[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Zraněný technař neuspěl s žalobou za CzechTek

(Veronika Suchá / ČTK, Aktuálně.cz, 31. ledna 2011, 16:54)

Hudebníkovi Tomáši Pavlackému se vzdálila šance, že dostane od státu odškodnění za zranění oka při policejním zásahu na akci CzechTek v roce 2005.


..:. více zde :.

2011-01-31, 19:19:00 • CzechTek 

Na CzechTeku ho měla do oka trefit policejní plechovka. Soud žalobu zamítl

(ČTK / iDNES.cz, 31. ledna 2011, 16:25)

Tomáš Pavlacký

Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl žalobu Tomáše Pavlackého, který se po ministerstvu vnitra domáhal odškodnění zhruba 100 tisíc korun. Tvrdil, že ho při technoparty CzechTek v roce 2005 zasáhla plechovka, kterou hodil policista. Podle soudkyně Markéty Vodákové se nepodařilo prokázat, že mu úraz způsobil některý z policistů, který proti účastníkům tehdy zasahoval. Rozsudek není pravomocný, Pavlacký se proti němu chce odvolat.

Prvoinstanční soud tak přehodnotil své rozhodnutí z července 2009. Tehdy uznal oprávněnost Pavlackého žaloby. Odůvodnil to tím, že stát vždy odpovídá za škody způsobené policistou při zákroku. Z této odpovědnosti se může vyvinit pouze tehdy, když prokáže, že policejní zásah vyvolal sám zraněný člověk svým protiprávním jednáním. Odvolací pražský městský soud však následně jeho verdikt zrušil a soud pro Prahu 7 dnes Pavlackého žalobu při novém jednání zamítl.


..:. více zde :.

2011-01-31, 17:17:00 • CzechTek 

Místo hotelu a studoven jen špína a pavouci – bývalé squaty dál chátrají

(Jiří Šťastný, Jan Jiřička, iDNES.cz, 30. ledna 2011, 9:27)

Squat Milada (2009)

Zazděná okna, děravá střecha a nepořádek. Tak dnes vypadají dva bývalé pražské squaty, vila Milada a někdejší parní lázně na Albertově. Squatteři museli oba domy nedobrovolně opustit v roce 2009. Plány na zřízení univerzitního kampusu, respektive hotelu a bytů ale stále čekají na uskutečnění.

O nejdéle fungující český squat, vilu Miladu v Libni, jehož obyvatele v červnu 2009 násilím vystěhovala bezpečnostní agentura, má od loňska zájem Univerzita Karlova. V prázdné vile, nedaleké menší budově Milušce a na přilehlých pozemcích chce zřídit kampus pro studenty. Zatím se jí ale nepodařilo budovy ani získat. Majitelem Milady a Milušky stále zůstává stát, jedinými nájemníky pak pavouci a hlodavci.


..:. více zde :.

2011-01-30, 15:51:00 • Squatting 

Ztohoven: Things can change!

(Jana Kománková, Proti šedi, 26th January, 2011, 12.38PM)

The situation around art group Ztohoven has turned oppressive again. The gentlemen have received a complaint. The artists vomit. Read our interview. Carefully, to the very bottom.

Would you introduce Ztohoven briefly?

Sometimes we are introduced as a guerrilla group, but such groups usually have a hierarchical structure. We are rather a platform of several people who work together on a particular project. Many different people have been involved in the group already; recently there are some 12 people or more who are participating indirectly. We have no leader and we function on the principle of half-directed improvisation. In the beginning we have no idea how the project is going to turn out. We derive from interaction among us and interaction between us and the surrounding reality. The more people the more ideas.


..:. více zde :.

2011-01-28, 0:33:00 • English 

Kosmopolis o mezinárodním konopném veletrhu Cannafest 2010

Žít se dá i jinak aneb Průvodce odlišným světem

Po vzoru zavedených zahraničních veletrhů zaměřených na konopí se v listopadu 2010 konal v Praze první ročník největšího mezinárodního konopného veletrhu v České republice, Cannafest 2010.

CannaFest: konopný dort

Řekne-li se konopí, většina lidí si vybaví mladého feťáka, protože zkušenost s marihuanou má více než polovina Čechů do 24 let a míra užívání konopí mezi lidmi ve věku od 15 do 34 let je u nás dokonce nejvyšší v Evropě.

Přitom ale samotné konopí je plodina, která se u nás pěstovala po staletí a nejstarší stopy využití konopí jsou cca 10 000 let staré. Nejcennějším produktem konopí je velice pevné vlákno, vhodné k výrobě textilií, provazů, lan, plachet nebo speciálních papírenských výrobků. Nové využití nachází produkty konopí setého v oborech jako jsou stavebnictví, papírenský a automobilový průmysl, farmacie a nábytkářství, nebo také v zelinářství jako přírodní insekticid.

Nové vydání Kosmopolisu nás tedy provede pražským Cannafestem, abychom si možnosti skutečného využití této kulturní plodiny přiblížili.


..:. více zde :.

2011-01-25, 18:23:00 • Média 

10 důvodů proč Michálek ≠ český Assange

(Martin Uhlíř, blogy iDNES.cz, 27. prosince 2010, 20:45)

Bill Watterson: Gotta take a wikileak? / Chce se ti wikičůrat?

Zhruba od konce letošního listopadu se považuji za wikiskeptika. O dva týdny později propukla v ČR aféra DrobilGate, ve které mé sympatie prakticky okamžitě získal pan Libor Michálek. Následně jsem na FB zaznamenal pozoruhodnou názorovou vlnu ve smyslu "další důkaz, že úniky mají smysl, Michálek je český Assange" šířenou pochopitelně wikifandy, což mě přimělo se zamyslet, zda dokáži obhájit svůj rozdílný postoj k těmto (zdánlivě velmi podobným) fenoménům.


..:. více zde :.

2011-01-22, 2:34:00 • Komentáře / názory 

Wikileaks a jiné leaks...

(Alex Koenigsmark, Literárky v síti, 20. ledna 2011, 18:39)

Myslím, že to podstatné nejsou detaily o tom, zda ten a ten záběr se měl uveřejnit, protože na něm američtí vojáci omylem zabili civilistu a jiný neměl, protože na něm záměrně zabili někoho jiného, asi zlého. Wikileaks nemají nic společného ani s listovním tajemstvím, nikdo jim žádný soukromý dopis nesvěřil. Zásadní otázka je, zda internet svět otevře, anebo zatemní.


..:. více zde :.

2011-01-22, 1:23:00 • Komentáře / názory 

Jan Kučera – pozvánka na vzpomínkovou akci

Letos si připomeneme třetí výročí smrti Jana Kučery přímo v Příbrami...
Sobota, 22. ledna 2011, v 18:00 – Náměstí T. G. Masaryka, Příbram

RIP Jan Kučera

..:. více zde :.

2011-01-21, 17:42:00 • Antifašismus 

Drogy, populismus a autocenzura

(Jiří Berka, Pirátské Noviny, 19. ledna 2011)

Zakazovat občanům užívání (případně držení) jakýchkoli látek je zásah do jejich svobod. Aby se dal takový zákaz vůbec hájit, musí být splněny dvě podmínky – musí existovat pádné argumenty pro nešíření látky jako takové a zákaz by neměl způsobit víc škody než užitku. V poslední kauze takzvaných syntetických drog z Polska média tento úhel pohledu vůbec neberou v potaz a tlačí vládu do rázné akce, která může mýt nezamýšlené důsledky.

zmrd Pavel Severa: Drogy jsou špatné, áno..?

Kamenné obchody s drogami v Česku. Tak by se dalo jednoduše označit nové téma, na které v uplynulých týdnech začala poukazovat některá naše zpravodajská média. Slovo kontroverzní je přívlastek, který se zde ke slovu téma dobře hodí. Označuje totiž výrazný rozkol v názorech a zároveň hlasitou účast zainteresovaných v debatě. Může mít pozitivní, negativní, anebo neurčitý, sporný význam. Mainstreamová média nicméně ráda používají slovního spojení 'drogová problematika', na kterém se začíná ukazovat, jak některé pojmy v rukách žurnalistů pomalu, nenápadně nabývají pejorativního zabarvení. Užívání slova 'problematika' se začíná stále častěji objevovat v kontextech, ve kterých autor nechce sdělit skutečnost, že daná záležitost otevírá problematickou otázku, na kterou je těžké podat jednoduchou odpověď, ale že daná záležitost je problém, který má ovšem jednoznačné řešení: je nutné ho vymýtit.


..:. více zde :.

2011-01-19, 15:15:00 • Komentáře / názory 

První díl první řady seriálu Breaking Bad dnes jako Perníkový Táta na Nova Cinema

Již dnes v pátek 14. ledna od 21.50 se odehraje na kanálu Nova Cinema premiéra hitového amerického seriálu Breaking Bad pod českým názvem Perníkový táta!

Breaking Bad

Pilotní díl nového amerického seriálu Breaking Bad, který se stal za Atlantikem absolutním hitem. Hlavní postavu středoškolského profesora, jehož okolnosti svedou na šikmou plochu, ztvárnil známý Bryan Cranston.

Seriál o středoškolském profesorovi, který se tváří v tvář smrti postaví za hranici zákona a začne vyrábět drogy, aby zabezpečil rodinu, pochází z dílny televize Sony Pictures. Jeho atmosféra a žánrové spojení thrilleru, dramatu a černé komedie může divákům připomenout filmy Quentina Tarantina nebo bratří Coenů. Hlavním producentem projektu je Vince Gilligan, který má na kontě produkci a posléze i režii a scénáře některých dílů legendárního seriálu Akta X. Perníkový táta má již na kontě 18 významných cen včetně tří cen Emmy a dalších 34 nominací...


..:. více zde :.

2011-01-14, 19:58:00 • Video a filmy 

Spiral Tribe

Teknival in Brandenburg (Germany), 1994


..:. více zde :.

2011-01-13, 12:34:00 • Video a filmy 

Ztohoven: změna je možná!

Ztohoven: Občanky

(Jana Kománková, Proti šedi, 11. 1. 2011, 16:16)

Kolem Ztohoven je opět dusno. Pánům přišla trestní oznámení. Umělci zvracejí. Přečtěte si naše interview! Až do konce.

Představ několika slovy Ztohoven.

Býváme představováni jako gerilová skupina, ale skupiny mají hierarchii. My jsme spíš platforma, na které stojí několik lidí, kteří řeší konkrétní projekt. Ve skupině už bylo spousta lidí, dnes to je 12 + další, kteří nám nepřímo pomáhají. Nemáme vůdce a fungujeme na polořízené improvizaci. Na začátku projektu nevíme, jak dopadne, těžistěm jsou interakce jak mezi námi, tak mezi prostředím, ve kterém žijeme. Víc lidí napadne víc věcí než jednoho.


..:. více zde :.

2011-01-11, 17:58:00 • Alternativní kultura 
Ztohoven: Občan K.

Policie začala stíhat Ztohoven za změněné občanky

(Radek Wohlmuth, Aktuálně.cz, 10. 1. 2011, 12:50)

Kriminální policie zahájila trestní stíhání členů skupiny Ztohoven v souvislosti s jejich poslední akcí nazvanou Občan K., kterou skupina zveřejnila během loňského června. On-line deníku Aktuálně.cz to oficiálně potvrdila policejní mluvčí Andrea Zoulová. Akce Občan K. (občanka) se zúčastnilo dvanáct umělců. Nechali si prý legálně vydat občanské průkazy, které mají mít pozměněnou portrétní fotografii tzv. morphovacím programem. V některých případech si pak měli členové skupiny průkazy vyměnit a na cizí totožnost cestovat nebo volit.

...

"Všech dvanáct umělců je tentokrát obviněno z poškození cizích práv podle ustanovení § 181 odstavce 1 písmene a) trestního zákoníku spáchaného ve spolupachatelství dle ustanovení § 23 trestního zákoníku," sdělila Zoulová. Trestného činu se měli dopustit právě tím, že si nechali vystavit občanské průkazy a při žádosti měli úmyslně předložit snímky, které neodpovídaly jejich skutečné podobě. Umělci tak podle mínění policie "státním orgánům způsobili vážnou újmu tím, že je uvedli v omyl".


..:. více zde :.

2011-01-10, 15:15:00 • Alternativní kultura 

'Čeko' – drogový poklesek kvasinek

(Vladimír Vondrejs, Vesmír 83, 18. srpna 2004)

Kvasinky: 'Přiznáváme, podílely jsme se! Ale v sebeobraně. Týrali nás benzaldehydem!' :)

Alkaloid efedrin se získává z chvojníků – dřevin rodu Ephedra. Nejdůležitější jsou Ephedra sinica, Ephedra equisetina a Ephedra gerardiana. Chvojníky pocházejí ze středomořských, středoasijských a východoasijských stepí, ale dnes se vyskytují i v jižních Andách, USA a Me­xiku. Na Slovensku u Štúrova lze nalézt Ephedra distachya (chvojník dvojklasý). V Čechách se s chvojníky setkáváme jen vzácně, v okrasných zahradách. Člověk je využíval odpradávna. Jejich 30 tisíc let starý pyl byl nalezen uvnitř rituální jeskyně v iráckém Shanidaru. Ve všech oblastech výskytu sloužily čaje z chvojníků jako léky proti astmatu a alergiím, ale také jako diuretika a prostředky pro celkové posílení organizmu. Efedrin byl z chvojníku izolován r. 1855, jeho kardiovaskulární účinky byly objeveny až r. 1930. Je blízký adrenalinu, působí jako sympatomimetikum (stahuje cévy, zvyšuje krevní tlak a zrychluje pulz). Při předávkování se projevuje rozšířením zorniček, pocením, bolestmi hlavy, bušením srdce, dýchacími obtížemi, svalovou slabostí, třesem, popřípadě křečemi a zvracením. Efedrin není v těle metabolizován, ledviny ho do 48 hodin vyloučí. V poslední době se používá i pro výrobu dalších stimulačních látek, jako je např. pervitin (metamfetamin, 'tschecho' či 'čeko', 'perník', 'piko', 'péčko', 'peří' aj.). Pervitinu je chemicky příbuzná i extáze (methylendioxymetamfetamin, madam, E, X, Adam, XTC, droga lásky).


..:. více zde :.

2011-01-9, 15:23:00 • Drogy 
RFID Emulator

Opencard: Znám tě do deseti minut

(Tomáš Belica, Metro.cz, 5. ledna 2011)

Deník Metro testoval zabezpečení Opencard. Zjistili jsme, že se čtečkou karet lze ukrást informace o majitelích. Úřad pro ochranu osobních údajů chce vysvětlení.

"Máte vypůjčenou knihu Vagína od C. Blackledgeové," hlásí vítězoslavně Petr Kučera. A to jen deset minut poté, co si na svou čtečku načetl informace z mé Opencard. S Kučerou ze sdružení Iuridicum Remedium, které poukazuje na špatnou ochranu osobních dat, jsme si na konci prosince zkusili, jak snadné je z této karty ukrást data.


..:. více zde :.

2011-01-5, 20:58:00 • Média