[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Vojna v dnešním Rusku

(Olga Pavlova, Nový prostor 372, 29. března 2011)

Již čtyři roky rozdmýchává umělecko-aktivistická skupina Vojna ruské veřejné mínění. Soulož v muzeu, kuře ve vagíně nebo obří pyj na mostě nechává zcela chladným jen málokoho. Co si myslí národ? A jak reaguje stát?

Říkáte si Vojna. Proč jste zvolili právě takový název – jste snad ve válce? S kým, proboha?

Kozlík: Zakladatel skupiny Vor (Zloděj – pozn. red.), který název navrhl, říká, že naše akce jsou hlavně válkou proti zvůli a nespravedlnosti, proti jednání vlády ve věci praní špinavých ropodolarů. A zároveň nezapomeňme, že v hrůzostrašných podmínkách ruského vězení hnijí nevinní a nešťastní lidé, že v dětských domovech hladovějí děti.

Vojna (Vor a Kozlík) Vor a Kozlík
Nový jazyk nespokojených

Co dalo impuls k založení skupiny?

Veliký: Prostě se potkali lidé, kteří už toho měli plný zuby...

Kozlík: Ano, Veliký má pravdu. Jsme mladí a štvala nás apatie, která nás obklopovala. Hodně jsme chodili na výstavy moderního umění, i když už jsme měli po krk toho nesmyslného bohémského dění bez obsahu. Nejdřív jsme začali dělat performance kritické k moderním umělcům, pak jsme šli do ulic a začali s akcemi pro národ.

Poměrně spektakulárními. Jsou pro vás akce adrenalin, zábava, vyjádření názoru nebo všechno dohromady?

Bílý: Pro každého člena skupiny je to jinak. Někdo má rád to vzrušení, někdo chce veřejně vyjádřit svůj názor a někdo zas mít něco, na co si vzpomene v stáří. Nejdůležitější ale je, že poctivý člověk nemá šanci změnit ruskou realitu. Poctiví lidé mají dvě možnosti: popadnout zbraň a zabít všechny do jednoho, anebo spáchat sebevraždu, pokud ten svět berou vážně – přibližně takové emoce jsou cítit. My se to ale snažíme zvládat bez násilí.

Veliký: I pro mě jsou akce Vojny způsob, jak v sobě uklidnit nepřízeň, kterou cítím k dnešní realitě.

Jak vybíráte téma nebo událost, k níž se chcete vyjádřit?

Kozlík: Vystihujeme náladu ve společnosti, často ji jen vytušíme. Nemusíme nic volit, musíme jen umět výrazně reagovat.

V čem je přednost uměleckého aktivismu před běžnými pouličními demonstracemi?

Bílý: Vytváříme nový jazyk politického vyjádření. Vláda stále krade umělecký jazyk, například docela obstojně kopíruje pouliční akce některých opozičních hnutí. Umělec musí být o krok napřed. Nemáme tolik finančních a lidských zdrojů, ale naše akce jsou o stupeň účinnější a hlubší. Za deset let pravděpodobně vláda přijme i tuto zkušenost, ale pak vymyslíme něco nového.


..:. více zde :.

2011-05-31, 14:34:00 • Alternativní kultura 
Opravdu skandální!

SKANDÁL. Dobročinnost ve stínu marihuany

Místo akce pro opuštěná zvířátka sraz feťáků!

(Prostějovský Večerník, číslo 19, ročník 15, 9. května. 2011)

Kdybychom to jenom tušili, nikdy jsme tuto akci neprezentovali a nelákali na ni milovníky zvířat. Před časem jsme zvali čtenáře na dobročinnou akci s názvem Nakrm PSISKA do Bystročic. Cílem akce v místní sokolovně bylo vybrat finanční částku pro opuštěná zvířátka v útulcích. Podle svědectví jednoho z účastníků se ale benefiční koncert zvrhnul v něco úplně jiného a nechutného!

"Na základě pozvánky uveřejněné v Prostějovském Večerníku jsem navštívil v sobotu 30. dubna benefiční koncert pro opuštěná zvířátka konaný v sokolovně v Bystročicích. A to ze dvou důvodů – finančně podpořit uvedený útulek a poslechnout si ze zajímavosti alternativní hudbu. Na místě jsem se ovšem zděsil, pokud to slovo stačí dobře celou situaci vystihnout. Už po příjezdu na místo mě práskl do nosu neskutečný zápach linoucí se od sokolovny, který vycházel od úst místní omladiny a ani náhodou se nejednalo o cigaretový kouř. To, co se dělo přímo v sokolovně je nepopsatelné. Nebylo by člověka, který by nežmoulal v ruce jointa marihuany, nebo již neměl ze dva kousky v sobě. Na každém kroku mi někdo podstrkoval svůj vypěstovaný materiál, ale co je horší, sami pořadatelé rozdávali při vstupu do sokolovny propagační materiály k legalizaci marihuany a potřeby nutné k ubalení jointa. Ani nemluvím o tom, že tímto travnatým zápachem byla zamořena kompletně celá sokolovna, kde se nedalo vydržet déle jak dvě minuty. Myslím, že hlavně paní starostka by se měla zamyslet nad tím, komu sokolovnu svěřuje do užívání. Myslím, že vše stojí za zveřejnění ve vašem tisku, ať lidi vědí, co se kolem nich děje," napsal nám Miloslav Soldán z Prostějova.


..:. více zde :.

2011-05-26, 17:07:00 • Z vesela ;) 
Walter Block Walter Block

Drogový dealer

(4. kapitola knihy Obhajoba neobhajitelného, Walter Block, překlad: Dominik Stroukal)

Obchod s drogami, ten ďábelský byznys zodpovědný za trýznivé smrti, kriminalitu, loupeže, nucenou prostituci a také vraždy. Narkoman je člověk poznamenaný na celý život, a to i když se z 'toho' dostane. Během období závislosti je narkoman bezmocným otrokem své drogy, schopný se ponížit k čemukoliv, aby dostal další dávku.

Jak v takové situaci můžeme vůbec zpochybňovat očividně zlou roli drogového dealera? Jak vůbec můžeme připustit myšlenku, že se na něj lze dívat jako na prospěšného?

Zla, které obvykle připisujeme závislosti na heroinu, nejsou ve skutečnosti chybou samotné závislosti, ale drogové prohibice. Během takového období je právě ilegální drogový dealer tím, kdo se stará více než kdokoliv jiný o zmírnění negativních dopadů prohibice.


..:. více zde :.

2011-05-25, 22:42:00 • Drogy 

Demonstrace v Praze a Brně
Ta moravská byla jiná – veselá

(Martin Šimák, Parlamentní Listy, 23. května 2011, 10:57)

Veselá demonstrace – tak by se dal nazvat zhruba tisícihlavý pochod vesměs uvolněných a na první pohled bezproblémových lidí, kteří se vydali o víkendu na pochod Brnem. Byl to zcela jiný než existenční protest odborářů, který se zhruba ve stejnou dobu odehrával na pražském Václavském náměstí.

Pivo, víno v pet lahvích, tu a tam cigáro či dýmčička s voňavou marihuanou. Pobíhající pejsci, muzika z reproduktorů na pojízdných audio systémech, pohoda. Pocit bezpečí ještě umocňoval dohled policie a také zastavená doprava v centru města a všude, kudy se pochodující vydali.


..:. více zde :.

2011-05-23, 15:51:00 • Média 

Tasery aneb mučení v postmoderní době – část I.

(Infom.cz, 6. ledna 2008, 17:17)

Výbor OSN proti mučení (UN Committee Against Torture) vydal prohlášení, že tasery představují jednu z forem mučení a mohou i způsobit smrt. Policie ČR v současné době používá osm taserů a do budoucna si jich chce pořídit dalších padesát. Ústava ČR, hlava druhá, oddíl první, článek sedmý však tvrdí, že "nikdo nesmí být mučen ani podroben krutému, nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestu". Robert Dziekanski (TASER death)

Co je to taser

Taser je ruční zbraň, která útočníka zneškodní elektrickým výbojem o síle 50 000 voltů. Pomocí stlačeného vzduchu se vystřelí dvě kovové šipky spojené se zbraní elektrickými vodiči, které se zachytí na těle oběti. Proud pronikne i přes pěticentimetrovou vrstvu oblečení.

Název zbraně, taser, je akronym pro Thomas A. Swift's Electric Rifle, což je název série dětských sci-fi románů s hlavním hrnidou Tomem Swiftem napsané na počátku 20. století.


..:. více zde :.

2011-05-22, 12:34:00 • Vládní lži a jiná svinstva 

Vanessa Gun: Jan Stihomam

Vanessa Gun (Vanessa): Jan Stihomam

..:. více zde :.

2011-05-18, 23:23:00 • Video a filmy 

Veggie Parade: Prahu zítra čeká průvod za práva zvířat

(Econnect, 13. května 2011)

V sobotu 14. května se v Praze na náměstí Míru sejdou vegetariáni, vegani a ochránci zvířat z celé republiky. V 15 hodin odtud totiž vyrazí každoroční průvod Veggie Parade, který propaguje rostlinnou stravu a hlavně změnu současného přístupu ke zvířatům. Průvod projde centrem města a zamíří do Letenských sadů, kde budou k dispozici jak infostánky, tak veganské ochutnávky, ale i dětský koutek a další. Na večer je připravena afterparty v dejvické Klubovně Povaleč.


..:. více zde :.

2011-05-14, 2:22:00 • Média 

Když makovičky zrály...

fotbalista (video / film '...a bude hůř')

..:. více zde :.

2011-05-13, 22:11:00 • Video a filmy 

Veggie Parade 2011 Prague

sobota 14. května 2011 od 14:00 | Praha (náměstí Míru :. Václavské náměstí :. náměstí Republiky :. Letenské sady)


..:. více zde :.

2011-05-11, 11:23:00 • Animal Rights 

Poděkování všem zůčastněným na MMM2011

(Vitex, Legalizace.cz, 9. května 2011, 12:04)

Další ročník Million Marihuana March je šťastně za námi díky práci všech, kteří se společně zasadili o to, aby tradice nejen pokračovala, ale i rostla. Uspořádat takovouto akci nebylo snadné, její plánování začalo již před více než šesti měsíci. Za tu dobu bylo potřeba napsat a přečíst tisíce mailů, strávit desítky hodin telefonními hovory a odjezdit na tisíc kilometrů při vození všeho možného sem a tam...

více na ..:. Legalizace.cz :.


2011-05-9, 19:23:00 • Protestní akce 

Million Marihuana March 2011 – fotografie z Parukářky


..:. více zde :.

2011-05-8, 3:03:00 • Protestní akce 
Sv. Václav (Million Marihuana March 2011)

V Praze demonstrují zastánci legalizace marihuany

(ČTK / ČT24.cz, 7. května 2011, 16:17)

V centru Prahy se shromáždilo více než pět tisíc příznivců legalizace marihuany, kteří demonstrací a pochodem centrem Prahy chtěli podpořit pěstování konopí pro léčebné a 'rekreační' účely. Průvod se po poledni vydal z Karlova náměstí přes Václavské náměstí a Vinohrady do parku Parukářka na Žižkově. Pochod byl poklidný, policisté nemuseli řešit žádné konflikty. Happening na Parukářce s koncerty a doprovodnými akcemi potrvá do večerních hodin.

Čeští zastánci uzákonění konopí se počátkem května setkávají pravidelně, letošní protest je již čtrnáctý v řadě. Převážně mladí lidé z Prahy i okolí se letos opět nejprve sešli na Karlově náměstí. "Demonstrujeme tady proti kriminalizaci konopí a jejich uživatelů. Žádáme vládu, aby ukončili tuhle nesmyslnou válku proti konopí. Vraťte nám naše konopí a respektujte naše práva," řekli pořadatelé při krátkém proslovu.


..:. více zde :.

2011-05-8, 0:23:00 • Média 

Million Marihuana March 2011 – fotografie z průvodu


..:. více zde :.

2011-05-7, 16:16:00 • Protestní akce 

Million Marihuana March 2011 Live

přímý přenos z Parukářky – video stream z hlavní stage a DJ stage:

Million Marihuana March 2011 (live video stream)

..:. více zde :.

2011-05-7, 14:36:00 • Odkazy 

Million Marihuana March 2011 – trasa pochodu

  • Karlovo náměstí
  • Vodičkova
  • Václavské náměstí
  • Vinohradská
  • náměstí Jiřího z Poděbrad
  • Milešovská
  • Ondříčkova
  • Táboritská
  • Olšanské náměstí
  • park Parukářka

..:. více zde :.

2011-05-7, 13:42:00 • Protestní akce 

na Karlově náměstí už je asi 1000 až 2000 lidí... [admin via sms]


..:. více zde :.

2011-05-7, 13:23:00 • SMSky z terénu 

'Čarotek' bez větších problémů

(Orlický deník, 4. května 2011, 6:28)

Choceň – Policisté byli o víkendu na Choceňsku v pohotovosti. Měla se zde konat akce s názvem 'Meadow Čarotek'. Do Chocně na oslavy čarodějnic měly přijet tři stovky příznivců techna.


..:. více zde :.

2011-05-6, 0:23:00 • Média 

Vila Milada chátrá a úřady s ní hrají ping-pong

(Petr Janiš, Novinky.cz, 26. dubna 2011, 12:02)

Dlouho vila Milada právně neexistovala, a nebylo tedy jak vyhánět její obyvatele, kteří zde žili od roku 1998 a o dům se starali. V roce 2009 se státnímu Ústavu pro informace ve vzdělávání podařilo vilu zapsat v katastru nemovitostí, což vedlo k jejímu násilnému vyklizení. Jedním z argumentů byl veřejný zájem. Od té doby si úředníci s novým majetkem nevědí rady. Zdůvodnění zní: veřejný zájem.


..:. více zde :.

2011-05-5, 18:18:00 • Squatting 

TribalTekno Witches 2011 v Krásnu

Tribal Tekno Witches 2011 Krásno

..:. více zde :.

2011-05-5, 16:00:00 • Video a filmy 

Na Vysočinském ČaroTeku v Okrouhlici byly odcizeny tři plachty, a to soundsystému URA (cz) a soundsystému Active Alliance (at)... Pokud byl na akci zloděj zkrátka 'přezmoc' (stát se může) a teď by třeba i rád vzal zpět to, co udělal (tzn. plachtu nebo plachty vrátil), jde se nějak v klidu domluvit...


..:. více zde :.

2011-05-5, 15:23:00 • Teknické poznámky 

Million Marihuana March 2011

Občanské sdružení Legalizace.cz letos již po čtrnácté vyzývá všechny, kterým není lhostejné kriminalizování konopí a jeho uživatelů, aby vyjádřili svůj nesouhlas na globální květnové demonstraci legalizace konopí – Million Marihuana March 2011. Demonstrace, která se koná v sobotu 7. května v Praze, začne ve 13 hodin na Karlově náměstí a bude v průvodu pokračovat Prahou do parku Parukářka, kde bude připraven doprovodný kulturně vzdělávací happening.


..:. více zde :.

2011-05-3, 22:55:00 • Protestní akce 

A Cop Says Legalize Drugs – in Central Europe

(Peter Sarosi, DrogRiporter.hu, November 12th, 2010)

Jack Cole, a former anti-narcotics policeman and a founding member of LEAP visited Central-Europe.


..:. více zde :.

2011-05-3, 6:06:00 • English 

Tajemný král street artu Banksy míří do kin

(ČTK, Týden.cz, 29. dubna 2011, 16:30)

Mystifikační dokumentární film Banksy – Exit Through the Gift Shop, jehož autorem je legendární britský autor street artu a graffiti působící v utajení pod přezdívkou Banksy, přijde do českých kin 8. května. Slavnostní česká premiéra snímku se uskuteční dva dny po premiéře distribuční 10. května v pražském Biu Oko. Kromě projekce filmu bude na programu ukázka streetartové tvorby za hudebního doprovodu. Akce bude součástí konceptu The Chemistry Zone pražské The Chemistry Gallery.


..:. více zde :.

2011-05-2, 19:19:00 • Video a filmy 

Technoparty u Bříství policie rozehnala – tanečníci si stěžují

(Miroslav Jilemnický, Nymburský deník, 1. května 2011, 21:00)

"Sjely by se sem stovky lidí, zasáhnout jsme museli," tvrdí policie. "Ukradli nám bezdůvodně aparaturu," tvrdí organizátor.

Czary! u Bříství Czary! u Bříství

Ilegální technoparty, která by rušila stovky lidí v okolí.

Oslava čarodějnic na soukromém pozemku, která by nerušila nikoho.

To jsou dva různé pohledy na akci, která se měla konat o víkendu nedaleko Bříství, a kterou policisté hned v zárodku ukončili.

...

více na ..:. Nymburský.deník.cz :.


2011-05-1, 23:58:00 • Média 

UpDate 27. dubna 2012: ..:. CzaroTeky 2012 :.


Videa z letošních ČaroTeků – Údrč, Albrechtice, Liberec, Krásno, Příchovice...

Videa z Čaroteků 2011

..:. více zde :.

2011-05-1, 21:23:00 • Video a filmy 

UpDate 29. dubna 2012: ..:. CzaroTeky 2012 :.


Techno party Czarotek na Opavsku už opustilo asi 500 z 8000 lidí

(ČTK, ČeskéNoviny.cz, 1. května 2011, 12:37)

Areál Hadinka ve Vítkově-Klokočově na Opavsku, kde se od pátku koná techno party Czarotek, už během dneška opustilo asi 500 ze zhruba 8000 lidí, kteří se tam přijeli bavit. Policejní mluvčí René Černohorský ČTK řekl, že policisté během celé akce nezaznamenali žádné narušení pořádku a nemuseli zakročovat. Záchranáři ošetřili osm pacientů.

Shot Down the Witch 4

..:. více zde :.

2011-05-1, 13:23:00 • Média