[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

U středočeských těžkooděnců slouží i tři ženy (Mělnický deník)


2006-08-24, 16:11:05
Těžkooděnci si umějí poradit s hromadnými šarvátkami
(Lucie Zikmunodvá, Mělnický deník, 24. srpna 2006)


K čemu jsou policii muži v černém? Těžkooděnci zasahují tam, kde je to potřeba. Setkání s nimi tváří v tvář vzbuzuje respekt.

Mělník – Pořádkovou jednotku Policie ČR středních Čech tvoří policisté tří policejních ředitelství z Mělníka, Kladna a Nymburka. Vedení pořádkové jednotky představuje velitel kapitán Václav Haltman, jeho zástupce poručík Radovan Vondráček a instruktor výcviku poručík Stanislav Jůn. "Je u nás i psycholog kvůli posttraumatické intervenční péči, vyjednávání nebo pokud by došlo k psychické újmě policistů," vysvětlil Radovan Vondráček.

* Jak často pořádková jednotka cvičí?

V podstatě šestkrát ročně máme velký výcvik a každý měsíc pak samostatné skupiny Kladno, Mělník, Nymburk mají svůj výcvik. Při okresních trénincích se dopilovávají a docvičují věci, které jsou potřeba více trénovat.

* Smysl akcí je tedy jasný?

Policisté musí být připraveni na zákroky pod jednotným velením, jednotka bývá nasazována na různá zasedání typu Měnový fond nebo NATO a veškeré technoparty ve Středočeském kraji a celoročně fotbalová utkání. Od příjezdu fanoušků, přes přepravu vlaky a hromadnou dopravu, po samotný zápas, jejich doprovod na nádraží a odjezd zpět.

* Na jakých náročných akcích pořádková jednotka loni a letos zasahovala?

Podílela se při zásahu na CzechTeku, který byl už ze všech stran medializován. Letos při fotbalovém utkání mezi FC Baník Ostrava a FK Mladá Boleslav. V Mladé Boleslavi došlo ke kontaktu fanoušků za objektem obchodního domu Kaufland, napadlo se z každé strany 30 fanoušků. I když to byl bleskový střet, trval dvě minuty, na místě zasahovala pořádková jednotka při narušení veřejného pořádku. Předvedeno bylo jedenáct osob.

* Nenajdeme tedy ve středočeské pořádkové jednotce třeba policistu z Berouna?

Ne. Jen pro posílení jsou zřízeny na doporučení okresní pořádkové jednotky, které má Příbram a Mladá Boleslav. Tam se hraje první liga. Nepatří sice do krajské, ale při opatřeních se podílejí společně.

* Ostatní regiony nepotřebují pořádkovou jednotku?

Nedochází tam k tak častým opatřením, nemají tam fotbaly. V případě, že se dějí technoparty nebo srazy příznivců hnutí skinheads – tak to je práce krajské pořádkové jednotky.

* Můžete říct počet členů jednotky, nebo je to kontraproduktivní?

Nebylo by ideální říkat čísla.

* Musejí mít policisté pořádkové jednotky určitou výšku, váhu nebo nadšení?

U nás je podstatné, aby to policisté chtěli dělat. Je to nad rámec jejich základních povinností. Kromě své práce vykonávají ještě tuto. Jsou určeni rozkazem, ale snažíme se, pokud to jen trochu dovolí okolnosti, aby to sami chtěli dělat.

* Pokaždé je výcvik zaměřen na něco konkrétního?

Na zákroky pod jednotným velením, které se stávají s narušením veřejného pořádku. V ulicích, ale i v případě, že by došlo k větší rvačce v restauraci nebo na stadionech až po demonstrace různého charakteru.

* Kolik váží protiúderový komplet?

Kompletní protiúderová výstroj včetně přilby, masky a dalších prostředků nezbytných pro policistu váží kolem 22 kilogramů.

* Jsou mezi členy i ženy?

V současné době máme tři ženy.

* Co je k tomu vede?

Máme je v týmu kvůli preventivním prohlídkám, když je zadržena žena. Každá operační skupina má jednu ženu.

Foto popis| Poručík Radovan Vondráček vymýšlí při výcvicích situace, které by mohly ve skutečnosti nastat.
Foto autor| Foto Lucie Zikmundová
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: