[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Napadl Paroubkův mozek kočičí parazit Toxoplazma gondii?


2006-08-26, 14:02:00 • Média
Parazit v hlavě ovlivňuje chování lidských populací
(Stanislav Mihulka, OSEL.cz, 25. srpna 2006, 20:52)


Proslulá Toxoplazma gondii jak se zdá, manipuluje nejen chování jednotlivců, ale i celých kultur a národů. Naše dějiny nejsou naše ale její, to vše díky náhodné záměně lidí za myši.

Výtrusovec Toxoplasma gondii si již získal natolik velký věhlas parazitující superstar, že již snad není třeba detailně líčit o koho jde, jak žije, jaké má záliby a kam na své pozemské pouti směřuje. Snad jen pro ty, kdo se nějakým nedopatřením o tomhle malém loutkaři sedícím v hlavách většiny našich spoluobčanů nedoslechli ─ toxoplazma je potměšilý a zároveň zázračně úspěšný výtrusovec, co v životním cyklu střídá nějakého z mnoha možných mezihostitelů a definitivního hostitele kočku.
Pokud jde o záliby, toxoplazma oblibuje především loutkoherectví. Manipuluje chování svých mezihostitelů včetně nás lidí tak, aby je snáze ulovila kočka.

(...) díky dlouholetému výzkumy Jardy Flégra z Karlovy Univerzity víme o tom, že toxoplazma mění psychiku svých mezihostitelů a to dokonce rozdílně s ohledem na pohlaví. Ve srovnání s toxo-free protějšky bývají nakažení toxomuži agresivnější, žárlivější, prolhanější a o něco méně inteligentní. Toxoženy jsou naproti tomu vřelejší, tolerantnější a sebevědomější.

(...) Nejznámější americký parazitolog-popularizátor Carl Zimmer k tomu podotýká, že schopnost manipulace myslí rozhodně nemá jen toxoplazma a to dozajista i v případě lidí. Jak se na lidské psychice a „svobodné“ vůli podepisují viry, bakterie, tasemnice, motolice, škrkavky a záplava dalších patogenů, které obývají naše těla často dlouhé roky a desetiletí? Jak moc je duch nějakého národa duchem příslušného národního parazita? Je to zvláštní představa ─ všechny války, objevy, spojenectví a zrady a za nimi v pozadí toxoplazma a možná šiky dalších parazitů. Nakonec, proč ne. Jak se zdá, není daleko doba, kdy budou sociologové a psychologové pečlivě docházet na přednášky z parazitologie.

celý článek na: ..:. OSEL.cz :.Může za vše Kočka?
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře:
[1] (06.09.2008, 11:32:37)
MELA JSEM TOXOPLAZMU