[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Paroubkův vabank o kontrolu policie zatím nevyšel (SME.sk)


2006-08-26, 10:13:06 • Média
Prečo Paroubek riskoval? Chcel riadiť políciu
(SME.sk, 26. srpna 2006)


Dosluhujúci premiér a líder ČSSD Jiří Paroubek sa vo štvrtok rozhodol hrať vabank. Deň predtým oznámil, že má na dosah uzavretie dohody o menšinovej vláde ODS vedenej Mirkom Topolánkom. Vo štvrtok, naopak, pred médiá predstúpil s vyhlásením, že s ODS definitívne končí a že o podpore teraz už ním vedenej menšinovej vlády bude rokovať s ľudovcami.

Paroubek náhly zvrat odôvodnil tým, že sa s ODS nedokázal dohodnúť na programe novej vlády. ODS však Paroubkovi v programových otázkach prakticky vo všetkom ustúpila.

Podľa jedného vysvetlenia sa Paroubek od začiatku nechcel s Topolánkom dohodnúť a snažil sa iba o to, aby od prezidenta poverenie na zostavovanie vlády získal on sám. A aby potom mohol uskutočniť vládnu koalíciu, ktorú už pred voľbami označil za optimálnu: menšinovú vládu s podporou „naprieč parlamentnými stranami“. V preklade to znamená vládu podporovanú komunistami.

Podľa ODS však bola príčina iná, a k jej verzii sa v tomto bode prikláňa aj väčšina českých médií. Paroubek vraj na rokovaniach nepresadil, aby jeho už formálne opozičnej strane zostal obrovský vplyv na štátnu správu. Chcel mať svojich námestníkov na ministerstvách a ovládať podniky so štátnou účasťou. Hlavne však chcel mať kontrolu nad políciou. V prvom rade nad jej zložkami, ktoré vyšetrujú korupčné škandály a organizovaný zločin.

Práve v tejto oblasti ČSSD čelí radu škandálov. Existuje vážne a dlhodobé podozrenie, že vyšetrovanie korupčných afér či možnosti napojenia vysokých politikov strany na organizovaný zločin im podriadená polícia doteraz namiesto vyšetrovania zametala pod koberec. Nové vedenie polície môže ČSSD spôsobiť veľa nepríjemností. Zabrániť jeho nástupu bolo možno pre Paroubka dôležitejšie ako čokoľvek iné. Aby tomu zabránil, riskoval, že stratí všetko, čo dovtedy získal. Zdá sa, že mu to nevyšlo.

zdroj: ..:. SME.sk :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: