[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Michael Kocáb: Vláda pojala loňský Czechtek jako třídní boj (Nedělní Blesk)


2006-08-14, 10:41:10 • Média
Michael Kocáb: Bouchly mi saze
(Věra Keilová, Nedělní Blesk, 13. srpna 2006)


Frontman Pražského výběru, virtuóz na varhany, bývalý poradce Václava Havla, otec i dědeček. To je v jedné osobě Michael Kocáb (52). Muž překypující energií, nápady a jak se zdá i dobrou náladou. Co plánuje s Výběrem? Proč celé léto maká a jak se zhostil role dědečka?

Povídání v trojské vile začalo trapasem. Diktafon, který jsem vytáhla z kabelky, se ne a ne rozběhnout a stávkoval, i když jsme v něm postupně vyzkoušeli všechny tužkové baterie, které jsme v domě našli. A pak přišlo vysvětlení: Způsobila to zmáčknutá »pauza«. „Nic si z toho nedělejte,“ řekl mi na to Michael Kocáb, „Tady je trapas přímo povinností! To byl pro naše interview ten nejlepší začátek…

* Tak jo. Jak se tedy právě teď máte?
Makám. Neplánuju vůbec žádnou dovolenou, jinak bych to nestihl.

* A co vlastně?
Asi před rokem a půl jsem najednou hrozně znervózněl. Uvědomil jsem si, že už zase nemám tolik času a popadlo mě skladatelské puzení. Došlo mi, kolik času už jsem »profl ákal« a pustil jsem se do skládání naplno, což mě drží pořád. Pracuju i 12 hodin denně.

* Prý jste si oblíbil techno. Jak vás tenhle žánr ovlivnil?
Každá mladá generace má svou generační hudbu, která jí přináší pocit jinakosti. A to je pro ně teď mj. techno. Když se mladí však setkají s nepochopením anebo se »jejich« hudba pro ně dokonce stane prostředkem jakéhosi boje s »gouvermentem«, tak se v tom vidí ještě víc. A to, jak proti nim u nás vloni na CzechTeku zasáhla policie, se pro ty mladé rovnalo přímo boji za svobodu.

* A jak byste tedy tu situaci kolem loňského Czech Teku řešil vy?
V různých zemích to řeší různě, ale rozhodně není možné pustit na ně armádu policajtů a řezat je hlava nehlava. Policajti mají spíš jít až po konkrétních excesech. Jenže tehdejší vláda to pojala jako třídní boj. A vlastně i tohle umocnilo moje odhodlání udělat tuhle desku. Techno mě oslovilo, protože přináší nový rozměr. V populární hudbě se pracuje formou sloka, refrén, sloka, což je ta nejjednodušší hudební forma. Techno melodie ani refrény vesměs nevyužívá, pracuje s rytmickými koberci a ve svých uměleckých vrcholech používá i hudební tektoniku-výstavbu a dokáže udržet pozornost posluchače podstatně delší dobu. Myslím, že v budoucnu bude možné kombinovat tento žánr s vážnou hudbou, protože tam jsou určité společné principy. A mně teď z mých skladeb také vlastně začaly narůstat takové, jak já tomu říkám, technopunkmetalové mikrosymfonie. Mají třeba i devět minut.

* A o čem pak jsou texty?
To jste kápla na to nejtěžší. V rockové hudbě je na to »kopyto« a každý ví, jak na to. V technu se až na výjimky nezpívá. Já jsem ale na svých textech závislý, a tak se to všechno snažím skloubit. Riskuju opět kritiku a nepochopení, ale je mi to jedno, protože vím, že většina experimentů se setkává s rajčaty. Já ale naštěstí nejsem závislý na okamžitém pochopení a stačí mi naděje, že se to bude líbit alespoň někomu. Malíři taky malujou klikiháky a nepřemýšlí o tom, jestli to lidé přijmou nebo ne.

* Souvisí to nějak s krizí v Pražském výběru?
Dohodl jsem se s Pavlíčkem, že krizi Pražského výběru už nebudeme v tisku rozebírat. Nikam to nevede. V současné době dokončuji 2 CD. To první je mým novým sólovým experimentem, jakousi technopunkrockovou poezií v hodně tvrdém kabátu. Současně vzniká rockové CD, které bylo původně určeno pro Pražský výběr, ale vzhledem okolnostem, v kapele nastaly, přemýšlím, že ho vydám pod názvem Prasklý výběr. Co je teď lepší než přiznat na rovinu a s nadhledem, jak to s Výběrem je? Obě alba zatím plánuji vydat jako 2CD, protože vznikají současně a se stejnými muzikanty: Kinská, Kryšpín, Proudfoot, Jakubec a hosté.

* Nelitujete toho, že už neděláte politiku?
Bavilo mě to a kdyby mě tam osud zavál znovu, nebránil bych se. Sám proto ale neudělám nic. V roce 1989 mě do politiky vtáhla revoluce. Politika mě zajímá stále. Poznám to podle toho, že když si v noci pustím televizi, kde vysílají přenosy ze sněmovny, nedokážu se od toho odtrhnout. (smích)

* Post ministra kultury by vám určitě seděl…
Kdybych se jím, čistě hypoteticky, stal, tak jenom proto, abych toto ministerstvo zrušil. Ve vyspělé společnosti by kultura řízena být neměla a ochrana památek atd. může být pod jiným ministerstvem.

* Vydělal jste si jako politik?
Ve Federálním shromáždění jsem nějaký, tehdy ještě relativně nízký plat měl, ale veškeré své následující politické aktivity jsem už dělal bez honoráře, jen z pocitu odpovědnosti vůči nově se rodící demokracii.

* Co vaše dcery a syn?
Mikimu je deset let, je to skvělý kluk a báječně si s ním rozumím. Má rád počítače a není pro něj problém nainstalovat i složitější programy. Dost spolu ulítáváme na computerových hrách. Jessica, ta má ve svých osmnácti letech pocit, že jsem nejspíš spadl z višně – ale hraje pěkně na piáno a je to osobnost. No a starší, jednadvacetiletá Natálka se po narození syna uklidnila a vycházíme dobře. Studuje scenáristiku na FAMU a její tříletý Vincent je kluk jako buk a miluje Mikiho. Natálka vlastně vyrovnala skóre – jako fotr jsem byl starý, ale zato jsem docela mladý děda. Obě moje dcery inklinují k psaní a k filmu, v tom je maximálně podpořím.

***

CzechTek bych tenkrát řešil jinak

Novátorství se vždy setkává s rajčaty

* O krizi v Pražském výběru už nechce mluvit
* Pustil se do práce s vervou buldoka
* Co by změnil jako ministr kultury
Foto popis| Pražský výběr je pro něj srdeční záležitost
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] platno: kocab (14.08.2006, 14:11:29)
Ve výčtu funkcí p. Kocába jste zapomněli uvést ještě jeho jednu zásluhu - vytunelování fondu Trend. Jen pro upřesnění!
[2] Niv-Mizzet: Nech sa vykeca ;-) (14.08.2006, 14:41:28)
Sak dojde k sporu, hehe
[3] www: (14.08.2006, 14:48:05)
To je ale hňup ten p. Kocáb.
[4] www: (14.08.2006, 14:58:02)
Co se to děje? Letošní Czechtek už není zajímavej, že se začalo zase povídat o tom loňským?
[5] Hanys: (14.08.2006, 15:09:27)
tekarum tem je tu hej, na Kocaba se vyprdej ..
[6] krtek: (14.08.2006, 18:31:36)
Technopunkmetal nezní špatně,ale jestli to zase zpizdí tím svým kvílením..
[7] Fízl: (14.08.2006, 20:45:13)
Na Václavským Václaváku, já bych řek, že spíše kvílí ty vaše sauntsystémy, nebo jak těm bednám se samolepkami říkáte. Už ani zastánce technařů Kocáb vám nevoní? To za chvíli i dědeček Havlů bude ten špatnej. Jo ale jinak Kocáb coby umělec se nemůže srovnávat s těma smetákama na těch vašich polních sešlostech. On je ale komerční, takže špatný.......
[8] pracujici matka: dedecek Havlu (14.08.2006, 23:20:35)
je kreten minimalne od te doby co chodi na snidane s Buldozerem
[9] Jiří Paroubek: Buldozer..? (14.08.2006, 23:51:32)
To jako se mnou???
[10] Niv-Mizzet: Vysvetlenie (15.08.2006, 17:03:31)
Porazila vas chodiaca Fibonacciho halda. Njn, Dependency hell ;-)