[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Na freeteknu nejsou lidi rozmazlení, přechodí i zlomenou ruku - o přípravě letošního CzechTeku (Techno.cz)


2006-07-30, 9:57:00 • Média
Appu: "DIY kultura je hlavně komunitní věc."
(Juki, Techno.cz, 29. července 2006)


Proniknout z pozice novináře mezi komunitu, která medializaci všeho druhu nadmíru nesnáší, se nepodaří úplně snadno. František vulgo Appu patří mezi početnou skupinu lidí, která se podílí na koordinaci letošního ročníku největšího freeteknivalu ve střední Evropě. Po loňském masakru to rozhodně není jednoduchý úkol. I přes časovou tíseň nám věnoval pár minut k zajímavému povídání a my Vám ho paralelně s Czechtekem 2006 nabízíme k přečtení. Rozhovor doporučujeme zvláště návštěvníkům, kteří se do Hradiště vydají poprvé. Hezkou zábavu!

(…)

Hodně lidí si láme hlavu s tím, jak se organizuje takový Czechtek. Někdo si říká, že je to živelné shromáždění, kdy na nějakou louku najede pár systému a ostatní se přidají, jiní za tím zase vidí konkrétní osoby…

Koordinace existuje až v dnešní době. Czechtek je de facto festival jako jakýkoliv jiný. V každé zemi existuje nějaký teknival, lidi to vědí a těší se na něj. Organizace se vlastně dělat nemusí, protože ta se dělá sama a platí, že každý účastník je zároveň organizátor. Na Czechtek nyní jezdí desetitisíce lidí a už dávno to není věci techna. Slyšíš tam breakbeat, skáčko, reggae a někdy dorazí i kapelky s kytarama.

U systémů je jedna velice zajímavá zvláštnost, relativně dost paradoxní k mainstreamové scéně. Totiž, že DJ není za stěnou z reproduktorů vůbec vidět. Jak to?

Je to právě tím, že lidi u téhle muziky nechodí na DJe, ale na systém. Takže pokud je někdo členem systému, hraje za něj a nejde mu o to být známou osobností. Když lidé kladně hodnotí sytém, je to super pocit. Prostě nejde ani tak o individualismus jako o týmovou hru.

Ještě před pár lety bylo možné vnímat Czechtek jako určitou revoltu vůči společnosti. Myslím jako demonstrace vlastního pohledu na způsob zábavy a životního stylu jako takového. Časem, jak se celá kultura začala rozrůstat, hodně ortodoxních systémáků se rozhodlo ve svých aktivitách nepokračovat. Nebo alespoň na Czechtek nejezdit. Myslíš, že téhle kultuře vadí lehká dávka legality?

Máš pravdu. Jsou tu ortodoxní systémy, které nejedou, protože to je na ně jednoduše moc. Na druhou stranu to tak musí být, protože udělat podobnou revoltu už není vůbec nic jednoduchého a Czechtek stále platí za určitý trn v oku. Navíc na teknival jezdí hodně lidí, kteří s touhle kulturou nemají nic společného a to mnoha systémům také dost silně vadí. Já si, ale myslím, že není na škodu, když přijedou i lidi zvenčí, pobaví se a třeba si na spoustu věcí upraví názor.

Myslíš tedy, že návštěva Czechteku lidmi, kteří jsou úplnými outsidery je nějakým přínosem? Jak pro systémy, tak pro návštěvníky samotné?

Těžko říct. Jak jsem řekl, je dobré, že dorazí lidé, kteří můžou v konfrontaci změnit názor. Základem, ale je, že komunita o medializaci vůbec nestojí. Jde o to, že bychom byli raději, kdyby tam těch lidí byla třetina a byli tam jenom ti, které to baví a berou to vážně.

celý rozhovor na: ..:. Techno.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: