[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Prvotní objednávku po tvrdém zásahu proti CzechTeku vytvořila média (Týden.cz)


2006-08-7, 11:01:52 • Média
CzechMediaTek
(Martin Fendrych, Týden, 7. srpna 2006)


Letos jsme ale měli moc pěkný CzechTek, technofestival, opravdu se povedl. Minule se nepovedl a předminule taky ne, ale letos, panečku, to byla radost.
Že byl nějaký CzechTek 2002 nebo 2003, to skoro nikdo ani neví. Zato se ví o CzechTeku 2004 v Boněnově na Tachovsku. Tam došlo k prvnímu "maléru", neboť neukáznění technaři pošlapali louku panu Liboru Lúdikovi, podnikateli z Oveských Kladrub, a do případu vstoupila rozhořčená média: Jak to, že policie nezasáhla? Jak to, že nechala ničit soukromý majetek? Nač si ozbrojence platíme, když nechají technaře řádit! "Lidské kobylky zničily ekologickou pastvinu," psalo se tehdy. Později se ukázalo, že škoda nebyla tak velká, ale kauza CzechTek se zrodila a žila.

O rok později, loni, se proto policie lépe připravila. Aby ne: měli jsme čerstvého premiéra, jistého Jiřího Paroubka, a tento úctyhodný muž byl žádostiv lidu předvést, že on se s nějakými sjetými tanečníky mazat nebude. Pronajatý pozemek byl pro CzechTek 2005 na louce blízko Mlýnce u Tachova malý, policie (nezapomeňme: vyzvána o rok dříve médii) zasáhla brutálně, ošetřeno bylo na sto lidí, 34 odvezeno do nemocnice, z toho 26 civilů a osm policistů, kteří se předtím desítky hodin pařili na slunci v černých uniformách zásahových jednotek. Mediálně to klaplo, bylo o čem psát. Jen novináři trošku otočili – vyčetli policii, že byla moc zlá a jednala na objednávku politiků. To asi ano, ale původní objednávka přišla, jak víme, odjinud.
Zato letos, CzechTek 2006 v Doupově, ve vojenském újezdu Hradiště, to byla pohádka. Policie se mediálně připravila. Netloukla nikoho. Jak řekl jeden z účastníků: "Policajty jsme si mazali na chleba, tak byli vláčný. Málem si lehali na zem, abysme si nezadělali boty vod bláta." Byl to obrázek vzájemné úcty a přátelství. Nad technaři se vznášel vrtulník s ministrem vnitra Bublanem, zatímco na louce seděl na polní stoličce policejní prezident Husák a televize s ním natáčela interview. Žádné rány, kopance, toliko krása moderní kultury střežené službou jménem policie.
Co to? Ozbrojený sbor jednal samostatně. Nebyla politická objednávka.
Nebo, pokud ano, opačná než loni. Nikoli ukázat tvrdou pěst, ale milou tvář, případně pomocnou ruku. U nás neobvyklé, tak, jak to má být.
CzechTek 2007? Média už tam nepojedou, budou muset rozdmýchat něco jiného...

zdroj: ..:. Týden.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: