[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Pražské plochy pro legální graffiti (Metro)


2006-08-19, 18:58:00 • Média
Stručná zpráva o legálech
(Martina Overstreet, Metro, 16. srpna 2006)


V roce 2001 vyhlásil pražský magistrát v čele s primátorem Kaslem program „Praha v srdci sprejerů“. Ačkoliv šlo o kampaň zaměřenou proti graffiti, jejímž cílem bylo přesvědčit obyvatele, aby se sami aktivně podíleli na jeho odstraňování, ve výsledku něco získali i writeři. Firmy Technická správa komunikací a Dopravní podnik vyčlenily ze své správy několik ploch, které daly k dispozici legální graffiti tvorbě. Na primátorskou kanceláří schváleném seznamu povolených míst se tak ocitla zóna v okolí Barrandovského mostu (cca 550m2), betonová zeď u tramvajové zastávky Těšnov (cca 300m2), zóna v Modřanech zvaná Orionka (cca 1.350m2) a zeď po levé straně ulice Československého exilu (cca 2.000m2) v téže čtvrti. O jejím zlegalizování neměla graffiti scéna po celých pět let ani tušení, neboť tento seznam sice chvíli visel na dnes již neexistujícím webu zmíněného projektu „Praha v srdci sprejerů“, ale oficiálně nikde zveřejněn nebyl a do rukou writerů se také nedostal. Po včerejším ujištění kompetentními úředníky z kanceláře primátora Béma, že i když zdi nejsou z nějakého jim neznámého důvodu označeny původně domluveným logem (modrý kruh s nápisem LEGÁLNÍ PLOCHA o velikosti 50 cm), seznam stále platí a není důvod na něj nespoléhat, posílám touto cestou vzkaz: Milá scéno, sice pozdě, ale přece – 400 x 5 metrů hladkého betonu čeká na tvé kvalitní pokrytí!fotozdroj: ..:. Graffneck.cz :.

Legální plochy se jako možnost nabízejí především těm writerům, kteří už nechtějí, nebo si právě nemohou dovolit žádné problémy se zákonem, ovšem na úplnou abstinenci dosud nepomýšlejí. Čas od času je využívají i ti, co si na chvíli rádi odpočinou od partyzánského streetu a stráví jedno sobotní odpoledne v klidu. U zdi, kde není třeba spěchat, si člověk lépe promyslí kompozici, vyzkouší nové postupy, nad plechovkou piva a jointem pokecá se známými, hotovou věc vyfotí a jede domů.
Takto „krotká“ forma graffiti má i své odpůrce. Někomu zavání kýčem, předstíráním obsahu a pouťovou estetikou, vyvolávající tak nanejvýš zážitek bolavých očí. Proti tomu se nedá nic namítat. I pro mě spočívá kouzlo graffiti především v nečekanosti, s jakou se na nic netušícího chodce odněkud zpoza rohu svalí naprosto nekompromisní, drze ultimátní písmena. Při procházce legální zónou se člověk žádného překvapení pochopitelně nenaděje – piecy, které by ve volném prostoru způsobily příjemné mrazení v zádech, tady zanikají ve fádní barevné a tvarové změti. Nicméně například Point ve své každoroční one-man-show na Těšnově dokazuje, že i obří formát lze pojednat neotřele, když člověk změní přístup a začne uvažovat o zdi jako celku, jenž tvoří součást dalšího celku a ten zas dalšího atd., atd. Jinými slovy, jsou zde i writeři, kteří vidí dál než jen třicet centimetrů před sebe…

Legály mají smysl. Přispívají k dekriminalizaci graffiti, splňují důležitou sociální funkci „místa setkávání“ a nakonec (snad) tříbí i ten vkus. Proto je dobře, že se scéna nespokojí jen s přidělenými plochami, ale sama usiluje o další. Writerům Koremu a Wormovi se nedávno podařilo získat nevyužívanou halu na vysočanské Harfě. Prostor je v zimě využíván k techno parties, od června letošního roku je otevřen i komukoliv, kdo si chce zamalovat. Po úspěšně proběhlém jamu a graffiti battlu se zde 26. srpna chystá další akce nazvaná Monster Jam. Malovat bude 20 – 25 pozvaných writerů, o hudební doprovod se postarají Drvivá Menšina ze Slovenska, pražská dvojice La4 + Orion. „Mám v plánu domluvit s magistrátem povolení na další zdi v Bubnech, na Vltavské a v Holešovicích. Chci, aby to jelo, aby lidi měli i jinej cíl než jen kupovat hadry a ukazovat se v nich po klubech. Situace na scéně je všelijaká a nový zdi by mohly přitáhnout novou krev,“ říká Kore, majitel graffiti shopu Graffneck, který bude jam na Harfě sponzorovat barvami.

S napětím budu sledovat, jak se k tomu magistrát postaví…

Martina Overstreet, spisovatelka

zdroj: ..:. Metropoint.com str. 8:.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] ivana: kontakt (05.09.2006, 13:08:30)
mozem Vas poprosit o email montakt na Martinu Overstret? dik, i.
[2] ruka blogu: email (05.09.2006, 13:35:59)
rad bych ale nemam, zkus jedine redakci metra, kde to vyslo mail redakce(zavinac)metro.cz
[3] Martina Overstreet: o knize In Graffiti We Trust (03.10.2007, 16:40:06)
Rozhovor s Martinou Overstreet o knize In Graffiti We Trust

http://mladazena.cz/scripts/detail.php?id=264147
[4] Lucca: Seznam legalu... (01.11.2007, 20:05:38)
Chtela bych se zeptat newite o nejakem officalnim seznamu legalu??? Dekuju Lucca :)
[5] ruka: 2Lucca (01.11.2007, 21:31:11)
bohužel ne, my ty graffity zas tak nesledujem
[6] jakub: sa (03.08.2008, 11:24:07)
graffity sou nejlepší já je fakt žeru jednou sem posprejoval barák no spíš chalupu bylo to večer al měl sem s toho průser ale jinak v poho a dobrej blog
[7] SPLASH: (24.08.2008, 16:41:24)
si kokot kdyz si posprejoval barak graffiti jsou umneni ty si jenom TOY kokotsky amater
[8] xxx: hm (27.08.2008, 17:31:44)
tak to jo ja sem posprejoval zed a pak po nas sel naky chlapek ale ma sme mu zdrhli
:-)ale grafek nebyl hotovy:-(
[9] ben: Umelecha soutez Greenpeace - Cleangraffiti (28.07.2009, 12:29:20)
Dobrý den,

Greenpeace vypisuje soutez v ramci projektu Cleanpeace. http://www.greenpeace.org...anpeace

Tento projekt je soucasti klimaticke kampane Greenpeace a jeho cilem je upozorneni na nadchazejici klimaticka jednani v Kodani a predstaveni techniky cleangraffiti. Cilem souteze je vybrat nejzajimavejsi navrh, podle ktereho budou zhotoveny sablony pro tuto techniku.

Veskere informace o nasem projektu a o soutezi najdete v priloze.

Vas navrh muzete zasilat do 14.8.2009 na e-mail:

ben.jasper@greenpeace.org.

vice informaci na tlf. 736 169 728