[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Debata o postavení inspekce MV se naplno rozhořela až když zmlátili Kateřinu Jacques (iHNed.cz)


2006-06-23, 10:14:11 • Média
Koalice: Policii nesmí vyšetřovat policie
( Radek Kedroň, Martin Erva, iHNed.cz, 22. června 2006)


Tu pasáž odsouhlasili zástupci vznikající vlády Mirka Topolánka hned na poprvé: je třeba zajistit nezávislé vyšetřování policejních zločinů.
A Rada pro lidská práva na včerejším jednání dosluhujícímu kabinetu navrhovala totéž : inspekce, která vyšetřuje trestné činy v policejních řadách, by se měla osamostatnit.
Nic nebrání tomu – jak se na první pohled zdá -, aby se zastaralý systém, podle něhož "policisty vyšetřují policisté" začal měnit.

Jacques a ti druzí
Debata o postavení inspekce se naplno rozhořela krátce poté, co policista Tomáš Čermák surově napadl členku Strany zelených Kateřinu Jacques. Spor vzápětí ještě vygradoval, když šéf protimafiánského útvaru Jan Kubice ve své utajované zprávě upozornil, že inspektoři pracují na politickou objednávku. Jeho lidé totiž zjistili, že šéf vyšetřovatelů inspekce má podezřele úzké vazby na kruhy blízké ČSSD. A právě představitele ČSSD Kubiceho lidé podezřívají z rozsáhlého korupčního spiknutí.
Problém je v tom, že inspekce, stejně jako policie, spadá pod Ministerstvo vnitra. Kontrolovaní i kontroloři mají tedy stejného nadřízeného. A často se velící důstojníci z obou táborů velmi dobře znají.
"Prostřednictvím reformy policie dosáhnout nezávislého vyšetřování trestné činnosti policistů," to je věta, která se má objevit v programovém prohlášení vznikající vlády vedené ODS.
Podle informací HN nebyly proti tomuto bodu dohody žádné námitky. Ostatně, vyplývá to i z předvolebních slibů. Jak ODS, tak Strana zelených a KDU-ČSL ve svých programech slibují, že stávající systém vyšetřování podezřelých policistů zruší a postaví nový nezávislý úřad.
Vládní rada doporučuje
Vyšetřování zločinů v policejních řadách přitom kritizuje i vládní Rada pro lidská práva.
"Současný systém šetření deliktního jednání policistů je v rozporu se zásadami transparence, nezávislosti a nestrannosti vzhledem k postavení Inspekce ministra vnitra," píše se v oficiálním dokumentu rady. Kabinet se měl včera analýzou zabývat, nakonec rozpravu odložil na příští týden. "Proč, to nevím. Byla by ale škoda, kdyby se čekalo až na novou vládu. Je potřeba na změnách začít pracovat," řekl včera vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek.
Analýza navrhuje, aby se inspekce úplně osamostatnila. Přesný postup pro odtržení úřadu by mělo vypracovat Ministerstvo vnitra do ledna příštího roku. Vedení vnitra ale už ve svých prvních připomínkách naznačilo, že se mu Karáskův plán příliš nezamlouvá.
Sám Bublan zatím pouze připustil, že větší kontrola inspektorů by neškodila. "Nebránil bych tomu, aby se vytvořila veřejná nebo parlamentní komise, která by činnost inspekce kontrolovala," prohlásil.
Ač je jde jen o poloviční ústupek, i tak je to značný posun: dosud představitelé vnitra vždy tvrdili, že inspekce je dostatečně kontrolovaná. V neoficiálních rozhovorech navíc někteří představitelé vnitra a policie sami doporučují, aby šéfa inspekce vybíral a jmenoval parlament, nikoliv pouze ministr.
Jak a zda vůbec se inspekce promění, ovšem ukážou až další měsíce. Návrhy na osamostatnění inspekce se přitom poprvé objevily již před deseti lety, ještě v době, kdy na vnitru působil Jiří Ruml.
Nikdo nikdy ale s reformou klíčové jednotky, která má dbát na poctivost policistů, ve skutečnosti nezačal.

zdroj: ..:. iHNed.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: