[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Za street art v Česku až osm let vězení, spíše ale čekejte policejní nakládačku (Lidovky.cz)


2006-08-13, 10:16:00 • Média
Za barevnější svět
(Jan Kovalík, Lidovky.cz, 12. srpna 2006)

Street art „vtrhl“ do Česka před několika lety. Získává si větší oblibu, čímž roste i kvalita děl, která jsou na ulicích k vidění

Takzvaný street art neboli pouliční umění je často považováno za vandalismus. Řada děl však dobře dotváří městský prostor. Street art je ale i dobrým byznysem. Firmy si najímají umělce, kteří začínali na ulici, aby pracovali na jejich reklamních kampaních. Cíl je jednoduchý -zaujmout mladé lidi produktem s nádechem undergroundu.

(...)

Boom street artu v Česku nastal v roce 2002, po článku „Poslouchej obra“ v týdeníku Reflex. Ulice Prahy pak zaplnily stovky samolepek a plakátů, většinou nevalné kvality. „Po tom článku se z toho stala masová věc. Vtrhlo do toho spousta amatérů a to není dobře. Nedělá to dobrou vizitku městu. Naštěstí to lepili na nekvalitní papír a déšť to za chvíli smyl,“ říká mladý muž s přezdívkou Pasta (26), který se graffiti a street artu věnuje přes dvanáct let. Své jméno nechce prozradit z obav před policejní pozorností, i když se jí podle svých slov již těší. Je přesvědčen, že policie na něj vede složku s dokumentací jeho graffiti.

V civilním životě se živí jako grafik a má vystudovanou grafickou průmyslovku. Podle něj čítá v Praze komunita lidí, kteří se věnují graffiti či street artu, dvě stě až tři sta lidí, kteří se znají a scházejí se na hiphopových akcích. „Krom freetekno komunity tu myslím lépe nefunguje žádná jiná subkultura,“ říká s hrdostí Pasta a hned dává příklad: „Když potřebuju zajet třeba do Lisabonu, pošlu mail místní skupině s fotkami svých věcí a druhý den u nich můžu spát a jíst zadarmo.“

Pasta nenechává vzkazy na zdech proto, aby udělal ostatním radost, ale spíše kvůli respektu komunity. Při svých tvůrčích výletech městem se musí mít na pozoru, protože kdyby ho při jeho zkrášlování města chytila policie, mohl by v nejhorším případě skončit i na osm let ve vězení. To kdyby svým dílem způsobil škodu na majetku velkého rozsahu. A své zkušenosti s policií už Pasta má. Podle jeho sugestivního vyprávění ale strážci zákona v případech, kdy chytí někoho při činu, volí raději než papírování jednodušší formu trestu – nakládačku.

celý článek na: ..:. Lidovky.cz :.

pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] krtek: (13.08.2006, 16:07:47)
Kdo je duchovní otec tohoto blogu? Ať se mi ozve na mail.
[2] pracovita matka: snad se (13.08.2006, 16:57:33)
spokojis se mnou ;)