[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Ken Kesey: Zápisky z lochu - Nechte ty kurvy běžet (Aktuálně.cz, iHNed.cz)


2006-09-2, 10:00:39 • Média
Keseye propustili. Naše okovy zůstávají
(Jan Jandourek, Aktuálně.cz, 31. srpna 2006)


Recenze – Autor kultovní knihy Vyhoďme ho z kola ven se po desítkách let dočkal vydání záznamů z vězení.

Tedy vlastně nedočkal. Soubor z poznámkových bloků – který vznikl až po zásadní knize, kterou už nikdy nepřekonal – nejprve upravoval, přepisoval a dotvářel, pak vydání oddalovaly jeho nároky na technologické možnosti tisku.

Kesey's Jail Journal – Let the M************ Loose (hvězdičky pochopitelně zakrývají slovo motherfuckers) se objevil až předloni, tři roky po jeho smrti. Teď vyšly česky jako Zápisky z lochu – Nechte ty k****y běžet.

(…)

Kesey patří ke generaci, která se držela zásady, již hlásal už Rousseau: "Člověk se rodí svobodný, ale všude je v okovech." Kesey a 60. léta jsou mrtví a okovy pořád zde. Výzva, nebo nezměnitelná realita?

celá recenze na: ..:. Aktuálně.cz :.V létě roku 1964 zakoupil Ken Kesey školní autobus International z roku 1939, kameru Aeroflex a další výzbroj pro natáčení opravdových filmů, shromáždil u sebe v kalifornské la Hondě partu starých i nových přátel a vyrazil na Světovou výstavu do New Yorku se záměrem natočit cestou film s poněkud těžkopádným názvem Neohrožený cestovatel a jeho rozjetá banda Šibalů hledají pohodárnu. Autobus – nesoucí jméno "VOKROK" (Further), pilotovaný idolem generace beatniků Nealem Cassadym projel křížem krážem zemí, přičemž neustále vyvolával pobouření u místních lidí a neuvěřitelným způsobem na sebe poutal pozornost. Nakonec povědomí o tomto podniku dosáhlo celonárodních rozměrů a Keseyho spisovatelská dráha ustoupila do pozadí, protože začal být všeobecně vnímán jako kulturní fenomén.

zdroj a ukázka z knihy Ken Kesey: Zápisky z lochu na: ..:. iHNed.cz :.
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: