemyslitelný. Kdo by si kdy jen pomyslel, že se v Polsku budou konat svobodné volby, z nichž jako prezident vzejde Lech Wałęsa.


..:. více zde :.

2009-11-15, 12:13:00 • Komentáře / názory 
Gorbačovovi při pádu berlínské zdi telefonovali zděšení Thatcherová a Mitterrand, aby použil vojsk
(Jan Čulík, Britské listy, 14. listopadu 2009)

Pád komunismu ve středovýchodní Evropě nezpůsobil Západ. Ten požadoval stabilitu a změny režimu se obával a s rozmontováním komunistického režimu nesouhlasil. Komunistické režimy ve středovýchodní Evropě se nerozložily ani v důsledku činnosti místních disidentů. Ti byli – snad s výjimkou Polska – na to příliš slabí. Rozklad komunistického režimu způsobili sami jeho komunističtí bossové, i když nechtěli – konec konců to byl jejich režim. V tom spočívá paradox pádu komunismu ve středovýchodní Evropě v roce 1989, uvedl na konferenci americké asociace slavistů v Bostonu v sobotu profesor Igor Lukeš z Bostonské univerzity.

více na: ..:. blisty.cz :.

2009-11-15, 11:36:00 • Komentáře / názory 
NATO SS? Czech troops wear Nazi insignia in Afghanistan
(Indymedia.org.uk, 11. listopadu 2009, 13:26)

The NATO mission in Afghanistan has been shaken by the news that two Czech officers were found wearing Nazi insignia. The symbols of SS battalions on their helmets has resulted in the two men being suspended. Their commanding officer has also been suspended amid reports that he'd ordered a cover-up. The two soldiers recently returned from Afghanistan and received state awards.

Two Czech soldiers were suspended along with their commander Monday after the soldiers were seen wearing Nazi insignia on their helmets while serving with the NATO-led force in Afghanistan.

Defense Minister Martin Bartak said it was "unacceptable" that two soldiers had reportedly worn symbols of World War II Nazi SS divisions on their helmets while serving in Logar province, in central Afghanistan.

In an interview with the Mlada Fronta Dnes daily, one of the men in question said his behavior was silly and caused by stress. He was shown in a photo wearing a helmet painted with the letter H and a sword on it, an emblem of the Hohenstaufen SS division.

Their commander was suspended for allegedly knowing about the incident but failing to report it.

According to newspaper reports, the scandal was discovered by a diplomat who complained about it back in Prague.

Czech Republic has a 480-strong unit that serves with the NATO-led force in Afghanistan.

více na: ..:. indymedia.org.uk :.


2009-11-12, 14:37:00 • English 

obrázek

další info na: ..:. identi.ca/akontra :.
obsah: ..:. zde :.
distribuční místa: ..:. zde :.

2009-11-11, 14:55:00 • Média 
Řecko: Vlna okupací středních škol
(ČSAF.cz, 9. listopadu 2009)

Řecká skupina “Conspiracy of the Cells of Fire” zveřejnila prohlášení, že důvodem k útoku na dům bývalé řecké ministryně a konzervativní političky Marietty Giannakou z 30. října 2009 (městská gerila o útoku předem informovala tisk, aby se předešlo zraněním) bylo mlčení politiků a médií k ohromné vlně okupací středních škol, která v posledních týdnech zachvátilo celou zemi.

Jen v samotné Soluni je okupováno 35 středních škol a neurčený počet škol po celé zemi. Mlčení médií umožnilo vládě a policii zahájit represe vůči protestujícím studentům na základě reakčního zákona schváleného předešlou vládou.

Proti represím studentů se již postavil odborový svaz učitelů OLME. Dokonce i policisté, kteří dostali rozkazy k zatýkání studentů účastnících se protestů, je veřejně odmítali plnit s odůvodněním, že by to zhoršilo situaci.
Pokusy o pronásledovaní studentů však mají opačný efekt, naopak jsou obsazovány další střední školy

Více informací v angličtině na libcom.org

zdroj: ..:. csaf.cz :.
2009-11-10, 11:36:00 • Protestní akce 
White Justice – pravda versus fikce
(Antifa.cz, 8. listopadu 2009)

Mladá Fronta DNES zveřejnila sérii článků o neonacistické skupině White Justice. Představuje ji jako potenciální českou pobočku ETA, RAF či IRA. Tento pohled nesdílíme právě proto, že neonacistické prostředí dlouhodobě sledujeme a konfrontujeme. "Investigativní" reportáže MF DNES jsou naopak vhodným příkladem tzv. "morální paniky".

více na: ..:. antifa.cz :.

2009-11-8, 23:38:00 • Antifašismus 
Rozzlobení muži hacknuti
(abclinuxu.cz, 8. listopadu 2009, 15:39)

Prisel mi od kamarada odkaz na rozzlobenimuzi.com...nejdriv jsem nechapal proc mi to posila, myslel jsem, ze ten web zna kazdy...ale rekl jsem si, ze kdyz uz mam ten link pod kurzorem, ze se zase muzu kouknout na par novych videi...pravy duvod proc mi to ale poslal byl, ze rozzlobenimuzi byli hacknuti tlupou, ktera si rika Islamska republika Iranskych kyberbojovniku...no a pro pripad, ze by to admini opravili brzy, prikladam i screenshot.

více na: ..:. abclinuxu.cz :.
2009-11-8, 17:55:00 • Z vesela ;) 

Mr. Tape: Revoxlution (1991)

M. Skaistkalns a.k.a. Mr. Tape is DJ from Latvia


..:. více zde :.

2009-11-5, 19:19:00 • Video a filmy 
obrázek

..:. myspace.com/mariuskonvoj :.
..:. myspace.com/groupegumaguar :.

2009-11-5, 12:03:00 • Alternativní kultura 

Studenti a pedagogové proti komercionalizaci vzdělání

(ČSAF.cz, 3. listopadu 2009)

educacion

Před několika dny vznikl International Student Movement s cílem koordinovat boje studentů z různých zemí. Již nyní čítá přes 5000 členů. Hnutí se prostřednictvím britských Indymedií rozšiřuje do dalších zemí světa. Na Den studentů, připadající na 17. listopad, se plánují protesty studentů v Německu či Itálii, ale rovněž v USA, Kanadě, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině...


V roce 2008 se studenti, pedagogové, pracující a rodiče v 30 zemích světa zapojili do masového mezinárodního protestu v rámci Mezinárodního dne akcí proti komercionalizaci vzdělání, další mezinárodní akce proběhla v dubnu 2009 v rámci Mezinárodního dne akci za navrácení vzdělání. Ta samá skupina letos na 5. listopadu a od 9. až do 18.listopadu vyhlásila další Mezinárodní týden akcí proti komercionalizaci vzdělání.

více na ..:. ČSAF.cz :.

2009-11-4, 21:12:00 • Protestní akce 

obrázek

2009-11-4, 19:47:00 • Protestní akce 
Levi Strauss 1939

Zemřel slavný antropolog Lévi-Strauss

(Jan Gabriel, iHNed.cz, 4. listopadu 2009, 10:58)

S francouzským filozofem a antropologem Claude Lévi-Straussem jako by odešla celá jedna epocha: doba, v níž myšlení jaksi samozřejmě představovalo především dobrodružství ducha. Jak napsal v jedné ze svých stěžejních knih Syrové a vařené, "vědec není tím, kdo přináší správné odpovědi, ale tím, kdo pokládá správné otázky".

Lévi-Strauss, který včera zemřel jen několik týdnů před svými 101. narozeninami, je považován za jednoho z otců strukturální antropologie, která změnila pohled západní civilizace na život přírodních národů a na svět dávných mýtů a bájí.

více na ..:. HN.iHNed.cz :.


2009-11-4, 19:09:00 • Média 
Uctění památky obětí neštěstí v Soukenické
(Teta.Milada.org, 29. října 2009, 12:43)

Před měsícem se při stavebních pracích zřítila část domu v Soukenické ulici v Praze 1. V sutinách zahynuli čtyři dělníci. Měsíc po tragické události si chceme připomenout neštěstí a uctít památku obětí.

více na: ..:. Teta.Milada.org :.


2009-11-2, 15:51:00 • Squatting 
Soukenická: čeká se na DNA
(regionální mutace Mladá fronta DNES – Praha, 26. října 2009)

Praha – Několik měsíců až jeden rok může podle kriminalistů trvat vyšetřování příčin pádu domu v Soukenické ulici v centru metropole. „V současné době ještě není ani dokončena identifikace těl tří dělníků, kteří zahynuli pod sutinami,“ popsal v pátek kriminalista Jiří Bolacký, který se případem zabývá.

..:. více zde :.

2009-11-2, 14:33:00 • Média