[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Jsou pro chráněné druhy horší decibely nebo dělostřelecké granáty? (iDNES.cz)


2006-06-30, 10:27:02 • Média
Ochránci se kvůli CzechTeku bojí o vzácné chřástaly
( Jan Gazdík, iDNES.cz, 30. června 2006, 9:07)


Technařům, kteří se na konci příštího měsíce chtějí sjet na tradiční party CzechTek, stojí v cestě malý tvor – chřástal polní, celosvětově ohrožený ptačí druh. Letošní CzechTek se má konat ve vojenském cvičišti Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku.

Akci technařům povolil i odcházející ministr obrany Karel Kühnl.

Potíž je v tom, že Doupovské hory jsou ptačí oblastí a spadají do evropské soustavy Natura 2000. Chřástal vyvádí navíc ve dnech technoparty podle ochránců přírody zrovna mladé – a ti se bez péče rodičů, které z oblasti vyžene hluk, v prvních týdnech života neobejdou.

"Jsou to takoví malí bezmocní blbečci, kteří zpočátku jen běhají za rodiči. Technaři jim nedávají nejmenší šanci na přežití," vysvětluje Petr Stýblo ze Svazu ochránců přírody. Svaz proto píše stížnost Evropské komisi pro ochranu životního prostředí, aby kvůli vzácnému chřástalovi technoparty v Doupovských horách znemožnila.

Rovněž ornitolog Oldřich Bušek, jenž Doupovské hory již mnoho let sleduje, tvrdí, že termín technoparty se kříží s vyváděním mláďat chřástala. "Pokud by to bylo o měsíc později, tak bych ani necekl. Technoparty chápu jako porušení evropské normy o ptačích oblastech. Decibely technařů budou vadit chřástalům mnohem víc než provoz armády. A stejně tak vzácným ťuhýkům či strnadům lučním," říká Bušek.

Stýblo věří, že Česko bude muset Evropské komisi v každém případě vysvětlit, proč se při ochraně ptačích území neřídí sliby, k nimž se zavázalo. Chřástala polního považuje vedle orla mořského či poláka malého za nejpřísněji chráněný druh v Česku.

Pokud se technoparty v Doupovských horách bude konat, nepřežije ji podle ekologů několik chřástalů. Ministerstvo obrany s kritikou nesouhlasí. "Doupovské hory jsou chráněnou ptačí oblastí, ale v místě, kde se koná party, chránění tvorové nežijí," tvrdí mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. Technaři by podle něj neměli krajinu zatížit víc než vojáci.

"Byl jsem tam nedávno a slyšel chřástala – ti ptáci tam tedy žijí a podle všeho si na vojáky už zvykli," soudí ornitolog Bušek.

Jakkoliv je to zvláštní, průjezdy pásových obrněnců či výbuchy dělostřeleckých granátů mohou chráněným ptákům i prospívat. Například skřivan lesní či pěnice vlašská potřebují k životu rozryté pláně bez vysoké trávy, které jim nabízejí dostatek obživy. A stopy po pásech či výbuších k tomu dávají ideální podmínky.

Snesou decibely?
Jaroslav Cepák z Kroužkovací stanice Národního muzea však neví, jak budou ptáci snášet decibely technařů. Kvůli hnízdění chřástalů se v Hradišti dokonce odkládá i sekání trávy, pří němž dříve hynuly desítky mláďat. Ani Cepákovi se "nájezd" technařů do ptačí oblasti na Doupově nelíbí.

Náměstek ministra životního prostředí František Pojer považuje výběr místa CzechTeku za přijatelný kompromis, ale nedělá mu radost. "Ideální by byl konec srpna, snad se ale technaři budou pohybovat jen na vymezeném pozemku, aby chřástalům neuškodili." Armáda slibuje, že si to ohlídá.

zdroj: ..:. iDNES.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] krtek: (30.06.2006, 14:00:57)
Tak uděláme Czechtek na Letné a nebude problém no.
[2] ruka blogu: (30.06.2006, 14:46:22)
ja bych byl pro...teda ne celej ale takovej zaver zase to vosmazit pred vnitrem nebo projet prahou

[3] krtek: (30.06.2006, 23:11:37)
Že bysme z toho udělali tradici? Každoroční ukončení Czechteku před ministerstvem vnitra :D
[4] ruka blogu: (01.07.2006, 10:06:38)
jj at si taky trochu uzijou ;*)