[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Jiné Světy: Cesta do srdce šamanismu Šipibo

(dokumentární film, 2004, režie: Jan Kounen)

Jan Kounen: D'Autres Mondes: Un voyage au coeur du shamanisme shipibo

Ojedinělý dokument svého druhu. Režisér Jan Kounen nás uvádí do hlubokých tajů šamanské medicíny a připomíná tak, jak málo ještě víme o životě, rostlinách, našem vědomí, apod. Kromě počítačově zpracovaných halucinogenních vizí je zde zachycen i život kmene Šipibo Konibo, který se svými tradicemi, znalostmi, sociální pevností, funkčností a provázaností překračuje zajisté v mnohém západní duchovní kulturu.

Součástí dokumentu jsou také zajímavé postřehy nejrůznějších osobností z pole lékařství (Rick Strassman), antropologie (Jeremy Narby), psychoterapie (Stanislav Grof) či umění (Alex Gray a Pablo Amaringo).


..:. více zde :.

2012-03-18, 22:22:00 • Video a filmy 
Hostomice Teknival 1996

Teknival Party – Hostomice 96

(Martin Kalivoda, Level 20, září 1996)

Procházím mezi dvěma těsné vedle sebe zaparkovanýma autobusama a jen velmi letmo registruji kohosi, jak sedí na bobku opřen o kolo jednoho z autobusu. Vypadá, že komunikace s okolím mu bude činit jisté problémy. Dál se obtížně propracovávám k hlavnímu stanu, kde na mne snad čekají mi přátelé. Pokouším se urovnat v hlavě zmatek, který se mi tam tak blahovolně rozprostřel, a vůbec mi to nejde. Vnímám jen hudbu. Strojový neustále stejný rytmus, a pokud možno co největší hlasitost, to je heslo všech soundsystemů v Hostomicich. Před mýma očima se neustále míhají záblesky od stroboskopů, někde promítají i naprosto zmatené kino, které se však do tohoto prostředí neuvěřitelně hodí. Je stejné praštěné jako všechno kolem. Melodie se mi již slévají v jeden jednolitý celek a já přestávám rozlišovat, odkud jaké tóny pficházeji. Lidé kolem mne koukají stejné nepřítomně jako já a očividné stejně nechápou situaci. Konečně jsem se přes všechny nástrahy propracoval k hlavnímu stanu, kde hrají nejen nejhlasitěji, ale hlavně nejrychleji. Člověk mimovolně uvolňuje své myšlení a začíná se pohupovat v neustále stejném rytmu, který se mění jen s novou skladbou. Po chvíli mne nalézají přátelé a já šťasten odcházím s nimi.


Hostomice Teknival 1996

Tak přibližně takhle vypadalo obyčejných pět minut na hostomickém festivalu techno a house hudby, který se na tomtéž místě odehrál již před rokem a předtím opět před rokem a... No, to je koneckonců jedno. Na tento festival jsem přijížděl s tím, že možná zažiju něco neobvyklého a zároveň si poslechnu nějakou dost dobrou hudbu, což se mi povedlo měrou vrchovatou. Abych pravdu řekl, nezažil jsem jenom něco neobvyklého, ale dokonce neuvěřitelného, o čemž jsem sypal svým známým a kamarádům podrobnosti ještě po dalším týdnu. No a pak jsem sednul a vyplodil část svých zážitků na papír, abyste o této události věděli pro příští rok i vy.

Pokud snad posloucháte rock, pop nebo cokoli podobného, přestaňte uvažovat o tom, že se do Hostomic podíváte. Pokud je vám strojově znějící hudba, čili house, acid, jungle apod. nesympatická a nemáte ji rádi (a já vím, že je vás dost), nemá cenu, abyste tam jezdili. Teknival je totiž právě o této hudbě a pro tuto hudbu. Na tyto party se sjíždějí soundsystemy z celé Evropy. Jejich cílem je jen jedno – hrát co nejhlasitěji a nejlépe a hlavně – NONSTOP. Při první návštěvě si připadáte jako na Matějské pouti, ale pro dospělé. Každý soundsystem se vás snaží na něco nalákat, tu na kino, promítané na stěnu autobusu, tu na hlasitou hudbu, tu na trenažér kosmonautů. To vše z prozaického důvodu. Když sedíte u jejich soundsysternu, nejen že posloucháte tu jejich, vlastními slovy "fuckin good music", ale utrácíte peníze právě za jejich občerstvení nebo jiné atrakce (trenažér pro kosmonauty za pade a podobně). Lidi, kteří na takovéto akce jezdí (mám na mysli ty od soundsystemů), se dělí na dvě poloviny. Jedna. a tady se dá hovořit o tzv. normální polovině, bere tyto akce jako zábavu, odreagování od práce nebo školy. Prosté si vezmou dovolenou, stany, samotný soundsystem a jedou. Po skončení party se zase na nějaký ten týden vrátí do práce a tím to pro ně končí. Druhá polovina je z jiného těsta. Jedná se většinou o bývalé squattery, které už přestalo bavit válet se v nějakém rozpadlém baráku, sehnali si auto a reprosoustavu a jezdí z party na party, stále dokola. Jejich chování a hlavně vzhled se naprosto liší od čehokoli, co je v normální společnosti k vidění. Náušnice na všech možných místech, křiklavé barvy vlasů a křiklavé účesy vůbec apod. Jejich životem je hudba, party a drogy. Tomuto tématu se v tomto článku nemohu vyhnout, protože drogy tyto akce prolinaji.

Hostomice Teknival 1996

V naprosté většině se jedná pouze o halucinogenní drogy, jako je marihuana, LSD nebo tzv. tripy, a normálnímu člověku se opravdu nevleze do hlavy, jak lidé, kteří je berou, dokážou normálně fungovat, když jsou na neustálém, dlouhotrvajícím výletu do jiné dimenze. Vyjmenované drogy jsou na takovýchto akcích lehce k dostání, což je asi jediná věc, která se dá teknivalům vytknout. Na druhou stranu, závisí na osobním rozhodnutí každého jednotlivce, zda si hudbu vychutná tak, anebo onak. Všechno má něco do sebe. Záleží čisté na osobním vkusu.

Hostomický festival získává rok od roku na popularitě a možná se i u nás povede něco podobného jako v Anglii v roce 1992, kdy na jeden takovýto festival pod širým nebem přijelo přes 40000 (ano, je to správné číslo!) lidí. Týden poté parlament tyto akce zakázal. Paradox? Ne, jen obava normálních, usedlých a nudných lidí z odvazu, který mnozí vydýchávaji přes týden. Obava z toho, že se někde sešlo čtyřicet tisíc lidí s jedním jediným společným zájmem. DUC DUC DUC. Strojový rytmus a dobrá hudba. Víc není třeba.

Lachtan

zdroj: ..:. OldGames.sk :.

2012-03-14, 3:23:00 • Retro 

Kam bolševici, kam jdete?

(Antifa.cz, 8 února 2012, 19:53)

...

Fakt, že se protiromské nálady snaží pravidelně využít nacionalisté a rasisté všech odrůd, není nic překvapujícího. Zajímavý je však pohled, se kterým přišli mladí 'komunisté' z obskurního spolku Svaz mladých komunistů Československa (SMKČ). Pro pochopení jejich skutečné podstaty jim však raději budeme rovnou říkat bolševici nebo chcete-li stalinisté. Nechme stranou, že na jejich propagačních materiálech jsou použity 'osobnosti' z normalizačního období v minulém režimu: generální tajemník KSČ Miloš Jakeš, náčelník lidových milicí a člen předsednictva KSČ Miroslav Štepán, nebo Karel Hoffmann, významný stranický funkcionář KSČ, který během srpnové invaze v roce 1968 nechal zastavit vysílání Československého rozhlasu, jenž burcoval lid do ulic.


..:. více zde :.

2012-03-8, 19:18:00 • Antifašismus 

Milan Mikuláštík: Případ Týc je podle mého názoru jeden velký mediální kýč

(Proti šedi, 29. února 2012, 18:52)

K případu Romana Týce se vyjadřuje hodně lidí, a ne každý pozitivně. Dostali jsme i řadu reakcí z výtvarné obce, které se Týcova činnost nezamlouvá, většina umělců ale nechce k věci mluvit veřejně. Milan Mikuláštík ze skupiny Guma Guar se nebojí. Dejme mu slovo.

...


..:. více zde :.

2012-03-1, 19:18:00 • Komentáře / názory