[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Kapacity systémové kritiky Stýbla, ČSOP a chřástal (DětiZemě.cz)


2006-07-21, 7:46:00 • Média
Likvidování biotopů chráněných ptáků je běžné
( Miroslav Patrik, DětiZemě.cz, 19. července 2006)


Je jistě dobře, že se ČSOP jménem Petra Stýbla (Při CzechTeku zdaleka nejde jen o chřástaly, LN 14. 7.) pouští do ochrany několika ohrožených ptáků při jednorázové hudební akci v Doupovských horách. Chápu, že asi nemá větší kapacity systémově kritizovat závažnější střety s chráněnými částmi přírody, jako je třeba výstavba silnic dálničního typu či různých průmyslových zón. Díky této "bohulibé činnosti" se totiž běžně likvidují biotopy desítek zvláště chráněných živočichů, včetně ptáků.

Určitě lze také chválit úmysl podat k Evropské komisi (EK) stížnost, že by nadměrný hluk a přítomnost mnoha osob mohlo mít negativní vliv na životní styl několika evropskou směrnicí chráněných ptáků. Bohužel však výsledek lze očekávat až za několik let. Například stížnost na likvidaci biotopů kolem šedesáti chráněných druhů živočichů na Slavíkových ostrovech plavebním stupněm Přelouč už na EK leží dva roky. Naštěstí mezitím bylo soudem zrušeno rozhodnutí ministra Libora Ambrozka, který povolil likvidaci biotopů téměř poloviny z nich. Živočichové mají možná ještě šanci.

Nicméně je ještě nutné připomenout, že na začátku července bylo zveřejněno velmi závažné stanovisko EIA ministerstva životního prostředí, v jehož čele stojí ještě stále Libor Ambrozek. Ředitelka příslušného odboru Jaroslava Honová totiž schválila výstavbu čtyřpruhové rychlostní silnice R55 na Slovácku napříč ptačí oblastí Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví v jakémsi polotunelu. Přitom v rozporu s evropskou směrnicí nebyla posouzena varianta i mimo tuto oblast, přestože české zákony to umožňují. Bohužel tu patrně zvítězila lhostejnost úředníků MŽP a alibismus lidoveckého ministra – poslance.

Děti Země, Česká společnost ornitologická, Ekologický právní servis a další občanská sdružení nyní tedy připravují stížnost k Evropské komisi, neboť zejména pro populace lelka lesního či skřivana lesního může být tato silnice zcela likvidační. Pokud ČSOP skutečně podá stížnost i proti konání CzechTeku, může to tak být zajímavá konfrontace o způsobu rozhodování evropských ekologických úředníků ve dvou nových kauzách.

Miroslav Patrik, předseda Dětí Země (LN, 19. 7. 2006)

zdroj: ..:. DětiZemě.cz :.

K tématu:
Veterán z Doupova vzpomíná – Chřástal tekno přežije
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: