[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Paroubek: Poučil jsem se, technaři nešíří AIDS, ale loňský nesmysl nepřiznám (Nedělnísvět.cz)


2006-07-31, 18:44:45 • Média
CzechTek: rekordní mejdan v režii státu
(Jana Nováková, Daniel Deyl, Nedělní svět, 30. července 2006)


HRADIŠTĚ – Technaři přes noc přestali šířit AIDS, žloutenku a salmonelózu. Z posedlých lidí s anarchistickými sklony se stali spořádaní příznivci moderního umění. Silácké demonstrace proti pokojné společnosti se proměnily v běžnou zábavu, jíž se netřeba obávat. CzechTek 2005 a 2006 se – alespoň v očích úřadů – nemohly lišit víc.

Na letošní technopárty na severozápadě Čech dorazilo čtyřicet tisíc lidí, což z ní činí dosud daleko nejmasovější tuzemskou akci svého druhu. Zatímco však před rokem v Mlýnci na Tachovsku tekly policistům nervy a tanečníkům krev, letošní mejdan probíhal za státní asistence – a v klidu. Obrat o 180 stupňů v přístupu k technu a jeho vyznavačům se tak vládě podle všeho vyplatil.

A obrat to byl více než důkladný. Když před rokem tehdy čerstvý premiér Jiří Paroubek obhajoval policejní zásah proti technařům, nešetřil odsudkem. Úvod tohoto článku cituje z jeho textu, jejž krátce po zásahu otiskly Lidové noviny. Policie podle něj bývala dříve příliš tolerantní, když nad technovečírky přivírala oči; agresivní střety s policisty vyvolávali „přívrženci párty“; technaři měli problém s elementární hygienou, zamořovali celé lokality odpadky a vůbec byli nepřáteli a škůdci.

Dnes je všechno jinak. „Když se neobávají v Berlíně milionu lidí, proč bychom se měli obávat my?“ odpověděl Paroubek otázkou na dotaz NS, zda společenské nebezpečí rozsévané sestavami reproduktorů za posledních 12 měsíců nějak zásadně polevilo. „I já jsem se poučil,“ řekl Paroubek. „Loni jsme tu situaci trochu podcenili.“
Hlavní problém, pronájem vhodného pozemku, vyřešila vláda po svém. Zběsilým anarchistům pronajala na týden šedesát hektarů vojenského prostoru za celkem 24 tisíc korun. „Kdybych loni věděl to, co vím letos, znovu bych volil letošní model, který vyhovuje všem,“ řekl premiér. Znamená to, že od základu změnil pohled na technaře a jejich hudbu? „Jestli myslíte, že vám přiznám, že jsem tehdy napsal nesmysl, tak to rozhodně ne,“ reagoval na příslušný dotaz Nedělního světa.

více na..:. Nedělnísvět.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: