[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Ředitelka dětského domova se bojí, že jí mladé slečny utečou na CzechTek (Lidovky.cz)


2006-07-13, 20:58:00 • Média
Kvůli technařům asi otevřou nonstop
(Robert Malecký, Lidovky.cz, 13. července 2006, 9:51)

MAŠŤOV Navaříme jim guláš, navrhují hasiči z Mašťova na Chomutovsku. Obce, u které se za dva týdny bude konat CzechTek.

Na letošní největší technoparty v Čechách by mělo koncem července přijet podle odhadů až třicet tisíc lidí. Naprostá většina z nich projede či projde Mašťovem, obcí se 730 obyvateli v podhůří Doupovských hor. Právě tady, na hranici vojenského újezdu Hradiště, by se měl podle smlouvy mezi ministerstvem obrany a technaři CzechTek konat.

„Obáváme se toho, ale já osobně jsem i trochu zvědavý, co to vlastně bude,“ říká starosta Josef Slunéčko, když nastupuje do modrého obecního tranzitu. Vyrážíme z náměstí v Mašťově směrem k vojenskému újezdu. Do vozidla nastupuje i voříšek Brok, kterému starosta říká tajemníku. „Tak, soudruhu tajemníku, nastupovat,“ volá starosta na psa, který hlídá schody před radnicí.

Cesta, po které za dva týdny budou muset projet tisíce aut, se za vsí rychle zužuje. „Cestáři tady tento týden začali vysekávat krajnice. I tak se tady ale dvě auta nevyhnou,“ říká starosta. Do oken tranzitu co chvíli narazí převislé větve. „V noci je to tady jako v tunelu,“ dodává Slunéčko.

Na technoparty se připravuje i policie, která bude především řídit dopravu na příjezdových cestách a kontrolovat opilce. Hlavní stan bude mít v kulturním domě v Mašťově, na směnách by se zde mělo střídat po padesátce policistů.

Cestou míjíme přírodní rezervaci u Sedleckého rybníka, v níž hnízdí vzácný chřástal polní. Právě fakt, že se CzechTek bude konat v době, kdy mají chřástalové mladé, je trnem v oku ochráncům přírody. „Ale já se o chřástaly nebojím, myslím, že se jich to moc nedotkne. Horší to bylo, když statkáři sekali pole,“ říká starosta.

Větší problém naopak spatřuje v třicetihektarovém rybníku. Od místa, kde se bude technoparty konat, je to k němu jen přes pole. „Jestli se rozprchnou až sem, bude těžké uhlídat, aby se nikdo neutopil,“ říká starosta. Uvědomuje si to i policie, která hodlá rybník speciálně střežit. Z nedaleké Nechranické přehrady dokonce do Sedlece přijede poříční oddíl se záchrannými čluny.

Lidé v Mašťově původně sepsali petici, v níž ministra obrany Karla Kühnla žádali, aby smlouvu s technaři zrušil. Vadilo jim, že se o podpisu smlouvy dozvěděli až z médií a že s nimi i přes sliby nikdo nejednal. „Ale pak jsme petici stáhli. Když už bylo rozhodnuto, tak by stejně neměla žádnou cenu,“ říká starosta.

Ve vsi jsou dva obchody a dvě hospody. Jejich majitelé se teď připravují na nápor desítek tisíc lidí. „Asi budu muset mít otevřeno nonstop. I nějaké jídlo navaříme,“ říká Věra Grundová z restaurace v budově obecního úřadu na náměstí. O nadcházejícím CzechTeku v hospodě vtipkují. „Budeme dělat řízky, tak přijdete škrábat brambory,“ říká jednomu z popoledních hostů výčepní, které se zde říká teto. Místní dobrovolní hasiči zase přišli s nápadem, že navaří kotle s gulášem. Největší strach má prý ředitelka místního dětského domova. Bojí se, že mladé dívky podlehnou lákadlu velké technoparty a z domova prostě utečou. Ředitelka domova proto nyní hledá nějaké podobné zařízení v okolí, kam by se svými svěřenkyněmi mohla odjet „na výlet“.

Místo pro technoparty leží na loukách na samém okraji výcvikového prostoru. Do Mašťova to odsud nejsou ani tři kilometry. „Když mívali vojáci rozcvičky, byly jejich ampliony slyšet až do vsi. Teď to asi bude o něco horší,“ říká starosta. Podle něho by bylo lepší, kdyby se technoparty konala hlouběji ve vojenském prostoru. „Třeba v Doupově, to je odsud osmnáct kilometrů. No nic, musíme se s tím smířit,“ říká Slunéčko.

Uhlídat tisíce lidí ve vojenském prostoru o výměře přes třicet tisíc hektarů nebude pro vojenskou policii jednoduché. Před lety, kdy se na stejném místě konaly hasičské soutěže, takhle postrádali jednoho z rozhodčích dva dny. „V sobotu se opil a zatoulal se někam do lesa. Dva dny bloudil výcvikovým prostorem, objevil se v pondělí ráno špinavý a hladový u autobusu v Radonicích. Jestli se jim technaři rozutečou, bude problém,“ varuje starosta.

Na místě technoparty teď stojí velký stanový vojenský tábor. Vojáci se připravují na velké cvičení, které se zde má konat v říjnu. Za dva týdny je na pár dní vystřídají technaři, pak se vojáci zase vrátí.

Letos poprvé se tak CzechTek bude konat „předpisově“, za spolupráce technařů s ministerstvem obrany, republikovou a vojenskou policií. Pokud se spolupráce osvědčí, velká technoparty se k Mašťovu za rok vrátí. Zvykli si zde na přítomnost vojáků, teď čekají, jak se ukáží technaři.

zdroj: ..:. Lidovky.cz:.Už se nemůžeme dočkat CzechTeku ...

pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: