[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Aliance23: Řešení letošního CzechTeku odpovídá situaci, jiný prostor bychom těžko sehnali (Respekt)


2006-07-31, 16:35:43 • Média
Kmen technařů tančil v míru
(Jan Kovalík, Respekt, 31. července 2006)


Letošní CzechTek odhalil tajemství: levnější a lepší než posílat na tančící mládež tanky je prostě se s ní dohodnout.

Je pátek odpoledne a z rádia hlásí další útok na teplotní rekord. Do vojenského prostoru Hradiště přitéká hlavní vlna účastníků CzechTeku 2006. Na louce mezi malými kopečky už tančí zhruba tři tisíce lidí. Druhý den ve stejnou dobu jich tu už poskakuje dobrých 25 tisíc.
U příjezdové silnice postává namísto hrozivých loňských těžkooděnců trojice policistů v oranžových vestách s nápisem Antikonfliktní team a přijíždějící auta pouštějí bez okolků dál. Je to zvláštní pohled. Na louce jsou roztroušena torza jednopodlažních budov a mezi nimi se tyčí běžné městské lampy, které jsou již nefunkční. Tohle tu zbylo po vojácích, kteří zde roky prováděli manévry.

Mrtvé území právě ožívá, místo lamp se rozsvěcují stroboskopy a na louce vzniká nové městečko s vlastními ulicemi. A také s vlastními pravidly a zákony. Na území tohoto městečka sestaveného z aut, hudebních lešení, přívěsů a stanů není vidět ani jednoho policistu. Kolem „hlavní ulice“ jsou seřazené mobilní toalety a přistaveny nádrže s vodou. Mezi lidmi a auty se občas objeví záchranná služba a její posádka vypadá, že si službu vybrala dobrovolně. Z bočních otevřených dveří si fotí tanečníky, mávají jim a smějou se na celé kolo. A nutno podotknout, že účastníci CzechTeku patří k těm fotogeničtějším. Před některými soundsystémy to leckdy vypadá jako přehlídka nějakého piercingového a kadeřnického studia. Kdo chce, může si u vybraných barů koupit samolepku za padesát korun a přispět tak na organizační náklady.
Zvláštní samolepky by měly mít nalepené i bary. Znamená to, že jejich majitelé zaplatili organizátorům čtyřtisícový poplatek za provoz. Jako vždy vládne pravidlo, že bar mohou provozovat jen lidé, kteří přivezli svůj soundsystém a hrají. Letos se tato dříve nepsaná pravidla stala oficiální normou, protože technaři si pronájem prostoru legálně dohodli s ministerstvem obrany (za částku zhruba dvacet tisíc korun). Je ale vidět, že oproti minulosti sem letos přijeli někteří podnikavci s jediným cílem – co nejsnadněji vydělat peníze. „Podívej se, máš tady pár trapnejch repráků jakože soundsystém a vedle tři pípy s chlazením a profesionální lednice. Tak komu tu chceš namluvit, žes přijel hrát a ne vařit prachy,“ říká jeden z organizátorů člověku, který odmítá zaplatit poplatek. Na podobné obchůzce jsou členové pořádající Aliance23 už potřetí. Pokud dotyčný přes trojí výzvu odmítá zaplatit, čeká ho při čtvrté návštěvě fyzické upozornění. Tato pravidla platí proto, že soundsystém musí přivézt velkou aparaturu, zaplatit agregáty na elektřinu, naftu a hlavně hraje hudbu. Provoz baru je pak jediný způsob, jak se mu vložené peníze mohou vrátit. „Pro mě to samozřejmě není nic příjemného, ale když si sem někdo přijede prostě jen namastit kapsu a nechce přispět na úklid a tak, dostane přes držku. Jinak to nejde,“ říká jeden ze členů Aliance23, Tomáš Měřička zvaný Měřák ze soundsystému AKA. Nutno říci, že pohrůžka funguje: hamižný barman nakonec vyplatil organizátorům o tisíc korun víc nad stanovenou taxu.

Takže jsem rád

Aliance23 vznikla proto, že pro jednání s ministerstvem obrany o pronájmu pozemků pro CzechTek bylo nutné vytvořit právnickou osobu. Zasedli v ní zástupci největších českých soundsystémů, kteří odpovídají i za organizaci akce a včasný odchod a úklid pronajatého prostoru. Náplň samotného teknivalu – tanec od večera do rána a od rána do večera – zůstala beze změny oproti předchozím ročníkům, letošní novinkou by měla být jen policejní zdrženlivost.
A policisté jsou opravdu k vidění jen na několika stanovištích u příjezdových cest. Je znát, že se snaží všemožně vyhnout konfliktním situacím a veškeré své jednání natáčejí na kamery. Také ochota informovat a vstřícnost je oproti minulým ročníkům velká. Namísto tradičních odkazů na tiskové mluvčí policisté bez problémů vysvětlují, jak se kam dostat, kudy se dá projet, ale třeba i akce, které právě provádějí. Na jednom z jejich stanovišť právě začal někdo křičet o pomoc. Dvojice policistů odnáší do sanitky mladíka, který se jim všemožně vzpouzí. Zápolící trojici pečlivě filmuje další policista. Přivolaný policejní psycholog vysvětluje, že mladík měl sebevražedné sklony a právě před chvílí odmítl pokračovat v uklidňujícím rozhovoru, proto lékař zvolil raději násilné převezení do nemocnice. Doktor Josef Kočárík tu ale primárně není kvůli uklidňování sebevrahů. Jeho hlavní pracovní náplní je udržovat v psychické pohodě policisty. To je u zásahů české policie vedle nasazení antikonfliktního týmu další novinka. Minulý rok například zasahující těžkooděnci čekali celý parný den v plné zbroji bez vystřídání na rozkaz zasáhnout. Výsledek nesmyslně brutálního zákroku nakonec ukázal, jak se tato hloupost a bezohlednost nadřízených podepsala na jejich psychice.
Chápou tedy technaři dohodu se státem jako gesto sympatické vlády? „Nic jiného nám nezbývalo. Dostali nás tam, kam chtěli. To řešení odpovídá politické situaci a my bychom podobný prostor jinak nesehnali,“ říká již citovaný Měřák. „Ale vypadá to tu dobře, takže jsem rád.“ A samotní účastníci vypadají také spokojeně. Několikadenní technosiestu si užívají ze všech sil. Vadí jim nějak to, že CzechTek letos nebyl zahalen konspirací a je posvěcen státní mocí? „Já jsem rád. Štvalo mě kolem sebe vidět desítky policajtů v brnění. To není nic příjemnýho. Takhle je to mnohem lepší,“ říká Martin (23) z Ostravy. „O nějakou konspiraci nejde. Je skvělý, že nás nechají na pokoji. Takhle to ale mohlo fungovat od začátku,“ míní Karolina (26). Každoroční rituál tak ještě hučí Doupovskými horami a spokojeni mohou být milovníci techna, policisté, ale třeba i vy. Minulé rozehnání tanečníků nás všechny stálo přes třicet milionů korun, letos bychom měli zůstat na nule.

Foto popis| Vítán je každý. Ale prachy, prosím, nevařit.
Foto autor| foto Günter Bartoš
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] julie: czechtekk (31.07.2006, 17:57:19)
naprosta spokojenost, jediny co mi vadi, ze uz jsem zase doma a mam pred sebou dlouhej rok cekani na dalsi czechtekk...
[2] jky: (31.07.2006, 18:13:00)
velmi vydařená akcička, až na pár cajtíků kteří nás při příjezdu směrovali fur do kolečka radonice - radechov, po druhém kolečku jsme to struhli posvém a dojeli no problemo, zmrdi! jinak full staf ještě teď!
[3] dwacettrojka!!! woe: axe (02.01.2008, 13:50:35)
cztk 06 byl fuckt moooc dobrej...skoro zadny prudy a proste pohoda :D