[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

I přes loňské protesty veřejnosti nebylo za Czechtek vzneseno žádné obvinění (Metro)


2006-08-16, 21:04:37 • Média
Policejní zásah bez trestu
(Petr Prokopec, Metro, 16. srpna 2006)


Státní zástupkyně nechala znovu otevřít případ policistů, kteří zkopali ležícího technaře
Loňský brutální zátah policistů na technoparty CzechTek sice nějaký čas plnil titulní stránky českých i zahraničních médií, ale i přes celou řadu demonstrací za odvolání ministra Bublana a Paroubka nebylo dosud vzneseno žádné obvinění.
Plzeňské státní zastupitelství sice na případu pracovalo celý rok, ale jak uvedla žalobkyně Antonie Zelená, žádného z policistů nešlo obvinit kvůli tomu, že nebyli k poznání. Na začátku tohoto týdne byl tedy celý případ uzavřen, ale nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká včera nařídila, aby vyšetřování vedené proti zákroku čtyř chebských policistů pokračovalo. Podle mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství kontrola zjistila, že Inspekce ministra vnitra odložila případ předčasně. Uvadí rovněž, že kompletní nebylo ani dokazování.
„Nejvyšší státní zastupitelství vrací vyšetřovací spis v kauze zákroku členů pořádkové jednotky Policie ČR proti účastníku technoparty CzechTek 2005 Okresnímu státnímu zastupitelství Plzeň – město k došetření,“ dodal Tlapák.

Jádro problému

Případ byl znovu otevřen především kvůli záběrům, které přenášely i televize. Jsou na nich čtyři příslušníky pořádkové jednotky, kteří mlátí a kopou na zemi ležícího technaře Jana Pastrneka. Přestože již nekladl odpor, čtveřice policistů do něj zřejmě ještě pro jistotu buší tonfou.
Policie ve svých spisech uvádí, že mladík po nich házel nějaké věci, Pastrnek však toto obvinění popírá. I tak by ovšem zákrok svědčil o tom, že muži zákona zřejmě ztratili nervy.
Jak navíc napověděly televizní kamery, nebyla tato čtveřice jediná, která poněkud „ujela“. Kvůli policejnímu zákroku muselo plzeňské státní zastupitelství řešit 28 případů, podle všeho byly až na jeden všechny uzavřeny.

Kdo je kdo

Doposud otevřený případ se týká mladé dívky, která při pokusu policie o rozehnání tanečníků techna upadla na loket a zranila se.
Je ovšem velmi pravděpodobné, že bez potrestání zůstane i tento případ. Policisté sice měli před zahájením akce přesně určená místa v policejním kordonu, ale ten se následkem střetu s technaři roztrhl a kam se kdo pohnul, dnes již není možné dokázat.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: