[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

I na letošním CzechTeku možná potkáte staré známé – Mlátičky těžkooděnné (Týden.cz)


2006-07-25, 14:56:42 • Média
Setkání bitkařů z CzechTeku
(Týden.cz, 24. července 2006)


Policie pošle na technaře stejné lidi jako loni

Stejní technaři a policisté jako na loňském CzechTeku na sebe koncem týdne opět narazí v Doupovských horách. Násilným střetům chtějí policisté zabránit nasazením zvláštních týmů, ale i masivním použitím techniky.

Na povoleném CzechTeku v Doupovských horách se koncem tohoto týdne potkají staří známí.
Proti sobě nejspíš znovu budou stát policisté a technaři, kteří se přesně před rokem střetli během násilností nedaleko západočeského Boněnova. Územím vojenského prostoru Hradiště, jehož část ministerstvo obrany zdarma pronajalo organizátorům technoparty, totiž prochází hranice mezi západočeským a severočeským policejním obvodem a krajští policisté z Plzně nepopírají, že na letošní CzechTek znovu vyšlou policisty z loňského zásahu. „Samozřejmě se to může stát. Myslíte, že si je budou pamatovat?“ ptá se plzeňská policejní mluvčí Jolana Číhová. Nových konfliktů, které by ze setkání starých nepřátel mohly vzniknout, se neobává.
„Svého“ policistu má v paměti například osmatřicetiletý Dalibor Záhora: z loňského CzechTeku odjížděl s nalomeným žebrem, tržnou ránou na hlavě a podlitinami (viz TÝDEN č. 3/06). „Byl ze Znojma. U Boněnova zasahovali policisté z celé republiky, policie ani nemůže poslat nikoho jiného,“ říká Záhora. Na CzechTek se chystá i letos. „Jestli si mysleli, že nás odradí, pletli se.“ Netuší ovšem, zda nakonec všechno neskončí násilnostmi jako loni. Nedá se totiž vyloučit, že loňská policejní brutalita letos přitáhne lidi, kteří vyhledávají násilné střety.
Policisté ale letos slibují zcela jiné zacházení. Podle policejního prezidia připravují novinku v podobě „antikonfliktních týmů“ – měly by dav zvládat podobně jako například německá policie při mistrovství světa. Ta vyslala mezi fanoušky své informátory, kteří povolali těžkooděnce pouze v případě, že se někde děly výtržnosti. Zásahy se obešly bez vodních děl i slzného plynu a týkaly se pouze lidí, kteří se závažněji provinili proti pořádku. Také policisté českých speciálních týmů by měli být v civilu. Policejní prezidium si navíc představuje, že budou technařům promlouvat do duše, ať si rozmyslí prohřešky proti zákonům.
Letos by se měli krotit i lidé v uniformách. Policie po loňských zkušenostech vypracovala manuál s podrobným postupem. „Obrazně se dá říci, že se pokusíme o to, aby měl každý svého policistu, navázal s ním kontakt, policista mu vysvětlil, že jedná protiprávně, a dal mu možnost, aby přestal,“ říká mluvčí policejního prezidia Pavel Hanták. Počty nasazených policistů ovšem úřady minulý týden tajily. Jisté bylo, že vyčlení jeden vrtulník, který má sledovat dopravu před začátkem technoparty a dohlížet na její průběh. Na silnicích bude čtyřicet policistů na motocyklech. Místní hasiči a zdravotníci očekávají posily z celé republiky. Vojenská policie bude navíc hlídat, aby se technaři po armádním cvičišti nerozutekli.Poznáš svou mlátičku z loňska? – fotozdroj: ..:. otaku-massive.org :.

Odměny za CzechTek?

Po loňském zásahu policistů proti CzechTeku se demonstrovalo, politici žádali vyšetření a tresty pro některé policisty. Dá se říci, že nastal pravý opak: policejní důstojníci, kteří zásahu veleli, za uplynulý rok povýšili. Vladislav Husák, tehdy náměstek policejního prezidenta odpovědný za uniformované jednotky (i za těžkooděnce), se stal policejním prezidentem. V pozici policejního náměstka ho vystřídal další aktér zásahu Jan Brázda, dříve velitel západočeských uniformovaných jednotek. Velitele západočeské policie Jana Moltaše prezident Václav Klaus povýšil na generála.

zdroj: ..:. Týden.cz :.Svatá policejní trojice zásahu proti CzechTeku 2005
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] MtR: error (25.07.2006, 16:56:22)
"Proti sobě nejspíš znovu budou stát policisté a technaři, kteří se přesně před rokem střetli během násilností nedaleko západočeského Boněnova."
[2] krtek: (25.07.2006, 20:22:12)
Von tam asi fakt byl ňákej second czechtek...
[3] Roman: Blízko (26.07.2006, 02:10:53)
Vono v těch západních čechách je všechno "nedaleko" všeho :-)