[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Raději si dát malého jointa než sklenku červeného (Legalizace.cz)


2006-07-8, 9:34:27 • Média
Psychoaktivní efekt konopí a dopravní nehody
(Bushka Bryndova, Legalizace.cz, 5. prosince 2005, 23:07)


V posledních týdnech byla publikovaná významná studie o vlivu konopných drog na řízení motorových vozidel v souvislosti s počtem smrtelných nehod. Její výsledky však přinášejí úplně jiný obraz, než jaký se nám pokoušejí vnutit politici. Je až komické sledovat zastánce prohibice, jak si objednávají vědecké studie, jejichž závěry pak jsou přesně opačné, než doufali.


Děje se tak nejenom v lékařském výzkumu, kdy se již americké vládě stalo, že místo prokázání škodlivého účinku konopí na imunitu organismu vědci přišli na to, že THC bezpečně likviduje nádorové buňky. Vláda USA tehdy (v roce 1974) celý výzkum utajila a zakázala.

Britská vláda v roce 2000 financovala studii realizovanou britským výzkumným ústavem dopravy TRL s analogickým záměrem – dokázat, jak moc je konopí na silnicích nebezpečné. Ústav v rámci studie testoval kuřáky konopí, aby nakonec došel k názoru, že THC nemá výrazně negativní vliv na řízení a jeho dopad je méně škodlivý než u únavy či alkoholu. Britská vláda se v tomto případě zachovala daleko rozumněji než Američané, protože následně přeřadila psychoaktivní konopí do nižší třídy drog a tím je prakticky dekriminalizovala.

Francouzi mívají ve zvyku nad Brity ohrnovat nos a tak není divu, že francouzská vláda se o pět let později ani trochu nepoučila z neúspěchu svých ostrovních kolegů a rovněž si objednala studii o vlivu konopí na řízení v naději, že dokáže, jak je tato vznosná a bujně rostoucí rostlina pro účastníky dopravního provozu ďábelsky nebezpečná.

Francouzské politiky však čekalo opět jen zklamání. Studie nazvaná "Drogy a smrtelné nehody v dopravním provozu" vypracovaná státním výzkumným ústavem l'Observatoire Français des Drogues et des Toxicomanies (OFDT) – ke stažení je i anglický překlad studie (PDF, 125 KB) – prověřila fatální nehody u 10 748 řidičů a její závěry by se daly shrnout bonmotem: "Raději si dát malého jointa než sklenku červeného". Výsledky studie totiž neúprosně prokázaly, že i při dodržování ve Francii povolené hranice 0,5 g alkoholu/l krve jsou řidiči po požití alkoholických nápojů mnohem nebezpečnější, než ti kteří si pouze zakouřili konopí.


Velmi nebezpečné je také řízení pod kombinovaným vlivem alkoholu a THC, kde se výše uvedené pravděpodobnosti rizika smrtelné nehody sčítají

celý článek na: ..:. Legalizace.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: