[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Konopný ombudsman: Technoparty ve spolupráci se státními složkami je absurdita nemající nikde ve světě obdoby (MF DNES)


2006-08-1, 17:05:36 • CzechTek
CzechTek a svoboda svázaná strachem
(Marek Jehlička, MF DNES, 31. července 2006)


Techno se zrodilo ze svobody. Techno je svoboda. Žádné hudební nástroje, žádné noty, žádná pódia. Dunivý monotónní rytmus evokující pradávné údery šamanských bubnů, ohně, tanec pod širým nebem, extázi. Techno může dělat každý, kdo má smysl pro rytmus. Stačí pár desek, gramofony, mixážní pult a silný aparát. To všechno můžete nacpat do auta a jezdit po celém světě. Zaparkujete svůj soundsystém, kde vás napadne, a uděláte si party. Když se domluvíte s dalšími kamarády a na jedno místo se sjede více soundsystémů, je z toho velká party. Tak vznikl CzechTek.

Letošní CzechTek je jiný. Je to poprvé v historii, kam moje paměť sahá, kdy se technaři domluvili s úřady a přijali nabídku, že svoji nonkonformní party uspořádají ve státem určeném vojenském prostoru. Je to poprvé v historii, kdy je místo CzechTeku známo dopředu. Je to poprvé, co se technaři rozhodli se bavit dva dny pod dohledem policie.
Všechna ta pravidla a státní dozor mi k téhle kultuře nějak nesedí. Měli ale technaři na vybranou? Po loňském policejním výprasku, kdy mnoho z nich skončilo v nemocnici, asi sotva. Mohli buď riskovat další masakr, nebo kývnout na Bublanovu nabídku. Letošní CzechTek je zkrátka tak trochu svoboda svázaná strachem. Buď se bavte, kde vám řekneme, nebo dostanete výprask. I tak si lze velkorysost ministerstva vnitra vyložit.
Technoparty, která se koná ve spolupráci se státními bezpečnostními složkami, je absurdita nemající nikde ve světě obdoby. Anglické soundsystémy nám možná budou závidět. Velká Británie se totiž s technokulturou vypořádala zákonem, podle něhož mohou tamní policisté rozehnat každou party, které se účastní více než dva lidé. Z tohoto pohledu lze letošní dohodu pořadatelů CzechTeku s úřady považovat za jednoznačnou výhru.
Je otázka, zda je to výhra i pro technokulturu jako takovou. Opravdu mohou ty divoké, nezkrotné, nonkonformní a undergroundové ideály, k nimž (co si budeme nalhávat) patří i experimenty s marihuanou, LSD, extází a dalšími drogami, fungovat pod dozorem policie? Je tato symbióza udržitelná i v dlouhodobějším horizontu? Vydrží se technaři svobodně a uvolněně bavit s pocitem, že jim na záda koukají stovky policejních očí?
Letošní CzechTek je experimentem jak ze strany pořadatelů, tak ze strany státu. Bude zajímavé sledovat, co se bude dít dál. Pokud CzechTek zůstane pod státním dozorem i v dalších letech, umím si docela dobře představit, že úřady budou chtít zajistit dostatek mobilních toalet, adekvátní počtu účastníků. Při počtu 40 tisíc lidí to nebude zanedbatelná suma. A to nemluvím o zajištění zdravotníků a dalších hygienických a bezpečnostních opatření. Náklady organizátorů tak porostou a snadno se může stát, že největší a nejdivočejší otevřená party pod širým nebem se za pár let ocitne za plotem, u něhož se bude vybírat vstupné. Bodyguardi všechny účastníky u vstupu pěkně prohmatají, jestli u sebe nemají zbraně, drogy či ostré předměty, každý dostane na ruku pásku nebo razítko, plakáty budou všude viset dva měsíce předem a lidé se budou hezky a organizovaně bavit jako na každém jiném festivalu. Kdyby se takový scénář naplnil, veřejnost jistě bude spokojená a její političtí představitelé rovněž. Lidé, kteří technem žijí, a nemluvím teď o těch, kteří se jednou za rok jedou podívat na CzechTek, se však jen těžko smíří s mantinely, které jim stát vyměří. Pokud však technaři přece jen sleví ze svých ideálů výměnou za kontrolovanou možnost zábavy, stáváme se svědky významného historického okamžiku, kdy se nejsilnější kontrakultura dneška transformuje do zajetých kolejí. V takovém případě stojíme na konci ideového hnutí; spoutaní a ochočení technaři už nebudou mít co nabídnout.

***

Marek Jehlička
konopný ombudsman
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] on.dra: (01.08.2006, 18:37:31)
Váš text je velmi zajímavý, bohužel s nepřesnostmi. Nechci napadat vaši paměť, ale:
Není to poprvé, co se místo cztk ví dopředu - pouze je to poprvé, kdy média informují o místě konání dopředu.
Není to první legální cztk - legální byl kupříkladu ten v Kopidlně - louka byla legálně pronajata, úřádům bylo vše oznámeno. Byly na ní řádně pronajaté mobilní toalety a dokonce se vybíralo parkovné za každé auto. Ano, nebyla zde objednána záchranka, policie ani hasiči - ale to neznamená, že nebyl legální.
CzechTek netrvá dva dny - trvá většinou kolem týdne.
V Anglii mají velmi tvrdé zákony, stejně tak ve Francii či jinde - ale jste velmi odvážný, pokud si troufáte tvrdit, že nikde jinde na světě neexistuje akce typu cztku pořádaná za spolupráce policie. Nevěřím, že jste si zjišťoval ve všech zemích světa, zda se tam konají teknivaly a zda za spolupráce policie či ne.
A k vašemu závěru - tak toho se také nebojím - tato jak vy píšete "kontrakultura" do kolejí nezajede. Je to velmi jednoduché - v okamžiku komercionalizace (podotýkám že slovo legální nerovná se komerční) to přestane být zajímavé. Prostě pokud by hrozily vámi zmínění bodyguardi atd., tak se to přestane dělat. Soundsystémy pojedou jinam a cztek nebude. Nezapomeňte prosím, že CzechTek je pouze vizitka české tekno scény, špička ledovce, moloch typu trutnovského festivalu. Setkávají se zde lidé, co celý rok pořádájí hudební produkce ve všech koutech republiky. Ale není to nic závazného, ani nutného. Konec CzechTeku může nastat velmi jednoduše - ovšem konec kultury velmi těžko. Je to jako byste tvrdil, že když skončí festival v Trutnově, zhroutí se celá česká rocková scéna. Pokud jde o mne, myslím, že je docela dobře možné, že CzechTek v budoucnu nebude - a nebylo by to vůbec špatně. Je dobré si odpočinout, nechat média pátrat po jiných sezónních soustech a pak zase někdy něco v klidu uspořádat. A pokud politici ve spolupráci s policií budou chtít zašlapat CzechTek do země, ať to klidně udělají - tato kultura je jako internet - můžete zničit buňku, ale nemůžete zničit celek - vždycky se někde vynoří nová a nahradí tu chybějící.
on.dra
[2] BESTA: hmm (01.08.2006, 18:54:59)
Myslim si ze mas uplnou pravdu...je videt ze o cztku neco vis myslim si ze by nikdo kdo newi poradne ani co to cztk je by o nem nemel psat.A este dby ste mohli prestat psat a rikat "TECHNARI" byl sem na cztku us parkrat a jesli sem jich potkal 10 je to dost a techno se tam taky skoro nehraje.Je to mnozna moc ale nemohli byste vsechna media zacit rikat "SYSTEMACI" dik moc me jako systemaka to urazi dis v TV reknou ze tam sou sami technari dik a cooos jo jesli to nevite tak se prej kazdej rok na teku sjizdej policajti tak to sou asi fetaci bo newim best.a
[3] www: (02.08.2006, 20:02:33)
Hm, ty by ses měl prvně naučit psát česky a nemaskovat svou negramotnost "W".

[4] www: (02.08.2006, 20:04:00)
Hm, ty by ses měl prvně naučit psát česky a nemaskovat svou negramotnost "W".