[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Psalo se před rokem: Následky CzechTeku v Boněnově (Týden)


2006-07-21, 16:31:00 • Média
Pod nájezdem hord
(Hana Čápova, Týden, 18. července 2005)


Loňský CzechTek nakonec sblížil tachovské policisty s technaři

Údajný organizátor "neoficiální" technoparty čeká na soud za poškození cizí věci. Jenže -jaké poškození? Louka je teď zelenější než před festivalem, říkají tachovští policisté. Znalci však odhadují škodu na statisíce.

Titul "hlavní organizátor CzechTeku" získal pětatřicetiletý Roman Vainer dost možná náhodou. "Doplatil na to, že nebyl lhostejný," tvrdí advokát Tomáš Ferenc, jehož klient skončil ve vazbě. Pátý den loňského ročníku úředně nepovolené technoparty, po trestním oznámení nájemce louky, na níž se festival konal, udělala policie to, co nikdy předtím. Rozhodla se podnik předčasně ukončit.CzechTek 2004 v Boněnově (fotozdroj a další na: ..:. windsurfingcz.info :.)

Vainer přesvědčoval policejní těžkooděnce, ať s rozháněním počkají. Od účastníků party vybíral peníze na úklid odpadků. Policisté ho legitimovali a dva dny nato za ním přijeli do pražského bytu. Okresní soud v Tachově poslal Vainera do vazby "za organizování akce, při které vznikla značná škoda". "Byl obviněn nejen proto, že vyšel z davu," ohrazuje se tachovský státní zástupce Milan Pózel. "Z mého pohledu CzechTek organizoval. Měl kontakty a vědomosti, které nemohl mít každý." Krajský soudce ovšem vazbu po necelých třech týdnech zrušil.

Louka úpěla

Tachovský soud nebude v polovině září rozhodovat pouze o tom, jestli Vainer akci skutečně organizoval. Zda vyjde z líčení svobodný, nebo dostane trest od půl roku do tří let, závisí také na výši škody. Okresnímu soudu stačila loni v létě k uvalení vazby, která přichází v úvahu jen při škodě nad půl milionu korun, slova místního zemědělce: podle něho by "nové zatravnění" stálo tři čtvrtě milionu.
Pak se objevil první posudek znalce. Nechal ho udělat správce konkursní podstaty, do níž pronajatá louka patřila. Odhadnutá částka 1,4 milionu korun šokovala i policii. "Nevím, z čeho znalec vycházel. Byl jsem se na tom místě podívat a jako laik už jsem nerozeznal rozdíl mezi plochami, kde se party konala a kde ne," řekl loni v září šéf tachovské policie Jaromír Kníže. "Když jsem posudek četl, pochyboval jsem o nezaujatosti a nezávislosti znalce. Už jen ty výrazy, co používal: Tichá krajina žila – a pak úpěla pod nájezdem hord," uvádí dnes.
Proto si policie nechala udělat posudek vlastní. Najatý znalec vyčíslil škodu stejně, jako to učinil od boku místní zemědělec, tedy na tři čtvrtě milionu korun. Okresní ředitel Kníže ale není spokojen ani s tímto posudkem: "Chtěli jsme vědět, zda vůbec vznikla nějaká škoda, případně jaká. Znalec místo toho spočítal, na kolik by vyšlo zorání pozemku, nákup travního semene, nové zatravnění. Přitom něco takového není vůbec třeba dělat. Podle našich leteckých snímků je paradoxně porost na místech, kde byla party, zelenější než tam, kde nebyla." Státní zástupce Pózel ale není na řeči o trávě zvědavý: "Těsně po CzechTeku louka byla poškozená. A škoda se vyčísluje k době, kdy bylo spácháno trestné jednání. Jedna z možností, jak ji vyčíslit, je právě uvedení věci v předešlý stav. Jestli to pak majitel skutečně udělá, to už je jeho věc."

Na jedné lodi

Tachovská policie si sice mohla zadat další posudek, ale její ředitel přiznává, že si nechtěl pálit prsty. Kromě Vainera totiž měli problémy i policisté. Inspekce ministra vnitra došla k tomu, že byli málo aktivní. Akci měli buď úplně zabránit, nebo ji alespoň skončit rychleji. Muži v uniformách však účastníky technoparty nerozehnali, jen zabavili část zesilovačů. "Rozehnat tolik lidí není tak jednoduché. Nebylo kam je vytlačit, kolem byl les. Navíc tam měli děti, bojové psy," hájí postup strážců zákona zástupce ředitele západočeské policie František Krákora.
Příchuť nespravedlnosti tak paradoxně sblížila policii s obžalovaným Vainerem. "Podle mě vůbec žádná škoda nevznikla. Byl jsem se podívat, roste tam krásný jetel. Jsem zvědav, co řekne soud, když mu obhájce ukáže obsáhlou fotodokumentaci," říká policista Krákora. "Pan znalec to nebude mít lehké, až bude svůj posudek obhajovat před soudem."

***

Už to zase přichází

Navzdory loňskému policejnímu zásahu se "neoficiální" technoparty plánuje i letos. Má začít tradičně poslední týden v červenci a veřejnost dosud – také tradičně – o místě neví. Příznivci techna se informaci dozvědí na poslední chvíli z hlasové stránky mobilního telefonu, jehož číslo se objeví na internetu. Úřady loni slibovaly, že žádnou nepovolenou technoparty tolerovat nebudou.

Foto popis: Louka u Boněnova na Tachovsku loni v létě, když se na ni konala úředně nepovolená technoparty CzechTek.

Foto popis: Stejná louka dnes. Znalec tvrdí, že škody po party Jdou do statisíců, jiní říkají, že místo je na tom lépe než dřív.
Foto autor: Tomáš Nosil
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: