[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Kdy budou rozdávat policajti bonbony? Česká policie na berlínské Love Parade (Respekt)


2006-07-21, 8:04:00 • Média
Love Parade bez obušků
(Bára Procházková, Respekt, 17. července 2006)

Problémový technař? Musíme ho prostě ukecat. Tak vyzněla zkušenost antikonfliktního týmu české policie z Berlína.


Na první pohled jako by sem nepatřil. Muž středního věku v tričku a plátěných kalhotách stojí na kraji ulice a skrze sluneční brýle bez hnutí pozoruje dav vlnící se v rytmu techna. Působí, jako kdyby stovky tisíc spoře oděných dívek, líbajících se párů a tančících mužů nahoře bez vůbec neviděl. Ředitel služby pořádkové policie Čestmír Pastyřík však bedlivě pozoruje práci policistů. Tento víkend strávil společně s dalšími čtyřmi kolegy v Berlíně na proslulé Love Parade, aby odkoukal německý postup při prevenci násilí na masových akcích, a připravil tak nasazení antikonfliktních týmů při CzechTeku.

Dělat tu práci dobrovolně

Jeho pozornost patří především policistům ve žlutých vestičkách s nápisem „anti konflikt team“. Trpělivě odpovídají technařům i přihlížejícím na otázky typu „kde je toaleta“ nebo „nejbližší stanice metra“. Jejich hlavním cílem je však zmírnit agresi a předcházet policejnímu zásahu. Často stojí i u silničních zátarasů, kde se účastníci rozčilují, že jim policie prohlíží tašky. Asertivně jim vysvětlují, proč je toto opatření pro všechny zúčastněné přínosem. Jakmile by se však nechránění policisté ocitli v nebezpečí, přivolávají pořádkové jednotky. „Člen antikonfliktního týmu by měl umět možného pachatele prostě ukecat a seznámit ho s možnými následky jeho chování,“ shrnuje to Pastyřík, který chystá vznik těchto jednotek v Česku. Takoví policisté mají v kapsách na rozdávání plány města, navigační systém, bonbony nebo ochranné špunty do uší. Výbava je standardní, chybí jen obušek a ochranné části oděvu.
„Aby policisté rozdávali bonbony nebo se fotili s technaři, to je v Česku zatím nemyslitelné,“ říká psycholog zásahové policie v Ostravě Štěpán Klen. „K nejdůležitějším předpokladům patří, aby tuhle práci dělali policisté dobrovolně. Jen tak ji mohou dělat dobře,“ upozorňuje šéf antikonfliktních týmů na Love Parade, Eckhardt Lazai. „Dále by si měli všichni nasazení policisté vybudovat jednu společnou identitu. Jinak rychle vznikne představa o dobré policii ve žlutých vestách a špatné, která zatýká,“ doplňuje šéf pohotovostní policie v Berlíně Marco Langner. Čestmír Pastyřík si pochvaluje několikaletou česko-německou spolupráci a možnost učit se z německých zkušeností. Antikonfliktní týmy tam pracují již sedm let. Původně se česká strana zajímala o fungování krizových brigád ve Francii, před rokem se však účastnila zásahu německé policie během oslav Prvního máje a rozhodnutí bylo jasné. „Berlínská policie patří k evropské špičce a navíc ve Francii platí jiné vymezení pravomocí policie,“ vysvětluje Pastyřík orientaci na Německo.

Zatýkat až při odchodu

Čeští policisté se při Love Parade nejvíce zajímali o organizační strukturu zásahu. „V Berlíně mají víc kamer na dokumentaci protiprávního jednání,“ říká Pastyřík. Tím chtějí omezit policejní zásahy. Dříve zakročili hned, když se v davu něco stalo. „Dnes si přestupky natočíme na video a počkáme, až se dav rozejde. Člověka, který se během akce dopustil trestného činu, sledujeme, a zatkneme ho až při odchodu, abychom neohrožovali práva ostatních,“ vysvětluje vedoucí zásahů berlínské pohotovostní policie Alfons Worlitz.
České antikonfliktní týmy se zatím nachází ve zkušebním provozu. V Ústí nad Labem jsou přesvědčeni, že komunikovat s možnými pachateli trestných činů mohou lépe policisté v civilu, v Ostravě naopak požadují uniformu. O jednotném vybavení a přesné přípravě policie se rozhodne na konci roku. První zásahy v Česku už letos proběhly – v Ostravě během fotbalového utkání a v Ústí nad Labem. „Odradit dva možné pachatele od trestného činu je daleko větší vítězství než zadržet deset pachatelů poté, co se něčeho dopustili,“ argumentuje Pastyřík. Doufá, že antikonfliktní týmy pomohou i teď během CzechTeku. 15 vybraných policistů ve žlutých vestičkách bude nasazeno hlavně u příjezdových cest, verbálně budou zabraňovat konfliktům a místním lidem budou rozdávat letáčky s informacemi o průběhu akce i o tom, jak je zajištěna jejich bezpečnost. „Antikonfliktní týmy jsou servis policie, aby lidé mohli bez omezení využívat svého občanského práva shromažďování,“ říká Lazai, loučí se s českými kolegy a mizí v davu technařů.

O autorovi: Bára Procházková, Berlín Autorka je redaktorkou Českého rozhlasu.

K tématu:
Podle velitele západočeského antikonfliktního týmu jsou 3 typy technařů – baviči, feťáci a rváči (21.6.2006 PlzeňskýDeník.cz)
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: