[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog
Pravost databáze EZO jasně doložena zveřejněnou svazkovou agendou
(Stanislav Penc, Svazky.cz, 27. února 2010)

Do roku 2007, kdy vznikl Ústav pro studium totalitních režimů, bylo pro širokou veřejnost složité seznámit se s materiály StB. Bohužel ÚSTR pod vedením P. Žáčka ani dva roky od začátku svého fungování nezveřejnil žádnou archivní pomůcku, které by ukázala, co vlastně obsahují materiály, které převzal od tajných služeb. Proto jsme se rozhodli největší z nich databázi EZO – Evidenci zájmových osob zveřejnit v červenci 2009 na svých stránkách.I přes shora uvedené je dosavadní ředitel Ústavu P. Žáček považovaný za člověka, které mu jde o zveřejňování materiálů StB. A to je možná důvod, proč bez publicity v minulých dnech Archiv bezpečnostních složek zveřejnil na svých stránkách vyhledávání v archivních pomůckách bezpečnostních složek resp. svazkové agendě.Tento materiál narozdíl od údajů v databázi EZO obsahuje např. důvod evidence u StB; příslušníka,který osobu zavedl nebo zda-li byl svazek skartován či předán archivu. Tímto si každý může dohledat informace, které mu mohly chybět v databázi EZO.

Proti stránkám svazky.cz a zveřejněné databázi EZO je vedena lživá kampaň ze strany P. Žáčka a některých jeho kamarádů, ale i Úřad na ochranu osobních údajů, přestože zkoumání archiválií nespadá do jeho působnosti, proti nám vede právní kampaň. Více o této kauze se můžete dozvědět zde.

více na: ..:. svazky.cz :.
2010-02-28, 11:51:00 • Si děláš kozy... 
Genocida, o které se nemluví
(George Monbiot, CFP!, 22. ledna 2010, 7:02)

Avatar, filmový 3D trhák Jamese Camerona, je jak hluboce hloupý, tak i hluboký.

Je hluboký, protože stejně jako všechny ostatní filmy o vetřelcích, je metaforou kontaktu mezi různými lidskými kulturami. V tomto případě je ale metafora vědomá a přesná: vypráví o evropském střetu s původními obyvateli Amerik. Je zároveň i hluboce hloupý, protože vyumělkovat happy end si žádalo scénář tak blbý a předvídatelný, až to celému filmu vzalo srdce. Osud původních Američanů mnohem věrněji evokuje jiný nový film nazvaný The Road, v němž zbytky populace v hrůze utíkají před hrozbou vyhubení.

To je ale příběh, který nikdo slyšet nechce, protože ohrožuje způsob, jakým jsme si navykli nahlížet sebe sama. Evropa na genocidách v Amerikách neskutečně zbohatla, americké státy na nich byly ustaveny. To je historie, kterou nemůžeme přijmout.

Americký historik David Stannard ve své knize American Holocaust zdokumentoval největší akty genocidy, které svět kdy zažil. V roce 1492 žilo v Amerikách asi 100 milionů původních obyvatel. Na konci 19. století byla už většina z nich vyhlazena. Mnozí zemřeli v důsledku chorob, ale většina jejich masového vymření byla způsobena uměle.

více na: ..:. czechfreepress.cz :.
2010-02-27, 10:09:00 • Komentáře / názory 
„Když budou házet, my taky“
(Artur Janoušek, regionální mutace Mladá fronta DNES – severní Čechy, 25. února 2010)

Členové zrušené Dělnické strany demonstrovali v Teplicích * Policie bránila jejich střetu s antifašisty

Teplice – První demonstraci po rozpuštění Dělnické strany uspořádali včera její členové v Teplicích. Měla být protestem proti povolenému mítinku komunistů. A přestože nacionalisté sami neměli svůj protest povolený, a dokonce se jej ani neobtěžovali ohlásit na radnici, pod dohledem policie pochodovali městem.

..:. více zde :.

2010-02-25, 18:28:00 • Antifašismus 
Christiania, you have my Heart

The full-length classic 1991 film about the history and life of the Freetown Christiania in the heart of Copenhagen during it's first 20 years. What happens if you let a thousand people manifest their dreams about society right in the middle of a modern metropolis? You get CHRISTIANIA, the western world's longest existing free society, outside normal law and order. A warm film about a hot topic: Is a free society possible today? See for yourself. Directed by: NILS VEST Camera: DIRK BRÜEL FREDDY TORNBERG Sound: HANS PACKERT a.o. Music: CARL MICHAEL BAYER FUZZY Film editor: GRETHE MØLDRUP Poster: ANNI HEDVARD English translation: PETER ENGBERG HENRIK GOTTLIEB Production: FREDDY TORNBERG NILS VEST Original title: "Christiania, du har mit hjerte" Christiania, you have my Heart won the special prize of the jury at the Pärnu International Visual Antropology Festival 1992.

source: ..:. video.google.com :.2010-02-20, 18:56:00 • Squatting 
Bruntálský policista zbil sprejery, dostal podmínku
(ČTK, Lidovky.cz, 19. února 2010, 12:33)

Podmíněný trest dnes Okresní soud v Bruntále udělil bruntálskému policistovi, který si údajně násilím vynutil přiznání dvou mladých sprejerů. Rozsudek ještě není pravomocný. Odsouzený policista se na místě odvolal. Vinu popírá. Státní zástupce Alois Dlouhý si ponechal lhůtu.

více na: ..:. lidovky.cz :.

2010-02-20, 11:27:00 • Média 

Čtvrtá pražská defenestrace 17. února 2010

více fotek na ..:. Rajče.cz :.

2010-02-17, 21:53:00 • Protestní akce 
Stovky lidí symbolicky vyhodí z oken vedení pražského magistrátu
(Barbora Říhová, iDNES.cz, 17. února 2010, 6:00)

Stovky lidí s píšťalkami a transparenty dnes odpoledne zaplní náměstí před pražským magistrátem. Chtějí upozornit na korupční praktiky a špatné nakládání s veřejnými financemi hlavního města v čele s primátorem Pavlem Bémem. Protestní akci nazvanou Čtvrtá pražská defenestrace svolali organizátoři přes Facebook.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.


„Kdyby se to dělo ve Francii, už hoří auta a létají molotovy," komentovala apatii Pražanů Hroncová s tím, že plánovaná protestní akce bude zcela nenásilná, takže své vlastní defenestrace se klidně může zúčastnit i sám primátor. „Samozřejmě přijít může, v tom mu nikdo nebrání, ovšem nebudou to žádné Otázky Václava Moravce. Lidi nebudou chtít diskutovat, budou chtít, aby odstoupil," uvedla Hroncová.

více na: ..:. denikreferendum.cz :.

Prohlášení občanské iniciativy „Pražané a Pražanky za MHD“

Jsme proti omezování městské hromadné dopravy v Praze jak před volbami, tak po volbách. Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo rozpočet MHD na rok 2010 o 300 milionů Kč nižší než na rok 2009. To vedlo k přípravám zásadních změn v provozu metra, tramvají a autobusů. Odmítáme tyto změny nazývat „racionalizací“ a „optimalizací,“ pokud zastírají zhoršení služeb a dostupnosti veřejné dopravy. Žádáme politické představitele, aby rozhodli o dorovnání zmíněné ztráty dopravního podniku na rok 2010.

více na: ..:. prazanezamhd.kvalitne.cz :.2010-02-17, 12:22:00 • Protestní akce 
obrázek Soud rozpustil Dělnickou stranu

Nejvyšší správní soud dnes rozpustil Dělnickou stranu. Vyhlášení rozsudku přenáší online Česká televize na kanálu ČT24.

online přenos zde: ..:. ct24.cz/vysilani :.


Dělnická strana si už totiž dopředu nachystala záložní variantu, o které se doposud nevědělo. Podle zdroje on-line deníku TÝDEN.CZ z Antifašistické akce jsou už údajně od konce roku 2008 připraveny a podepsány archy pro založení nové strany s názvem Strana pro Evropu.

Předseda Vandas nechce tyto informace potvrdit. "To není pravda," říká.

Další uskupení, které má případně rozpuštěnou stranu nahradit, vzniká na sociální síti Facebook. Současný název by se pouze drobně upravil na Svobodnou dělnickou stranu. Už má 518 příznivců.

Lidé z Dělnické strany mají nachystaný ještě další scénář, jak zůstat na politické mapě. Vandas už dříve naznačil, že ve hře je i varianta spojit se s jinou stranou. Je tak dost dobře možné, že voliči uvidí tváře Dělnické strany na kandidátce Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta má totiž k "dělníkům" blízko. Vede ji Vandasova matka Hana Pavlíčková.

více na: ..:. tyden.cz :.
2010-02-17, 10:04:00 • Antifašismus 
Drážďany: Občansky neposlušní zvítězili nad věčně poslušnými
(Markus Pape, Romea.cz, 15. února 2010, 12:07)

Občané z celého demokratického politického spektra zabránili 13. února 2010 největšímu pochodu neonacistů v Evropě. To se podařilo poprvé od roku 1998. Nestalo se to jen tak, ale díky nákladné přípravě a namáhavému nalezení konsensu mezi hlavními tábory odpůrců nacismu. Analýza dění může poukázat na to, jak by se do budoucna i v českých zemích dal překazit úmysl zdejších neonacistů „zadarmo“ propagovat nacismu v rámci soudem povolených pochodů.

více na: ..:. romea.cz :.2010-02-16, 18:31:00 • Antifašismus 

Odloženo. Hajlující ruce na pomníku nikdo trestat nebude

(Nova.cz, 14. února 2010, 17:55)

Policie případ pozměnění pamětní desky odložila. Její autor se rozhodl umělce nežalovat.


Kontroverzní umělec Roman Týc ve vězení kvůli úpravě pamětní desky k událostem 17. listopadu neskončí.

Týc oficiální pamětní desku upravil jen pár dní po oslavách 20 výročí údálostí 17. listopadu. Dílo nazval "Není co slavit". Kromě hajlujících rukou tam byly i ruce se vztyčenými prostředníčky.

Policisté případ vyšetřovali jako možnou propagaci nacismu, teď ho ale odložili. "Policisté v tomto případě neshledali žádné protiprávní jednání," řekla mluvčí pražské policie Ivana Ježková.

více na ..:. tn.Nova.cz :.

2010-02-15, 9:37:00 • Média 

Ztohoven: O mediální realitě

Ztohoven: O mediální realitě

..:. více zde :.

2010-02-14, 18:42:00 • Video a filmy 

Violence At Neo-Nazi Protest In Germany

(Adam Arnold, Sky News Online, 5:29 PM, Saturday, February 13th, 2010)

Scuffles have broken out between neo-Nazis and their opponents during rival protests marking the 65th anniversary of the Dresden bombing in Germany.

more: ..:. News.Sky.com :.


2010-02-13, 20:59:00 • English 
Pirate Facebook

Facebook smazal fan page České pirátské strany

(ČeskáPirátskáStrana.cz, 10. února 2010, 10:29)

Dnes ráno zmizela z Facebooku stránka České pirátské strany, která byla na adrese: www.facebook.com/ceska.piratska.strana


Zároveň ze skupin, které využívá ČPS pro komunikaci v krajích, zmizel odkaz na hlavní profil.

Spolu s profilem ČPS zmizel i profil Konopí je lék, který měl 12.500 fanoušků. Profil ČPS měl přes 7.500 fanoušků.

ČPS dlouhodobě podporuje snahy sdružení Konopí je lék o dekriminalizaci marihuany pro léčebné účely.

více na ..:. CeskaPiratskaStrana.cz :.

2010-02-10, 11:55:00 • Vládní lži a jiná svinstva 
TECHNOMAD: Global Raving Countercultures

Technomad: Global Raving Countercultures

(Graham St John, Equinox Publishing, 2009)

Reviews:

"Technomad: Global Raving Countercultures is the most wide-ranging and detailed of all the books on rave. More than the study of a musical movement or genre, Technomad offers an alternate history of cultural politics since the 1960s, from hippies and Acid Tests through the sound systems and 'vibe-tribes' of the 1990s and beyond... Like Greil Marcus' Lipstick Traces, Technomad makes unexpected but entirely convincing connections between people, movements and events. Like Tom Wolfe's The Electric Koolaid Acid Test, St John's book introduces us to unknown heroes, committed geniuses and genuine revolutionaries. Beautifully written, with a genuinely international perspective on electronic dance music culture, Technomad is one of the best books on music I've read in some time."

Professor Will Straw, Department of Art History and Communication Studies, McGill University


..:. více zde :.

2010-02-7, 19:34:00 • English 
European energy giant ČEZ operates paramilitary unit
(Kateřina Eliášová, Aktualne.cz, 3. 2. 2010, 12:21)

Prague- Czech politicians reacted with surprise and embarrassment to the information that state-owned energy giant ČEZ, one of the most important players in the European energy market, has for years maintained and trained a special unit against those who were stealing electricity.

Finance Minister Eduard Janota is expected to be questioned about the issue by the parliament in the following days.

„Using a paramilitary group to enforce law is unacceptable. I will ask minister Janota about the issue," says head of the Defense Committee of the Chamber of Deputies Jan Vidím (Civic Democrats, ODS).

více na: ..:. aktualne.centrum.cz :.
2010-02-6, 20:43:00 • English 
toy_box

Zatím potřebuji všechno

(Lukáš Rychetský, ADvojka.cz, 3. února 2010)

Se scénografkou a komiksovou kreslířkou TOY_BOX

TOY_BOX je jedna z mála současných tvůrců, kteří ve své tvorbě často reagují na bezprostřední společenské jevy a události a nebojí se znehodnoceného slova angažovaný. Mluvili jsme o českém komiksu a autonomní scéně.


...

Vaše práce mají často jasný politicko-společenský nádech s přesahem k tvrdé sociální kritice. Považujete se za angažovanou tvůrkyni?

Ano, říkají o mně, že jsem 'angažovaná'. Někdy mám pocit, že to je hlavně výraz toho, že lidi nevědí, kam vás mají zařadit. Děláte scénografii, video, komiksy o kostce cukru a o mývalech, ale jakmile řeknete nějaký svůj politický názor nebo se otřete o sociální téma, šup, a jste angažované umění. Řeknu to opačně, spíš mě překvapují přehršle do sebe obrácených a samoúčelných věcí, které v současném výtvarném umění vznikají u mladých lidí. Často si říkám, vám dala tahle společnost privilegium studovat výtvarnou školu, máte talent a možnost věci změnit, mluvit o nich nahlas, a vystavujete svoje špinavé spodky. Já v sobě cítím prostě pořád velkou pokoru a vděčnost za to, že můžu svoji práci dělat. Kromě toho se mě některé, zejména sociální problémy dotýkají natolik, že se k nim prostě musím vyjádřit. Jinak by mi praskla hlava.

...

TOY_BOX je komiksová kreslířka a scénografka. Studovala scénografii pod vedením profesorů Jana Duška a Milana Davida a nyní dokončuje Literární akademii Josefa Škvoreckého. Je autorkou odvážné adaptace Shakespearovy Bouře a inscenace Pustina (podle T. S. Eliota) s použitím živé projekce. Vytvořila projekce a kostýmy pro hru režisérky Lucie Málkové Mlčenlivá o problematice týraných dětí. Soustavně se věnuje tvorbě komiksů a ilustrací. V současné době dokončila sedmdesátistránkovou komiksovou knihu Robot Dreams, kterou odevzdala na Literární akademii Josefa Škvoreckého jako diplomovou práci. Comics plánuje v nejbližší době vydat, patrně na své náklady. Spolu s výtvarníky Punx 23 a Mykem je členkou sítotiskové a výtvarné skupiny Suck My DIY. Ta na sebe upozornila například diverzní akcí před úřadem vlády v době reklamní kampaně Evropě to osladíme!, kdy třemi černými čarami přetvořila plastiku kostky cukru. V současné době skupina připravuje vydání prvního čísla sítotiskového časopisu. TOY_BOX je též členka VJského seskupení Pure A, které se zabývá analogovou projekcí a úzce spolupracuje se soundsystémem Cirkus Alien.

více na ..:. ADvojka.cz :.

2010-02-6, 9:57:00 • Alternativní kultura 
Budeme žalovat management ČEZu, prohlásil právník Rytíř
(Karel Toman, Aktuálně.cz, 5. února 2010, 21:00)

Místopředseda Strany důstojného života Jan Rytíř chystá sérii trestních oznámení na top management ČEZu. Oznámil to dnes na v pořadí šestém setkání lidí, které zastupuje v soudních přích kvůli neoprávněným odběrům elektřiny v Bohuňovicích u Olomouce.

Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková na závěr setkání přečetla petici za odvolání představenstva a dozorčí rady energetické společnosti ČEZ. Oba za to od asi sedmdesáti přítomných lidí sklidili aplaus.

více na: ..:. aktualne.centrum.cz :.


obrázek

2010-02-6, 8:51:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

Jandák: Bigbít není umění?

Bigbít není umění, míní bývalý ministr kultury Jandák (Lidovky.cz)


2010-02-2, 10:20:00 • Z vesela ;) 
Kauza Milada na Twitter.com/squat Milada

Milada Forever
  • Twitter Content

více na ..:. Twitter.com/squatMilada :.
2010-02-2, 9:59:37 • Squatting 
Vláda prosadila vznik nezávislé inspekce na kontrolu policie
(ČTK, iDNES.cz, 1. února 2010, 17:55)

Ministr vnitra Martin Pecina na zasedání vlády neuspěl s návrhem, aby kabinet stáhl ze Sněmovny návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Nový orgán by měl zamezit praxi, kdy prohřešky policistů vyšetřovali zase policisté.

Současný stav, kdy inspekce podléhá ministerstvu vnitra, odborníci kritizují a poukazují na možnou politickou zneužitelnost.

více na: ..:. zpravy.idnes.cz :.2010-02-2, 9:13:00 • Média