[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Státní zastupitelství nevyšetřilo ani jednu policejní nezákonnost z loňského CzechTeku (iDNES.cz)


2006-07-17, 17:49:00 • Média
Policisty z CzechTeku nikdo nepoznal, trestu unikli
(iDNES.cz, 14. července 2006, 1:00)


Plzeňské státní zastupitelství po roce dokončilo prověřování policejního zásahu na CzechTeku. Ani jeden policista nebyl za svůj exces na technoparty obviněn. Podle žalobkyně Antonie Zelené se většinou nepodařilo zjistit totožnost chybujících těžkooděnců.

Plzeňské státní zastupitelství řešilo v souvislosti s policejním zákrokem proti loňské technoparty CzechTek na Tachovsku 28 případů.

Žádné obvinění policisty ale nepadlo. Nepodařilo se totiž zjistit, který konkrétní těžkooděnec při zásahu pochybil. I když byly natočeny desítky videozáznamů, policisty se identifikovat většinou nepovedlo.

"Záběry z vrtulníku sice dobře mapovaly situaci, ale byly z příliš velké vzdálenosti. A policejní dokumentaristé museli natáčet až za kordonem, aby sami nepřišli k úrazu," řekla iDNES.cz žalobkyně Antonie Zelená.

Policisté sice stáli v kordonu na předem určených místech, ale ani to zjištění jejich totožnosti nepomohlo. "Když se kordon hnul a během zásahu se roztrhl, tak už nešlo zjistit, kdo kde přesně byl," uvedla státní zástupkyně.

Policisty nebylo možné identifikovat
Žalobkyně zároveň odmítla, že by státní zastupitelství nemělo snahu pochybení policistů potrestat. "Objektivně nebylo možné policisty ztotožnit," zdůraznila.

Podle ní byly už definitivně uzavřeny všechny případy kromě případu mladé dívky, která při policejním zásahu spadla na loket a poranila se. Její stížnost ještě prověřuje Krajské státní zastupitelství v Plzni.

Ve hře je také ještě exces čtyř policistů, které při zásahu natočila kamera. Na záběru je vidět, jak kopají do mladíka již zpacifikovaného a ležícího na zemi. I když inspektoři ani žalobkyně neshledali porušení zákona, případ ještě prověřuje Nejvyšší státní zastupitelství.

Naopak obviněno z útoku na policisty bylo po CzechTeku devět technařů. Tři soud osvobodil, jeden byl potrestán podmíněně.

Rozdíl mezi počtem obviněných technařů a nevypátraných policistů vysvětluje Zelená právě obtížností identifikace.

"Policisté vypadají na záběrech z dálky všichni stejně. Účastníci technoparty oproti tomu mají nějaké konkrétní znaky, například barevné tričko či batoh," podotkla Zelená.

Policejní zásah ohlídá více kamer
Státní zastupitelství na základě vyšetřování vydalo doporučení, jak by policie měla příště postupovat. Policisté tak podle mluvčího policejního prezidia Pavla Hantáka přijali řadu opatření.

Případné policejní zákroky proti většímu počtu lidí bude nově zabírat více kamer. Záběry budou živě přenášeny do stanoviště velitelů zásahu. "Ti tak budou moci operativně rozhodovat podle aktuální situace a případně rovnou vyhodnocovat možné excesy," řekl Hanták iDNES.cz.

Policisté ale chtějí především podobně sporným zásahům zabránit. Pomoci jim k tomu mají takzvané antikonfliktní týmy, které se budou snažit otupit vzájemnou nevraživost mezi účastníky a policisty.

zdroj: ..:. iDNES.cz :.

Poznámka CzTk Blogu:
Jakým způsobem se státní moc snaží (bez ztrát z vlastní řad) vypořádat s nezákonným postupem svých ozbrojených složek, dokresluje několik dalších faktů:

Značná část policistů neměla identifikační čísla. V jednom případě se dokonce prokázalo, že policista měl číslo falešné. (Použití falešného čísla není přitom podle státního zastupitelství trestným činem).
I v případě, kdy se policisty podařilo identifikovat, nebyli obviněni, ale vina za incident byla a priori přiřčená účastníkovi CzechTeku.

Státní zastupitelství rovněž absurdně odmítá jakoukoliv odpovědnost velitelů družstev i velitele celého zásahu. Uvidíme jakým způsobem se bude snažit vykroutit z trestního oznámení na velitele zásahu, které koncem června podala Liga lidských práv.

Důkazech o nezákonnostech policie je víc než dost. Zcela jednoznačně je prokázala zpráva ombudsmana. Bohužel zůstala na půl cesty a ombudsman ani nevyužil svého práva, aby trestní stíhaní navrhl sám. Postup státního zastupitelství jen opět dokazuje, že jeho nezávislost je pouze chiméra.

Pověstnou třešničkou na dortu za zahlazením státního masakru je pak povýšení tří policejních potentátů. Vladislav Husák, ačkoli byl z titulu své funkce přímo odpovědný za pořádkové jednotky – težkooděnce, byl jmenován policejním prezidentem.
Na jeho místo nastoupil také zasloužený CzechTeko bijec Jan Brázda, velitel západočeských mlátiček. A do třetice prezident Klaus, před několika měsíci kritik zásahu, v květnu povýšil velitele západočeské policie Antonína Moltaše. Kdyby policista Čermák nezmlátil Kateřinu Jacques, povýšil by na generála i Vladislava Husáka.Jedna z fotek s policistou bez služebního čísla – zdroj: ..:. techno.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: