[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

CzechTek na Doupově: hrozí požáry i demonstrace odpůrců (Právo.cz)


2006-07-22, 20:37:00 • Média
Z technoparty mají obavy i hasiči a zdravotníci
(František Kšajt, Právo, 22. července 2006)


Na první pohled dobrý záměr uspořádat po loňských zkušenostech technoparty v uzavřeném vojenském prostoru dostává trhliny.

Obavy ze setkání tisíců technařů v Doupovských horách, které má začít koncem příštího týdne na území vojenského újezdu Hradiště, začali mít kromě policistů i hasiči, zdravotníci a hygienici. Navíc prosakují zprávy, že proti CzechTeku 2006 údajně chtějí přímo na místě v jeho průběhu demonstrovat ekologové, ochránci přírody a další skupiny občanských iniciativ.
Na karlovarském hejtmanství se uskutečnila schůzka zástupců Karlovarského kraje, policie, záchranky a hasičů se zástupci armády. Právo o tom informovala mluvčí Kateřina Telínová.
"O akci jsme se dozvěděli z tisku. Nikdo nás předem oficiálně neoslovil a součinnost s námi neprojednával. Podle našich informací jde o akci, kdy počet účastníků může dosáhnout počtu obyvatel malého okresního města. V takovém případě jsme vnímali jako povinnost prodiskutovat společně otázky týkající se zajištění bezpečnosti účastníků," upřesnil důvod schůzky první náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jan Zborník (ODS).
"Znepokojuje nás, že dosud nevíme, jak mají organizátoři zajištěnu zdravotnickou službu," říká radní kraje pro oblast zdravotnictví Jiří Mutinský (ODS). "Jedná se o prostor, ve kterém se naši záchranáři běžně nepohybují, jde tedy o zcela neznámé místo s velmi ztíženou orientací v terénu. Chceme být připraveni na případnou pomoc, k tomu ale potřebujeme součinnost s armádou. Požádali jsme proto armádu o případnou asistenci a doprovod našich záchranářů po území," dodal.
Výsledkem je, že armáda zabezpečí hladký průjezd vozidel záchranné služby a hasičů z Karlovarského kraje do vojenského prostoru Hradiště na místo, kde se bude u Mašťova technoparty konat.

Nebezpečí požáru

Obavy vedení kraje o bezpečnost účastníků technoparty, ale i občanů kraje jsou oprávněné. Jak na schůzce uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Zdeněk Teplý, stoupá počet požárů v regionu, jejich nebezpečí hrozí v těchto horkých dnech i v prostoru, kde se bude konat Czech Tek. Ohněm může být ohrožena příroda i životy samotných technařů. Proto zástupci kraje požádali armádu o zajištění průjezdu pro hasiče a zdravotníky i o vymezení prostoru pro případné přistání vrtulníku zdravotní záchranné služby.
Uspořádání demonstrací má ze zákona přihlašovací povinnost. Starostové přilehlých obcí, které Právo v pátek oslovilo, však o demonstracích proti technoparty nevěděli. "Nic takové jsem neslyšel a nikdo sem nic nepodal," řekl Právu starosta Mašťova Josef Slunéčko (nez.). "Ani naše radnice o ničem takovém neví," uvedla starostka obce Radonice Věra Vernerová (nez.).
Zasvěcenější byl organizátor neúspěšné protestní petice občanů Radovan Večerka: "Dal jsem občanům k dispozici dopis ministra obrany s jeho negativním stanoviskem k petici. Vím o tom, že dvě tři skupiny aktivistů chystají při konání technoparty protesty. Bližší vám ale nemohu sdělit, protože jsem se zavázal, že budu mlčet," řekl Právu.

zdroj: ..:. Právo.cz :.

pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: