[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Velká Británie: Nová klasifikace drog podle realné nebezpečnosti (Osel.cz)


2006-08-12, 12:34:00 • Média
Je horší extáze nebo alkohol?
(Josef Pazdera, OSEL.cz, 3. srpna 2006, 5:31)


Otázka by se mohla zdát přihlouplou, kdyby na jejím zodpovězení nezáviselo rozhodování soudců a vyměřování trestních sazeb. V Británii se nyní tento problém snaží řešit za přispění vědy. Vládní komise navrhla přehodnotit a znovu kategorizovat škodlivost drog.

Extáze z pohledu zákona figuruje ve většině zemí v „nejvyšší“ skupině, tedy v kategorii nejnebezpečnějších drog. Je ale opravdu tak škodlivá? Jak je na tom ve srovnání s alkoholem nebo tabákem? Členové britského parlamentu dospěli k rozhodnutí, že stávající klasifikace drog neodpovídá a že je založena mnohem více na politických argumentech než na vědeckých poznatcích.

(…)

Ve snaze zhostit se úkolu a dát dohromady novou tabulku nebezpečnosti, vyšel parlamentní výbor z dřívějších publikací psychofarmakologa Davida Nutta z Bristolské university. Ve zprávě se praví, že potenciálně nebezpečné drogy se posuzují podle třech hledisek. zdravotní hledisko z pohledu škodlivosti pro uživatele, schopnosti navodit závislost, a sociální dopady spojené s užíváním dané látky.

více na: ..:. OSEL.cz :.zdroj grafu: ..:. BBC.co.uk :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] xChaos: (13.08.2006, 12:37:21)
Konopí hned vedle rozpouštědel ?
[2] Niv-Mizzet: Njn, aku metriku si zvolite... (13.08.2006, 17:11:35)
"Vědci v tom už takové jasno nemají. Tvrdí, že snaha rozškatulkovat hromadu tak různorodě působících látek a setřídit je do nějakého jednotného pořadníku, je vším možným, jenom ne vědeckým počinem."

To asi odpoveda na vsetko. Meranie "nebezpecnosti" je nezmysel, zavisi ako clovek s tym nalozi. Ked si zvolim ako metriku pomer ucinnej davky a smrtelnej davky, tak to vyjde zhruba takto:

-najmenej skodlive: derivaty kyseliny lysergovej, salvinorinove diterpeny (ucinna davka radovo stovky mikrogramov, smrtelna prakticky nedosiahnutelna, jedine ak schvalne)
-malo skodlive: THC (smrtelna davka je ohromna)
-nieco medzi: asi derivaty amfetaminov, vratane MDMA, ale tiez zavisi ako ktore, niektore ako methadon maju skor opiatovy efekt; ketamin,...
-nebezpecne: alkohol, mnohe tropanove alkaloidy (atropin, skopolamin, solanin), derivaty morfinu; snad aj nikotin. Tropanove alkaloidy su jedovate hlavne pre traviaci trakt, ine formy nie su az take jedovate.

P.S.: pisem to z hlavy, takze je mozne ze som obcas tie cisla trocha poplietol, nicmene vacsinou by to malo sediet. Niektore si uz nepamatam, ako napr. indolove alkaloidy, muskarin, atd.