[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Pokud bude CzechTek ve vojenském prostoru jednorázově, nebudou škody na přírodě příliš velké (Čro 1 Radiožurnál)


2006-07-11, 11:35:00 • Média
Má se kvůli chřástalům polním zrušit CzechTek?
(Pro a proti, Čro 1 – Radiožurnál, 9. července 2006, 9:15)


moderátor: :
Ve snaze předejít opakování loňské tvrdé konfrontace policie s technaři nabídla česká armáda, že letošní CzechTek se může konat na vojenském cvičišti v Doupovských horách. Organizátoři technopárty nabídku přijali, do věci se ale nečekaně vložili členové Českého svazu ochránců přírody. Ti tvrdí, že hlasitá hudba by ublížila mláďatům vzácných chráněných ptáků chřástalů polních a aby dosáhli zrušení párty, píší Evropské komisi. A proto se teď ptáme, má se kvůli chřástalům polním zrušit CzechTek? Jako první na naši otázku odpovídá vedoucí střediska Plzeň Agentury ochrany přírody a krajiny Vladimír Melichar.

Vladimír MELICHAR, vedoucí střediska Plzeň, Agentura ochrany přírody a krajiny:
Já si nejsem schopen na tu otázku odpovědět takhle přesně, je pravda, že vojenské prostory obecně jsou velice cenná území se zachovalou přírodou. Doupovské hory obzvláště. Na druhou stranu lokalita, která byla vybrána v Doupovských horách, je vlastně shromaždištěm vojenské techniky a poměrně bez zachovalých ekosystémů. Přesto dojde k narušení hnízdění nebo druhého hnízdění chřástala polního a k rušení pěnice vlašské a ťuhýka obecného, což jsou také předměty ochrany ptačí oblasti. Já osobně si myslím, že pokud tato akce zde proběhne jednorázově, nebudou škody na přírodě příliš velké, na druhou stranu, pokud by zde měla probíhat opakovaně, bylo by to pro ptačí oblast velice nešťastné.

moderátor:
Tolik Vladimír Melichar z Agentury ochrany přírody a krajiny, vedoucí jejího plzeňského střediska. Teď bude na naši otázku, zda se má kvůli chřástalům polním rušit CzechTek, odpovídat mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek, dobré dopoledne.

Andrej ČÍRTEK, mluvčí Ministerstva obrany České republiky: Dobrý den.

moderátor: Jaký je váš názor tedy? :

Andrej ČÍRTEK, mluvčí Ministerstva obrany České republiky:
Pozemek pronajatý organizátorům CzechTeku není hnízdištěm chřástala polního, nachází se na okraji vojenského újezdu Hradiště a je běžně využíván pro táboření stovek vojáků i s jejich kolovou a pásovou technikou. CzechTek se tedy technicky neliší od aktivity, která v prostoru běžně probíhá. Velké přesuny lidí i vozidel jsou ve vojenském újezdu normální a evidentně chřástalům, ani jiným chráněným druhům, kterých se ve vojenském újezdu vyskytuje požehnaně, nevadí. Rozhodující je právě to, že ve vojenském újezdu není trvale lidské osídlení a zemědělská činnost. Nárazové akce, ať už je to CzechTek, nebo vojenský výcvik, přírodě nevadí, některým druhům naopak prospívají.

moderátor:
Děkuji, tolik mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Tolik tedy dva názory, dvě odpovědi na naši dnešní otázku Pro a proti – Má se kvůli chřástalům polním zrušit CzechTek?
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: