[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Guma Guar: Bylo absurdní, jak pankáči vylepovali protiparoubkovské plakátky za peníze ODS (Literárky.cz)


2006-07-22, 8:54:00 • Média
Pracujeme s šokem a provokací zcela vědomě
(Ondřej Kobza, Literárky.cz, 20. července 2006)


S Milanem Mikuláštíkem (1975) z výtvarné a hudební skupiny Guma guar o politickém umění, o jejich aktuálním problému s papežem v Polsku, o komunikaci skrze média, o práci s šokem, o sdělnosti. Skupinu Guma guar tvoří tři členové, z nichž dva studovali na pražské AVU. Společně fungují od roku 2003, kdy začínali jako hudebně-audiovizuální skupina.

Na vaší nedávné výstavě v Polsku jste vystavili plakát zobrazující papeže Benedikta XVI., který drží v ruce uříznutou hlavu Eltona Johna, a s nápisem „wszycscy jestescie ciotami“ (všichni jste buzeranti). Chtěli jste ztropit skandál?
Bad News byla skupinová výstava, která představovala samá relativně významná jména, třeba Zbigniew Libera, Wilhelm Sasnal. My zde byli jasnými outsidery. Na takovém typu výstavy se vždycky snažíme ty ostatní přebít, aby naše dílo nezapadlo. Snažíme se vyjadřovat úderně, protože chceme, aby si naší práce divák všiml. Proto to ostatně děláme – aby to někdo viděl.(...)

Otázkou tedy zůstává, co je politické umění.
Je to jenom slovíčko. Často se také používá termín sociální umění. Hranice mezi nimi je rozostřená. Pro nás nejpřesnější je označení angažované umění. Ve skutečnosti svou práci nevnímáme velmi jako umění – nezajímá nás obchod s uměním, nepotřebujeme se dostat pod křídla soukromé galerie a prodávat. Jde nám o to, aby se o naší práci pokud možno zmínila média. Aby se zmínila o našich názorech. My galerie, řečeno s jistou nadsázkou, vlastně zneužíváme jako prostředek. Politické umění by mělo být spíše ve veřejném prostoru, v ulicích. To, že je vystavováno v galeriích, je vlastně anachronické. Galerie ale požívá statutu vážené instituce a věc, která by na ulici byla vnímána marginálně a byla přehlížena, se díky masmédiím nakonec může z galerie dostat do nejširšího veřejného prostoru efektivněji než prostřednictvím stovek samolepek někde na tramvajových zastávkách.

Za sebou máte již řádku politicky angažovaných děl…
Několikrát jsme reagovali na válku v Irá­ku, kritizujeme hegemonii Spojených států, otíráme se o globální korporace, ale také reagujeme na lokální společenské problémy. Tisíce nálepek KILL ALL MANAGERS jsme vylepili nejen po Praze. Na protest proti policejnímu násilí jsme vytvořili video, v němž mlátíme osamělého policistu. Nafotili jsme falešné fotky mučených vězňů v Iráku. V galerii Home jsme během mistrovství světa oběsili figurínu Jaromíra Jágra jako výsměch dementním hokejovým fanouškům (během vernisáže výstavy české mužstvo vypadlo, takže lze naši sochu označit za jakési woo-doo). Při akci Beauty free shop jsme nabízeli konzervy s lidským masem z irácké Falúdži, kde došlo vinou americké armády k nevídaným zvěrstvům, včetně použití fosforu. Po Czechteku jsme reagovali antiparoubkovskými plakáty. Vytvořili jsme řadu billboardů. Naposledy v Bukurešti – nápis Bakšiš složený ze žlutých hvězdiček na modrém pozadí – Rumuni se totiž v lednu připravují na vstup do EU. Hodně také pracujeme s videem. Jedna z posledních prací se jmenuje Geometrický fundamentalismus. Vzali jsme tříminutovou relaci z BBC, která se zabývala skandální kauzou, kdy britští vojáci surově bili a kopali irácké děti. Na inkriminovaných záběrech byly rozpixelovány obličeje všech agresivních vojáků. Tváře mučených a mlácených dětí ovšem zůstaly odkryty. Rozpixelovali jsme tedy obličeje všech Britů. Komentátora, nadřízeného generála i Tonyho Blaira a jediný, kdo zůstal viditelný, byly oběti.
V jiném videu jsme relaci ze CNN opatřili českým překladem, který ovšem značně zkresluje vyznění této relace. Umíte-li jen trochu anglicky a jste jako divák pozorný, po chvíli si všimnete, že v titulcích jsou zjevné nesmysly.

(…)
Chcete i inspirovat? A sami jste inspirováni?
Jsme vděčni za každého jednotlivce, kterého oslovíme. Programově ale na nikoho nenavazujeme. Podobné strategie sdělení nicméně používali již dadaisté, především John Heartfield. Toho lze označit za pradědečka levicového aktivistického umění a dá se říct i zakladatele principů internetové photoshopové koláže. Jeho slavnou koláž s Goringem jako katem třetí říše jsme parafrázovali pro svůj plakát proti Paroubkovi. Mohli bychom se také odvolávat na řadu umělců ze šedesátých let (například Josepha Beuyse), v nichž došlo k masivní politizaci západní umělecké scény. Kulturní prostředí u nás je v tomto smyslu poněkud pokřivené – vinou desetiletí komunistické diktatury se mnozí umělci dodnes považují za pravičáky a stále halasně vykřikují protikomunistická hesla. Považujeme to za kopání do mrtvoly a ztrátu času.
Inspirující pro naši tvorbu je americký lingvista Noam Chomsky, romantický anarchista Hakim Bey, Immanuel Wallerstein, Emanuel Todd, Ignacio Ramonet, Naomi Klein, ale také třeba Jean-Paul Sartre. Z domácích autorů Egon Bondy nebo Ondřej Slačálek.

Pohybujete se v prostředí alternativní tekkno scény.
Jde vlastně o paralelní kulturu, funguje výsostně protisystémově. Každý se může zúčastnit. Základem všeho je termín „DIY“ – „do it yourself“, kdokoliv může být dj, vj, šofér, všichni se mohou zapojit. Je to protest proti zkomercionalizované kultuře, ve které divák stojí na jedné straně a umělec na druhé. U tekkno kultury se tato hranice stírá. Ukázkový příklad tzv. dočasné autonomní zóny, o které mluví Hakim Bey. Najděte si ve všudypřítomné síti (které se nevyhnete) prázdné místo a tady si vytvořte vlastní sub-síť, jež vám dovolí se svobodně vyjádřit a kterou ve chvíli, kdy přestává fungovat, opustíte a přesunete se jinam.

(...)
Odpuzuje vás také jeho politické přesvědčení?
K volbám programově nechodíme, ani jsme se neúčastnili předvolební kampaně. Bylo absurdní sledovat, jak pankáči vylepují protiparoubkovské plakátky za peníze ODS. Nebo vidět Stranu zelených prohlašovat se za pravicovou stranu – to je absurdní. Jsme zhnuseni celým falešným systémem tzv. zastupitelské demokracie.

A jaký by vám vyhovoval?
Více přímé demokracie.

celý rozhovor na: ..:. Literárky.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: