[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

;*) Zákrok byl zcela profesionální (Kníže lže až se mu od huby práší...)


2005-08-24, 6:06:00 • Média
možná už jste tenhle rozhovor (či nějakou jeho obdobu) četli, ale tak jako tak určitě stojí za připomenutí – Jaromír Krejčí je veselá kopa:

Tachovský policejní ředitel Kníže: "Zákrok byl zcela profesionální"
(Josef Vachuda, Plzeňský deník, 2. 8. 2005, str. 12)

Tachov – Řediteli Okresního ředitelství Policie České republiky v Tachově Jaromíru Knížeti jsme v souvislosti s policejním zákrokem proti technařům položili několik otázek. On dal příkaz policistům k vytlačení technařů a za svým rozhodnutím si také stojí. Zákrok považuje za nezbytný a zcela profesionální.

Ve kterém okamžiku jste se v sobotu rozhodl, že zasáhnete proti účastníkům technoparty?
V sobotu ráno bylo podáno několik trestních oznámení na účastníky techna. Zároveň jsme byli žádáni vlastníky pozemků, abychom chránili jejich majetek a abychom obnovili právní stav. Během dne jsme několikrát vyzývali účastníky akce, aby opustili místo. K dispozici jsme měli také tlumočníky, kteří v anglickém, francouzském, italském a německém jazyce prezentovali výzvy k ukončení akce a k vyklizení prostoru. Tyto osoby byly ale ze strany účastníků techna napadány. Po celý den docházelo také k verbálním útokům na policisty, k různým provokacím a k jednání, které odporuje zákonům.
Plnil jste rozkaz, nebo jste postupoval podle vlastního uvážení?
Neplnil jsem ničí rozkazy. Můj postup byl veden pouze fakty a zjištěními, které vyplývaly z vyhodnocení konkrétní situace. Bylo nutné ukončit protiprávní jednání.
Věděl jste v tu dobu, že pro policejní zásah se vyjádřil také premiér Jiří Paroubek?
Ne. Do práce jsem nastoupil ve čtvrtek a první tiskové zprávy jsem četl až v neděli.
Nemohla policie použít mírnější prostředky, aby se předešlo zraněním?
Šli jsme do zákroku s tím, že policie zjevně nemá převahu. V době zákroku šlo dle mého názoru o poslední možnost, jak technoparty znemožnit. Do prostoru najížděli a docházeli další účastníci. Počet lidí v době zákroku se od rána takřka zdvojnásobil. Stejná situace byla i v okolí zákroku. Pokud by všechny tyto osoby vnikly na pozemek, nebylo by v našich silách s prostředky, které jsem měl k dispozici, už cokoliv ovlivnit. Jako policista mohu zahájit jen ten zákrok, o kterém jsem přesvědčen, že jej mohu úspěšně dokončit. Pokud by k zákroku nedošlo, dnes by tam bylo kolem 20-30 tisíc lidí, byla by zablokována veškerá doprava v okolí včetně dálnice. Byly by také stovky oprávněných stížností občanů na porušování práv. V této situaci bych se pak cítil jako nekompetentní člověk, který nemá ve své funkci co dělat. Mé pokyny k akci byly jinak jasné. Ten, kdo bude pod vlivem návykových látek nebo alkoholu, může zůstat na místě a bude upozorněn, že ráno musí prostor opustit. Policisté takové účastníky také nechávali projít. Bohužel se stávalo, že byli pak napadáni zezadu. Vzduchem létaly kameny, zápalné lahve i nože. Ze strany technařů šlo o útok na veřejného činitele a ne o obranu. Policisté ale při zákroku nebyli brutální, nevyvolávali osobní střety, jak bylo v některých médiích prezentováno. Pokud někoho překvapuje, že někteří technaři leželi v poutech na zemi, musí si uvědomit, že pokud někdo zaútočí na policistu po opakovaných výzvách, budou proti němu použity zákonné prostředky. Pokud se politikům tyto zákonné prostředky nelíbí, musí změnit zákon.
Podle Ivana Langra policie zpackala akci po taktické stránce. Neměli jste prý nechat účastníky techna, aby se na louku vrátili.
Nepřísluší mi hodnotit výroky politiků. Nikdo z nich tam na místě nebyl. Pokud někteří znají lepší taktiku, rád bych se s jejich názory blíže seznámil. Ovšem po skutečnosti z loňska vím, že ti, co uváděli, že policie konala špatně, doposud neuvedli, jak by policie konat měla. Proto takové jednostranné názory odmítám.
Co říkáte na výroky, že jste jednal na politickou objednávku?
To je nedůstojné. Zákrok byl nezbytný. Nemám žádnou radost z toho, že k zákroku došlo. Nemám nic proti technařům. Pokud by byla akce řádně zorganizována, policie by pouze dohlížela na její konání, tak jako na jiných kulturních akcích. Názor politiků mě překvapuje. Objektivní informace zcela jistě nemají. Jsem právník a budu vždy postupovat podle zjištěných faktů. Některá prohlášení politiků svědčí spíše o tom, že jde především o volební preference a hlasy. A to bez ohledu na realitu.
Je pravda, že policie sama iniciovala majitele okolních pozemků, aby podali trestní oznámení?
Není. Nutně jsme potřebovali znát konkrétní majitele pozemků, na nichž se účastníci akce soustřeďují, a potřebovali jsme vědět, zda k obsazení svých pozemků dali souhlas. S pomocí katastrálního úřadu jsme majitele zjistili a pochopitelně se jich ptali. Všichni nás ubezpečili, že žádný souhlas nedali, a žádali nás, abychom jejich majetek ochránili. Trestní oznámení byla jejich vlastní iniciativa. Je pochopitelné, že jako soukromé osoby svůj majetek chtějí chránit.
Změnil byste nyní, pokud byste znal reakce veřejnosti, něco na svém rozhodnutí?
Ne. Prvně za dobu, co jsem u policie, jsem po akci dostal desítky děkovných dopisů a telefonátů s tím, že policie konala tak, jak měla. Za svým rozhodnutím si stojím a sám teprve nyní zpracovávám všechny poznatky do závěrečné zprávy, takže mě překvapují jednostranné názory lidí, kteří na místě nebyli.
Jak se vyrovnáváte s kritikou prezidenta, politiků a aktivistů za lidská práva?
Myslím, že politici a ostatní zapomínají na něco takového, jako je paměť. Existuje řada jejich prohlášení z loňska, kdy policii tito lidé napadali za její nečinnost a za to, že důsledně nehájí práva občanů a zákony. Já budu dál dělat svou práci a politici ať dělají, co umí.
Občané okolních obcí tvrdí, že jste jim v době, kdy byly jejich obce naprosto ucpané, nepomohli.
Problémy občanů těchto obcí nám byly známy a je mi skutečně líto, co vše museli prožít. Ovšem primárně musela policie vyřešit technoparty a tím tak vyřešila i problémy občanů v Újezdě pod Přimdou. Veškeré pořádkové jednotky byly určeny k zákroku a vysílat dopravní nebo pořádkovou policii k řešení problémů v obcích, které nebyly průjezdné, by bylo nezodpovědné, neboť v této době docházelo k útokům na jednotky policie. Dopravní policisté by neměli šanci a jiné prostředky jsem už za této situace neměl. Pokud by k zákroku nedošlo, dnes by tam nebylo pět tisíc účastníků, bylo by jich víc a situace by pro obyvatele byla několikanásobně horší. Tomu jsem svým jednáním zabránil.
Máte nějaké nové informace o zraněných policistech?
Počty zraněných se nijak nezměnily. Podle zatím neověřených informací policista, který měl mít poraněnou páteř, by měl být propuštěn do domácího léčení. Na druhou stranu účastníci techna utrpěli převážně jen oděrky a lehká zranění. Nechci tuto skutečnost nijak bagatelizovat, ale pokud by byl zákrok skutečně brutální, jak je někde prezentováno, tyto následky by byly horší.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] banda zmrdů (11.03.2006, 18:16:53)
...
[2] namyšlenej buran (11.03.2006, 18:21:46)
ach...
[3] ministerstvo brutality (11.03.2006, 18:22:26)
:)