[teknival, czechtek, policejní násilí, lidská práva, lži politiků]
englishprotestykulturavideomédiahumorczechtek

CzechTek WebLog

Bublan po roce uznal, že policie nezvládla Czechtek... Ale začali si technaři (Právo)


2006-09-4, 10:50:00 • Média
Nejtěžší bylo odvolání policejního prezidenta Koláře
(Jakub Troníček, Právo, 2. září 2006)

Co loňský CzechTek?

To bylo pro mě velmi nepříjemné, ale do dneška jsem přesvědčen o tom, že ta prvotní vina byla na straně těch technařů. Je ale pravda, že policie posléze tu situaci nezvládla a došlo zbytečně k vyhrocení, to přiznávám. Musíme se ale ptát, kdo to vyvolal, a u toho musím trvat na tom, že příčina byla určitě na straně technařů, letošní ročník ostatně dokázal, že to lze udělat bezkonflikntně.

celý rozhovor:

ODSTUPUJÍCÍ MINISTR VNITRA FRANTIŠEK BUBLAN:

Do konce šéfování ministerstvu vnitra vám zbývají už jen hodiny, oslavujete, nebo je vám spíše smutno?

Ani jedno, ani druhé. Už delší dobu tu žiji s pocitem určitého přesluhování, od voleb už uběhly tři měsíce a už několikrát jsem se tu sbalil a pak si zase nosil věci zpátky. Tím, že to trvá takovou dobu, to nijak emotivně neprožívám. Spíš uvažuji o budoucnosti v Poslanecké sněmovně a práci v branně-bezpečnostním výboru, kam bych chtěl být zařazen.

Těšíte se do Sněmovny?

Abych pravdu řekl, tak se docela těším právě na tu práci ve výboru. Nebyl jsem totiž doposud příliš spokojen s jeho prací a mám určitou představu, jak by to mělo být v budoucnu. Vztah výboru s ministerstvem vnitra byl zatím vždy spíš negativní, chtěl bych, aby tomu bylo naopak, aby ta spolupráce byla pozitivnější.

Když si představíte, že si za deset let vzpomenete na dobu svého ministrování, co by se vám vybavilo jako první?

Asi ne žádné konkrétní kauzy. Já mám takovou zkušenost, že si z minulých zaměstnání a pozic vybavuji vždycky především vztahy s lidmi, se kterými jsem spolupracoval.

Přesto zkusme ty nejznámější případy jmenovat. Na co si např. vzpomenete v souvislosti s loňským útěkem miliardáře Radovana Krejčíře?

Byla to celkově dobře připravená akce, kde šlo o možnou ztrátu pro stát ve výši několika miliard korun. I kvůli tomu mě potom skutečně naštvalo, jak to v té konečné fázi pokazili. Důsledky toho byly poměrně zásadní, došlo i na velké personální změny v policii.

Co loňský CzechTek?

To bylo pro mě velmi nepříjemné, ale do dneška jsem přesvědčen o tom, že ta prvotní vina byla na straně těch technařů. Je ale pravda, že policie posléze tu situaci nezvládla a došlo zbytečně k vyhrocení, to přiznávám. Musíme se ale ptát, kdo to vyvolal, a u toho musím trvat na tom, že příčina byla určitě na straně technařů, letošní ročník ostatně dokázal, že to lze udělat bezkonflikntně.

A do třetice – Kubiceho zpráva?

To je ještě velmi živá záležitost. Pro mě bylo hlavně velkým zklamáním chování pana Kubiceho, který mi nedůvěřoval a dokonce to doprovodil prohlášením, že jsem ovlivňoval vyšetřování, což nyní zpráva Nejvyššího státního zastupitelství vyvrátila. Bohužel se na tom asi podepsalo to, že pan Kubice už je tam příliš dlouho, a projevuje se to na jistém pocitu neomylnosti a možná i nadřazenosti toho útvaru nad ostatními složkami. Bohužel se to také spojilo s určitým politickým záměrem. Ta zpráva jako taková je navíc podle mě i špatně udělaná.

Co se vám v čele resortu vnitra podařilo pozitivního?

Povedla se spousta drobností, o kterých se bohužel příliš nemluví. Hodně zákonů se např. změnilo v oblasti cizinecké a migrační politiky a jsou to velmi pozitivní změny, protože jsme úplně změnili postoj k těm lidem, kteří u nás žádají o azyl. Podařilo se také velmi zlepšit policejní školství, ale to se projeví až za několik let, neučíme už jen ty klasické policejní předměty, ale také třeba etiku a podobné věci. Snažíme se budoucí policisty naučit jednat s lidmi, jednat bezkonfliktně. Jde o to, aby ta policie byla také službou veřejnosti, a ne jen represívní složka.

Daří se podle vás také zlepšovat image policie?

Ten obraz policie u veřejnosti se postupně zlepšuje. Je sice pravda, že těch případů, kdy jednotliví policisté selhávají, je celkem dost, ale já to beru také pozitivně, protože to jsou odhalené případy. V minulosti těch případů možná nebylo tolik odhalených, ale bylo jich na druhou stranu hodně uskutečněných. Mnoho z nich vyplouvá na povrch až nyní, např. kauza Berdychova gangu.

Na co naopak příliš pyšný nejste?

Hlavně se nepovedlo prosadit nový služební zákon, což beru jako určitou prohru. Nemůžu to přitom připisovat tomu, že by ten zákon byl špatný, ale bohužel se stal předmětem politických hrátek. Dneska všichni připouštějí, že ten zákon je zapotřebí a že ho musíme uvést v život a zapomenout na ty politické boje.

Jaké rozhodnotí bylo za ty dva roky ve funkci nejtěžší?

Pro mě bylo velmi obtížné hlavně odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře. Vážil jsem si ho totiž a vážím si ho do dneška jako velmi čestného člověka, který má spoustu lidských i profesionálních kvalit. Ta situace už ale byla neudržitelná a chtělo to změnu.

Mluvíte o odvolání, ale on na funkci rezignoval sám, znamená to tedy, že jste ho k tomu dotlačil?

Přesvědčoval jsem ho o tom, že už se de facto pouze brání útokům a už nemá sílu na to, aby něco tvořil. Mluvil jsem s ním několik hodin a on nakonec sám uznal, že bude lepší, když odejde. Bylo mi to líto, ale viděl jsem tu nutnost.

Do vysoké politiky jste přišel z vedení rozvědky. Co vás v novém prostředí nejvíc překvapilo?

Do dneška mi vadí to, že ta politika má více rozměrů, jinak se totiž politici projevují navenek a jinak třeba při neformálních setkáních. Když se ty lidi rozejdou a uvidí červené světýlko na kameře, tak mluví úplně jinak. Takových situací jsem zažil nespočet a stále jsem se s tím nevyrovnal a bylo to pro mě zklamání, se kterým jsem se stále nevyrovnal.

Je něco, co vás v politice naopak překvapilo mile?

No to teď teda nevím, těžko něco hledat...
pridej.cz

<= starší příspěvek   novější příspěvek => 
vaše komentáře: